c J C Ieder ja&r een stap Frankrijk worstelt nog steeds met de zuivering Panda en de Meesterdief j De radio geeft! Wereldnieuws Dinsdag 31 December 1946 IN DE WERELDPOLITIEK: „Tradities" zijn er om te worden gebroken' heeft eens een cynicus beweerd maar, zoo als vele aphorismen, was ook deze levens wijsheid te algemeen om serieus te worden aanvaard. Er zijn tradities die men eerbiedi gen moet, evenals er conventie en etiquette bestaan die door den tijd en den tijdgeest ge heiligd en onaantastbaar zijn geworden. Oud jaar en Nieuwjaar zijn tradities er wordt een moment gepeinst, er wordt een gedachte gewijd aan de herinnering, er wordt een blik vooruit geworpen. „Terwijl de klok nog loopt, wordt zij weer opgewonden: voor stilstaan is geen ruimte tusschen de seconden", zoo zegt een oud gedicht, dat de nutteloosheid van het Oudejaars-herdenken wil markeeren; doch de kunstmatige afgrendeling van het tijdsbestek 1946 zal desondanks weer. evenals dat in '45 en '44 en '43 en altijd gebeurde, de.menschen overal ter wereld een oogenblik doen stil staan in den jachtigen tijd dat er geen ruimte tusschen de seconden van Oud en Nieuw is, vormt geen hinderpaal voor een korte mijmering. Wat is er in de wereldpolitiek gebeurd? Wat was in 1946 het kenmerk van de wereld politiek? Er zijn feiten te recapituleeren, die mijlpalen vormen in de geschiedenis der we reld. Feiten, die later op de scholen de stok paardjes der examinatoren zullen uitmaken. Want 1946 was een belangrijk jaar. Deze tijd is een belangrijke tijd. Wie dat nog niet mocht beseffen, beseffe het op den klokslag van twaalven, als de momenten van het oude jaar het leven schenken aan de momenten van het nieuwe. Hij beseffe dan bovendien, dat 1947 nog belangrijker kan zijn, wanneer hij zelf en alle andere menschen van dezen tijd de stem van hun tijd verstaan. Er zijn menschen, die het woord wereld politiek. een ongerijmdheid vinden. „Wereld" beteekent voor hen de ruimte, de levenssfeer van het allesomvattend bestaan; het toovert hun de blauwe lucht en de wijde oneindig heid van een frisch en zonnig landschap voor oogen; „politiek" is voor Ihen de enge, dom pige bekrompenheid van den egoïstischen handel, het marchandeeren met belangetjes en voordeeltjes, het sluwe Tuilen van genie pige handigheidjes tegen handige geniepig heden. „Politiek" is een noodlottig woord. Het draagt een schandvlek van eeuwenlange betreurenswaardige praktijken. Het is bijna niet meer te zuiveren van de smetten, die het aan zijn onderdompeling in de schanden der wereldgeschiedenis te danken heeft maar wat is een woord? Waarom zouden wij on trouw worden aan een begrip, enkel doordat het den zelfden naam draagt als een wanbe grip? Is het hulp bieden aan armen in den winter verboden, omdat de Duitschers een „Winterhulp" stichtten? Wereldpolitiek is niet noodzakelijk de egocentrische rivaliteit van naar macht en invloed strevende staatslieden. Wereldpolitiek is in wezen hetzelfde als naas tenliefde: Ook naastenliefde is in de praktijk dikwijls een schuilnaam voor verwatenheid of zelfverheerlijking maar daarom heeft de werkelijke deugd van naastenliefde niet opgehouden, een deugd te zijn Is de wereldpolitiek in 1946 een stap dich ter gekomen bij haar zuivering, die haar uitr eindelijk tot naastenliefde maken moet? Men kan een pessimist zijn en zeggen: Integendeel. Men kan echter ook optimist zijn en dat is in het leven steeds weer de beste keus geble ken; en dan kan men zeggen: inderdaad, de wereldpolitiek heeft een schuchteren sta-p op he^ goede pad gezet. Bij het scheiden van oud en nieuw heeft het geen zin de desillu sies, de tegenvallers, de mislukkingen van het oude jaar nog eens op te poetsen en tentoon te stellen. Wel is het van belang, zich op de goede, bemoedigende feiten te bezinnen er. te hopen, dat deze zich in het nieuwe jaar zullen uitbreiden en herhalen. De staatslieden der wereld verheugen zich over de successen van overeenstemming, die zij na maandenlang geharrewar in Lake Suc cess konden bereiken. Het onlwapeningsplan, gretig door alle gedelegeerden der U.N.O. verwelkomd, is in vergevorderden staatvan voorbereiding. De controle op de atoomener gie zal zeer binnenkort in concrete reglemen ten worden vastgelegd, zoodat die enorme energiebron onder verantwoordelijkheid van de gezamenlijke volken der wereld zal komen Je staan. De vredesverdragen met de voor malige collaborateur-landen in Europa zijn afgehandeld in volledige eensgezindheid der overwinnaars. De wereldvoedselschaarschte is geliquideerd door de krachtsinspanning van de bezittende en produeeerende landen. De Unesco heeft vèr-gaande plannen ontwor pen om te komen tot een definitief begrip tusschen de volken door cultureele contacten. De voorzitter der laatste U.N.O.-vergadering, de Belgische minister Spaak, heeft als zijn overtuiging uitgesproken dat de Vereeniging van Volken «ich gunstig onderscheidt van den ouden Volkenbond doordat de algemeene ver gadering meer en meer het karakter van een volken-parlement krijgt, waarin de gedele geerden inderdaad voor de vuist weg van ge dachten wisselen en niet hun van te voren opgestelde redevoeringen afdreunen zonder eenige aandacht aan de woorden van anderen te schenken. De wereldpolitiek is op den goeden weg: Zij heeft een zeer belangrijk element in zich zelf actief gemaakt, namelijk het streven naar overleg en naar begrip. Zij bevat nog tal- looze andere edele elementen, die vooralsnog werkeloos zijn. Moge 1947 er opnieuw enkele tot activiteit wekken. Moge 1947 een volgenden stap te zien geven, opdat de volken der wereld, beseffend dat er nog duizenden stappen te zetten zijn, de ware beteekenis van het woord „politiek" gaan begrijpen en vol geestdrift gaan mede helpen aan het overboord werpen van de be schamende ballast, waardoor de „wereld politiek" Eeuwenlang in de modder werd neergedrukt. J. L. I SS-er ter dood veroordeeld Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. onder presidium van mr. F. W. van Schaeck Mathon, heeft den 29-jarigen G. J. H. Amsterdam, die in 1946 in dienst was getreden bij de Waffen S.S., 5 jaar lang S.S.'er was gebleven en actief aan den strijd had deel genomen. conform den eisch, tot de doodstTaf veroordeeld. H. was commandant van een compagnie: Landstorm geweest, welke gereed heeft ge staan om in te grijpen in den strijd bij Arn hem. Het Hof verleende hem het recht van cassatie. Agenda voor Haarlem Rembrandt: Lr komt een vriend vanavond: 14.00, 16.15, 19.00 uur. Cinema Palace: „Het roode tee- ken 14.00, 16.15, 19.00 uur. Luxor: Hands across the border 14.00, 16.15. 19.00 uur. Frans Hals: Symphonie Pastorale 14.00, 16.30, 19.00 uur. City: Het gebeurde ln Napels: 14.15, 16.30, 19.00 uur. Spaarne: De koning der Prairie 14.30, 19.00 uur. WOENSDAG 1 JANUARI Stadsschouwburg: Niet van gisteren (Het wije tooneei). Bioscopen: als Dinsdag, tevens voor stelling om 21.15 uur. DONDERDAG 2 JANUARI Stadsschouwburg: „Komedie" (Droste's too- neelver.), 20 uur. Zuiderkapel: „De Nieuwjaars dagen in den Bijbel", 20 uur. Duifscher door het Bijzonder Hof veroordeeld Kunnen Nederlandsohe gerechtshoven met inachtneming van de Nederlandsche wetge ving Duitschers veroordeelen, die in opdracht van hun superieuren in ons land tijdens de bezetting daden hebben begaan, die tegeh het belang van het Nederlandsche volk indruisch- ten, maar die wellicht voor hun vaderland gunstig waren? Op 18 December stond in het verdachtenbankje van het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam Heinrich Max S„ die ver klaarde de Duitsche nationaliteit te bezitten, onder beschuldiging, dat hij als „Verwalter" circa 100 Joodsche ondernemingen in Neder land heeft beheerd en geliquideerd en boven-» dien aan de Duitsche afdeeling van het Ge westelijk Arbeidsbureau verscheidene brieven heeft verzonden over per son ei^, die naar zijn meening te werk moesten worden gesteld. Zijn verdediger was van meening, dat S. niet door een Nederlandsche rechtbank kon wor den veroordeeld, omdat hij slechts in het be lang van zijn eigen vaderland had gewerkt. In een zeer uitvoerige sententie motiveer de het hof, waarom het zich wel bevoegd achtte S. te veroordeelen. Het vonnis luidde 12 jaar Rijkswerkinrichting met ontzetting uit alle openbare rechten voor het leven (voor zoover S. toch nog de Nederlandsche natio naliteit mocht bezitten) en ontzetting uit het recht ooit weer een functie in handel of in dustrie te vervullen. Hem werd het recht om in cassatie te gaan verleend. In de motiveering wordt gezegd: „In be paalde wetsartikelen, die over strafbare fei ten spreken, welke op verdachte van toepas sing kunnen worden gebracht, wordt 6lechts gesproken van de plaats, waar het misdrijf is gepleegd, niet van eenige nationaliteit. Het verweer van den verdediger is bovendien niet steekhoudend, omdat ook een Duitscher niet bevoegd was in strijd met het volkenrecht zijnde handelingen te plegen. Ook de trouw aan het vaderland gaat niet zoover, dat men oorlogsmisdaden mag plegen. Bovendien is S in Nederland geboren en getogen en heeft alle voordeelen van de Nederlandsche samen leving genoten, telkens wanneer hem dit nuttig voorkwam." Doodstraf geëisclit tegen 25-jarig meisje In een fel requisitoir heeft de advocaat fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam gistermorgen tegen de 25-jarige Sonja van H. uit Hengelo, die tijdens de bezetting in Amsterdam als een der lokvogels van* de Duitsche S. D.-agenten Rühl en Viebahn ver scheidene goede vaderlanders in de val heeft laten loopen, de doodstraf geëischt. POST VOOR DUITSCHLAND IN ALLE TALEN. De vier bezettende mogendheden van Duitschland hebben toestemming verleend voor het gebruik van iedere taal in het post verkeer van Duitschland met andere landen met ingang van 15 Januari a.s. De Italianen krijgen vier sigaretten -per dag, hun vrouujen krijgen geen enkele tabaks toewijzing. Gevolg: een bloeiende zwarte markt in het edele kruid, dat in-'t openbaar op de Italiaansche pleinen te koop wordt aangeboden in iedere gewenschte hoeveel heid tegen astronomische prijzen. Militair dag-rapport uit Indonesië Een Nederlandsche militaire woordvoer der te Batavia heeft het volgende over zicht van den militairen toestand gege ven: Te Padang is op den eersten Kerstdag op den weg naar het vliegveld wederom een vliegtuig-bom gevonden, welke door de Nederlandsche genie onschadelijk werd gemaakt. Bjj huiszoekingen in de stad wer den 8 personen gearresteerd, die verdacht werden van gezagsondermijnende hande lingen en misdrijven. Ook werden hierbij handgranaten en steekwapens in beslag ge nomen. Ook in de dagen voor en na Kerst mis waren sluipschutters actief binnen Ne- derlandseh gebied. Te Palembang hebben in den nacht van 28 op 29 December eenheden -van het Lasjkar Ra'jat Nederlandsche patrouilles beschoten, waarbij aan Nederlandsche zijde twee dooden en 5 gewonden waren. De re- publikeinsche vgrliezen zijn waarschijnlijk aanzienlijk hooger. Later keerde de rust in de stad terug. Te Bandoeng zijn de laatste dagen een aantal handgranten geworpen o.a. naar een Nederlandsche vrachtauto, waardoor een persoon werd gewond. Oostelijk van Bandoeng wgrd een Ne derlandsche patrouille beschoten. Het- vuur werd beantwoord. Bij de Nederlandsche posten hebben zich wederom een aantal vluchtelingen uit republikeinsch gebied gemeld. Zaterdag 28 December heeft zich te Se- mgrang een bende genesteld in een bunker in den oostelijken sector van 't Nederland sche gebied. Bij een zuiveringsactie met pantserwagens werd zij teruggedreven tot. ver achter de demarcatielijn. Ook werden vliegtuigbommen binnen Nederlandsch ge bied onschadelijk gemaakt. Een zeer goed bewapende bende moest in den westelijken sector door Nederlandsche troepen na een kort vuurgevecht worden verdreven. Een zestigtal kampongbewoners zochten hier bescherming op Nederlandsch gebied. Te Celebes heeft een politiepatrouille nabij Limboeng 4 terroristen gedood. Bij het doorzoeken van de kampong Parang- labesi (Z.-Celebes) werd een Nederlander gewond. Bij de hierop volgende actie vie len nog vijf dooden. Familieveete met het mes beslecht Te Rotterdam ontmoette de 56-jarige K„ die met zijn vrouw een wandeling maakte, zijn schoonzoon De R. Er was reeds eenigen tijd oneenigheid in de familie en dit was voor De R., die eenigszins te diep in het glaasje gekeken had, aanleiding zijn schoonouders met een snoeimes te bedreigen. K. haalde daarop een dolk te voorschijn en bracht zijn schoonzoon twee steken toe, één in de hart streek en één in het onderlichaam. Ernstig gewond moest het slachtoffer in een zieken huis worden opgenomen. De dader, die zelf ook gewond was, is later door de politie gearresteerd. Protest tegen „Iioliday-camps" Het bestuur van de Nederlandsche Jeugd gemeenschap heeft een krachtig protest laten hooren bij het gemeentebestuur van Noord- wijk en bij de Provinciale Staten van Zuid- ho^and. In Noord wijk zijn namelijk de plan nen tot de inrichting van een z.g. „holiday- camp" in een zeer vergevorderd stadium. Het schijnt, dat men ook in Zandvoort iets der gelijks wil expioiteeren. Deze „vermaaks industrie" aldus het protest, gaat zich meester maken van het terrein der vrije tijdsbesteding een commercieele exploitatie met een op winst gericht doel. De N.J.G, beperkt zich niet alleen tot een ernstige waarschuwing, zij wil ook positieve maatregelen treffen in samenwerking met overheid en daartoe be voegde instellingen ter bevordering van inrichting en exploitatie van goede recreatie oorden. In den zomer van 1947 zullen kam- peercentra worden opengesteld. Jeugdherber gen, kamphuizen en andere vacantieverblij- ven zullen onder paedagogische en kamptech- nisch verantwoorde leiding aan de jeugd wor den aangeboden onder auspiciën van de stich ting „Kampvreugd" en de Nederlandsche Jeugd-Herberg Centrale. Ook de minister van Binnenlandsche Zaken en de leden van de Tweede Kamer zijn met den inhoud van het protest op de hoogte gesteld. Er is niets meer te rooken op Ameland Tengevolge van de mist, die het eiland Ameland geheel omgeeft, is de bevolking „rookvrij". Vrijdag is de bon voor tabaks- waren nog gehonoreerd met de laatste rookwaren die op het eiland aanwezig wa ren. De suikervoorraad is reeds geheel op gebruikt en de distributiedienst is door de plotseling invallende vorst niet in de ge legenheid geweest een buffervoorraad té vormen. De winkeliers hadden zelf reeds een kleinen voorraad gevormd, zoodat Vrij dag alle bonnen nog gehonoreerd konden worden. "Men hoopt dat er geen Noordwester storm zal opsteken, daar dan de mogelijk heid bestaat, dat de toch al smalle duinen rij niet in staat zal zijn het zeewater te weerstaan. De Abraham Fock", de op Ameland ge- stationneerde reddingboot van de Noord en Zuidhollandsche Redding Maatschappij heeft 29 passagiers van den vasten wal gehaald. De reis over zee van en naar het eiland ging voorspoedig. Er was weinig ijs.. Het vervoer van de boot naar zee ging ech ter met bijna onoverkomelijke pioeilijkhe- den gepaard door de ijsschotsen op het strand, zoodat de paardep er bijna bij be zweken. Wanneer de bevolking, die in zeef grooten getale was opgekomen, niet had ge holpen, zou de boot zijn doel niet bereikt hebben. De „Waddenzee", de postboot, heeft ook den vasten wal kunnen bereiken. Men had echter veel last van ijs zoodat de boot op den terugweg bleef steken en pas 's nachts te Nes (Ameland) kon terugkeeren. Het ijs op de Wadden is nu tamelijk opge ruimd, doch bij mist biedt een tocht voor de postboot veel moeilijkheden, omdat alle bakens door het ijs zijn meegenomen. De „geest van Pétain heerschf nog" (Van onzen Parijschen correspondent). Wanneer men vandaag den dag een Fran- sche krant open vouwt, kan men er zeker van zyn haast de breede verhandelingen over de kabinetscrisis, het korte bonnenrubriekje en de regelmatige bydragen over de zorgelijke positie van de franc, een kolom of anderhalf gewjjd te vinden aan het jongste zuiverheids geding of hoogverraadsproces. Vorige maand stond de zaak van de redac- tioneele staf van „Je suis Partout", een fel antisemitisch schendblad, dat het tijdens de bezetting tot een wekelijksche oplage van 300.000 exemplaren bracht, in het centrum der belangstelling. Na een goede week vernamen de vroegere abonnés van dit onstuimige nazi periodiek, dat verscheidene medewerkers hun kopij met den dood zullen bekoopen. Na „Je suis Partout" werd de projector der publieke aandacht nog eenmaal op Germaine Luhin gericht, een Wagner-vertolkster die vóór en tijdens den oorlog in Bayreuth en Parijs grootsche triomfen had gevierd. Aan die triomfen heeft een juridische uitspraak thans eveneens een voortijdig einde gemaakt: Ger maine Lubin werd namelijk voor haar leven uit haar burgerlijke rechten ontzet en zal dientengevolge geen Fransch podium meer mogen betreden. - Führer aller Franschen. En vanmorgen kon de Parijzenaar zich in de-metro of aan het comptoir bij .zijn kopje suikerlooze surrogaat ln het levensverhaal verlustigen van een jongen man, die aan het hoofd van een nazi-beweging van vijftien leden, tijdens den oorlog zijn best had gedaan om door de Duitschers tot „Führer aller Franschen" te worden uitgeroepen. Bovendien werd hij nog schuldig bevonden een Joodsch nachtlokaal „overgenomen" te hebben, dat zich onder zijn leiding tot een bekend Duitsch centrum van vermaak ontwikkeld had. Er kwamen veel Duitschers in uw etablis sement? vroeg de President. Zeker niet meer dan in de metro, antwoord de lakoniek de pseudo-Führer. Zelfs met den dood voor oogen toonen Fransche beklaagden zich nu spiritueel trachten ze dat althans te zijn. Niettemin hoorde ook deze niet. ongevaarlijke dwaas de doodstraf tegen zich eischen, aangezien deze gérant-politicus ook nog een ordinair ver rader bleek te zijn, die de deportatie van ver- scheidenen zijner landgenooten op zijn zwaTt geweten had. Bijna anderhalf jaar ha de bevrijding is de zuivering voor de Fransche pers dus nog steeds nieuws voor de eerste pagina. Deze meestal overvloedig geïllustreerde en groot op gemaakte verhalen, worden door het publiek naar het schijnt verslonden. En elk zich zelf respecteerend blad heeft aan zijn staf dan ook een specialist van het genre verbonden, die het onnoozelste politieke geding nog in een aantrékkelijken journalïstieken vorm weet te gieten. Kloof blyft bestaan. De trage afwikkeling der zuiveringsproce dures bevat voor het geestelijk klimaat van het land niettemin een reëel gevaar, dat men niet onderschatten mag. De sensatie, welke dagelijks wordt verwekt rondom veelal tamelijk bijkomstige gqvallen die hun belangen vaak slechts ontleenen aan de persoon van de muziek-, film- of thea. terster, die erbij betrokken is houdt de psychose van het verraad in het volk levend, waardoor de sporen van de kloof, die tijdens den oorlog de „goede vaderlanders" van de rest des volks gescheiden hield, ook nu nog blijven voortbestaan. In Frankrijk, zoo g< als elders, wordt echter juist algemeene ééns gezindheid voor een herstel van het land primair vereisoht en psychologische condities voor zulk een herstel worden door de trage zuivering permanent bedreigd. Ofschoon ook nog niemand er in schijnt geslaagd te zijn, een bevredigende definitie van het begrip „collaboratie" te geven, is het sleepende karakter der Fransche zuivering toch minder te wijten aan de gestrengheid der juridische*normen dan aan de enorme hoe veelheid en den omvang der te behandelen dossiers. Ook hier zijn die normen in een goed jaar tijds reeds aanmerkelijk verslapt: in het alge meen levert alleen persoonlijk verraad dat den dood of deportatie van landgenooten ten gevolge had, nog gevangenis- of doodstraf voor den betrokkene op. De diepe oorzaak der sleepende zuivering ligt dan ook elders. Namelijk in de definitie van het probleem der politieke onbetrouwbaarheid zelf. In de vraag wie men daar van wettelijk kan beschuldigen. Een Argentijnsche advocaat, die stof ver-- Rechter ontslagen Het hooge college voor de rechterlijke macht heeft onlangs op grond van ontrouw aan de zaak van het Koninkrijk ontslagen mr. J. W. M. S„ rechter in de rechtbank te 's-Hertogenbosch. Het college heeft dit besluit genomen op grond van de overweging, dat „mr. S. in bezettingstijd hét bestuur van „Brabantia Nostra" heeft aangespoord te ijve ren voor afscheiding van het Zuiden, althans Noord-Brabant, van hef Noorden des lands en inschakeling van dit gewest in een Bel gisch-federalistisch staatsverbond. Mr. S. wenschte voor dit doel de hulp der Duit schers in te roepen. Mr. S. heeft voorts op intellectueel gebied nauw samengewerkt met den handlanger der Duitschers graaf de Mar- - chant et d'Ansembourg." Mr. S. heeft tegen het ontslag beroep aan- geteekend bij de Kroon. 7j™ De groenteboer pakte de gulden aan en liep terug naar zijn karretje. Hij mompelde in zichzelf en keek niet goed uit en daar door liep hij tegen de vreemdeling aan die op een afstand had staan wacMen. Eh pardon'. Excuseergoede man!" zei die en nam zijn hoed af. We waren onoplettend, vermoed ik! Het was mijn schuld! Goeden dag! De groenteboer mompelde iets en liep vlug verder en de vreemdeling wandelde met lange passen achter Panda aan. „Een ogenblikje, ventje!" zei hij glïmlachendi „Hebt ge niets gemist? Hebt ge daar net niet een gulden verloren? Kijk, ik heb het geldstukje voor u terug gevonden! Hier is het! Wat zegt ge nu?" „Uchchzei Panda. „Hoe kan dat? Die gulden heb ik daarnet aan dien groenteboer gegeven!" zamelde voor een standaardwerk over de „criminalogische geschiedenis van den twee den wereldoorlog in Europa", heeft eenige maanden geleden in Parijs vertelaard, dat men z.i. op iedere tien Europeanen één collabora teur kon tellen. Dat cijfer zou schrikbarend hoog zijn, wanneer men onder collaborateur iemand wenschte te verstaan, die willens en wetens de zaak van den vijand heeft bevor derd. Wanneer men echter objectieve maat staven aan wil leggen hetgeen juridisch een essentieel vereischte is komt men in Frankrijk althans mét dat percentage zelfs nog lang niet uit. En dat is zeer begrijpelijk. De geest van Pétain. Frankrijk heeft in 1940 een zelfverklaarden oorlog verloren. De regeering, die op dat mo ment voor die nederlaag aansprakelijk was, droeg daarop het landsbeleid op constitutio- neel-regelmatige wijze over aan Pétain, die het algemeen respect van het volk genoot en zijn land op de belangrijkste militaire en di plomatieke posten had verdedigd en gerepre senteerd. Pétain heeft toen in naam van zijn land het principe der Duitsch-Fransche samen werking geaccepteerd. Vanaf dat moment was zoo men wil, Frankrijk dus een volk van col laborateurs en had het begrip „collaborateur" haar denigreerend karakter voor het individu verloren. Pétain, die gedurende ruim vier jaren een macht bezat, welke, oogenschijnlijk althans, alles in de schaduw stelde, verblijft thans nadat zijn doodstraf door Generaal de Gaulle in levenslange gevangenisstraf was veranderd in een slot ergens in de Pyreneëen. Men heeft hem aldus aan de circulatie onttrokken. Doch dat nee/nt niet weg, dat zijn geest nog bijna elke politieke rechtzaak beheerscht die er vandaag in Frankrijk wordt behandeld. Geen geding of zijn naam wordt genoemd, zijn voorbeeld opgeroepen. Voor ieder, die tijdens den oorlog in Frankrijk heeft geleefd, is het. feit onaanvechtbaar dat het Fransche volk in zijn groote meerderheid zich gedurende eenige jaren achter zijn toenimaligen leider heeft ge schaard. De positie van dien leider was staats rechtelijk eveneens onaanvechtbaar. En deze twee onweerlegbare feiten hebben den om vang bepaald van het zuiveringsprobleem, waarvan Frankrijk nog steeds de oplossing niet gevonden heeft. Parijs, 11 December 1946. Vastgestelde prijzen voor pensions De na-oorlogsche woningnood vindt ook zijn afspiegeling in talrijke gevallen van ernstige prijsoVertredinig in pensions. De bestrijding van dezen misstand zal ook in het nieuwe jaar krachtig worden voortgezet, waarbij de prijzencontróle zal kunnen steunen op de dezer dagen afgekondigde Prijzenbeschikking Pensions 1947, die het constateeren van prijs- overtredingen belangrijk vergemakkelijkt. De in de beschikking' vermelde prijzen gelden voor volledig pension, dus voor het ter be schikking stellen van één of meer kamers met de daarbij behoorende meubelen, het ver strekken va" voedsel en het verrichten van de gebruikelijke diensten. Buiten de beschikking valt de pensionver- leening door hotels, logementen,. jeugdher bergen en voorts die door tehuizen voorzoo ver daarin de bewoners geen privé kamer hebben, doch van gemeenschappelijke slaap zalen gebruik moeten maken. De nieuwe prijzen zijn afhankelijk van den aard van het pensionbedrijf. Er wordt onder scheid gemaakt tusschen volkskosthuizen, burgerpensions, middenstandspensions, eerste klas-pensions en luxe pensions. De pensiongast mag voor volledig pension, waarbij een kamer van 15 tot 25 m2. te zijner beschikking staal, in deze vijf klassen ten hoogste respectievelijk 72.50, 80.—, 95. 115.en 150.per maand betalen. Tot welke rubriek dq pensionverleening be hoort, hangt af van den prijs, die vóór den oorlog ter plaatse gebruikelijk was, wanneer volledig pension werd verleend aan een per soon in een kamer met een oppervlakte van 15 tot 25 m2. Lag deze prijs tusschen 40.— en 60.dan heeft men met een „burger- pension" te maken en daarvoor mag nu ten hoogste 80.per maand worden berekend. Een voor-loórlogsche prijs van 60 a f 70 geldt voor een middenstandspension. Daar voor wordt de maximumprijs 95.—. Was de prijs vóór den oorlog tusschen 70. 100.dan wordt hij thans ten hoogste 115-(eerste klas pension). De goedkoopste pensions worden gerekend tot de volkskost huizen, de duurdere tot de luxe pensions. De beschikking houdt voorts rekening met alle denkbare combinaties van kamers en personen. Het volledige tarief zal binnenkort met een duidelijke toelichting aan de leden der voor het pensionbedrijf bestaande organisaties worden toegezonden en op aanvraag bij het Directoraat-generaal van de Prijzen verkrijg baar zijn. Een belangrijke bepaling is, dat alle reeds gemaakte afspraken na 1 Januari 1947 aan de nieuwe regeling moeten worden aangepast HILVERSUM I. 301.5 M. 19.00 Prot. Kerkdienst. 20.00 Belangrijke ge beurtenissen in het afgeloopen jaar. 21.00 Het jaar 1946 in de wereldpolitiek. 21.15 1946 in de verstrooiïngsmuziek. 22.00 Het jaar 1946. 23.15 Nieuws. 23.30 Gram.platen. 23.45 Oudejaars avondtoespraak. 24.00 Twaalfuursein. 0.00 Felici taties en Nieuwjaarsgroeten. 0.30—1.00 Reportage van de jaarwisseling in Batavia, groeten van mi- litaren, 1.00 Nieuwjaarswenseh. HILVERSUM II, 415.5 M. en 218 M. 19.00 Nieuws. 19.15 Jeugdgemeenschap. 19.30 De Brug. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.13 Jan van Ostade. 20,30 Muzikale Tombola! "l De laatste dag. 22.00 Nieuws. 22.15 Jaarrevue 22,45 Het laatste uur. 23.45 Te Deum. 23.50 Orgelspel en gebed. 24.00 Klokslag. 0.00 Toe spraak door Prof. Dr. J\ B. Kors O. P. 0.15 Een vroolijk begin. 0.30 Een nieuw begin. 0.45—1.00 Groeten aan zeevarenden. WOENSDAG HILVERSUM J, 301.5 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Hoogmis. 9.30 Nieuws. 9.45 Orgelspel. 10.00 Kerkdienst. 11.30 Weensch Plill- harmonisch Orkest. 11.35 Hilversumsch Diacones- senkoor. 12.40 Een nieuw jaar. een nieuwe aan pak. 13.00 Nieuws. 13.15 Met band en plaat. 14.00 Metropoie orkest. 14.45 Declamatie. 15.00 Can tate no. 110. 15.36 Quintet in C van Haydn. 16.00 Jeugduurtje. 16.45 Kamerorkest. 17.45 Orgelcon cert George Robert. 18.00 Progr. Nederlandsche strijdkrachten. 19.00 Münchener Philharmonisoh orkest. 19.15 Intensieve Arbeidsplicht. 19.30 Nieuws. 19.45 Weeroverzicht. 19.48 Muzikaal Al lerlei. 20.15 Nieuwjaarsboodschap voor Oude en Nieuwe wereld. 21.15 Radio Philharmonisch Or kest. 22.15 Actueel Geluid. 22.30 Eileen Joyce. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Ge wijde muziek. HILVERSUM n, 415.5 M. en 218 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek en nagekomen ;roeten. 9.30 Orgel. 10.00 Morgenwijding. 10.20 De regenboog. 11.00 Geestelijk leven. 11.15 Am- steraamsch strijkkwartet. 12.00 Gram.muziek. 12.30 Veel heli en zegen. 13.00 Nieuws. 13,15 Om roeporkest. 14.00 Om en nabij de twintig. 14.25 Omroeporkest. 15.00 Dorpsvrijage. 15.50 Klein vrouwenkoor. 16.15 Miller Sextet. 16.40 Het stond in de kran/t. 17.10 Kruisgesprekken Amsterdam —Batavia—Paramaribo. 17.45 Indo-China. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram.muziek. 18.45 Nieuwjaars groeten uit het buitenland. 19.30 Nieuwjaarstoe spraak. 20.00 Nieuws. 20.05 De bruiloft van Kltf- rls en Roosje. 21.15 Stradlva-sextel. 21.50 Het Kind. 22.40 lire Kentucky Minstrels. 23.00 Nieuws. 23,15 Gevarieerde Avondklanken. Belangstelling voor het Britsche elftal van 10 Mei Zeer groot is reeds nu in Engeland de be langstelling voor de enorme krachtproef, die het Britsche voetbal zal ondergaan op 10 Mei a.s., als de elf beste spelers van het vasteland van Europa in het Hampdon Park stadion te Glasgow in het veld' komen tegen een spe ciaal voor die gelegenheid samengestelde ploeg uit Grool-Brittannië. De vraag is zeer actueel, of spelers uit de Iersche Vrijstaat, zooals bijv. O'Flanagan van Arsenal, Carey van Manchester United. Gor man van Brentford en Walsh van Manchester City in het Britsch elftal zullen mogen of kunnen worden opgenomen. De Britsche pers stelt zich de opstelling algemeen als volgt voor: doel: Swift: achter: Shaw en Hardwick; midden: Wright, Brannan en Burgess: voor: Waddel. Carter. Lawton. Doherty en Liddel. Van dit elftal behoorden Swift, Hardwick, Wright, Carter en Lawton tot de ploeg, die onlangs in Huddersfield het Nederlandsche elftal versloeg. Voetbal op Nieuwjaarsdag Ongeveer 25 jaar geleden nam H.F.C. het initiatief op Nieuwjaarsdag een voetbalwed strijd te spelen tegen Oud-internationals. Vrij regelmatig zijn daarna de ontmoetingen ge houden, ondanks het feit, dat de Haarlem mers naar de'tweede en later naar de derde klas degradeerden. Morgen komen de Oud- internatiortaals weer op bezoek en het publiek zal van een aardige partij kunnen genieten. Aan de eene zijde techniek en aan den ande ren kant snelheid Doordat Wilders met het Amsterdamsch elftal speelt, is hij verhinderd in Haarlem uit te komen. Voor hem zal zijn clubgenoot Sty- ger meespelen, die de linkshalfplaats bezet. Krom verhuist naar de backplaats. De op stelling is: doel: Halle; achter: Krom en Cal- denhove; midden: Van Spaendonk, Pellikaan en Styger; voor: Wels, Vente, Lagendaal, Tap en Van Gelder. Het bestuur van De Zwaluwen heeft twee ploegen samengesteld, welke in Rotterdam en in Amsterdam (Olympisch Stadion) spelen. In het elftal te Rotterdam zijn o.a. opgesteld Roozen (Haarlem) en Biesbrouck (R.C.H.) en te Amsterdam Kraak (Stormvogels) en Van Onselen (V.S.V.) Kobus neemt aan het kampioenschap deel De Haarlemmer Kobus heeft in Den Haag deelgenomen aan de voor-wedstrijden om het nationaal kampioenschap groot biljart eerste klas 45 2. Hij behaalde drie overwinningen met 2093 punten in 169 beurten. Zijn gemid delde was 12.38 en zijn hoogste serie 75. Tege laar uit Leiden boekte de beste prestaties en won vijf partijen. Tegelijkertijd zijn in Rot terdam voorwedstrijden gehouden. Het resul taat is, dat. op 9, 10, 11 en 12 Januari aan de wedstrijden om het kampioenschap zullen deelnemen: H. Hoogland (Alkmaar), T. A. Kobus (Haarlem), A. P. van der Veen (Am sterdam), A. J. J. Lubach (Den Haag). L. G. J. Tegelaar (Leiden), P. Kruithof (Baren- drecht), A. van Loon (Bergen op Zoom) en J. A. Eichelsheim (Rotterdam). Utrecht organiseert nationale wandeltochten Dé Utrechtsche Politie Sportclub organiseerde bij de geboorte van de prinsesjes Beatrix en Irene nationale wandeltochten waaraan ruim 4000 wandelaars uit alle deelen van ons land deelnamen. Dezelfde vereeniging houdt natio nale wandeltochten over 20 K.M. ter gelegen heid van de te verwachten blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin. Deze tochten staan onder bescherming van een eere-comité waarvan dr. L, J. M. Beel en nog tal van andere vooraan staande persoonlijkheden deel uitmaken. Het doel is uiting te geven aan de aanhankelijkheid jegens het prinselijk gezin, de feestvreugde te verhoogen en tegelijkertijd propaganda te maken voor de wandelsport. De wandeltochten zullen vermoedelijk in de eerste helft van Februari 1947 worden gehouden en wel op den eersten Zaterdag en Zondag na de blijde gebeurtenis. Startplaats hotel De Vee stallen aan de C roesela an te Utrecht. Wielrenners in brand Tegen het einde van de wielerwedstrijden in het Vélodrome d'Hiver te Parijs kreeg de Zwitsersche stayer Besson. die op dat oogen blik de leiding had, een lekke band en moest loslaten, waarna de gangmaker Philippe ach ter hem tegen Bes^pn opvloog en ook Lambo- ley, de Fransche stayer achter Philippe's motor, in de botsing betrokken werd. Tot overmaat van ramp vlogen nog de Fransche kampioen Chaïllot en diens gangmaker Gué- rin in de groep Spoedig stonden de vijf slachtoffers in brand door de uits'troomende benzine der motoren en het duurde geruimen tijd alvorens men de slachtoffers verdere verwondingen kon besparen. Besson, Guérin, Philippe en Lamboley zijn ernstig gewond naar een hospitaal vervoerd. Chaillot had slechts geringe kwetsuren opgeloopen. Amerika won met 50 Door een overwinning van 50 op Austra lië Is Amerika houder van de Davis cup ge worden. In de laatste twee enkelspelen sloeg Jack Kramer John Bromwich met 86. 6—4, 64 en won Gardner Malloy van Dinny Pails met 63, 63, 64. Entreegelden voor de Davis cup De Australische tennisbond heeft als zija aandeel in de buit een bedrag ontvangen groot 20.000 pond, afkomstig van entrees voor de wedstrijden van de Challenge Round om de Davis cup. De totaalontvangsten bedroe gen 59.000 pond voor de drie wedstrijddagen. De drie mongenheden beweerden, dat de V. S. ïn der hoofdclausules van de overeenkomst van Potsdam schonden, door het toestaan van het gebruiken van sigaretten, waaraan ln de an>- dere zónes een tekort bestaat, om de gunst der Duitschers te winnen. De overeenkomst van Potsdam schrijft gelijke behandeling der Duit» sehers door alle bezettende mogendheden voor.. Het bezoek, dat de chef van den Britschen generalen staf. veldmaarschalk Montgomery, de volgende maand aan Moskou zal brengen, zal ongeveer Vijf dagen duren. Hij zal met zijp eigen vliegtuig reizen en te Moskou verblijven bij den Britschen ambassadeur. Het is niet zeker of hij Stalin zal ontmoeten. Montgomery is ultgenoo- digd door maarschalk Wassilewsky. den chef staf. Hij zal o.m. een onderhoud hebben met verschillende hooge officieren en een aantal militaire scholen bezoeken. Een Amerikaansch lijntoestel op weg van Buffalo (N.Y.) naar Chicago is ongeveer vijf km. van Michigan City bij een landing verongelukt. De eerste en tweede piloot werden gedood en 21 passagiers gewond, aldus werd te Chicago ver nomen. Volgens de Fransche pers in in het gebied van Hendaye een uitgebreid netwerk van spion- e ontdekt, met takken te Toulouse, Parijs, Bordeaux, Pau en Perpignan. De geheele organi satie zou van Irun (Spanje) uit worden geleid en de Fransche politie zou volledige documen ten belreffendd de activiteit dier spionnen be zitten. Vele Franschen. die tijdens de Duitsche bezetting lid waren van het leger van Vlchy, en andere collaborateurs zouden er deel van uit maken. Hevige protesten van Engeland, gesteund door Frankrijk en de Sovjet-Unie. hebben ge leid tot het verbieden van het gebruik van si garetten als betaalmiddel op de wettige ruil- markt, welke van 15 Januari Jl. in den Amerl- kaanschen sector van Berlijn ter bestrijding van de zwarten hanidel, werd ingesteld.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2