C mm J Litteraire kantteekeningen Bezoek aan Hitler's bunker De radlio geeft? Panda en de Meesterdief Wereldnieuws Zaterdag 11 Januari 1947 2 Hoe Berlijn er thans uit ziet Moltke en Bismarck staan nog arrogant in den Tiergarten pangpang vervolgens (Van onzen specialen verslaggever) YXflJ gaan dus naar de ReichsRanzlei. Dat wil zeggen naar wat eens de Reichskanzlei was. Want wat er nu nog staat van dezen imposanten bouw zijn mu- rcn-met-niks-er-achter. De Russen zijn bezig er de marmerplaten uit te halen, eenige werklieden zijn aan het opruimen en een stokoude vrouw die om de tien mi nuten een lepel puin een meter verder neervleit; leidt mij rond. Ik denk aan het verleden en ik herinner mij alles weer; ik zie die Teutoonsche pracht en praal weer voor mij. Ja, ja: zóó moet destijds het pa leis van niemand minder dan Zeus eruit hebben gezien! En zoo was het in Hitler's bunker in den tuin, twaalf meter onder den grond Iniet anders. Kamertjes van vier bij vier. De grooie man had niet te klagen w^it er was warmte, water en licht en bovendien hield Eva Braun hem gezelschap. Mij dit realiseerend dacht ik aan een uitspraak van een latijnsch schrijver die eens en de man- was een gróót psycholoog! den schoonen zin schreef: „Amare ei sapere vix Deo conceditur" of te wel: „Beminnen en zijn verstand bij elkaar houden staat nau welijks in de macht van een God" Voor dezen bunker stond een soldaat die tenslotte een Rus bleek te zijn. Ik schar relde mijn verbleekt Bulgaarsch bij elkaar _o. en -begroette hem met „Goeden dag". Van strasse, wég, uitgebrand. Adlon "kapot, op- hetzelfde zei hij. Wat wilt u? Toen.was Zjj jn de Vossstrasse hebben de Duitschers mijn Bulgaarsche kennis voorloopig ten j alweer een restaurant ingericht en zijn zij einde en dies zei ik: „Naar binnen!" Hij bezig de fagades met stutten én schuttingen sprak alleen maar Russisch en schudde j te schragen. Het groote café König volko zijn kaalgeschoren hoofd. Ik liet den duimmen verwoest, de Fransche legatie bij het „Pst.Achtung. pang.benzin. met beide handen door de lucht zwaaide om de om zich heen grijpende vlammen te symboliseeren, Ah.... stootte de Rus uit en wees ergens naar een hoek van den tuin Toen wij buiten stonden waren wij oogenblikkelijk door een aantal schoffies omringd die ons gestolen insignes tracht ten aan te smeren. Zij brabbelden Engelsch en ik informeerde waar zij dat hadden ge- leex-d. „Op school", zeiden de heeren Geen Tier en geen Garten. Ik wandelde door de volkomen vernielde binnenstad naar de beroemde Tiex-garten en werd nijdig, want ik ontdekte allereerst de standbeelden van Moltke, Roonn en Bis marck, nog even pedant en arrogant als zij ook bij hun leven waren. Jammer dat zij dit alles niet meer heb ben kunnen zien dacht ik, dat had ik ze nou zoo drommels graag gegund. Want de Tiergarten bestaat niet meer. Die is weg, die is volkomen weg. Daar is geen Tier en geen Garten méér. Maar U ziet wèl allerlei met planken en anderen rommel afgescho ten lapjes grond waar de Berlijners hun groente telen. Zij kwamen daar- met de zelfde vaart heen gesneld als de menschen, die in Afrika hebben gehoord dat er ergens goud te vinden is. En weer vervolg ik mijn weg. Behren- van mijn rechterhand spreken; 't gaf niets. Hij vertelde mij dat hij „cavalerist" was. Dat begreep ik allang want zijn beenen stonden zoo krom als een hoepel. Ik gaf mijn wenschen in het Duitsch, het Fransch en in het Engelsch te kennen, maar pas eenige krachttermen brachten succes. Ik ontmoette er een Servischen collega, die met alle geweld wou weten waar de bewoner was verbrandDe soldaat zweeg als het graf waarop de Serf wan hopig uitriep: De Vereenigde Staten willen Engeland een standbeeld van Churchill ten geschenke geven. Er is reeds een ontwerp voor ge maakt dat men hier ziet afgebeeld. Het monument krijgt reusachtige afmetingen: De hoogte is op ongeveer 50 meter gepro jecteerd! De punt van Churchill's sigaar zal een lichtbaken worden, dat in verren omtrek zichtbaar zal zijn. Het beeld zou een plaats krijgen op de rotsen van Dover, met het gezicht naar het Europeesche vastelands HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00 Nieuws. 19.15 Luisterspel „Buffalo Bill". 19.45 Rubriek van den Wederopbouw. 20.00 Nieuws en gewone man. 20.15 Platen. 20.30 Licht baken.. 21.00 Radio-potpourri 22.00 Platen op ver zoek. 22.50 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.20 Lich te muziek. HILVERSUM II, 415 M. en 218 M. 19.00 Pianorecital. 19.30 Uitzending voor de rijpere jeugd. 20.00 Nieuws, en Dingen van den dag. 20.15 „De blauwe serpentine" radio-operette. 21,00 Socialistisch commentaar. 21.15 Dansorkest. 21.45 Luisterspel. 22.15 Gltaarsoli. 22.30 Brieven aan iedereen. 23.00 Nieuws. 23.15 Hobby-hoek. 23.30 Filmsnufjes ZONDAG HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Van man tot man. 8.30 Pro- testantsehe studiodienst. 9.30 Nieuws. 9.45 Piano trio van Roussel. ,10.15 Hoogmis. 12.15 Boekbe spreking. 12.30 Lunchconcert. 13.30 Apologie. 13.45 Platen. 14.15 Luisterspel „De verraders poort". 16.00 Vioolconcert van Mozart. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Gereformeerde kerkdienst. 18.30 Voor de Strijdkrachten. 19.15 Kent gij Uw Bij bel? 19.30 Nieuws en Sport. 20.00 Actualiteiten en gewone man. 20.15 Lichte muziek. 20.55 Luisterspel. 21.15 Amerikaansche noviteiten. 22.00 Nieuws en Avondgebed. 22.35 Strijdkwartetten van Mozart en Schubert. 23.10 Platen. HILVERSUM II, 415 M. en 218 M. U.00 Nieuws. 8.30 Voor den tuin. 8.45 Platen. 9.15 Postzegelpraatje. 9.30 Platen. 10.00 H. G. Cannegieter spreekt. 10.15 Strijkwartet. 10.55 Poëzie. 11.15 Kleinkunst. 12.00 Platen. 12.30 Zon dagclub. 12.40 Vrouwenkoor. 13.00 Nieuws. 1315 Musette-orkest 13.50 Spoorwegen spreken. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Kamerorkest m.m.v. Theo v, d. Pas, plano. 15.30 Filmpraatje. 15.45 Platen. 16.30 Voor de vrouw. 16.40 Sport. 17.00 GG.-Caba ret. 17.30 Oome Keesje. 18.00 Nieuws en sport. 1930 Cursus „Vrijzinnig Christendom nu" 19.00 Piotestantsche studiodienst. 20.00 Nieuws en actualiteiten. 20.15 Walsen. 20.45 Hersengym nastiek. 21.15 Piano. 21.35 Luisterspel naar Dickens. 2210 Platen 23.00 Nieuws. 23.15 Dans- «rkest. Brandeburger -Tor, waarvan het vierspan ook al een stevige peuter heeft gehad, ka pot, maar Friedrich de Derde kijkt er nog naar met een ietwat somberen blik.En de Rijksdag? De oorlog deed nog beter werk dan destijds Göring en consorten! En dan kom ik aan den geweldigen groen- gekleurden bunker tussehen Bahnhof Zoo en Tiergarten, die nu in een ziekenhuis is getransformeerd. Het Robert Koch Krankenhaus is er in ondergebracht en de directeur voert ons rond. Ik* merk al heel gauw dat hij den verleden tijd zoo beroerd nog niet vond, maar hij doet als iedere Duitscher en doet dus alsof. Het is een gebouw met ramen en heeft, bij een breedte van 70 meter, een hoogte van liefst maar even 45. Op het dak staat nog de luchtafweer en men ziet hoe de Rus sische kanonnen, die toch waarschijnlijk ook niet van bordpapier waren, enkel een paar scherven van de dikke muren hebben kunnen afslaan. Men ziet ook nog de mu- nitiekisten bij deze kanonnen, liften brach ten dit voedsel in snelle vaart naar boven. In dezen bunker konden destijds 6000 men schen bij luchtalarm een schuilplaats vin den en er was tevens een Luftwaffe-lazaret ingericht. Thans is dit gebouw voor vijfhonderd patiënten ingericht; het is alles volkomen modem. Er is een röntgenzaal, een opera tiekamer, en er is eigen water en licht. Kortom er is eenvoudig alles. Zes groote liften zorgen voor een sppedig transport der patiënten, men laat mij boven in het gebouw heel eenvoudige kamers zien waar oude patiënten den winter van hun leven kunnen doorbrengen en een zestal doctoren hebben den ganschen dag de handen vol werk. Ook dit gebouw zal later naar men vertelt opgeblazen worden. DE MAREES VAN SWINDEREN. Nederlands, standpunt inzake Duifschland Buitenlandsch bericht rpreekt van definitieve vaststelling De I-Iaagsche correspondent van het AFP (Agence France Presse) schrijft, dat het Nederlandsche standpunt ten aanzien van Duitschland, zooals dat aan de con ferentie van plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandsche Zaken zal worden voorgelegd, thans definitief be paald is. De Nederlandsche eischen ten aanzien van Duitschland, aldus zegt de correspondent, liggen voornamelijk op eco nomisch gebied. I-Iet herstel van de vroe gere handelsbetrekkingen met Duitschland is onontbeerlijk voor het economisch her stel van 'Nederland. De aanspraken op grenswijzigingen komen op het tweede plan. De Nederlandsche regeering verzoekt daarom een opleving van de Duitsche eco nomie te bevorderen, voorzoover die zich verdraagt met de veiligheid van Europa. Die veiligheid zou volgens de Nederland den door een federatief statuut Duitschland met een gecontroleerde cen trale regeering. De economische politiek van Duitschland zou gecoördineerd moe ten worden in een tol-unie, en eveneens onder contröle moeten blijven. De te voe ren uniforme economische politiek zou ge baseerd moeten worden op herstel van een vrij goederenverkeer, instelling van een louter fiscaal tarief, het tegengaan van dumping en kartelvorming. Nederland maakt voorts aanspraak op exploitatie van mijnen onder een exterritorialiteits- regeling, waarbij de gedolven producten als Nederlandsche koopwaar beschouwd zouden moeten worden. Schaken Van Scheltinga favoriet in Hoogoven-tournooi Verrassende nederlaag van Kottnauer i De zevende ronde van het Hoogoven-Schaak- tournooi heeft opnieuw bewezen dat de Am sterdammer Van Scheltinga in uitstekenden vorm blijft. In een zeer ingewikkelde partij, waarbij I-Ienneberke (zwart) remise-kansen had, werd hij wederom winnaar. De grootste verrassing bezorgde de Hagenaar Pruyt door Kottnauer, die toch als een grootmeester geldt., het onderspit te doen delven. Een niet minder riskanten strijd leverden Cortlever en de Haarlemmer Marwitz. Deze partij eindig de in remise, evenals Buntdr. De Groot. De partij O'Kelly de Galway tegen v. d. Tol werd afgebroken. In de A-groep tienkampen moest de jonge Haarlemmer Bouwmeester tegen Grapper- haus opgeven. De Fries Mulder van Leens Dijkstra herstelde zich en won van mr. Van Eykern. De 17-jarige Amsterdammer G. Prahl, die thans van dr. De Graaf in de B-groep won, blijkt een openbaring, want behalve een af gebroken partij op winst .tegen Biesheuvel heeft hij al zijn partijen overtuigend gewon nen. De H.O.S.'er Suiker is ook weer in de running. Hij won van M. Brouwer en staat thans no. 2 op de ranglijst. G. Paardekooper en W. Steeman speelden broederlijk remise, waardoor eerstgenoemde toch in de kopgroep blijft in groep C. Evenals vorige dagen kan van de ontwik keling der acht- en zeskampen door vele af gebroken partijen weinig worden gezegd en dus zullen de uiteindelijke uitslagen eerst na Zondag bekend worden, evenals van de vier kampen. die heden een aanvang nemen en waardoor het totaal aantal tournooi-deel- r.emers wordt opgevoerd tot 238 personen. De president-directeur der Hoogovens, ir. A. H. Ingen Housz, zal dit evenement voor Bever wijk openen. Dc partij KottnauerPruyt was een En gelsch vier-paardénspel. waarbij wit in groote strijdlust een pion offerde en zwart duidelijk reageerde. Kottnauer had het hierbij om winslvoordeel te trekken, moeten laten, maar hij offerde nog een pion, waardoor de Hage naar gelegenheid kreeg Dame-ruil te forcee- ren. In het eindspel verkreeg zwart dus twee pionnen meer, waarop door stukwin'st Pruyt de partij te zijnen gunste 'bij den 24en zet deed beslissen en de Tsjech bij den volgenden zet opgaf. Bunt—dr. De Groot speelden Koning-gam biet met een zet vaó Breyer Df3. Zwart week door na Pc6 onmiddellijk d5 te spelen van de theorie af. Gevolg hiervan was, dat de Dames spoedig van de borden verdwenen en de par tijen een meerderheid van twee pionnen resp, op D. en K.-vleugel behielden. Na een scher pen strijd won zwart pion op den K.vleugel waarna wit een doorbraak op D.-vleugel forceerde, die zóó sterk was, dat dr.-Oe Groot remise aanbood. De Aljechin-verdediging vond haar toe passing in den strijd tussehen Cortlever en Marwitz. Zwart kreeg,door zet Dc7 goed spel, waarna Cortlever op fo pion nam, hetgeen uitermate riskant bleek, zwart herstelde zich nog tijdig' en forceerde remise. Een verrassend verloop had de ontmoeting Van Scheltinga—Henneberke met een Me- raner-verdediging. Er ontstond een zeer in teressante en uiterst ingewikkelde partij met dame-pion-spel. Zwart speelde op complica ties, die onder groote spanning een goede aanvalssteliing bereikten. Door een toren offer kon de favoriet Van Scheltinga nog net remise foreeeren, doch Henneberke wilde meer, kwam in uitersten tijdnood, hetgeen bijzonder verrassend was onder de gegeven omstandigheden en moest daarom na 40 zet ten gewonnen geven. De Belgische gast O'Kelly de Galway, die met zwart tegen 'den Leeuwarder v. d. Tol speelde, vond een Pf3-opening van wit, welke op handige wijze werd gespeeld. De Belg won hierdoor kwaliteit en met vermoedelijk winst kansen voor O'Kelly werd deze ontmoeting afgebroken na 40 zetten. De stand in de Hoofdgroep is na de 7e ron de: 1. Van Scheltinga 6 p. en 1 afgebr. partij; Cortlever 5 p.; 3. Kottnauer 4 p.: 4. Pruyt 4 p.: 5. dr. De Groot 3'/.> p.: 6. Marwitz 3 p.; 7. O'Kelly 2'/« p. en 1 afgebr. partij; 8. Bunt 2Va p.; 9. v. d. Tol 2 p. en 2 afgebr. partijen; 10. Henneberke Va p. Indien O'Kelly—v. Scheltinga en Kottnauer v. Scheltinga geen verrassingen opleveren in het weekeinde, kan de Amsterdammer zich ongeslagen winnaar van dit negende Hoog oven-tournooi noemen. De bonte avond. Des avonds werd den schakers door vrien den van de Hoogoven-Tournooiclub een bonte avond in het Kennemer Theater aangeboden. Hierbij gaf ook de adspirant- en ex-wereld kampioen schaken dr. Max Euwe. blijken van belangstelling door zijn tegenwoordigheid. De tournooileider, de heer P A. Veldheer, opende dezen avond, waarna een vlot en bont programma, verzorgd door de oude „Water- vliet"-groep volgde. Voetbal V.S.V. naar Luxemburg Het eerste elftal van V.S.V. zal Zaterdag vóór Paschen een bezoek brengen aan Du- delange in Luxemburg en daar uitkomen tegen het stedelijk elftal. Dit elftal telt niet minder dan zeven in ternationals, onder wie de bekende Feller 1 en Feller 2. Het elftal is in zijn geheel samengesteld uit de spelers van de Luxem- burgsche kampioensploeg Stade en nr. 2 Biljarten Kobus was gisteren minder op dreef Hij verloor van Van Loon De middagpartijen van den tweeden dag van het biljartkampioenschap le klasse 45/2 verliepen over het algemeen wat stroever dan die van Donderdag. Zoo was vooral Kobus veel minder op dreef. In 31 beurten verloor hij na een lange, weinig interessante partij van Van Loon. Van Loon 400 31 71 12.90 Kobus 330 31 59 10.64 Des avonds stond de partij tussehen Kobus en Teegelaar op belangrijk hooger plan, Tot de 7e beurt bleef de strijd vrijwel gelijk. In de 8e beurt stond Teegelaar op 5 en begon Kobus dank zij twee poedels van zijn tegenstander uit te loopen. In de 11e en 12e beurt scoorde hij 87 en 55. Teegelaar bleef nog even goed volgen door in dezelfde beurten 60 en 66 te maken, echter weer gevolgd door twee poe dels. Kobus maakte in de 16e beurt een einde aan de partij en noteerde het hoogste tot dus ver behaalde gemiddelde, n.l. precies 25. Kobus 400 16 87 25.— Teegelaar 275 16 66 17.18 De verdere uitslagen luiden: Teegelaar 400 30 77 13.30 Kruithof 370 30 78 12.33 Eichelsheim 400 30 88 13.33 Hoogland 324 30 34 10.80 Hoogland 400 31 86 12.90 Lubach-..'.378 31 71 12.12 Van Loon 400 27 52 14.81 Kruithof 382 27 66 14.19 Na twee dagen gaat Kobus aan het hoofd met zes matchpunten en een gemiddelde van 17.79. Zijn gemiddelde doet verwachten, dat dé Haarlemmer, als hij tenminste boven de 17 blijft, naar de hoofdklasse zal overgaan en over 14 dagen in Apeldoorn zal mededingen naar den hoogsten titel. DUITSCHLAND 1 JULI ONTWAPEND. Generaal-majoor Harper, hoofd van de afdeeling gewapende strijdkrachten van het Amerikaansch militair bestuur, heeft medegedeeld, dat de „physieke" ontwape ning van Duitschland practïseh voltooid 's. „Over het algemeen", aldus Harper, „wordt verwacht dat al het Duitsche oor logsmateriaal tegen 1 Juli uit den weg ge ruimd zal zijn." Tekort van 25.000 woningen in Den Haag (Van een Haagschen berichtgever) De woningnood in Den Haag behoort tot de ergste in het land. Tijdens den oorlog daalde het aantal inwoners met 80.000, doch de meesten kwamen terug en ook vele anderen vestigden zich na de bevrij ding in de hofstad, zoodat het inwonertal met 85000 toenam. Bovendien telt Den Haag momenteel 11000 gerepatrieerden uit Indië, die allen bij anderen inwonen. Tij dens de bezetting gingen door de Duitsche afbraak en door oorlogsgeweld 10.000 wo- 'ningen verloren. Sinds Mei 1940 werden 10.000 huwelijken gesloten. Het geboortecijfer dat vóór den oorlog 15 per '1000 bedroeg steeg tot 37.7 per duizend- Ook de huwelijksfrequentie vertoont geen daling. Het tekort aan woningen kan gevoege lijk op 25.000 geschat worden en het neemt nog steeds toe. Gladheid veroorzaakte botsing op afsluitdijk Gistermorgen is op den afsluitdijk een ongeluk gebeurd. Ondanks de waarschuwing dat de af sluitdijk door de gladheid niet berijdbaar was, hebben verscheidene chauffeurs den ovetrocht toch gewaagd. Een autobus van de N.A.C.O., die de verbinding Alkmaar-Leeuwarden onderhoudt, botste tegen een vrachtauto. De bus werd aan de linkerzijde geheel opengereten. Van de 15 passagiers werden er 6 min of meer ernstigge wond. Zij zijn naar een ziekenhuis in Den Hel der vervoerd. In cabine van vrachtauto verbrand Gisteravond is een vrachtauto, wellke van Gorinchem op weg' was naar Rotterdam, na bij OudijAlblas door de gladheid van den weg geslipt, over den kop geslagen en in brand geraakt. In de cabine zaten drie personen. Een hunner kwam in de vlammen om, de tweede kreeg zeer ernstige brandwonden en is in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. De derde inzit tende liep enkele onbeteekenende kwetsuren op. Over Muziek In de Wieringermeer heeft men alles wat van de door het water vernielde huizen en boerderijen over is, zooals kapspaiiten, vloerdelen en dakkapelletjes verzameld. Wat nog bruikbaar is wordt gebruikt bij den wederopbouw. sche regeering gewaarborgd moeten wor- ""rg&c. den door een federatief statuut voor ™0IV v Onderhandelingen worden gevoerd over een eventueel tegenbezoek der Dudelanger voetballers tegen de Pinksterdagen, tijdens welk tegenbezoek twee wedstrijden ge speeld zouden worden. NEDERLANDSCHE CONTRÖLE OP BRITSCH VRACHTSCHIP De marinevoorlichtingsdienst heeft bekend ge maakt, dat de Britsche vrachtboot „Empire May- rover" dooi' een Nederlandsch oorlogsschip van Cherlbon tot Semarang is geëscorteerd en daar na doorzocht, zulks in overeenstemming met de contröle, welke sedert vorig jaar door de Ne derlandsche marine wordt gehouden op den import van wapens en munitie in republikein- sche havens. GODFRIED BOMANS. Sprookjes; ingeleid en'geïllustreerd door H. L. Prenen. Elsevier, Amsterdam- Brussel. Prenen, inleider en illustrator van dit sprookjesboek, heeft in een dichterlijke ouverture vaardig en geestig aan Godfried Bomans den alouden stoel van" Moeder de Gans aangeboden, waar „de geur waait van lang gedroogde rozen uit haar japon van zwart en zilvergaas". En Godfried Bomans nam er een sprookje in een sprookje op plaats met de onbevangenheid en eenvoud, die alleen aan het spel der fantasie den glans kan geven van de kinderlijke verbeelding der volwassenheid: ons onbedorvenste deel. „Hier is wat gij zocht achter den horizon", belooft Prenen. En waarachtig: hier is een tweede wereld als een phoenix Uit de asch van déze wereld verrezen Bomans vertelt op zijn wijze, met zijn humor, met zijn on opgesmukte eerlijkheid, simpel alsof alle menschenharten nog simpel waren en wie wil kan zich te luisteren zetten, met méér dan zijn ooren alleen. Is het moeilijk, zulk een luisteren? Ach, denk je in, op een zomer morgen in het gras te liggen, in een verstolen hoekje van de wereld. Lig en kijk en vergeet veel en laat je verbeelding vrij spel; en je zult klein en de wereld zal groot worden, zóó groot en hoog dat je de kleine lieflijk heden die ons gegeven zijn. weer ziet en hoort en herkent en je een spanne tijds gelukkig bent. Een korenveld zal een blond oerwoud kunnen zijn, een grashalm, een juist-ontdekt wondergewas. Dan zul je de taal van de die ren verstaan met mensehelijke ooren en ook den zin van het menschenleven en misschien zal het je dèn beschoren zijn om als Bomans' rijke bramenzoeker de schoonheid der dingen weer te zien met de onschuld van den eersten mensch: de dauwdruppels als diamanten, de vijvers als spiegels, de lucht als een hémelseh gewelf, de boomen als zuilengangen en niet ver van je paleis zul je den nachtegaal het schoonste gedicht kunnen hooren zingen, zoo rijk, zóó rijk is de zegen der onbevangen heid, van het sprookje in ons hart. Trotseer niet het gevaar ervan te verhalen, want je zult voor een fantast gehouden worden als 15. Even later stond Joris Goedbloed voor de gevangenis en belde aanlang en luid. „Komaan, vriend!" sprak hij tot de toesnellende portier. „Haast U! Ik wens een der gevangenen te verhoren. Welaan wat kijkt ge suf? Ik ben de president van de Hoge Raad, hier is mijn machtiging!" Hij greep een kaart uit de portefeuille van den rechter en zwaaide daarmee voor de neus van den portier. „Zeker, meneer de president! Zeker" zei de brave bewaker zenuwachtig. „Wie wilt u verhoren, excel lentie? Neem. me niet kwalijkik herkende u niet. Ik heb u hier nog nooit gezien. „Dat klopt! Alium! Dat komt uit! Ik wens een zekere beklaagde Panda te zien. Een belangrijk en gevaarvol misdadiger! Voer mij tot hen! Haast u vriend! Haast u!" De portier haastte zich en stak bevend van de zenuwen een sleutel in een slot. „Hier zit hij!" zei hij„Gaat u binnenmeneer de president!" de bramenplukker, diè als bedrieger werd opgehangen, tenzij je als Bomans het geluk hebt, een sprookjesverteler te zijn, in wien men gelooft omdat wel ieder van die andere wereld weten wil. En dan nóg, al ben je dat, kan het verlangen in je wakker worden, ééns een werkelijken kabouter te zien je zult er het leven mee verliezen, maar den hemel mee beërven. Maar goed: lig en leef in het sprookje en je zult Anila uit het meikevers gezin van de Dobbelmansen ontmoeten', die niet schreeuwen en niet wiebelen mocht, om dat ze een Dobbelmans was en in een bloem kelk met drie meeldraden woonde (niet in één met vier. zooals de Netelmannen) Anita, die moest trouwen met Jan Rinkelaar en niet wilde, omdat ze een levensgezel ver langde met gouden vleugels en zilveren dek bladen en hoopte te wonen in een paarse papaver. "Weet je, wat er van Anita werd? Ze sliep, ze maakte visites en ze- trouwde met Jan Rinkelaar, en Jcreeg kinderen die niet mochten schreeuwen en wiebelen, omdat ze Rinkelaars waren. Ja, zoo gaat dat. Zeker zul je ook het Lachkruid ontdekken dat op de plaats groeit, waar het hoofd be dolven ligt van den vroolijken Hans, die in het, land der ernstige Tubanters niet kon na laten de wereld een feest en het leven een lach te vinden het lachkruid, waarvoor de geleerden een naam en de gezegenden een neus hebben. Goede gedachten zullen je worden inge fluisterd en de moed zal je worden geschon ken ze tot daden te maken. En meer nog: je zult stellig de lieftallige prinses Stoepje zien en van haar houden Prinses Stoepje, die sterven ging, omdat ze werd uitgehuwelijkt aan een prins van principes, waaruit hel leven is weggevlucht, maar toetssteen bleven voor den Koning, al waren het maar het spelletje van „Jan, waar ben je?" en de dagelijksche rijtoer en de onontkoombare erwtensoepDe schoone Prinses Stoepje kwijnde eraan weg en het paleis werd tot een dorre zandvlakte, waar Zondags de kinderen taartjes bakken en af en toe een soepbord vinden van de principieele erwtensoep, Anna, de eendagsvlieg, zal je voorbijgon- zen, terwijl haar vliegenzorgen en -vreugde, haar levens- en stervenslot zich voltrekken tussehen een enkelen zonsop- en ondergang. En je zult voor het eerst van je leven Frede rics ontdekken, die gelukkige hen, die de stem van haar natuurhart volgde en eieren legde en kuikens kreeg Is er wel een bekoorlijker vorm om den weemoed te verbergen en weg te lachen dan de humor van een sprookje, van déze sprook jes? Weemoed, hier? Bomans heeft te intiem gepraat met Johannes, den kikkor, die een klein beetje een dichter was. om er niet van le weten. Die kikkerdichter Johannes was voor een poëet heel netjes aangedaan, hij was net een gewone kruide- of rentenierende kikker. Maar hij liet zijn kroos staan dat was vanwege den weemoed in zijn oogen, zegt de sprookjesverteller, vanwege zijn ver langen naar een andere sloot. Vandaar Johan nes' kikkerlijk dichterschap. En vandaar deze sprookjes, sprookjes met humor, zooals geen ze geschreven heeft en geen ander ze schrij ven zal dan Bomans. Prenen illustreerde: hij mist de technische vaardigheid, maar hij vergoedt ruimschoots dit tekort door ae oorspronkelijkheid van zijn fantasie, die rijk genoeg is om de verrassen de invallen van Bomans in sprookjessfeer te beelden, „Ik ben een god maar hoelang zal dat duren? Vanmorgen nog verregend en vervuild, Mistroostigheid tussehen twee blinde muren, Heb ik vandaag opeens mijn ziel geruild." Zoo dicht Prenen. Welaan, ruil je ziel, voor den duur van deze sprookjesvertellingen. Je zult er rijker mee worden. C. J. E. DINAUX. Programm a-m uziek NAAST de vocale en absolute muziek kent men het verschijnsel der programma muziek. I-let is .een kunstsoort, waarbij de componist zich laat leiden door een program ma; d.w.z. hij vormt zijn meestal instru mentale compositie naar den inhoud van. een gedicht of proza-fragment, naar een le gende of historische gebeurtenis. De hoorder volgt dus bij de uitvoering van een dergelijk werk de muzikale schilderij van een bepaald gegeven; hij hoort een soort muzikale film, waarbij hij zich de beelden voor den geest haalt. Het is dus een soort fantasie-spel, waarbij de muziek werktuig is. Berlioz, Liszt en Richard Strauss waren meesters in dit genre. De „Symphonie fantastlqué" van Ber lioz is de schildering van het romantische leven van den artist. De componist schreef in proza het verhaal en men pieegt dit verhaal in het concert-programma ter oriënteering van den hoordef af te drukken. Liszt las bij de Lamartine het gedicht „Les préludes" en zette de gedachten-ontwikkeling in een Sym phonie om; Strauss deed hetzelfde met het. gedicht „Don Juan" van Lenau. Meestal hee- ten dergelijke composities symphonische ge dichten. Fransche voorbeelden van program ma-muziek zijn o.a. Le chausseur maudit van César Franck en de Danse Macabre van Saint Saëns. Het is tegelijkertijd een aantrekkelijk en gevaarlijk genre, deze programma-muziek. Het is aantrekkelijk voor den hoorder, omdat hij zich met zekere realiteiten kan bezig houden, welke hij bij een absolute Symphonie mist; het is gevaarlijk, omdat bij een pro grammatisch werk de .hoorder de „t'ilm"- waarde der compositie kan verwarren met de feitelijke muzikale beteekenis. Wanneer een aandachtig toehoorder zou zeggen: „je ziet het voor je, het is net echt, dus het is prach tige muziek" dan trekt hij een scheeve conclusie. Als hij zou opmerken: „ik was zoo geboeid dat ik het programma eigenlijk ver gat" dan wijst dit op een zuiver muzikaal vvaardeeren. Wanneer de componist zich ten. doel stelt, zoo precies mogelijk „filmachtig" een en ander wee.r te geven, werkt hij minder goed als muzikaal kunstenaar dan wanneer hij naar aanleiding van een „programma" een zelfstandig muzikaal stuk componeert Men kan van Strauss' „Don Juan" houden of niet, men zal altijd moeten toegeven dat het een voortreffelijk stuk symphonische muziek is, dat zijn titel en al de .gebeurtenissen wel mis sen kan. Het romantische verhaal is psycho- logisdh interessant, maar de thematiek en de ontwikkeling der contrasteerende motieven van Strauss zijn op zichzelf volwaardige zaken, die geen buiten-muzikale hulp noodig hebben. Een voorbeeld van klassieke waarde is het wereldberoemde orkestwerk „L'apprenti sor- cier" van Paul Dukas. De componist las de ballade „Der Zauberlehrling" van Goet.he en er ontstond een volmaakt muzikaal scherzo in volkomen beheerscht muzikalen vorm. Het blijft altijd aardig en boeiend, het gestroom en gerinkel uit het verhaal te hooren en daar- tusschen het bezwerende woord waar te ne men, maar de feitelijke waarde is het muzi kale spel der contrasten. Men noemt de programma-muziek een „om zetting" van een onderwerp in muziek. Ik geloof niet dat die omzetting bestaat. Niets kan omgezet worden in muziek. Het is echter wel waar dat in alles „muziek zit", dat wil zeggen: allerlei onstoffelijke en stoffelijke zaken kunnen muziek doen ontvonken. Er is echter een verschil tussehen oorzaak en aan leiding: de aanleiding kan buiten den com ponist bestaan, de oorzaak ligt in den artist zelf. De componist kan met een soort bewon dering of dankbaarheid de aanleiding in zijn werk betrekken: het is echter als verantwoor ding niet noodig en meestal ongewenscht. Overigens is het moeilijk, de grenzen van het genre vast te stéllen Is de zesde Sym phonie van Beethoven (Pastorale) die de na tuur „weergeeft", geen programma-muziek? Beethoven was waarschijnlijk bang voor een bepaalde waardeering en noteerde erbij: „mehr Ausdruck der Empfindung als Ton- malerei" met andere woorden: mijn ge voelsuitdrukking is de hoofdzaak. Of is deze Symphonie. die zeker niet mooier is dan de eerste of de tweede, welke tot de absolute muziek behooren, misschien irrypressionis- •tisch? r Het impressionisme in de muzdek, dat zooals men weet niet direct het onderwerp omzet of schildert, maar een vertolking is van de gevoelens van den componist bij bet beschouwen van het onderwerp, is toch een verfijnde nuance van de programma-muziek. Al deze aanhankelijkheid aan'een onderwerp is (buiten opera en oratorium) van negatieve waarde; de positieve beteekenis van een com positie ligt altijd in de muzikale krachten zelf, in ik herhaal het. spel der contras ten, in het muzikale genot van den maker, in. de interne constructie. De muziek is in zich zelf een triomf en wanneer een andere macht zich wil laten gelden als meerdere, worden de rduzen mummies. Maar waar ligt. dan de oorsprong der mu ziek? Roept u nog eens den aanhef van het „Prélude a 1'après-midi d'un faune" voor den geest en antwoordt dan: in de onbevan genheid. Maar is dan dit meesterwerk van Debussy niet ook afhankelijk van het onder werp? Neen, de dichter Mallarmé had in woorden de muziek bezongen en voor den componist waren de verzen de aanleiding tot het instrumentale zingen van deze lyriek, die de muzikale vrijheid zelve is. De goede programma-muziek kan zijn pro gramma missen: de goede impressionistische muziek is niet impressionistisch. De teugels der orde liggen in de muzikalitet van den componist en beheerschen den overvloed van muziek, welke den artist bezielt. HENDRIK ANDRIESSEN. Verbetering. Een gedeelte van het artikel over „Absolute Muziek" is door het uitvallen van regels en een enkele drukfout onleesbaar geworden. Het moge hieronder hersteld worden „Andere onafhankelijke stukken waren de sonata én toccata. De eerste naam beteekent klankstuk, de tweede speelstuk. Al deze wer ken vormen de opkomst der absolute muziek, die in zekeren zin in de kinderschoenen stond, maar waaruit de latere glorieuze in strumentale muziekwereld zou opbloeien. In die oude werken ontwikkelt zich dus de z.g. absolute muziek, dat wil zeggen: de mu ziek die niet op eènigerlei wijze samenhang heeft met iets dat op zich zelf buiten de muziek staat; die met de haar eigen elemen ten rhythme, melodie, harmonie een volledig levend wezen is dat gestalte v;ndt in den klank van het instrument." A.F.P. verneemt, dat Paul van Zeeland, die bekende Belgische politicus en econoom, zich in principe bereid verklaard heeft, het voorstel van de regeeringen van Syrië en den Libanon om de staatsfinanciën van de twee landen te reorganiseeren, te aanvaarden. Van Zeelar.d zou pas eind Februari naar het nabije Oosten ver trekken in verband met zijn verplichtingen als Belgisch senator. Een woordvoerder van de Amerikaansche ambassade In Belgracto heeft medegedeeld, dat binnenkort, door het Amerlkaancshe ministerie van buitenlandsche zaken aan het Joegoslavische ministerie van buitenlandsche zaken een nota zal worden overhandigd, betreffende het onlangs gevoerde proces tegen 8 Joegosiaven. die in lichting van militairen aard aan de Amerikaan sche ambassade te Belgrado verstrekt zouden hebben. De directeur-generaal van de UNRRA, ge- neraal-majoor Lowell w. Rooks, heeft een uit eenzetting gegeven van het resteerende program van de UNRRA. dat nog voorziet In de verzen ding van 6.000.000 ton goederen ter waarde van S 662.000,000.naar 16 omvangende landen. Daar bij is ook inbegrepen een bedrag van 7.024.000.- aan leveranties voor speciale projecten cn nood- programma's.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2