1947 Leen Otte's Automatiek Ook in Instrumentmakers FRUIT Bier en Gazeuse ZWANENBERG De N.Z.H.R.M. in IJmuiden en Wijk aan Zee! Stormvogels verloor onverdiend van Xerxes Na veel moeite won Ajax van VSV fkort en Bondig Appelmoes BORST de ^agec 1947 Kalenders Zak-Agenda's Kantoor-agenda's Kantoor- en Winkelboeken 't Centrum BEIDER BELANG aankomende BEDIENDE Voor bowl naar BORST BORST Luidsprekers Station IJmuiden-Noord wordt niet herbouwd TOONEEL. SantpoortDamc|ub IJmuiden wint van Wormerveer Omtrent de gebouwen en het materiaal der Noord- en Zuidhollandsche Redding Mij. lezen we in het Kerstnummer van „De Reddingboot" het volgende: „Het boothuis IJmuiden-Zuid werd in 1943 ontruimd en bleef, ondanks bom inslagen op korten afstand, overeind staan. De aangerichte schade wordt thans her steld; een bedrag van vele duizenden gul dens is er mede gemoeid. Voorloopig zal dit station dus tot nonactiviteit zijn ge doemd- De „Neeltje Jacoba" kreeg dezen zomer een groote beurt hetgeen hard noo- dig was. Zij ziet er weer prachtig uit en ligt met nauw verholen ongeduld in de haven te wachten. Evenals de andere groo te motorreddingbooten rustten wij deze boot uit met een luidpraaier installatie. Het boothuis IJmuiden-Noord lag in het schootsveld van Duitsche batterijen en (moest worden gesloopt; de hier gestation- neerde msrb. „Barend van Spreekens" schonken wij aan de Zuidhollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreu kelingen, die twee booten door oorlogsge weld verloor. IJmuiden-Noord zal niet worden her bouwd. Wij besloten de motorstrandred- dingboot voor het strand benoorden de pie ren van IJmuiden. te Wijk aan Zee te sta- tionneeren. Wijk aan Zee. Tengevolge van de K. mijnen blijft de ïoeireddingboot voorloopig buiten dienst. Plannen tot den bouw van een nieuw boot huis zijn in voorbereiding. land wonenden landgenoot f 25000 voor' r-> j i r aanschaffing van een motorstrandredding- Door de tooneelv-ereen.gmg „Jan van boot VOO.' Katwijk aan Zee. Deze aanbouw Dommelen ,s ,n studie genomen ..Tropen- zal echter nog geruimen tijd uitgesteld ade, ,In vf:band jet de groote belang- moeten worden en wel tot dat het mïgelijk welke aa dc bev.r«d™S v°or hf is. een nieuw boothuis te bouwen. Ook zal »P"-eden van onze plaatselijke tooneel- dan voor dit station een waterdichte mo- vereemgmg bestond, heeft men besloten tortractor moeten worden besteld in En- een viertal opvoeringen te geven en wel op geland". i 6' 8' 11 en 15 Februan a-s- Een mooie gift. De wederopbouwplannen voor Katwijk Ban Zee zijn vrijwel in kannen en kruiken. Het boothuis is gevorderd en zal t. z. t. worden afgebroken. Tijdens den oorlog ontving het bestuur van een in het buiten- SCHEEPVAART Java—China—Japanljjn. Tjitjalengka 28 Dec. uit Hongkong naar Amoy en Shanghai Tjimanoek 27 Dcc. uit Biak naar Menado (31- 122-1) bunkeren in Makassar, Soerabaja en Batavia. Van der Helst 23 Dec. uit Singapore naar Penang, Aden (bunkeren) Antwerpen en Rotterdam. Tjipondok zal uiterlijk 28 Jan. uit Amsterdam naar Indië vertrekken. Tjikampek vertrok 20 Dec. uit Seattle via Tacoma naar Nederland. Kon. Holl. Lloyd. Waterland uitreis Dee. van Santos. K.N.S.M. Aardenburg 27 Dec. te Gibral tar. Helder 25 Dec. van Haifa naar Famagusta Ariadne 26 Dee. te Gandia. Oksywie 27 Dec. van Amsterdam naar Genua. Delfzijl 27 Dec. te Amsterdam. H. A. L. Amstelkerk 25 Dec. van Bor deaux naar Dakar. 3Iij. Nederland. Tawali 21 Dec. van Basra via Colombo naar de Pacific. Mapia 20 Dec. te Victoria. Sumatra 20 Dcc. te Baltimore. Stoomvaart Mij. Oceaan. Melampus 19 Dec. van Singapore via Liverpool naar New [York. Groote vaart. Aardenburg, BougieAm sterdam, 26 Dec. van Gibraltar. Arkeldijk, Tacoma—Curagao, pass. 26 Dcc. Balboa. At lantic Wind. RotterdamOost-Azië. 27 Dec. van Marseille. Brastagi, New OrleansJava 24 Dec. van Lorenzo Marqucz. Cleodora, Cu rasao—Helsinki, 22 Dec. op 300 mijl Z.W. van Land's End. Colytto, 24 Dec. van Philadelphia paar Londen. Delftdijk, Vancouver—Rotter dam, 24 Dec. van Tacoma. Fort Orange, Rot terdamZuid-Amerika, 26 Dec. van St. Vin cent (K.V.). Friesland, Sydney—Rotterdam, SI Dec. te Melbourne. Hermes, Barranquilla —Amsterdam, 27 Dec. te Madeira. Japara, Java—Rotterdam, pass. 27 Dec, om 22 uiur Ouessant. Kerkplein, BasrahRotterdam, 26 Dec. van Alexandria Larenberg, Colombo- Australië, 27 Dec. te Fremantle. Macoma. 23 Dec. van Lissabon naar Trinidad. Malvina, FahaheelHaifa en Havre, 22 Dec. te Suez. Mirza, 17 Dec. van Shanghai naar Miri. Rand- fontein, Beira—Amsterdam, 26 Dec. te Las Palmas. Saroena, 27 Dec. van Poeloe Samboe naar Manilla. Sibajak, 25 Dec. te Sabang, 26 Dec. vandaar naar Batavia, alwaar 29 Dec. verwacht. Straat Soenda, 24 Dec. te Singa pore. Stuyvesant, AmsterdamWest-Indië, 26 Dec. van Madeira. Svolder, 22 Dec. van La Guaira naar Curagao. Themisto, Calcutta Rotterdam, 27 Dec. te Suez. Tibia, Singapore —Shanghai, 22 Dec. op 1 gr. 18 min. N. en 104 gr. 16 min. O. Titus, 25 Dec. van La Guaira naar Guanta. Tjibadak, 25 Dec. van Manilla te Hongkong. Van Heutz, 25 Dec. van Hong kong naar Swatow. Alkaid, 26 Dec. van Ilheos te Santos. Alphard, 27 Dec. van Rio de Ja neiro te Bahia. Andijk. 27 Dec. van New York Via Antwerpen te Rotterdam. Arkeldijk, Ta comaCuracao, 26 Dec. van Cristobal. Am- steldijk vermoedelijk 31 Dec. van Willemstad te Rotterdam verw. Barendrecht, 27 Dec. van Aruba haar Rotterdam. Cleodora, Curagao Helsinki, pass. 24 Dover. Colytto, 27 Dec. van Philadelphia te Baltimore. Congostroom, 23 Dec. van Accra te Lagos. Corilla. 24 Dec. van Suez naar Djedda. Doorman, 19 Dec. van Cette naar Mostaganem. Eemdljk, 28 Dec. te Penang. Helder, 25 Dec. van Haifa naar Fa- magasta. Juno, RotterdamGibraltar, pass. 26 Dec. Dungeness. Limburg, 23 Dec. van East Londen naar Durban. Maasland, Amsterdam Zuid-Amerika, 24'Dec. van Barry. Malvina, Fahaheel—Havre, 24 Dec. te Haifa. Medon (Eng.). MacassaT—Amsterdam, 24 Dec. van Port Said. Mijdrecht, 27 Dec. van Rotterdam te Buenos Aires. Phaeax 2, Zuid-Afrika—Ant werpen, 25 Dec. te Gibraltar. Vinga, Harlin- genBarcelona, 24 Dec. van Gibraltar. Kleine vaart. Admiraal de Ruyter, 19 Dec. van Portovesme te Savona. Aldebaran, 23 Dec. van Kingslynn naar Grimsby. Born- rif, 19 Dec. van San Antioco te Genua. Coen, 25 Dec. van Treport te Goole. Duiveland, 24 Dec. van Leith te Grangemouth. Erna, 23 Dec. van Ejerslev te Sunderland. Evertsen, 27 Dec. van Grangemouth naar Rotterdam. Hasewint, 22 Dec. van Rotterdam te Goole. Kaap Falga, 28 Dec. van Middelfahrt te Odense. Kijkduin, 23 Dec. van Oran naar Port Vendres. Maartje 27 Dec. van Rotterdam te Londen. Mary, 23 Dec. van Middlesbro te Ipswich. Omlandia, 26 Dec. van Faro te Viana do Caslelo. Prima, 28 Dec. te Marseille. Prins Bernhard, 23 Dec. van Leith te Kingslynn. Rapid, 27 Dec. van Londen naar Rotterdam. Rolf, 28 Dcc. van Le Havre naar Rotterdam. Sambre, 27 Dec. van Rouen naar Le Havre. Sparta, 22 Dec. van Southampton te Middlesbro. Tempo, 25 Dec. van Delfzijl te Leith Tilly, 20 Dec. van Genua naar Follonica. Union. 24 Dec. van Delfzijl te Goole. Voorwaarts, 22 Dec. van Londen te Middlesbro. Wolanda, 22 Dec. van Dover te Ipswich. Zeemeeuw, 24 Dec. van Rotterdam te Kingslynn. Zuidland, 24 Dec. van Middles bro. Zwaluw, 22 Dec. van Rochester te Midd lesbro. Zwerver, 22 Dec. van Londen te Midd lesbro. Bebo, 19 Dec. van SI. Louis du Rhone naar Bastia. Cascade, 23 Dec. van Rouen naar Portugal. Eemstroom, 24 Dec. van Plymouth te Bristol. Export, 26 Dec. van Rotterdam te Londen. Frisia, pass. 23 Dec. Ouessant. Jaco ba 24 Dec. van Sheerness te Londen. Muron, 26 Dec. van Sables d'Olonnes te Eastham. Norse Lady, 24 Dec. van Amsterdam te Fal mouth. Rapid, 23 Dec. van Rouen te Londen. Oleum, 23 Dec. van Ardrossan naar Sables d'Olonne. Tilly, 18 Dec. van San Antonio te Genua. Tyro, AmsterdamDublin, pass. 26 Dec. Lizard. Weltevreden 7, 24 Dec. van Delf zijl te Londen. Wilja, van Charlestown, 26 Dec. in de Downs ten anker. Wolanda, 21 Dec. van Dover naar Ipswich. Twee Gebroeders (Darahof). 24 Dec. van Faerkorvig te Strood. Zeeland. Antwerpen—Cardiff, pass. 26 Dec. Dover. Zeeland, Antwerpen—Kingslynn, 26 Pec. yan. Margate Roads, ploeg, die in het veld zich het sterkst had getoond vooral na de rust werd er bijna voortdurend op de Rotterdam- sche helft gespeeld de meeste kansen heeft gehad en ongetwijfeld het beste spel heeft laten zien, is er niet in geslaagd op de punten beslag te leggen. Moet dit deels op rekening van slecht schieten geschreven worden vooral Meyér bracht hierdoor een paar prach tige kansen om zeep, terwijl hij bij het in schieten ervan den grondslag van een zekere overwinning zou gelegd hebben voor een ander deel was dit te wijten aan de slechte afwerking door Van Dalen en Alard van het vaak kranige voorbereidende werk van den vleugel De BoerVan Opbergen, welk duo dezen middag al heel goed op dreef was. Tot kort voor het einde was de stand nog 10, vocht heel Xerxes met den moed der wan hoop om dezen voorsprong te behouden en drong het geheele Stormvogels-elftal-op- Kraak-na op tot over de helft. Elk oogenblik kon de gelijkmaker verwacht worden, doch het doel van Xerxes ontsnapte vaak op de meest wonderlijke wijze. Harde schoten vlo gen vlak naast of over het houtwerk of wer den door doelman v. d. Peppel gestopt, ter wijl een kopbal van De Boer buiten des doel- mans bereik tegen de lat kwam. Plotseling een Xerxes-uitval en rechtsbuiten Koning, die na een half uur spelen in de eerste helft ook het eerste doelpunt voor zijn rekening had genomen, passeerde twee minuten voor het einde Kraak ten tweeden male, waarmede het pleit beslecht was. Den naam van den besten speler van het veld noemden we nog niet. Wilkes, v. d. Toorn en De Leeuw bij Xerxes en Goedhart. Hoo- gendijk en de linkervleugel bij Stormvogels speelden zeker een goede partij, maar boven hen stak toch nog altijd uit de Stormvogels- spil Schoorl, die een partij voetbal demon streerde, zóó rustig en zóó zelfverzekerd, doch tegelijkertijd zóó effectvol, dat hij aller aan dacht trok. Het was grootendeels zijn toe doen, dat Kraak een rustigen middag ihad. Alleen in de eerste helft kreeg Kraak ge legenheid te toonen, wat hij vermag en hij moest eenmaal voor de wijze, waarop hij een kogel van Wilkes stopte, een „open doekje" in ontvangst nemen. Zij nog vermeld, dat het veld zeer „vet", dus uiterst moeilijk te bespelen was, doch dat er desniettegenstaande nog tal van goede staaltjes voetbal te bewonderen waren. Velsen—E.D.O. 2—5 Met invallers voor Bakkum en Maarschalk speelde Velsen een vriendschappelijken wed strijd tegen EDO. Velsen nam de leiding, doch EDO nam deze over. waarna Velsen nog vóór de rust gelijk maakte. Na de rust domineer- den de eerste klassers, die in betrekkelijk Oosterkwartier Voor de Noordhollandschc damcompetitie werd Zondag in het clubgebouw van D.C.IJ de inhaalwedstrijd tusschen D.C.IJ en Wor merveer gespeeld. Ondanks dat IJmuiden twee invallers had voor Dixhoorn en H. Buis. behaalden de IJmuidenaren een groote over winning. De uitslag luidt: D. C. IJ.Wormerveer A. LigthartG. Mol 20 H. La rosT. Frits 20 C. SuvkP. J. de Boer 20 B. Dukel—P. Beets 1—1 J. J. H. MertensC. Tenty 11 T. PostmaJ. Strooi 11 H. de BoerP. Ofman 20 G. PostmaH. C. Busch 11 H. Krikke—J. Bakker 1—1 F. DukelR. Duynmeyer 11 Totaal 14—6 voor D. C. IJ. De stand der Noordhollandsche hoofdklasse competitie luidt thans: gesp. gew. gel. verl. pt. v. t. Haarl. Damclub., Gez. Samenzijn Jozef Blankenaar D. C. IJ D. A D. D. D Zaandam Bavo 1 1 tot 52 wisten op te Velsen II—E.D.O. II 4—2 De kraohtmeting tussehen bovengenoemde ploegen, die resp. in de reserve 3e klas en in de reserve 2e klas een bod naar de bovenste plaats doen, eindigde in een 42 overwinning van de laagst geklasseerden. 13 94-( 12 84-36 11 87-33 6 5 0 1 10 70-50 7 2 3 2 7 64-76 5 12 2 4 41-59 7 12 4 4 66-74 7 2 0 5 4 64-76 7 115 3 47-93 5 0 14 2 33-67 6 0 15 1 46-74 Door de overwinning op Wormerveer heeft D.C.IJ. een kans behouden op het afdeelings- kampioenschap. Immers is alles mogelijk, het geen blijkt uit het feit, dat Oostzaan tegen het sterke Jozef Blankenaar minstens een ge lijk spel behaalt. D.C.IJ. moet nog spelen tegen de Haarlemsche Damclub uit, tegen Jozef Blankenaar en D.D.D. thuis, waarna Wormerveer Oostzaan C.D A de laatste uitwedstrijd is. Deze wedstrijd was een der beste, die door D.C.IJ. in de competitie werd gespeeld. Geen enkele partij werd ontsierd door blunders. In de eerste twee speeluren was liet alleen Laros die een beslissend overwicht had behaald. Maar na drie uur was er nog geen partij af- goloopen. Toen bracht Laros zijn partij tot winst en D.C.IJ. had de leiding. Nadat Bects tegen Dukel remise had afgedwongen, evenals Tenty tegen Mertens, behaalde Suyk een fraaie overwinning De stand was dus 62 voor D.C.IJ. Invaller Dukel had belangrijk voordeel, doch moest zich met remise tevre den stellen. Krikke speelde als gewoonlijk een oersolide positiepartij, doch bracht het niet verder dan tot remise (84 voor D.C.IJ.). Nadat G. Postma die er weer wat beter in komt, remise had behaald, waardoor de stand 95 was geworden, zorgde H. de Boer er na een fraai gespeelde partij voor, dat D.C.IJ de overwinning niet meer kon ontgaan, al zou den alle verdere partijen verloren gaan. Bij 115 speelden nog Ligthart en Postma, uit welke twee partijen door een overwinning van Ligthart en een remise van Postma nog drie punten werden behaald, waardoor 146 het resultaat werd. Atoomkracht voor vliegtuigen Generaal-majoor Curtis Lemay, plaats vervangend chef van den staf voor onder zoek inzake grootere mogelijkheden op luchtvaartgebied in de V.S., heeft m een rede voor het Amerikaansch genootschap voor den vooruitgang der wetenschap te Boston verklaard, dat de Amerikaansche regeering met. verschillende particuliere maatschappijen voor den bouw van vlieg tuigmotoren in onderhandeling is getreden om naar een bruikbare methode te zoeken voor het gebruiken van atoomkracht voor de voortbeweging van vliegtuigen. Volgens generaal Lemay zijn reeds proeven geno men met een nieuw vliegtuig, dat, naar men verwacht, een snelheid van bij de 2400 kilometer per uur zal behalen op een hoogte van 24 kilometer en „X-l" zal worden genoemd. De Grieksche regeering heeft besloten, dat de amnestie voor alle querillastrijders, cUie zich mei hun wapenen overgeven, tot nieuwjaar van, kracht zal blijven. Dit beteekent een verlenging van tien dagen. Laatsfe jubilea in 1946 bij van Gelder Zonen De heeren K. Koster, schilder: J. G'. Gleysteen, opperman en H. van RLxel, op perman-steigerbouwer, allen behoorend tot de afdeeling Bouwen van Van Gelder Zo nen N.V- Papierfabrieken, herdachten hun vijf-en-twintigjarig arbeidsjubileum, waar mede zij tevens de lange lijst van jubilea over 1946 bij dit bedrijf afsloten. In tegenwoordigheid van de heeren Ir. M. v. d. Lee, hoofdingenieur en P. J. El mers, chef van de afdeeling bouwen wer den de jubilarissen op het direct.iekantoor door ir. A. J. Allan ontvangen. Hij richtte zich in hartelijke woorden tot! 't drietal col lega's onder aanbieding van de gebruike lijke enveloppe. Daarna werden de jubilarissen door hun collega's in liet teekenlokaal der afdeeling gehuldigd. A. Boon en H. Andrea voerden hier het woord en overhandigden een kan delaber voor den heer Koster, eert rookstel voor den heer Gleysteen en een lectuurbak voor den heer Van Rixel. De echtge- nooten van de feestelingen kregen boven dien een bloeiende plant. S.D.-agent uit Velsen komt in Januari voor bet Hof Maandag 6' Januari zal het Bijzondere Hof te Amsterdam de aanklacht tegen den voormaligen S.D.-agent A. H. uit Velsen behandelen- H. wordt er van verdacht in 1941, in nauwe samenwerking met den Sicherheitsdienst, verscheidene illegalen te hebben opgespoord, verhoord en voorge leid. Verder vermeldt de tenlastelegging, dat H. in 1943, ais corpschef van de Vel- ser politie een lijst heeft samengesteld van een aantal inwoners dier gemeente, die „terreurdaden" zouden hebben uitgevoerd. H. bracht deze lijst persoonlijk naar de Amsterdamsche S. D. en besprak de aan gelegenheid met een zekeren Olschlager Het mag dan voor de Ajax-spelers geen aangename sportbeoefening zijn, om in de modder te spelen, de zaak is toch wel zóó. dat (hoe slechter het veld is, hoe beter de troeven vóór de Amsterdammers zijn. Dit openbaarde zich in het eerste kwartier van den wedstrijd en tegen het einde nog maals. Wat in dien tusschentijd gebeurde, was een zich steeds beter inspelend VSV, dat een achterstand van 2—0 ophaalde. Nog even hield VSV bij den gelijken stand de zaak in evenwicht, doch toen De Vries, die het uiter aard moeilijk had, een bal onvoldoende weg werkte en St,roker hem opving en keihard in schoot, was het met VSV gedaan. In het begin leek het of Ajax niet tot doel punten in staat was. Eenige kansen liet de voorhoede van de Amsterdammers voorbij gaan en eigenlijk bij toeval kwam het eerste doelpunt. Akkerman stopte een schot van Fischer en de weggestompte bal kwam voor de voeten van Van Dijk, wiens schot zeer fraai doel trof. Kort daarop bracht Fischer wederom den -bal tot in het doelgebied op, nadat hij achter eenvolgens Van Eerden, Voet en De Vries ge passeerd had. Bruins, de nieuwe middenvoor miste deze kans niet, welke hem zoo fraai werd geboden. Op dit oogenblik was een ieder van een klinkende Amsterdamsche zege over tuigd, temeer daar de IJmuidenscne voor-j hoede en in het bijzonder SterkVan Onselen en Van der Lugt er weinig of niets van kon den maken. Zij deelden dan ook niet in het algemeen herstel, dat reeds na 20 minuten bij VSV te bespeuren was. Voet en Van de Gevel weerden zich nu dapper. De Vries, Schaaper en Van Eerden waren eveneens op hun post en Kunst werkte hard en onvermoeid, ijver en vechtlust was hij menig speler ten voorbeeld. Het was slechts te betreuren, dat practisch al zijn afgegeven ballen bij de tegen party terecht kwamen. Toch werd het harde werken van VSV beloond, zij het dan dat Blomvliet, in het nauw gebracht door Van Onselen, den bal langs Keizer in het eigen doel plaatste. VSV bleef in den aanval. Uit een der aan vallen schoot Schaaper den bal onhoudbaar in het Amsterdamsche doel. Nog even hielden de Velsenaren, aangemoe digd door talrijke supporters, stand, doch het werd steeds duidelijker, dat de punten in Am sterdam zouden blijven. Een lout van Van de Gevel leidde reeds tot een.critieke situatie en een daarna ingezet hevig offensief der Am sterdammers dat weliswaar aanvankelijk niet anders dan een serie hoekschoppen opleverde, was de inleiding der overwinning. Het doel punt van Stroker was reeds van beslis-senden aard. De zeer fel en vrij forsch spelende Fischer bracht na prima solowerk den stand tot 5—2. Heden overleed, zacht en kalm in het noodtehuis te Wijk aan Zee, nog onver wachts onze geliefde zwa ger en Oom LEENDERT DE KONING Weduwn. van Maria Muije in den ouderdom van 87 Jaar. De Familie. Condoleantie adressen Barendrecht: Wed. C. Keyzer, Julianastraat 6. IJmuiden Wed. C. Langbroek, J P. Coenstr. 101 Wijk aan Zee, 27 Dec. 1946. De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben op Dins dag 31 December a.s., des namiddags te 3 uur vanaf het sterfhuis te Wijk aan Zee op de begraafplaats „Duinrust" te Beverwijk. D.E.M.—Q.S.C. 3-3 Deze ontmoeting op een zwaar veld, die voor de voetbalcompetitie van de derde klas B 6n vooral ten aanzien van Kiaheim van zeer veel belang was, is óndanks een lang- durigen achterstand van DEM in een gelijk spel geëindigd. DEM zat er direct goed op. maar vele kan sen gingen door het te laag spelen van den bal verloren. Toch ontstond na 13 minuten uit een voorzet van Tervoort via Schram door linksbuiten Dekker een goed doelpunt (10). Even daarna redde achterspeler Schelvis een zeker schijnend doelpunt van de doellijn af. Deze aanval gaf QSC weer moed en nu kwamen de Wormers er beter in. Na 40 mi nuten zag QSC de moeite beloond toen Peis over een laag schot van den rechtsbinnen viel en den bal achter de doellijn stopte (11). Na de rust viel QSC herhaaldelijk en vinnig aan. Een fout van de Beverwijksche achter hoede werd na 10 minuten noodlottig (12). DEM raakte overspeeld en QSC maakte hier van gebruik ondanks het feit, dat Slotemaker tot tweemaal toe een fraaien kopbal in de handen van den QSC-doelman deponeerde. Tervoort nam een goeden hoekschop, dien de linksachter van QSC op de doellijn opnieuw .X.X-L V- W" UC UUCllIJi: UfJ.UCUW waarop hij in het bijzonder de aandacht I tot hoekschop verwerkte. Na 20 minuten vestigde op een viertal namenen bijbe- hoorende adressen. Voorts zou H. een zekeren S., die Joden hielp onderduiken, hebben mishandeld en een anderen anti-Duitschen persoon heb ben verraden en persoonlijk naar den S. D. hebben overgebracht. Tenslotte vermeldt de aanklacht een aantal huiszoekingen, door H. in samen werking met N.S.B.-politieagenten verricht, tengevolge waarvan verscheidene goede Nederlanders werden gearresteerd- vis scherijbericht schevemngen Te Sdheveningen kwamen van de haringvis- scherij binnen de motorloggers SCH 120 met 7 last haring en 600 kisten versche haring en de SCH 339 met 5 last baring. Voorts kwamen aan de markt twee kustvis- sebers met 33 kisten sardines. De noteering van sardines was hedenochtend f 11f39 per kist van 40 kilo. Uw pijnen verdwijnen met de schadelijke zuren, als ge met de beroemde dagelijlcsche (kleine) dosis Kru- schen de zuren verwijdert, die de pijnen verwekken. Dan smoort ge Uw rlieumatiek aas het ware in de kiem. Niet zonder reden zweren tienduizenden oud-rheumatleklijders over de geheele wereld bij Kruschen Salts. Zij weten bij ondervinding wat Kruschen voor hen deed. Volg hun goede voorbeeld, begin ook een bloedzuiverende kuur met Kruschen. Verkrijgbaar bij alle Apoth. en Drog\ Fabr. Griffith Ilughes Ltd., Manches ter (Engeland), (Adv.) Agenda voor Haarlem MAANDAG 30 DECEMBER Concertzaal: Buitengewoon H.O.V.-concert met ais solist Edwin Fischer, 20 uur. Stadsschouw burg: Iphigeneia in Tauris (Comedia), 20 uur. Rembrandt: Er komt een vriend vanavond: 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 u. Cinema Palace: „Het roode teeken 14.00, 18.15, 19.00 en 21.15 uur. Luxor: Hands across the border 14,00. 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Synphonie Pastorale 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City: Het gebeurde in Napels: 14.15, 16.30. 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: De koning der Prairie 14.30. 19.00 en 21.15 uur. DINSDAG 31 DECEMBER Bioscopen: als Maandag, seen voorstelling om ÜU-5 ix^r. schoot de Wormerveersche middenvoor in een kluwen van spelers in. De bal werd door Schelvis van richting veranderd en Pels greep er naast (1—3). Dit was het sein voor DEM om nog eens flink aan te pakken. Twaalf mi nuten voor het einde kreeg Slotemaker een fraai doorgespeelden bal van Schram. Een prachtig doelpunt besloot dezen aanval (2—3). Met nog vier minuten te spelen ontwik kelde de thuisclub een vluggen aanval: Dek ker zette voor -en Appel kopte den bal juist onder de lat in (3—3). Canada en Frankrijk vragen wijziging van het plan.Baruch De vergadering van de commissie voor de atoomenergie, waarin zou worden ge stemd over de Amerikaansche voorstellen inzake internationale controle der atoom- energie, werd niet bijgewoond door den Russischen gedelegeerde in den Veilig heidsraad, Gromyko. In plaats van Gro myko verscheen professor Nikolai Alexan- drov ter vergadering en deze deelde mede dat Gromyko het met andere dingen druk had. De houding van Gromyko beteekent wei nig minder dan een Sovjet-boycot van de commissie voor de atoomenergie, zegt Un. Press. De Amerikaansche gedelegeerde Baruch verwachtte dat Rusland zou weigeren aan de stemming deel te nemen en dat Polen zich van stemmen zou onthouden, hetgeen de commissie in staat zou stellen het Ame rikaansche voorstel met tien tegen nul stemmen aan te nemen. In tusschen wordt gemeld dat Canada en Frankrijk belangrijke wijzigingen in het Amerikaansche program hebben gevraagd met het doel dit meer aanvaardbaar voor Rusland te maken. Naar verluidt heeft Ca nada een amendement ingediend dat elk der groote vijf het recht van veto wil ge ven op bestraffing van welk land ook dat op illegale vervaardiging van atoomwa pens betrapt zou worden. Dit amendement druïscht regelrecht tegen Baruch's plan in, dat speciaal vastlegt dat de bestraffing van een in overtreding zijnde natie niet aan het veto mag worden onderwox-pen. Het streven van de Fransche en Cana- deesche gedelegeerden is er voornamelijk op gericht om een breuk met Rusland te vermijden. BINNENLAND Op 31 December en 1 Januari zullen van j 18 tot 19 uur over den zender Hilversum I, als mede in den Nieuwjaarsnacht van 0.301.00 uur uitzendingen uit Indië worden doorgegeven, waarin groeten van Nederlandsche militairen aan hun familieleden en vrienden zullen wor den uitgezonden. Jo Vincent heeft een uitnoodiging ontvan gen. om in November 1947 een tournee door de Vereenigde Staten van Noord-Amerika te maken. Het z.g. „Canadeesche kamp" te Nijmegen zal worden ingericht tot kazerne voor 300 recru- ten. die zullen worden opgeleid voor liet Neder landsche bezettingsleger in DuitsChland. In een bijeenkomst te Amsterdam is her dacht dat het op 31 December een eeuw geleden is, dat Domela Nieuwenhuis in de hoofdstad geboren werd. De deelnemers aan de bijeen komst zongen de „Internationale" en „De wa pens neer, laat ons de kazernes sloopen". Eenige sprekers memoreerden het werk van Domela Nieuwenhuis. Er werden steunbonnen verkocht voor een fonds voor hulp aan pnnei-pleele dienst weigeraars. De P.T.T. heeft een radiozender geplaatst op Schiermonnikoog, waardoor weer telefonische verbinding met de aangeslotenen op het eiland mogelijk is. De telefoon-kabel is door het ijs vernield, In Zaandam is een groote vrachtauto het trottoir opgereden. De 69-jarige Zaandammer C. Schuitemaker kwam onder de auto en werd zoo ernstig gewond, dat hij later is overleden. Te Asten (N.B.) speelden eenige kinderen met slaghoedjes, waarvan er een ontplofte. De 10-jarige A. V. werd op slag gedood, zijn 15-jarig vriendje W. S. werd zwaar gewond. In Den Haag botste op de Koninginnegracht een autobus tegen een tram. Beide voertuigen werden vrij ernstig beschadigd. Acht passagiers werden gewond, waarvan twee ernstig. Op 25 Januari zal in Den Bosch een landdag worden gehouden van oud-stoottroeper.-. De P. R. A. te Alkmaar heeft den heer P. S., directeur van een verffabriek in Zaandam ge arresteerd. De fabriek zou tijdens de bezetting voor ongeveer 15 mïllioen gulden verf aan de Duitsche weermacht hebben geleverd. Met ingang van heden is het briefpostver- keer met JapSn op beperkte schaal hervat. Uit sluitend niet geïllustreerde, niet aangeteekende briefkaarten voor de eilanden Honshu, Shikoku en Hokkaido zijn in dit verkeer toegelaten. De briefkaarten mogen slechts mededeelingen van strikt persoonlijken aard bevatten. Uit een bioscoop in Den Haag is een brand kast met f 5700 ontvreemd. De daders hebben zich blijkbaar na de laatste voorstelling laten in sluiten. Met een steekwagen hebben zij de kast naar buiten gereden en op een ander voertuig overgeladen. De steekwagen werd later terug gevonden in de omgeving van de bioscoop. Begin Januari zullen de provinciale voed- selcommissarissen een inventarisatie houden van alle beschikbare voorraden consumptie-aard appelen, welke nog bij telers en handelaren aan wezig zijn. De bedrijven krijgen bezoek van tellers die de voor consumptiedoeleinden schikbare hoeveelheden zullen vaststellen. Vier Brabantsche gemeenten die te veel electrischen stroom verbruikt hebben, zijn Zater dagavond op last van het Rijkskolen bureau van stroom verstoken geweest. Militairen, die op 2 Januari naar hun garni zoenen moeten terugkeeren, worden verzocht op 1 Januari om één uur 's middags te luisteren naar de nieuwsuitzending over beide zenders. In deze uitzending zullen gegevens over de terug- reis worden omgeroepen. De vliegdienst van de Nederlandsche Lucht strijdkrachten Leeuwarden—Ameland is door den mist gestagneerd. Daar dit de eenige ver binding was van het eiland met het vaste land. zoekt men naar andere middelen om tenminste het post- en passagiersverkeer te onderhouden. De reddingboot „Abraham Fock" zal i poging wagen om uit Hollum het dorp Zwarte Haan aan de Friesche kust te bereiken. HAARLEM De heer A. J. Sondorp zal 2 Januari 25 Jaar als looper bij „Ziekenzorg" in betrekking zijn. In Hillegom is opgericht een afdeeling van den Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren W. M. Versluis, J. Wittenaar, G. Bruin, F. Door nebal en A. Vink. Leerlingen van de Radio-Technische School hield-en Zondagavond een feestavond in de „Leeuwerik". Tot elf uur was er cabaret, voor namelijk door leerlingen, waarbij vooral the Larrysons opvielen door hun virtuositeit op de mondharmonica en daarna werd gedanst tot twee uur. Volksherstel hield Zaterdagavond een af scheidsavond voor zijn personeel ln Brinkmann. By dokter L. aan den Wagenweg te Haar lem moest de brandweer ingrijpen voor een begin van brand. Bij den haard was de vloer gaan smeulen; de bewoners dachten echter, dat de rook afkomstig was van de turf. die er ge stookt werd. De schade bleef beperkt tot een gedeeltelijk verbrande vioer en de gevolgen van een waterballet. l Januari zal het 30 jaar geleden zijn, dat de hoofdagent van politie P. Flink, wonende Eiken straat 50. bij de politie werkzaam is. Hij werkte respectievelijk in Nieuwkoop, Velsen en Scho ten en de laatste 20 jaar te Haarlem, i Heden overleed na een langdurig geduldig gedra gen lijden in den ouder dom van 76 jaar onze zorg zame Vrouw, Moeder. Be huwd- en Grootmoeder JANSJE REEHORST, geb. Grapendaal. Uit aller naam, J. H. Reehorst. Hilversum, 29 Dec. 1946. Achterom 25. De overledene is opge baard in de rouwkamer aan het Melkpad 21a te Hilversum. Bezoeken al daar van 9 uur v.m. tot 9 uur nam. De teraardebe stelling zal plaats hebben Woensdag 1 Jan. 1947 tegen 10.30 uur op de Noorder begraafplaats te Hilver sum. Vertrek van de rouw kamer aan het Melkpad 10 uur. met suiker ZONDER BON Een dag vooruit bestellen KENNEMERLAAN 32 Voor een goed artikel op huishoud gebied &xen naai Trompstraat 66 Wij hopen dat U dit nieuwe jaar tevreden kunt zijn met onze artikelen. Boekhandel voorh. BIERMA TROMPSTRAAT 61 IJMUIDEN-OOST. Tel. 5523 VOLOP Doet tijdig uw bestellingen KENNEMERLAAN 27 Gevraagd bekwame JAPON. EN COSTUUMSTRIJKSTERS en LEERLING.STRIJKSTERS Reisgeld wordt vergoed. Prettige werkkring, Wasscherij en Chem. Wasscherlj HOEK EN VAART, Bloemendaalschestraatwag 17, Santpoort-Station, Gevraagd een voor de loonadministratie bij de N.V. DE PLAATWELLERI.T te Velsen. Alleen uit voerige schriftelijke sollicitaties komen in aanmerking. Aanmelding eerst na oproep. De KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE HOOGOVENS en STAALFABRIEKEN N.V. te IJmuiden vraagt voor spoe dige indiensttreding: Sollicitaties, met vermelding van leeftijd, opleiding, erva ring en vroegere werkgevers, worden uiterlijk 8 dagen na plaatsing dezer advertentieingewacht bij de Sociale Af deeling Blijenhoeve. AANKOMEND LEERLING-ELECTRICIEN gevraagd voor onmiddellijke indiensttreding Aanmelden 's avonds tusschen half zes en zes uur bij N.V. Techn. Mij. P. J. F. VAN OEFFEL, Gonnetsbraat 30, Haarlem. Keuze uit S soorten vruchten. Een dag vooruit bestellen. H. BORST KENNEMERLAAN S2 TEL. 4ÏÏ1 Maakt uivOudejaarsavond tot een feest en tracteer Uw huisgenooten op iets lekkers. ij hebben heerlijke OLIEBOLLEN 35 op 100 gr. vet of 125 gr. marg. en S00 gr. brood-bonnen. Tevens hebben wij nog heerlijke ci'oqnetten, gehakt, diverse slaatjes, palate frites, appelbolle» en koek. Alles uit prima grondstoffen bereid. Oudejaarsdag van 2 uur 's namiddags tot 's nacht» 2 unr geopend. Dus allen naar GHQKNTE'WEG 4fi t/o liet Postkantoor Eind goed al goed! Voor elke bij ons ingeschrevene hebben we 1 KAMER BEHANG gereserveerd Geeft Uw naam en adres aan ons op en wij verzorgen uw aanvraag. Behang - Glas - Verfwaren P. G. v. LIESHOUT GROEXEWEG 45, ÏJMTTDEX-O. TEL. 5651 Ontvangen busjes verf diverse kleuren en maten. Boekhandel S. van Dorp zal Donderdag 2 en Vrijdag 3 3anuari gesloten zijn wegens inventarisatie. OUDEJAARSAVOND! Indien 17 zoo gezellig bij elkaar zit doet de behoefte zich voelen aan een goed GEZELSCHAPSSPEL Wij kunnen U helpen. Ook in voorraad prima SPEELKAARTEN. „HET GESCHENKENHUIS" W. M. GEELS WILLEMSBBEKWEG 51, IJMUIDEN - TEL. 5324 maakt wat smaakt! Vleeschwaren- groentenconserven- jams-tafelzuren. Volop MET EN ZONDER BON KENNEMERLAAN 32 Telefoon 4331 NETTE WERKSTER gevr., lft 35-40 j., ook gen. 2 avonden p.w. op te passen. Adres bur, van dit blad. GEDEELTE WONING te huur gevr., met gebr. van keuken, door gezin met 1 kindje, in IJm Genegen volle huur te betalen. Br. L1065 bur. v. d. blad. WONINGRML: Woning te Velsen-N., Schulpweg 73 voor woning te IJniuiden-O. TE KOOP GEVRAAGD: el. waschmachine, vloerkleed, badhanddoeken en zakdoeken Br. L1066 bur. v. d. blad. TE KOOP: prima Sachs mo torcarrier, z. bnd en Sachs onderd., d.hoed en j.schoenen m. 36 en br. kort d.jasje Pla- tanenstraat 10, IJmuiden-O. TE KOOP: bl. h.costuum, gr. m. en jekker, De Weertstr. 20 IJmuiden-O. DAMESFIETS te koop met goede banden Stephenson- plein 7, IJmuiden, TE KOOP: damesfiets met luchtb. en heerenfiets met mass, banden. Hagelingerweg 38, Santpoort. 3 SLACHTHANEN te koop. Lindenstraat 7. WONINGRUIL. Aangeb. vrije woning te Velsen-N„ kamer keuken. bijk., vrij erf en poort 3 kam. boven, voor woning te IJmuiden-O. of omg. Bevr. bur, v. d. blad.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4