De donkere dagen Nacht-Express Het zoeken naar vermist marine-vliegtuig gestaakt De staf van den Commandant Zeemacht heeft opdracht gegeven het zoeken naar het sinds Dinsdag vermiste Fir efly-verken- ningsjachtvliegtuig van den Marine-lucht vaartdienst, dat thuis hoorde op het mili- 'taire vliegveld „Valkenburg" te staken. De opsporingsmaatregelen zijn zonder re sultaat gebleven en men neemt thans aan, dat de bestuurder van het toestel, de offi cier-vlieger der tweede klasse W. Salty- koff. om het leven is gekomen. Via Schevenlngen Radio zijn, sinds de vermissing Dinsdag bekend werd. regel matig verzoeken uitgegaan naar schepen op de Noordzee om naar het wrak en den vlieger uit te kijken. Men houdt echter nog rekening met de mogelijkheid dat de officier-vlieger Saltykoff door een vis- schersvaartuig is opgepikt, dat geen radio aan boord heeft. Deze hoop zal men offi cieel echter laten varen, wanneer morgen nog niets van hem vernomen is. De offi cier-vlieger Saltykoff was oorspronkelijk reserve eerste luitenant van de landmacht en gedetacheerd bij de Koninklijke Marine. Hij ontving zijn opleiding bij den Marine- Luchtvaartdienst op het Marïne-luchtkamp bij Soerabaja in 1942, week uit naar Aus tralië en zette zijn opleiding voort in Ame rika. Vrijwillig bood hij zich aan als jacht- vlieger in een Engelsch eskader, dat, ope reerde van het vliegtuigmoederschip „Fu rious" af. Dit eskader voerde aanvallen uit op het Duitsche slagschip „Tirpitz". Later werd hij geplaatst op een ander En gelsch vliegkampschip, de „Emperor". Van dit schip af nam hij deel aan de invasie van Zuid-Frankrijk en ondersteunde de gevechten in de Middellandsche Zee. Daar na ging hij weer naar Indië, waar hij na de bevrijding door de extremisten op Sumatra werd ontvoerd. Hij wist echter te ontkomen. Officier-vlieger Saltykoff was onderscheiden met het vliegerkruïs en de Distinguished Service Order. Hij was drie- en-twintig jaar oud. Op het vliegveld „Valkenburg" zal mor genmiddag een herdenkingsplechtigheid worden gehouden. Fransche officieren bezoeken «Je stormschool Bloemendaal Op het oogenblik brengt een vijftiental Fransche officieren een bezoek aan ons land. Zij zullen de Stormschool te Bloemendaal en de cavalerieschool te Amersfoort bezichtigen. Men zal zich herinneren, dat enkele maan den geleden de chef van den Franschen 'gene- iralen 6taf, generaal De Lattre de Tassigny, een bezoek bracht aan ons land. Hij inspec teerde daarbij ook de Stormschool Bloemen daal, waar een opleiding wordt gegeven in 'den geest der Engelsche commandotroepen door Nederlandsche instructeurs, die in den oorlog bij dat corps dienden. De generaal was over hetgeen hij aanschouwde zoo enthousiast dat eenigen tijd later de commandant der school, majoor Gualtherie van Weezel, uit- genoodigd werd voor een bezoelc aan Frank rijk. Thans zijn Fransche officieren naar Nederland gekomen om zich op de hoogte te stellen van den huidigen stand van zaken in ons leger. Vijftien jaar geëischt tegen prof. mr. H. Westra De procureur-fiscaal van den Bijzonde ren Raad van Cassatie, prof. E. G. Lange- meyer, eisehte na een uitvoerig requisitoir tegen prof. mr. H. Westra, ex-burgemees ter van 's-Gravenhage, een gevangenis straf van 15 jaar- Het Bijzonder Gerechts hof te 's-Gravenhage had prof. Westra tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Nanny Terrneulen, Jan Stender (trainer), Nel van Vliet en let Koster-Van Feggelen, gefotografeerd, nadat het record 3 maal 100 meter xvisselslag-estafette dames tot stand was gekomen. „Handhaving Rijkseenheid" Protestacties tegen Linggadjati gecoördineerd Onder voorzitterschap van prof. mr. P. S. Gerbrandy is gevormd een nationaal comité Handhaving Rijkseenheid", dat zich ten doel stelt het centraal orgaan te vormen van alle acties, welke in het land gevoerd worden tegen het aanvaarden van het ontwerp accoord van Linggadjati, ten einde te bevorderen, dat deze tegenstand op z.i. waardige wijze en langs wettigen weg wordt gevoerd. Het comité stelt zich daarbij de volgen de 6 punten als beginsel: „Elke wijziging in de grondwettelijke structuur en staats orde des rijks dient uitsluitend te geschie den langs den door de grondwet voor geschreven weg. Handhaving der rijkseenhèid, in de eerste plaats tot uitdrukking komend in een reëel gezag van de Kroon, is een noodzakelijke voorwaarde voor de regeling der Indische quaestie. Het streven tot oplossing der moeilijk heden worde gedragen door verantwoorde- lij kheid voor het lot van de millioenen- bevolking van Nederlandsch-Indië. Zoolang de nieuwe structuur van het Koninkrijk niet is verwezenlijkt, behoort het tot de taak van het Nederlandsche ge-, zag de volken in Nederlandsch-Indië tegen onrecht en willekeur te beschermen. Het dient daartoe oveiv de noodige machtsmid delen te beschikken. Aangestuurd dient te worden op het spoedig bijeenkomen der Rijksconferentie. Ter voorbereiding van de Rijksconferen tie behaoren besprekingen te worden ge voerd met vertegenwoordigers van alle be volkingsgroepen." Het bestuur wordt gevormd door de hee- ren: Prof. dr. P. S. Gerbrandy, mr. J. R. M. v. Angeren, lt-gen. M. L. F. Bajetto, mr. Th. M. Bautz, prof. mr. R. P. Cleveringa, lt.-admiraal J. Th. Fürstner, prof. mr. E. G. J. Gimbrère, prof. mr. J. A. van Hamel, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, prof. V. Koningsberger, dr. J. W. Meyer Ranneft, mr. P. J. Oud, gen. I. H. Reynders, J. Schou ten, H. W. Tilanus, mr. G. Vonck, Ch. J. I. M. Welter, mr. J. A. de Wilde, gen. H. C. Winkelman, drs. W. Reyseger, secretaris. Smeekschrift aan de Koningin Steunend op de ruim 300.000 adhaësie- betuigingen, welke op den oproep van het „Comité Handhaving Rïjkseenheid" bin nenkwamen, hebben de onderteekenaars Hare Majesteit de Koningin een smeek schrift doen toekomen, waarin zij, herinne rend aan de Koninklijke rede van 7 De cember 1942, een beroep doen op de Ko ningin om „de ramp af te wenden en het rijk tegen heillooze mógelijkheden te be hoeden". Nachtelijke Irein-tragedie Reizgers uit Rotterdam, Schiedam, Delft en Den Haag, die Zondagavond met den om 21.14 uur uit Rotterdam vertrokken electrischen trein naar Haarlem en Am sterdam reisden, zullen niet vermoed heb ben dat zij eerst den volgenden dag op de plaats van bestemming zouden aan komen. Even voorbij het station Hillegom raakte de trein defect en het heeft ruini twee uren geduurd, voordat de storing was opgeheven. Al dien tijd hebben de dicht opeengepakte passagiers geduldig staan en zitten wachten en de reizigers in de*1 vol gende treinen benijd, die over een- ran- geerspoor den defecten trein voorbij reden. Toen de stemming evenredig aan de tem peratuur buiten was gedaald en in een der wagens bovendien de batterij voor de verlichting uitgeput raakte, kwam er plotseling weer beweging in den trein, die tenslotte, na nog een keer gestopt te heb ben, om halfeen 's. nachts in de Spaarne- stad arriveerde „Bloembollencultuur" besluit haar vergadering Hout uit het Schwarzwald Voorloopig komt 100.000 M3 Wij hebben reeds medegedeeld, dat er hout uit het Schwarzwald naar Nederland zal komen. In Dordrecht zal een dezer dagen uit Duitschland per schip aankomen ongeveer 1000 m3. rondhout Deze 2ending is de eerste van een reeks, welke in totaal voorloopig on geveer 100.000 m3. hout zal omvatten. De Ne derlandsche regeering heeft met de autoritei ten van de Fransche bezettingszone in Duitsch land een contract gesloten, waarbij Nederland 100 000 m3. hout op stam in het Schwarzwald heeft gekocht. Deze boomen worden door Nederlandsche arbeidskrachten geveld en als stammen naar Nederland vervoerd, om hier te worden gezaagd. Deze overeenkomst is voorbereid en gesloten door het ministerie van Openbare Werken én Wederopbouw, welk ministerie ook de verantwoording voor de uitvoering van dit contract heeft. De „Neder landsche Grom'. Mij." voert thans het werk ter plaatse uit. In het dorp Reichental zijn barakken gebouwd voor de huisvesting der houtwerkers en de twee hotels zijn in beslag genomen voor cantine en bureaudoeleinden. Sinds eenige maanden is de uitvoering aan den gang Op het oogenblik werken in Rei chental omstreeks 10Ö Nederlandsche arbei ders. Een groot aantal vrachtwagens en en kele tractoren zijn ingeschakeld voor transportwerkzaamheden. Geleidelijk aan zal het aantal arbeiders en het machinepark wor den uitgebreid. Het is n.l. de bedoeling, ter zijner tijd tot een wékelijksche productie van omstreeks 4000 m3. rondhout te komen. Tot nu toe is rond 20.000 m3. hout gekapt. In Indië gesneuveld De lijst van in Ned.-Indië tengevolge van oorlogshandelingen overleden militai ren van de afgeloopen week vermeldt de namen van twee uit Haarlem afkomstige gesneuvelden: Soldaat H. Plantenga, van 2-14-R.I-, ser geant C. Blom van het meteorologisch ob servatorium, gesneuveld op 2 December te Padang. Allemaal een ei Op 19 December zal voor alle leeftijds groepen een bon voor een ei worden be kend gemaakt De bekende Amerikaansche zangeres Greta Keller is enkele dagen in ons land om een aantal concerten te geven. De foto toont haar tijdens een repe titie met den organist Pierre Palla. Azerbeidsjansche leiders gearresteerd „Rust Is hersteld" meldt Teheran Dr. Djavid, gouverneur van Azer- beidsjan, en Chabestari, voorzitter van den provincialen raad van Azerbeïdsjan, die sinds Zaterdag gevlucht waren om ergens in Azerbeidsjan bescherming te zoeken tegen de woede van de bevolking, zijn in Tebris teruggekeerd en gearresteerd. In geheel Azerbeidsjan is de staat van beleg afgekondigd. De Perzische regee ring heeft verklaard, dat deze weer zou worden opgeheven gedurende de aanstaan de verkiezingen, voor welke nog geen datum is vastgesteld. Volgens U.P. is ook Pisjevari, de op standelingenleider, door de Perzische troe pen gearresteerd. Radio Teheran meldt, dat Ghazi Moha- med, leider der Koerden, die eenige maan den geleden een vriendschapsverdrag met de democraten van Azerbeidsjan heeft ge- teekend, zich aan de Perzische regeerings- troepen heeft overgegeven. In Tebris, waar de staat van beleg nog steeds van kracht is, heeft de politie 300 democraten gearresteerd, aldus radio Teheran. Reuter verneemt voorts, dat te Teheran officieel bekend gemaakt is, dat orde en rust in de geheele noordelijke „autonome" provin cie van Azerbeidsjan hersteld zijn. Arabi sche leiders te Teheran hebben den Sjah van Perzië gefeliciteerd met de bezetting van Azerbeidsjan deor de keizerlijke legers. In de voortgezette vergadering van de Al- gemeene Verceniging voor Bloembollencul tuur werden verder saneeringsmaatrege-len besproken. SanecringsmaatrcRclen. In behandeling kwam een voorstel van de j afdeeling Uitgeest, om tot afschaffing van de saneeringsmaatregelen over té gaan Het hoofdbestuur ontraadde aanneming van het voorstel. Afschaffing zou tot gevolg kunnen hebben het ineenstorten van de binnenland- sche markt. De afgevaardigde van de afdeeling Uitgeest lichtte het voorstel toe en merkte op, dat men op het oogehblik bezig is het kapitaal naar het buitenland te verplaatsen. De kleine kweekers zijn de dupe van de tegenwoordige maatregelen. De afdeeling Hillegom schaarde zich achter het prae-advies van het hoofdbestuur. De maatregelen kunnen wij op het oogenblik niet missen. De Voorzitter merkte op, dat de vak- ger.ooten het vraagstuk niet "te eng moeten zien. Het hoofdbestuur is wel voorstander van vereenvoudigen der maatregelen, maar kan zich niet met het voorstel vereenigen. De heer Bakker, die de minderheid in het hoofdbestuur vormde, zette zijn standpunt uitvoerig uiteen, Volgens hem moet er inge grepen worden voor het te laat is. Reeds 14 jaar wordt getracht het vak gezond te maken, maar men is er nog niet in geslaagd. Het voorstel-Uitgeest werd verworpen met 213 tegen 59 stemmen. In de vacature als lid van het hoofdbestuur werd gekozen de heer C. van Dijk Sr. te Gravenzande. De afdeelingen Andljk, Lutje broek en Enkhuizen stelden voor een nieuw plan voor bedrijfsmaatregelen te ontwerpen, dat inhoudt beheersching der teelt door ver eenvoudiging der maatregelen, mede om aan jonge en kleine kweekers een betere kans te geven, zich te ontwikkelen. Na een bespreking verwierp de vergadering het voorstel met 152 tegen 102 stemmen en 27 stemmen blanco. Het doel van het voorstel der afdeeling Anna-Paulowna over de vrijwillige inkrimping van het met tulpen en narcissen beplante areaal, welke bij het zesde procent begint, achtte 'het hoofdbestuur sympathiek, doch het merkte op, dat het voor dit jaar niet meer mogelijk i6 in de bestaande regeling wijzigingen aan te brengen. De afdeeling Voorhout verzocht mee te werken, alsnog wijziging aan te brengen. Geschiedt het spon taan dan kan veel bereikt worden. De afdeeling Hillegom had bezwaren tegen de wijze, waarop in het algemeen maat regelen genomen worden, buiten het vak om en zonder de belanghebbenden gehoord te hebben. De voorzitter zeide, dat het hoofdbe stuur bereid is, de zaak met het bedrijfschap te bespréken, om te trachten de wijziging alsnog te verkrijgen. Spr. gaf een uiteenzet ting van het tot stand komen der maatrege len. Het vloeide voort uit een reorganisatie in een periode, toen er geen voorzitter was. De maatregelen zullen in de toekomst op een meer georganiseerde wijze tot stand komen, waarbij de veTeeniging invloed heeft. Het voorstel werd aangenomen met 223 tegen 23 stemmen en 20 blanco stemmen. In de Maandagmiddag voortgezette ver gadering van de Algemeen e Vereeniging voor Bloembollencultuur is tot lid van het hoofd bestuur gekozen de heer J. Valkering uit LImmen, Er waren zeven candidaten voor deze vacature. Na een toelichting van den voorzitter, dr. A. J. Verhage, besloot de ver gadering tot samenwerking met de Stichting voor den Landbouw, waarin ook de belangen van de bloembollenteelt behartigd zullen worden. De vergadering was van meening, dat haar zelfstandig bestaan als vrije orga nisatie van beoefenaars van het bloembollen vak daaTdoor niet in gevaar mag worden ge bracht. Besloten werd op voorstel van het hoofdbestuur de minimumbijdrage voor het scheidsgerecht te verhoogen van 20 op 30. Het huishoudelijk reglement werd zoodanig gewijzigd, dat het hoofdbestuur in de toe komst bestaat uit zeven kweekers en vijf exporteurs. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het voorstel van de afdeeling Uitgeest, dat het hoofdbestuur had overgenomen, om den invloed op de besluiten, die de vereeni ging neemt, te beperken tot hen. die hun be-( roep in het vak vinden. De afdeeling War mond had een amendement ingediend, om reizigers, inkoopers en commissiónnairs in de gelegenheid te stellen aan de stemming deel te nemen, doch trok het later in. Het voor stel had wel een groote meerderheid (196—76), doch geen meerderheid van 75 noodig voor het wijzigen der statuten, zoodat het verwor pen was. Twee andere voorstellen van de afdeeling Uitgeest (wijziging contributie heffing en wijziging van hei stemrecht) wer den verworpen. Goedgekeurd werd de begrooting 1947, die een totaalbedrag vertoont van 92.500. Traject Amsterdam—Alkmaar Vrijdag weer electrisch Met ingang van 20 December zal het baanvak AmsterdamUitgeest—Alkmaar weer met electrische treinen bereden wor den. Ei- wordt een uurdienst ingevoerd. De rijtijd der stoomtreinen van 75 minuten is door de electrische treinen tot 49 minuten teruggebracht. Uit Amserdam vertrekken de treinen op werkdagen van 's morgens 6.13 uur af om het uur tot en met 22.13 uur. Daarna is er nog een trein om 0.00 uur precies. Ook de verbinding tusschen Alkmaar en Den Helder is verbeterd. Bij het optreden van een gezelschap Zivitschersche turners in het Concertgebouw in Amsterdam sloten de Zwisers spoedig vriendschap met een gezelschap meisjes in Friesch costuum. SCHEEPVAART K. N. S. M. Aldebaran, 14 Dec. van St. Tho- las n.aar Antwerpen. Cottlca, IS Dec. van Para maribo naar Trinidad. Evangeline Park, 15 Dec. van Trinidad naar Punto Cardon. Pericles, 15 Dec. te Rio de Janeiro. Hermes, 14 Dec. van Puerto Plata naar Madeira. Prins Willem, 4 Dec. van Paramaribo naar Trinidad; Van Ostade, 14 Dec. te Puorto Cabello. Lotos, 13 Dec. van Suyk Baai naar Paramaribo. Rossum, 14 Dec. van Pa ramaribo naar Barbados. Do ros, 14 Dec. te Para maribo. Jan, 14 Dec. te Flume. Deo Duce, 15 Dec. te Odense. Odysseus. 13 Dec. van Barcelona naar Genua. Kemphaan, 14 Dec. vanAntwerpen naar Leixoes. Ary Soheffer 14 Dec. te Lissabon. Gu- drun, 14 Dec. te Napels. Euterpe, 14 Dec. te Car tagena. Aardenburg, 14 Dec. van Kalamata naar Tunis. Vulcanus, 15 Dec. van Alexandrië naar Port Said. Rose Marie, 14 Dec. van Kopenhagen naar Amsterdam. Caribia, 15 Dec. van Aarhus'n. Kopenhagen. Venus, 15 Dec. te Izmir. Theseus, 15 Dec. te Rotterdam. Ornen, 16 Dec. van Rot terdam naar Bilbao. Orestes, 15 Dec. te Am sterdam. Holl. Afr. Hjn. Kedoe, 14 Dec. van Kaap stad naar Marseille. Bloemfontein, 14 Dec. van Mombassa naar Beira. Nederland. Jan Steen, 7 Dec. te Tampa. Talisse, 16 Dec. te Amsterdam. Oldenbarnevêlt, 14 Dec. van Port Said naar Amsterdam. Vinlte en Co. Larenberg, 13 Dec. van Co lombo. Wdnsum, 14 Dec. van Dakar. Rossum. 14 Dec. van Paramaribo. K. P. M. Bolssevain, 16 Dec. te Southampton. Tegelberg, 16 Dec. te A'da m. Oceaan. Polidorus, 9 Dec. van New Orleans naar Indië. Kon. Holl. Lloyd, Westland, 17 Dec. 16.00 uur te IJmulden verwacht. Groote Vaart. Algen!b. 14 Dec. van Parnam- buco te Rotterdam. Alkaid, Rotterdam—Zuld Amerika, passeerde 15 Dec. Fernado Noronha. Amstelstad. 15 Dec. van linden naar Amster dam. Blommersdijk, 15 De,. van Rotterdam via Antwerpen naar de Gulfhavën. Brastagl, 13 Dec. van Kaapstad te Port Elizabeth. Dordrecht, 15 Dec. van Rotterdam te Baytown. Euterpe, 13 Dec. van Gibraltar naar Carthagena. Gerard Dou. 16 Dec. van Cabayog naar Aden. Hedel, Swan sea—St. John (N.B.), 15 Dec. op 400 mijl Noord- West van Fayal. Hurtlgh, vaartuig met hulpmo- lor, Stockholm via IJmulden en Falmouth— Aruba. 12 Dec. te Las Palm as. Indrapoera, Java- Rotterdam, passeerde 15 Dec. om 16 uur Malta. Japara, Batavia—Rotterdam, passeerde 13 Dec. 21 uur Perim en wordt 18 Dec. te Port Said ver wacht. Kota Agoeng, 14 Dec. van Beira via Na pels en Southampton naar R'dam. Larenberg, 13 Dec. van Colombo naar Australië. Lekhaven, 15 Dec. van Rio G-rande do Sul naar Buenos Aires. Loppersum. IS Dec. van Montreal te Rotterdam. Oranjefontein, 13 Dec. van Kaapstad te Tene- riife. Prins Willem 4, 12 Dec. van Amsterdam te Paramaribo. Saroena, 9 Dec. van Bombay te Atredan. Singkep, 13 Dec. van Rotterdam te Basrah. Stad Haarlem, 15 Dec. van Savona naar Bona. Stad Maastricht, 13 Dec. van Calcutta via Colombo naar Rotterdam. Stad Schiedam, 13 Dec. van Soerabaja naar S erna rang. Sunetta, 16 Dec. van Barry te Rotterdam om te dokken. Tawall, 12 Dec. van Vancouver te Basrah. Tiba, Monte videoAntweipen, passeerde 14 Dec. om 16 uur Ouessant en wordt 16 Dec. n.m. te Antwerpen verwacht. Volendam, Mombassa—Napels. Southampton en Rc4 erdam, passeerde 14 Dec. 13 uur Perim. Westplein, RotterdamBasrah, 14 Dec. van Suez naar Massawah. Zwarte Zee (slbt), 13 Dec. van Ferrol naar Falmouth. Aals- dijk, 13 Dec. van Linn-ton te Los Angeles. Andijk, New YorkRotterdam, 16 Dec. te Antwerpen. Arkeldljk. 12 Dec. van Coosbay en 13 Dec. te Tacoma. Blommersdijk, Rotterdam—Gulfhaven. 15 Dec. te Antwerpen. Ena, 11 Dec. van Curasao naar Kingston (Jamaica). Hugo de Groot, 13 Dec. van New York te Port Tampa. Leerdam, 13 Dec, van Rotterdam te Coatzacoalcos. Saidja, 10 Dec. van Shanghai te Hongkong. Kleine vaart: Bernina. 15 Dec. van Kopenhagen naar Haderslév. Birmingham, 15 Dec. van Londen naar Harlingen. Borelli, 14 Dec, van Berry Head naar Shoreham. Brem, 15 Dec. van Rotterdam te Antwerpen. Diana V. 12 Dec. van Exeter naar Caen (niet Cork als eerst gemeld). Duiveland, 14 Dec. van Leith naar Rotterdam. Elisabeth, 15 Dec. van Rotterdam te Hansweert. Haskerland, 15 Dec. van Blyth te Londen. Hast 5, 15 Dec. v. Kopenhagen naar Malmö. Import, 14 Dec. van La Pallice naar Rotterdam. Margeca, 13 Dec. v. Casablanca naar Londen. Mr. Linthorst Hornari, 14 Dec. van Antwerpen te Oporto. Nato, 16 Dec. van Oporto naar Lissabon. Nieuwaal, 14 Dec. van Havre te Londen. Oise, 15 Dec. van Rouen naar Parijs. Ponza, 13 Dec. van Cork te Waterford. Rapid, 14 Dec. van Rouen naar Parijs. Rolf, 15 Dec. Van Kopenhagen naar Gothenburg. Rose Marie, 14 Dec. van Kopenhagen naar Am sterdam. Sandenburgh, 15 Dec. van Sevilla te Deze donkere dagen voor Kerstmis heb ik eenige jaren lang gekend in landen waar het - althans over dag - nimmer donker was: warme landen, met altijd de glorie van een felle zon aan den smette- loos-blauwen hemel. Drie jaar geleden liep ik - eind December - onder de stille, weidsche palmen van Ha- vana's boulevard. Een heerlijke stad, vol vreugde en muziek, met den eeuwigen zo mer in haar hart. De zon maakte het groote Capitool tot een blinkend-blank wonder werk. Er waren ruischende fonteinen. Er waren felle muziekjes op de café-terras sen. En de menschen zaten op do- banken in de parken en rookten hun cigaretten. Het leek een wereld zonder zorg. Ik heb vele steden gezien, doch nooit een, die mij zorgeloozer leek dan dit ver rukkelijke Havana. Kunt ge u voorstellen dat' ik, in de zon en bij de muziek, in de geuren van jasmijn en rozen en onder dien blauwen hemel, verlangen had naar Nederland in zijn De- cember-duisternis? Gij niet, denk ik. Gij huivert in uw win terjas. En gij zegt: „altijd die mist, altijd die kou, altijd die vochtigheid, die mij diep in de botten kruipt; een vervloekt klimaat, en donker zijn de dagen voor Kerstmis". En ge kunt het u voorstellen: die aanlokkende droom van een land waar het eeuwig zo mer is en waar ge hartje December wandelt onder de eeuwig-groene palmen, met de geuren van rozen en jasmijn, den zoeten smaak van rijpe vruchten, de tee- derheid van den wind, die over de opalen zee langs uw oogen gaat. Gij zoudt alles willen achterlaten voor het bereiken van dien droom. Gij zoudt u de vaderlandsche modder van de schoenen willen stampen en in een kleine boot gaan over vier zeeën, om een kopje koffie voor dat groote café tegenover het roomblanke Capitool van Havana. En toch is het zóó: dat ik na vier jaren eeuwige zon en na vier jaren eeuwigen zomer droomen kon van die vochtige, kille en mistige donkere dagen voor Kerstmis in het verre Nederland. Met mijn winterjas aan. mijn kraag tot over mijn ooren en met een stad in de mist. Met grauwe menschen, die langs u gaan als vreemdelingen; schim men in den namiddag, die voorbij uw leven schuiven en nimmer zullen binnen treden. Torens tegen den regenhemel: grijs tegen grijs. Bruggen over het water:.grauw over grauw. En de vochtigheid, die u in de botten dringt. En de modder, die ge van uw schoenen stampt voor ge de warmte van uw huis gaat betreden. Drie jaar geleden, in het hart van De cember, in den eeuwigen zomer van Ha vana, midden in het licht van die geluk kige stad, verlangde ik naar de duisternis van Nederland, naar de duisternissen van zijn steden en zijn dorpen, zijn landwe gen en zijn bosschen juist in deze don kere dagen voor Kerstmis, die zoo licht kunnen zijn voor wie het licht willen zien. Zoo zwerft de mensch over de aarde. En in den winter droomt hij van den zomer. En in den zomer van den winter. En altijd verlangt hij naar de verte, die beter is. Zelf moet ge in die verte hebben getoefd, jaren lang, om te weten hoe goed het thuis is. Hoe licht de duisternis kan zijn. Wanneer die duisternis van het eigen land en van het eigen hart is. ELIAS Ceuta. Scheldt, 15 Dec. van Rotterdam te Midd- lesbro. Spica, 14 Dec. van Antwerpen naar Go thenburg. Ton S, 14 Dec. van Swansea te Genua. Tyro. Amsterdam naar Drogheda. passeerde 13 Dec. Lizard. Wlm, 16 Dec. van Spesshult te Delfzijl. Sleepbedrijf. De slbt.. Ebro met „Ham 110" arriveerde 15 Dec. van Wllhelmshafen te IJmul den. De slbt. Witte Zee met zuiger, bevond zich 15 Dec. 6' 02" Z. en 4' 30" W. FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson S) Met een veelzijdige kennis van gif gassen? Precies. Nog iets anders? Hij moet eventueel gevaar durven riskeeren. Aangezien wij ons in staat van oorlog bevinden, is dat eigenlijk vanzelf sprekend. Ik probeerde mijn opwinding meester te ''worden. Het was zulk een geweldig voor stel, dat ik maar niet in een paar minuten besluiten kon. Nog geen half uur geleden was ik een geïnterneerde buitenlander geweest, die er geen idéé van had, wan neer hij weer vrijgelaten zou worden en nu was daar opeens de mogelijkheid om Engeland te dienen en nog wel in dienst van den beroemden Intelligence Service, xvat heel wat méér beteekende, dan dat men mijn verzoek om in het leger opge nomen te mogen worden, in overweging had genomen. Wel is waar behoefde ik niet op hulp of steun van kameraden te rekenen, daar ik wel geheel op mijzelf aangewezen zou zijn. Een aantrekkelijk avontuur, dat mij, zooals het zich liet aanzien, naar het buitenland waarschijnlijk Italië zou voerendat was het wat er vóór mij stond, een avontuur met al de lokkende bekoring van het ongewone, maar ook met verborgen gevaren. Waarom aarzelde ik nog? Of was het beter nu meteen het voorstel van de hand te wijzen dan nader hand jammerlijk te falen in een voor mij zoo volkomen ongewone zending? Was ik in staat deze opdracht op bevredigende wijze te vervullen? Waar ik mij boven dien zorg over maakt, was het feit, dat ik altijd nog Oostenrijker was. Wanneer ik dus in Italië gesnapt en niet dadelijk doodgeschoten werd, maar naar Duitsch land gestuurd, dat beteekende dat het eind. Voor mijn geestesoog dook het beeld van een concentratiekamp op en van de moordenaars die er den scepter zwaaien. Ut was nu toch al twee jaar in Engeland. Maar het gebeurde nog dikwijls, dat ik des nachts wakker werd, gekweld door vreeselijke herinneringen en badend in mijn zweet. Ook mijn zuster had in de vier maanden onder de heerschappij der nazi's in Oostenrijk iets opgejaagds gekre gen en scheen dat nooit meer kwijt te kunnen raken. Hebt u nog iemand anders op het oog? vroeg ik. Niemand, die zich zoo goed voor deze opdracht leent als u. Zou ik sterk genoeg zijn om mijn rnond te houden, als de zaak verkeerd ging? Als ik dat niet deed, zou ik daardoor andere menschen verraden en in het verderf storten! Op welken steun kan ik in deze kwes tie rekenen? Op iederen steun, die maar mogelijk is. U moet contact opnemen met onze agenten, die, de geheele zaak kunnen voor bereiden. Als we een beetje geluk hebben bent u begin November wèer terug in Engeland. Agenten van de Intelligence Service! In mijn voorstelling waren dat nog maar schimmige wezens, Als ik er echter heen ging, zouden zij voor mij gestalten van vleesch en bloed worden. Briefjes, die on der deuren geschoven werden of in siga retten gerold. Wachtwoorden, geheime teekens en alles wat met den spionnage- dienst te maken heeftWas dat leven werkelijk zoo als ik het mij voorstelde? Ik neem aan, dat u geen verdere bij zonderheden kunt geven over mijn moge lijke bezigheden in de toekomst? De slanke man tegenover mij spitste zijn lippen. Wij zouden graag zien, dat u naar Italië ging en daar op 8 en 9 October in Milaan een conferentie van Italiaan- sche geleerden bijwoonde. Zoo-zoo, zei ik en voegde er na een oogenblik aan toe: Dat lijkt niet zoo erg moeilijk. Het zou moeilijk genoeg kunnen zijn, vergist u zich daar niet in! Ik stond op en begon door de kamer heen en weer te loopen. Eigenlijk zou ik liever teruggekeerd zijn naar mijn werk en mijn experiment. Maar deze zaak van den Intelligence Service was beslist nog veel belangrijker en ik zou er het land een grooteren dienst mee bewijzen. Het spijt me, dat ik me zoo lang bedenken moet. Het is beter, dat u tevoren eerst goed over de zaak nadenkt, veel beter. Als u eenmaal ja gezegd hebt, is er geen terug meer mogelijk. En mijn zuster, mag ik die op de hoogte brengen? Helaas niet. Als wij niet juist de strengste geheimhouding ten opzichte van uw opdracht in acht benomen hadden, was u zelfs niet voor de tweede maal geïnterneerd. Het spijt mij, dat ik mij zoo bekrom pen heb gedragen, zei ik. Dat was dus de reden van mijn arrestatie onlangs? Jawel. En voor de buitenstaanders b 1 ij f t u ook verder geïnterneerd. U kunt, als u wilt, een aantal brieven klaar maken, die wij op een later, gunstiger tijd stip zullen doorgeven. En dan ook een voor het geval dat u dat uw zending mislukt. Maar over die bijzonderheden kunnen wij morgen nog spreken. De hoofdzaak is nu" de beslissing, die u neemt. Misschien wilt u er eerst nog eens over slapen. Als u het voorstel niet aanneemt, wordt u voor het eind van deze week vrij gelaten. Dank u, dat stel ik zeer op prijs. Ik ging haar de tafel, dronk nog eenS en be treurde het werkelijk, dat de inhoud niet wat sterker was. Nu, als ik het aan neem, dan vraag ik op zijn minst, dat aan mijn verzoek om Engelschman te worden, eindelijk voldaan wordt. Onder de huidige omstandigheden is het feit, dat men als vreemdeling wordt beschouwd, erger dan rasverschil. En daar heb ik ge noeg van. Is dat te veranderen? Overste Brown glimlachte. Ik geloof, dat ik het u zeer zeker beloven kan, dr. Mencken. Heel goed, zei ik, ik neem het aanbod aan. Brengt u mij nu alstublieft op de hoogte van de details. Maar eerst gaf de officier mij een zeer vriendschappelijken handdruk. -» HOOFDSTUK III. Twee nachten later verliet ik Liverpool op een kleine stoomboot, die als plaats van bestemming Lissabon had. Er ging niemand met mij mee en er was niemand op de kade, om afscheid van mij te nemen. In de haven brandden een paar droefgees tige, blauwe lichtjes. Dat was het laatste wat ik van Engeland zag; toen verdween het als een nevelig beeld in de duisternis. Het was geen aangename reis. Al een paar dagen had het weer dreigen om te slaan en nu 'kregen we de eerste echte herfststormen. Ik ben gauw zeeziek en de lange tocht heelemaal om Ierland heen was allesbehalve een genoegen voor mij. Maar om den tijd te verdrijven, had ik wat litteratuur meegenomen, „De Chemi sche oorlog" van Bergdorff en „De gasoor- log en de chemische strijdmaterialen" van Meyer, en ook een paar vaktijdschriften. Het kon immers geen kwaad als ik mij een beetje voorbereidde op mijn bijzon dere missie! Veilig en zonder eenige storing van de zijde van vijandelijke vliegers of schepen bereikten wij Portugal. Lissabon leek een warenhuis, waar uitverkoop werd gehou den van Europeesche geruchten. Eigenlijk was het niet anders te venvachten, daar het de eenige overgebleven neutrale At lantische haven was. De stad was over stroomd met vluchtelingen, als drijfhout aangespoeld door den stroom van Duitsche overvallen. Alle denkbare nationaliteiten en politieke richtingen waren eikander door het gemeenschappelijk ongeluk nader gekomen: Franschen en Polen, leden van het Belgische kabinet en Roemeensche Joden, Nederlandsche financiers en Spaan- sche socialisten. Maar ook Duitschers zag men onder deze hooge functionarissen van de nazis, die hun voelhorens tot hiertoe uitstrekten. Een van hen hei-kende ik di rect. Hij had deelgenomen aan den zege vierenden intocht van Hitler in Weenen. Toen had hij in een van de eerste autos gezeten in dien stoet, die als in een over winningsroes door de stad trok. Blij, dat ik eindelijk weer vasten grond onder mijn voeten had, ging ik dadelijk op zoek naar den man, tot wien ik mij hier moest wenden. Ik vond hem in een wirwar van straatjes onder een galerij, in de nabijheid van het Pra?a-,plein, dat zoo fraai en beschut gelegen is. Hij was een Jood, eigenaar van een stoffig antlqui- tenzaakje en hij herinnerde mij zóó sterk aan Shylock, dat ik ieder oogenblik uit zijn mond het bekende citaat verwachtte te hooren, dat spreekt van angst voor de ziel en waarschuwt voor Venetië.- Later zouden de gebeurtenissen bewijzen, dat een opmerking in die richting niet eens te onpas zou zijn geweest. Zooals de zaken echter stonden, maakte de man zich op het oogenblik weinig zorg over mijn of zijn ziel. Hij legde daarentegen een onge wone belangstelling voor mijn persoon en wat daarmee samenhing aan den dag. In zijn winkel verloor ik mijn bagage, mijn boeken, kleeren en mijn Engelsch- Oostenrijksche identiteit. Ik vernam, dat ik van dat oogenblik af Edmondo Bottari zou heeten, dat mijn pas door de Italiaan- sehe autoriteiten was afgegeven, dat ilc in Lissabon eigenaar van een gerieflijk in gericht huis heette te zijn en dat men uit mijn huis een mooi uitzicht op het park van St. Pedro de Alcantara genoot; verder dat ik in de stad een kantoor had als ver tegenwoordiger van de grootste zijde-ex porteurs van Rome en Turijn. Mijn haar» stond er in de pas was donkerbruin, mijn oogen grijs en mijn lengte was een meter zeventig (de drie laatste feiten klopte ten minste). Ik was in Turijn geboren en vijf en dertig jaar oud. Als vrijwilliger voor den militairen dienst keerde ik naar mijn vaderland terug en ik was al een weinig op de hoogte van radio-telegrafie. Dit lofwaardige plan zette ik nu in daden om, door van Portugal naar Spanje te reizen, eerst naar Madrid te gaan en vandaar naar Barcelona. In deze haven be reikte ik een schip naar Venetië. Vol spanning wachtte ik daar op de dingen, die komen zouden. Ondanks mijn indertijd geuiten wensch om meer bijzonderheden te weten, had de officier in Engeland, die alleen maar Brown wilde heeten, maar heel weinig ge openbaard van hetgeen mij in Intalië te wachten zou staan. En behalve de infor maties over mijn idenfciteit-van-nu als Ed mondo Bottari, wist ik tot op dat moment nog niet heel veel meer. .{Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3