IJmuider Courant Engeland Speelt De Veiligheidsraad vat het ontwapeningsplan aan Hanoi weer verbonden met de buitenwereld Verweer van prof. Gerbrandy tegen de regeeringsverklaring Duitsche stroomlevering aan het Westen stopgezet Drie-en-twintigSS-ers gingen aan de haal 61e Jaargang Nó. 18529 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag ÏO Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4.—. Franco per post 4.50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET leven is vol tegenstellingen. Terwijl een oorlogsmoede wereld worstelt met haar tallooze problemen, een deels ver woest en geheel ontwricht Europa zich moeizaam tracht te herstellen, in China burgeroorlog heerscht, in Vietnam strijd met de Franschen, in Indonesië politieke crisis, in Palestina moord en doodslag en in Griekenland eindeloos grensconflict neen, de vrede is nog niet vredig speelt Engeland cricket in Australië en doet dit met doodelijken ernst. Dat is niet over dreven. Gij meent misschien, dat die ernst zich bepaalt tot de spelers en enkele dui zenden jonge sport-maniakken. Maar zoo is het niet. Millioenen Engelschen volgen van dag tot dag in hun kranten de uitvoe rige verslagen en beschouwingen- van ex perts, die hooge salarissen kosten en enor me bedragen verkabelen, den halven aard bol rond. Want „down under" speelt Engeland cricket tegen Australië. En in Australië zelf, minder beheerscht dan het moederland en veel minder doortrokken van het heilig ritueel van den Koning der Spelen, kent de geestdrift geen grenzen. Het is jammer dat er geen Testmatches kwamen, toen de havenarbeiders onze schepen beletten uit te varen. Zij zouden ze van kolen voorzien hebben en ze rustig hebben laten vertrekken, om er van af te wezen en naar Don Bradman te kunnen gaan kijken, Deze Don Bradman is hun aanvoerder en de grootste cricketer van alle tijden. Hij is een cricket-wonder. Hij prijkt aan het jhoofd van alle batting-statistieken in ge wone en in Testmatches. De man is bijna veertig, maar dat remt hem niet. Niets kan hem stuiten. Bovendien heeft hij ditmaal een sterk elftal, te sterk voor de Engel schen. Na twee zware nederlagen in de Testmatches te Brisbane en Sydney ontkwa men zij in de derde, te Melbourne, maar nauwelijks. Die derde werd „drawn" zes dagen strijd: vol adem-benemende spanning voor den kenner en ongetwijfeld vol verveling voor den leek, als die aan wezig ware geweest. Maar in Australië schijnen geen onwetenden-van-cricket te bestaan. De Engelsche bladen zeggen, dat de totale kas-ontvangsten bij de derde Testmatch dertigduizend pond hebben be dragen, waarvan de bezoekers zoo wat dei- tienduizend als hun aandeel krijgen. Er is dus wel eenige belangstelling. En het feest is niet. uit, want nog moeten twee Test matches en verscheidene andere wedstrij den gespeeld worden, eer de Engelsche aanvoerder Hammond met de zijnen de lange thuisreis aanvaarden zal en tijdig aankomen voor het Engelsche cricketsei zoen. Dat zal dan weer opgeluisterd wor den door de komst van de Zuid-Afrikanen. Die zullen ook Testmatches tegen de Engelschen spelen, maar zoo belangrijk als onze tegenvoeters, daar „onder beneden", zijn zij niet. De emotie zal minder groot, schoon niet gering zijn. Gij, ernstige lezer, kunt dit alles vrij belachelijk vinden, maar als gij de Engel schen begrijpen wilt, die geen onbelangrijk volk zijn, moet gij dat nalaten. Want spelen behooren tot de kern van hun vorming als modern volk en de regels van spelen, vooral de ongeschreven regels, hebben hun volkskarakter in hooge mate bepaald. Cricket is het Spel, met een hoofdletter, dat daarin steeds den boventoon heeft ge voerd. Het heeft een stijl, een toon, een houding als geen ander. Het is „It" en dat beteekent eenvoudig „Het": Het SpeL Niet» alle ernstige Engelschen zijn het altijd met deze vereering eens geweest. Er was de man die zei, dat de slag bij Waterloo gewonnen was op de speelvelden van Eton. Er was de Deken van St. Pauls Cathedral, die schreef dat het schoonste, dat Engeland aan de wereld geschonken had, zijn spelen waren. Maar daarentegen verklaarde de dichter Rudyard Kipling, wiens werk thans verouderd is, maar die een halve eeuw ge leden de bewonderde profeet van Britsch nationalisme en Britsche zelfverheerlijking was, de cricketers tot „flannelled fools": in flanel gekleede dwazen. Hij maakte er zich vijanden mee. En toen Lord Inver- chapel, bekend uit onze Indonesische crisis, verleden jaar' tot ambassadeur te Washing ton benoemd was, zei hij in zijn eerste redevoering tot de Amerikanen, dat hun base-ball een veel aardiger spel was dan dat vervelende cricket. Een kreet van afgrijzen ging in zijn vaderland op. Hoe durfde hij base-ball met cricket te verge-- lijken! Het verhoudt zich, in des gezworen cricketers oog, tot the King of Games als de muziek van Ketelbey tot die van Johann Sebastian Bach, als de Bonte Dinsdag- avondtrein tot Vondel's, Gijsbreght van Aemstel. Lord Inverchapel zal verstandig handelen door voorloopig maar niet-thuis te komen. Er zijn ook Engelsche schooljongens, maar niet heel veel, die niet van cricket houden. Het behoort tot hun lesrooster en hun schoolopvoeding, hetgeen een zekeren dwang meebrengt, die kwellend is als men er geen aanleg voor heeft of heelemaal niet van sport houdt. Cricket is een moeilijk spel, er is vrijwat aanleg voor noodig en sommige jongens, ook Engelsche jongens, geven nu eenmaal niet om sport. Dat is treurig. Het belet evenwel niet dat ook thans, in deze door strijd en conflict verscheurde, deels verwoeste wereld, Engeland speelt speelt met grooten ernst, alsof zijn leven ervan afhangt. In zekeren zin doet het dat ook. Zijn leven hangt niet af van de over winning, maar van de toewijding aan zijn Spel, van zijn wereldsch geloof in cricket, dat het sterk gemaakt heeft en sterk zal doen blijven. Are we downhearted? No! Wel is ditmaal iets ergs gebeurd. Som mige Engelsche sportjournalisten en zelfs eëhige spelers zijn gaan nakaarten over beslissingen van de Australische scheids rechters (de umpires, zegt men bij cricket) in Engelands nadeel. Bij andere spelen is dat, schoon verkeerd, denkbaar. Bij Het Spel is het ondenkbaar. „Het is immer des cricketers trots geweest, dat de beslissing van den umpire onaanvechtbaar is en dat zelfs de onvriendelijkste beslissingen met een glimlach aanvaard worden", vermaant de Manchester Guardian in een „leader". „Alleen de umpire is in een positie, die tot juist oordeelen in staat stelt. Als hij zich vergist, omdat hij menschelijk is, moet zijn dwaling opgewekt aanvaard worden en geen aanleiding zijn tot leelijke gedachten of onsportieve gevoelens". Op menige trouwe Engelsche kaak zal bij de lezing van dit ernstig vermaan een schaamteblos gerezen zijn. En als in een zucht zal het fatale, vernietigende woord zijn gefluisterd: It is not cricket. R. P. Atoomkwestie en ontwapening strijden om voorrang Onder voorzitterschap van den Australiër Makin is de Veiligheidsraad Donderdag de bespreking begonnen over het ontwapeningsplan, zooals dat door de resolutie van de Algemeene UNO-vergadering tot verdere uitvoering aan den Veiligheidsraad is toe gewezen. Reeds dadelijk na het begin der debatten bleek dat de groote moeilijkheid van de politieke commissie, namelijk de vraag of en hoe de beteugeling der atoom energie moet worden gecombineerd met het algemeene ontwapeningsplan, ook in den Veiligheidsraad een meeningsverschil vormde. De Franschman Parodi trachtte den raad te verzoenen roet een gelijktijdige behandeling van beide problemen. De voorzitter Makin deed in zijn ope ningstoespraak een beroep op de gedele geerden om hun verplichting tot samen werking, die voortvloeit uit de resolutie der UNO na te komen en hij legde er den nadruk op dat het thans de tijd niet is om te zoeken naar oneenigheden. „Het oogenblik om met het werk der ontwape ning te beginnen is gekomen", zoo zeide hij Hij was verder van medhing dat de Amerikaansche en Sovjet-Russische stand punten elkaar niet uitsluiten en stelde na mens de Australische delegatie voor dat de raad zou beginnen met de bespreking van de resoltutie, die de Algemeene verga dering ten aanzien van de ontwapening heeft aangenomen. Vervolgens was het woord aan Gromyko, den Sovjet-Russischen afgevaardigde, die zich tegen het Amerikaansche voorstel verklaarde dat een bespreking van de atoomkwestie verlangt voor dat de ont- wapeningsdebatten beginnen. Gromyko veronderstelde dat de Amerikaansche hou ding neerkwam op een ultimatum: óf de leden van den raad stemmen in met de Amerikaansche atoom-voorstellen, óf Amerika weigert zich bezig te houden met de maatregelen voor de algemeene ontwapening. Gromyko zeide te hopen, dat de Veilig heidsraad de voorstellen van de Sovjet delegatie zal aannemen en zonder uitstel voort zal gaan met het uitwerken van de maatregelen om zoodoende de resoluties van de Algemeene Vergadering te ver wezenlijken. De Amerikaansche gedelegeerde, Herschel Johnson, zette opnieuw het Amerikaan sche standpunt uiteen, dat n.J. een doel treffende internationale controle van de atoomenergie de sleutel is voor het geheele probleem der ontwapening en dus het eerst moet worden aangevat. Johnson zei, dat geen enkel systeem voor de regeling der bewapening tot vrede en veiligheid kan bijdragen, zonder dat het afdoende controle en zekerheidsstellingen inhoudt. Johnson eindigde met te zeggen, dat, als eenmaal overeenstemming is bereikt over de kwestie der atoomenergie, de andere fasen van het ontwapeningprobleem slechts een moeilijkheid van de tweede orde zullen worden. Hij achtte geen reden aanwezig, waarom men thans de kwestie uit den weg zal gaan. Johnson verzekerde dat de Vereénigde Staten het volle pand zullen bijdragen om tot een oplossing van het probleem der atoomenergie te komen. Cadogan, de Britsche gedelegeerde, deelde Frankrijks opinie, dat de Veilig- De blokkade van Hanoi, de omstreden hoofdstad van de semi-autonome republiek Vietnam, werd gisteren verbroken, nadat alle communicatie over land drie weken afgesneden is geweest, aldus maakte het Fransche persagentschap A.F.P. bekend. Men verwacht binnen enkele dagen de verbinding tusschen Hanoi en de op 100 K.M. afstand liggende havenstad Haifong te herstellen. Fransche troepen uit Hanoi hebben reeds met de Fransche strijdkrachten uit Haifong contact gemaakt., aldus werd door het Fransche hoofdkwartier te Hanoi gemeld. Een officieele melding, waarin de laat ste Fransche successen werden bekend ge maakt, zeide, dat het herstel van de ver bindingen tusschen Hanoi en de zee"" de critieke voedselpositie van de stad aan zienlijk heeft verlicht- Naar het Fransche persbureau verneemt is de eerste groep zwaar gewonde Fran sche soldaten per vliegtuig uit Indo-China in Cairo aangekomen. Volgens een ander bericht heeft het Fransche garnizoen van Nam-Dingh, ongeveer 123 KIM. ten Zuiden van Hanoi, 15 burgers, die van 19 Decem ber af in een bankgebouw omsingeld wa ren, geëvacueerd. Nam-Dingh is nog steeds ingesloten, hoewel er verbetering in den toestand zou zijn te bespeuren en verster kingen spoedig verwacht worden. heidsraad beide deelen van het ontwape- ningsprobleeru tegelijk moet behandelen. Tevens verklaarde hij zich voorstander van het Sovjetvoorstel tot Instelling van de commissie tot studie van de ontwape ning. Cadogan legde er den nadruk op, dat het waarschijnlijk onmogelijk zal zijn, dat de ontwapeningscommissie haar werk binnen drie maanden klaar kan hebben, zooals in het Sovjet-voorstel werd verondersteld. Hierop werd het debat over de ontwa pening tot Vrijdag verdaagd. Koninklijke belangstelling voor ijshockeywedstrijd Tot groote verrassing van het publiek in de Apollohal te Amsterdam heeft de Ko ningin daar gisteravond den ijshockey wedstrijd Ijsvogels—Canadians bijge- gewoond. H.M. toonde zeer veel belang stelling voor den wedstrijd alsmede voor de prestaties van het Zwitsersche kunst- rijderspaar Dubois, dat in de pauze een demonstratie gaf. De Canadians wonnen den ijshockey wedstrijd met 52, De eerste speelhelft verliep sportief en rustig, doch in de tweede helft ging het nogal ruw toe. Een onverkwikkelijk moment was het, toen een der Canadians voor twee minu ten van het ijs gezonden werd, doch wei gerde heen te gaan. Onder een oorverdoo- vend gefluit van het publiek duurde dit incident zeven minuten, waarna een op lossing gevonden werd. Omstreeks halfelf keerde de Koningin naar het paleis terug. Bij het verlaten van de Apollohal zeide de Landsvrouwe tot den bedrijfsleider, den heer J. van den Berg: „Ik vond het'een zeer spannenden avond en ik heb erg genoten". Groote brand in de haven van New York Dezer dagen is te New-York brand uitgebroken op een aanlegsteiger van de Central Railways aar den oever van de Hudson ter Hoogte van New Jersey. Het vuur verspreidde zich snel over de havenwerken en schepen. De luoht boven de wolkenkrab bers van Manhattan was spoedig rood ge kleurd. De brandweercommandanten van de havenwijk verklaarden dat dit de ernstigste brand was, dien zij zich konden herinneren. Later werd gemeld dat er reeds zeven aan legsteigers in brand stonden. Na de blussching bleek een enorme schade te zijn veroorzaakt. Vijf kinderen verbrand In Doncaster (Eng.) zijn volgens Un. Press de vijf kinderen van een mijnwerkersgezin, die al leen thuis waren, omgekomen toen het huis door onbekende oorzaak in brand raakte. Het oudste kind, een meisje van dertien, was naar bulten gerend cxm hulp te halen doch keerde daarna In het brandende huls terug om haar broertjes en zusjes te redden. Zij slaagde niet hierin en kwam ook zelf om het leven. De E.V.C. is ontevreden Proteststaking van 24 uur in de Rotterdamsche haven Het bestuur van de Eenheidsvakcen trale heeft besloten Zaterdag voor vier en twintig uur het werk in de Rotterdam sche haven neer te leggen. Deze staking zal een proteststaking zijn. De EVC ver klaart, dat zij er haar ontevredenheid mede te kennen wil geven over het trage ver loop van de onderhandelingen welke van Februari van verleden jaar af nog steeds voortduren en waarvan het resultaat zou zijn, dat het College van Rijksbemidde laars een beslissing heeft getroffen, welke zou neerkomen op algeheele aanvaarding van het standpunt der werkgevers. Zaterdagochtend zal een vergadering worden belegd, waarin de volgende eischen worden besproken: loonsverhooging van 10 pCt.; hoogere garantieloon en op het peil. zooals dat te Amsterdam bestaat, na melijk f 36 in plaats van f 30.90; een betere regeling voor vuilen en bij zonderen arbeid; een collectief arbeidscontract voor het toezicht- en opzichthoudend peiyso- neel; geen arbeid op Zondag en medezeg genschap van de organisaties in alle aan gelegenheden betreffende de loonen en de arbeidsvoorwaarden. Deze actie houdt, naar de EVC verklaart geen direct verband met de kwestie van de lossing van Antwerpsche schepen. Wat dit betreft kon de EVC niet een haar bevre digende regeling met de „Unie Verkeer" der erkende bonden verkrijgen. Het woord is aan. Lafontaine: Wat nieutas moeten we hebben al was er geen nieuws meer op de wereld. Eenzijdig Amerikaansch besluit inzake Japansche herstelbetaling Functionarissen van het Amerikaansche ministerie van Oorlog hebben in een radio uitzending verklaard, dat de V. S vastbeslo ten zijn onmiddellijk een begin te maken met de inzameling van herstelbetalingen uit Japan zelfs zonder volledige goedkeuring van de Sovjet-Unie en andere geallieerden. Het hoofd van het bureau van het ministe- die van Buitenlandsche Zaken voor aange legenheden het Verre Oosten betreffend, heeft bekend gemaakt, dat 'een dringende instructie voor generaal MacArthur om spoe dig te beginnen met de verwijdering van Japansche industrieën en installaties over wogen wordt. Howard Peterson, onder-minister va'n Oor- ig, heeft te kennen gegeven, dat zoo spoedig nogeltjk het industrieele peil van Japan moet worden va.stgesteld, teneinde de Japanners in staat te stellen hun economisch herstelpro gram op realistische basis te fundeeren, zoo dat het niet meer ten laste van de Ameri kaansche begrooting komt. De commissie voor het Verre Oosten zou op de hoogte ge steld worden van de Amerikaansche plannen, maar haar formeele goedkeuring zou niet afgewacht worden. Benoeming van Dr. Van Mook in een dubbele junctie toegelicht „Een vliegtuig met hersens". In Amerika wordt druk geëxperimenteerd met onbemande vliegtuigen, die door mid del van radio, televisie, radar, warmte, magnetisme, ja zelfs door geluid van den grond af bestuurd kunnen worden. De Ryn wegens drijfijs voor scheepvaart gesloten Dc Berlijnsche correspondent van het ANP seint, dat de stroomlevering van Duitschland naar Nederland wordt afge sneden ten gevolge van de critieke situa tie waarin de electriciteits-voorziening van West-Duitschland door de vorst is komen te verkeeren. Officieel is medege deeld dat het stopzetten van de stroomle vering naar België en Nederland en ten- deele ook aan de Fransche zóne, een on derdeel is van de drastische inkrimping die alle gebieden betreft die door de cen trales in de Britsche zóne worden ver zorgd. Deze maatregel is getroffen daar de productie van bruinlcbol door de bevriezing der velden zoodanig verminderd is dat de voorziening der centrales niet meer ge waarborgd is. Hoewel gisteravond in Midden-Duitsch- land de eerste sneeuw gevallen is, houdt de koudegolf onverminderd aan. De verkeerssituatie in het Rijngebied is ernstig bemoeilijkt door het uitvallen der veerdiensten. De dienst op Emmerik was gisteravond evenwel nog in werking. Wegens drijfijs is de scheepvaart op den Rijn in Duitschland de eenige tot dus ver nog gebruikte waterweg geheel stopgezet. Ook geen kolen meer? Ten einde het thans vrijwel geheel op den spoorwagen aangewezen vervoer te ondersteunen wordt extra brandstof be schikbaar gesteld voor het automobielver- keer. De verwachting bestaat evenwel, dat de vervoersbeperkingen en de noodzaak om een minimale electriciteits-voorziening in de Duitsche steden op gang te houden, in de volgende dagen tot nieuwe maat regelen zullen kunnen leiden, waaronder de algeheele stopzetting van kolenleverin- gen naar het buitenland. De toestand in de Duitsche steden ont wikkelt zich thans in versnelde mate naar een crisis. In Berlijn, waar het grootste deel der bevolking zonder huisverwarming is, worden sedert Dinsdag honderden men schap-mefc--bevroren -ledematen -in -de-zie kenhuizen binnengebracht. De mogelijk heid bestaat, dat zelfs de ziekenhuizen zonder verwarming zullen geraken. De Berlijnsche gemeenteraad heeft een storm achtig debat gevoerd over de situatie, waarin de eisch gesteld werd alle nog bij theaters en bioscopen aanwezige voorra den in beslag te nemen. Boven het door ijs afgesneden Wadden eiland van Am rum zijn voorraden melk poeder voor de kinderen per parachute neergelaten De laagste temperatuur werd geregistrèerd in Küstrin-aan-de-Oder, na melijk 27 graden. Bewakers zaten in een café om de warme kachel Woensdagmorgen verliet een vrachtauto, waarin zich 23 Nederlandsche SS'ers en eenige bewakers bevonden het Limburg- sche dorp Hoensbroek, met bestemming Den Helder. De tocht was met de heer- schende koude geen plezierreisje en toen het transport tegen het vallen van den avond Ede passeerde, besloten de bewa kers bij een buitencafé even te stoppen om krachten op te doen voor het verdere ge deelte van de lange reis. Eén der bewakers bleef met de SS'ers in de vrachtauto ach ter. Zijn collega's schoven in de gelagka mer rond de warme kachel en bleven daar meer dan anderhalf uur zitten. De bewaker in de auto was inmiddels in slaap geval len, hetgeen de door de koude verkleumde maar des ondanks op hun vrijheid beluste SS'ers een welkome gelegenheid bood de plaat te poetsen en in de omliggende bos- schen te verdwijnen. De vinnige koude en de honger dreven een gedeelte der deserteurs den volgenden morgen weer terug naar de bewoonde we reld, zoodat Donderdagmiddag ongeveer de helft der gevangenen weer present was. Op de overigen wordt nog ijverig jacht ge maakt. Uit het feit, dat de SS'ers uit Limburg werden overgebracht naar Den Helder om daar in een fort opgesloten te worden is af te leiden, dat het hier geen „lichte geval len" betrof. Het eiland Tholen is door het ijs geïsoleerd. De Rijkswaterstaat had onlangs aangebo den over de pijlers van de in aanbouw zijnde brug over de Eendracht een houten noodbrug te slaan, doch de gemeenteraad van het stadje Tholen wilde hiervoor alleen toestemming geven, indien de gemeente op deze brug tol mocht heffen. De rijkswater staat vond dit onjuist, omdat de gemeente dan voordeel zou trekken uit werkzaam heden, welke niet van gemeentewege waren verricht. Er kwam dus geen noodbrug en Tholen is thans alleen te bereiken over een paar planken, welke over de pijlers van de in aanbouw zijnde brug gelegd zijn. Weerbericht NEVEL OF MIST Verwachting:, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdag avond: In het overgroote deel van het land mist. plaatselijk eenige neerslag, In het Noordoosten-yan het land temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Overi gens temperatuur om het vriespunt. Aanvankelijk nog weinig wind, later wat toenemend uit Zuid tot Oost. Italië krijgt eigen schepen in leen De twee Italiaansche passagiersschepen Mon ti cello en Hermitage die gedurende den oorlog in Amerikaansche handen vielen, zullen voor onbepaalden tijd aan Italië worden uitgeleend. Een Italiaansche technische commissie heeft bij de Amerikaansche maritieme commissie een verzoek ingediend om nog vijftig andere sche pen waaronder een aantal victory schepen toegewezen te krijgen meldt Uuited Press, Naar aanleiding van de officieele verkla ring, welke de regeering liet volgen op de radioredevoering van prof. Gerbrandy, heeft de oud-minister-president gisteravond wederom over beide zenders een rede ge houden. Hij noemde de regeeringsverkla- j ring „er naast". „Men heeft mij verweten, j dat ik wel de laatste zou mogen zijn, om Dr. Van Mook op het punt van overschrij ding der grenzen van de Grondwet te cri- tiseeren, want ik zou zelf hebben bevor derd, dat hij met ongekende macht werd bekleed". Ten aanzien van' dit verwijt zei de prof. Gerbrandy dat in 1941 in overleg met den gouverneur-generaal jhr. Tjarda v. Starkenborgh Stachouwer Dr. Van Mook benoemd werd tot minister van Koloniën in het Londensche kabinet. Toen de oorlog met Japan uitbrak, werd Dr. Van Mook als minister ontslagen, omdat de gouverneur- generaal hem meer noodig had dan prof. Gerbrandy, die daarna zelf minister van Koloniën werd, Op verzoek van den heer Tjarda volgde daarna de benoeming van Dr Van Mook tot luitenant-gouverneur- gefteraal" opdat "termïirrste iemand naar Amerika zou kunnen gaan. Op grond van wettelijke bepalingen mag de gouverneur- generaal namelijk zelf het gebied van Ne- derlandsch-Indië niet verlaten. Toen in Maart 1942 Java op het punt stond ov weldigd te worden en beslist was. dat de ambtenaren'in Indië het lot van de bevol king onder de bezetting moesten deelen, besloot de heer Tjarda te blijven en Dr. Van Mook naar Londen te zenden. Dr. Van Mook werd voorgedragen als minister van Koloniën en prof. Gerbrandy werd mi nister voor de Algemeene Oorlogvoering- Het natuurlijke vooruitzicht was, dat Dr. Van Mook te zijner tijd als luitenant-gou verneur-generaal naar Indië zou terugkee- ren. In dien tijd is wel gebleken, dat er verschil van inzicht over bepaalde proble men bestond, doch het belang van het Ko ninkrijk ging voor alles. In het najaar van 1944 toen gehoopt werd op een snelle bevrijding van Neder land is gezegd: ,.De tijd is aangebroken dat Dr. Van Mook als luitenant-gouverneur- generaal terugkeert naar het Verre Oosten. Laat hij voor dien korten tijd nog lid van het kabinet blijven, zoodat hij dus gebon den blijft en van tijd tot tijd naar Londen moet komen". Dit was juridisch inderdaad een monstrum, maar een practische nood maatregel in oorlogstijd. Toen Nederlands bevrijding uitbleef, is een einde gemaakt aan de samenkoppeling van functies. Dat vertelt de regeeringsverklaring er niet bij, aldus prof. Gerbrandy. Is de macht, welke aan den luitenant gouverneur-generaal gegeven werd, te groot geweest? Prof. Gerbrandy ontkende dit en verklaarde, dat Dr. Van Mook bij lange na niet de bevoegdheden kreeg, welke hij verlangde. Zijn benoeming in 1944 was geschied met de beperking, dat zij in geen enkel opzicht volgende kabi netten zou binden en dat hij luitenant gouverneur-generaal werd, die slechts zeer tijdelijk de bevoegdheden van den gouver neur-generaal zou uitoefenen. Dr. Van Mook heeft deze beperkingen aanvaard- Ten bewijze hiervan haalde prof. Ger brandy enkele zinsneden aan uit een door dr. Van Mook op 17 October 1944 te Lon den gehouden radiorede. Het kabinet wenschte dat de heer Tjarda bij de bevrijding van Nederlandsch- ïndië wat dr. Van Mook betreft die ver houding zou terugvinden, welke er voor het uitbreken van den oorlog met Japan had bestaan. Prof. Gerbrandy bracht hulde aan jhr. Tjarda, die door zijn optreden het gezag had verworven, tegenover de volken van Indië en tegenover de regeeringen van de volken der wereld het herstel der eeuwen oude verbindingen tusschen Nederland en Indië na de bevrijding gemakkelijk te maken. „Het geschetste beleid van mijn kabinet" aldus prof. Gerbrandy, „is door de twee opvolgende kabinetten geheel omgebogen. Men heeft den heer Tjarda laten gaan, omdat men niet het beleid, door hem en ons voorgestaan, maar wel dat van dr. Van Mook begeerde. Wij weten thans dat de man, die in Londen met ons samenvocht om den Japanner te verslaan, nu de con solidatie bevordert van een republiek van Japansch-fascistischen oorsprong onder presidentschap van een man die met de Japanners collaboreerde. In de officieele verklaring wordt gezegd, dat deNregeering voortgaat met den arbeid aan de uitwerking der overeenkomst. Men wrijft zich de oogen uit. Uitwerking van een overeenkomst, die nog door geen der partijen ge teekend is en misschien niet eens geteekend wordt. Wie verstaat nog iets van deze haast om de afschuwelijke republiek in het zadel te helpen van het stormpas-tempo waarmee Indië,. van Ne derland wordt weggescheurd? Het kabinet haast zich de republiek te vestigen en als dat geschied is, dan zal het later, veel later aan het Nederlandsche volk vragen: verander nu uw Grondwet om haar met dien toestand in overeen stemming te brengen. Ik veroorloof mij deze vraag: „Als dan het Nederlandsche volk zegt: neen, zoo willen we het niet, wie is ver antwoordelijk voor de politieke chaos, waarin het Koninkrijk der Nederlanden dan zal verkeeren?" De officieele verklaring zegt dat de re geering haar beleid in de volksvertegen woordiging heeft toegelicht en deze onge vraagd zich in groote meerderheid achter haar voornemens heeft geschaard Inder daad wat de Tweede Kamer betreft (de Eerste Kamer moet zich nog uitspreken) heeft de regeering een overwinning be haald. Of de leden van het kabinet diep in hun hart het ook een overwinning noe men betwijfel ik. Maar dit ,is zeker: in het volk, dat zich niet gewonnen wil geven en bij onze jongens in Indië, in wier borst het nationaal gevoel voor recht :s ontgloeid, daar heeft het kabinet zijn zaak reeds verloren". Prof. S. Posthuma gaaf binnenkort naar Indië Financieel-economisch adviseur der Commissie-generaal Prof. S. Posthuma, directeur van de Nederlandsche Bank, zal op 21 Januari naar Indië vertrekken om daar als fi nancieel-economisch adviseur van de Com missie-Generaal op te treden. Het college van commissarissen der Nederlandsche Bank zal prof. PoUhuma tijdelijk op non- actief stellen. De heer Westerman Hol- stijn die op 15 Januari wegens het berei ken van den pensioengerechtigden leeftijd aftreedt als directeur-secretaris der Ne derlandsche Bank zal de functie van prof. Posthuma waarnemen. Prof. Posthuma werd op 25 Juli 1900 te Djember (Oost-Java) geboren, In 1920 behaal de hij in Nederland het einddiploma aan het eerste stedelijk gymnasium te 's Gravenhage. Van 19211925 volgde hij de colleges aan de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotter dam en slaagde in 1925 cum laude voor het doctoraal examen economie. Daarna was hij redactie-secretaris van de Economisch-Statis- tische Berichten en secretaris van de Neder landsche organisatie van de Internationale Kamer van Koophandel te 's Gravenhage In 1931 werd hij tijdelijk werkzaam gesteld bij de Oostenrijksche Nationale Bank als assi stent van prof. mr. dr. G. W. J. Bruins. Tevens was prof. Posthuma belast met de bijzondere procuratie van de Bank voor In ternationale betalingen In 1933 werd hij als waarnemend directeur verbonden aan de Nederlandsche Bank voor Zuid-Afrika. Zijn benoeming tot directeur van die bank volgde op 29 Juni 1934. Tijdens de bezetting nam prof. Posthuma aan de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam voor prof. Lieftinck de colleges waar. Zijn functie van directeur van de Nederlandsche Bank aanvaardde hij op 1 November 1945. In dezelfde maand werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleeraar aan de Economische Hoogeschool te Rotterdam. Van bevoegde zijde verneemt- ANP, dat ten departemente van Overzeesche Ge- biedsdeelen thans de laatste hand wordt gelegd aan een wetsontwerp houdende uitbreiding van de Commissie-Generaal tot ten hoogste vijf leden. Dit wetsont werp zal dezer dagen aan den ministerraad worden voorgelegd. Het ANP verneemt voorts, dat prof. Posthuma in Indonesië reeds dadelijk in het werk van de Com missie-generaal zal worden ingeschakeld Wedstrijden afgelast De voor Zaterdag en Zondag vastgestelde wedstrijden van de voetbal-, hockey-, korf bal- en handbalbonden (evenals de Haar- lemsche voetbal- en korfbalbond) zijn uit gesteld. Het voetbalprogramma van den KNVB is verschoven naar Zondag 19 Januari. DE „KAREL DOORMAN" IN KAAPSTAD Naar het Fransche persbureau A.F.P. mee deelt is het vliegtuigmoederschip de „Karei Doorman" gisteren in Kaapstad aangekomen. Het schip zal hier een week blijven, alvorens de reis naar Nederland te vervolgen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1