IJmuider Courant Een Wensch Mannen van de Groote Oost hebben haast Indië-debat vermoedelijk eind Januari Bazel heeft gesproken - het woord is aan Londen Oranjetocht riaar Baarn Generaal de Gaulle geen candidaat voor presidentschap 61e Jaargang No. 18519 Bureaux. Kennemerlaan 154, Tel Redactie en Administratie 5437 - Haarlem Gr Houtstr 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B Spaarne 12. Tel 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 28 December 1946 Verschijnt dagelijks, oehalve op Zon- en Feest dagen Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 14.— - Advertentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgavé van de Stichting Voorlichting te Haarlem IN de laatste dagen des ouden jaars dringen wenschen-voor het nieuwe naar voren. Vandaag zou ik uiting willen geven aan deze: moge Nederland in 1947 zijn stem doen hooren in de wereldpolitiek. Moge het met plannen en voorstellen voor den dag komen, die zich niet beperken tot direct eigenbelang, maar uitgaan van de vraag: welke koers moet het wereldbeleid volgen in het belang der menschheid? In het begin van December heeft de Tweede Kamer over de begrooting van Buitenlandsche Zaken gedebatteerd. Er kwamen veel onderwerpen aan de orde, die voor Nederland vap belang zijn, maar het was geen debat in grooten stijl. Want het bewoog zich niet op het niveau van dat wereldbeleid, waarvan het tenslotte af hangt of onze belangen zullen worden ver wezenlijkt. Het scheen dat aan andere, machtiger mogendheden over te laten. En dat is niet goed. Want machtiger mogend heden, al beschikken zij over oneindig veel meer soldaten en wapens en industriëele mogelijkheden, dragen tevens zware ver antwoordelijkheid en hun staatslieden moeten er zich wel van bewust zijn, dat zij daar niet steeds aan beantwoorden. Zij wil len gaarne van de meening,'den raad, den invloed van anderen profiteeren. Zij ver wachten die allicht van een land als Ne derland, dat in den loop der eeuwen veel mannen van groote bekwaamheid heeft voortgebracht en welks volk een krachti ger, stabieler eenheid is gebleken dan me nig grooter volk, dat over meer hulpbron nen beschikte en in materieelen zin beter kansen leek te hebben. Woordvoerders van kleine volken hebben meermalen een groote, invloedrijke positie in de wereld- politiek ingenomen. Na den eersten wereld oorlog deden zich de Griek Venizelos en de Zuid-Afrikaan Smuts sterk gelden. Men kan niet zeggen, dat Griekenland en Zuid- Afrika in de moderne wereld factoren en invloeden van meer beteekenis zijn dan Nederland. Maar blijkbaar leeft men rn Den Haag nog steeds in de opvatting, dat het wel zoo veilig is maar een beetje op den achtergrond te blijven, af te wachten en te zien waar men zijn voordeel mee kan doen. Dat is geen groot beleid. Het is klein. Wij zouden gaarne een andere hou ding van ons eigen land zien in een tijd, waarin de wereld opgebouwd moet wor den en een nieuwe richting vinden voor een internationaal beleid, dat zich nog maar heel aarzelend en tastend poogt te vestigen. Het Kamerlid Schilthuis heeft een Ame rikaan geciteerd, die zijn verwondering over ons zwijgen had uitgesproken. Hij had dat in Amerikaanschen stijl uitge drukt. „Why don't you people make more noise?" had hij gevraagd en de eenvoudige vertaling luidt: „Waarom maken jullie niet meer lawaai?" 'Ja, waarom niet? Waarom zeggen onze gezaghebbende men- schen niet duidelijk, wat Nederland zich van de nieuwe ontwikkeling der wereld voorstelt: in welke richting het naar onze meening zou moeten gaan? Zijn wij plot seling zoo overmatig schuchter en beschei den geworden? Zijn wij zoo nederig, dat wij rneenen dat iemand het beter moet weten omdat hij tot een talrijker volk be hoort, dat over meer arbeiders, fabrieken, vliegtuigen, bommen en credieten beschikt dan wij? Is er, behalve de macht, ook nog niet zooiets als de geest? Men verwondert zich over ons en men gelooft zeker niet in zulke nederigheid. Daar heeft men dan ook gelijk in. Men verwondert zich erover, dat wij geen groo te politiek duiven aan te geven. Men ziet er meer angstigheid en voorzichtigheid dan bescheidenheid in. Dat valt niet mee van de Hollanders, van wie men in critieke tijden andere taal heeft vernomen. Dat moet wel den indruk maken, alsof er niet veel fut in zit. Nu wordt het nog toege schreven aan den klap, dien wij in den oor log hebben gehad. Maar als 1947 geen ver andering in onze houding brengt zal men den indruk gaan krijgen, dat wij in betee kenis zijn afgezakt, <}at wij geen bijdrage tot de oplossing der groote vraagstukken meer te leveren hebben. Dat moet voorko men worden. In de huidige wereld is voor zichtig zwijgen en afwachten voor een volk als het onze psychologisch fout. Het is kortzichtig beleid. In het Kamerdebat waren er wel leden, die voelden wat er haperde. Maar slechts enkelen gaven daar uiting aan. Het week blad Je Maintiendrai zei in een nabeschou wing: „Men mag misschien na ruim een eeuw van politieke afzondering niet dade lijk een aanpassing aan de nieuwe ver houdingen eischen. Maar het is toch wel zaak, dat binnen korten tijd ons buiten- landsch beleid een constructiever toon laat hooren, niet alleen naar buiten, maar ook binnen onze eigen grenzen, waar aan de vorming van een'publieke opinie over deze zaken nog zoo ontzaglijk veel gedaan moet worden. Dan alleen is het mogelijk dat het gevóel van onbehagen over het buiten- landsch beleid, waarvan de heer Serrarens sprak, verdwijnt, om plaats te maken voor een door de groote meerderheid van ons vólk bewust gedragen politiek. Zoover zijn'wij nog lang niet". 'Neen, zoover zijn wij zeker nog niet. In stemmend met deze beschouwing zou ik er deze vragen aan toe willen voegen: „En wat doet onze regeering, wat doet ook het grootste deel van onze pers, om dien „con structiever toon" te vinden? Hoe denkt men hem te vinden als van Buitenlandsche Zaken niet een breeder, krachtiger leiding uitgaat? Misschien zal 1947 verandering brengen. R. P. Montgomery naar Moskou Volgens mededeeling van het Engelsche ministerie van Oorlog hoopt veldmaar schalk burggraaf Montgomery, chef van den Britschen genevalen staf, in het begin van het nieuwe jaar een bezoek aan Mos kou te brengen. Op de conferentie van Potsdam kreeg Montgomery hiertoe de eerste uitnoodiging van generalissimus Stalin. Een naclere tijdsbepaling werd ge noemd in de uitnoodiging van maarschalk Wassilïefski, in October door den Sovjel- Russischen militairen attaché te Londen aan Montgomery overgebracht. Thans heeft Montgomery deze uitnoodiging aan genomen. MEER EUROPEANEN NAAR AMERIKA? Van gezaghebbende zijde wordt verno men. dat president Truman in zijn rede ter gelegenheid van de opening van het nieu we Amerikaansche congres op 3 Januari a.s. zal aandringen op uitbreiding van im migratie van Europeanen in de V.S. Naar verluidt zal hij in het bijzonder de kwestie van de 800.000 verplaatste personen in de Amerikaansche zóne van Duitschland. te berde brengen. Maar dr. van Mook wilde eerst zekerheid (Van onzen specialen verslaggever) Den Pasar, 15 December 1946. Toen Comelis Houtman in 1597 in In- dië kwam, vond hij nergens een gastvrij onthaal, behalve op Bali. Zijn bezoek aan Bali was het eenige lichtpunt in het som bere relaas van deze eerste reis. De uitge putte bemanning knapte er heelemaal op en toen de vier schepen na vele weken het anker lichtten, bleken twee leden van het gezelschap te zijn gedeserteerd. In Holland was, naast het vinden van den weg naar den Oost, de ontdekking van dit „paradijs" een sensatie van den eersten rang. Maar het was tenslotte om de foete win sten te doen, en specerijen vond men op Bali niet. Zoo raakte het paradijs in de vergetelheid, om pas ruim 3 eeuwen later opnieuw te worden ontdekt. Ditmaal door de toeristen, die Bali sinds 1930 als bijzon dere attractie op de reclamebiljetten der reisbureaux zagen staan. De aanraking tusschen de eeuwenoude Hindoe-Javaan- sche cultuur, zooals die alleen op Bali was blijven bestaan, toen de élite van Oost- Java hier haar toevlucht zocht na de komst van den Islam, en die van het moderne Westen, is voor eerstgenoemde niet direct bevorderlijk gewéest. Bali is een paradijs. En toch is Bali nog steeds een paradijs. De gedelegeerden van de Groote Oost, ver tegenwoordigers van de Nederlandsch-In- dische regeering, journalisten, fotografen. PTT-men.schen en typisten, die ruim 200 in totaal sinds eenige dagen het Bali- hotel bevolken, zijn het er allen over eens. Wij kunnen er bovendien een beetje over oordeelen, omdat het wachten op den heer Van Mook voor de officieele opening der Den Pasar-conferentie gelegenheid te over biedt voor het bekijken van volk en land. Men geniet al als de Douglas-DC 3, vijf uur na het vertrek uit Batavia boven Bali's Westkust komt. Omgeven door de diep blauwe zee ligt daar een bergland, dat langzaam overgaat in uitgestrekte sawah's, waartusschen een groep cocospalinen plots een dorp veronderstellen doet. De kust is grillig en rijst vaak steil omhoog: goede havens zijn er niet. Van de door palmen omgeven vlakte, die als vliegveld dienst doet, brengt een auto u in een half uur naa^ Den Pasar, waar het door de KPM gebouwde Bali-hotel thans geheel is ingericht ten behoeve van de conferentieleden met een eigen post en telegraafkantoor, speciale telefoonver bindingen met Makassar en Batavia, enz De conferentie tot vorming van den staat De Groote Oost alias Oost-Indonesié zou hier op 7 December geopend worden door den luitenant-gouverneur-generaal. Dit ging niet door, daar het weinig zin had de ru'euwe „negara" op touw te zetten zoo lang het basis-accoord mét de republiek nog in de lucht bleef hangen. Om de gede legeerden, die niets voor uitstel voelden, echter niet al te zeer teleur te stellen, ging dr. Hoven, algemeen regeerings-commissa- ris voor Borneo en de Groote Oost, naar Den Pasar om hier op 7 December vast in- formeele besprekingen te openen. Men was hiermee al gauw uitgepraat. De «mannen, van De Groote Oost hebben haast en willen zoo snel mo gelijk hun staat in elkaar timmeren. Het is altijd de grief van de buiten gewesten geweest, dat hun belangen werden achter gesteld bij die van Java. En nu vreest men weer op het tweede plan te komen. Zoodat een der groote mannen van De Groote Oost, de Baliër Soekawati, betoogen ging, dat zijn staat niets te maken had met Linggadjati en gevormd moest wor den onafhankelijk van de al- of niet- goedkeuring door Nederland van het ontwerp-accoord met de republiek. Dit standpunt is natuurlijk bezwaarlijk te handhaven, daar het uiteindelijk gaat om de organisatie van de Vereenigde Sta ten van Indonesië en dit moeilijk kan ge schieden zonder toestemming van het Ne- derlandsche parlement. Maar het was tee- kenend voor de stemming onder de men- schen van De Groote Oost, voor wie her nieuwd uitstel weinig aantrekkelijk was. Inmiddels zat er weinig anders op dan zich neer te leggen bij het besluit van dr. Van Mook om eerst zekerheid te hebben omtrent de houding van het Nederland- sche parlement ten opzichte yan Langgadjati alvorens in Den Pasar spijkers met kop pen te slaan. Zoodat de conferentie thans niets anders heeft te doen danBali te zien! De Baliër is, in tegaistelling met Javaan of Soendanees, een geboren kunstenaar met een natuurlijken aanleg voor dans, tooneel en beeldhouwwerk, die men zelden elders vinden zal. Voor den kunstliefheb ber is het een dorado hier, vooral nu men ook veilig het binnenland in kan gaan. Ongeveer een maand geleden werd de laatste groep opstandelingen omsingeld en verrast. Zij vochten zich dood, hetgeen hier op Bali traditie is, waarbij wonder boven wonder aan Nederlandsche zijde geen enkel slachtoffer viel- Onder dege-, nen, die op het slagveld achterbleven, trof men zes Japanners aan. Uit den aard der zaak worden ook in Bali de oorlog en zijn gevolgen aan derj lijve gevoeld. De rijst wordt gedistribueerd, hetgeen heel wat zeggen wil voor dit eiland met den meest intensieven rijstbouw ter wereld, dat vroeger een export-overschot had van 8000 ton 's jaars. Er is een tekort aan kleeding en een teveel aan geld om dat men daar vrijwel niets voor koopen kan. Maar al is er dan in de afgeloopen jaren veel verwaarloosd, er is niets vernield. De tallooze tempels zijn blijven staan en hier leeft de Baliër zich uit in zijn muziek, zijn dans en zijn offerfeest. En wat mij betreft, heeft De Groote Oost geen haast Nederlanders in het binnen- land van Sumatra Voor de eerste maal sedert den oorlog hebben Nederlanders een bezoek gebracht aan het binnenland van Sumatra. Op 23 December heeft een Neder landsche missie, bestaande uit acht leden, Siantar, de repu- blikeinsche hoofdstad van Sumatra, be zocht. De reis werd gemaakt onder zware dekking van de „polisie tentara" en verliep zonder incidenten. Aan den tocht werd o.m. deelgenomen door dr. J. van de Velde en kolonel P. Scholten. Geïnterneerden uit Madoera Een Nederlandsch-Indonesische missie, welke naar Madoera was vertrokken om de mogelijkheden tot evacuatie van de op dat eiland vertoevende geïnterneerden te bestudeeren, is met 82 geïnterneerden te Soerabaja teruggekeerd. OPNIEUW DUM-DUM-MUNITIE IN INDONESIë. Aan een overzicht van de militaire situatie in Indonesië wordt het volgende ontleend: Bij zuiveringsacties door Nederlandsche troepen in de omgeving van Oedjoengbroeng (bij Bandoeng) zijn deze gestuit op een groep van 50 man, in khaki-uniformen gekleed. Bij het vuurgevecht, dat ontstond, werden zes leden van deze bende gedood. Tevoren waren Alweer een ei! Het is mogelijk gebleken, de verstrek king van eieren buiten de regeling voor zieken en ziekenhuizen voort te zetten. Het Centraal Distributiekantoor heeft heden de bonnen 53-6 en 54-7 Algemeen leldig verklaard voor het koopèn van een :i. Tegen het einde der volgende week kan de bekendmaking van nog een bon voor een ei, eveneens voor alle leeftijds groepen, worden verwacht. Hel woord is aan. Jules Clare tie: leder die iets doet, wat het ook zij, heeft tegen zich het groote leger van lieden, die zeer ge streng zijn maar zelf volstrekt niets doen. EERSTE KAMER Conversievoorstel goedgekeurd (Van onzen parlementairen redacteur). Van een vervroegde behandeling der be grooting van Overzeesche Gebiedsdeelen reeds twee Indonesische wachtposten gedood. ÜonJ* tenslotte niets. Nu de betreffende Twee- Denzeliden dag ontmoette men tegenstand "arriveert van een bende van 100 man. Na een vuurge vecht vluchtte de bende. Twee Nederlanders werden gewond. Bij medisch onderzoek bleek, dat de leden van deze bende dumdum-muni- tie gebruikt hebben. Bij zuivering van een kampong te Semarang werd een Nederlander gedood en een licht gewond. Het gemeentehuis te Buitenzorg is onder Nederlandseh toezicht gesteld. Lijst van evacués op lava Op onze bureaux te Haarlem en IJmui- den ligt lijst G 13 ter inzage, vermeldende de namen van geïnterneerden, die op 10 December naar Batavia geëvacueerd wer den. Nu het ijs in vele grachten gebroken is, kan men de jeugd weer met een levens gevaarlijk spel, het schotsjetrappen, bezig zienEen jeugdige waaghals in actie. Hét 22ste Zionistencongres in Bazel geëindigd ■- (Van een specialen verslaggever) Na dagen van eindelooze politieke de batten gevolgd door een week van bespre kingen in verschillende commissies, werd voor het einde van het Zionistencongres (zooals wij reeds meldden) een resolutie aangenomen waarin werd verklaard, dat deelneming aan de komende besprekingen in Londen onder de huidige omstandighe den, wordt afgewezen. Dit belangrijke be sluit werd met een geringe meerderheid en bij tal van onthoudingen genomen. Bij de politieke debatten hadden ver schillende vooraanstaande persoonlij khe- den binnen de Zionistische beweging zich uitgesproken voor deelneming aan de con ferentie en voor verdere ondex-handelingen met de Engelsche regeering over een Jood- schen' staat in een gedeelte van Palestina. Het congres werd door twee zalven be- heerscht. Het aanvaarden van het principe van een verdeeling van Palestina en het erkennen van het recht om zich met alle middelen, behalve terreur tegen verdere Engelsche maatregelen te verzetten, wan neer die in strijd zijn met de oorspronke lijke opdracht vervat in het mandaat. Prof. Weizmann, die sinds. 1920 met een onder breking van slechts vier .iaar, de Zionisti sche beweging heeft geleid, en wiens po litiek inzicht en .groote leidersbekwaam heid ook in Engelsche regeeringskringen zeer wordt gewaardeerd, pleitte ook 1 nu voor verdere samenwerking niet Engeland en richtte zich scherp tegen de terreur, waarbij niet kon worden misverstaan, dat hij m het algemeen militair verzet niet toejuichte. Zooals bekend heeft in 1937 het Zionis tencongres in principe een deeling van Palestina aanvaard en het was op deze principieele beslissing, dat Prof. Weizmann bij het einde van de politieke debatten den nadruk legde. Hij kantte zich daarbij voor al tegen den Amerikaanschen Rabbijn Dr. Abba Hillel Silver, de leider van de op- Jongens en meisjes van de Johanna- stichting te Arn hem, een inrichting voor lichamelijk ge brekkige kinderen, hebben een vervaardigde aangeboden aan positiegroep in de Vereenigde Staten en hij verweet den Amerikaanschen Joden, dat zij gemakkelijk tot een verzet konden aansporen, dat niet door hen, maar door de Joden in Palestina moest worden ge pleegd. Dr. Silver had verklaard, dat men niet hen extremistisch kan noemen, die de in tegrale inlossing van de beloften aan het Joodsche volk gedaan, eischen en dat de beste politipk was om niet naar Londen te gaan-en met zelf een compromisvoorstel te doen, maar dit aan Engeland over te laten. Hij verweet de Executive, dat zij door het voorstel van minimale eischen een tactische fout had begaan en de on derhandelingen waardeloos had gemaakt. Deze twee richtingen hebben voorna melijk om den voorrang gestreden en dank zij het feit, dat ook bij de arbeiders beweging, voornamelijk bij de radicale groepeeringen, een sterk verzet bestond te gen het tot nu toe gevoerde beleid, kwam men tot de hierboven vermelde resolutie. Een gevolg van dezen gang van zaken is, dat Dr- Weizmann, wiens gezondheid toch al zeer heeft geleden, niet langer de func tie van president zal uitoefenen. Als zijn opvolger wordt genoemd de leider der ar beiderspartij, Ben Guriori. Tot het kiezen -van een nieuwe Executive is men nog niet gekomen, waarmee wel duidelijk is aan getoond hoe groot de meeningsverschillen waren. Immers bij den aanvang van het congres verwachtte men algemeen dat er, zooals dat de laatste jaren regel was ge worden, een coalitie-Executive zou worden gekozen, en in dezen zin had zich ook b.v. de leider van het politieke departement der Jewish Agency, Mosje Sjertok, op een persconferentie uitgelaten. De toekomst onzeker. de Kamerhandelingen nog niet gearriveerd waren, ging het afdeelingsonderzoek over deze begrooting niet door en zoodoende wordt het vermoedelijk pas tegen eind Januari eer het openbaar debat daarover begint. Voor dien, omstreeks 15 Januari krijgt men eerst de algemeene beschouwingen. Op 9 Januari zal het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet op de agenda prijken. Giste ren moest het er af, doordat er bij eenige andere voorstellen te veel tijd met de ge- dachtenwisseling heenging. Het begon met het wetje tot verlenging van het tijdelijk Persbesluit Mr. Pollema (C.H.) fulmineerde tegen de late indiening daarvan, waardoor de Kamer zich in een dwangpositie geplaatst zag. Voorts betoogde hij, dat het Persbesluit zelf ongrondwettig was en niet gerechtvaard; met een beroep op staatsnoodrecht, aangezien er allang een wettelijke regeling tot stand had kunnen komen Zoodoende achtte hij het best denkbaar, dat de rechters ook 't verlen gingswetje ongeldig zouden verklaren. Minis ter Beel, die voor zijn door ambtsbezigheden in België vertoevenden collega Gielen inviel, had gelijk met zijn opmerking, dat het Grond wetsartikel, dat wetten onschendbaar doet zijn, een dergelijk rechterlijk ingrijpen uit sloot. Overigens beloofde deze bewindsman, wat het zoo laat indienen van het verlengings wetje aangaat, beterschap ten aanzien van de traagheid, die men het kabinet soms op het stuk van het aanhangig maken van wetsont werpen met een fatalen termijn verwijt. Als verontschuldiging voerde hij aan. dat het ka binet de laatste maanden dermate met aller lei bijzondere problemen overladen was ge weest, dat daardoor de gewone agenda in het gedrang was geraakt. Ten aanzien van de komende Perswet ver zekerde hij, dat die allerminst de drukpers vrijheid aantast.: het feit dat zij wat bekwaam heid en moraliteit betreft,' zekere eischen aan de journalisten zal stellen, raakt inder daad de drukpersvrijheid niet. Met instem ming vernam ook mr, Pollema, dat er van de perszuiveringsuitspraken straks alsnog hoo- ger beroep mogelijk zal zijn. Op het even des kundig als geestig betoog van den heer Van der Kieft (P.v.d.Adie eens even schetste hoezeer ten onzent, in tegenstelling tot elders de pers al te lang na dé bevrijding als As- schepoes behandeld is (tot voor kort was de afmeting van de kranten niet grooter dan destijds die van het loterijblaadie) gaf hij ten antwoord, dat de regeering zich heusch alle moeite geeft om meer papier geleverd te krijgen. Tenslotte ging het verlengingswetje er zon der hoofdelijke stemming door. Dit gebeurde niet met het conversievoorstel Ook in deze Kamer kwam- het geschut van de verdedigers van de grondwettelijke borg. den schuldeischers van den Staat door art 183 gewaarborgd, in stelling. Met name bedienden het hier prof mr. Mo'enaar (P.vd V.), mr Rip (A.R.) en de heer Vixseboxse (C Hwiens partijgenoot mr. Pollema echter met den minister instemde, dat er van schen ding van dat Grondwetsartikel geen sprake was. Zooals minister Lieftinck te kennen gaf. krijgen degenen, die niet met de conversie- leening willen meegaan, wel degelijk het hun verschuldigde bedrag, alleen, technische rede nen in verband met de geldsaneering maken Hoe de verdere politieke ontwikkeling zal zijn, is moeilijk te voorspellen. Het eerste woord is nu weer aan de Engelsche regeering, die voor de vraag is gesteld of-het zin heeft de aangekondigde bespre kingen op 14 Januari in Londen te laten doorgaan. Het zijn immers de omstandig heden en dat wil zeggen, de door de En gelsche regeering bepaalde basis van de besprekingen, die tot het verzet hebben geleid. In Londen wenscht men slechts uit te gaan van het indertijd door minister Morrison voorgestelde verdeelingsplan. Dit verdeelingsplan is voor de Jewish Agency onaanvaardbaar, en de meerder- zelf- hgjcj van Congres achtte het blijkbaar wiegonjuist, dat van Joodsche zijde een com promisvoorstel werd gedaan. Of Engeland bereid is deze basis te veranderen zal ook Prinses Juliana. De jongens zorgden afhangen van de houding der Vereenigde voor 't vlechtwerk, Staten. de meisjes voor de Het Zi»nïsiencongres heeft geen oplos- bekleeding. Prinses sing gebracht voor de enorme moeilijkhe den, die het Palestijnsche probleem biedt Het heeft echter duidelijk gemaakt dat op verdere inperking van Joodsche rechten een sterk Joodsch verzet te wachten is, hoezeer het Congres in overgroote meer derheid en met beslisten nadruk de terreur heeft veroordeeld. Bazel heeft gesproken h.et woord is aan Londen- JAAP SOLTENDORP. Juliana heeft de kinderen op paleis Soestdijk ontvangen. De prinsesjes Bea trix, Irene en Mar griet kregen een door de jongens gevloch ten handtaschje- ten geschenke het noodzakelijk dat bedrag voor ten hoogste vijf jaar op een zg geblokkeerde conversie rekening te schrijven. Over de rénte, welke tenslotte die rekenine zal opleveren, is ook het noodige gezegd. Met name was mr Pol lema slecht te spreken over het feit. dat de minister destijds na overleg met de K.V P. fractie der Tweede Kamer in zijn ontwerp de rente uiteindelijk op 2Va. had gebracht. Zulk een onder-onsje buiten de commissie van rapporteurs om achtte hij parlementair- staatsrechtelijk onoirbaar Excellentie Lief tinck voerde als argument voor. die door hem ook eenigermate noode gedane concessie, waarvan hij intusschen geen gevaren duchtte, aan. dat het groote belang om zijn voorstel te doerc-slaeen. een dergelijke tegemoetkoming rechtvaardigde. Tegenover prof Van den Brink (KV.P.) die de toezegging verlangde dat de rente van de conversieleening telken* aan de marktpositie zou worden aangepast, hield de minister-vol. dat een vaste rente als door hem overwogen de voorkeur verdiende en dat het juist zaak was met kracht rente stijging tegen te gaan, hetgeen immers mede in verband met de loonpolitiek van de regee ring geëischt mocht worden, 's Ministers af wijzend standpunt in dezen was voor prof. Van den Brink en eenige van diens fractie- genooten reden om tegen te stemmen. Trou wens. uit de verklaring van den fractieleider mr. Kropman viel op te maken, dat de geheele groep betreurde, dat de bewindsman op dc suggestie van prof Van den Brink niet had willen ingaan. Maar alles bij elkaar waren de meeste K V P.-senatoren tenslotte bereid hun stem niet aan dit ontwerp te onthouden, voor al ook omdat de verwerping daarvan het leven van het kabinet wel pens In gevaar had kunnen brengen. Met 2413 (P v.d V., A R. en eenige C.H. en K.V.P.-leden) nam de Kamer het voorstel aan, waarna president Aneraa eenige welgekozen en hartelijke woorden wegens de komende jaarswisseling tot regee ring. Kamer, haar ambtenaren mitsgaders de Pers richtte. Minister Lieftinck. die namens de regeering van repliek diende, bedoelde natuurlijk ook de Pers in zijn heilwenschen te betrekken en verzuimde dit vermoedelijk alleen tengevolge van het late uur. waarop men uiteen ging. Tevoren had de Eerste Kamer nog een aan tal hoofdstukken van de rïjksbegrooting 1946 zonder bespreking of stemming aangenomen en wel die van Buitenlandsche Zaken. Hooge Colleges van Staat en Kabinet der Koningin, Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. Fi nanciën, Openbare Werken en Wederopbouw, Verkeer Economische Zaken. Landbouw. Vis- scherij en Voedselvoorziening, en Sociale Zaken. Voorts werden goedgekeurd de begrootin gen 1946 van het staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, 't Zuider zeefonds. het Scheepvaartfonds en de Staatsmijnen in Lim burg. Ter gelegenheid van de te verwachten blijde gebeurtenis ten paleize Soestdijk te Baarn, heeft de Baarnsche Oranjever- eeniging een plan ontworpen dat de goed keuring van Prinses Juliana en Prins Bemhard heeft verworven. De vereeni- ging roept automobilisten, motorrijders, fietsers, wandelaars, ruiters en andere toe risten op, om op den nationalen feestdag, die naar aanleiding van deze blijde ge beurtenis waarschijnlijk zal Worden af gekondigd of op nader vast te stellen dag een tocht naar Baarn te maken, teneinde aldaar de felicitatieregisters te ondertee kenen. Ieder versiere zijn auto, motor of fiets met een oranje vlaggetje of vaantje. In Baarn zullen eenige plaatsen worden ingericht voor teekening der felicitatie registers en voor afstempeling van het oranje vlaggetje en van de deelnemers kaart. Ieder deelnemer ontvangt daar tevens een herinnering. De gelegenheid voor aanmelding zal ongeveer half Januari worden gesloten. Iedere deelnemer wordt verzocht zoo spoedig mogelijk per post wissel f 1 over te maken aan den admini strateur den heer L. F. Timmers, Kerk straat 20, Baarn. Behalve naam en adres moet ook vermeld worden of men komt als bestuurder of medepassagier van auto, autobus of motorrijwiel, als fietser, rui ter, wandelaar of per trein. Vliegtuigramp in Ierland Vermoedelijk elf dooden Een Constellation van de Transworld Airline is vannacht verongelukt nabij de vliegtaven Shannon (Ierland). De machi ne is neergestort in de Fergus, een zij rivier van de Shannon. Twaalf overleven den zijn inmiddels gered en naai- zieken huizen in Limerick en Ennis overgebracht. Er zouden elf personen om het leven zijn gekomen. Aan boord bevonden zich ver moedelijk veertien passagiers en een be manning van negen koppen. Champetier de Ribes voorzitter van den Raad der Republiek Reuter verneemt uit kringen, die in nauw contact staan met generaal de Gaulle, dat deze heden in een verklaring aan het Fransche volk bekend zal maken dat hij geen candidaat zal zijn voor het presidentschap van de vierde republiek. De verkiezing van den Franschen president is vastgesteld op medio Januari. MRP -overwinning Geen der vier candidaten voor het presi dentschap van den Franschen Raad der Republiek heeft gisteren "bij de eerste twee stemmingen de vereischte meerderheid van 158 stemmen kunnen halen. De uitslag der eerste stemming was: Alexandre Champetier de Ribes, candidaat der MRP, 79 stemmen, Georgees Maranne, communist, 72, Jules Gasser, radicaal 52 en Joseph Pau) Boncour, socialist 47 stem men. Onmiddellijk hierna werd overge gaan tot een tweede stemming, waarbij evenmin resultaat werd bereikt. Bij derde stemming, waarbij een eenvoudige meer derheid voldoende was, werd Alexandre Champetier de Ribes (MRP) gekozen. De officieele cijfers, die den candidaat van de republikeinsche volkspartij de overwinning hebben doen behalen op den communistischen candidaat Maranne, lui den als volgt: Champetier de Ribes 124 stemmen, Maranne 119 stemmen, Gasser (radicaal) 1 stem, onthouding 9 stemmen. De socialistische parlementsfractie be sloot op den communist te stemmen, toen haar eigen candidaat Roubert bij de twee de stemming slechts 44 stemmen behaalde. Aan een door het Fransche persbureau gegeven 'levensbeschrijving ontlcenen wij de volgende gegevens: Champetier de Ri bes werd in 1882 geboren. Zijn burgerlijk beroep was voor den eersten wereldoorlog advocaat bij het hof van cassatie te Parijs. In d^n oorlog werd hij tweemaal gewond. Tijdens den tweeden wereldoorlog werd hij als actief lid van de verzetsbeweging en als oprichter van een gevechtsgroep door de Duitschers geïnterneerd, tezamen met Herriot en Jouhaux Ondanks zijn 62 jaren wist hij in 1944 uit de gevangenis te ont snappen. Na een levensgevaarlijke rol te hebben gespeeld bij de maquis werd Cham petier de Ribes begin 1946 tot algemeen afgevaardigde van de Fransche regeering' bfj het internationaal tribunaal voor oor logsmisdadigers te Neurenberg als opvol ger van de Menthon benoemd.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1