Groot Cabaret-Variëté De Poort Oproep! Tweedjassen Herdenkings-tableau onthuld in Provinciaal Ziekenhuis Ontevredenheid in den haringhandel fkort en Bondig Schaatsen slijpen Mej. C. de Koe Beiinds^s Zaadfeandel Schaatsen Luidsprekers Schaatsen? Konijnenvellen? Nederlandheeft ze y Geschenk van ondergedoken Joden In de vooral voor de Joden zoo bange oorlogsjaren hebben eenigc honder den hunner, daartoe in staat gesteld door het bestuur van het Provinciaal Ziekenhuis, de gèlegcnheid gehad zich als patient in dit ziekenhuis te laten opnemen en op deze manier onder te duiken, hetgeen steeds geschiedde' op een „verklaring" van een arts, dat op neming noodzakelijk was. Voor velen beteekende dit een redding van een wissen dood, maar dit waren slechts vijftig van de ongeveer 200, die allen meen den voor de vervolging van den vijand vei lig te zijn, maar daar toch op den duur niet konden blijven. Zij, die er het leven afbrachten, hebben van hun dankbaarheid jegens bestuur, dolctoren, verplegend en ander personeel getuigd, door het aanbieden van een fraai tableau, een opaline-mozaïek, ontworpen en vervaardigd door den heer Frans Ba- lendong te Haarlem. Het fraaie tableau is opgehangen in de hall, waar het Maandagmorgen door den 4-jarigen Robert van Furth, die in 1942 in de inrichting werd geboren, werd ont huld. Deze onthulling geschiedde na een een voudige plechtigheid in de bestuurskamer, waar allereerst de heer Philipson het woord voerde namens het bestuur der Joodsche gemeente te Haarlem. Door den geraffineerden opzet van de Nazi's was het Joodsche volk in 1942 een hoopje angst geworden. Spreker vergeleek de in "het Provinciaal Ziekenhuis onderge brachte Joden met Koning David, die zich zelf geestesziek hield om zijn leven te red den. Hij richtte daarna woorden van har- telijken dank tot het bestuur van het Zie kenhuis en allen die de Joden geholpen hadden. De heer S. Blitz bood hierna het tableau aan het bestuur aan. In zijn toespraak wees hij er op, dat van de 200 Joden, die dn de inrichting onderdoken, helaas een klein gedeelte de zoo vurig begeerde vrij heid heeft beleefd. Op sprekers verzoek werd de nagedachtenis der dooden met eenige oogenblikken van plechtige stilte geëerd. De heer Blitz sprak daarna eenige hartelijke woorden van dank voor de lief de en de toewijding die allen hebben mo gen genieten, waarbij hij tevens wees op de groote hulp, die de Joden in heel Ne derland te beurt was gevallen. De heer A. W. Michels, die als oud-voor zitter van de commissie van bestuur het geschenk aanvaardde, wees er op, dat men in 1943 bij de evacuatie van het ziekenhuis, niet heeft kunnen verhinderen dat een groot deel dei' ondergedokenen ten onder ging. Gelukkig kon echter e§n deel wor- I bieden, vroeg hij zich af „hebben we dan zooiets bijzonders gedaan?" We hebben on- zen plicht gedaan, aldus dr. Kraus; allen i van de 550 leden van het personeel deden dit, zelfs de N.S.B.-leden hebben geen ver raad gepleegd. Ondanks de bedreigingen zijn allen steeds hulp blijven verleenen en velen deden dit met gevaar voor hun le ven. We hadden dit niet kunnen doen, als we van buiten- af niet zooveel hulp hadden gekregen. Velen met name genoemden bracht de directeur dank voor de verleen de hulp. Onder groote belangstelling werd daar na het tableau onthuld. De vierjarige Robert van Furth onthult het tableau. Scholen met gasverwarming voorloopig gesloten Rantsoenen zijn te laag Schiedamsche school heeft schip geadopteerd Onlangs is de NEVAS (Nedcrlandsche Vereeniging tot Adoptatie van Schepen) De koude is zeer snel en zeer fel inge- opgericht. Deze vereeniging beoogt, con treden. Het ziet er, gezien de weerberich ten, niet naar uit dat er spoedig verande ring zal komen. In verband met de toewijzingen is gas verwarming thans in schoollokalen ten eenenmale onvoldoende. Het gemeentebe stuur van Velsen heeft besloten de volgen- de scholen vrijaf te geven tot nader aan kondiging: Moerberg- en F. L. Ossendorp- school (le Mairestraat), Velserbeekschool, Jan Ligthartschool (Eksterlaan), Ir. L. P. Krijgerschool (Velsen-Noord), Willem de scholen: de Creutzberg U.L.O., Marnix- naschool (Houtmanstraat). Verder werden gesloten de bijzondere scholen: de Creutzberg U.L.O. Marnix- school, Emmaschool, R.K. Meisjes- ei Jongensschool te Velsen-Noord, en de School met den Bijbel te Santpoort. Al deze scholen hebben gasverwarming. tact te vormen tusschen schepen met scho len. De Prinses Julianas^Qol te Schiedam is de eerste Nederlandsche school, welke een schip, de „Frans Hals" heeft geadop teerd en een geregelde briefwisseling met den gezagvoerder onderhoudt. Thans heb ben de leerlingen kapitein W. J. Haten- boer en zijn echtgenoote in het met scheepsvlaggen feestelijk versierde gym nastieklokaal van hun school ontvangen. Het hoofd der school verwelkomde kapi tein Hatenboer en vertelde, hoe de leer lingen van zijn brieven genoten hadden en met het wel en wee van „hun schip" meeleefden. De kapitein gaf daarna een humoristisch verslag van den terugtocht van New Orle ans naar het vaderland tijdens zwaar stormweer en dikke mist. Op den Atlanti- schcn Oceaan was het schip nog vereerd met een bezoek van Sint Nicolaas, die zich Denk om den watermeter De vorst is de natuurlijke vijand van waterleiding en watermeters. Degenen, die hun watermeters buiten de deur hebben of wier waterleiding langs een buitenmuur loopt, weten dat bij onder vinding. Het is echter niet algemeen bekend, dat elke geabonneerde voor het perceel, waarin of waarbij een water meter is geplaatst, er zelf voor moet zorgen, dat deze meter niet bevriest. Herstel van beschadiging tengevolge van vorst of dergelijke oorzaken ge schiedt voor rekening van den geabon neerde. Om schade of ongerief te voorkomen, wordt ieder aangeraden, den watermeter vorstvrij ai' te dekken en bij strenge vorst de leiding af te tappen. Crematie W. Noorman Er worden bloemkollen naar Engeland gesmokkeld Volgens ambtenaren der douane en in- voerrechten worden gedurende den laat- door den vliegenden storm niet had laten sfcen tijd duizenden bloembollen uit Neder- afschrikken. Daarna besprak kapitein Ha- iand naar Engeland Een betoog van de zijde der visch-exporteurs Mr. C. H. Meijer, secretaris van de Onder vakgroep Export van Visch, schrijft ons: De lezer zal uit hetgeen in den laatsten tijd is gepubliceerd niet kunnen begrijpen, welk een strijd cr aan den gang is met als inzet de export van haring. Het is een strijd waarvan niet alleen het bedrijf de nadeelen zal onder- uil vinden, doch waardoor ook een groot bedrag den gered. Het bestuur stelt het geschenk aan z00 dingend benoodigde deviezen ver- k./\nrfor. nriic Hot Tal oor» cvmhnnl Tim 1 op hoogen prijs. Het zal een symbool zijn van het gezamenlijk verzet tegen den niets ontzienden vijand, maar ook van de saam- hoorigheid. Namens het bestuur zal hij het geschenk gaarne aanvaarden. De directeur van het ziekenhuis dr.. G. Kraus betreurde het eveneens, dat niet al len konden worden gered. Toen spreker hoorde van het plan, een huldeblijk aan te Ook een N.I.W.I.N.-comité in Velsen Lijstcollecte tusschen 16 en 21 December De gemeente Velsen heeft thans zooals Wij reeds in het 'kort meldden ook een N.I.W.I.N.-comité. In een door den bur gemeester voorbereide vergadering, kwam men tot de volgende samenstelling: Eere-voorzitter: de burgemeester van Velsen, Mr. M. M. Kwint Voorzitter: de heer P. Waardenburg (Dir. Gem. Dienst Soc. Zaken). Secretaresse: mevr. H. M. Franken-Eriks (Pres. Band Nederland-rndië). Penningmeester: de heer J. H. Leven kamp (bestuurder Tw. Bank IJmuiden). j Overige leden: mevr. Anten (Seer- U. V. V.), de heeren: J. E. Kesting (directeur N.V.H.), Busselman (Secr- Nederland helpt Indië), Pastoor Moleman, Pater Pontianus, Ds. Bronsgeest, A. Mil's (Secr. Roode Kruis), A. P. Bakker (Roode Kruis), Kapt. Ge lens (Garnizoenscommandant IJmui den), Maj. Gualthérie van Weezei (Com mandant Stormschool Bloemendaal), Hoo- getoorn, Poncin, Boerlage en mevr. Müller. Er werd besloten om in de week van 16 t/m. 21 December een lijst-collecte te doen houden, als daadwerkelijke bijdrage van de gemeente Velsen voor de Kerst pakketten-actie van de N.I.W-I.N. Maar., om deze collecte te doen slagen, zijn vele collectanten en contanten noodig. Tast daarom diep in uw beurs en/of neem actief deel als collectant (e). Geeft u daarom nog heden op, als collectant(e) bij Ned. Volksherstel, Zeeweg 347, Driehuis, welk bureau uw deelneming zal doorge ven aan het comité. Velsen leve niet alleen mee met de jon gens overzee, maar drage zijn steentje bij opdat het leven van onze mannen en vrou wen in Indië, die werken onder zulke moeilijke omstandigheden, zoo dragelijk mogelijk gemaakt worde. De lieer H. A. van Diggelen jubileerde De heer H. A. van Diggelen, die gedurende 24 jaren correspondent en thans een jaar in algemeenen dienst administratief werkzaam fs, herdacht zijn zilveren jubileum in dienst bij de Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. Ter gelegenheid hiervan werden hij en zijn echtgenoote door de directie gehuldigd. Daarbij waren tegenwoordig de hoofdinge nieur M. v. a. Lee en lr. T. F. Hubrecht. De heer ir. A. J. Allan schetste hoe de jubilaris direct na zijn veertiende jaar bij het bedrijf kwam en zich een goede plaats onder het administratief personeel verwierf Het hulde blijk bestond uit een enveloppe. Hierna was den jubilaris een huldiging bereid door zijn collega's. De heer C. Pels, chef de bureau, liet in een hartelijke toespraak de jaren pas- seeren en bood als blijk van aandenken een kleurets aan. CULTUREELE VEREENIGING. De cultureele vereeniging van Velsen zet haar werk voort. 20 Februari komt het gezel schap Cor Ruys in IJmuiden, 17 April treedt mevrouw Jo Vincent op; tevens ligt het in de bedoeling in dien tusschentijd nog een film avond te arrangeeren. HEROPRICHTING ORANJEVEREENIGING. Het bestuur van de gezamenlijke buurt- en Oranjevereenigingen IJmuiden-Driehuis heeft een oproep gedaan aan oud-leden en dona teurs van de „Oranjevereeniging Driehuis". In een vergadering, die gehouden wordt Don derdag 19 December in „Kriemhilde" aan den Zeeweg, wil men trachten genoemde vereeni-l ting weer op te rich tea. loren dreigt te gaan. Men noemt de levering van haring aan Rus land belangrijk. Inderdaad belangrijk is deze, maar helaas in ongunstigen zin, daar er 1.200.000.— deviezen mede verloren gaan. Rusland is .namelijk geen normale afnemer van onze haring. In de jaarcijfers over den export van haring, uitgegeven door de .afdee- ling Visscberijen van het departement van Binnenlandsehe Zaken en Landbouw en later van het departement van Economische Zaken komt Rusland in de jaren 1925 tot en met 1932 niet voor en ook in vroegere jaren was dit land geen afnemer- van ons.- Eerst in 1933 verschijnt Rusland met een zeer kleine hoeveelheid, n.l. 3500 vaten in de statistiek. In 1934 bedraagt deze export 43.650 vaten,, doch in 1935 maar weer 21.040 vaten, geen belangrijke hoeveelheden, wanneer men in aanmerking neemt, dat B.elgië in die jaren c.a. 130.000 v.aten afnam en Duitschland in 1931 nog 321.000 vaten. In 1936 nam Rusland 92.953- vaten af, en daarover werd zoov.eel geschreven, dat bui tenstaanders, met exporteurs sprekende over den haringexport altijd meenden, dat Rusland één van onze grootste afnemers was. Wat wasj echter het geval? De export van haring naar Duitschland nam onder het Hitlerbewind af van 321.000 vaten in 1931 tol 54.453 in 1936. Dat de exporteurs niet onmiddellijk hun geheele organisaties overgeschakeld hadden, is duide lijk en zoodoende bleef er van de vangst 1935, mede door exportbelemmeringen van andere zijde, een gedeelte over. Dit overschot werd. tegen een lagen prijs aan Rusland verkocht. Er werd echter zooveel ophef van gemaakt, dat deze transactie al heel sterk tot de ver beelding van het Nederlandsche publiek sprak De exporteurs, die in normale jaren 400 a 500.000 vaten haring exporteerden, konden dit spuien van overschot beter op de juiste waar de schatten. Reeds in 1937 en 1938 was de export naar Rusland met respectievelijk 35.000 en 21.000 vaten niet meer van beteekenis tegenover een totalen export van c.a. 500.000 vaten en in 1939 nam Rusland in het geheel niets meer af. De exporteurs hadden nieuwe afzetgebieden ontsloten. Nu heeft.de regeering 60.000 vaten haring aan de Russische zóne in Duitschland ver kocht. Wanneer de minister dit noodig oor deelt, dan heeft iedereen zich daarbij neer te leggen. Deze haring kan echter gemakkelijk uit de aanvoeren van de laatste weken wor den geleverd, want in de 4 wekèn, eindigende 30 November, werden 141.562 kantjes haring, dat zijn zeegepakte tonnen, waarvan er voor de 60.000 vaten voor Duitschland, c.a. 72.000, dus slechts ongeveer de hèlft, noodig" zijn, aangevoerd. In de wekgn, eindigende 7 en 14 December hebben ook nog behoorlijke aanvoeren plaats gehad en bijna de geheele vloot is nog op zee. De genomen maatregel om alle haringvoor- raden te blokkeeren, was dus niet noodig ge weest. De secretaris van de ondervakgroep Export an Visch schrijft verder, dat in de kringen an de exporteurs een storm van verontwaar diging is ontstaan, doordat de reeders in strijd met een door het Bedrijfschap voor Visseherij producten uitgevaardigde verordening nu reeds gedurende vier weken eenvoudig wei gerden hun vangsten aan de afslagen, resp. aan de voor dat Bedrijfschap zelf ingestelde naringverdeelcommissies af te leveren, zich beroepend op hun verplichting tot levering van haring aan Rusland. Inmiddels verkoch ten vele reeders, naar de secretaris schrijft, echter duizenden tonnen haring onder voor bijgaan van den bestaanden groothandel aan de klanten van deze handelaren in het bin nenland. En wat ergerlijk is. aldus nog steeds mr. Meijer het Bedrijfschap liet deze overtre ding van de door hemzelf uitgevaardigde ver ordening toe, ja hielp er zelfs aar mee, door een door den C.C.D. wegens overtreding dezer verordening gelegd beslag weer te doen opheffen. De reeders beweren nu, dat zij niet genoeg haring hebben om de door de Regeering ver kochte 60.000 vaten te leveren, terwijl er al leen in de maand November tweemaal zooveel werd aangevoerd. Men wil nu de exporteurs, die reeds gedurende vier wéken geen haring hebben kunnen koopen, het grootste gedeelte van deze 60.000 vaten laten leveren, ook weer op grond van het Russische contract, dat oor spronkelijk vóór 1 December afgenomen had moeten zijn. Exporteurscontracten in het gedrang De gezamenlijke exporteurs, die reeds zoo lang als de haringvisscherïj bestaat, de ge- j heelé wereld bewerkt, en bereisd hebben, zou- 1 den dan de door hen met zeer vele landen afgesloten contracten niet kunnen nakomen. Deze landen zijn wel onze vaste afnemers, waar ook in de toekomst de geheele visseherij weer op moet steunen. Deze landen betalen ook een prijs, 12.hooger per vat dan Rusland betaalt.. Nu moeten de exporteurs aan al deze vaste afnemers, zooals de Ver. Staten, Canada, Z. Amerika, Zuid-Afrika, België en Palestina, meedeelen, dat deze de gezochte Hollandsche haring niet krijgen, maar dat wij ze liever 12.per ton lager aan Rusland leveren. tenboer het belang van meer kennis bij de jeugd van schepen en van de scheep vaart hi het algemeen. Er heerscht in ons land, dat toch een zeevarende natie is, naar zijn meening nog een ontstellende onkunde op dit gebied. Kapitein Haten boer verklaarde zich gaarne bereid nog eens terug te komen, om uitvoeriger van zijn ervaringen te vertellen en deze met een film toe te lichten. STORMVOGELS GAAT. KIENEN. Tegen Maandag a.s. is voor alle leden, werkende en niet-werkende, een kien- avond om fraaie prijzen uitgeschreven in clublokaal Royal". De ontspanningscom missie, welke dezen avond organiseert, kreeg reeds tal van prijzen, welke vooral in dezen kouden tijd gewaardeerd zullen worden, toegezegd. DE VIOS 5 EN DE DOUANE. Naar aanleiding van, ons bericht over het in beslag nemen door de douane van goede ren, uit Engeland door opvarenden van de Vios 5 meegebracht, vernemen wij nader, dat in bedoeld geval geen inbeslagneming is ge schied, omdat de goederen door de opvaren den werden aangegeven en de invoerrechten hiervoor werden betaald. MARKTBERICHT VAN MAANDAG Aangevoerd werden 1275 kisten versche haring en 1500 kisten andere visch. De trawlers besom den f23.223. Versche haring: IJM 283 f7432. KW 10 f8452, KW 50 f 4497. KW 83 f 2345. Motorloggers: KW 173 f 4048, KW 91 f1800, KW 52 f 3480. Kustvisschers: TX 29 f 4075, KW 92 f 2062. KW 53 f 1650. KW 228 f 53, KW 77 f 1369. gesmokkeld. Deze bloembollen zouden des nachts per schip worden getransporteerd. Officieren der recherche zijn bezig langs de Oostkust en te Londen een onderzoek in te stellen. Enkele dagen geleden werd een Nederlan der beboet met duizend gulden wegens het smokkelen van bloembollen. Er bestaat in Engeland een enorme vraag naar bloembollen, vooral omdat de bloem bollen der kweekerijen in Zuid-Lincoln shire in den oorlog gebruikt zijn voor de voedselvoorziening. Twintig militairen wegens fraude gearresteerd Naar de Nieuwe Courant verneemt, bij het centraal depót intendance van het Kon. Ned.-Ind. Leger aan den Zwarteweg te 's-Gravenhage een groote fraude ont dekt. Militairen, belast met het beheer en de uitgifte van miliaire goederen, hebben ernstige onregelmatigheden gepleegd. In opdracht van den auditeur-militair bij den krijgsraad heeft de Haagsche recherche een diepgaand onderzoek ingesteld en als gevolg hiervan zijn 20 militairen in arrest gesteld. Maandag had te Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van den heer W. Noorman, oud-raadslid van Bloemendaal en oud-ambtenaar van het Provinciaal Ziekenhuis. De heer Noorman vertegenwoordigde de S.D-A.P. in den raad, ook in den Noodraad. In de aula werd allereerst het woord gevoerd door den burgemeester van Bloe mendaal. jhr. C. J. A. den Tex, die den overledene noemde „een eenvoudig man, die 't misschien niet eens goed zou vinden dat er over hem gesproken werd". Spreker schetste hem als iemand, die, zoowel in den raad als in het ziekenhuis de menschen aan zich wist te binden. Door hem is veel bereikt in het belang der gemeente. Namens dc Woningbouwvereeniging Bloemendaal-Noord bracht de heer C. Schulz den overledene dank voor het werk, dat hij had verricht en wijdde woorden aan het strijden van den heer Noorman voor de arbeidersbeweging en de volkshuis vesting. Spr. zeide dat ter nagedachtenis een gedenksteen zou worden aangebracht in het kantoor van de Woningbouwvereeni ging. Onder de tonen van „Morgenrood" daal de de kist. De heer F. W. G. van Dalsum. schoon zoon van den overledene, dankte de aan wezigen voor de betoonde belangstelling. De heer W. F. Visser, wethouder der ge meente Velsen was mede aanwezig, even als de heer L. van Hameien, namens de Partij van den Arbeid te Velsen. De heer Tinlcelenberg vertegenwoordigde bestuur en doktoren van het Provinciaal Ziekenhuis. Post voor niilitaircu iii Indië Wegens de te verwachten groote drukte met Kerstmis en Nieuwjaar, wordt er nog maals de aandacht op gevestigd, dat in de adressen van correspondentie bestemd voor Nederlandsche militairen in Nederlandsch- Indië. het onderdeel moet worden vermeld. Bij niet vermelding van het onderdeel moet met groote vertraging en zelfs met terugzending rekening worden gehouden. Adresseering dient als volgt te geschie den: rang, naam en voorletters, legernum- mer, onderdeel (bij personeel behoorende tot de 7 December-divisie aangevuld met „7 Dec.-divisie") veldpostkantoor Batavia. BINNENLAND Het kinderkamp te Gilzenr(jen van den Rot- terdamschen Bond voor Lichamelijke Opyoeding gelegen aan den Rijksweg Breda-TUburg zal tot verblijf voor vrouwelijke politieke delin quenten worden ingericht. De bedoeling is. dat liet nieuwe interneer!ngskamp nog vóór Januari betrokken wordit. Bij K. B. is met ingang van l December u946 op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den geenraad-majoor A. R. van den Bent, adju dant in buitengewone dienst van H. M. de Ko ningin als kanselier van de Nederlandsche Orden, onder dankbetuiging voor de door hem in deez functie verleende diensten, en is met ingang van dien datum benoemd tot kanselier van de Nederlandsche Orden de reserve-gene- raal-majoor H. Koot. Bij koninklijk besluit is mr. J. c de Mi randa Praktizijn bij het Hof van Justitie in Su riname, met ingang van den dag van vertrek naar Suriname benoemd tot lid van voor noemd hóf. Met groote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onzen Zoon N. Vleeschhouwer-Pronk J. Vleeschhouwer. Krommenie, 11 Dec. Krommenledijk 50. 21 Dec hopen onze geliefde Ouders en Grootouders A. TACE-DE BEST den dag te herdenken dat zU voor 25 jaar ln den echt wer den verbonden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun dank bare kinderen en kleinkin deren. v. d.*Helststraat 26. IJmulden-Gost. Welke uitwerking dit bericht zal hebben. Beroepsrecht huisraadschade. op grond van j vooral ook in Amerika, dat ons zoo geholpen artikel 3, lid 2, van de eerste Uitvoeringsbeschik- heeft, is aldus mr. Meijer niet twijfel- hing besluit op de Materieele Oorlogsschaden achtig. Daarom moet de Nederlandsche Bond 1945 kan iedere belanghebbende tegen de beslis- van Haringhandelaren een vlammend protest singen van den secretaris der schade-enquête- doen hooren tegen een dergelijke zaikenpoli-, commissie nopens de toe te kennen bijdrage in Kerstvi ieringen in Velsen Brandgevaar op schepen geladen met chilisalpeter Ten aanzien van de branden op de „Aal- sum" en de „Francis W. Parker", heeft de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam uitspraak gedaan. De raad is van oordeel, dat ter voorko ming van dergelijke branden door impor teurs en verladers van chilisalpeter moet worden overwogen, welke wijze van ver voer het brandgevaar kan verminderen. Het is voorts noodzakelijk, dat een streng rookverbod, zoowel aan dek als in de ruimen, uitgevaardigd en tijdens lading of lossing gehandhaafd wordt. De Zondagsschool Matth. 21 16b der Ned. Hervormde Gemeente houdt voor de leerlingen dezer school haar Kerstfeest op den tweeden Kerstdag in de Oude Kerk te Velsen. De kinderen zullen hieraan in twee groepen deelnemen, nl. de kleinsten des middags te 1.45 uur en de ouderen te 4.45 uur. De Gereformeerde Zondagsschool heeft haar Kerstfeest ook op den tweeden Kerst dag in de Da Cost-aschool aan de Noorder laan des middags 3 uur. De Oud-Katholieke Zondagsschool geeft haar Kerstfeest dit jaar op 26 en 27 De cember in het Oud-Kath. Vereenigingsge- bouw. Reeds vele weken is men aan de voorbereiding hiervan bezig, o.a. met het maken van speelgoederen en geschenken. Bij dit Kerstfeest zullen leerlingen een too- neelspel opvoeren. De Gereformeerde Jongeren houden een Kerstwijdingsavond op Vrijdag 20 Decem ber in de Ned. Herv. Kerk aan de ^Ka- naalstraat. Liturg is Jan den Duik, decla matie wordt verzorgd door Ab. de Jong. de bariton Nol van Leeuwen zingt eenige soli, Gerrit Fidder bespeelt het orgel. Een zangklasse van de P. Vefmeulenschool heeft liederen onder leiding van den heer B. Schipper ingestudeerd, een dameskoor verleent medewerking. Dirigent van beide koren is de heer Fidder. In de Chr. Geref. Kerk zal a.s. Donder dagavond een Kerstwijding worden ge. houden. Ds. A. rr tatie houden. Medewerking verleent het Chr. Gerefor meerd Kerkkoor. Diploma-zwemmen in het Velserbad DANKBETUIGING Voor de vele bewijzen van In nig medeleven ons betoond bij het overlijden van onze lieve M"eder. Behuwd- en Groot moeder, Mevr. Wed. ELISABETH MARIA BALJé- KEERSEMAKER betuigen wij langs dezen weg onzen hartelijken dank, ln het bijzonder den Weleerwaar den Heer Ds. J. v. d Berg, den WelEd. Zeergel. Heer Dr. J. F. Bekker en aan Zuster de Beurs voor de verleende bijstand en behandeling tij dens haar ziekte. Verder aan de N.V. Begrafenis Onderne ming „Kennemerland" voor de nette en goede uitvoering. Uit aller naam: Mevr. M Brandwijk-Bal jé Kennemerlaan 38, IJmuiden. ,,'T MOSTERDZAADJE" C.J.M.V. voert op door M. C. Fallen-tin op WOENSDAG 18 DEC. en DONDERDAG 19 DEC. in het gebouw LEGER DES 1-IEILS, Edisonstraat. Entrée 60 ct. Aanvang 8 nar. Kaarten bij J. de Koning, Bloemstraat 111, W. Kwak, de Wetstr. 9, W, Huieer. Alex. Belèstraat 1 en aan de zaal. A.s. WOENSDAG en DONDERDAG 18 en 19 DEC. in Thalia te IJmuiden. Aanvang half acht. Plaatsen zoo lang de voorraad strekt aan. de 1.50 al'les inbegrepen. Na afloop BAL tot .3 uur. J. P. COENSTRAAT 115 IJMUIDEN. Med. Gedlpl. Pedicure ln het „Velserbad" legden de volgende leerlingen proeven van bekwaamheid af: Tineke Raams, Johanna Raams. Anna Wolter- man, Betsy Timmer, Angenietje Bakker, Ciska Hoogen. Betsy Terpstra. Anthony Pe ters, Reinier Willems. Job de Groot, Henk de Bruin, Gerrit v Hemert, Rudi Reiss. Hans Martens, Grietje Schuurmans, Tiny Koel- mans. Deze allen behaalden diploma I. Voor „geoefend zwemmer" slaagden: Kees i v. d. Groen. Annie Schager, Janna Redeker. de heer G. E. Terpstra. Gretha Vennema, Betsy Oort. Vlaardingen krijgt een droogdok De directie van de werf I. S. Figee te Vlaardingen heeft in Engeland aangekocht een droogdok van 216 x 64 voet. Het dok zal naar Vlaardingen worden- gesleept door de sleepbooten Schelde en Maas van L. Smit en Co. onder commando van kapi tein Penning. In het 400 tons droogdok zullen schepen kunnen dokken tot 750 ton. Nette heer wenscht kennism. m beslist net Meisje liefst zacht karakter. Leeft. 20-30 J. Br met. foto. welke op eerew. worden geret IJ 282 bur van dit blad. huisraadschade een beroepsschrift indienen bij den minister van financiën. Beroepsschriften ingediend later dan één maand na de terpost bezorging of de toezending op andere wijze van de mededeellng der beroepen beslissing, worden niet-ontvankelijk verklaard, tenzij voornoemde minister van oordeel is, dat de te late indiening den appellant niet kan worden toegerekend. De gemeenteraad van 's Gravenhage be noemde tot tijdelijk wethouder van economische azken en kunstaangelegenheden, uitgezonderd tooneelzaken, C. P. Damme (Partij van de Ar beid), voor den tijd gedurende de ziekte van dr. B. van den. Tempel. De heer Damme nam zijn benoeming nog niet aan. De grond-, sloop- en gewapend betonwerken voor het nieuwe stadhuis te Den Haag zijn on derhands aanbesteed. Laagste inschrijver: Aan nemingsmaatschappij „De Condor" te Amster dam f 2.418.000. De zangeres Atie van Brederode, de cellist Samuel Brill en de pianist George van Renesse, die zijn uitgezonden door de NI WIN, om in Ne- derlandsch-Indië voor burgers en militairen te coneerteeren, zijn per vliegtuig naar Batavia vertrokken. De technische verzorging van het herstel van door oorlogsgeweld beschadigde boerderijen Behandeling aan huis volgens berust bij de bureaux voor den Wederopbouw. 1 afspraak. Thans is in overleg met het ministerie van j p COENSTR. 135, IJM. Financiën besloten, dat ook de financiering van I 1- het herstel op dezelfde wijze zal geschieden als j aaiEHA/ETS 8 1 EK voor het herstel van woningen. HUW&LIJS\ In Groningen en Enschedé hebben aanne- mers en bouwers bijeenkomsten belegd, waar is verklaard dat ook de overheid nog opdrachten aan weermachtsaannemers geeft. In een motie aan de regeering werd geprotesteerd tegen het geven van opdrachten aan- weermachtsaanne mers, zoolang de centrale zuiveringsraad voor de bouwindustrie geen uitspraak heeft gedaan. De politie waarschuwt tegen den 39-jarigen A. die zich ten onrechte uitgeeft als verte genwoordiger van hef orgaan „De Prinsestad". Hi) sluit abonnementen af. doch gebruikt de daarvoor ontvangen gelden ten eigen bate. De Zwiep zal een Kerst-medi- door hem verstrekte kwitanties, hoewel met naam en adres van „De Prinsestad" bedrukt, zijn door dit weekblad niet verstrekt. De heer J. J. Stoltenhof te Wassenaar, die door zijn persoonlijk bezoek aan vele zieken en door de uitgave van een voor zieken speciaal in het leven geroepen blad .-.Ziekentroost" een groote bekendheid geniet wordt 25 December 60 jaar. Er bestaan plannen tot oprichting van een Rotterdamsche Opera onder leiding van mevr. A. Brooshoofd—Verhulst. Dirigent zal zijn de heer Willy Kluchert en zakelijk leider de heer J. van Trigt Voor de openingsvoorstelling is „Lohengrin" gekozen met Liesbeth Poolman— Melssner als gast. Als noviteit wil de Rotter damsche Opera binnen niet al te langen tijd uitvoeren „De ring van Gyges" van den Belg August Boeyens. De minister van Oorlog heeft in Den Haag aan een aantal opper-officieren, hoofdofficieren, officieren en onderofficieren van het Britsche leger onderscheidingen uitgereikt als dank voor hun buitengewone prestaties ten behoeve van de bevrijding van Nederland. De Nederlandsche Vereeniging tor Bescher ming van Dieren vestigt de aandacht van het publiek op de wenschelijkheid om pluimvee te laten slachten door een erkend poelier of. zooals dit in vele plaatsen ook mogelijk is, op het ge meentelijk slachthuis. HAARLEM EN OMGEVING Op grond van het Zuiveringsbesluit heeft de minister van Binnenlandsehe Zaken ingaande 5 Mei 1945 ontslag verleend aan J, C. Cosse, A. A. Hofman en M. van Driel, wethouders te Haar lem in den bezettingstijd. IJSBAAN BREDERODE SANTPOORT Opp. 80Ö0 m2. Schitterend mooi Ijs. Geopend van 's morgens 10 uur tot 's avonds 10. uur. Vanaf 3 uur ijsbaan-muziek. Toegang 40 cent. Kinderen 25 cent. Het bestuur van Gezamenlijke Buurt- en Oranje vereenigingen IJmuiden-Driehuis, roept hierbij op: AI de oudileden en donateurs van de „Oranjevereeni ging Driehuis" om te komen tot wederoprichting van deze vereeniging, waarvoor een vergadering zal wor den gehouden op Donderdag 19 Dec. a.s. te 8 uur, in gebouw „Kriemhilde" Zeeweg 347, Driehuis. Aller opkomst dringend gewenscht. Prachtig van vorm, donker groene naalden. 3a, echte KERSTBOOMEN bij KLEINE HOUTSTRAAT 41, HAARLEM, TEL. 18920 Ook verzorgen wij bestellingen in Zandvoort en IJmuiden. Gelieve slijpen als steeds b(| de Elcctrische FUnslUperU HET NAAIMACHINEHUIS, Velscrduinplein, IJm.-Oost. NET MEISJE gevraagd. Mevr. Rietdak. Edisonstraat 9. Gezocht door echtpaar zonder kinderen, gedeelte van wo ning omgev. Driehxils-Sant- poort Brieven L 1049 bur. v. d. blad. slechts de hoogte op te geven. Wij staan voor klaar, net als ieder jaar. reken maar. DE RUYTER heeft se DE RUYTER koopt se TEL. 4273 - TROMPSTRAAT 35 GEVONDEN: 1 wit wollen Kinderhandschoentje. Tegen adv. kosten af te halen Fr. Naereboutstraat 29, IJm.-O. RUILEN: 2 witte baby slob- broeken voor 2 knotten wol. Mevr Prins. B. Rambonnet- laan 133, IJmuiden. Ze zijn er weer! Prima gevoerde Trompstraat 8-10, Telef. 5332 Opleiding pedicure voetkunde - schoon, heidsspecialiste manicure - sportmassage Aanvang Jan. a.s. Inl. en prosp. HAARLEMSCHB KWEEKSCHOOL. KI. Houtweg 39, tel. 17377 Wil degene, die Zat. uit de Edisonstraat een NIEUWE FIETSPOMP heeft meegeno men, deze s.v.p terugbezor gen Edisonpleln 6, IJmuiden. Te koop: nw. STOFZUIGDE Zelse Ikon PL»TL\ c\UER4 merk Hoover Te bevr. Bloem- 13 k 5 cm. f 35 „k. "Si straat 91. IJm GEN op gummibanden ln Te koop: lange prima staat f 250. Wijk aan I m. 50 f 70 j zoootom 91, telef. 4830. I IJmulden-O, I Jas f 40. meisjessch. m. 35 f 10 I Platanenstraat 6. IJm KEREN JAS Eksterlaan 31,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4