Tante Els Oud-wethouder van Zandvoort voor het Tribunaal Haarlem wordt ingeschakeld in algemeen tooneelplan J Pluimvee-tentoonstelling in Haarlem Nacht-Express Zaterdag 11 Januari 1947 IJ MUIDER COURANT Vrijdagmorgen stond de 61-jarige dr. K. A. H. G. uit Zandvoort voor de zesde Kamer van het Iiaarlemsche Tribunaal terecht. Dr. G. was van Maart 1942 tot Juni 1944 sympathiseerend en daarna tot de bevrij ding gewoon lid van de N.S.B. geweest, en was van September 1943 ai; als wethou der van Zandvoort opgetreden. Als bijkomende feiten waren hem het lidmaatschap van den Nederlandséhen Volksdienst en van het Medisch front, een abonnement op het weekblad ..De Daad' en een radiovergunning ten laste gelegd. Verdachte verklaarde, dat hij in 1942 in zag, dat Duitschland den oorlog ging ver liezen, hetgeen volgens hem de economi sche ondergang van Nederland en de over- heersching van het communisme zou be- teekenen. Ten aanzien van het laatste punt was zijn meening niet veranderd, hetgeen de president, mr A- G. A. H. Roeffen deed opmerken: „Och kom, voor en in den oor log toonde u geen inzicht in de ontwikke ling van het nationaal-socialisme en nu zoudt u het wel hebben, in de toekomst van het communisme". Dr. G. had blijkens zijn uitlatingen al tijd „op een eiland" gewoond en dan ook niets geweten van het verzet der Neder - landsche artsen. Hij dacht dat het Medisch front een voortzetting was van de Maat schappij ter bevordering van de genees kunde. Zijn wethouderschap meende hij te kun nen rechtvaardigen door zijn zorg voor de voedselvoorziening en de geëvacueerde dorpsgenooten. Mevrouw G. verklaarde nog, dat haar man niet in de gelegenheid was geweest naar de Engelsche radio te luisteren, daar« het toestel op Hilversum afgesteld was. Oud-illegalen, die bij hem' kwamen, zou hij steeds geholpen hebben, hetgeen mr. N.S.B.-Burgemeesfer van Heiloo in vrijheid gesfeld Voor het Alkmaarsche tribunaal heeft de voormalige N.S.B.-burgemeester van Heiloo, de oud-Haarlemmer C. S. terechtgestaan.wien behalve het lidmaatschap van N.S.B. en W.A. ten laste was gelegd het vorderen van rijwie len ten behoeve van de Duitsche weermacht en medewerking met den S.D. bij het-opspo- ren van de daders van overvallen op distribu tiekantoor en raadhuis te Heiloo. Als getui gen werden drie S.D.'ers gehoord, waarbij bleek, dat S. den S.D. niet van deze over vallen op de hoogte had gebracht. Dit had de politie te Heiloo gedaan. De tasch, die een der daders bij zijn vlucht had achtergelaten, werd ook niet, zooals aanvankelijk gedacht .werd, door S., doch door de politie zij het na overleg met de illegaliteit aan den S.D. overhandigd. De burgemeester had wel deel genomen aan'de achtervolging van de daders, cLrect na den overval, doch half Heiloo had dit gedaan, zij het zonder eenig resultaat. Daar de daders alleen 8000 aan geld had den meegenomen, was S. in de veronderstel ling, dat het een roofoverval betrof, welke niets raet de illegaliteit te maken had. Voorts werd S. ervan verdacht, dat hij den S.D. eenige adressen had opgegeven, waar de S.D. de boel kort en klein kwam slaan als repressaille voor een aanslag op de spoorlijn tusschen Limmen en Heiloo. Hij bleek echter dien dag afwezig te zijn geweest. Er werd veel materiaal tei zitting aange voerd, waaruit bleek, dat bet bewind van S. geen schrikbewind was. Hij hielp onderdui kers en Joden, had zelf onderduikers en hielp waar hij helpen kon, om zijn ingezetenen te sparen voor de Duitschers, waar hij geen vriend van was. Toen Heiloo 5000 boete moest betalen, hield hij dit tegen tot het na „Dollen Dinsdag" in het vergeetboek raakte. Met de politie rekende hij zelfs een Duitscher in, die een schaap uit de wei had gestolen. Het tribunaal deed meteen uitspraak en be paalde de interneering gelijk aan den tijd van detentie. Voorts werd S. ontzet uit de beide kiesrechten en uit het recht eenig ambt te be- Meeden. Hij kreeg meteen zijn vrijheid, waar van hij gebruik maakte door zijn vrouw een klinkende zoen te geven. De publieke tribune, die vol Heilooërs was, applaudisseerde. Te duur geitenvleesch De Prijsbeheersching maakt het publiek er op attent, dat geitenvleesch dat vrij ver kocht mag worden, veelal, ook door bona fide slagers te duur wordt verkocht. De prijs die berekend mag worden is gelijk aan den officieel vastgestelden prijs van schapenvleesch. De prijsbeheersching ves tigt er de aandacht der slagers op, dat bij eventueele overtreding proces-verbaal zal worden bpgemaakt. Britsch-Amerikaansche delegatie komt naar Den Haag Op 23 Januari a.s. zal een gemengde Engelsch-Amerikaansche delegatie naar Den Haag komen voor het voeren van be sprekingen met het directoraat voor de Buitenlandsche Economische Betrekkingen. Het doel van deze besprekingen is een re geling te treffen voor het handelsverkeer tusschen Nederland en de Engelsch-Ameri kaansche zóne in Duitschland. Roeffen verwonderd deed uitroepen: „En ik dacht, dat u met niemand contact had!" In zijn conclusie zei de president van het Tribunaal, dat we hier met een „a-prioris- tischen" N.S-B.'er te doen hadden, die door zijn ontwikkeling en maatschappelijke po sitie in Zandvoort veel slechten invloed heeft gehad. Het zou moeilijk zijn een strafmaat te bepalen, omdat de keuze uit de middelen daartoe betrekkelijk gering is. Dr. G. was van 10 Mei 1945 tot 10 Aug. 1946 geïnterneerd en heeft sedert korten tijd zijn praktijk hervat. Uitspraak over 14 dagen. Op Sumatra: Hervatting verwacht - der onderhandelingen Onze speciale verslaggever seint uit Medan Woensdag maakte ik een aanval mee op het Nederlandsch convooi uit Belawan naar Medan. Het was de eerstè aanval op dien weg na twee weken van rust. Het convooi viel ongeveer halverwege Bela wan en Medan in een hinderlaag en werd verrast door een hevig geweer- en mitrail- leurvuur van beide kanten van den weg. Een soldaat in een vooroprijdende pantser auto werd op slag gedood. Twee mannen werden gewond, onder wie de luitenant- convooi-commandant. De Nederlandsche troepen antwoordden met zwaar vuur. De Indonesische verliezen zijn uiteraard on bekend, daar de aanvallers tusschen het struikgewas en de boomen verdekt ston den opgesteld. Ik verneem inmiddels, dal de Republikeinsche gouverneur van Suma tra, Teukoe Hassan, verzocht heeft de be sprekingen te hei-openen. Dit verzoek uit Siantar behelsde tevens een suggestie in zake wijziging van de Indonesische dele gatie, welke inderdaad een noodzakelijke voorwaarde is, daar kolonel Sitompoel na zijn woordbreuk voor de Nederlanders niet langer acceptabel is. De Nederlanders ant woordden bereid te zijn de onderhande lingen te hervatten, mits werd voldaan aan zekere voorwaarden, waaronder hervatting van den watertoevoer naar Medan. Prijsvraag van Teyler Directeuren van Teylers Stichting en de leden van Teylers Tweede Genootschap hebben de volgende prijsvraag uitgeschre ven: „Door welke politieke, sociaal-econo mische, ideologische en persoonlijke facto ren in binden- en buitenland heeft, de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij in Nederland zich van een Marxistische klassepartij tot een nationale volkspartij ontwikkeld?" De antwoorden moeten worden ingezon den uiterlijk 1 Januari 1949. De prijs voor het best en voldoend antwoord bestaat in een gouden eerepenning; of f 400 Senatoren dringen aan op herstel der visschersliaven Aan het eindverslag der Eerste Kamer van de commissie van rapporteurs over het ont werp van wet tot vaststelling van de begroo ting van het Staatsvisschershavenbedvijf tc IJmuiden voor het dienstjaar 1947 is het vol gende ontleend: Bij de overweging van dit wetsontwerp in de afdeelingen uitten enkele leden klachten over onvolkomenheden van de Visschershaven te IJmuiden, waardoor het vissdherij'bedrijf ernstige bezwaren ondervindt. Zoo is, nu één van de twee" dokken, die er vroeger waren, door oorlogshandelingen is vernield, de repa ratie-mogelijkheid dermate beperkt.dat steeds veel schepen liggen te wachten op herstelling, waardoor stagnatie in het bedrijf optreedt. Voorts is ook de kraan van de haven nog niet hersteld en worden de hijschwerkön door ge huurde krachten verricht. Hierdoor kwamen ongelukken voor, zelfs met doodelijken afloop. Tenslotte is er een tekort aan ligplaats voor de schepen, daar de kademuur nog niet vol doende is gerepareerd. De vraag wordt gesteld of spoedig verbetering in dezen toestand is te verwachten. Import van Noorsche haring Wegens den zeer geringen haringvoor- raad is in een te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de stichting Gemeen schappelijke Noorsche Haringimport be sloten, zoo mogelijk haring in Noorwegen aan te koopen. Deze aangelegenheid is in handen gegeven van de sectie Import van gezouten haring der stichting Ge meenschappelijke Verzorging Visch-im- port. Hiertoe is op deze vergadering een commissie samengesteld, bestaande uit im porteurs van Noorsche haring en agenten van Noorsche huizen. In deze commissie hebben zitting de heeren B. Dekker, IJmuiden, voorzitter, C. Admiraal, Noord- wijk, G. C. Meij, Monnikendam, H. van Toor Czn., Vlaardingen en J. van de Zwan, Scheveningeni MARKTBERICHT VAN VRIJDAG Aangevoerd werden 400 kisten versche visch en 31 kisten haring. Besommingen: KW 31 f5076, KW 80 f4153, KW 28 f 4660, KW 64 f 4360. Kotters: UM 276 f 2320, IJM 270 f 105, UK 60 367. B. en W. van Haarlem zullen binnenkort een voorstel tot het verleenen van een sub sidie aan de tooneelgroep „Comedia" bij den raad indienen. Wanneer dit voorstel aanvaard wordt, zal Haarlem ingeschakeld worden in het alge meen tooneelplan van het Centraal Coördina tiebureau voor het tooneel. Dit is een semi- ovei'heidsinslelling, die het contact onder houdt tusschen de gezelschappen van de Stichting Amsterdamsch-Rotterdamsoh too neel (in de wandeling START genoemd), het Residentietooneel en Comedia eenerzijds en de steden Amsterdam, Rotterdam en Den Iiaag anderzijds. Ook met het Nederlandsch Volkstooneeï wordt nauw contact onderhou den, Het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft er op aange drongen, dat de steden Haarlem en Utrecht zich 'bij dit bureau zullen aansluiten en de tooneelgroep „Comedia" gezamenlijk zullen subsidieeren. Met de gemeente Utrecht wordt nog onderhandeld. Gaat ook deze 6tad met het project accoord. dan zal het Rijk „Come dia" steunen met een bedrag, dat gelijk is aan dat van Haarlem en Utrecht tezarrien. „Geleid tooneel' Het groote voordeel van dit tooneelplan een uitwerking van het algemeen saneerings- plan voor het tooneel, zooals dat tijdens de bezetting door de afdeeling Tooneel van de Nederlandsche federatie van beroepsvereeni- gingen van kunstenaars ontworpen werd is, dat de gemeente Haarlem door één gezel schap te subsidieeren recht verkrijgt op het repertoire van de overige aangesloten, ensem bles. Het zal dan niet meer voorkomen, dat Haarlem van een „Gijsbrechf'-opvoering verstoken blijft, zooals thans reeds twee jaar het geval is. Subsidie gerechtvaardigd. Bovendien, zoo werd ons van de zijde van het gemeentebestuur verzekerd, zou het on redelijk zijn de gezelschappen noodlijdend te laten, hoewel de gemeente belangrijke bedra gen aan vermakelijkheidsbelasting incasseert. Ook de exploitatie van den Stadsschouwburg, die sedert September weer voor rekening van de gemeente geschiedt, is winstgevend. Tot welk bedrag de subsidie verleend zou worden, kon men ons nog niet mededeelen. Het ligt niet in de bedoeling om. zooals in de drie grootste steden het geval is. een stichting te vormen die een tooneelgezelschap in vasten dienst heeft. Dan zou de praktijk worden, dat de gemeente alle tekorten voor haar rekening moest nemen. Zeegat van Texel In een bericht aan de zeevarenden wordt er op gewezen, dat het licht van Kijkduin met ingang van 13 Januari verandert in een groepschitt'erlicht, toonende elke 20 sec. een groep van vier schitteringen. VOLKSONDERWIJS EN ONDERWIJS- BEVREDIGING. Aan het eind van deze maand zal Mr. A. de Roos, wethouder van onderwijs te Amsterdam, vooraanstaand figuur in on derwijskringen en in de Partij van den Arbeid, voor de afdeeling Velsen-IJmui- den van Volksonderwijs een lezing houden over: Onderwijsbevrediging. Het hoekje van Haarlem, 10 Januari 1947. Vrijdag is in de zalen van het Haar- lemsche Concertgebouw door burgemeester M. A. Reinalda een groote pluimveetentoon stelling geopend, die vandaag en Zondag voor het publiek te bezichtigen zal zijn. Willyéén der wollige mededingers in den konijnen-schoonheidswedstrijd, is vermoe delijk liever bij de kleine vrouw dan in het nauwe tentoonstellingshokje. Of zou het de gewichtigheid van het poseeren zijn, dat zijn zenuwachtig snuffelneusje even stil houdt? De rustige tuinz'aal, waar postduiven uit alle streken van Nederland den liefhebber zullen aantrekken niet in het minst degens den grooten opbloei, dien deze tak van sport na de knauwende bezettingsjaren weer heeft genomen herbergt de ruim 800 gevederde vrienden van de Sportfokkersvereeniging „Haerlem". welke, in samenwerking met de Haarlemsche afdeeling van den Nederland schen Bond van Postduivenhouders, de orga nisatie van dit gedeelte op zich nam. De groote zaal huisvest tijdelijk het veel rumoe riger hanen- en kippenvojkje, dat geflankeerd \yordt door Zijne Majesteit het Konijn. Over de geheele linie is prachtig materiaal te bewonderen: de inzending van de juist 25-jarige zilverkonijnen-fokkersvereeniging „De Zilverclub" slaat een bij uitstek goed figuur. Maar ook de Fransche Iangooren, de Vlaamsche reuzen en de vele papillons (een beestje met een zwarten streep op zijn witten rug en verspreide stippen op de flanken) plaat sten de keurmeesters vaak voor een moeilijke taak. De Fransche Rex-konijnen, waarvan verteld wordt, dat een abt ze, zonder het beslist te willen, tot ras verhief; de mollige Lotharingers en de kleinere rassen onder de bijna 700 Iangooren toonen, dat de Neder landsche konijnenliefhebber nog steeds op veredeling van zijn dieren uit is. Kraaiende hanen en hun tevreden eega's, waaronder de zuiverste oud- Nederlandsche soorten te bewonderen zijn, naast eenige voortreffelijke kuif- hoenders, dragen er het hunne toe bij, deze tentoonstelling tot een eerste-rangs pluimvee-gebeurtenis' te maken. Voorts is ook de kleine inzending sierdui- ven de moeite van een bezoek waard: doffers, die geheel te uwen gerieve hun krop al koe rend opzetten en het eenige Nederlandsche exemplaar van de blauwe „Horseman" zijn de snufjes, die vele kenners-oogen zullen doen glinsteren. Vermeldenswaard is tenslotte een volière met sierduiven, die aehter in de zaal een plaatsje gevonden heeft. In Thalia draait de film „Hoe langer hoe gekker", een rolprent in vier.bedrij ven waarin Oliver Hardy en Stan Laurel de hoofdrollen vervullen. Het was in 1930, toen „Ollie" besloot te gaan trouwen. Stan was zoo jaloersch op Ollie's geluk, dat ook hij in 't huwelijksbootje stapte. Maar hij kwam hopeloos onder de plak! Ollie werd een gezeten burger en ging in de politiek, maar een andere vrouw gooide roet in het eten. In het 'vierde be drijf beleven zij weer een nieuw avontuur en worden ze de juistheid van het spreek woord: ondank is 's werelds loon, terdege gewaar, hoewel Stan een belooning van 1000 krijgt. Rex brengt: „De patiënt verdwijnt". James Mason, Mary Clare en andere spe len de hoofdrollen. De eerste in de rol van-Mick Cardby,, een ondernemend jong- mensch, oefent het avontuurlijke en ge vaarlijke beroep van privé-detective uit. Zijn vader is hoofdinspecteur van Scot land Yard. Er is een politie-agent ver moord in Hyde Park en deze ontdekking brengt Mick in contact met Lord Morne, wiens dochter Lena door een bende afper sers is ontvoerd. Lord Morne belooft Mick 1000 pond als hij Lena levend in handen krijgt. Hoe dit gevaarlijke werk verloopt en of hij slaagt verklappen wij niet. Wij volstaan met te vertellen dat Mick zelf op het nippertje wordt gered. Het is een film vol spannende avonturen. Agenda voor Veisen en IJmnidee ZATERDAG 11 JANUARI. Thalia: 7 en 9.15 u.: Hoe langer hoe gekker. Rex: 8 uur: De patiënt verdwijnt. De Pont: 8 uur: Het schot achter de coulissen. Patronaat: 8 uur: Mandolineclub Ex celsior. ZONDAG 12 JANUARI. Thalia: 2.30. 4.30, 7 en 9.15 uur: Hoe langer hoe gekker. Rex: 3, 5 en 8 uur: De patiënt ver dwijnt. De Pont: 2.30, 5 en 8 uur: Het schot achter, de coulissen. Beste Kinderen! We zullen dan maar weer beginnen met een aantal schrijvers en schrijfsters uit Velsen te beantwoorden. Ik heb het kunnen merken, hoor, dat er geschaatst werd: de stapel briefjes ivas dit keer niet zoo dik als de vorige. ROOVER schreef tenminste, dat hij hem de hele Woensdagmiddag „van katoen" ge geven had. Op schaatsen toch zeker? An ders zou ik haast bang worden, om naar IJmuiden te komen met zo'n gevaarlijk heerschap in de buurt! De vorige leeer hadden we het over de vogels en hun zorgen, om aan eten en drinken te tiomen in deze barre tijd. GERANIUM uit IJmuiden vertelt, dat ze in haar tuintje wel vijftig mussen bij elkaar had, maar dat de spreeuwen hen wegjoegen. Het waren net kwajongens, die spreeuwen en ze schrokten elk net zoveel als wel drie mussen.... Als ik jou was, zou ik maar oppassen Geraniumpje, je hebt zo wéér een kou te pakken met dat mistige weer! ANNIE G. uit Santpoort heeft me de oplossingen van de zinnen uit het vorige kinderhoekje toegestuurd. Ik kon wel mer ken, dat het raadsel moeilijker was dan de voorgaande keren: Annie zal de volgende week zien, dat ze vier plaatsnamen over het hoofd gezien heeft! ZONNEBLOEM uit IJmuiden-Oost vraagt me of ik hem aan een gedicht kan helpen, wat hij zou kunnen opzeggen op zijn zusters trouwdag. Ik ben voor je aan het -zoeken, hoor, maar je moet even ge duld hebben, zodra ik iets vind, wat me geschikt lijkt, zal ik het je toesturen. En dan kreeg ik nog een heel aardig verhaaltje van KUUK, ook uit IJmuiden- Oost, wat ik met pleizier gelezen heb. Ze vertelt van een meisje, Pommie geheten, die op de ochtend van haar verjaardag precies de dingen van haar ouders kreeg, die ze zo graag had willen hebben: een mooie pop en een fijn sprookjesboek! Wat een bofferd, die Pommie, ik hoop dat jij. het ook zo treft als je jarig bent, Kuuk! Verschillende kleine lezers en lezeressen van de IJmuider Courant vroegen me, of ze hun briefjes ook aan den bezorger van de krant mogen meegeven. Natuurlijk mag dat, maar dan moet je er duidelijk op zet ten, dat ze voor Tante Els zijn, anders komen de briefjes niet terecht. De vraag van WINNETOU uit Velsen- Noord, waarom cokes zo dof ziet en steen kool glinstert, moet ik tot mijn spijt tot de volgende week laten liggen, want ik zie dat ik al weer een heel eind geschreven heb en nodig moet stoppen, want er moet ook nog wat ruimte over blijven voor een verhaal. Maar uitstel wordt geen afstel, hoor Opper hoofd! Tot de volgende week TANTE ELS. Joekel en Minet sluiten vrede De troon van Minet de poes in het huis van de familie Wemel wankelde de laatste dagen bedenkelijk. Vijf jaar lang waren alle lekkere beetjes voor haar geweest en vijf jaar lang was het altijd „Minetje. kom maar", wanneer de vrouw 's avonds bij de kachel ging fitten lezen. En dan rolde Minet zich op de schoot vatf de vrouw in elkaar, staart voor haar snoetje, en spon ze tevreden een knorrend wijsje. Toen zei de baas op een keer: „Zeg Lies, we moeten een hond hebben, die saaie kat is nou wel erg lief, maar je kunt nooit eens met hem pratenMinet had het wel gehoord en onder tafel voelde ze haar nek haren al een beetje gaan staan van boos heid. Had ze niet vijf lange jaren alle mui zen uit het huis gehouden? Ondankbare wezens hoor, die mensen! Gelukkig kwam het vrouwtje voor Minet op: „Ik vind het. best, als je maar weet, dat de poes dan tóch blijft!" Waarop de baas weer antwoordde, dat het hele huis zou worden afgebroken: „stel je voor," een kat en een hond Na veel heen en weer gepraat kwam eindelijk Joekel in huis en Minet mocht blijven. Joekel was een zwart, vreselijk eigenwijs hondebeest van één turf hoog en direct merkte Minet, dat haar koninkrijk met zijn komst zo goed als uit was. De hele dag Joekel voor en Joekel na en Minet kon toekijken. Als ze dat gedierte voor haar nagels kreeg, in een onbewaakt ogenblik, dan zou het er van lusten! Het onbewaakte ogenblik kwam. Op een avond, toen de baas en de vrouw samen uit waren en Joekel in zijn mandje lag te slapen bij de kachel, kraakte opeens de deur en met een dikke staart kwam Minet aanwandelen, heel bedaard, maar met een paar ogen, die niet veel vrolijks voor spelden. Met één oog zag de hond zijn huisgenoot naderen. Toen hij ook het tweede over de rand van liet mandje liet kijken,, stond Minet voor hém en zei: „Als je niet meteen, maakt, dat je het huis uit komt, zal ik je toch een haal over je neus geven, dat je morgen nog sterretjes ziet!" Joekel liet zich echter niet zomaar overbluffen en ant woordde onverschillig: „Maak je niet dik, ik zou je wel eens willen zien, wanneer ik met m'n tanden begon. Juist wilde Minet haar bedreiging gaan uitvoeren toen op de gang een vreemd ge luid de oren van de twee dieren deed spit sen. De ruzie was even vergeten en Joekel fluisterde: „Da's vast niet pluis" en meteen wipte hij al zijn mandje uit en trippelde naar de deur, die nog op een kier stond. Minet, die zoals alle poesen, nieuwsgierig was, liep haar vijand achterna, maar voor ze op de gang kwam, hoorde ze aan het kabaal, dat er iets gaande moest zijn. Joekel blafte schel en er tussen door klonk een zenuwachtige mannenstem, daarna het geluid van een tafeltje, dat omviel en toen weer de stem, schreeuwend: „Zo, nou heb ik je, lelijk ondier!" Minet draafde de gang op en zag al gauw, dat een man Joekel bij zijn nekvel in de hoogte hield, terwijl het hondje verwoede pogingen deed, om hem in de hand te bijten. De kat bedacht zich niet lang, hiaar sprong den inbreker op de rug, die Joekel van schrik en pijn misschien ook wel liet vallen, waarop deze zijn aanvallen direct weer inzette. Door het lawaai waren de buren ge waarschuwd, en de indringer maakte dat hij wegkwam. Later vertelden de buren aan den baas en de vrouw hoe ze Minet en Joekel schreeuwend en blaffend hadden aangetroffen en hoe de inbreker het hazen pad moest kiezen. „Vind je nu Minetje nog steeds een saaie kat?" wilde het vrouwtje die avond van den baas weten. En het antwoord deed de poes glimmen van trots, want het luidde: Jk zou dat beest evenmin willen missen als de hond!" Minet en Joekel kregen hun beloning, zoals je op het plaatje ziet. Moet ik er nog bij vertellen, dat sinds die avond Minet nooit meer geprobeerd heeft, Joekel een haal over zijn neus te geven? Beter nog, ze slapen nu broederlijk in hetzelfde mandje en overdag zijn ze haast onafschei delijk. Behalve natuurlijk, wanneer Joekel met den baas gaat wandelen, maar dan zit Minet hem op de vensterbank op te wach ten. Voor jonge hersens De oplossing van het raadsel van 28 De cember van het vorige jaar luidt: a, ka, tak, krat, raket, karpet, kater, trek, rek, er, r. Dat was niet zo makkelijk, dunkt me! Hier is een nieuw raadsel, waar je ook nog al wat moeite mee zult hebben: X X X X X le rij: hierin maakt Moeder de zomer groente klaar. 2e muziekapparaat. 3e armoede. 4e wat geweest is. 5e gevaarlijk 'dier, tdat in de inge wanden leel't. 6e zet je op een brief. Wanneer de woorden goed worden in gevuld, komt er van boven naar beneden op de twee rijen kruisjes een bekend spreekwoord van elf letters te voorschijn Probeer het maar eens! FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson 22) Het kon natuurlijk zijn, dat er toch nog 'n soort conferentie zou worden gehouden, maar dat zou dan maar een flauwe af schaduwing zijn van Jnetgeen de bedoe ling was geweest. Aangezien echter het geheim met professor Brayda ten onder was gegaan en ook de eerste assistent van den geleerde niet meer tot de levenden behoorde, had het absoluut geen doel, dat ik nog naar die conferentie ging, al zou er dan, tegen de verwachtingen van den secretaris in, t'och nog iets van de onder zoekingen van den gestorven professor aan den dag worden gebracht. Deze mogelijkheid was het eenige, wat mij nog in Milaan kon doen blijven. Toen ik daarover dacht, vond ik het 't beste naai- mijn hotel terug te keeren. Tenslotte had ik daar in een officiëele aangelegenheid mijn kwartier betrokken en het leek dus alles in de beste orde, als ik er bleef, tot de situatie wat duide lijk werd. Je kon tenslotte maar niet hals over kop er van door gaan. Als ik de zaak beter had overlegd, zou ik zeker anders gehandeld hebben. Want tenslotte moest ik toch tot de ontdekking komen, dat ik mij door den tocht gedu rende den luchtaanval geheel bevrijd had van zijn achtervolging. Maar die zou zeker weer beginnen, zoodra ik voet in het hotel zette. Ik was echter "ondertusschen zoozeer bezig met hetgeen zich inmiddels had af- jespeeld, dat deze gedachte niet eerder bij mij opkwam, dan toen ik mij reeds eenigen tijd in mijn kamer bevond. Ik had geen zin meer in slapen. Ik was niet gerust over het gedrag van Von Riehl. Maar plotseling viel het mij in, hoe dom ik had gehandeld door terug te keeren. Die. twee dingen hingen eigenlijk heel nauw samen: Von Riehl en mijn terug keerIk ging naar het raam en hoopte, dat misschien. Er" was niets verdachts te zien. Mis schien kon ik dus tóch nog ontkomen! Ik ging naar het balcon en keek naar beneden, de straat in. Betrekkelijk dicht onder mij stond een groote, plompe ge stalte met een deukhoed op en een regen jas acfn, Ik herkende den man, die er dien nacht al had gestaan Nu begon ik in mijn kamer op en neer te loopen, want ik wilde probeeren het gevaar van mijn positie en de noodlottige mogelijkheden van die stille figuur daar buiten te vergeten, terwijl ik de situatie uit een rustiger oogpunt bekeek. Het was vier uur. Ik had nu vier mogelijkheden: Ten eerste zou ik naai- Venetië kunnen fcelefoneeren en om instructies vragen; ten tweede kon ik met. den trein naar Venetië terug gaan en zelf mijn berich ten overbrengen; ten derde kon ik rustig hier, blijven en afwachten, hoe de zaak zich ontwikkelde; en tenslotte kon ik probee ren met Lorenzo Co. in contact te komen. Het tweede middel bleek niet te verwezenlijken, maar mijn beide superi euren dienzelfden middag ongetwijfeld naar Milaan zouden komen, en de derde mogelijkheid verwiep ik, daar het im mers heel goed mogelijk was, dat kapitein Bonini heelemaal niet zou aankomen. Maar het was in de hoogste mate be langrijk, dat Andrews en Dwight zoo snel mogelijk wisten van de veranderde om standigheden. Het idee, om den mode winkel te gaan opzoeken, was heel goed geweest, want dan had ik de rest aan mijn twee collega's kunnen overlaten. Maar ik voelde er niet veel voor, iemand naar dat adres te lokken, die er wel eens een onaangenaam gebruik van zou kun nen maken. Als ik toch maar kon tele- foneeren, en er dan zeker van zijn, dat het gesprek niet afgeluisterd werd Om twintig minuten over vijf verliet ik het hotel met een koffertje in de hand en tegen de vermoeide vrouw bij de portiers loge- zei ik, dat ik weggeroepen was, maar beslist dien avond weer terug zou komen. De kamers voor kapitein Bonini moesten nog' gereserveerd blijven. Zij hief haar zware, gezwollen oogleden op. En de rekening? Dat komt wel in orde, als wij ver trekken. We zijn hier namelijk met een opdracht van de regeering. Ik ging naar het Noorden van de stad, waar het station lag. De maan ging snel onder en het was donkerder dan eerst. De trams reden niet voor zes uur, en dus deed ïk te voet dezen tocht. Als mij van de zijde van mijn „begeleiding" als ik tenminste inderdhad gevolgd werd ge vaar dreigde, dan was die eerder later te vreezen dan nu. Ofschoon de toestand zich gedurende dezen 'nacht met enorme snelheid had ontwikkeld, zou de tegen partij, die zich zoo lang op den achter grond had gehouden, zich waarschijnlijk niet tot overhaast handelen laten ver leiden. Ik voelde mij iets hoopvoller gestemd dan den vorigen avond; ik had nu meer vertrouwen in dit verstoppertje-spelen. Toch maakte ik er mij geen enkele illusie over, dat ik niet nog steeds op een soort kruitvat zat; maar de vooruitzichten om er heelhuids vandaan te komen, schenen mij minder slecht. En overigens telden in een wereld, waar het leven zoo weinig waard was en de kansen zoo gering wa ren, persoonlijke belangen in het geheel niet mee. Ik besefte al gauw, dat mijn verbeel ding mij den vorigen avond geen parten had gespeeld Het was alsof al mijn zin tuigen gespannen en op hun hoede waren. Bovendien was het 's morgens zoo vroeg in de verlaten straten niet moeilijk om er achter te komen dat ik gevolgd werd. Wat mij voornamelijk verontrustte was het feit, dat het ook nu weer twee per sonen waren. Het haalde in ieder geval een streep door mijn oorspronkelijke plannen. Na eenige minuten dook de reusachtige marmeren gevel van het „Stazione Cen trale" voor my op. Ik ging de trappen op en betrad de enorme hal met de loketjes. Gewoonlijk leek het hier op een reusachtige bijenkorf, maar nu was het er bijna leeg. Ik vroeg naar den eersten trein naar Venetië en hoorde, dat die om twintig minuten over zessen zou vertrek ken. Dat kwam prachtig uit. Daarop kocht ik een kaartje en gaf mijn bagage aan een kruier. Een beambte knipte mijn kaartje en keek op- de klok. Perron een en twintig. De trein kan ieder oogenblik binnenkomen. Onderweg hield ik even stil om een tijdschrift te koopen. Voor het eerst kon ik daardoor de beide mannen, die mij volgden, in het oog krijgen. Zij waren beiden nog jong. De eene had het hoekig gezicht van vele Duitschers, de andere was mager, bleek en had een haakneus. Men hoefde ze maar aan te zien om alle hoop, dat zij misschien niet tot de afdeeling U.A.-l van de Duitsche Geheime Politie behoorden, op te geven. De bevestiging van deze vermoedens bracht mijn, met zoo veel moeite herwonnen, evenwicht weel een gevoelige klap toe. Mij kruier kwam mij halverwege het perron tegemoet. De trein moet om tien minuten over zessen binnenkomen, signore, als Wacht even, zei ik, ilc heb nog een telefoongesprek, waar heel veel van af kan .hangen voor mij. Wacht hier met dien koffer. Als ik niet terug ben als de trein vertrekt, breng mijn bagage dan zelf naar Hotel Colleoni. Vraag maar naar kapitein Bonini, Maar dat gaat niet, protesteerde de man, ilc heb dienst. Dat kunt u toch niet van mij Verlangen! Toen zag hij opeens het biljet van vijftig lire, dat ik hem onder den neus hield. Dank u, meneer, ik doe het met genoegen. En vertel aan niemand iets van je opdracht, vóórdat je het hotel bereikt hebt, beval ik hem nog. Nee, signore, ik zal precies doen, zooals u mij gezegd hebt. Ik zal den kof fer er zelf heen .brengen. Ik keerde mij o'm en rende terug over het perron. Aan het begin stonden de beide mannen; ze waren bezig van een meisje druiven te koopen, in cellophaan verpakt. Zij keken niet op. Tegen den controleur zei ik, dat ik dadelijk het per ron af moest en toen bemerkte ik, dat mijn beide vervolgers uit elkaar gingen. De man met den haakneus kwam mijn richting uit. Dat had ik verwacht. Maar tenslotte was de tegenstand nog maar gehalveerd en ik moest er dus nog één zien kwijt te raken. Ik ging weer de hal binnen en be gaf mij naar een van de telefooncellen, die daar naast elkander stonden. Ik vroeg het nummer van Andrews in Venetië en kreeg ten antwoord, dat de verbinding dadelijk tot stand zou komen. Ik wachtte. Ik meende er wel op te kunnen rekenen, dat een telefoongesprek uit een publieke cel zooals deze niet af geluisterd zou worden en dat de man, die mij nu volgde daar hij in dit land geen officiëele betrekking bekleedde er wel niet in slagen zou van de Centrale in lichtingen over mijn gesprek te krijgen. Dit was een .kans, die ik mij niet mocht laten ontgaan. Het gesprek kwam door. Aan het an dere einde van den draad kon ik het onbe rispelijke vloeiende Italiaansch van den opgeroepene hooren: Hallo, met wie? Signor Bervio? Ja. Met Bottari, zei ik, ik spreek uit Milaan. Wacht een oogenblik. Er ontstond een korte pauze. Ja? We hebben hier een tamelijk ern stige luchtaanval gehad vannacht, zei ik, Het gevolg daarvan is, dat de voorge nomen ontmoeting waarschijnlijk wordt uitgesteld. De hoofdpersoon is namelijk uitgeschakeld. Nu bleef het langer stil. Een oogenblik had ik het onaangename gevoel, dat ik nu dadelijk Jane's stem zou hooren. Er kwam een golf van jaloezie in mij op bij deze gedachte; het verraste mij bijna. Hallo, zei ik. .(Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3