Ofnuimimq. De visschers in Zeeland klagen over het groote aantal wrakken In hef Berlijn van na-den-oorlog fkort en Bondig j energieke, jonge kracht EEN BAAS bij „Nederland" Luidsprekers Dinsdag 14 Januari 1947 IJMUIDER COURANT In de afgeloopen weken heeft de haring- visscherij zich ontwikkeld tot een groote visscherij, schrijft de correspondent van „De Visscherij wereld" uit Vlissingen aan zijn blad. Het is in de haven van Breskens een drukte van belang. Op vlotte "wijze wordt alles gelost, hoewel de aanvoeren tot heden nog niet overmatig kunnen wor den genoemd. Er komen wel eens schepen binnen met vangsten van 10 ton ijle haring, één was er zelfs met 18 ton, doch het wil niet goed doorzetten. Het vorige seizoen kwam nagenoeg ieder schip, groot of klein, met een maximumvangst binnen, thans zijn de beste resultaten weggelegd voor de groote schepen met sterke motoren. Uit het bericht blijkt voorts, dat ook de kleine schepen wel eens goede resultaten bereiken, zooals bij het mooie weer op 2 en 3 Januari, Op 2 Januari vertrok een hoogaars de ARM 30, met slechts een 30 pk motor des morgens 11 uur van Vlis singen en des avonds 11 uur was het schip weer terug met 4500 kg haring. In Breskens kwamen in één week 50 schepen met haring binnen. Er wordt door de visschers veel geklaagd over het groote aantal wrakken, dat op de vischgronden wordt aangetroffen. Gedeel telijk staan deze wrakken op de kaarten aangegeven, maar een aantal kleine wrak ken, vooral van vliegtuigen, die natuurlijk niet bekend zijn, veroorzaakten veel schade aan de netten. De BR 42 is voor de Belgi sche kust op een wrak gestooten en zoo danig lek geraakt, dat de bemanning het schip op 't strand moest zetten. Ze is Zater dag 4 Januari vlot gesleept en naar de thuishaven Breskens gebracht. De aanva ring tusschen de KW 159 en de TH 42 is in de pers gepubliceerd, bij welk ongeluk geen menschenlevens te betreuren zijn. Aan de navigatie mankeert bij de vissghers- schepen nog wel iets, zooals deze ernstige aanvaring leert. In de haven van Breskens is tenslotte nog de BR 10 aan het voor schip vrij ernstig beschadigd door een aan varing met de SCH 11. Men vreest dat er nog meer ongelukken zullen gebeuren, want de visschers zien niets dan haring, haring. De drie müls-grens. De ARM 7 werd op 31 December door een Belgische politieboot visschende aan getroffen binnen de Belgische territoriale wateren, tijdens mistig weer. Het schip werd meegenomen naar Oostende en tegen den schipper werd verbaal opgemaakt. De bemanning vischte voor het eerst in die wateren. Een waarschuwing zou een bete ren indruk hebben gemaakt, temeer daar het een uiterst klein vaartuig betreft. Toch kan uit dit voorval worden afgeleid, dat de Belgische autoriteiten opdracht hebben ge geven scherp toe te zien op het visschen binnen de drie mijlsgrens. Maandag 6 Januari warep er geen sche pen uit Breskens of Vlissingen ter vis scherij wegens het stormachtige weder. Dinsdag 7 Januari was er echter te Bres kens een schip binnen met niet minder dan 40.000 kg haring! In visscherskringen bestaat de indruk dat de haring hoogerop, d.w.z. naar de Scheldemonding komt. Dit is zeer goed mogelijk; want ook in de voorafgaande jaren kwam de haring tot vóór de Neder- landsche kust. Zooals men weet neemt ook een aantal schepen uit IJmuiden, trawlers en kotters aan de Kanaal-haringvisscherij deel. In Noorwegen maakt men olie uit haring Noorwegen, het land van de haring. Wat dpet men met al die visschen, vraagt men zich af. Een der belangrijkste vetbronnen van Noorwegen is de olie die uit haring gewonnen #wordt. De fabriek, waar dit geschiedt, is meest al gelijktijdig vischmeelfabriek. De haring wordt gekookt, geperst; de koek, die dan te voorschijn komt wordt gedroogd en het vocht dat eruit te voorschijn komt wordt apart gehouden. Deze vischmeelkoeken geeft men als voeder aan het vee, omdat het voedingsgehalte zeer groot is. Zelfs melkkoeien krijgen dit voedsel. De melk van deze dieren heeft een hoog vetgehalte en smaakt volstrekt niet naar visch. Er wordt evenwel studie van gemaakt de fa bricage zoo mogelijk te wijzigen om nog meer olie te winnen, daar met het huidige procédé veel vet verloren gaat. Door den uitslag van het referendum onder de havenarbeiders heeft de staking in de haven van Antwerpen definitief een eind genomen. Het werk is overal hervat. Vanaf acht uur Zondagmorgen meldden de havenarbeiders zich. De troepen, die sedert 21 December met het lossen der schepen belast waren, zijn teruggeroepen. Met blindheid geslagen (Door IJmuidenaar). Terwijl andere visscherijplaatsen in ons land zich alle moeiten en zorgen getroos ten om hun outillage en dienstverrichting zoo aantrekkelijk mogelijk te maken; ter wijl buitenlandsche visschershavens, zoo als Ostende met alle krachten aan het werk zijn om hun bedrijf zooveel mogelijk te dienen, terwijl dus een constructieve doel stelling in het beleid van andere visschers havens duidelijk waarneembaar is, schijnen er in IJmuiden krachten te werken, (zij het in sommige gevallen niet bewust), die een ondergang van de grootste en bekend ste visschershaven van Nederland tot ge volg zullen hebben. Het is zeker niet vreemd, als men bij de beschouwing van dit proces van afbraak komt tot de vraag, die den titel van dit stukje vormt. Nu zou men kunnen opmerken dat ook de bespreking in het openbaar van deze kwestie de zaak van IJmuiden niet dient. Maar een ziekte die steeds voortwoekert kan niet bestreden worden door stilzwij gendheid. Integendeel, hier kan alleen nog helpen een openlijke erkenning van het kwaad, met een daaraan verbonden stre ven van alle belanghebbenden om gemeen schappelijk te komen tot een beteren toe stand. De kring van belanghebbenden is zeer groot. Die belanghebbenden zijn niet be perkt tot de bedrijven die in IJmuiden gevestigd zijn. De beteekenis van een goe den gang van zaken in IJmuiden strekt zich ver uit buiten onze plaats zelf. Dit laatste neemt echter niet weg dat de verantwoor delijkheid voor de feiten aanvaard dient te worden door hen, die in het bedrijf te IJmuiden werkzaam zijn. Het „mea culpa" ligt hier. En toch, men is in IJmuiden zoo goed begonnen. Direct na de bevrijding in Mei 1945 is het werk hier hervat met een geestdrift en een werklust die goede dingen deden verwachten. Vanwaar deze „snelle afloop als der wateren"? Besliste kwade trouw willen en zullen we uitsluiten, maar dan nóg wordt het werken in IJmuiden gedurende den laat- sten tijd in veel gevallen gekenmerkt door beweegredenen die zeer dicht aan dit be grip grenzen. Botte zelfzucht; een toegespitste zucht naar persoonlijk geldelijk gewin, waarbij het doel alle middelen schijnt te heiligen; fouten en nalatigheden zijn de oorzaken van den toestand dien we op dit oogenblik ken nen en betreuren. En laten nu de verschil lende partijen niet met den vinger naar anderen wijzen, want er is bij allen zeker oorzaak om de hand in eigen boezem te steken. Zooals reeds hierboven is gezegd kan een openlijke bespreking van deze dingen nut tig zijn, om een goed inzicht in de zaak te bewerkstelligen. Een inzicht dat nood zakelijk is om een gemeenschappelijke poging tot verbetering te verkrijgen. Doel van den schrijver dezer artikelen is nu, om zoo mogelijk hieraan mede te helpen. In een aantal kleine artikelen zul len verschillende onderdeelen van het be drijf aan een nadere beschouwing worden onderworpen, met een bescheiden poging om verbetering aan te wijzen. Gaarne geeft hij zijn meening voor beter, maar de nood zaak dringt hem. Zooals het thans is kan het niet blijven, en zoo blijft het ook niet, want als er geen verbetering komt, dan volgt er zeer zeker een verdere verslechtering. Van een zoo noodzakelijke verbetering valt er momen teel nog niets te bespeuren, en dat hoewel reeds nu visschersschepen onze haven gaan mijden! IJmuiden, let op Uw saeck! Want wanneer thans niet alle krachten worden ingespannen om dezen boozen toe stand meester te worden, dan zal het De Mijnenveegdienst maakt goede vorderingen Over de toekomst staat nog niets vast Naar wü vernemen zal vermoedelijk in dit jaar een eind komen aan het werk van den mijnenveegdienst te dezer plaatse. Of de geheele tak van dienst IJmuiden gaat verlaten is nog niet met zekerheid te zeggen. Het is zeer wel mogelijk dat een gedeelte der manschappen hier achter blijft. Intusschen mogen we hieruit afleiden dat met het opruimen der mijnen goede vordering wordt gemaakt. Jongen stichtte brand in een brievenbus Een 15-jarige scholier uit Santpoort stak aldaar bij het station met behulp van eeni ge lucifers de brievenbus in brand, met het gevolg, dat 17 brieven gedeeltelijk ver brandden. Gelukkig werd hij door een pas- seerenden vischhandelaar herkend, zoodat hij zijn gerechte straf niet zal ontgaan. België voert ijle haring uit naar Duitschland België kreeg éen vergunning voor den uitvoer van 10.000 ton ijle haring ten be hoeve van Duitschland, zoo vernemen wij. Deze vergunning is ter beschikking van eiken vischhandelaar gesteld, die den wensch te kennen geeft naar Duitschland uit te voeren. Er bestaat zelfs mogelijk heid voor uitvoer naar Italië. Volksdanscursus voor de jeugd lederen Donderdagavond wordt in de R.H.B.S. te Velsen een volksdanscursus gegeven voor meisjes, onder leiding van den heer R. Donker. Er is in onze gemeente groote behoefte aan -goede ontspanning voor de jeugd. Om hieraan tegemoet te komen is door het Algemeen Vrouwencomité deze avond in gesteld. In aansluiting op dezen avond komen andere clubs: tooneelclubje, bakavond en handenarbeid, naar keuze. Alle meisjes van ongeveer 15 tot 20 jaar* kunnen er aan deelnemen. Diefstal van kolen Dezer dagen werd in de vroegte een man aangehouden, die op een handwagen zeven zakken kolen vervoerde. Een nader onder zoek bracht aan het licht, dat de kolen af komstig waren uit een opslagplaats van brandstof voor de Rijksponten bij den Sta tionsweg. De aangehoudene had in samen werking met een kennis, in den nacht de kolen weggehaald en in zakken klaar gezet voor transport Zij hadden het plan het gestolene gedeeltelijk voor eigen gebruik te gebruiken en de rest te verkoopen. VISCHAANVOER IN OSTENDE. In de week van 3 tot en mot 9 Januari bedroeg de totale aanvoer van versche zee visch in Ostende 816.687 kg. met een opbrengst van 7.231.019 frs. Aanvoer yie haring. De aanvoer van ijle haring bedroeg van 30 December tot en met 4 Januari 2.591.105 kg. De totaalopbrengst hiervan bgdroeg 3.564,751 frs. MOTORCLUB KENNEMERLAND Dinsdagavond vergadert de Motorclub Kennemerland in haar gewone vergaderlo kaal. Er zullen belangrijke besprekingen worden gevoerd. CH. MUZIEKVEREENIGING „WILHELMINA". Donderdag 16 Januari houdt de Ciir. Mu- ziekvereeniging „Wilhelmina" een van haar propaganda-avonden. Onder dirigentschap van den heer H. J. van Ossenbruggen wordt ten gehoore gebracht Psalm 138, Francia Marsch, Ouverture Bonne fortune, Ouvertu re romantique en de marsch Ankers Los. De tweede helft van den avond staat in het teeken van het tooneelspel. Onder regie van F. Hunsche wordt opgevoerd „Het 6pook van de Vrijburcht". De uitvoering geschiedt in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg. „DAT IS HET TOPPUNT". Een hoogtepunt voor de „uitgaande we reld" van IJmuiden is zeker het optreden van het Theater Plezier op Donderdag a.s. in Thalia. Hoe vaak men artisten ook door de radio beluistert, het is toch altijd van Schumacher sloeg op hol (Van onzen specialen verslaggever) Voor dengeen, die Berlijn in vredestijd heeft gekend, is het niet van interesse ont bloot eens een kleine wandeling te maken door dit conglomeraat 'van gore en grauwe ellende. Hij zal om te beginnen de stad niet meer herkennen Allereerst treft ge vlak bij den hoek van den Kurfiirstendamm en de Joachimsthalerstrasse allerlei bor den aan die van dag tot dag met Duit- sche „Pünktlichkeit" bijgehouden de adressen bevatten van lieden die dingen van waarde koopen, verkoopen, ruilen en verruilen maar ook de zieligste prullaria. Uit deze aanbiedingen stormen de nood, ellende en ontbering op u af. Ge ontdekt een krantenverkooper, die met een paar gedeukte en verwrongen ijzeren platen en binten een soort van kiosk in elkaar heeft getimmerd, waar hij op een kist zijn kran ten en geïllustreerde bladen heeft uitge stald. Ge ontdekt o.a. ook weer de Berliner Illustrierter, een paar modebladen, een filmjournaal, een pamflet om in „no time" eenig Engelsch te kunnen brabbelen en een paar kranten, waaronder de Telegraph geen slecht figuur slaat. Het is het blad der socialisten de SPD de partij van Schumacher, die had hij zijn mond niet te ver opengedaan en de manieren en het onmisbare „savoir vivre" van een Stresemann bezeten on eindig meer zou hebben bereikt dan thans het geval is. Een dappere kerel deze Schumacher een anti-nazi die voor zijn overtuiging heeft gestreden en geleden, maar die ten eenenmale hééft vergeten dat het nog al tijd de toon is die de muziek te maken pleegt. Waaruit blijkt dat ook de niet- nazi's tenslotte weinig hebben geleerd. De Engelschen hebben laatst den heer Schu macher uitgenoodigd om zijn visie op den toestand uiteen te zetten. Schumacher heeft deze gelegenheid niet op de meest efficiën te manier aangegrepen. Hij is op hol ge slagen, of, zooals een hooggeplaatst Fransch officier zei: „de Russen en wij zijn den man zeer dankbaar voor zijn uiteenzettingen, want en zoo is het inderdaad „il nous a ouvert les yeux".Hij heeft ons de oogen geopend". De gastvrije Britten hebben zich zéér waarschijnlijk, toen Schumacher weer van Engelschen bodem was verdwenen, in de handen gewreven en gezegd: „Ziezoo Afhalen van distributiekaarten Voor het afhalen van distributiekaarten alles ^verteld wat^ hij op ^zijn in het Patronaatsgebouw aan den Zeéweg zijn aan de beurt Woensdag 15 Januari de letters. D tot en met F en Donderdag 16 Januari de letters G tot en met Hi. Alleen voor inwoners van IJmuiden, Driehuis en Velsen (dorp). Er was eens Vele jaren geleden was er eens iemand, die per Luidspreker in de IJmuider Courant iets trachtte op te ruimen. Het lukte volkomen. Sindsdien hebben vele duizenden dit voorbeeld gevolgd en nog steeds met volledig succes. Doet er ook uw voordeel mee, want dit is geen sprookje, hét is werkelijkheid. vraagteken achter den titel van dit .tul* I va°n vervangen moeten worden door een uit- Ees, Toon Hermans en vele anderen werker xoepteeken. mee. SCHEEPVAART GROOTE VAART. Aldebaran, 12 Jan. van Rotterdam naar New York. Algenib, Rotterdam Zd Amerika, 12 Jan. te Antwerpen. Alkaid, 10 Jan. te Sao Francisco do Sul. Cistula, 11 Jan. v. Port Arthur te Rotterdam. Ena, 12 Jan. van Las Piedras te Rotterdam. Erinna, 6 Jan. van Hong kong naar Shanghai. Gerard Dou, Philae (char ter), 11 Jan. van Shanghai'. Govert Fiinck. Beira —Port Amelia, 9 Jan. van Mozambique. Hugo de Groot. New OrleansRotterdam, 10 Jan. te Lon den. Japara, Rotterdam—Curasao, passeerde 12 Jan. om 12 uur Dover. Kedoe. 11 Jan. van Mar seille naar Genua. Kota Agoeng, 12 Jan. van Batavia te Rotterdam. Kota Gede, 11 Jan. van Batavia naar Rotterdam. Leerdam, New Orleans —Rotterdam, 9 Jan. van Houston. Modjokerto, Rotterdam—Java. 12 Jan. om 15 uur van Mar seille. Nero, 10 Jan. van Guayaquil naar Cristo bal. Noordam, 11 Jan. van Rotterdam naar New York. Rembrandt, Australië—Rotterdam, 12 Jan. te Suez. Sloterdijk, RotterdamBatavia, pass. 12 Jan. om 18 uur Perim. Stad Maastricht, Cal cutta—Rotterdam, 11 Jan. te Bombay. Westplein, RotterdamBatavia, 10 Jan. te Koramshar. Zij penberg, Australië—Rotterdam, passeerde 11 Jan. Gibraltar. Kota Baroe, Java—Rotterdam passeer de 13 Jan. om 12 uur Gibraltar. HolL Afr. L(|n. Kedoe, 12 Jan. te Genua. Mij. Nederland. Singkep, 10 Jan. te Karachi. Merwede, 12 Jan. te Suez. K. N. S. M. Evangelinepark, 12 Jan. van Paramaribo naar Trinidad. Prins Willem 4, 12 Jan. van Paramaribo naar Amsterdam. Luna, 12 Jan. te Paramaribo. Van Ostade, 11 Jan. van Paramaribo naar Trinidad. Ganymedes, 11 Jan. van Montevideo naar Rio de Janeiro. Trajanus, 11 Jan. van Paramaribo naar New Orleans. Caribia, 11 Jan. van Kopenhagen naar Amster dam. Rita, 12 Jan. te Newport. Venus, 12 Jan. te Antwerpen. Orpheus, passeerde 12 Jan. Gibral tar. Ornen, 11 Jan. van Kopenhagen naar Am sterdam. Stureborg, 10 Jan. van Gibraltar naar Fiume. Ary Scheffer, 13 Jan. te Amsterdam. Deo Duce. 11 Jan. van Amsterdam naar Odense. Bessa, 11 Jan. van Amsterdam naar Antwerpen. Orestes, 13 Jan. te Amsterdam. Fana, 12 Jan. te Rotterdam. Urania, 12 Jan. te Rotterdam. Bureau Wijsmuller N.V. De sleepbooten Soegi, Beatrix en Margriet, sleepende het Ju- liana-droogdok van Curasao naar Soerabaja, bevonden zioh op 9 Januari op 1 graad 28 min. Noorderbreedte en 11 gr. 28 min. Westerlengte. hart had en een heel verlanglijstje afge draaid en nou weten wij precies waar wij aan toe zijn" Wij gaan daarna verder, werpen nog even een vluchtigen blik in de eveneens zeer goed geredigeerde krant „Die Tages- spiegel" en wanneer wij dan een bezoek aan den dierentuin brengen ontdekken wij dat er geen bende beesten, maar wel dat het er een beestenbende is. Dat prachtige en wereldberoemde Aqua rium is volledig verwoest de paden zijn De componist van W.A.-liederen hoort 20 Jaar tegen zich eischen Mr. F. W. v. Schaeck Mathon, president van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam hield zich gistermiddag eenlge oogenblikken bezig met het bestudeeren van W,A. zangbundels. De muziek was gecomponeerd door den thans 35-Jarlgen Piet H. uit Amsterdam, die thans verklaarde, dat hij niet wist, dat Nederland in oorlog was met Diutschland, noch dat Engeland, Amerika en Rusland onze geallieerden waren. „Ik luisterde nooit naar de radio", zei H. Als zijn inspiratie hem in den steek liet. „leen de" hij maar Duitsehe melodietjes, wat hem een berisping van het departement van volksvoor lichting bezorgde. Mussert vond de liedjes echter prachtig. Tenslotte vond de N.S.B.-lei- ding, dat H ook maar eens gewapend aan den strijd moest deelnemen en zoo nam hij in 1942 dienst bij het „Legioen Nederland". Hij was in Rusland en België, doch zegt nooit aan gevechts handelingen te hebben deelgenomen, hoewel hij in het bezit kwam van het infanterie „Sturm- abzeichen". De advocaat-fiscaal, mr. Gelinck, vond de houding van verdachte zeer verwerpelijk. Zijn eisch luidde twintig jaar met aftrek van voor arrest en ontzetting uit beide kiesrechten voor het leven, Herinneringen aan 1919 Geheime documenten over het vredesverdrag met Duitschland Geheime notulen van de vredesconfe rentie van 1919 te Parijs, die thans door het Amerikaansche ministerie van Buiten- landsche Zaken zijn gepubliceerd, ver melden dat op 2 Juni 1919 Lloyd George aan president Wilson en Clemengeau mededeelde, dat hooge Britsche autoritei ten hadden besloten dat „Duitschland geen gevaar mag opleveren voor Frankrijk ge durende 30, of zelfs 50 jaar en zeker niet binnen 15 jaar". De notulen maken duidelijk dat de mannen, die het vredes- verdrag voor den eersten wereldoorlog opmaakten, bevreesder waren dat Duitsch land niet zou teekenen, dan dat het zich zou herbewapenen, zegt Reuter.i Lloyd George trachtte de voorwaarden voor Duitschland te verzachten, hetzij ten koste van de Poolsche territoriale eischen in Silezië en Pommeren, hetzij door het beperken der herstelbetalingen. Herhaal delijk stelde president Wilson ook conces sies voor, die de eischen op Duitschland zouden verzachten. Meer dan de anderen onderstreepte Cle- mengeau de gevaren voor een vrede wan neer Duitschland onvoldoende gecontro leerd zou worden. De Britsche delegatie eischte herhaaldelijk-dat de Franschen hun bezettingsleger van Duitschen bodem zou den verwijderen, omdat zij de aanwezig heid van een leger daar niet verder nood zakelijk achtten. De notulen beslaan 2000 pagina's en op iedere pagina voelt men iets van de vrees der Westelijke mogend heden voor de opkomst der bolsjewieken in Rusland en het korte communistische bewind van Bela Kun in Hongarije. Duitsehe fabrieksinstallaties verhuizen naar het Saargebied Naar Reuter meldt, wordt voor millioe- nen marken aan fabrieksinventarissen uit Duitsehe fabrieken in de Fransche zóne naar den Elzas en het Saargebied gebracht. Volgens een woordvoerder van het Ame rikaansche militaire bestuur vindt het wegvoeren van machinerieën voortgang bij ten minste^ vijf groote fabrieken in de Fransche zóne, die niet voor herstelbeta ling zijn aangewezen. Op 26 December jl. heeft It.-gen. Lucius Clay Frankrijk om naderen uitleg verzocht in verband met het wegvoeren van de Bosch-fabriek. Een woordvoerder van het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft naar aanleiding daarvan ge zegd, dat de demontage van fabrieksinstal laties niet op een besluit van de Fransche regeering berust en dat Bosch was over gebracht op verzoek van de Duitsehe eige naars. Volgens den Amerikaanschen woord voerder zijn de vijf fabrieken, die thans worden gedemonteerd de Mauser pistolen- fabriek te Oberndorf, waar tot voor kort kleinere machines werden gemaakt, de Himmelwerke te Tubingen (motoren voor industrieele doeleinden); de fabriek van Junghans te Schramberg (uurwerken); de Weissewerke bij Freiburg en de fabriek van Heinemann, die draaibanken maakt. Mariniers naar Oost-lndië Met het ïtt.s- „Boissevain", dat Zaterdag 18 Januari a.s. van Amsterdam naar Java vertrekt, zal ook een transport mariniers, bestaande uit c.a. 200 man, naar Indië wor den vervoerd. De Boissevain kan omstreeks 10 Februari a.s. te Batavia worden verwacht. In de Staatscourant van 10 Januari is opge nomen een prij zenbeschikking voor den handel in bouwmaterialen. met onkruid bedekt de kooien der die ren vernield, de ijzeren staven er uitge rukt of verbogen, kortom: de dieren, die hier gevangen gezeten hebben, zouden zich geen volmaakter wildernis hebben kunnen wenschen. Een olifant staat er als 't sym bool der apathie; er zijn nog 2 leeuwen, die iich doodelijk vervelen en zich sullig door allerlei meisjes en jongens laten uit- teekerien en met een paar apen en nog een stuk of wa® dieren is het geheel bekeken. Kippen en geiten en schapen zijn er nog wel, maar daarom hoef ik waarachtig niet naar Berlijn te komen! En werkelijk: die goede, stokoude bruine beer is er nog steeds; net als in den tijd, dat wij hier nog waren, sloft hij zijn vijf meter heen en zijn vijf meter terug, heeft ook nog altijd last van jeuk of wat anders en wrijft zijn iet wat vermagerde schoften tegen de tra liesGelukkig is de Fasanterie nog ge bleven: prachtig gekleurde dieren, die ook hier door allerlei kunstenaars in den dop op papier worden gebracht. Buitengemeen interessant waren daarna mijn bezoeken aan de Reichskanzlei, waar ik in vroegere tijden meer dan eens was geweest en aan den bunker waar Hitier al dan niet wijlen raasde, tierde, senti menteel werd, -net deed of hij nog altijd geloofde, dat niet bestaande legergroepen het al meer- naderend einde van wèl be staande troepen nog ten goede zouden kun nen doen keeren DE MAREES VAN SWINDEREN. Centrale Eereraad voor de Kunst De Centrale Eereraad voor de Kunst te 's Gravenhage, uitspraak doende op het hoo- ger beroep van den kunstenaar ir. H. H. Ba- dmgs, tegen de uitspraak van den Eereraad voor de Muziek, waarbij hij als toonkunste naar voor den tijd van 10 jaren, te rekenen van 5 ,Mei 1945, dus tot 5 Mei 1955. is uitge sloten van alle vormen van deelneming aan het openbare muziekleven, heeft die uitspraak vernietigd. De Centrale Eereraad is van oordeel, dat de heer Badings zich door schuld in dienst heeft gesteld van de vijandelijke propaganda tijdens de vijandelijke bezetting door de aanvaarding van het lidmaatschap van den Kultuurraad en het aannemen van den Rembrandtprijs Hij keurt de uit deze gedragingen blijkende hou ding van den heer Badings af en verbiedt hem, lid of bestuurslid te zijn van eenige beroepsvereeniging op het gebied der muziek, alsmede eenige redactioneele werkzaamheid te verrichten ten aanzien van een courant of tijdschrift, geheel of gedeeltgjijk aan de mu ziek gewijd, alles voor een tijdvak, eindigende op 5 November 1947. Uitspraak doende op het hooger beroep van E. H. F. Yvonne Georgi, leidster van de af- deeling ballet van het Gemeentelijk Theater bedrijf te Amsterdam, echtgenoote van L. M G. Arntzenius en op het hooger beroep van L. M. G. Arntzenius, musicus en journalist, tegen de uitspraak van den Eereraad voor het Tooneel en de Danskunst, waarbij zij met ingang van 1 Juli 1945 voor den tijd van vijf jaren zijn uitgesloten van de uitoefening van hun beroep, in welken vorm ook, in het open baar, met dien verstande, dat voor den heer Arntzenius deze maatregel zich beperkt tot zijn optreden ten aanzien van het door Yvon- ne Georgi geleide ballet, beschouwt de Cen trale Eereraad de gestelde feiten als hulp verleening aan den vijand. Hij bevestigt de uitspraak met uitzondering van den opgeleg- den maatregel en verbiedt Yvonne Georci de uitoefening van haar beroep in het openbaar, in welken vorm ook. voor den tijd van twee jaren, ingegaan 1 Juli 1945. Hij verbiedt den heer Arntzenius de uit oefening van zijn beroep_ in het openbaar, in welken vorm ook, voor den tijd van vdeT jaren, ingaande 1 Juli 1945, met dien verstan de, dat deze maatregel zich beperkt tot zijn optreden ten aanzien van het door Yvonne Georgi geleide ballet. BINNENLAND Het maximum bedrag voor postwissels naar Zwitserland is verhoogd tot 40 Zwitsersche francs. Postwissels uit dat land zijn toegelaten tot een maximum bedrag van 25 gulden. De stichting Landelijk Oorlogmonument Grebbeberg zal op 15 Mei een nationalen landdag houden op den Rijssenberg te Rijssen voor oud strijders uit de Meidagen van 1940. Aan den landdag gaat op 14 Mei een herdenkingsbijeen komst vooraf. Hr. Ms. „Van Galen" zal op 20 Januari uit Tandjong Priok naar Nederland vertrekken. Het schip wordt 26 Februari In Rotterdam verwacht. Het Noorsche s.s. Fana, dat bij Hoek van Holland aan den grond geloopen was, is nadat een deel van de lading sinaasappelen gelost was, bij hoog water vlot gesleept. Binnenkort zuUen maximumprijzen voor specifieke wintergroenten worden vastgesteld. Eenige oud-leerlingen van wyien Cornelle van Zanten hebben het plan opgevat op haar graf een gedenksteen te doen plaatsen om hier door de nagedachtenis te eeren van haar. die zoo veel voor de vocale kunst en voor haar leer lingen beteekende. Penningmeester is - Willem Ravelli, Stadhouderslaan 92. Den Haag. De Koningin heeft gisteren den Nederland- schen ambassadeur te Londen, jhr, mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, in audiëntie ont vangen. Het Zweedsch-Nederlandsche hulpcomité heeft zijn werkzaamheden gestaakt en de resteerende geldmiddelen, ongeveer f70.000 overgedragen aan het Nederlandshce Roode Kruis voor hulpverleening aan Nederlandsche kunstenaars. Wegens de ernstige kolenschaarschte en mede op verzoek van het buitenland vervallen tot nader order detreinen D 163 en D 164. Basel Hoek van Holland v.v. De laatste trein uit Ba sel vertrekt in den nacht van 17 op 18 Januari. De laatste trein uit Hoek van Holland vertrekt op Zondag 19 Januari. De netto opbrengst van in de Rivierahal te Rotterdam gehouden bokswedstrijden „oude glorie" is geworden 5339,61. Dit bedrag heeft bokspromotor Huizenaar afgedragen voor de NlWTN-actie, ten gunste van het comité „Rot terdam en de mariniers". Te Gouda is op 73-jarigen leeftijd over leden mr. c: S. van Dobben de Bruyn, oud-bur gemeester van Hazerswoude en Bodegraven en oud-lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Op de bovengrondsche werken van staats mijn Wilhelmina te Heerlen heeft des nachts een doodeiyk ongeval plaats gehad. De 41-jarige kolenlosser J. W. Stassen geraakte bij het ran geeren van een trein beklemd tussohen de buf fers van twee wagens, waarbij hij zware inwen dige kneuzingen opliep, die den dood tengevolge hadden. Te Hilversum is op 74-jarigen leeftijd over leden prof. P. van der Wielen, oud-hoogleeraar aan de Amsterdamsche universiteit in de artse- nij-bereidkunde en pharmaceutische chemie. HAARLEM EN OMGEVING In een laatste vergadering, die het Uitvoe rend Comité voor de viering van Haarlem's zevenhonderd jarig bestaan als stad Maandag avond hield, heeft het comité-lid de heer G. M. Nieuwenhuis zijn medeleden een door hem ge schreven boekje met herinneringen over de feesten aangeboden. De Haarlemsche schilder Kees Verwey zal van 15 Januari tot 15 Februari in het Van Abbe- museum te Eindhoven exposeeren. De Arbeiders Gemeenschap der Woodbroo- kers in Aerdenhout organiseert weer 'eenige weeken-cursussen,. Op 1 en 2 Februari wordt de vraag behandeld: „Hoe is politieke reclassee- ring mogelijk?" en op 8 en 9 Februari zal voor ambtenaren gespróken worden over de plaats en de functie van den ambtenaar. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling organiseert Zondagmorgen 19 Januari een film voorstelling in het Frans Halstheater. Er wordt vertoond de Fransche film „Drie Walsen", re gisseur Dr. Ludwig Berger. Het Heemsteedsche NIWIN-comité staat onder eere-voorzitterschap van den burgemees ter Jhr. J. P. W. van Doom. Secretaresse is mej. W. J. Busschers, Heerenweg 111, voorzitter overste J. r'iegel, Binnenweg 126. In plaats van kaarten. Ondertrouwd: DINA LUIKMAN HENK PEETERS Cypressenstraat 12. Cypressenstraat 8 Huwelijksvoltrekking bij na dere aankondiging. Zoo de Heere wil en zij leven hopen op 25 Jan. 1947 onze geliefde Ouders W. DRIJVER M. DRIJVER-SLIJKHUIS hun 25 jarige Echtvereenlglng te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mo gen blijven is de wensch van hun liefhebbende kinderen Jan en Verloofde. Coba, Chris Piet, Thea. Oosterduinplein 66. IJmulden-Oost. Bij mijn vertrek naar Indlë groet ik nogmaals mijn Fa milie, Vrienden en Bekenden. HENK BAKKER R. Claeszenstr. 20, IJmuiden. Aan boord v. d. Tegelberg. Mede namens mijn Man, kom ik langs dezen weg bij mijn herstel mijn hartelijken dank brengen aan de Weled. Zeergel. Heeren Dr. R. Rutten Dr. J. van 't Veld Dr. C. H. de Jonge De Zusters van 't Antonius- ziekenhuis voor de liefdevolle en goede verzorging aan mij bewezen tijdens mijn ernstig ziek zijn. M. Leyen-Bals D Leyen. Oosterduinplein 78, IJm.-O. De Heer en Mevr. BOOSMAN- v. DELFT, danken voor de vele ontvangen gelukwenschen en hopen op een voorspoedig 1947 voor allen Mevrouw en dokter De Weerdt bedanken voor de goede wen schen b(j de jaarwisseling en wenschen wederkeerig een ge lukkig jaar 1947. Gevraagd NET MEISJE voor de huishouding. Zwanen burg, Trompstraat 25, IJm.-O. 16 Jan. 1947 Net meisje of werkster gevraagd Melkhandel J. MOOY. Drie- huizerkerkweg 83, Driehuis, LEVENSMIDDELEN-BEDRIJF zoekt een gediplomeerde winkeljuffrouw die. na gebleken geschiktheid, met de zelfstandige leiding van een filiaal kan worden belast. Goede Vooruitzichten. Goed salaris. Brieven met gegevens omtrent levensloop, getuigschriften enz. te zenden aan: p'a. W, ZWANENBURG EN ZONEN, Trompstraat 25, IJmuiden (O.) Groote LEVENSVERZEKERING MIJ. vraagt voor vrijkomende portefeuille te IJmuiden in vasten dienst, met pensioen. Borgstelling verplicht. Uitvoerige sollicitatie met o.a. vermelding van ge noten opleiding en laatste beroep onder no. IJ 296 Bureau van dit blad. De KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE HOOGOVENS EN STAALFABRIEKEN N.V. te IJmuiden vraagt voor spoedige indiensttreding voor den Reparatie- en Onder houdsdienst van een harer afdeelingen in den continudienst (3-ploegendienst met vrijen Zondag). Sollicitaties met beschrijving levensloop, opleiding en praktijk worden, vergezeld van een recente pasfoto, binnen 8 dagen na plaatsing dezer advertentie ingewacht bij de Sociale Afdeeling, Blijenhoeve. TROMPSTRAAT 10 TEL. 5552 in confectie en meubelen Zag U reeds onze speciale etalages? Er is zeker iets voor U bij Ruilen PRIMA HEEREXFIETS met nieuwe binnen- en bui tenbanden voor goed spelend Radiotoestel met trawlergolf. Planciusstr. 43, IJmuiden. Christelijk Vrouwenkoor „FOX JUBILANT" Tot nadere bekendmaking GEEN REPETITIES HET BESTUUR. Gevraagd: NETTE WERK STER. Mevr. Kroone, Hagelin- 195, Santpoort. PLAATSING GEZOCHT voor meisje v. 16 j. in winkel. Br L 1088 bur. v. d. blad AAN KOMEN LOOPEN: klein zwart hondje. Tegen adv. kos ten terug te bekomen Webbe, Evertsenstraat 18, IJm,-0. WEGGELOOPEN: jonge Duit sehe Herder, zwart dek, onder lichtbr. Br. pooten. Tegen bel. ter. te bez. de Ruyterstr. 118. Klein BUREAU MINISTRE te koop. Te bezichtigen: Stations weg K 5 Velsen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4