IJmuider Courant Engeland en Frankri jkvinden elkaar in een nauw verbond Beveiliging tegen mogelijke nieuwe Duitsche agressie Rusland houdt Poolsche regeering de hand boven het hoofd Beverwijk Moskou spreekt reeds van een nieuw Spitsbergen-verdrag met Noorwegen Een hevige Belgische oppositie tegen Spaak's memorandum Nabetrachtingen over de Kabinetsformatie 6ïe Jaargang No. 18534 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD öonïïerHag 16 Januari 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4.Franco per post 4.50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Blum's bezoek aan Londen is bekroond met het plan voor een Fransch-Britsch bond genootschap, dat gisteren zoowel door Londen als Parijs bekend gemaakt werd. Dil verbond zal worden gesloten in het kader van het Handvest der Vereenigde Volker en is bedoeld om verdere agressie van Duitschland te voorkomen en vrede en veilig heid te bewaren. Léon Blum heeft als zijn meening te kennen gegeven dat dit bond genootschap de regeling van een aantal vraagstukken, waarbij de beide landen nauv betrokken zijn, zal vergemakkelijken. In de officieele Engelsche verklaring wordt gezegd, dat door het noodzakelijke economische herstel van Duitschland weer een bedreiging van den wereldvrede zou kunnen ontstaan, waartoe het noodig is dal Frankrijk en Engeland zich politiek en economisch nauwer aaneensluiten. In Parijs werd met geestdrift van het bondgenootschap kennis genomen, dat men beschouwt als een vitaal keerpunt in de betrekkingen tusschen de beide landen en een definitie! punt van uitgang voor het herstel van Europa. De Britsche verklaring zegt o.m.: „Het bezoek van den .heer Blum aan Engeland heeft de gelegenheid verschaft voor een gezamenlijk onderzoek van een aantal vraagstukken van gemeenschappelijk be lang en een zeer nuttige uitwisseling van standpunten ten aanzien van een aantal kwesties. Het vraagstuk van de te volgen politiek ten aanzien van Duitschland werd grondig onderzocht eri overeenstemming werd bereikt over de te nemen maatrege len, die moeten verhinderen dat Duitsch land nog ooit tot agressie overgaat. Men was de meening toegedaan dat de beide landen, daar zij tweemaal in een periode van vijf en twintig jaar zijn aangevallen door Duitschland, er evenveel belang bij hebben zich tegen een nieuwe Duitsche bedreiging te beschermen. Men kwam over een, dat er in deze omstandigheden zoo spoedig mogelijk een verbond moet worden gesloten en dat de onderhandelingen daar voor zoo spoedig mogelijk moeten begin nen. De kolenkwestie De verklaring gaat verder: „Men con stateerde dat verhoogde steenkoolimport noodzakelijk is voor het economisch her stel van Frankrijk en dat een verhoogde steenkoolpvoductie in het Ruhrgebied een essentieele factor is voor den wederop bouw van Europa. Men gaf evenwel toe dat een verhooging van den uitvoer niet on middellijk mogelijk is en dat het noodza kelijk is een voldoende hoeveelheid steen kool ter plaatse te laten voor herstel der hiijnen en verhooging van Duitschland's export. Men constateerde echter met vol doening, dat, mits de productie stijgt in het tempo dat men thans verwacht, de autoriteiten in Duitschland van meening zijn dat tegen het einde van April 1947 de export weer het peil bereikt zal héb ben van voor de beperkingen in November. Wanneer dit resultaat eenmaal bereikt zal zijn, zullen ook verder alle inspannin gen er op gericht worden zoowel export als productie steeds te verhoogen tot aan de vitale behoefte van Frankrijk en de andere importeerende landen zal zijn vol daan". Naar A.F.P. uit Londen meldt heeft Bevin de kwestie van een militaire allian tie, zooals die enkele maanden geleden door Diiff Cooper, den Britschen ambassadeur in Parijs, werd voorgesteld, ook thans weer aan Blum voorgelegd met de opmerking dat die voorstellen nog steeds den steun der Britsche regeering hadden. Over Blum's antwoord dienaangaande wordt niets ge meld. Gunstige ontvangst Reuter's diplomatieke correspondent in Londen schrijft dat men in Londensche diplomatieke kringen de beslissing tot een Fransch-Britsche overeenkomst als een der belangrijkste van de geheele geschiedenis beschouwt. In officieele kringen te Londen heeft men het nieuws warm ontvangen. Men hoopt dat het Fransche volk thans dat gevoel voor veiligheid zal krijgen dat het ten opzichte van Duitschland reeds zoo lang zoekt. Na het bezoek van Schumacher, den Duitschen politicus, aan Londen zal de overeenkomst de gemoederen in Frankrijk kunnen bedaren. In Parijs neemt men aan, dat het karak ter van de overeenkomst hetzelfde zal zijn als dat van het Fransch-Russisch verbond. Men acht het mogelijk, dat de Fransche communisten het verdrag zullen critisee- ren, omdat het de positie der regeering Blum versterkt en een nieuw argument verschaft voor het aanblijven van dit ka binet tot zijn stabilisatiepolitiek een kans heeft gehad. Vele leden van de M.R.P., de conservatieve partij en de radicalen zou den Blum gaarne zien aanblijven. Engelsche persstemmen De diplomatieke correspondent van de Times schrijft ten aanzien van de Fransch- Britsche alliantie, dat reeds maandenlang de noodzakelijkheid van voltooiing van den driehoek van Europeesche basisallianties, door het verbinden van Londen en Parijs, aan beide zijden van het Kanaal werd er kend. Het meeningsverschil over Rijnland en Ruhrgebied, aldus de correspondent, De Sint was gul voor Gouda Zooals wij indertijd gemeld hebben, schreven twee kleuters uit Gouda om streeks den verjaardag van Sinterklaas een briefje aan den goeden heilige, met het verzoek hen op 5 December niet te vergeten. Het epistel bereikte, naar het sqliijnt, den bisschop, want dezer dagen werden er twee pakken bij Jopie en Japie Schultz bezorgd. Parochianen van de St. Nicolaaskerk te Madrid hebben namelijk, op initiatief van den burgemeester der Spaansche hoofdstad een inzameling op touw gezet voor de Goudsche kinderen. De zending bevatte niet alleen „speelgoed en lek kers", maar ook jumpers en dames kousen; de hertogin van Zerina had er zelfs een zending ondergoed bij gedaan Bovendien bracht de KLM uit 't warme Zuiden elf pakken voor de schooljeugd van de pijpenstad. Molotof spreekt van „eenzijdige inlichtingen Volgens een bericht, dat te Parijs ont vangen werd, heeft de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin, zich als volgt over het Fransch-Engelsch verbond uitgelaten: „Ik geloof, dat de overeen komst een zeer goede stap is. Als wij er nu in een goede geestesgesteldheid aan gaan werken, kunnen wij haar ontwikkelen zonder iemand te kwetsen. Gemeenteraad vergadert op 20 Januari Ér wordt een openbare vergadering van den gemeenteraad gehouden op Maan dag 20 Januari 1947 des avonds te 7.15 u. In deze vergadering zal o.m. behandeld worden het voorstel tot vaststelling van 'het uitbreidingsplan Beverwijk-Centrum en van de daarbij behooremde bebouwings voorschriften, een voorstel omtrent het subsidieeren van bijzondere muziek- en zanguitvoeringen en een voorstel tot het verleenen van subsidie aan de plaatselijke j eugd vereenigingen Tijdens de strenge vorst van de vorige week had men gelegenheid de lichtboeien uit de Waddenzee en de Noordzee te halen en ze in de haven van Den Helder af te krabben en opnieuw te verven. was oorzaak van uitstel. Thans zullen dc *~l V Fransche politieke partijen, die afscheiding -jït j M |4 V ^Vv\v van Rijnland en Ruhrgebied van Duitsch- ««Ma»- land wilden, waarschijnlijk erkennen, hoe onwillens misschien ook, dat geen van de andere mogendheden daarin zou toestem men. De-Times juicht de alliantie van har te toe en is van meening, dat zij een groote bijdrage tot het stichten van vrede in Europa zal kunnen zijn. De diplomatieke correspondent van de Daily Herald merkt op, dat de onderhan delingen weinig moeilijkheden zullen op leveren, daar men zoo mogelijk den opzet en den tekst van het Britsch-Sovjet-Rus- sisch verdrag van 1942 wil volgen, naar welk model ook het Fransch-Sovj et-Rus sisch verdrag is opgesteld- Volgens de Daily Telegraph wordt te Londen de overeenkomst beschouwd als een goed voorteeken van de besprekingen tusschen de vier mogendheden te Moskou. Nadat het antwoord van de Poolsche re geering op de Amerikaansche en Britsche nota's, die waarschuwden 'tegen niet-na- leving van de overeenkomst van Potsdam bij de regeling der verkiezingen, was bin nengekomen, heeft de Britsche regeering een derde nota aan Polen gestuurd, waarin zij de beschuldiging van de hand wijst dat Engeland zich zou mengen in Poolsche in- terne aangelegenheden. De Britsche regee ring, aldus de nieuwe nota, wil er zorg voor dragen dat de bepalingen van Potsdam uitgevoerd worden en zij heeft daartoe het volste recht, aangezien het hier een in ternationale overeenkomst betreft. Het antwoord van de Poolsche regeering had de meening verkondigd, dat Polen het I recht heeft zijn verkiezingen van a.s. Zon- dag te houden volgens de wijze en metho de, diie de Poolsche regeering raadzaam acht, ondanks het feit of deze al dan niet door de Engelsche of Amerikaansche regee- ring worden aanvaarden. De nota der Amerikaansche regeering aan Rusland over deze kwestie, die op 5 Januari werd overhandigd, is intusschen ook beantwoord. Molotof heeft verklaard dat de Poolsche regeering de overeenkom sten van Yalta en Potsdam niet heeft ge schonden. Engeland kant zich tegen de Russische argumenten Nadat het Russische nieuwsbureau Tass gegane onderhandelingen beoogden overleg had medegedeeld, dat Rusland en Noorwe gen een overeenkomst hadden bereikt over de gezamenlijke verdediging van Sprtsber- gen, publiceerde het een officieele regee- ringsverklaring, waarin de Sovjet-Unie haar standpunt uiteenzet over de noodza kelijkheid van samenwerking met Noor wegen bij de verdediging van de Spitsber- ger-archipel. In de verklaring wordt de nadruk gelegd zoo wel op 't economisch belang van de steenko len uit Spitsbergen voor de Sovjetvleot en voor de noordelijke gebieden van de Sovjet-Unie als op het strategisch belang van de Spitsbergen-archipel wegens zijn ligging in het Westen bij den uitgang tot den A.tlantischen Oceaan. Het communi qué herinnert er aan, dat Noorwegen en de Sovjet-Unie eind 1944 en begin 1945 onderhandelingen hebben gevoerd over deze eilanden en het eens waren gewor den. Tijdens de algemeene vergadering der U.N.O. te New York in November 1946 heeft in den geest van de voorafgegane on derhandelingen een gedachtewisseling plaats gehad tusschen Molotof en Lange zijn Noorschen ambtgenoot Deze vooraf- Spaak wil geen annexatie eischen Het Belgische memorandum inzake de verdragen met Duitschland en Oostenrijk is nog bij het Belgische parlement in bespreking. Men gelooft, dat de vertraging te wijten is aan hevige oppositie, die de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, ondervindt van eenige leden van de parlementaire commissies voor Buitenlandsche Zaken. Naar verluidt betreft de critiek vooral het niet laten gelden van territoriale eischen, behalve dan de grenscorrectie. Spaak voerde tegen deze critiek aan, dat de Westelijke geallieerden onwelwillend staan tegenover annexa tie en het overbrengen der betrokken bevolking. Spaak's tegenstanders wijzen er echter op, dat de Sovjet-Unie, Polen en Frank- België waarborgen tegen den terugkeer van een Duitsche imperialistische politiek op handelsgebied. De regeering aanvaardt niet dat sommige handelsstroomingen ten voordeele van de Duitsche Noordzee-ha- vens van him natuurlijke richting afge leid worden". De kleinen in het geding. De speciale plaatsvervangers voor het vredesverdrag met Duitschland hebben gisteren een voorstel van Australië be sproken om de kleinere geallieerde landen in alle stadia te raadplegen. Over deze kwestie werd echter geen overeenstem ming bereikt. Naar verluidt, waren de Britsche, Amerikaansche en Fransche ver tegenwoordigers geneigd Australië eeni- germate tegemoet te komen, hoewel zij het voorstel niet in zijn geheel steunden. De Sovjet-vertegenwoordiger was van oordeel, dat het voorstel in strijd was met de door den raad van ministers gegeven instructies. met de 7 geallieerde en neutrale regeerin gen, die in 1920 te Parijs mede het verdrag van Spitsbergen hebben onderteekend, te weten Engeland, V S-, Frankrijk, Noorwe gen, Zweden, Denemarken en Nederland. Volgens het communiqué is dit verdrag, dat den status van de eilandengroep Spits bergen grondig wijzigde, zonder medewe ten en deelnemen van de Sovjet-Unie ge sloten. De regeering der Sovjet-Unie geeft thans als haar meening te kennen, dat dit verdrag niet van kracht kan blijven, daar het ook is onderteekend door staten, die tegen de goallieerde mogendheden hebben gevochten (Italië en Japan). Engeland niet accoord. Uit gezaghebbende bron te Londen wordt vernomen, dat Groot-Brittannië niet ac coord kan gaan met de opvatting van de Sovjet-Unie over het verdrag inzake Spits bergen. Naar Sovjet-inzicht kan het ver drag niet van kracht blijven, daar het mede onderteekend is door mogendheden, die in den tweeden wereldoorlog aan de zijde van de as hebben gestreden. Engeland stelt zich op het standpunt, dat zulke feiten aan de geldigheid van een verdrag niets af of toe doen. Ook het argument, dat de overeenkomst voor de Sovjet-Unie niet bindend zou zijn, omdat deze niet tot de oorspronkelijke on derteekenaars behoort, acht Engeland on houdbaar. De Sovjet-Unie heeft in 1935 de rechtskracht van het verdrag erkend. De Sovjet-Unie wenscht het verdrag ge wijzigd te zien, omdat het Spitsbergen als militaire basis zou willen gebruiken. Intusschen hebben de Britsche regeering geen officieele voorstellen bereikt, noch van de zijde van Noorwegen noch van die der Sovjet-Unie om het verdrag te ver anderen. Philippijnsche vulkaan in werking Bombardement op krater overwogen Een hevige uitbarsting van den vulkaan Majo, die midden op 't eiland Luzon, een van de Philippijnen staat, dreigt een ernstige ramp te veroorzaken. Reeds dagen rommelde het in den vulkaan en deden zich luide explosies voor. Boven dien was de uitstrooming uit den krater be gonnen. De roodgloeiende lava, die uit den vulkaan stroomt, dreigt duizenden woningen in het omliggende gebied te verwoesten. Vijf dorpen zijn gedurende den nacht geëvacueerd. Ter wijl hedenmorgen de rook uit den vulkaan tot een hoogte van meer dan 4500 meter opr steeg en de wouden aan den voet van den berg door een regen van gloeiende asch in lichter laaie stonden, waren de wegen, die de uitgangen uit het bedreigde gebied vor men, dicht bezet met ossenwagens, die vluch telingen en hun have naar veiliger oorden moeten vervoeren. Amerikaansche marinevliegtuigen maken verkenningsvluchten boven den berg. Een bombardement van den krater wordt over wogen. De Poolsche regeering, aldus de Sovjet nota, zou haar verplichtingen tegenover het volk niet hebben kunnen nakomen, zonder maatregelen te nemen tegen de „misdadige elementen", die het houden van vrije democratische verkiezingen in den weg staan. De Sovjet-xmegeering ziet geen aanleiding tot interventie in binnen- landsche aangelegenheden van Polen door onderteekenaars van de genoemde over eenkomsten. Molotof verklaarde, dat de Amerikaansche regeering zich had laten leiden door inlichtingen van Mikolajczyck. den leider der boerenpartij, hoewel zij de „terroristische activiteit" van eenige leden dier partij niet in aanmerking neemt. Het woord is aan. C. E. van Koetsveld: Zedelessen zijn meestal niets anders dan hagel op een oli fant. Het verveelt hem, maar treft hem niet. Maandag zal Byrnes verdragen teekenen Maandag a.s. zal de aftredende Ame rikaansche minister van Buitenlandsche Zaken James Byrnes de vredesverdragen met Italië, Roemenië en Hongarije onder teekenen, aldus werd door een woordvoer der van 't Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken bekend gemaakt. Op 10 Februari zal de Amerikaansche ambassadeur te Parijs ten behoeve van Byrnes teekenen; dan zullen ook de vroe gere satelüet-staten te Parijs de vredes verdragen teekenen. Eerste Kamer rijk reeds vergoeding in den vorm van land hebben ontvangen, terwijl België toch bijzonder zwaar van de Duitsche invasie te lijden heeft gehad. Het socialistisch dagblad „Le. Peuple" geeft de volgende bijzonderheden over de uiteenzetting welke gisteren door minister Spaak voor de commissie van Buitenland sche Zaken gegeven werd. „België heeft geprotesteerd tegen de be handeling van de kleine mogendheden, die niet te Moskou, waar het verdrag met Duitschland besproken zal worden, ver tegenwoordigd zijn. De kleine staten zullen dus voor een „fait accompli" worden ge steld. De Belgische regeering is van oordeel dat het een vergissing zou zijn de politiek van België te steunen op de eischen vaal zijn buren. Elke overplaatsing van bevol king is onmogelijk. Zij zou door de „groote vier" geweigerd worden en zij is trouwens in strijd met de gevoelens van mensche- lijkheid, welke thans tot uiting komen. Bovëndien, wat België betreft, zouden an nexaties niet gerechtvaardigd kunnen worden, noch van utilitair, noch van ge schiedkundig oogpunt. Men zou altijd kun nen aanvoeren dat België na den oorlog van 1914-1918 dergelijke eischen ook niet gesteld heeft. Wel grensverbetering. België is evenwel vast besloten sommige grenscorrecties te vragen om redenen van practischen aard. en wel om te beletten dat de spoorweg EupenSt. Vith drie keer over Duitsch grondgebied zou loopen, om ten slotte in België terug te keeren. Bovendien ligt het in het voornemen der regeering jaarlijks 7.300.000 ton steen kool te eischen. Ook zal het electrische centrales vragen, waar de stroom door middel van bruinkool kan worden opge wekt en die 150.000 kwu kunnen leveren Het zal insgelijks 500.000 kubieke meter hout eischen, hoeveelheden potasch en eer gedeelte van het water, benoodigd om dc streek van Luik te voorzien. Inzake trans port zal België eischen dat de Duitsche Rijnvloot beperkt wordt en dat de booten die de Duitschers weggehaald hebben, te ruggegeven worden. Duitschland zal ver der verplicht worden het Donau-Rijnka- naal te vqlfooien en een kanaal te graver van de Maas naar den Rijn. Dit laatste werk kwam reeds voor op het Belgische I ürnesl Bevin, mei eenige gedelegeerden o an de conferentie der speciale yedeputeer- programma na den oorlog van 1914, doch den van den Raad van Ministers van Buitenlandsche Zaken. Hun taak is dc voor- werd nimmer uitgevoerd. Tenslotte eischt bereidingen te treffen voor de vredesverdr agen met Duitschland en Oostenrijk (Van onzen parlementairen redacteur). Ruim een half jaar na de vorming van het kabinet-Beel kregen we in de Eerste Kamer wat eigenlijk gezien haar beperkte taak als Kamer van revisie overbodig te achten ware nog eens een gedachtenwisseüng over die formatie. Prof. Molenaar (Pv.d.V.) ware het optreden van een nationaal kabinet, waarvoor zijns inziens de grondslag aanwezig was. heel wat liever geweest. Wie, zoo vroeg hij, heeft zulks tenslotte onmogelijk gemaakt? Zelf gaf hij hierop ten deele een antwoord, toen hij zeide. dat de Partij van den Arbeid, eigenlijk voortgekomen uit de Volksbewe ging. terstond kenbaar had gemaakt, niet met de Partij van de Vrijheid, de A.R. en de C H. in een ministerie zitting te willen nemen. Hij constateerde dat de Partij van den Ar beid langzamerhand het Marxisme en socia lisme links laat liggen, hetgeen afneming der politieke tegenstellingen kan bevorderen. Zijn fractie wil zooveel mogelijk samenwer ken. doch men moest op haar tegenstand re kenen wanneer de oude Marxistische Adam weer om den hoek zou komen kijken. De heer Kersten (K.V.P) keurde het beleid van het kabinet-Beel goed. Het ver leden heeft geleerd, dat samenwerking van de Christelijke groepen lang niet altijd hecht was. Hij prefereerde het financieel beleid van minister Lieftinck boven dat van mr. De Wilde. De K.V.P. staat echter niet critiekloos tegenover het kabinet. Er is weinig voort gang bij het tot stand brengen van de douane unie met België en Luxemburg. Spreker wil de gaarne weten wanneer de huwelijksvol trekking zal geschieden. Mr K o 1 f f (CH.) verkneukelde zich over de vergissing van de Partij van den Arbeid, die gemeend had dat de C.H.U. ten doode was opgeschreven, doch die springlevend bleek te zijn. Hij hield zich vervolgens bezig met dé'zijns inziens reeds onmiskenbaar aan den dag getreden zwakheden van de Partij van den Arbeid. De fout. dat Dr. Beel geen nationaal kabinet heeft gevormd wreekt zich nu al volgens den heer Kolff. Intusschen staat de C.H.-fractie onbevangen tegenover dit kabinet. Mr. Po 11 em a (C.H.) roerde een viertal belangrijke punten aan waarover naar zijn meening na het memorandum van prof. Ger- brandy nader licht gewenscht is. Dit geldt voor de wisseling in het opperbevel in het begin van 1940. het niet tijdig voor 10 Mei 1940 onschadelijk maken van de N.S.B.. de kwestie De Geer en de financieele gestie van de kabinetten-Gerbrandy. Onderzoek door een semï-parlementaire commissie met als stok achter de deur een parlementaire en quête zou misschien aanbeveling verdienen. De heer Koejemans (Comm.) betoogde dat de levensbelangen van het land worden opgeofferd ten behoeve van het militaire ap paraat. Terugkeer van den vroegeren export naar Duitschland kan en mag niet meer mo gelijk zijn en daarom moeten wij ons oriën- teeren op een industrie, welker producten naar Oost-Europeesche landen geëxporteerd kunnen worden. De heer Koejemans somde een aantal zijner bezwaren tegen het regee- ringsbeleid op. o.a. het te langzaam tegemoet komen aan de Indonesische verlangens. Hij noemde het kabinet het minst vooruitstre vende en het meest reactionaire, dat onder de huidige omstandigheden te vormen was. De Partij van den Arbeid zou de onvrucht bare coalitie moeten verbreken om tot een democratische combinatie over te gaan Blijk baar doelde de heer Koejemans op een sa mengaan met zijn partij, doch hij zweeg in alle talen toen prof Molenaar interrumpeer de: „Dan is er geen meerderheid!" Prof. Woltjer (A.R.) zette uiteen dat het kabinet-Beel niet in overeenstemming was met den verkiezingsuitslag. Het bewind- Sehermerhorn achtte het ter bevordering van „de groote doorbraak" noodig. een „ver lichte neo-socia!istische despotie" te voeren, maar de volksgeest bleek minder veranderd en minder kneedbaar dan de gangmakers van de Partij van den Arbeid hadden gedacht. Niettegenstaande een geenszins in die rich ting wijzend stembusresultaat kwam er ten slotte een ministerie, dat liefst zeven leden van het vorige kabinet' bevatte, waaronder de meest nuchtere en meest parlementaire minister van de vorige combinatie, namelijk minister Drees. De formateur is gezwicht voor den tegenstand van de Partij van den Arbeid en heeft geen nationaal kabinet ge vormd. Reeds na een half jaar is duidelijk gewor den, dat het tusschen de twee partijen, waar op het ministerie steunt, herhaaldelijk kraakt. Onjuist is het te doen voorkomen alsof de regeeringspartijen vooruitstrevend, de ande ren conservatief zijn. De A R fractie acht verkeerd hetgeen de regeering doet en wil met betrekking tot de verhouding tusschen staat en maatschappij, zulks bovenal door drijven van de P. v. d. A. Op economisch, op sociaal en tevens ook op cultureel gebied I wordt het alles dwang. De premier en an dere bewindslieden uit den kring van de I K.V P. vormen hier remmende krachten, maar zij moeten zich in allerlei politieke bochten wringen om het niet tot een breuk met de P. v. d. A. te laten komen. Intusschen dit alles wil niet zeggen, dat de Anti-Revo- j lutionairen de rol wenschen te vervullen van een, naar betreding van het regeerin gs- kasteel hakende loyale oppositie. Zij zijn, waar het mogelijk is, tot samenwerking be reid. Weerbericht WEINIG WOLKEN* Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Vrijdag avond In den nanacht en vroegen ochtend hier en daar wat nevel en vrij lage tem peratuur. Overdag zonnig en zacht. Meest matige wind tusschen Zuid en Zuidoost. De oorlogsjaren hebben in bijzondere mate den geest van saamhoorigheid bevorderd, zoo constaieerde de heer R e i n a 1 d a (P.v.d A.), die hartelijk dank zeide voor de groote be langstelling in den wintertuin van dit debat aan de P v d A. gewijd, al waren In dien wintertuin de druiven misschien een beetje zuur! De Partij van den Arbeid nam spreker in bescherming met de opmerking dat deze partijen staatssocialisme afwijst en een groo- tere plaats aan het individu in de maat schappij wenscht toe te kennen dan weleer het geval was. Onder het bewind-Colijn werd, om der wille van den gulden, wat de S.D.A.P. met betrekking tot de bestrijding van de werk loosheid voorstond, nagelaten. „Was Romme toen niet minister?" vroeg een der commu nisten met een .ondeugende interruptie. Lang en moeilijk zal de weg zijn dien de P. v. d. A. heeft af te leggen, want het con servatisme in ons volk is vrij sterk, mede in arbeiderskringen. De doorbraa.k i6 geko men, zij het nog schoorvoetend Als we bij den opbouw van de socialistische maatschap pij de liberalen als medewerkers ontmoeten, is ons dat welkom, verklaarde de heer Rei- nalda. die eveneens aandrong op verdere opening van zaken na het memorandum- Gerbrandy, mede op grond van diens ver klaring ten aanzien van Dr. Van Mook. Spre ker achtte nakoming noodig van Nederlands verplichtingen ten aanzien der internationale samenleving. Daarvoor is een leger noodig, maar op den duur kan ons volk niet dTagen, wat er thans voor defensie wordt uitgegeven. Dr. Becl antwoordt In zijn antwoord zette Dr. Beël uiteen, dat bij de kabinetsformatie de Partij van den Arbeid bezwaar had gemaakt tegen de bree- de basis, welke hij zelf uiteindelijk ook niet mogelijk achtte, daar de verschillende partij standpunten toch te zeer uiteen bleken te loopen, Op basis van het ontwerp-werkpro gramma hadden de twee regeeringspartijen elkaar gevonden. Hierna kregen we nog eens te hooren dat volgens dit ministerie de taak van den staat beheerscht wordt door het na te streven doel, behartiging van het algemeen belang. Hier is geen scherpe begrenzing mogelijk, maar heeft men wel iets dynamisch te doen. af hankelijk van tijd en omstandigheden. Bedrijfsorganisatie Is en mag naar de op vatting van het Kabinet niet zijn een voor- nortaa! voor socialisatie. Planmatige produc tie. zoo heette het verder, blijft noodig in verband met de conjunctuur Wat de „huwelijksplannen" met België be treft. voor de huwelijksvoltrekking moeten eerst de huwelijksvoorwaarden worden vast gesteld Men moet over en weer. ook wat loonen en prijzen aangaat, naar elkaar toe groeien. Er wordt onafgebroken overleg ge pleegd en binnenkort komt de ontwerp- douane-overeenkomst in den ministerraad. Omtrent de hooge militaire uitgaven ver namen wij, dat deze inderdaad wel deviezen kosten, maar dat die worden gehonoreerd door speciale credieten, die niet beschikbaar zijn voor civiele doeleinden. Tot besluit zij uit 's ministers rede nog aangestipt, dat hij het denkbeeld-Pollema om naar eenige door het memorandum-Gerbrandy onopgehelder de punten een onderzoek te doen instellen, in overweging zou nemen. Hij scheen echter meer te voelen voor een parlementaire en quête. steunende op de enquête-wet. In elk geval zal hij deze aangelegenheid in den. ministerraad ter tafel brengen. Het huisvestingsbureau in werking Zooals men weet heeft op 1 Januari jl. het P.B.V.O. zijn werkzaamheden ten aan zien van de verdeeling van woonruimte te Velsen gestaakt. Deze worden thans voortgezet door de gemeente Velsen. De raad heeft hiertoe op 10 December ,1946 een verordening vastgesteld. (Veror dening Distributie Woonruimte). Ingevol ge deze verordening is iedere verhuurder verplicht, binnen 24 uur nadat hem is be kend geworden, dat woonruimte ter be woning is of zal zijn vrij gekomen, hier van aangifte te doen bij het gemeentelijk huisvestingsbureau, nu gevestigd Casem- brootzijstraat.. Een zelfde verplichting rust op den verhuurder, aan wien Burgemees ter en Wethouders hebben doen blijken, dat naar hun meening niet op voldoende wijze is voorzien in de bewoning van een woning. Het verhuren zonder een schrif telijke toewijzing van de woning of het woninggedeelte aan den huurder is verbo den. De beschikbare woonruimte wordt geregistreerd en toegewezen door het col lege van Burgemeester en Wethouders. Gegadigden dienen zich hiertoe te wenden tot het huisvestingsbureau. Ten aanzien van de toewijzing wordt het college ge adviseerd door een adviescommissie, be staande uit de inwoners C. de Jong en D. Verbaan en een ambtenaar van het P.B. V.O. Als voorzitter treedt op de wethou der voor Sociale Zaken. Deze commissie zal iedere week vergaderen en de binnen gekomen aanvragen bespreken. Duidelijk zal zijn. dat bij een zoo moei lijk onderwerp als de toewijzing van wo ningen, naleving van de bepalingen een eerste vereischte is. Zoo noodig moet deze naleving kunnen worden afgedwongen. In de verordening is daarom een bepaling op genomen, dat overtreding der voorschrif ten gestraft wordt met een geldboete van maximaal f 300.of een hechtenisstraf van ten hoogste twee maanden. Zoo noo dig zal dan ook streng tegen overtredin gen worden opgetreden. Huurder zoowel als verhuurder zijn strafbaar en dienen hiermede rekening te houden,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1