m fLeitcz- Voor Koper, Lood en Zink De Nederlandsche beleggers willen eerst zekerheid aangaande Indië Indo-China vecht voor onafhankelijkheid IJmuiden Santpoort nette vrouwen en meisjes KALIS, Trompstraat 71 electrisch ontdooien nco Luidsprekers 6 Propagandadagen Vrijdag 10 Januari 1947 IJMUIDER COURANT Leeningen en voorschotten van Nederland aan Indië bedragen reeds 2900 millioen gulden Zoodra de gelegenheid daartoe bestaat moet in Indië het op Westerschen leest ge- Schoeide bedrijf weer opgebouwd worden. Op het oogenblik is men in dit opzicht nog niet verder dan de voorbereidingen. Aldus deelde de onder-directeur van het Neder- landsch-Indische departement van econo mische zaken mede. aan het eind van een bezoek aan ons land, dat tot doel had ge gevens te verzamelen betreffende de mo gelijkheden in dit opzicht. De onder-directeur, dr. ir. P. Honig, meent, dat het laatste jaar op het gebied van den landbouw op Java en Sumatra ge ringe vorderingen zijn gemaakt, in tegen stelling tot de tin- en olie-industrie, de scheepvaart en den landbouw in de Malino- gebieden. In Nederland, aldus dr. Honig, beschou\f t men in de huidige omstandigheden het praten over de economische grootte van een theefabriek of oliepalm-areaal als het bouwen van luchtkasteelen- Men heeft hier te lande geen zekerheid over de wijze en het tijdstip, waarop daarginds straks weer gewerkt kan worden. Sprekend over de economische banden tusschen Nederland en Indië, verdeelde dr. Honig deze in twee categorieën: de eerste bestaat uit leeningen en voorschotten, wel ke den laatsten tijd aan Indië verstrekt worden, en voorschotten voor pensioenen. Volgens een onlangs verschenen officieele publicatie bedragen deze tezamen 2900 millioen gulden. Dit bedrag loopt steeds verder op, aangezien Nederland aan Indië blijft voorschieten. Dit is* vooral zoo be langrijk, omdat een groot deel dezer lee- ningen is ondergebracht bij levensverzeke ringsmaatschappijen, zoodat de Nederland sche spaarders hierbij indirect betrokken zijn. De tweede categorie betreft de beleggin gen in ondernemingen en bedrijven, welke een internationaal karakter dragen. Ook hiermee zijn honderden millioenen ge moeid. Zoo is alleen al in de rubberonder nemingen nominaal 600 millioen gulden belegd. Hiermede betreden wij het terrein van de „ijskoude calculaties". Men is be reid geld in ondernemingen en bedrijven te steken, indien er rechtszekerheid be staat en indien er een redelijke kans is op rentabiliteit van het geïnvesteerde kapi taal. Matige rentabiliteit. In het algemeen kan men zeggen, dat de beleggers zich in de toekomst evenals in het verleden zullen tevreden stellen met een matige rentabiliteit, indien daaromtrent echter zekerheid bestaat door een geves tigde rechtsorde van welken vorm of ge stalte zij ook moge zijn. Sjahrir heeft eeni- ge malen betoogd, aldus dr. Honig, dat in de toekomst zoodanige financieele maat regelen zullen moeten worden geprojec teerd. dat een grooter deel van de winsten aan het Indonesische volk ten goede zal komen- Men dient echter in de republiek te bedenken, dat het kapitaal eerst dan naar Indië zal vloeien, wanneer de moge lijkheid van een redelijke interest en ze kerheid omtrent de terugbetaling bestaan. Dr. Honig wees vervolgens op de ver diensten van de Nederlanders, die de ex ploitatie van de natuurlijke rijkdommen in Indië hebben georganiseerd. Al heeft het buitenlandsch kapitaal hier en daar een behoorlijk aandeel gehad in de beleg gingen (in de thee-cultures bijv. 50%) toch was zeker 95% van het technisch en economisch personeel van cultuuronder nemingen, technische bedrijven, mijnbouw, transportbedrijven en openbare nutsbedrij ven Nederlaridsch. Het buitenland. 1 vaardig bij de beschouwing van de ren tabiliteit van het in Indië geïnvesteerde kapitaal uitsluitend te kijken naar de bloeiperioden. In het algemeen kan mqn zeggen, dat de rentabiliteit van het kapi taal in Indië gedurende de laatste tien ja ren vóór den oorlog gemiddeld lager was dan die der gewone Nederlandsche staats papieren. Vele maatschappijen verbruikten hun bedrijfskapitaal. Bij de financiering van den wederop bouw der Indische cultures moet verschil gemaakt worden tusschen normale oogst- financiering van eenjarige cultures (waar voor vóór den oorlog jaarlijks 150 millioen werd gebruikt) en overjarige cultures. Kan voor de financiering der productie op ondernemingen die bedrijfsklaar zijn wor- Postzegelvereniging Santpoort bestaat tien jaar Op 2 December 1946 bestond de post- zegel-vereeniging „Santpoort" 10 jaar. Geen wereldschokkende gebeurtenis, maar toch voor bestuur en leden van de ver- eeniging reden genoeg om dit feit met el kaar op feestelijke wijze te herdenken. Op' 2 December 1936 werd de vereeni- ging op initiatief van den heer F. J. A. v. d. Eynde Sr. opgericht met aanvankelijk negen leden. Thans telt zij 83 leden, eere leden en donateurs. In de bezettingsjaren was dit aantal nóg grooter bijna 100 doch de evacuatie heeft zich ook bij de postzegelvereeniging doen gelden. Onder leiding van den heer en mevrouw Schut komt de jeugdafdeeling twéémaal per maand in „Spaarifberg" bijeen. De op komst der junioren is steeds zeer goed. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan heeft de vereeniging een keurig ver zorgd jubileum-nummer uitgegeven. Daar in vertelt de secretaris der vereeniging, de heer W. Mertens, een en ander van het verleden, heden en toekomst der vereeni ging. Zaterdag wordt een feestavond gehou den. Den Zondag daarop volgt een ten toonstelling in „Zomerlust". De expositie Nationalisten hebben driemaal zooveel manschappen De problemen, waarvoor Nederland zich van Toulon worden verscheept. Daar- den volstaan met kortloopende bankcre- dieten, de wederopbouw van cultures zal,1 is geopend van 115 uur. evenals de bouw van verwoeste thee- en andere fabrieken, moeten geschieden door middel van nieuwe kapitaalbeleggingen. Het buitenland heeft primair belangstel ling voor het verkrijgen van producten. Indië heeft in den loop van tientallen ja ren behalve bloei-perioden ernstige crises doorgemaakt, welke veel sociale ellende veroorzaakten. Het is onjuist en onrecht- Weer een zilveren jubilaris bij de Hoogovens Opnieuw is er pij de Hoogovens een jubileum geweest. Ditmaal was het de heer P. W. A. Al kemade. voorman van de „beul-installatie". Nadat de jubilaris door den voorzitter der directie der Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken ir. A. H. Ingen Housz. was geluk gewenscht en in het bezit van de ge bruikelijke enveloppe gesteld, hield ir. R. Reit- sema, de leider der staalfabriek, een rede, aan het slot waarvan hij het gedenkbord en het ge tuigschrift der maatschappij overhandigde. Toen de Staalfabriek, zeide ir. Reitsma. in bedrijf zou komen was de opdracht voor de afdeeling per soneelszaken om in de eerste plaats de goede krachten, die bij de maatschappij werkzaam waren, uit te zoeken, mannen, die behalve vak bekwaamheid de eigenschap bezaten zich voor een zaak geheel te kunnen inzetten. Deze eigen schap bezat de heer van Alkemade. De heer D. van Duin, collega van den jubilaris, droeg een door hem gemaakt vers voor en over handigde mevrouw Alkemade bloemen. Ir. F. W. E. Spies, de bedrijfsdirecteur, sprak den wensch uit, dat het bedrijf nog lang op de toegewijde medewerking van den heer Alkemade mocht rekenen. De heer A. Wapenaar. opzichter eerste klasse, had de taak het cadeau der afdeeling een leuningstoel aan te bieden. Hij wees er op, dat de jubilaris een bevoorrechte positie bekleedt. Als voorman van de beulinstallatie deze in stallatie heeft tot doel. om door middel van een kogelgewicht van 7500 kg. groote stukken oud ijzer en martinslak te breken wordt hij bij veel breekwerk geprezen, terwijl anderen in gelijke gevallen worden gelaakt. BEGRAFENIS C. GROOTVELD. Op de algemeen e begraafplaats te Den Haag is het stoffelijk overschot van Cor- nelis Grootveld, in leven een zeer geziene figuur in reddingskringen, ter aarde be steld- De stoet werd geopend door een deputa tie van de vereeniging „De Reddingsme daille", welke het omfloerste vaandel der vereeniging meedroeg. Acht leden fungeer den als slippendragers. In de aula sprak de voorzitter van de vereeniging „De Reddingsmedaille", waar van de overledene penningmeester was, de heer Ottes, die herinnerde aan de data 9 October 1938 en 27 April 1939, op welken eersten datum Grootveld deel uitmaakte van de bemanning van de „Zeemanshoop", die de bemanning van de gestrande SCH 102 redde. Op den tweeden datum ontving hij uit handen van de Kooningin een on derscheiding voor zijn dapper optreden. Zoowel in de aula als rond het graf had den zich vele belangstellenden en collega's verzameld. Economische bemesting vraagt bodemonderzoek In een door de afdeeling Velsen van de Kon Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde belegde bijeenkomst behandel de de tuinbouwkundige de heer J. Edel- koort het vraagstuk van de economische bemesting in den tuinbouw. Hij begon met te verklaren, dat reeds in de grijze oudheid het begrip bemes ting bekend was, maar vooral na 1850 kwam men in velerlei opzicht tot nieuwe inzichten. De natuuronderzoeker Von Lie- big toonde aan, dat de planten zich met anorganische stoffen als koolstof, zuur stof en stikstof, alsmede met phosphor en kali voeden. Voor de samenstelling-^n de juiste bemesting is bodemonderzoek en gewas-analyse door proefstations noodza kelijk. Vooral de landbouw heeft van de uitstekende adviezen, die gegeven werden, geprofiteerd. Ten opzichte van den. tuin bouw is men nog niet zoo ver gevorderd. Eerst op nieuwe proeftuinen zullen ook op dit terrein de richtlijnen voor een eco nomische bemesting kunnen worden ge vonden. Na de voordracht volgde nog de vertoo ning van de „Westland"-füm, waarin het nuttige werk van het proefstation Naald wijk uitstekend tot zijn recht 'kwam. Het „Havenstadtooneel" met „Démasqué" Het „Havenstadtooneel" staat nog in de kinderschoenen, toch mogen we den avond, dien het in het gebouw Flora gaf. onder auspiciën van de gezamenlijke Buurt- en Oranjevereenigingen IJmuiden-Driehuis. ge slaagd noemen. De regisseur, de heer P. Wokke opende met een zeer kort welkomst woord. Daarna volgden de bedrijven en scènes die aangekondigd waren als „een spel van list en diverse soorten van liefde", van Ge rard Nielen en Stephan van Cuyk. We kunnen niet anders dan de aankondi ging ten volle beamen, het had heel wat voeten in de aarde eer de werkelijke oplich ter. zoo op 't eerste gezicht een echte heer, ontmaskerd was en. Theo (Pim Hogendijk) in eere hersteld. De sterkste figuren vinden we in Ans Wokke, wier natuurlijk spel en gebaar tegen over menige onnatuurlijkheid van anderen opviel; Piet de Jong, als bankbediende-op lichter, en niet te vergeten Henk Groen, de jongste zoon der familie. Ook Pim Hogendijks gebaar was „echt". Jammer dat er. mede door den slechten bouw van het tooneel, veel vari het geluid verloren ging. We zouden dit aardige niemendalletje door hetzelfde gezel schap nog eens in een andere zaal met betere accoustiek willen hooren. Muzikale opluistering gaven de Wiljohewi- band en de band van Bas Smeegdes. Lou Marti verzorgde de leiding van het bal. De vele aanwezigen, onder wie de heeren J. Resting, eere-voorzitter en M. J. Koele- meyer, voorzitter der gezamenlijke vereeni- gingen. hebben een aangenamen avond be leefd. Een jubileum-avond van „Waterloo" Dat de Voetbalvereeniging „Waterloo" tal van vrienden telt bleek Donderdagavond toen zij in Thalia een feestavond hield ter gelegen heid van haar 10-jarig bestaan. Tal van sportvereenigingen uit de gemeente, o.a. Stormvogels en V.S.V., waren mede vertegen woordigd. Het gezelschap „De Kraaienknip" onder leiding van Bert Cosbach bracht de revue „De Bonte Parade" voor het voetlicht en de band de Vibrohego's onder leidijig van Dolf Brou wer, zorgde voor muziek. Voor het spel begon heeft de voorzitter, de heer H. de Boer. de aanwezigen welkom ge- heeten, in het bijzonder de afgevaardigden van de zustervereenigingen en den wethouder van Onderwijs. Schriftelijke gelukwenschen zeide spreker, waren ontvangen van den Haarlemschen Voetbalbond en van de Politie Sportvereeniging. Spreker wees er op, dat Waterloo tot doel heeft het beoefenen van gezonde sport en daarmede hoopt wat meer levensvreugde in deze ontredderde wereld te brengen. Voor de pauze mocht het bestuur eenige gelukwenschen in ontvangst nemen. Het eerst sprak de heer G, Bremerkamp als leider van de schoolvoetbalwedstrijden, daarna als voor zitter van „Stormvogels". In zijn eerste func tie dankte hij het bestuur der jubileerende vereeniging voor de bereidwilligheid het ter rein, wanneer dat verzocht werd, voor de ■'■hoolvoetbalwedstrijden beschikbaar te stel- len. De heer Smit complimenteerde namens V. V. IJ en bood daarbij een voetbal aan en tenslotte voerde nog de heer P. Heiligers, oud-trainer het woord. De heer De Boer be dankte namens het bestuur voor de felicita ties en wees nogmaals op de cultureele waar de van een vereeniging als „Waterloo". „De Kraaienknip" heeft de aanwezigen op een aangename wijze bezig gehouden. Er was zang. Hawaii- en accordeonmuziek, er was een acrobaat, die zijn lichaam in allerlei bochten wrong, moeilijke toeren maakte, en tenslotte ook veel succes oogstte toen hij bewees, dat hij in vele dingen voor een aap niet onder behoefde te doen. En na afloop van de vertooningen van „Het Kraaiennest" was er bal. Emigratie naar Zuid-Afrika Binnenkort zal een officieele Zuid-Afri- kaansche emigratiecommissïe in Den Haag met haar werkzaamheden beginnen. Voorloo- pig kunnen in geen geval bezoekers worden ontvangen. De commissie zal geen aanvragen om vergunning voor blijvende vestiging in- Zuid-Afrika in behandeling nemen, tenzij de aanvrager een verklaring van de „Stichting Landverhuizing Nederland", Kortenaerkade 10, Den Haag, kan overleggen, waarin beves tigd wordt, dat er van de zijde van de Neder landsche instanties geen bezwaar tegen het eventueele vertrek van den betrokkene ge maakt wordt. De Stichting Landverhuizing zal uitsluitend schriftelijke aanvragen in be handeling nemen. Europa-trips voor Amerikanen Nog slechts eenige geringe moeilijkheden moeten worden opgelost, dan staat den Ame- rtkaanschen toeristen niets meer in den weg om in grooten getale naar Europa en dus ook naar ons land te komen. Een van de grootste Amerikaansche reisbureaux heeft reeds reis schema's gereed. Voor toeristen, die per schip naar Europa komen, is een reis van 25 dagen ontworpen, namelijk voor Engeland zes dagen Schotland drie dagen, Nederland drie dagen. Be.gië één dag. Parijs drie dagen. Norm and ië twee dagen en Zwitserland vijf dagen. Voorts zijn reizen per vliegtuig ontworpen naar Lon den. Amsterdam, Brussel en Parijs. In de Vereenigde Staten bestaat groote belangstel ling voor deze Europa-trips. De Amerikaan sche toeristen mogen zooveel dollars meene men als zij verkiezen. Amerikanen stellen weinig belang in niet.militaire atoomkracht Professor Oliphant, de Britsche atoom energie-expert, heeft te Canberra ver klaard, dat de Vereenigde Staten niet zulk een levendige interesse hebben v.oor het gebruik voor vreedzame doeleinden v^n de atoom-energie als Groot-Brittanmë en Australië, daar men in Amerika de be schikking heeft over groote hulpbronnen van olie. water en andere energie-opwek- kers. Wanneer men zich met dezelfde in spanning toelegde op de ontwikkeling van het gebruik der atoom-energie voor vreed zame doeleinden als voor oorlogsdoelein den. zouden binnen vijf jaar door atoom energie gedreven kracht stations in bedrijf kunnen zijn, aldus zeide de professor. Thans verwachtte hij een dergelijke aan wending niet eerder dan over tien a vijf tien jaar. Een algemeen over§chakeling op het gebruik van atoom-energie zou men pas over dertig a veertig jaar kunnen ver wachten. met betrekking tot zijn overzeesche ge- bicdsdeelcn ziet gesteld, zijn niet uniek of exclusief. Engeland, Frankrijk en Amerika hebben zich eveneens na den oorlog gesteld gezien voor de taak de bewustwording der koloniale volken op de juiste manier te aanvaarden en het is daarbij Frankrijk dat tot nu toe de grootste moeilijkheden heeft zien rijzen. Op het oogenblik vormt Indo-China het brandpunt der gebeurtenissen. De tegen woordige situatie in deze Fransche kolonie grijpt terug op de periode der Japansche bezetting, toen de Japanners een onaf hankelijke republiek in den Indo-Chinee- schen staat Annam erkenden. De herove ring door Frankrijk in 1945 en 1946 werd slechts voltooid na zeven maanden bitte ren strijd in tropische hitte en bijna on toegankelijke streken. Reeds in 1944 had de voorloopige regee ring van de Gaulle aan Indo-China een zekere mate van onafhankelijkheid beloofd binnen het Fransche rijk, dat zou worden omgevormd tot de „Fransche Unie", min of meer volgens de richtlijnen van het Britsche gemeenebest. In Maart 1946 werd een verdrag onderteekend door den Fran schen commissiaris Jules Sainteny en den Annaimietischen president Ho Tsji Ming, waar „Vietnam" werd erkend als een on afhankelijke republiek binnen een Indo- Chineesche federatie. De conferentie van Fontainebleau in de zomermaanden van dat jaar eindigde, na bijna mislukt te zijn, met de bekrachtiging van een nieuwen „modus vivendi" tusschen Vietnam en Frankrijk. Duister punt. Een belangrijk punt bleef daarbij echter onopgelost. De republiek Vietnam eischte invoeging in haar gebied van Cochinchina, het Zuidelijkste deel van Indo-China, rondom Saigon, en de rijstschuur van het heele land. Frankrijk wenschte eerst daar over een volksstemming in Cochinchina te houden. Gevechten tusschen Franschen en Viet- nameezen waren reeds kort opgelaaid te Hanoi en Langsom op 20 November. Op 17 December begon de strijd opnieuw, eerst met sporadische aanvallen, maar twee da gen later met een geconcentreerden Viet- nameeschen aanval in de provincies Ton kin en Annam, voornamelijk gericht op Hanoi. Na bekomen te zijn van de eerste verrassing herwonnen de Franschen het initiatief en heroverden de meeste be langrijke centra. Generaal Leclerc, die in 1945 den Indo-Chineeschen veldtocht leid de, vertrok per vliegtuig naar Indo-China. Intusschen trachtte de minister van Over- zeesche Gebieden, Moutet, den vrede te tegenover stelt Vietnam ongeveer 300.000 man plus'een groot aantal guerrillastrij ders. Volgens de Franschen is hun uit rusting Japansch en worden zij geleid door Japansche officieren. Deze laatste beschul diging spreekt Vietnam evenwel tegen. Intusschen zijn er geruchten over her vatting der onderhandelingen, terwijl de strijd verbitterd voortduurt. SCHEEPVAART K. H. L. Oosterbeek, thuisreis 8 Jan. te Bahia. Waterland, uijrels 8 Jan. te Buenos Aires. Sal)and, thuisreis 8 Jan te Santos. Weslland, uitreis 7 Jan. van Las Palmas n. Zuid Amerika. K. N. s. M. Dundee, 8 Jan. van Gibraltar naar Amsterdam. Ary Scheffer, 8 Jan. van O-por to naar Amsterdam. Fana, 8 Jan. Ouessant ge passeerd. Orpheus, 7 Jan. te Valencia. Vinga, '8 Jan. van Gibraltar naar Amsterdam. Caribia, 8 Jan. van Aarhus naar Kopenhagen.Arnhem. 7 Jan. te Curagao. Marita, 7 Jan. van La Gualra naar Barranquilla. Stuyvesant, 8 Jan. te Para maribo. Stureborg. 7 Jan. v. Oporto naar Fiume. Caribia. 8 Jan. te Aarhus. Ornen, 8 Jan. te Go- thenborg. Stureborg, 7 Jan. te Oporto. Helder, 7 Jan. te Izmir; Odysseus. 8 Jan. te Amsterdam. Juno. 8 Jan. van Tunis naar Malta. Holl, Afrika Lj)n. Kedoe, 8 Jan. te Mar seille. Diamantis, 8 Jan. van Gibraltar naar IJmuiden. My. Nederland. Singkep, 5 Jan. van Basra naar Karachi. Mapia. 29 Dec. te New West minster. Celebes, 7 Jan. te Batavia. Merwede. 8 Jan. Perim gepasseerd." Philip Wouwerman, 5 Jan. te Vancouver. Vlnke en Co. Farmsum, 5 Jan. te Casa blanca. Groote Vaart. Aalsum. RotterdamCalcutta, 6 Jan. te Genua. Aigiol Victores (charter), Rot terdamOost Azië. 7 Jan. te Calcutta. Amstel- kerk, Amsterdam—Duaia, 7 Jan. van Freetown. Bantam, 7 Jan. van Vancouver te Calcutta. Delft, Amsterdam—Valparaiso, 7 Jan. te Tocopilla. Erinna, 4 Jen. van A-badan te Hongkong. Hel lenic (charter), Rotterdam—Oost Azië. 7 Jan. van Suez. Ino, 5 Jan. te Port au Prince. Kerk plein, Perzische Golf—Rotterdam, 9 Jan. van Tanger. Kota Agoeng, Napels—Southampton, passeerde 7 Jan. om 12.50 Kaap St. Vincent. Lim burg. Vancouver—Lorenzo Marquez, 7 Jan. van Durban. Lorenz, 7 Jan. van New York te Hali fax. Marpessa, 5 Jan. van Bahrein naar Singa pore; Neleus (Eng.), 4 Jan. van Colombo naar Port Swettenham. Nero, 7 Jan. van Curagao te Quayaquil. Notos, 7 Jan. van Tamplco te Vera Cruz. Ondina. Fahaheel— Rotterdam, passeerde 7 Jan Gibraltar. Phrontis, 5 Jan. van Singapore naar Batavia. Polydorus, New York naar_ de Straits. 7 Jan. te Port Said. Rembrandt, Syd'ney Rotterdam. 7 Jan. te Aden. Roepat, 8 Jan. van Bombay te Adelaide. Sibajak, 5 Jan. van Bata via naar Macassar. Stuyvesant, Amsterdam- Paramaribo, 6 Jan. van Trinidad. Taria, 31 Dec. van Auckland naar Bahrein. Tasman, 6 Jan..van Soerabaja naar Brisbane. Tawali, 8 Jan. van Basra te Colombo. Tegelberg, Amsterdam—Java, passeerde 8 Jan. Dover. Tjitjalengka, 4 Jan. van Hongkong naar Amoy. Tosari, 5 Jan.. van Batavia naar Semararig. Van Ruysdael, JavaNew York, hit c i passeerde 6 Jan. Gibraltar. Brastagi, 6 Jan. van herstellen. Maar na vergeefsche pogingen Ne„ orl„„s B,t,vja. overijsei. Bombay- om den gevluchten Ho Tsji Mmg te pak ken te krijgen kondigde Moutet aan dat de beslissing door de wapens zou worden gebracht en dat eerst daarna Frankrijk tot onderhandelen bereid was. Zoo ziet Frankrijk zich geplaatst voor een „oorlog'' om zijn rijkste koloniale be zitting. Er staan ongeveer 80.000 man Fransche troepen daarginds, waaronder afdeelingen van het vreemdelingenlegioen en van Leclercs tweede pantserdivisie die Parijs bevrijdde. Per „lie de France" zul len binnenkort 10.000 man versterkingen Volgens officieele berichten uit Alexandroe- polis is het Grieksche berg-dorpje Kiriaki, ge legen tusschen de Turksche en Bulgaarsche gren zen in Oost-Thracië, bij gevechten tusschen Grieksche troepen en gueriila-strijdiers twee ial van bezitter veranderd. Vier Grieksche offiiceren, 25 soldaten en 50 man guerillastrijders zouden bij de gevechten gesneuveld zijn. Vol gens de laatste berichten duren deze nog voort. Vancouver, 5 Jan. te Singapore. Bantam, 7 Jan. van Madras te Calcutta, vertrekt vermoedelijk 15 Jan. naar Colombo. Delftdijk (thuisreis), 7 Jan. van Los Angeles. Aalsdijk, 9 Jan. van de Pacifickust te Rotterdam. Arkeldijk, 9 Jan. van de Pacifickust te Rotterdam. Ittersum, 8 Jan. van Rio Grande do Sul te Montevideo. Kat wijk, 7 Jan. van Rotterdam te Huelva. Kedoe. 8 Jan. om 16 u. te Marseille (Zd AfrikaGenua). Kota Agoeng, Java—Rotterdam, passeerde 9 Jan. om 2 uur Finisterre. Lorentz, 7 Jan. te Halifax (New YorkHolland). Loppersum, 9 Jan. te Rot terdam. Modjokerto. RotterdamBatavia, pas seerde 8 Jan. om 18.30 Gibraltar. Kleine Vaart. Actief, 9 Jan. van Kopen-ha gen naar Vejle. Algarve, 8 Jan. van Faro naar Lissabon. Biervliet. 8 Jan. van Terneuzen te Antwerpen. Delftdijk, PacifickustRotterdam. 7 Jan. van Los Angeles. Gaasterland, 8 Jan. van Delfzijl naar Goole. Hast 5, 8 Jan. van Kopen hagen te Odense. Margea, 8 Jan. van Rotterdam te Casablanca. Mulan, 8 Jan. van Huil naar Goole. Nassauhaven, 8 Jan. van Stockholm te Geffle. Democraat, 8 Jan. van Londen naar Ply mouth. Dopa, RotterdamVarberg, 7 Jan. te Cuxhaven. Vaderland, 9 Jan. van Grangemouth BINNENLAND Gisterochtend heeft de Koningin een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum te Amsterdam. Ruim een uur heeft zij studies gemaakt in haar schetsboek. Daarna maakte zij een wandeling langs de Stadhouderskade. Telkenmale werd de Vorstin door verraste voorbijgangers eerbiedig gegroet. Het publiek respecteerde den wensch van Hare Majesteit, zich ongestoord door de hoofdstad te kunnen bewegen. Twee graanhandelaren In Noordholland on dervonden dat frauduleuze handel in tarwe ongeoorloofd Is. Zij hadden 52.000 kg, tarwe clan destien verkocht. Twee dagen later werden zij reeds veroordeeld tot 12 maanden gevangenis straf en 6 maanden rijkswerkinrichting, met bevel tot directe gevangenneming. De World Friendship Association zal in het komende zomerseizoen met En-geland 25.000 jeugdige toeristen uitwisselen. Te Bussum is in den ouderdom van 80 jaar overleden de beeldhouwer L. Zijl. die destijds reliefs en beeldhouwwerken voor de Amster- damsche beurs en het gebouw der Nederland sche Handelmaatschappij vervaardigde. Hij ver vaardigde ook het monument voor koningin Emma te Amsterdam. Op 21 November ls een electriclen van Werkspoor, die zich op de spoorbrug over de Dieze bij Den Bosch bevond, tijdens het passee- ren van een trein te water geraakt en verdron ken. Zijin lijk is thans uil de Dieze in de ge meente Engelen opgehaald. Te Meteren in de Betuwe is de groote boer derij van H. Nijhof tot den grond toe afge brand. Alle landbouwwerktuigen en een groote partij tarwe ging verloren. Daar de brandspuit bevroor, kon de brandweer weinig uitrichten. Destijds is bepaald, dat de bevrijding ieder Jaar op 5 Mei herdacht zal worden. Thans is be paald dat de kerkelijke herdenking op Zondag 4 Mei zal geschieden. Zaterdag 3 Mei zullen de slachtoffers van het verzet plechtig worden, herdacht. Aan boord van de Kota Inten, welk schip van Batavia op weg is na-ar Nederland, bevin den zich niet 1107 (zooals het A.N.P. dezer dagen -meldde) doch 107 gewonde militairen. Het proces tegen den kunstschilder Han van Meegeren zal waarschijnlijk in Mei gevoerd worden. Een chemisch onderzoek zou hebben uitgewezen dat de veelbesproken schilderijen geen origineele Vermeers zijn. HAARLEM EN OMGEVING In verband met de binnenkort door het ministerie van binnenlandsche zaken te nemen maatregelen om tot een betere verdeel lng van de woonruimte te geraken, ontvingen de ingeze tenen van Bloemendaal een circulaire van het gemeentebestuur, met verzoek de daarin gestel de vragen te beantwoorden. De antwoorden moeten vóór 18 Januari binnen zijn. De Zakenclub „Hoogere Prestaties" te Hil- legom organiseerde Donderdagavond een film avond der K.L.M. in het City-theater, die zeer goed slaagde en waarvoor groote "belangstelling was. Als spieker trad op- de heer H. v. Wijck, chef van den Propagandadienst der K.L.M.Bo vendien werden interassante films vertoond. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling organiseert Zondagmorgen (8.40 van het station) 12 Jan. een excursie naar de brandweerkazerne te Amsterdam. Aan de rijksuniversiteit te Lelden is ge slaagd voor het doctoraal examen wis- en na tuurkunde (dierkunde): de heer G. Wiertz te Haarlem. naar de Tyne. Bebo, Marseille—Londen, 7 Jan. van Gibraltar. Bornrif, 1 Jan. van San Louise du Rhone naar Bastia. Brandaris, 5 Jan. van Am sterdam te Londen. Capella, 5 Jan. van Rotter dam te Kingslynn. Coen, GoolePenryn, 5 Jan. te Falmouth. Diana V, 5 Jan. van Amsterdam te Londen. Duurswold, 7 Jan. van Londen naar Brussel. E'ben Haezer. 5 Jan. van Amsterdam te Hull. Hilda. 6 Jan. van Londen te Middlesbro. Muron, 7 Jan. van Londen naar Rouen. Nettie. 8 Jan. van Eonden, te Grangemouth. Sanden- burgh, Rotterdam—Newport (mon.), passeerde 7 Jana Dungeness. Wolanda. 4 Jan. van Middles bro te Kingslynn. Zeeland (Meuhnan),. 6 Jan. Strood naar Ipswich. Zeeland (Den Har- tigh), Port TalbotShoreham, passeerde 6 Jan. Spithea-d. Sleepbedrijf. Sl'bt Witte Zee met rotsfbreker, an Kaapstad naar Port de Bouc, bevond zich 8 Jan. 29' 35" N en 14' 05" W. Zondag 12 Jan. hoopt onze geliefde Vader. Groot- Overgrootvader de heer KLAAS GROEN, wonende Voorplaats 33. Sant poort, zijn 92en geboortedag te herdenken. Namens de Kinderen: Fam. Veldman, De Ruyterstraat 49. Heden werd van ons weg genomen onze eenige lieve ling ANNEKE in den aanvalligen leeftijd van 19 maanden. Uit aller naam: Wed. H. Hulsman-Post IJmuiden-O., 10 Jan. 1947. Frans Naereboutstr. 41. De teraardebestelUng zal plaats hebben Maandag 13 Jan. a.s. op de begraaf plaats „de Blezen", 's na middags 3 u. Vertrek vanaf St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem 2.30 uur. KLOKKENFONDS GESTICHT VOOR DE NED. HERV. KERK. Tegelijk met zoovele andere werd de luidklok der Ned. Herv. Kerk door de be zetters geroofd. Het gemis hiervan wordt ernstig gevoeld en daarom is men er toe overgegaan een klokkenfonds te stichten. Plannen, om aan de benoodigde gelden te komen, verkeeren reeds in een vergevor derd stadium. Men hoopt, dat met Kerst- j mis 1947 ook de Ned. Herv. Kerk de feest- klokken weer kan laten luiden. 1 Voor olie figuren een maat- CORSET prima SATYN DRILL en gepat stalen BALEINEN 18 Textiel punten: Men wende zich tot onze Conetière Mevr M. SPIERINGS Plein 2 rood - Haarlem Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 10-4 uur thuis. Gevraagd bekwame JAPON. EN COSTUUMSTRIJKSTERS en LEERLING-STRIJKSTERS Reisgeld wordt vergoed. Prettige werkkring. Wasscherij en Ghem. Wasscherij HOEK EN VAART, Bloemendaalsohestraatweg 17, Santpoort-Station. DROSTE'S CACAO- EN CHOCOLADEFABRIEK N.V. te Haarlem vraagt voor directe indiensttreding Aanmelden bij de Soc. Afdeeling aan de fabriek dagelijks tusschen SVl10 uur. GEVRAAGD eenige NETTE MEISJES en een bekwame STRIJKSTER DE IJMUIDER WASSCHERIJ, Snelliusstr. 30, IJmuiden. Soepbeenen van den slager Soepgroente van KALIS gewasschen en gemalen 20 cent per ons. Tevens van KALIS Uw SNELBEVRÖREN VITA GROENTEN EN FRUIT belt 4561 of bestelt één dag vooruit. Laat nu uw kraan Fa. II. J. HAMERS cn ZOON Lood- en Zinkwerkers, Sanitair Annastraat 35, IJmuiden LEGER DES HEILS EDISONSTRAAT Zondag 12 Januari a.s. 10 uur 7.30 uur n.m. BIJZONDERE SAMENKOMSTEN o.l v. Adjudante REYERSE en Kapiteine SCHERPENISSE beiden uit „Indonesië" Toegang vrij ONTVANGEN: enkele blauwe Tweed jassen, (Heerencostuums, 3 deelig) Sportcostuuins, grijze panta lons. Bij het van ouds bekende en goedkoopste adres Klein maar Dapper v.h. Anegang 10, thans MIDDENWEG 123. H.-N. t.o. katholieke school. Telef, 22282. Gesloten huis FLINKE WERKSTER gevraagd 3 maal per week. Maison Hil- lege, Da Costalaan 1, Driehuis WONING RL' 1L. Vrij bovenhuis bev. gr. woonk., 2 k kamers, keuken, W.C.. overloop. 2 gr. slaapkzolder, berghok, 10 min. v. Centr. Station te Am sterdam, overkant van het IJ, huur f 5 p. w voor woning in Santp of omg. Brieven L 1083 bur. v. d. blad. Nieuw WINDJACK ruilen voor 5' kn, schapenwol. Adres bur. van dit blad. Jong echtpaar z k. K. M zkt. KAMERS gemeub. of ongem Br. L 1084 bur, v. d. blad. j Rl'ILEN: 1 pr. damessch m. h. hak. z g. a n. voor dito m. jlage of sleehak m 40, heeren schoenen m. 45 voor m 44 z. jg. a. n. Alex. Bellstr. 59 IJm, NET KOSTHUIS gezocht voor jongen v. 16 J. (wees) meubel maker, liefst Santpoort. Br. Terburgstr. 19. St WIE HELPT! gep. echtpaar bij hun 40-jarige echtvereeni- ging aan een hard geluld ge vende Philips luidspreker? Br met prijsopg. S. Langbroek! Kortenaarstr 12 zw., IJm. JONGENSWINTERJAS te koop lft. 16-17 j. Dirk Hartoghstr. 72, IJmulden-O. TE KOOP: 1 p. k. sch. m 23 en 'n damesjurk. Pelsstr 29, Vel sen-Noord. TE KOOP: dikke heerenwin terjas, m 52-54, nieuwe Ame rikaansche jongenswinterjas, voor leeft 15 a 16 Jaar Tuin- dersstr 61. TE KOOP: donkerbl. w. jas m. 50 of ruilen v. pl. tafelkl. Laurlllardlaan 9. Santpoort. Na 5 uur. 2 x bellen. Te koop: nieuwe DONKER BLAUWE JAS v leeft 16-17 j. Bos, Spiegellaan 1, Driehuis TE KOOP: nieuwe haard stoel, 3 pr. schaatsen (schoon- rijders) en 1 pr kindersch. en kacheltje f 5. Stlksma, Rem- brandtlaan 7, IJm.-O. Te koop: z. g. a. n BLEYLE JURK m 38. Adres te vern. bur, van dit blad. RECLAMEWEEK: Haarspelden groot en klein in pakjes van 0.35 voor 0.25 Kopspelden in blikken doosjes van 0.55 voor 0.35 Etenstampers van 0.60 voor 0.25 Prima was van 0.40 v. 0.23 Pansponzen oude kwal. van 0.18 voor 0.15 Prima Stoffers van 2.80 voor 1.95 Roosters v. oliestellen van 0.45 voor 0.20 Bontzooltjes p. paar van 0.55 voor 0.15 Theelepeltjes van 0 25 voor 0.04 Routen trekwagens van 2.voor 1. Blikken Kindertrommels met 2 stokjes v. 3.25 v 1.65 Prima Asbestplaatjes van 0 35 voor 0.10 Kinderspaarpotten van 0.50 voor 0.25 Waschknijpers met veer van 0.04i^ voor 0.03J/4 Houten Naaidooztm met inhoud van 8.voor 3.95 Zakjes Blauw met linnen lapjes van 0.08 voor 0.05 Kinderkroezen van 0.35 voor 0.25 Rollen gekleurd Kast papier van 0.45 voor 0.30 Kastranden gekleurd van 0.07 voor 0.05 Zakjes Kralen van 0.75 voor 0.40 Lippenstiften van 0.85 voor 0.25 Cacaoboterstlften van 0.85 voor 0.25 Fotostandaards van 0.85 voor 0.35 Kaartjes met 5 M. elast. van 0.60 voor 0.40 Prima Mattenkloppers rotting van 2.25 voor 1,24 Wonderpannen 3.34 Pakjes Closetpapier van 0,121/2 voor 0.08 Mapjes postzegels 50 pet. kor ting, IJzergaren, Kolenschop pen. Drukkers, Kachelpoken, Ceutlmeters, Kachel haakjes. Potlooden. Bedkruiken. enz - fcon SJ62 Ir» Frankrijk, in België, in 't geheele Britsche Rijk is'ASPRO* beroemd als een der beste middelen tegen griep. Bij de eerste symptomen: rillingen, niezen, loomheid, moet U ook eens 'ASPRO'probeeren... Door zijn gepa tenteerde hygiënische verpakking is 'ASPRO een zuiver product, dat zuiver blijft tot op 't oogenblik van gebruik. Neem ook 'ASPRO' tegen VERKOUDHEID - MIGRAINE RHEUMATISCHE PIJNEN .PIJNLIJKE MENSTRUATIE NERVOSITEIT voor Betere voetverzorging vanaf Zaterdag 11 Januari tol 18 Januari 1inge- MAKEX U HET LOOPE.V TOT EEN FEEST» 1. Een verfrisschend voetbad. 2. Verzorging der nagels,-nagelriemen, dikke f groeide nagels. 3. Pijnloos verwijderen van eett, likdoorns, eelfcpitten, eng. 4. Een prettige voetmassage. Prijs der behandeling gedurende de propagaudaweek 75 c. OOSTERDUINWEG 25 Wij raden U aan reeds thans te bespreken! Betaalt DE RUYTER flink Trompstraat J5 DE RUIJTER Trompstraat 55

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4