Laski pleit voor economische hulp aan Rusland De nieuwe bonnen Oud-illegalen pleegden overvallen Langendijk leverde een unieke prestatië Wereldnieuws Donderdag 9 Januari f 947 ,,Sovjet-Unie is dictatuur met ver doorgedreven sociale democratie professor Harold Laski, ex-voorzitter van de Britsche Labour-party, heeft in Brussel een lezing gehouden waarbij de ministers Spaak, Vos en Troclet en talrijke parlementsleden, hooge ambtenaren bestuurders uit de vakvereenigingswereld' tegenwoordig waren. Professor Laski begon zijn referaat met te wijzen op de Britsche vriendschap voor het Belgische volk en de beteekenis die Groot-Brittannië hecht aan de Belgische vrijheid, symbool van democratie voor ge heel Europa, dat, evenals de rest van de wereld, ten prooi is aan een groote revo lutie, niet minder ingrijpend dan de Fransche van 1789 of de Hervorming in de 16de eeuw. „De leidende stand", aldus Laski, „die gedurende drie eeuwen heeft geheerscht, heeft zijn zelfvertrouwen verloren. De ze denverwildering en het moreel nihilisme ondermijnen de basis van de beschaving. Hitler was slechts de aanleiding tot een oorlog: de werkelijke oorzaak is niets an ders dan het feit, dat wij de revolution- naire fase zijn ingetreden". Sprekend over Rusland wees Laski er op, dat de vrede niet kan gegrondvest worden zonder de medewerking en de vriendschap van dit land, dat echter met wantrouwen is bezield, waarvoor Laski een verklaring in de geschiedenis vond. „Maar Rusland is een dictatoriale staat", zeide spreker met nadruk „de Russen heb ben geen burgerlijke vrijheden, zij hebben geen vrije pers, de vrijheid van critiek is onbekend. Aan den anderen kant hebben zij een ver doorgedreven sociale democra tie. Daar alleen staan de loopb3nen open voor menschen met talent en de suc cessen zijn opvallend". Spreker huldigde het opvoedingssysteem en de hervorming van het strafrecht in de Sovjet-Unie, „Rusland is beducht voor den oorlog. Het heeft er al te zeer onder geleden. De eerste positieve daad tot het vestigen van "den vrede zou moeten bestaan in het ver- leenen van alle mogelijke hulp om de le vensvoorwaarden van het Russische volk te verbeteren. Bij Ruwe Handen «4» ,Ruwe huid, Ruwe lippen PUROL 30 ct. &urco£vrt mei meer crème-karakter, daarom geliefd door de vrouw. Does 40 ct. De volgende bonnen zijn geldig van 5 tot en met 18 Januari: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 701 (strook no. 2) S5-4 Algemeen 100 gr. bloem of kinder meel (niet uit rijst bereid) 55-5 Algemeen 1 kg appels of peren 55-6 Algemeen 50 gr. cacao 55-7 Algemeen 125 gr. koffie 55-3 Algemeen 50 gr. thee 55-9 Algemeen 225 gram huishoudzeep of 90 gr. toiletzeep Bonkaarten Kd, Ke 702 (strook no. 2) 56-5 Algemeen 1 kg appels of peren 56-6 Algemeen 50 gr. cacao 56-2d .Reserve 225 gr. huishoudzeep of 90 gr. toiletzeep 56-2e Reserve 450 gr. huishoudzeep of 180 gr. toiletzeep 56-3<{ Reserve 100 gr. bloem of kinder- meel (niet uit rijst bereid) Tabakskaarten T 66 2 rants, tabaksartikelen Op deze bonnen kan met ingang van morgen worden gekocht. De bonnen voor appels of peren blijven geldig tot en met 1 Februari a.s. Het kan voorkomen, dat hier en daar enkele winkeliers nog niet voldoende bevoorraad zijn met zeep. Ver wacht mag echter worden, dat de afleve ring op de nieuwe bonnen in de meeste ge vallen binnen weinige dagen kan geschie den. De Koningin maakte een tocht met een ijszeiljacht Met een vaart van 80 km per uur over de Gouwzee De Koningin heeft gisteren op de Gouwzee een tocht gemaakt met een ijs- zeiljacht. Om kwart voor tien vertrok Hare Majesteit per auto van het paleis op den Dam en een half uur later werd Zij in Monnikendam begroet door den burgemeester, den heer W. N. Kelder. Na gestaard door honderden Monnikendam mers, die op het bericht van de komst der Vorstin waren toegestroomd, stapte de Koningin aan boord van het negen meter lange ijszeiljacht „Poolvos", dat toebehoort aan den heer Van Goor te Monnikendam en dat als een der snelste jachten van Nederland wordt beschouwd. Ondanks den tegenwind op de heenreis werd een snel heid bereikt van meer dan vijftig kilo meter per uur. Wim van Goor, de oudste zoon van den eigenaar hanteerde het roer. In een tweede ijszeilboot volgden op korten afstand eenige leden van de hofhouding en burgemeester Kelder. Nabij Marken keer de de „Poolvos" en daarna ging het voor den wind, waarbij een snelheid van tachtig kilometer per uur werd bereikt, weer in de richting van Monnikendam. De tocht had precies dertig minuten geduurd. De Koningin verklaarde bijzonder genóten te hebben. Hare Majesteit bedankte Wim vair Goor hartelijk en aanvaardde vervolgens den terugtocht naar Amsterdam. Financieel accoord met België Woensdag onderteekend Woensdagmiddag had op het ministerie van BUitenlandsehe Zaken en buitenland- schen handel te Brussel de onderteekening plaats van het Belgisch-Nederlandsch fi nancieel accoord. De Nederlandsche ambassadeur, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, trad op als vertegenwoordiger van den Neder- landschen staat en van Belgische zijde was minister Paul Henri Spaak de ondertee kenaar. Deze nieuwe overeenkomst zal Neder land in staat stellen zijn aankoop-program ma van Belgische goederen tot 1 Sept. 1947 te verwezenlijken en tevens eenige finan- cieele verplichtingen te voldoen. Aan den anderen kant stelt Nederland tot de beschikking van België de betalings middelen, benoodigd tot het uitrusten van «chepen, alsmede vreemde deviezen, De Vereenigde Staten hebben millioenen geleend aan Groot-Brittanrïië. „Ik zou wil len" riep.spreker uit, „dat Europa, en, zoo mogelijk de Vereenigde Staten, millioenen zouden leenen aan de Sovjet-Unie om haar in de gelegenheid te stellen haar volk op nieuw er bovenop te helpen en dat zij haar de overtuiging zouden bijbrengen dat thans een werkelijke vrede wordt op gebouwd" Tenslotte verklaarde prof. Laski dat men veel geduld met Rusland zal moeten hebben en dat de vrede niet zonder de Sovjet-Unie, maar evenmin zonder een groot Frankrijk tot stand zal kunnen ko men. Parlementaire commissie naar Wesf-lndië vertrokken De parlementaire commissie voor West- Indië is gistermiddag van Schiphol per Sky- master naar Rio de Janeiro vertrokken. Van daar zal zij naar Paramaribo doorreizen. De parlementaire commissie bestaat uit de hee- ren mr. G. C. D. J. Kropman, voorzitter: dr. S. E. B Bier erna, mr. H. J. W. A. Meyerink. prof. dr. J. de Zwaan, prof. dr. J. H. A. Loge- mann en G. Wagenaar, benevens mr. M. F. F. A. de Nerée tot Babberich als secretaris. Voor het vertrek verklaarde prof. Logemann, dat de reis naar de West slechts ten deele vergeleken kon worden met die van de parle mentaire commissie-Van Poll naar Indonesië, „De commissie-Van Poll vertrok met een be paalde taak, terwijl wij ons in den breede op de hoogte gaan stellen Er zijn in de Kamer eigenlijk geen menschen, die ten aanzien van de West volledig op de hoogte zijn en nu wij voor zulke belangrijke beslissingen staan, willen wij in het parlement ook met kennis van zaken kunnen spreken". Het wetsontwerp tot stichting van een „Welvaartsfonds Suriname" zal volgens prol. Logemann door de Kamer ongetwijfeld wor den aangenomen. Er Is in beginsel reeds een bedrag van 40 millioen ter beschikking ge steld voor welvaartszorg, die ditmaal een ander karakter zal dragen dan de tot dusver gebruikelijke, incidenteele hulp ter aanvul ling van het budget. Dit bedrag moet ver deeld worden over vijf jaar, ingaande 1 Jan. 1947. Er zal een bureau worden gesticht ter uitvoering van een plan, dat voornamelijk gebaseerd zal zijn op het welvaartsplan, dat gouverneur Brons reeds heeft opgesteld. Prof. Logemann achtte het zeer wel mogelijk, dat dit bureau nog in den loop van dit jaar zal zijn gevormd. Mr. J. J. Belinfante overleden Bekende figuur in, de journalistiek Gistermorgen is te Amsterdam, waar hij sedert het midden van den oorlog woonachtig was, op 72-jarigen leeftijd plotseling overleden mr. Johan Jakob Belinfante. Mr. Belinfante, die uit een Portugeesch- Joodsch geslacht stamde, hetwelk in de 17e eeuw naar ons land, kwam en uit welke begaafde familie vele juristen, lite ratoren en ook uitgevers zijn voortgeko men, werd te 's-Gravenhage geboren. Hij bezocht het gymnasium, studeerde rech ten en philosophic te Leiden, waar hij in Juli 1898 tot doctor in de rechtsweten schappen promoveerde. Hij vestigde zich als advocaat en procureur in de residentie, terwijl hij tegelijkertijd de hoofdredactie voerde van het „Familieblad". Van 1900 tot 1935 was hij verbonden aan het Neder landsche Correspondentiebureau voor Dag bladen Belinfante en Vaz Dias, aanvanke lijk als redacteur, sedert 1903 als direc teur van het persbureau, dat eenige ge slachten tevoren door de familie Belin fante was gesticht. Nadat in 1935 het correspondentiebureau was opgegaan in het A.N.P. yervulde mr. Belinfante de functie van mede-directeur van het A.N.P., totdat hij, een maand voor het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd, door Duitschers uit zijn functie werd gestooten. De Nederlandsche journalistiek verliest met hem èen har er zeer groote figuren. Groot, niet alleen om zijn arbeid en be gaafdheid, maar ook om zijn veel omvat tende kennis en diep inzicht. De uitge breide verslagen, die hij maakte van de Tweede Kamervergaderingen en van groo te internationale Haagsche conferenties, muntten- uit door volledigheid, scherpte van formuleering en voortreffelijk bondige samenvatting. De artikelen, die hij schreef in talrijke dag-, week- en maandbladen werden gekenmerkt door dezelfde eigen schappen. 41 Luchtreizigers ontsnapten aan den vuurdood Een viermotorig vliegtuig van de North west Airlines is bij de landing op het stedelijk vliegveld te Chicago in brand ge vlogen, doch de 37 passagiers en de vier leden van de bemanning slaagden er in ongedeerd uit het toestel te komen, meldt Un. Press. Toen het vliegtuig de landing wilde uit voeren, brak het linkerwiel van het lan dingsgestel af, waardoor het toestel tegen de startbaan gesmakt werd en de linker vleugel tegen den grond te pletter sloeg. De benzine uit de tanks in den vleugel verspreidde zich over het toestel en den grond. Het geheele vliegtuig stond in lich terlaaie toen de laatste inzittende zich naar buiten had gewerkt. De bagage en de post gingen met het vliegtuig in vlam men op. MM Het Grieksche schip Varvassidat 300 ton meet, liep bij het eiland Wight op de beruchte rotsen bij „Needies Bridgewaar verscheidene obstakels onder den water spiegel liggen. Tot nu toe is het niet mogelijk geweest het vaartuig vlot te sleepen. Leden van geheime organisatie' voor de Alkmaarsche rechtbank Voor de Alkmaarsclie rechtbank hebben zeven jongemannen terechtgestaan, die zich op 20 Augustus hebben schuldig gemaakt aan een nogal geruchtmakenden overval ten huize van den caféhouder-textielhandelaar S. J. de V. te Hoorn, waarbij, behalve een hoeveelheid textiel en een partijtje koffie, nog ruim 4000 aan contanten „In beslag" werd genomen. De daders, allen oud-illegalen, dachten te be- hooren tot een nieuwe illegale organisatie, die zich ten doel stelde den strijd tegen zwar ten handel en collaborateurs aan te binden. Zij waren in de veronderstelling, dat de com munisten een staatsgreep op het oog hadden. Vooral met het oog daarop hield de geheime organisatie zich ook bezig met het opsporen van verborgen wapens. De leider was de 22-jarige Gerrit B. uit Heiloo, die ten tijde van den overval hulp rechercheur van de P.R.A. te Alkmaar was. Deze had ook richtlijnen voor de organisatie opgesteld en had het vertrouwen gewonnen van Simon K„ een oud-B.S.'er te Blokker, die in een ter zitting voorgelezen psychiatrisch rapport, geestelijk niet toerekenbaar werd genoemd. De man was afgekeurd voor den militairen dienst en hoopte door zijn presta ties in deze nieuwe illegale organisatie in aanmerking të komen voor een baantje bij de Alkmaarsche politie, waarnaar hij tot dusver vergeefs had gesolliciteerd. De derde hoofddader was de marechaussee Dirk S. uit Castricum. Ook deze was illegaal werkzaam geweest en 'had eenigen tijd in een Duitsch concentratiekamp doorgebracht. Na de bevrijding kwam hij bij de marechaussee te Castricum én werd in Juni 1946 door B. voor diens geheime organisatie gewonnen, in de veronderstelling, dat de Alkmaarsche P.R. A. en vele politiemannen erbij waren aange sloten. Voorzien van valsche legitimatiepapieren, die B. had laten drukken en van een revolver deden zij op 2 Augustus des avonds half negen een inval bij notaris J. Klaassen te Blokker, die volgens K. een revolver had. Zij legiti meerden zich als de rijksrechercheurs J. de Groot en J. van Dijk van het bureau Natio nale Veiligheid. De notaris, die aanvankelijk ontkende een vuurwapen in zijn bezit te heb ben, zwichtte voor deze imponeerende papie ren en gaf zijn revolver, af. die B. in zijn bezit hield. Ook bij den veehouder J. Vis te Schel linkhout namen zij op deze wijze een revol ver in beslag. Het volgende slachtoffer was G. P. te Hei loo, die door B. als collaborateur-zwarthan delaar weid beschouwd. B. vroeg aan K. een paar man voor assistentie. Hij kreeg A. W uit Venhuizen en Th. M. uit Hoogkarspel mee en onder toezicht van B.. die zelf op een af stand bleef, omdat hij vreesde door P. her kend te zullen worden, gingen zij op 6 Augus tus 's avonds half twaalf bij P. op bezoek. Onder bedreiging met vuurwapenen namen zij 70 pakjes sigaretten. 9 stukken zeep en 6 pak ken koffie in beslag. De sigaretten werden onder de leden van de geheime organisatie verdeeld, evenals de zeep. De koffie nam B. in bewaring. Deze was, zoo zeide hij, voor de rechtbank, „organisatorisch bestemd" voor aankoop van een motor, hetgeen de rechter deed opmerken, dat dit ook zwarte handel was en verdachte dus den duivel met Beël zebub wilde uitdrijven. Voor den overval te Hoorn op 20 Augustus werd de hulp van nog vier man ingeroepen, namelijk de fabrieks arbeider W. A., de metselaars J. M. en P. G., allen uit Limmen en den sergeant-majoor L. Z„ die tijdens de bezetting marechaussee in Castricum was. B. en S. voorzagen deze jonge mannen, die door een vriend uit de vroegere illegaliteit, B.. voor de zaak gewonnen warén, van wapens en met twee auto's trok men naar Hoorn, waar bij den caféhouder een in val werd gedaan. Onder bedreiging met vuur wapens werd hier huiszoeking gedaan. De caféhouder werd 600 lichter gemaakt. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00 Nieuws. 19.25 Weekoverzicht. 19.45 Regee- ringsvoorlichtingsdienst. 20.00 Nieuws. 20.08 Ge- variëerd programma. 21.30 Platen op verzoek. 22.00 Nieuws en Actualiteiten. 22.30 Hobo-kwar tet van Mozart. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Pianowerken van Bach. 23.30 Engelsche muziek. HILVERSUM II, 415.5 M. en 218 M. 19.00 En nu naar bed. 19.15 Vraaggesprek. 19.30 Radio Volksmuziekschool. 20.00 Nieuws en Echo van den dag. 20.15 Symphonleconcert Dvorak, Pierné, Berlioz. 21.15 Beroemde vrouwenfiguren. 21.45 Musette-orkest. 22.45 Lezingen „Nederland in de wereld". 23.00 Nieuws. 23.15 Platen, Van zijn broer werd een portefeuille met 3600 in beslag genomèn. Voorts werd nog een partij textiel, waarbij vier mantels van een schoonzuster van den caféhouder en een partijtje koffie in de auto's geladen. Deze koffie is later teruggegeven, omdat veronder, steld werd, dat een caféhouder wel vergun ning kon hebben, deze koffie voorradig te hebben. De caféhouder was echter ook textiel handelaar met vergunning van de Distex. Met de inbeslaggenomen textiel was het dus ook in orde. Op den terugweg naar Alkmaar werd een der auto's aangehouden, hetgeen tot arrestatie van de heele bende leidde. Alle verdachten hielden ter zitting vol, dat zij tijdens de overvallen veronderstelden tot een geheime organisatie te behooren en het algemeen belang te dienen. Dat in een recht staat waarin wij nu leven een dergelijke ille gale organisatie verboden is, zooals de rech ter hen aan het verstand trachtte te brengen, drong maar moeilijk tot hen door. De Officier eischte tegen B. 1 jaar gevan genisstraf, waarvan 4 maanden voorwaarde lijk; tegen K. 5 maanden onvoorwaardelijk en 1 jaar voorwaardelijke ter beschikking stel ling van de regeering met plaatsing in een landbouwkolonie; tegen S 4 maanden voor waardelijk en 8 maanden onvoorwaardelijk en onder toezichtstelling van de reclasseering. Tegen vier andere verdachten eisdhte hij 4 maanden gevangenisstraf. Tegen de twee mededaders aan den overval bij den heer G. P. te Heiloo, A. W. en Th. M„ eischte de Officier 3 maanden .gevangenisstraf. Rotferdamsch verraad volledig opgehelderd Dertien gefusilleerden gevonden Op 30 November werd op het gedeelte van de Waalsdorpervlakte, gelegen aan den Waalsdorperwegonder de gemeente 's-Gravenhage, wederom een aantal stof felijke resten van gefusilleerden opgegra ven. Tien van deze lichamen, bijna alle afkomstig uit Rotterdam, zijn geïdentifi ceerd. De drie nog niet geïdentificeerde zijn waarschijnlijk eveneens afkomstig uit Rot terdam. De namen van de ter dood gebrach- ten zijn: Frans Nicolaas L'udwig, Ids Haagsma, Frans Bernard de Ruyter, Gijsbert Jansen, Anne Willem Arie Koopman, Paulus Visser, Hendrik Theodoor Zwaan, Jacob Arie Verolme, Jan Adrianus 't Hart, Bastian Dinge- man van Duin. Zij werden in begin November 1944 door den S.D. gearresteerd. Een (ragedie uit den verzetstijd. Het terugvinden van stoffelijke resten van gefusilleerden is te beschouwen als de ontknooping van een tragedie, welke zich in begin November 1944 te Rotterdam heeft afgespeeld. Een der leidende figuren van de B.S. te Rotterdam, K. B., was in handen van den S.D. gevallen. Hij werd voor de keus gesteld voor de Duitschers te gaan werken als S.D.-man of gefusilleerd te worden. Hij koos het eerste en verried de namen van hem bekende leden van de Binnenlandsche Strijdkrachten, samengebundeld uit den Ordedienst en de groepen „Trouw" en „Waarheid". Dezen werden daarop gearresteerd. Tot nu toe wist men nog niet met absolute zeker heid, wat er van hen geworden was, doch de opgravingen hebben het laatste restje twijfel weggenomen. De verrader werd nog voor de bevrijding door de B.S. „geliqui deerd". Het slachtoffer Koopman was geen Rotterdammer doch een medewerker van de groep de „Waarheid" te Dordrecht. Schaatsenrijden 13. Het gaf niet, dat Panda riep dat hij onschuldig was en dat hij niets van het koffertje afwist, een ruwe cipier gooide hem in een cel, sloot de deur zorgvuldig en schoof de grendels ervoor. Daar zat hij dus en het ziet er niet naar uit, dat hij gauw vrij zal komen. Buiten de deur van de gevangenis stond intussen Joris Goed- bloed een cigaret te roken en aandachtig het bord met de bezoekuren, te bestuderen. „Men moet nimmer een kameraad die aan lager wal is geraakt in den steek laten!" mompelde hij. „Ik zal dat makkertje met 'n bezoek vereren wanneer de autoriteiten zulks toestaan! Maar wacht, de deur opent zich!" Ja, de deur van de gevangenis ging open en er trad een zéér gewichtige figuur naar buiten. „Goedenmorgen, meneer de rechter!" zei de portier beleefd. „Eh. mogge!" zei de rechter en hij liep met waardige passen huiswaarts zonder in de gaten te hebben, dat Joris Goedbloed aan de andere kant. van de schutting voor hem uit liep Een unieke prestatie heeft Jan Langendijk tijdens het tweedaagsche kampioensfeest van den K.N.S.B. op de baan van „Kralingen" verricht. Op alle vier afstanden bezette hij de eerste plaats. Nog nooit Is het in de geschie denis van het nationale kampioenschap op de lange baan voor amateurs voorgekomen, dat een rijder drie van de vier afstanden won, laat staan alle vier. Deze prestatie is afkomstig van een man, die reeds tegen de veertig loopt, maar was dit ook niet de leeftijd van den groeten Fin- schen schaatsenrijder Thunberg, die toen nog buitengewone tijden op het Noorsche staal liet noteeren? Men redeneert foutief, indien men de conclusie trekt, dat door de zege van den veteraan van het gezelschap de jongeren toch eigenlijk niet veel gepresteerd hebben. Inte gendeel, zij allen hebben goed, en sommigen zelfs uitstékend gereden, maar Langendijk was nu eenmaal in bijzondere conditie. Nog veel meer argumenten zouden zijn aan te voeren om een ieder te kunnen overtuigen, welke phenomenale prestaties Langendijk dit maal op een Hollandsche baan heeft verricht. Op den eersten dag reed hij de 5000 meter in iets meer dan 9 min. 18 sec. en op den twee den dag, op de 10.000 meter, noteerde hij op de helft van den afstand 9 min. 8 sec., dus tien seconden sneller en nog vijf kilometer voor den boeg. De start in den rit tusschen Langendijk, den nieuwen kampioen, en Keyzer, den titel houder van het vorig seizoen was zeer snel. Langendijk had een rondenschema opgesteld met een totaal tijd van 19 min. 10 sec. Jan Roos gaf hem telkenmale met de vingers te Schaken Her Hoogoven-fournooi gaat crescendo O'Kelly verloor verrassend van Bunt De heer P. A. Veldheer, toornooileider, heette gistermiddag de deelnemers aan den zeskamp welkom en wensc'hte ook hun goede resultaten toe, waarna 90 schakers den strijd opnamen. De Amsterdammer Th. D. v. Scheltinga, die blijkbaar zijn inzinking van den oorlog te boven is, blijkt thans in uitstekenden vorm te zijn, want ook 'gisteren slaagde hij er in zijn partij thans van den Hagenaar Pruyt te win nen. Hij heeft vijf volle winstpunten en be hield de leiding. Zaterdag en Zondag speelt hij tegen O'Kelly en Kottnauer. De partij Pruytv. Scheltinga was een Spaansche, waarin beiden tot aan. den 13en zet volgens Bronstein—Pinkes uit den radio-wedstrijd RuslandAmerika, gelijk bleven. Wit zette echter beter voort dan in deze radio-partij was gedaan en kreeg een goede aanvalsstel- ling op den Koningsvleugel. Een voorbarige afruil op dezen vleugel van wit ontnam Pruyt zijn kansen, waarna zwart op den Dame-vleu gel de leiding kreeg en ten slotte in mataan- val won. Hier volgt het verloop: 1. e4, e5; 2. Pf3, Pc6; 3. Lb5, a6; 4. La4, Pf6; 5. 0—0, Le7; 6. De2, b5; 7. Lb3, d6; 8. c3, 0—0; 9. d4, Lg4; 10. Tdl, c:d4; 11. c:d4, d5; 12. e5, Pe4; 13. h3. Lh5; 14. Pc3,' P:c3; 15. b:c3, Dd7; 16. g4, Lg6; 17. Pg5, Pd8; 18. a4, Pe6; 19. P:e6. f:e6; 20. Le3, Le4; 21. f4. g6; 22. Tfl, Tb8.... het zeer goede antwoord op den K.vleugel- afruil; 23. a:b5, D:b5; 24. D:b5, T:b5; 25. La4, Tb2; 26. Ti2, Tb8; 27. T:b2, T:b2; 28. Ld7, K17; 29. Ta6, Lb4; 30. Tal, Te2; 31. Lel, Tel. Mat. Een bijzondere verrassing vormde het ove rigens dramatisch verloop van de partij BuntO'Kelly, waarbij de Groninger spoedig op winst stond en blijk gaf dit voordeel be hoorlijk uit te buiten. In een Siciliaansche verdediging speelde wit de scherpe Rauzer- opstelling. O'Kelly deed een minder sterke voortzetting op deze combinatie en moest dame afgeven in ruil voor toren en paard. Wit stond vervolgens op winst tot in het verre eindspel, waarbij de Belg een pion achter stond en ten slotte al zijn pionnen moest op offeren. Hij werd daardoor genoodzaakt, mede door een toegepaste betere techniek van Bunt, bij den 44en zet op te geven. Bunt verkreeg hierdoor zijn eerste winst punt, hetgeen hem uiteraard, daar hij op wit sterker schijnt te zijn, groote voldoening en nieuwen moed gaf. De Belg, die thans nog slechts twee punten heeft, zal nog moeite hebben tot de kopgroep te blijven behooren. In de partij Kottnauer—Marwitz speelde de Tsjech den Weenink-zet Pc3 en offerde een pion. Hierdoor ontstonden groote aanvals- kansen. Zwart vond hier niet de sterkste voortzetting tegenover en belandde daarom in een verloren eindspel. Marwitz gaf na 34 zetten op, waarmede Kottnauer zich op den weg van herstel bevindt. Dr. De Groot herstelde zich eveneens door met zwart in de Grünfeld-verdediging van Henneberke te winnen, welke laatste daar door thans onderaan staat met een halve punt. Een ingewikkeld middenspel ontstond. Wit verwaarloosde zijn verdere ontwikkeling. In het eindspel kwam zwart in het voordeel en won met plus-pion. Cortlever—v. d. Tol verliep in een onregel matige Fransche verdediging, waarin wit het beste eindspel verkreeg. Met uitgesproken winstkansen voor Cortlever werd deze partij na 40 zetten afgebroken. De stand na de vijfde ronde is nu voor de Hoofdgroep: 1. Van Scheltinga, 5 p.; 2. Kott nauer 3Vi p. 3. Cortlever 3 p. en 1 afgebr. partij. 4 en 5. Marwitz en dr. De Groot 2Va p. 6. Van de Tol 2 p. en 1 afgebr. partij. 7 en 8, Pruyt en O'Kelly 2 p. 9. Bunt 1 p. en 10. Hen neberke 1/s p. In de A-groep kon Mulder v. Leens. Dijk stra het wederom niet verder brengen dan tot remise, nu tegen den Haarlemmer Kroone. die thans na 5 ronden 21/® p. en 1 afgebr. par tij heeft en eerstgenoemde 31/s p. De andere Haarlemmer Bouwmeester bracht het nog niet verder dan tot één winstpunt en twee afgebroken partijen. Mevr Roodzant en jhr. Bosch van Draken- stein wonnen hun eerste ontmoeting in de zeskamp. Aan het slot van dezen schaakdag werd een bridge-drive gehouden. Rest nog te ver melden, dat talrijke winkeliers uit Beverwijk en omgeving voor de wedstrijden in dit tour- nooi een groote collectie, soms heel fraaie, prijzen beschikbaar stelden. .Voor vandaag staan in de 6e ronde voor de hoofdgroep op het programma; Marwitz— Bunt; dr. De GrootKottnauer; Pruyt—Hen neberke; O'Kelly—Cortlever en Van Schel tinga—v. d. Tol, Tournooi te Hastings geëindigd Het schaaktournool te Hastings is Woensdag avond afgesloten. De eindstand luidt: Alexander 7%. Tartakower 6%, Gudmunsson 6, Yanofski 5, Abrahams en Golombek elk 4, Ralzmann 3, Wood iVi, Aitken 2 en Prins 1%. In de premier reservegroep a deelt van Stee nis den eersten en tweeden prijs met Snosko- Borowsky, elk 7 punten. WJjker was in deze afdeeling op één na laatst met 3 punten. In de premier reservegroep b werd Seewald vierde met 4 punten. In de premier reservegroep c be reikte Spanjaard de derde plaats met 6 punten. In de majorgroep a werd Vader vierde met 414 punt. In majorgroep b ontving Gerritse den tweeden prijs (6»a pnt.). Mej. Heemskerk was in deze afdeeling vierde met 5 punten. In major groep c werd Jacobson op twee na laatst met 3 punten. In eerste klasse a bereikte Van Eijndt- hoven de derde plaats met 614 pnt. In deze af deeling was Postrna laatste met l pnt. In eerste klasse b werd Torn zesde met 5 punten, terwijl in eerste klasse c Hoffman den tweeden prijs behaalde met 6 punten. kennen hoeveel seconden de kampioen bin nen zijn schema bleef. Het aantal vingers nam toe. Vier seconden, zes seconden, en-? kele ronden later, acht seconden, tien secon den. Roos kwam dus vingers te kort en Henny Roos moest er aan te pas komen om met zijn vingers te assisteeren. Toen volgde een val van Keyzer, in de elf de ronde, nadat dus bijna 4400 meter waren gereden. De Lierenaar wankelde even in de bocht of keek hij te veel om naar Langendijk? Keyzer was zoo sportief om door te rijden, maar lag dadelijk een halve baan achter. De rondentijden zakten echter, want lagen deze ti.jden tot aan de 5000 meter voortdurend bin nen de 44 seconden, nu kwam Langendijk steeds boven de 45 seconden en in de 16e ronde noteerden wij zelfs 47 sec. De kampioen haalde Keyzer in, een prestatie, welke hem natuurlijk tot een extra krachtsinspanning had genoopt en zoo reed Langendijk zijn 10.000 meter uit in den schitterenden tijd van 18 min. 37.4 sec., nog geen zeven seconden boven het Nederlandsch record van Slem Hei den (18 min. 30.8 sec. op 3 Februari 1929 te Groningen). Tenslotte de recordrit van Langendijk op de 1500 meter. De eerste 300 meter legde hij af in 30 sec., de volgende ronde in 39 sec. en toen begreep hij, dat het record kon worden verbeterd. De volgende 400 meter werden af gelegd in 39.4 sec. en in de laatste ronde maakte hij 42 6 sec., totaal 2 min. 31 sec., waarmede hij 0.4 sec. onder het record van Buyen bleef. Het verschil in het eindklassement, tusschen Langendijk en Nummer twee, den Eindhove- naar Verbiesen was buitengewoon groot, na melijk bijna zes volle punten. De laatste be hoort niet tot de groep, die door den K.N.S.B. naar Noorwegen wordt uitgezonden, doch hij zal op eigen gelegenheid gaan, evenals de 's Gravenlander Kortenoever. Misschien kan oolc de Amsterdammer Egas, die vijfde in het klassement werd en ook niet tot de uitver korenen behoort, nog voor geruimen tijd naar het hooge Noorden vertrekken, hetgeen af hankelijk is van financieëlen steun van en kele personen in de schaatsensport. Buyen, die dit' seizoen door allerlei om standigheden niet in vorm is, bezette de vier de plaats. Titelhouder Keyzer werd zesde, vlak voor zijn jeugdigen plaatsgenoot Cees Broekman, die een prachtigen 10.000 meter reed (slechts tien seconden minder snel dan Langendijk) en van wien men in de toekomst noig veel verwacht. De voorzitter van het. Nederlandsch Olym pisch Comité, luitenant-kolonel C. F. Pahucï de Mortanges, de secretaris van het N.O.C., mr. Van den Houten, alsmede de chef de mission voor 1948, de heer K. J. J. Lotsy, waren op den tweeden dag aanwezig ten einde zich op de hoogte te stellen van de krachten, welke de K.N.S.B. op het oogenblik bezit met betrekking tot de uitzending het volgend jaar, naar de Olympische winter spelen te St. Morltz. Voetbal Biesbrouck (RCH) naar Haar lem en Wille (EDO) naar VSV Omstreeks Nieuwjaarsdag bevatten de offi- cleele mededeelingen van den KNVB steeds lange lijsten van voetballers, die voornemens zijn van club te veranderen. Als het 1 Augustus is, zijn zij meestal van gedachten veranderd-en blijven hun club trouw. Hoe 't niet de volgende spelers zal gaan. weten wij niet. Aan de Sport kroniek is het volgende ontleend: L. Biesbrouck, H. A. Slot. J. J. Groeneveldt allen van RCH naar Haarlem, F. Broertjes van WH naar Haarlem, J. Broekhuizen van SVY naar Stormvogels. P. Dekker van Waterloo naar VSV, J. A. Kraak van Waterloo naar VSV. B. Schelvis van Waterloo naar VSV. J. van der Steen van Beverwijk naar VSV, J. C. Stek, L. Spaans. G. Michel, P. Kuil, allen van VVB naar VSV, J. Nolet van HBC naar VSV (een overschrijving naar EDO trok hij in), J, G. Wille van EDO naar VSV, J. W. -de Vlieger van HBC naar DCG, D. de Wette van Sportclub Emma naar RCH (een overschrij ving naar EDO trok hij in), A. Koenekoop van DIO naar Ripperda, J. G. Grund van TYBB. naar Ripperda, P. van Dijk van EDO naar Rip perda, J. L. Perukel van EDO naar Ripperda, J. Rietman van Ripperda naar EDO. Dammen Haarlemsclie Damclub tegen Gezellig Samenzijn De Haarlemsche Damclub speelde voor de competitie t--gen de nationale clubkampioene, „Gezellig Samenzijn" I (Amsterdam), Na een prachtigen strijd, werd de stand 7—7 met drie afgebroken partijen. De Haarlemmers hadden twee invallers, de Amsterdammers een, invaller. De uitslag luidt: Th. TolenaarsR. C. Keiler 0—2; P. J. van Dartelen—J. H. Vos afgebr.; J. B. Sluiter Jr.—Heiman de Jongh 0—2; J. H. Meure W. Rustenburg 1—1; J. P. van Eijk—J. Be- dolla l—1; Ohr. Gerritsen—J. J. de Wit afgebr.; P. L. Schrijnemaekers—C. de Gooijer 1—1; H. van Lunenburg—J. J. Kwaad afgebr.; J. W. van Dartelen—J. Steenhuis 2—0; H. T. Luif—H. v. d. Heijde 2—0. De voorloopige uitslag is 7—7. De afgebroken partijen worden arbitrair beslist. Van Dartelen staat tegen den oud-kampioen van Nederland J. H, Vos in gewonnen stand. De andere partijen bevatten niet meer dan remise, zoodat het eindresultaat 11—9 voor de Haarlem sclie Damclub kan worden, welke de kans op de bovenste plaats verbeterde. Onder de Londensche karrepaarden is een. influenza-epidemie uitgebroken. Van de 1221 paarden van de London Midland and Scottisch Railway zijn 883 ziek en moeten op stal blijven. Het paard speelt nog steeds een groote rol in het goederenvervoer te Londen. Tijdens de beharitlellng van de landbouv.*- begrootlng in de Belgische Kamer vestigde de heer Jan van den Eynde (VCP) de aandacht der regeering op de noodzakelijkheid omzichtig te Werk te gaan bij het bespreken van landbouw- accoorden met Nederland, Hij wees er op dat de Nederlandsche landbouw goed georganiseerd is, hetgeen niet het geval is in België. Spreker achtte het daarom onontbeerlijk de landbouw methoden in België te modem iseeren, indien, men op gelijken voet wil onderhandelen met Nederland. Op bevel van de Britsche admiraliteit moe ten onderzeebooten van de Home Fleet zich naar haar bases begeven om, in verband met de steenkoolschaarschte In Engeland, als drijven de krachtstations voor marine-scheepswerven te dienen. De onderzeebooten kunnen 1000 k.w. per dag leveren. Volgens onbevestigde berichten zou de Bra- zlliaansche regeering de ontbinding van de com munistische partij in Brazilië overwegen. In verband met de ontdekking van een re- volutionnair complot in Hongarije zijn 80 nieu- arrestaties verricht. De Hongaarsche minis ter van binnenlandsche zaken en lid van de partij der kleine boeren heeft verklaard, dat bijna alle samenzweerders achter slot en gren del zitten. De Belgische transportarbeidersbond .deelt mede, dat alle havenarbeiders opgeroepen wor den om zich Donderdag naar het aamvervings- bureau te begeven, ten einde een uiteenzetting te hooren van den B.T.B. inzake de mogelijk heid tot het lossen van levensmiddelen, welke aan bederf onderhevig zijn en over de terug trekking der troepen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2