IJmuider Courant Bevin maakt de balans op Hei Besluit Gezinsuitgaven hooger dan de inkomsten Duizenden bonden de schaatsen aan Kolenpositie is zeer kritiek 61e Jaargang No. 18516 Bureaux Kennemerlaan 154. Tel Redactie en Administratie 5437 - Haarlem Gr Houtstr 93. Telefoon 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z B Spaarne 12. Tel. 12713. 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 23 December 1946 Verschijnt dagelijks oehalve op Zon en e eest- dagen - Abonnementsprijs pet week 31 cent; per kwartaal l 4.— - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem d E verwachting, eenige dagen geleden op deze plaats uitgesproken, dat het Ka merdebat over Linggadjati ertoe leiden zou, dat de Regeeringsmeerderheid zich ten volle achter het accoord zou scharen en dat een motie van de oppositie verworpen zou worden, is bewaarheid met één uitzonde ring. Het R.K. Kamerlid jhr. Ruys .de Beerenbrouck heeft het accoord niet willen beamen. Bij de stemming over de motie- Schouten heeft hij zich onthouden, zoodat de stemmenverhouding resp. 6530 en 2965 is geweest. Tevoren was een motie, onderteekend door alle fractieleiders be halve dien der communisten en waarin werd verklaard, dat de Kamer van oordeel is dat de vrijheid en veiligheid der slacht offers van de gebeurtenissen in Indonesië en de geïnterneerden thans in ieder geval behooren te worden verzekerd, met 83 te gen 10 stemmen aangenomen. Alleen de communisten stemden daartegen: eer vreemdsoortige houding. By het besluit tot aanvaarding van het accoord.... de schets, de richtlijnen ter verzoening, zooals het ook van regeerings- zïjde genoemd is heeft de fractieleider van de Katholieke Volkspartij, prof. mr. C. P. M. Romme, in het middenpunt der be langstelling gestaan. Hij was de man, die het beslissende woord moest spreken, na dat hij in zijn groote rede in eerste instan tie al duidelijk gemaakt had in welke rich ting zijn voorkeur ging, maar verschillende toezeggingen van de regeering had ge vraagd. Die werden hem door minister Jonkman gegeven; bij de replieken ver klaarde hij, dat hij op al zijn vragen be vredigend antwoord had gekregen. Daar toe behoorde de toezegging van de Regee ring, dat zij door middel van briefwisseling vóór de onderteekening vastgelegd wilde krijgen, dat de Indonesische delegatie ook de Regeeringsverklaring en de toelichting van de Commissie-Generaal aanvaardt. Die geven inderdaad uitbreiding aan de te vage en onvolledige formuleeringeii van het ac coord. De kwestie betreffende de geheime notulen is evenwel niet opgeklaard; de Regeering achtte het niet gewenscht ze aan de Kamer over te leggen en heeft zich be paald tot de mededeeling, dat zij in de Toelichting waren verwerkt. De aangenomen motie-Romme-van der Goes van Naters spreekt de overtuiging uit, dat de Regeering er terecht haar be leid op richt om (met overwinning van de zoowel hier te lande als in Indonesië- heer- schende vertrouwenscrisis) een duurzaam samengaan van Indonesië en Nederland op grond van de Koninklijke Rede van 7 De cember 1942 te vei-wezenlijken. Zij over weegt, dat de Regeering hiertoe een ver bintenis met vertegenwoordigers der repu bliek Indonesië dienstig acht een ver bintenis tot niets meer of anders, dan het geen volgens de toelichting van de Com missie-Generaal te Linggadjati is overeen gekomen. Die woorden „niets meer 'of an ders" zijn van belang: zij stellen vsri dat op zeer belangrijke punten, zooals de or ganisatie van de Unie met het Koninkrijk der Nederlanden en de regeling van de bevoegdheden daarin, de beslissingen nog vólkomen'open 'zijn en door nieuwe onder handeling moeten worden bereikt. In een vorig artikel schreef ik, dat Linggadjati nog geenszins beslist heeft over de toekom stige samenwerking en verhouding, tusschen Nederland en Indonesië. Het is een station, een mijlpaal als m»" wil, op den weg die n?°r de beslissing leidt. De motie spreekt voorts de meening uit dat de wederzijdsche verbintenis, bij juiste uitvoering daarvan, inderdaad de mogelijk heid opent om het noodzakelijke duurzame samengaan op grond van de Koninklijke Rede te verwerkelijken en vereenigt zich met het ten deze door de Regeering voor genomen beleid. Hier verdienen de woorden „bij juiste uitvoering daarvan" de aandacht. Diege nen. wien het aan vertrouwen in de goed willendheid van de leiders der Indonesi sche republiek ontbreekt, kunnen hieruit de voorwaarde lezen die de Kamer aan haar goedkeuring verbindt: gij moet uw thans gegeven woord nakomen. Laten wij het opnieuw vaststellen: men is er nog lang niet, er moet nog veel gebeuren en het zal zoowel van de oprechte medewerking van de Indonesiërs als van een resoluut zelf bewust en door volledige deskundigheid gewaarborgd Nederlandsch beleid af hangen, of men waarlijk tot definitieve resultaten op grond van „de schets" van Linggadjati zal komen. In de motie-Schouten, die niet het ka rakter droeg van uitgesproken wantrouwen in het reeeerinssbeleid. werd de regeering uifgenoodigd, ten spoedigste over te gaan tot de bijeenroeping van een Rijksconfe rentie. zonals olech'ig was toegezegd in de 'Koninklijke Rede van 7 December 1942. Minister Jonkman zei, dat bij veel aan trekkelijks in deze motie zag, maar haar moeilijk aanvaardbaar achtte. Dat laatste gold natuurliik haar overwegingen, waarin gezegd werd dat Linggadjati d»rma*e voor uitliep op het overleg in de Riikmonferen- tie. dat aan de bedoelde plechtige toezeg ging. „in feite niet. althans slechts zeer bezwaarlijk" zou kunnen worden voldaan Zii werd verworpen: niettemin krii.gt men den indruk dat haa" doel in zekerep mate is bereikt, want de Regeering heeft ver klaard. dat zij de behoeft» gevoelt aan het houden van een Ronde Tafel-confer»ntie Hier moet ik herhalen dat het van .belang ^zal ziin. dat bij het verdere verloop der onderhandelingen meer Nederlanders wor den betrokken dan de leden der Commis sie-Generaal. Het Kamerdebat is in waardigen trant gehouden. Wellicht zal het nog door een tweede, in de Eerste Kamer gevolgd wor den. De Senaat zal daar Dinsdag zelf over beslissen. Dat dit een ander resultaat zou kunnen opleveren dan de Tweed» Kam»r bereikt heeft, lijkt onwaarschijnlijk. Het zou m.i. toch gew»nscht ziin. ter volledige bespreking van de zaak door de Staten- Generaal, als ook de Eerste Kamer er zich aan kon wijden. R. P. Voetlia11>roaraimna K.N.V.B. Tijdens de Kerstdagen zullen geen wedstrijden van den K. N V. B. worden gespeeld. Het programma voor Zondag 29 December bluft gehandhaafd. Haarlem speelt thuis tegen DOS: Stormvogels en VSV brengen een bezoek aan Xerxes en Ajax. Het wedstrydprogramma voor de afdeeling Haarlem van 22 Decernbefr, beginnende met HFC 'iOG 2 A. v. d. Wiel geldt thans voor 29 December. Alle aangebrachte wijzigingen blij ven van kracht, evenals de seheidsrechters- aanstellingen. Voor Zaterdag-senioren en adspi- ranten is géén programma vastgesteld. „Groote naties zijn stadium van eensgezindheid binnengegaan" J minister van Buitenlandsche Zaken, Écvin, heeft Zondagavond in een radiorede een overzicht gegeven van de resultaten, die bij de laatste UNO-vergade- rijvr en bü de bijeenkomsten der tier ministers wan Buitenlandsche Zaken in New- ïerk zsjn behaald op het terrein der internationale samenwerking. Berin preciseerde daarbij net Britsche standpunt ten opzichte van de andere mogendheden en verdedigde de .Britsche buitenlandsche politiek, vooral ten aanzien van de verwijten, dat de band met Amerika te sterk en die met RnsJand te zwak is. Hij deed daarbij uitkomen dat Engeland vriendschap wenscht met allen en het Handvest als richtlijn aanhoudt. Ook wijdde Bevin enkele woorden aan de overeenkomst van Nederland met Indonesië, welke hij als symptoom van de Britsche goede diensten voor het wel zijn der wereld beschouwde. Over de verhouding tusschen de gToote mogendheden liet Bevin zich gunstig uit en er was zelfs een onmiskenbaar optimisme in zijn rede te beluisteren. Bevin begon zijn rede met beschrijving van de na-oorlogsche pogingen tot consoli datie van den wereldvrede. Hij zeide: „Het eerste waartoe men gelukkig kwam, was de erkenning van de gebreken van den ouden Volkenbond volgens het ontwerp van Wilson en de vervanging daarvan door de organisatie der UNO, ofschoon men niet moet meenen, dat deze organisatie vol maakt is. Thans zijn de staatslieden bezig met het aanbrengen van verbeteringen. Moeilijkheden werden o.a. opgeleverd door het instituut van het Veto-recht. Of schoon wij er niet in konden slagen te ko men tot het opstellen van een bepaalde gedragslijn, ben ik er zeker van, dat zulk een gedragslijn in de practijk tot stand zal komen. Wij willen het Veto-recht niet aan den kant zetten, doch pogen wijziging aan te brengen in het gebruik ervan, teneinde het te doen dienen tot het doel dat er oor spronkelijk aan was gegeven. Alles voor.allen Over de kwestie der ontwapening, zeide Bevin: „Groot-Brittannië heeft besloten zijn betrekkingen in de toekomst te basee ren op de basis van de UNO. Wü moeten dusdanige voorwaarden scheppen, dat het gebruik van national" bewapeningen overbodig wordt, dat alle wetenschappelijke vooruitgang wordt aan gewend voor vredelievende doeleind°n, dat de groote natuurlijke hulpbronnen van de wereld voor allen ter beschikking koirrn. Er mogen geen grenzen meer bestaan voor de mogelijkheid van opvoering van den le vensstandaard van de groote massa, welke tot nog toe nimmer de gelegenheid had om ten volle te genieten van alle voordeelen, welke het moderne leven aanbiedt. Als een van de onmiddellijk te volbren gen taken noemde Bevin het opstellen van de vredesverdragen. Aan de bgsoreking van deze verdragen zijn 98 bijeenkomsten ge wijd. In den loop van de laatst» dri». we ken maakten wij vooruitgang, aldus Bevin, en dat was zeer welkom na de vroegere stadia, toen de hartstochten zich nog fel deden selden en er veel verkeerd begrip heeASchte". Óver de Duitsche kwestie zeide Bevin: „Er zijn groote moeilijkheden gerezen, doch wij hebben eèn practisch begin gemaakt met de oolossing er van door vereeria'na van de Britsche en Anjefikaansche zones- Wij zullen voorwaarden scheppen, welk» de Duitschers in staat zullen stellen hun zelfrespect te herwinnen: doch ik waar schuw het land, dat dit tijd zal vragen .Hitler drilde zijn volk zoodanig, dat 'het minstens een generatie zal duren om alles weer goed te krijgen. De Unesco zou hier van grooten dienst kunnen zijn. Wij. hebben een agenda sam»ngesteld voor een naderé bijeenkomst van d» nvtvs- .ters van Buitenlandsche Zaken te Moskou op 10 Maart aanstaande, waarop de ge- heele economische eh politieke to°ko"">ot van Duitschland besproken zal worden. W:; moeten de vorming van een zinkput van goedkoope en half verhongerde arbeids krachten in mriden Eurona voorkom»n. Tezelfder tiid moeten wij er voor zorgen, dat Duitschland nimmer meer opnieuw een bedi-eiring voor de geallieerden kan worden. Wii zullen te Moskou ook bespre kingen houden over Oostenrijk. Engeland in het midden Bij alle besprekingen hebben mijn colle ga's en ik er naar gestreefd te komen tot toenadering tusschen de opvattingen van de groote mogendheden. Na den oorlog is het overwicht gebleven bij twee groote mogendheden: de Vereenigde Staten van Ar%erika en Sovjet-Rusland. Groot-Brit tannië ligt in het midden, zoowel geogra fisch als wat betreft de levensopvattingen. Sovjet-Rusland en de Vereenigde Sta ten zijn landrijken, waarvan het moe derland een wijde oppervlakte beslaat, Groot-Brittannië en het gemeenebest liggen verspreid over de zeven zeeën. Zou iemand kunnen meenen, dat er nog oor log mogelijk is, wanneer de vijf groote mogendheden in eensgezindheid leven en. worden bijgestaan door de kleinere mo gendheden, die hun energie en vertrouwen bijdragen? Ik geloof, dat wy het eerste stadium zijn binnengegaan van de vestiging van eens gezindheid tusschen de groote mogend heden", aldus verklaarde Bevin. Wijzend op de dingen, die Engeland de anderen te bieden heeft, zeide Bevin: „In Nederlandsch Oost-Indië stelde het Brit sche staatsmanschap,in den persoon van twee mannen Lord In ver chapel en Lord Kiilearn zijn diensten en ondervinding terbeschikking tot het bevorderen van een overeenkomst tusschen de Nederlan ders en de Indonesiërs. Deze overeenkomst, welke thans door de Nederlandsche Staten- Gerieraal is goedgekeurd, beteekent een opbouwende bijdrage tot de pacificatie van een uitgestrekt gebied. Deze overeen komst heeft het stof van den oorlog doen optrekken^en zal een uitzicht van hoop en vooruitgang openleggen voor vele millioe- nen Zuid-Oost-Aziaten, die aldus in staat worden gesteld Hun plaats in de moderne wereld in te nemen". Bevin vervolgde: „Op beweringen, dat wij in onze politiek ons te nauw aan de Vereenigde Staten zouden binden, dat onze betrekkingen met de Sovjet-Unie niet zoo nauw zouden zijn als zij be hoorden te zijn, en dat deze gang van za ken de pacificatie van de wereld zou vertragen en zou kunnen leiden tot nog een oorlog, ls mijn eerste antwoord, dat Groot-Brittannië zich bindt aan niemand, behalve ingevolge ziin verplichtingen vol gens het Handvest. Mijn tweede antwoord is, dat wij de hand van vriendschap en samenwerking toesteken aan. allen, want wij zijn er diep van overtuigd, dat .zulk een vriendschap eri samenwerking tüs- schen de groote mogendheden de veilig ste basis is om een vréde voor alle tijden op te bouwen. Sovjet-Rusland, dat thans herstellende is van de oorlogswonden, zal zich, meen ik, te New-York ten volle gerealiseerd heb ben. dat er een groot verlangen naar al geheel begrip bestond en dat er over de geheele wereld een bereidheid bestaat tot samenwerking met^de Sovjet-Unie en haar op haar eigen manier haar eigen systeem tot ontwikkeling te laten brengen, onder de erkenning, dat de anderen gelijkelijk het recht hebben op hun eigen manier van leven". Bevm besloot met te zeggen: wy moeten Langzaamaan bouwen, strevend naar vol maaktheid. Want bedenkt wel, de vrèdé- makers bouwen niet slechts voor deze generatie doch ook voor de- nog komende generaties. Va» g.m Deze symfonie in wit is voor den beschouwer aangenamer dan.voor de zwanen. Hoe-, wel deze gevederden eiken dag nog „open water" hebben en onder de beschouwers er wellicht zullen zijn, die daar met verlangen naar uit zien. Zoodat het in deze. wereld op sommige punten tóch vrij eerlijk verdeeld is..... Koninklijke boodschap aan troepen in Indië De legercommandant te Batavia heeft bij dagorder de volgende telegrafische Kerst- en Nieuwjaarsboodschap van H. M. de Koningin bekend gemaakt: „Bij de nadering van het Kerstfeest en van Nieuwjaar 2end ik allen, dié deel uitmaken van zee-, larid- en luchtmacht ln Indonesië mijn beste wenschen voor een gelukkig Kerst- 'eest en een voorspoedig Nieuwjaar Ik reken er op. dat gij de moeilijke dorh schoone taak. het brengen van recht en vrijheid aan de vol keren van Indonesië met zelfbeheereching en bekwaamheid zulfc volbrengen." Franco was de Britten voor De bekendmaking der Spaansche regeering dat Senor don Domingo de las Barcenas. de, Spaansche ambassadeur te Londen, zal wor den teruggeroepen, kwam Zaterdag enkele uren voor het besluit der Britsche regeering om sir Victor Mallet, den Britschen ambas sadeur ln Spanje, overeenkomstig de door de U N O. aangenomen resolutie terug te roepent Senor de Las Barcenas kwam dertien maan den geleden te Londen als opvolger van den Hertog van Alba, die ontslag nam na oneenig- he'id met Franco. De Britsche regeering heeft sir Victor MaL let. instructie gegeven Spanje verlaten, zoo dra hij zijn persoonlijke zaken heeft geregeld: Minster Bevin, zoo juist teruggekeerd uit de Vereehigte Staten, gekiekt bij het verlaten van de „Queen Elizabeth te Southampton. Albanië antwoordt op laatsten dag Albanië heeft thans geantwoord op den Britschen eiseh om schadevergoeding voor het verlies aan menschenlevens en toege brachte materieele schade, veroorzaakt door het op mijnen loopen van de torpedo jagers Saumarezen Volagè in het kanaal van Rprfoe op 22 October j.L De door Groot-Brittannië gestelde termijn liep heden af. Indien geen antwoord ontvangen zou zijn, zóu Groot-Brittannië de kwestie voor den Veiligheidsraad hebben willen brengen. De inhoud van het Albaneesché antwoord is nog niet bekend gemaakt. De antwoordnota is aan den Britschen am bassadeur in Joeg'o-Slavië, Charles Peake, ter hand gesteld, en zal onmiddellijk na aankomst te Londen in studie genomen worden. CURACAO BAAS IN EIGENHUIS In een buitengewone openbare zitting van* de staten van Curacao od Zaterdag 21 December lit eft gouverneur Kasteel mede gedeeld, dat minister Jonkman constitu- tioneele wijzigingen voorbereidt, waardoor Cuiacao een verantwoordelijke regeerinp rr-ef nieuwe bestuursorganen krijgt. Gou verneur. Kasteel,, die de kwestie van zelf bestuur vojr Cjr?cac met het Nederland sche kanmet »n de Koningin'bespreken heeft, zei je: „Het is dc- bedoeling van de Nederlandsche regiering, dat Curacao baas irr eigen huis word*. Alles wat den indruk geeft van sclomalé ve" houding, zal opge heven worden. Het rijk zal hervormd wor den, waarbij alle same nstellende déelen een geliykwaardigen status zullen hebben." Spaargelden moeten worden aangesproken Het Centraal Bureau voor de Statistiek stelt sinds 1 Januari 1946 een onderzoek in naar de uitgaven van gezinnen van arbeiders en ambtenaren in middel groote en kleine steden. Het bureau publiceert thans de volgende resultaten van dit onder zoek in het derde kwartaal betreffende de groep met 40/-50 en 5060 loon of salaris per week. Uitgaven gemiddeld Loon per week per week voor: voeding huishuur m woninginrichting en huisraad verwarming en verlich ting kleeding m schoeisel gezondh e i dszorg ontwikkeling ontspanning rooken verkeer verzekeringen belastingen overige uitgaven 40-f 50 50-f 60 ƒ20.15 f 20.86 5.09 5.69 2.78 2.90 2.25 4.70 1.80 2 39 2.48 1.69 1.36 2.21 1.24 1.45 2.68 3.88 4.71 2.91 4.34 3-84 5-25 62.47 50.— 60.21 De verschillen, welke tusschen totale uitgaven en totale inkomsten bestaan, wer- Hel woord is aan. Inayat Khan Optimisme komt van God en pessimisme is uit het men- schelijke intellect geboren. den aangezuiverd met opgenomen spaar gelden. Ten aanzien van de voeding kan opgemerkt worden, dht de uitgaven voor aardappelen, vruchten en suiker ten op zichte van de beide voorgaande kwartalen een belangrijke stijging vertoonen. De uit gaven voor koek, gebak en visch namen af. Voorts werd door de vacanties een grooter bedrag aan ontspanning besteed dan in de voorafgaande kwartalen. Het bureau verzoekt gezinnen in middel- groote en kleine steden met een bruto- gezinsinkomen van ƒ40,tot ƒ70,— per week, die in 1947 gegevens willen ver strekken voor deze uit sociaal oogpunt zoo belangrijke statistiek zich daarvoor vóór 28 December by hel Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag op te geven. Katholieke manifestatie in Rome Radio Vaticana meldt, dat Zondag duizen den menschen in Rome op het plein van Sint Pieter, in het kader van „een groote 'actie tegen de anti-clericale pers", een betooging hebben gehouden. De menigte riep herhaal delijk om den Paus. die onder luide toejui chingen op het balcon verscheen In een toe spraak spoorde de paus de Romeinen aan sterk te zijn in hun geloof „Op deze plaats herhalen wij vandaag dezelfde leuze, die uw geboortestad telkens" en telkens vernomen heeft: „Vóór Christus of tegen Christus, vóór Zijn kerk of tegen Zijn kerk", aldus de paus, die tenslotte allen zijn apostolischen zegen gaf. Zaterdag en Zond-0 was het minder koud dan op de afgeloopen dagen, het ijs was op een grooter aantal plaatsen betrouwbaar-,e- geworden. waardoor het mogelijk was onder bruggen door te rijden en dan hadden ta'Ioo- 'en door den vrijen Zaterdagmiddag en Zon dag gelegenheid, om de schaatsen aan te bin den. zoodat in het afgelóooen weekeinde ve'e ■'uizenden hebben genoten van de echte Hol- andsche wintersport. Op de Haerlemsche ineels was het dan ook beide dagen bijzonder druk hoewel daar vroeger nog meer lief hebbers vereenigd waren Jons en oud reden een baantjfe Hier en daar ontbraken de ten tjes niet. waar even gepauzeerd kon worden en koffie gereed stond De scharenslijper had ook op het üs een p'aats ineenomen om bot geworden schaatsen te slijpen Gelegenheid om van Haarlem uit toch'en te maken, was er nog niet. Het Noorder Buiten Spaarne was moeilijk te berijden en slechts enkelen begaven zich per schaats naar Spaarudam. Hier heerschte echter een ge zellige drukte zoowel op de baan van de ijs- club „Nova Zembla" als op de slooten In Heemstede stond de baan van ..De Volhar ding" in het middetpunt der belangstelling Liefhebbers van tochten verlieten Zondag morgen vroeg per trein Haarlem om in Noord of Zuidholland te rijden De meesten 'rokken ln Noordelijke richtine om deel te nem»n aa-> den dorpen'ocht van Hollands NooVderkwa*-- tier Deze was weer een groot succes Ruim 4500 dames en heeren hadden zich aangem"'d en startten op vier verschillende plaatsen D" conditie van het ijs was over het a'gemeen uitstekend Slechts op enkele plaatsen wa* het ijs, door den onverwacht ingevallen doo' wat golvend. De oudste deelnemer was de Uiterste zuinigheid met gas, stroom en brandstof Is ge boden Door dè staking van de Amerikaansche mijnwerkers heeft ons land 300 000 ton kolen minder ontvangen dan anders het geval zou 'zijn geweest Iedereen begrijpt, dat een der gelijk tekort funeste sèvolgen moet hebben voor onze ko'envoorziening De toewijzingen aan het bedrijfsleven, de electrische centralen en de gasfabrieken zijn reeds met 20 DCt. ver minderd Bovendien veroorzaakte de vorst ernstigè staenatie in het kolenvérvoer. door dat het scheéDvaartverkeër uit Limburg vol ledig is. gestremd Onze enereievooT'enine verkeert dientengevolge in een kritiek «ta- dïum; - Slechts wanneer iedereen vrliwUlig medewerkt, zoo deelt het ministerie van Economische Zaken mede kunnen wij deze oeriode van koude en kolennood doorkomen In deize vrijwilligheid ligt de eenige mogelijk heid om de gevolgen van dezen zeer ernriizen 'oestand' tót een minimum te beperken De fabrieken van levensmidderen van kléedlng van schoeisel en van vele andere eerste 'everisbe'nöeften kunnen niet werken zonder kolen, aas" en electriciteit. Tot eiken prij* moet"erristlae vertraging in de productie wor den voorkomen Men betrachte dus de uiter ste zuinigheid in het gebruik van licht en ga«. Ook bij het verbruik van huisbrand is zui nigheid- geboden. Er llgaen waarschijnlijk nog koude- maanden voor ons en het kolen- rantsoen is nog beperkt. Hoe het vroor Het thans dichtgevroren Znider Buiten Spaarne bij Haarlem kon Zaterdag een sterke boot-met-aanhang niet weer staan, zoodat er een vaargeul ontstond r-an Heemstede tot de Svaarnestad. Zofidag werd er echter reeds een waag hals op schaatsen op de weer toegevro- ren sleuf ontwaard 77-iarige heer P Hoek uit Winkel Na het volbreneen van den 85 km. langen tocht g'.ne hij nog een baantje rijden De stemming on der de rijders(sters) was uitstekend waaraan de vlotte organisatie voor een groot deel heeft bijgedragen. De Ijsbond heeft plannen Tweeden Kerst dag nog twee dorpen'ochten te organi-eeren Van de startD'aatsen Purmerend. A'k'naar, Medemblik. Haren. Schaaerbrue en Schagen kan men deelnemen aan een oud-We<stfrie«che 'ocht en van Abcoude. Ouderkerk. Uithoorn Breukelen en Loósdrecht aan een Amstel- en Vechttocht- In Zuidholland is Zondag een molentocht gehouden uitgeschreven door den Zuidho'- 'andsrhen IJ«bond Gereden werd over en om de Kager- en Brasem»rmeren Ongeveer ÏS^ riid=ters en rijers namen deel Oo de me-er was hier en daar grondijs De snelste rijder? volbrachten den 50 k.m. tocht in 2 uur 20 min. Een re^ks ongelukjes vormde de keerzijde. De schaatsvreuffde werd Zondag »en-g' ma'en onderbroken door een aan'a' onee'Mk- ies die bijna alle voor de betrokkenen op neming in een ziekenhuis noodzakelijk maak ten Op den Kloppersingel te Haarlem viel een '4-jaria meiste M K met hel hoofd op het ijs. zoodat zij een hersenschudding op'lep Ook de 18-'ar:ge H J H kwam onee^kkiv terecht tijdens het rijden op dien singel- een gebroken neusbeen was het gevolg On de Leidschevaart viel de 40-tarige dame H. de B met een gebroken enkel werd zii naar een ziekenhuis vervoerd Tenslotte kwam de 31- tarige mevrouw C. J O v R achterover oo het ijs van de Jan Gijzenvaart terecht de ziekenauto moest haar naar het hospitaa1 overbrengen, omdat zij een hersènschuddin° had ooéeloopen „Willem Barendsz" heeft beet! Volgens een Zondag ontvangen tele gram van de „Willem Barendsz" is de vangst sedert Woensdag 18 Decem ber begonnen en reeds bevredigend. De weersomstandigheden zijn gunstig. Geeri klantenh'nHinp muor voor huisbrand en kle'nindustrie Het Rijkskolenbureau te 's-G-avenhage maakt bekend dat de klantenbinding voor huisbrand of kleinkidustrieverhruikers die meer dan 10 eenheden per periode of per maand o,nt vangen, met in sang van I Januari 1947 wordt opgeheven Hierdoor bestaat voor geen enkele groep huisbrand- en kleinindu- strieverbruikers meer eenige verplichting om van een bepaalden leverancier te betrekken. (Op 'den Raamsingel te Haarlem waren veis I liefhebbers bijeen gekomen, om een baantje te rijden. Onfortuinlijk geldvervoer Het regende geld In Kozani De nationale bank van Griekenland heeft een poging gedaan haar bijkantoor te Kozani in Nonrd-Thessalië uit de lucht van geld te voorzien. Zij vreesde namelijk, dat het geld bij vervoer over land in han den van vrij scharen zou vallen of dat het transport zou worden opgeblazen, om dat de weg die naar Kozani leidt in den letterlijken zin „ondermijnd" is. Een klein verkenningstoestel, zoo deelen persberich ten mede. was daarom opgestegen met het bedrag van elf millioen drachmen, onge veer acht duizend gulden, aan boord. Het vloog laag boven de stdd en wierp de zak ken met geld naar beneden. Door de on zachte aanraking met den grond barstten de zakken echter en millioenen drachmen rolden door de straten van Kozani Ooaen- blikkeljjk werden troepen uitgezonden om dc voortvluchtige geldstukken te achter halen. Bij telling bleek echter, dat de bank van Griékenland vier millioen drachmen armer was geworden, meldt United Press. Weerbericht VORSTPERIODE NOG NIET TEN EINDE Verwachting geldig tot Dinsdagavond: Half. tot zwaar bewolkt met wolkenvel den. voornamelijk in hoogere lagen. Geen regen van beteekenis. Dos nachts matige tot lichte vorst. Overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Meest matige wind tusschen Zuid en Zuidoost. Duitsch „minister-president" 'doet krasse uitlatingen Volgens een verklaring van dr. Theodor Stcltzer. den 61-jarigen eersten minister vaif Slceswijk-IIolstein, zal Duitschland nooit een vredesverdrag met dc geallieer den onderteckenen, dat het terurgevrn van zijn verloren gebieden in het Oost»n. die op het oogenblik door Polen bezet zijn. niet garandeert. Volgens dr- Steltzer worden de rijke landstreken van Duitschland in het Oosten, waar zijn leven en economie in dè toe komst van afhangt, door nieuwe Poolsche bezitters zoodanig misbruikt, dat de eens zoo vruchtbare bouwlanden nu een woes tenij worden. Naar aanleiding van Engeland's verkla ring, dat het jaarlijks 80 millioen pond sterling uitgeeft voor het onderhoud van de Britsche zóne, wees dr. Steltzer er op, dat „de Duitschers nog geen gedetailleerde berekening hebben gezien, waarop de waarde van den Dultschen export, zooals steenkool en hout welke produc'en als "be taling dienen voor voedselimport, wordt aangetoond". Volgens Steltzer ,moet niet worden vergeten, dat Engeland alleen een waarde van ongeveer 250 millioen pd. st, heeft ontvangen dank zij liquidatie van Duitsche activa, die als herstelbetalin gen werden genomen",

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1