IJmuider Courant Nieuw en Oud De Italiaansche socialisten gescheiden in links en rechts Nieuwe aanslagen in Palestina Turksch-Grieksche grens gesloten SSH11 Morgen begint de proloog der conferentie over Duitschland 61e Jaargang No. 18531 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maanaag 13 Januari 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4.—. Franco per post 4.50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem r\E onderhandelingen over het vredes- ■*-' verdrag met Duitschland zullen zeker weer de tegenstellingen tusschen oude en nieuwe wereld naar voren brengen. Er zijn twee nieuwe werelden gegroeid, die in scherpe tegenstelling tot elkaar staan en welker onderlinge betrekkingen pas in de laatste maanden de belofte van iets beters dan een nieuwe oorlog gaan toonen: de Vereenigde Staten en Rusland. Er is de oude wereld, waarin wij leven en die Europa is. Het Duitsche vredesverdrag zal haar opnieuw in het centrum der beslis singen plaatsen. Zij heeft veel aan kracht en macht ingeboet. Volgens de redeneering van hen, die meenen dat alles uitsluitend van wapenmacht afhangt, zou Europa eigenlijk niets meer in de melk te brokken moeten hebben. Maar het is niet zoo, want deze redeneering is foutief. Het oefent nog steeds grooten invloed in wereldsche zaken uit. Het zou zich zelfs als economisch krachtcentrum kunnen herstellen door een eind aan zijn eigen versplintering en ver deeldheid te maken. Het is de vraag, of het de energie en den durf zal bezitten om in die richting te sturen. Want het is oud en sceptisch. Het heeft zooveel wijsheid en er varing, maar ook zooveel teleurstelling en pessimisme opgehoopt, dat het in iedere groote koerswijziging, in ieder streven tot beslissende wijziging in de wereldverhou dingen de bezwaren vooropstelt inplaats van de noodzaak, iets nieuws te verwezen lijken. Het kijkt altijd om naar het verleden en naar de vele pogingen, die mislukt zijn op grond van menschelijke tekortkoming. Het is wel wijs, maar ook vermoeid. Dat bepaalt zich niet tót oude menschen. Het is een geest, die ook in zooveel jongeren woont. Soms treft men zelfs ouderen aan, die meer aandurven dan vele jonge men schen. Dezulken rekent men tot die eigen aardige ménschensoort: de idealisten, die door den gemiddelden Europeaan met twijfel en ongeloof beschouwd worden, al leert de historie dat het alleen dergelijke lieden geweest zijn, die in het verleden de wereld vooruit hebben gebracht. De ge middelde Europeaan weet met die uit spraak niet goed raad. Eigenlijk ziet hij geen verschil tusschen ideaal en illusie. Men moet zijn doel niet al te hoog stellen; men „mag al blij zijn" als men groote rampen vermijdt. Houd wat je hebt en breng geen offers om betere verhoudingen in de wereld te bereiken, want dat lukt toch niet. De jonge groote volken zijn door een anderen geest bezield. Is het niet zoo, dat bij groote nieuwe ondernemingen zij eerst de noodzaak van verandering zien, die de bezwaren ver overheerscht? Hun gebrek aan langdurige ervaring doet hen de be zwaren vaak onderschatten. Maar zij on dernemen den stormloop tegen de moeilijk heden. Zij durven groote fouten te maken en als zij ze gemaakt hebben, nieuwe te riskeeren. Dat offers gebracht moeten wor den, niet alleen door anderen maar ook door hen zelf, verwondert hen niet: het schijnt te behooren tot het wereldsche ver loop en slaat hen niet uit het veld. Maar niettemin koesteren zij, al blijkt dat me nigmaal niet uit hun redevoeringen, een ingeworteld respect voor de wijsheid en traditie en de cultuur der oude wereld. Het is daarom, dat de oude wereld in dit tijds gewricht nog niet heeft afgedaan. Maar zij zal niet verder in de dalende lijn moeten gaan; zij zal de kracht moeten toonen om zich te herstellen en haar eigen bestaan te waarborgen, zonder zich "te verliezen in nieuwe tegenstellingen en conflicten. De jonge groote mogendheden weten dat zij sterk zijn, maar ook dat zij nog niet toon aangevend zijn. Er is teveel dat him ont breekt. Zij beseffen wel dat veel van hun meeningen en betoogen confectie zijn en niet gedragen worden door de ervaring en de zelfcritiek, niet getoetst zijn aan den twijfel en het zonderlinge, aanvechtbare maar niettemin aantrekkelijke individua lisme, die zich in de oude wereld doen gelden. Het is de vraag hoe deze factoren zich bij de behandeling van het Duitsche vre desverdrag zullen doen gelden. Het zal be langwekkend zijn, dat waar te nemen. Wij zullen er evenwel bij moeten bedenken, dat dit vredesverdrag niet het laatste woord zal zijn dat ten aanzien van Duitschland en van de komende Europeesche ontwikke ling gesproken zal worden. Het betreft een aanvangs-phase in die ontwikkeling. Mis schien, ja waarschijnlijk zal zij later nog tot veel herziening nopen. R. P. De Amerikaansche begrooting Grootste post voor defensie President Truman heeft het Congres de Amerikaansche begrooting voor het belas tingjaar Juli 1947 tot en met Juni 1948 aangeboden. De uitgaven voor de natio nale verdediging worden geschat op 11.200.000-000 dollar. Truman verklaarde hieromtrent: „Ofschoon wij verwachten, dat de UNO met succes naar wereld-vei ligheid zal streven, zou een verlaging van deze schatting voor 1948 onmiddellijk een verzwakking van onze internationale po sitie ten gevolge hebben". In de post voor de verdediging zijn niet begrepen de uit gaven voor bezette gebieden. Hiervoor is een post uitgetrokken ad 645.000.000 dollar In 1948. Ten aanzien van de republikein sche voorstellen voor belastingverlaging zeide de president, dat er op het oogenblik „geen rechtvaardiging" te vinden was voor zulk een stap. Men verwacht op dit punt het ontbranden van den eersten groo ten strijd tusschen het democratisch in zicht van den president en de opvatting van het republikeinsche congres. Voor de atoom-energie-commissie is een- bedrag van 443.000.000 dollar uitgetrokken. Het Duitsche vraagstuk Het ANP verneemt van officieele zijde: De Nederlandsche regeering heeft zich tot dusver niet uitgesproken over de wijze, waarop zij haar standpunt in het Duitsche vraagstuk zal kenbaar maken aan de ver gadering van de plaatsvervangende minis ters van buitenlandsche zaken van de groote vier, aangezien deze aangelegenheid alsnog in beraad is. Het persbericht, dat de regeering zou hebben medegedeeld, onvol daan te zijn over de regeling ten aanzien van Nederland bij de voorbereidende con ferentie te Londen, is onjuist. Saragat vormt een nieuwe partij De verwachte scheuring in de Italiaan sche Socialistische Partij werd Zaterdag op het 25ste nationale congres een feit, toen Giuseppe Saragat, president van de consti- tueerende vergadering en leider van de rechtervleugel-revolte, zijn aanhangers uit de party voerde wegens de socialistische samenwerking met de communisten. Saragat verscheen voor de eerste maal op het congres en begaf zich onmiddellijk naar het spreekgestoelte om het terugtrek ken van rechtervleugel mede te deelen, meldt U. P. Zijn welsprekende en bittere rede ein digde met den uitroep: „Lang leve het in ternationale socialisme". Voor het eerst sedert het congres ge opend werd stond een groot aantal met ge weren gewapende politie-agenten buiten het universiteitsgebouw waar het congres gehouden wordt. Toen Saragat de zaal verliet, zongen zijn aanhangers op het balcon de „internatio nale", terwijl pro-communisten in de zaal trachtten hen te overstemmen met de „bandiera rossa", het communistische lied. De ongeregeldheden waarop de autori teiten blijkbaar gerekend hadden, bleven uit, doch gedurende een kwartier na de aankondiging van Saragat heerschte er in de zaal groote wanorde. De kracht van de nieuwe organisatie en haar invloed op 'het Italiaansche socialis me kan nog niet geschat worden. Waarne- Twee gebouwen opgeblazen Het hoofdkwartier der politie en post kantoor van Haifa zijn Zondagavond met bommen opgeblazen, zoo wordt door U.P. gemeld. Officieel worden de verliezen „zwaar" genoemd. De eerste met-officieele berichten spreken van den dood van drie Arabische en twee Britsche politiemannen. Volgens de officieele mededeeling heb ben leden van de „Irgun Zwai Leumi" een vrachtauto de z.g. „security compound" van Haifa laten binnenrijden. Dit is het van overheidswege met prikkeldraad af gezette en zwaar bewaakte gedeelte van del stad. Kort nadat de wagen die blijk baar met bommen en ander explosief ma teriaal geladen was aldaar geparkeerd was, had de explosie plaats. Men gelooft, dat de bestuurder van de auto een En- gelsch uniform droeg en van de normale papieren voorzien was. Behalve aan de beide genoemde gebou wen, is ook aan huizen en andere gebou wen in de stad schade toegebracht. De schade strekt zich zelfs uit tot huizen op den berg Karmel. Totnutoe is geen avond klok afgekondigd. De veiligheidstroepen in het geheele Noordelijke gedeelte van de stad zijn echter in alarmtoestand gebracht. Het Grieksche ministerie van Buiten landsche Zaken maakt bekend dat Tur kije de grenzen met Griekenland gesloten heeft om te voorkomen dat Grieksche guerrillas een toevlucht nemen op Turksch gebied. Voorts deelt dit ministerie mede dat twee Bulgaarsche politie-beambten zich aan Grieksche autoriteiten in de streek van Lefkoyia aan de Grieksch-Bulgaarsche grens van Noord-Thracië hebben overge geven. De reden hiervan werd evenwel niet vermeld. Volgens de verklaring „ontsnap ten" deze politiemannnen uit Bulgarije. Opwindend proces tegen Poolsche illegalen Het proces tegen vier Polen die tot de illegale beweging behoorden heeft opwin ding in Polen veroorzaakt daar de regee ring beweert dat de arrestatie der vier beklaagden een staatsgreep der onder- grondsche heeft verijdeld. Een der be klaagden heeft de Engelsche ambassade bij name genoemd als betrokken bij deze zaak. De Engelschen hebben nog geen of ficieel antwoord gegeven. Een Engelsche autoriteit zeide aan Un. Press dat het tegen de Britsche opvattingen van gerech tigheid was om commentaar te verleenen op een zaak die nog in geding was. Het Hoogoven-schaaktournooi. Zondagavond reikte de heer P. A. Veldheer de prijzen uit. Naast hem staan de Belg Q'Kelly, T. D. van Scheltinga'en N. Cort- lever. mers wijzen er op dat toen de expremier Ferruccio Parri zich ruim een jaar geleden uit zijn partij van actie terug trok. dit niet meer resultaat opleverde dan een „be weging", ondanks Parri's ijverige be moeiingen- Kabinetscrisis? De Italiaansche premier De Gasperi heeft op een persconferentie gezegd dat de scheu ring in de Italiaansche socialistische partij „zeer wel een Italiaansche regeeringscrisis kan veroorzaken". De Gasperi zeide dat een nieuwe recht- sche regeering zonder de communisten mogelijk is, doch dat het er dan om gaat of de communistische cellen in de arbeids- bonden sterker zijn dan de bondsleiding. Deensch schip vastgeloopen op de Haaksgrondeii Het Deensche s.s. Liliam is Zondagmor gen fijdens mist op de Haaksgronden vast geloopen. De sleepbooten Stentor van Bu reau Wijsmuller te IJmuiden en Bornrif van de fa. Doeksen, Terschelling zijn ter assistentie uitgevaren en arriveerden Zon dagmiddag ter plaatse om te trachten het schip bij hoog water vlot te sleepen. De positie van de Liliam is in den afgeloopen nacht zeer ongunstig geworden. Het schip maakt water en schijnt muurvast te zitten. De sleepboot Bornrif is in Den Helder bin- pengeloopen met gebroken sleeptrossen. De Stentor bevindt zich nog bij de Li liam. In den loop van den ochtend heeft de kapitein om de reddihgsboot gevraagd om dat hij met de bemanning het schip wil verlaten. Een der opvarenden was al eer der door de reddingboot uit Den Helder gered. De Liliam was 1500 ton groot en beladen met pijpaarde. 'H - -MF Britsch vliegtuig neergestort Zes inzittenden gedood Het woord is aan. Z.K.H. Prins Bernhard, die op het oogenblik in Zwitserland vertoeft, op weg naar de Corner gr atbahn, om een skitocht in de omgeving te maken. Geen Duitsche waarnemers geivenscht De vooruitzichten die de op 14 Januari te Londen beginnende voorbereidende be sprekingen voor het vredesverdrag met Duitschland voor het Duitsche volk bieden, vormen op dit qogenblik uiteraard het be langrijkste onderwerp in de politieke ge sprekken die in Berlijn gevoerd worden, schrijft de Berlijnsche A.N.P.-correspon- dent. De door den nieuwen Amerikaan- schen militairen gouverneur, luit.-generaal Lucius D. Clay gedane mededeeling, dat geen Duitsche afvaardiging aan deze be sprekingen zal deelnemen, is door de Duit sche pers met een kennelijk gevoel van onbehagen opgenomen, ofschoon zij eigen lijk toch niet meer was dan een bevesti ging van een reeds vroeger van officieele zijde gedane uitlating. De ijver waarmede bladen van allerlei richting in de laatste weken getracht hebben argumenten aan te voeren voor het recht van Duitschland op het zenden van waarnemers naar de tafels, waaraan over zijn toekomst wordt beslist, bewijst, dat er nog steeds de hoop leefde, dat in Londen naast de eischen die bepaal de mogendheden aan Duitschland te stellen hebben, ook de Duitsche tegen-argumenten zouden worden gehoord. Albanië wil meespreken- Albanië heeft tot den raad van minis ters een formeel verzoek gericht om te worden toegelaten tot de conferentie van Moskou. Naar Un. Press Zaterdag meldde zou Robert D. Murphy, politiek adviseur van de Amerikaansche militaire regeering in Duitschland, Zondag naar Londen vliegen om voorbereidende besprekingen te begin nen over het Duitsche vredesverdrag. Als plaatsvervanger van den minister van Buitenlaifdsche Zaken zal Murphy zich voegen bij zijn Britsche, Fransche en Rus sische collega's, die tezamen de verlangens zullen aanhooren van 17 kleine landen en die de procedure zullen bespreken voor het opstellen van het vredesverdrag op de in Maart te Moskou te houden conferentie der groote vier. Murphy, die kort geleden, uit de Ver. Staten te Berlijn is teruggekeerd toonde zich „optimistisch" over de vooruitzichten voor overeenstemming tusschen de groote vier. Men verwacht dat Murphy zich nauw zal houden aan de richtlijnen door Byrnes uiteengezet in zijn rede te Stuttgart van September jl. Byrnes drong toen aan op de yorming van een federaal Duitschland, keurde de Fransche annexatie van het Saargebied goed,1 stelde een voorloopige Duitsche regeering voor en verklaarde dat de kwestie van Duitschland's oostgrens volgens Amerika niet definitief geregeld is. Polen en België hebben de uitnoodiging der groote vier om te Londen hun stand punt uiteen te zetten inzake de vredesver dragen met Duitschland en Oostenrijk met weinig enthousiasme ontvangen. Een woordvoerder van de Belgische ambassade te Londen heeft verklaard niet in te zien, waarom kleinere landen niet aan de con ferentie kunnen deelnemen en als het ware in de corridor in de ry moeten staan om hun zienswijze naar voren te brengen. Een Poolsche woordvoerder zeide, dat zijn land zoozeer geïnteresseerd is bij het verdrag met Duitschland, dat het om rechtstreeksche vertegenwoordiging te Londen en Moskou zal" verzoeken. De Belgische aanbevelingen inzake Duitschland zijn nog niet volledig gepu bliceerd. Zij loopen, naar verluidt, parellel met.de Nederlandsche politiek.' Montgomery weer thuis Veldmaarschalk Montgomery is na zijn bezoek aan Rusland weer in Engeland gearriveerd. United Press meldt over het onderhoud van Montgomery met Stalin nog het vol gende: Montgomery's ontmoeting met Stalin was zeer vriendschappelijk. De beide mannen begroetten elkaar met een langen handdruk, waarmee zij tenslotte ook weer afscheid namen. Zoo nu en dan tijdens het gesprek heerschte er vroolijkheid. Montgomery was in zijn bekende „battle- dress", getooid met de orde van Suvorov, Stalin droeg zijn gewone eenvoudige uni form. De Engelsche maarschalk bood Sta lin een kist whiskey aan, waarvoor de Russische staatsman hem enthousiast be dankte. Bij het onderhoud .waren slechts de per soonlijke tolken van beide mannen aan wezig. Het bezoek duurde een uur en twaalf minuten. Naderhand zat Montgomery aan een diner in het Kremlin aan. Aan de Russi sche pers heeft Montgomery een commu niqué gezonden, waarin hij dank brengt aan maarschalk Vassilevsky en het Sovjet- leger voor de genoten gastvrijheid en de hem geboden gelegenheid om in vriend schappelijk contact met hen te treden. „Wij soldaten, die onze gemeenschappe lijke taak: het ten val brengen van den fascistischen vijand, hebben verricht, moe ten - thans samen optrekken voor de niet minder belangrijke taak om een duur- zamen vrede te helpen stichten." Na zijn vreugde erover te hebben uit gesproken dat maarschalk Vassilevsky zijn uitnoodiging voor een bezoek aan Enge land had aangenomen, besluit Montgomery zijn communiqué met de zinsnede: „Uit naam van de soldaten van Engeland, zend ik kameraadschappelijke groeten aan de moedige strijders van het Sovjet-leger en aan het groote Russische volk." Vorst-schacie in Haarlemmermeer De vorst heeft ook in den Haarlemmermeer polder schade veroorzaakt. Bij verschillende landbouwers hebben Ingekuilde aardappelen en suikerbieten geleden. Doordat er in vele land bouwbedrijven een tekort aan werkkrachten is. was het, toen de vorjt inviel, niet mogelijk tij dig voldoende maatregelen te nemen. Ook is op enkele plaatsen schade toegebracht aan de wintertarwe. Dit product kan in het al- gemeen veel verdragen, waaruit dus valt af te I leiden,^dat de koude nu zeer snijdend was. Omstreeks vijf uur Zaterdagmiddag is aan de Zuidkust van Engeland bij mistig weer een Engelsch passagiersvliegtuig neergestort. Er waren zestien personen aan boord, waarvan er zes wer den gedood. Het vliegtuig kwam over de witte rotsen van Dover Engeland binnen, na boven het Kanaal in moeilijkheden te zijn geraakt. De slachtoffers waren drie leden van de bemanning en drie passagiers. Van de tien andere overledenen verkeert de navigator in ernstigen toestand. Twee passagiers zijn ernstig gewond. Een baby van achttien maanden bleek een been fractuur te hebben opgeloopen. De British Overseas Airways heeft over het ongeluk een communiqué bekend ge maakt, dat als volgt luidt: „Een Boac Dakota, dat om 9.30 uur Za terdagmorgen van het vliegveld van Lon den was vertrokken, bleek niet in staat een landing uit voeren op de eerste lan dingsplaats, Bordeaux, naar men aan neemt als gevolg van slecht weer. Nadat geprobeerd was een geschikte landings plaats in Frankrijk te vinden, zette de pi loot koers naar Engeland, daar de weers omstandigheden boven Frankrijk blijkbaar zoo slecht waren, dat elke landing aldaar er door belet werd. Om 4.04 uur des middags, toen men zich boven het Kanaal bevond, zond het toestel een S.O.S. uit. Later stortte het toestel neer in de buurt van Ashford in Kent. De oorzaak van het ongeluk wordt onderzocht". Het Dakotatoestel was van Londen ver trokken met bestemming Lagos in West- Afrika, meldt Un. Press. Vliegtuigramp in Amerika. Een Amerikaansch vliegtuig van de Eastern Airlines is Zondagmorgen vroeg in d^ bergen nabij Galax (Virginia) neer gestort. Van de negentien inzittende personen werden achttien gedood en een gewond. Het toestel bevond zich op een normale vlucht van Detroit in Michigan naar Miami in Florida. Het had zestien passagiers en een bemanning van drie personen aan boord. De eenige overleven de verklaarde dat het vliegtuig in brand vloog, voordat het neerstortte. Eeretempels van Munchen gaan de lucht in Dezer dagen is in München een begin ge maakt met het opblazen van de twee nazi- eeretempels Hitler's monumenten voor het nazidom. In 1934 werden op de Koenig6platz twee reusachtige monumenten gebouwd, elk een groot marmeren dak gesteund door vierkante m'armeren pilaren, ter nagedachtenis van de 16 nazi's die bij Hitler's mislukte Münchener putsch van 1923 om het leven waren gekomen. Van 1935 tot 1945 rustten de 16 lijken, elk in een bronzen doodkist, in de tweeling-tempels dag en nacht bewaakt door twee SS-lieden. Alle voorbijgangers moesten den nazi-groet brengen. Thans werd het Noordelijkste van de twee bouwsels met dynamiet opgeblazen voor een klein publiek van fotografen, journalisten en Duitsche toeschouwers, waarvan er verschei dene onmiddellijk na de explosie op groote stukken hout afvlogen die zij voor de kachel wilden bestemmen. De vernietiging van de „tempels" was in lijn met de politiek der militaire regeering om alle nazi-monumenten te doen verdwijnen De lijken der zestien nazi s waren reeds kort na het staken der vijandelijkheden verwijderd Waarom men 18 maanden met het opblazen der bouwsels gewacht heeft, is niet bekend, zegt Un, Press. Britsch protest tegen scheepsonderzoek Naar Aneta verneemt heeft het Britsche consulaat-generaal te Batavia bij de Ne derlandsche autoriteiten geprotesteerd tegen de maatregelen door de Nederland sche marine tegen het Britsche vracht schip de „Empire Mayfoir", dat door de Nederlandsche mariije werd doorzicht. In het protest wordt nadruk gelegd op Nederlandsche inmenging in de Britsche scheepvaart. Zal de V.S.-atoompolitiek minder onbuigzaam worden? Welingelichte kringen te Lake Success verwachten, dat de V. S. inzake atoom energie een minder strakke politiek zullen volgen, nu Baruch als vertegenwoordiger van de V. S. uit de commissie voor de atoom-energie der UNO is getreden en Byrnes als minister van Buitenlandsche Zaken door generaal Marshall wordt ver vangen. Men acht het mogelijk, dat Marshall inzake het toepassen van het vetorecht der groote mogendheden een minder onbuigzame politiek zal volgen dan Baruch, die door Byrnes gesteund werd. Er is echter geen sprake van, dat de V. S. het geheim van vervaardiging en voor raad van atoombommen zouden prijsgeven, voor dat de organisatie van een cpntrolee- rende instantie volledig tot stand is ge komen, daar zoowel militaire kringen als de meerderheid van de republikeinsche congresleden zich op dit zelfde standpunt stellen. De republikeinsche senator Alexander Wiley, voorzitter van de juridische com missie van den Amerikaanschen Senaat, heeft een resolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld, dat de Amerikaansche regee ring verplicht wordt elke internationale overeenkomst over atoomenergie aan den Senaat voor te leggen, die deze dan alleen met twee derde meerderheid kan aanne men. Rusland zou meedoen aan Duitschland's éénwording Brigade-generaal William Draper, leider van de economische afdeeling van het Amerikaansche militaire bestuur in Duitschland, heeft voorspeld, dat de Sov jet Unie' zich aan de zijde van Engeland en Amerika zal scharen wat betreft de economische unificatie van Duitschland. als zij het recht krijgt een „zeker bedrag" als herstelbetaling uit de loopende pro ductie van de zönes te onttrekken. De Sovjets hebben groote behoefte aan verbruiksgoederen, aldus Draper. Hy ba seert zijn voorspelling op gesprekken met Russische functionarissen te Berlijn. De generaal is verder van meening. dat, wan neer de Sovjet Unie eenmaal gaat deel nemen aan de economische unificatie, Frankrijk spoedig zal volgen. OttoWeiss: Er zijn veel meer miskende domkoppen dan miskende ge nieën. Van Klef fens niet enthousiast voor gouverneurschap van Triëst Tezamen met die van Fiorello Laguardia en dr. Pablo de Azcarata Flores, Spaansch jurist en diplomaat, oud plaatsvervangend secretaris generaal van den Volkenbond, is reeds eerder de naam van mr. van Kleffens. den Nederland- schen oud-minister van Buitenlandsche Zaken, genoemd In verband met de te bezetten functie van gouverneur van den vrijstaat Triëst. Reuter meldt thans, dat mr. van Kleffens omtrent het eventueel vervullen van deze functie nog niet officieel gepolst is. en teekent er bij aan dat hij. wanneer hij ook al door Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten geaccepteerd zou worden, meer dan waarschijnlijk van Sovjet-Russische zijde tegenkanting zou ondervinden. Naar ver luidt zou mr. van Kleffens zelf niet enthousiast zijn voor de functie van gouverneur van Triëst. Wat Laguardla betreft, schijnt men het er al gemeen over eens te zijn, dat geen burger van een groote mogendheid als gouverneur van Triëst ln aanmerking komt; en Azcarate zal, naar men aanneemt, slechts weinig steun van Engeland en de V. S. hebben.. Voor den gouverneur is een zeer moeilijke taak weggelegd, wat blijkt uit de kwalificaties, die onlangs door den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken als vereischten voor den gouverneur werden gesteld. Hij moet als bestuurder in staat zijn het even wicht te handhaven in den bestuursraad van Triëst, die uit elkaar slecht gezinde Italianen en Slowenen bestaat en als diplomaat moet hij het. evenwicht bewaren tusschen de groote mo gendheden in den Veiligheidsraad der UNO, waaraan hij verantwoordelijk is. Ofschoon hij bij ongeregeldheden het beheer heeft over een internationaal leger van Joego- slaven, Amerikanen en Engelschen, kan elk van de plaatselijke commandanten weigeren zijn orders uit te voeren en een beroep doen op den Veiligheidsraad. Tenslotte zal de gouverneur zijn ambt aan vaarden aan het hoofd van een staat, welks financiën een tekort "van 30.000.000 gulden hebben. Londensch chauffeursstaking veroorzaakt voedseltekort Het Engelsche ministerie van Arbeid heeft gisteren bekend gemaakt, dat de drie onderdeelen van de Britsche militaire macht zich met ingang van heden zullen belasten met vervoer der voedselvoorra den, die tengevolge van de staking der vrachtautochauffeurs niet vervoerd kun nen worden. Deze aankondiging werd ge daan, nadat tevoren tijdens een rumoerige vergadering van stakers besloten was de staking voort te zetten tot aan de eischen voor hoogere loonen en betere arbeids voorwaarden op bevredigende wijze tege moetgekomen was. Reeds eerder had de Britsche regeering te kennen gegeven, dat de hulp van leger-, vloot- en luchtmacht zou worden ingeroe pen om de voedselvoorraden te tranrpor- teeren, wanneer de staking zou voortduren. Zaterdag echter had men algemeen den in druk, dat de stakers gevolg zouden geven aan de oproepen der organisatie om naar het werk terug te keeren, zoodat de orders aan de legerdiensten voorloopig werden ingetrokken. De secretaris-generaal van de Transport and General Workers Union, Arthur Dea- kin, trachtte in de Zaterdag gehouden ver gadering de stakers te overreden aan het werk te gaan en het geschil te doen rege len door de organisatie tezamen met de gebruikelijke regeeringsinstanties. Hieraan werd echter geen gevolg gegeven. De beslissing otn de staking voort te zet ten, werd met grooten bijval begroet. De staking had te Londen gedurende dit week einde een ernstig voedseltekort ten gevolge. Weerbericht TIJDELIJK HARDE WIND Verwachting:, medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig tot Dinsdag avond: In den avond en nacht weer toenemende en van Zuid naar West ruimende wind. Aan de kust tijdelijk stormachtig. Mor gen geleidelijk afnemende en weer terug draaiende wind. Wisselend bewolkt met. enkele buien. Wat minder zacht. Actie voor ontslag der Britsche Labour-regeering De Engelschman R. W. Meekins uit Lan cashire heeft een organisatie op touw gezet om een petitie aan den Engelschen koning te zenden, waarin deze wordt verzocht aan de regeering te vragen om haar ontslag te ne men en een plebisciet te houden. De petitie, die het volk de gelegenheid wi! geven zijn ontevredenheid over de huidige regeering tot uitdrukking te brengen, zal vóór 23 Januari, den datum waarop in het parlement een mo tie van critiek van Winston Churchill op de regeering wordt verwacht, worden ingediend. Meekins heeft een staf van vijf personen moe ten aanstellen om de talrijke aanbiedingen voor hulp in behandeling te nemen. Fabrieks arbeiders. mijnwerkers, straatvegers, ambte naren. zelfs politiemannen hebben zich ter beschikking gesteld Volgens Meekins komt bijna 54 van de sollicitaties van den kant van de werkende klasse, die de regeering aan da macht heeft geholpen. President Truman over economie en wereldvrede President Truman heeft het Congres ge waarschuwd, dat het verwerpen van zijn pro gramma voor het verlagen van de Ameri kaansche invoerrechten vérstrekkende gevol gen zou hebben voor de wereldpolitiek en de vooruitzichten voor het scheppen van een duurzamen vrede. „Wij kunnen hopen als tegenprestatie voor onze eigen concessies met betrekking tot onze invoerrechten niet alleen een verlaging van de buitenlandsche tarieven, doch ook het opheffen van een groot aantal beperkingen, zooals in het bijzonder streng gehandhaafde import-quota, welke ons den toegang tot buitenlandsche markten belem meren. te verkrijgen. Wanneer wij in gebrek© blijven ons aandeel te leveren, dan is het zeer waarschijnlijk, dat sommige landen zich genoodzaakt zullen voelen hun eigen controle maatregelen te verscherpen Een dergelijk© ontwikkeling zou een verdeeling van de we reld in handelsblokken tengevolge hebben én de kansen op een duurzamen vrede vermin deren." President Truman noemde het op richten van een internationale handelsorga nisatie den belangrijksten stap. die kan wor den genomen voor het herstel van een om vangrijken buitenlandschen handel op ge zonde basis. Hij wees er op dat de handel met het buitenland tn 1946 een totale waarde had van 15 milliard dollars vergeleken met het vooroorlogsche gemiddelde van 4 milliard dollar per jaar.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1