Velsen in het jaar vóór den wederopbouw Wat het jaar 1946 ons bracht Volksherstel maakt de balans op Tervoort voor aardappelen p.f. TROMPSTRAAT 6 Santpoort Dinsdag 31 December 1946 '1946.... Het eerste volle vredesjaar; een jaar van koers zoeken, van tasten, een jaar van voorbereidingen voor het groote werk, dat ons wacht, de wederopbouw, waarvoor ieder die werken kan de handen uit demouwen zal moeten steken, omdat er zoo ontzettend veel gedaan moet worden. De menschen, opgeschrikt door krijgsrumoer, verzwakt door ontberingen, gedeprimeerd door vernederingen, zijn langzamerhand weer in normalen doen geraakt. De meesten van ons hebben het oude werk weer opgenomen; er worden weer plannen gemaakt en er is al f weer veel gedaan. We wandelen niet meer langs brokstukken van huizen, maar ook nog niet langs nieuwe woningen, want de weder opbouw moet nog beginnen. Er is al weer veel gedaan en er is ook al weer veel gebeurd in onze gemeente. En van hetgeen er gedaan en gebeurd is, geven we hieronder in chronologische volgorde een kort resumé. Voor het eerste 'feit willen we echter de chronologische volgorde verbreken, omdat het eoo belangrijk is: 18 Julide Noordersluis gaat open. Wat was die Noordersluis ontwricht en toe getakeld, toen onze onderdrukkers den af tocht bliezen! De bewegingswerktuigen van de deuren waren radicaal vernield, geen on derdeel was onbeschadigd gebleven. De muur- moten aan elke kolkzijde waren naar voren en omlaag gekomen, in den Zuidelijken dam- wand werd door een explosie een. gat gesla gen. De granieten dekzerk kwam in beweging en vele blokken, die een gewicht haüderi van 2500 kg. werden een 30 m. verder op het sluis- fbrrein geworpen. Het zwaai-st getroffen was echter de_deur- kas van het blnnenhoofd. De waterzuil, ge volg van de explosies, heeft het centrale ma chine- en bedieningsgëbouw in letterlijken zin uit elkander gedrukt. De vernieling van het transformatorhuisje bracht ook de noodige narigheid mede en de, zich op den wal be vindende, rolwagens werden in het middel punt aangetast. Wanneer we er zoo over praten en schrij ven, lijkt dit alles .niet zoo heel erg voor den leek, doch wie de foto's van de vernielingen heeft gezien, begrijpt dat er met mannenmoed gewerkt moest worden om dezen, onmisbaren, verkeersweg weer bruikbaar te maken. In Augustus 1945 is .men begonnen met de werk zaamheden, 13 Juli 1946 wapperden de vlag gen in heel Velsen: de sluis werdofficieel heropend! Was het in. 1930 de „Johan van Oldenbarne- velt" die als eerste schip de nieuwe Noorder sluis passeerde, dit jaar was het de „Oranje" met vele repatrieerenden, het vlaggeschip van Amsterdam, dat den weg heropende voor zee schepen van 20.000 ton en grooter. Deze drijvende stad, plaats biedend aan 747 passagiers en 380 leden der bemanning is in triomf binnengehaald op een etra'lenden dag dn den zomer. Wat de bezetters ook vernielden, Neêrlands «energie bleef en groeide. Meer nog dan 29 April 1930 was 18 Juli 1946 een dag van glorie voor onze plaats. Het jaar begint. 3 Januari. Het jaar begon met de terug komst van 1300 landgenooten met de Alman- zora, gedesillusioneerd en berooid. Doch de enthousiaste begroeting op de plaats, waar- ze voor het eerst na vele jaren het vaderland terugzagen, is hun een troost geweest. Het moederland heeft hen met open armen ont vangen. De groote stroom was begonnen; hij zou het geheel e jaar aanhouden. In dezelfde maand dat IJmuiden het eerste repatrieeringsschip zag binnenkomen, beleef den we,en wel op den 4en de oprichting van de Stichting Wederopbouw Velsen, welke Stichting later een belangrijk lichaam zou worden, n.l. toen zij officieel werd ingescha keld als vertegenwoordigster der burgerij. 14 Januari begon de vïschexport naar Bel gië, die door verschillende omstandigheden van beperkten omvang bleef. De staking der Ovenmannen bij de Walserü- Oost, die gedurende- eenige maanden, dit groote bedrijf tot stilstand bracht, begon 16 Januari. De blokwals moest worden stop gezet en als gevolg daarvan zou spoedig de productie stilstaan. Hoog bezoek. 1 Februari kreeg de gemeente bezoek van <le ministers dr. L. J. M. Beel en ir. J. A. Rin gers, tot weLk bozoek de hooge gasten door het gemeentebestuur waren uitgenoodigd. Ten gemeentehuize werd een conferentie ge houden. Op denzelfden dag hervatte de Mekog'de fabricage van stikstof en geraakten 550 man personeel van de Walserij-Oost zonder werk, doordat het materiaal op was. Een productie van 3500 ton plaatijzer per maand ging hier door verloren. Op 5 Maart werd bekend, dat Engeland den invoer van een bepaalde hoeveelheid visch uit Nederland toestond. In dezen tijd kwam ook het bericht van de oprichting dei' Stich ting „Unievisch", waarvan sindsdien echter weinig meer gehoord werd. 500 woningen in 1946! Den 16eu Maart werden nadere bijzonder heden bekend over het plan voor den Weder opbouw. In Velsen zouden in 1946 500 wonin gen worden gebouwd. Ze zijn er echter niet gekomen. Maandag 29 April bracht een nieuwe ver laging (met 25 pCt.) van do vischprijzen. Moeilijkheden voor reeders, en visdhhandel werden gevreesd; de besommingen gingen .natuurlijk omlaag, maar ten slotte heeft het bedrijf zich zoo goed mogelijk aan de nieuwe situatie aangepast. Zaterdag 4 Mei vierde de gemeente op grootsche wijze de bevrijding van het vader land. Aan dit bevrijdingsfeest ging een in drukwekkende plechtigheid op Wester veld vooraf, waaraan vele duizenden ingezetenen deelnamen. In de eerste dagen van de schoone Mei maand ontstonden moeilijkheden in het vis- scherïjbedrijf, doordat voor de visch geen loo- nende prijzen gemaakt konden worden. Het was een actie waarin reeders en opvarenden als het ware stilzwijgend één lijn trokken. De aanvoeren waren in deze dagen zoo groot, dat lang 'niet alles direct geplaatst kon worden. Do maand Mei bracht meer belangrijke ge beurtenissen. De 7e Mei was het de dag, waarop de eerste ïharingloggers naar-zee zouden vertrekken. Daar er. echter een gescliil was tusschen ree ders en opvarenden en de inwilliging van de verlangens der opvarenden achterwege bleef, werd besloten niet uit te varen. En op Zaterdag 24 Augustus hield de Vak groep Groothandel een feestdiner bij Brink- mann in Haarlem, waar tevens de nieuwe propagandafilm „De Zee gaat open, IJmuiden herleeft" vertoond werd. Op 7 September werd in IJmuiden het kleu teronderwijs hei-vat door de gedeeltelijke her opening van de kleuterschool aan de Casem- brootstraat. Den lOcn September kreeg de wederopbouw vasteren vorm doordat aan de Woningbouwvereniging „Velsen" een voor schot werd verleend voor den bouw van 47 woningen in Velsen-Noord. En 14 September vierde de Rijles H.B.S. haar 25-jarig bestaan, bij welke gebeurtenis vele „ouden van dagen" dér school elkaar weer eens ontmoetten. Tusschen sommigen, die elkaar voor het eerst na zooveel jaren ont moetten, Jag het verschil tusschen een op komend snorretje en een grijzend of reeds kaal geworden hoofd. Een gouden jubileum van groote beteekenis werd aan gene zijde van het Noordzeekanaal gevierd, waar de Papierfabriek onder groote belangstelling jubileerde. En 1 October al weef een jubileum, -name lijk dat van de Nutsspaarbank, welke dien dag 30 jaar werd. Den 7en October wapperden langs de spoorlijn Haarlem—IJmuiden—Beverwijk vele vlaggen I De eerste Hoilandschc Ni« de 13 Mpi had IJmuiden de -primeur eerste Hollandsche .nieuwe. 17 Mei brachten 20527 kiezers hun stem uit dn Velsen op de verschillende candidaten voor de Tweede Kamer. De soldaten van de Joodsche brigade, 35 in getal, die de Visséherijschool hadden bezocht, vertrokken op 22 Mei weer naar het Beloofde Land. Den 29en van die maand trokken 19.491 Vel- senaren ter stembus voor de verkiezing der Provinciale Staten. Juni zette in met een sportevenement: Suo- jnï's Sintelbaah werd Zondag 2 Juni geopend, onder zeer groote belangstelling. Het weer werkte niet mee, doch spanning was er vol doende. 17 .Tuni werd Prins Bernhard b'j den Mij- nenveegdienst ontvangen door overste B. C. M. Schouten. Ongeveer 1300 officieren, onder officieren en manschappen, die onder bevel stonden van luitenant ter zee le klasse H. C. J. Coumou, werden door hem geïnspecteerd. Diehzelfden dag deed de arrondissemente- Op Zondag 27 October vertrok de Willem Barendsz voor de walvisclivangst, rechtbank te 's-Gravenhage uitspraak in het kort geding E.V.C. contra minister Drees en den Staat der Nederlanden, De E.V.C. werd veroordeeld in de kosten van het proces, daar de rechtbank den eisch van de E.V.C. niet ontvankelijk verklaarde. Een zwarte dag. Een zwarte dag voor Velsen was 27 Juni. Zes jonge mannen werden het slachtoffer van de noodlottige mijnontploffing op den Am- sterdamscheweg. Onze plaatsgenooten J. Stork en C. Schriel kwamen hierbij om het leven. Zoo werden we nog eenmaal van zeer nabij gewaar, dat de oorlog ook Velsen niet is voorbijgegaan. Walserij-West komt terug. Juli begon met een hoogtijdig voor Velsens industrie. Op den eersten van deze maand wapperde van de hoogste fabrieksgebouwen van het Hoogovenbedrijf de driekleur. Van de 46,000 ton machines, die de Duitschers uit de fonkelnieuwe Walserij-West geroofd had den, werd een groot deel in Rijnaken terug gevoerd. Er heerschte natuurlijk een -feeste lijke stemming, die tot uiting kwam in 'de rede van den voorzitter der directie ir.' A. H. Ingen Housz. Denzelfden dag het leven is vol tegen stellingen werden op Westerveld twee slachtoffers van de noodlottige mijnontplof fing namelijk luitenant C. Schriel en matroos Raithel met militaire eer begraven. De aankomst van de Oranje óp 18 Juli re leveerden we reeds in het begin van dit over zicht. Lunapark. „Onze Marine" organiseerde van 24 Juli af een feestweek met een groot Lunapark. Dui zenden ingezetenen en bewoners van de om geving hebben vermaak gezocht in de ver schillende „etablissementen" en er werden velé duizenden guldens geofferd op het altaar van nut en vermaak. „Onze Marine" is er- wel bij gevaren, Op 26 Juli brachten 19277 Velsenaren 18689 geldige stemmen uit op de candidaten voor den gemeenteraad. Hal E geopend. Maandag 29 Juli deed het Staatsvisséhêrs- havenbedrijf een flinken stap in de richting van den wederopbouw. Dien dag werd Hal E in gébruik genomen, waardoor de afslagruim te aanzienlijk werd uitgebreid. De maand Augustus was niet rijk aan schokkende gebeurtenissen, maar op Dinsdag den 20en had een belangrijke gebeurtenis plaats, namelijk het in gebruik nemen van den tweeden hoogoven, waarvan de productie geheel ten goede komt van den uitvoer', zoo dat deze oven niet alleen ijzer, maar ook deviezen voortbrengt. om^fen eersten electrischen trein te begroe ten. De stations en haltes waren versierd én overal heerschte vreugde over den terugkeer van onze trouwe electrische. 13 October kreeg de Ned. Hervormde Kerk te Santpoort 'haar fraaie gebrandschil-der-de ramen en 16 October vierde de school voor Christelijk Volksonderwijs aan de Van Lan- geveldstraat te Velsen-Noord haar 35-jarig bestaan. Een blijde tijding vermeldde ons blad van 18 October: de woningen van het Duitsche krijgsgevangenkamp komen vrij! Spoedig werden enkele betrokken, maar voordat ze- alle weer bewoond kunnen worden, moet er nog heel veel gebeuren. De Willem Barendsz vertrekt. „Zondag 27 October is een belangrijke da tum geworden in de geschiedenis van Neder land en de zee" schreven we in ons blad van Maandag 28 October. Dien Zondag vertrok de Willem Barendsz ter walvischvangst. Het was een dag met veel régen, maar desondanks was er veel belangstelling op de sluis. Inmiddels is de Willem Barendsz in de artarctische wa teren gearriveerd en zijn de eerste walvis- schen gevangen. 1 November werd IJmuiden 70 jaar. De ver jaardag werd niet- gevierd. Vrijdag 29 November werd de winkelgalerij aan den Oosterduinweg officieel geopend. Hiermede werd voorzien in een groote be hoefte aan winkelruimte. Dinsdag 3 December redde de Neeltje Ja- coba twee „■schipbreukelingen" van de Noor- derpier, nadat hun vlet tegen de blokken van die pier was geslagen en dienzelfden dag kwam de stoomtrawler Ev/ald terug' van het „dokavontuur". Vier IJmuider trawlers had den, zooals men weet, het klaargespeeld, een op de Noordzee ronddrijvend droogdok be houden in een Noorsche haven binnen te brengen. Op 12 December was net 50 jaar geleden, dat de Middensluis in gebruik werd genomen. Ter gelegenheid van dit gouden jubileum van de tweede poort naar Amsterdam, werd er gevlagd op de sluizen. In de tweede helft van de laatste maand van het jaar werd een regeling getroffen voor het markten der traw lers in Engeland. Overeenkomstig d«?ze rege ling zullen de booten een licence noodig hebben, die ze alleen krijgen, wanneer ze na een reis op Engeland, een reis op IJmuiden maken, Lagere scholen beginnen pa's op 6 Januari Naar wij vernemen zal als gevolg van de gaslooze uren het onderwijs aan de openbare lagere scholen niet beginnen op 3, maar op 6 Januari 1947. De schooltijden zijn als volgt veranderd: Moerbergschflol (school 2), F. L. Ossen- dorpschool (4), Velserbe'ekschool (5), Jan Ligthartschool (6) en Ir. L. P. Krijgerschool (7) van II-I21/2 en van %41/2 uur. Theo Thijssenschool (3) en Adölf van Nassau- school (8) van 9-12 en van 2-4 uur. Willem de Zwijgerschool (9) van 8-11,45 en van 1,30-3 uur. Leger des Heils Voor buitenkerkelijke kinderen, dat wil zeggen voor hen, die tot geen kerkgenoot schap of geloofsgemeenschap behooren, had het Leger des Heils een speciaal Kerstfeest georganiseerd. Dat hiermede in een behoefte werd voorzien bleek uit de opkomst. Ruim 80 kinderen hebben met aandacht geluisterd naar het verhaal van Adjudant Bergsma omtrent de beteeke nis van Kerstmis. Vlijtige handen zorgden voor de gebruikelijke versnaperingen. De Kerstgeschiedenis werd door een keurige serie lichtbeelden duidelijk gemaakt en hierbij werd tevens een verhaal verteld. Aan (het einde van de samenkomst ont vingen de kinderen een scheurkalender, appels en een Kerstkrans. Ongetwijfeld zal dit feest nog langen tijd bij de kinde ren in herinnering blijven. Autobotsing op Velserduinweg Op den Velserduinweg, hoek Zeeweg, had een aanrijding plaats tusschen een vracht auto uit Zoetermeer en een personenauto uit Haarlem. De bestuurder van de personenauto reed, volgens getuigen, met een snelheid van 50 60 km per uur, verleende op het kruis punt geen voorrang aan de van rechts komende vrachtauto, en reed deze in de flank aan. Hierdoor zwenkte de personen auto linksom en ze kwam 21 m verder aan de linkerzijde van den Zeeweg tot stilstand, zwaar beschadigd aan de voorzijde. Ook de vrachtauto werd ernstig beschadigd. Doktersdiensfen De dienst wordt op Nieuwjaarsdag wargenomen door de artseh C. H. de Jonge en A. J. van Leusen. WATERLOO-NIEUWS. Het bestuur van de V.V. „Waterloo" verzoekt ons te melden, dat het secretari aat thans wordt waargenomen door den heer J. Kok, Zeeweg 249, IJmuiden-O. AUTO-REPARATIEWERKPLAATS Burgemeester en. Wethouders der ge meente Velsen hebben bij besluit van 24 December 1946 ingevolge de Hinderwet vergunning onder voorwaarden verleend aan de firme W. Zwier en Zonen, Bloem- straat 33 te IJmuiden tot het uitbreiden van de auto-reparatiewerkplaats in de perceelen Bloemstraat 57-59 te IJmuiden. MARKTBERICHT VAN MAANDAG Besommingen: Stroom trawlers: Oostzee IJM 147 f5259; Prinses Beatrix IJM 117 f 8357. Kustvisschërs: HD 174 f59. In Juni bezocht Prins Bernhard den mijnenveegdienst. Na de liquidatie zal getracht worden- een Volkshuis te stichten Hel opblazen van de door Duitschers gebouwde bunkers is menigmaal van invloed geweest op den dagelijkschen gang van zaken. Vandaag, 31 December 1946 heeft de af- deeling Velsen van Ned. Volksherstel haar taak volbracht, Bestuur en comité, al'smede het personeel zijn Maandagmiddag voor !t laatst officieel bij elkaar geweest. Voorzitter R. Verbeek presideerde de bijeenkomst en schetste uitvoerig het vele werk, dat Volksherstel heeft gedaan. Op 31 December zal het Plaatselijke Comité van Nederlands Volksherstel na een twee jarig bestaan, gedurende welken termijn een groote activiteit werd' ontplooid, in li quidatie gaan, aldus spreker. De heer Verbeek memoreerde het coör- dineerende werk van Volksherstel bij de volksfeesten, en gaf daarna een overzicht van de hul-pverleening. Volksherstel wist voor zijn werk in onze zwaar getroffen ge meente groote instemming te wekken, het geen moge wordengeconcludeerd uit het feit, dat door de bevolking een bedrag van ruim 1' 77.000.werd bijeen gebracht- Ruim 1000 uit Duitschland gerepatrieerde oorlogsslachtoffers ontvingen geldelijkfn steun en uitkeeringen in natura. Niet min der dan 11.000 personen konden worden geholpen aan kleeding, schoeisel, ligging, meubilair en keukengerei, waarvoor 25000 stuks goederen beschikbaar kwamen van de plaatselijke actie, de Shaef en de Harlc- goederen. Ook op het gebied van de kinderuitzen ding verleende Volksherstel medewerking. Uitgezonden werden 138 kinderen, waarvan 122 naar het buitenland. Voor de uitzen dingen van het?Centraal Genootschap werd een bedrag van f 1500.beschikbaar ge steld. Teneinde den socialen en cultureelen op bouw te stimuleeren, stelde Volksherstel voor de gezinshulp van het Wiite Kruis f 5000.beschikbaar, voor den wederop bouw yan de speeltuinen in deze gemeente DE nacht ligt donker om de huizen en traag tikken de klokken het Nieuwe Jaar tegemoet. Met kleine sprongetjes tege lijk wipt de groote wijzer van de Groote Kerk zijn laatste zestig minuten langs en het horloge in den vestzak van den man op de markt haast zich, om dit uur even snel te verslinden. De gedachten van dezen mensch zijn ech ter niet bij hètgeen vannacht gebeurt; hij heeft wel iets beters te doen dan sentimen teel te denken aan Oud en Nieuw; voor hem is de stad een gewone stad en de avond een gewone avond en er is werk te verzetten. Of 'is die brandkast achter' dat verlichte raam soms geen werk? O, zoo en dan kunnen alle klokken twaalf keer slaan en dan kan er een nieuw jaar komen, maar drie mille is meer waard dan een glas wijn of een oliebol, Een enkelen keer glijden de voeten van een wandelaar over het asfalt, een claxon sterft in een voos geluidje en verder is het stil, buiten de huizen. Daarbinnen staat de spanning van dit jaarlijksch uur, de po gingen om haar te verdrinken in een luch tig woord zijn ijdel.nog dertig minuten en dan komt een heel nieuw jaar met nieu we kansen en een schoone lei. Voorzichtig haalt de man daarbuiten zijn horloge uit en onder een flakkerende lan taarn ziet hij de secondenwijzer driftig stappen over de zestig en naar de dertig. Nog tien minuten en dan komt zijn slag. Nog tien minuten en dan zal' het vage ge bouw aan den overkant heelemaal duister zijn: die procuratiehouder zal z'n oude jaarsavond toch niet achter een bureau vieren? Nee, donker wordt het raam al in de hoogte en even later komt de wazige gestalte van eên ouden man door het. hek. dat hij voorzichtig achter zich sluit. Neuriënd van „uren dagen maanden ja ren" (Gek, dat zoo'n liedje uit je jeugd door je hoofd gaat spelen, was dat niet van de catechisatie?) loopt de donkere man onder den lantaarn vandaan naar het ge bouw, dat nu als een dreigende kolos tegen den sterrenhemel staat, met de zwarte ga ten van zijn ramen als doode oogen naar den nacht. Een looper in het slot van het hek, een zachte klik, even een blik op de straat en hij staat in een tegel-gang mev aan het eind een schemerige trap. Gauw maar onder dat nachtlampje door; een agent heeft niets met zijn karwei te maken. Dan is daar op de eerste verdiepinge een rij deuren, alle op slot. De laatste? Ja, de laatste. Ook dit- slot is voor rede vatbaar, wanneer de bezoeker er met een valscheö. sleutel tegen argumenteert. Wat is het hier donker. Eerst de gordijnen maar eens op zij en dan verder zien. Zoo, meneer, jij rookt er goed van peinst de man. terwijl hij het stompje sigaar met het verleidelij ke bandje er om precies zoo teruglegt in de aschbak, als hij het vond. De zware contouren van de brandkast zijn gemak kelijk te onderscheiden. Een cijferslot en een glad-koperen kruk beloven een vinni- gen strijd, maar hij heeft den tijd, ze zul len op Ouwejaar niet komen storen. Met de handschoentjes maar, je kunt niet we ten, de politie .is heel wat mans, als ze een vinger af drukje vindt. De Groote Kerk iaat haar klok voor zichtig over de laatste minuten draaien. Een ster -knippert tegen naar, maar zij ziet het niet, want nog even en dan is het twaalf uur en dan moeten de glazen om hoog en de vpchtige oogen boven, een fon kelend glas zijn mooier dan alle sterren van het heelal. De brandkast is een heel degelijke. Zweetdruppels parelen op een gebogen hoofd, de stilte is irriteerend en afwach tend. Dan knettert er iets in den hoek van de kamer, daar waar de duisternis het diepst is. Twaalf bronzen slagen vallen als lood in het vertrek, dan één stem: „Wij wen- schen alle luisteraars een voorspoedig en •alleszins gelukkig negentien-zeven-en- veertig. Hier zijn de groeten aan zeevaren den uit het vaderland. De heer Jacobsson laat zijn zoon Nielc groeten, aan boord van de „Euphraat".De familie Twee handen blijven stil, geknepen om een sleutelbos. „De heer Jacobsson, ja dat was hij en Niek, dat was zijn zoon. Zijn fijne kerel, stuurman, op de Euphraat". En zoo glijden de gedachten van den man te rug naar November, toen een brief van Niek hem had bereikt, waarin hij vertelde voor de aardigheid naar den omroep te hebben geschreven, om een Nieuwjaars groet aan hemzelf uit te .zenden in den Oudejaarsnacht. Tóen heeft' de man er geen acht op geslagen. Maar nu zijn naam door den aether .is gekomen, den/ct hij terug aan dien brief en aan Niek. Zoo, met de haren, voor de oogen luistert de man verder naar de „groeten voor zeevarenden", de lange lijst van eenzamen in de eerste uren van het pasgeboren jaar. Met zijn zakdoek probeert hij de krassen op de brandkast-deur weg te krijgen, maar ze blijven staan. Dan loopt hij de kamer uit en zwerft den nacht tegemoet, naar het zoldervertrek, waar de nacht als alle nachten, koud en gevoelloos is. Het hek van de bank blijft open, de eerste agent, die er in het nieuwe jaar voorbij komt, slaat alarm, maar de brandkast blijkt niet geforceerd te zijn. En het is een raadsel, want drie mille is meer dan een glas wijn Pp de reede van Madagascar draait een blonde jongen aan zijn' ontvangertje. Toch leuk, dat vader zijn naam heeft kunnen hooren. Zou hij nog- steeds op'dat kamer tje drie hoog wonen? Volgenden keer maar eens een dubbele cheque naar huis. De klokken in de stad tikken de eerste uren van het nieuwe jaar in vluchtige parten. Op zijn kleine kamer doet "de man een knieval voor zijn geweten. Wanneer hij opkijkt, gloort de eerste dag van dit glan zende iaar aan een lucht van azuur, J. F. Santpoort» kinderkoor gaf een uitvoering In zijn .openingswoord bij het concert van „Santpoorts Kinderkoor" vertelde Jan Booda gisteravond, dat Jiet voortbestaan van „Santpoorts Kinderkoor" onzeker was, Omdat het koor aan bloedarmoede leed, of nog duidelijker gezegd, omdat het aantal leden te klein was. We zouden de even- tueele opheffing ten zeerste betreuren, want zulks beteekent ongetwijfeld dat een stuk opvoeding verloren gaat. Dat Jan Booda onlgnks het kleine leden tal toch voor het voetlicht durfde komen, kwam, doordat hij zich de medewerking verzekerd had van een aantal jongelui van zijn Haarlemsch kinderkoor. Daardoor kwam het tot een uitvoering, welke op een zeer behoorlijk peil stond. Er werd, zooals men dat van een kinderkoor, dat onder leiding van 'Jan Booda staat gewend is, uiterst beschaafd «an genuanceerd gezongen en de uitspraak viel zeer te loven. Het jongenskoor was wat zwak, doch een aantal flinke meisjesstemmen schoten het sterke geslacht te hulp. We hoorden van het koor ondei' meer de mooie bloemen-cantate van Geertruida van Vladesacken en wel wat laat in het seizoen overigens een drietal aller aardigste Sinterklaasliedjes. In de bloemen- cantate zong Corry Bijster de sopraan solo. Alleen kwam in de lage zaal van het Jeugdhuis haar volumineus geluid niet vol komen tot zijn recht. Voorts beluisterden we van de Haarlemsche zangeres nog met genoegen Loots' mooie compositie „In 't Woud". NIEUWJAARSBIJEENKOMST P. v. d. A. De afdeeling Santpoort van de Partij van den Arbeid belegt a.s, Vrijdagavond een Nieuwjaarsbijeenkomst in Zomerlust. Spreker is de heer Evert Vermeer, lid van de Tweede Kamer, f 4.000.en voor diverse andere plaatse lijke vereenigingen f 2850.en voor de Commissie van. geestelijken en moreelen steun f 2500. Velsen helpt Oosterbeek. Hoe zwaar onze eigen bevolking ook ge troffen was. niettemin klopte Volksherstel niet tevergeefs aan, toen het ging om hulp aan Oosterbeek- Een gereedschapsactie le- verde een uitstekend resultaat o-p, en eeni ge auto's met ledikanten en bedden wer den door de zwaar getroffen Oósterbeek- sche bevolking dankbaar in ontvangst ge nomen. Bovendien kon Volksherstel een bedrag van f 4000.voor het Fonds Nood- gebieden beschikbaar stellen, opdat ook uit onze eigen gemeente een bijdrag werd ge geven in den steun aan hen, die als gevolg van het onmiddellijk oorlogsgeweld in uitermate zorgvolle omstandigheden leef den. Tot de laatste acties behoort de glasactie Velsen waardoor de onmiddellijke beschik king over ongeveer 375 vierkanten meter glas werd verkregen benevens de toezeg ging voor een deel. van de Actie „Ruilen is Troef", tot een kwantum van 1000 vier kanten meter. Verstrekking van distributie goederen. Wanneer daarnaast mag worden geme moreerd, dat het Comité en het personeel van Volksherstel -hun medewerking ver leenden bij de aanvragen en het samen stellen van de daarvoor noodzakelijke rapporten, voor de verstrekking van dis- tributie-goederen aan ongeveer 28.000 per sonen, behoeft het geen nader betoog, dat in deze twee jaren veel en belangrijk werk is gedaan. Al zullen nu niet allen, die de hulp in riepen van Volksherstel, enthousiast zijn over de bereikte resultaten, wij dienen wel in het oog të houden, dat er duizenden wa ren, die hulp en bijstand noodig hadden. Hoe dan ook, het personeel van. Volks herstel en daarbij waren er velen, die ette lijke maanden hun werk deden zonder daar bij eenige toegemoetkoming te willen aan vaarden, heeft hard gewerkt, en den danlc van onze gemeentenaren ruimschoots verdiend. Stichting van een Volkshuis? Intusschen heeft het, met de liquidatie belaste bestuur,, beslaande uit heeren: R. Verbeek, voorz., W. F. Visser (vice-yöor- zitter), P. Waardenburg (secretaris), P. J. v. d. Boogaard (penningmeester), J. de Meza, D. de Vries, W. J. Willems, C. de Jong' en P. J. E. v. d. Berg, nog belang rijke plannen, welke bij verwezenlijking een waardige afsluiting van het werk van Volksherstel zullen beteekenen. Het Comité heeft besloten, dat pogingen zullen worden ondernomen aan de bevol king van Velsen een blijvende herinnering na te laten, in den vorm van de. grondleg ging voor den bouw van een Volkshuis. Wanneer er, mede in het licht van den cultureelen wederopbouw in de gemeente Velsen, een ding noodzakelijk is, dan is het een gebouw, waar men voor het beleggen van vergaderingen, bijeenkomsten, het hou den van lezingen, enz. enz. ten allen tijde over kan beschikken. Reeds is een bedrag van ruim f 10.000.— beschikbaar en het moet niet uitgesloten worden geacht, dat de Comités van Volks herstel, behoorende tot het district Haar lem, te weten: Haarlem, Heemstede, Aals meer, Bennebroek yoor dit doel eveneens een bijdrage beschikbaar zullen stellen. Zoo blijft gelukkig nog een spoor van. het werk achter. De heer Verbeek bracht dank aan co mitéleden, bestuur en niet het minst,aan het actieve personeel. Een extra woord van hulde wijdde hij aan de heeren Van Dijk, Kersting en J. Visser- De heer W. J. Willems dankte den heer R. Verbeek namens het comité. „Uw vol komen objectiviteit hebben we weten te waardeeren", zoo zeide spreker. Voor het werk van het personeel had het Comilé de grootste waardeering. Feestavond Postzegel vereniging „Santpoort" Ter gelegenheid van haar 10-jarig be staan belegt de Postzegelve reen i ging „Santpoort" Zaterdag 11 Januari als. een feestavond in „de W'eijman". Medewer ken zijn John Prins, humorist-conferen cier, Herman Teunissen,. pianist-accorde- onnist, Beppy Miyrav, cabaretière en Huib van Meurs, parodist. Entr'acte en balmuziek verzorgen The Harlem Boys. In verband met dit jubileum wordt Zondag 12 Januari a.s. een postzegelteh- toonstelling gehouden in het gebouw van de Kleuterschool aan de Wiistelaan. Fancy-fair voor de R.K. ?eugdacftie In Zomerlust werd j.l. Zaterdag, en Zon dag een fancy-fair gehouden ten bate, van de R.K. Jeugdactie, welke uitstekend is geslaagd. Reeds bij de opening, die door kapelaan H. de Graaf geschiedde, was er een druk bezoek en op beide- dagen )S het er voortdurend druk geweest. Aan attracties was er dan ook geen gebrek en op allerlei manieren konden de bezoekers zich vermaken. Zondagavond 9 uur werd de fancy-fai£ door pastoor A. F. J. Goossens gesloten, 4

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 8