Tante Els Elfde schoolschaaktournooi van Haarlem Predikbeurten Parade van „zwarte" rechtbank-klanten Nacht-Express Zaterdag 4 Januari 1947 1JMUIDER COURANT 3 Aan het elfde school schaaktournooi nemen 84 leerlingen van scholen uit Haarlem en omgeving deel, die Donderdag in de muziekzaal van restaurant Brinkmann hun eerste wedstrijden gespeeld heb ben. Twee ronden in het hoofdtournooi zijn achter den rug en gisteren be gonnen acht schakers aan den kwart-eindstrijd. De resultaten van den eersten dag in de hoofd groep luiden: le ronde: T. Halbertsma —J. v. d. Wiel 1—0; G. de Jong—F. Flury 01; R. ten BroekeI. Feirabend 10 (w.n.o.); J. de Vlieger H. Verleur 0-rlr R- Mol J. Verleur 0—1; K. v. d. StolpeP. Rippen 01; A. de Visser—D. Bongertman 01; H. v. Beek—C. Bins- bergen 01; P. Verhoeff J. v. d. Ende 0—1; I. Hoog landT. de -Jong 01 (w. n.o.); A. HaitsmaL. Roosjen 10; R. der NederlandenJ. Beren donk 1—0; L. Bouwmeester—J. Jansen 01; L. van NieropH. Verhoeff 01. 2e ronde: J. Waardenburg—P. Fris 01; C. Bins'oergenD. Bongertman 01; J. v. d. En- de—T. de Jong 0—1; A. HaitsmaR. der Ne derlanden 10; H. VerleurR. ten Broeke 10; F. FluryT. Halbertsma 01: P. Rip penJ. Verleur 01: H VerhoeffJ. Jansen 1—0. De Koningin ontvangt het corps diplomatique Voor de eerste maal heeft de Koningin in haar paléis in de hoofdstad de hooge ver tegenwoordigers van alle landen ontvangen om de gebruikelijke Nieuwjaarswensc'nen in ontvangst te nemen. Tot dusverre geschiedde dit steeds in de residentie. Om negen uur nam het corps mariniers van het opleidingskamp Doorn de wacht over van de militairen uit de Koudenhornkazerne te Haarlem. In stramme houding stond het be roemde corps met zijn historisch vaandel aan getreden aan weerszijden van den hoofdin gang van het Koninklijk Paleis. Links van het bordes stond de marinierskapel opgesteld en weldra voiTridb zich voor het paleis een dichte haag van belangstellenden. In een onafgebroken rij reden de auto's voor. Als eerste der hooge gasten arriveerden de militaire- en marine-attachés van Groot- Brittannië. Telkens presenteerde de eere- wacht het geweer voor de ambassadeurs, die in de meeste gevallen een groet brachten aan het vaandel, alvorens het paleis binnen te treden. Als laatste arriveerde de ambassa deur der Sovjet-Unie, waarna de eerewacht inrukte. H. M. ontving het corps diplomatique in de Burgerzaal. Om 12 uur was de plechtigheid geëindigd. Een Nederlandscli officier op Ceylon doodgeschoten Kapitein W. B. Nagel, een Nederlandsch marine-officier, behoorende tot de Neder- landsche Intendance te Singapore, is in een ziekenhuis te Colombo op Ceylon overleden, nadat men hem langs den weg gevonden had met een kogel in het, hoofd. (Bij informatie bij bevoegde instanties bleek ANP dat een officier van dhzen naam bij de marine niet bekend was. De naamlijstvan officieren vermeldt alleen een W. P. Nagel bij de landmacht). Bij de schouwing werd verklaard, dat kapitein Nagel en een andere officier,na melijk kapitein Haagenbeck, in rickshaws op den terugweg waren van een nieuw jaarspartij in een hotel, toen een auto langs kwam rijden, waarvan de inzitten den den officieren aanboden mee te rijden. De officieren sloegen dit aanbod echter af. Kort daarna zou kapitein Nagel zijn aan gehouden door een man, die hem onder toedreiging met een revolver om geld vroeg. Hierop volgde een worsteling, tij dens welke geschoten werd. Later vond men den kapitein met een. kogel in het hoofd langs den weg. Hij werd vervoerd maar het algemeen ziekenhuis, waar hij overleed. Admiraal Byrd gaat aan boord Admiraal Byrd, die zich Donderdag te Nor folk aan boord van het vliegdekschip „PhL lippine Sea" heeft begeven om de leiding der Zuidpool-expeditie op zich te nemen, verklaarde, dat het de expeditie vermoe delijk niet zou gelukken de nederzetting „Klein Amerika" terug te vinden, die hij in 1933 gesticht had. Slagen wij er wel in, zoo zeide Byrd, dan zal ons „Klein Ame rika" wel niet meer toegankelijk zijn. Hij achtte het niet uitgesloten, dat de beide ijsbergen aan weerszijden van den ingang van de nederzetting in het gebied van de Walvischbaai in den loop der jaren samen gegroeid waren. Byrd vertelde, dat „Kléin Amerika" zelf zich bevond op een uitge strekt stuk pakijs, dat zich jaarlijks twee honderd tot vierhonderd meter verplaat ste. Doodvonnis tegen een Palestijnsclien Jood Op grond van een aanklacht wegens bezit enögebruik van vuurwapens is Dov Gruner, het 33-jarig lid van de „Irgun Zvai Leumi" door het militair hof ter dood veroordeeld. Het vonnis moet nog door den opperbevel hebber der Britsche strijdkrachten in Pa lestina bekrachtigd worden. Naar de beschuldiging luidde was Gruner betrokken bij een overval een politie-ftost te Ramat Gan, waarbij twee aanvallers en een politie-agent gedood werden. Nadat Gruner het hof verteld had „ik er ken uw jurisdictie niet" concentreerde hij zich verder op het lezen van zijn kleinen bijbel. Hij weigerde het hof te vertellen wat gedurende den oorlog zijn bezigheden waren geweest, doch uit getuige-verklaringen bleek dat vijf-en-een-half jaar in de Joodschc Bri gade gediend heeft, waartoe hij onmiddellijk toetrad na zijn aankomst uit Boedapest in 1940. Het gerechtsgebouw geleek op een geducht fort. Er waren machinegeweren geplaatst, er was veel prikkeldraad gespannen en er was een doolhof van zandzakken in den tuin op gesteld. Frits Tartaud overleden In den ouderdom van ruim 89 jaar is te Rotterdam, waar hij nagenoeg zijn heele leven gewoond heeft, de oud-tooneelspeler «JTrits. Tartaud overleden. Hij wijdde zich al vroeg aan het liefhebberij tooneel. Louis Bouwmeester wist hem te be wegen over te gaan naar het beroepstooneel, In 1875 debuteerde Tartaud te Amsterdam in „De Twee Weezen"; hij werd lid van het ge zelschap, dat onder leiding van Bouwmeester. Boas en Judels stond. Later werkte hij bij Van Zuylen, Legras en Haspels en bij de ge broeders Van Lier. Van 1916 tot 1925 maakte hij met Van Eysden deel uit van de directie van „De Rotterdammers". Hij werkte ook samen met Cor van der Lugt in het Rotter- damsch-Hofstadtooneel. In 1928 nam hij in een voorstelling van „Hedda Gabler" met zijn vrouw Alida Tartaud—Klein in de titelrol, afscheid van het tooneel. Voortaan meer partijen in tennis competitiewedstrijden De competitiecommissie van den KNT.TB heèït aangaande de competitie voor het jaar 1947 ver schillende voorstellen Ingediend, welke aan op 15 Maart te houden bondsvergadering zullen worden voorgelegd. De commissie stelt voor het aantal partijen in de verschillende klassen als volgt te wijzigen: hoofdklasse en eerste klasse 11, overgangsklasse 9, overige klassen 8. Voorts zal in plaats van dé tot nu toe geldende rege ling van. de competitie het Invoeren van een promotie- en degradatieregeling worden bepleit. Ten aanzien van de bepaling van den stand in de verschillende af deelingen wil men In den vervolge niet meer uitgaan van het aan tal gewonnen wedstrijden, doch van het aantal gewonnen en verloren partijen. De aanvang van de competitie wordt door de commissie' op Zon dag 20 April voorgesteld. Milch voor het gerecht Hij hoorde tot Hitiers veer tien vertrouwde officieren Veldmaarschalk Erhard Milch, eens Görings rechterhand en een der belang rijkste figuren van de Luftwaffe, stond Donderdag te Neurenberg terecht wegens „oorlogsmisdadiger, die zijn hooge intelli- menschheid, o.a. wordt hem ten laste ge legd het opstellen van plannen voor sla venarbeid, het mishandelen en dooden van eoncentratiekampslachtoffers en krijgs gevangenen. De Amerikaansche aanklager Denney noemde den 54-jarigen beklaagde een „oorolgsmisdadiger, die zijn hooge intelli gentie en leidende functies gebruikte voor de verovering en het tot slavernij brengen van de wereld". „Het leven van Erhard Milch", zoo zeide Denny, „is de geschiede-, nis van persoonlijk en beroepsverraad. De beklaagde heeft zich nooit verwijderd van de doelstelling en de idealen van het Duit- sche militarisme". Het feit, dat Milch be hoorde tot Hitiers veertien hoogste en meest vertrouwde officieren, die door den „Führer" op de hoogte werden gebracht met de Duitsche oorlogsplannen, toont aan, hoe hoog hij stond aangeschreven en hoe zijn positie was in den kring der nazi- militaristen, aldus Denney. De Amerikaansche aanklager beschreef Milch als een man, die door de Duitsche nederlaag in den eersten wereldoorlog ver bitterd was. Bij hem kwamen moeilijk heden noch eerekwesties te pas, als het er om ging de nazi-idealen te verwezenlijken. Denney verklaarde verder, dat Milch volkomen op de hoogte was van het pro gram voor den slavenarbeid, aangezien hij zitting had in het centrale bureau voor de arbeidsplannen. De bewijzen zullen wor den gegeven, dat hij „actief aan moorden heeft deelgenomen", doordat hij bekend was met de medische experimenten op menschen. Het eerste betoog van den openbaren aanklager duurde korter dan een uur. Daarna werd de zitting verdaagd. Herstelbetaling bedreigt Hamburg De Britsche regionale gevolmachtigde voor Hamburg, Berry en Hamburgsche industrieele en handelsfunctionnarissen hebben een dringend beroep gedaan op de vier bezettende mogendheden om de ont manteling en wegvoering naar Rusland van electrische krachtstations te Hamburg te voorkomen. Twee van de vijf stations, die de stad van electriciteit voorzien, staan op de nominatie voor de herstelbetalingen, maar de Britsche functionnarissen voorspellen een industrieele ramp, indien dit plan wordt uitgevoerd. Reeds zijn drastische maatregelen voor stroombeperking genomen: zoo is Ham- .burg thans in drie zönes verdeeld, waar van er beurtelings één een dag van 7 tot 22 uur volkomen van stroom is afgesneden. Deze maatregel beteekent, dat dagelijks de industrie van een- derde van de stad, met haar 1.450.000 inwoners, wordt lamgelegd. Deze toestand zal voortduren tot de spe ciale kolentreinen uit het Ruhrgebied, die met voorrang naar Hamburg zijn gediri geerd, zijn aangekomen, wat waarschijn lijk binnen een week het geval zal zijn. De Neptunus was in Engeland De stoomtrawler Neptunüs heeft met 400 manden visoh een reis op Grimsby ge maakt en daar 12000 besomd. Zonder visch is de trawler thans in IJmuiden binnengekomen. IJMUIDEN. Nieuwe Kerk, Ncd. Herv. Gemeente. 10.30 en 5.30 u-: Ds. J. v. d. Berg. Nieuwe Kerk. Ger Gem. 9 u.: Ds. T. van Buuren; 3.30 u.: Ds. S. E. Wesbonk. Christ. Ger. Gem- 10 en 4 u.: Ds. A. Zwiep. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), Marnix- school). 10.30 en 5.15 u.: Ds. H. Vogel van Amsterdam-Zuid. Oud-Kath. Kerk. 10 u-: Heilige Dienst; 7 uur: Vesper (Viering van Driekoningen). Leger des Heils. 10 uur: Opdrachtdienst, geleid door kap. Lodder; 7.30 uur: Verlos-' singssamenkomst. IJMUIDEN-OOST. Goede Herderkerk. Ned. Herv. Gem. 10.30 u.: Ds. J- v. d. Wiel, Bevestiging ouderlingen. Goede Herderkerk. Ger. Gem. 9 u.: Ds. S. E. Wesbonk; 3 uur: Ds. J. van Buureri. Vrije Evangelisatie. 5 uur: de heeren L. Pasman, Haarlem en Ramaker, Rotterdam. SANTPOORT. Ned. Hen-. Kerk. 10 uur: Ds. P. A. Tichelaar. Ned. Herv. Kapel. 5 u.: Ds. G. Grootjans. YELSEN. Geref. Kerk. Koningsweg. 10 en 4.30 uur: Ds. A. C. van- Nood. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. J. Brons geest. (Bevestiging van ouderlingen). VELSEN-NOORD. 7 u.: Ds. J. Brons geest. BEVERWIJK. Evang. Luthersche Ge meente. Geen dienst. Vrije Evangelisatie „Maranatha". 10 uur: de heer L. J. Pasman, Haarlem- (Zondags school vacantie). De vischcouser ven fabriek gaat naar de viseh toe Iets waarop wij vroeger reeds meer malen hebben gewezen, zal thans in Ame rika bewaarheid worden. Volgens een be richt in het „Dagblad Scheepvaart" wordt thans in Amerika, een ongewone varende fabriek voor voedsel uit zee klaar gemaakt voor haar eerste reis van de Westkust van Amerika af. Het 8000 ton metende s.s. „Pacific Explorer" is opgepropt met uit rusting voor het ontdekken, vangen, in blikken en bevriezen van visch. Het schip is uitgerust met radar voor de navigatie en een amphibievliegtuig voor het zoeken naar visch. De „Pacific Explorer" staat in radiotelegrafische verbinding met twaalf begeleidende trawlers. Zoowel het moe derschip als de trawlers zijn uitgerust met snelvriezende machines en het moeder schip heeft een koelruimte van 3800 ton. Wat de vischvoorziening van ons land betreft, zullen wij zeer zeker een zelfde richting moeten inslaan, aangezien ons .vangapparaat geheel gereorganiseerd èn ge moderniseerd moet worden, willen wij in de naaste toekomst, wederom als visch- leverancier van de landen van West- en Zuid-Europa in aanmerking kunnen ko men. POSITIE DER WALVISCHVAARDERS. De jagers Elly W. Vinke en René W. Vinke van de Nederlandsche Walvisch- expeditie zijn 30 December j.l. van Kaap stad naar de Zuidpool vertrokken. Het hoekje van Haarlem, 3 Januari.1 KOEKOEKSBLOEM gekregen. Ik weet Beste Kinderen! j niet, of het een jongen of een meisje was, Depostbode heeft al een paar keer ergdie dit briefje schreef, maar een vraag erin boos gekeken, toen.hij' weer zo'n stapeltjej teeic me zo aardig, dat ik er toch even bij brieven bij- mij afleverde. Er waren zelf3 wil blijven staan. In het vervolg je een paar gelukwensen met het Nieuwe echte naam er bij zetten, bloemetje, en Jaar bij! Ik wilde wel, dat ik elk kind per- "c 4 J soonlijk kon terugschrijven, maar dan mocht ik er wel een secretaris bij in dienst nemen. Daarom wens ik op deze plaats al len, die dit hoekje 's Zaterdags lezen, een héél gelukkig 1947 toe met allemaal mooie rapporten, nog een fieetje ijs en een zon nige zomer. En dan moet ik eens even tussen de briefjes snuffelen, want verscheidene kin deren hebben vragen gedaan, die ik graag beantwoorden wil. Allereerst schreef MARJOLEIN uit Drie huis een lange brief, waarin ze vertelde van de "vogels, die bij haar in de tuin zo'n prettig, beschut hoekje hadden gevonden, toen het zo hard vroor, een paar weken geleden. Heb je ze toen meteen wat brood en een plat schaaltje water gegeven Vooral dat v/ater vergeten vele mensen nogal eens, maar een vogel heeft even goed drinken nodig als de mensen. Je moet er ■natuurlijk wel om denken, mocht het ook dit jaar nog nodig zijn, dat je het water ververstwanneer het bevroren is en dat je een plat schoteltje klaar zet, anders gaan de diertjes een bad nemen en dan bevriezen hun Veren, zodat ze niet meer vliegen kunnen. CARLA, een meisje uit Santpoort Xvreemd, dat de meeste briefjes van de dames afkomstig .waren!)) vroeg, of ik verstand heb ijan postzegels. Wel een beetje, Carla, dus vraag maar, wat je op je hart hebt. Dan heb ik een briefje van Oog om oog. Op Zondag 15 September sloeg de 36-ja- rige Haarlemmer G. T. T., pachter van een aan het Rembrandtplein te Amsterdam ge legen hotel, een zijner nachtelijke bezoe kers, H. van der" M. uit Drachten, die met twee vrienden de bloemêtjes had buiten gezet in Amsterdam, in het gelaat, waarbij een brilleglas in het oog drong. De ruzie was ontstaan, doordat de drie Friezen met de zwarte prijzen geen genoegen wilden nemen. De gewonde wérd naar een zieken huis vervoerd, waar de doktoren er niet in slaagden het oog te redden. Op 20 December moest de pachter voor de rechtbank te Amsterdam terecht staan. Hij hoorde 5 maanden tegen zich eischen, Naar verdachte's raadsman mededeelde, had T. veel spijt van zijn onbeheerscht op treden, temeer omdat hij zelf ook aan een oosHjlind is. De rechtbank, die gisteren uitspraak deed achtte "zware mishandeling bewezen e'n den eisch te laag. T. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf, van 1 jaar. Binnen enkele dagen zal een van de nieuwste schepen van de Rotterdamsche Lloyd, de „Modjokerto", naar Indië vertrekkenDe „Modjokerto", is het eerste schip dat voor rekening van de Rotterdamsche Lloyd in Engeland is gebouwd en meet 10.000 ton. even, of je een jongen bent dan wel een meisje. KOEKOEKSBLOEM wilde graag weten, wat een „psycholoog" voor iemand is. Een psycholoog is een geleerde man, meestal een dokter, die niet naar een wondje aan je vinger kijkt, maar naar je gedachten en je gevoelensDus zo'n dokter behandelt geen kwaaltjes aan het lichaam, nee, hij -probeert er achter te komen, hoe en wat je denkt en waarom je dat denkt en vooral, hoe verkeerde neigingen in de mensen kunnen worden tegengegaan. Een psycholoog heeft heel veel geleerd over het innerlijk leven van de mensen en meestal weet hij- dan ook meer van zijn patiënten af dan zij zelf. Het woord „psycholoog" is afgeleid van het vreemde woord „psyche'' dat „geest", „ziel" betekent. Tevreden Koekoeksbloem? Het laatste briefje, dat ik deze week ga behandelen, is afkomstig van AKKIE VAN DE BOGAARD uit IJmuiden, die graacj een vriendinnetje- wil hebben, om mee te corresponderen. Akkie is zo om en de bij 12 jaar. Dus wie met haar „per brief wil praten" moet maar eens schrijven aan haar adres, Burgemeester Rambonnetstraat 24. Maar denk er om, AKKIE is haar schuil naam! Tot mijn spijt laat de ruimte niet toe, dat ik meer briefjes beantwoord. Maar ik moet er nog even op wijzen, dat jullie je brieven kunnen richten aan het kantoor van de IJmuider Courant, Kennemerlaan 154 of aan Tante Els zelf, Jan Steenstr. Haarlem. Tot volgende week! TANTE ELS. Voor jonge hersens De oplossing van het letterraadsel van twee weken geleden luidde: MORGENSTOND HEEFT GOED IN DEN M9ND. Natuurlijk hadden jullie het allemaal goed! Hier zijn nog een paar raadsels, die door een meisje uit IJmuiden zijn ingestuurd: Wie heeft geen hoofd, maar toch een hals? Wie heeft een mond en kan niet eten? Wie heeft een neus, maar ruikt niets? Tenslotte moet je maar eens proberen, of je uit deze zinnen plaatsnamen kunt halen: c 1. De venter verkocht zijn waar voor het ziekenhuis. 2. Ik moét je om half vier verlaten, want ik wil nog wassen. 3. De schipper zei: „Als het kompas van Noord wijkt is het stuk". 4. „Maak je schoenen niet nóg kapotter, Lodewijk!" 5, Vonden burgemeester en dokter de film mooi? 6. Klop eindelijk eens op de deur, neef Jan! Hij wilde wel naar de opera, als meer huisgenoten gingen. 8. In het bos stierf een hert. 9. Dat was het vreemdste en wij kon den het dan ook niet begrijpen. 10. Dit is echt leer dame, die meneer heeft er ook een, wij hebben er nog maar enkele van. Denk er om, dat er in sommige zinnen meer dan één naam verborgen is. In een vlot tempo werkte de Economi sche politierechter Vrijdag een groot aan tal zaakjes af, de meeste betrekking hebbende op de zwdrte escapades van sigaretten-liefhebbers. Zoo had een echtpaar uit Beverwijk zich -■ schuldig gemaakt aan een clandestien han deltje' in tabak, waarvoor ter zitting als mo tief de slechte financieele omstandigheden werden opgegeven. De man kocht het geurig kruid, zijn eega deed 't aan huis van de hand. Toen de rechter tusschen de papieren snuf felde, die op het seval betrekking hadden, bleek, dat de manlijke verdachte negen_ jaar geleden veroordeeld was wegens.het helen van lelietjes van dalen, onrechtmatig geplukt door zijn spruiten. De officier vond de bloempjes blijkbaar ook niet al te belangrijk en eischte, ook al om de platte beurs Van de „zwarte" echtelieden, tegen den man 20 of 12 dagen, plus twee maanden voorwaardelijk en tegen de vrouw 10 of zes dagen met één maand voorwaar delijk. Nadat de rechter had uitgelegd, wat die voorwaardelijke straf beteekende, ver maande hij het bedremmelde tweetal: „Als u weer met lelietjes of tabak te maken krijgt, gaat u onherroepelijk de doos in." Daarna haalde hij in zijn vonnis de geldboete er nog af. Het tweede geval van ongeoorloofden han del in tabak was dat van een winkeliersecht paar en zijn leverancier. De laatste ontkende bij hoog en bij laag ooit tabak aan de thans getuigenden te hebben verkocht, maar zoowel het echtpaar als een pakje tabak in zijn huis, van dezelfde soort als de afgeleverde partijen aan den detaillist. Leverden het bewijs. De officier vond niet alleen het pakje tabak een, stomme getuige, maar ook dep man een dom- men verdachte. Hij eischte vier maanden met aftrek, waarop de advocaat, die het bewijs heelemaal niet geleverd achtte, vrijspraak concludeerde. Tenslotte maakte de rechter er twee maanden van. De winkelier, die het gc- tuigenhekje voor de verdachtenbank moest verwisselen, kwam er met 100 boete en een maand voorwaardelijk af. Ter afwisseling kwam een vleeschverhaal ter tafel, waarin twee Haarlemsche broers de hoofdrol hadden gespeeld. Ze zouden op 25 Juli een koe in clandestiene lappen veran derd hebben, maar de verklaringen van een getuige waren zoo veel minder positief dan eertijds bij de politie, dat de rechter het requisitoir van den officier, waarin deze negen maanden vroeg, niet kon volgen en den broer J. W. T., die als verdachte verscheen, vrijsprak. Andere verdachten werden veroordeeld tot boetes, varieerend van 25 tot eenige maan den Veenhuizen. FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson 16) Het heeft geen zin daar op het oogen- blik ovei- te discussieeren. Hebt u ooit van een adres: Salier Ring 26, in Keulen ge hoord? Ik schudde het hoofd. -Of van een zekeren meneer Wolfram Hacker? Nee, zei ik weer, heette hij' zoo? Nee, antwoordde Dwight, dat is de naam van den man, die zijn identiteits bewijs gecontrasigneerd heeft. Wie was het dan? vroeg ik in stijgen de spanning. Ik kan er nu niet meer bij. Hier, kijk zelf maar, vond Andrews. Hij zocht in zijn zak en haalde er een óp- gevouwen, stijf en tamelijk smerig stuk papier uit. Ik nam het van hem aan en mijn blik ken vlogen over hetgeen er op geschreven stond tot aan de onderteekening onderaan. Daarnaast was de afdruk van een stempel te zien, dat op een poststempel leek. In den cirkel las ik de woorden „Geheime Staatspolizei". Ik kan onmogelijk de uitwerking be schrijven, die deze onthulling op mij had. Zoo moet iemand zich voelen, die met een ■giftige slang in een kamertje wórdt opge sloten, of iemand, die zoo juist te hooren heeft gekregen, dat hij een ongeneeselijke Ziekte heeftIk ging naar het raam om U7at frissche lucht in te ademen. Dwight raadde: Trek het je niet zoo aan, waarde heer. Goed, goed, antwoordde ik grimmig, maar laat me even tijd om na te denken. Het was een. tijdje stil. Beneden in het kanaal, was de jongen in den gondel nog altijd bezig zijn bootje leeg te scheppen. Natuurlijk, begon Dwinght weer, zijn alle voorzorgsmaatregelen genomen, dat de Italiaansche politie niets op het lijk zou vinden. "Dus zal men den man wel niet eerder dan over een paar dagen geïdentifi ceerd hebben en u kunt er op rekenen, dat u nu nog zoowat een week lang niet bewaakt wordt. Maar wat heeft de Gestapo met mij te maken? vroeg ik. Eén dikke blauwe rookwolk, die tegen het glas sloeg, verraadde mij, dat Andrews achter mij was komen staan. Dat weten wij nog niet. Maar het zal niet lang duren, of we zijn er achter. We hebben nu al ver- dénlcing tegen iemand. Wie? Bonini. Ik draaide mij om en keek recht in de zwarte oogen van den man uit Wales. Waarom? Ongeveer een maand correspondeert Bonini nu al met iemand in. Keulen. Na tuurlijk" niet met dit adres, want dat is het adres van het hoofdkwartier van de Gestapo in dat district. Maar het kan niet anders, of de brieven worden daarheen doorgegeven. Het is ons echter nog niet gelukt iets van den inhoud te ontdekken. Beteekent het, dat hij ons ven-aden heeft? Dat moeten wij aannemen. Maar waax-om dan aan Duitschland, terwijl hij de Italiaansche staatspolitie vlak bij de hand heeft? Ook Dwight kwam naar het raam toe. Het heldere morgenlicht viel over het vale blauw van zijn oogen en zijn bruine leer achtige huid stond strak en glimmend op de hooge, smalle jukbeenderen. Bonini heeft een Duitsche vrouw gehad. Wij dachten, dat zij uit elkaar gegaan waren en volkomen van elkaar vervreemd waren. Maar het is mogelijk, dat hij naar haar toe gegaan is en de heele zaak overge- lcletst heeft, toen ze het hem lastig begon nen te maken. Hij denkt misschien op die manier uit de klem te komen. Als hij de Gestapo van alles op de hoogte bracht, zou deze de zaak op haar eigen manier aanpakken, zonder dat iemand iets te we ten zou hoeven komen van al zijn vorige verraderspraktijkjes. Maar als hij naar de Organisazione Vigilanza gaat, dan zou hem dat zelf wel eens duur te staan kunnen komen. En daar hebben we juist altijd rekening mee gehouden. Dat beteekent dus, zei ik, terwijl ik verder rekende, dat iemand ook uw doen en laten en zelfs misschien Miss Howard wel bespiedt. Bohini weet niets van Miss Howards bestaan af, nietwaar, Andrews? De dikkerd schudde het hoofd. Wat haar betreft, behoef je je geen zorg. te maken. En hij.weet ook niet, dat ik in de geschiedenis zit, en den majoor heeft hij nog nooit ontmoet. Degeen, die er hoogst waarschijnlijk het meest onder te lijden zal hebben, is mijn intermediair, de man van de credietbank. Hém moeten wij waai'schuwen. Maar Mencken, begrijpt u niet, waarom u niets overkomen is, waar óm zij zich zich tot geen enkele daad heb ben laten verleiden? En waarom zij er zich mee hebben tevreden gesteld, u alleen te schaduwen? Alleen omdat zij dan de kans hébben onze heele organisatie te ontdekken! Ze zijn veel te eerzuchtig om alleen maar één schakel uit den keten te halen en de rest in het geheim verder te laten werken. Als er hun niets aan ge legen was geweest, had de straatveger u vanmorgen vroeg in de Rio Palazzo vin den drijven. Hij sprak deze woorden met zooveel genoegen uit, dat Dwights lachje bij uitzondering werkelijk vroolijk was. Zoo staat de zaak, dr. Mencken. We hadden u nistig verder kunnen laten gaan, zooals was afgesproken, zonder u van de nieuwe verwikkelingen op de hoogte te brengen. Maar wij vonden dat niet be- hooi-lijk tegenover u. Met uw optreden in dit spel is de situatie veranderd, maar ze is nog lang niet hopeloos. Kapitein Bonini kan het zich nog altijd niet per- mitteeren u terzijde te schuiven -als zijn seci-etarïs voor Milaan. Hij is er nog altijd van overtuigd, dat de man van de Gesta po u volgt. Misschien is hij verrast, u nog in leven te zien. Maar daarom behoeft hij nog niet van zijn stuk gebracht te zijn, omdat hij tóch gelooft, dat u iets onaan genaams overkomen zal voordat u het land verlaat. De zaak is nu natuurlijk gevaar lijker dan vóór u hier gekomen bent. Zoo lang de Gestapo echter in het geheim blijft werken en zonder hulp van de Ita liaansche politie, reken ik er op, dat ik haar aan kan. Moet ik uw woorden zoo uitleggen, dat u het aan mij overlaat mij uit de onderneming terug te trekken? Ik had een gevoel alsof er een paar beentjes uit mijn knieschijf weggeraakt waren. Belache lijk voor een volwassen man! Zoo is het ongeveer. Laten we eens aannemen, zei ik, dat de. zaken niet zoo staan, als u zegt. Of dat de Gestapo zich niet meer aan haar afspraak met Bonini houdt en zich in ver binding stelt met de O.V.R.A. Dan is er maar één kans voor u om levend uit dit land te komen en die zult u dan vandaag moeten waarnemen. Maar In Thalia draait deze week een amu sante rolprent: De vroolijke Hoteliers. Een groepje kameraden die zich in militairen dienst onledig hielden met muziek maken, vindt eikaar in het hai'tje van Pai-ijs op zeer gi-appige wijze terug. Allen zijn zon der werk en daarom besluiten zij een or- kest samen te stellen en het verloopen Golf-Totel in de b.uurt van Marseille te gaan exploiteeren, dat de leider van zijn vader heeft geërfd. Onderweg ontmoeten, zij een meisje, dat haar oom ovei-haalt zich met hen te associeeren. Voor het echter zoover is dat de eei-ste twee gasten kun nen worden ontvangen, zijn er heel wat moeilijkheden te overwinnen en avonturen mee te maken. Zij trachten op allerlei ma nieren gasten te lokken, doch hun concur- rent zit 'ook niet stil. Zij winnen échter en hun muzikale prestaties en shows be zorgen hun een contract voor Amerika. Rex. We zijn nu eenmaal niet ver wend waar het Nederlandsche filmpi'oduc- ten beti-eft. Toch doet het den burger goed, wanneer een bioscoopdh'ectie een film als „De Jantjes" nog eens draait. Het „heel 's-Gravenhage het an me voete gelege" van Henriët-te Davids in haar creatie van Na Druppel is tijdenlang een gevleugeld woord geweest. Het lijdt dan ook geen twijfel of IJmuiden zal zich ver maken m Rex. HUISVESTINGSBUREAU GESLOTEN. Het gemeentebestuur van Velsen vestigt er de aandacht op, dat het Gemeentelijk Huisvestingsbureau, gevestigd aan de Meervlietstraat 49, Maandag 6 en Dinsdag 7 Januari den geheelen'dag voor het pu bliek gesloten zal zijn. Agenda voor Velsen en IJmuiden ZATERDAG 4 JANUARI. Thalia. 7 en 9,15 u.: De vroolijke Ho teliers. Rex. 7 en 9 u.: De Jantjes. De Pont. 8 uur: Vliegtuig vei-mist. ZONDAG 5 JANUARL Thalia. 2,30, 4,30, 7 en 9,15 u.: De Vroo lijke Hoteliers. Rex. -r 3, 7 en 9 u.: De Jantjes. De Pont. 2,30, 5 en 8 u.: Vliegtuig ver- mist. als u niét weggaat, blijft het precies het zelfde of u in Milaan-of in Venetië niet veilig meer bent. Wat gebeui-t er, als ik vertrek? Dan neem ik uw plaats in, zei Dwight. Ik weet niets van gas af, be halve dan, dat ik de vuiligheid al zoowat twintig jaar in mijn Iongen meegedragen heb. Maar toch is het niet uitgesloten, dat ik een paar kleinigheden, die erg belang rijk kunnen zijn, bij elkaar zou scharrelen. Ik voer de opdracht verder uit, zoo als wij afgesproken hebben, zei ik. Bent u van plan, onze plannen nu te veran deren? Andi-ews legde zijn weeke hand op mijn" schouder. Goed zoo, Mencken. Zoo mag ik het hooren. Ik kan me voorstellen, wat er in je omgaat. Wij zullen alles doen wat wij kunnen om een oog in het zeil te houden. Overigens zal de heele zaak nu niet lang meer duren. Zijn woorden klonken alsof een ver pleegster haar patiënt een verdoovings- middel aanprijst. Ik liet hem praten en luisterde naar Dwight: Er komen twee veranderingen in onze plannen. Wij beiden zullen gedurende de conferentie eveneens in Milaan zijn. Wij willen daardoor probeeren je eenige veili- heid te verzekeren. Morgenochtend vroeg gaan wij met den trein naar Milaan- Er is geen reden om aan te nemen, dat je van nacht gevaar zoudt loopen', als je geen be scherming hebt. En als de conferentie ge ëindigd is, behoef je dat is v.eiliger niet meer met Bonini naar Venetië terug te keeren. Zoo snel mogelijk dien je dan op een gunstig tijdstip Italië te verlaten. Op het adres, dat Andrews je gegeven heeft, zullen verdere instructie liggen en reis biljetten. Ga daar in ieder geval heen, dus niet alleen als het misloopt. Weet je het adres nog? Manuel Lorenzo, herhaalde ik. Lorenzo e Societa, Via Monte Rosa 11, bij den Corso Vittorio Emanuel. Goed. Nu, dat is alles, geloof ik. Wat gebeurt er met Bonini. Met dien wachten wij, tot jij in vei ligheid bent. Andrews keek naar zijn han den en floot. Voor v/raak is er in deze zaak geen plaats, zei Dwight een beetje ongeduldig. Overigens is er nog wat, Mencken, dat we even moeten aanstippen Ja? Je moet vooral niet denken, dat' het om óns gaat; maar het is wel belangrijk, of wij verder kunnen werken. Als je door een of ander ongelukkig toeval gevangen zou worden genomen, dan heb je ons leven in je hand. Het is geen prettig land, 'waar ze je dan heen zullen brengen en ik wil er niet teveel den nadruk op leg gen. Maar ze zouden wel eens kunnen pro beeren je er toe te brengen, je vrienden te verraden. Precies, zei ik grimmig, daar heb ik al aan gedacht. Nu, dat is dan ook in orde. Als je op alles voorbereid bent, heb je de moeilijk heden al half overwonnen. Ik heb er al leen maar over gesproken omdat de acti viteit van de Engelschen in dit land een tijdlang natuurlijk zou ophouden, als ze ons allemaal snappen. Het zou ook mogelijk geweest zijn, dat de Gestapo mij eenvoudig had ont voerd en op goed geluk af had geprobeerd uit mij te krijgen wat zij weten wil. Majoor Dwight knikte. Juist, maar ze hebben wel een béétje kijk op het ka rakter van de menschen. Daar kan ik van meepraten. Ze moeten bepaald tot de overtuiging gekomen zijn, dat jij niet iemand bent, om zoo gauw van je stuk ge bracht te zijn, (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3