1947 PRIJSVRAAG Woninpil Groote Noordzee Botter „Ons grootste landbouwvraagstuk is de kleine boerenstand" fK ort en Bondig Luidsprekers Voor echt borstel werk de ^.ayec Insingerschool - Marnixschool met DE JONG'S speciaal optiek GROOTE Herbouw Diaconessenhuis ARNHEM Adres: Cronjéstraat 15 - Arnhem waschmachines Woensdag 15 Januari 1947 IJMUIDER COURANT De meening van H. D. Louwes: Streven naar eenheid leidde in ons land tot opmerkelijke resultaten „De Nederlandsche Landbouw doet zijn best om ondanks alles wat tegen zit zooveel mogelijk te producceren". Deze uitspraak is van den heer H. D. Louwes, den voorzitter van de Stichting voor den Landbouw, wiens naam in ons land een klank heeft voor iedereen, die op agrarisch gebied ook maar eenigszins thuis is. Ir. S. L. Louwes, de Voedselcommis- saris, die in de oorlogsjaren de Duitschérs op sleeptouw wist te houden, en H. D. Louwes, die in diezelfde moeilijke jaren een belangrijk aandeel had in de toekom stige organisatie van den Nederlandschen Landbouw, welke toen gebukt ging onder den dwang van het Agrarisch Front, zijn twee broeders uit een oud geslacht van Groninger eigenerfde boeren. In West polder dicht bij den zeedijk in de ge meente Ulrum, staat de oude boerderij, waar zij hun jeugd doorbrachten; ze is thans het eigendom van H. D. Louwes, die er nog woont al is hij het grootste deel van de week elders in het land in verband met zijn vele functies, waarvan behalve de genoemde het voorzitterschap van het Koninklijk Nederlandsch Landbouwcomité en dat van de Groninger Maatschappij van Landbouw een paar van de voornaamste zijn. Zij beiden hebben den wijden blik van de bewoners der lage landen aan den zeedijk. Wie boven op den dijk gaat staan, ziet bij hoog water zee en lucht in elkaar overgaan en den horizon slechts hier en daar onderbroken door de contou ren der eilanden in de verte. Zijn blik wordt niet belemmerd en zijn gedachten vliegen ongehinderd voort. Van beide broeders is ir. S. L. Louwes de geboren vechter, die man die van geen wijken weet en dien ik eens zag in een groote vergadering van duizend ontevreden Drentsche boeren, waar hij als spreker met zacht geloei werd ontvangen. Een kwartier later waren al die honder den, zij het niet overtuigd, door zijn be toog tot rede en luisteren gebracht. H. D. Louwes is anders geaard. Hij is de man, die onderhandelt en die er altijd naar streeft de partijen tot elkaar en tot j eenheid te brengen. De jaren, dat hij lid was van de Tweede Kamer, noemden de Groningers hem „den man van de drie katheders", n.l. die van de Kamer, die van j de Groninger Mij. van Landbouw, waar- j voor hij jaarlijks zijn weldoorwrochte j redevoeringen hield, en die van het kerkje te Ulrum, waarin hij Oudejaarsavond als leekeprediiker optrad. Zijn geheele per soonlijkheid stempelt hem tot den ver trouwensman van zijn bedrijfsigenooten, die hem door zijn benoemingals voor zitter van de Stichting dit vertrouwen zoo ten volle hebben geschonken. De moeilijkheden van het oogenblik. Het citaat, waarmee ik begonneh ben, gaf den heer Louwes aanleiding wat dieper in te gaan op de moeilijkheden van het oogenblik, waarmee onze landbouw heeft te kampen. Zij zijn van drieërlei aard. In de eerste plaats is er de kwestie van den wederopbouw van de geïnundeerde en verwoeste gebieden; dan volgen het tekort aan bedrijfsmiddelen (machines en kunst mest) en het tekort aan arbeiders. Desondanks, aldus de heer Louwes, is de productie dit jaar aanmerkelijk ge stegen. Het grootste vraagstuk is voor de Nederlandsche landbouwpolitiek de kleine boerenstand. Er moet met kracht tegen gewaakt worden, dat de split sing van kleinere bedrijven nog verder gaat. Door dat de imiport van veevoeder stil staat (de deviezen ontbreken en boven dien het is op de wereldmarkt niet vol doende verkrijgbaar) kan de kleine boe renstand geen behoorlijk aantal kippen en varkens houden. Economiscn is het hier door voor de kleine boeren een zware strijd om het bestaan geworden, iets waar voor nog geen oplossing is gevonden, „Wij moeten ons wel bewust zijn, dat het hierbü niet alleen, en zelfs niet in de eerste plaats, gaat om een technlsch- economisch vraagstuk, maar vooral om een sociaal probleem. De kleine boerenstand is een fundament van'onze maatschappij. Er leeft een sfeer in tot behoud van de maat schappelijke orde en zijn leden zijn veelal kerkelijk ingesteld. Het vraagstuk is veel belangrijker dan een rationeele productie en voor de op lossing ervan is naast kennis en inzicht ook wijsheid noodig. Uniek in de wereld. Voor de Stichting voor den Landbouw zijn de plannen voorbereid in de oorlogs jaren. Dit schiep zulk een sfeer van ver trouwen tusschen de drie groote boeren- organisaties (Kon. Ned. Landbouw Comité, R. K. en Christelijke) en de drie landar beidersorganisaties (Christelijke, Katho lieke en Algemeene), dat de onderhande- In een tweetal artikelen publiceeren wij een interview met den heer II. D. Lou wes, die onzen medewerker een uit voerig overzicht gaf van de actie en de resultaten der Stichting voor den Landbouw, de huidige moeilijkheden en de toekomstige mogelijkheden. Scholen die weer open gaan De Insingerschool en de Mariaschool zullen a.s. Vrijdag weer beginnen. Beide scholen moeten de twee „gasuren" van 10.3012.30 uur zusterlijk deelen en dit geschiedt aldus, dat de Insinger school van 10.30 tot 11.30 uur. de Marnlxschool van 11.3012.30 uur geopend zal zijn. Het onderwijs aan de Gem. Handelsavond school is gisteravond hervat te 18.30 uur. Sinaasappelen en koeien Met een lading bestaande tilt 40.000 kisten sinaasappelen is alhier uit Valencia gearriveerd het Engelsche s.s. Dundee. Uit Dublin arriveerde het Nederlandsche s.s. Orestes met koeien aan boord. OLD CLOTHES NEW PJEINTGT LW KLEEDING binnen 1 uur. KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 Depot TROMPSTRAAT 149 (Adv.) Agenda voor Velsen en IJmuiden DONDERDAG 16 JANUARI Thalia, 8 uur: Theater Plezier. Patronaat, 8 uur: Muziekvereeniging WUixe-öii- txPropaganda-avond. lingen dadelijk na de bevrijding hervat en door de oprichting op 12 Juli 1945 gecon solideerd konden worden. Deze samenwerking, waardoor alle be drijf sgenooten in den landbouw, werk nemers zoo goed als werkgevers, in één Stichting elkaar ontmoeten, en gezamenlijk de verantwoordelijkheid dragen voor liet beleid ten opzichte van de bed rijf sgenoo ten, is uniek in de wereld Zij bestaat in geen enkel ander land in die mate, hoewel in Frankrijk ook een nauw contact tus schen boeren en arbeiders is. Het mooie van dit resultaat is, dat men reeds in 1941 dus midden in den be zettingstijd deze samenwerking als logische consequentie aanvaard en al tot uiting gebracht had in de maandelijksche vergaderingen van de besturen der boeren- en arbeidersorganisaties. Tooneelvoorstellingen voor Friezen Drie jaar 'geleden gaven in Beetgumer molen (Fr.) de zes broers en zusters De Vries voor eigen risico (en dus buiten de Cultuur kamer om) en voor het plezier van hun dorpsgenooten een zang- en tooneelspel „De tijd haldt gjin skoft" (De tijd houdt geen pauze). Dit spel hebben zij sedertdien onge veer 320 maal moeten spelen, vooral in Fries land, maar ook in Eindhoven, Amsterdam, Den Haag, Arnhem, Deventer, Zwolle, Gro ningen. Deze „cabaret-revue" was geschre ven, gecomponeerd en geregisseerd door een xn de broers, Tetrnan de Vries. In 1946 volgde zijn nieuwe zang- en too neelspel „It kin raer biteare" (Het kan raar afloop en), dat nu, nog steeds in afwisseling met „De Tijd'', al 120 keer is opgevoerd. (In Leeuwarden speelde men 35 maal (35.000 be zoekers), in Franeker 18 maal). Alle voor stellingen in „Holland" hebben tot nog toe een besloten karakter gehad, omdat zij ge schiedden op avonden van plaatselijke Frie- sche vereenigingen. Om tegemoet te komen aan de verlangens van de Friezen en andere belangstellenden in Holland, zal het Selskip Tetman de Vries thans twee openbare voor stellingen van „It kin raer bitea,re" in de Doelenzaal, Kloveniersburgwal 87, Amster dam geven op Dinsdag 21 en Woensdag 22 Januari. „Looft den Heer" heeft haar studie hervat De zangvereeniging „Looft den Heer" heeft besloten de „Paulus" van Felix Mendelssohn Bartholdy te gaan bestudeeren. De componist, die leefde van 1809-1847 schreef dit werk in 1836 Het jaar tevoren was zijn vader, dien hij zeer vereerde, over leden en onmiddellijk begon hij diens laat- sten wil te vervullen: het afrhaken van het oratorium Paulus. Dit werk eiseht dat alle medewerkenden hun kunnen geven om het geheel tot zijp recht te doen komen. Hoe grooter het koor, des te machtiger wordt de zang. Nieuwe le den zijn noodig, voornamelijk bassen. De re petities worden eiken Woensdagavond in de Creutzbergschool gehouden. De repetitie van Woensdag 15 Januari wordt gehouden in het Oud-Katholieke Vereenigingsgebouw aan de Wilhelminakade. Zeer weinig visch voor het binnenland De aanvoer van versehe visch, die vooral in IJmuiden van beteekenis is, wordt voor het grootste gedeelte gevorderd voor export, waarvoor de beste kwaliteiten van nagenoeg alle soorten visCh in aanmerking komen. Voor den Nederlandschen vischhandel was het indertijd een opluchting, dat men paal en perk wist te stellen aan het willekeurig markten van de Nederlandsche trawlers in Engeland. Nu er zeer weinig visch voor bin- nenlandsch gebruik overblijft, acht men in kringen van vischhandelaren den toestand wederom funest. De toewijzingen zijn voor de vischhandelaren in het geheele land zoo gering, dat de bedrijfskosten niet meer ge dekt kunnen worden, zoo verklaart men. Men vraagt zich in deze kringen met bezorgd heid af, hoe de situatie zich zal ontwikkelen, als straks de geheele Scheveningsche trawl- vloot in zee is en de dan grootere aanvoeren ook voor export zullen worden bestemd. Men acht het dringend noodzakelijk, dat zeer spoedig een andere regeling zal worden ge troffen. Poolsch schip kwam zonder loods binnen De kapitein wist den weg nog De in Malmö wonende Poolsche kapi tein A. Gostomski was tien jaren geleden met zijn schip in IJmuiden geweest. Een loods had hem toen veilig binnen ge bracht. In den nacht van Maandag op Dinsdag kwam kap. Gostomski met het Poolsche s.s. Poznan voor de pieren. Maar de loods- dienst was gestaakt; het was ruw weer en aarde-donker. Twee wegen stonden den Poolschen ka pitein open: weer een eind uit den wal gaan en daar den dag en eventueel beter weer afwachten of zonder hulp van een loods naar binnen gaan. Gostomski moet een. kraan van een ka pitein zijn, want hij koos het laatste. Hij was hier immers al eens eerder geweest en kende dus den weg. Zonder hulp van een loods heeft deze wakkere zeeman zijn schip veilig binnengebracht. Er zullen niet veel kapiteins zijn, die hem dit stoute stukje van zeemanschap zouden hebben nagedaan. Ongeval in de papierfabriek In de houtkapperij van de Papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. kreeg de arbeider J. N„ wonende te Beverwijk, bij het los sen van een wagen met stroo Maandag middag een baal op het hoofd. Na hem voorloopig in de ziekenzaal van het be drijf dé eerste hulp te hebben verleend, achtte dokter R. W. Fierstra het wensche- lijk den man per ziekenauto naar zijn woning over te brengen. AFHALEN VAN DISTRIBUTIEKAARTEN Voor het afhalen van distributiekaarten in het Patronaatsgebouw zijn aan de beurt Donderdag 16 Januari de letters G tot en met Hi en Vrijdag if Januari de letters Hj tot en met Ke. SCHEEPVAART K. N. S. M. Vim Ostade. 11 Jan. van Para maribo naar Trinidad. Theseus, 12 Jan. van Li- vorno naar Napels. Alma.zan, 10 Jan. van Valen cia naar Hoek van Holland. Hercules, 11 Jan. te Valencia. Helder, 11 Jan. van Izmir naar Istam- boel. Stal, II Jan. van Istamboel naar Izmir. Rossum, 14 Jan. van West-Indië te Amsterdam. Ariadne, 14 Jan. van Rotterdam naar Algiers. Stad Maassluis, 13 Jan. van Hampton Roads naar Antwerpen. North Lady, 13 Jan. te Barcelona. Venus. 13 Jan. van Antwerpen naar Amsterdam. Mü. Nederland. Tarakan, 8 Jan. te Colombo. Tabian, 8 Jan. van Penang naar Batavia. Jan Steen, 13 Jan. v. Antwerpen te Rotterdam. Java, 12 Jan. te BatavJa. Merwede, 13 Jan. van Port Said naar Amsterdam. Holl. Afr. Lijn. Oranjefontein, 14 Jan. Vlis- slngen gepasseerd naar Antwerpen. K. P. M. Nieuw Holland, 13 Jan, Gibraltar gepasseerd en wordt 17 Jan. te IJmuiden verw. Kon. Hbll. Lloyd. Eemland (uitreis) 13 Jan. te Santos. GROOTE VAART. Agatha. 6 Jan. van Ba tavia naar Tarakan. Antonia. 10 Jan. van Sin gapore naar Tslngtao. Bacchus, 11 Jan. van New Orleans naar Curacao. Barendrecht, Aruba Rotterdam, passeerde 13 Jan. Prawlepoint. Coxy- da. 14 Jan. van Las Piedras te Rotterdam. Doios, 11 Jan. van New Yox-k naar La Guaixa. Hellenic, RotterdamOost-Azië,' 13 Jan. van Aden. Japara, Rotterdam—Pacifickust, passeerde 13 Jan. 20 uur Ouessant. Larenberg, Rotterdam—Brisbane, 13 Jan.„te Sydney. Limburg, 10 Jan. van Lorenzo Marquez naar Mozambique, Madoera, 9 Jan. van Batavia naar Soerafoaja. Modjokerto, Rotter damJava, 13 Jan. om 6 uur te Genua. Ondina, 13 Jan. van Fahaheel te Rotterdam. Rembrandt, Australiër—Rotterdam, 12 Jan. te Port Said. Roe- pat. Br. Indië—Australië, 12 Jan. te Melbourne. Socrates. BarranquillaValparaiso, 11 Jan. van Guayaquil. Straat Soenda, 12 Jan. van Singapore naar Rio de Janeiro. Streefkerk, 13 Jan. te Bombay (RotterdamCalcutta). Zaan, Rotter damSetubal, passeerde 12 Jan. Dungeness. Zon- newijk. AdelaideRotterdam, 13 Jan. te Bris bane. Barendrecht, 14 Jan. van Aruba te Rot terdam. Colytto, Philadelphia—Rotterdam, 10 Jan. op 1600 mijl West van Lands End. Dor drecht, 14 Jan van New Orleans te Rotterdam. Dido, 8 Jan. van Curagao te Le Guaira. Flevo. 9 Jan. van Cristobal. Kerkplein, Pex-zlsche Golf- Rotterdam, passeei-de 13 Jan. 5 ,uur Ouessant. Prins Willem van Oranje, Swansea—Jaffa, pas- seei'de 12 Jan. Finlsterre. Stad Maassluis, 13 Jan. an Norfolk naar Antwerpen. KLEINE VAART. Annegiena, 13 Jan. van Vejle te Kopenhagen. Audacia, 10 Jan. van Car diff naar Southampton. Bernina, Rotterdam- Cardiff, 11 Jan. te Falmouth. Coen, 11 Jan. van Fowey te-Rouen. Deneb, 9 Jan. van Londen naar de Tees Eben HaezefpB Jan. van Londen naar Sheerness. Eemstroom, AmsterdamBristol, 13 Jan. passeei'de^laxliana Point. Express, 12 Jan. van Boston te Kingslynn. Grebbestroom, 12 Jan. van Amsterdam te Londen. Henrlette (ex Animo), kon wegens ijsgang niet van Kiel naar Vejle. Hilda, 9 Jan. van MiddleSbro naar Ipswich. Kijkduin, 16 Jan. v. Londen naar Cal-vs. Libelle, 11 Jan. van Rotterdam te Cardiff. Liberty, 10 .Tan. van Rotterdam te Blyth, Mad'i. Jan. van 1 New Castle te Huil. Mizar, 9 Jan. van Middles- I bro naar Boston. Mudo, 10 Jan. van Rotterdam op de Tyne. Mulan, 12 Jan. van Goole te Southampton. Nottingham, 13 Jan. van Blyth naar Londen. Omlandla, 13 Jan. van Rotterdam te Rouen. Oud-Beijerland, 9 Jan. van Maryport te Silloth. Palma, 12 Jan. van Zaandam te Lon den. Piet Hein. 7 Jan. van Penzance te Par. Presto, 11 Jan. van Londen naar de Tees. Pinma. 12 Jan. van Casablanca te Cadiz, bestemd voor Limerick. Rapid, 13 Jan. van Aberdeen te Midd- lestbro. Romeja, Ipswich—Portsmouth, passeerde 9 Jan. Dungeness. Sambre, 14 Jan. van -Havre naar Rotterdam. Zandonburgh, vertrekt 14 Jan. van Newport (Mon) *naar Rotterdam. Seaham, 13 Jan. van Londen te Blyth. Speedwell. 8 Jan. van Leixoes te Casablanca. Twee Gebroeders, 9 Jan. van Amsterdam te Londen. Zeeland (Meuiman), 9 Jan. van Ipswich naar de Tees. SLEEPBERRIJ FDe slbt „Tyne" vertrok 13 Jan. van Genua naar Bordeaux. De slbt „Zwarte Zee" met dok van Bermuda naar Montevideo, bevond zich 13 Jan. 20' 22" N en 22'*59" W. 13 Januari. Aangekomen: Vliestroom van Hull. Ary Scheffer van Oporto. Ardenni^ van Gothen.- burg (Velsen). Orestes van Dublin. William Stro- chan van Abadan. 13 Janaarj. Vertrokken. Spica naar Bergen. Oranjefontein naar Antwerpen. 14 Januari. Aangekomen. Pozman van Dantzig. Ophïr van Drammen. Rossum van Fayal. Alsteu- Weer jubilarissen bij Van Gelder Zonen De eersten van de reeks jubilarissen in 1947 bij Van Gelder Zonen N.V Kon. Pa pierfabrieken, de heeren P. H. Nielen, werk zaam in het laboratorium en P. J. Peeters van de afdeeling Malerij, herdachten Maan dag hun vijfentwintigjarige werkzaamheid in hel bedrijf. Ze werden des morgens op het directiekantoor ontvangen, waar aanwezig waren de heeTen drs. C. J. J. Vinck Blok, chef van het laboratorium en ir. T. F. Hu- brecht. bedrijfsingenieur der papierfabriek. De leden der plaatselijke directie, de hee ren J. Smit en ir. A. J. Allan, brachten hun gelukwenschen over; eerstgenoemde ge waagde in een hartelijke toespraak van de' verdiensten van de beide jubilarissen en uitte voorts den wensch dat zij nog lang hun gewaardeerden arbeid aan het bedrijf kunnen geven. Een en ander ging vergezeld van de aanbieding van een enveloppe. De heer Nielen. die in den oorlog velen goede diensten heeft bewezen ,werd vervol gens onder groote belangstelling in het la boratorium gehuldigd bij monde van den heer Vinck Blok, die wees op het hoog staand karakter van den jubilaris. Een en veloppe vormde ook hier het huldeblijk. De heer Hubrecht was de tolk bij de hul diging van den heer Peeters, die een bloe menmand ten geschenke kreeg. Dinsdag waren het twee arbeiders, die hun vijfentwintigjarig arbeidsjubileum her dachten. Het waren de heeren H. J. Mantje, kookhuisarbeider en J. C. v. Son, werkzaam in de papierfabriek. Beide jubilarissen werden op het directie kantoor in tegenwoordigheid van de betref fende bedrijfsingenieurs en chef, de heeren ir. J. M. de Mui nek Keizer, ir. T. F. Hubrecht en A. Koene door den heer J. Smit gecom plimenteerd onder aanbieding van de ge bruikelijke enveloppe. De collega's van de jubilarissen lieten zich ook niet onbetuigd en zorgden in beide ge vallen voor een geschenk. Plan van den wederopbouw wordt toegelicht Dinsdag 21 Januari a.s. zullen de ont werpers van het plan voor den wederop bouw, de heeren Ir. Düdok, Maaskant en Van Tijen voor de leden van den gemeen teraad een uiteenzetting geven van het wederopbouwplan. De eerstvolgende raadsvergadering zal gehouden worden op Dinsdag 28 Januari. Burgerlijke Stand van Velsen GEBOREN: A. M. Hirs—Cujad. z.. Mxddendui- nerwe'g 38, Santpoort. K. M. Gouda—Zwart, z., Planciusstraat 25, IJmuiden-Oost; A. C. Vlaar- kamp—Klauwers, d., Hyacinthenstraat 44, Sant poort; M. Gi-avemaker—Groen, z., IJmuider- str.weg 170, IJmuiden; H. Koning—Hogeland, d„ Velserbroekstraat 3, Santpoort; A. C. Prins Voormeer, z., Frans Naereboutstraat 30, IJmui- den-Oost; J. L. M. SelderbeekBakker, d., Beeck sanglaan 30, Velsen-Noord; A. HeereSint, z., Smidt, v. Gelderstraat 52, Velsen-Noord; A. W. Schouten—van Rixel, d.t Schulpweg 71, Velsen- Noord; S. M. MettenVerzïjlberg. z., Hagelin- gerweg 123, Santpoort; N. E. Galavazie—Vis, d., Snelliussfraat, 21 IJmuiden; E. Vons—Bakker, z.. Tollenslaan 9. Driehuis; P. HarmsenBrachter, z„ J. P. Coenstraat 35. IJmuiden; H. van Kam penZijlstra, z.. Bik- en Arnoldkade 37, IJmui den; C. J. M. TebrunsveltMeijer, z., Kx-uid- bergerweg 10, Santpoort; J. Remmers—Groen, d., de Ruij tersdwarsstraat 9 IJmuiden-Oost. OVERLEDEN: H. van Weert, 3 mnd., .zoon van. J. van Weert, Tulpenstraat 10, Santpoort; J. J. C. Gouda, 1 dag, zoon van K. Gouda, Plancius straat 25. IJmuiden-Oost. G. Zwaan, 68 j., echt- genoote van J; Gravenkamp, Trompstraat 62. IJmuiden-Oost. ra van Middlesbro. Avenir van Mariahamn. Polyhemus van Vancouver. Venus van Antwer pen. Dundee van Valencia. Borelli van Zweden. 14 Januari. Vertixxkken. Niobe n. Duinkex-ken. Maville naar R'dam. Ingeborg naar R'dam. Joseph Bengendorf n, Tingga. Mailand n. Oslo. Zovro naar An.twerpen, Greenfinch n, Londen. Bohur naar Antwei-pen. Afsluiting Rijksvischhallen! (Door IJmuidenaar) Bij een nadere beschouwing van den toestand in IJmuiden wil ik uitgaan van het Staatsvisschershavenbedrijf. Het is al tijd een gelukkige omstandigheid als men, in het donker verkeerende, toch nog op een lichtpunt kan wijzen. Dit lichtpunt is de voortvarendheid, die het herstel en den nieuwbouw* van de Rijksvischhallen heeft gekenmerkt. Als een vergelijking gemaakt wordt met andere bedrijven en we zien den snellen wederop bouw van zwaar beschadigde vischhallen, den vluggen nieuwbouw van de „noodhal" (een leelijke naam voor een mooi gebouw), den nieuwbouw van pakhuizen, dan is waardeering daarvan zeker geboden, vooral als men de huidige moeilijkheden in een materiaal-armen tijd in aanmerking neemt. Hoe komt het toch, dat deze waardeering zoo weinig tot uitdrukking wordt gebracht? Omdat de ongelukkige en onordelijke toe stand in de vischhallen al het andere over schaduwt. Nu mag men redelijkerwijze het Staats visschershavenbedrijf natuurlijk niet aan sprakelijk stellen voor de ongeregeldhe den die door andere onderdeelen van het bedrijf zijn veroorzaakt. Maar toch mag in elk geval van een overheids-instantie als deze geëischt worden dat er gezorgd wordt voor orde en regel in de Rijksvischhallen. En in dit licht bezien is het beslist een fout dat de directie de verwildering in de hallen lijdelijk heeft aangezien, en is het een nalatigheid dat niet tijdig die maat regelen zijn genomen, die noodig waren om dit groeiende kwaad zooveel mogelijk te beperken. Het moge dan nog niet te laat zijn, het is toch zeker wel de hoogste tijd dat radicale maatregelen tot verbetering worden toegepast. Maar deze maatregelen moeten dan thans ook doeltreffend zijn. Geen halve maatregelen meer. Alle onbevoegden en alle ongewenschte elementen dienen uit de vischhallen ge weerd te worden. Het gemakkelijke „ha len" van visch, de gelegenheid totv„opkoo- pen" van visch achter de vischhallen, en last not least de gemakkelijke wijze waar op iedeeren met een hoeveelheid visch het terrein van de vischhallen kan verlaten, dat alles moet tot een eind gebracht worden. Dit is mogelijk, maar het is ook alléén maar mogelijk door het terrein van de vischhallen af te sluiten door een flink hekwerk met een doeltreffende controle bij de twee of drie toegangswegen die noodzakelijk zijn. Het is een publiek ge heim dat alle insiders van de noodzaak hiervan overtuigd zijn sedert langen tijd, en toch is er nog steeds niets in deze rich ting gedaan! Laten we het hierover eens zijn, dat elk bedrijfsonderdeel zijn eigen interne moei lijkheden zal moeten oplossen, maar welke maatregel op dit gebied genomen wordt, deze zal geen effect kunnen sorteeren in dien de noodzakelijke, afsluiting van het bedrijf en de daaraan verbonden controle ontbreken. Daarom, Visscherijbedrijf van IJmuiden, afsluiting van de Rijksvischhallen. Aanvoer van hout Dinsdagmorgen arriveerde voor de. pa-, pierfabriek het Finsche s.s. „Avenir" met een lading van 1421 vadem hout uit Finland. MARKTBERICHT VAN DINSDAG Besommingen stoomtrawlers: Isabel IJM 14 f 8639. Dolfijn IJM 103 f6962, Oostzee IJM 147 f 11.487. Santpoort CURSUS „GEMEENTEPOLITIEK" Men verzoekt ons te melden, dat de cursus over „Gemeentepolitiek" van de Partij van den Ax'beid niet wordt gehouden op Woens dag 15, doch op Vrijdag 17 Januari. BINNENLAND Het K.L.M.-toestel „Paramaribo" dat een speciale vlucht naar Zuid-Afrika heeft, gemaakt, is op Schiphol tei'uggekeerd. Uit een tank op het terrein van een che mische fabriek te Delden tapten dieven een hoeveelheid spijsolie af. Bij hun vertx*ek draai den zij de kraan niet goea dicht, waardoor 5COO liter olie verloren ging. Deze week zal onder den naam „Het Licht spoor" voor de Nederlandsche Strijdkrachten een soldatenkrant verschijnen, welke de plaats van de „Pen Gun" zal innemen. Op de spoorbaan bü Den Haag is de 51- jai'ige werktuigkundig ingenieur M. J. van Dijk uit Den Haag door een trein aangereden en op slag gedood. De hoofdredactie van „De Ochtendpost" is veroordeeld tot f 500 schadevergoeding als gevolg van de klacht wegens smaad van mr. J. p„ Engels, hoofd van de P. R. A. te Amsterdam. Mr. Engels had f40.000 schadevergoeding ge- eischt. De 17-jarige Jacoba Ouwener uit Amster dam, die op 17 December de ouderlijke woning had verlaten en wier signalement door de politie was verspreid, is bij haar ouders teruggekeerd. Zij weigerde eenige verklaring voor haar afwe zigheid te geven. Uit de woning van den revue-artist Kees Mandcrs te Amsterdam is een door I-Ian van Meegeren vervaardigd schilderij gestolen. Het is 60 bij 40 o.m. groot en stelt een ouden man voor. HAARLEM EN OMGEVING Ten bate van het geteisterde Middelbeers gaf Dinsdagavond de R.K. Gem. Tooneelvereeni- ging „Door Eendracht SterkV een opvoering van het blijspel „Over twaalf dagen tegen midder nacht" in het R.K. Vereenigingsgebouw te Heemstede. De opvoering werd bijgewoond door mevrouw SmuldersBelién, burgemeester, van Middelbeers. alsook de wethouders en den secre- taris. Ds. J. H. Grolle, Ned. Herv, predikant tè Hillegom, heeft bedankt voor de benoeming, tot predikant in algemeenen dienst voor kerk en Israël, als opvolger van dr. W. ten Boom. Pluimveetentoonstelling in wording De groote veilingzaal van „R.euuwnetiand" aan de Breestraat staat reeds thans in het teeken van de Pluimveetentoonstelling, ge organiseerd door de Kennemer Pluim veever - eeniging, welke Vrijdagmiddag 17 Januari door den burgemeester' van Beverwijk, den - heer mr. H. J. J. Scholtens, zal worden ge opend. De tentoonstelling, welke ook een bever-familie en aquaria met tropische vis- schen zal herbergen, de laatste door mede werking van de Aquariumhoudersvereeni- ging „Kennemerland", heeft uiteraard veel voorbereidende organisatie gehad, doch nu gisteravond de hokken en stellingen uit Eindhoven zijn aangekomen, zijn de leden den afgeloopen nacht in touw geweest om den opbouw hiervan gereed te krijgen. Want hedenmiddag al worden de tentoonstellings- dieren gebracht en Donderdag hebben de keuringen plaats. Een buitengewoon groot aantal eereprijzen is beschikbaar gesteld. Het tentoonstellingsbestuur bestaat uit de heeren C F. van Dam, voorzitter; H. J. Vessies, tweede voorzitter; B. Wagter, secre taris-penningmeester; R. M. Akse, tweede secretaris; H. Groen, B. R Suyk en F. G. de Weers. In de Ringencommissie hebben zitting de heeren H. L. Wisman, H. van Riessen en.Alb. Pirovano. Als keurmeester werken mede de heeren: C. S, Th. van Gink en E. Damsté voor hoen ders en sierduiven; J. J. van Dam voor kriei- hoenders; L. H. Hamaker, F C. Schaedier en J. P. Boom voor konijnen; H. J. Hoefakker voor postduiven. Dierenarts is de iheer P. J. Bruins. V e i' I o o. f d WILLEM ADAM. Trompstraat 188, IJm.-O. le Oosterparkstr. 188 A'dam-O. Amsterdam, 19 Jan 1947. Receptie van 35 uur: le Oosterparkstr. 188 A'dam-O. 17 Januari hopen onze ge liefde Ouders GLIJN ZWART en MATJE PRINS den dag te herdenken dat zij 40 jaar in den echt zijn ver bonden. Dat zij nog vele ja ren gespaard mogen blijven is de wensch vaxx hun liefheb bende kinderen en kleinkin deren. Bik en Arnoldkade 35. IJmuiden. Heden overleed plotseling onze lieve Moeder, Behuwd moeder. Zuster, Behuwd zuster, Grootmoeder en Tante JANNETJE DE BOER geb. VAN SLOOTEN in den'leeftijd van 65 Jaar echtgenoote van wijlen P. de Boer. Zij stierf in de volle over tuiging des Geloofs. Dat zij ruste in vrede is de wensch van haar kinderen en kleinkinderen. L. de Boer J. de Boer-Keur H. de Boer N. de Boer-Mijsen A. van Geldorp-de Boer L. van Geldorp Jannie. Japie. Jannie IJmuiden, 14 Jan. 1947. Roemerstraat 15. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag 18 Januari a s. des namiddags 3 uur op de Westerbegraaf plaats te IJmuiden. Ver- ti-ek van het sterfhuis 2.45 uur. Gevr. kl. woning, ged. of ka mers in Driehuis of omg voor ben.woning In Haai"lem-Zuid. Br. IJ 297 bur. v. d. blad. W(j hebben weer voorraad SHAG, ENGELSCHE en AME RIKA ANSCHE .SIGARETTEN. GEEN ZWARTE Mixture rook tabak. Prima Sigaren en Se- noiitas. Beleefd aanbevelend E. KOUT KOSTER Casembróotstraat 29, IJmuiden-Oost. NETTE KOSTGANGER ge vraagd. A. Romkes, de la Rey- straat 6, IJm. WERKSTER gevraagd. Hen- drikse, Grahamstraat 1, IJm. FLINKE BOETSTERS gevr. voor het haringbedrljf. Acacia straat 40, IJm.-O. NET MEISJE, 23 j.. b. z a. v. d. en n. Brieven L 1090 bur v. d. blad. NET MEISJE, 23 j., b. z. a. v. hulp in huishouding en win kel. Liefst intern. Brieven L-1091 bur. v d. blad. B. z. a. net DAGMEISJE. Spil bergenstraat 24, IJmuiden, 1 en 2 p. KAPOK BED m. k. en p. te ruilen v. nog g. 16 els vloerkleed Lindenstr. IA IJm.- Oost, £oe« naai Trompstraat 66 Telefoon 5557 Jong echtpaar zoekt een paar KAMERS omg. IJmuiden, Driehuls of Santp. Brieven L 1092 bur. v. d. blad. WON ING RUIL. Woning in Be verwijk voor woning in IJm, of IJm.-O. Br. aan W Zwart, Pres Steynstr. 21 IJm, Wie wil ruilen: GR. HUIS te IJm. voor gr. woning omg. IJm.-O. of omg Watertoren. Bloemstraat 23. HEB EEN BOEK LATEN LIG GEN bij Zwart S.v.p terugbe zorgen bij Elly de Visser, IJm.- sti'aatweg 124. Te huur gevr. voor 2 pers. gem. ZIT-SLAAPK. met gebr van keuken in IJm. of IJm.-O. Br. L 1089 bur. v. d. blad. Te koop: o, kw. JONGENSJAS f 25, leeft. 12 a 13 j. Napierstr 4 IJmuiden. Te koop: DUITSCHE HERDER met hok f 30. Tulndersstr. 109 IJmuiden-O. TE KOOP: plusfourspakje f 15 regenjas f 7.50 en w. jas f 15 1. 13-14 J. Elzenstr. 23. TE KOOP: kolenfornuis pr. f 35. 1 pr. werkhandsch. f 2.50 gekleed colbert costuum f 100 v. d. Vondellaan 37, Driehuis. Kinderen van de INSINGERSCHOOL worden Vrijdag 10.30 uur op school verwacht, die van de MARNIX SCHOOL om 11.30 uur. INSINGER BEWAARSCHOOL Maandag 13 Januari is de Insinger Bewaar school weer begonnen. HET SCHOOLBESTUUR Hiermede deelen wij U mede, dat wij onze zaak door ziekte niet meer kunnen voortzetten. Onze geachte clientèle danken wij voor hun jarenlange vertrouwen. FIR ALA J. H. KOEK Laddei'beekstraat 24, Velsen-N. geheel klaar voor de visscherij. PLUGGE, De Rijkstraat 42, Scheveningen. De trots van iedere huisvrouw is een heldere ivasch Zendt Uw wasch naar de IJMUIDER WASSCHERIJ SNELLIUSSTRAAT 39, TEL. 4371 IJMUIDEN en' U is tevreden. in Kijk toch goed IJAITTDENKBXXEMERLAAX 42 - TEL. 5389 (DINSDAGS 105 nur) AMSTERDAM-Z.: Willemspark weg 13 - Tel. 27061 HONDENBROOD en KATTENBROOD Visch en Vleesch Turfmolm voor de kattenbak Mergpljpjes ('n tractatie) Grof (krachtvoer) j Tex*i'iervoer en Puppyfood Zoo judst aangekomen: drink- en voederbakken van steen en metaal Gebr. Veeninga, Jacobijnestr. 10.18, tel. 13265 TE KOOP: groene wlnt.mantel v. o. stof m. 44-46 f 40, nw. ge breide Jap. m. 46 f 50. nw. hooge d. rljglaarsjes m 39 f 30 Na 4 u. Da Costalaan 24, Drie huis. Te koop: eeft HEEREXFIETS f 100 Meervlietstr. 58. Velsen. Gevraagd bekwame JAPON. EN COSTUUMSTRI1KSTERS en LEERLING.STRIXKSTERS Reisgeld wordt vergoed. Prettige werkkring. Wassoherij en Chem. Wasscherij HOEK EN VAART, Bloemendaalschestraatweg 17, Santpoort-Station. Wasscherij HOEK EN VAART Bloemendaalsohesti-aatweg 17, Santpoort-Station vraagt bekwamen Bedrijf smonteur leeftijd boven 30 jaar. Zonder goede getuigen onnoodlg zich aan te melden. Aanm. aan het bedxijf van 's morgens 9 uur tot 's avonds 5 uur. Inzendingen welke uiterlijk Zaterdag 18 Januari gepost worden dingen nog mee naar de uit geloofde prijzen! Men wordt verzocht de extra postzegels op de adree- zijde van de kaart te plakken. De extra postzegels worden ons door de posterijen terugbetaald. Hartelijk dank aan allen die ons verblijdden met extra giften, vriendelijke brieven, verzen en teekeningen. Zie voor de REBUS het nr. van 24 Dec. 1.1. Het aantal prijzen is verdubbeld Wij hebben in voorraad verschillende modellen Reeds vanaf 85. Alleen bij „GEVADI" IJMUIDER STRAATWEG 22 - IJMUIDEN-OOST Te koop: WITTE LEGHORNS, 8 maanden oud f 7.50 pt st. IJmuiüerstraatweg 123. N.V. 's-Gravenhaagsche Begrafenis- onderiieming „Simplieitas" W. J. INNEMEE ZONEN FU. HAARLEM Kinderhuisvest 29-S3 (v.h. R, Smink) Telefoon 1.0.4.4.1 BEGRAFENIS CREMATIE Inschrijving in het „ARCHIEF" waarborgt regeling 'volgens beschreven wenschen

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4