De Koningin woonde galavoorstelling van „Gijsbrecht van Aemstel" bij Nieuwjaarsrede van dr. van Mook Nacht-Express Een kunstmatige „super-penicilins"? De ware „ontspanning"in een bedrijf is een veel omvattend begrip Amerikanen toonen groote belangstelling voor oude Nederlandsche meesters Vrijdag Januari 1947 IJMUIDER COURANT In den Stadsschouwburg te Amsterdam wordt weer als van ouds de Gysbrecht van Aemstel" opgevoerd, gevolgd door de „Bruiloft van Kloris en Roosje". Een scène tijdens de ondervraging van den Spie. Op den voorgrond links de Prior Louis van Gasteren). In het midden Gysbrecht van Aemstel Albert van Dalsumrechts daar naast Arend (Frits van Dijk) op de treden de Spie (Ben Groenier). Der traditie getrouw is op den avond van Nieuwjaarsdag Vondels „Gijsbrecht van Aemstel" in den Amsterdamschen Stadsschouwburg opgevoerd. De galavoor stelling droeg een bijzonder karakter door de aanwezigheid van de Koningin. De vorstin betrad bij het begin van de tweede acte de zaal en daar Haar bezoek geen officieel karakter droeg, nam Zij niet plaats in de koninklijke loge. Vondels treurspel werd ten tooneele ge bracht door de Stichting Amsterdamsch- Rotterdamsch Tooneelgezelschap onder regie van Albert van Dalsum. De Haar- lemsche Orkest Vereeniging, onder leiding van Maurice van IJzer, speelde de muziek van Arnold Juda. Na de Gijsbrecht volgde de gebruikelijke bruiloft van Kloris en Roosje. Op voor Amsterdam zeer toepasselijke wijze, name lijk in een met „trossen" behangen tram, die in het kader van de anti-tram-tros- actie door agenten werd aangehouden, reden Thomasvaer (Paul Huf) en Pieter nel (Marie Hamel) het tooneel op. De hier en daar rake Nieuwjaarswenschen van Theo van Raalte deden de zaal herhaalde malen applaudiseeren. Ook tot Hare Majesteit richtten Thomasvaer en Pieter nel zich met een zegenwensch, waarna de zaal de Koningin staande het Wilhelmus toezong. In zijn Woensdag gehouden nieuwjaars rede heeft dr. Van Mook er op gewezen, dat aan Nederlandsche zijde door de uit spraak van de Staten-Generaal inzake, het accoord van Linggadjati de zaken zijn ver duidelijkt, doch dat aan Indonesische zijde het beeld duisterder schijnt te zijn gewor den. Het is daarbij opvallend, hoe juist de van ons geïsoleerde figuren de meeste afbreuk doen aan de pogingen om vrede te stichten. Door de incidenten en botsin gen wordt vaak de indruk gewekt, dat uit sluitend sprake is van kwade trouw, doch spreker belichtte hiertegen, hoe moeilijk het is de veranderde omstandigheden te begrijpen, alsmede de voorwaarden, voor het verder samengaan zuiver te gevoelen. Dit vordert onvermijdelijk veèl tijd. Linggadjati, Malino en Den Pasar zijn geen aan ons opgelegde of afgedwongen concessies. Ons beleid berust op een wel overwogen principieel aanvaard plan, waarvan wij de beginselen niet zullen los laten, al zullen wellicht de methoden door andere moeten worden vervangen. Dr. van Mook wees er verder op, dat het vooral noodzakelijk is, dat de Indonesische jeugd leert haar enthousiasme aan te passen aan de praktijk en dat zij als bij tooverslag haar droombeeld van de onafhankelijkheid inruilt voor het ideaal van de vrijheid, welke door harden arbeid verkregen wordt. Dan is het mogelijk weerstand te bieden aan de lokstemmen van binnen- en bui- tenlandsche avonturiers, zoodat een ver trouwde samenwerking tot stand kan ko men. Ex-radio reporter veroordeeld De ex-radioreporter J. de V. werd Donderdag door het Haarlemsche Tribunaal veroordeeld tot interneering tot 10 Mei 1949 Hij werd tevens ontzet uit de beide kiesrechten voor den tijd van tien jaar en hij kreeg het verbod om als radio-reporter of journalist op te treden. J de V. had gedurende de bezetting repor tages gehouden over de installatie van prof. Westra en andere N.S.B.- en W.A.-feestélijk- heden. FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson 15) Dwïght moest dus uit Milaan terugge keerd zijn. En ik zou hem terug zien. Mis schien had het bericht van Giacomo van gisteren tengevolge gehad, dat het plan moest worden veranderd. Maar in ieder geval kon er tot morgenochtend om 7 uur met geen mogelijkheid een ingrijpende verandering komen. Het zou een verlichting voor mij zijn, als dit wachten eindelijk voorbij was. Wat beteekende dat zinnetje, dat ik niet ge volgd zou worden? Hoe konden ze dat we ten? Maar ik zou al weer geduld moeten hebben. Het had geen enkelen zin, over vermoedens en waarschijnlijkheden te pie keren. Ik wilde het briefje in het kanaal gooien en frommelde het in elkaar, maar ik kreeg een betere ingeving en bewaarde het tot ik het zou kunnen verbranden. Op den te rugweg brak ik er mij weer het hoofd over, wat het te beteekenen kon hebben, dat ik 's avonds een lange wandeling moest gaan maken. Waarschijnlijk loerde er in het hotel een of ander gevaar of zij wil den, dat ik zooveel mogelijk uit het ge zicht zou blijven. In een van de smalle straatjes, die op de Piazza San Marco uitloopen, kwam ik in een ongewoon gedrang terecht van men- «chcn, die allemaal naar de Piazza gingen De vorstin heeft de voorstelling tot het einde bijgewoond. In Haar gevolg bevon den zich mevrouw L. Th. de Beaufort, Dame du Palais, Jhr. F.. J. E. van Lennep, kamerheer in buitengewonen dienst, drs. M. Kohnstam, particulier secretaris en kapitein J. C. Bührman, adjudant van H.M. Bij Haar komst in den schouwburg was de Landsvrouwe begroet door burgemeester d'Ailly, die Haar een bouquet roode rozen aanbood. Ook waren aanwezig de wethou ders van de hoofdstad, de heeren B. C. Franke, mr. W. F. Schokking en L. Seegers met hun dames, alsmede de commissaris van politie, kolonel H. J. G. Kaasjager, de commandant van de eerste militaire af- deeling, luitenant-kolonel H. F. Dudok van Heel en vele andere burgerlijke en militaire autoriteiten. Niet als raadslid toegelaten leeraren in beroep Voor de afdeeling geschillen van den Raad van State is Donderdag het beroep behandeld dat de heeren mr. O. H. van Wijk en M. Wijers, respect, leeraar aan het Chr. Lyceum en aan het R.K, Lyceum Santa Maria te Haarlem, bij de Kroon hebben ingesteld tegen het besluit van den gemeenteraad van Heem stede. waarbij zij op grond van artikel 25 L der Gemeentewet niet als raadslid waren toegelaten wegens hun leeraarschap. Nadat staatsraad mr. J. B. Kan rapport had uitgebracht over deze zaak, verdedigde de heer N. Vos, gemeente-secretaris van Heem stede. het standpunt van den Taad. dat de beide leeraren, die middelbaar onderwijs geven op grond van art. 25 L niet als raads lid kunnen worden toegelaten. Mr. O. H. van Wijk, mede optredend na mens den heer Wijers, betoogde, dat art 25 zeer eng geïnterpreteerd moet worden. In het bijzonder gaat het om het begrip middelbaar onderwijs. De M. O. wet bepaalt dit begrip door scholen te noemen en niet aan de hand van den aard der vakken. De wet noemt geen lycea, zoodat leeraren aan deze onder- wijs-instellingen niet onder art. 25 L kunnen vallen. De afdeeling geschillen zal na beraad haar advies aan de Kroon uitbrengen. Annie Woud in Zuid-Afrika De tournee van - Annie Woud in Zuid-Afrika is voor de zangeres een zeer groot succes. Zij zong in Kaapstad binnen drie weken zes keer voor de radio, gaf een liederavond voor the College of Music en was 60liste op een abonnements concert van het symphonie-orkest aldaar. De Hollandsche club heeft haar een diner aangeboden. Thans is zij in Johannesburg, waar haar succes niet minder groot is en zij reeds eenige malen met orkest als soliste optrad en voor de radio zong. Haar werd een con tract voor vijf iaar in Zuid-Afrika aange boden. maar zij keert midden Februari naar Europa terug. De Trek een Engelseh weekblad in Kaapstad schreef o a. - - „Er is in ons midden een zangeres, die ik verwed er mijn laatste penny om binnen enkele jaren een wereldberoemde ster zal zijn. Er zijn zeer weinig alten tegen woordig in de wereld, die met Annie Woud vergeleken kunnen worden, en geen, neen geen enkele, die als zij, in het oratorium even goed is als in liederen. Zij is ik ben niet bang dit te verklaren niet alleen een groote zangeres, maar een der grootste van den tegenwoordigen tijd." BEHALVE de vele voordeelen, die de „won derstaf peniciline" biedt, bezit ^ij het na deel, dat de bacteriedoodende werking zóó in tens is, dat bij toediening ook de bacteriën in het lichaam welke noodzakelijk zijn voor de gezondheid, worden vernietigd. Dit heeft voor den patient wel eens minder aangename gevolgen. Slapheid en lusteloosheid komen vaak voor na een kuur met peniciline en er zijn zelfs gevallen bekend, dat er verschijfi- selen van krankzinnigheid zijn opgetreden. Dit is, niet name in de Vereenigde Staten, voor de medici aanleiding geweest een bac tericide te zoeken, dat in doodende werking dè peniciline zou evenaren zonder de voor het lichaam nuttige bacteriën aan te tasten. Niet minder dan 42 preparaten werden door de Amerikaansche geleerden gevonden om de peniciline te vervangen. Er zijn in October van dit jaar publicaties over verschenen in de Amerikaansche vaklitteratuur. Bij deze 42 preparaten is er één, dat in bacterie-dooden- de werking de peniciline overtreft en tevens een zekere selectie toepast door de voor het lichaam noodzakelijke bacteriën niet aan te tasten. De wetenschappelijke staf van een Neder landsche chemische fabriek verklaart thans de samenstelling van dit preparaat gevonden te hebben en is van plan deze nieuwe bacte ricide onder den naam „peniciloide" in den handel te brengen. Er is reeds peniciloide Reorganisatie der hoogere legerleiding Verschenen is een beschikking van den minister van Oorlog inzake reorganisatie van de hoogere legerleiding. Daarin be paalt de minister: Ingaande 1 Januari 1947 is het ministerie van Oorlog samengesteld als volgt: 1. Minister, secretaris-generaal, militair kabinet: 2. hoofdkwartier van den genera- len staf: 3. hoofdkwartier van den kwar tiermeester-generaal en van administra tieve diensten. Het legerbestuur berust bij den minister van Oorlog. De uit deze be stuursfunctie voortvloeiende bevelsbe voegdheid over de Koninklijke Landmacht wordt naar diens aanwijzingen uitgeoefend door den chef van den generalen staf, den kwartiermeester-generaal en den adju dant-generaal in dier voege, dat elk van deze autoriteiten voor de tot zijn ressort behoorende aangelegenheden zich richt tot alle onderdeelen en diensten van de Ko ninklijke Landmacht. Het militair kabinet vormt den persoon lijken staf van den minister en den secre taris-generaal. vervaardigd en in het Academisch Ziekenhuis te Leiden in toepassing gebracht tot vol doening van den medischen staf. De vervaardiging van peniciloide is zeer eenvoudig. Als grondstof wordt 6Uiker ge bruikt. Het is een donkergeel poeder, dat in zalven kan worden verwerkt en vooral nog voor behandeling van wonden en eczemen kan worden toegepast. Men is echter bezig de toepassingsmogelijkheden verder te onder, zoeken en het is geenszins uitgesloten, dat peniciloide in huidcrêmes, scheerzeep, tand pasta, mondwater en dergëlijke kan worden verwerkt. Voorts is men bezig met het onderzoek in zake vervaardiging van synthetische penici line. Het streven is betere verbindingen te vinden, waardoor de schadelijke werking wordt geëlimineerd om plaats te maken voor de nuttige effecten. Vacantie-oord aangeboden Olympisch dorp Billy Butlin, ongekroond koning van de voor-oor logsche semi-permanente amuse mentsgelegenheden aan zee, later keizer van de befaamde Butlin Holiday Camps, die met van alle gemakken voorziene jeugdherbergen vergeleken kunnen worden, heeft, naar de Sunday Dispatch meldt, een van de vacantie- oorden, namelijk dat in Clacton-on-sea aan het Britsch Olympisch comité aangeboden als Olympisch dorp voor de 2500 deelnemers aan de Spelen in 1948. Maar Clacton-on-sea ligt ruim 112 km. van Londen en het lijkt daarom alleen vrijwel uitgesloten, dat het Britsch Olympisch comité dit aanbod zal kunnen aanvaarden. Naar Butlin heeft verklaard, ie nog geen antwoord ingekomen, hetgeen wijst op een niet al te vlot werkende organisatie. De Sunday Dispatch is niet te spreken over de wijze waarop het organiseerende Olym pisch comit4 te werk gaat. Het blad schrijft, dat het oogenblik gekomen is om nu eens eindelijk precies te weten hoe het met deze organisatie gesteld is. De leiders der respec tieve sportbonden, wien gevraagd is alvast met de voorbereidingen voor de spelen te beginnen, lijken bevreesd er iets over mede te deelen. Het is nu reeds zeven maanden geleden, dat lord Burghley mededeelde, dat er een Olym pisch dorp naar den trant der Berlijnsche Olympische spelen zou worden ingericht, aldus schrijft de Sunday Dispatch, maar sinds dien is niet anders bekend gemaakt dan dat „de regeering de kwestie der huisvesting nader zal onderzoeken". Het is werkelijk jammer, dat Clacton-on-sea zoover van Londen ligt, anders zou de Idee om een Butlin's camp als Olympisch dorp in te richten, nog zoo slecht niet geweest zijn. In elk geval zouden dan de deelnemers aan de spelen een vrijwel perfecte huisvesting verkregen hebben, terwijl de deelnemende landen nu nog langen tijd zullen moqten gis sen waar en hoe hun athleten gehuisvest zul. len worden. De werkende mensch moet zoo volledig mogelijk tot zijn recht komen of er vandaan kwamen, en terwijl ik mij daar doorheen werkte, draaide zich een man plotseling zeer snel om, om voor iemand uit te wijken en liep met een vaart tegen mii op. Neem mij niet kwalijk, zei hij, in het Italiaansch, lichtte even zijn hoed en ging verder. Het was een groote man in een -geruit pak. Hij sprak eenigszins met een accent, dat ik niet dadelijk kon herkennen. Daarom raakte ik een beetje uit mijn hu meur, want mijn gevoel voor taainuances, waarvan ik altijd nogal een hoogen dunk had gehad, scheen mij in den laatsten tijd altijd in den steek te laten op het moment, dat ik het. noodig had. Het merkwaardige accent van Andrews had ik ook al niet thuis kruinen brengen. Toen werd het mij opeens duidelijk, dat de man, die zich .ver ontschuldigd had, waarschijnlijk een Zwit ser uit de omgeving van Lugano was. Ik vergat het heele voorval weer. Bij het diner dacht ik een plan uit voor mijn avondwandeling. Eigenlijk kwam die mij heelemaal niet ongelegen. Venetië is de eenige stad ter wereld, waar men naar den wensch <ran het oogenblik te water of over land overal heen kan gaan. Persoon lijk gaf ik er de voorkeur aan vasten grond onder de voeten te hebben. Ik zou, zoo nam ik mij voor, bij de Ponte dell' Acca- ,demia het Canal Grande oversteken en dan om de stad heen wandelen, over de brug van het station terugkeeren en van de tegenovergestelde richting weer op mijn hotel af gaan. Daarmee had ik dan wel voldaan aan hetgeen in het briefje was bevolen en tegelijkertijd aan mijn eigen wensch. Ik herinnerde mij, dat ik het briefje moest vernietigen en na het eten ging ik direct naar mijn kamer. Daar kwam ik pas tot de ontdekking, dat de rechterzak van mijn jas volkomen leeggeplunderd was Ik had er twee brieven, een stompje pot lood en een halve reep chocolade in ge hadToen ik uit de San Giacomokerk kwam, had ik ook Dwights mededeeling daarin gestoken. Wat een geluk, dat ik een oogenblik later er anders over had gedacht en het papiertje in een vestzakje had ge stopt, waar ik het nu nog vond. Ik nam het er uit, stak een der punten aan met een brandende lucifer en zag met opluchting hoe het papier tot asch verpul verde. Toen ik den volgenden morgen wakker werd, stroomde de zon de kamer binnen en verwarmde mijn gezicht. Ik had me nu zoo ver vermand, dat ik vast besloten was, dat er van nu.af tot het einde toe, wat er ook gebeuren mocht, in mijn binnenste geen plaats meer zou zijn voor aarzeling en twijfel. Nu waren het wachten en de voorbereidingen voorbij. Vanmorgen zou ik officieel kapitein Bonini's secretaris worden en des middags zou ik naar Milaan vertrekken. En nog vroeger op dezen morgen Om vijf minuten voor zevenen liep ik door de Calletta Venoto in den heerlijken stralenden morgen. Het was frisch en toch niet te koel, en de straten droogden van den regen, die des nachts was gevallen. Over het kanaal kwam een gondel aan, bela<fcn met een zware vracht witte en blauwe druiven. Een jongen schepte zin gend het water uit den gondel van zijn vader. Vijf minuten over zevenen bevond ik mij tegenover Majoor Berczik en Mi ch ele Brevio. Een oogenblik was ik een beetje in de war, nu ik Andrews zoo spoedig, na wat In „Volksonl wikkelin g", het maand schrift, dat dooT de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen wordt uitgegeven, geeft drs. A. Demmers, voorzitter van de vereeniging „Hoogovenstaten" een beschouwing over „ontspanning in het bedrijf". Hij merkt op. dat het begrip „ontspanning" niet gezien moet worden als een tegenstelling tot „spanning" in dien zin, dat de arbeid den mensch vermoeit of zijn wezen storend be- inyloedt. Onder ontspanning in het bedrijf wil hij verstaan die maatregelen die bevorderen, dat de omstandigheden, waaronder gewerkt wordt, zoo gunstig mogelijk zijn. Dat zijn in de eerste plaats velerlei materieele condities, die vervuld moeten worden, maar veel be langrijker is dat de arbeider de hoofd- zoo wel als de handarbeider zich opgenomen weet als medewerker en dat hem de kans geboden wordt zich als mensch te ont plooien en uit te laten groeien wat er in hem zit: „Dit kan slechts, wanneer het bedrijf méér is dan een instelling om winst te maken, of nuttige producten voor de samenleving te produceeren. De onderneming moet zich in de allereerste plaats verantwoordelijk gevoelen voor den bij haar werkzamen mensch. Natuurlijk moet een bedrijf rendeeren om te kunnen blijven bestaan, evenzeer moet het producten vervaardigen waaraan de maat schappij behoefte heeft. Maar gelukkig wordt steeds meer ingezien dat dit doel het beste bereikt kan worden wanneer het niet gaat ten koste van den mensch, maar juist door dezen werkenden mensch volledig tot zijn recht te laten komen. Veel zal nog moeten gebeuren eer alle par tijen zoover zijn dat deze gedachten voor 100 de kans krijgen zich in het bedrijfs leven te verwezenlijken en zoolang dit nog niet het geval is, zal er altijd van spanning in het bedrijf sprake zijn. Gelukkig wijst er in het moderne bedrijfs leven al veel op dat men deze richtikig inge slagen is. Veel aandacht wordt besteed aan het bren gen van den juisten man op de juiste plaats, een van de eerste» vereischten om ieder mensch de kans te geven zich volledig te ont wikkelen. Het moderne psycho-technisch on derzoek verricht hierbij uitstekende diensten dit i6 immers veel meer dan een onderzoek naar bepaalde technische kwaliteiten: het onderzoekt den geheelen mensch en selec teert positief. Een zich hierbij'aansluitende opleiding tot die beroepen en functies, waarvoor de be trokken arbeider het meest geschikt i6, maakt P.R.A.-rechercheur ontvreemdde een dossier Donderdag verscheen de 39-jarige Haar lemmer F. P. W. R. voor de arrondisse- ments-rechtbank, om zich te verantwoor den voor diefstal van eenige bescheiden eu een compleet dossier uit de bureau laden van de Haarlemsche P.R.A. in Mei 1946, Als rechercheur van dit instituut kwam R. in contact met een jeugdigen po- litieken delinquent, die volgens hem lang genoeg opgesloten was geweest. De rechercheur wilde den delinquent en diens vader ter wille zijn en nam eenige stukken over hun zaak weg. Zooiets zou vroeger bij een politie-instantie niet zijn voorgekomen, meende de Officier van Justitie in zijn requisitoir. Hij rekende het verdachte zwaar aan, dat hij „in het geniep eigen rechtertje" had gespeeld. De eisch luidde vier maanden onvoorwaardelijk en een zelfden tijd voorwaardelijk. Mr. H. Prinsen Geei-ligs wees in zijn pleidooi op het volkomen ontbreken van winstbejag in dit geval; bovendien zou verdachte zijn afgegaan op mededeelingen van zijn vroegeren K.P.-commandant over IJmuidett Het eerste hout in 1947 Voor de Papierfabriek is op den eersten dag van het nieuwe jaar opnieuw hout aangekomen uit Finland, aangevoerd door het Finstjhe s.s. „Hildegaard" dat een volle lading in had. Dank zij het voor den tijd van het jaar milde weer kunnen nog meer schepen worden verwacht, welke thans In lading zijn. De heer Frank Pot overleden Te Vlaardingen is op 57-jarigen leeftijd overleden de bekende reeder Frank Pot.. Wij len de heer Pot was onder, andere directeur van de N.V. Visscherij Mercurius en van de Reederij Pax te Vlaardingen. Voorts was hij lid van het hoofdbestuur van de Reedersver- eeniging voor de Nederlandsche Haringvïs- scherij. Vischaanvoer in Britsche havens Volgens opgaven van hét Britsche ministe- .rie van Landbouw en Visscherij was de aan voer van versche zeevisch in de voornaamste Britsche havens gedurende de maand Novem ber 1946 als volgt: Huil: 301082 cwts. met een waarde van 760.003 pond (in November 1938: 448.333 cwts,, waarde 238.932 pond). G r i m s b y 245.651 cwts., waarde 730.412 pond (1938: 310.342 cwts., waarde 314.254 pond); Lowestoft: 253.295 cwts., waarde 306.384 pond (1938: 422.975 cwts., waarde 147 629 pond); Fleetwood: 92.584 cwts., waarde 195.063 pond (1938; 109.639 cwts., waarde 123 394 pond); M i 1 f o r d 66.289 cwts., waarde 159.571 pond (1938: 56.621 cwts., waarde 80.258 pond). Door buitenlandsche visschersvaartuigen werd rechtstreeks van de visscherij in de ver- 'schillende havens van Groot-Brittannië aan gevoerd 119.614 cwts. met een waarde van 299.497 pond. De totale aanvoer in November 1946 be droeg in Engelsche havens 1.827.833 cwts. met een opbrengst van 3.390 553 pond (1938: 2.199.815 cwts., waarde 1.446.164 pond) en in Schotsche havens 347.279 cwts., waarde 654.567 pond. Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat ofschoon de aangevoerde hoeveelheid minder is dan in 1938, de opbrengst belangrijk hooger is. OPDRACHTDIENST IN HET LEGER DES HEILS. Bij het Leger des Heils wordt Zondagmor gen een opdrachtdienst gehouden, die zal worden verricht door den oud-bevelvoerend officier kapitein Lodder. De kapitein zal tevens afscheid n^men wegens zijn vertrek naar Paramaribo, waar hij is aangesteld als bevelvoerend officier. OPENING MARNIXSCHOOL EN INSINGERSCHOOL. De Marnixschool en de Insingerschool zul len a.s. Maandag op de afgesproken tijden beginnen. Voor de Insingerschool is dit dus 's morgens 9 uur. de mogelijkheid om zich te ontwikkelen tot realiteit. Natuurlijk kan dit niet bij de tech niek alleen blijven, het gaat immers vooral om de ontwikkeling van dc menschelijke kwaliteiten.Hier valt belangrijk paedagogisch werk te doen. Met of zonder aanwezigheid van een beroepspaedagoog zal een groot ge deelte van deze bedrijfstaak op de schouders komen te liggen van het leidinggevend per soneel. Een bedrijf dat zijn taak zoo ziet. kweekt medewerkers, die zich verantwoordelijk gaan gevoelen voor het geheel en in verhouding tot hun kunnen zekere medezeggenschap be- hooren te hebben. Deze medezeggenschap komt b.v. prachtig tot uiting in het werk van verschillende be- drijfscommissies en bestuursaoparaten Wij £?3Ï T If," belangen van dat personeel), de veiligheids- \an8ene ?Ult het rapport bleek, volgens commissies, besturen van sociale fondsen, re dactie van fabriekscourant en een voorlich tingsdienst. welke iedere medewerker een klaar beeld geeft waarom hij produceert, wat hij produceert, wat er van hem verlangd wordt en welke rechten hij kan laten gelden. Dit alles te bewerkstelligen en goed te la'en functionneeren is de ware ontspanning in het bedrijf, ook al kost dit op zich zelf weer de noodige inspanning. Hierdoor is tegelijkertijd aangetoond, dat werkelijke ontspanning nooit kan beteeke nen het zich in vergetelheid verliezen. Wer kelijke ontspanning is nooit passief, maar blijft actief." De schrijver besluit zijn beschouwing met iets te vertellen over ontspanning in den zin van sport beoefenen, tooneelspelen, dammen, bridgen, schaken en het maken van plezier in vrijen tijd, welke arbeid, naar hij zegt, ver bazend veel kan bijdragen tot de door hem geschetste ontspanning. Felle Egyptische aanvallen op Londen's Soedan-politiek Nokrasji Pasja, de Egyptische eerste minister heeft in de Kamer van Afgevaar digden een krachtigen aanval gedaan op de Britsche politiek in den Soedan. Hij verklaarde, dat deze politiek „vijandig" was aan het volk van het Nijldal. Verschillende ministers en vele leden van het parlement weenden, toen zoowel regeerings-aanhangers als leden van de oppositie den minister-president luide toe juichten. Makrain Ebeid Pasja, de leider van de oppositie, verklaarde onder toejuichingen, dat „de oppositie zich achter de regeering schaarde en haar zou steunen wat betreft haar politiek betreffende den Soedan". Waarnemers te Londen merken op, dat de ontwerp-overeenkomst betreffende den Soedan opgesteld is door den voormaligen eersten minister van Egypte, Ismail Sidky Pasja en Ernest Bevin, den Britschen mi nister van buitenlandsche zaken. Daar Engeland gebonden is door de be lofte, dat de Soedan zelf mag bepalen welke relaties ze met Egypte wenschte te onderhouden en daar men vreest, dat de Egyptische regeering het ongedaan maken van deze belofte verlangt, nemen waar nemers te Londen aan, dat er weinig kans op overeenstemming tusschen Egypte en Engeland in deze aangelegenheid bestaat. den verdediger, dat de P.R.A.-man geen. enkele kwaliteit bezat, die hem geschikt maakte voor politieman, hoe gunstig zijn verdere antecedenten ook waren. Na raadkamer willigde de rechtbank het verzoek van den advocaat om zijn cliënt onmiddellijk in vrijheid te stellen, in. Scheepvaartbeweging Dmuiden en Velsen Gedurende het jaar 1946 arriveerden in de Bui tenhaven van het Hoogoven bedrijf 118 schepen met een Inhoud van 636.203 m 3. Hiervan waren geladen met erts 87 schepen met een Inhoud van 554.200 m 3. en met schroot 1 zeeschip metende 1854 m 3. Om gietijzer te laden arriveerden 30 schepen met een Inhoud van 80.149 m 3. Het aanUri binnengekomen bijleggers bedroeg 30, lnh. 76.745 mJ„ waaraan 3 inh. 59.444 m 3. voor het Inschepen of debarkeeren van passa giers. 10 inh. 8350 m 3. voor het inschepen of debarkeeren van Duitsche krijgsgevangenen en 17 lnh. 18.952 m 3. om olie te bunkeren, compas te stellen of wegens machineschade. Geen dezer schepen passeerde de sluis. Geschut werden 277 bijleggers inh. 858.963 m 3. die werden opgehouden door slecht weer, mist, machineschade enz. Naar de Oostelijke Rljksblnnenliaven werden geschut 101 zeeschepen metende 171.294 m 3.» waarvan 91 lnh. 156.902 m 3. om (Jzer te laden en 10 inh. 14.392 m 3. om te lossen. Ten slotte werden geschut voor de paplerfa- briek 101 zeeschepen met een inhoud van 347.537 m 3. Hiervan waren geladen met stukgoed 7 inh. 169.839 m 3. met papierhout, 9 lnh. 55.891 m 3. en met cellulose 85 inh. 274.063 m 3. H.O.V.-concert op 7 Januari Onder auspiciën van de Vereenigingen „Hoogoven Staten" en „De Gieteling" zal Dinsdag, 7 Januari in het KSA-gebouw aan de Peperstraat te Beverwijk het der de HOV-concert worden uitgevoerd. Het programma, dat onder leiding.van 'dirigent Kees Hartvelt ten gehoore wordt gebracht vermeldt de Suite No. 2, in b kleine terts voor strijkorkest en fluit van J. S. Bach; Symphonie no. 8, f groote terts opus 93 van L. v. Beethoven; Ouver ture Cyrano de Bergerac van Joh. Wage naar en de Piet Hein Rhapsodic van dr. Peter van Anrooy. MARKTBERICHT VAN DONDERDAG Meer dan 55-000 bezoekers van de „Na tional Gallery of Art" te Washington heb ben de tentoonstelling bezocht van de 16e en .17 eeuwsche schilderijen, die door de Duitschers uit Nederland geroofd waren en door de Amerikaansche strijdkrachten terug waren gebracht. De tentoonstelling werd in Dec. geopend en duurde tot 1 Jan. Nu gaat ze verder naar musea in die steden in ling gaan naar musea in die steden in Amerika die het personeel verschaften voor de afdeeling voor monumenten, schoone kunsten en archieven van het Amerikaan sche leger en dat heeft geholpen om de schilderijen terug te brengen. Op den eer sten dag van de tentoonstelling, een Za terdag, werden er 8.543 bezoekers geteld en or- den tweeden dag 15.158. Het perso neel dat de bezoekers op de tentoonstelling heeft rondgeleid, verklaarde dat vele be zoekers uitdrukking gaven aan hun groote erkentelijkheid voor de bereidheid van de Nederlandsche regeering om de schilde rijen hier ten toon te stellen. Zij wezen er op, dat hoewel de schilderijen ook in an dere steden zullen worden ten toon gesteld, vele kunstliefhebbers van veraf gelegen plaatsen zijn gekomen om ze* in de Natio nal Gallery te zien. Een typische reactie op de tentoonstel ling was het commentaar van den kunst criticus van de Washington Post, Janz Watson Crane, die in haar kunstrubriek van de schilderijen zeide: „Wij zijn dank verschuldigd aan hun eige naars, wier wanden reeds gedurende zes jaren van deze schilderijen beroofd zijn geweest en die ze nu nog weer voor een jaar hebben laten heengaan, opdat zij hier ten toon gesteld zouden kunnen worden als bewijs van erkentelijkheid voor de terug gave". De functionarissen van het museum wa ren zeer ingenomen met de reacties van het publiek op de Nederlandsche meesters, welke naar zij verklaren zeer gunstig zijn geweest.Beschermvrouw van de tentoon stelling is Koningin Wilhelmina, terwijl de beschermheeren zijn president Truman, generaal Eisenhower, dr. Stanley K. Hornbeck, ambassadeur der Vereenigde Staten in Nederland, dr. Alexander Lou don, Nederlandsch ambassadeur in Ame rika, en luitenant-generaal Lucius D. Clay, Amerilcaansch adjunct militair gouver neur van Duitschland. Agenda voor Velsen en IJmuidem VRIJDAG 3 JANUARI ThaJla: 7 en 9.15 uur, De vroolijke Hoteliers» Rex: 8 Uur, De Jantjes. Dc Pont: 8 uur, Vliegtuig vermist. er tusschen Jane en mij voorgevallen was, weerzag. Ik had mij verbeeld, dat hij als hij geweten had van wat er gebeurd was onze eerstvolgende ontmoeting hoogst onaangenaam zou hebbek doen ver- loopen. Het was merkwaardig, maar zoo dra je in zijn gezelschap was, kreeg je het gevoel, dat er, zonder dat er uiterlijk iets aan hem. te merken was, een geweldige kracht van hem uitging. Ik kwam plotse ling op de cynische gedachte, dat onze be langstelling voor dezelfde vrouw het heele plan in duigen zou doen vallen. Maar zulke dingen waren natuurlijk alleen maar in de oververhitte atmosfeer van Hollywood mo gelijk. Ik was er nu weer volkomen van overtuigd, dat geen enkele persoonlijke aangelegenheid Andrews ooit van zijn werk zou kunnen afhouden. Dus u bent allebei teruggekomen, zei ik. U weet natuurlijk, dat ik Miss Howard Zaterdagavond heb ontmoet? Is er sinds dien iets gebeurd? Dwight keek Andrews aan en snoof. Nogal, ja, mijn waarde. We vonden, dat u dat nog maar weten moest, voordat u naar Milaan ging. Andrews ging naar het raam en keek naar buiten. U zei, dat ik niet gevolgd zou worden, zei ik. Daarom ben ik Bnea recta hierheen gekomen. Maar gisteren moeten ze er de lucht van gekregen hebben, dat ik een be richt had ontvangen. Het is alleen door een stom geluk, dat het briefje hun niet in handen is gevallen. Vertel eens, hoe dat gegaan is, vroeg Dwight, terwijl hij mij met zijn ijsblauwen gereserveerden blik aanzag. Ik vertelde en Andrews kwam van het raam vandaan. Ik geloof, dat er nog een behoorlijke Intelligence Service-man uit hem zal groeien, wendde hij zich tot den majoor: Nu, wat is er voor nieuws? vroeg ik, niet van plan mü alleen mei een compli mentje te laten afschepen, En hoe kon u weten, dat ik vanmorgen vroeg niet ge volgd zou worden? Andrews bevochtigde zijn lippen. We zijn er natuurlijk niet zeker van. Maar de man, die gisteren tegen u opliep u weet wel, wien ik bedoel nu, die heeft een ongeluk gehad. Een pechvogel, die vent! Waarschijnlijk heeft hij te veel zuren Italiaansche wijn gedronken. In elk geval is hij toen nog uitgegaan en is in een kanaal gevallen. Een uur geleden heeft de politie zijn lijk gevonden. Ik was een beetje moeilijk van begrip en voelde mij tegelijkertijd verlicht en verrast. Ja, maar als ze hem er pas een uur geleden uitgehaald hebben, hoe kon u dan weten.... Toen begon mij een licht op te gaan.Ozoozei ik. Het was nu eenmaal een ongeluks vogel, herhaalde Andrews. U begrijpt nog niet alles, zei Dwight Hij keek, alsof hij mijn gedachten wilde lezen. Toen glimlachte hij, dat eigenaar dige vreugdelooze lachje. Zoo gaat het nu eenmaal in den oorlog, ziet u. Ja, zei ik, ik was alleen maar een beetje verrast. Hoe is het u gelukt Maar ik ging niet verder. Binnen in mij J streden twee gevoelens om den voorrang. Het eerste was een onderdrukte afschuw, het tweede een steeds grooter wordende opluchting. Maar geen van de twee waren zoo eenvoudig als ik ze hier neerschrijf. In beide gevoelens was een element van barbaarsche vreugde, waarover ik mij eigenlijk had moeten schamen. Hij is in het kanaal gevallen, zei An drews weer. Tja, je moet maar pech heb ben! Hij hield mij een doosje sigaretten voor. Neem er een- Maar ik bedankte hem. De nadeelen, die de zaak gedurende haar ontwikkeling begon te krijgen, namen wel erg snel toe. Zou een dergelijkeeen dergelijke oplossing geen onaangename gevolgen kunnen hebben, Andrews? Als de man, die mij geschaduwd heeft, dood gevonden is. zal de politie me dan niet dadelijk ko men arresteeren? In het gunstigste geval zullen ze eenvoudig een nieuwen detec tive .achter mij aan sturen. We kunnen toch maar niet eeuwig voortgaan en die kerels Uit de circulatie nemen, zei Andrev. s- Zoo luidt blijkbaar de uitdrukking, die hier op het oogenblik in de mode is. We kunnen ons toch maar niet kalmpjes ontdoen van iedereen, die roet in ons eten gooit. Ik ken natuurlijk den achtergrond van al deze kwesties niet, maar het begint er op te lijken alsof de oorzaak van alle onaangenaamheden bui ten ons bereik ligt, dat wil zeggen, dat de Italiaansche politie op de hoogte is van mijn doen en laten. Door deze wending loopen wij meer in het oog. Majoor Dwight begon te hoesten. Toen hij weer kalm was, zei hij: Tot dusver weet de Italiaansche po litie absoluut niets van u. Was het dan alleen maar een voor zorgsmaatregel? Andrews ging tegenover mij zitten en begon op zijn sigaar te kauwen. Ik ben zak van den verdronken man heeft men een en ander gevonden, dat ons tot de overtuiging heeft gebracht, dat hij heele maal geen Italiaan was. Neen, waarschijnlijk een Zwitser, stemde ik toe. Er was iets in zijn manier van spreken, dat mij op dat idee bracht. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3