C Voefbal met glijpartijen en vele doelpunten Schoten èn Ripperda spelen gelijk Controle op de prijzen blijkt niet overbodig te zijn Irenefonds zal ontspanning brengen aan T.B.C.-patiënten J Wereldnieuws J Baarlem-D.O.S. 6-5 Spekglad was het terrein van HFC, waarop Zondagmiddag de voetbalwed strijd Haarlem—DOS werd gespeeld, doch de voorhoede der roodbroeken heeft zich aan de omstandigheden goed aange past en speciaal Roozen, die vier van de zes doelpunten voor zijn rekening nam. De Utrechtsche voorhoede werkte hard en maakte van de kansen dankbaar gebruik, waardoor niet minder dan vijf tegenpun- ten ontstonden. Het ging in dezen strijd om techniek en hiermee hield Haarlem het meeste rekening. De gastheeren hadden steeds een voorsprong, maar die werd steeds bedreigd en na den achterstand van 54 slaagden de Utrechte naren er zelfs in gelijlk te maken, waarna Roozen opnieuw voor een doelpunt zorgde, dank zij fraai aangeven door Kick Smit, waar door de eindstand 65 werd. Natuurlijk heeft het spel geen voldoening geschonken, maar toch was de strijd attrac tief. In het begin deden zich vele glijpartijtjes voor. de bal kon niet stuiten, bleef vele ma len in de modder steken, of rolde op een eigenaardige manier door. De spelers ston den dan ook voor een zeer zware opgaaf. Zij konden zich soms moeilijk verplaatsen en dan leek het of zij een gemakkelijke kans kregen, doch schieten was onder de gegeven omstan digheden niet mogelijk. Het beste hebben de voorwaartsen aan beide zijden zich aan de gladheid aangepast. Bij de roodbroeken waren het Roozen, Smit en Groeneveld, die zich aardig konden roeren en bij DOS zagen wij vele malen beter samen spel van de geheele linie. Trokken de Utrech- tenaren er dan van door, dan waren zij zeer gevaarlijk. De Haarlemsche adhterspelers waren minder op dreef, in tegenstelling met hun collega's aan de andere zijde. Doelman Van Baggum heeft een aantal schoten gestopt en de rec'nls-ochter Van Leeuwen redde ver schillende malen. De strijd begon vreemd. Haarlem zette ter stond eenige aanvallen op en de Utrechtena ren wisten niet wat zij met den bal moesten doen. Spoedig had de thuisclub twee cadeau gegeven hoekschoppen genomen. Langzamer hand raakte DOS ingespeeld, waarna een ge lijk opgaande strijd volgde met gevaarlijke oogenblikken voor het doel van Kluit. Na twintig minuten opende Hartman de score. Kort daarop bracht Roozen den stand op 20. Wegens een onwillige knie moest de linkshalf van de Utrechtenaren, Van Zijl, het veld ver laten. De invaller De Goede bezette de links- binnenplaats en spoedig na zijn optreden ver kleinde hij den achterstand. In de tweede helft hebben de partijen ieder In den wedstrijd Haarlem-DOS was Roo zen weer op dreef en nam vier van de zes doelpunten voor zijn rekening. Op de foto ziet de lezer hem in actie. vier maal gedoelpunt, Roozen (3) en Groene veld voor Haarlem en Siebes De Goede en De Ruiter (2) voor de Utrechtenaren. Het ver loop was echter spannend, aangezien DOS steeds kwam opzetten en zelfs den gelijk maker (55) scoorde. Roozen heeft echter den roodbroeken de overwinning-bezorgd. Haar lem ihad bovendien meer kansen, maar Van Baggum was in doel niet ongelukkig. In de tweede helft heeft Boeree den geblesseerd geraakten Visser goed vervangen. Het opne men van Hartman beteekende nog geen ver sterking van den rechtervleugel. Schaatsen rijden Zes rijders naar Noorwegen Het bestuur van den Koninklijken Nederland- schen Schaatsenrijdersbond heeft besloten de hardrijders Langendïjk (Oudkarspel), Buyen, (Amsterdam), Breed (Sloterdijk), Broekman (De Lier), Van der Voort (De Lier) en Jonker (War- menhuizen) uit te noodigen voor een reis naar Noorwegen om daar een aantal weken te trainen met het oog op de komende Euvopeesche wereldkampioenschappen in Februari a.s. Schaken Haarlemsch schaakkampioenschap Evenals in de tweede party, waarin dezelfde opening gespeeld werd, kwam H. Bouwmeester (De Rochade) in de vierde parlij van de beslis singsmatch om het persoonlijk kampioenschap- schaken van Haarlem met een licht voordeel uit de opening: een orthodox Damegambiet: In het middenspel deed Bouwmeester een foutzet die hem de kwaliteit kostte. Hij begon hierna een hevigen KonJngsaanval, doch miste op het be slissende oogenbllk de beste voortzetting, waarna Kroone snel won. De derde partij, die in voor Kroone gunstiger stelling werd afgebroken, wérd Zaterdagmiddag voortgezet, doch dank zij den verbeten tegen- stand van Bouwmeester, kwam Kroone (H.S.G.) slechts weinig verder, Lr werd opnieuw afgebro ken, met Kroone nog steeds in het voordeel, hoewel de loopers van ongelijke kleur de winst erg moeilijk maken. Vrijdagavond 3 Januari wordt in het Wijkge- bouw Molenaerstraat de derde partij uitgespeeld, waarna eventueel tot bekeruitreiking wordt overgegaan. De stand luidt thans: 1%—ttè, Schaaktournooi le Hastings Schakers uit verafgelegen stréken als IJs land en Oost-Afrika zullen deelnemen aan bet tournooi te Hastings, dat vandaag in het Rock Pavilion aldaar voor de 22e maal zal beginnen. De 130 deelnemers zullen door burgemees ter F. W. Chambers en het Lagerhuislid voor Hastings, majoor E. McNeill verwelkomd worden. In de hoogste afdeeling komen voor Engeland uit: Alexander, Wood, Golomtoek, Abrahams en Aitken. Uit het buitenland zul len onder meer deelnemen, de Canadeesche kampioen Yanofsky, die de jongste deelne mer is, voorts de Pool Tartakower, die (het vorige jaar won en onze landgenoot Prins. Voetbalrauglijstjes DISTRICT I: DISTRICT H: gesp, gew. pt. Ajax 10 7 15 Volewij okers 10 7 16 DWS 11 5 14 Neptunus 10 7 16 HDVS 11 5 13 Haarlem 11 7 14 VSV 10 5 11 Blauw Wit 10 6 13 Feijenoord 11 4 11 DFC 11 G 12 1 Gooi 10 4 10 Xerxes 10 5 11 RFC 11 4 10 DHC 10 2 3 Sparta 10 4 8 DOS 11 3 3 EDO 10 4 8 HBS 11 3 7 Emma 10 3 8 Stonn vogels 10 3 6 ADO 10 2 6 Excelsior 10 1 5 DISTRICT Hl: DISTRICT IV: 19 Go Ahead 11 S 17 BW 12 9 NEC 10 6 14 Willem II 13 9 19 AGOW 10 5 12 NOAD 33 8 19 Wageningen 11 3 12 Longa 13 5 15 Quick 11 5 l'l VW 12 6 13 Ens Oh. Boys l'l 4 10 NAC 11 5 12 Enschede 11 2 10 Vlissiinigen 13 3 10 Heracles 11 2 9 Baronie DNL Tl 3 8 Vitesse 11 3 8 Helmondia 13 3 8 Be Quick 10 2 7 Helmond 13 3 3 Tubantia 9 2 6 RKTVV 12 2 5 DISTRICT V: DISTRICT VI: 10 21 Heerenveen 12 10 21 Sitt. Boys 13 Sneek 11 6 15 MW 12 6 10 Be Quick 9 6 13 Limburgia 12 7 15 GVAV 10 5 13 PSV 11 6 14 Veendam 10 4 12 Eindhoven 11 4 12 Achilles 9 3 8 Juliana 12 4 12 Emmen 11 4 8 Sp.cl. Emma 12 5 11 HSC 9 2 7 Bleijerheide 13 4 9 Leeuwarden 11 2 7 Mauri ts 31 3 8 Velocitas 10 2 6 Spechten U 3 7 Frisia 10 1 2 Brabantia 13 1 5 Derde klas A: Derde klas B: KW 11 7 16 Kinheim 11 0 19 Den Helder 11 7 15 QSC 10 7 16 De Germaan 10 6 13 Purmersteyn 11 6 14 GVO 10 3 10 WZ 11 5 13 Halfweg 11 4 10 DEM 11 4 12 Ahrends 11 4 10 DTS 9 4 10 De Meer 9 3 9 Terrasvogels U 3 8 Bl'daal 9 3 8 Rapiditas 10 2 6 SLTO 10 2 6 Alw. Forw. 11 2 6 Succes 10 2 5 NEA 11 1 Derde klas C: Derde klas A (II): Schoten 13 7 18 16 Ripperda 13 7 17 TYBB 10 7 IVV 12 7 16 VCS 8 6 12 Aal sneer 12 6 15 Hillinen 9 5 12 Meteoor 11 5 13 BI. Zwart 9 4 12 Z.v.meeuwen 12 4 12 Wassenaar 9 4 10 RICVVA 12 3 9 Lfc 10 4 9 WA 12 3 8 HFC 9 3 8 Beverwijk 12 3 6 SJC 11 2 5 ASVK 11 2 6 Lugdunum 11 0 2 Voetbaluitslagen Eerste klasse. District It AjaxVSV S2; RFC Feljenoord 3—2. District II: Xerxes—Stormvogels 20; Haarlem —DOS 6—5. District III: Enschedesche Boys—Wageningen 4—1; Quick—Be Quick 4—1; Go Ahead—Vitesse 3—2; HeraclesEnschede 0—0. District IV: VVV—Vlissingen 3—1; Longa— NAC 3—3; RKTVV—BW 1—2; Helmondia—Wil lem n 0—2; De Baronie DNLNOAD 11. District V: Leeuwarden—Heerenveen 1—9. District VI: Brabantia—MW 1—2; Eindhoven- Juliana 1—1; SIttardsche Boys—De Spechten 4—1; LimburgiaSportclub Emma 71; Bleijer- heice—PSV 3—1. District I. 3de klasse A: SLTOHelder 01; De Germaan—De Meer 1—0; Halfweg—KW uit gesteld. 3de klasse B: DEM—QSC 3—3. 3de klasse C: IVV—Zandvoortmeeuwen 4—2; SchotenRipperda 1—1. 4de klasse F: VVE-EHS 3—1. District li. 3de klasse A: VCS—Wassenaar uit gesteld; SJ C—Lugdunum 8—3, De vele bezoekers die Zondagmiddag het Noorder-Sportpark vulden, hebben genoten van een spannenden en vrij goed gespeelden wedstrijd. De stand van 1I. welke reeds met rust was behaald en waarmede deze fair gespeelde strijd eindigde, geeft een zeer juist beeld van de krachtsverhouding. Opvallend in dezen kamp was, dat de partijen niets voor elkaar onderdeden. Het eerste overwicht was voor Schoten, maar spoedig werkte Ripperda zich los en dwong op zijn beurt den tegenstander geheel terug. In deze periode bezorgde C. Drayer met een goed schot zijn club de leiding (01). Onmiddellijk hierna gaven de geel-zwarten het tempo aan en zij maakten het de Ripperda-verdediging zoo moeilijk, dat deze den bal niet voldoende kon wegwerken, waarna Tjeertjens den stand in evenwicht bracht (11). De strijd na de pauze werd een getrouwe copie van het gebodene daarvoor, met als besluit een spannend slot, aangezien de voor hoeden vlak voor het einde nog enkele goede kansen kregen. Bij Ripperda speelde vooral Ooms, die spoedig na het begin door het uit vallen van B. Drayer de spilplaats bezette, een opvallend goede partij. Zoowel Klooster als Tjeertjens bewaakte hij streng. Geurtz wien meer vrijheid werd gelaten, maakte hier van geen gebruik. De achterhoede van Ripperda begon zwak en door de vele mistrappen en het slechte wegwerken ontstonden hachelijke situaties. Later herstelde zij zich volkomen en daar ook de achterhoede van Schoten uitstékend werk verrichtte, werden aan beide zijden de aan vallen steeds weer afgeslagen. Het geleek er veel op, alsof men bij Schoten een hoekschop niet als een goede kans beschouwt om tot doelpunten te komen. Viermaal werd de bal nonchalant achter het doel geplaatst. Aantal eerste klassers wordt verminderd Het bestuur van den Kon. Nederland- schen Voetbalbond heeft besloten met ingang van het seizoen 19471948 een ver sterkte degradatie-regeling in te voeren met het doel het aantal clubs in de districten tot tien terug te brengen. Voor de eerste klasse in de diverse distric ten beteékent dit, dat aan het einde van het volgend seizoen twee vereemgingen uit die eerste klasse, promotie-degradatie-wedstrij den zullen moeten spelen met de kampioens clubs der tweede klasse, waarbij slechts een plaats in de eerste klasse ter beschikking st.aat, met andere woorden, na afloop van deze wedstrijden is !het aantal clubs der eer ste klasseteruggebracht tot tien. Voor de lagere klassen, te beginnen met de tweede, waarin op het oogenblik meer dan elf ver- eenigingen zijn opgenomen, zal de regeling over twee jaren loopen, zoodat dus na het seizoen 1948—1949 de lagere klassen ook met tien clubs zijn bezet. Aan het eind van het loopende seizoen (1946—1947) zal de gewone promotie-degrada tie-regeling voor alle klassen van kracht blijven. Sport in het kort WILLY QUENTEMEIER TEGEN FREDDIE MILLS. De Neder] amdsehe kampioen in het halfzwaargewieht, Willy Quentemeier, zal op 20 Januari in de Albert Hall te Londen tegen den .--wereldkampioen Freddie Mills in den ring komen. J. W. VAN DARTELEN TE BOCHOLTZ. De heer J. W. van Dartelen uit Heemstede gaf een simultaanséance voor de leden der Limburgsche eerste-klasser „De Vereenlgde Vrienden" te Bocholtz (Zuid-Limburg), waaraan deelnamen 17 spelers, waarvan 9 van het eerste tiental. De simultaanspeler won 16 partijen en verloor slechts een partij tegen W. Muijrers. Linksbuiten Koster van Ripperda daaren tegen plaatste den bal uit enkele hoekschop pen zeer gevaarlijk voor het doel, bracht door zijn snelle start menigmaal het leder goed naar voren, maar ondervond in Buter een waardigen tegenstander. De doelverdedigers maakten geen enkele fout. De stand in de derde klas C blijft dus on gewijzigd; Schoten aan den kop gevolgd door Ripperda met slechts één punt verschil. In Ilpendam was Zandvoortmeeuwen bij IVV op bezoek. De thuisclub won met 42, zoodat zij een kans behouden heeft. Zand voortmeeuwen is zoo goed als uitgesloten. V.V.E. won van E.H.S. In de vierde klas is slechts een wedstrijd ge speeld en die was van groot belang. Te Wijk aan Zee kwamen WE en EHS tegenover elkaar en door een zege V£& 31 voor de thuisclub is de sirijd om de leiding spannender geworden, Haarlemmers hebben nog een voorspiong één. punt maar een wedstrijd meer E. H. S. V. V. 17 2 1 16 30—12 36—12 21—22 26—17 V. V. B. 10 5 2 3 Grootere voorsprong voor Wolverhampton Voor den wedstrijd ArsenalWolves bestond zulk een belangstelling, dat de deuren reed; twintig minuten voor het begin, van den strijd gesloten moesten worden, terwijl 20.000 adspi- rant-toeschouwers buiten de poorten stonden te dringen. Toen men bezig was een gedeelte van de toegangen te sluiten, klommen honder den over daken van huizen het veld binnen, voordat er voldoende politie was om de rest tegen te kunnen houden. Op dat oogenblik wa ren ruim 63.000 personen binnen. Het resultaat van den wedstrijd was 11. De Wolves tronen nu met vijf punten verschil op nummer twee, Liverpool, dat evenals de an dere concurrent Middlesborough verloor, aan het hoofd van de ranglijst. Blackpool staat op de derde plaats voor Middlesbrough en Preston North End. Leeds United is thans hekkensluiter. In de tweede divisie leed Newcastle United zij: derde nederlaag in vier dagen. Manchester City Birmingham wonnen, zoodat eerstgenoemde nog aan het hoofd gaat. De uitslagen in de eerste divisie luiden Arsenal—Wolverhampton Wanderers Blackburn Rovers—Portsmouth 01; Blackpool Huddersfield Town 21; Bolton Wanderers Chelsea 1—1; Brentford—E verton 1—1; Charlton AthleticStoke City 1—0; Derby CountySun derland 5—1Grimsby Town—Manchester United. Leeds UnitedPreston North End 0—3; Liverpool—Sheffield United 1—2; Middlesbrough -Aston Villa 1—2. Engclsche voetbalspelers ontvangen hoogere loonen Het bestuur van de Engelsche league heeft op de leaguevergadering verklaard voor te stellen het maximum weekloon'voor voetbal profs van tien op elf pond 's winters en van zeven op negen pond voor het zomerseizoen le verhoogen. Dit voorstel zal goedgekeurd dienen te worden door de 44 vertegenwoordi gers van eerste en tweede divisieclubs plus de vier vertegenwoordigers van de derde divisie. De loonsverhooging zal onmiddellijk na goed keuring ingaan. Het minimum loon voor elke prof zal dan gebracht worden op zes pond In den winter en vier pond in den zomer, «KB G. Krom speelt Woensdag als oud-international mee Wegens verhindering van Puck van Heel zal de Haarlemmer G. Krom (RCH) op Nieuw jaarsdag met de oud-internationals tegen HFC op het terrein aan de Spanjaardslaan uit komen. Ook Weber heeft afgeschreven en in zijn plaats is Wildere van Blauw Wit uitge- noodigd. Programma afdeeling Haarlem Het bestuur van de afdeeling Haarlem den K.N.V.B. heeft voor Zaterdag en Zondag 4 en 5 Januari 1947 het programma vastge steld, dat oorspronkelijk op 21 en 22 Decem ber gespeeld zou worden dat begint met On ze Gezellen IIHoofddorpsche Boys. D< scbeidsrechtersaanschrijvingen blijven van kracht. Stormvogels en V.S.V. leden nederlagen Op het modderige terrein in Watergraafs meer heeft Ajax met 52 van VSV gewonnen en de Amsterdammers staan nu steviger op de bovenste plaats. De thuisclub voelde zich in eigen omgeving beter thuis en speelden technisch beter. Gemakkelijk heeft de ploeg het echter niet gehad. VSV speelde een goede partij, doch de gastheeren maakten beter van de kansen gebruik. Ajax nam een voorsprong van 20, met welken stand de rust aanbrak. In de tweede helft maakte VSV gelijk door toedoen van Blomvliet, die den bal in eigen doel plaatste en Schaaper. Een kwartier voor het einde kwam Ajax opzetten en behaalde een zege van 52. In Rotterdam verloor Stormvogels niet ver diend van Xerxes. De IJmuidenaren waren immers meer in den aanval. De thuisclub ver dedigde echter krachtig. Voor en na rust is een doelpunt gemaakt en de eindstand was 20. Schoorl speelde op de spilplaats een zeer goede partij. ARGENTIJNSCHE ZEGE TE MADRID In tegenwoordigheid van 50.000 toeschou wers heeft het Argentijnsche elftal San Lo renzo Amagro een overwinning van 41 be haald op de Madrid Athletico. De Argentijnen demonstreerden een fraai combinatie-spel dat te sterk was voor de Spanjaarden. Korfbal Animo Ready neemt de leiding Door een zeer geflatteerde overwinning van 3—2 op Sport Vereent 2 heeft Animo Rea-dy de leidl-ng in de eerste klasse van den Haarlem sehen Korfbalbond genomen. 1-Iet nog af te wer ken programma van. Animo Ready is lastiger dan dat van Sport Vereent 2, daar men o.a. nog tegen Nieuw Flora l en Aurora 3 uit moet spelen. Animo Ready nam d'oor mevr. Sterk—Complet de leiding, doch vrij spoedig daarna maakte M. Rip voor S. V. gelijk (1—l), met welken stand ook de rust aanbrak. Na de hervatting was Sport Vereent veel sterker, doch succes kwam aan den anderen kant. L. Hogeman doelpuntte twee maal fraai. Hoewel S. V. daarna onmiddellijk door W. Vink den achterstand tot 32 verkleinde, kon Animo Ready de zege uit het vuur slepen. Aurora 3 boekte een nuttige overwinning van 73 op Nieuw Firoa I. Oosthoek I kon 2 punten bemachtigen daar T. H. B. 2 niet opkwam. Wa tervliet 2Oosterkwartier 3 werd op verzoek van laatstgenoemde vereeniging uitgesteld. VSV verloor van Ajax met 5-2, waardoor de IJmuidenaren hun kans op de boven ste plaats verkeken zagen. Doelman Ak kerman onderbreekt een Amsterdamschen aanval. Van de Gevel ziet belangstellend toe. Enorme bedragen aan ongeoorloofde winsten Reeds voor en ook tijdens de recente prijscontrole-actie in den kleinhandel heb ben de ambtenaren van de Prijsbeheer- sching de fabrikanten en groothandelaren geenszins over het hoofd gezien. Was de eerste voor het publiek rechtstreeks waar neembaar, de andere actie moest min of meer achter de schennen geschieden om dat daar de gegevens veel moeilijker te controleeren waren. De meubelindustrie is en wordt nog aan een grondig prijzenonderzoek onderwor pen. Gedurende de maanden Mei tot No vember zijn in deze industrie 33 processen- verbaal opgemaakt. In totaal waren de prijzen f 225 000 te hoog berekend. Een fabriek te Waddinxveen werd veroordeeld tot een boete van f 55.000. De houthandel en de overige takken van houtverwerkend bedrijf gaven aanleiding tot het opmaken van 68 processen-verbaal. In totaal was ongeveer f 439.000 boven de toelaatbare prijzen berekend. Een hooge boete werd opgelegd aan een houthandelaar in Oost- zaan (f50.000) en aan een handelaar in ka- chelblokken te Wassenaar, wien voor twee jaar de uitoefening van zijn beroep werd verboden. Utility-meubelen. Tegen einde November is in het bijzon der de productie van utility-meubelen op het controle-programma geplaatst. Tot nu toe zijn ongeveer 70 bedrijven gecontro leerd, waarvan 44 zich met de utility-pro- ducten bezig houden; 13 bleken zonder vervaardigingsvergunning te werken. In totaal moesten 18 processen-verbaal wor den opgemaakt wegens de zeer slechte kwaliteit, het in de prijzen doorberekenen van te hooge loonen of het werken zonder vergunning. Een fabrikant, die zich reeds eerder voor den tuchtrechter had moeten verantwoorden, bleek den weg der knoeie rijen niet te kunnen verlaten, hij had een vervaardigingsvergunning voor B-klasse aangevraagd, maakte meubelen in de A- klasse, (de goedkoopste soort) en bereken de prijzen in de C-klasse. Een ander be drijf werkte volkomen zwart zonder over een enkele vergunning te beschikken of ook maar ergens te zijn ingeschreven. Het onderzoek bij de fabrikanten leidde tot ontdekking van eenige omvangrijke zwar te houttransacties. Er werd in de meubel industrie echter ook een aantal fabrikan ten met een blank geweten aangetroffen. Zoo was er een bedrijf dat weliswaar te goeder trouw zonder de vereischte calcu laties werkte, doch een zeer goed product tegen lage prijzen vervaardigde. Ook was er een aantal bedrijven dat de prijzen beneden het toegelaten maximum bere kende. Op initiatief van Hans Kaart, Ton Lutz, Piet van der Meulen en Wim Hart is het „Irene-fonds" opgericht, welk fonds g zorgen voor ontspanning van lijders aan tuberculose. De geheele Nederlandsche kunstenaarswereld steunt dit initiatief. Tal loos zijn de aanbiedingen uit kunstenaars kringen van tooneel, muziek, kleinkunst, dans en variété, waarbij men zich belange loos voor een of meer voorstellingen be schikbaar stelt. Ook tooneelgezelschappen, orkesten en bands werken aan dit plan mede. In 1947 zullen in de Nederlandsche sa natoria eens per maand voorstellingen, le zingen, voordrachten gegeven worden. Voorts zal men met een rijdende bio scoop cultureele films in de sanatoria ver- toonen. Van officieele zijde heeft dit plan veel steun gekregen. De directeur-generaal van de volksgezondheid, dr. C. van den Berg treedt als voorzitter van het werkcomité op. Mr. H. J- Reinink, secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is onder-voorzitter, Mr. L. J. A. Trip, oud-president van de Nederlandsche Bank, is penningmeester en de directeur van den Koninklijken Schouw- Paeda en de Meesterdief 5. Gemene dief!" schreeuwde de groente boer. „Sta stil of ik zal doperwten van je maken! Geef die ananas terug!" Excuseer mij een ogenblik!" zei de vreemdeling die Joris Goedbloed heette. „Daar is een een voudig man die u wil spreken. Ik zal mij even terugtrekken!" De groenteboer had hen intussen ingehaald en pakte Panda bij zijn oor. „Wat moet dat, hè?" vroeg hij kwaad. „Ananassen stelen? Schaam je je niet? Wat zal je moe daarvan zeggenï Waarom betaal je niet als je trek hebt in mijn vruchten?" Panda haalde zijn laatste gulden voor de dag en gaf die aan den groenteboer. „Ik wist niet, dat die ananas gestolen was!" zei hij. „Ik heb hem gekre gen van ehifc heb hem gekregen! Zo maar!" Nog jokken ook!" zei de groente boer. „Bah! Schaam je!" burg in Den Haag, de heer J. H. Carpen- tier Alting is secretaris. Leden zijn prof. dr. G. C. Heringa, prof. mr. R. D. Kolle- wijn, prof. dr. M. W. Woerdeman en dr. H. R. Gerbrandy. Het plan is ontstaan na een reis van Hans Kaart, Ton Lutz, P. v. d- Meulen en Wim Hart, die aanvankelijk om een wedden schap, in den afgeloopen zomer zonder een cent op zak al spelend en zingend naar Zwitserland trokken om in het Nederland sche t. b.c.-sanatorium te Davos voorstel lingen te gaan geven. „Dit bleek zoo'n suc ces", aldus Hans Kaart, „dat wij besloten te trachten een groote Nederlandsche stichting voor ontspanning van t.b.c.-pa- tiënten in het leven te roepen. Dat is nu gelukt. Prinses Juliana gaf haar toestem ming om den naam „Irene-fonds" te kie zen. Autobus te water; drie slachtoffers In Foxhol (Groningen) is een autobus door plotseling remmen geslipt en in het Winschoterdiep gereden. Een 18-jarig meisje, Grietje Cost uit Kolham wilde nog uit het voertuig springen, maai* raakte tusschen den zijwand van de bus en den wal bekneld en werd op slag gedood. Schippers van in de nabijheid liggende schepen kwamen met roeibootjes te hulp en wisten twintig buspassagiers op den wal te brengen. Twee dames, mevrouw H. uit Slochteren en mevrouw G. K.P. uit Winsum zijn echter verdronken. SCHOEISEL IN BELGIë VRIJ. Het Belgische staatsblad maakt bekend, dat met ingang van 1 Januari 1947 de verkoop van schoeisel vrijgegeven wordt. De radio geeft vanavond' HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00 Urgentieprogramma P. v. d. A. 19.15 Vo caal ensemble Con Amina. 19.45 Kunstmestvoor- ziening 1947. 20.00 Nieuws. 20.05 Weeroverzicht. 20.03 Dingen van den dag. 20.20 Vaarwel 1946. 21.30 Koninklijke Militaire Kapel. 22.10 Theo Olof en Jean Antonietti. 22.45 Geestelijk leven. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Rustige Dansmuziek. HILVERSUM n, 415.5 M. en 218 M 19.00 Nieuws. 19.15 Meesterwerken voor klavier. 19.40 Onder de NCRV leeslamp. 20.00 Nieuws. 20.05 Wognum's Zangkoor. 21.00 Jaarsluiting. 22.00 Nieuws. 22.15 Actueel geluid. 22.30 Mine Roesgen- Champion. 22.45 Avondoverdenking. 23.00—24.00 Avondconcert^ Bij de textiel-industrie is de prijzenslag niet met een groot aantal controleurs be gonnen. Slechts enkele zeer bekwame des kundigen werden vooruit gestuurd. Zij be gonnen met een onderzoek bij een gros sier, waarbij een groot aantal controleurs gereed werd gehouden om dadelijk naar verdachte adressen uit te zwermen, welke zeker bij dien grossier zouden worden ge vonden. Het plan slaagde en al direct wer den eenige fabrikanten gesnapt omdat zij boven het factuurbedrag vrij aanzienlijke bedragen lieten bijbetalen. Andere fabri kanten volgden, die dit kunstje van laten, bijbetalen met nog meer grossiers hadden uitgehaald. Tegen 11 textielfabrikanten is reeds proces-verbaal opgemaakt. Er werd een fabrikant betrapt die be langrijke bedragen liet bijbetalen en bo vendien valsche calculaties had opgemaakt. Ook deviezen-overtredingen en privé- zwarte handeltjes van bedrijfsleiders wer den ontdekt. Een andere fabriek had 6000 meter stof geheel zwart geleverd. De leve ring was niet in de boeken verantwoord, terwijl de arbeiders minder productief waren voorgesteld dan zij waren. Dit laat ste werd door meer fabrieken gedaan. Zand, grint en glas. Een onderzoek wordt ingesteld bij de voor de bouwnijverheid belangrijke be drijven. Tegen een zestal zand-, grint- en schelpenwinnerijen is proces-verbaal op gemaakt wegens het berekenen van te hooge prijzen, welke werden gecamou fleerd door het in rekening brengen van hooge transportkosten. In totaal werd een bedrag van f 88.500te veel berekend, waarvan f 35.000.in één geval. Ook werd tegen 7 vlakglas-importeurs proces-verbaal opgemaakt, die door allerlei manipulaties gezamenlijk een teveel van f 69.000.— naar zich toe wisten te rekenen. Een van hen bracht het zelfs tot f 40.000 boven zijn tpe- gelaten prijzen. Papier en papierwaren. Op het zeer uitgebreide papiergébied werden van Mei tot en met October 21 pro cessen-verbaal opgemaakt, die een totaal overtredingsbedrag van ruim een Inillioen gulden vertegenwoordigen. Vijf drukkerijen noteerden een teveel van f 20.000 en twee golf car tonf abriken ruim f 62.000, een boek binderij ruim f 12.000 en een cartonnage- fabriek f 56.500. Een fabriek, welke nood- ruiten vervaardigde zag kans op dit artikel ruim f 113 500 teveel te berekenen. Vijf bedrijven hadden hun afnemers voor f 144.100 benadeeld. Een ernstig geval van prijsopdrijving kwam aan het licht tijdens het onderzoek in een papierfabriek, die bij leveringen van closetpapier aan ziekenhui zen en sanatoria bijna f 160.000 teveel in rekening had gebracht. In een ander geval leidden de klachten van winkeliers tot het instellen van een grondig onderzoek bij een groothandel in papierwaren. Op alle artikelen bleek een buitensporig hooge winst te zijn gemaakt, zoodat in korten tijd bijna f 74.0,00 teveel werd berekend. Koppelverkoop, zwarte inkoop en ondeug delijke administratie behoorden ook tot de kwade praktijken van dezen groothandel. Tabak. In dezelfde periode zijn ook de sigaren fabrikanten en de inzamelaars van ama teurstabak gecontroleerd, tegen wie in 19 gevallen proces-verbaal werd opgemaakt. De sigarenfabrikanten wisten door het in den handel brengen van goedkoopere si garen in de hoogste prijsklasse f 338.000 boven hun toegelaten prijzen te berekenen en de inzamelaars berekenden aan de amateurtelers f 61.000 teveel. Nu de ver werking van amateürtabak niet meer van overheidswege wordt geregeld bestaat de kans, dat de fabrikanten inlandsche tabak in hun producten gaan verwerken. Wan neer dit het geval blijkt te zijn. zal we gens prijsopdrijving proces-verbaal worden opgemaakt. Metaalwaren. Tegen 37 fabrikanten en grossiers van metalen artikelen werd proces-verbael op gemaakt. Tien gevallen zijn reeds door den tuchtrechter berecht, waarbij een totaal bedrag van f 35.250.aan boete werd op gelegd. De overige 27 hebben in totaal on geveer f 1.400.000 te veel berekend. Het artikel knoopen overtreft hierbij alle an dere met een totaal van eenige tonnen. Verlichtingsartikelen volgden met f 213.40(1, huishoudelijke artikelen met f 209.200. Noodpannen met f 205.000. Ook haarclips bleken voordeelig te zijn door twee bedrij ven in de gelegenheid te stellen in totaal f 79.000 teveel te berekenen. Chemische producten. Op het gebied der chemische producten zijn in de maanden Mei tot en met October wegens prijsovertredingen processen-ver baal opgemaakt wegens het teveel bereke nen van bijna 1 l/z millioen gulden. De boenwas- en schoensmeer prod u centen ston den hierbij aan de spits met f 337.000. Zoet stof bleek een ongeoorloofde winst van f 172.000 opgeleverd te hebben. Essences brachten f 134.000 teveel op. De gecontro leerde wasscherijbedrijven berekenden hun klanten in totaal f 163.000 te veel. Het prijzenonderzoek wordt bij groothan del en industrie met kracht voortgezet. 'Penicilline is in Amerika vrijgesteld van distributie en exportcontrole, daar de productie thans voldoende Is voor alle binnenlandsche- en exportbehoeften. De productie bereikte in Octo ber 2.7 trillioen Oxford eenheden vergeleken met 675 milliard eenheden in October 1945 en 230 milliard eenheden in October 1944. De groote stijging in de productie van penicilline geduren de dit jaar wordt grootendeels toegeschreven aan de invoering van een nieuw soort schimmel in het productieproces en de toegenomen pro ductiefaciliteiten. De distributie van penicilline werd voor het eerst onder controle gesteld in Juli 1943, toen 80 procent van de beperkte pro ductie werd bestemd voor de militaire diensten, De Poolsche minister van builenlandsche zaken. Rzymowskï, heeft den Britschen ambas sadeur te Warschau een nota overhandigd, waar in verzocht wordt om restitutie van de eigen dommen der voormalige Poolsche strijdkrachten in het Westen. Het verzoék wordt gedaan op grprnd van de overeenkomst van Potsdam. De Poolsche regeering stelt voor een Britsch-Fool- sche commissie te benoemen om de zaak te regelen. Het havencomité van Antwerpen is Vrijdag avond opnieuw bijeengekomen om den toestand te onderzoeken. Het aantal militairen dat ie werk is gesteld bedraagt tihans 2300. De staking op de scheepswerven duurt voort, zonder dat een accoord tusschen werkgevers en werknemers in het vooruitzicht kan worden gesteld. Een vergadering, onder voorzitterschap van den gouverneur der provincie, bleef zonder resultaat. De werkgevers verklaren, dat het hun in de huidige omstandigheden onmogelijk is een loonsverhooging toe te staan. Ter gelegenheid van Stalin's verj'aardag heeft Churchill den maarschalk een telegram gezonden, dat luidde: „Alle beste wenschen voor uw persoon op uw verjaardag, oorlogskameraad Winston Churchill". Het antwoord luidde: „Hartelijk dank voor uw beste wenschen op mijn verjaardag",, Stalin^

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2