ASPRO J DE IJMUIDER WASSCHERIJ Nieuwjaarsrede van Koos Vorrink gevorderd of halfwas RIJWIELHERSTELLER Te koop: Luidsprekers CORSET vrouwelijke arbeidskrachten bekwame Secretaresse F. Vrijhof en Zonen KOUSENFABRIEKEN HIN N.V. Vrijdag 3 Januari 1947 TJMUIDER COURANT 4 Haarlem In "de Tede, die li ij Donderdagavond op de door de Federatie Haarlem van de Partij van den Arbeid in 'hel Concertgebouw georgani seerde Nieuwjaarsbijeenkomst hield, trok Koos Vorrink te velde tegen hen, die het afgeloopen jaar slechts in een sfeer van apafchie en cynisme konden beoordeelen. De zulken. aldus spr., hebben na de bevrijding te groote verwachtingen gekoesterd en de rea liteit der door vijf harde oorlogsjaren ge schapen ontwrichting niet willen zien. Maai de groote winst van 1946 was gelegen in de stichting van de Partij van den Arbeid, die de oude scheidingslijnen doorbrak en een nieuw socialistisch begin mogelijk maakte. De heer Vorrink wees zijn gehoor op de groote stoffelijke nooden. voor welker op lossing ons volk staat. Onze welvaart steunde op de pijlers Indonesië en Duitschland. De Partij van den Arbeid heeft ten opzichte van het eerste land een lijnrechte politiek ge voerd. De eerste etappe van een weg naar een nieuwe verhouding is thans afgelegd. De bereikte resultaten rechtvaardigen de coalitie met de K. V. P. ten volle. Onze verhouding met Duitschland wenschte spreker te zien in het teeken van het inter nationale socialisme, dat maar één mogelijk heid kent: het samengroeien van alle volkeren der aarde tot één menschheid, De heer Vor rink voorspelde zijn talrijk publiek geen lui lekkerland, maar hij riep hen op tot gemeen schappelijke arbeid en strijd voor de zege van het democratische socialisme. De bijeenkomst werd door een groot aantal musici opgeluisterd. De hoboïst Joop Lenaarts speelde het eerste deel uit een hobo-concert van Haydn en de alt Akke de Vries oogstte veel succes met haar geestige vertolking van liederen van Dvorak en Moussorgski. Zij wer den door Roelof Riphagen aan den vleugel begeleid, die zelf de Fantasie op. 49 van Cho pin vertolkte. De Stem des Volks zong strijd liederen en gaf een uitvoering van de can tate „Mirjam's overwinningslied" van Schu bert. De sopraan Hans Weiss zong daarin de solopartij. Een N.Z.H. bus verbrand Snel bedwongen brand in een werkplaats Door tot nog toe onbekende oorzaak geraakte in den afgeloopen nacht om streeks twaalf uur één van de bussen van de Noord Zuid Hollandsche, die in de groote werplaats achter het kantoorge^ bouw aan de "Leidschevaart gestald ston den, in brand. Voorbijgangers sloegen alarm en het nog aanwezige personeel greep kordaat in. Inmiddels was de brand weer ter plaatse gekomen die het vuur met de motorspuit bestreed. Dank zij het snelle ingrijpen kon de schade tot één vol komen uitgebrande bus beperkt blijven; wanneer ook de andere auto's en trams, die in de werkplaats stonden, vlam hadden gevat, zouden de gevolgen niet te over zien zijn geweest. Op onze vraag, of de brand van van nacht eenigen terugslag zal hebben op de busdiensten in Haarlem en omgeving, werd medegedeeld, dat de verbrande wa gen van een verouderd type was, met wei nig ruimte, zoodat er geen onaangename opstoppingen zullen ontstaan door het uit vallen van dezen wagen. De schade wordt door verzekering gedekt. Ook de tram spaart stroom Eenige diensten vallen uit, verwarming beperkt Met ingang van 12 Januari zal de N.Z.H. zich beperkingen moeten opleggen, als ge volg van de kolensituatie. De stadslijn rijdt van dien datum af niet meer om de 6, maar om de 7y2 minuten. De dienst op Leiden moet in de morgenuren, echter na den druksten tijd, een tweetal ritten mis sen en ook AmsterdamZandvoort zal na de spitsuren twee maal een dienst moeten opofferen. Bovendien zal op deze laatste lijn op werkdagen 's avonds een uurdienst tusschen de hoofdstaf en Zandvoort wor den gereden eveneens met ingang van 12 Januari. Een tweede beperking is reeds van kracht geworden op Nieuwjaarsdag: de verwarming van de tramwagens wordt tpt de helft terug gebracht. „Duinrust" Wordt toch Marine-hospitaal Nader blijkt dat Huize „Duinrust" te Overveen toch door de Marine als hospi taal in gebruik genomen zal worden.. De gesloten overeenkomst geldt voor drie jaar. Het -gebouw zal gerestaureerd worden- Men verwacht, dat eind Februari, begin Maart, de eerste patiënten opgenomen kun nen worden. Het hospitaal zal voornamelijk gebruikt worden voor ziek of gewond marine-per soneel uit Indië. Antirevolutionaire opinie over de Indische kwestie Op een ledenvergadering van de afdeeling Haarlem-Zuid van de A.R Kiesvereeniging ..Nederland en Oranje" heeft ds. A. Pos. mis- sionair-predikant te Djokjakarta, het onder werp ..De stand van het Indische vraagstuk" behandeld en daarbij in het bijzonder het standpunt der inheemsche bevolking in het licht gesteld. Na opgemerkt te hebben, dat bet uitroepen van de republiek Indonesia op 17 Augustus 1945 als een revolutionnaire daad te beschouwen is, zeide ds. Pos, dat er toen in feite geen Nederlandsch gezag aanwezig was. De bevolking begreep hiervan weinig en dacht nog aan 1942. toen het Nederlandsehe gezag door de Japanners als het ware weg gevaagd werd. Er was een drang om zelf te regeeren en op eigen beenen te staan. Nadat de bevolking nog lang gewacht had op het Nederlandsch gezag, verschenen gene raal Ohristison en dr. Van Mook. Eerstge noemde gaf den Taad de republiek de facto te erkennen. De bevolking kreeg den indruk, dat het oude gezag van Nederland zijn basis verloren had en overgegaan was naar de republiek. Ds. Pos besprak de onderhandelingen.welke hij fataal noemde, onder andere omdat de vertegenwoordiging der republiek niet be stond uit menschen, die tijdens de bezetting verzet hadden gepleegd. Ook ging spr. in op de basis-overeenkomst, waarbij hij aan de rede van de Koningin van 7 December 1942 herin nerde. Het accoord zal spoedig in het z.g. parlement behandeld worden. Indien het aan genomen wordt, zal het dan uitgevoerd kun nen worden? De bewegingen in Indië zijn echter, verdeeld en het gevolg kan zijn, dat de toestand hoe'langer hoe verwarder wordt. In ieder geval vreest spr. vele moeilijkheden, o.a. ten aanzien van de zending. De toekomst is echter in Gods hand en Hij zal land en volk leiden. Van de gelegenheid tot stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt, waarna ds Pos nogmaals het woord voerde. Vóór de rede was een huishoudelijke ver gadering gehouden onder leiding van den heer A. van Driel. De jaarverslagen van den secre taris en penningmeester werden uitgebracht, en de periodiek aftredende bestuursleden werden herkozen. De voorzitter deed mede- deelingen over de plannen het aantal kies- vereenigingen in de stad uit te breiden. NIWIN comité te Bloemendaal Te Bloemendaal is onder leiding van den heer A. H. Bennewitz, gëneraal-majoor titu lair K.N.I.L. b. d. opgericht een comité van Velsen Er wordt verder bezuinigd op de straatverlichting Avondverlichting gaat om elf uur uit In verband met de van hoogérhand op gelegde bezuiniging op het verbruik van eleetriciteit, zal ook de straatverlichting in onze gemeente een „veer" moeten laten. De bezuiniging zal bestaan uit het op nieuw invoeren van een avond- en een nachtverlichting, waarvan de nachtver- lïchtïng dat wil zeggen de verlichting van kruispunten en drukste wegen blijft doorbranden tot een half uur vóór zonsopgang. De avondverlichting zal echter om 11 uur uitgedraaid worden, hetgeen .dus be- teekent. dat in de zijstraten op ;dat uur de wereld in duisternis gehuld zal zijn. Een belangrijke stroombesparing was reeds verkregen doordat, terwijl vroeger 78 Watt-lampen gebezigd werden, thans overal 40 Watt-lampen branden. Het stroomverbruik is na de bezuiniging ge reduceerd tot 35 procent van het normale verbruik. SCHEEPVAART AI. Dundee, SO Dec. van Barcelona naai* Gandia.Caiibia, 30 Dec. van Kopenhagen naar Amsterdam. Aldebaran, 31 Dec. te Amster dam. Omen, 31 Dec. te Rotterdam. Bessa, 31 Dec. te Amstedam. Rita. 1 Jan, te Amsterdam. Kemphaan, 1 Jan teAmsterdam. Vlivga, 31 Dec. van Barcelona naar Valencia. Gudrun, 31 Dec. te Lissabon. Venus, 31 Dec. van Algiers n. Gibraltar. Stureborg, 1 Jan. Ouessant gepasseerd. Marith, 31 Dec. St. Thomas naar La Gualra. Prins Willem 4. 1 Jan. te Paramaribo. Deo Duce, 1 Jan. van Odense naar Kopenhagen. Holl, Afrika Lyn. Kedoe. 29 Dec. Dakar ge passeerd. Luckenbach. 31 Dec. te Lorenzo Mar ques. Govert Flinck, 31 Dec. te Beira. Phaex 2, 1 Jan te Amsterdam. IYH), Nederland. Singkep. 28 Dec. van Basra naar Karachi. Rotti, 28 Dec. van Chester naar New Orleans. Tawali, 29 Dec. van Baera naar Colombo. Oranje, 30 Dec. van Southampton naar Bataviag Joh. van Oldenbarnevelt. l Jan. te Amsterdam. MÜ. Oceaan, Medan. 24 Dec. van Port Said naar Amsterdam. Laomq^on, 28 Dec. te Batavia. Kon. Holl. Lloyd. Westland, 31 Dec. van Amsterdam naar Zuid-A-merika. Groote Vaart. Antonia, 27 Dec. van Hong kong te Poeloe Samiboe. Bantam, 27 Dec. van Singapore naar Madras. Bloemfontein, Batavia Rotterdam, (of Amsterdma), 1 Jan van Port Said. Boskoop, 30 Dec. van Valparaiso naar Ant werpen. Castor. 29 Dec. vhn New York naar Puerto Cabello, Congostroom, 31 Dec. van Lagos te Port Harcourt. Dores, 23 Dec. van Trinidad Britsch Guiana. Douro, 18 Dec. van Guaya quil te Cristobal, Edam, 31 Dec. van Havana te Coatzacoalcos. Gordias, 23 Dec. van Aruba naai; New York. Juno, 1 Jan.. van Rotterdam te Gi braltar. Laomedon (Oceaan), 28 Dec. van Batavia naar Soerabaja. Limburg, 24 Dec. van East Lon den te Durban. Malvina, 27 Dec. van Haifa naar Rotterdam. Murena, 28 Dec. van Curasao naar Las Piedras. Noórdami 2 Jan. van New' York te Rotterdam. Potos, 27 Dec. van Curasao te Havana. Perna, 28 Dec. van Abadan te Shanghai. Polyphemus, VancouverAmsterdam, 30 Dec. te Curagao. Pygmalion, 27 'Dec, van La Guaira naar Puerto Cabello. Rijnstroom, 30 Dec. van der Lijn. 23 Dec. van Sydney te Batavia. Oily W. cn Rënee W. Vinke, walvischjagers. 30 Dec. van Tafelbaai naar Zuid Pool gebied. Zaan, 31 Dec. van Lissabon naar Setubal. Zaanstroom, Antwerpen—Reykjavik, passeerde 1 Jan. Flam- boro Head. Zijpenberg, Sydney—Rotterdam, 31 Dec. van Port Said. Aalsum, Rotterdam—Britsch- Indië, passeerde 31 Dec. Gibraltar. Alphard, 30 Dec. van Bahia naar Rotterdam. Bonaventure (charter). Antwërpen—Zdj Amerika, passeerde 31 Dec. Fernando Noronha. Coiytto, 31 Dec. van Newport (News) naar Londen en Rotterdam. Hellenic (charter), Rotterdam—Öost-Azië, 30 Dec. van Genua. Ittersum, 31 Dec. van Montevideo te Rio de,Janeiro. Jan Steen. Vancouver—Rotter dam, 2 Jan. te Antwerpen. Katwijk, Rotterdam Huelva,' passeerde 1 Jan. 20 uur Ouessant. IC. X. Luckenbach (Charter), 1 Jan. 22 uur van Londen naar Rotterdam. Jobshaven, 3 Jan. 10 uur v.m. van de Ivoorkust te Amsterdam verwacht. Luna, 29 Dec. van Curagao naar Quanta. Oksywie (charter), Rotterdam—Genua, passeerde 30 Dec. Dungeness. Plato. 28 Dec. van La Guaira te Cu ragao. Prins Willem van Oranje, 31 Dcc. van Jaffa te Dublin. Sloterdijk, RotterdamJava, passeerde 2 Jan. 6 uur Finisterre. Sfolder, 29 Dec. van Curagao naar Barranquilla Westerdam. 30 Dec. van Rotterdam te New York. Bonaire, 29 Dec. te Fremantle. Ondina. Fahaheel—Rotter dam. 29 Dec. van Port Said. Overijsel, 29 Dec. van Tuticorin te Colombo. Taria. 27 Dec. van Abadan te Auckland. Van Outshoorn, 29 Dec. an Penang naar Singapore. Kleine Vaart. Actief, 31 Dec. van Hamburg te Soonderborg. Aldebaran, Grimsby—Chatham, 30 Dec. in de Downs. Algarve. 1 Jan. van Rouen te Lissabon. Biervliet, 31 Dec. van Falmouth n. Gent. Birmingham, 1 Jan. ivan Goole te Blyth. Bomrif, 23 Dec. van Follonica te Marseille. Prem, 29 Dec. van Teignmouth naar Solvesborg. Cas^ cade, 31 Dec. van Leixoes naar Lissabon. Demo craat, 2 Jan. van Maassluis naar Londen. Deni, 20 Dec. van Imperia naar Bastia. De Ruyter, 31 Dec. van Grangemouth naar Londen. Eems- hoorn, 29 Dec. van Middlesibro naar Kingslynn. Eemstroom, Newport (Mon)— Amsterdam, pass. 31 Dec. Lizard. Elisabeth, 31 Dec. van Queens- boro te Londen. Frederik, 28 Dec. van Rotter dam te Londen. Gaasterland, 30 Dec. van Blyth te Londen. Hasewint, van Goole naar Penzance, passeerde 30 Dec. Lizard. Hast 1. 29 Dec. van Alexandrië naar Rotterdam. Kijkduin, 26 Dec. van Oran te Port Vendre. Mulan, 31 Dec. van Plymouth te Par. Muriori, 28 Dec. van Eastliam naar Paimboeuf. Nassaubaven, Newport (Mon)— Stockholm, passeerde 28 Dec. Lizard. Oleum, 28 Dec. van Sables d' Olonne n. Irvine. Piet Hein, Goole—Penzance, passeèrde 29 Dec. Spurn Head. Pinguin, Portsmouthpasseerde 28 Dec. Spit- head. Ponza, 30 Dec. van Antwerpen te Avon- mouth. Presto, 29 Dec. van Whisbech te Boston (L). Prins Bernhard, 30 Dec. van Kingslynn te Leith. Romeja, 30 Dec. Van Shoreham te Midd- lesbro. Seaiham, 1 dan. van Blyth te Londen. Servus, 1 Jan. van Londen naar Rotterdam. Sparta, 20 Dec. van Middlesbro te Boston (L). Spica. 1 Jan. van Lysekill te Den Helder. Tempo, 27 Dec. van Leith naar Kingslynn. Tilly, 23 Dec. Van Follonica te Cette. Virgo, 2 Jan. van Ro chester naar Antwerpen. Voorwaarts, 28 Dec. van Middlesbro op de Tyne. Walenburgh, 1 Jtn. van Helsinki naar Kotka. Wil'helmina, 29 Dec. van Delfzijl te Goole. Willem Barendsz, 23 Dec. van r-Follonlpa te Marseille. Wim, 1 Jan. van Emden Snaar Grangemotuh. Zeeland (Meulman), 29 Dec. "van Kingslynn te Boston (L). Zeeland (Den Har- :'tigh), 29 Dec. van Antwerpen te Cardiff. Zwa luw, 29 Dec. van Mitidlésbro naar Ipswich. - naai ruenu uauvuv. xvijiu>i.iuv/iii, ou ucu. vo„ de NIWIN (Nationale Welzijnsverzorging In- I Reykjavilk naar Engeland. Sibajak, 29 Dec. van Uitreiking Consunienten- crediet te Haarlem Voorloopig 253 aangewezen? der bonnen De 7000 aanvragen voor het Consumen- tencrediet. die in Haarlem zijn binnenge komen, worden thans door de Vollcscre- dietbank en de daarvoor aangewezen com missie behandeld. Van 2000 aanvragers is het crediet reeds vastgesteld; eiken dag worden er 400 a 500 behandeld. Al deze menschen krijgen een schrifte lijke mededeeling hoeveel zij kunnen krij gen en hoe de afbetaling geregeld is. Nu moeten zij opgeven of zij hun aanvraag nog handhaven. Het eigenaardige is, dat nog weinig antwoorden zijn binnengeko men. Temeer verwondert dit, omdat het overgroote deel v^tn de aanvragers weinig of niets behoeft terug te betalen. De ver wachting is evenwel, dat de antwoorden alsnog zullen komen. Vrijwel alle aanvragen worden ingewil ligd, omdat te voren al is nagegaan of de aanvragers in de termen vielen. Wel komt voor, dat in sommige gevallen (in verband met de voorschriften uit Den Haag) een la ger crediet is toegewezen dan aangevraagd was. Op 15 Januari hoopt men alle 7000 aan vragen behandeld te hebben. Als het ant woord der aanvragers, dat zij met de voor waarden accoord gaan, is binnen gekomen, worden de credieten (in den vorm van waardebonnen) uitgereikt. De verwachting is, dat voorloopig 25% der bonnen betaalbaar zullen worden ge steld. „Een deplorabele toestand" B. en W. van Bloemendaal over de gemeentefinanciën Thans hebben B. en W. van Bloemendaal de begrooting voor 1947 (waarvan wij reeds de voornaamste cijfers mededeelden) aan den raad toegezonden. Uit het begeleidende schrij ven van het college blijkt, dat het tekort van 572.000, 19.000 lager is dan het geraamde tekort voor 1946 was B. en W. constateeren, dat helaas nog geen wijziging gekomen is in den deplorabelen financieelen toestand der gemeente. Daarin is pas verbetering te verwachten als aan de gemeente weer een ruimer belastinggebied wordt toegewezen. Het zal evenwel nog ge- xuimen tijd duren voor de Commissie-Oud met haar werkzaamheden gereed is. die). Secretaris-penningmeester is de heer D. C. Noppen en als leden zijn toegetreden ds. J. C Brussaard, pastoor G. van Niekerk. ma joor J. H. K. Gualtherie v. Weezei, comman dant van de Stormschool te Bloemendaal. H. L. W. Bootsman, J. A. A. Hock, G. J Kelder, luitenant A. van der Laan en J. van Pelt. Om het doel van de NIWIN te bereiken, zullen collectes worden gehouden en acties op touw worden gezet. Collectanten kunnen zich mel den aan het adres Bloemendaalscheweg 237a, telefoon 25448. Op het numrher 332581 van de Ned. Handelsmaatschappij, Bloemendaalsche weg 299 te Overveen kan men bedragen over schrijven. Passen en rijbewijzen moeten duurder worden Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben voorgesteld de leges, dié wegens de afgifte en de verlenging van paspoorten, num mer- en rijbewijzen geheven worden, met een gulden te verhoogen. Men verwacht hiervan een opbrengst van 72.000.— per jaar. Het tijdstip, waarop deze verhooging zal ingaan, zal eerst nadat-de Koninklijke goedkeuring op het besluit verkregen is, worden vastge steld. Rotterdam te Batavia. Sloterdijk. Rotterdam— Batavia, passeerde 1 Jan. 5 uur Ouessant. Stad Vlaardingen, Rotterdam—Ham ton Roads, pass. 29 Dec. Dungeness. Tasman, 27 Déc. van Sydney te Soerabaja. Tjikampek, SeattleNederland, 31 Dec. van Grays Harbour. Van der Helst, Ma- ni'lla—Rotterdam,- 30 Dec. van Singapore. Van KORT EN BONDIG BINNENLAND NIEUWE MUNT IN ENGELAND. De Bank of England is thans begonnen met dé uitgifte van de nieuwe koper-nikkelen munten, welke de zilveren moeten vervangen. Het kan wel twintig jaar duren voordat alle zilveren munten, tot een totaal waarde van honderd twintig millioen pond sterling, zullen zijn inge nomen. De nieuwe munten zijn wat teekening en gewicht getreft hetzelfde als de zilveren, al leen iets dikker en donkerder van kleur Ter wijl de intrinsieke waarde van de zilveren shilling wordt geschat op vijf pence, is die van de nieuwe koper-nikkelen shilling slechts een- t winti gste penny. Centrale eereraad voor de kunst Enkele uitspraken tegen letterkundigen en toon kunstenaars vernietigd De Centrale Eereraad voor de Kunst te Den Haag heeft de uitspraak van den Eere raad voor de Letterkunde van 20 Novem ber 1945 tegen den tooneelschrijvei' Henk Bakker te Haarlem vernietigd en den heer Bakker verboden zijn beroep uit te oefenen in <len vorm van oorspronkelijk of ver taald werk, het samenstellen van bloem lezingen en het doen of laten opvoeren van eenig door hem geschreven werk, het me dedingen naar prijsvragen, zij het ook in manuscript, alsmede ieder optreden in het openbaar op het gebied der kunst, alles voor den termijn van zes maanden, inge gaan op 20 November 1945, welke termijn dus op 20 Mei 1946 was verstreken. Ten aanzien van het door den letterkun dige J. W. F. Werumeus Buning te Am sterdam ingesteld beroep heeft de Centrale Eereraad voor de Kunst de uitspraak van den Eereraad voor de Letterkunde beves tigd, behalve wat den opgelegden maatre gel betreft en aan den heer Werumeus Buning de uitoefening van zijn beroep ver boden voor den tijd van een jaar, ingaande 1 September 1945, welke termijn dus op 1 September 1946 was verstreken. Voorts vernietigde de Centrale Eereraad voor de Kunst de uitspraak tegen den di rigent Otto Glastra van Loon te Amster dam en verbood hem de beroepsuitoefening voor den tijd van een jaar, ingegaan op 5 Mei 1945. welke termijn dus eindigde op 5 Mei 1946. Eveneens vernietigde de Centrale "Eere raad voor de Kunst de uitspraak tegen den toonkunstenaar Anthonius Verhey te Rot terdam (oud-dirigent van de Haarlemsche Orkestvereeniging) en verbood hem voor den tijd van twee jaar, ingaande 5 Mei 1945, dus tot 5 Mei 1947, in het openbaar als toonkunstenaar op te treden. Voorts is vernietigd de uitspraak van den Eereraad voor Tooneel tegen de too- neelspeelster Cecilia Bach. De Centrale Eereraad keurde haar houding"^af. Prof. Romme sprak in Eindhoven Driehonderd plaatsen in de zaal bleven leeg. Prof. mr. C. P. M. Romme, de leider van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, heeft gisteravond in Eindhoven gesproken over de aan het internationale sohaaktournooi te Has- ontwerp-overeenkomst van Linggadjati, Na tings was gisteravond na de vierde ronde als De afdeeling Rotterdam van de Neder landsehe Vereenlging voor den Volkszang heeft een prijs van f 4000 beschikbaar gesteld voor de co-mpositie van een éénstemmig coupletlied in volkstoon,, bestemd om te worden gezongen door muzikaal ongeschoolden. De minister van Blnnenlandsche Zaken heeft op grond van het Zuiveringsbesluit ont slag verleend aan den directeur van het museum Boymans te Rotterdam. In de omgeving van Barneveld hebben C. C. D -controleurs wielrijders en automobilisten aangehouden, die ondanks het verbod eieren vervoerden. In totaal werden 8000 eieren in be slag genomen. Ter gelegenheid van het honderdjarig be staan van „Pulchri Studio" is in Den Haag een jubileumtentoonstelling geopend. De voorzitter verklaarde, dat het prestige van Pulchri tijdens de bezetting sterk geleden heeft, doordat een der bestuursleden, óndanks den tegenstand van alle anderen, het genootschap bij de Kultuur- kamei had aangemeld. Het komt vaak voor, dat wielrijders honden aan een lijn meevoeren. Dit is echter verboden. Het hoofdbestuur der Nederlandsehe Verëeni- gin,g tot Bescherming van Dieren verklaart dat het meenemen van honden op deze wijze voor het verkeer en voor mensoh en dier gevaarlijk is en dat het van de dieren vaak meer dan ge wone inspanning vergt. De gelegenheid bestaat tot 19 Januari nog onverkochte voorraden pootaardappelen voor verkoop, voor export aan de stichting B. E. A; II aan te bieden door telers en erkende binnen- landsche handelaren. HAARLEM EN OMGEVING Reverend Granston uit Washington spreekt op Zaterdag 4 Januari om 8 uur .in de Bake- nesserkerk te Haarlem: de samenkomst gaat uit van de Haarlemsche „Youth for Christ" groep. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben voorgesteld de bepalingen uit het Amb tenarenreglement omtrent het Scheidsgerecht en den Raad van Hooger Beroep, die door den N.S.B.-commissaris in 1943 waren ingetrokken, weer te herstellen. De inspecteur van 's rfjks belastingen, met den titel van hoofdinspecteur-titulair K. Han- liart, hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Zaandam, is aangewezen a>ls hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Haarlem. Schaaktournooi te Hastings De positie van de Nederlandsehe deelnemers' de Kamerdebatten en zijn reeds eerder ge houden redevoeringen opende de rede van prof. Romme- geen nieuwe gezichtspunten op de kwestie. Merkwaardig was, dat waarschijnlijk een der tegenstanders van het ontwerp-Lihgga- djati 300 toegangsbewijzen had opgekocht, zoodat deze 300 plaatsen den geheelen avbnd onbezet bleven PIÉOF. DR. S. L. BRUG OVERLEDEN. Na een kortstondige ziekte is in den leeftijd van 67 jaar te Amsterdam over leden prof. dr. S. L. Brug, als bijzonder hoogleeraar in de hygiëne vanwege het Indisch Instituut verbonden aan het In stituut voor Tropische Hygiëne te Am sterdam. volgt: Premier reserve groep a: H. van Steends, 2 pnt. (vijfde plaats): J. Wijker, 1 pnt (zevende plaats). Premier reserve groep b: P. Seewald, pnt. (achtste plaats). Premier reserve groep c; Span jaard lli punt (vijfde plaats). Major groep a: G. Vader 2 punten (zesde plaats). Major groep b: H. Gerritsè 2 punten (derde plaats); Mej. F. Heemskerk Vi punt (negende plaats). Major groep c; M. J. Jacobson 1',4 punt (vijfde plaats), Eerste klasse groep a: T.'H. van EiridfioVen 3l£ "punt (tweede praats); S. Postma 0 punten (ne gende plaats). Eerste klasse groep b: A. Torn 3 punten (tweede plaats). Eerste groep c: G. Hof man 2 punten (vierde plaats). In de premier reserve groep a heeft de Fransch- man Zosno Borowsky de leiding met 3 punten, gevolgd door den Engelschman Hirsch met 2'/a pumt. Zondae 5 Jan. hopen onze ge liefde Ouders M-. ZWART A. ZWART-v. d. STEEN den dag te herdenken dat zij 25 jaar geleden in' het huwe lijk werden verbonden. Dat zij lang gespaard mogen blijven Is de wensch van hun dank bare kinderen Cor en Sieuwtje Arend. Trawlerkade 52 r_ IJmuiden. Nieuwe schepen voor de Rotferdamsche Lloyd Het m.s. „Modjokerto" is thans aan de vloot van de Rotterdamsche Lloyd toegevoegd. Bij j het in de vaart komen hiervan gedenkt en - eert de Lloyd in de eerste plaats de beman- 1 ning van het eerste schip van dien naam, dat op 1 Maart 1942 in den Indischen Oceaan ten j onder ging. bij welke ramp de geheele be manning het leven verloor. Een gedenkplaat, I vermeldende de namen van wijlen den gezag- voerder, den heer J. Verhagen en van de leden van de bemanning is aan boord aan gebracht. De nieuwe „Modjokerto" werd gebouwd door the Caledon Shipbuilding and Engi neering Co Ltd te Dundee. Het is een enkel- sohroef-motorschip met accomodalie voor 36 passagiers, in 18 tweepersoonshutten. De „Modjokerto" is 465 voet lang en breed 64 voet, bij een holte van 42 voet, een maxi mum diepgang van 29 voet en een draagver mogen van 12.000 ton. Er zijn zes laadruimen I met daarboven gelegen tusschendekken, ter-j wel twee dezer ruimen en tusschendekken i zijn ingericht voor het vervoer van 2500 ton olie. De voortstuwing geschiedt door een achtcylinder motor met een totaal vermogen van 6800 -P.K., waarmede een snelheid van 15 mijl per uur kan worden- behouden. Ge zagvoerder is kapitein W. van Leeuwen. Gedurende 1946 zijn behalve de „Modjoker to" in de vaart gebracht het s.s „Limburg", het S.S. „Overijsel", het s.s. „Zeeland" en het s.s. „Utrecht", vier in Amerika gebouwde turbineschepen, met een draagvermogen van 12.200 ton en een dienstsnelheid van 16 mijl. Deze vier „provincie"-schepen varen thans in de Java-New York-lijn en in de Java Paci- fic-lijn en zijn nog geen van alle in de thuis haven geweest. Eveneens werden in 1946 aan de vloot toegevoegd het s.s „Ternate" (ex „Govert Flinck") met een draagvermogen van 10.000 ton en een dienstsnelheid van 11 mijl en het m.s. „Kertosono" (ex „Noesaniwi", ex „Wuppertahl") met een draagvermogen van 10.000 ton en een dienstsnelheid van 13V2 mill. In aanböuw zijn behalve het passagiersschip „Willem Ruys" te Vlissingen het m.s. „Mata- ram" en Jjet m.s. „Slamat" te Rotterdam, het m.s. „Garoet" te Schiedam, alle drie vracht schepen met een draagvermogen van 12.000 ton en een passagiersaccomodatie voor 35 personen. Snel reclit In Amsterdam worden thans trampassagiers, die staande op de treeplank of hangende aan de leuningen meerijden, terstond bekeurd. Met een overvalwagen brengt ,de politie de overtreders daarna naar den kantonrechter, die terstond vonnis wijst. In de meeste geval len wordt vijftien gulden boete of tien dagen hechtenis opgelegd. VISSCHERIJBERICHT SCHEVENINGEN Te Schevenlngen waren hedenmorgen aan de markt 6 kustvisschers met 80 kisten sardines. De noteering van de sardines was f 44 tot f 49 per kist naar kwaliteit. Naar het Kanaal ver trokken de motorloggers SCH 6 en SCH 120. De nog visschende motorlogger in het Kanaal SCH 3 heeft 24 last haring aan boord. "Héden heeft op de Begraaf plaats Westerveld in alle stilte de herbegrafenis plaats gehad va,n het stof felijk overschot van onzen onvergetelijken zorgzamen Man en Vader ARXOLDUS LAURENS DEN BOER overleden 14 Oct. 1941 te Ayr-Schotland in den ouderdom van 52 jaar. G. den Boer-Kuyper J. C. den Boêr. 31 December 1946. Sav. Lohmanlaan 8, Velsen Op 1 Januari overleed zacht en kalm na voorzien te zijn van het H. Sacra ment der Zieken onze lieve en "'^zorgzame Vader, Be- huw-, Groot- en Over grootvader de heer CORNELLS ZWART Gz., weduwnaar van Pietertje Dekker, in den ouderdom van 83 Jaar. Zijn diepbedroefde kinderen en klein- kinderen. Egmond aan Zee, 1 Jan. Prins Hendrik Stichting. De teraardebestelling heeft plaats op 4 Jan, te 11.30 u. te Egmond aan Zee. te koop Woonhuis te Velsen. Huur f 3 p. w. Inl. W. de Groot te Gebr. van Bugnum, Meervliet- straat 69, Velsen. Echtpaar zoekt z. kinderen m 2 kamers met kookgel. Man de geheele week van huis. Brieven IJ. 291 bur. v. d. blad. krijgt in korten tijd zijn oorspronkelijke klenr terug door 't scheikundig eamengestelde preparaat CLCctcLLn, Vraagt gratis toezending brochure aan Hoolddepöt Havenstraat 183. .Rotterdam 1 Remington portable scliryf- maclilne 1946, ongeveer nieuw f 300, 1 Smltli-Premier kantoor schrUfmachine no. 60 f 300. Brieven no. IJ 289 bur. van dit blad Alle Bonds-Vrlenden en be kenden een gezegend Nieuw jaar 1947. De familie C. v. d. Steen Haagschestraat 60 Schevenlngen. Besch. jong eclitp. z. k zoekt KAMERS m. keuken (of gebr van keuken). Liefst ongemeub, in omg. IJm. Vrouw niet on- gen. om lichte huïsh bezigh. te verrichten. Adres: A. Krab, Leo Gestelw. 11, Bergen (NBC.) levert U een origineel, goed passend maat- Men wende zich iot onze Corsetière Mevr. M. SPIERINGS Plein 2 rood - Haarlem Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 10-4 uur thuis. Gevraagd: een NET EERLIJK MEISJE, niet beneden de 17 J. v, winkelwerkzaamh. en op- geleld te worden in dé zaak. Meisjes die in een bankétbak- kerij geweest zijn hebben voor keur. Dienstmeisje aanwezig. Banket- en broodbakkerij Jac. Verwer, de la Reystraat 1. Een simpele verkoudheid is ver velend; erger nog is 't als deze zich ontwikkelt tot griep of bronchitis. Smoor 't kwaad in de kiem. Bij de eerste prikkeling... Op tijd 'n'ASPRO'genomen, brengt de verkoudheid tot stilstand en voorkomt erger. Zijn gepatenteer- de, hygiënische verpakking be schermt ieder tablet afzonderlijk tot op 't oogenblik van gebruik. Neem ook 'ASPRO'iegen GRIEP - NERVOSITEIT RHEUMATISCHE PIJNEN MIGRAINE LEGER DES HEILS EDISONSTRAAT ZONDAG 5 JANUARI 10 uur v.m. OPDRACHTDIENST levens AFSCHEIDSDIENST van de KAPITEINS LODDER naar West-lndië DANSSCHOOL DUIJN Curs. voor beginners, ge vorderden INSCHRIJVINGEN Zaterdags 79 uur Y.De Griffioen". IJmüidén-OoS't Dinsdags en Woensdag 7-9 uur „Zomerlust", Santpoort. Tevens cursus voor Medal Tests Modern Industriebedrijf heeft op aantrek kelijke voorwaarden nog plaatsing voor (ook leerlingen) Zich te vervoegen 's avonds tusschen 8 en 10 uur, 's Zaterdags tusschen 2 en 5 uur. Santpoorterstraat 18, Haarlem. Gevraagd voor spoedige indiensttreding op Vis'scher'ij- kantoor te IJmuiden Veveischte: einddiploma H.B.S. of Gymnasium, steno- typen Nedevlandsch-Kngelsch, voorkeur tevens Fransch- Duitsch. Leeftijd 20—3 5 jaar, interessante, zelfstandige werkkring, goede betaling. Brieven IJ 2.88 Bur. v. d. blad. WONINCRUIL Mooie woning groot erf. Sant- poort-St. Huur f 4.80 voor woning te IJm.-Oost of Drie huis. Brieven ij 290 bur. v, Blad. G 'T HART TOLRBEDRIJF IJMUIDEN Wenscht Vrienden en beken- den een Gelukkig Nieuwjaar. Metaalhandel v. Galenstraat 13, IJmuiden-Oost wenscht clientèle, vrienden en bekenden een Gelukkig 194 7 Snelliusstraai 39, IJmuiden icenscht cliënten en bekenden een Voorspoedig 1947 WIJ HEBBEN l'UWrs VOOR GESCHIKTE MANNELIJKE WERK KRACHTEN tot 28 jaar PRIMA VROUWELIJKE WERKKRACHTEN tot 40 jaar LEERLINGEN vanaf 15 jaar Alle gewenschte inlichtingen verstrekt U onze Perso- nèelsafdeèling Zljlweg 136. Haarlem tusschen 9—12 ©n 1417 uur. ËLZËR'S Herein Modehu - KENXEMEhLAAN 121 MAAKT EN REPAREERT UW OVERHEMD De Heer en Mevrouw PETER ZWAAY wenschen alle,oude vrienden en familieleden en inwoners van IJmuiden een Gelukkig en Voorspoedig Nieuwjaar. 623 Grant ave West Collingswood N.J. U®. St. of America

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4