Schoolparlement als basis voor onderwijsvernieuwing Generaal Spoor naar Nederland De gasweelde in het Zuiden des lands is voorloopig ten einde Levenswerk van Nico Hoogerwerf Nacht-Express Maandag 6 Januari 1947 IJMUIDER COURANT Ervaringen in Amsterdam Er is op het oogenblik veelvuldig sprake van een „schoolparlement". Onder andere overweegt het gemeentebestuur van Haar lem de instelling van een dergelijk insti tuut voor de leerkrachten van het openbaar lager onderwijs. In Amsterdam bestaat een dergelijk ..parlement" reeds 25 jaar en zoo hebben wij ons tot den heer G. Boswinkel gewend, die sedert langen tijd als secretaris van het „schoolparlement" optreedt, met het verzoek ons iets over de tot standko- ming en het werk van dit vertegenwoor digend lichaam der onderwijzers, mede te deelen. Het schoolparlement, een overkoepeling Van de afzonderlijke schoolvergaderingen, was een logisch gevolg van de toenemen de ontwikkeling en emancipatie van den klasse-onderwijzer. Vroeger was het zoo, dat het schoolhoofd zijn stempel op de school zette, zoo sterk soms, dat de bevol king de school naar het hoofd ging noe men en vaak ook bleef noemen, lang nadat de betrokkene overleden was. Deze sterke figuren regelden gewoonlijk ook alle za ken, die de lager onderwijswet aan hen opdroeg, zelf. De voorgeschreven vergade ring van leerkrachten had slechts een ad- viseerende stem. Langzamerhand is men gaan inzien, dat ook de kSfasse-onderwijzer, die in het al gemeen met evenveel actes „belast" is als het schoolhoofd, volkomen bevoegd is om j over vraagstukken van paedagogischen en didactischen aard mede te beslissen. Zoo ontstond in 1922 te Amsterdam een school parlement, waarin de hoofden en de secre tarissen van de schoolvergaderingen van de 150 gemeente-scholen zitting hadden. Dit schoolparlement, dat telkens bijeen komt als er een bepaald onderwerp te be handelen valt, heeft tot 1933 gef unction- neerd. Vallen en opstaan. In dat jaar kwam een Koninklijk Be sluit tot stand, waarbij de beslissing over de schooltijden, de leermiddelen, het leer plan enz. weer aan de schoolhoofden werd voorbehouden. De „sterke" figuren onder hen hadden kennelijk niet stil gezeten! Weliswaar werd een nieuw vertegenwoor digend lichaam geschapen, dat door de Amsterdamsche onderwijzers altijd het K. B. werd genoemd in tegenstelling tot het S. P. (Schoolparlement), doch dit had uitsluitend een adviseerende stem. Ook be stond er geen continuïteit in de vergade ringen. Deze konden alleen door het oud ste schoolhoofd worden uitgeschreven en op iedere vergadering moesten een nieuwe voorzitter en secretaris gekozen worden. Men was het er in onderwijskringen over eens, dat deze periode, die tot de bevrij ding heeft geduurd, niet het gewenschte resultaat voor het onderwijs heeft opgele verd. Na de bevrijding heeft men het parle ment dan ook weer in eere hersteld. Het bleek mogelijk de bepalingen van het Ko ninklijk Besluit zoodanig te interpreteeren, dat het schoolparlement door de Onder wijsinspectie geaccepteerd werd. Ook van de zijde van de schoolhoofden kwam geen verzet meer. De groote waarde van het onderwij s- parlement is daarin gelegen, dat het de be langstelling der leerkrachten voor de vraagstukken op hun gebied opwekt. De vernieuwing van ons onderwijs, die door velen zoo noodzakelijk- geacht wordt, kan slechts slagen, indien het onderwijzend personeel zich er volledig achter stelt Practische toepassing. Zoo publiceerde men reeds in 1924 een rapport over de wenschelijkheid om de leerlingen met de ideeën en het streven van den Volkenbond bekend te maken. In 1930 werd een verslag uitgebracht over de mogelijkheid om de vorderingen in woor den in plaats van in cijfers uit te drukken. Men kwam tot de conclusie, dat de cijfers het meest aangewezen middel voor de leer- Conversieleening 1947 Prospectus verschijnt 9 Januari De minister van Financiën deelt mede, dat op 9 Januari het prospectus voor de reeds aangekondigde conversieleening zal verschijnen. Deze 33y2 procent Neder - landsche staatSleening 1947 is bestemd ter conversie van zeven leeningen ten laste van het rijk. De leening is verdeeld in schuldbewijzen aan toonder, groot 1000, 500 en 100. De rentevergoeding bedraagt tot 15 Febru ari 1951? 3 procent, na dien datum 3 pro cent per jaar. De looptijd van deze leening zal ten hoogste 40 jaar bedragen. Ter voldoening van de aanslagen in de Vermogènsaanwas- belasting en in de thans nog aanhangige Vermogensheffing-ineens zullen de schuld bewijzen dezer conversieleening tegen den parikoers in betaling worden aangenomen. vakken waren, maar dat vlijt, gedrag en netheid het best in woorden omschreven konden worden. Op het oogenblik is er een commissie gevormd die zal nagaan in hoeverre het voor een groote stad ge- wenscht is, dat de eigen leerkrachten boe ken schrijven over de topografie van hun omgeving, die bij het heemkunde onder wijs gebruikt kunnen worden. Uit dit alles blijkt wel, dat het onder- wijsparlement zich uitsluitend met de pae- dagogische en didactische zijde van het on derwijs bezig houdt. De sociale positie- van den onderwijzer vormt het terrein van de vakbeweging, waarin sedert de bevrijding ook de schoolhoofden zijn opgenomen. Onze Amsterdamsche zegsman verzekerde ons, dat tusschen onderwijsparlement, vakbe weging en gemeentebestuur een nauwe sa menwerking bestaat. Besprekingen met den minister-president Uit gezaghebbende bron te Batavia wordt vernomen, dat de Nederlandsche leger commandant luitenant-generaal S. H. Spoor, voornemens Is met zijn Mitchel- toestel in de tweede helft van de volgende week in anderhalven dag naar Nederland te vliegen voor besprekingen met den mi nister-president, dr. Beel. Provinciale leening Het bei-icht in ons blad van eemge dagen ge leden onder 't hoofd Provinciale leening van f 13.660.000, kan de gedachte wekken, dat eerlang tot het sluiten van een leening tot dat bedrag zal worden overgegaan. Dit is niet juist. In het aan de Prov. Staten voor te leggen ontwerp-besluit wordt niet an ders dan een machtiging gevraagd om voor bepaalde uitgaven tot genoemd bedrag leeningen te mogen sluiten. Het kan jaren duren voordat van die machtiging gebruik zal worden gemaakt. De uitgaven waarvoor geleend moet worden (waaronder f 12.000.000 voor uit breiding van het P.E.N.) zijn overigens uit gaven die ook in normalen tijd zouden plaats vinden. De mededeeling in genoemd bericht, dat het hier gaat om lasten uit de bezettings jaren, roept een verkeerde voorstelling op. Schaken Scliaaktouriiooi te Hastings Alexander won In de hoofdgroep van den Franschman Raizmann, waardoor hij 4Vi punt verkreeg en de leiding veroverde met dr. Tar- takower op de tweede plaats met een half punt minder. De verdere resultaten waren: hoofd groep; Altken won van Wood. dr. Tartakower remise met Gudmundsson, Abrahams won van Prins. In de reserve groep a sloeg van Steenis den E-ngelschman Butcher, terwijl «in groep b onze landgenoot Seewald Van den Engelschman Crown verloor. Boksen Luc van Dam naar Parijs Luc van Dam zal op 14 Januari te Parijs bok sen tegen Annesade Dlouf, die nog in het begin van 1946 kampioen lichtgewicht van Frankrijk was. Wint Van Dam. dan zal hij over veertien dagen wederom te Parijs in een wedstrijd uit komen. Inmiddels heeft de Europeesche boxingassocla- tion zich tot den promotor van Van Dam, Theo Hulzenaar, gewend, met de bedoeling Van Dam, eveneens te Parijs, om het Europeesche kam pioenschap middengewicht te laten uitkomen tegen Cerdan. Deze wedstrijd zou vóór 23 Ja nuari moeten plaats vinden. Aangezien dit door het contract met Dlouf onmogelijk is, zal er tusschen de twee Fransche organisaties overleg worden gepleegd, teneinde te bereiken, dat de wedstrijd tegen Cerdan tot Februari kan wor den verschoven, ,,'t Stimulantje" Onder'den naam ,,'t Stimulantje" heeft een ontspanningsblad van en voor de pa tiënten van het Roode Kruissanatorium te Santpoort het licht gezien. Het is een aar dig idee geweest juist met Kerstmis het eerste nummer te doen verschijnen. Met groote belangstelling hebben we van den inhoud kennis genomen. Dr. Muller heeft een welkomstwoord geschreven. Het ge heel doet het vermoeden post vatten dat onder de patiënten letterkundigen schui len, zelfs heeft een caricaturist een raak portret van een der geneesheeren ge wrocht. Het maandblad is echter gesten cild, het zou den patiënten veel moeite be sparen wanneer het gedrukt kon worden. Edoch, ook hier spelen de financiën, even als overal, een belangrijke rol. NEDERLANDSCH—DEENSCH HANDELSVERKEER. De uitbreiding van het handelsverkeer met Denemarken heeft er toe geleid, dat op 2 Januari 1947 een aanvulling op het NederlandschDeensche handelsverdrag, dat geldig is tot 1 April a.s„ heeft plaats gehad. _De Nederlandsche leveranties aan Dene marken zullen bestaan uit: electrotechni- sche instrumenten en gereedschappen, tex tielproducten, chemicaliën, zout, tabak, vernis, ruw-ijzer, glas en vorm zand, kunst zijden garens, machines, apparaten, in strumenten en onderdeelen, duigen, ver schillende andere producten, tezamen voor een bedrag van 9 millioen Deensche kro nen. De gemeenten, die hun gas van de Staats mijnen betrekken, zijn kort geleden door vrij strenge beperkingen getroffen. Uit een toelichting van de zijde van de directie der Gasvoorziening op langen Afstand der Staatsmijnen, blijkt, dat in deze plaatsen het gasverbruik in den loop van 1946 ruim 6V2 millioen kubieke meter per maand be droeg. Vóór den oorlog hadden deze ge meenten voldoende aan ruim 3V2 millioen kubieke meter gas per maand. Het verbruik werd dus bijna tweemaal zoo hoog. Aan deze vraag naar gas hebben de cokesfabrjeken van de staatsmijnen kunnen voldoen, ondanks het feit, dat zij vroeger de beschikking hadden over bijna 10.000 ton kolen per dag en de kolentoewij zing enkele weken geleden nog slechts 4800 ton bedroeg en sindsdien zelfs gedaald is tot 4000 ton per dag, tengevolge van de kolen- stakingen in Amerika en den verminderden export uit Duitschland. Vrijwel gelijktijdig met de vermindering van den export zette de strenge vorst in, en steeg allerwege het gasverbruik tot ver boven het normale peil van de laatste maanden. Ook voor den leek is het duide lijk, dat een voortduren van dezen toestand tot een catastrofe zou leiden. Deze hebben de staatsmijnen tot dusver weten te voor komen door voortdurend nieuwe maatrege len te nemen om het gasverbruik in eigen bedrijf te beperken en gas te produceeren volgens nieuwe methoden. Deze maatregelen sorteerden zooveel ef fect, dat het publiek in het verzorgings gebied van de Staatsmijnen zich nauwelijks behoefde te realiseeren dat er nog een gas- rantsoeneering bestond. Nu echter zijn de grenzen van het redelijke verbruik over schreden. Aan de gemeenten in het verzor gingsgebied van de Staatsmijnen was in dertijd reeds toegestaan, ruim anderhalf maal zooveel gas te gebruiken als vóór den oorlog, maar aangezien ze nog verre boven deze hoeveelheid zijn gegaan, door op groote schaal gas te gebruiken voor ver warmingsdoeleinden, moet nu op allen een beroep worden gedaan om het gasverbruik te verminderen. Het gebied, waaraan de Staatsmijnen gas leveren, strekt zich momenteel uit tot 's Hertogenbosch. Indien het verbruik tè Een halve eeuw „Caecilia" te Haarlem Eén van de vele koorvereenigingen, die de Spaarnestad rijk is, viert op 9 Januari haar vijftigjarig bestaan. Het mannenkoor „Caecilia" werd op 9 Januari 1897 uit een ruzie in de reeds lang bestaande liedertafel „Haarlems Zanggenot" geboren. De eerste dirigent, Hepri Pielage, legde na acht jaar den dirigeerstok neer, waarna Albert Heiloo en Otto de Nobel het koor leidden tot in 1920 de jonge Nico Hooger werf, die j-uist voor het eindexamen van het Amsterdamsche Conservatorium ge slaagd was, de directie overnam. „Caecilia" zingt nu reeds zes-en-twintig jaar onder zijn leiding en met eere. De vele verdorde lauwerkransen in de werkkamer van den dirigent getuigen eiVan. De heer Hooger werf heeft nog niets van het enthousiasme verloren, waarmede hij het koor opwerkte tot een van de beste gezelschappen van Haarlem. Een hoogtepunt beteekende het concert ten bate van het Roode Kruis in het jaar 1925, waarbij Prins Hendrik aan wezig was. Een andere topprestatie vorm de de uitvoering van het Requiem, Bene- dictus en Sanctus van Zöllner in 1928. Toch moet de heer Hoogerwerf met wee moed constateeren, dat de beoefening van den koorzang aan het uitsterven is." De jeugd trekt naar de sportvelden, waar zij hoogstens in koor het „Wij zijn niet bang" aanheft. „Caecilia" is in de bezettingsjaren niet onder het juk van de Kultuurkamer door gegaan. De getrouwen zetten de repetities clandestien voort tot in Februari 1943 de dirigent wegens het herbergen van Joden gearresteerd werd. Drie weken later diri geerde Hoogerwerf een ander mannen koor: dat van de Haftlinge in Vught. Na de bevrijding was hij dan ook de eerste, die weer een openbaar concert mocht geven, nadat hij met zijn vereeniging hulde had ge"bracht aan de gefusilleerden aan den Dreef. Het thans 150 man sterke ensemble, dat na de bevrijding met de overgebleven leden van „De Spaernesanghers" was uit gebreid, zal op 15 Januari een gala- en op 16 Januari een feestconcert geven. De 82- jarige oprichter Henri Pielage zal een com positie van Philip Loots dirigeeren, waarna Fred. J. Roeske en Sem Dresden eigen werken zullen leiden. Nico Hoogerwerf schreef voor dit jubileum muziek bij Von- del's „Wildzang". Solistische medewerking wordt door den bas Herman Schey en den pianist Hendrik Andriessen verleend. Tribunalen beëedigd Bijzondere rechtspleging moet dit jaar eindigen Zaterdagochtend zijn de voorzitters en leden van de acht Tribunaal-kamers die bij Koninklijk Besluit voor het jaar 1947 herbenoemd zijn, door den voorzitter van het Haarlemsche Tribunaal, mr. T. A. M. A. van LÖben Seis, opnieuw beëedigd. Deze deelde daarbij mede, dat het de wensch van den minister was, dat de bijzondere rechtspleging in 1947 haar beslag zou hebben gekregen. De dan nog resteérende zaken zou den aan de gewone rechters worden toegewe zen. Een wettelijke regeling zou nog volgen Mr. van Löben Seis gaf als zijn meenïng te kennen, dat de Tribunalen daar gaarne toe zouden medewerken, zelfs indien de Kamers meer zittingen in de week moesten gaan hou den, doch dat het allereerst noodzakelijk is, dat de procur®urs-fiscaal meer dossiers, in het bijzonder van collaboratiegevallen, de Tribunalen toewijzen. Bovendien had spreker den indruk, dat er nog dossiers bij de P.R.A liggen. Mr. v. Löben Seis hoopte, dat vóór door de procureurs-fiscaal tot voorwaardelijke buiten- vervolgingstelling wordt overgegaan, eerst de tribunalen geraadpleegd zullen worden. Dit achtte hij van belang voor het voldoen aan den eisch van openbaarheid van de rechtspleging. Het oude schooltje te Lhee, gemeente Dwingeloo, dat het oudste overgebleven school gebouw in Drente is en waarschijnlijk ook het oudste buurtschooltje in Nederland het dateert uit 1795 zal gerestaureerd worden. In het historische gebouwtje woont thans een gezin van acht personen. hoog blijft, zullen in de eerste plaats de verbruikers, die het verst van de bron ver wijderd zijn, de dupe worden. Want wan neer de stroom van gas dicht bij de bron te zwaar wordt afgetapt, zijn het de verder liggende plaatsen, die zonder gas komen te zitten. Behalve dat dus heele gemeenten van gas verstoken worden is verder het gevaar niet denkbeeldig, dat een zoo be langrijk bedrijf als het stikstofbindings- bedrijf van de Staatsmijnen stagnatie krijgt. Hierdoor kan een gebrek aan kunst mest ontstaan, iets, wat gezien de moeilijke voedselpositie van Nederland, voorkomen moet worden. Een lichtpunt is, dat deze nijpende situa tie wellicht niet van zoo heel langen duur zal zijn. De staking in Amerika is inmid dels geëindigd en wellicht zullen ook de andere tegenwerkende factoren spoedig verdwijnen. Autobus met radio eu huistelefoon De Damster Autobusmaatschappij te Groningen heeft een nieuwe trailerbus in gebruik genomen. De bus biedt plaats aan 80 personen en is voorzien van verwar mingsapparaten. Er is een telefoon aan gebracht, waardoor de conducteur in direc te verbinding staat met den chauffeur. Tevens is een radiotoestel aanwezig. De bus remt automatisch bij het opengaan der deuren. Velsen Kwartetwedstrijd D.C.IJ.—Constant Na de fraaie overwinning van het D.C.IJ.- kwartet Ligthart, Laros, Suyk en Dukel. in Augustus 1946 op het sterke Gezellig Samen- zijn-kwartet Keiler, Herm. de Jongh, Vos, Rustenburg met 5—3, kregen de IJmuidenaren nog eenige uitnoodigingen om te spelen. Eén daarvan is door de IJmuidenaren geaccep teerd en wel tegen Damclub Constant te Rot terdam, welk kwartet bestaat uit Piet Roo- zenburg, Wim Roozenhurg, J. Ansems en Th. Daalhuizen. De eerste wedstrijd wordt ge speeld op 25 Januari n.m. 4 uur te Rotterdam, De retuj-nwedstrijd heeft plaats op Zondag 26 Januari te IJmuiden. Ongetwijfeld zullen vele dammers naar het spel van de gebroeders Roozenburg komen, kijken. Burgerlijke Stand Geboren: F. WijkerVan Riemsdijk, z.. K. Wilhelmstraat 26, IJmuiden. A. Rademakers —Scholder, z., Kanaalstraat 62rd.t IJmuiden. G. E. M. Klinge—Kroone, d.. Acaciastraat 14, IJmuiden-O. A. H van VoorbergenDc Kort, z., Duinvlietstraat 102, Velsen-N. J. H. van Velthuijsen—Udo, z„ De Ruijterstraat 130, IJmuiden-O. M. A. van Vliet—Brand, z., Spil bergenstraat 6, IJmuiden. J.' D. RensMetse laar, d., Velserduinweg 274, IJmulden-O. A. L. van HamburgNieuwkoop, z., B. Enschedé laan 18, Santpoort. G. NatGrapendaal, d., Hagelingerweg 261, Santpoort. M. J Rijke Westerhuis, d., Beekvlietstraat 10, Santpoort. H. H. BlokzijlTe Strake, z., sqjiip „Anja", Noordzeekanaal^J. van der MiesenBosman, d., Zeeweg 377, Driehuis. A. L. van der Laan Perssen, d., Stationsweg 94, Velsen. N. van Os—Hopman, z., Planciusstraat 53, IJmuiden- Oost. C. C. W. van der DoesHeemskerk, z„ Zeeweg 393, Driehuis. M. A. E. BruinTrampe z.. Van Dalenlaan 43, Santpoort. H. H E. van WijkKalfsvel, z., Schulpweg 89, Velsen-N. M. M. ClazingDe' Jong, z., Planeiusdwars- straat 5, IJmuiden-O. H. W. SchoorlMool- huijzen, d., Edisonstraat 46, IJmuiden. A. van der LindeDe Vries, d., Walhavenstraat 16, Velsen-N. A. C. SchadeBos, d., Plancius straat 38, IJmuiden-O. C. M. DuwelKors, z., Hoofdstraat 107, Santpoort. J. van Schoor Koerts, z., Tuindershofje 1, ÏJmuiden-O. Overleden: A. Benning, 84 j., echtg. van G. Kops, Tussehenbeeksweg 24,IJmuiden-O. E. J. Nieuwenhuis, 70 j.. echtg. van R. J. KapClle Duin en Kruidbërgerweg 79, Santpoort. Zwart, 66 j., echtg. van J. Visser, Bothastraat 8, IJmuiden. J. J. C. M. Spanjaart, 5 dagen, z. van J. J. Spanjaart. Terrasweg lrd.. Sant poort. M. Knolle, 40 j., echtg. van D H Stap per, Trompstraat 95. IJmuiden-O. J. Meij j.. echtg. van A Siekerman. Corverslaan 78, Velsen-N. J. H. G. Kappelhoff. 69 j.. echtg. van J. Ch. van Essen, Duinweg. 24, Santpoort J. Groen, 74 j„ echtg. van J. Prins, Kanaal straat 23, IJmuiden. M. Tiebie, 83 j., echtg. van H. Verduin, Casembrootstraat 57, IJmui- den-Oost. Ondertrouwd: A, G. Verkerk, Nieuwe Schulpweg 325, Velsen-N. en G: van Aalst, id. Toek. adres: id. H. J. Wouterlood, Terras- weg 66, Santpoort en M. M, E. J. Snijders, P. C. Hooftlaan 46, Driehuis. Toek. adres: Erme- lo, Nunspeet, Kampeercentrum Saxenheim. C. Meerhof, Planciusstraat 8, IJmuiden-O. en P. F. M. Raap, Oosterduinweg 14, IJmuiden-O. Toek adres: Planciusstraat 8, IJmuiden-O. Gehuwd: L. van Dijk—A. B. Schouten, Haven van Tiel. Tiel. C. HandgraafM. Lan- gereis, Kerkweg 38. Santpoort. J. L. van der VeldenM. van den Eijkhof, Beursplein Vlissingen.' Agenda voor Velsen en IJmuiden MAANDAG 6 JANUARI. Thalia: 7 en 9.15 u.: „De Vroolijke Hoteliers" Rex: 8 uur: „De Jantjes". De Pont: 8 uur: „Vliegtuig vermist". DINSDAG 7 JANUARI. Bioscopen als Maandag. Een groote uitvinding We leven in de eeuw der uitvindingen. Doch het huis der kennis is hoog, en groot is de wenteltrap die alle verdiepingen ver bindt. Vele onomstootelijke waarheden zijn meer intuïtief aangevoeld dan werke lijk bewezen .We denken aan den funda- menteelen eenvoud van de schepping, aan de onderlinge afhankelijkheid van de dingen, aan de discontinuïteit van de stof, d.w.z. aan de opvatting dat de stof uit ato men bestaat, enz. enz. Langen tijd voelde men „in zijn. hart" dat dit alles waar was, doch men had •geen positieve bewijzen om het te staven. Het vorig jaar heeft onze aandacht met een schok gezet midden in het probleem van de atoombom, en afge zien van alle pro en contra's is en blijft dit onderwerp ontegenzeggelijk interessant. Onwillekeurig vraagt men zich af: waar is het eind van al de uitvindingen? Met evenveel recht kunnen we vragen: waar is het begin en wat was wel de allerbelang rijkste van die schijnbaar nooit eindigende reeks? Alras komen we tot de erkenning dat de uitvinding van een practische methode voor het vastleggen van feiten, dus de uit vinding van het schrift, een groote prestatie is, die voor alle takken van ken nis even groote beteekenis heeft. Woorden zijn belangrijk, doch de vast legging van het gesprokene, zoo, dat het voor alle komende eeuwen zijn waarde blijft behouden, is nog belangrijker. Als ontdekkingen worden beschreven en dui delijk opgeteekend, kan het nageslacht er verder mee gaan en de kennis kan groeien. Hoe het oudste schrift, het beeldschrift, groeide tot de hedendaagsche letterteekens is een hoofdstuk op zichzelf. We zouden ook hier kunnen zeggen: het is een lange weg. Wij, die dagelijks onze IJmuider Cou rant, precies op tijd. in de bus vinden, ge ven ons zoo weinig rekenschap van de tweede belangrijke uitvinding, voortge vloeid uit de eerste: de boekdrukkunst. Denk u eens in: het eerste nieuwsblad ter wereld werd door overschrijven vermenig vuldigd. In de eerste eeuw voor Christus waren er nieuwsborden in Rome, die in hoofdzaak „gemengd nieuws" bevatten: ge boorten, huwelijken, sterfgevallen, bran den, ongelukken, overstroomingen, sport uitslagen, zelfs weerberichten. Een zekere Chrestus verzamelde deze berichten en liet ze door een aantal slaven overschrij ven. De welgestelde Romeinen hadden op deze wijze hun ochtendblad. Er is echter geen enkel exemplaar overgebleven. Cicero schreef een brief aan een vriend, die zoo goed was geweest hem een paar nieuws bladen te doen toekomen uit Rome. Hij had er evenwel geen vleiend oordeel over. Het is een lange weg geweest tot aan de rotatiepers. Een moderne rotatiepers drukt, snijdt, vouwt, telt en bundelt vijftigduizend dikke couranten per uur: we zouden zeggen zij. spuwt kranten uit in een zelfd£ tempo als een machinegeweer kogels verschiet, en dat wil wat zeggen! H. K. Vischaanvoer bereikte in 1946 een normale hoogte Bereikte het cijfer van den omzet ln den Rljksvischafslag, tengevolge van de hooge visch- prij/.en in 1946. een bijzondere hoogte (zooals wij reeds meldden, bijna ID'ï millioen gulden) do ho.eveellïeid aangevoerde visch was vrij normaal, namelijk 42.G28.55l kg., een hoeveelheid, die voor den oorjpg, zelfs gedurende de crisisjaren, meer malen werd bereikt of overschreden. In 1937 en 1938 (belde jaren 58.7 millioen kg.) en ln 1931 en 1933 (resp. 57 en 56 millioen leg.) wa9 de aanvoer aanzienlijk hooger, terwijl in het topjaar 1916 meer dan 100 millioen kg. vlsch per spoor of per vaartuig van IJmuiden werd verzonden. Al moge dan de aanvoer een normale hoogte hebben bereikt, toch zit er iets abnormaals la het cijfer van ruim 42 millioen kg. Dit werd na melijk bereikt door een betrekkelijk gering aan tal schepen, die den aanvoer verzorgden. De statistieken zullen dit mettertijd wel uitwijzen. Vooral de groote haringvangsten, waarvan de ia versehen toestand aangevoerde haring in het cijfer begrepen is, hebben den aanvoer als het ware omhoog gejaagd. Het juiste cijfer Is ons nog niet bekend, maar veilig kan worden aange nomen, dat bijna de helft uit versche haring bestond. De gemiddelde prijs, die in 1946 voor de visch werd betaald, was zeer hoog, namelijk 45 ets per kg, In 1939 was dit 16 ets, ln 1938 en 1937 13 ets enz, ONTVVAPENINGSINSPECTIE IN HET BEZETTE DUITSCHLAND. De inspectie-commissies der vier bezetten de mogendheden in Duitschland zullen elk negen fabrieken bezoeken in elke zone. De fabrieken zijn niet aangewezen door de be zettende mogendheid, maar door de andere drie Er zijn vier commissies, elk bestaande uit een vertegenwoordiger van Frankrijk, van Groot-Brittannië, van de Sovjet-Unie en van de V. S. De inspectiecommissies brengen verslag uit aan de geallieerde bestuurscommissie, die haar bevindingen weer rapporteert aan den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken Het kabelschip Karla van de Great Northern Telegraph Company is omstreeks nieuwjaar ln de Finsche Golf op een mijn geloopen, aldus verluidt uit Kopenhagen. 16 personen, onder wi© de kapitein, worden vermist, 29 andere werden gered. FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson 17) Even later nam ik afscheid. Toen ik in het heerlijke zonnetje naar mijn hotel te rugkeerde om te ontbijten, merkte ik, dat mijn knieën toch nog niet heelemaal hun normale stevigte teruggekregen hadden. Ik had een gevoel in mijn beenen alsof ik den toren van een kathedraal had beklom men en wenschte alleen maar uit het diepst van mijn hart, dat iedere vertegen woordiger van de buitenlandsche afdeeling der Gestapo, die toevalligerwijze nog inte resse mocht hebben voor mijn doen en la ten, de opvatting van den majoor mocht zijn toegedaan! En nog vuriger hoopte ik, dat ik mij deze opvatting waardig zou toonen.... HOOFDSTUK IX. Ik ging met den nachttrein naar Milaan. Mijn gesprek met kapitein Bonini had een half uur geduurd, doch ik was er niet veel wijzer uit geworden en in het licht van de latere gebeurtenisseh lijkt het ook niet belangrijk. In ieder geval verliet ik hem met een duidelijke voorstelling van wat er van mij werd verwacht als zijn marinestaf-secretaris. Maar in den trein dacht ik meer aan het gesprek, dat er aan vooraf gegaan was. Toen ik de situatie van alle kanten be keken had, poogde ik mijn gedachten op iets geheel anders te concentreeren. Ik wilde het er met mijzelf over eens worden, hoe ik nu eigenlijk moreel stond tegenover de maatregelen, die genomen waren tegen den Zwitser, die „verdronken" was. Mijn vader had altijd pacifistische ideeën gehad, en hij had er voor gezorgd, dat die al vroeg door zijn zoon werden overgenomen. Gedurende mijn opvoeding was mij dus bijgebracht, dat iedere vorm van dooden onrecht was en dat de ergste misdaad, waaraan men zich schuldig kon maken, 'onder welke omstandigheden ook, was om iemand van het leven te be- looven. Maar sedert die dagen heb ik ervaren, dat er een nog ernstiger mis daad bestaat: de misdaad tegen den men- schelijken geest. Het was niet aangenaam dit té moeten erkennen en ik had mij vaak afgevraagd of ook mijn vader dit nog had ingezien, voordat hij stierf. Maar dat ik zoo onverwacht voor de consequentie in haar meest onverbiddelij- ken vorm zou worden gesteld daarop was ik niet voorbereid geweest.. Het wilde er bij mij maar niet dadelijk in, dat het noodig kon zijn, het middel van den vori- gen nacht toe te passen: iemand met voor bedachten rade door mijn wandeling door de stad in de donkerste straatjes van de stad te lokkenMaar in mijn afschuw was toch ook iets van een primitieven triomf, dat wij de bordjes verhangen had den en opzettelijk een man hadden ver nietigd, die behoorde tot een organisatie, welke in de geschiedenis der beschaving de meeste moorden op haar geweten heeft. Het was een nog, niet beleefde sensatie, onder de bescherming te staan van iemand, die niet vreesde dezelfde middelen te ge bruiken. In Oostenrijk was iedereen vol komen machteloos tegen de Gestapo ge weest. men kon zich nergens op beroe pen; de Gestapo was oppermachtig. Ik besefte, dat ik nu bezig was mij langzamerhand van mijn beschaving te ontdoen maar tenslotte had de wereld dat al lang vóór mij gedaan. Hoezeer der gelijke methoden mij ook tegen de borst mochten stuiten, ik kon 'niet ontkennen, dat deze wending mij met nieuwen moed vervulde. Hotel Colleoni ligt in de wijk van de Vittorio Veneto en bij de openbare par ken en plantsoenen. Er dreunde juist een laag vliegend eskadron driemotorige Ca- proni-vliegtuigen boven onze hoofden, toen miin taxi voor het hotel stilhield. De chauffeur keek zenuwachtig omhoog en zei, half in zichzelf: Kunnen ze ons dan nooit met rust laten? Naderhand vernam ik, dat er den vori- gen nacht Engelsche bommenwerpers bo ven de stad waren geweest. Maar de er gernis van den chauffeur scheen zich te gen den oorlog en de vliegtuigen in het algemeen te keeren. Weliswaar had ik de kamers niet tele fonisch besteld, maar het kostte weinig moeite er een paar naast elkaar op de eerste verdieping te krijgen, die uitkeken op den tuin en ook een balcon hadden^ De tweede kamer was nog vrij tot den vol genden dag, als kapitein Bonini zou aan komen. Toen alles was geregeld, was het al ta melijk donker geworden. Ik nam een tram tot aan de Scala en drentelde door de bin nenstad, om tenslotte bij Biffi in de Gal- leria Vittorio Emanuele wat te gaan ge bruiken. Ik was er al precies achter geko men, waar Lorenzo Cie in de Via Monte Rosa gevestigd waren. Het was een flinke middenstandszaak, waar heeren- efc, da- meskleeding werd verkocht. Ik vond het een rustige gedachte te weten, waar de vluchtplaats zich bevond voor het geval ik zou moeten vluchten. Ik ging niet in het restaurant zelf zitten maar aan een tafeltje onder de galerij. Ik had dit plekje midden in het publiek uit gezocht om een beetje onder mensehen te zijn en mijn gedachten in evenwicht te kunnen houden. Terwijl ik na het eten een sigaret zat te rooken, ontdekte ik opeens Forni, den sympathieken gérant van het „Hotel du Sud", waar ik vroeger placht te logeeren. Hij kwam langs mijn tafeltje. Hier in Milaan was het, in tegenstelling tot Venetië, heel goed mogelijk, dat er een twintig of dertig menschen waren, die mij konden herkennen. Aan dat gevaar had ik geen oogenblik gedacht! Ik betaalde snel. stond op en verdween. Onder de bogen van de galerij was het halfdonker, en ik wilde zoo gauw mogelijk op straat zien te komen, waar het volkomen donker, vanwege de verduisterirïg, «fioest zijn. Maar ook daar was het voor jnij nog niet donker genoeg. Na een stralenden dag kwam de volle maan achter nevel en sluiers aan den ho rizon op. Toen ik uit de Galleria kwam, was er een vale lichtkring te zien achter het silhouet van de groote kathedraal van marmer en graniet met haar honderdder tig torenspitsen. Er waren niet zoovéél menschen op straat als ik had verwacht. Ik besloot te voet naar het hotel terug te keeren. De afstand was niet groot en de wande ling zou heelemaal niet onaangenaam zijn geweest, als ik niet gemerkt had, dat iemand mij volgde. Dat zijn alleen maar zenuwen, poogde ik mij in het begin gerust te stellen, zoo als men doet, als men ergens pijn heeft, en niet weet waardoor. Het zijn eenvou dig de zenuwen, die je parten spelen en heusch niet de gestalte, die zich voort durend in de schaduw van de huizen be weegt. En de voetstappen die weerklinken op het half door de maan beschenen pla veisel, verbeeld je je maar. De figuren en schaduwen waren intusschen echter wer kelijkheid, maar ze hadden niets met mij te maken. Of misschien tóch? Een paar keer ging er een eenmanstram voorbij en eens was ik er bij een halte bijna in een gestapt. Maar een koppige wil om tegen mijn angst op te treden, dwong mij om verder te gaan. Ik speelde nu eenmaal een spel, waarbij mei niet in het wilde weg op de vlucht kon slaan. Dc bedacht hoe prachtig Venetië er zou uitzien in het zachte maanlicht en ik vroeg mij af, wat Jane Howard opdit oogenblik zou doen. Twee avonden tevoren was ik op weg geweest naar haar toe. Se dert dien had ik veel over onze ontmoe ting gedacht, maar nog meer over ons af scheid. Ik had er zooveel over gedacht, dat ik mij het voorgevallene zelfs niet goed meer kon voorstellen. Alleen in haér te genwoordigheid zou ik mij mijn emoties van dat oogenblik weer in herinnering kunnen brengen en er met mij zelf over eens worden, hoeveel of hoe weinig dit alles eigenlijk te beteekenen had. Het was echter waarschijnlijk, dat ik Jane nooit weer zou terugzien. Ook over kapitein Bonini dacht ik na- Zat hij nu misschien te dineeren met een van de vele vriendinnen, die hem zooveel geld kostten en die hij alleen kon houden door zich voor gore zaakjes te laten be talen? Misschien had hij wel een vertrou welijk gesprek met een hoogen ambtrr van de Italiaansche geheime politie, zijn geweten eindelijk te zuiveren. Of confereerde hij met de Gestapo over de vermoedelijke oorzaak van den dood van mijn vervolger? Vanmorgen vroeg had Andrews bijzonder bitter over Bonini ge sproken. Als mensch was hij ook mij zeer onsympathiek, maar ik kon geen motief vinden, dat er hem toe bewogen kon heb ben ons te verraden. Hadden wij zijn va derlandslievende gevoelens zóó op. de proef gesteld, dat hij er ook zijn leven voor in de waagschaal had gesteld alleen om ons gevangen te weten? Of meende hij, dat de eenige manjer om zijn huid te red den was, dat hij ons aan de geheime staats politie van een vreemd land verried, zoo dat men ons kon ombrengen, voor het te. laat was? Ik stond stil en bond de veters van mijn schoenen vast. Ergens achter mij hoorde ik andere yoestappen stilhouden. De ge heime politie van het vreemde land was dus nog niet zóó op non-actief gesteld als majoor Dwinght zich had voorgesteld! Dat had ik vooruit wel kunnen beden ken. Wij hadden eigenlijk tevoren al met iets dergelijks rekening moeten houden. Degene, die gedood was, liep waarschijn lijk niet moederziel alleen in Venetië rond. Wat was er bijvoorbeeld aan de hand met den man, die den vriend van Andrews, den directeur van de credietbank, achtervolg de? Als zijn landsman zoo maar zonder meer van den aardbodem verdwenen bleek te zijn, zou hij hem zeker b-ij een of andere politie-instantie als vermist gaan aange ven! Dan zou er dadelijk een onderzoek worden ingesteld, waarbij zou blijken, dat ik Venetië had verlaten en er zou naar Milaan getelefoneerd worden, dat mijn spoor dadelijk weer gevolgd moest worden, van het oogenblik af, dat ik den trein ver liet! Het was nogal eenvoudig. (Wordt vervolgd);

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3