Meer dan honderd koeien omgekomen De Haarlemsche rechtbank herdenkt haa overleden president IJmuiden Vetsen Nacht-Express DonHercfag 9 Januari 1947 IJMU1DER COURANT Dcensclie veeboot kampte drie dagen tegen zwaren storm Met zware slagzij meerde Dinsdag aan de Bomeokade te Amsterdam het 791 ton motende Deensche stoomschip „Mercur", dat met een lading van 453 koeien uit Denemarken was vertrokken, waarvan er tiidens de reis ruim 100 door het slechte weer zijn omgekomen. Deze koeien waren door de Ncdcrlandschc regeering in Dene marken aangekocht en bestemd om ons vleeschrantsocn eenigen tijd te bestendi gen. Voor de cargadoors beteekent dit een schadepost van naar naar schatting 40.000 tot 50.000 gulden. De kapitein vertelde, dat het schip Za terdagavond uit Esbjerg vertrok met be stemming Amsterdam. Het weer was goed en de eerste uren van de reis verliepen voorspoedig, 's Nachts, terwijl het schip nog onder de Deensche kust voer, stak een hevige storm op, die het schip in al zijn geledingen deed trillen. Het vee werd onrustig doch het klagende geloei van de beesten ging teloor in het geweld van den storm. Plotseling kwam een lid der be manning de brug opstormen met de mede- deeling, dat het vee losgebroken was. Door het slingeren van het schip waren eenige dieren losgeraakt en hadden zulk een pa niek onder hun lotgenooten gezaaid, dat vele koeien zich losrukten en van de eene zijde van het ruim naar de andere geslin gerd werden. Daardoor kwamen tallooze koeien ten val. Voor de ongelukkige bees ten beteekende dit meteen het einde, doordat de andere nog op de been zijnde angstige dieren hen onder den voet liepen. Doch hierbij bleef het tniet.v De cadavers stapelden zich aan stuurboordzijde op en weldra maakte het schip zware slagzij. Hierdoor kwam veel zeewater naar binnen. Het bleek volkomen onmogelijk, te trach ten een gedeelte van het vee over den sterk hellenden bodem van het laadruim naar de andere zijde van het schip over te brengen, ten einde op deze wijze het even wicht te herstellen. Intusschen hield de bemanning zich kranig en deed wat zij kon om den omvang van de ramp zooveel mo gelijk te beperken. Toen de storm ging liggen en men de balans kon opmaken, bleek dat meer dan 100 koeien waren om gekomen. De slagzij, die het schip maakte, bemoeilijkte de werkzaamheden aan boord en zoo waren voor een reis, die normaal in 36 uur gedaan wordt, bijna drie dagen noodig. De kapitein vertelde verder, dat. behoudens een onbeteekenende voetwond van een matroos, de uit 18 koppen be staande bemanning en het schip zelf geen nadeelige volgen van den storm ondervon den hebben. Het scheepsvolk was sedert de uitreis nog niet uit de kleeren geweest. Levende zoowel als doode dieren zijn naar het abattoir te Amsterdam vervoerd. Als gevolg van de strenge Nederlandsche vleeschkeuring zal een groot gedeelte van het vleesch van de doode koeien niet meer voor menschelijke consumptie geschikt zijn en waarschijnlijk zal dit ten goede komen aan de levende have van Artis en het in Amsterdam verblijf houdende cricus Knie. Ou d-K.L, 3YI.-vlieger voor het tribunaal Voor het Gooïsche Tribunaal heeft zich de 47- Jarige oud-K.L.M.-vlieger J. B. S. uit Huizen te verantwoorden gehad. Hij was in 1935 tot de N.S.B. toegetreden, doch had weer bedankt ten einde officier-vlieger bij de Nederlandsche luchtmacht te kunnen worden. In 1940 was hij opnieuw lid geworden. Na de capitulatie had hij eenige malen, tot Augustus 1940, als vlieger Duitsche regeeringspersonen van en naar Duitschland gevlogen. HÜ had diverse functies bij de N.S.B. bekleed, was opperhopman bij de luchtvaart-W.A. en had een burgemeesterscur sus gevolgd. De benoeming tot burgemeester van Heemstede had hij echter geweigerd, omdat naar hij zelde, hij te weinig voor Nederland zou kunnen doen door de vele Duitsche ver ordeningen. Uitspraak 21 Januari. Midden-Noordholland lag droog Gevolg van ernstige waterverspilling Uit angst voor een bevroren waterleiding feu alle nadeelige gevolgen hiervan, hebben een groot aantal inwoners van het gebied van midden-Noordholland de kranen laten loopen. Het gevolg was dat een groot aantal aangeslotenen op het provinciaal waterlei dingnet enkele uren van water verstoken waren, daar de watertorens totaal leeg raaki ten. Het ergste trof deze gestagneerde water voorziening de ziekenhuizen. Met klem wordt het publiek verzocht, geen water te verspillen. ïn het gebied ten Noorden van het Noord- zeekanaal verbruiken de 110.000 aangeslotenen bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland 's nachts van 1 tot 3 uur ge middeld 1000 jtï3. water per uur. Doordat velen de kraan lieten loopen, was dit waterverbruik in den nacht verdubbeld. Deze waterverspilling ls des te ernstiger, aan gezien zij een extra verbruik van kolen noo dig maakt, om de stagnatie in de waterleve ring op te heffen. Bespreking over Duitschland begint volgende week De plaatsvervangers der vier ministers van Buitenlandsche Zaken zullen aanstaan de week hun eerste vergadering in Londen houden, waarbij zij kennis zullen nemen van de inzichten en opinies der belangheb bende landen met betrekking tot de vre desverdragen met Duitschland en Oosten rijk. Naast de bestudeering van het Duit sche vraagstuk hebben de plaatsvervangers een ontwerp op te stellen voor de onafhan kelijkheid van Oostenrijk. In Maart volgt dan de conferentie der vier ministers in Moskou, die vermoedelijk vijf weken zal duren. Ongeluk in een fabriek; twee dooden In de rubberfabriek Vredestein te Loos duinen is Dinsdag van een onder drie at mosfeer druk staande ketel de stalen dek sel afgesprongen. Twee werklieden, de 39- jarige A. J. V. en de 25-jarige P. A. R. werden door den deksel getroffen en op slag gedood. Twee andere mannen kregen vrij ernstig letsel en moesten naar een zie kenhuis worden overgebracht. Alle babiesdie op denzelfden dag geboren worden als de Oranjetelg, zullen een pakketje wet kleertjes ontvangen. Een kijkje in het magazijn van de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers te Amsterdam, waar de pakketjes gereed gemaakt worden. Schaken Alexander wint te Hastings De Britsche speler Alexander heeft door in de achtste ronde van den Canadeeschen kam pioen Yanofski te winnen, reeds beslag ge legd op den eersten prijs van het Tournooi van Hastings. De andere resultaten van deze ronde waren: Golombek wint van Aitken en Gudmuns- sonAbrahams remise. In de overige afdee- lingen waren de volgende uitslagen: premier reserves a: Cole (Engeland) wint van Wi.iker (Nederland). De stand in deze afdeeling is: Van Steenis (Nederland) eerste met zes pun ten, met Wijker en Barzin elk met 21/» punt op de achtste plaats In de afdeeling premier reserves b staat Seewald vijfde met drie pun ten en in premier reserves c staat Spanjaard met vijf punten op de vierde plaats In major section a bezet Vader samen met Pindar en Herringshaw elk met vier punten de vierde plaats. In major groep b staat Gerrltse samen met Copping en Wallis bovenaan elk met zes punten, gevolgd door mejuffrouw Heemskerk met vier punten. In major groep c staat Ja- cobson zevende met 2'/s punt. In de eerste klas groep a !s Van Eindhoven vierde met 5Vj punt en Postma laatste met een half punt. In groep b is Torn derde met vijf punten en In c is Hoffman tweede met vijf punten. Inbrekers gepakt In den avond van den 2en Kerstdag werden uit een perceel in de Landzicht laan te Heemstede een bontmantel, een heerenjas en eenige andere kleediugstuk- ken uit de vestibule ontvreemd; door mid del van een valschen sleutel had men binnen weten te komen. De benadeelden, een uit Indië gerepa trieerde familie, waren hierdoor wel zeer gedupeerd. Het is nu de Heemsteedsche recherche na een nauwkeurig onderzoek gelukt te Haarlem en te Amsterdam twee mannen aan te houden, die zich aan dezen dief stal hadden schuldig gemaakt. Tevens slaagde zij erin, alle kleeding- stukken, die reeds verkocht waren, op te sporen. De daders, die pas op 23 December uit de gevangenis waren ontslagen, worden voor den Officier van Justitie geleid. Plan voor oprichting van Rudolf Steinerschool Leeraren vertellen van hun u)erk Onder leiding van den arts J. M. Westra is te Haarlem een commissie samenge steld, die plannen heeft een school op te richten naar het voorbeeld van de Rudolf Steinerschool in Zurich. Op het oogenblik is daar een Nederlandsche- onderwijzeres werkzaam, die een studié maakt van het geen op de school onderwezen wordt. De bedoeling is in September a.s: bij voldoen de belangstelling een eerste klas te begin nen. Het volgend jaar wordt een tweede klas opgericht en eventueel ontstaan daarna de hoogere klassen. In welk gebouw de klas ondergebracht zal worden is nog niet be kend. Mocht het gemeentebestuur geen medewerking kunnen verleenen, dan zal getracht worden een particuliere school op te richten. Om het doel der R. Steiner-school duide lijk te maken geven twee leeraren van deze inrichting voordrachten. De eerste le zing is Dinsdagavond in de Middelbare School voor Meisjes gehouden. De heer H. R. Niederhausen sprak over de principes van de opvoedkunde van Rudolf Steiner. Deze hield zich bezig met de opvoeding van het kind en maakte een ernstige studie van de karakters. Het kind moet een volwassene worden en Steiner wilde bij de opvoeding daarmee ernstig rekening houden. Daarom wordt op de school aandacht besteed aan proble men, welke hiermee verband houden. Het komt immers te veel voor, dat de leerlin gen na afloop van den schooltijd zich niet kunnen aanpassen aan de maatschappe lijke toestanden en zij niet weten hoe zij hun beroep moeten aanpakken. Mogelijk is een der redenen, dat de ouders zich te veel toespitsen op het prin cipe, dat hun kinderen zoo spoedig moge lijk moeten kunnen lezen, schrijven en rekenen. Uitvoerig behandelde de heer Nieder hausen de methode van les geven. Natuur lijk wordt aan de vakken veel aandacht besteed, doch het doceeren geschiedt op een andere wijze. Gedacht wordt aan den overgang van den speeltijd naar den school tijd. Het kind maakt zich een beeld van het woord, dat hij moet leeren en langs dezen weg der aanschouwelijkheid leert het schrijven. Het kind moet leeren lezen, wat het schrijft en eerst later krijgt het. een leesboekje. Ook besprak de inleider hoe een leerling tot denken gebracht wordt en wat hij leert, om zich in de praktijk aan te passen. De leeraren der school hebben vele werk stukken van leerlingen meegebracht, welke vanmiddag tentoongesteld worden. Van avond houdt de heer M. Schenk een voor dracht over het kunstzinnige element in de opvoedkunde van Rudolf Steiner. Brand bij burgermoeder van Middelbeers In de woning van den vrouwelijken burge meester van Middelbeers, mevrouw J. Smulders, is Maandagavond laat brand uit gebroken. De felle wind wakkerde het vuur aan, zoodat spoedig het rieten dak in brand stond. Een toevallig passeerend lid der Oir- schotsche brandweer waarschuwde de be woners van het brandende huis, die zich reeds ter ruste hadden begeven. De brand weren van Hilvarenbeek en Oirschot waren spoedig ter plaatse. De strenge vorst be lemmerde de blusschingswerkzaamheden zeer. Zoo bevroor de motor der Oirschot- sche brandspuit, terwijl ook niet voldoen de water kon worden gegeven. Het geheele huis ging in vlammen op. Tijdens het blus- schingswerk stortte de gevel in, doch onge lukken deden zich niet voor. Het grootste gedeelte van den inboedel kon worden ge red. Vóór de Haarlemsche rechtbank Woens dag haar werkzaamheden begon, heeft zij in een openbare zitting het overlijden van haar president, jhr. mr. Stric-k van Linschoten, herdacht. De presidentszetel was onbezet. De vice-president, mr. E. J W. Top, zeide, dat de rechtbank met grooten weemoed kennis heeft genomen van het naar menschelijke be grippen te vroeg heengaan van den president. Wij hadden hem na de bevrijding nog vele jaren gegund de leiding op zijn rechtvaardige wijze te voeren. Dat heeft helaas niet mogen zijn.. Hoewel velen na den oorlog langzamer hand herstelden, werd het ons plots duidelijk, dat de president aan een sleepende kwaai leed, waartegen geen kruiden gewassen wa ren. Vervolgens herinnerde mr. Top aan de eervolle loopbaan van jhr. mr. Strick van Linschoten en vervolgde, dat de overledene In alle opzichten een goed president was, dié uitstekend op de hoogte was van alle zaken, welke hij te behandelen kreeg. Bij strafzaken gaf hij met vaste hand leiding op de zittingen en bij korte gedingen, waaraan hij den ^aat-. sten tijd zijn hart verpand had, bleek hij een uitnemend rechter. Na herinnerd te hebben aan de leiding van den president in de oor logsjaren* toen hij voor iedereen pal stond, besloot mr. Top met te zeggen, dat allen in Langendijk is in Kralingen kampioen geworden. Jiet Paleis van Justitie, die met hem hebben samengewerkt, zijn nagedachtenis in eere zullen houden De Officier van Justitie, mr. W. M. P. Overman, zeide, dat de samenwerking tusschen jhr. mr. Strick van Linschoten en het parket altijd goed is geweest en het heeft die steeds zeer hoog gewaardeerd. Spr. heeft hem leeren kennen als een gaaf mensch. Als rechter heeft de overledene steun in moei lijke gevallen verleend, als vice-president heeft hij op uitstekende wijze de strafzittin gen geleid, doch als president zal hij het meest in herinnering blijven. Door zijn kalme rustige persoonlijkheid was hij uitermate ge schikt v^or zijn functie, evenals door zijn vermogen, om te organiseeren, waardoor de werkzaamheden stipt en goed uitgevoerd werden. Voor de rechtbank is zijn overlijden een groot verlies, maar nog grooter is dat voor zijn nabestaanden. Als hoofd van de griffie, mede namens het personeel, sprak mr. C. van Leeuwen Duivenbode, die den president vergeleek met een kapitein, die zijn schip na zware stormen binnengeloodst heeft. Voor de be manning stond hij op de brug en verleende haar met raad en daad bijstand. In de moei lijke oorlogsjaren steunde hij het personeel en redde wat er te redden viel. Zijn voor beeld zal een .stimulans 2ijn, verder te wer ken. Namens de balie 6loot de deken der orde van advocaten, mr. R. C. Bakhuizenvan den Brink zich aan bij de woorden der sprekers van de rechterlijke macht en be tuigde zijn deelneming aan de familie en de rechtbank. De beteekenis van jhr. mr. Strick van Linschoten voor de rechtspraak in het arrondissement is groot geweest Hij was in de eerste plaats een uitstekend jurist, die met gedegen kennis van recht en wet en een mate van onbevooroordeeldheid de zaken voorbereidde en ze tot een beslissing bracht. Dat kwam in het bijzonder bij de korte ge dingen tot uiting. Spr. gaf de verzekering dat de balie de nagedachtenis in hooge eere zal houden. Hierna werd de plechtigheid gesloten. Stockliolmsche dynamiet- maniak gevat? Een achttienjarige jongen, Erland Mats- son genaamd, die op Oudejaarsavond te Stockholm werd gearresteerd wegens ver moede poging tot het opblazen van de ste delijke bibliotheek te Stockholm, zou be- kénd hebben verantwoordelijk te zijn voor de serie springstof-aanslagen, welke gedu rende de afgeloopen weken in Stockholm plaats hadden. Hij zou vijftig kilogram dynamiet gestolen hebben uit een opslag plaats bij Stockholm, in September j.l., en daarna die opslagplaats in de lucht hebben laten vliegen. Buitenlandsche markt gaat achteruit Een nieuwe regeling is getroffen voor het markten van Nederlandsche visschers- vaartuigen in Engeland, maar deze rege ling is van dien aard, dat er weinig ver betering van den aanvoer van visch in IJmuiden verwacht kan worden. Het feit, dat den laatsfcen tijd door den geringen vischaanvoer weinig visch voor den export beschikbaar was, heeft tot ge volg gehad, dat een tweetal landen, name lijk Zwitserland en Engeland het Neder landsche contingent voor 1947 op 50 pro cent van dat van 1946 hebben gebracht. Engeland, dat voor 1946 een invoer van 50 ton per week had toegestaan, heeft dit op 25 ton teruggebracht, terwijl aan Bel gië een invoer van 150 ton per week is toe gestaan. Deze vermindering van twee belangrijke buitenlandsche contingenten is voor onze exporteurs wel een slechte belooning voor de vele moeite, die zij zich hebben getroost bij hun pogingen, de buitenlandsche markt te heroveren. Vischaanvoer bijna nihil Dinsdag en Woensdag waren voor de J visscherij en den vischhandel wel heel ma- I gere dagen. De aanvoeren waren nagenoeg 1 nihil, daar beide dagen slechts eenige kot- tertjes aan de markt waren. Verder voeren eenige Urker botters ter sardijnvisscherij, maar ze vingen weinig saraijn, maar veel kleine bliek voor de vischmeelfabrieken. Dit pufgoed bracht slechts f 3 per 40 K.g. op. Ook trawlers ter haring- visscherij in liet Kanaal Naar wij vernemen zullen, nadat reeds eenige loggers en kotters aan de visscherij op ijle haring in het Engelsch kanaal deel nemen, ook eenige trawlers derwaarts ver trekken, o.a. de Beatrice, Vios 5 eii Sham rock. In Januari kan dus ook van deze boo ten geen aanvoer van versche visch wor den verwacht. Slecht weer 0111 de Noord Volgens berichten uit zee is het weer om de Noord sedert eenige dagen zeer slecht. De meeste trawlers liggen reeds eenige da gen te steken, waardoor voor deze schepen de eerste reis in 1947 niet fortuinlijk be looft te zullen worden. LEZINGAVOND OUD-KATH. BESTURENBOND. Het bestuur van den Oud-Katholieken Besturenbond waarbij aangesloten zijn alle plaatselijk kerkelijke vereenigingen en I corporaties, heeft in het kader van de voor gestelde cultureele lezingen den heer R. H. Rotgans luitenant ter zee eerste klasse, bereid gevonden een causerie te houden over zijn belevenissen tijdens den oorlog bij den convooidienst en in Indonesië. Deze lezingavond wordt Donderdag 16 Januari in het Oud-Katholieke Vereni gingsgebouw aan de Kanaalstraat gehou den. FEESTAVOND „WATERLOO". Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de voetbalvereniging „Water loo" wordt Donderdag 9 Januari een feest avond gehouden in Thalia- De groote re vue: „De bonte Parade" wordt door Bert Corbach met zijn gezelschap opgevoerd. De populaire band van „De Vibi'ehego's" verleent medewerking. Een groot bal zal het geheel besluiten. VISCHAANVOER IN OSTENDE. In de week van 27 December tot 2 Jan, werd t.e Ostende aangevoerd 424.170 K.g. versche zeevisch met een totale opbrengst van 4.608.855 frs. Aanvoer ijle haring. Van 2428 December werd aangevoerd I.482.910 Kg. ijle haring, die opbrachten 2.489.981,50 frs. SCHEEPVAART K.N.S.M. Aspen 8 Jan. te Amsterdam; Or- nen 7 Jan. te Halmstad; Dundee 6 Jan. van Va lencia naar Amsterdam; Almazan 6 Jan. te Va lencia; Arnhem 7 Jan. te Curapao; Svolder 5 Jan. van Barranquilla naar Cartagena. MO. Nederland. Poelau Laut 4 Jan. te Ballfc Papan; Sumatra 5 Jan. van New York naar Ncd. Indië; Joh, de tyltt 7 Jan. te Amsterdam; Bengkalis 25 Dec. van Tarakan naar de Pacific kust; Myrto 6 Jan van New York naar Java; Rottl 7 Jan. Cristobal gepasseerd; Oranje 6 Jan. van Suez naar Ned. Indtc. Holl, Afrika lijnen. Tricape 7 Jan. te Kaap stad. Walter A. Loe'ckerabach 6 Jan. te Beira. Oceaan. Medon vandaag te Amsterdam ver wacht. Melampus 1 Jan, te Aden aangekomen cn vertrokken naar Liverpool. Polydorus 2 Jan. Gibraltar gepasseerd. Groote vaart. Bloemfontein, Batavia-Amster- dam. passeerde 7 Jan. om 7 uur Gibraltar en wordt 11 Jan. te Amsterdam verwacht. Kota Agoeng, Batavia-Rotterdam, passeerde 7 Jan. om l uur Gibraltar. Kota Inten (Batavia-Rot terdam) 6 Jan. van Singapore. Modjokerto. Rot- terdam-Batavla, passeerde 6 Jan. om 6.30 uur Finisterre. Bantam, Vancouver-Calcutta, 4 Jan. van Smadras. Edam, Havana-Antwerpen en Rot. terdam. 6 Jan. van Coatzacoalcos. Prins Willem van Oranje, 7 Jan. van Dublin te Swansea, be stemd voor Jaffa. Sumatra, 5 Jan. van New York naar New Orleans en Singapore. Antonia, 6 Jan. van Saigon naar Singapore. Cleodora. 1 Jan. van Helsinki te Abo. Friesland. Sydney- Rotterdam. 7 Jan. van Fremantle. Tabian. Am- sterdam-Batavla. 6 Jan. te Penang. Barendrecht, 14 Jan. van Aruba te Rotterdam verwacht. Bo- naventura (charter), Rotterdam-Buenos Aires, 7 Jan. te Santos. Cleodora wordt 9 Jan. van Abo te Rotterdam verwacht. Friesland. 7 Jan. van Fremantle naar Aden, alwaar 20 Jan. verwacht. Kerkplein, Perzische golf-Rotterdam, 7 Jan. te Tanger. Larenberg, Rotterdam-Brisbane, 6 Jan. te Melibourne en vertrekt 10 Jan. naar Sydney, Loppersum wordt 8 Jan. a.m. van Saffl te per- nls verwacht. Odysseus, 8 Jan, 17 uur van de Miclrlellandsche Zee te IJmuiden verwacht. Stad Maastricht, Britsch-Indlë-Rotterdam, G Jan. te lyiarmagao. Zaan, Setubal-Rotterdam, passeerde 7 Jan. Ouessant. Kleine vaart: Biervliet, 7 Jan. van Terneuzen naar Antwerpen. Borelli, 7 Jan. van Lysekil naar IJmuiden. Nassauhaven, 7 Jan. van Stock holm naar Geffle. Nato, 7 Jan. van Lelxoes te Lissabon. Oranjepolder. 7 Jan. van Londen naar Rotterdam. Antilope. 6 Jan. van Londen te Midd- leabro. Express, 7 Jan. van Boston naar Rotter dam. Piet Heln, 6 Jan. van Penzance naar Par. Ransdorp, 5 Jan. van Rotterdam te Southamp ton. Trompenburgh. 7 Jan. van Rotterdam te Londen. De Ruyter, 0 Jan. van Londfen te Goole. Heemskerk, 7 Jan. van Rotterdam te Grange mouth. Mies, 8 Jan. van Vaerker naar Strood. Wim, 7 Jan. van Grangemouth naar New Castle. Zwerver, 7 Jan. van Kingslynn te Grimsby. Sleepbedrijf: Slbt.. „Zwarte Zee" met dok. van. Bermuda naar Montevideo, bevond zich 7 Jan. 2G'ir' N. en 25'29" W. Slbt. „Hudson" met s.s. „Rijn", van Abo naar Rotterdam, bevond 2ich 7 Jan. om 16.30 uur 45 mijl N. van het vuur schip Pit. Slbt. „Poolzee" met kraan, bevond zich 6 Jan. 30"2G" N. en 1801" O. „Gasverwarmers" krijgen geen kolen Een klein aantal particuliere woningen en een tamelijk groot aantal kantoren in onze gemeente is door de deze week inge voerde dastische uitbreiding van de sper tijden van het gas ten zeerste gedupeerd, zooals wij reeds in ons blad van gisteren opmerkten. Het aantal speruren is thans zoo groot, dat deze slachtoffers van den kolenuood practisch den geheelen dag in een onverwarmd woonvertrek of kantoor moeten zitten. Is hier dan niets aan tè doen? zal men allicht vragen. Het antwoord, dat verschil lende instanties, die zich opwierpen voor de belangen van deze „gasverwarmers", van de betreffende autoriteiten ontvingen, luidde kort en bondig: „Neen". Naar wij vernemen hebben zoowel de directeur van het gemeentelijk gasbedrijf, de heer M. Kampman als de leider van den distributiedienst de heer P. Waarden burg zich over deze aangelegenheid met Den Haag in verbinding gesteld. De eenige oplossing zou zijn, dat men den gedupeer den voor het onverbruikte gasrantsoen een gelijkwaardige hoeveelheid vaste brand stoffen ging verstrekken, hetgeen dan zou dienen te geschieden door de thans in Alk maar zetelende Brandstoffencommissie waarmee trouwens alleen diegenen gehol pen zouden zijn, die een stookgelegenheid bezitten maar in Den Haag heeft men alles wat in verband met deze aangelegen heid is voorgesteld, botweg van de hand gewezen. Het ziet er dus voor de slachtoffers verre van hoopvol uit en vooral in deze kringen ziet men reikhalzend uit naar het einde der vorstperiode, niet alleen wegens de stijging van den thermometer maar ook omdat dan wellicht een verbetering van de kolenpositie verwacht mag worden. En meer kolen beteekent in de eerste plaats: meer gas. Agenda voor Velsen en IJmuiden DONDERDAG 9 JANUARI. Thalia: De bonte Parade, revue, Feest avond V.V. Waterloo. FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson 20) Nu, goedErgens in de buurt viel een bom, die het heele huis deed schudden. U doet verstandiger om naar binnen te komen. Ik volgde hem in een groote vestibule, tot wij aan een trap kwamen. Ik zal even gaan vragen, zei hij. Ik begon mij af te vragen, waarom zij persé de mensehen van de conferentie wenschten te bereiken. Er klopt *Lets niet in deze affaire, dacht ik. Nu ik eenmaal zoo dicht tot het brandpunt van onze zaak was doorgedrongen, wilde ilc ook volhou den. Ik wachtte dus niet, maar volgde den man de trap op. Boven praatte hij wat met een donkeren heer, die een met bloed bevlekt verband om het hoofd droeg. Zij waren beiden een weinig verbluft, toen ze mij zagen aan komen. Is dat die meneer? Ja. Ik ben de secretaris en vertrouwde van kapitein Bonini, begon ik weer, voor dat zij gelegenheid hadden iets te zeggen. Ik heb opdracht mijn supérieur volledig te vertegenwoordigen. Toen iemand mij opbelde Dat heb ik gedaan, zei de man met het verband. Toen u mij opbelde en zei, dat ik moest komen. Ik? Dat heb ik nooit gezegd. U O, jawel, daar ben ik zeker van!, antwoordde ik en keek hem zeer verwon derd aan. Hebt u dan niet gezegd Dat moet een vergissing zijn. De man, die gesproken had, draaide zich on geduldig om. Maar nu u toch eenmaal hier bent, gaat u dan maar naar professor Brayda toe, als u dat nog noodig acht. Het doet hem geen kwaad meer Ik aarzelde en keek nu in werkelijke verbazing van den een naai' den ander. Hierheen, zei de man, die mij bin nengelaten had en hij opende een deur. Ik kwam in een behaaglijk, groot ver trek, dat half slaap- half als zitkamer was ingericht. Voor de ramen hingen zwa re gordijnen, waarachter Venetiaansche luiken te zien waren, die zorgvuldig waren gesloten. Er waren zes menschen in die kamer. Op een punt van een stoel zat een al wat oudere vrouw smartelijk te schreien. Bij het bed stond een groepje van drie man nen op fluisterenden toon te praten. Naast het bed zat iemand, wiens tonsuur verried, dat hij onder normale omstandig heden de priesterlijke soutane gedragen zou hebben. Zijn oogen waren bijna ge sloten. Nu was er alleen een smal streepje van een bleeken iris te zien. Hij prevelde en zong half zijn latijnsche gebeden, die zonder onderbreking voortduurden zoo lang ik in die kamer was. Die gebeden vormden een treurige begeleiding voor alles, wat er verder werd gezegd. Af en- toe vermengden zich de half bewuste, ge mompelde woorden van den man, die in het bed leg met Öe litanie, die er door heen klonk. Ja, mijne heeren, u kunt my geloo- ven, er schuilen hier meer mogelijkheden in dan men misschien zou denkenals iemand dat kan demonstreeren.vol komen duidelijk Ik deed een stap verder de kamer in. De persoon, die zoo zwak en onduidelijk sprak, was een man met grys haai-, van ongeveer zestig jaar, met een baard en een klein snorretje. Zijn oogen waren wijd opengesperd en men behoefde geen dokter te zijn om te kunnen begrijpen, dat hij op sterven lag. Dat was dus professor Brayda, die den volgenden dag de uitvinding zou hebben gedemqnstreerd, waarvoor ik dwars door Europa was komen reizen. Nu begreep ik de beteekenis van het telefoongesprek Er nam niemand notitie van mij. Dus deed ik nog een paar stappen naar voren. ....een concentratie van één op een millioen met ongeveer dertig minuten be lichting. Daaruit ziet u duidelijk Ik keek naar de grijze, huilende vrouw. In haar werd als het ware belichaamd wat de oorlog in zijn minderwaardigsten vorm beteekende. Een heele wereld vol schrei ende vrouwen.... Op het allerlaatst, als het individu weer begint mee te tellen, komt het op de nationaliteit niet meer aan. In de ellende is de maatstaf voor iedereen hetzelfde. Ik voelde mij afschu welijk machteloos. Een van de drie personen bij het bed sprak mij aan. Wat wilt u eigenlijk? Ik vertegenwoordig kapitein Bonini van den marinestaf. Is professor professor Brayda We kunnen niets riteer voor hem doen. De heele muur is op hem neerge komen. Degeen, die tegen mij gesproken had, wendde zich weer tot de beide an deren. Er ontstond een stilzwijgen. Misschien hebben ze me ergens an ders dringend noodig, sprak nu dezelfde man, die tegen mij gesproken had, tot de vrouw. Signore Brayda, u kunt wel be grijpenIk kan hier niet meer helpen, dus ik kan niet langer blijven. Onder an dere omstandigheden De vrouw knikte zonder te spreken. En ik moet ook gaan, zei een van de andere twee. Luister eens! Er vallen weer bommen! Mijn fabriek! Daar zullen ze voor moeten boeten. Niet bang zijn, Signora Brayda, wij zullen het hun tien voudig terug betalen. Wij zullen u wre ken! Hun steden zullen wij van den aard bodem wegvagen. Hij volgde den dokter naar de deur. Blijft u nog, dr. Von Riehl? Ik spitste mijn ooren en keek scherp naar den derden persoon, die nu knikte. Nog een oogenblik, zei hij in af schuwelijk verhaspeld Italiaansch. Ik kan buiten toch niets beginnen. Dat is zoo. Ja, u hebt gelijk. Ik neem afscheid van u, Signora Brayda. God schenke ons kracht. Zij gingen weg- De derde man vouwde een paar blaadjes papier dubbel en stak ze in zijn zak. Ik hoorde weer de zachte stem van den priester. Ik keek van terzijde naar dr. Von Riehl, den hoogen vertegenwoordiger van het Derde Rijk, dien ik eigenlijk pas morgen moest leeren kennen. Hij was een man van middelbaren leeftijd, niet bepaald krach tig van bouw, met een blozend gelaat, een kaal hoofd en dikke, halvemaanvormige 'orilleglazen, waar hij overeen kon kijken. Hij had de gebogen houding van den be jaarden intellectueel, maar maakte tege lijkertijd -den indruk van een rusteloos en vitaal iemand te zijn. In zijn knoopsgat droeg hij het eereteeken dat de nazi's ont vangen voor langdurigen dienst. De priester hield op met zijn gemurmel en hief zijn smalle hoofd op. Hij wil weer iets zeggen. Dadelijk snelde Signora Brayda naar het bed en Von Riehl draalde niet lang en vo-lgde haar. Ook ik trad naderbij en bleef aan het voeteinde staan. Professor Brayda was echter reeds te veel verzwakt om ons te kunnen zien, laat staan, dat hij zijn echtgenoote hei-kennen kon. Hij mompelde brokstukken van che mische vergelijkingen, half verloren gaan de formules, eigenaardige instructies voor zijn assistent voor een of ander experi ment, dat hij zich blijkbaar nog vaag her innerde. Een paar opmerkingen kwamen steeds weer terug, Na een tijdje werd hij weer rustig. Toen begon hij opnieuw, als of hij een lezing hield, Ik begreep, dat het gedeelten waren van de redevoering, die hij den volgenden dag had moeten houden. Hij scheen ook critiek te verwachten, want hij verontschuldigde zich, dat hij nog niet alle bijzonderheden bijeen had en de geheele kwestie nog niet tot het einde toe bestudeerd had. Een dergelijk experiment had echter zijn tijd noodig, zette hij uiteen, en daar Italië zich in oorlog bevond, had hij besloten reeds nu de beginselen van zijn ontdekking te openbaren. Als het waar was, dat twee meer tot stand bren gen dan één, dan zou het nog veel beter zijn, als er zeven personen verder konden werken, die in het geheim waren ingewijd. Hier onderbrak professor Brayda zijn uit weidingen en er kwam weer een stroom van chemische formules. Ik luisterde ge spannen. De Duitscher bewoog zich. onrustig en hoestte. Onze hoog vereerde gast, dr- Von Riehl. zei de stervende man opeens dui- lijk. Daarop zweeg hij even, alsof hij bij val verwachtte. Hij vertegenwoordigt hier onze wapenbroeders van het groote Duitsche Rijk.... met wie.... schouder aan schouder Het is een tragedie, zei ik zacht tegen den Duitscher. Hoe is het gebeurd? Von Riehl keek mij een oogenblik hoog hartig aan. Precies zooals men verwach ten kan, als er brandbommen op een la boratorium vallen. Professor Brayda en zijn assistent-secretaris wilden probeeren de bommen weg te krijgen. Op dat moment sloeg er een in, die waarschijnlijk zeer ex plosief was. De assistent werd op de plaats gedood en professor Brayda doodelijk ge wond. Stil, vermaande de priester, hij sterft. De vrouw van den professor leunde voorover, alsof zij nog wilde hooren, wat haar echtgenoot zei. Zijn lippen bewogen langzaam. Blaartrekkendlager ar- senicumgehalte.kan niet gebruikt wor denben van plan iets anders te pro beerenDoordringing vanDaarna nam hij onmiddellijk weer het gebed van den priester ovêr. alsof iemand hem vra gen stelde. Zijn lippen trokken, hij zuchtte diep en was toen stil. De priester sloeg een kruis, en na een oogenblik volgden wij zijn voorbeeld. Er was een eigenaardige rust over de kamer gedaald. Alle gemompel was ver stomd. Er was voor mij niets meer te ver richten. Alles was verdwenen, alles wat met den oorlog of met de grillen van een dictator, met de principes van een totalen staat of met.patriottische bevliegingen sa menhing. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3