Bick Bar IJSBAAN „BREDERODE" Hoeden f 15.66 bakker broodbezorger „Fluks" Net meisje gevorderd of halfwas RIJWIELHERSTELLER Luidsprekers Verleden en toekomst Kort en Bondig Visscherij Snufjes jongste bediende Centrale Verwarming VAN OEFFEL - HAARLEM AB. DE JONG Zaterdag 4 Januari 1947 ÏJMUIDER COURANT IJmuiden Het loodswezen krijgt er elf booten bij Groote oorlogsverliezen Van de omstreeks 20 booten, waarover het Nederlandsche loodswezen vóór den oorlog beschikte, waren er, toen de oorlog wès uitgeraasd, slechts zeven overge bleven, zoodat deze nuttige dienst wel zeer gehavend uit den strijd was gekomen. Het zou dan ook niet mogelijk geweest zijn, den loodsdienst naar behooren te on derhouden, indien de "scheepvaart op onze havens zich op het oude peil had kunnen handhaven. Zoo waren alle booten van den Nieuwen Waterweg verdwenen, evenals de twee van het Derde district, waartoe IJmuiden behoort. Van dit tweetal was er één in Engeland verloren gegaan, één was door de Duitschers geroofd en sindsdien verdwenen. Voorts was ook de nieuwe boot van den dienst, de motorboot No. 1, die in Vlissingen was gestationneerd, ver dwenen. In IJmuiden heeft mên thans de be schikking over één boot. Oorspronkelijk was dit de No. 13; deze is thans uitgeleend aan een ander district en vervangen door een ouder type. Er wordt echter zoo snel mogelijk aan den wederopbouw gewerkt en binnen af- zïenbaren tijd zullen elf nieuwe booten in de vaart gebracht kunnen worden. Vijf van dit elftal zijn trawlers die voor den loodsdienst zullen worden verbouwd, zes motor- of stoomloodsbooten zullen op'ver schillende werven worden gebouwd. In den loop van dit jaar zullen vermoe delijk reeds eenige verbouwde booten in dienst gesteld kunnen worden, hetgeen natuurlijk met het oog op de toenemende scheepvaart op onze havens, van groot be lang is om den dienst behoorlijk te kun nen doen functionneeren. IJmuider kotters ter Kanaalvisscheri] Eenige IJmuider kof.tei*s hebben de vis- 'sóherij op ijle haring in het Engelsch Kanaal weer ter hand genomen. De vang sten worden iri Breskens gelost, dat dus als een nieuwe haringhaven beschouwd kan worden. Ook een doel van deze haring wordt geëxporteerd. Rookerijen in IJmui den kregen een hoeveelheid toegewezen om deze voor exportdoeleinden te rooken. PluimveetentoonsteUing trekt veel inschrijvingen Voor de binnenkort te houden tentoon- Hoogoven Staten Nieuwjaar De Vereeniging „Hoogoven-Staten" heeft in navolging van de vooroogsche traditie aan het begin van het jaar in het Kenne- stelhng van pluimvee is de aanmeldings- jmer Theater te Beverwijk haar eerste van termijn thans verstreken. Het aantal in- |de twee jaarfeesten gegeven, welke zij het schrijvingen heeft de verwachting verre ...staten-Nieuwjaar" heeft genoemd. Dat overtroffen. Er zijn verschillende eollee- deze voorstelling werd geapprecieerd be- tieve inzendingen aangekondigd, onder wees de zeer groote belangstelling. Directie- andere van sportfokkersvereenigingen te Alkmaar, Heemskerk, Heemstede en HiLle- gom. Van duivensportvereenigingen in Kennemerland worden veel duiven ver wacht. leden van de Hoogovens, de heeren ir. A. H. Ingen Housz en P. R. Bentz v. d. Berg, alsmede vele ingenieurs en vooraanstaande personen in het bedrijf waren aanwezig. De voorzitter van Hoogoven-Staten, de De aquarium- en terrariumhoudersver- heor drs A Demmers. leidde den middag eeniging „Kennemerland" zal exposeeren |jn jen aardjg programma, dat geheel in met een vijftal aquaria, met tropische vis- |het teeken van de jeugd stond, werd uit- schen en -planten. Er zal tevens een Be- gevoerd. Allereerst kwam onder leiding verfamilie te bewonderen zijn: deze yordt van den heer w van Leusden het kinder- ondergebraeht in een ruime kooi met in- 17,angspel „De Sneeuwkoningin" op de plan- gebouwd zwembassin. Het zijn moeras- ken. De groote aandacht in de zaal deed bevers, wier vaderland Zuid-Amerika is. |geen twijfel bestaan over de waardeering voor het vlotte spel. Brandstoffen voor Kamerbewoners Degenen,die kamers bewonen, kunnen in het tijdperk van 15 Januari tot en met 30 April 1947 brandstoffen aanvragen. De - nunne °U' De goede samenzang, de fraaie uitbeel ding en de wel bijzonder passende en mooie décors en kleeding droegen hiertoe I Thomasvaer en Pieternel (de heer C. aanvraagformulieren moeten uiterlijk 8 c„ - T Prinselaar en mevr. Spekmans) gaven in SE EfwïfE hun nieuwjaafsrijm een overzicht van het bij den distributiedienst. Ter gelegener tijd zal men dan een oproep ontvangen voor het afhalen van de rantsoenbonnen. Men dient hierbij de stamkaarten van ver huurder en huurder mede te brengen. Velsen Doktersdienstcn Van Zaterdagmiddag 12 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen wordt de dienst der doktoren waargenomen door Dr. P. Brouwer en Dr, J. Mac Daniël. APOTHEKEN. De nacht- en Zondagsdienst der apothe ken wordt deze week waargenomen dooi de Kennemer aDojheek. VERLOSKUNDIGEN'. De dienst der verloskundigen wordt van Zaterdagavond 6 uur tot Zondagavond 11 uur waargenomen door Mej. de Winter, Meeuwenlaan 63, IJmuiden-Oost. Emmaschool begint 6 Januari In aansluiting op het reeds vroeger ge- publiceerde, aangaande het hervatten der lessen in openbare schoolgebouwen, die gasverwarming hebben, kan nog worden meegedeeld, dat in de school der Vereeni ging voor Chr. Volksonderwijs aan de Beu kenstraat. de Emmaschool, de lessen Maan dag 6 Januari op de gewone uren zullen aanvangen. Omleggen van wegen in Velsen-Noord Bij de door het gemeentebestuur gehouden aanbesteding voor het omleggen van wegen in Velsen-Noord kwamen 29 biljetten in. De tus- schen haakjes geplaatste bedragen zijn bedoeld voor het geval, dat zand voor ophoogingen van elders moet worden aangevoerd. Ingeschreven werd als volgt: A. B. Bruis- sohaart, IJmuiden-Oost f72.880 (f71.990); H. Koe vel. Amsterdam f73.333 (f 88.333); W. A. J. Hoon- hout en C. Smit, Haarlem f 81.400 (f81.400); Fa. .Toh. Dienaar, Santpoort f 87.000 (f86.000); H. AT Koning, Santpoort f87.819 (f87.819); P. J. Capi- teijns en B. Hellioga. Blokzijl (O.) f92.390 (f 104.390); D. E. de Jong en W. Borst, Haarlem Bakkum f 92.795 (f 84.620); H. Bakx, Haarlem f93,000 (f 101.000); A. Dienaar en W. C. v. d. Gies- Santpoort f 95.400 (f 94.900); H. Rlbberlnk, Soest f 98.000 (f93.000); G, Hulsebosch, Bloemen de al f98.000, (f 105.600); HOM. Aann.bedr, Zaneoi Verstoep N.V.. 's Gravenhage £102.300 (f 99.900)I A r de Later B. Smallegange, Oestgeest »Hr W 'p flr,. Wee en het wel" van het bedrijf en het vereenigingsleven. Waar de operette reeds veel tijd had ge vergd, was het jammer dat de uitvoering van de. overigens zoo aardige volksdansen eveneens wat te veel werd gerekt. Al met al gaf dit Staten-Nieuwjaar een afspiegeling van wat heerscht en leeft in de Vereeniging. De kindermiddag mocht zich in zulk een groote belangstelling verheugen, dat velen moesten worden teleurgesteld. Papierjubilarissen in 1947 Nauwelijks zijn de laatste jubilea in 1946 aan het bedrijf van Van Gelder Zonen N.V. voorbij of wederom wordt in het begin van 1947 de aandacht ge vraagd voor een nieuwe reeks van ju bilarissen. De lijst van jubilea over 1947 telt niet minder dan veertig vtjf-en-twintigjarige jubilarissen, waarvan in Januari 9; in Fe bruari 3; Maart 1; April 6; Mei 3; Juli 2; Augustus 1; September 5; October" f; No- vember 5 en December 4. Voorts zijn 10 leden van het personeel f 106.270 (f 98.770): Aann.bedr. W. H. Klos, 's Gra-40 jaar in dienst, venhage f 107.800 f 125.300); L. p. v. d. Geer en A. I Er zullen nog 12 personen worden gepen- Th. stui'zand. Leiden f H0.6M (fioi.oooi: j. H.sionneerd, van wie één meer dan een halve L. dB„r™eri ÏTSKiïT *enst bij Vd„ Gelder is en velen Rotterdam f 121.000 (f109.000); P. B. van-Vuuren, Beverwijk f 121.000 (f 114.000): Joh. H. Reefs Aan nemersbedrijf, Voorburg 122.000 '(f 110.000); Fa. Vessies en Wierda, IJmuiden-Oost f 122.600 (£114.600); G. Oosterwal.V IJmuiden 122.650 (£115.150); Aann.bedr. Holleman. en Zn., Sant poort f 126(800 (f 109.975); G. Schreurs, Diemen 128.000); J. Vleer, Amsterdam fl29!ó50; G. M. Bosland, Amsterdam £130.000 (f 132.000); W. Ko ningen en A. C. Godschalk. Velsen £132.935 (f122.935); Bouw- en Expl. Mij. „N.V. Midden", Amsterdam f 134.000 134.000); Aann.bedr. „Albo", Rijswijk Z.H. f 145.000 (f 119.800); M. C. jSolsenbroek Co., Santpoort f163.000 (f 138.000). De heer P. Mooij met pensioen De heer. P. Mooy, die mëer dan vijftig jaren werkzaam is bij Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken en de laatste van de groep, welke bij de -stichting der papierfabriek te Velsen overkwam van het bedrijf te Wormer, zal binnenkort wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd afscheid nemen en van een wel verdiende rust genieten gaan. meer dan veertig jaar. Tafeltennisclub'V.G.Z. één jaar De TafeltennisclubV.G.Z., welke dezer dagen haar éénjarig bestaan herdenkt, heeft het voornemen een toürnooi te orga- niseeren, dat Zaterdag 11 Januari, a.s. in gebouw „Co'ncordia" wordt gehouden. De bedoeling hiervan is propaganda te maken voor de tafeltennissport omdat de meening bestaat, dat er van vele kanten wel liefhebberij is, doch men te weinig contact vindt om toe te treden tot den Ned. Tafeltennis Bond. Het voorgenomen toür nooi zal dan ook behalve deelname in de tweede en derde ldasse afdeeling gelegen heid geven te-spelen in een nieuwelingen klasse, zoodat ieder, die deze sport wil be oefenen, kan inschrijven. Dit tournooi wordt gehouden in de groote zaal van Concordia. De inschrijving tot deelname staat voor ieder tot 9 Januari a.s. open aan het secretariaat Noordérlaan 9 te Velsen- Nodïd. Met vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter en Zusje die bij het H. Doopsel de namen ontving van CATIIARÏXA MARIA Wy noemen haar KATRIE A W. Schoorl 1 Januari 1947. Zaterdag 11 Januari 1947 ho pen onze lieve Ouders N. G. J. VAN'*RODEN cn J. E. VAN RODEN-ROS den d8g te herdenken, waarop ze 12 1/2 Jaar geleden in 't huwelijk traden, Dat ze nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun lief hebbende kinderen Rleta, Elly, Freddy. Alex. Bellstraat 6i, IJmuiden. _i_ Op 12 Januari a.s. hopen onze geliefde Ouders J. BAKKER en J. J. BAKKER-BOL den dag te herdenken waarop zy voor 25 jaar In den echt werden verbonden. Hun liefhebbende kinderen Cor en Henk. IJmuiden, IJmuiderstraatweg 168. Gelegenheid tpt feliciteeren 7 Januari a.s. van, 8-10 uur n.m. in het Oud-Katholiek Vereni gingsgebouw Kanaalstr. IJm. Heden is in het St. Jan Ziekenhuis te Zaandam na een langdurig smartelijk lijden overleden onze lieve Zoon en Broeder, Zwager en Oom JACOB METZELAAR Echtgenoot van C. v. Koot oud 53 Jaar. Namens de familie Metzelaar De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 6 Januari a.s. des namid dags 1.30 uur vanaf Wij- borgstraat 29 op de Alge- meene Begraafplaats te Zaandam Geen geld of goederen af te geven aan mijn gewezen huis vrouw J. Romkes-Marschal, de la Reystraat 6, daar door mij niets wordt betaald, C. ROMKES. voor de huishouding. gevraagd voor heele dagen, klein gezin. Wasch buitenshuis. Wortman, Breestraat 162, Beverwijk. WIE? RUILT: 2 of 2 1/2 knot rose wol voor bleu. H. J. Ze gel, Tuinderstraat 88. Echtpaar z. kinderen m. lft. zoekt 2 KAMERS met kookge legenheid. Man de geheele week van huis. Brieven L 1074 bur. van dit blad. Wie wil een GEDEELTE VAN ZIJN WONING afstaan aan Jong paar dat wil gaan trou wen. Br. L 1073 bur. v. d. blad. Gevraagd Gebr. van Bugnum, Meer vlietstraat 69, Velsen. TWEE KAMERS te huur gevr. gem. of ongem m. gebr. v. keuken d. zeem'ansvr. m. één kindje, gen. goeden prijs te betalen Br L 1072 bur. v d blad. Te koop: een z g. a n. LEDE REN OVERALL, geh. wol gey. Zeer gesch. voor motorrijder. Acaciastraat 18, IJm.-O. Gevraagd: NUT MEISJE, voor de huishouding. Zwanenburg, Trompstraat 25, IJm.-O Gevr.: NETTE WERKSTER voor Vrijdags of 2 ochtenden per week. Jac. Catslaan 26, Driehuis. Te koop: 13 EENDEN tegen den leg. De Ruyterstr. 135, IJmuiden-O. TE KOOP: een paar beste postduiven, t. a. n b„ eenige binnenbanden 28 x 1 1/2, mod. kastje voor luidspreker. Alex. Bellstraat 79. B. z a.: NAAISTER voor het herstellen van bontwerk en het maken van dames- en kln- derkleeding. Adres: Wou terse de GeneJSetlaan 40, 2 x bell. Driehuis. Te kooD: moderne blauwe DA MESMANTEL, nieuw m. 38 en een mantelkachel. J, P Coen straat 91, IJm. TE KOOP: gr. huisk tafel met steenen blad f 25 Kanaalstr. 176 IJm. VERMIST een Jonge bruin wit gevlekte Hazewind (teef) In lichtingen verzocht Sparren- straat 5, IJm -O. Te koop: goed onderhouden KINDERWAGEN f 60. Beuken straat 5, IJm,-O. Gevraagd: net KOSTHUIS v. jongen van 21 jaar. Br. Dirk Hartoghstr. 13, IJm. Te koop: prima KOLENHAARD prima capaciteit. Zeeweg 199, IJmuiden-Oost. Santpoort Ernst Vermeer spreekt voor de Partij van den Arbeid Door dé plaatselijke afdeeling van de Partij'van den Arbeid was gisteravond in „Zomerlust" een nieuw j aarsbij eenkomst belegd, waarop als spreker optrad Ernst Venneer. Spreker begon met te verklaren, dat het afgeloopen jaar ongetwijfeld teleurstelling heeft gebracht, maar dat is geen wonder, aldus spr., want het eerste vrijheidsjaar stelde ons voor zulke groote moeilijkheden, dat teleurstellingen móésten volgen. Spr. dacht in verband met die groote moeilijk heden aan de corruptie, den zwarten han- „del, de ontspoorde jeugd en nog tal van an dere gevolgen van den oorlog. In zulk een tijd en in zulk een land is het voor eën partij, welke regeeringsverantwoordelijk- heid draagt, niet gemakkelijk. Nog steeds heerspht er in de wereld haat, wantrouwen en afgunst; de conferentie te Parijs was een mislukking, het gevaar van de atoombom is een obstakel op den *weg naar vrede en samenwerking, maar toch kwam er op 't einde van het jaar nog een lichtpuntje: de afsluiting van de eerste vre desconferentie te New-York. Door propa ganda* en moedeloosheid zouden we gaan gelooven, dat een nieuwe wereldoorlog pn- afwendbaar zou zijn en dat zou funest kun nen worden; daarom is het wel'eens gded op dergelijke lichtpunten te wijzen. West-Europa ligt tusschen Amerika en Rusland in. In Amerika heeft men defini tief een streep gezet onder de laatste res ten van het beleid van Roosevelten dat moet leiden tot een nieuwe economische crisis. In Rusland vormt het communis me een bedreiging voor de democratische gedachte, zoo meende spreker. De weg, welken de Partij v. d. Arbeid uitstippelt, gaat eenerzijds via de breideling van 't ka pitalistische systeém en anderzijds naar een hechte democratie. In tal van landen van West-Europa, waartoe ook Scandinavië gerekend wordt, is reeds een democratisch socialistisch bewind; in België en Frank rijk is in tijden van de hoogste nood een beroep op het democratisch socialisme ge daan en Duitschland zal noodwendig dezen weg moeten opgaan, wil het niet geheel ten onder gaan, volgens den heer Vermeer. In ons land is door de_rechterzijde de schotjesgeest weer hersteld, de A.R. en C.H. draaien alles den nek om, wat naar vooruitstrevendheid riekt en in deze kringen wil men er maar niet aan, dat ge loofsgrenzen op politiek gebied valsch zijn, aldus fulmineerde spreker. Er is wel gezegd, zoo ging hij verder, dat dg Partij v. d. Arbeid in de oppositie had moeten gaan. Zij, die dit beweren, verge ten echter, dat wij toch niet tegen de com munisten kunnen opbieden en dat in dat geval een combinatie Schouten als bijv. minister-president. Romme als minister van Soc. Zaken en Weiter als „minister, van Koloniën" mogelijk zou zijn geweest. En hoe zou dan de Indonesische kwestie zijn opgelost? Al zou het alleen maar zijn om dit probleem in onze richting op te los sen, is het goed geweest, dat wij aan de regeering hebben deelgenomen. Ongetwijfeld staan de menschheid nog groote moeilijkheden te wachten. In het oplossen er van zal zij slechts dan slagen, wanneer zij voelt, dat het niet gaat om een partij, maar om de groote, diepe gedachte de menschheid van den ondergang te red den. En daarom moeten we strijden voor democratisch socialisme', zoo „besloot de spreker zijn rede. BINNENLAND De conférencier Daan Hooykaas, de twee Cavelli's, accordeonisten, het danspaar de Fletzki's en de pianist J. Daniels zijn per vlieg tuig naar Indië vertrokken voor een tournee van drie maanden. Het telefoonverkeer tusschen Nederland en Polen is heropend. Het tarief bedraagt f 10,80 voor de eerste 3 minuten of gedeelte daarvan, voor elke verdere minuut f 3.60. De gesprekken moeten worden gevoerd in het Nederlandsch. Poolsch, Engelsch, Fransch of Russisch. ■HAARLEM EN OMGEVING De Nederlandsche Blindenbond organiseert op Dinsdagavond 14 Januari een propaganda- en filmavond, in. het Gebouw van de Nederl. Pro testantenbond aan de Postlaan te Heemstede. Medewerking v.erleenen de beide solisten mej. Gusta v. d. Heyden. viool'en de heer Joh. Sleg- tenhorst. orgel. Als spreker treedt de heer Joh. v. d. Berg op. Verder wordt de film „Wakende oogen" over geleide honden vertoond. SCHEEPVAART K. N. S. M. Helder, 30 Dec. te Kiuluk, Dun dee, 1 Jan,.te 'Gandia.-Odysseus, 1 Jan. van Gi braltar naar Holland. Deo Duce, 2 Jan. te Kopen hagen. Caribia, 2 Jan, te IJmuiden. Becky, 3 Jan, te Rotterdam. Ornen, 2 Jan. te Amsterdam. Euterpe. 3 Jan. van Amsterdam naar Lissabon. Orestes, 2 Jan. van Rotterdam naar Dublin. Rita, 31 Dec. te Antwerpen. Iris, 2 .Tan. van Got hen-burg naar Amsterdam Hercules, pass. 2 Jan, Barry Island. Mü „Nederland". Jan Steen, 1 Jan. Vlissin gen» gepasseerd. Poeloe Laut, 31 Dec. van Cali- coan naar Manilla Tabinta, 30 Dec. te Batavia. Roepat, 27 Dec. van Colombo naar Fremantle; Nieuw Holland, 2 Jan. van Aden naar A'dam. Oceaan. PSlyphemus, 31 Dec. van Curasao ngar Amsterdam. Vinke en Co. 2 Jan. van. Saffi naar Vlaar- dingen. Groote Vaart. Adïnda, 27 Dec. van Poeloe Samboe te Batavia. Antonia, 23 Dec. van Singa pore naar Cebu. Gorilla, 30 Dec. van Suez te Djedda. Coryda, 25 Dec. van Las Piedras. naar Rotterdam. Delft, AmsterdamValparaiso. 1 Jan. Guayaquil. Douro. passeerde 31 Jan. Cristo bal. Farmsum, Rotterdam—Casablanca, passeerde 2 Jan. Dungeness. Flevo, 1 Jan. van Guayaquil aar Cristobal. Hercules, Rotterdam—Valencia, asseerde 1 Jan. Pravvlepolnt, Melampus, Java— j New York. 1 Jan. te Aden. Mirza, 24 Dec. van Shanghai te Miri. Nieuw Holland, BataviaAm- sterdam, 1 J.an, te Aden. Odysseus, Genua Amsterdam, 2 Jan, van Gibraltar. Oranje, Am sterdamBatavia, 2 Jan. te Gibraltar. Overljsel. 1 Bombay—Vancouver. 1 Jan. van Colombo. Pyg- malftn. 31 Dec. van New Yoik te Maracalbo. Svolder, 31 Dec. van Curasao te Barranquilla. Tabinta, BrisbaneHolland, 31 Dec. te Batavia. Tasman, 31 Dec. van Sydney te Batavia. West- land, AmsterdamBuenos Aires, passeerde l Jan. Dungeness. Zonnewijk, Adelaide—Rotter dam, 1 Jan. te Port Kembla. Aldabi, Rotterdam Zd Amerika, passeerde 2 Jan. Fernando No- ronha. Alphard, BahiaRotterdam, passeerde 2 Jan. Fernando Noronha. Kerkplein. Perzische GolfRotterdam, 2 Jan. te Marseille. Leeghwa ter, New YorkRotterdam, 3 Jan. voorgaats Nieuwe Waterweg, Zaan, 1 Jan. van Lissabon te Setubal. OFFICIEELE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST VELSEN Ten behoeve van kamerhuurders kunnen voor het tijdvak 15 Januari t.m. 30 April 1.947 brand stoffen worden aangevraagd. De bij den distributiedienst af te halen aan vraagformulieren moeten uiterlijk 8 Januari e.k, volledig ingevuld zijn ingeleverd, waarna men een oproep zal ontvangen voor het afhalen van de rantsoenbonnen brandstoffen. Hierbij dienen dan de stamkaarten van verhuurder en huur- der(s) te worden overgelegd. „Met ingang van 1 Januari zal elk Ne derlandsch visschersvaartuig. dat zijn vangst rechtstreeks in Engelsche havens wil aanvoeren, daartoe een schriftelijke toestemming van het Bedrijfschap voor Visseherijproductén moeten hebben. Deze toestemming, die in den vorm van een ver gunning, guldig voor een bepaalde periode, wordt verleend, kan bij het Bedrijfschap worden aangevraagd, waarna belangheb benden op een wachtlijst worden geplaatst. Bij het verstrekken, van de vergunningen zal het Bedrijfschap allereerst rekening houden met de Nederlandsche behoefte aan versche zeevisch, zoodat hierdoor een ein de komt aan ae ongelimiteerde aanvoeren van Nederlandsche schepen in Engeland, die tot dusver hiet aan beperking waren gebonden. Deze aanvoeren hadden een zoo- danigen omyang aangenomen, dat het grootste gedeelte van de tot dusver overi gens naar verhouding geringe hoeveelhe den, door Nederlandsche schepen gevan gen versche visch naar Engeland ging". Aldus luidt een bericht van de afdee ling Voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning en ik acht deze kwestie belangrijk genoeg om er even op terug te komen. Ja, een kwestie is het inderdaad. Luistert u maar eens. De funeste gevolgen voor de vischvoor- ziening van ons land en voor onzen export, van het markten in Grimsby, zijn overbe kend. Vele weken lang was er zoo weinig visch in IJmuiden, dat men zich terug waande in de eerste maanden na de be vrijding. toen het bedrijf nog op gang gebracht moest wórden. Het was- een ar moedig gezicht, die leege markt en nooit kwam de misère zoo fel tot uiting als dien Woensdagmorgen toen de heele vischhal naar Thalia trok om Belita te zien schaat senrijden en alle harten voor haar te la ten kloppen Maar nu die nieuwe regeling;die is niets anders dan het rouleersysteem, waar over de IJmuider Courant eenigen tijd ge leden al heeft geschreven: een reis naar Grimsby, dan een reis naar IJmuiden. En dc kwestie betreft bet beetje roet, dat de loggers in het eten wierpen. Want die wil len ook naar Engeland en daar heeft men eerst niet op. gerekend. Daardoor schijnt het, zaakje een beetje in dè V/ar te zijn ge loop en, maar ook hiervoor zal ongetwij feld een oplossing gevonden worden, al mag worden betwijfeld, dat deze alle par tijen zal bevredigen. Ongetwijfeld zal deze nieuwe regeling een verruiming van den vischaanvoer ten gevolge hebben en dat is maar goed ook, want het Nederlandsche volk zat niet al leen bijna zonder visch, maar van wat er het land in ging moet aardig wat tegen zwarte prijzen verkocht zijn geweest. De hotels en restaurants hebben natuurlijk het meeste tot zich getrokken en aan de prijzen, die er berekend werden, zal: be slist een zwart kleurtje. Ja, wat meer visch komt er zeker, maar men, moet niet vergeten, dat wanneer alle trawlers eens in de rouleering mochten worden opgenomen, dit zou beteekenen, dat de helft van de trawlervloot voorloo- pig voor onze markt verloren is, van de trawlervloot, naar welker wederopbouw we met zooveel verlangen hebben uitge keken. PIETERMAN. Tekort van f 210.000.— op Zandvoorls begroeiing De gemeentebegrooting van Zandvoort voor 1947 wijst een ongedekt tekort aan van f 210.000. In 1946 bedroeg het begroo- tingstekort' 240.000. Gevraagd bekwame 1APON. EN COSTUUMSTRI1KSTERS en LEERLING-STRIJKSTERS Reisgeld wordt vergoed. Prettige werkkring. Wasscherij .en Chem, Wasscherij HOEK EN VAART. Bloemendaalschestraatweg 17. Santpoort-Station. bij de Ruïne van Brederode. Bij vriezend weer van Zater dagmiddag af geopend. Oppervlakte 8000 M2. Goede muziek en prima consumptie. Toegangsprijzen als gewoonlijk. Op kantoor der Chemische fabriek N.V. ALGEMEENE HANDELS-CENTRALE (A.H.C.) kan direct geplaatst worden een Aanmelden: Reedersstraat 2-4, hoek Middenhavenstr. 20, IJmuiden. Voor direct gevraagd CENTRALE BAKKERIJ. Yisscherlngstraat 6, IJmuiden. MINISTERIE VAN MARINE MINISTERIE VAN OORLOG Het Aanmeldingsbureau "voor Oorlogsvrijwilligers te Amsterdam houdt zitting tot het geven van in lichtingen en het inschrijven van gegadigden als Oorlogsvrijwilliger voor Land- en Luchtstrijd krachten en Beroepsmilitair voör Koninklijke Marine Vloot. Mariniers en Marine Luchtvaart dienst te IJMUIDEN, Hoofdbureau van Politie, eiken Woensdagavond van 79 uur. KOUSENREPARATIE Ladders - Nieuwe voeten Oosterduinweg 25, IJmuiden Wegens ontbreken van gas, electficiteit enz. enz. is de tot nader aankondiging tijdelijk gesloten. DE DIRECTIE GERARD VAN PRAAG WINKELGALERIJ H. LEVASIER en Echlgenoole Café Bloemslraat 6, IJmuiden ivenscht zijn Clientèle en Vrienden een Voorspoedig 1947 Schoenreparatie Vlug - Voordeélig Oosterduinweg 25. Gonnetstraat 30. Tel. 13658; b.g.g. Tel. 17638 GEMEENTE VELSEN Het Gemeentebestuur van Velsen brengt hierbij ter open bare kennis, dat het Gemeentelijk 'Huisvestingsbureau Meervlietstraat 49. Velsen op Maandag 6 Jan. en Dinsdag 7 Jan. den geheelen dag voor het publiek geslo.ten zal zijn. Velsen, 3 Jan. 1947. Secretaris SUWERINK, l.s. Burgemeester M. M. KWINT 1947 DAG-, WEEK- en MA ANDKALENDERS ZAK- EN KANTOORAGENDA'S ENKHUIZER ALMANAKKEN (in diverse dikten) BOEKHANDEL S. VAN DORP Eennemerplein 32, IJmuiden - Telefoon 4002 en 5539 Protestantsche Begrafenis Vereeniging „IJmuiden" Secr.-penn. A. Los, Pres. Krugerstraat Aansprekers: J. Meyer, Fazantenlaan 3, tel- 4576 en H. j". Porck, Kennemerlaan 145 Uitvoeren Aan begrafenissen door het gehecle land, crematies en Aerzorgen Aan opgravingen. ELZER'S Heren Modehui? KEXXEMERT.AAN 12] MAAKT UW HOED WEER AIS NIEUW Voor een Christelijke Dagscheurkalender kui)t U nog terecht bij Klavers Boekhandel EDISON STRAAT 7, IJMUTD LX TELEFOON 5326 JUBILEUM-AVOND V.V. „WATERLOO" ter- herdenking van haai* 10-jarig bestaan op Donderdag 9 Januari a.s. in de concertzaal van „THALIA" Gebracht wordt de Knalrevue „DE BONTE PARADE" Gezelschap „De Kraaienknip", leider Bert Corbach. m.m.y. Freddy Vesso, Ponto Puranio, King Kong (radio ar listen). Na afloop GROOT BAL o.l.v. W, Schaap, met populaire Band „De Vibrehego's" leiding D. Bromver Slechts een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar k 1.50 bel. inbegrepen bij J. Kok, Zeeweg 249, P. Zwaan, J. P. Coenstraat 14. D. Schaap, Zonderstraat 3S. Zaal oficn half acht Aanvang 8 uur VRïTJE EVANG.ELISATIE - WILLF.MSBEEKWEG 38 De bijeenkomsten zullen voortaan in plaats.van 3 uur om 5 uur aanvangen. A.s. Zondag zullen spreken Ij. Pasman uit Haarlem en de heer Ramaker uit Rotterdam. Komt allen. Toegang vrij. Enorme sorteering Haardfauteuils 45 Radiotafels vanaft15.50 Schrijf bureaux gi-oote maat 135, ZAvarc Engelsche hulskamers 775 Kapstokken, Werktafels, Theemeubels, Spiegels enz. Matting 6.40 p. M. Loopers 3.50 p. M. U slaagt beter en voordeeliger bij Van Doom's Woninginrichting GEN. CROXJéSTR. 113 - TELEFOON 19141 HAARLEM AUTOMATIEK Voor de beste consumpties tegen de matigste prijzen is nog altijd het aange wezen adres: AUTOMATIEK „FLUKS" Gr. Houtslr. 21-25, Haarlem Nergens beter, nergens goedkooper ATTENTIE I KAMER BEHANG kunt u verkrijgen indien u zich voor half Januari laat inschrijven bij: SCHILDERSBEDRIJF H. W. VAN REEUWIJK Groene weg 13

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4