Meters hooge watermuur achtervolgde een gillende menschemenigte Wil Rusland een Duitschen Statenbond? Bloemendaalsche begrooting-1947 wijst tekort van 572.000 aan Gunstige situatie in den tuinbouw Nacht-Express De natuurramp in Japan Drie en twintig hulp-expedities uitgezonden Het achtste Amerikaansche leger en het Japans che Roode Kruis hebben met spoed 23 reddingsexpedities gedirigeerd naar de getiestcrde gebieden in Zuid-Japan, o.a. het schiereiland Wakayama, teneinde hulp te verjeenen aan de naar schatting vijf honderdduizend personen, die Japan's grootste aardbeving en vloedgolf hebben overleefd. Enkele gebieden, die het zwaarst gctroflien zijn, zijn nog steeds geblokkeerd door de ernstige vernieling, die aan de verkeerswegen is toegebracht. Het blijkt, dat het schiereiland Wa- •kayamfe er zeer ernstig aan toe is. Wa kayama ligt precies op de route, die de vloedgolf heeft genomen. De golven stort ten zich op de kust van het schiereiland en drongen vervolgens de binnenzee in. Het eiland Awaji, dat zich in de smalle Reestraat bevindt, had het eveneens zwaar te verantwoorden evenals het gebied van Takamatsjoe op Noord Sjikokoe. In de afgeloopen dagen kon men vele begrafenisstoeten door de straten van de jgetroffen plaatsen op Wakayama zien ^trekken. Japanners in rouw-kimono's be lgeleidden hun familieleden op hun laatsten gang. De kisten werden op haastig in el kaar getimmerde draagbaren meegevoerd. Sommige slachtoffers werden gecremeerd, waarna de asch naar de Boeddhistische tempels werd overgebracht. In geheel Wakayama ziet men de teeke nen van het natuurgeweld. Hier en daar liggen resten van visschersbooten op de daken der huizen. Reizigers, die terugkeerden van Sjinso, tachtig mijl ten Zuiden van Wakayama, vertelden, dat van de zestig huizen in dit gehucht er slechts twee over waren. Ooggetuige vertelt. Asahis Moegï, inwoner van een plaats «an de Oostkust van het eiland Sjikokoe gaf aan Un. Press het eerste ooggetuige- verslag van de aardbeving en de vloed golf die dit eiland teisterde. „Ik sliep Zaterdagochtend in mijn twee verdiepingen tellende woning", zoo ver telde Moegi, „toen ik wakker werd door een sterk trillen. Ik begreep onmiddellijk dat dit een aardbevig was. Voor bescher ming een kussen boven mijn hoofd hou dend, rende ik naar beneden. Het huis schudde zoo hevig dat ik drie maal op de trap viel. Toen ik tenslotte de straat be reikte, was het eerste wat ik zag een roode gloed in de heuvels aan den voet van het Kishoe-gebergte. De aarde schudde nog altijd zoo hevig dat ik mij aan een steenen zuil moest vasthouden om niet te vallen. Plotseling hoorde ik uit de rich- Prijzen voor spercieboonen en soepgroenten in blik Be prijzen, waartegen dubbele spercieboonen uit den oogst 1946 in blik ten hoogste mogen worden verkocht zijn voor de consumenten: i 0.54 per blik van een halven liter, f 0,95 per blik van een liter en f 2,86 per blik van drie liter. De consumentenprijzen voor soepgroenten af komstig uit den oogst 1946 in blik bedragen voor erwtensoepgroenten f 0,2.5 per blik van 1'8 liter, f 0,35 per blik van 1/4 liter, f0,62 per blik van een halven liter en f 1.15 per literblik. Julienne kost f 0,23 per 1/8 literblik, £0.32% per kwart literblik, f 0.40 per 1/3 literblik, f 0,56 per halven liter en f 1,05 per liter. Deze prijzen moe ten met ingang van 30 December in acht worden genomen. Nieuwe regeling voor ziekenrantsoenen Dezer dagen is een nieuwe regeling voor de distributie van voedsel voor zieken ge troffen, welke een belangrijke vereenvou diging beteekent. Nu vele artikelen zooais havermout en griesmeel vrij verkrijgbaar zijn is het mogelijk het aantal groepen voor welke op medisch advies extra-voed- sel wordt verstrekt, tot vier terug te brengen, namelijk tuberculose, suikerziek te, maagpatiënten en lijders aan spruw en coeliakie. Een belangrijke verbetering is, dat de extra-rantsoenen niet meer op het nor male rantsoen van den patiënt worden ge kort. De nieuwe normen zijn per twee we ken: voor tbc-patiënten: 15 liter melk, 500 gram boter, 1200 gram vleesch en 15 eieren, voor suikerziektepatiënten: 1000 gram bo ter, 1400 gram vleesch, 400 gram kaas en 15 eieren, voor maagpatiënten 15 liter melk, voor spruwpatiënten 3000 gram vleesch, 500 gram rijst. Voor de eerste drie groepen is de duur der toewijzing 24 weken; voor de laatste groep 16 weken. In zeer uitzonderlijke gevallen is het den arts mogelijk voor patiënten, die niet on der een der genoemde groepen vallen, af zonderlijke ziekenrantsoenen aan te vragen. ting van de zee schreeuwen en gillen, ge volgd door een donderend lawaai. Ik zag een menigte op mij toerenncn en achter hen zag ik een zwarte massa, waarvan ik plotseling besefte dat het een hooge wa termuur was. Ik voegde mij bij de ren nende menigte en ik herinner mij kreten van wanhoop uit de achterhoede toen het water de menschen daar bereikte. Toen ik den heuvel bereikte werkte ik mij in het donker naar boven, mij vastgrijpend aan struiken en boomen. De golf sloeg tegen den voet van den heuvel, doch ik was buiten haar bereik. Later kampeerden alle overlevenden van de stad op den heuvel. Sommige van ons vonden droog hout en legden vuren aan op het terrein van een tempel. Andere gingen naar de stad terug om naar vermiste familieleden te zoeken". „Voetbalprestatics in Oranjeshirt" De bekende Amsterdamsche sportjournalist M. J. Adriani Engels, die het Nederlandsche voetbal reeds vele jaren volgt en 120 van de ruim 160 internationale voetbalwedstrijden heeft bijgewoond, heeft een lezenswaardig boek geschreven over „Voetbalprestaties in oranjeshirt", waarin hij een overzicht geeft van de verrichtingen van het Nederlandsen voetbalelftal gedurende een halve eeuw. Een droge opsomming heeft de schrij ver er niet van gemaakt. Hij vertelt in 22 hoofdstukken de geheele geschiedenis, dus van het eerste elftal, dat in 1894 tegen En- gelsche amateurs speelde, af tot aan het voor jaar 1946, dat zoo geducht meeviel. Over alle wedstrijden kan hij natuurlijk niet uitvoerig schrijven, maar van de belangrijke en die, welke men niet spoedig vergeet, verhaalt hij vele herinneringen. De uitgave, welke ver zorgd is door den uitgever J. J Kuurstra te Amsterdam, is verlucht met een aantal inte ressante foto's van elftallen en spelmomenten van internationale wedstrijden. De Engelsche stad Birmingham heeft aan geboden Keulen te adopteeren. Dit is de eerste Engelsche stad, welke een dergelijk aanbod aan een Duitsche stad heeft gedaan. Wieringerwerf in de Wieringermeer wordt weer opgebouwd. Waar ruim een jaar ge leden nog vier meter water stond, is men thans bezig met den bouw van ongeveer honderd woningen. Engelsch standpunt volgende maand bekend Volgens welingelichte kringen te Londen zal Engeland op de volgende vergadering van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandsche Zaken een belangrijk docu ment overleggen betreffende het Britsche standpunt inzake de toekomst van Duitsch- land. Men is van meening dat daarin cri- tiek zal worden uitgeoefend op het ver drag van Potsdam en dat Engeland zal voorstellen de industrieën in Ruhr- en Rijngebied onder internationale controle te stellen. De plaatsvervangers komen de vol gende maand te Londen bijeen. Volgens te Berlijn gaande geruchten zal de Sovjet-Unie den ministers van Buiten landsche Zaken, wanneer zij bijeenkomen om de kwestie Duitschland te bespreken, een verrassing bezorgen door voor te stel len van Duitschland een statenbond te ma ken. De aan de Duitsche staatsbesturen in de Russische zóne gegeven instructie om grondwetten op te stellen, wordt als de eerste stap in deze richting beschouwd. Eenige van de hoogste Amerikaansche functionarissen te Berlijn hebben openlijk te kennen gegeven, dat zij er aan twijfelen of de ministers wel zoo ver zullen komen, dat zij een voorloopig ontwerp voor een vredesverdrag met Duitschland aan de UNO kunnen zenden. De twijfel is geba seerd op het groote aantal op te lossen problemen en op de Fransche veronder stelling, dat het jaren kan duren alvorens het verdrag wordt gesloten. Naar in officieele kringen te Londen ver luidt zal het Engelsche ministerie van bui tenlandsche zaken zijn houding ten aanzien van de Fransche maatregelen in het Saar- gebied niet eerder bekend maken, voordat nadere bijzonderheden zijn ontvangen. Bosch-fabriek naar het Saar-gebied. Een woordvoerder van het Fransche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft heden bevestigd, dat de beroemde Bosch- fabriek voor electrische uitrustingen van de Fransche zóne naar het Saar-gebied is overgebracht. De woordvoerder gaf toe, dat de Bosch- fabriek niet een dier fabrieken is, die in overeenstemming met de procedure voor herstelbetalingen aan de Westersche lan den aan Frankrijk zouden kunnen worden toegewezen, maar zeide: „Sinds de Ameri kanen besloten hebben de uitvoering van het herstelbetalingsprogram op te schor- Op de secretarie is ter inzage gelegd de ontwerp-begrooting van Bloemcnöaal voor 1947. Hef eindcijfer is 1.229.718. Het batige saldo van 1945 is pro memorie geraamd. De achterstallige inkomsten van vorige dienst jaren zijn op 4000 geraamd, waartegenover evenwel 8000 aan uitgaven staan. Onder de inkomsten is een post van 572.000 geraamd als bijdrage van den kapitaaldïenst tot dek king van het tekort over dit jaar De post salarissen voor ambtenaren ter secretarie is uitgetrokken op 105.887, tegen 90.860 voor 1946. De belooning van de politie zal in 1947 157.493 vragen. De rijksbijdrage in de kos ten der politie is geraamd op 87.500. Voor de straatverlichting zal dit jaar 56.113 noodig zijn, tegen slechts 20.220 ln 1946 en 16.271 in 1945. Alleen 5000 zijn noodig voor het aansohaffen van lampen. De subsidies ter bestrijding van de tuber culose bedragen 3500 (1946: 5000). Aan rente van geldleeningen moet in 1947 uitbetaald worden 108,099 (1945: 115.822). Voor aflossing is uitgetrokken 222,208 (1945: 226.208). 500 zal bestemd worden voor de kosten van een proefschrift over de geschiedenis van Bloemendaal door drs. P. Hoekstra. De raad besloot daartoe in 1940. Thans wordt verwacht dat dit crediet, in verband met de gewijzigde omstandigheden, wel niet voldoende zal zijn. De opbrengst van de Straatbelasting is nu geraamd op 110.000. In vorige jaren bracht die slechts 40.000 op. Men weet dat het rijk een verhooging dezer belasting geëischt heeft. Voor onderhoud van wegen en voetpaden is 116.035 uitgetrokken (1945: 20.000, 1940: 60.000) en voor wandelplaatsen en plantsoe nen 87.690 (1945: 39.368, 1940: 50.450). 25000 m2. wordt herbestraat, 18.000 m2. voet en rijwielpaden worden gerepareerd. De subsidie aan Thysse's Hof is evenals voor 1946 op 750 gesteld. In 1945 gaf de ge meente 1500. Omdat de toestand der finan ciën der gemeente nog steeds zorgwekkend is, is verhooging niet mogelijk zoo mer ken B. en W. op. De jaarwedden der onderwijzers zijn. even als voor 1946, geraamd op 66.400. Het is bekend, dat er een rijksregeling tot verhoo ging der salarissen te verwachten is. Worden de jaarwedden verhoogd, dan krijgt de ge meente ook meer rijkssubsidie. De subsidie aan de H.O.V. is, gelijk aan 1946, gesteld op 1250. In 1945 kreeg deze ver- eeniging 2500. Het Bloemendaalsche corps „Sursum" krijgt 75 (1945: 150). Voor ondersteuning aan behoeftigen is 90.000 geraamd (1946: 60.000). De steun- normen zijn verhoogd, bovendien dTukt een deel van de uitkeeringen aan gezinnen van politieke delinquenten op de gemeentekas. De opbrengst der belastingen is als volgt geraamd: 190 opcenten Grondbelasting gebouwd 224.200. 11(1 opcenten ongebouwd 5800. 150 opcenten Personeele Belasting 253.000 22.200 hooger dan voor 1946). Daartegen over staat, dat de belasting-suppletie door het rijk 5000 lager is geraamd. De uitkeering uit de Ondernemersbelasting is op 6000 uitgetrokken, dat is 8.200 lager dan voor 1946. De hondenbelasting zal 10.000 opbrengen, wat 4000 meer is dan in 1946. Het batig saldo van het gasbedrijf wordt pro memorie uitgetrokken. Verwacht wordt, dat de waterleiding een winst zal opleveren van 19.000. Voor onvoorziene uitgaven is 24.547 be schikbaar. Op de kapitaaldienst is 2000 uitgetrokken voor een algeheele vernieuwing der school bibliotheken. Tafeltennis „Hotac" De Hoogovenstaten-tafeltennisclub „Hotac" die met twee teams aan de bondscompetitïe deelneemt, heeft het afgeloopen jaar goede resultaten behaald. Het tweede team, ge vormd door de heeren M. Abbas, J. Bongers en N. de Waard, komt er steeds beter in en staat ongeslagen op de bovenste plaats in de 3e klasse B. Als het spelpeil nog wat verbeterd wordt en er wat constanter gespeeld wordt, kunnen ze zeker de eerste plaats behouden. De eerste ploeg, bestaande uit de hecren J. Weenink. J. Dekker en J. Kuilman komt dit jaar voor het eerst uit in de 2e klasse A en neemt op de Tanglijst de 2e plaats in. Als zij wat „slagvaster" worden en hun aanval lend spel naar voren brengen, kan zeker deze eervolle plaats behouden blijven. 7 Januari speelt het eerste uit tegen Heem stede 3 en het tweede thuis tegen Prowano 3. MARKTBERICHT VAN ZATERDAG. Aangevoerd werden 350 kisten versche visch. Besommingen: Stoomtrawler: Knikker IJM 4 f 8584 Kustvisscher: IJM 210 f 1744. Omzet der Noordhollandsche veilingen wordt dit jaar op 40 millioen geraamd Loongr ten, zijn geen toewijzingen gedaan. Daar om heeft het in ter-geallieerd bureau voor herstelbetalingen de aandacht van den raad van ministers van Buitenlandsche Za ken op deze betreurenswaardige situatie gevestigd". Gaslooze uren redden een Haarlemmer Vrijdagochtend omstreedts 11 uur werd de Haarlemsche Gemeentelijke Ongevallendienst gealarmeerd voor een geval van gasverstikking. De 70-jarige bewoner van het perceel Busken Huetstraat 8 N. v. d. L. bleek den avond te voren, tijdens het aansteken van het gas, onwel te zijn geworden, waarna hij zich te bed begaf. Een neef, die v. d. L. den volgenden morgen kwam opzoeken, vond zijn oom als dood in de slaapkamer, terwijl een gaslucht in huis hem het ergste deed vreezen. Dank zij het snelle optreden van den ongevallendienst en dank zij het feit, dat de gasdruk 's nachts uiterst gering is (bovendien was het muntje in den meter opgeraakt) kon het slacht offer worden bijgebracht. In een zieken huis werd de man verder in behandeling genomen. Te grif betaald Een dame uit de Pieter Kiesstraat te Haarlem kreeg dezer dagen bezoek van een persoon, die „even den meter kwam contröleeren". Het bleek, dat het instrument beschadigd was en de pseudo-contróleur vertelde de bewoonster, dat zij er verder niets van zou hooren, wanneer zij de „voorgeschreven" boete van f200 betaalde. Het geld kwam ter tafel, verdween in den zak van den bezoeker en de politie heeft er weer een geval van oplichting bij gekregen. Nieuw tijdschrift: „Atoom" Onder den naam „Atoom" verschijnt bij „Vrij Nederland" te Amsterdam een maand blad, dat zich zal bezighouden met alles, wat het atoomprobleem raakt. De redactie bestaat uit hoogleeraren en andere deskundigen op het gebied van natuurkunde en internatio naal recht. Het doel van het blad is door zakelijke voorlichting over de wetenschappelijk en technische zijde van het probleem en door bespreking van de vragen der nationale en internationale rechtsorde, die er mee ver bonden zijn, het besef van moreele verant woordelijkheid ten aanzien van de atoom energie op te wekken. jrens voor enkele verzekeringswetten verhoogd Met ingang van 1 Januari wordt de loongrens, welke in sommige sociale ver zekeringswetten voorkomt, wegens de stij ging der loonen verhoogd van 3000 tot 3750 gulden per jaar. Tevens wordt het maximum-dagloon, waarnaar de premies en de uitkeeringen worden berekend, ge wijzigd van 8 in 10 gulden. Dit heeft tot gevolg, dat de Invaliditeitswet, de Ziekte wet en het Zielcenfondsbesluit eveneens van toepassing zullen zijn op personen, die in loondienst werken tegen een loon van meer dan 3000, doch van niet meer dan 3750 gulden, uiteraard indien deze perso nen aan de overige in deze wetten ge noemde voorwaarden voldoen. De werk gever is verplicht bij iedere uitbetaling van het loon aan die hier bedoelde arbei ders een coupon voor ziekenfondspremie uit te reiken en indien zij in het bezit zijn van een rentekaart, voor hen een rentezegel te plakken. Voorts dient hij als ziekenfondspremie, welke voor de helft ten laste van den arbeider komt, op diens loon 2 pCt. tot ten hoogste f 0.20 per dag (f 1.20 per week of f 5.22 per maand) in te houden. Ten behoeve van de zieken geldverzekering kan een bedrag van 1 pCt. van het loon tot ten hoogste f 0.10 (f 0.60 per week week of f 2.66 per maand) worden gekort. De werknemers, op wie het Zieken- fondsbesluit van toepassing wordt, dienen zich zoo spoedig mogelijk en in ieder geval vóór 1 Januari 1947 bij het algemeen zie kenfonds hunner keuze als verplicht ver zekerde aan te melden. Niet-tijdig aan melding kan tot gevolg hebben, dat even tueel genoten geneeskundige hulp niet voor rekening van de verplichte zieken fondsverzekering komt. Wereldkampioenschap schaken Het bestuur van den Kon. Nederlandsohen Schaakbond staat afwijzend tegenover het voor stel van Rusland, waarbij het in de bedoeling van Rusland ligt om het tournooi om het wereld kampioenschap schaken te Moskou te doen houden. Het bestuur vraagt aan Rusland toe te stemmen om de eerste helft van het tournooi ln September 1047 in Rusland te doen houden en de tweede helft in October ln Nederland. Te Alkmaar vergaderde de Provinciale Commissie uit de 30 veilingen in Noord holland, onder voorzitterschap van den P. Nijssen uit Santpoort, die in zijn openings woord gewaagde van de gunstige resulta ten voor den tuinbouw, vooral dank zij den export van groenten naar Duitschland. De omzet van de Noordhollandsche vei lingen bedroeg in 1946 ruim f 36 millioen gulden, in het jaar '44/'45, toen ten ge volge van de hongerperiode groote kwan- tums tuinbouwartikelen rechtstreeks door de tuinders aan de consumenten werden af geleverd, was de omzet ruim f 20 millioen. Voor 1947 wordt, gezien de gunstige perspectieven, een omzet van f 40 milli oen geraamd. Met de veilingomzetten zijn echter ook de bedrijfsonkosten en de ar- beidsloonen sterk gestegen. De rekening werd goedgekeurd op f 11.554 met een voordeelig saldo van f 2.618 De contributie werd vastgesteld op 1/30 van den omzet. De heer D. Kool haas werd wegens zijn verdiensten ge durende 30 jaren bestuurslidmaatschap tot eerelid benoemd. Besloten werd het Centraal Bureau voor de Veilingen te verzoeken stappen te doen, opdat zekerheid wordt verkregen, dat de afzet van vroege aardappelen van den oogst 1947 aan geen voorschriften of prijs regelingen zal zijn gebonden tot 15 Juni. In 1946 was gebleken, dat een en ander remmend werkte op een vroege oogst van de vroege aardappelen, waardoor de na- teelt in gevaar wordt gebracht. Naar aanleiding van een voorstel Hoog- karspel, dat fondsvorming beoogde met het oog op de kans, dat het Landbouw crisisfonds uitgeput raakt, zal het Centraal Bureau worden verzocht de mogelijkheid en uitvoerbaarheid van fondsvorming te onderzoeken en zoo mogelijk de instelling er vaai te bevorderen. De heer Ham (Venhuizen) drong op fondsvorming aan. Hij sprak van een fonds van enkele millioenen, ten einde voor de toekomst de mogelijkheid te scheppen, dat Terreur in Macedonië Het Grieksche ministerie van openbare orde heeft bericht ontvangen, dat 200 man guerrilla-troepen het dorp Phyia in Macedonië platgebrand en de bewoners af gemaakt hebben. De guerrilla-strijders, al dus het bericht, drongen op den eersten Kerstdag het dorp binnen en werden er later weer uit verdreven. De bevelhebber van de 27ste brigade van de zevende Grieksche divisie te Dra ma, ongeveer veertig kilometer ten Zui den van de Bulgaarsche grens, heeft de Bulgaaj-sche militaire autoriteiten te Nevrokop doen weten, dat hij zich ge noodzaakt zou zien maatregelen te nemen tengevolge van de onlangs plaatsgevonden gevechten met guerrilla-strijders in die omgeving. Volgens Grieksche militaire kringen zouden 29 ongewapende Griek sche soldaten in een hinderlaag gelokt zijn door Grieksche guerrilla-strijders, afkom stig uit de Bulgaarsche bergen ten Oosten van Drama, waarna de guerrilla-strijders toen zij door soldaten van het geregelde Grieksche leger achtervolgd werden, zich wederom over de grens zouden hebben teruggetrokken. De Bulgaarsche commandant te Nevro kop heeft een uitnoodiging van de Griek sche militaire autoriteiten te Drama voor een grens-conferentie over de contröle op de grens van de hand gewezen. Als reden voor deze weigering voerde hij aan het ontbreken van instructies uit Sofia. Volgens het Joegoslavische nieuwsbu reau zijn ruim tweehonderd vluchtelingen, meerendeels kinderen en vrouwen, uit het Grieksch-Macedonische dor.p Notia, even ten Zuiden van de Joegoslavische grens, in Joego-Slavië aangekomen. de tuinbouw zelf conservenfabrieken en diepvriesinrichtingeh gaat stichten op coöperatieven grondslag. Op een vraag waarom een aanbod van de regeering om een van oorlogsbuit afkomstige diepvries installatie in beheer te nemen door het Centraal Bureau was afgeslagen, zei de voorzitter, dat dit geschiedde omdat men ten eerste de capaciteit van 10 millioen kg te gering achtte en omdat men het ri sico van deze nog in de kinderschoenen staande industrie niet op zich durfde te nemen. Op voorstel van de Langedijker Groen- tencentrale werd besloten bij het bedrijf schap voor groenten en fruit te protestee ren tegen de in 1946 ingevoerde sorteering en daaraan verbonden prijsregeling van breekpeen. Ook tegen de voorgenomen prijsregeling van wintergroenten had men bezwaar. Pensioen voor tuinders. Tenslotte werden de plannen uiteenge zet voor de pensionneering van tuinders, gebaseerd op een premiebetaling van 2 pCt- van den omzet met een maximum van 2 pCt. van f 20.000. Voor oudere tuin ders zou een pensioenregeling tot stand kunnen komen, indien zy op de premie zouden bijpassen. De jongeren, die nog geen eigen bedrijf hebben, zouden kunnen deelnemen aan de pensioenverzekering door een vrijwillige spaarregeling met een bijdrage naar keuze. Ook is het volgens de plannen mogelijk de weduwen en wee zen in de pensioenregeling te betrekken. Na goedkeuring door de Verzekerings kamer kan over vijf a zes maanden de regeling in werking treden. Tooneelavond van „Schulpen" De Buurtvereeniging „Schulpen" heeft in het geheel bezette Kennemer Theater te Beverwijk het jaar besloten met een tooneeluitvoermg door eigen ka-achten. Opgevoerd werd de bekende klucht in drie bedrijven van Henk Bakker: „De Ridder van den Kousenband", waarvoor de regis seur, de heer C. C. J. Bakker een goede kern van acteurs(trices) wist bijeen te brengen. De heer P. Kee, voorzitter, gaf na een korte verwelkoming gelegenheid aan de Zuid-Afrikaners", een aardig stel jonge lui. voorzien van gitaar, accordeon en mondharmonica, die bovendien nog zon gen, gelegenheid zich te doen hooren. Dit viel wel in den smaak. Het tooneelstuk kreeg een vlotte vertolking, goed van dic tie en expressie, speciaal door de hoofdrol vertolkers en niet te vergeten „den lood gieter", hoewel de damesstemmen voor de ruime zaal iets te licht bleken. Doch de vaak onbedaarlijke lachsalvo's maakten den spelers het spreken niet gemakkelijk. Na afloop van dit komische stuk werd regisseur Bakker namens de tooneelisten gehuldigd door den heer J. C. v. d. Pijl, die diens plaats zal innemen. Namens de Buurtvereeniging prees de heer Kee den scheidenden regisseur, die bijna twee jaar zijn krachten aan de Schulpen-tooneelgroep gaf. Voorts herin nerde hij aan de halve eeuw, welke de heer Bakker reeds als tooneel-amateur op de planken heeft gestaan. Hij bood hem een fraai likeurstel aan, dat „oome Kees" onder enkele woorden van dank aan vaardde. Agenda voor Vellseo en IJfmuiden MAANDAG 30 DECEMBER. Thalia: „Marie-Louise", 7 en 9.15 uur» Rex: „Place de la Concorde", 8 uur. De Pont: „Land zonder Wet", 8 uur. FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson 12) Als men mij gevolgd is, piekerde ik, dan is Andrews naar alle waarschijnlijk heid daar ook al bij betrokken. Ik ben immers tweemaal bij hem thuis geweest! En denk eens aan: ik heb u zelfs verge zeld tot aan de kade! Giacomo zegt, dat u pas sinds van morgen vroeg achtervolgd wordt toen u uitgegaan bent! Maar ik weet natuurlijk niet of dat klopt. Neen. ik kan er alleen ook niet heelemaal uitkomen. Er viel een nieuw stilzwijgen. Ik wist niet, wat ik nog moest zeggen. Wij zagen geen uitweg, omdat wij onze leiding kwijt waren. Het was met een zekeren tegenzin, dat mij dit duidelijk 'werd. De eerste schok van angst en schrik was voorbij. Een oogenblik kon mijn vooroordeel, dat op nieuw opgedoken was, mijn gedachten weer geheel in beslag nemen. Ik had u eigenlijk dit al eerder wil len vragen, zei ik. Nu we toch hier samen zijn: hoe bent u tot dit beroep gekomen? Zij keek naar haar roode sandalen en zei alleen: Tia- Ik ken al de spelregels nog niet. zei ik. Ik geloof vast en zeker, dat dergelijke vragen bij onzen dienst eigenlyk niet ge- gtgld feehooren te worden. Ik heb toevalligerwijze niets te ver bergen, zei ze en glimlachte wat, zonder op te zien. Ik ben Australische. An drews heeft u dat al verteld, nietwaar? In Juli negen en dertig ben ik naar Europa gekomen'om het graf van mijn vader te bezoeken, die in den vorigen oorlog ge sneuveld is. Mijn moeder is weer getrouwd met Paul Knox, een Amerikaan, die in Sydney woonde. Vijf jaren later zijn zij echter gescheiden en daarna ging mijn stiefvader terug naar Boston. Zij had haar sigaret opgerookt en ik begreep, dat zij een nieuwe wilde hebben. Ik bood er haar een van mij aan, die zij zonder meer accepteerde. Behaaglijk zoog zij den rook naar binnen. Toen de oorlog uitbrak, was ik in Parijs. Eerst dacht ik er over naar Sydney terug te keeren, waar mijn drie broers de bezitting van mijn vader beheeren. Maar toen hoorde ik, dat twee van hen bij de R-A.F. waren gegaan en ik besloot, in Europa te blijven en te zien of ik mij ook niet op een of andere wijze nuttig kon ma ken. Ik kan als het moet twee talen spre ken en Hoopte, dat ik ergens als verpleeg ster kon helpen, of iets dergelijks. Toen hoorde ik toevallig door iemand, dat Paul Knox in Italië een of ander consulaat had gekregen, en men raadde mij aan, hem op te zoeken en hem op een andere manier van dienst te zijn. Heeft uw stiefvader geen bezwaar te gen uw tegenwoordige bezigheden? bracht ik in het midden. Kijkt u eens, wij zijn altijd heel goede vrienden geweest. En in dezen oorlog is zijn sympathie geheel aan onzen kant. Al leen maakt hij er zich dikwijls zorg over, dat ik in gevaar verkeer. Dat kan ik mij indenken. Zy hoestte .wee?. Als jneg, het goed bekijkt, ben ik toch heelemaal niet in een gevaarlijke positie. Mijn stiefvader heeft kunnen bereiken dat ik het Amerikaan sche staatsburgerschap kreeg. Hij stond daar op, omdat dit een zekere bescherming geeft. Mijn taak bestaat alleen hierin, dat ik allerlei kleine inlichtingen verzamel. En ik moet dikwijls berichten naar Milaan brengen. Het is heel, héél Interessant werk. Wat een eigenaardige manier van spre ken had zij toch! Zij sprak niet over „Aus tralië", maar over „Stralië": ze had het over „Paries". Als zij over Maandag of een anderen weekdag sprak, legde zij den klem toon op de laatste lettei-greep. En het werk, waarover zij sprak, was zeer „interessant". De onbestemde kleur van haar diner- japon paste goed bij haar teint- Ook haar smalle, spitse neus, die aan het einde een weinig naar binnen boog, beviel'mij uit stekend. Overigens scheen zij rusteloos te zijn. Zij rookte beslist te veel. Ik voelde, dat er niet veel voor noodig zou zijn om mijn angst te doen weerkee- ren en ik liet mijn gedachten maar den vrijen loop. Ze was dus van verre geko men om het graf van haar vader te bezoe ken en waarschijnlijk tegelijkertijd een der mooiste deelen van Europa te leeren ken nen. Was zij alleen op reis gegaan? Hoe oud was zij? Misschien vijf en twintig? Dat zou wel zoo ongeveer kunnen uitkomen, want Australische vrouwen zijn nogal zelfstan dig van aard. Overvallen door den oorlog, zette zij dus maar kalm haar leven op hei spel voor ondergeschikt spionnagewerk. Neem mij niet kwalijk, zei zc, toen zij mijn afwezigen blik opmerkte, ik heb u niet eens iets te drinken aangeboden. Ik heb er alleen maar aan gedacht u te waar schuwen. Gelooft u, dat het mogelijk is, dat mea u ook hierheen, is gevolgd,?. Uw gondoliere was erg voorzichtig. Wat hebt u hem gezegd? Dat ik een jaloerschen echtgenoot had, die u overal liet volgen. Zij glim lachte nauw merkbaar. Ik dacht ook al, dat hij me zoo eigen-? aardig aankeek. Ik aarzelde. Weel uw stiefvader, dat ik hier ben? Hij is uitgegaan. Hij brengt bijna iederen avond in het Casino door. In dat geval was het misschien maar beter, als ik direct wegging. Zij trok haar blanke schouders op. Er is geen haast bijvoor mijof u moest er zelf de voorkeur aan geven. Daar bestaat niet de minste aanlei ding toe, zei ik droog. Ik vind het heel prettig eens met iemand te kunnen praten. Ik zal wat voor u klaar maken. Ik keek naar haar slank figuur, dat zich tegen de roode gordijnen afteekende. Toen keerde ik mij om, daar ik mijn gedachten niet heelemaal in bedwang had, en begon een beeldhouwwerkje, een vrouwenkop met opgeheven gelaat te bekijken, dat naast mij op een boekenkastje stond. Het was een modern beeld, uitgevoerd in terracotta en een weinig beschilderd. En dr. Mencken, vroeg Jane Howard, die nog altijd doende was met het klaar maken van een verversching, waarom hebt u dit werk aangepakt? Ik kreeg de uitnoodiging van de re geering. Ik ben van nature geen avontuur lijk mensch. Maar het stond voor mij vast, dat als mijn haat tegen het nazi-dom wer kelijk vuurvast was, er geen andere weg voor mij openstond, dan die uitnoodiging aan te nemen. Uw vader was een Duitscher, niet waar? Oostenrijker. Hii is in. een concentra- .tiekamp gestoryeu, Och, dat is verschrikkelijk. Ik streek met mijn vingers over de bo venste lijnen van den vrouwenkop. Het gezicht straalde als het ware van een ge forceerde jeugdigheid, zooals men dat vaak bij doodenmaskers aantreft. Hij was een van de oude liberalen, weet u. Zijn be schouwingen waren volmaakt negentiende- eeuwsch, toen iedereen nog geloofde, dat het met de menschheid in een steeds stij gende lijn ging. AI zijn denkbeelden draai den om het onaantastbaar belang van het individu. U kent dat waarschijnlijk wel. Ze hebben hem opgesloten op den dag, dat Hitier Weenen binnentrok. Twee maanden heeft hij in een kamp bij Linz gezeten. Toen kregen wij bericht, dat hij aan blin dedarmontsteking gestorven was. Maar een vriend van hem heeft mij de waarheid verteld. Bijna wenschte ik, dat hij het maar niet gedaan had. Blijkbaar hadden de nazi's niet heel veel tegen mij en naderhand kregen mijn moeder, mijn zuster en ik toestemming om het land te verlaten. We kwamen in Engeland aan en een broer van mijn moeder heeft ons geholpen. Toen kreeg ik een betrekking aan een universi teit en alles ging goed, tot ik in Mei ge ïnterneerd werd. Dat Is mijn heele ge schiedenis. Zij reikte mij een glas en glimlachte vriendelijk. Drinkt u eens. Ik gehoorzaamde- Ze hadden u niet in dezen dienst moeten aanstellen, zei ze na een pauze op beslisten toon. Waarom niet? Nu u hébt het allemaal al eens doorgemaakt. Zooveel temeer reden mij dit werk te geven. i Voor een deel weL Zij keek met don keren blik in haar glas. Haar manier van spreken, die zonder omwegen op een be paald doel afging, verdroeg geen uitvluch ten. Wat ik bedoel is dit: omdat u al een keer onder die onderdrukking hebt ge leefd, moet het besluit, u opnieuw op glad ijs te begeven, u zooveel te moeilijker ge vallen zijn. U weet immers precies wat u te wachten staat, als het misloopt. Ik zie, dat u geen hoogen dunk van myn moed hebt, merkte ik op. U behoeft heelemaal geen moed te huichelen, antwoordde zij. - U prijst mij, 'omdat ik een risico op mij heb genomen, terwijl u datzelfde risico voor u zelf als natuurlijk beschouwt. O, maar er is wel degelijk onder scheid! Tot op zekere hoogte ben ik be schermd door mijn Amerikaansche pas. Ik keek zuinig, maar wilde niet tegen spreken. Ik geloof, dat men, om als spion succes te hebben, min of meer.... h'mde beschouwingen van het vaste land moet zijn toegedaan. Dat heeft met dapperheid niets te maken, het kan alleen maar erg nuttig zijn. Dat is ook waar schijnlijk de reden, waarom Andrews suc ces heeftik had er plotseling spijt van, dat ik hem in ons gesprek had gehaald. Hij komt uit Wales, zei Jane. Het is eigenaardig, hoewel ik het niet opvallend vind, dat u er veel meer als een Engelsch- man uitziet dan hij. Het is zijn levensbeschouwing, die hier belangrijk is. Ik geloof, dat hij zich overal zou kunnen aanpassen. Ik was wer kelijk dankbaar voor haar opmerking. De onbehagelijke realiteit van de opdracht, die mij wachtte, scheen niet te passen in deze rustige kamer. Och, kon het maar zoo blijven! XJVordt vervolgd^

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3