IJmuider Courant Duitschland Mr. van Kleffens voor het Forum der Buitenlandsche politiek Arabieren klaar voor verzet bij eventueele provocatie Spoorbrug bij Zaltbommsl weer geopend 1 Oost-Indonesisch kabinet gevormd De Willem Barendsz is onherkenbaar 61e Jaargang Nö. 18530 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 11 Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- èn Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4.Franco per post 4.50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem EERSTDAAGS zullen eindelijk de on derhandelingen over de vredesverdra gen met Duitschland en Oostenrijk aan vangen en ons land zal daar natuurlijk ook in betrokken zijn en voor ingewikkelde kwesties komen te staan. Mogen onze diplo maten tegen een zware taak opgewassen blijken. Hun werk zal gegrond zijn op de nota aan de groote mogendheden, waarin de Nederlandsche eischen ten opzichte van Duitschland zijn geformuleerd. Daarin ko men de bekende en veelbesproken „grens correcties" voor, die het overschot vormen van de omvangrijke annexatie-plannen, die indertijd tot zulk levendig, soms fel dispuut in ons land aanleiding hebben gegeven. De ingediende eischen zijn wel tot heel veel bescheidener afmetingen teruggebracht, maar zooals onlangs al op deze plaats is uiteengezet, moet men ze beschouwen als een annexatie op beperkte schaal en niet als „grenscorrecties", al maken die er hier en daar wel deel van uit. Zoowel tegen annexatie op groote als op kleine schaal hebben wij ons hier uitgesproken. In een belangwekkend betoog in Elseviers Week blad doet prof. mr. J. A. van Hamel het zelfde. Hij acht het memorandum ten dien aanzien „bedenkelijk, met uitzondering van eenige gevallen van plaatselijke misstan den, die eerder grens-rationaliseering dan grensverbetering kunnen worden genoemd: een straat midden door een dorp (Kerk- rade), een niemandsland door een rivier verlegging (de Worm). Geheel op zichzelf staat voorts de kwestie van den Eemsmond, waar inderdaad, om redenen van Staat, voor den ingang bij Delfzijl een territoriale revisie noodig is van wat de Duitschers er van hadden gemaakt". Dan gaat hij evenwel verder in dezen toon: „Wat overigens de voorgestelde gebieds uitbreidingen betreft, langs Drente, de Bentheimerbocht, bij Emmerik en ten Oos ten van Sittard en Vaals, deze bergen alle de gevaren, welke aan eiken gebiedsafstand zijn verbonden, zonder de mogelijke attractie, die een groote annexatie hebben kan. De thans behouden voorstellen geven den indruk van schamel restant van de schitterende wapenrusting, waarmede eens onze groote beweging van gebiedsuitbrei ding was omkleed. Ik heb van den aanvang af de doeleinden van deze beweging ont raden. Ik acht het dus ook in 's lands be lang, dat zij niet is voortgezet. Maar zij had tenminste iets beteekenisvols. Er was een nationale wiekslag in. Wie de gevaren erkenden, vonden ze de moeite waard. Dit kan echter niet het geval zijn met de strooken die nu nog, gelijk doekjes voor het bloeden, in de plannen over zijn. Zij zijn alleen nog geschikt, om den haat en den nijd, de internationale stekeligheid in stand te houden, die aan elke gedwongen gebieds overdracht verbonden is. Plaatselijkeen quêtes zijn daarbij van geen gewicht. Hoofdzaak is. dat al zulke gebieden deel zullen uitmaken, en blijven uitmaken, van 1 het programma der Duitsche nationalisti sche agitatie. Die is niet van de baan. En men zij er zeker van, daar zulke „afgeklem de" gebieden steeds als martelaren worden op den voorgrond gesteld. Voor Nederland en Nederlandsche regeeringen een niet te stoppen bron van misnoegen en moeilijk heid! Heffen reeds nu niet politieke par tijen daarginds het koor van protest aan?" De professor meent, dat Duitschland op deze punten niet machteloos zal staan. „Wat machteloos zal worden gelaten, ho peloos kwetsbaar, is Nederland. „Duitsch land kan alweer aan wereldpolitiek doen", schreef dezer dagen een Duitsch blad. Dan zijn zulke gebieden een aardig instrument. Tien tegen een dat als de inlijving ons ten deel vallen mocht eerlang in het Britsche Lagerhuis een partij, of te Washington een groep senatoren optreedt ten gunste van den wederafstand. En wij staan dan met al onze goede bedoelingen en argumenten voor ons goed recht in de kou". De schrijver van dit betoog vraagt, of wij onze toekomst daartegenover niet met een noodelooze zwarigheid zouden belas ten. Hij is van meening en hier zij •daarmee instemming betuigd dat wij onze belangen beter zónder Duitschen ge biedsafstand kunnen dienen. Daarmee be doelt hij den weg, dien de regeering op andere punten gekozen heeft en waaraan bij den aanvang van dit stuk ook wordt gedacht als ik de hoop uitspreek, dat onze diplomatie in een zware taak zal slagen. Het is de weg van de vestiging van rech ten en verplichtingen of servituten bij tractaat. In de nota van onze regeering wordt gevraagd om Duitsche mijn-conces sies en exploitatierechten, om regelingen tegen oneerlijke concurrentie door Duitsche verkeers-organisatie en andere middelen. Prof. van Hamel zou dit soort eischen wil len uitbreiden. Daarmee roert hij een mo gelijkheid aan. Men kan zeggen: wij heb ben onze vragen al ingediend. Maar het is natuurlijk geenszins ondenkbaar dat men tijdens de onderhandelingen de territoriale aanspraken, die bij de groote mogendhe den toch blijkbaar al niet met veel sym pathie ontvangen zijn, door andere ver vangt. Prof. van Hamel zegt: „Ik noem: waterstaatsrechten over de grens. Sociaal-economische regelingen. Verkeersmogelijkheden, wegen en spoor wegaanleg, b.v. naar den Achterhoek enz. Bosch exploitatie in het Reichswald- Mijn- exploitatie. Ja men krijgt zelfs 't groote voordeel, dat alsdan de Nederlandsche be langen véél uitgestrekter ên verder kunnen worden voorzien, dan door een toch altijd bescheiden gebiedsoverdracht mogelijk is". Of zulke uitbreiding aanvaardbaar zou blijken is m.i. nog de vraag. Wij moeten steeds rekening houden met het feit, dat Duitschland er zelf weer economisch bo venop zal moeten komen en dat dit niet alleen een eisch van menschelijke overwe ging is, maar ook in ons eigen belang: omdat wij den handel met Duitschland noodig hebben. Het is niet plezierig het te moeten erkennen, vooral niet voor som- migen die van korte, daverende opinies zonder veel argumentatie houden, maar het blijft onloochenbaar dat in deze Duitsche kwestie verschillende Nederlandsche over wegingen met elkaar om den voorrang strijden en dat'men met alle rekening moet houden. In politieken zin is de Nederlandsche Qfficiëele houding ten aanzien vsn het Duitsche vraagstuk niet erg duidelijk en zeker niet beslissend voor de toekomst. De nota aan de groote mogendheden is een typisch economisch stuk. In politieken zin staat niettemin onze toekomst volkomen op het spel. Als prof. van Hamel „met bloe dend hart" verklaart, dat z.i. de heerschen- öe richting in Engeland zoowel als in „Geallieerden moeten niet te goed zijn tegenover Duitschland „liet Forum van de Buitenlandsche Politiek" heette de bijeenkomst te Cleveland (V.S.), waarop prominente vertegenwoordigers van verschillende landen hun ziens wijze uiteen zetten betreffende problemen der internationale verhoudingen. De rede van den Nederlandschen vertegenwoordiger, mr. van Kleffens, bevatte interessante verklaringen met het oog op hangende vraagstukken. Van Kleffens behandelde eerst het on derwerp: „Wat verwacht de wereld van de V. S.?" Sprekende over de Amerikaan- sche mijnwerkersstaking zeide mr. Van Kleffens, dat deze „het licht en de vuren in de geteisterde woningen van Europa heeft gedoofd". Hij zeide voorts: „De wereld verwacht, dat de Amerikaansche leiders rekening zullen houden met de onvermij delijke gevolgen van de sociale geschillen in Amerika voor de volleen, die veel ellen de moeten doorstaan". Nederland's bescheiden eischen. Sprekende over de buitenlandsche poli tiek wees mr. Van Kleffens er Vooral op dat onder de groote vijf voornamelijk twee landen een bijzondere positie innemen: de V. S. en de' Sovjet-Unie. „Wat de wereld bovenal waardeert is, dat zij, in tegenstel ling met Duitschland en Japan, vredelie vende landen zullen zijn. Deze eigenschap heeft het nadeel, dat men te goed kan zijn. Wij zijn het er mede eens, dat de overwon nen. vijand geholpen moet worden. Wij, uw geallieerden, die het slachtoffer zijn ge weest van de Duitsche agressie, kunnen het echter niet waardeeren, dat wij armlastiger zijn dan strikt noodzakelijk is. Wij willen ons zelf helpen en wenschen bijgevolg, dat onze handel met Duitschland weer hersteld en niet belemmerd wordt. Wij verwachten een ding van de V. S., nl. sa menwerking, opdat rechtvaardige en ver standige vredesverdragen kunnen worden gesloten". Mr. Van Kleffens bracht in herinnering, dat Nederland grondgebied van Duitsch land eischt, waarvan de oppervlakte zeer klein is. „Wij zullen ons verheugen als Frankrijk het Saar-gebied zal krijgen, wij zullen echter een verwerping va'n onze zeer bescheiden eichen niet accepteeren. Nederland wil medewerken aan de opstel ling van het vredesverdrag met Duitsch land. Wij wenschen in de eerste plaats, dat dit verdrag zoodanig zal zijn, dat het een duurzamen vrede waarborgt. Ik ben van meening. dat een langdurige Amerikaan sche bezetting noodzakelijk is. Duitschland betreurt slechts een ding: den oorlog verloren te hebben. Laten wij ons daarover geen illusies maken. Ik hoor zoo vaak beweren: „wat konden die arme Duitschers tegen Hitiler doen? Ik antwoord hierop: zij hadden alles kunnen doen, maar zli hebben niets gedaan- Ons verzet en het verzet van andere bezette landen geeft ons het recht om zoo te spreken". Mr. Van Kleffens besloot zijn rede met het uitspreken van den wensch, dat de V. S. een groote rol in de organisatie der UNO zullen blijven 'spelen, daar deze organisa tie de eenige hoop der menschheid, om voor altyd van een oorlog verschoond te blijven, in zich belichaamt. Indië. Met betrekking tot de Nederlandsche Overzeesche Gebiedsdeelen zeide mr. Van Kleffens het volgende: „Sinds het begin van deze eeuw was ons streven gericht op een vooruitstrevend bestuur van de Ne derlandsche Overzeesche Gebiedsdeelen. De oorlog maakte een snellere ontwikke ling onvermijdelijk. Hierdoor werd onze taak en die van de Indonesische leiders on eindig veel moeilijker. In al onze gebieden De Palestijnsche Arabieren toch naar Londen? Het Palestijnsche Hooge Comité heeft een officieele uitnoodiging ontvangen tot het'zenden van een delegatie naar de con ferentie over Palestina ^te Londen. Djamal Hoesseini, vice-voorzitter van het comité, verklaarde, dat naar zijn mee ning thans de voornaamste reden voor niet-deelneming der Palestijnsche Arabie ren is weggenomen, daar de Arabieren nu hun eigen afgevaardigden mogen kiezen.. staat de deur wagenwijd open voor Ameri kaansche ondernemingen". Op dezelfde bijeenkomst heeft James Forrestal, de Amerikaansche minister van Marine, verklaard, dat de V. S. hun belan gen of invloedssferen in Europa en Azië niet zullen opgeven. „De V- S. zullen alles in het werk stellen, wat in hun vermogen ligt, om den nooddruftigen te hulp te ko men en de lampen van hoopvolle verwach ting in de wereld brandende te houden", aldus Forrestal. „Maar wij mogen van de andere landen verwachten, dat zij ons niet in de schoenen schuiven, dat wij onder het mom van liefdadigheid wereldheerschappij nastreven". De minister waarschuwde ook tegen de verlokkelijke misvatting, dat wij thans in een tijdperk zouden leven, waarin de oor log door een druk op den knop kan wor den gevoerd en leger, vloot en luchtmacht voor een succesvolle oorlogvoering niet meer noodig zijn. Engeland klaagt Albanië aan bij Veiligheidsraad Engeland heeft bij den Veiligheidsraad een klacht tegen Albanië ingediend wegens de in de straat van Korfoe aangetroffen mijnen en de onbevredigende verklaringen van de Albaansche regeering daar over. De secretaris-generaal van de UNO ont ving een mededeeling van de Britsche re geering waarin de Veiligheidsraad wordt verzocht ingevolge artikel 35 van het Handvest de zaak in behandeling te nemen. Artikel 35 verleent ieder lid van de or ganisatie der UNO het recht oni voor den Veiligheidsraad ieder „geschil of situatie, die zou kunnen leiden tot internationale wrijvingen of aanleiding zou kunnen zijn tot een geschil", aan den Veiligheidsraad voor te leggen. De tekst van de Britsche mededeeling zal waarschijnlijk Maandag, nadat leden van den Veiligheidsraad er kennis van genomen hebben, gepubliceerd worden. Naar verluidt bevat het rapport een vol ledige toedracht van het incident van Oc tober j.l. in de straat v. Korfoe waarbij twee Britsche torpedojagers beschadigd werden en 44 matrozen sneuvelden. Ook wordt mededeeling gedaan van daaropvol gende activiteit van mijnenvegers die onder toezicht van de internationale commissie voor het mijnenvegen geschiedde. Ook zou in het rapport de beschuldiging voorkomen, dat de mijnen in de straat van Korfoe door Albaneezen zijn gelegd. Zij gelooven niet aan Britsche bereidheid om oplossing te bevorderen Monty" sprak met Stalin Vrijdagavond had veldmaarschalk Mont gomery gedurende bijna vijf kwartier een persoonlijk onderhoud met generalissimus Stalin, waarbij behalve twee tolken, geen andere personen aanwezig waren. Montgomery was zeer tevreden over het onderhoud en zeide, dat Staljn er goed uitzag en joviaal gestemd was. Veldmaarschalk Montgomery, die heden zijn bezoek aan de Sovjet-Unie besluit, heeft in een verklaring voor de Russische pers de leiders van het Russische leger dank gezegd voor hun gastvrijheid; hij verklaarde, dat hij in hun militaire acade miën alles heeft mogen zien wat hij wenschte. Laler woonde hij een maaltijd bij, die door generalissimus Stalin te zijner eere werd gegeven. Het woord is aan. Jules Claretie De ondankbaren zijn nuttig: zij helpen u, wel te doen zonder eigenbelang. Verdwenen Kerstpakettcn De persdienst van het centraal bureau van de N.I.W.I.N. deelt mede, dat van de 150.000 naar Indië verzonden Kerstpaket- ten 355 niet op de plaats van bestemming zijn aangekomen. Het aantal tijdens het transport beschadigde paketten is gering. Aan ongeveer 1000 militairen, die pas in de tropen waren gearriveerd kon geen Kerst- paket worden uitgereikt. Zij ontvangt den naam „dr. ir. W. Hupkes-brug" j ,v' MÈÊi si De opperbevelhebber van de Najada, het Arabische verzetsleger, zeide heden aan Un. Press, dat elke Britsche poging om een ver deeling van Palestina door te voeren, een on middellijke oorlogsverklaring van zijn Arabi sche strijdkrachten ten gevolge zou hebben. Opperbevelhebber Mohammed Nimmer Ha- wari maakte bekend, dat hij zijn hoofdkwar tier van Jaffa naar een plaats ergens in de heuvelen van Noord-Palestina zal verplaat sen. Op de vraag wanneer de Najada in actie zal komen, antwoordde Hawari dat dit zal zjjn op het oogenblik, dat een provocatie of een aanval plaats vindt of een situatie ontstaat die de toekomst van de Arabieren in dit land bedreigt. ,,W\j zjjn bereid om met alle mid delen die tot onze beschikking staan, ons land te verdedigen", aldus Hawari. Op de vraag welke uiteindelijke oplossing Hawari voor Palestina voorspelde, zeide deze: „Ik geloof niet dat de Engelsehen ernstig van plan zijn om het probleem middels een ver deeling op te lossen. Zij weten dat wij zulk een plan zoodra het ten uitvoer wordt gelegd zullen bestrijden. Ik denk dat de Engelsehen verstandig genoeg zijn om zich niet de vijand schap van de Arabische landen op den hals te halen. Zij hebben onze vriendschap noodig. Het waarschijnlijkste is dat de status quo Engeland's kostbaarste instelling gehand haafd zal blijven. Zij zullen zoowel de Arabie ren als de Joden naar "de Britsche vriendschap laten dingen. Zulk een oplossing zal natuur lijk tot ernstige botsingen tusschen Arabieren en Joden leiden, waarna beiden in hun hui dige positie zullen blijven. Geen der twee groepen zal het bestuur voeren. De Engel sehen zullen de bezetters blijven." Krantenstaking in Parijs Doordat Donderdagmorgen de typogra fen in geheel Frankrijk in staking zijn ge gaan, verschijnt in Parijs zoowel als in de provincie geen enkele krant. Twee bla den, die in Parijs verschenen, waren de Europeesche edities van de „New York ■Herald Tribune" en de Londensche „Daily Mail". De stakende typografen vragen een loonsverhoging van 25 procent, aldus Un. Press. De laatste „krantenstaking" in Parijs deed zich een jaar geleden voor, echter verschenen toen wel bladen in de provincies. Thans duidt alles er op, dat men hier met een algemeene staking te doen heeft, die betrekking heeft op het dagbladbedrijf in het geheele land. Tusschen de stakingsleiders, werkgevers en vertegenwoordigers van de regeering- Blum zijn intusschen besprekingen ge houden, die echter op het doode punt ge raakten en afgebroken moesten worden. Hawari zeide het te betwijfelen dat de aan staande Palestijnsche conferentie in Londen een nieuwe oplossing voor het probleem zou brengen. Joodsch beroep op den Paus. Het hoOTdkwartier van den Amerikaanschen bond voor een vrij Palestina heeft bekend gemaakt, dat het den Paus een memorandum heeft doen toekomen, waarin gewezen wordt op eent „epidemie van'*zelfmoorden, die de wereld zal schokken" onder Joodsche vluch telingen in de Europeesche kampen voor ver plaatste personen. In het memorandum wordt een beroep op den Paus gedaan, aldus meldt het hoofdkwar tier van den bond, den nood van deze men- schen te verlichten en voor hen vrede en veiligheid te verkrijgen. De oud-president-directeur der Neder landsche Spoorwegen Dr. ir. W. Hupkes en zijn echtgenoote waren de eersten, die gisteren over de weer in gebruik genomen spoorbrug bij Zaltbommel wandelden. Een Nederlander voor financiën Naar een bijzondere correspondent van het ANP verneemt is Nadjamoeddin Daeng Malewa geslaagd in het formeeren van een Oost-Indonesisch kabinet, waarin een Nederlander is opgenomen voor Financiën. Minister-president en minister van Eco nomische Zaken is Nadjamoeddin Daeng Malewa. De portefeuille van Binnenland- sche Zaken wordt beheerd door Anak Agoeng Gde Agoeng, zelfbestuurder van Gianjar (Bali). Voor Financiën is aan gewezen mr. M. Hameling, directeur van de Java-bank te Makassar. Voor Onder wijs: E. Katoppo, inspecteur van het L. O. Minahassa. De portefeuille van Gezond heid heeft dr. S. J. Larrouw, die van So ciale Zaken kapitein J. Tahija. Minister van Justitie wordt mr. Tjia Kok Tjiang, hoofd van de af deeling juridische zaken, residentiekantoor Makassar. Verkeer en Waterstaat Itomt aan E. D. Dengah, lid van den Adviesraad van het algemeene regee- ringscommissariaat voor Borneo en de Groote Oost. Minister v n Voorlichting wordt dr. G. R. Pantouw, lid van het col lege voor dagelij ksch bestuur in den Zuid- Celebesraad. Maandag installatie. De installatie van het nieuwe Oost-Indo nesische kabinet zal Maandag 13 Januari in het gebouw van den voormaligen raad van Ned.-Indië te Batavia plaats hebben. Hier zullen de nieuwbenoemde ministers Londen in den winter. Een fijne sneeuw begint'uit de grijze lucht boven Londen te vallen en zal het panorama der Engelsche hoofdstad spoedig met een witte wade overdekken als het tenminste geen motregen zal worden, nu de temperatuur ook in Engeland iets is gestegen. Noord-Amerika, zonder het precies te willen, een nieuwe ontwikkeling van de Duitsche macht voorbereidt en dat „ook ten onzent zekere tendenties noodzakelijk naar dezen kant drijven", dan vraag ik opnieuw: Wat is logischer dan een streven naar Europeesche federale Unie, waarbij Duitschland, in gelijkstelling met anderen, zou worden ingekapseld in een veel grooter geheel en als aanvaller onschadelijk ge maakt?. R. P. Visscherij'bericht Scheveningen Hedenochtend werden te Scheveningen aangevoerd uit Breskens 14.000 kilogram verSche haring. Deze versche haring werd uitsluitend aan de stoomerijen toegewezen. Vier wagens versche haring zouden nog naar Scheveningen onderweg zijn. In zee ter trawlvisscherij zijn de motor loggers Sch. 246, 57 en' 225. België en Nederland slaan de handen ineen Voor het levensbelang hunner havens Te Brussel zyn onderhandelingen be gonnen tusschen Belgische en Nederland sche autoriteiten in verband met de klach ten, welke in beide landen waren geuit betreffende het verkeer naar de Britsche en Amerikaansche zóne in Duitschland, dat door de autoriteiten in die zones langs de Duitsche havens aan de Noordkust wordt geleid, terwijl het volgens regel langs de Belgische en Nederlandsche ha vens zou moeten gaan. In verband met die klachten waren door de Belgische en de Nederlandsche regee ringen reeds diplomatieke stappen gedaan bij de regeeringen van Londen en Washing ton. Naar het schijnt zouden de jongste Nederiandsch-Belgische besprekingen ten doel hebben de laatste hand te leggen aan de pogingen, die verder in het werk wor den gesteld betreffende dit voor de econo mie van beide landen z9o belangrijke vraagstuk. De Koningin ontvangl Amsterdam's gemeentebestuur Gistermiddag heeft de Koningin het vol tallig gemeentebestuur van de hoofdstad ten paleize ontvangen. De wethouders en de raadsledenwerden aan de Koningin voorgesteld, waarna H.M. zich geruimen tijd met hen onderhield. Op de tafel in de troonzaal, waar de Vorstin Haar gasten ontving, stonden het zilveren middenstuk en de kandelabers welke tot het geschenk behooren dat de gemeente Amsterdam des- tijds de Koningin bij haar huwelijk schonk. den eed afleggen in handen van het tijdelijk staatshoofd Tjokorde Gde Rake Soekawati, in tegenwoordigheid van den lti-gouver-nettP-generaal dr.- H. van Mook, de overige leden van de Commissie-Gene raal, den legercommandant ]t-generaal S. H. Spoor, vice-admiraal A. S. Pinke, den directeur-generaal dr. P. J. A. Idenburg en vele andere hooge autoriteiten. De minister-president Nadjamoeddin heeft in een korte verklaring gezegd, dat dit kabinet een „constructiekabinet" kan worden genoemd. Men pleegt een dergelijk kabipet in West-Europa een zakenkabinet te noemen, doch hier, aldus Nadjamoeddin, is deze term minder toepasselijk wegens het ont breken van een volgroeid-partijenstelsel. Tevens duidt de naam van dit kabinet een bijzondere taak aan en wel deze, dat het alles nog moet opbouwen, van een grond wet af tot een departementale organisatie toe, waarbij zakelijke motieven den door slag zullen geven. Om kwart voor twaalf Vrijdagochtend stopte een versierd Diesel-electrisch directierijtuig bij de brug over de Waal bij Zaltbommel en de inzittenden stelden zich aan de Waardenburgzijde op. De nieuwe president-directeur van de Neder landsche Spoorwegen, ir. F. Q. den Hol lander, heette speciaal de eeregasten, den heer en mevrouw Hupkes, welkom. Ir. Den Holander belichtte de belang rijkheid van de brug in het Nederlandsch verkeerssysteem. Ook de vijand besefte het belang van deze brug en vernielde haar volkomen. Alleen het opruimen van de brokstukken en het puin duurde van Mei 1945 tot het einde van dat jaar. Aan het herstel kon men eerst beginnen, nadat uit de resten en door bouw van nieuwe onderdeelen het noodige materiaal was vervaardigd. Daarna moest men nog een jaar lang dagelijks met 400 man werken. De spoorwegen zijn nu bijna aan het einde van hun herstelprogramma, dat in 1947 geheel voltooid zal zijn. Aan deze brug is onafscheidelijk de naam verbon den van den pas afgetreden president directeur en spreker verzocht dezen toe te staan, dat de brug de dr. ir. W. Hupkes- brug genoemd zal worden. Ir. Hupkes, die daarna het woord_ voerde, verklaarde deze toestemming met dankbaarheid en trots te verleenen, om dat de brug een toonbeeld is van knappe ingenieurskunst en een bewijs van het doorzettingsvermogen van den Nederland schen werkman. Om precies 12 uur verrichtte ir. Hupkes de openingsplechtigheid. Ter informatie van het reizend publiek diene, dat zoolang de schipbrug bij Hedel niet is ingevaren, het spoorwegverkeer Noord-Zuid nog via Dordrecht of via Nijmegen gaat. Met de opening van deze brug is er voor de reizigers dus nog niets gewijzigd. Is na den ijsgang de Schipbrug bij Hedel weer in gebruik, dan zullen de N.S.-autobussen GeldermalsenDen Bosch hervat worden en rijden de treinen dus niet door naar Hedel. Het voornemen hiertoe kon niet ten uitvoer worden ge bracht, omdat er in Hedel nog geen perron is en evenmin een geschikte par keergelegenheid voor de autobussen. DE LAATSTE POGING IN CHINA. Gisteravond is te Nanking een verklaring der Chineesche_ centrale regeering gepu bliceerd, waarin wordt aangeboden met het communistische hoofdkwartier te Jenan besprekingen te voeren over „een volledig plan voor de beëindiging der vijandelijk heden en reorganisatie der regeering". Te Nanking beschouwt men dit als de laatste poging der centrale regeering tot onderhandeling met de Chineesche com munisten. Maar één ding geldt; hard werken {Van den speciale», verslaggever aan boord van de Willem Barendsz). Reeds eerder maakte ik er gewag van, dat het weer in de antarctische gebieden even onbetrouwbaar is als het ijs in een Hollandschen polder. Dit is ook deze week gebleken, want konden we op oude jaarsavond van een milde temperatuur genieten, het weer verandert nu wel vier keer op één dag. Hoewel we in de stre ken verkeeren, waarin het in dit jaargetijde bijna geen nacht wordt, hebben v/e de zon vandaag nauwelijks gezien. Het Sneeuwt en er hangen zware mistbanken. De tem peratuur beweegt zich om het vriespunt. Het is een sprookjeswereld, waarin we ons bevinden. We zijn weliswaar in open water, maar overal zien we ijsbergen, en de radar-installatie, waarmee de „Willem Barendsz" is uitgerust, bewijst goede diensten om ze tijdig te signaleeren. Aan boord wordt gezwoegd. De man nen hebben het niet makkelijk. De arbeid gaat rusteloos voort. Nog steeds wordt ge werkt in twee ploegen, die achter elkaar 12 uur in touw zijn, met slechts korte on derbrekingen voor het eten. Alle dagen van de week zijn gelijk. Ook op Zondag wordt gewerkt. De walvisschen storen zich niet aan den rustdag en voor de „Willem Barendsz" is elke dag, dien ze in de IJszee doorbrengt, kostbaar. Toch wordt de Zondag van de andere dagen onderscheiden, doordat we dan krentemik te eten krijgen, een potje bier drinken of er een borrel wordt geschon ken. Men moet het werk van de mannen niet onderschatten. Na de dag- of nachttaak vallen ze doodelijk vermoeid in hun krib. Er is niets aan te doen: er móét op deze wijze gewerkt worden, want het is alsof de walvisschen aan een loopenden band worden aangevoerd. De jagers varen ge durig af en aan en brengen soms drie tot vier walvisschen tegelijk mee, die dan in snel tempo de eerder beschreven bewer king ondergaan: ontspekken, ontvleezen, zagen, naar de fabriek. De fabriek, waarvan ik al een beschrij ving gaf, draait volop. De bemanning gaat onderling al weddenschappen aan ten aan zien van de grootte der productie. Zooals bekend, ontvangen de leden van de be manning, van hoog tot laag, een bonus voor eiken gevangen walvisch, welke va rieert naar gelang hun functie. Welnu, „bonus" is het slagwoord aan boord ge worden. Het schip zelf is onherkenbaar. Er is niets meer over van den aanblik, dien het had in de haven van Amsterdam en IJmuiden. Dat zal me een sehoonwas- scherij worden als we terug zijn. Ook voor de doktoren aan boord is er thans werk aan den winkel, want bij dezen arbeid kan het niet anders of er komen telkens weer kleine verwondingen voor, die onmiddellijk medisch moeten worden behandeld. Gelukkig beschikken we over penicilline en daarmee genezen de won den wonderwel. Ook slikken we veel vi tamine-tabletten. Russen zouden bases op Spitsbergen verlangen Volgens den dïplomatieken correspon dent van de Londensche Times verluidt, dat de Sovjet-Russische regeering de Noor- sche regeering verzocht heeft om facilitei ten voor het aanleggen van militaire bases op het eiland Spitsbergen. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. De correspondent re leveert, dat tijdens den oorlog door een ge allieerde raid den Duitschers het gebruik van de Spitsbergsche steenkool werd ver hinderd. De geheele Noorsche bevolking van het eiland werd na dé raid naar Enge land overgebracht. Later vestigde zich een kleine Noorsche groep, hoofdzakelijk be last met meteorologische werkzaamheden, op het eiland. Onder verwijzing naar het desbetreffen de bericht in de Times geeft de Noorsche „Aftenposten" het volgende commentaar: „Het is volkomen absurd te denken, dat onze bondgenoot Sovjet-Rusland eenig on der Noorsche souvereiniteit staand gebied zou wenschen te verkrijgen of te gebrui ken. Tenzij wij anders zullen vernemen, moeten wij weigeren te gelooven, dat dit bericht op waarheid berust". Prof. Karl Mannheim, een van 's werelds grootste sociologen, is op 53-jarigen leeftijd m zijn huis te Londen overleden. In 1933 als pro fessor in de sociologie uit Frankfort verdreven, werd hij te Londen tot lector aan de onder de universiteit ressorteerende school voor sociolo gie verbonden. De overledene was aangewezen voor het voorzitterschap van de Europeesche sectie der Unesco,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1