IJmuider Courant Afbraak Nederlandsche nota vandaag in Londen over handigd Opvarenden van de Liliam tijdens storm en hooge zee van boord gehaald De „rechtsche" Italiaansche socialisten keeren zich tegen het vredesverdrag 6 le Jaargang No. 18532 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 14 Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4.—. Franco per post 4.50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE groote programpunten van dezen tijd zijn herstel en wederopbouw. Voor- loopig wordt er in Nederland heel wat meer hersteld dan weder opgebouwd aan dat laatste komt men niet snel toe maar het reparatie-tempo mag er wezen. Vooral bij de Spoorwegen. Dit behaagt een aantal menschen blijkbaar niet. Het is mo gelijk dat de bezettingstijd hen meer aan trok. Zij beoefenen de afbraak en werken dus tegen. In de wagons (bijvoorbeeld) van de spoorlijn Amsterdam-Enkhuizen wordt sinds eenigen tijd een waar vandalisme be oefend. Reizigers snijden fittings kapot, be krassen ruiten en zoo meer. Men heeft wa gons, die de Dpensche spoorwegen ons wel willend in bruikleen hadden afgestaan, moeten overbrengen naar de lijn Zwolle- Emmen en ze moeten vervangen door min der geriefelijke, oude Duitsche exemplaren. Met de door Zwitserland aan ons uitge leende wagons gaat het niet anders. Een aardige reclame voor Nederland in zulke landen als Zwitserland en Denemarken. Wij zullen er op die manier wel een goeden naam krijgen. Op de diensten Zutfen-Nij- megen-Winterswijk zijn o.a. de thermome ters uit de wagons gestolen. Hetzelfde ge beurde in het Noorden, maar daar is het vandalisme nu geluwd. Niet in andere dis tricten. En het is niet alleen de school jeugd, die afbraak pleegt. Volwassenen doen er ook aan mee. Dat blijkt uit het feit dat ook tweedeklasse rijtuigen, waarin geen scholieren reizen, worden geteisterd. Een pas opgeknapt tweedeklasse rijtuig werd onlangs „ingelegd" op de lijn Weert- Dalheim. Het is nu zoo beschadigd, dat het zoo spoedig mogelijk uit den dienst moet worden genomen en vervangen door een oude Duitsche wagon. De klachten over vandalisme komen uit het geheele land. Het is de directie van de Nederlandsche Spoorwegen onbegrijpelijk dat de reizigers hun eigen belangen zoo slecht zien, dat zij den zoo noodigen op bouw op een dergelijke wijze saboteeren. Alle veroorzaakte schade komt immers als een boomerang terug op de gebruikers van de spoorwegen! Vooral over de werklieden- treinen komen veel klachten in. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen hoopt, dat eertijds toegepaste maatregelen, zooals het laten meereizen van maréchaussées om het vandalisme binnen de perken te hou den, niet opnieuw noodig zullen blijken. Tot zoover deze mededeelingen. Het is geen vroolijke geschiedenis. Het begrip „de beschaving" wordt veel gebruikt, alsof ,het iets is dat algemeen aanvaard en nageleefd wordt, maar er zijn aanleidingen genoeg om er ons op te bezinnen en ons af te vra gen, hoever wij er als volk eigenlijk mee gevorderd zijn den goeden niet te na ge sproken. Zij leveren tenslotte het gemiddel de peil niet op. Gedachten aan het gemid delde peil kunnen niet blijmoedig zijn, want deze spoorweg-historie raakt nog maar één soort uiting van de gekke ver nielzucht en baldadigheid. Het is zeker dat de instellingen, die op dit gebied verbete ring pogen te brengen, alle steun voor hun werk verdienen. Het is hoog noodig. Maar ik hoop dat de directie van de Ne derlandsche Spoorwegen er niet opnieuw toe zal komen, maréchaussées in 'treinen mee te laten reizen. Dat voorkomt wel ofschoon maar ten deele, want men zal achter hun ruggen nog zooveel mogelijk pogen uit te halen maar het geneest niet. Integendeel: het lokt uit tot verzet en nieuwe stuksnijderij. Het spelletje zal spannend worden. Dien conducteur kon je makkelijker ertusschen nemen. Met de maréchaussées zou list worden vereischt. Ik vraag mij af of het niet veel verstan diger zou zijn, de medewerking van een aantal „vaste reizigers" op de meest ge teisterde diensten in te roepen en hun te vragen, in het algemeen belang mee toe zicht te helpen houden. Een heel goed mid del zou kunnen zijn, zulkf toezichthouders uit de vandalen zelf te kiezen. Vermoedelijk zouden zij. vereerd met het hun geschon ken vertrouwen en de hun toegekende ver antwoordelijkheid, de gestrengste bewa kers van het heil der spoorwegen en daarmee van het reizend publiek zijn en een soort overredingskracht doen gel den, waaraan geen weerstand zou worden geboden. Dit is geen nieuwe gedachte. Zij is elders vaak en met succes in toepassing gebracht, al gold het dan niet precies baldadigheid en vernielzucht, die helaas in Nederland bijzonder veel en in andere landen der be schaafde wereld niet of slechts in geringe mate voorkomen. Men heeft het middel in strafkolonies en gevangenissen gebezigd: de ex-delinquenten bleken strenge hand havers der orde. Dezer dagen nog zag ik in een Amerikaansch tijdschrift het portret van den directeur van een groote gevange nis, met de mededeeling dat hij ex-gevange ne was. Kan men op een gebied, waar geen mis daden maar wel ernstige inbreuken op de maatschappelijke orde gepleegd worden, hetzelfde principe variant op het oude woord „men moet dieven met dieven vangen niet toepassen? Het eischt wat meer fantaïsie en wat meer uitwerking dan het laten meereizen van „den sterken arm", maar het opent dan ook mogelijkheid tot verbetering van den toestand. Misschien zou het ook nuttig zijn als men zich eens verdiepte in de vraag, welk soort baloorigheid kinderen en volwassenen tot vernielzucht en baldadigheid drijft. Met wat goedkoope gemeenplaatsen lost men zulk een vraagstuk niet op, zooals nu lang zamerhand wel gebleken is. Want deze verschijnselen hebben altijd in ons land bestaan en van den oorlog kan men dus niet zeggen, dat die ze veroorzaakt heeft. Hij heeft ze alleen verergerd. In wezen moet de zaak iets met een geestelijk tekort aan ontwikkeling in enkele gevallen misschien met een afwijking te maken hebben. Maréchaussées kunnen die met hun processen-verbaal niet genezen. R. P. Colporteur inde ten eigen bate abonnementsgelden In Haarlem opereerde eenigen tijd geleden een man, die opgaf als colporteur werkzaam te zijn bij een weekblad uit Delft. Hij trachtte abonnés te werven en waren de bewoners bereid zich te abonneeren, dan vroeg hij contante betaling. Het blad werd echter niet bezorgd en tien stadgenooten heb ben bij de politie aangifte gedaan. Enkelen hadden f 5, anderen f 10 betaald voor het abonnement. De Amsterdamsöhe recherche is er in geslaagd den man, J. A., aan te houden, die zich aldaar, doch ook in Haarlem, Zaan dam, Alkmaar, Bussum. Den Helder en in een aantal plaatsen in Utrecht aan oplich ting heeft schuldig gemaakt. Het bedrag, dat hij ontvangen heeft, wordt op ongeveer f 1000 geschat. J ,,Duitschland"-bespreking Zullen ook Duitsche deskundigen worden gehoord Naar A.N.P. verneemt zal heden te Londen door de Nederlandsche ambassade aldaar aan de leden der voorbereidende conferentie inzake Duitschland de nota der Neder landsche regeering worden overhandigd, welke haar standpunt terzake inhoudt. Of op een later tijdstip de Nederlandsche regeering haar standpunt te Londen mon deling zal toelichten is afhankelijk van de procedure, welke door de vergadering van plaatsvervangende ministers van Buitenlandsche Zaken der groote vier zal worden vastgesteld. De plaatsvervangers der groote vier, die morgen hun besprekingen over de toe komst van Duitschland en Oostenrijk te Londen zullen beginnen, zijn: Sir W. Strang en Lord Hood (Eng.), Murphy en generaal Mark Clark (V. S.), F. T. Goesef (Sovjet- Unie) en Couve de Murville 'en Paris (Frankrijk). Zij zullen hedenmiddag vier uur door minister Bevin worden verwelkomd en vervolgens Woensdagmorgen met de kwestie Duitschland en 's middags met de kwestie Oostenrijk een begin maken- De plaatsvervangers zullen zes weken bijeen zijn. De Duitschers hopen. In Duitsche politieke en officieele krin gen te Berlijn is men hoopvol gestemd, dat minstens twee en mogelijk drie der groote mogendheden gunstig zullen staan tegen over den wensch, dat Duitsche deskundi gen door de vier ministers van Buitenland sche Zaken of hun adviseurs zullen wor den gehoord,. Er zijn nog geen officieele Duitsche stap pen te dien einde gedaan, maar reeds wordt verklaard, dat vertegenwoordigers van twee der vier groote mogendheden geneigd zijn de vraag, of de Duitschers voor de definitieve regeling van bepaalde kwesties zullen worden gehoord, in positieven zin te beschouwen. Maarschalk Sokolofsky, de Sovjet-op perbevelhebber in Duitschland, heeft, het Duitsche voorstel zoowel met Duitschers- als met een aantal hooge geallieerde be zettingsautoriteiten officieus besproken. Tevens zou Robert Murphy, de politieke advjseur van den Amerikaanschen mili tairen gouverneur in Duitschland, gunstig denken over het hooren van Duitsche des kundigen. Noorwegen en Denemarken, die evenals andere landen zijn uitgenoodigd ter con ferentie van de ministers van Buitenland sche Zaken hun standpunt ten aanzien van de verdragen met Duitschland en Oosten rijk uiteen te zetten, zullen geen delega ties zenden. De Noorsche regeering zal vol staan met het toezenden van een memo randum. In politieke kringen vraagt men zich af, of de beide landen hun standpunt wellicht in onderling-overleg hebben bepaald. Een memorandum, bevattende de Griek- sche economische en financieele eischen inzake Duitschland, is aan den Griekschen ambassadeur te Londen gezonden. Het zal worden overhandigd aan de plaatsvervan gers der groote vier. Aan den vooravond van de conferentie der plaatsvervangers van de vier ministers van Buitenlandsche Zaken heeft de Oosten- rijksche regeering, volgas een door de Oostenrijksche legatie te Londen uitgege ven communiqué, aan de plaatsvervangers een nota overhandigd, waarin Oostenrijk verzoekt als eerste slachtoffer van Hitler's agressie zoo spoedig en zoo volledig moge lijk in de gelegenheid te worden gesteld om deel te nemen aan de voorbereidingen van de plaatsvervangers voor het sluiten van het vredesverdrag met Oostenrijk. Men gelooft, dat deze nota er op aan dringt om als onderwerp van bespreking te nemen herstel volgens internationaal recht van den door Hitier vernielden Oos- tenrijkschen staat, en er op wijst, „dat Oostenrijk niet bij verstek herboren kan worden". Léon Blum naar Londen De Fransche premier is op uitnoodiging van minister-president Attlee naar Londen vertrokken voor bespreking van proble men die samenhangen met het economische herstel van Frankrijk. Men verwacht, dat o.a. de kwestie van de steenkoolvoorziening onderwerp van bespreking uit zal maken. Blum reisde per speciaal door de Britsche regeering ter be schikking gesteld vliegtuig. Men verwacht hem terug in Parijs voor Donderdagmid dag aanslaande, in verband met de verkie zing van den president van de republiek. Ih welingelichte kringen wijst men er op, dat economische en politieke kwesties vaak moeilijk zijn ie scheiden en dat het zeer goed mogelijk is, dat de toekomst van het geheele Ruhrgebied zal worden be sproken. Het groote belang, dat de Britsche re geering aan het bezoek van den Fran- schen premier hecht, ziet men in het feit, dat deze Woensdag officieel door de Brit sche regeering zal worden ontvangen. De Britsche ambassadeur te Parijs, Duff Cooper, is gisteren naar Londen vertrok ken en zal de besprekingen tusschen de Britsche regeering en Léon Blum bijwo nen. - Het schip is waarschijnlijk verloren Soekawati naar Nederland Oost-Indonesisch kabinet beëedigd Onze speciale verslaggever seint ons uit Batavia: Naar ik verneem zal de Oost-Indonesi sche president Soekawati op 24 Januari per Skymaster voor een kort bezoek naar Nederland vertrekken. Hij zal onder an dere zijn opwachting maken bij H.M. de Koningin. Maandagmiddag heeft in het gebouw van den Raad van Indië te Batavia in han den van het staatshoofd van Oost-Indo- nesië Soekawati, de eedsaflegging door de ministers van het Oost-Indonesische kabi net plaats gehad. Daarna werden zij plech tig geïnstalleerd. De ministers" M. Hamer- ling en E. Katoppo waren afwezig. Vele autoriteiten waren bij de plechtigheid aan wezig, o.m. dr. Van Mook, luit.-gen. Spoor, vice-adm. Pinke, de directeuren der depar tementen en vele anderen. Soekawati, de Oost-Indonesische minister-president, Na- djamoeddin en dr. Van Mook spraken rede voeringen uit. Tsaldaris niet aanvaardbaar voor de oppositie t De Grieksche minister-president Tsal daris heeft het plan opgevat de onderhan delingen met de oppositieleiders te her openen ten einde tot een verbreeding der regeering te geraken. Hij. bracht een be zoek aan Sofielis, leider van de liberale oppositie, die echter, naar verluidt, ge weigerd heeft deel te nemen aan een re geering, wanneer Tsaldaris aan het hoofd staat. Ook andere leiders der oppositie hebben het voorstel tot deel nemen aan een kabinet met Tsaldaris verworpen. De Grieksche minister van oorlog, Philip Dragoemis, die een bezoek brengt aan de woelige gebieden in Macedonië, heeft ver klaard dat het Grieksche leger voorberei dingen treft om in het voorjaar den guer rillatroepen den genadeslag toe te bren gen. Weerbericht ZEER ZACHT Verwaohting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woens dagavond Meest krachtige wind tusschen Zuid en Zuidwest. Zwaar bewolkt met nu en da.n eenige- regen of motregen. Morgen over dag zeer zacht. Van het Deensche s.s. „Liliam", dat Zater- dagavond met een lading pijpaarde op weg naar Scandinavië voor het Westgat op de Haaksgronden bij Den Helder is gestrand, zijn 'gisteravond noodseinen ontvangen, waar- in dringend verzocht werd de laatste opva renden, den kapitein, den machinist, den stuurman en een matroos, van boord te ha len. De motorreddingboot „Dorus Rijkers" van de Noord- en Zuidhollandsche Redding maatschappij heeft daarop onder commando van den nieuwen schipper P. W. Bot even voor negen uur zee gekozen. Onder hevig protest heeft de oude schip per van de „Dorus Rijkers", C. Bot, er ln toegestemd ditmaal eens niet mee uit te varen. Het is voor hem een groote opoffe ring lijdelijk te moeten aanzien hoe thans anderen het werk verrichten, dat hij zooveel jaren met inzet van zijn leven heeft ge daan. De omstandigheden waren echter zoo danig, dat het niet verantwoord zou zijn iemand van dien leeftijd nog aan een derge lijk risico bloot te stellen. Er stond namelijk een Zuidwestenwind, die het karakter van een storm had. Het schip lag met den kop om den Noord, zoodat het aan stuurboord nog lij had. Omstreeks tien uur had de „Dorus Rijkers" de „Liliam" bereikt. De stormachtige wind en de hooge zee bemoeilijkten het reddingswerk ten zeerste. De wind was zoo hevig, dat van het afdalen langs een stormleer moest wor den afgezien. Terwijl de reddingboot aan sturboprdzijde langs de „Liliam" stoomde, hielden vier leden van de. bemanning een springnet op, waarin achtereenvolgens drie van de schipbreukelingen met een goed be rekenden sprong, terecht kwamen. De vierde en laatste belandde op het dek, maar liep ondanks den vrij hevigen val geen letsel op. Om kwart voor elf liep de „Dorus Rijkers" de haven van Den Helder binnen en namen de uitgeputte Denen hun intrek in hotel „Wapen van Den Helder". Daar deden zij het sobere verhaal van hun noodlottig ge worden tocht, hoewel zij zich over de oorzaak van de stranding niet wenschten uit te laten. Zoo werd bekend, dat de „Liliam" een 1506 brt. metend Deensch stoomschip van de fir ma J. Lauritzen uit Kopenhagen is en op weg was van de Engelsche haven Fowey naar Helsinki met een lading porseleinaarde voor Finland. Kapitein is de 50-jarige F. Clausen, die diep onder den indruk was van het stran den van zijn schip. Met drie leden van zijn bemanning is bij van Zaterdagavond tot Maandagavond bijna onafgebroken in touw geweest om te trachten de „Liliam" te reden. Hij heeft tot tweemaal toe geweigerd zijn schip te verlaten. Gisteravond echter beukten de woelige golven met zooveel kracht tegen de wanden, dat het schip een halven slag werd omgedraaid en gevaar liep geheel om te slaan of in tweeën te breken. Gezien de hopelooze situatie en het geringe nut van een verder verblijf aan boord, besloot Clau sen gisteravond om 8 uur zijn drie metgezel len en zichzelf niet langer aan het gevaar van een verdrinkingsdood bloot te stellen. Hij seinde om hulp en twee uur later nam de „Dorus Rijkers" hen aan boord. Maandagmorgen waren reeds 13 leden der Nederlandscli-Duitsche handel Binnenkort zal een handelsovereenkomst tusschen Nederland en de Fransche zóne in Duitschland worden onderteekend, al dus werd in militaire kringen te Parijs ver nomen. Nederland zal voedsel en 1.200 ton rubber leveren, in ruil voor verschillende producten. De Berlijnsche correspondent van het A.N.P. seint: Het voornaamste blad van de Britsche zóne „Die Welt", dat te Hamburg verschijnt en geldt als spreekbuis van het Britsche militaire bestuur, heeft in een hoofdartikel gepleit voor stopzetting van den Duitschen kolenuitvoer. Het blad spreekt als zijn meening uit, dat de contróleraad het volledig stopzetten van den reeds verminderden kolenuitvoer, ten minste tijdelijk, dient mogelijk te ma ken. Volgens de laatste beschikbare cijfers heeft de export uit het Ruhrgebied in No vember 715.000 ton bedragen, waarvan 144 ton naar Oostenrijk ging en de rest naar de bevrijde landen. De uitvoer naar Ne derland bedroeg volgens de laatste cijfers rond 100.000 ton per maand. MARKTBERICHT VAN MAANDAG. De aanvoer bedroeg 1350 kisten versche vïsch. Besommingen: stoomtrawlers Condor IJM 72 f 10.000; Hornrif 1JM 155 f 8200; Zwarte Zee IJM 94 f 8440; Johanna IJM 107 f 6153. Mbtorloggers: KW 84 f 4282; KW 59 f 3680. Kustvisschers: IJM 248 f 2650; IJM 79 f 617. Het woord is aan. Publilius Syrus: De moed. neemt toe door op gewekt handelen, de vrees door traagheid. Bovenste opname: de Liliamhad het zwaar te verduren. Onderste foto: de eerste schipbreukelingen verlaten het schip om naar veiliger oorden te worden overgebracht. Voor f 9000.- aan juweelen en zilver gestolen Weer een inbraak in het Haarlemmerhoutpark te Haarlem In de laatste maand hebben er in het Haarlemmerhoutpark verschillende inbra ken plaats gehad waarbij de daders een bepaalde methode gevolgd Rebben: bin nenkomen via een balcon. Zondagavond, terwijl de bewoners afwezig waren, is er ingebroken in de woning van de familie V. in de Boschlaan. Met een ladder zijn de inbrekers naai* een balcon geklommen. Dat was brutaal, want de ladder moest daar blijven staan tijdens hun speurtocht in het huis. De dieven hebben zich meester gemaakt van 9000 aan juweelen en ta felzilver. Uit het feit dat in den tuin eenige zilveren voorwerpen teruggevonden zijn, wordt afgeleid, dat de dieven veel haast hadden bij hun vertrek. Het onderzoek der politie heeft tot heden geen resultaat opgeleverd. Sigaretten bleven uit Dezer dagen vervoegde zich bij een Haar- lemsche dame een man, die uitstekend Fransch sprak en mededeelde chauffeur te zijn van een kapitein, die werkzaam was bij het corps diplomatique. Hij droeg een bruin militair uniform en had daarop decoraties van den rang van sergeant. De man zeide doosjes sigaretten uit Frankrijk te kunnen, meenemen. Van het aanbod wilde de dame gebruik maken en bestelde honderd doosjes, welke f 2 per stuk moesten kosten. Zij over handigde een bedrag- van f 200. Vermoedelijk heeft de man zich aan oplichting schuldig gé- maakt. Hij is tenminste niet met de sigaretten teruggekeerd. Naar de Indonesische republikeinsche pers meldt, treft het hoofdkwartier van de T.R.I. te Djogjakarta maatregelen om 600 Britsch-Indi- sche krijgsgevangenen, die thans in Indonesische handen zijn, terug te zenden. bemanning door de „Dorus Rijkers" van boord gehaald, nadat twee sleepboo(en. de „Nestor" uit IJmuiden en de „Voorwaarts" van Terschelling gedurende den nacht te vergeefs gepoogd hadden het schip weer vlot te trekken. De „Voorwaarts" trok al spoedig haar sleeptrossen stuk, terwijl de „Nestor" de sleepen moest laten slippen, omdat zij an ders kans liep tegen de „Liliam" te pletter te slaan. Het schip wordt als verloren be schouwd. daaT het door den krachtigen Wes tenwind steeds verder op de zandbanken wordt geslagen. De bemanning gelooft echter nog niet in het verlies van het schip. Zoodra het weer wat kalmer is geworden wil zij zich met de reddingboot weer aan boord laten brengen, om na te gaan of het de moeite loont, opnieuw te pogen met sleepboothulp het schip vlot te trekken. Britsche waarschuwing aan Palestijnsche terroristen Arabieren eischen maatregelen Naar aanleiding van de terroristische bomaanslagen te Haifa, waarbij vier po- litie-agenten gedood en meer dan 60 ge wond werden heeft sir Henry Gurney, vooraanstaand Engelsch bestuursambte naar in Palestina, Ben Goerion, voorzitter van de executieve van het Joodsch agent schap, gewaarschuwd, dat iedere volgende daad van terrorisme in Palestina door de strengste maatregelen, waarvan alleen de staat van beleg is uitgezonderd, zal wor den gevolgd. Kort na het bekend worden van deze waarschuwing heeft de Joodsche Nationale Raad voor Palestina, tegen Maandag a.s. een massabijeenkomst uitgeschreven ter bespreking van anti-terroristische maat regelen. Dit is de eerste stap van Joodsche leiders om voorstellen tot bestrijding van het terrorisme openlijk te bespreken. Generaal sir Evelyn Barker, algemeen opperbevelhebber der Britsche troepen in Palestina, heeft met generaal sir Miles Dempsey, algemeen opperbevelhebber der landmacht in het Midden-Oosten, te Cairo, een bespreking gevoerd. Naar verluidt over de militaire situatie te Palestina. De .Arabische hooge commissie voor Pa lestina heeft de Palestijnsche regeering verzocht spoedig drastische maatregelen te nemen tegen het Joodsche terrorisme. In een tijdens een vergadering aangeno men resolutie verklaren de Arabieren, dat het geduld en de soepelheid der Palestijn- schè regeering de terroristen aanmoedi gen tot aanvallen op groote schaal. Met gas verwarmde scholen weer enkele uren open Naar. wij vernemen zullen zoowel de openbare als de bijzondere scholen welke met. gas verwarmd worden, morgen weer opengaan, echter slechts gedurende twee uren per dag en wel van half elf tot half één. De kleuterschool in Velserbeek gaat eveneens morgen weer beginnen. Deze schooL js geopend van half elf tot kwart voor één. Engelsch ambassadeur in Polen gecompromitteerd De openbare aanklager bij het gerechts hof 1e Warschau heeft de doodstraf ge- eischt tegen drie van de vier beschuldig den in een spionnage-proces, waarin de Britsche ambassadeur te Warschau, Victor Cavendish Bentinck, mede genoemd is. Cavendish Bentinck is per trein uit War schau vertrokken, om te Londen overleg te plegen ten aanzien van de aanstaande verkiezingen in Polen. De doodstraf werd geëischt tegen graaf Ksawory Grocholski, Waldemar Beczak, een ambtenaar van het Poolsche departe ment van Buitenlandsche Zaken, en Witold Kalicki, kapitein van het Poolsche leger. De vierde beschuldigde is een twee-en- twintigjarige secretaresse. „De sporen van deze spionnen," aldus verklaarde de openbare aanklager, „leiden rechtstreeks naar net huis van een zekeren ambassadeur, die de elementaire regelen van de betrekkingen tusschen twee be vriende naties heeft overtreden. Het is ze ker niet de bedoeling van de regeering, welke dezen ambassadeur hier naar toe gezonden heeft, dat deze inlichtingen zou aannemen van leden van de ondei-grond- sche beweging in Polen, tengevolge waar van hij op een rendez-vous van die be weging in de armen van de Veiligheids politie liep. Wij gevoelen hooge achting voor het land, dat door dezen ambassadeur wordt vertegenwoordigd en het is met groot leedwezen, dat ik mij verplicht voel te verklaren, dat de vertegenwoordiger van een bevriende mogendheid in deze kwestie betrokken is Ons volk is bezig met den heropbouw van het land en wij moe ten aannemen, dat de ambassadeur op ver keerde paden geraakt is, daar hij geen be grip heeft van het nieuwe Polen, het Polen zonder graven en groote landgoederen". Laatste acte van de UNRRA Een humaan werk wordt stopgezet Hoewel de UNRRA (de organisatie der U.N.O. voor hulp en herstel) officieel haar werkzaamheden op 31 December, j.l. heeft be ëindigd, zal haar arbeid nog eenige maanden voortduren. Er liggen in Amerika nog zes millioen ton voedsel op verscheping te wach ten; tot dusver is 78 percent vah het pro gramma voltooid. Toch zal deze hulp, naar R. H. Jackson, plaatsvervangend directeur der UNRRA, mededeelde, nog maar een drup pel op een gloeiende plaat zijn, want vele landen kunnen wat de voedselvoorziening be treft nog niet op eigen beenen staan. Helaas js er geen andere internationale organisatie in het verschiet, die de taak der UNRRA zou kunnen overnemen, zoodat verdere ondervoe ding in vele landen het gevolg zal zijn van het stopzetten van dezen humanitairen arbeid. Commander Jackson betreurde het. dat er zooveel misverstanden over de UNRRA als gevolg van onjuiste en ontactische verkla ringen door diverse autoriteiten in het leven, zijn geroepen. De wil tot helpen is zeer groot, vooral in de Vereenigde Staten, doch iedere internationale organisatie, die niet door de publieke opinie wordt gesteund, moet falen. Hoe ernstig de toestand is. wordt het duide lijkst geïllustreerd door het feit, dat er thans voedsel wordt gezonden naar de vroeger zoo rijke Oekraïne. Ontzettend zijn daar de ver woestingen. De toestand in Oostenrijk is al arm eerend. Griekenland en Italië staan voor groote moeilijkheden. De voedselzendingen naar Europa en China zullen drie maanden voor het begin van de eigen oogst tot stil stand komen. De hulp aan de vluchtelingen zal nog voortduren tot 30 Juni. Commander Jackson hoopte dat de internationale vluchte lingenorganisatie (I.R.O.) voor dien tijd het werk zal kunnen overnemen. Het was een fout het bestaan van de UNRRA midden in den winter te laten ophouden. Er zijn meer fouten gemaakt, maar desniettemin werkt de organisatie voortreffelijk. In de maand Juli 1946 bijv. hadden de verschepingen den zelfden omvang als die van het Amerikaansche leger tijdens den oorlog. De Britsche ambassadeur in Moskou, sir Maurice Peterson, heeft opdracht gekregen om de Sovjet-Russische regeering er van in kennis te stellen, dat Groot-Britannië zich ernstig be zorgd maakt over den huidigen toestand in Polen met het oog op de aldaar op 19 Januari te hou den alge-neene verkiezingen. De nieuwe Italiaansche socialistische par tij, die zich onder leiding van Saragat, den aanvoerder van de rechtsche oppositie heeft afgescheiden van de bestaande party, heeft een manifest uitgevaardigd, waarin zij zegt een „groote autonome Italiaansche arbei derspartij" te willen vormen tot redding van Italië. Het manifest keert zich heftig tegen het vredesverdrag, met Italië en ver wijt den leider van de socialistische partü en minister van Buitenlandsche Zaken, Nenni, dat hy bereid is dit verdrag, „dat Italië's rechten miskent", te teekenen. Het manifest verklaart met nadruk, dat, in tegenstelling met wat er gebeurt in En geland, in de Scandinavische landen, in Frankrijk en elders in Europa, het socia lisme in Italië in verval is en doet een be roep op alle Italiaansche arbeiders het Ita liaansche socialisme en Italië op den rech ten weg te brengen- De oorspronkelijke Italiaansche socialis tische partij heeft haar congres inmiddels voortgezet. Aan het slot daarvan heeft de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken en leider dezer socialistische partij, nog eens een vernietigende critiek uitge oefend op de socialisten, die zich onder Saragat tot een nieuwe partij hebben af gescheiden. „De eenheid van werkkrach ten. de eenheid van democratische krach ten", aldus Nenni, „komt niet verzwakt, maar integendeel versterkt uit dit congres te voorschijn. Het plan tot samenwerking met de communisten wordt nu daadwerke lij kheid". Nenni verklaarde, dat de partij zich ge lukkig prijst de te veronachtzamen bour- geoisfractie te hebben verloren. De socia listen hebben volgens Nenni geen minder* waardigheidscomplex tegenover de com munisten, daar zij er van overtuigd zijn, de belangen van de werkende klasse van Italië te behartigen. Nenni acht het mo gelijk, dat binnen drie maanden weer een congres wordt gehouden. Nadat de journalisten de zaal verlaten hadden, begon de bestuursverkiezing, die waarschijnlijk den geheelen nacht zal du ren. Stakingen die afloopen Na onderhandelingen met den gevol machtigde voor de industrie van het En gelsche ministerie van Arbeid hebben zoo wel de werkgevers als de vakvereenigingen die bij de staking in het transportbedrijf te Londen betrokken zijn, zich bereid ver klaard in onderhandeling te treden over een aannemelijke regeling van het geschil. De hoop bestaat, dat de staking in het transportbedrijf, die thans een week lang de voedselvoorziening van de Engelsche hoofdstad in gevaar brengt, Woensdag op de door den bond van transportarbeiders bijeengeroepen conferentie zal worden bij gelegd. Het Parijsche blad „France Soir" is gis teravond, na een staking van vijf dagen, als eerste krant weer verschenen. Een woordvoerder der „France Soir" zeide, dat de zaak haar beslag heeft ge kregen en dat alle kranten weer zullen verschijnen. De werkgevers-organisatie, de Fransche nationale persfederatie, verklaarde echter, dat er nog geen algemeene beslissing is ge nomen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1