IJmuiden Drie Haarlemsche boksoverwinningen Velsen Nacht-Express Brand op de Vikingbank Door de hitte van een kachel ontstond Dinsdag brand in de pantry van de „Vi kingbank", die zich tamelijk ernstig liet aanzien. De brand werd door eenige ar beiders, die zich aan boord bevonden, ge- bluscht. De hulp van de brandweer be perkte zich tot het opruimen van de resten van de in brand geraakte ruimte, die ge heel uitbrandde. Blank en gekleurd Scheepsmaatschappijen weigerden een kleurlinge te vervoeren Een eigenaardig voorval, waarvan de juistheid blijkt uit het officïeele stuk, dat wij hieronder in extenso plaatsen, kwam ons dezer dagen ter oore en waaruit blijkt, dat er nog een groote tegenstelling bestaat 'tusschen het blanke en het gekleurde ras. Een inwoner van IJmuiden, K. geheeten, die gedurende den geheelen oorlog op de Nederlandsche koopvaardij heeft gevaren en dus als zoovele anderen zijn leven heeft ingezet voor onze bevrijding, raakte op zijn reizen in kennis met een gekleurde vrouw, waarmede hij in het huwelijk trad, waar door de kleurlinge het Nederlanderschap verwierf. K. is inmiddels in Nederland terugge^ keerd, maar zijn vrouw kon hem niet vol gen omdat de scheepvaartmaatschappijen weigeren, haar als passagier mee te ne men, wegens haar huidkleur. De heer K. heeft zich daarop gewend tot het ministerie van Buitenlandsche Za ken. De directeur Administratieve Zaken van dit ministerie zond hem een antwoord, dat een vreemd licht werpt op de houding der betrokken maatschappijen. Ziehier de brief van genoemden direc teur: „Naar aanleiding van uw schrijven, dat 24 Juli 1.1. werd ontvangen, heb ik mij om inlichtingen tot Hare Majesteits Gezant te Pretoria gewend. Deze meldt mij thans, dat hij van den Consul te Durban het volgen de bericht heeft gekregen: „Mevrouw K. is op dit consulaat steeds voorkomend ontvangen. Een paspoort is voor haar opgemaakt en berust thans op het Consulaat. Haar is medegedeeld, dat zij dit in ontvangst kan nemen, zoodra passage op. een schip naar- Nederland voor haar verkregen kon worden. Tot nu toe is dit niet mogen gelukken, en wel op grond van het feit, dat mevrouw K. gekleurd is, en wel in die mate, dat dè Holland Afrika Lijn haar niet kon mede- nemen. Dit is ook door de Holland Afrika Lijn medegedeeld aan den werkgever van den heer K., de Stoomvaart Maatschappij Nederland, te Amsterdam, Er is getracht een opening te vinden door haar te verschepen via Engeland door het Ministry of War Transport, aangezien die van tijd tot tijd een aantal gekleurde vrouwen in eens op een schip onder brengen. Haar passage op de „Carnarvon Castle", waar zij oorspronkelijk was ingedeeld, :werd echter door de Union Castte line ge weigerd, omdat zij de eenige gekleurde vrouw aan boord zou zijn, en op die wijze niet met andere passagiers op het schip kon worden ingedeeld. Ik heb deze aangelegenheid weder met de scheepvaart maatschappij opgenomen, maar de Holland Afrika Lijn blijft volhou den, dat zij mevrouw K. niet op een harèr schepen kan meenemen, maar het Ministry of War Transport heeft toegezegd dat, zoo dra zich een gelegenheid voórdoét, me vrouw K. zal worden ingedeeld op een naar Engeland vertrekkend schip". Contingenteering van visch- invoer in België? De Belgische" minister van Economische iZaken heeft medegedeeld, dat in zijn land de invoer van visch waarschijnlijk gecon- tingenteerd zal worden. Eventueele beper kingen zouden oan. ten doel hebben het vergemakkelijken van de besprekingen om den uitvoer te stimuleeren. Ook bezorgd heid over de deviezenpositie schijnt aan de zen maatregel niet vreemd te zijn, vooral doordat, hoewel voor den oorlog België meer visch naar Engeland uitvoerde dan omgekeerd, na den oorlog de rollen verwis seld zijn. Ook de invoer van haring uit ons land schijnt aanleiding tot bijzondere maatre gelen te geven. Weer een inbraak Onbekenden hebben zich toegang verschaft tot een fabrieksgebouw in IJmuiden. Eenige deuren werden geforceerd, terwijl een glas- in-lood-ruitje vernield werd. In dert kelder van het gebouw lag een gToote voorraad ap pelen opgeslagen, doch er kon niet worden nagegaan of er van deze appelen ontvreemd werd. PAARD DOODGEREDEN. Maandag is ter hoogte van den tankmuur te Driehuis een paard door een electrischen trein aangereden en gedood. Het dier, dat uit een weiland losgebroken was, behoorde aan den heer T. te Santpoort. Om het damkampioenschap van Nederland Een nabeschouwing Het damtöurnooi om het kampioenschap van Nederland is nog niet geëindigd. De laat ste ronde bracht niet veel succes op voor de IJmuidenaren, daar Dukel zoowel als Ligthart hun partij verloren. De eindstand luidt: gew. gel. verl. pnt. R. Roozenburg, R'dam 5 6 0 16 R. C. Keiler. A'dam 5 6 0 16 Van Dijk, Wageningen ..4 6 1 14 Ligthart. IJmuiden 2 8 1 12 Beers, N.-Scharwoude ..2 8 1 12 W. Huisman, Leiden2 7 2 11 B. Dukel, fJmuiden 2 5 4 9 W. Roozenburg, R'dam ..2 5 4 9 J. Met2, A'dam 1 7 3 9 Vérhoeven, Deventer 1 7 3 9 v. d. Staay, R'dam 16 4 8 J. H. Vos, A'dam 1 5 5 7 De zes eerst-geplaatsten zullén in 1947 direct in het tournooi mogen uitkomen. De andere deelnemers zullen in de voorwed strijden moeten uitkomen. Zoo zien wij dus twéé oude getrouwen niet meer terug, name lijk J. H. Vos, die 23 jaar deelnam en zes. maal beslag legde op den titel en B. Dukel, die 12 jaar deelnam en in 1934 gelijk met Keiler eindigde op de bovenste plaats, en verder nog twee maal tweede werd. Zoo zul len dus alweer twee spelers worden toege voegd aan de lange lijst van uitgeschakelden. De kans bestaat echter ieder jaar dat zij langs een serie vóorwedstrijden zich toch nog een plaatsje verovéren. Het was Ligthart die dezén weg in 1946 met succes heeft volbracht. Hoe de D.C.IJ.'ers speelden Ligthart kan óp een goed tournooi terug zien. Hét was daarom jammér dat de D.C. ÏJ.'er juist in dè laatste ronde tegen Metz nog een partij verioof. Hoewel Ligthart in het kampioenstoprnooi altijd zijn plaats volkomen waard is,, mist hij toch de capaciteiten om hem tot een ernstig kampioenscandidaat te maken. Opmerkelijk was het verder dat Piet Roo zenburg evenals Keiler het tegen de beide IJmuidenaren niet verder dan remise kon brengen. Dukel heeft slechte'en goede partijen ge speeld. Zijn beste partijen waren tégen Kei ler, Pièt Roozenburg en W. Huisman. Dat Dukel in dit tournóoi heeft gefaald, komt doordat de D.C.IJ.'er aan scherpte heeft in geboet. Daimiieuws in Kennemerland De uitslagen van de in de week van 9—16 De cember gespeelde competitie-wédtsti-Jjtien lulden ats voLgt: Hoofdklasse: St. Bavo—HDC 9—11; DDD Oosterkwartier 10—10. Eerste klasse: RDCHRKD voorlooplg 59, vermoedelijke einduitslag 11—9. Tweede klasse: Damcl. Haarlem II—Hdllegom I 9—11; Cruqulus I—Hét Noorden I 8—12; HDC II Cruqulus 13—7. Derde klasse: Kijk Uit 2—HDC V voorlooplg -11, vermoedelijke einduitslag 9—11; DVS II— Diagonaal I 11—9; -EMS H—Hülegom II 14—6; HDC V—EMS H 11—9. Bondsvergadering }onge Oud-Katholieken In de in een der zalep van Hotel Brink- mann te Haörlem gehouden jaarlijksche ver gadering van den Bond van Jonge Oud- Katholieken werd een nieuw bestuur gekozen bestaande uit den beef R. Mulder, Rotterdam, voorzitter; mej. M. C. de Wilde, Gouda; pastoor G. A. van Kleef, Leiden en de heeren Schenk. Heiioo en P. A. Peek, IJmuiden. De nieuw benöemdé voorzitter en pastoor A. Zwart richtten eenige hartelijke woorden tot het aftredende bondsbestuur. Zij herin nerden aan de moeilijke tijden, die achter ons liggen en spraken van de misschien even gróote móéilijkheden, die voor het nieuwe bestuur 2ijn weggelegd. KERSTBIJEENKOMST GOEDE HERDER KERK. In de Goede Herderkerk wordt a_s. Maan dagavond èen kerstbijeenkolnst gehouden met als spreker ds. J. v. d. Wiel. Medewerking verleent het Kerkelijk Kinderkoor, onder lei ding van den heer J. Huizinga. Huisvrouwen hielden Kerstwijding In de feestelijk, doch stemmig versierde kleine zaal van het Patronaatsgebouw aan den Willemsbeekweg hield de afdeeling IJmuiden van de Ned- Ver. van Huisvrou wen haar Kerstwijding. Mevr. H. F. Cal- koen-van Thienen noemde het Kerstfeest het intiemste van alle feesten. Dit feest heeft evenveel facetten als een flonkerend juweel. In den Adventstijd kunnen we ons innerlijk voorbereiden, doch ook uiterlijk. In de Noordelijke landen ziet alles reeds maanden vdn tevoren er naar uit. Iets van de spanning ontbreekt by ons: nl. het geven van geschenken. Doch de huisvrouwen kunnen hier een traditie herstellen. Kerstfeest is het feest van de essentieele dingen van het lev.en; licht en warmte. De uiterste consequenties van het Nazi-systeem hebben ons laten zien wat er van een mensch wordt zonder innerlijke eenheid. Kerstmis is in de eerste plaats licht en laat zien de verbondenheid met de mede schepselen, het is het feest der verbonden heid. Wie de band met de medemenschen los laat verdort. De opgave van het Kerstkind is: heb uw naaste lief en in de verbinding met den medemensch ligt de band met God; het is tevens de eenige manier om de losgeslagen na-oorlogsche wereld weer in góede banen te leiden, doch dit eischt onze geheele per- soolijkheid. Mevr. P. C. de Boer-Harder luisterde den middag op met het zingen van Oud- Hollandsche, Duitsche, Engelsche en Fran- sche Kerstliederen, begeleid door mevrouw Fokker van Santpoort. Na de pauze las -mevrouw Calkoen een Kerstverhaal. Feestavond Openbare U.L.O.-school Als je een kwartiertje tegen den feilen Oostenwind hebt opgetornd en je komt dan in een behoorlijk verwarmd Patronaatsge bouw waar juist de zangklas van den heer De Jager „Wees gegroet gij schoone Len tetijd" zingt, denk je al heel gauw niet meer aan den kouden wintertijd, maar vóel je je behaaglijk in de sfeer van de warmte die er is en van die welke deze schoone lentetijd ons weer brengen zal. Zoo was onze kennismaking met den feestavond die de Openbare U.L.O. school Dinsdagavond gaf, wel heel aangenaam. De avond werd geopend door het hoofd der school den heer A. Wiedemeljer, waarna een openingslied werd gezongen. Toen kwam de zangklas op het podium, die hel der en zuiver haar repertoire afwerkte- Het was een mooi begin van den avond en er volgde nog veel meer schoons. Jongens gaven vrije oefeningen onder leiding van den gymnastiekleeraar, meisjes lieten weer oefeningen in voortbeweging zien, zij voer den volksdansjes uit en nog een groot deel van het programma voor de pauze bestond uit het optreden van de discipelen van den gymnastiekleeraar. Tiny Struik zong een paar oolijke lied jes, waarbijzij zichzelf accompagneerde, daarin bijgestaan door een leerling. Verder kwamen er twee snelteekenaars op het podium en na de $auze beleefden we zoowaar de opvoering van een één- acter „Een slaaf van de Eubiotiek" waar van zoowel de jeugdige artistën als het pu bliek veel plezier beleefden. Een éigen band verzorgde de entr' acte muziek en speelde La Paloma, Sarie Ma rais, Lieve Sannie en nog meer bekende en minder bekende melodieën. Het was een mooie avond, die ondanks de koude druk bezocht was. PERSONALIA De lieer R. Martens te Beverwijk, tot nu toe chef ,van de afdeeling Boekhoudimg van het Hoogoven-bedrijf, is benoemd tot hoofd van de administratie der Hoogovens, als opvolger van wijlen den heer G H. Surink. Aan hem Is tevens aligemeene procuratie verleend. Een aanzienlijke belangstelling bestond er Maandagavond voor de bokswedstrijden voor amateurs, welke de Haarlemsche boksvereenl- ging „De Ring" in het Concertgebouw organi seerde, waarbij de Haariémmërs Hessels, Deys Terstal overwinningen boekten. Hun clubge- nooten beschikten over te weinig routine, om :es te behalen. Aan geestdrift ontbrak het hun echter niet, doch dan vergaten zij het dek ken te veel, waarvan hun tegenstanders gebruik maakten. Roelofs raakte tegen P. Seur in de eerste en tweede ronde achter, maar later her stelde hij zich, échter te laat. In het bijzonder móeten de nieuwelingen nog veel léeren. Zij warén wel snel, maar maakten van fouten te weinig gebruik. Klerkx zou nog een kans heb ben gehad om te winnen, maar wegens het slaan in den hals kreeg hij twee maal een waar schuwing. Ko Hessels had W. Kraus als tegenstander ln een partij, welke niet op een hoog peil stond, omdat er te weinig gebokst werd. Hessels viel af en toe fel aan, maar onverwacht kwam Kraus dan opzetten. In snelheid deden zij weinig voor elkander onder. Vanavond ontmoeten de boksers elkaar weer in Amsterdam. Deys—Dlsko was een goedé partij, welke aanvankelijk gelijk op ging." Van oogenbllkken, dat de Amsterdammer onvoldoende dekte, maakte Deys gebruik en won op punten. Terstal begon tegen Brochard uit stekend en in de tweede ronode ging Brochard bijna k.o., doch de gong bracht hem redding. Daarna herstelde de Hagenaar zich en hield in de laatste ronde moedig stand. Punten kwam hij echter tekort en verloor. Deys won den stijlprijs in de klasse A en de Amsterdammer Van Linge in de klassen B en C. Dé uitslagen luiden: Vrügewïcht: Tabak (Amsterdam) wint op pun ten van Smit (Haarlem); J. A. Hessels (Haarlem) wint op punten van W. Kraus (Amsterdam). Vedergewicht: partij Van Oosten (Den Haag)— G. H. van Beek (Amsterdam) onbeslist. Weltergewicht: partij W. v. d. Busken (Am sterdam)—J. van Eek (Amsterdam) onbeslist; Th. Terstal (Haarlem) wint op punten van Brochard (Den Haag); L. Walraven (Amsterdam) wint op punten van De Bas (Den Haag), partij J. Klerkx (Haarlem)—M. A. Visser (Amsterdam) onbeslist. Lichtgewicht: P. Seur (Amsterdam wint op punten van C. Roelofs (Haarlem); Van Linge (Amsterdam) wint op punten van H. J. Bakker (Haarlem). De eerste hardrijwedstrijd J. Breed won in Diemen Dinsdagochtend zijn op dc banen van de Die- mer IJsclub nationale 'nardrljwedstrijden voor amateurs gehouden. Ondanks den straffen wind werden op deze 3231a m. lange baan goede tijden gemaakt. Slem van Hoorn uit Zaandijk werd van de 34 deelnemers eerste op de 500 m. in den fraaier: tijd van 50.5 sec.; J. Havekotte uit Am sterdam werd tweede met 51.3 sec; 3. en 4. J. Breed en H. Buyen (beiden Amsterdam) 52.2 sec.; 5. W. Egas (Amsterdam) 52.3 sec.: 6. L. Muts (Jasp) 53.6 sec.; 7. L. Dijkstra (Amsterdam) 54.4 sec.; 3. en 9. Th. Ekelschot en J. Markus (beiden Amsterdam) 55 sec.; 10. Bern. Vermeulen (Am sterdam) 55.5 sec. Herman Buyen heeft zich in zijn serie tegen zijn stadgenoot Breed op de 1500 meter de snelste getoond. Hij won met 10 meter voorsprong in den HJd van 2 mirt. 50 sec. Breed deed er 2.8 sec. langer over en plaatste zich ook in het totaal klassement van de 1500 meter met dezen tijd op de tweede plaats; 2. W. Egas, 2 min. 53.8 sec.; 4. Van Hoorn 2 min. 55.5 sec.; 5. L. Muts (Jisp) 2 min. 56.2 sec.; 6. Verbiezen (Eindhoven) 2 min. 57 sec.; 7. Dijkstra 2 min. 59.0 sec.; 8. Ekelschot 3 min. 0.6 sec.; 9. Vermeulen (Maarssen) 3 min. 4.8 sec.; 10 Havekotte 3 min. 5.8 sec. In het laatste nummer, de 3000 meter, plaatste de Amsterdammer Breed zröh als eerste in den tijd van 6 min. 4,2 sec, en hiermede veroverde hij tevens de eerste plaats in het totaal klasse ment. Buyen. die de beste papleren had. viel in dc voorlaatste bocht van zijn serie tegen Breed en kon niet meer opstaan. De Eindhovenaar Verbiezen, die verleden.jaar in het nationaal kampioenschap voor een ver rassing zorgde, werd op de 3000 m. tweede in den tijd van 6 min. 5.6 sec. De uitslagen van de 3000 m. luiden: 1, J. Breed 6 min. 4.2 sec.; 2. P. Verbiezen 6 min. 5-6 sec.; 3. C. Scheer 6 min. 15 sec.; 4. L. Muts 6 min. 15 sec.; 5. Slem van Hoorn 6 min. 16.1 sec.; 6. W. Egas 6 min. 16 sec.; 7. J. Havekotte 6 min. 18.4 sec.; 8. Kortenoever 6 min. 10 sec.; 9. L, Dijkstra 6 mini. 22 sec.; 10. D. Scihaay 6 min. 52.2 sec. De stand van het totaal klassement is: 1. J. Breed 170.5; 2. Siem van. Hoorn 171.6; 3. W. Egas 173.2; 4. L. Muts 174.8; 5. P. Verblezen 175.6. De appel valt niet ver van den stam Het is niet onaardig eens na te gaan, hoe de D.C.IJ.'ers, die IJmuiden hebben verlaten, het maken buiten' het „D.C.IJ.-nest". Nemen we eerst den ex-secretaris P. Leijte. Deze veelbelovende speler vestigde zich tc Breukelen. Hij sloot zich aan bij de Damclub „Breukelen", speelde aan bord 1 en werd' spoedig voorzitter, P. Bais, eenmaal lid van het kampioens tiental van D.C.IJ., vertrok naar Beverwijk, speelt daar aan boord 1 en werd voorzitter yan zijn clubtotdat de cx-D.C.IJ.'er H. Diederiks zich te Beverwijk vestigde en zich bij de Damclub „Beverwijk" aansloot. Die- déiriks verdrong Bais naar bord 2, zoodat thans de beide kopbofden door ex-D.C.IJ.'ers worden bezet. II. van der Heijde en de ex-voorzllter van D.C.IJ. K_ de Jong, sloten zich aan bij het sterke „Gezellig Samenzijn" te Amsterdam, de club van „keien" als Keiler, Vos, Herman de Jongh, Rustenburg, enz. Van der Heijde kwam in de hoofdklasse, maar degradeerde na één jaar. De Jong starte in de eerste klas en werd eerste van de 29 spelers, waardoor hy naar de hoofdklasse promoveerde Met vijf punten uit vijf wedstrijden blijkt hij in dit selecte gezelschap op zijn plaats te zijn. Hij is thans voorzitter van de jubileum-commis sie, ingesteld wegens het op handen zijnde 40-jarig bestaan der groote Amsterdamsche club. Een en ander bewijst, dat de uitgevlogen D.C.IJ.'vogels hun oude club eer aandoen. MARKTBERICHT VAN DINSDAG Aangevoerd werden 400 kisten versche haring. Besommingen: KW 38 f 6895 (versche haring). Kystvisschers: IJM 318 f 10. IJM 249 f73, IJM 207 f33. IJM 202 f 106, WR 189 f70, UK 142 f37. UK 172 f 364, SL 5 ±25. Kerstgratificatie voor Hoogoven- personeel Wij vernemen, dat dit jaar weer aan het personeel van de Koninklijke Hoogovens en Staalfabrieken N.V. een Kerstgratifica tie zal worden uitgereikt. Deze gratificatie zal yoor arbeiders be dragen 48 maal het uurloon; voor beamb ten op weekloon éénmaal een weekloon en voor die op maandsalaris 2 procent van het jaarsalaris. Voor hen, die nog geen drie maanden aan het bedrijf* werkzaam zijn gelden beperkende bepalingen. De uitreiking zal a.s. Vrijdag plaats hebben. Herziening van het uitbreidingsplan De Raad dezer gemeente heeft bij besluit van 10 December 1946, overeenkomstig ar tikel 36, alinea 4 der Woningwet bepaald, dat de herziening van de plannen van uit breiding wordt voorbereid. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: C. MuddeOldenhupg, z., igloemen daal; J. Verhoef— Kramer, d., Brederoodseheweg 82, Santpoort; C. A. Spaan—Vorstman, z., Bever wijk; M. P. DimgerdisWarmerdam, d... Uiten- daalstraat 19, Santpoort; E. van Opbergen—Hol man, d., D. Hartoghstraat 36, IJmuiden; A. de Boer—Koopman, z.. Bloemend.str.w. 88 rd.. Sant poort; C. S. Valk—Alkemade, z., Ogelwightstraat •4, Velsen-Noord; J. H. A. MansvelderHoorns, Cederstraat 47. IJmuiden-Oost; C. J. Berkhout- Koks, d„ Zeeweg 301, IJmuiden-Oost; M. Kok Tromp, d.. Zeeweg 249, IJmuiden-Oost; W. Mud- deKaptein, z.. Bloemend .str.w. 176, Santpoort; A. van Du ij venbode—Verdoes. d., Zeeweg 284, IJmuiden-Oost. OVERLEDEN: A. A. Schrama, 65 j„ Hagelin- gerweg 194, Santpoort. SCHEEPVAART K. N. s. M. Orana. 13 Dec. van Gibraltar n. Amsterdam. Hercules, 15 Dec. van Gibraltar n. Antwerpen. Orpheus, 16 Dec. van Valencia naar Rotterdam. Roelf, 15 Dec. van Oporto naar Ant werpen. Rose Marie. 17 Dec. te Amsterdam. Nederland. Saparoea, 10 Dec. van Batavia naar Amsterdam. Roepat, 13 Dec. te Bombay. Noord Brabant. 15 Dec. van Cebu naar Los Amgeles. Vinke en Co. Nacella, 16 Dec. te Curagao. Wijsmuller. Sleepboot Stentor 16 Dec. van Vllssingen naar AmsterdaTn, sleepend de trawler Haarlem. K. P. M. Boissevaln, 16 Dec. te Southampton. Kon. Holl. Lloyd. Salland (uitreis), 14 Dec. te Buenos Aires. Oosterbeek (thuisreis), 16 Dec. van Montevideo. Groote vaart. Ariadne. Har] ingen—Malaga, passeerde 13 Dec. Wight. Brastagi, 14 Dec. van Port Elizabeth naar East Londen. Erinna, 10 Dec. van Abadan near Hongkong. Eemland. Amster dam—Zuid Amerika, 14 Dec. van Barry. Farm- sum. Rotterdam—Melilla, passeerde 14 Dec. Gi braltar. Go vert FUr.ck, 14 Dec. v. Port Elizabeth naar Kast Londen. Johan de Witt. Batavia—Am sterdam, 14 Dec, te Dar es Salaam. Kota Baroe, thuisreis, 15 Dec. van Bombay, wordt half Januari te Rotterdam verwacht. Oksywlc, Car- thagena—Amsterdam, pass. 14 Dec. Gibraltar. Ondina, 13 Dec. van Fenang te Bahrein en ver trok naar Fahaheel. Orar.Jefontein, Kaapstad— Southampton, 13 Dec, van Teueriffe. Sibajak, uitreis, passeerde 15 Dec. om 24 uur Perim Stal. Amsterdam—Algiers, passeerde 14 Dec. Gibral tar. Walter A. Luckenbach. 13 Dec. van Tafel baai naar Port Elizabeth. Winsum, Amsterdam Tabou, 14 Dec. van Dakar. Aruba. 17 Dcc. te Curagao. Caribta, 16 Dec. te Kopenhagen; Aar denburg. 16 Dec. te Tunis. Vulcanus, 16 Dec. te Port Said. Venlo, 16 Dec. van Gothenburg naar Amsterdam. Deo Duce. 16 Dec. van Odense naar Randers. Backhuysen, 15 Dec. van Abadan te Aden. Castor, 1-1 Dec. van Maracaibo tc Port au Prince. Celebes, Amsterdam—Batavia, pass. 15 Dec. Gibraltar. Ceronia, 13 Dec. van Balik Papan te Singapore, Clavella, 13 Dec, v. Abadan naar Karachi. Delft, 12 Dec. van Amsterdam te Curagao. Dido, 13 Dec. van Barranquilla naar Cristobal. Ona, 14 Dec. van Curagao te Kings ton (Jamaica). Ganymedes, 13 Dec. van Santos naar Arlca. Heliclna, 13 Dec. van Curagao naar Land's End v.o. Helenlc (charter), Rotterdam— Oost Azië, passeerde 16 Dec. Gibraltar. Ino, 12 Dec. van Curagao te La gtuaira. Jobshaven, 15 Dec. van Dakar naar Amsterdam. Lekhaven, 16 Dec. van Rio Grande do Sul te Montevideo. Noordam, 16 Dec. van Rotterdam te New Vork. Noordwljk, vertrekt 18 Dec. van Plymouth naar Amsterdam. Notos, 13 Dec. van Aruba te Cu ragao. Pleter de Hoogh. van Valencia naar Rot terdam, 15 Dec. van Gibraltar. Polydorus, New Orleans—Ned. Oost Indië, 15 Dec. te New York. Sommelsdijk, 15 Dec. van New York te Batavia. Stagen, 13 Dec. van Singapore naar Batavia. Tablnta, 16 Dec. van Brisbane naar Londen. Tiba, 16 Dec. van Montevideo te Antwerpen. Titus, 13 Dec. van Maracaibo te La Guaira. Zori- newijlt, RotterdamBrisbane, 15 Dec. te Sydney. Kleine vaart: Bernina, 16 Dec. yan Kopen hagen te Haderslevn, Birmingham. 17 Dec. van Louden te Harlingen. Borelli, 16 Dec. van Shó- reham naar Antwerpen. Evertsen, 15 Dec, van Amsterdam te Emden. Express, 16 Dec. van Rotterdam te Kingslynn. Haskerland, 16 Dec. van Londen naar Rotterdam. Hast 5, 16 Dec. van Ko penhagen te Gothenburg. Hune, 16 Dec. van Kopenhagen naar Stettin. Mies. 16 Dec. van Hull naar Gothenburg. Rika, 16 Dec. van Rotterdam te MiddelhamJs. Rolf, iö Dec. van Malmö naar Horsens. Sambre, 17 Dec. van Rouen naar Parijs. Sar.öenburgh, 16 Dec. van Ceuta naar Casablan ca. Veenenburgh, 15 Dec. van Rotterdam te Immingham. Virgo, 16 Dec. van Montrose te Kingslynn. Vrede, 16 Dec. van Londen naar Rot terdam. Wim, 16 Dec. van Spessliult te Delfzijl. A tl, 15 Dec. van Goole naar Kingslynn. Angeja, 13 Dec. van Grimsby naar Rochester. BI en'liet, 14 Dec. van Elytli naar Plymouth, Coen, pass. 15 Dec. Spithead, inkomend. Coniid, 14 Dec. Bel fast te Falmouth. Corsica, 15 Dec. van Middel- harnis te Londen. Delfzijl, 12 Dec. van Par n. Kopenhagen. Deneb, 14 Dec. van Antwerpen en Vlisslngen te Londen. Despatch, passeerde Dec. Prawlepolnt om de Oost. Eemshom, 13 Dec. ■van Fur te Brightlingsea. Fiducia, 14 Dec. van Antwerpen té Hull. Frèderik, 14 Dec. van Ant werpen te Londen. Grebbestroom, 15 Dec. van Amsterdam te Londen. Hast 3, 14 Dec. van New Castle te Londen. Hondsrug, 15 Dec. van Hans- weert te Londen. Jaeöba. 13 Dec. van Mlddlesbro naar Kingslynn. Libelle, 14 Dec. van Dublin te Runcorn. Maartje, 13 Dec. van Rotterdam te Londen. Mado, 14 Dec. van Antwerpen te Hull, om voor Rotterdam te laden. Mary, 14 Dec. van Antwerpen te Great Yarmouth. Mulan, 15 Dec. van Londen te Breskens. Narwal, Passeerde 14 Dec. Spithead, inkomend. Olwe, 13 Dec. v. Ant werpen te Immingham. Oranjepolder, 15 Dec. v. Rotterdam te Londen. Orion, 14 Dec, van Londen naar Dordrecht. Oud Beijerland, 13 Dec. van Whitehaven 'te Mostyn. Ponza, 15 Dec. van Wa terford te Liverpool. Rijnstroom, Londen—Reyk javik, passeerde 16 Dec. Spurn Head. Schelde (slbt), 13 Dec. te Londen. Setas, 13 Dec. van Surte te Londen. Sparta, passeerde 15 Dec. Needles om de Oost. Starkenborgh, 15 Dec. van Amsterdam te Manchester. Tyre. 14 Dec. van Amsterdam te Drogheda. Vaderland, 15 Dec. van Delfzijl naar Londen. Velsen (ex „Empire Concrete"), Liver pool—Emden, 14 Dec. van de Downs. Verba. 12 Dec. van Middlesbro te Ipswich. Wllda, 14 Dec. van Milfordhaven naar Cork. Wolanda. 14 Dec. van Fur te Sunderland. Zwerver, 13 Dec. van Middelhamis te Londen. Zijpe, 14 Dec. van Midd lesbro te Londen. PROF. Mr. C. P. M. ROMME 50 JAAR Op Zaterdag 21 December a.s. zal prof, mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de Kamerfractie van de K. V. P., wonende te Overveen, zijn vijftigsten verjaardag vieren. WIJZIGING TIJDELIJK PERSBESLUIT. De regeering heeft ingetrokken het wets ontwerp tot wijziging van het tijdelijk Persbesluit 1945, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangeboden 25 Maart 1946. BINNENLAND Hambro, griffier van het Internationale Hof van Justitie is in Den Haag teruggekeerd uit de Vereeiiigde Staten, waarheen hij zich had begeven om de algemeene vergadering van de V. N. bij te wonen. Hij heeft de directie van de griffie van het Hof weer op zich genomen. Speciale Kerstpostvlucht. Dinsdag zijn twee Dakota's van het nineteenth squadron van Schip hol naar Batavia vertrokken met Kerstpost voor Nederlandsche militairen. Deze vluchter, worden in samenwerking met de KLM uitgevoerd. De toestellen staan onder commando van de kapt. L. Janssen en lt. F. Schenk en vliegen via Mar seille, Rome. Malta. Cairo, Basrah, Karachi, Alabama, Calcutta, Bangkok en Singapore naar Batavia. Het tribunaal te Alkmaar legde den bioscoop exploitant J. C. W. aldaar] die wegens lidmaat schap van de N.S.B. en enkele aanverwante organisaties en wegens het vertoonen van Duit- sohe films en journaals, terecht stond, de volgen de maatregelen op:-interneering voor den tijd van 2 Mi jaar, ontzetting uit de kl err echten, uit het recht van ambten te bekleeden en uit het recht om het beroep van bioscoopexploitant uit te oefenen. Met uitzondering van de inboedel van zijn woning, de kleeding van zijn gezin en een bedrag van f 40.000, dat beschuldigde reeds vóór Mei 1910 bezat, werd zijn geheele vermo gen, dat Op f 333.000 werd geschal, verbeurd ver klaard. Nationale reclasseeringsdag 1947. Het lande lijk comité van uitvoering van den Nailona'en Reclasseeringsdag heeft besloten de-groote lan delijke collecte ln 1947 te houden omstreeks 1 Juni a.s. De minister van financiën heeft benoemd een commissie van beroep voor militaire vorde ringen, bestaande uit: mr. A. A. F. W. van Ro- mondt, voorzitter; mr. W. Lunsingh Tonokems, pl.v. voorzitter; mr. dr. E. Tekenbroek; pref, dr. van Berkum; prof. dr. P. B. Kreukniet; dr. A. Winsemdus en Jhr. C. L. B. W. van Such- teie v. d. Hncre, leden. Tot secretaris ls benoemd G. J. Boswinkel. Het secretariaat der commissie zetelt ln de Stadhouderslaan no. 139 te 's Gra- venhage. Een huurstaking dreigt ln Tiel, waar 42 ge zinnen, die noodwoningen bewonen, gedreigd hebben na 1 Januari geen huur meer te zullen betalen als hun klachten over dc groote voch tigheid niet woiden wrhoord. Door haar waschmachlne word geworgd een 54-jarige dame ln Den Haag, toen de electrlsche wringer de punten van haar halsdoek greep en meetrok. Vlasfabriek in brand. In de vlasfabriek „Udevlas" te Hijlaard bij Leeuwarden ls brand uitgebroken. De geheele fabriek is uitgebrand. De schade welke ongeveer f 60.000 bedraagt, wordt door verzekering gedekt. HAARLEM EN OMGEVING In het Frans Hals Museum te Haarlem wordt Zondagmorgen 22 December een filmvoorstelling gegeven, onder auspiciën van de Vogelbescher- mingswacht „Zaanstreek", Vertoond wordt het levenswerk van wijlen den bekenden vogel foto graaf Nol Binsbergen, de groote geluidsfilm „Geheimen van het Waterland". Deze rolprent bestaat uit drie afgerende gedeelten: A. De Niemvkoopsche Plassen ((net opnamen van het voor West Europa zeer zeldzame Wouwaapje); B. Het waterrijke gebied van de Zaanstreek (op namen van Watersnippen op tie Trek) en C. Het Vogeleiland bij uitnemendheid „Texel" (met o.a. fraaie opnamen uit de Lepelaarskolonie „de Muij" en beelden uit het intieme leven van de Veldull). De baten van deze filmvoorstelling komen geheel ten goede aan de nabestaanden ,van Nol Binsbergen. Ten bate van Putten's jeugd, wordt Woens dagavond ln het gebouw Ver. v. Vrijzinnig Her vormden Jacobstraat 6 een filmvoorstelling ge houden. over de Gouden Koets, en óver Ge neraal Elsenhower en Church 11! In ons land. Tevens wordt een lachfilm vertoond. Aanvang 7.30 uur. Chris Hofland en zijn gezelschap zullen Zon dagmiddag 23 December een herhaling geven van de voorstelling van „Roodkapje" in het Ge meentelijk Con cert gebouw. „Draagt elkanders lasten", de afdeeling van het Christelijk Nationaal Vakverbond welké zich ten doel stelt de tuberculose te bestrijden, zal op 21 December te Heemstede een collecte houden, Voor de welpen van de Ned. Padvinders Vereeniglng zal op Zaterdag 21 December om half vijf een Kerstwljdlngsdlenst worden ge organiseerd in de Doopsgezinde Kérk aan do Groote Houtstraat. Haarlem's Gem. Koor, onder leiding van Jan Booda, zal op 2en Kerstmiddag het Weih- nachts Oratorium uitvoeren van J. S. Bach. Medewerkenden zijn: Corry Bijster, Akke de Vries, Gerard v. d. Berg en Herman Schey. Do begeleiding wordt verzorgd door de Haarlemsche Orkest Vereeniging. Het Kinderkoor „Inter Nos", dirigent Jar* Booda, geeft Dinsdag 24 December een Kerst concert in de Gem. Concertzaal te Haarlem. Een keur van Kerstliederen en Kerstcantaten wordt door ruim 250 Jongens en meisjes gezongen. Een jongen en een meisje uit het koor zingen solt. Tevens zal er een Ketstverh aal verteld worden. De Minnestrelen, het beroemde jongenskoor, van Hubert Cuypers, zal Donderdag a.s. in de Gereformeerde Kerk te Hlllegom een concert geven. De Vereeniglng Haarlem-Zuid-West houdt. Vrijdag 20 December een Kerst wijdingsavond in „De Hooge Berg", Pijlslaan. Medewerking ver- leenen een zangkoor, een zang-solist en een. pianist. Uitsluitend voor leden wordt voorin een kienavond gehouden in dezelfde zaal op Maandagavond 23 December. Een Kerstmiddag werd Dinsdag in Restau rant Brinkmann gegeven door de Haarlemsche afdeeling van de Nederlandsche vrouwen elec- iriciteitsvereeniging. Zang en voordracht vat* toepasselijke liederen, poëzie en proza vulden het verzorgde programma, dat door een groot aantal belangstellenden gevolgd werd. FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson 4) In die dagen, na de ineenstorting van Frankrijk, die kort tevoren een feit was geworden, toen Italië althans op pa pier de heerschappij over de Middel- lancfsche Zee had, was ons schip gedwon gen bijna de geheele route voortdurend onder de kust te varen. Zoo kwam 't, dat wij pas den vierden October in Venetië arriveerden. Daar ik geen instructies had gekregen over het hotel waar ik in deze stad mijn intrek moest nemen, huurde ik een kamer in een hotel tegenover de lagune. Ik had tot den avond niets te doen en daarom verprutste" ik mijn tijd met het uitpakken van mijn weinige bezittingen. Eigenaardig, om na een onderbreking van bijna vijf jaren weer in de lieflijkste en mooiste van alle steden te zijn! Toen ik de laatste maal hier was geweest, was Oostenrijk nog altijd vrij. En toch hadden wij toen reeds over Weenen dc schaduw van den bloeddorstigen, neurotischen des poot uit het Noorden gevoeld. Zoo oppervlakkig bekeken, had men kunnen zeggen, dat Venetië weinig ver-^ anderd was. Dezelfde gondeliers sche-* men nog altijd ijverig hun bedrijf uit te oefenen en de stad, die terecht zoo vaak bezongen was, was vol leven en bedrij vigheid. Wel is waar was de veel ge- toerade Piazza San Marco nog maar Spaarzaam bevolkt en de eenige taal, die, men er hoorde, behalve het Noörd-Itali- aansch, was Duitsch, in verscheidene dialecten. Als half Oostenrijk en half Engelsch- man, spreek ik twee talen en ben uiter mate gevoelig voor de talen van andere volkeren. Op dién middag ving ik ver scheidene malen brokstukken van ge sprekken op in Beiersch, Pruisisch, ja zelfs een keer in ónvervalscht Weensch. Eén keer drongen er Hongaarsche klanken tot mij door. Toen het echter schemerig werd in de stad, begon meft te merken, dat het land in oorlogstoestand was. De schitterende pracht van de cafés op de Piazza San Marco verdween mét het licht op de la gune. Zelfs de lantaarns in de gondels waren verduisterd, zoodat zij zich als glimwormen door de smalle kanalen slin gerden. De gondolieri hieven hun eigen- aardigen roep bij de bochten veel vaker aan dan anders, opdat zij niet in botsing zouden komen met hét vaartuig van een collega. Het was een heète en verblindend zon nige dag geweest. Maar tegen den avond kwam er een nevelsluier voor de zon en daardoor waren de opkomende sterren slechts onduidelijk te herkennen. Mis troostig en terneergeslagen keerde ik van mijn wandeling terug naar het hotel. Het inschrijven van mijn naam in het gastenboek en de andere formaliteiten waren absoluut zonder eenige moeilijkheid verloopen, zoodat mijn vertrouwen in de voorbereidingen van mijn zending steeds groeide. Ook de proef van het aan land ko men had ik zonder bezwaren doorstaan. De haven-beambten hadden Edmondo Bottari geen lastiger vragen gesteld dan die hij kon beantwoorden. Alles bleek vol- komén in orde te zijn. Men spreekt vaak over den leugenaar die een bepaalde geschiedenis zoo vaak, herhaalt, dat hij 't zelf gaat gelooven. Nu ontdekte ik, dat ik me zelf in dien toe stand bevond. Het begin van de illusie, dat ik van nu aan een ander zou zijn, had zich tot een bepaalde stelligheid ontwik keld. Ik hoopte nu maar, dat deze toestand blijvend zou blijken te zijn. Na het eten ging ik weer uit. Het was nog altijd nevelig. Aan den hemel stond wazig de maan, driekwart volIk bleef in de schaduw van de campanile staan en keek geboeid naar Piazza San Marco. Eigenlijk was het heelemaal niet mijn bedoeling deze richting uit te gaan, maar als vanzelf werd ik getrokken naar de plek, waar alle liefelij kheid van Venetië schijnt samen te Vloeien. In het halve donker leek het eindelooze gemurmel van stemmen op het ruischen van de zee. In de verte waren de klanken te hooren van minsten twee café-orkesten. Venetië had haai- oude vroolijkheid nog niet geheel verloren. Het was een wonderlijke gedachte zich dit land voor te stellen met rantsoenee ring en verduisteringsgordijnen, op een plein, waar Marco Polo, Tintoretto, Ti- tiaan, Sansovino en John Cabot gewandeld hadden! Juist zwaaiden de historische „Mori" hun hamers achteruit om op den „torre dell orologio" het negende uur te slaan en klonk de groote volle klokketoon van de campanile mee, waarop alle andere klokken in de stad volgden. Maar nu moest ik toch verder. Ik ver liet het plein en boog, nadat ik de Rio di Palazzo overgestoken was, scherp van de stad af. Ik ging een nauwe straat door, waar aan beide zijden goedkoope kroeg jes waren. Hier zaten de kleine midden standers hun wijntje te drinken en een praatje te maken. Heelemaal achter in de steeg lag een plein, leeg en rustig. Dit plein stak ik over en ook de hobbelige brug, waar ik het water tegen de hoekige treden zag kabbelen. Het was opvallend hoe volkomen rustig het hier was en hoe ver de bedrijvigheid op de Piazza scheen. Een eenzame gedaante ging mij -voorbij; laarzen stampten op het plaveisel. Ergens in een open deur zat mij een kat aan te staren. Een andere kat sloop snuffelend en met kieskeurige beveiligheid om een leeg conservenblik. Er gingen twee kinderen voorbij, bleek en met magere beenen; zij floten het nieuwste straatdeuntje. Bij mijn vroegere bezoeken had ik geen enkele reden gehad mij naar de Campiello di Giovanni te begeven, maar ik wist toch wel ongeveer waar hij was en als het even mogelijk was, wilde ik vermijden om den weg te vlagen. Mijn geheugen bedroog mij niet en na ongeveer drie minuten stond ik op den hoek en keek naar de don kere gebouwen aan de overzijde. Het was een van de vele plekjes van Venetië, die eens het domein der patriciërs waren. Het was een pleintje, omgeven door groote, eerbiedwaardige huizen, die nu als huur kazernes bewoond worden. Op iederen hoek bevond zich een café. Uit het dichtst bijzijnde klonk de muziek van een luid spreker. Het geheele plein was geplaveid met groote vierkante tegels en in het mid den bevond zich een steenen fontein, waaruit de bewoners vroeger him water hadden gehaald. Ik liep het café voorbij en wandelde langzaam om de gebouwen heen. Uit een poortje kwam een oude vrouw te voor schijn, die mij met een huilerige stem aan sprak. Ik gaf haar vijf lire en haar ge- woontegemompel was dadelijk geëindigd. In een kamer, ergens ver weg op de bo venverdieping van het huis, speelde iemand piano. Ik slenterde naar het midden van het plein en ging op den steenen rand van de bron zitten. Het was niet koeler gewor den, zooals men had kunnen verwachten, en het lichte briesje, dat van zee kwam, was altijd nog zoel. Achter de huizen aan den linkerkant verhief zich het dak van een kerk. De maan overstroomde de gro teske figuren, die den dakrand onder steunden, met haar zilverwitte licht. In deze omgeving moest de eenzame pianist wonen, tegenover het tweede café, onge veer op de vierde verdieping. Op dat oogenblik had blijkbaar iemand het raam opengedaan, want het pianospel werd opeens, terwijl het over het plein klonk, veel duidelijker. Het was „Ge- sohichten aus dem Wienerwald" van Strauss. Twee matrozen, die voorbijkwa men, namen het refrein over en ik hoorde ze de melodie nog fluiten, toen zij reeds een tijdlang verdwenen waren. De pianist speelde goed. Nu begon hij aan Grieg; doch toen hij halverwege was, ging hij na een paar inleidende accoorden over naar Chopin: de wals in A-dur. Ik stond op en slenterde een beetje voor het café' heen en weer. Ik keek langs den muur van het huis omhoog en be merkte, dat ik mij in het huis had ver gist. De klanken van de piano kwamen namelijk uit een raam op de derde ver dieping van het huis er naast. Men kon er licht zien schijnen als de gordijnen door den wind bewogen werden. Ik stond voor een deur, waar noch een naam noch een nummer op was aange geven. Ikdrukte de klink naar beneden en trad binnen. Ik stond in een kleine, kale vestibule, die door een zwak, elec- trisch peertje, onvoldoende verduisterd ■door een bruin papier, werd verlicht. Deuren, een telefoon, varenkruid in een pot, traptredenDeze laatste waren het belangrijkst voor mij en ik begon ze voorzichtig te beklimmen, om in dit huis geen ongewenschte opmerkzaamheid te verwekken. Op de tweede verdieping was er eea deur open en er viel dus een hel licht in het trapgat. In een der woningen probeer de een kind, dat een mousseline nachtja ponnetje droeg, een pop te repareeren. Snel glipte ik voorbij en onderdrukte den im puls, het kleintje een handje te helpen. Op de derde verdieping bevonden zich vier deuren en ik moest een poosje luisteren, eer ik uitgemaakt had, waar de klanken van de piano vandaan kwamen. Toen klopte ik. De muziek hield niet op. De klanken zwollen aan tot schitterende trillers en oc taven, die de finale aankondigden. Ik klop te harder. De muziek zweeg. Wat zegt u, hoorde ik in het Ita- liaansch. En toen ging de pianist weer verder. Ik trad binnen. HOOFDSTUK IV. Het was een prettige, ruime, maar uiterst wanordelijke kamer, waarin overal kran ten en tijdschriften rondslingerden; er wa ren rieten stoelen, Turksche tapijten en gordijnen met galon. Een hoop kussens en een stelletje Indische tafeltjes. Een eenvou dige piano, waarvoor een plompe man van middelbaren leeftijd zat, met een stompje sigaar tusschen zijn tanden. Ik wachtte tol hij het stuk uitgespeeld had, terwijl ik wat verlegen in het gat van de deur bleef staan. Bijzonder mooi, zei ik in het Ita- Iiaansch, u moet dat bij gelegenheid nog eens voor mij spelen. Als antwoord stond hij op, smeet het raam dicht en rende mij voorbij om ook de deur te sluiten. Ik mag hangen, zei hij, als ik dat nog eens speel. U had ook wel iets minder af gezaagds kunnen uitzoeken. U bent vier dagen te laat, dr. Mencken. .(Wordt yerv;qlg<U

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3