IJmuider Courant Vooruitzichten Regeering contra prof. Gerbrandy Binnenkort een extra tabaksbon Soedirman's rede zal worden verduideli jkt Ook Nederlander in Oost-Indonesisch kabinet) ia Oudejaaropde„Wil!em Barendsz" Commissie-generaal morgen naar Indië Russische meeningen over het nieuwe jaar 61e Jaargang No. 18524 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 4 Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4.Franco per post 4.50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij' de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem NEDERLANDS economische vooruitzich ten in het nieuwe jaar betreffen heel wat meer vragen dan. die van de aanvaar ding van een lageren levensstandaard bij een hooger arbeidsproductiviteit.eischen, die zich trouwens veel verder in de toe komst zullen doen gelden dan alleen in dit jaar. Minister-president Beel heeft een opti- mistischen toon doen hooren in zijn radio rede op Nieuwsj aarsdag, zonder bepaalde plannen uiteen te zetten of iets nieuws te vertellen. Eigenlijk heeft hij zich bepaald tot bekende uitspraken omtrent het regee- ringsbeleid, gelardeerd met een aantal schoone phrasen. En ongetwijfeld heeft hij eenige opschudding onder de historici ver wekt met deze passage; „Dit is niet de eer ste maal, dat wij uit een oorlog zijn geko men die ons veel kostte. Tachtig jaren hebben wij gevochten voor onze vrijheid. Zij hebben een gouden eeuw ingeleid voor ons geestesleven". Het is een minst geno men zeer gewaagde theorie, de gouden eeuw v'êor ons geestesleven in verband te brengen met den tachtigjarigen oorlog, die er trouwens niet aan voorafging, maar er ten deele mee samenviel. En het is nog veel meer gewaagd, de gouden eeuw te vergelij ken met den toestand, waarin wij na de vijf Duitsche bezettingsjaren verkeeren. Men moet voorzichtig zijn met de term „de geschiedenis herhaalt zich" al is dat een gemakkelijke gemeenplaats, die van nood zaak tot verder nadenken schijnt te ont slaan. De geschiedenis heeft de hebbelijk heid, zich wel in den aard der verschijn selen op zichzelf, maar niet in hun onder linge structuur en ook lang niet altijd in hun volgorde te herhalen. En al kan men de goede bedoeling van den minister president, om het Nederlandsche volk een hart onder den riem te steken, waardeeren, er is toch geen enkele aahleiding om nu een gouden eeuw te verwachten, die als het ware bij voorgeschreven kringloop op ons neer zou moeten dalen. Eigenlijk is het jammer dat de regeering de jaarwisseling niet te baat heeft genomen om een zake lijker en belangrijker betoog tot het volle te. richten. Nog altijd schijnt er in ons land een zekere aarzeling te bestaan, om dat buiten het parlement te doen. Welk feite lijk bezwaar ertegen bestaat is niet dui delijk. Vooruitzichten voor 1947 houden onge twijfeld in, dat de strijd -tegen het gevaar van inflatie krachtig zal moeten worden gevoerd en dat daarbij alle middelen zullen moeten worden toegepast, om naar een sluitende staatsbegrooting te st.rev%ri. Dat is hier al meermalen aangevoerd. Het is door een zoo gezaghebbend econoom als prof. dr. G. M. Verrijn Stuart met nadruk naar voren gebracht in een intei*view met de N.R.C. Hij is wel optimistisch gestemd ten aanzien van verderé stijging van onzen uitvoer. Zooals men weet is die in 1946 regelmatig toegenomen, maar heeft lang niet-het punt bereikt, waarop men in den aanvang van dat jaar had gehoopt. Wij zijn dan ook nog heel ver van een sluitende handelsbalans verwijderd. Prof. Vei-rijn Stuart voorziet evehwel, dat de uitwerking op korten termijn van de verwachte de pressie in de Vereenigde Staten meer voor- dan nadeel voor ons land zal opleveren. Hij gelooft dat zij tot lager prijzen zal lei den 'en dientengevolge tot besparing, zoo- .lang onze invoer den uitvoer overtreft. En een prijsdaling op de internationale mark ten zou de spanning tusschen officieel- vastgestelde prijzen en zwarte prijzen ver minderen. Dat is dus geen plezierig voor uitzicht voor 1947 voor den zwarten han del. Op langen tei'mijn zouden lage prijzen in de Vereenigde Staten evenwel onvoor- deelig voor Nederland worden, als het zijn handelsbalans in evenwicht bracht en zijn buitenlandsche markten poogde uit te breiden. Uit dewelke beschouwing van den hooggeleerden commentator dus valt af te leiden, dat een Amerikaansche depressie van korten duur voor de Nederlandsche economie het voordeeligst zou zijn. Onze economische vooruitzichten betref fen in niet geringen mate den verderen loop van zaken in Indië en de ontwikke ling van het Duitsche vraagstuk. De Com- 1 missie-Generaal zal eerstdaags weer naar Batavia vertrekken. Aangenomen mag worden, dat zij bij haar verdere onderhan delingen voldoenden steun van Nederland sche deskundige raadgevers zal hebben om onze groote economische belangen ten beste te kunnen dienen: een taak, die men niet los kan maken van de mogelijkheid van Amerikaansch streven, naar belegging in Indische ondernemingen. Dergelijke Ame- rikaansdhe belangstelling ten aanzien van Nederland zelf is natuurlijk ook een zaak van belang, die men evenwel in het alge meen met minder ongerustheid zal be schouwen. Nederlandsch particulier initiatief tot belegging van een internationale economi sche conferentie over het Duitsche vraag stuk zal, naar verwacht wordt, op korten termijn tot verwezenlijking leiden. Dat is van groot belang, want het herstel van den handel met het achterland is op den duur een levenskwestie voor ons volle evenals in het Verre Oosten: geenszins al leen voor de daarbij direct betrokkenen, maar voor ons geheele volk, dat immers voor zijn eigen levensstandaard afhanke lijk is van ons algemeene welvaartspeil. Tijdelijk moge het er wel eens anders uit zien, in het bijzonder voor zwarte hande laren, maar die tijdelijkheid duurt kort en ons aller afhankelijkheid van den algemee- rjen stand van zaken zal zich weer onver biddelijk doen gelden. Het ware_ nuttig voor henzelf als meer menschen dit be grepen en als velen niet zoo onbegrijpelijk kortzichtig over deze dingen, spraken. @ns tijdelijk lidmaatschap van den Vei ligheidsraad is per 1 Januari#geëindigd. Dit zal onze economische positie niet ra- kén. Wel zijn andere onderhandelingen in Amerika daarvoor van veel onmiddellijk belang, namelijk de welke de oud-minister Steenberghe voert voor het sluiten van een leening van vijfhonderd millioen dol lar. Hij heeft op Nieuwjaarsdag gewaar schuwd tegen te groot optimisme. Pas in Februari zal de beslissing kunnen vallen. En men vraagt zich met groote belangstel ling af: Wat zijn de Amerikaansche be doelingen? Dit dan over enkele belangrijke vooruit zichten, waarover in dit jaar nog heel veel te zeggen zai zijn. R. P- De Tholen 42 na aanvaring met Katwijker logger gezonken De Katwijker logger KW 159 is hij Vlissingen met de Tholen 42 in aanvaring gekomen. De Tholen 42 is gezonken. De bemanning is gered en door de KW 159 in Vlissingen binnengebracht. Een officieel protest tegen de wijze waarop de oud-premier Dr. van Mook heeft aangevallen Naar aanleiding van de radiorede, Donder dagavond uitgesproken door prof. P. S. Gerbrandy, in zijn kwaliteit van voorzitter van het nationaal comité „Handhaving der Rijkseenheid", wordt van officieele zijde het volgende medegedeeld: „Het is een vanzelfsprekend en grond wettelijk gewaarborgd goed recht van iederen Nederlander, ook van prof. Ger brandy, om in het openbaar vrij zijn mee- ning uit te spreken over het beleid der regeering. Het is van den anderen kant een even goed recht der regeering om haar beleid niet tegenover iéder, die zich als voorvechter van een andere beschouwings wijze opwerpt, doch slechts in de daartoe, grondwettelijk aangewezen, door het volk gekozen colleges te verdedigen. Zij heeft dit gedaan. Zij heeft haar bgleid in de volksvertegenwoordiging toegelicht en ongevraagd heeft deze zich in groote meer derheid achter haar voornemens ge schaard. De regeering gaat nu voort met den arbeid aan de uitwerking der over eenkomst van Linggadjati op de thans ge legde basis en onder andere aan de voor bereiding van de Ronde-Taf el-conferentie, terwijl uiteindelijk de Koninklijke belofte van 7 December 1942 ook in een voorstel tot grondwetswijziging zal worden gegoten. De regeering meent echter wel ernstig protest te moeten aanteekenen tegen de denigreerende wijze, waarop prof. Ger brandy heeft gemeend den met zooveel vol harding aan zijn zware taak arbeidenden luitenant gouverneur-generaal, dr. Van Mook te moeten aanvallen. Wanneer het waar is, wat prof. Ger brandy meedeelt over de voorgeschiedenis der Koninklijke rede van 7 December 1942, wanneer hij dus reeds .in dien tijd wist, wat hij thans meent over dr. Van Mook te moeten zeggen, dan mag de vraag, worden gesteld, waarom juist hij, destijds minis te- president, dienzelfden dr. Van Mook, dien hij achtereenvolgens tot minister van Ko loniën, tot luitenant gouverneur-generaal en wederom tot minister van Koloniën voor benoeming voordroeg, nog verscheiden^ jaren nadat de gebeurtenissen plaats had den, waarmee hij thans zijn oordeel tracht te staven, als minister handhaafde.. Ster ker nog: waarom hij hem in October 1944 behalve minister van Koloniën tegelijker tijd tot luitenant gouverneur-generaal voordroeg, dr. Van Mook dus meer machts volkomenheid schonk dan ooit een minister van Koloniën of een gouverneur-generaal bezat en zich ten behoevé van dr. Van Maar eerst komen de Volksherstel-sigaretten (Van onzen Haagschen correspondent) Tegen het einde van deze maand of in begin Februari kan de aanwijzing tege moet gezien worden van een extra-tabaks bon, de eerste van de serie, welke tot de reeds officieel aangekondigde rantsoen- verhooging zal leiden. De winkeliers zijn slecht te spreken over het uitblijven van de z.g. weldadigheids- Mook een figuur veroorloofde, die hij zelf naderhand als een „staatkundig monstrum" kwalificeerde. Bovendien vraagt de regee- g zich af waarom prof. Gerbrandy de toelichting in zijn radiorede gegeven op de Koninklijke rede van 7 December 1942 en die hij zelf blijkbaar van groote bet.ee- kènis acht voor een juist begrip van deze rede, aan de Stalen-Generaal heeft ont houden toen hij deze 'in een nota op de hoogte stelde van de hoofdpunten van het regeeringsbeleid irf Londen. Tenslotte zij meegedeeld, dat de regee ring in de nadere toelichting -van prof. Gerbrandy geril aanleiding vindt om haar overtuiging, dat zij niets ongrondwettelijk voorstelde noch in strijd handelde met de bedoeling der Koninklijke rede, te her zien". Wijzigingen in het Amerikaansch bestuur van Duitschland Volgens de „Washington Post" zijn er belangrijke mutaties 'in het Amerikaan sche militaire bestuur in Duitschland en Oostenrijk te verwachten. Luitenant-generaal Lucius D. Clay, de tegenwoordige plaatsvervangende militai re gouverneur van de Amerikaansche zóne im, Duitschland, zal generaal Joseph McNarney als commandeerend generaal van de Amerikaansche troepen in Europa opvolgen en tevens zijn tegenwoordige functie als hoofd van het Amerikaansche militaire bestuur in Duitschland behouden, aldus het blad. Verder voorspelt de „Washington Post" dat generaal McNarney de Amerikaansche vertegenwoordiger zal worden in de mili taire stafcommissie van de UNO en dat generaal Mark Clark, het hoofd van de Amerikaansche bezettingstroepen in Oos tenrijk, zijn functie te Weenen zal neer leggen, en dat deze zal worden overgeno men door luitenant generaal Geoffrey Keyes, die thans het bevel voert over de Amerikaansche troepen in Salzburg. Wedstrijden afgelast De wedstrijden van voelbal, hockey, korfbal en handbal zijn, gezien de terreins omstandigheden, voor Zaterdag en Zondag afgelast. Het voetbalprogi'amma van den K.N.VJ5. is verschoven naar 12 Januari. Hel woord is aan. De mensch wordt grooler naar mate hij zijn doel hooger stelt. Actie op groote schaal bij Medan Tjokorde Gde Rake Soekawati, het voorloopig staatshoofd van den nieuwen staat Oost-Indonesië, heeft in een interview met den bijzonderen correspondent van het A. N. P. verklaard, dat bij de aanstaande kabinets-formatie in concreto tot uiting zal worden gebracht de wil dér Indonesiërs tot samenwerking met alle bevolkingsgroepen daar te lande. Uit dien hoofde, iUdus Soekawati, zal er naar gestreefd worden dat ook een Nederlander en een Chinees in het ministerie zullen zetelen. Leidende criteria bij de kabinetsformatie zullen zijn: bekwaamheid en integriteit. Soekawati maakt de balans van Den Pasar op Een en ander was naar Soekawati bevestigde ook reeds te berde gebracht bij het onderhoud, dat hij en de door hem juist aangewezen kabinetsformateur Nadja- moeddin Daeng Malewa na de slotzitting met den luitenant-gouverneur-generaal hadden gehad. Wat het verloop der confe rentie zelve betreft, toonde de voorloopige president zich tevreden. Dat de'afgevaardigden schrokken van de lange lijst van niet dadelijk over te dragen bevoegdheden, plus een lijst van bevoegd heden, waarin de regelingen van het land zouden prevaleeren boven die van den staat, was begrijpelijk. Doch anderzijds beschouwde de heer Soekawati de later door de regeering gevonden oplossing redelijk en practisch. Aan het begrijpelijke, levende sentiment werd tegemoet gekomen door de erkenning' van het beginsel, dat alle bevoegdheden, noodig om op gelijken voet te staan met welken anderen staat ook, van de toekom stige federatie aan de Negara zouden toe vallen. Nieuw-Guïnea. De „Tiamat", een experimenteelé raket, begint haar vlucht. Deze Amerikaansche raket, die een snelheid bereikt van ruim 900 Kilometer per uur, bevat instrumenten, die alle bijzonderheden van de vlucht opteekenen. Geen oorlogswapen dus, maar een zuiver wetenschappelijk projectiel. s Een precair punt was de Nieuw-Guinea- kwestie geweest. De oppositie tegen het standpunt der regeering ten deze was sterk. Persoonlijk meende de héér Soeka wati evenwel, dat de verklaring, dat er in zake Nieuw-Guinea nog geen principieele beslissing getroffen was noch mogelijk was, wel aanvaardbaar gezien het gebrek aan inzicht dat er onder de bevolking al daar leeft. Vooral echter het argument van dr. van Mook, dat de staat de Groote Oost vermoedelijk financieel niet bij machte zou zijn om de openlegging van Nieuw-Ghinéa, een actueel vraagstuk, te bekostigen, achtte hij klemmend. Tenslotte gaat het aldus de president 1 toch slechts om de bepaling van den status zelf van Nieuw- Guinea. Duidelijk genoeg heeft de regee ring verklaard, dat Nieuw-Guinea binnen het raam der federatie van Indonesië zal .blijven. De gedragslijn der Nederlandsch- sigaretten, welke tegen f 4.80 per pakje Indische regeeringinzake de wlagkwestie van 20 stuks zouden worden verkocht en achtte de president niet slechts aanvaard- waarvan de opbrengst aan Nederlandsch baar, doch ook zeer juist. Hij stemde vol- Volksherstel ten behoeve van de noodge- komen in met de meening, als door de bieden ten goede zou komen. Zij zouden -regeering tot uitdrukking gebracht, dat de reeds in December verkrijgbaar worden erkenning van de rood-witte vlag op dit gesteld. Wordt het tabaksrantsoen ver- oogenblik nu er in feite nog voortdurend I storm en sneeuw, ditmaal is het een ong'e- hoogd, dan komen zij volgens de winkeliers 0p verschillende plaatsen gevochten wordt |kend hooge temperatuur voor den tijd van als mosterd na den maaltijd. Intusscben tot de ernstigste consequenties zou kunnen het jaar en de streek, waar wij ons bevin- schijnt de aanwijzing van een extra-ta- voeren. Alles overziende, meende de presi- den. Het kwik is tot boven het vriespunt baksbon, welke oorspronkelijk 15 Januari dent te kunnen verklaren, dat het resul- gestegen, het is prachtig weer, da zee is Zou geschieden, uitgesteld te zijn, om de taat der conferentie positief geweest was. volksvertegenwoordiging van den staat Indonesia Timoer bijeen zal komen, reeds de contouren door het kabinet zouden kun nen worden aangegeven mts wat be paaldelijk van belang zal zijn bij het ont werpen van de constitutie waarmede dan zal worden begonnen. Amir Sjarifoedin, de Indonesische mi nister van defensie, heeft verklaard, dat hij de rede van luit.-genereal Soedirman van 26 December zal verduidelijken en'hij zei de? dat ,-,deze toespraak in geen géval beschouwd moet worden als een bevel of ook zelfs maar als het kenbaar maken van de bedoeling een eind te maken aan het bestand eri de maatregelen tVaartoe in ver band met het bestand is besloten". Een officieele verklaring ,der regeering met denzelfden inhoud zegt voorts, dat de commissie voor de politieke uitwerking van het bestand de kvtfestie-Buitenzorg heeft besproken met de leden van de com missie voor binnenlandsch zaken dr. A. K. Gani en Amir Sjarifoedin. Ook Sjahrir was daarbij tegenwoordig. Men besloot het burgerlijk bestuur en de politie van de republiek weer te doen functionneereji zoodra de maatregelen van onderzoek be ëindigd zijn. - Met betrekking tot de andere diensten van de republiek zullen plaatselijke be sprekingen worden, gehouden ten einde de verhouding te regelen van die diensten tot de Nederlandsche autoriteiten. Artillerie en luchtmacht in actie. ^Over de militaire situatie heeft de Nederlandsche militaire woordvoerder 1 •iJtllPPSliH De „fabriek" werkt nu op volle toeren De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz" seint: Wij bevinden ons nu sinds enkele weken in het eigenlijke vangstgebied en hebben alle soorten weer meegemaakt. Kon ik kor telings slechts schrijven over ruw weer, .Volksherstel-sigaretten" eerst nog een kans te geven. Internationale deelneming aan Hoogoven schaaktournooi Op het laatste oogenblik heeft de tour- nooi-commissie nog weten te bereiken, dat een tweede buitenlandsche speler aan het Hoogoven Schaaktournooi zal deelnemen, namelijk de Tsjech Kotnauer. Het corps diplomatique heeft gisteren zijn Nieuwjaarswenschen aan HM. de Koningin aangeboden. De aankomst van den ambas sadeur der Sovjet-Unie, V. A. Valkov en echtgenoote bij het paleis op den Dam te Amsterdam spiegelglad en om het schouwspel, dat zich voor onze oogen ontrolt zee, lucht, water, ijs nog grootscher te maken, varen wij langs gen kathedraal-ijsberg. Er is niets grootscher zou ik haast zeggen. Oudejaarsavond was al even plechtig en gezellig als'het Kerstfeest, maar nu werkte de temperatuur zelfs mee. Zoo even boven het vriespunt kun je je toch altijd gemak kelijker bewegen dan wanneer de snerpen de wind, die van de ijsvlakten afkomt, om je ooren giert. Ook nu onderbraken wij den arbeid van 17 tot 24 uur en genoten wij weer weliswaar in twee ploegen van het gezellig samenzijn, waarbij vroolijke muziek ten gehoore werd gebracht en we derom 'de wijnglazen werden gevuld om op het middernachtelijk uur in het bijzonder een dronk te wijden op het nieuwe jaar. Er werden tal van telegrammen ont vangen. die we allemaal hebben beant woord. Eén heel bijzonder telegram hebben we gezonden aan de vrouw van een dei- opvarenden, die moeder was geworden. De zoon van onzen vrind Ringelink werd ge doopt met den toepasselijken naam: Wil lem Barend. Voor zijn leven - is de naam van ons petekind verbonden aan de reis van de „Willem Barendsz". Maandag heb ik geluisterd naar een uit zending van den PCJ-zender, den wereld omroep. Al moest ik mijn oor op den luid spreker in de radiohut drukken, gehoord heb ik hem. De Commissie-Generaal zal morgen naar Intusschen gaat de arbeid onvermoeid Indië terugkeeren. Dit beteekent niet. dat ononderbroken voort. De grootste wal- - visch, die we tot nog toe gevangen hebben. De vorming van den staat en van de grondslagen zijner organen is van de aller grootste beteekenis voor de toekomst van Oost-Indonesië. Wat de regeeringsplannen en de vooruit zichten van den nieuwen staat betreft, primair zal aldus de president moe ten zijn:, samenwerking tusschen alle be volkingsgroepen en -lagen. Doch hiertoe dient men de basis te leggen door eerst aan alle ongeregeldheden en bptsingen, onrust en- vrees, veroorzaakt door ihdisci- plinaire elementen, een einde te maken. Over de meer concrete toekomstplannen betreffende den economischen opbouw, het onderwijs en andere takken van over heidszorg zal het nog te vormen kabinet zich uitvoerig moeten beraden. Een ver klaring hierover is voorshands niet wel mogelijk, nochtans hoopte de heer Soeka wati dat tegen 1 "Maart, de dag waarop te Makassar voor het eerst de voorloopige (Van onzen Haagschen correspondent de regeering haar reeds' opdracht zou heb ben gegeven, de overeenkomst van Ling gadjati te onderteekenen. Daar ook de Eerste Kamer zich over de basis-overeenkomst wenscht uit te spreken, zal de regeering ongetwijfeld de uitspraak van den senaat afwachten om in overeen stemming met het gevoelen der - volksver tegenwoordiging een besluit te nemen. Ook de republiek Indonesia legt de overeen komst van Linggadjati aan haar volksver tegenwoordiging voor. Dit zal omstreeks het midden van deze maand geschieden. De Eerste Kamer zal de overeenkomst bespreken bij de behandeling der begroo ting van Overzeesche Gebiedsdeelen, het geen niet vóór 15 Januari zal geschieden- De Commissie-Generaal zal dus na haar aankomst in Indië op de machtiging der regeering moeten wachten, om het accoord van Linggadjati te teekenen. - was ongeveer 31 meter lang. Bezoek aan (le fabriek. Ik heb met den „fabriekschef', den heer Brunïk, een wandeling gemaakt door de fabriek, waar 16 kookketels en 16 afschei dingstanks onverpoosd in bedrijf zijn. Het is er een vettige boel geworden, die nau welijks herinnert aan de betrekkelijk schoóne ruimten, zooals ik die kende, toen ik het schip in Amsterdam voor den eer sten keer betrad. Op den grond, aan de bui zen, overal vet! Hier wordt hard gewerkt, nacht in, nacht uit. Juist als we de ronde méken, is een aan tal ketels vol en begint het verwerkings proces. De trommel van den horizontaal roteerenden koolcketel gaat draaien. In den ketel wordt het spek gekookt onder stoomdruk; de zachte massa komt vervol gens in den separator (afscheï'dingstank). Als het proces hier afgeloopen is, worden de resten gespuid en wordt de olie naar de tanks gepompt;, waar zich het eigenlijke bezinkïngsproces afspeelt. Na tweemaal te zijn gefiltreerd wordt de olie geleid naar de opvangingstanks ter afkoeling om van daar naar het zuiveringshuis te worden ge pompt. De laatste resten vuil, die er nog in mochten zijn, worden daar verwijderd. De olie is nu klaar om in de schoone olie tanks té worden opgeslagen, die haar weer overdoen aan de laadtanks. We kunnen 10.000 ton fabriceeren en zullen dan moe ten overladen in den tanker, die uit Am sterdam op weg naar ons toe is. Ik heb ook mijn licht eens opgestoken bij onzen wetenschappelijken staf. De heer Veltmann neemt op zijn laboratorium proe ven op kleur en zuurgraad. Hij stelt het ópbrengstpercentage vast, zoowel wat be treft het spek, de beenderen als het vleesch. Pas wanneer de best mogelijke kwaliteit is bereikt, gaat de traan geheel gezuiverd naar de laadtanks. De heeren ir. L. de Waal-en Brunik, die belast zijn met de productie waren zeer tevreden over „de fabriek". Het leven aan boord is n"u niet gemak kelijk voor al degenen, die hier een ta^k kregen toebedeeld. Het leven is hier hard en om het overdrachtelijk te zeggen: de „boter" wordt met zweet betaald. Dat over denk ik, als ik bij den draaienden wijzer sta te kijken, die de verwerkte traan op weg naar de tanks noteert. Weerbericht TOENEMENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond: Geleide/lijk toenemende vorst. Matige, tij delijk krachtige, wind tusschen Zuidoost en Oost. Enkele overdrijvende wolken velden, afgewisseld door lange perioden met helderen hemel, droog weer. Reeds 25000 deelnemers aan den Oranjetocht Wanneer in Februari een jonge Oranje telg ter wereld is gekomen zullen uit alle deelen van ons land automobilisten, mo torrijders, fietsers, ruiters en wandelaars naar Baarn komen om de felicitatieregis- ters te teekenen. De heer Timmers van het Oranje Comité BaarnSoest, welk comité dezen Oranje-tocht organi seert, schatte het aantal deelnemers aan de hand van de ontvangen inschrijvingen op niet minder dan 20 a 25000. De sluitings termijn is inmiddels verlengd tot 24 Janu ari. Indien de dag volgende op dien der geboorte door de regeering aangewezen wordt als nationale feestdag, zal onthef fing worden verleend van de bepaling in de rijvergunningen voor motorrijtuigen, welke verbiedt op Zon- en feestdagen van het motorrijtuig gebruik te maken. gisterochtend nog nader medegedeeld: By Medan moest van luchtmacht en ar tillerie gebruik worden gemaakt tegen republikeinsche troepen die waren opge rukt. De verliezen aan Nederlandsche zijde bedroegen twee dooden en vijf gewonden. Donderdagmiddag begonnen Nederland sche. troepen een actie op groote schaal tor beveiliging van de bebouwde kom van Medan en liet vliegveld tegen republikein- sché artillerie en mortieren in -dé Weste lijke en Zuidelijke sectoren binnen de' op 7 December overeengekomen strook van. twee kilometer buiten den stadsrand. Hierbij werd lichte tegenstand ontmoet, doch meestal namen TRI en Lasjkar Ra'jab bij de nadering van de Nederlandsche troepen de vlucht. De rest werd gevangen •genomen of tijdens de actie gedood, o.m. een Japannees. Onder de gevangenen be vonden zich een officier en twee soldaten van de TRI. Om 4 uur in den middag was de actie zoo goed als voltooid. De bevol king vfuchtte in de richting van de Neder landsche troepen, waar zij onder bescher ming werd genomen. Door 't Roode Kruis werden voedsel en kleeren uitgereikt. Bij de actie op 28 en 29 December bij. FalembSng waren aan Nederlandsche zijde drie dooden en twee licht gewonden te betreuren. Tijdens de actie ontving het Chavitas-'hospitaal vele treffers van de republikeinsche artillerie. Verzoenende rede van Soekarno- In een radiorede, die als de meest ver zoeningsgezinde'wordt beschouwd welke Soekarno, de president van 'de Indonesi sche regeering, tot nu toe heeft gehouden, deed deze een beroep op het Indonesische volk om mede te werken aan een, vreedza me regeling, „ondanks de steeds slechter wordende vooruitzichten". De bekrachti ging'van de overeenkomst van Linggadjati, aldus Soekarno, zal den weg banen voor een vreedzame oplossing, indien de Neder landers geen wijziging vragen van de oor-' spronkelijke voorwaarden. Soekarno richtte zich ook tot de Nederlanders die zich tegen de overeenkomst verzetten en deed een be roep op hen, in te zien dat het thans geen 1941 meer is. „De wereld moet, omwille van de democratie, een vroegere kolonie in de gelegenheid stellen een nieuwe demo cratische staat te worden", zoo zeide Soe karno. In de Roode Ster, het orgaan van het Russisehe leger, wordt de nieuwjaarsvoor spelling gedaan dat de economische crisis in de kapitalistische landen plus de ge beurtenissen in India, Indonesië, Jndo- China én China de grootste obstakels zul len vormen voor een snelle oplossing van de na-oorlogsche problemen. „De- Sovjet- Unie als lid van de Vereenigde Volken is géïnteressèerd bij de democratische oplos sing van alle kwesties welke de belangen raken van honderden millioen menschen I in de half koloniale en koloniale landen", zoo heet het in de Roode Ster. In een hoofdartikel 'in de Izvestia wordt gezegd: „Indien het jaar 1946 het jaar was dat de fundeering eener vreedzame rege ling van de na-oorlogsche problemen werd. gelegd en hél; jaar dat de jonge organisatie der Vereenigde Volken werkelijke kracht vergaarde, dan was dit alles in aanzien lijke mate de vrucht van de pogingen en den' goeden wil van de groote Sovjet macht". De Izvestia zegt: „Noch de dollar, noch de atoom-politiek zijn effectieve in strumenten voor het oplossen van de ge schillen". In het orgaan Bolsjewiek wordt gewaar-,^ schuwd dat de democratie voortdurend op haar hoede moet blijven voor de fabrikan ten van atoombommen. Andere bladen voorspellen dat Rusland met zijn herstelde indust^e en zijn inter nationale macht op een nieuwe hoogte, het nieuwe jaar binnengaat met het vaste be sluit om zijn hulpbronnen te benutten, te streven naar betere levensomstandigheden aan het thuisfront en'naar de instelling van de democratische voorwaarden die noodzakelijk voor een langdurigen vrede in het buitenland zijn, aldus Un. Press- De Griekeehe giïerilfatroepen voorbereid op UNO-on der zoek De guerillatréepen in Noord-Griekenland trekken, naar gemeld wordt, uit het gebied aan dc Joegoslavische, Albanische en Bulgaar- sche grenzen naar het Zuiden en vermijden, in afwachting van de aankomst der U.N.O.- commissie, alles wat uitgelegd zou kunnen worden als hulp van buiten af. 1 Zohwel de regeering als de guerilla troepen stellen inmiddels documenten samen, die voor gelegd zullen worden aan de commissie, welke midden-Januari verwacht wordt. De linksche leiders te Athene, zijn doende bewijsmateriaal te verzamelen om aan te toonen, dat de „oor log" in Griekenland een zuiver binnenland- sche aangelegenheid is en dat de guerilla- troepen geen hulp of aanmoediging uit het Noorden ontvangen. Uit betrouwbare militaire kringen wordt gemeld, dat de guerilla troepen in Zuidelijke richting door Thessalië trekken en zelfs reeds gekomen zijn tot Attica In linksche kringen in Athene voorspelde men. dat de stad zplf spoedig het tooneel zal zijn van ernstig bloed vergieten. In verband met de Zuidelijke beweging van de guerillatroQpen heeft de Grieksche minis ter van oorlog. Philippos Dragoumis. zich naar Larissa begeven voor een conferentie met de leiding van jiet tweede Grieksche legercorps over de huidige situatie, die. naar verwacht wordt, kritieker zal worden met het oog op de komst van de U.N.O.-enquètecom- missie, meldt Un. Press.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1