D De „grootst mogelijke meerderheid" der K.V.P.- fractie vereenigt zich met het regeeringsbeleid Prof. Romme dient twee moties in Trustmaatschappij wordt centraal lichaam voor handelsverkeer met Duitschland Wereldnieuws Tweede-kamer debatten over Linggadjati In de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer zette minister Jonk man zijn antwoord over de Indische kwestie waarvan we reeds een deel in ènze vorige editie opnamen voort. De minister zeide: Men bedenke, dat nog zeer veel aan de er gebeuren als de opzet mislukt? Dan zal ongerept zijn gebleven de verantwoordelijk heid der Nederlandsche regeering. I gen. Een oorlog is daarvoor niet noodig. Noch I Engeland, noch Amerika wensehen chaos in I Indië, merkt spreker tenslotte op Van ons j had men zekerheid verwacht; wij verzaken onzen plicht. Geven wij geen zekerheid, dan zullen anderen dat doen. j De heer De Groot (C.P.N.) herinnert er dat hij gepleit heeft vooi een uitspraak (4.111, *4dl 44 IJ £*..pi*-ll HCLlt VVJU1 (.X.14 UHOJJiaoi, In antwoord op een desbetreffende vraag der Kam<;r over he, accoord, Nu lleefl dc deelt de minister mede, dat de Grondwet van de Vereenigde Staten van Indonesië zal wor. den vastgesteld door de Indonesiërs. Neder- minister getracht de Kamer geen uitspraak te laten doen. Als er geen motie komt beschouwt de regeering dat als een goedkeuring. Naar land zal niet als lid der constitueerende ver- „.rüeft.r.^r. ntt. verdere uitwerking is overgelaten. Het is gadering daaraan deelnemen, maar wel sprekers meening is dat een zwijgende uit vóór alles een politiek accoord en de re geering overweegt, als het tot stand ls ge komen. of dan niet het moment is gekomen, om wellicht voor wettelijke maatregelen uit. toch nog allereerst bUeen te roepen een ronde tafelconferentie, zooais die altijd de laatste jaren is gedacht. Zoo weinig brengt dit ac- aan Nederland in deze een taak toebedacht. De minister verklaart, dat hij met belang stelling vele opmerkingen over de artikelen heeft gehoord, maar hij is van oordeel, dat zijn conclusie een andere moet zijn dan die van hen, die tegen Linggadjati opponeeren. Vervolgens wijst hij erop, dat het ontwerp. Avonden 't Is weer voor de deur, worden ook de rheumatlsche pijnen weer heviger en de aanvallen volgen elkaar sneller op. Een reden te meer om Kruschen te nemen. Die kleine dageJIJksche dosis Kruschen doet wonderen; de aanspo rende werking op de bloedzuiverende orga nen is heilzaam voor Uw heele gestel, 't Bloed gaat sneller stroomen en de scha delijke zuren oorzaak van Uw lijden en pijn verdwijnen vanzelf, Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. Fabr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Enge land). (Adv Nog niet geopend voor het publiek De secretaris van de pa Trustmaatschappij voor den Handel van Nederland met hel buitenland, mr. Marius, heeft een nadere uiteenzetting gegeven van haar werking. Kortweg gezegd is het doel der Trust- coord, dat er ruimte blijft voor een ronde- hicr tor la(el gelegdi geen voorstel is. Een tafelconferentie. En daarna ral men moeten j motie is er nog niet. Als er geen komt. dan komen tot een Grondwetswijziging en opstel, ling van een statuut voor de Unie. Tegen de tegenstelling, welke de heer Romme maakte tusschen Linggadjati neemt de regeering aan, dat de Kamer toe laat, wat de regeering voornemens is te doen „Wij hadden moeten doen vóór de Japan- sche occupatie, wat de heer Schouten fantoom en het wezenlijke Linggadjati. heeft wi] zeide de minister. de minister bezwaar. Men moet zich indenken, onder welke om standigheden het accoord moest worden opge steld: men bedenke, dat ieder der belde dele gaties Invloed wilde uitoefenen, zoodat het een compromis moest worden. I)e beste typee ring is nog altijd, dat het is een politiek ac- Andere plannen heeft spreker niet gehoord. Hij is gesterkt in de overtuiging, dat het ac coord zoo spoedig mogelijk moet worden on derteekend. Spreker eindigde met den eed der ministers nog eens nauwkeurig na te gaan; verlangd i wordt trouw aan de Koningin, trouw aan de spraak, maar geen sterke figuur. Een motie zou waardeloos zijn en de positie der C.-G. niet versterken. Het is beter een uitspraak, waarbij niets gezegd wordt dan een nietszeg gende uitspraak. 4Ct4UU44C4V De heer Meyer ink (A.R.) spreekt zijn drukt. Zij kan het teleurstelling uit over de nadere verklaring van den minister. De conclusie van den mi nister als zouden de critici zich niet willen laten overtuigen is in zooverre juist, dat zij hun beginsel niet wensehen prijs te geven. Wat zal de regeering doen als het tegendeel geschiedt van wat ze van de republiek ver- nu wacht Bijv. ten aanzien van de Nederlanders die nog in kampen opgesloten zijn, ten aan zien van het bedrijfsleven en ten aanzien van het teruggeven van geroofde goederen? Zal de regccring de republiek dan kunnen dwin gen? oord. een afspraak, die eicenlijlt Inhoudt, dat Grondweti getrouwe vervulling der verplich. we een definitieve afspraak zullen nastreven op basis van deze overeenkomst. tingen. Daaraan meende hij te voldoen. Te ruim één uur, nadat de minister twee uren gesproken had, werd besloten de dis cussie te schorsen tot 's avonds acht uur. Replieken De beraadslaging werd 's avonds voortgezet met een verklaring van den heer Rool- vink (K.V.P.) die de adressen, welke aan de Kamer zijn gezonden, besprak. Naar zijn in zicht is de scheidingslijn - tusschen voor- en tegenstanders van de afspraak van Lingga djati een kunstmatige. Deze stroom van in gekomen protesten heeft hij' als een gunstig teeken beschouwd Degenen, die Indonesië al hebben opgegeven, zijn klein in getal, y De minister heeft een uitvoerige uitrcnzet- tlng gegeven, daarover zal de heer Romme nog spreken. De heer Bruins Slot (A.R.) verklaart, dat het antwoord van den minister hem wei nig bevrediging heeft geschonken. Elke juri dische beschouwing der zaak wordt door den minister afgewezen met een beroep op de po- IndIschman qpslaat, dan litieke strekking van het accoord en op grond er zichzelf. Dit IS eigen- ncvrhnlnuisrhpn aard F.r ziin pchter Ten aanzien der arbitrageclausule deelt de minister mede, dat de arbitrage op het laat ste oogenblik is opgenomen op verlangen der Indonesische delegatie. Geen der partijen heeft gelegenheid gehad zich volledig reken schap te geven van de draagwijdte der arbi trage. De bedoeling is af te spreken, dat dit artikel in een apart reglement een eigen be schrijving zal krijgen. Ten aanzien der bindende notulen zegt de minister, dat er besprekingen zijn geweest zonder den Britschen vertegenwoordiger. Bij die politieke besprekingen zijn afspraken ge maakt over wat men later zal doen op be paalde punten Daarover zijn notulen gemaakt. De minister gelooft, dat de Kamer zou kunnen goed vinden, niet aan het dringen op het over leggen der notulen, omdat het schade zou kunnen veroorzaken. De minister herinnert er aan, dat voor „ons. Indische mensehen", de Grondwet niet zoo gelukkig is voor het gemeenschappelijk staatsverband, als men wel zou wensehen Als I men de Grondwet vindt men er niets over Twee K. V. P.-moties De heer Romme (K.V.P.) zegt met vreug de uit de rede van den minister te hebben geconstateerd, dat de regeering van een geest van zoeken vervuld is, het zoeken naar wat bindt en niet naar wat scheidt. Dè taak op kort zicht betreft de noodzakelijkheid, dat alle slachtoffers van de'gebeurtenissen van Indonesië uit hun toestahd van ellende wor den verlost. Aan die slachtoffers en hun fa milie zou spreker willen zeggen: Begrijp dat we ook hart hebben voor de noodzaak dat gij in vrijheid moet kunnen leven en dat de Kamer en de regeering zich daarvan bewust zijn. Het fUkt spreker nuttig een uitspraak der Kamer uit te lokken, opdat die overtuiging duideiyk moge klinken. vergeten, dat men nooit heeft voorzien, dat T,j.no,,-..u varaTrfpr m I va" :ich omstandigheden als nu konden voordoen. „..„„j, I lle'd- dat de rijkseonferentie een belangrijke motie in, mede onderteekend door de heeren Van der Goes van Naters. Schouten. Tilanus, Bierema, Zandt en Ruys de Beerenbrouck, luidende: „De Kamer, van oordeel dat de vrijheid en veiligheid der slachtoffers van de gebeurtenissen in Indonesië en de geïnter neerden thans in leder geval behooren te worden verzekerd, gaat ov# tot de orde v den dag." Bij de beoordeeling van de vraag of de regeering moet worden toegelaten tót het aangaan van het werkelijke Linggadjati heeft ,-ult spreker met zorg. s men *ic een spreke overeenstemming op drie punten ge- van oogen stelt moet dat staatkundig v.* verantwoord zijn. De ontwerp-overeenkomst •an den psychologisch en aard Er zijn echter gevolgen van staatsrechtelijken aard en dat /ervu Jijk een aanwijzing, dat men.tn onze wetge ving een achterstand had ten aanzien van Indië. Er wordt in dit debat, en terecht, ge- - mnc* hs( ctaatirimdïi»«vwew»i«iiuiiiis «y unc iiuukh etaar. op onze Grondwet. Maar men mag nooit i constateerd en wel over het uitgangspunt _in harte. Over de tweede kon spreker kort zijn. Hij wilde daaraan zijn stem niet geven. Hij voelde in de behandeling dezer materie een botsing der beginselen, die hij ook heden ochtend'duidelijk had gevoeld. Het was on juist dat zijn fractie niet naar de toekomst zou zien. Neen, juist indien men naar de toe komst keek, zag spreker geen heil in de re publiek voor de bevolking, maar wel ellende, terreur en slecht bestuur. De republiek is een Japansch product. Bij de uitroeping zou zij zich slechts tot Java beperken. Doch thans komen daarbij Sumatra en Madoera Ook de minister acht de gezagsuitoefening voor de republiek zeer zwaar. Dit is te zacht uitge- niet uitoefenen, wes halve men het haar niet mag overlaten. Toen onze unie van Utrecht ontstond, wil den. aldus spreker, de zeven provinciën, die volkomen zelfstandig waren, geheel vrijwillig een unie. Hier is het omgekeerde het geval. Hier was een hechter eenheid, die thans wordt opgegeven. De minister heeft zich te licht over de Grondwet uitgelaten. Wij heb ben met de uiterste zorg de Indische staats regeling samengesteld terwille van de bevol king zelf. Prettig achtte spreker het terecht wijzen van den heer Goedhart, dien hij „plus Soekarniste que Soekarno" noemde. Onderteekening van deze overeenkomst be- teekent erkenning van een niet bestaand ge zag. Is het democratisch dit te aanvaarden zonder de bevolking van de betrokken eilan den te hooren? Wat weet men van de wen sehen der onderscheidene bevolkingsgroepen? Van de ontwerp-overeenkomst verwacht spreker geen heil; hij zal zich dus uitdrukke lijk tegen onderteekening uitspreken. Vervolgens neemt de heer Schouten (A. R.) het woord. „De regeering had gebruik kunnen maken van de mogelijkheid," aldus de heer Schouten „een wijziging aanhangig te maken en ik neem aan, dat zij dit welbewust heeft nage laten". De taak der Commissie was in de wet nauwkeurig, afgegrensd. De regeering heeft zelf medegedeeld, dat er op een bepaald mo- Spreker dient een ment reden was om aan te nemen, dat deze begrenzing te nauw was, weshalve zij een I ruime bevoegdheid toekende. Dat was over treding van de wet zonder noodzaak, want anders had men daarvoor wel de argumenten j aangehaald. En dit had de heer Joekes bij de verdediging van het regeeringsbeleid nu wel j moeten doen. Ook de minister heeft nagelaten hierover te spreken. Tegen de regeeringsverklaring van 10 Fe bruari 1946 is van verschillende zijden ernstig bezwaar gemaakt. Daarna kwam een nieuw kabinet en de Troonrede. De wijze van wer ken der regeering is naar sprekers inzicht hoogst afkeurenswaardig. van het economische verkeer met Duitsch land. In het bijzonder zal de vennootschap: a. Alle voor handelstransacties met Duitsohland vereischte of gewensbhte verklaringen, certificaten en garanties kunnen afgeven. b. Den goeden afloop van handelstrans acties kunnen garandeeren. c. Als trustee kunnen optreden al dan niet onder haar garantie bij de financiering van 'alle handelstransacties. d- Al dan niet op eigen naam alle finan- cieele en handelstransacties voor reke ning van derden kunnen verrichten, e. Alle overeenkomsten met binnenland- sche en buitenlandsche regeerings- en particuliere instanties, welke de werk zaamheden van de vennootschap be treffen of daarmede samengaan, kun nen aangaan. Het is de vennootschap uitdrukkelijk niet toegestaan handels- en financieele transacties, welke uiteindelijk voor haar eigen rekening moeten komen, te doen. De Trustmaatschappij zal, voorloopig al thans, het centrale lichaam zijn, dat de noodige onderhandelingen met de bezet tingsautoriteiten voert, dat mogelijkheden van handel tusschen Nederland en Duitsch land opspoort, dat waar noodig, bemidde ling verleent en de formaliteiten voor het de rede van 7 December; over de wenschelijk- Zoolang de Grondwet niet gewijzigd is, kan erond het kwalijk mogelijk zijn zich aan te passen men verbergt zich achter hinderende notulen 1 taak in den opbouw wordt toegekend en over aan de wettelijke toestanden. Verwijzende naar 1830 meent de minister, dat we niet ge heel zonder precedent zijn. Waar ging het bij de overeenkomst om? Gezocht wordt naar een vrijheid in grootere eenheid als oplossing van het koloniale geval. Wij willen op eigen wijze voorzien in een nieuwe staatsinrichting met vrijheid voor de onderdeelen. De vieröeelige staat, welke we gaan-oprich ten, zal moeten voldoen aan eischen, die nog niet gesteld zijn. Is het. wel redelijk als men een andere opvatting over de Koninklijke rede huldigt, als men anders denkt over de overeenkomst dan een ander de regeering te beschuldigen van ontrouw en zelfs met Vervolging te' bedreigen? vraagt de minister. De beer Vonk heeft volgens den minister een onjuistheid begaan Hij heeft de leden der C.-G. en den lt. gouverneur-generaal be schouwd als gewone ambtenaren Hiërarchisch zijn ze slechts ondergeschikt aan de Kroon. Ze hebben geen chef in den gewonen zin. Dat geeft een verhouding, die niets te maken heeft met den gewonen ambtenaar. Men kan zich niet losmaken van de zeer eigen-aardige verhouding waarin de C.-G. en de It. G.-G staan. Een toelichting der C.-G. en een verklaring der regeering was noodig: Men moet ze als één geheel zien. waarbij de verklaring der regeering prioriteit geniet. Het is niet geheel redelijk, om alleen de 17 artikelen te bezien los van de toelichting en de verklaring. Vóór van de onrijpheid der Indonesiërs vcrschi] ,usschen de voorstelllng dl<, voor "zelfbestuur zou men tot de conclusie moeten komen, dat er nog een beslissende Nederlandsche controle noodig is. Daarbij hoort een passende medezeggenschap, welke spreker nader gepreciseerd zou willen zien. Dat kan een rechtstreelcsche relatie tusschen Nederland en Indonesië zijn, met het optre den van de noodzaak verschijnt ook de plicht Spreker zit niet gevangen in een valsche rijkseenheid-mystiek, Wat de heer Logemann aanbeveelt als de gewenschte oplossing is niet de situatie van vóór 1866 en niet de situa tie van na 1866, maar van 1866 zelf, de crisis. De minister heeft thans gezegd, dat de stukken allen zullen binden, Dat is een ver betering, maar ze zijn te weinig uit één stuk. P. v. d. A. Vierkant achter de regeering" De heer Logemann (P.v.d.A.) stipuleert nog eens, dat de overeenkomst de beide par- bij velen bestaat over Linggadjati en het werkelijke Linggadjati. Dat het gaat over het werkelijke Linggadjati staat wel vast. Met dat werkelijke Linggadjati gaat spreker ac coord. Spreker zegt het antwoord van de regeering met spanning te hebben afgewacht. De verhouding van het politieke accoord en de economische financieele aangelegenheden is zoo, dat bij onoverkomelijke moeilijkheden het accoord niet bindt. Spreker is het daar mee eens. Ten aanzien van den stand der machtsmiddelen is spreker bevredigd door de mededeelingen der regeering. De regeering is duidelijk geweest ten aanzien van de periode van 1 Januari 1949 Voor herstel in de breuk zijn drie middelen mogelijk; Een revolution- naire methode, een anti-revolutionnaire me thode en een niet-revolutionnaire methode Met de laatste methode kan de heer Romme zich vereenigen. Sprekende namens de grootst mogelijke meerderheid van zijn fractie zegt spreker dat zij de regeering toelaat tot het aan de oude rechtsorde vreemd element. Er zal wel weer veranderd moeten worden, wil len we niet in het oude blijven steken. Bij tijen in goede trouw bindt. Het accoord is'een aangaan van wat de regeerina als het wer- kelijke Linggadjati aangeeft. Tenslotte dient hij een mede door den heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) onderteekende motie daar- het streven naar een nieuwe rechtsorde moet toe in- luidende: men met nieuwe factoren rekening houden. „De Kamer, overwegende dat de regeering De heer Schouten zegt wel dal ook aan zijn terecht haar beleid er op richt, om, met over kant de progressieve gezindheid aanwezig is, winning van de zoowel hier te lande als in maar hij verruimt dat op tijd waar te maken. Indonesië heerschende vertrouwenscrisis, een Hij en de heer Bruins Slot kunnen geen af stand doen van Nederland's voogdij. Voor spreker is het zoo dat een dergelijk verant- de onderteekening moet vaststaan, dat de woordelijkheidsbesef niet dan met wapenge- wederpartjj toelichting en verklaring aan- weid tegen vrijheidsstreven kan gaan. vaardt. Duidelijk moet blijken, dat men nietSpreker beschouwt het als pose wanneer alleen de artikelen onderteekent. Aan de derteekening zou de regecring een briefwisse ling willen doen voorafgaan, waarin dat wordt duidelijk gemaakt. In het vervolg van zijn antwo'ord aan de Tweede Kamer over de Indische kwestie ging minister Jonkman gisteren de opdracht aan de C.-G. na, zoomede de toelichting welke hij er op gegeven heeft. Het recht van afschei ding werd erkend. Hij vroeg zich af, of het redelijk is aan het betrokken artikel zelf te ontleenen een mogelijkheid tot strafbaarheid. Van de 7 December-rede af wordt gehinkt op twee gedachten: of het moet zijn een uni- tarisch verband of een federatief verband. In de Troonrede vindt men dezelfde veelzijdig heid. Men vindt het terug in elk staatsstuk; en als men nu gaat staan op het federatieve been, is zoo sterke oppositie dan wel juist? Er is gevraagd, is dit nog wel een Konink rijk? De overeenkomst moet genomen wor den naar haar eigen tekst en dan ziet men in art 6 een federatie, die Unie wordt gehee- ten; in art. 7 organen, die gemeenschappelijke belangen zullen behartigen; en men ziet aan het hoofd der Unie den Koning. Besluiten worden genomen in naam des Konings. Er is een conflictenregeling aangekondigd: hieruit blijkt de eigen souvereiniteit der Unie. In elk geval wordt een en ander nog open gelaten voor nadere uitwerking. In de Unie wordt de laatste gedachte der overheersching weggenomen als men ziet, dat aan het hoofd der Unie staat een Koning uit het huis van Oranje en niet het Koninkrijk der Neder landen. De beteekenis van de defacto erkenning is, naar sprekers inzicht, duidelijk uiteengezet door den heer Logemann Of men de erkenning wil betitelen als regio naal of niet kan de positie niet verhelderen. Het is de erkenning van de republiek die een staat zal worden van de Vereenigde Sta ten van Indonesië. Spreker erkende, dat na koming in het bestand zich op zeer onbevre digende wijze voltrekt. De kern van de er kenning, dat de republiek het gezag uitoefent ligt hierin, dat het noodzakelijk is als bewijs onzer vreedzame bedoelingen, de republiek te erkennen. De minister merkte op dat de opmerkingen van de heeren Logemann en Goedhart ten aanzien van Nieuw-Guinea door de regeering ter harte zullen worden genomen. Wat moet men zegt; We hadden flink moeten doen tegen Engeland en Amerika. Naar spreker's mee ning is het Koloniaal overwicht niet meer te handhaven. Hij juicht toe wat de regeering wil doen Veel en diepgaand overleg met de Staten-Generaal is gewenscht. Wat de Kamer tot taak heeft is een openhartige bespreking en waar noodig critiek. De partij van den Arbeid, zoo besluit spreker, stelt zich vier kant achter het gevoerde beleid. De heer Vonk (P.v.d.Vr.) herhaalt dat zijn partij zich geschaard heeft achter het plan- Welter. De zaak kan nog wel gered worden: Den Angelsaksers moet duidelijk gemaakt worden, dat het zoo niet langer kan en Soe karno moet te verstaan gegeven worden, dat hij geen gezag heeft, dat de wapenstilstand een farce Is geworden. Als er klare taal wordt gesproken, zal men begrijpen, dat men de beginselen van de Koninklijke rede zal vol- Motie voor Rijksconferentie Overigens geeft spreker nog te kennen, dat hij gezegd heeft, dat het de plicht der regee ring was geweest haar eigen verantwoorde lijkheid tegenover het Engelsche beleid te dragen. Het antwoord van den minister heeft spreker niet kunnen bevredigen. Er is niet eens geantwoord op de vraag of alle afspra ken in de notulen zijn opgenomen. De heer Schouten verklaart zich niet te kunnen vèreenigen met het beleid der regee ring. Tenslotte dient hij een mede door de heeren Bierema, Tilanus, Zandt en De Wilde onder teekende motie in, waarin 'de regeering wordt uitgenoodigd de Rijksconferentie ten spoedig ste bijeen te roepen. De heer Stokvis (C.P.N.) betoogt dat Nederland de realiteit in Indonesië moet er kennen. Het patriarchale verband van kolo niale verhoudingen is verbroken. Het ver leden is voltooid verleden tijd. De heer Van Walsum (P.v.d.A.) gaat nader in op de<,door de heeren Tilanus en Bruins Slot gemaakte opmerkingen. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) ver klaart o.a. met genoegen vernomen te heb ben, dat de minister de plannen-Welter en -Schouten verwerpt. De heer Joekes (P.v.d.A.) acht het debat voldoeninggevend te zijn geweest. De minis ter verdient z.i. dank voor de wijze waarop hij is ingegaan op wat in de Kamer naar voren is gebracht. Spreker zegt onaanvaard baar te achten de opvatting als zou de repu bliek een Japansch tpaaksel zou zijn, al zal niemand ontkennen, dat er een stimuleerende Japansche invloed is geweest Nadat hij uitvoerig is ingegaan op opmer kingen van den heer Schouten, verklaart hij de motie-Schouten niet te kunnen steunen. duurzaam samengaan van Indonesië en Ne derland op den grondslag van de beginselen der Koninklijke rede van 7 December 1942 te verwezenlijken; overwegende, dat de regee ring hiertoe dienstig acht hét aangaan met vertegenwoordigers van de regeering der re publiek Indonesië van een wederzqdsche ver bintenis. met inachtneming der geldende Grondwet, tot niets meer of anders dan wat volgens de door de Commissie-Generaal op gestelde toelichting te Linggadjati is overeen gekomen met onverkorte inachtneming van de Regeeringsverklaring van 10 December Nadat ook de heer Zandt (St. Ger.) nog 1946 en van de aanvullende regeerings-1 heeft gesproken, komt minister Jonkman verklaring van 19 December 1946; van aan het woord. Hij erkent o.m dat waar is oordeel, dat deze wederzijdsche verbin tenis, bij juiste uitvoering daarvan, inder daad de mogelijkheid opent om het noodzake lijk duurzame samengaan tusschen Nederland De minister antwoordt reizigersverkeer vereenvoudigt. Het is ech ter niet de bedoeling, dat de Trustmaat schappij voor eer lange reeks van jaren dit centrale punt blijft vormen. Naarmate de j mogelijkheden ruimer worden, zal de par- van de pas__op0enchte *jcujiere handel de werkzaamheden moe ten overnemen. Het doel van de Trustmaatschappij is niet het maken van winst, hetgeen ook tot uitdrukking komt in de bepaling van de statuten, dat aandeelhouders maximaal 5 pet, dividend zullen ontvangen. De werkzaamheden der Trustmaatschap- -pij zijn te verdeelen in twee categorieën, ^waarvan de eerste betrekking heeft op het verkrijgen van. een offerte, de tweede op het afsluiten van de transactie. De Trust maatschappij zal voor beide soorten werk zaamheden een provisie in rekening bren- gen. De Trustmaatschappij staat voorloopig nog niet voor het publiek open. Zij bezit, nog geen eigen kantoorgebouw en de per- soneelsterkte is nog zeer gering. Het is on mogelijk, dat reeds thans met het in be handeling nemen van aanvragen begonnen wordt. Ter dood veroordeelden in onzekerheid Tot 1 September waren door de bijzon dere gerechtshoven en het hof van cassatie in ons land in totaal 69 personen ter dood veroordeeld. Neg slechts in 5 gevallen is op de verzoeken om gratie een beslissing genomen. Drie doodvonnissen zijn ten uit voer gelegd. Eén ter dood veroordeelde heeft door zelfmoord de beslissing in eigen hand genomen. In het vijfde geval werd de doodstraf in gevangenisstraf veranderd. Dit wil dus zeggen, dat alle andere veroor deelden gedurende een langen tijd in een pijnigende onzekerheid verkeeren. Bij on ze informatie in den Haag bleek, dat de behandeling der gratieverzoeken tijdroo- vend is. Thans moeten alle leden van het hof, die aan de veroordeeling hebben me degewerkt, in een plenaire zitting hun ad vies brengen. Dit geeft dikwijls moeilijk heden. Daarom wordt een wijziging van de wet voorbereid, waarin komt te staan, dat het hof in raadkamer zijn advies kan vast stellen. Daardoor wordt de gratie-proce dure vereenvoudigd. Maar zoo werd ons verder medege deeld de bestaande procedure mag tijd- roovend zijn, zij is geen afdoende verkla ring voor het zeer langzame tempo waarin tot heden de beslissingen zijn afgekomen. Het oponthoud zit vooral aan het 'departe ment van Justitie. Het wordt algemeen aangenomen dat het streven bestaat het aantal doodvonnissen zeer sterk te beper ken. Een middel om daartoe te komen is het vertragen van de beslissingen op de gratieverzoeken. De moeilijkheid wordt in gezien van het uitvoeren van doodvonnis sen als de veroordeelden een langen tijd in onzekerheid hebben verkeerd over de vraag of gevolg gegeven zal worden aan hun verzoek om gratie. De nu gevolgde weg om tot het beoogde doel alleen doodvonnissen uitvoeren in de zeer ernstige gevallen te komen, werd in het algemeen afgekeurd. Het moge, zoo werd gezegd, niet zoo erg zijn dat èen veroordeelde, die zich zoo ernstig misdra gen heeft, dat. de rechter overtuigd was, dat hij met zijn leven moet boeten, eenï- gen tijd in onzekerheid verkeert voor hij hoort, dat zijn gratieverzoek is ingewil ligd, daartegenover staat, dat de straf.ver zwaard wordt voor ter dood veroordeelden die tenslotte toch hun ongewijzigd vonnis moeten ondergaan. Er moet alles aan ge daan worden om die verzwaring van straf te /voorkomen. De familieleden van veroordeelden Thans is in de wet vastgelegd, dat per sonen, die veroordeeld worden wegens het treden in vreemden krijgsdienst, hun Ne derlanderschap vérliezen. Het gevolg daar van is tevens, dat ook hun vrouwen en minderjarige kinderen hun nationaliteit Dezer dagen is in het stadje Chur in Zwit serland het proces tegen den Zwitserschen Quisling, Dr. J. F. Barwisch begonnen. Dr. Barwisch wordt beschuldigd van land verraad en van een aanslag op de onaf hankelijkheid van Zwitserland. Hij is oorspronkelijk Oostenrijker en onderhield nauw persoonlijk contact met Seyss Inquart en Kaltenbrunner. De aanklacht vermeldt o.a. pogingen om aansluiting van Zwitser land bij Duitschland te bewerkstelligen Philharmonisch orkest voor Brabant Na een studie van drie maanden heeft een commissie, die door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant in het leven was geroepen, gunstig gerapporteerd over de in Brabant al- prlip ?n de nraktiik heeft dit tot on gemeen met sympathie ontvangen plannen ?mi-i t L, Vno tLn om in deze provincie een eigen beroepsorkest te vormen. billijkheden aanleiding gegeven. Zoo kan het voorkomen dat een minderjarige zoon De commissie adviseert een geheel nieuw van een veroordeelden SS-er zijn Neder— ensemble te vormen naast de amateur-orkes ten en het 's Hertogenbosch als zetel te geven Het zal uit ongeveer 60 musici bestaan. De regeering is bereid om reeds in 1947 een sub sidie te geven Het nieuwe orkest zal nauw samenwerken met het conservatorium van Tilburg. Tii het Zuiden zijn weer „sper-uren" voor gas Ianderschap verliest, niettegenstaande hij steeds goed geweest is en zelfs belangrijk illegaal werk heeft verricht. Daarentegen behoudt een jonge SS-er zijn Nederlander schap als zijn vader in de oorlogsjaren „goed" geweest, is. Bovendien is het onbillijk als een vrouw van een veroordeelde, die het met haar man niet eens was en zelf niets verkeerds gedaan heeft, bij de veroordeeling van haar man haar nationaliteit verliest. In regeeringskringen zijn deze onrecht vaardigheden ingezien. Daarom is een wij ziging van de wet in voorbereiding. en Indonesië op den grondslag van de begin selen der Koninklijke rede te verwezenlijken; vereenigt zich met het ten deze door de re geering voorgenomen beleid en gaat over tot de orde van den dag." Dê heer Tilanus (C. H.) sprekende over de moties, zeide, dat hij aan de eerste zijn In het Zuiden van het land bestaan weer „sper-uren" voor die bedrijven en parti culieren, die gas betrekken uit de Staats mijnen, zulks tengevolge van het feit, dat de mijnen eenige dagen krap zitten met, mijngas. De Geldersche electricitèitscen- trale is er toe overgegaan om de kabels, waarop meer stroom wordt gebruikt dan is toegestaan, „droog te leggen". In Zeeland j is dit eveneens het geval- Deze situatie blijft zoolang bestaan, tot nieuwe stroom- Is 1me" aeeoord gegam met - - - - 1 .muilkorfwet", volgens welke het aan Fransche Ter eerste officJeele vergadering van Leon wat een der leden zeide: De regeering laat ons in den mist. Inderdaad, aldus de minister, wij zitten in den mist. Spreker merkt op, dat levering via de kabels mogelijk is. het recht ,van afschaffing theoretisch zou be- j staan. Het is immers conform de 10 Februari- AciFeS aan de Tweede Jvanier verklaring door de regeering erkend. Het1 i..j> voorstel-'Weiter zal z.i. in Indonesië doen ver- lHZaKC lljtStraiten moeden dat men een superstaat wil vormen in de verwachting, dat men de Nederlandsche landelijk comité van actie tegen de leiding wil handhaven. Met Den Pasar is doodstraf heeft in een adres den leden van haast, omdat de Malino-gebieden niet den de Tweede Kamer aanbevolen der regee- indruk mogen hebben, dat zij minder zouden nn2 te verzoeken een diepgaand onder- wi zijn. zoek onder leiding van deskundigen te schudding gebracht door een zware ontploffing, De vraag is gesteld of na 1 Januari 1949 de I doen instellen naar het desbetreffende - veroorzaakt door het In de lucht springen van regeerings-ambtenaren verboden is, persconfe renties te houden of interviews te verleenen, dan. wel radio-toespraken te houden, zonder daartoe gemachtigd te zijn Volgens opvattingen van journalisten zou deze maatregel waarschijnlijk sterken tegenstand ontmoeten. Deze maatregel zal niet aan de Assemblee ter goedkeuring wor den voorgelegd en ook niet bij wijze van Presi dentieel decreet worden uitgevaardigd, doch is genomen op verantwoording van het kabinet. De Belgische gemeente Jabbeke is in op- De slooten en vaarten in Volendam zijn ook berijdbaar en de jeugd profiteert er volop van. Nederlandsche invloed zou zijn verdwenen in de Vereenigde Staten van Indonesië Dat zal inderdaad zoo zijn, maar op andere wijze zal die toch tot uiting kunnen komen. De eerste motie-Romme zal de regeering uiteraard steunen. De tweede motie-Romme geeft de regeering steun, waarvoor zij erkentelijk is. Beide moties zijn der regeering welkom. De bindende notulen zijn verwerkt in de memo rie van de C.-G. Maar mocht er ten deze iets .zijn verzuimd, dan kan dat nog tvorden her steld. De motie-Schouten heeft iets aantrekkelijks voor de regeering, maar een bezwaar is dat er een strekking in ligt, welke voor de regee ring moeilijk aanvaardbaar is. De beraadslaging werd hierna gesloten. Be sloten wordt de stemming over de moties Vrijdag direct na de hervatting te doen hou den. De voorzitter schorste om half twee de vergadering tot hedenmorgen elf uur. WOLLEN STOFFEN IETS GOEDKOOPER. In de Staatscourant ls verschenen de beschik king: „Wijzigingen en aanvullingen van het caiculatieschema voor wollen stoffen". Tenge- l volge hiervan zullen de prijzen die voor wollen 1 stoffen berekend mogen worden, met eenige procenten dalen. probleem. een met landmijnen beladen auto. Bij deze ont- Het comité meent, dat alle lichamelijke ploffing werden 7 personen gedood en 9 andere straffen verwerpelijk zijn, omdat zij wel zwaar gewond, een onvermijdellijke rechtstreeksche af- schrikking van bepa nen teweegbrengen, maar de mentaliteit, waaruit de te bestrijden misdrijven voort komen, niet vermogen aan te tasten, ter wijl zij daarentegen het cultureele peil der bevolking in het algemeen in ernstige mate verlagen. i - Het BeI?iscbe blad „Cité Nouvelle" deelt mede. dat een der voormannen van het Vlaamsch - Nationaal Verbond. Ward Hermans te Berlijn is gearresteerd Hij zal binnenkort naar België worden overgebracht om daar terecht te staan. Drie Ttaliaansche vliegers, de bemanning van een toestel der Ttaliaansche luchtmacht, zijn op een oefenv'lucht om hét leven gekomen, toen hun toestel neerstortte op een veld bij Monte- rotondo te Noord-Westen van Rome. Officieel wordt in Athene medegedeeld, dat in Thracië een nieuwe actie tegen het bende wezen is begonnen. Aan deze actie nemen behal ve-troepen en politie ook guerrillastrijders van de vroegere verzetbeweging onder kapitein Tsaous deel. Gedui'ende de bezetting opereerde, de Tsaous-groep in Thracië. Een communistisch woordvoerder beweert, dat de groep in contact stond met anti-communisten. Terwijl In Londen in Buckingham Palace de ontkenningen van de berichten dat Prinses Elisabeth en Prins Philip van Griekenland on officieel verloofd zijn. duidelijk zwakker wor den, wordt in Athene in kringen die nauwe be trekkingen met de Grieksche Koninklijke familie onderhouden, gezegd, dat men niet verrast zou zijn, indien de verloving omstreeks den een en twintigsten verjaardag van de Prinses, die in April van het voigènd jaar valt, zou worden bekend gemaakt. Men zegt in deze kringen dat Prins Philip zoo volkomen ver-Eengelschï is, dat men nauwelijks nog aan hem als aan eea Griek denkt. De radio geeft vanavond- HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuv^. 18.15 Tentoon stelling „Veer en pels". 18.30 Nederlandsche strijdkrachten. 19.00 Denk om de bocht 19.15 Lichte muze op de zwarte schijf, 19.30 VPRO. 20.08 „Koningen'in Judea". 21.10 Men vraagt en wij draaien. 21.30 Buitenlandse!) overwicht. 21.45 S tradiva-sextet. 22.15 Jazz-uitzending. 22.40 Avondwijding. -J.15 Symbolisch concert. HILVERSUM II, 415.5 M. en 218 M. 19.00, 20 00 en 22 00 uur Nieuws. 18.00 „Indië en onze Jongens in de krijgsmacht". 18.15 Vrij en blij. 19.15 Departementale uitzending. 19 30 Toe spraak jkvr. mr. J. E. B. Alting van Geusau. 19.35 Gramofoon. 19.45 Het evangelie in Espe ranto. 20.05 Bijbel en muz.lek. 20.40 moeilijke teksten uit het nieuwe testament; 21.00 Serenade in E gr. t. op. 22. 21.30 MetroQOle-orkest. 22.15 Vragen aan voorbijgangers. 23.00 Nieuwe Neder landsche muziek. 23.30 NCRV Harmonie-orkest,1

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2