IJmuider Courant „Velen zijn zoo vervuld van eigen belang dat zij de ellende van anderen vergeten Moederlijk woord van onze Vorstin OïitwapeningsdebdL wordt uitgesteld tot begin volgende week Onverwachte vijandelijkheden in de buurt van Medan Sterker linkervleugel in gewijzigd Indonesisch parlement Nieuwe bonnen 61e Jaargang No". 18522 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaame 12, Tel. 12713, 10132. KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD BontJérÏÏag 2 Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. -• Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4.Franco per post 4.50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerenoom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Op Oudejaarsavond heeft de Koningin de volgende radiorede gehouden: ..Nu gij voor de laatste maal in 1946 om den huiselijken haard zijt geschaard, - of misschien ver hier vandaan in eenzaam heid naar mij lustert. wil ik een enkel woord tot u spreken van gemoed tot ge moed. Allereerst mijn hartelijke wenschen voor het nieuwe jaar. Moge het u veel brengen waarvoor gij nu of later dankbaar kunt zijn. Mijn wenschen strekken zich uit vari vervulling van de meest eenvoudige be hoeften des levens tot de goederen van de hoogste geestelijke waarde. Het zijn wen schen voor uw huiselijk geluk en een hechte familieband, voor een groeiende saamhoorigheid als volk. voor levensblij heid en arbeidsvreugd, wenschen vooral voor beschaving van geest en gemoed. Onze rijksgenooten in het Westelijk half rond wensch ik toe de spoedige vervulling, eerst van het binnen de huidige Grondwet bereikbare en daarna van wat pas na Grondwetswijziging kan worden tot stand gebracht, opdat die zelfstandigheid u deel worde, waarnaar velen uwer zoo vurig verlangen en welke voor allen een geluk kige toekomst moge openen. Mijn gedachten gaan uit naar Indonesië, waar velen nog zoo zwaar worden be proefd- Moge bet. nieuwe jaar de nieuwe rechtsorde naderbij brengen waarvoor van verschillende zijden alle krachten worden ingespannen en welke allen ten goede moge komen, ieder zijn rechtmatige aan deel brengende in de geestelijke en stof felijke welvaart". Zïoh richtende tot allen in het moeder land. zeide de Koningin: „Wij leven in de overgangsjaren naar den vrede. Vanzelf sprekend is ons denken en handelen ge richt op een zoo spoedig mogelijk ontko men aan de ellende, waarin de oorlogsja ren ons hebben gedompeld, op een voor de toekomst Veiligstellen van ons zelf en de onzen. Hoe prijzenswaard de inspanning is. waarmede wij dit trachten te verwezen lijken, zij brengt groote gevaren met zich. Velen vergeten te spoedig, wat zij door maakten, zijn zoo vervuld van eigen be lang en leven zoo in zich zeiven gekeerd, dat oog, oor noch hart meer openstaat voor het leed van anderen voor de groote nood, stoffelijk mïtar vooral geestelijk, waarin soms de naaste buren verkeei-en. Vraagt gij u ooit weieens af, waar het meisje is gebleven dat iedere veertien dagen trouw, opvallend en ongekend, de bonkaarten thuis bracht voor uw zoon, die onderge doken was? Wat is er van den jongeman geworden, die met verachting van gevaar voor eigen leven u, ongezien, geregeld de illegale bladen thuis bezorgde, uit welker inhoud gij weer nieuwen moed putte en hoop op de uiteindelijke bevrijding? Zijt, gij niét al t.e spoedig vergeten de schand daden uit de concentratiekampen, die de edelsten en besten uit ons volk ondergin gen en die gruwelijker waren dan wat de geschiedenis ooit heeft geleend? Geeft gij u er rekenschap van dat de verbittering van vele jongeren voortkomt uit miskenning en achterstelling, welke een gevolg zijn van het niet willen of kunnen begrijpen van htm moeilijkheden en gerechtvaardigde verlangens? .Schijnt het soms niet of velen de oogen sluiten voor het leed van de oorlogsweduwe en haar jonge kinderen, die dag in dag uit herinnerd wordt aan het gemis van man en vader, voor den nood van hun vrienden uit Indië of van hen, die die in dit land zelf moesten evacueeren en enkel het vee- ge lijf nog konden redden? Hebt gij verleerd u in te denken en te verplaatsen in het leed en het gemis van al deze broeders en zusters? En ook gij, oud-illegale werkers, herin nert gij u voldoende uw goede voornemen in tijden van grooten nood, toen gij uw kameraden beloofdet, dat, mocht hun iets overkómen, voor hum vrouwen en kinde ren goed gezorgd zou worden, niet alleen materieel maar vooral ook geestelijk? Landgenooten, ik vrees, dat er een scheidsmuur wordt opgetrokken tusschen velen uwer en hen, die de doorstane schok ken nog steeds niet te boven zijn geko men, zoo dit al ooit gebeuren zal. Ik ver geet hierbij niet de goede en verblijdende uitzonderingen van hen, die geheel open staan'voor al dit leed en voor wie geen moeite te groot is om troost en verzachting te brengen. Met waardeering gedenk ik in dit verband den arbeid der Stichting 1940 1945. Vrienden echter, noch een organisa tie als de stichting, kunnen het gevoel van verlatenheid wegnemen. Dat kunnen wij slechts als volk in zijn geheel door te >za- men de verantwoordelijkheid er voor op ons te nemen. Laten wij ons onze eere- schtfld bewust blijven. Ik doe allereerst een dringend beroep op hen, die verant woordelijkheid dragen en op posten staan, waar geholpen kan worden. Mij tot alle landgenooten wendend, vraag ik, voor verdriet en gemis, voor geestelijke en stof- felijken nood de deuren van hart en huis en eigen kring open te zetten. Tracht hen, die in en door den oorlog geleden hebben, in den dïepsten zin des woord te begrij pen en mede te voelen wat er in hen leeft. Laat hen beseffen, dat zij een vaste plaats, een vrienden plaats hebben in het midden van onze volksgemeenschap. Vrouwelijke Chileensche gezant voor Nederland De Chileensche senaat heeft de benoeming van Madame Carmen Vial tot gezant in Ne derland goedgekeurd. Zij is de eerste vrouw die Chili diplomatiek in het buitenland zal vertegenwoordigen. Britsche kolenmijnen zijn thans officieel staatseigendom De officieele overdracht van de Engelsche kolenmijnen aan den staat, heeft op Nieuw jaarsdag te Londen plaats gehad. Emmanuel S'ninwell, minister van brandstoffen en ener gie. heeft daarbij aan Lord Hyndley, voor zitter van den Nationalen Steenkolem-aad. den nieuwen eigenaar, een afdruk overhan digd van de nationalisatiewet voor de steen koolindustrie. De plechtigheid werd door mi nister-president Attlee. den minister van Bui- tenlandsche Zaken, Bevin, en vele andere be kende persoonlijkheden bijgewoond. Thans wend ik mij tot de oudstrijders in het binnenlandsch verzet Laat u niet ontmoedigen en wanhoopt niet, wanneer gij het doel waarvoor gii hebt gestreden nog veraf ziet. Het komt er thans op aan. dat datgene, waarvoor gij in het verzet pal hebt gestaan in en door het geheele Ne- derlandsche volk wordt verwezenlijkt en het is daarom noodzakelijk dat gij ook nu nog, ieder op zijn plaats, de idealen, ge koesterd in uw strijd, blijft uitdragen. Groote idealen wöiden niet in één jaar bereikt. Laat u niet tot daden verleiden en prik kelen, die u zelf slechts schade kunnen brengen en die een geest ademen waarte gen juist uw gevallen makkers gestreden hebben, toen zij hun leven gaven voor recht en wet. Slechts zóó blijft gij trouw aan den geest van het verzet. En tenslotte wend ik mij tot u die na den oorlog vereenzaamd in het leven zijt achtergebleven en door de traagheid des harten, ook van wie u omringen, vaak zoo radeloos gestemd, wanhoop in u voelt op stijgen. Uit vele brieven die ik in den loop van dit jaar heb ontvangen weet ik hoe moei lijk uw leven is door verdriet en liefde loosheid. Gij zijt echter niet verlaten. Goddank kloppen er in ons volk nog liefhebbende harten voor u. In deze tijden van onrust en onzekerheid, die zoowel in als buiten ons vaderland hun invloed doen gevoelen, gaat wat u drukt ook aan mij niet voorbij. Ook ik heb mijn sombere oogenblikken, wanneer ik zooveel liefdeloosheid, leed en verwan-ing om mij heen zie. Maar neen, wij komen van het Kerst feest en nemen daarvan mede geloof, hoop en liefde, maar de liefde het meest. Die liefde, die nimmer wanhoopt en steeds klaar staat om vertrouwen te schenken. Laat ons elkander in het nieuwe jaar een kans geven en vertrouwen schenken en ook in dit opzicht het voorbeeld volgen, dat Christus ons geeft. Dan zal veel mo gelijk zijn, dat thans onmogelijk schijnt". Zoon van De Lesseps gearresteerd Paul dc Lesseps, de 63-jarige zoon van graaf Ferdinand de Lesseps, ontwerper van net Suez-kanaal, is, volgens de Pavijsche po litie, gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van verstandhouding met den vijand en zou met de nazi's onderhandeld hebben over den ver koop van zijn rechten op het Suez-kanaal en op olievelden, die hij in de buurt van Alexan- drette (Turkije) bezat. ONDERSCHEIDINGEN VOOR WINANT EN SMUTS. De Orde van Verdienste (Order of Me rit), de hoogste Britsche onderscheiding, is door Koning George VI toegekend aafi John G Winant, gedurende den oorlog ambassa deur der Vereenigde Staten in Engeland. De eenige, die deze onderscheiding eveneens ont vangt, is de premier van Zuid-Afrika. veld maarschalk Jan Smuts. WEER EEN HOTELBRAND, MAAR ZONDER ONGELUKKEN. Op den laatsten dag van 1946 heeft opnieuw een hotelbrand in de Vereenigde Staten ge woed, thans in het 120 kamers tellende An drew Johnsönhotel te Raleigh, in Noord- Carolina. De hotelgasten konden tijdig gewaarschuwd worden. Per lift en langs de trap begaven zij zich in nachtgewaad naar een veiliger plaats. Van de 84 hotelgasten, die zich in het gebouw bevonden, werd er slechts één ge wond. Men vermoedt dat het vuur van een sigaret brand in een matras veroorzaakt heeft. Moskou zou zijn Duitsche politiek willen wijzigen Volgens den correspondent van het Britsche 'blad „Daily Mail" te Stockholm, wordt op hei oogenblik in het Kremlin een plan van de Sovjet-Unie besproken om de Sovjet-Russi sche politiek in Duitschland zoowel sen aan zien van de geallieerden als van de Duitschers te herzien. In diplomatieke kringen te Moskou zou men gelooven, dat deze besprekingen ten slotte zullen leiden tot een Sovjet Russisch aanbod om de economische en militaire gren zen tusschen de zóne van het roode leger en de rest van Duitschland te verwijderen. De prijs dien de Sovjet-Unie voor deze concessie zal vragen, is volgens den correspondenl een herziening van de huidige overeenkomst over herstelbetalingen van Duitschland. De Sovjet- Unie zou erop gesteld zijn dat haar aandeel aan de herstelbetalingen van de drie weste lijke zones van Duitschland uit de dagelijk- sche productie van consumptiegoederen door de industrieën in West- en Zuid-Duilschland worden betaald. Eerlang afschaffing der visa voor Engeland Groot-Brittannië en België zijn in onder handeling getreden over de afschaffing van visa bij het reizen van en naar beide landen. Reuter verneemt, dat na het afsluiten van de onderhandelingen met België, Groot-Brittan nië een soortgelijke overeenkomst wil treffen met Nederland en Luxemburg. Zwitserland en de Scandinavische landen zijn eerst later aan de beurf Rusland informeert naar de Iraansclie petroleum De Iransche minister van Buitenlandsche Zaken, Mohammed Ali Homayundjah, heeft meegedeeld, dat de Sovjet-Unie aan de Iraan- sche regeering een „vriendschappelijke" nota had overhandigd, waarin geïnformeerd wordt naar de olieconcessies, die Iran in 1946 aan de Sovjet-Unie heeft verleend en waarvan de limiet voor de ratificatie verstreken is. De Iraansche regeering heeft geantwoord, dat alle olieconcessies, die aan vreemde mogend heden worden toegestaan, geratificeerd moe ten worden door de Majlishet parlement zoodra dit lichaam gekozen en samengesteld is. HET DUITSCHE VREDESVERDRAG IN WARSCHAU GETEEKEND? Prof. Oscar Lange, aftredend ambassadeur van Polen in Washington, heeft medegedeeld, dat de Poolsche regeering te gelegener tijd zal voorstellen om de onderteëkening van het vredesverdrag met Duitschland in Warschau te laten geschieden. Prof. Lange motiveerde het voorstel aldus: „de oorlog is in Polen begonnen Warschau is van alle hoofdsteden in turopa het meest verwoest. De onderteëkenïng van het vredes verdrag met Duitschland in Warschau zal het bewijs zijn, dat een aanvalsoorlog niet loo- nend is". Om teleurstellingen te voorkomen De -politie van Charleville Oost- Frankrijk.heeft op nieuwjaarsmorgen de 33-jarige Charlotte Thiembault uit een opsluiting bevrijd, die 6YZ jaar heeft geduurd. Haar vader hield haar gevangen op een zolderkamertje, waar van het eene kleine venster door een ijzeren luik volkomen was afgesloten. Op de vraag, waarom hij zijn dochter zoo behandeld had, antwoordde de vader: „ik wilde haar voor de teleur stellingen des levens sparen". Een beeld van de openingszitting der conferentie van Den Pasar. Aan de regeerings- tafel, van links naar rechts: C. J. H. R: de Waal, plaatsvervangend algemeen regee ring scommissaris voor Borneo en de Groote Oost, dr. W. Bokhoven, directeur binnenlandsch bestuur,'dr. H. J. van Mook en dr. E. O. baron van Boetzelaer, gouvernementssecretaris. De Veiligheidsraad Aanvaring op de Wcstersclielde Omstreeks kwart voor zeven gisteravond kwam het Belgische stoomschip „Caritas I", groot ongeveer 2700 ton op de Wester- schelde in aanvaring met een onbekend schip. De „Caritas I", die op weg was van Gent naar zee, is aan den grond gezet. Met het achterschip vol water maakt het schip zware slagzij. Het zal vermoedelijk kapseizen. Kapitein en bemanning hebben het schip verlaten. Het woord is aan. Hayes: Hij dient zijn partij het best, die het vaderland het best dient. (Uit: Inaugural Address; 1887). Republikeinen zegden overeenkomst betreffende demarcatie-lijn op De rcpublikcinsch-Indonesische Kolonel Sitompoel heeft medegedeeld, dat de republï- kleinen de overeenkomst betreffende de demarcatielijn bii Medan opzeggen. Ihdonesische troepen in den omtrek van Medan hebben Maandag laat in den avond met zware artillerie het vuur geopend, zulks als gevolg van de schending van de overeenkomst door kolonel Sitompoel, aldus heeft een officieele Ncderlandsche woordvoerder heden medegedeeld. De Nederlandsche troepen antwoordden met zware artillerie en brachten na drie en een half uur vuren de Indonesische artillerie tot zwijgen. Met het oog op de militaire situatie hebben Nederlandsche troepen de tele fooncentrale, die voordien in rcpublikeinsche handen was, bezet. Dinsdagochtend begon de artillerie opnieuw te vuren, terwijl buiten de stad con centraties van de Lasjkar Ra'jat (volksleger) werden bericht. Naar aanleiding van de schending van de overeenkomst hebben Nederlandsche troepen Kotamasoem bezet. Er werd eenig verzet geboden, waarbij aan Nederlandsche zijde een doode te be treuren was. Over de aanleiding tot deze Incidenten I ren te bedaren, waren vergeefsch. Toen dc Afscheidstoespraak van Mr. van Kleffens De Veiligheidsraad heeft het algemeene debat over de ontwapening tot het begin van de volgende week uitgesteld. Tijdens de zitting van 31 December ver zochten de Vereenigde Staten een spoedige behandeling van het Amerikaansche pro gramma voor internationale controle op de atoom-energie. De Amerikaansche gedele geerde, Herschel Johnson, diende een for- meele resolutie in waarin den Veiligheids raad wordt verzocht „eersten vooi'rang" te geven aan de vestiging van internatio nale controle op de atoom-energie en in overeenstemming daarmede, behandeling van en beslissing over het aanstaande rap port van de atoom-energie-commissie zoo- dra dit ontvangen is. Daarna zal, naar Johnson uiteenzette, overwogen dienen te worden welke prac- tische maatregelen genomen moeten wor den voor de toepassing van de resolutie der Assemblée inzake de algemeene ont wapening. De Sovjetgedelegeerde Gromyko, die Johnson antwoordde, drong er op aan, dat de Veiligheidsraad de Sovjetresolutie het eerst in behandeling zou nemen, omdat men hier roet een „practischen maatregel" te doen had. terwijl het Amerikaansche voorstel slechts verzocht om „voorrang voor practiscbe maatregelen". De Veiligheidsraad heeft de discussie over deze kwestie tot de volgende bijeen komst, die uiterlijk op 7 Januari zal plaats hebben opgeschort. Mr. Van Kleffens neemt afscheid. Als aftredend voorzitter deelde Johnson mede, dat hij zijn opvolger zou verzoeken, de kwestie Triëst op de voorloopige agenda van de volgende bijeenkomst te plaatsen. Hij sprak vervolgens tot de afgevaardig den van Nederland, Egypte en Mexico een woord van afscheid. Deze landen zullen Weerbericht TIJDELIJKE OPKLARINGEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met enkele tijdelijke op klaringen. Plaatselijk eenige neerslag. Aanvankelijk afnemende, later weer toe nemende wind, voornamelijk tusschen Zuidwest en Zuidoost. Temperatuur om het vriespunt. Waarschuwing voor het verkeer: In den nacht van Donderdag op Vrijdag, vooral in het Noordoosten van het land, op vele plaatsen gladde wegen. Met een speciaal gecharterd vliegtuig van de KLM arriveerde de eerste Kerstpost uit Nederland in Batavia. Onder toezicht van de M. P. en een lid van de Koninklijke Marechaussee wordt de Kerstpost door Japansche krijgsgevangenen uitgeladen. VERTROUWEN IN DE SYRISCHE REGEERING. Na een lange en géanimeerde zitting heeft het parlement van Syrië te Damaskus met 58 tegen 33 stemmen een motie van vertrouwen aangenomen in het nieuwe ka binet van Djamil Mardam Bey. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Op Nieuwjaarsochtend is bij Charleston in de V. S. een vliegtuig van de International Airways neergestort. Het brandde geheel uit en de drie leden der bemanning kwamen om het leven. Er waren geen passagiers aan boord hun plaatsen aan Columbia, Syrië en Bel gië moeten afstaan. De Nederlandsche af gevaardigde, mr. Van Kleffens, nam met een korte toespraak afscheid van zijn col lega's in den Veiligheidsraad. Hij zeide: „Ik betreur het, afscheid te moeten ne men van mijn collega's. In onze debatten heeft het nooit aan beleefdheid, het wezen der-diplomatie ontbroken. De Veiligheids raad moet nog een enorme taak vervullen, met name de kwestie van de ontwapening, de pacificatie van het Zuid-oosten van Europa en vele andere kwesties. Wij heb ben reeds verschillende precedenten en interpretaties van het handvest gggeven. Sommige zullen den tijd trotseeren, andere zullen onder den druk van de publieke we reld-opinie veranderd moeten worden". meldt Aneta, dat de Nederlandsche mi litaire woordvoerder in Batavia op 31 De cember heeft medegedeeld, dat dc rcpu blikeinsche delegatie van de commissie voor uitvoering van de hestandsvoorwaar- den het Nederlandsche hoofdkwartier te Medan er van in kennis heeft gesteld, dat zij alle bestaande overeenkomsten, die met betrekking tot de demarcatielijn op 7 De cember waren gesloten, opzegde op grond van de beslissing van dc gemengde be standscommissie te Batavia dat „nieuwe defensiemaatregelen niet geoorloofd wa nen". De militaire woordvoerder voegde aan zijn mededeeling toe, dat de overeenkomst betreffende de demarcatielijn met volledige instemming van de republikeinsche delega tie gesloten was. Dr. J. J. van de Velde, politiek adviseur van de Nederlandsch-Indische regeering op Sumatra, verklaarde in aansluiting hierop, dat aan "Nederlandsche zijde alles was gedaan om de overeenkomst, welke door Sjarifoedin. en Oerip onderteekend was, na te leven, doch dat de republikein sche militaire leiders haar vooMdurend sa boteerden. Thans is met een telefonische mededeeling van kolonel Sitompoel van Siantar, die eveneens mede-onderteeke naar is geweest, de overeenkomst geschon den zonder eenigen redelijken grond. In verband met deze ontwikkeling heeft men de bevolking van Medan geadviseerd in huis te blijven- Militair incident op Zaterdag In het, op oudejaarsdag uitgegeven over zicht van den militairen toestand in Indië wordt medegedeeld, dat op 28 De cember in Medan een Nederlandsche pa trouille bij vergissing de voorloopige da- marcatielijn in den Zuidwestelijken sector overschreed. Ofschoon Nederlandsche mili taire autoriteiten onmiddellijk contact zochten met een republikeinschen liaison officier en met den republikeinschen bur gemeester van Medan, terwijl zij de fout, toegaven en maatregelen tegen de overtre ders toezegden, werd toch door gewapende benden een aanval in dezen sector inge zet. De Nederlandsche posten werden twee uur lang met geweren, mitrailleurs en mortieren beschoten, waarbij bovendien van Indonesische zijde voor het eerst van artillerie" gebruik werd gemaakt. Alle pogingen door bemiddeling der republikeinsche officieren en den burge meester van Medan, de verhitte gemoede- Sjahrir is van meening, dat het accoord van Linggadjati door het K.N.I.P. zal ivorden aanvaard Het Indonesische Centrale Nationale Co mité (K.N.I.P.) is als gevolg van een de creet, dat Maandag door president Soekar- no onderteekend werd, zoo meldt U.P., van 233 op 413 zetels gebracht. Na de nieuwe toewijzing der zetels zal de linkervleugel aanzienlijk sterker voor den dag komen. De buitengewesten, die vroeger nauwelijks vertegenwoordigd waren, beschikken thans over 91 zetels. De arbeiders en boerengroe pen, die vroeger niet vertegenwoordigd waren, hebben in het nieuwe parlement samen tachtig zetels. De communisten kwa men van een op 35 zetels. Dit nieuwe parlement, dat gedurende Januari in volledige zitting |bijeen zal ko men, moet beslissen over de aanvaarding of verwerping van de Indonesische basis overeenkomst. Op. het oogenblik hebben de beide groot ste partijen, de „Masjoemi" en de Indone sische Nationalisten tezamen 112 zetels. Men zegt, dat zij .afwijzend tegenover de overeenkomst staan, en dat minstens 74 leden, de socialistische, communistische en katholieke partijen vertegenwoordigd, vóór de overeenkomst zijn. Een aantal kleine partijen, alsmede de buitengewesten, die op het oogenblik over een krachtige verte genwoordiging beschikken, hebben hun meening nog niet kenbaar gemaakt. Interview met Sjahrir. Donderdag heeft Soetan Sjahrir tegen over een correspondent van het A.N.P. verklaard, dat hij een zoo groote uitbrei ding van het K.N.I.P. als vervat is in het decreet van president Soekarno niet ver wacht had- Het decreet van Soekarno gaat uit van desbetreffende voorstellen van het werkcomité van het K.N.I.P. en van de „Masjoemi", welke in het K.N.I.P. sterker vertegenwoordigd wilde zijn. Rekenend met een omslaan van de stem ming, wanneer het accoord van Linggadjati in de tweede helft van Januari in het K. N. I. P. zou worden behandeld, was Sjahrir van meening, dat het accoord zou worden aanvaard. Naar zijn schatting zouden de groote partijen tezamen ongeveer 200 stemmen ten gunste van het accoord uit brengen, terwijl een aanzienlijk aantal stemmen vóór van de kleinere partijen wordt verwacht. Zoo zou dan een meerder heid vóór Linggadjati bereikt worden. Omtrent den militairen toestand ver klaarde Sjahrir, dat de sfeer in het bin nenland van Java met den dag slechter werd. Hij zeide dat zelfs na onderteeke ning van de overeenkomst de fronten voor- loopig gehandhaafd zouden moeten blijven, daar er nog te veel wantrouwen heerscht. Sjahrir voegde hieraan toe, lat wanneer dit wantrouwen zou zijn verwijderd en overal waar de economische en sociale toestand dit vereischte, de militaire posi ties zouden kunnen worden verlaten. Vietnameesclie aanval in Hanoi afgeslagen Volgens het Fransche legerbericht neemt de druk der Vietnameesche troepen in het noorden der provincie Tonkin toe. De zwaarste aanval is gedaan op Nam Dinh, ongeveer 75 KM. ten Zuidoosten van Ha noi. De aanval is afgeslagen. De Vietnameesche radio-omroep meldt, dat het Vietnameesche kabinet op 30 De cember ergens in Hanoi in het geheim bij eengekomen is om een verslag van presi dent Ho Tsji Minh en den minister van defensie over den toestand te vernemen. De permanente commissie van de Viet nameesche nationale vergadering heeft een oproep tot de bevolking gericht, waarin voornamelijk gezegd wordt, dat „de strijd hevig zal zijn", maar dat de eindoverwin ning verzekerd is". mortiergranaten in de Chineesche wijk neerkwamen, besloot het Nederlandsche militaire commando 's avonds om half elf tegenmaatregelen te nemen. De Neder landsche artillerie vuurde tweemaal, waar op de tegenpartij het vuren staakte. Aan Nederlandsche zijde werden geen verliezen geleden. De verliezen aan repu blikeinsche zijde zijn nog niet bekend, doch naar verluidt zijn vele Indonesiërs gewond, omdat de mortiergranaten in eigen gebied terecht kwamen. Een samenzwering ontdekt tegen Hongaarsche regcering Volgens een bericht van het officieele Joego-Slavische nieuwsbureau „Tanjug" zou te Boedapest een complot tegen de Hongaarsche republiek ontdekt zijn, naar aanleiding waarvan tot een honderdtal ar restaties zou zijn overgegaan. Een arresta tiebevel zou zijn uitgevaardigd tegen den oud-generaal Lajos Dalcori Veres, die een leidend aandeel in de samenzwering zou hebben gehad. De samenzweerders zouden helpers hebben gevonden in personen, die tot het leger onder het regiem van Horthy behoorden en die in contact zouden staan met aanhangers van Horthy in het buiten land. In het begin van 1946 werd bericht, dat admiraal Horthy, die regent van Hongarije was onder het nazi-regiem, te Belgrado in arrest was, in afwachting van een proces wegens oorlogsmisdaden. Voor de periode van 5 tot en met 18 Ja nuari zijn de volgende bonnen geldig ver klaard: Bonkaarten KA KB KC 701 (strook no. 2) 55-1 Brood 800 gram brood 55-2 Brood 400 gram brood 55-1 Boter125 gram boter 55-2 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 55-3 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet 55-1 Melk 4 liter melk 55-2, 55-3 Melk3 liter melk 55-1 Vleesch.... 100 gram vleesch 55-2 Vleesch.... 300 gram vleesch 55-1 Algemeen.. 200 gram kaas 55-2 Algemeen.1 ei 55-3 Algemeen.. 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. 55-1B Reserve.1600 gram brood 55-IC Reserve. 800 gram brood Bonkaarten KD KE 701 (strook no, 2) 56-1 Brood 800 gram brood 56-1 Boter 250 gram boter 56.-2 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 56-1 Melk12 liter melk 56-1 56-2 Vleesch 100 gram vleesch 56-1 Algemeen.. 100 gram kaas 56-2 Algemeen.1 ei 56-3 56-4 Algem. 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. 56-1D Reserve.. 800 gram brood 56-1E Reserve.. 600 gr. bloem of kinder meel (niet uit rijst ber.) Tabak en snoep T 652 rantsoenen tabaksartikelen V 66200 gram chocolade en/of suikerwerken 2 rantsoo^'U tabaksartikelen 100 gran ~colade efl/of orfc. X 65., X 66.. suikerweriv Bonkaarten MA MB MC 701 (strook no. 2) 55-4 Brood 800 gram brood 55-4 Boter 250 gram boter 55-4 Margar. 250 gram margarine of 200 gram ve- 55-4 Melk5 liter melk 55-4 Vleesch.... 300 gram vleesch 55-5 Vleesch100 gram vleesch 55-4 Kaas200 gram kaas 55-4 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. Voor de week van 12 tot en met 18 Januari zullen nog bonnen worden aangewezen voor bloem, koffie, thee, cacao en tabak. De bonnen van de strooken no. 1 der toeslagkaarten voor bijzonderen arbeid en voor aanstaande en jonge moeders MA, MB, MC en MD 701 zijn na 5 Januari niet meer geldig. De bonnen dezer toeslagkaar ten hebben, zooals bekend, een geldigheids duur, welke gelijk is aan dien van de ove rige genummerde bonnen. Op de nieuwe bonnen kan morgen wor den gekocht, met uitzondering van de bon nen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag mag worden ge kocht. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen „55-1 Vleesch en 56-1 Vleesch" worden in geleverd. De niet aangewezen bonnen van strook no. 1 kunnen worden vernietigd.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1