c Verkiezingen in Polen Letterkundige kwam voor de Duitsehers op Maatregelen tegen clandestien bouwen De vrede Iaat vier veeren Wereldnieuws Woensdag 15 Januari 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: „De Polen haten de Duitsehers en vreezen de Russen" is een uitspraak, die niet alleen maar slaat op den tegenwoordigen toestand. De positie van Polen op de grens tusschen Oost en West is de geheele Poolsche geschie denis door gekenmerkt door groote moeilijk heden, die van beide kanten op het land toe kwamen en waaraan de Polen slechts ten koste van ontelbare offers het hoofd hebben kunnen bieden. Polen is een slagveld bij traditie geworden, en de bevrijding van het nalionaal-séclalistische terreurregiem, waar van Polen als eerste Europeesche natie het slachtoffer werd, betcekende nog niet het einde der beproeving. Terwijl de volken van Europa hunne bevrijdihg uitbundig vierden en daarbij niet zelden Poolsche soldaten als hunne verlossers huldigen konden, zagen diezelfde Poolsche soldaten in de verre toe komst uit naar een ontwikkeling in de his torie, die hun land eindelijk een volledige, wezenlijke vrijheid zou brengen doch zij moesten tegelijk ontmoedigd besluiten, voor- loopig niet naar hun vaderland terug te kee- ren, omdat het niet die vrijheid had herkre gen, die den Polen als een fata morgana voor oogen staat. Polen heeft een minderheidsregeering van communisten, die na den intocht der Russen aan het bewind kwam en sindsdien zoo wei nig blijk heeft gegeven van onafhankelijk heid en zelfstandigheid, dat een krachtige oppositie niet kon uitblijven. Die oppositie kreeg weinig kansen minder dan de op positie in andere Europeesche landen en zij had zelfs te klagen over onrechtvaardige behandeling, die er op gericht was haar kracht te verzwakken. Dat het. tegendeel be reikt werd, spreekt vanzelf voor ieder die, zooals velen in Europa, heeft ervaren dat onderdrukking reactie en eensgezindheid tot stand brengt. Het moest eigenlijk merkwaardig zijn, dat een land als Rusland, waar de terreur der Duitsehers haar hoogtepunt bereikte, niet be ter heeft begrepen hoe beperking en onder drukking der menschelijke vrijheden een enorme kracht tegen zichzelf kunnen oproe- oen. die tenslotte onweerstaanbaar wordt. Het Russische volk heeft er een prachtig voorbeeld van gegeven. En toch schijnt het, dat de Russische machthebbers nog heil ver wachten van dezelfde methoden, die Hitier gebruikte om in Europeesche bezette landen de teugels in handen te houden, zij het dan misschien door de Russen in menschwaardi- ger vormen toegepast. Uiteraard zijn de be richten over de wijze, waarop de afhanke lijke Poolsche regeering in het zadel tracht te blijven- en over de hulp, die, zij daarbij uil het Oosten ontvangt, zeer summier en onbe trouwbaar, doch er zijn onmiskenbare tee kenen die een ongunstig licht op de situatie werpen en vooral hel uitblijven van verkie zingen met alle blijken van intimidatie der oppositie spreekt boekdeelen. Die verkie zingen hebben Engeland en Amerika reeds verschillende malen hoog gezeten en ettelij ke nota's, waarin de Poolsche regeering aan haar verplichting herinnerd werd, waren er het gevolg van. Dezer dagen is nog een der gelijke nota uitgegaan, nadat de Poolsche verkiezingen eindelijk op 19 Januari waren vastgesteld. Die laatste nota beschuldigde de Poolsche regeering andermaal van unfaire methoden en intimidatie-pogingen bij de voorbereidingen der verkiezingen. De Engel- sche bladen geven onomwonden uiting aan hun overtuiging, dat de houding der Pool sche regeering er op is gericht, koste wat het kost, aan het roer te blijven. De Man chester Guardian schrijft zelfs: „Het is reeds lang. duidelijk dat de Poolsche verkiezingen van 19 Januari noch vrij, noch eerlijk zullen zijn. Dit is geen politiek vooroordeel, doch een eenvoudige conslateering, die bevestigd wordt door iederen onpartijdigen waarnemer en oie evengoed aan de Russische regeering bekend is als de Amerikaansehe en Engel- sche regeeringen haar kennen". Dat de Russen alle bewijzen van inmenging In Poolsche aangelegenheden zorgvuldig ver mijden er. op alle manieren trachten te voor komen dat de Russische invloed op de Pool sche regeering naar buiten blijkt, is een be wijs dal de methode langzamerhand ook in Russische oogen niet te rechtvaardigen is tegenover het forum der wereld. De open lijkheid komt meer van de zijde der Pool sche regeering* zelf en het zou niet ondenk baar zijn, dat ook in dit geval de discipelen orthodoxer zijn dan de leeraar, met andere woorden, dat de Poolsche communisten strak ker de hand houden aan hun heerschende positie dan de Russen eigenlijk bedoelen. Het zou geen unicum zijn, wanneer het commu nisme, 'dat in de Sovjet-Unie zelf tengevolge van allerlei ontwikkelingen zoodanig van ka rakter veranderd is en aangepast aan nood zakelijkheden der maatschappelijke samen leving. dat er van de oorspronkelijke prak tijken der revolutlonnaire periode nog maar weinig is overgebleven, ook in den gecon- serveerden vorm van Poolsch communisme extremiteiten vertoont, waarvan de Russen niets meer moeten hebben. Het is in de lan den buiten de Sovjet-Unie waar communis tische bewegingen ageeren, vooral de laatste jaren een bekend verschijnsel, dat de me thode, waarmede die „exporteurs-communis ten" meenen een sociale omwenteling t< kunnen bewerkstelligen, reeds lang als on bruikbaar en onjuist is verworpen in de Sov jet-Unie zelf. Polen kan zijn vriendschap moeilijk geven aan een land, dat zijn vrijheden niet erkent doch zelfs verhindert. Wanneer de Polen ten slotte van hun grooten buur gedaan weten te krijgen, dat zij zelf kunnen uitmaken wie hen regeeren zal, is er misschien eindelijk een begin gemaakt aan een ontwikkeling die de Polen door veel lijden reeds dubbel en dwars betaald hebben. Misschien kan de aan staande conferentie over Duitschland, waar van indirect de positie van Polen een netelig onderdeel uitmaakt, in dit opzicht een oplos sing brengen. Niet alleen de Polen, maar ge heel Europa zou er een groote stap verder mee zijn. J. L. Biiilciilanilsi'he persstemmen over de Nederlandsche eischen Een correspondent in Nederland van do Manchester Guardian heeft aan zijn blad een overzicht geseind van de gepubliceerde Nederlandsche eischen ten aanzien van Duitschland. „Deze eischen blijken be scheidener te zijn dan vele Nederlanders gemeend hadden te mogen verwachten", aldus schrijft de correspondent. „Neder land heeft zooveel te lijden gehad. Niet alleen van den oorlog, die over het land golfde, doch ook door de verschrikkelijke verwoesting, welke achteraf door de Duit sehers is aanricht, dat het ongetwijfeld aanspraken op schadevergoeding kan laten gelden. Doch men kan zich afvragen, of een gedeelte van deze aanspraken daar de aangerichte schade toch niet in haar geheel vergoed kan worden niet op een minder gevaarlijke manier dan door deze „bescheiden" grenswijzigingen bevredigd had kunnen worden, aangezien de econo mische voordeelen niet alleen klein zijn doch in de toekomst ook aanzienlijke kos ten voor het land zullen opleveren". LIJST VAN GEÏNTERNEERDEN Op onze kantoren in Haarlem en, Umuiden is lijst G 22 aangekomen, vermeldende de namen van gein tern eerden, die op 27 December 1946 uit Javaansche kampen naar Batavia werden ge ëvacueerd. Slot van tivee ticisten voor het Bijzonder Hof Afbraak van het gebouwde op kosten van den overtreder Het ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw deelt mede, dat nog steeds werken op het gebied van den burgerlijken bouw en den utiliteitsbouw worden onder nomen en voortgezet, zonder dat daartoe door het college van algemeene commissa rissen voor den wederopbouw vergunning is verleend. Daardoor wordt een billijke ver deeling van de beschikbare materialen en arbeidskrachten in gevaar gebracht. Ondanks de opgelegde straffen is aan het genoemde euvel geen einde gekomen. De minister van Openbare Werken en Wederopbouw heeft daarom het college van algemeene commis- sarissen een aanwijzing gegeven niet te aar- zelen, gebruik te maken van de bevoegdheid aan dit college verleend om het zonder toe stemming gebouwde op kosten van den over treder af te laten breken. De normale pro cedure der berechting blijft daarnaast be slaan. Het college poogt door een stelsel, van goedkeuringen slechts die werken te doen uitvoeren, die op grond van alle mogelijke overwegingen den voorrang moeten hebben. Het is duidelijk dat deze gedragslijn, die in het belang van ons heele volk wordt ge volgd, wordt doorkruist, indien gebouwd wordt zonder goedkeuring van het college. Een juiste verdeeling van de beschikbare bouwcapaciteit, niet alleen over de verschil lende onderdeelen Van de bouwnijverheid zooals woningbouw, boerderijenbouw, in dustriebouw enz., maar ook over de ver schillende deelen van ons land, wordt door een dergelijken gang van zaken ernstig be lemmerd. Een ontwikkeling van deze clan destiene bouwnijverheid in deze richting zou een totale ontwrichting veroorzaken en ern stige gevolgen hebben, in het bijzonder ook voor de geteisterde gebieden. De opsporingsdienst van het college heeft in steeds toenemende mate proces-verbaal moeten opmaken in gevallen, waarvoor geen goedkeuring was verstrekt. In 1946 werden in totaal 811 gevallen van „zwart" bouwen achterhaald. Tot nu toe is, behoudens in een enkel geval, de zaak doorgegeven aan den officier van Justitie, zonder tot afbraak over te gaan. Het verdere toenemen van het bou wen zonder vergunning dwingt echter ook andere maatregelen toe te passen om aan dit euvel paal en perk te stellen. Deze maat regelen bestaan in het afbreken van het ge bouwde, naast de normale procedure van be rechting. Voor het Bijzondere Hof in de hoofd stad verscheen Dinsdag, voorzichtig: loo pend en zich met een stok in evenwicht houdend, de thans 48-jarige NSB-schrjjver van jongensboeken, M. J. A. A. uit Haar lem. Hü stond terecht voor het feit, dat hij op den vijfden April van 1942 aan een politieagent, die in één der Haarlemsche bioscopen de orde moest bewaken, terwijl het journaal vertoond werd, opdroeg een in zijn nabijheid zittende Haarlemmer te arresteeren, omdat deze voor de Duit sehers beleedigende opmerkingen ten beste had gegeven. Verdachte wiens gezondheid slecht is en die bovendien zwaar lichamelijk letsel opliep tijdens een bombardement in Duitschland, wist zich niets meer van dit voorval te herinneren, maar het slacht offer van deze arrestatie, de spoorman T. G. van L. vertelde, hoe hij met zijn doch ter naar het filmjournaal zat te kijken, waar een der toenmalige Duitsche macht hebbers in Weenen een jeugdmeeting be zocht tijdens welk feest de toejuichingen niet van het doek waren. Dit schouwspel ontlokte van L. de woorden: „Dat zijn al lemaal opgezweepte kinderen", waarop verdachte, die met zijn echtgenoote eenige stoelen verder zat, repliceerde met: „Die kinderen hebben het misschien beter, dan u denkt". Van L. liet zich daarop niet on betuigd en gaf lucht aan zijn ontstemming, dat de voor hem-wildvreemde.medebezoe ker zich in een gesprek „tusschen vader en dochter mengde". Ook de vrouw van A. bemoeide zich er mee en de discussie werd tenslotte door v. L. besloten met een kern achtige, maar niet zeer hoffelijke verwen- sching aan het adres van de wouw. Van L. werd gearresteerd, maar wist, door om de zaak heen te draaien uit de handen van den S.D. te blijven. Ook toen de betrokken agent een vol komen sluitende getuigenis aflegde, her- Extra schoenenbon voor aanstaande moeders Er komt 100.000 M3. hout extra uit de Fransche zóne Gaan ivij zelf kappen in Canada? Uit onze artikelen over den Wederop bouw (in het midden van December 1946 opgenomen) is gebleken, dat er een groot tekort aan hout in ons land is. Daardoor wordt de uitvoering van de bouwprogram ma's vertraagd, in het bijzonder wat den bouw van woningen betreft. Haarlem moest zelfs reeds uitgeschreven aanbeste dingen voorloopig uitstellen. Wij vernemen thans van den Wederop bouw dat de vooruitzichten wat hout be treft voor de naaste toekomst iets gunsti ger geworden zijn. Er was namelijk een overeenkomst gesloten voor den aanvoer van 100.000 m3 hout uit de Fransche bezet tingszone van Duitschland. Het is even wel mogelijk gebleken dit kwantum te verhoogen tot 200.000 m3. Men weet dat Nederlandsche arbeiders de boomen in Duitschland kappen. Daarna wordt het hout in Nederland verzaagd. De aanvoer uit Duitschland heeft een vlot verloop. Het is nog niet te zeggen of na de ver werking van deze 200.000 m3 hout een overeenkomst kan gesloten worden voor nieuwe leveringen. Volgens de laatste voorschriften mag er niet meer dan 6 m3 hout aan een arbei derswoning verwerkt worden. 100.000 m3 hout extra, beteekent dus, als het alleen daarvoor bestemd zou worden, hout voor ongeveer 16.500 woningen, althans indien men genoegen blijft nemen met de zeer bescheiden eischen wat de houtverwerking aan woningen betreft. Steenen vloeren in huiskamers blijven een bezwaar. Het is niet aan te nemen dat die 100.000 xn3 die meer uit de Fransche zóne komen geheel ten goede zullen komen aan den wo ningbouw. Een deskundige verzekerde ons, dat dit hout wel in het bijzonder bestemd zal worden voor de fabricage van kisten. Daarvoor is ook veel hout noodig. Van de 680.000 m3 die in ons land beschikbaar waren voor het tijdvak 1 Augustus'461 Juli '47 werden 100.000 m3 gereserveerd voor emballage. Er wordt getracht den aanvoer van hout uit het buitenland te vergrooten, want eerst als dat bereikt is, kan er van arbei derswoningbouw in een behoorlijk aantal sprake zijn. In Canada is veel hout be schikbaar. De moeilijkheid is evenwel, dat er in dat land arbeidskrachten te weinig zijn voor het kappen. Er wordt thans zoo werd ons in Den Haag medegedeeld de mogelijkheid overwogen om Neder landsche arbeiders naar Canada te laten gaan om daardoor de houtvoorziening van ons land te verbeteren. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in het vervolg de verstrekking van een schoenenbon aan aanstaande moe ders als een extra verstrekking zal gelden. Dit wil dus zeggen, dat aanstaande moe ders zoowel 24 weken voor den vermoe- delijken datum der bevalling als bij de aanwijzing van het eindcijfer van hun tweede distributiestamkaart voor een schoenenbon in aanmerking komen. Deze regeling zal worden toegepast met terugwerkende kracht tot 1 April 1946. Alle vrouwelijke personen, van wie een attest voor het verkrijgen van extra rantsoenen als aanstaande of jonge moeder bij den distributiedienst in behandeling as, en die sedert 1 Januari 1945 niet meer dan Êén schoenenbon hebben ontvangen, zullen bij de eerstvolgende verstrekking van een rantsoenkaartje voor extra levensmidde len alsnog een schoenenbon ontvangen. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00, 20.00, 22.00 Nieuws. 19.15 Land en Tuin bouw. 19.30 Engelsche les. 20.05 Weerpraatje. 20,08 Omroeporkest. 21.00 Het aannemen van kin deren. 21.30 Vox Jubilans. 22.15 Actueel geluld. 22.30 Helène Ludolph. 23.00 Marcel Dupré. 23.10 Vrij en blij. 23.25 Londensch Symphonieorkest. HILVERSUM n, 415.5 M. en 218 M. 13.00, 20.00, 23.00 Nieuws. 19.00 Lichte muze. 19.15 Politieke delinquenten. 19.30 Kerk en Jeugdwerk. 20.05 Dingen van de ivdag. 20.15 Stradiva-sextet. 20.45 Hoorspel. 21.30 Opera. 22,45 Gr.pl. 23.15 Op vleug'len van muziek, 23:25 Dansmuziek. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 15 JANUARI Concertgebouw: Gala-concert, Caecllia. Leger des Heiis, Ceramstraat 7, filmvertooning „Bian- ca'\ 3, 5 en 8 uur. Frans Hals: Een nacht in RlO (18 j.) 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 UUT. Luxor: Jane Eyre (14 j.). Palace: Zeeduivels (18 j.). Rembrandt: Vier Veeren (14 j.). Deze drie 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. City: Jeug'didylle (a. 1.) 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne theater: Onschuldige jeugd (14 j.) 14.30, 19.00 en 21.15 uur. DONDERDAG 16 JANUARI De Leeuwerik: Filmvertóoning „Een S.O.S. voor het dier", 3 uur. Zuiderkapel: rede ds. B. E. J. Bik, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. Een telegrafisch uit Moskou overgebrachte foto van de ontmoeting tusschen Stalin en Montgomery in het Kremlin. Over het besprokene is niets bekend geworden. Slechts de particuliere tolken waren bij het onderhoud aanwezigDit is de eerste foto van den Russischen leider sinds de geruchten over zijn slechten gezondheidstoestand. Boksen Weinig Haarlemsche successen Bij de voortgezette wedstrijden om de nieu welingenkampioenschappen van Noordholland boksen boekten de Haarlemmers Dinsdagavond geen successen. Wbl won Romelingh in de eerste ronde op punten van Van Loon (Den. Helder), doch in de tweede ronde moest hij wegens ver moeidheid opgeven tegen Du Bie (Amsterdam). De overige resultaten van Haarlemmers waren: weltergewicht Du Bie (Amsterdam) wint op pun ten van Van Slooten (Haarlem): Hagenaar (Am sterdam) wiftt op punten van Bakker (Haar lem). Middengewicht: Lodewijks (Amsterdam) wint op punten van Heesemans (Zandvoort). Halfzvaargewicht: Noorddijk (Hilversum) wint door opgeven in de tweede ronde van Vrenegoor (Haarlem). Voetbaloverschrijvingen Volgens de Sportkroniek hebben de volgende voetballers overschrijving aangevraagd: C. P. v. d. Bosch van VVB naar IJmuiden; C. J. Moer- wijk van DCO naar Spaarnevogels; G. Nieuw- veen van EDO naar Spaarnevogels; L. Venema van SV '34 naar DCO; E. J. van Amerongen van Onze Gezellen naar Vliegende Vogels; J. Nieuw- hoff van Ripperda naar EDO; G. A. Roelands van EUS naar EDO; H. Denekamp van DIO naar EDO; H. Lasschuit van EDO naar HVC; J. G. Langeveld van TI-EB naar Ripperda; H. A. La gendijk van VVD naar Schoten; W. Koeleveld van EDO naar EHS; J.: Wiedijk van TKB naar RCH; G. Hartman van Haarlem naar Hercules; J. Kolyn van Ripperda naar EDO; J. H. de Boo van THB naar RCH; J. Kensen van THB naar RCH; Th. v. d. Linden van SVIJ naar Storm vogels; P. Schade en W. v. Zonderen van Wa terloo naar Stormvogels; N. J. v. d. Nouwland van Johez naar Haarlem; K. Zandstra van EDO naar Ripperda; W, Korenstra van RCH naar Rip perda; Th. F. van Leeuwen van Concordia naar Hillegom. GRATIS REISJE NAAR ZWITSERLAND De directie van een Zwltsersch circus, dat op het oogenblik in Amsterdam voorstellingen geeft, heeft voor den 100.000sten bezoeker twee vetourbiijeUen van de K.L.M. voor een vlucht naar Zwitserland beschikbaar gesteld. Bovendien betaalt de directie gedurende vijf dagen het verblijf In Zwitserland. Dammen District Keimemerland De uitslagen van de in de week van 6—13 Januari gespeelde competitie-wedstrijden luiden: Hoofdklasse: HDC—Gezellig Samenzijn, v. loopig 77, vermoedelijke einduitslag 149; St. Bavo—Jozef Blankenaar I, voorloopig 2—8, ver moedelijke einduitslag 713; St. BavoWormer- veer 9—11. Door de nederlagen blijft St. Bavo met vier punten in de onderste helft van de ranglijst. Op 19 Januari kan St. Bavo een betere plaats verkrijgen als van DDD, te Alkmaar, ge wonnen wordt. WormerveerOosterkwartier, voorloopig 108. De uitslag van den tusschen DCET I—Zaandam I gespeelden wedstrijd is na beslissing van de hangpartij(en) 10—10. Eerste klasse: Haarlem I—HDC II, voorloopig 7—9, vermoedelijke einduitslag 1010. Van de hierna volgende wedstrijden zijn de hangpartijen thans beslist. De definitieve uit slagen lulden: HRKD-HDC II 7—13; Beverwijk—HDC 9—11; BeverwijkHRKD 8—12; HDC II—DCIJ II 17—3; Haarlem—TEP 16—4. HDC II is thans uitgespeeld en heeft ongesla gen het kampioenschap 1ste klasse, district- Kennemeriand, behaald. Tweede klasse: Oosterkwartier nBDC El 8—12; Kijk Uit—HDC IH 6—14; DOS—Het Noor den 9—11; Hillegom—Halfweg 9—11; De Cruquius DVS vermoedelijk 8—11; HDC III—DOS ver- moedelijk 11—9. Biljarten Kampioenschap hoofdklasse met negen deelnemers In afwijking van het reglement heeft het bestuur van den Nederlandschen Biljartbond besloten, behalve de reeds gepubliceerde ze ven deelnemers, ook Kobus (Haarlem) en Metz (Den Haag) te laten mededingen naar het hoofdklassekampioenschap 45/2. De korte tijd van voorbereiding om nog voorwedstrijden te organiseeren en de hier mede verband houdende kosten vormden de argumenten tot dit besluit, zoodat dus van 23 tot en met 26 Januari a.s. negen biljarters te Apeldoorn om den eeretitel zullen strij den. 18. „Volg me in dit park!" zei Joris Goed- bloed„Laat ons op gindse bank plaats nemen en de toestand onder het oog vat ten! Zéér tot mijn spijl zijt ge nu een ont snapt misdadigerNatuurlijk zal ik al mijn invloed aanwenden om u vrij te hou den, maar ge zult u gedekt moeten houden Non plus ultra! zoals wij latinisten zeggen! Het is allemaal jouw schuld!" riep Panda. „Jij steelt en liegt! Er is niets goeds aan je! En je laat mij voor je streken opdraaien, dat is nog het gemeenste„Kom. kom!" zei Joris. Bedenk dat je tegen de laatste telg van een oud geslacht spreekt, man nekeEn bovendien heb ik u nu leren ken nen! Ik heb opgemerktdat ge mij niet ver raden hebt! Niet aan dien eenvoudigen groenteman en niet aan den commissaris! Dat prijs ik in u! Gij zoekt een betrekking nietwaarGij wilt een vak, leren? Welnu, ge kunt in mijn dienst treden!" innerde verdachte zich niets van het ge beurde; onder den druk der feiten gaf hij echter tenslotte toe, „dat het dan wel zoo gebeurd zou zijn". Het tweede punt van de tenlastelegging berustte op een klein drama, dat zich in den zomer van 1942 in de Zijlstraat te Haarlem afspeelde. Hiervan kon verdachte zich de details nog voor den geest halen en hij deelde het Hof mede, hoe hij op zekeren dag in Augustus, na een echtelijke ruzie kwaad de stad in liep en een kop koffie ging drinken in een lunchroom bij de Groote Markt, waar op dat moment ook de hem onbekende C. H. Z. zat. Toen er een regiment Duitsehers door de Zijlstraat kwam marcheeren onder het zingen van de gebruikelijke krijgshaftige liederen, leverde Z. commentaar hierop in den zin van: „Daar loopen die zingende gekke kin deren weer. Uit het verhoor van dezen Z,, die als getuige optrad bleek, dat het twistge sprek zich daarna ongeveer als volgt ontspon: A.: „Die vechten voor jou wvrijheid". Z.: „Maar ze moeten er geen kinderen op af sturen". Op dit moment kwam de vrouw van A. het restaurant binnen en volgens de ten lastelegging heeft A. haar toen verzocht even een agent te gaan halen, om Z. te arresteeren. Tijdens de zitting wist verdachte zich niet te herinneren, of zijn echtgenoote spontaan ging, of dat hij haar stuurde. In elk geval werd Z. gearresteerd en naar de Smedestraat overgebracht. Op de publieke tribune ontstond eenige beroering, toen verdachte opmerkte, dat hij nooit geweten had, dat dergelijke gevallen naar de Duit sche politic-instanties gingen. De advo caat-fiscaal kon het zich wel voorstellen, dat op „zekere punten" de NSB-ers minder goed waren ingelicht dan de goede Neder landers, maar de -uitlating van verdachte vond hij toch wel een beetje aan den na geven kant. De te openhartige cafébezoeker werd eenigen tijd van zijn vrijheid beroofd, hoe wel verdachte volgens zijn zeggen nog in de Smedestraat had gevraagd, „of er geen narigheid van zou kunnen komen". Mr: B. J. Besier de advocaat-fiscaal achtte beide gevallen bezwezen, wees op den ernst van de daad op zichzelf, maar wilde, rekening houdend met den deplo- rabelen lichamelijken toestand van den ver dachte, een milde straf vragen: hij eischte 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van de 20 maanden, die A. thans opgesloten is ge weest.' Mr. Hellema vertelde in zijn pleidooi I van het aanvankelijke scepticisme, waar- mee hij tegenover deze zaak stond. Na j lezing van 's mans levensgeschiedenis ver- anderde hij echter van gedachten en hij wees het Hof op de reeds onherstelbare 1 breuk in het leven van zijn cliënt, die al op zeer jeugdigen leeftijd door allerlei I ziekten werd bezocht, bovendien aan toe- j vallen lijdt, een schedelbreuk opliep en I later een arm moest missen. Het bombar- demenfc in Duitschland ontroofde hem zijn vrouw en verminkte hemzelf voor het leven, waarna het interneeringskamp hem er mog eens hongeroedeem, asthma en longontsteking bij bezorgde. Door zijn geestelijke stoornissen achtte de verdedi ger zijn cliënt tot zekere hoogte ontoe rekenbaar en hij vroeg het Hof een straf op te leggen, gelijk aan de voorloopige in- terneering. Over veertien dagen zal het college hierover uitspraak doen. Liever twee zwarte handelaren dan een „witte" De 40-jarige inwoonster van Nieuw- Vennep, W. A. C.-L, moest ten overstaan van het Hof verantwoording afleggen voor een daad uit den bezettingstijd, die de de portatie naar Duitschland van twee harer plaatsgenooten ten gevolge had. De melk boer, die bij haar aan de deur kwam, ver telde in het najaar van 1942, dat hij van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Hoofd dorp een oproep had gekregen voor den „arbeidsinzet". Verdachte achtte het beter, wanneer een of andere zwarte handelaar uit de Meer in Oostelijke richting vertrok en toen zij op een dag in November van dat jaar den haar bekenden leider van het Hoofddorpsche Gewestelijk Arbeidsbu reau, v. d. R., sprak, maakte zij deze mee- ning kenbaar en noemde ze daarbij de namen van de twee broers de K. Verdachte, die in het bankje der be klaagden veel spijt over haar „loslippigheid" betoonde, deed het voorkomen, alsof deze min of meer als wraakoefening bedoeld was, daar de broers haar in de Meer als N.S.B.'ster gedoodverfd hadden. Ook de getuigen, waaronder één der beide broers, achtten dit niet onmogelijk. Den avond van het „verraad" kwamen de gebroeders aan het huis van verdachte en er werden begrijpelijkerwijs harde no ten. gekraakt. De echtgenoot van verdachte, die nogal opvliegend is, wilde de bezoekers ie lijf, maar het P.R.Al-rapport, waaruit het verloop van de vechtpartij door den president van het Hof werd voorgelezen, schreef het spoedige einde er van toe aan het feit, dat de eene broer „zelf slager was". Hoewel verdachte tijdens haar verhoor beweerde, later nog naar het huis van den leider van het Arbeidsbureau te zijn ge gaan, om het dreigende gevaar voor de twee de K.'s te bezweren, moesten dezen geruimen tijd voor de bezetters werken. De advocaat-fiscaal eischte na een kort requisitoir 2'/2 jaar Rijkswerkinrichting met aftrek van het voorarrest sinds 17 October 1945, waarna de verdediger, mr. O. H. van Wijk uiteenzette, hoe bij zijn cliënte de goede bedoeling had voorgezeten namelijk om den melkboer te redden maar dat de heele affaire verkeerd liep door het onvoorzichtig noemen van de twee namen. Over twee weken zal het Hof in deze zaak vonnis wijzen. Parijsche krantenstaking bijgelegd Het secretariaat van den Franschen presi dent heeft na een bijeenkomst van anderhalf uur met verschillende partijen, die bij de zes dagen geleden uitgebroken staking in het Pa rijsche krantenbedrijf betrokken rijn. een com muniqué uitgevaardigd, waarin wordt ver klaard, dat het geschil is bijgelegd en- dat Woensdag de avondbladen weer zullen ver schijnen. Het voorstel van het secretariaat om een scheidsrechter te kiezen, die binnen v(jf dagen een beslissing zal nemen, werd door de belde combinaties vdn drukkers aangenomen, Het vakverbond der Parijsche drukkerijen heeft zich eveneens ten gunste van deze werkwijze uitgesproken. De vroegere Duitsche persattaché In Lis sabon, dr. Wlssman, nam vergif in. toen hij na langen tijd voortvluchtig te zijn geweest. Een aanvallige duif is vanouds het sym bool van den lieven vrede en ter verdere overtuiging is het diertje meestal uitgerust 1 met een palmtak, die het voorzichtig in den snavel vervoert. Onze gevederde vriend zal zich waarschijnlijk niet ophou den met bioscoopbezoek, de conferentie tafel is hem te lief geworden, maar wellicht zal de Unesco nog eens een plaatsje voor hem inruimen. Wanneer het duifje echter in de gelegenheid gesteld werd, de Vier Veeren, die Zoltan Korda reeds voor den oorlog van het kleine lijfje plukte, in filmi sche vertolking te aanschouwen, dan zou de palmtak vermoedelijk door de zaal dwarrelen en de duif spontaan aan het ruien slaan. Want daar wordt in deze film op groote schaal afgeslacht en dat is meer dan alle veeren van een vredesduif kunnen verdragen. Blijkens de bijvals betuigingen uit het publiek, wanneer Korda levende menschen aan bajonetten laat rijgen, wordt de vlucht van de .duif niet bemerkt en de oorzaken van dezen aftocht verwekken zelfs aanzienlijke vreugde^ Laten we niets op dezen Zoltan Korda tegen hebben, want hij verstaat zijn vak, maar laten we desalniettemin vaststellen, dat na een bloedigen wereldstrijd beelden als thans in Vier Veeren worden voorgezet, niet bepaald verheffend genoemd mogen worden. Het deel van het publiek, dat er j toch vermaak in schept, kan onmogelijk vüf lange oorlogsjaren op een andere pla- neet gewoond hebben, er zal dus iets an ders aan de hand zijn met zekere gevoels waarden. Waarom toch altijd bloed en lagere instincten op het witte doek? Omdat het geld in het laatje van den producer brengt en de wereld gruwelen vAl? Dan zijn wij niet eens de veeren of de palmtak van het duifje waard, laat staan het ranke diertje zelf. J. F. Fraaie prestatie van Nederlandsche vliegster De Nederlandsche vliegster I. Veldhui zen van Zanten is met een twee-motorig „Aerovan" transportvliegtuig met zeven passagiers van Londen naar Johannesburg en Kaapstad gevlogen. Met het uitvoeren van deze vlucht is mej. Van Zanten de eerste Nederlandsche vliegster die de route naar Zuid-Afrika heeft bevlogen en de eerste Nederlandsche vrouw tevens, die onder eigen verantwoordelijkheid voor be sturing en navigatie een dergelijke groote afstandvlucht heeft volbracht. De totale afstand Londen.—Kaapstad, waarbij de route over Sardinië, Noord-Afrika, Cairo en langs den Nijl over den Soedan en Rhodesia werd gevolgd, bedraagt 13.000 km. Mej. Van Zanten behaalde in Juni 1938 bij het London Air Park in Engeland haar vliegbrevet en vervolgens in Engeland en Polen het brevet zweefvliegen. In 1939 kwam zij als stewardess bij de K.L.M. in dienst. Tijdens de bezetting, in Januari 1942, slaagde zij er in, na eerst twêe mis lukte pogingen te hebben ondernomen om met een motorboot naar Engeland over te steken, per trein en te voet uit Nederland weg te komen en via België en Frankrijk Zwitserland te bereiken. Ruim een half jaar later kwam zij via Spanje en Portu gal in Engeland aan. In 1943 werd zij opgenomen in de Air Transport Auxiliary (civiele vliegers en vliegsters van verschillende nationalitei ten, die de voor de RAF bestemde nieuwe jagers, verkenners en bommenwerpers van de fabrieken naar de militaire vliegvelden overvlogen en ook transportvluchten maakten). Na den oorlog gaf mej. Van Zanten in Engeland nog eenigen tijd onderricht als zweefvlucht-instructrice en maakte later vluchten met passagiers naai* Schotland, de Kanaal-eilanden en de Fransche bad plaatsen. In September bracht zij niet een Austervliegtuig een bezoek aan ons land- Verzoekschriften aan den procureur-fiscaal De procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage deelt mede: „Het is begrijpelijk, dat familieleden van politieke delinquenten probeeren hun in vrijheidstelling te verkrijgen en daartoe brieven aan den procureur-fiscaal schrij ven. Nu is het gebleken, dat er bureaux zijn, die er hun werk van maken, daarvoor verzoekschriften op te stellen. De belang hebbenden denken vermoedelijk, dat het nuttig is, dit door zulk een deskundig bu reau te laten doen en dat, dit de hooge kosten rechtvaardigt. Er is een geval be kend, dat 20 per request werd berekend. Het tegendeel is echter waar: een zelf ge schreven brief vindt meer aandacht dan een klaarblijkelijk gefabriceerd verzoek schrift. Men doet dus verstandig, zich daarvoor geen geld uit den zak te laten kloppen". Na van zijn bezoek aan Moskou in Londen te zijn teruggekeerd heeft veldmaarschalk Mont gomery aan generalissimus Stalin en maarschalk Wassiljefsky telegrammen gezonden, waarin hij hen bedankt voor de gastvrijheid in Moskou en de hoop uitspreekt dat de kennismaking met Sovjet-Russische militairen zal uitgroeien tot wederzijdsch vertrouwen. De Washingtonsche correspondent van de New York Herald schrijft, dat de Amerikaan sehe regeering de Britsche zal verzoeken enkele maatregelen te nemen in verband met de, door Londen toegegeven, schending van dc overeen komst inzake de leening van 3750 millioen dollar van Amerika aan Groot-Brittannië. In officieele krlng'en te Washington is men van meening, dat een der clausules van de handelsovereenkomst tusschen Engeland en Argentinië in strijd is met de Brltsch-Amerikaansche overeenkomst.' Aan Hugh Dalton, den Britschen minister van Finan- 'ciën, zou een nota gezonden worden. Een Amerlkaansch vliegend fort is bij Dayton (Ohio) neergestort en in vlammen op gegaan. Drie leden van de bemanning lieten, hierbij het leven, de vierde werd gewond. Een voor militaire transporten gebruikte Lockheed Lodestar is bijhet vliegveld van Puebla (Mexico) onmiddellijk na het opstij gen neergestort. De 22 inzittende Mexicaan- sche militairen zijn allen levend verbrand. De reddingsploegen konden de verkoolde resten der lichamen niet ïdentificeeren. Dit Is de vierde groote vliegtuigramp in het nieuwe Jaar. die oen aanzienlijk aantal menschen- levens heeft gekost. Sinds 1 Januari zijn meer door de Portugeesche politie werd gearresteerd. I dan 100 menschen. bij vliegrampen om het Stervende riep hjj„Heil Hitier". leven gekomen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2