De atoomcommissie neemt een besluit Zetelwisselingen in den Veiligheidsraad De Engelsche kolenmijnen zijn thans officieel genationaliseerd Onderwijzers trekken naar de steden Oorlogsmaatregelen der V.S. opgeheven C Panda en de Meesterdief J Wereldnieuws Vrijdag 3 Januari 1947 2 IN DE WERELDPOLITIEK: Dat de commissie voor de atoom-energie der U.NO. het Baruch-plan met zoo groote meerderheid heeft aangenomen (tien le den stemden voor. Rusland en Polen ont hielden zich van stemming) is wellicht minder het gevolg van de bewondering der afgevaardigden voor het Amerikaansche plan, dan van hun verlangen, eindelijk eens een concreet besluit te kunnen ne men na maandenlange ontvruchtbare dis cussies. Het Amerikaansche voorstel heeft van den beginne af tegenwerking van Rusland ondervonden niet omdat het elementen bevatte, die strijdig konden worden geacht met Rusland's belangen, doch veeleer omdat het niet tegemoet kwam aan het Russische verlangen, dat alle lot nu toe gefabriceerde atoombom men zouden moeten worden vernietigd, voor aleer er een internationale overeen- komst inzake de atoom-contróle zou wor den gesloten. Daarom heeft Rusland ook tot het laatst toe geprotesteerd tegen de terzijdestelling van het Vetorecht in de overweging dat het daardoor de kans zou missen eventueele uitvoeringsmaatregelen af te stemmen, wanneer deze niet in het vernietigen van reeds vervaardigde atoom bommen voorzagen. Het verschijnsel dat Rusland tot het laatste moment zijn oppositie tegen Ba- ruch's plan heeft volgehouden, behoeft geen ongerustheid te verwekken ten aan zien van den Russischen wil tot beteuge ling der atoom-energie. Zooals ieder land ter wereld, kan ook Rusland slechts het verlangen koesteren dat de onheilen van barstende atoombommen nooit over de we reld zullen worden uitgestrooid. Evenmin als Rusland zijde zal kunnen spinnen bij een nieuwen wereldoorlog met technische verwoestingsgolven, evenmin zal"het eenig voordeel kunnen boeken door te verhin deren, dat de atoombom van de lijst der 'geoorloofde wapenen geschrapt wordt. Het zou belachelijk zijn te veronderstellen dat de tegenstand van den Rus Gromyko in de atoomcommissie gebaseerd is op zijn liefde voor de atoombom. Er zijn andere redenen voor deze oppositie redenen van indi- recten samenhang met de vraag, of het wenschelijk is de atoombom uit de be schaafde wereld te bannen. Gromyko weet, hoe de Vereenigde Sta ten sinds de atoombommen op Japan vie len, intensief werkzaam ziin om een voor raad van die helsche instrumenten aan te leggen. Hij acht de preventieve vernieti ging van dezen voorraad noodzakelijk om het risico te vermijden, dat de Vereenigde Staten onder de internationaal-bindende reglementen van den Veiligheidsraad door het bezit van het atoom-arsenaal toch nog de alleenheerschers op het atoomgebied zouden blijven. Daartoe verlangt hij het ,Veto, opdat hij in den Veiligheidsraad dat risico kan reduceeren tot nul, door iedere uitvoeringsbepaling van het atoomregle ment te torpedeeren zoolang er in Ameri ka nog één afgewerkte atoombom ligt. Baruch, de enthousiaste en idealistische ontwerper van het Amerikaansche plan, heeft zich in de commissievergadering door zijn iedalisme tot een minder geluk kige uiting laten verleiden. Hij zeide rond uit dat alleen landen, die wellicht van plan waren de atoom-overeenkomst te bre ken, belang ltonden hebben bij de hand having van het Veto. Zeer koeltjes antwoordde Gromyko voor deze gelegenheid in het Engelsch dat Baruch „lichtvaardige uitingen" deed. Inderdaad kan men het daarmede eens zijn. Wanneer Rusland plannen had, de overeenkomst te breken, behoefde het zich niet zooveel moeite te geven om het ac- coord tot stand te laten komen in den vorm zooals het .dat wenschte. Voor een land, dat overeenkomsten wenscht te breken, doet de vorm dier over eenkomsten er bitter weinig toe. Uit dit alles blijkt wel, dat de gemoederen heftig beroerd zijn door het atoom-probleem. Geen wonder en gelukkig. Hoe meer van Amerikaansch-Engelsche zoowel als Russische zijde over dit onderwerp wordt tekeer gegaan, hoe sterker blijkt dat men aan beide zijden het onschatbare belang cr van inziet en hoe duidelijker het ver langen naar voren komt om met dit vraag stuk zoo goed en zoo doelmatig mogelijk af te rekenen. Meeningsverschil in de atoom-commis sie is een goed teelten wanneer dat uit eindelijk tenminste leidt naar het posi tieve resultaat, dat de heele wereld vutig verwacht J. L. Provinciale leening noodig van 13.660.000 De Provinciale Staten van Noordholland zullen een leening van niet minder dan f 13.660.000 moeten sluiten ter voldoening van een aantal lasten uit de bezettingsja ren. Deze leeningen konden in' dien tijd niet aangegaan worden, omdat als gevolg van een oneenigheid tusschen den Com missaris der provincie mr. A. J. Backer en den waarnemend secretaris-generaal van het departement van Financiën mr. M- M. Rost van Toningen de machtiging hiertoe achterwege was gebleven. Luitenant-Generaal G. Thomas, commandant van het eerste Brltsche legercorps in Duitschland, brak een arm bij een onfortuinlijke afdaling met een toboggan-slede in St. Moritz. Luit.-Generaal Thomas gekiekt bij zijn start, die eindigde in een botsing met den wand van de sledebaan. Voor het eerst sedert him instelling in Februari 1946 hebben de Veiligheidsraad, de Sociale en Economische raad der Ver eenigde Naties wijzigingen ondergaan. Met 1 Januari" zijn in den Veiligheidsraad Egypte, 'Nederland en Mexico vervangen door Syrië, België en Columbia. Een van de eerste taken der nieuwe leden zal zijn om deel te nemen aan een com missie van onderzoek welke zich bezig zal houden met de grensincidenten tusschen Griekenland en Joegoslavië, Bulgarije en Albanië, aldus Un. Press. België zal in den raad vertegenwoordigd zijn door M. S. van Langenhove die aan het hoofd stond van de Belgische delegatie ter algemeene UNO vergadering. Syrië wordt vertegenwoordigd door Faris el Khouri die het hoofd van de Syrische dele gatie tér algemeene vergadering was. De wisseling in het lidmaatschap brengt geen wijziging in de „politieke samenstel ling" van den Veiligheidsraad. Toen de vergadering in November de drie nieuwe leden koos, droeg zij er zorg voor dat de bestaande balans gehandhaafd bleef en algemeen wordt verwacht dat de nieuwe leden dezelfde standpunten zullen steunen als hun voorgangers. De nieuwe leden heb ben voor twee jaar zitting. Voor zoover het de niet-permanente leden betreft, wisselt de raad thans volledig. Drie andere leden' Australië, Brazilië en Nieuw Zeeland zullen over een jaar uit den raad treden. België en Nederland zijn ook betrokken bij een wisseling in den economischen en socialen raad. Per 1 Januari nam Neder land de rest van België's oorspronkelijke zittingsperiode over. Tijdens de stemming over de nieuwe zetelverdeeling in dezen raad kregen Nederland en Turkije even veel stemmen. België trok zich toen ten gunste van Nederland terug waardoor de erkiezing van zoowel Turkije als Neder land mogelijk werd. De nieuwe leden van dezen raad die drie jaar zitting nemen, zijn Venezuela, Nieuw Zeeland, Beylo Rusland en Turkije. De van België overgenomen zittings- Amerika heeft bewondering voor Nederland Nieuwjaarsboodschap van dr. A. Loudon De Nederlandsche ambassadeur in de Ver eenigde Staten, dr. A. Loudon, heeft een Nieuwjaarsboodschap tot het Nederlandsche volk gericht. Hij verklaarde, dat het Ameri kaansche publiek ten zeerste getroffen was door den strijd en het lijden van het Neder landsche volk en dankbaar voor de zeer vriendschappelijke wijze, waarop de Ameri kaansche troepen in Nederland zijn ontvan gen, Hij haalde uit „Time" een uitspraaik aan, welke slaat op H. M. de Koningin, namelijk „Het huis heeft een goede huisvrouw" er wees ook op hetgeen een Amerikaansche journalist zeide van Walcheren: „Een mira kel van drooglegging, door het genie dei- Nederlanders tot stand gebracht." Verder verklaarde dr. Loudon, dat de Nederlandsche geldzuivering in de Vereenigde Staten bewon dering heeft gewekt. „Niemand kan de Neder landers verslaan" schreef de Saturday Eve ning Post. Dr. Loudon herinnerde nog aan de maiden trip van de „Westerdam" en aan de manier waarop de K.L.M. opnieuw een luohtnet rond de geheèle wereld heeft gespannen. Den poli- tieken h'eropbouw in Nederland noemde hij een „democratische wedergeboorte". Velen in Nederland, aldus dr. Loudon, vragen zich af. of men in Amerika niet een al te rooskleuri- gen indruk krijgt van den toestand in Neder land, waar nog zoovele moeilijkheden moeten worden overwonnen en geweldige problemen moeten worden opgelost, „De Nederlanders zullen het voor elkaar brengen", verklaarde de ambassadeur, „doch zij hebben nog steeds de hulp van Amerika noodig." Agenda voor Haarlem Het streven is thans gericht op herstel van den export De Engelsche kolenmijnen, die thans, itérd hadden, gevoelens die door Attlee in na 1 Januari 1947, officieel genationali- een redevoering wei-den vertolkt. „Dit is Nederiandsch-Britsche handel in 1947 Aan het einde van deze maand zullen han delsbesprekingen tusschen Nederland en En geland worden gehouden. Het betreft hier de regeling van den wederzijdschen in- en uit voer voor het jaar 1947, waarbij de problemen van de betalingsbalans op den voorgrond zul. !en staan. Voor den Nederlandschen zuivel-export naar Engeland zijn de prijzen van het hoog ste belang. Zooals men zich herinneren zal heeft Denemarken met Engeland een contract afgesloten tegen prijzen, welke iets hooger liggen dan die, welke voor den handel met de dominions gelden. Deze laatste prijzen, die door Engeland doorgaans als maatstaf wor den gebezigd, worden door Nederland als te laag beschouwd. Een Brltsche delegatie is door de Neder landsche regeering uitgenoodigd omstreeks 20 Januari naar Den Haag te komen. De besprekingen zullen onder leiding staan van drs. A. B. Speekenbrink, directeur-gene raal voor de buitenlandsche economische be trekkingen van het departement van Econo mische Zaken. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat de conferentie in Londen zal plaats vin den. zooals oorspronkelijk de bedoeling was. Onderzoek tegen Haagschen politiecommissaris De Haagsche commissaris van politie, belast met, de leiding van de recherche, N.D.P., heeft op advies van het hoofdcom missariaat verlengd Kerstverlof genomen. Dit advies is gegeven, omdat tegen dezen commissaris een nieuw zuiveringsonder- zoek is ingesteld, terwijl het vermoeden bestaat, dat zijn gedragingen in een be paalde zaak tijdens de bezetting onjuist zouden zijn geweest, waardoor leden van illegale organisaties slachtoffers van den Sidherheitsdienst zouden zijn geworden. In hoeverre dit vermoeden juist is kan, han gende het onderzoek door den procureur fiscaal en door de polïtie-zuivering inge steld, nog niet worden vastgesteld. Het ad vies om met verlof te gaan, hetgeen dus geen schorsing beteekent is niet van justi tie of zuivering uitgegaan. Schipbreuk op de Westerschelde Het Belgische s.s. Caritas I groot 4600 ton, geladen met phosfaat, dat op de Wes terschelde na een aanvaring met het 9000 ton metende Nederlandsche s.s. „Jan Steen" zwaar beschadigd werd, is in tweeën gebroken en gezonken. De „Jan Steen" is met een ingedrukten voorsteven naar Ant werpen doorgevaren. VRIJDAG 3 JANUARI Stadsschouwburg: Rigoletto, 20 uur. Tuinzaal: Berfcus Aafjes (Ben voetreis naar Rome), 20 uur. Luixor: Hawaii Call (a. 1.) 14.00, 16.15, 13.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Symphonie Pastorale (10 j.) 14.00. 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Rembrandt: Going my way (a. 1.) 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Palace: Gekke Tourlsten (a. 1.) 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. City: Jeugdidylle (a. 1.) 14.15. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Gevaarlijk spel (14 j.) 14.30, 19.00 en 21.15 uur. ZATERDAG 4 JANUARI Stadsschouwburg: De Fonkelende stroom (Co- media), 20 uur. Begijnhofkapel: Youth for Christ (Jeugdappèl), 20 uur. Bioscopen: als Vrijdag. ird zijn, zullen misschien in den zomer van 1947 in staat zijn om kolen te expor teeren, zoo verklaarde Lord Hyndley, voor zitter van den Nationalen Kolenraad/' tegenover United „Niemand liever dan ik wil zoo spoedig mogelijk Britsehe kolen exporteeven, ver' klaarde de 62-jarige opperste leider van Engeland's kolenindustrie. Op het oogen- blik hebben we echter nauwelijks genoeg kolen om in onze eigen dringende behoef ten te voorzien. Ik hoop dat we in staat zullen zijn om in den zomer iets naar an dere landen te exporteeren ik kan u échter reeds wel vertellen dat het niet veel zal zijn". Sedert het eind van den oorlog heeft Hyndley die® vroeger controleur-generaal van het ministerie van Brandstof en Ener gie was en wiens jaarsalaris in zijn nieuwe functie 8.500 pond sterling zal zijn een hooger salaris dan de meeste Britsehe ministers hebben bezoeken gebracht aan België, Nederland, Frankrijk en Duitschland waar hij de problemen van den mijnbouw bestudeerde. „Ik besef ten volle de enorme behoefte aan kolen die er in West Europa, Scandi navië en andere Europeesche landen be staat. Wij, die thans Engeland's genationa liseerde kolenindustrie leiden, zullen ons uiterste best doen om er spoedig kolen heen te zenden. Hoeveel we zullen zenden en hoe snel we dat kunnen doen zal af hangen van de mijnwerkers, de bedrijfs leiders en de andere arbeiders in deze in-, dustrie", aldus Hyndley. De Britsehe kolenindüstrie werd officieel, op nieuws jaarsmorgen genationaliseerd tij dens een eenvoudige plechtigheid op het ministerie van brandstof en energie. Voor vele van de aanwezigen was de plechtigheid het in vervulling gaan van een droom die zij hun leven lang Klacht van het platteland: Vele kinderen zijn reeds van geregeld onderwijs verstoken Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Plattelandsvrouwen heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin het zijn groote bezorgdheid uitspreekt' over de omstandigheid, dat voor de scholen op het platteland zich bijna geen of in het geheel geen leerkrachten aanmelden. Het hoofdbestuur dringt er op aan. zoo mo gelijk maatregelen te nemen om aan dezen trek van plattelandsonderwijzers naar de stad een einde te maken. Als oorzaken van deze vlucht naar de stad noemt het hoofdbestuur de volgende redenen: Door de standplaats- aftrek in de 6alarisregeling. is het zeer be grijpelijk, dat zoowel de gehuwde als onge huwde onderwijzers liever gaan tiaar een hoogere standplaats, dan die waaronder de plaltelandsscholen vallen. De bewering, dat men op het platteland minder uitgaven heeft dan in de stad is niet vol te houden, aldus het hoofdbestuur. De belastingen zijn zoo niet hooger, zeker niet lager dan in de stad. De huren op het platteland zijn weliswaar iets lager dan in de stad, maar de pensionprijzen voor ongehuwden doen op de dorpen niet on der voor die in de steden. De plattelands onderwijzer heeft veel meer kosten om zijn kinderen te laten studeeren dan een leer kracht in de stad. waar alle mogelijke onder wijsinrichtingen zijn. Het is een financieele onmogelijkheid voor een onderwijzer ten plat- telande, zijn kinderen in de stad in den kost te doen, zoodat dan veelal getracht wordt, met het geheele gezin te verhuizen. De kos ten van het dagelijksoh leven op het platte land zijn voor een burger niet lager dan in de stad. Veelal is de prijs van groenten en andere levensmiddelen hooger. Al deze om standigheden dragen er toe bij. dat de onder wijskrachten van het platteland naar de steden gaan. Het hoofdbestuur verklaart, dat hierdoor vele kinderen op het platteland van geregeld onderwijs zijn verstoken Q VAN KLEFFENS ZAL TE CLEVELAND SPREKEN. Van 9 tot 11 Januari zal te Cleveland in de V.S. een openbaar congres worden gehouden, „report from world" genaamd. Belangrijke personen uit verschillende landen zullen- het woord voeren, Onder meer By mes, Sumner Welles, senator Van- denberg, Kardinaal Spellman, de Gasperi, Van Kleffens, Schumann, Wellington Koo ^n-Masaryk. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M, 19.00 Nieuws. 19.15 Non stop programma. 19.45 Assurantie-problemen. 20.00 Nieuws. 20.05 Weer- overzicht. 20.03 Bijbelmuziek. 20.40 De Scheep vaart en de Buitenlandsche handel. 21.00 Om roep orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Vragen aan voor bijgangers. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Rus sische Orkestwerken. HILVERSUM II, 415 M. en 218 M. i.OO Denk om de Bocht. 19.15 Tribunaal be sluit en interneeringsregeling. 19.30 Or.s Vrijzin nig Protestantsch geloof. 19.50 Vrijz. Prot. nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Rispetti e Strambotti. De dessaman. 21.00 Men vraagt en wij draaien. 21.30 Buiter.landsch weekoverzicht. 21.45 Musetteklanken. 22.15 Neger-clarinettislen. 22.40 Avond wijdjng. 23.00 Nieuws, 23.1* Symphonisch Vrijdagavondconcert. een gedenkwaardige dag. Velen van ons zul len zich herinneren dat zij dertig of veertig jaar geleden naar dezen dag hebben uit gezien". De grijze Emmanuel Shin well was zichtbaar onder den indruk toen Attlee zeide „drie maal is Shinwell minister voor de mijnen geweest en de derde maal slaagde hij er in om de hoop van duizen den in vervulling te doen gaan." De vlag van den nationalen kolenraad wordt geheschen op een der 1500 Engelsche kolenmijnen, die thans staatsbezit zijn geworden. Shinwell vrees in zijn redevoering op de dringende behoefte aan Britsehe kolen. „Onze kolenexport is practisch nihil. Be halve bunkerkolen en kolen van inferieure kwaliteit exporteeren wij practisch niets. Een van de voornaamste doelstellingen van den kolenraad en van ieder die den aard van onze nationale economie begrijpt, moet zijn den exporthandel zoo spoedig mogelijk te herstellen. Indien we genoeg kolen had den om te verkoopen zou er weinig of niets in de wereld zijn dat wij daarmede heden ten dage niet zouden kunnen koopen", zoo zeide Shinwell die de mijnwerkers beloofde dat hun welzijn een van de voornaamste zorgen van den nationalen kolenraad zou zijn. Een nieuwe loonregeling en invoering van de werkweek van vijf dagen staan op het programma. Over de huidige kolen- crisis zeide Shinwell dat indien de pro ductie van de afgeloopen weken gehand haafd zou kunnen blijven, Engelands kolenvoorraad voor industrieelè en andere doeleinden „redelijk goed" zou zijn. periode van "Nederland loopt over twee jaar af. De Vereenigde Staten en Libanon wer den herkozen. Behalve België treden uit Columbia, Griekenland, Oekraine en Joe goslavië. De nieuwe samenstelling betee kent een klein verlies voor Rusland dat een supporter wint Beylo Rusland doch er twee verliest Oekraine en Joe goslavië. De zes andere leden: Cuba, Tsje- choslowakije, India, Noorwegen, Sovjet Rusland en Engeland zullen volgend jaar vervangen worden. Truman zoekt toenadering tot de republikeinen President Truman heeft zijn regee- ï'ing vrijwillig van groote bevoegdhe den in moeilijke omstandigheden ont heven door formeel het „einde van de periode van vijandelijkheden van we reldoorlog nummer twee" af te kon digen. De president legde er den nadruk op, dat zijn proclamatie géén èinde maakt aan dén nationalen noodtoestand of oorlogstoe stand. Met betrekking tot beide zal hij binnenkort bij het congres voorstellen in dienen. De voornaamste wet, die door de pro clamatie wordt ter zijde gesteld is de zoo genaamde wet van Smith en Connally, die den president de bevoegdheid verlèent om beslag te feggen op industrieën waar ge- staakt wordt. Deze bevoegdheid, die nu wordt toegepast in de geschillen in de steenkoolindustrie, zal over zes maanden afloopen. Truman zelf heeft de proclamatie een poging genoemd om samen te werken met het Congres met zijn republikeinsche meerderheid. Reuters financieele correspondent te Londen seint, dat de proclamatie beteekent dat alle Amerikaansche schepen, die aan geallieerden in bruikleen zijn afgestaan, thans formeel gekocht of teruggegeven moeten worden. Vervolgens moeten ont vangers van zilver volgens de leen- en pacht-bepalingen dit voor het einde van 1951 teruggeven. Waarschijnlijk het be langrijkste van alles is dat het program voor steun aan prijzen van landbouwarti- kelen door de Amerikaansche regeering slechts van toepassing zal zijn op de oog sten van 1947 en 1948, doch niet op die van 1949. De proclamatie zal vervolgens automatisch een scherpe verlaging brengen van accijnzen op dranken, juweelen en bont en van telefoon-, telegraaf- en radio berichttarieven. Bezoek met lange vingers „Kantoorbediende" vermeldde de doopceel van den 22-jarigen verdachte, die zich Don derdag voor de Aurondissements-rechtbank te Haarlem'moest verantwoorden wegens dief stal van 450. Op 15 October van het afgeloopen jaar kwam deze F. E. uit Den Haag naar Haarlem, waar een uit Indië gerepatrieerde vriendin van zijn moeder woonde. Deze dame had juist geld ontvangen vóór haar kinderen; toen er echter gebeld werd tijdens het bezoek van E. haalde deze het geldkistje met het geld uit het dressoir en hij ging er vandoor. In het Zuiden verbraste hij de buit en tusschen de bedrijven door zag verdachte kans een café eigenaar uit Maastricht van 125.te ont doen„en nu zitten we met de gebakken peren" aldus besloot de president van de rechtbank het relaas. De officier vond het een lage daad van E. en eischte 1 jaar tegen hem, waarvan de helft voorwaardelijk. Uit spraak op 16 Januari. Tegen den kapper J. S. uit Haarlem en zijn lotgenoot, een chocoladebewerker, die naar den naam J. M. luisterde, werden respectie velijk 12 en 10 maanden gevangenisstraf ge- eischt. Zij werden er van verdac/ht, op den avond van Koninginnedag 1946 een accordeon, een naaimachine en een tapijt te hebben ge stolen uit een. huis aan de Saracenenstraat. Beiden ontkenden. Het Tribunaal kan nog voort Het Haarlemsche Tribunaal, dat in Juni van het vorige jaar zijn arbeid aanving, heeft in die zes maanden 1041 zaken in behandeling gekregen. Daarvan zijn er thans ruim ,500 af gewerkt. Men verwacht, dat er nog minstens duizend gevallen zullen volgen, die krachtens het Tribunaalbesluit worden toegewezen. Op het oogenblik worden bovendien vele geval len, die oorspronkelijk door de Bijzonder Ge rechtshoven behandeld zouden worden, aar de Tribunalen toegewezen. Het is de bedoe ling, dat deze twee instellingen zooveel mo gelijk op zullen werken. Op deze wijze hoopt men de be rechting der politieke delinquenten bin- nen anderhalf tot twee jaar te doen af loopen. Men verwacht, dat'over enkele maan den eenlge kamers geliquideerd kunnen wor den, zooals dit ook bij het Amsterdamsche Tribunaal het geval is geweest. Rotterdam heeft bijna 637.000 inwoners Het aantal inwoners van Rotterdam nam in 1946 toe met 20.800, hoofdzakelijk ten gevolge van het zeer hooge aantal ge boorten; 19.000 jonggeborenen werden in de registers van den Burgerlijken Stand ingeschreven, terwijl dit aantal in de jaren voor den oorlog om de 10.000 placht te schommelen. Het overschot van vesti ging boven vertrek bedroeg 6.800 perso nen. Het sterftecijfer daalde tot normale proporties. Het bevolkingscijfer is thans tot het nog nimmer tevoren bereikte ge tal van 636.9Ö0 inwoners oip 1 Januari 1947 gestegen. Panda stapte achter Joris Goedbloed aan het café binnen. Hij wist niet goed wat hij doen moest, want hij vertrouwde hem helemaal niet. Maar hij had honger en dorst en dat was een onprettig gevoel. „Góeden- middag, eenvoudige liedengroette Joris. „Een glas melk voor dit knaapje en voor mij een pintje bier. Hoe gaan de zaken Gaat uw nering naar wens?" „Goeie dag" zei de klant die voor het buffet stond. „De zaken gaan naar wens, dank je. Zie jè dit koffertje naast me? Dat zit vol met geld! Vanmorgen zaten er nog veters en knópen in en nu heb ik alles al verkocht! Ja, ik mag niet moppéren!" Panda zat aan een tafeltje zijn melk te drinken en hoorde het gesprek- -JJa* loopt weer verkeerddacht hij. Rotterdam en het Duitsche probleem Mr. A. C. W. Beerman, voorzitter van de vereeniging „Havenbelangen" te Rot terdam heeft in een oudejaarsrede mede gedeeld, dat in 1946 ruim 4400 schepen de haven zijn binnengekomen. Ondanks den vooruitgang van de haven blijft het beeld in verhouding tot 1938, loen ruim 15.000 schepen met een inhoud van 42 millioen ton binnenkwamen, triest, Rotterdam, zoo zeide hij. is een bii uitstek internationale haven, meer dan andere aangewezen op het achterland, waar voor den oorlog alleen 75 pet. van het verkeer voor bestemd was. De ruïnes aan Rijn en Ruhr mogen niet haar schaduwen blijven werpen op onze haven, waar van de 15-000 binnenkomen de schepen er 4600 onder Duitsche vlag voeren. Wij moeten ons bewust zijn, aldus de heer Beerman, dat Rotterdam nooit het voor-oorlogsche volume zal bereiken zonder opbloei van het achterland. De voorgenomen oplossingen ten aanzien van Duitschland kunnen Rotterdam daarom niet onverschillig laten. Voor de ontman teling van de Duitsche industrie zijn be tere oplossingen denkbaar en wanneer volgens de tweede „oplossing" de Duitsche staat tot nationalisatie zal overgaan, zal het gevolg daarvan zijn, dat meer nog dan tot nu toe onze bond'genooten de Duitsche Noordzeehavens zullen inschakelen. In zoo verre kan Rotterdam slechts zelf zijn pas- siefpost verkleinen, dat het zijn reputatie als goede en snelle haven onverzwakt handhaaft, voor redelijke tarieven zorgt en ook voor betrouwbaarheid en eerlijkheid. De voorzitter van de havenvereeniging „Rotterdam" deelde mede dat de vereeni ging het plan heeft om een zeeschip, mo gelijk een kustvaarder te gaan exploitee- ren. Kleine spaarders zullen dan in de ge legenheid worden gesteld een aandeel bij een té sparen. Sportprogramma's voor Zondag Het programma van den Kon. Ned. Voetbal bond luidt: District I, lste klas: Feijenoord—VSV; 't Gooi—EDO; Ajax—RFC; Sparta—Emma. District II, eerste klas: Haarlem—Neptunus; Excelsior—De Volewijckers; DOS—Blauw Wit; Stormvogels—Xerxes. District I, tweede klas A: West Frisia—De Spartaan; WFC—RCH. Tweede klas B: HBCVolendamOSV—TOG; DWV Watergraafsmeer; ZW—Velsen; SDW—KFC. Derde klasse: Halfweg—Bloemendaal; DEM— DTS; Terrasvogels—Rapiditas; WZ—Kinheim. Vierde klas: VVD—DCO; ASV—BSM; ZNC— DSS; Wilhelmina Vooruit—DIO; NAS—SDZ; Vliegende Vogels—VVE; Onze Gezellen—VVB. District n, derde klas A: TYBB—Blauw Zwart; Hillinen—VCS; Lugdunum—HFC. In den Kon. Ned. Hockeybond worden ge speeld: heeren eerste klas: 't Gooi—Laren; Delftsche Studenten—AmsterdamTOGO—Hil versum; Be Fair—BMHC; HDM—HHYC. Promo tieklas: HBS—BMHC 2; StrawberriesZand- voort. Tweede klas: Alliance—BMHC 3. Dames, eerste klas: TOGO—Hilversum; Rood Wit—Be Fair; BDHC—Amsterdam; SCHC—'t Gooi; HHYC HOC. Promotleklas: Strawberries—Kampong; BDHC 2—Amsterdam 2; Rood Wit 2—Amersfoort; HBS—FIT. Tweede klas: BDHC 4—Clubhuis Te Werve; Zandvoorb—Zuidwijck; Ever Swift— BDHC 3; Rood Wit 3—Pinoké. Het programma van den Kon. Ned Korf bal/bond vermeldt: Eerste klasse: Samos—Rohda; KZDED; SwiftBlauw Wit; O'kwartierAr chipel. Tweede klasse B: O'kwartier 2—BEP. C: Watervliet—Westerkwartier 2; Archipel 2—Sport Vereent. Derde klase D: Haarlem—Meo. E: TUBO KV. Voor den Haarlemschen Korfbalbond zijn vastgesteld: Eerste klasse: Nieuw Flora ITHB Aurora 3—Animo Ready 1; O'kwartier 3 Oosthoek l. Tweede klasse: SV 3 A—Nieuw Flora 2; Aurora 4Watervliet 3. Derde klasse: Haarlem 3—Animo Ready 3; SV 4—Watervliet 4; Watervliet 5-—Oosthoek 2. Olympische vlag teruggevonden De Olympische vlag, die na Duitschlands in eenstorting eenigen tijd zoek was, is terugge vonden in een der gebouwen van de Berlijnsche gemeentelijke bank. Zij is thans door de Rus sische militaire autoriteiten vrijgegeven en door den burgemeester van Berlijn dr. Ostrowsky overhandigd aan den Britsehen verbindings officier bij de BeriJjnsche overheid. De vlag, die sinds 1936 in Berlijn bewaard werd, zal opgezon den worden aan het Olympisch Comité in Zwit serland. Later wordt ze naar Londen gebracht om daar geheschen te worden bij gelegenheid van de Olympische Spelen in 1948. Worstelkampioenschappen De Haarlemsche Krachtsportvereeniging „Achil les" organiseert Zondagmiddag en -avond in „De Leeuwerik" de Nederlandsche worstelkampioen- schappen. De eindstrijden van alle afdeelingen staan op het programma. In elke afdeeling hebben rich vier worstelaars geplaatst. De Ne derlandsche kampioen gewichtheffen zwaarge wicht A. Charité zal trachten het record twee handig stooten te verbeteren. Het staat reeds op zijn. naam met 145 k.g. Sport In het kort BRITSCH INDIëRS NAAR EUROPA. De Britsch-fndische Hockeybond heeft besloten de vertegenwoordigende ploeg in 1948 naar Europa te zenden om deel te nemen aan de Olympische Spelen te Londen. Professor Olifhant, deskundige op het gebied van atoomenergie, heeft te Adelaide verklaard', dat naar zijn meening de Sovjet-Unie binnen vijf jaar het geheim van den atoombom zal bezitten. Volgens den professor zijn wetenschap en ge heim onvereenigbaar met elkaar. Verder deelde hij mede, dat een pond uranium hetzelfde ver mag als 1500 ton steenkolen. Radio Moskou maakt bekend, dat maar schalk Worosjilof benoemd is tot vice-voorzi t'ter van den ministerraad der Sovjet-Unie. Men verwacht in Londen dat d.e BrltsCh* regeering binnenkort maatregelen zal aankon digen om de vorming van industrieele kartels in de Britsehe zöne van. Duitschland tegen te gaan. Deze maatregelen zouden overeenkomen met die, welke onlangs in de Amerikaansche zóne zijn genomen en waarbij aan alle Duitsche firma's verboden is meer dan 10.000 man in dienst te hebben. Op een godsdienstige bijeenkomst te Sri- rampoer heeft Ghandi medegedeeld, dat Pandit Nehroe en verschillende andere leiders van de congrespartij met hem geconfereerd hebben en dat zij thans op den terugweg naar Delhi zijn met schriftelijke aanwijzingen van hem, om het constitutioneele probleem te benaderen op een basis van eensgezindheid tusschen Hindoes en Mohammedanen. John G. Winant. vertegenwoordiger der V. St. in den economischen en socialen raad der Vereenigde Naties, heeft zijn ontslag genomen. Hij wil, naar uit zijn brief aan president Tru man blijkt, als ambteloos burger in Amerika blijven wonen. Het bericht van het ontslag is verstrekt door het Witte Huis. De drie beste radio-verslaggevers van de BBC Frank Gifiard, W. V. Thomas en Robert Dunnett. zullen de reis van de Britsehe Konink lijke familie naar Zuid-Afrika meemaken. Gil- lard, die tijdens den oorlog groote bekendheid als oorlogsverslaggever verwierf, is met de lei ding van de reportage over het koninklijk bezoek belast, Dunnett heeft o.a. de bevrijding Ivan West-Nederland voor de BBC verslagen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2