J Duitschers vragen volksstemming over aanstaande vredesverdrag Een tentoonstelling, gewijd aan het werk van Le Corbusier Slapen ho-maar - Pijn des te meer! De nieuwe bonnen „Nederland is politiek niet interessant" Panda en de Meester-dief Wereldnieuws Donderdag 16 Janüari 1947 2 Ook Tsjecho'Slowakije zet zijn standpunt in een nota uiteen De Berlijnsche correspondent van het A. N. P. seint, dat de Christélijk-Demoeratische Unie voor het Duitsche volk de gelegenheid eischt, zich in een volksstemming over het vredesverdrag uit te spreken. De voorzitter van de C.D.U., Jakob Kaiser, zeide dat, naar zijn meening, het vredesverdrag, dat te Moskou zonder het hooren van Duitsche vertegenwoordigers zal worden uitgewerkt, eerst dan zal kunnen worden getcekend, wanneer het Duitsche volk het door een volksstemming zal hebben aanvaard. „Deze stemming is noodig", zoo zeide Kaiser, „om een eventueele Duitsche regcering, die haar handteekening onder het verdrag zet, in de toekomst niet bloot te stellen aau laster van nieuw onverantwoordelijk nationalisme, dat zou kunnen ontstaan". Dezer dagen heeft de Tsjechoslowaak- scbe plaatsvervangend minister van Bui- tenlandsche Zaken, in een uitzending van radio Praag den inhoud bekend gemaakt van het memorandum, dat de Tsjechoslo- waaksche regeerimg, naar aanleiding van het vredesverdrag met Duitschland en Oostenrijk, aan de plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandsche Zaken der groote vier te Londen heeft gezonden. In dit memorandum wordt als Tsjecho- Slowakijes meening uitgesproken, dat de strengste vorm van geallieerde controle noodzakelijk is, onverschillig of Duitsch land een federale, of een gecentraliseerde staat zal worden. Een federaal Duitsch staatsbestel zal be antwoorden aan Tsjecho-Slowakijes wen- schen, doch wat Duitschlands economische structuur betreft, wil Tsjecho-Slowakije eenheid. Clementis zeide, dat iedere mogelijkheid dat Duitschland opnieuw een reactionnaire, nationalistische en agressieve politiek zal volgen, moet worden uitgesloten, maar den Duitschers moet uitzicht gegeven worden op verbetering van hun materieele positie. BÜ het vaststellen van de hoeveelheid en soort der industrieele productie, die zal worden toegestaan, zal de veiligheid van Europa dc eerste overweging moeten zijn, maar de eischen tot herstelprestaties en den levensstandaard van het Duitsche volk moeten niet over het hoofd worden ge zien. Tsjecho-Slowakije wenscht, dat de ont wapening van Duitschland grondig zal worden doorgevoerd en bijzondere aan dacht zal worden besteed aan de zuivering en democratiseering. Tsjecho-Slowakije wil formeele herroe ping van het pact van München. Dr. Cle mentis vervolgde met de mededeeling, dat Tsjecho-Slowakije ook territoriale eischen aan Duitschland stelt „die echter beperkt zijn tot een noodzakelijk minimum aan grenscorrecties om de verdediging van de grens te 'vergemakkelijken en economi sche- en transportmoeilijkheden te elimi- neeren". Bij deze correcties, die een gebied van 820 vierkante kilometers Duitsch gebied binnen de Tsjechoslowaaksche grenzen, zijllen sluiten, zal een Duitsche bevol king van 26.000 zielen betrokken zijn, die Tsjecho-Slowakije echter bereid is uit te wisselen tgeen Tsjechen en Slowaken, die in Duitschland wonen, aldus dr. Cle mentis. Tsjecho-Slowakije is bereid deel te nemen aan de controle van Duitschland tot op iedere hoogte als door de groote vier mocht worden bepaald, doch het eischt in elk geval zijn aandeel in de controle van zaken, die het direct betreffen. Als deel van de fierstelprestaties eischt Tsjecho-Slowakije het gebruik van de Duitsche transport- en verbindingswegen, vrije zones in Hamburg en Bremen, vrije vaart op de Duitsche rivieren en tevens vrije zones in de Duitsche rivierhavens. Bidault, ex-president'van de voorloopige Fransche regeering, heeft aan den Pa rij - schen correspondent van de „New York Times" een interview toegestaan over de Fransche buitenlandsche politiek. Bidault verklaarde allereerst te betreuren, dat Frankrijk tot nog toe als eenige van de vier groote mogendheden in bijzonder heden zijn meening over Duitschland heeft kenbaar gemaakt. Hij legde bijzonderen nadruk op het feit, dat het Saargebïed economisch met Frankrijk moet worden verbonden. „Wij gelooven niet", aldus Bidault, „dat een sterk Duitschland bereid is iemand te die nen tenzij zichzelf. DSarom wil Frankrijk een federaal Duitschland,'geen i-ijk, dat, zooals wij hebben ondervonden, een na tuurlijk gevaar voor ons vormt". Vertrek van onderdeelen der eerste divisie Met treinen en vrachtauto's, die zoo als gewoonlijk van boven tof onder met namen en ontboezemingen van allerlei aard bekallct waren, arriveer den gistermorgen op de Lloydkade te Botterdam 898 manschappen van het vierde tot en met het zesde escadron pantserwagens, de .achtste en negende batterij artillerie en de eerste en twee de sectie mechanische uitrustingen, om zich op het m.s. „Kota Agoeng" van den Rotterdamschen Lloyd in te schepen. De Cadi verzorgde den inwendigen mensch met koffie en sprits en deelde een extra rantsoen sigaretten uit. De vertrek kende troepen dienen ter completeering van de zich reeds in Indonesië bevindende onderdeelen van de eerste divisie en om vatten voornamelijk de zware wapens. De „Kota Agoeng" brengt deze manschappen voorloopig naar Southampton, Van daar worden ze overgebracht naar Aldershot. Midden Februari woi-dt dan de reis naar Indonesië met een nog nader aan te wijzen schip voortgezet. Gistermiddag om vier uur vertrok het schip naar zee, nagewuifd door de op de kade achterblijvende militairen van den bewakingsdienst, terwijl de kapel van de Amersfoortsche kaderschool ons volkslied liet hooren. De „Kota Agoeng" keert in den loop van deze week terug en zal daarmede aan het eind van haar bestaan als tvoepentrans- portschip gekomen zijn. De Rotterdamsche Lloyd zal 't weer laten verbouwen en aan zijn oorspronkelijke bestemming, nï. die van snelle vrachtvaarder, teruggeven. Als ge slaapt voelt ge Uw rheumatisohe pijnen niet, maar juist die pijnen veroor zaken Uw slapeloosheid. En zöó verzwakt Uw gestel en weerstandsvermogen nog méér. Begin daarom zoo gauw mogelijk die wel dadige Kruschen-kuur. Kruschen brengt Uw bloedzuiverende organen tot krachtiger werking. De pijnverwekkende onzuiver heden verdwijnen, omdat't bloed krachtiger stroomt. Pijnen vallen van U af, lusteloos- héid verdwijnt, kortom ge wordt al gauw weer veerkrachtig en fit. Kruschen Salt is verkrijgb. bij alle ,\potli. en Drog. Fabr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Enge land (Adv.) Eenc' meieren vrij Tien minuten koken! De productie van eendeneieren is momen teel zoodanig, dat het mogelijk is op beperk te schaal dezer dagen eendeneieren in vrijen verkoop aan het publiek ter beschikking te stellen. Dit betrekkelijk goedkoop© en zeer voedzame product kan men zonder eenige vrees voor besmetting met para-typhus welke onder bepaalde omstandigheden kan optreden gebruiken, indien men zich zorg vuldig houdt aan het voorschrift, eenden eieren uitsluitend gekookt en niet in ver werkten vorm te gebruiken. Wanneer men een eendenei evenwel volgens het voorschrift 10 minuten kookt (niet korter) is het gevaar geheel afwezig, maar men moet zich dan ook beslist aan den kooktijd houden en zeker niet overgaan tot het gebruik van eenden eieren in pannekoeken, ommelet, cake of welk gebak ook, of als spiegelei. Probeer ook niet eendeneieren bij den bakker in te leve ren: hij mag ze niet aannemen en men. doet Iets dat gevaarlijke gevolgen kan hebben. Ingevolge de voorschriften van de Waren wet zijn de eendeneieren voorzien van een stempel „Eendenei, 10 minuten koken". Spoedig zal hieraan met een tweede stempel worden toegevoegd: „alleen gekookt te ge bruiken". Met inachtneming van deze twee voor schriften is de consument tegen schadelijke gevolgen gevrijwaard. Volgens het Eieren- besluit mogen eendeneieren niet worden af geleverd aan bedrijven, waar eet- of drink waren worden bereid, zooals hotels, caféta- ria's, eethuizen, voorzoover deze bedrijven niet in het bezit zijn van een ontheffing. Voor eendeneieren zijn de volgende maxi mum-prijzen vastgesteld: gewichtsklasse vsn ten minste 60 gram I41/t cent per stuk; ge wichtsklasse van minder dan 60 gram 13l/ï cent per stuk. De „Nieuw Holland" Zaterdag in Amsterdam Het s.s. „Nieuw-Holland", dat 18 December uit Batavia is vertrokken met 1007 repa- trieevenden, wordt Vrijdag 17 Januari in de avonduren in IJmuiden verwacht. Zaterdag morgen om 8 uur zal te Amsterdam met de ontscheping begonnen worden. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 16 JANUARI De Leeuwerik: Filmvertooning ..Een S.O.S. voor het dier", 8 uur. Zuiderkapel: rede ds. B. E. J. Bik, 8 uur. Frans Hals: Een nacht in Rio (18 j.) 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Luxor: Jane Eyre (14 J.). Palace: Zeeduivels (18 J.). Rem brandt: Vier Veeren (14 j.). Deze drie 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. City: Jeugdidylle (a. 1.) 14.15. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne theater: On schuldige jeugd <14 j.) 14.30. 19.00 en 21.15 uur. VRIJDAG 17 JANUARI. Concertzaal: H.O.V, ledenconcert. 20 uur, Tuln- zaal: Haarlemsch Kunst Centrum. 20 uur. Bioscopen: als Donderdag. Vurig profeet van het nieuwe bouwen ..Kanonnen? munitie? Dank u! Huizen moeten wij hebben!" Deze titel van een bo^ van den Fransehen architect Charles Edouard le Corbusier. die eigenlijk Jean Jeanneret heet en van afkomst een Zwitser is, drong zich telkens aan ons op, toen wij de tentoonstelling van zijn werk, die in het Stedelijk Museum te Amsterdam geopend werd, bezichtigden. ,Zoo is het verkeerd!" staat er als onderschrift bij een reeks foto's van een stijllooze, dorre negentiende-eeuwsche buitenwijk en pal daar naast kunnen we in geestdrift raken voor de pro jecten van Le Corbusier, die alle hetzelfde motto weerspiegelen: lucht, licht en groen, en die alle als exioma voeren, dal de twaalfurige zonnedag maatstaf moet zijn voor elk stede bouwkundig plan. Of het nu om een blok woonhuizen (woonzui- len zijn het eigenlijk) om kantoorgebouwen, om scholen of theaters gaat, vijf grondvormen vinden we steeds weer bij hem terug: de ko lommen, de daktuinen, de langwerpige ramen, de vrije plattegrond en de vrije gevel. Huizen op kolommen gebouwd sparen 85 van de beschikbare oppervlakte voor wandel ruimte en groen. Daktuinen worden niet alleen aangebracht uit aesthetlsch en hygiënisch oog punt, maar ook omdat de zandlaag de woning tegen de wisselende weersinvloeden beschermt en het beton voohtig houdt. De vrije plattegrond en gevel behoeden deze bouwsels \/fin beton, staal en glas voor de saaiheid, die vele van de tegenwoordige voorsteden kenmerkt. En tus- schen de „woonzuilen" strooit le Corbusier de speeltuinen, de scholen en de clubgebouwen. Zoo ontwierp hij plannen voor Parijs, Nemours, Al giers en Antwerpen. Daarvan is niet veel ver wezenlijkt, eenendjds door de controverse tus- schen de oorlogs- en vredesbehoeften, ander zijds ook omdat de projecten van Le Corbusier zeer experimenteel van aard zijn^ „Een huls is een machine om in te wonen" zei hij en van dit principe uit ontwikkelde hij ook zijn vooi'- liefde voor den seriebouw. Zijn meest bekende constructies zijn echter afzonderlijke gebouwen: het centrum van het Leger des Heils te Parijs, het Maison LaroChe te Auteuil en het paleis van den oppersten Sovjet te Moskou. Zijn teekening voor het Paleis van den Volkenbond was één van de twee, die uit 377 inzendingen bekroond werden. Het werd echter niet uitgevoerd. Een ander geliefd devies van hem: „Tijd spa ren en ruimte winnen" ontwikkelt hij in zijn concentratie van administratiediensten en parti culiere kantoren in één gebouw en in zijn we genstelsel, waarbij het langzame verkeer op den beganen grond en het snelverkeer vijf meter daarboven plaats vindt. Thans heeft deze GO-jarige „vurige profeet van het nieuwe bouwen", gelijk Jhr. Sandberg hem bij de opening van. de tentoonstelling ken schetste, zijn groote kans gekregen. De stede- bouwkundige leiding van den wederopbouw van het Fransche verwoeste gebied, werd hem toe vertrouwd, tevens is hij adviseerend architect van de Fransche luchtvaart en maakt hij ont werpen voor de stadjes, die bij oliebronnen in de Pyreneeën zullen verrijzen. Ook is hij Fransch afgevaardigde bij de U.N.O. voor den wederopbouw. Le Corbusier zelf beschouwt zich in de eerste plaats als schilder. Hoogstwaarschijnlijk omdat De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00, 20.00, 22.00 Nieuws. 19.15 Eddy Peabody. 19.25 Vaart der Volken, 20.05 Weerpraatje. 20.08 Sterrenregen, 21,30 De Bijbel In België. 22.15 Ac tueel geluid. 22.30 Gramofoonplaten. 22.45 Avond- overdenking, 23.00 Nieuwe Nederlandsche mu ziek. 23.30 Avondconcert. HILVERSUM n, 415.5 M. en 218 M. 18.00, 20.00. 23.00 Nieuws. 19.05 Patricca Ross- borough. 19.15 Lezing over de oorlogsschade. 19.30 Volksmuziekschool. 20.00 Promenade-con cert (door de BC verzorgd). 21.15 Liederen van Fauré en Duparc. 21.30 Hoorspel. 22.15 Orgel. 22.45 Lezing over de visscherlj. 23.15 Skymasters. 23.30 Hoogste tijd Heeren. 23.45 Skymasters. de architect zooveel administratieve en techni sche moeilijkheden moet overwinnen aleer hij zijn inspiratie gematerialiseerd heeft en de schilder een directe uitingsmogelijkheid bezit. Wie zijn doeken beziet, kan zich niet aan. den indruk onttrekken, dat zij in groote mate ge construeerd zijn, alsof het bouwteekeningen waren. Voor ons blijft het architectonische deel van zijn werk het belangrijkste. Parelduiksfer vliegt om de wereld Dezer dagen bevond zich onder de pas sagiers van het K.L.M.-vliegfcuig naar Lon den een jonge vrouw, die uit Batavia was gekomen en nu eenige dagen in Londen ging doorbrengen. Zij zou daarna van Am sterdam uit wederom per vliegtuig naar New York vertrekken. Het was mrs. Teta- rii du Pont Berge, die op Tahiti geboren is en zich van haar jeugd af heeft bezig gehouden met de parelvisscherij. Even vóél den oorlog trouwde zij met een Zweed en samen zetten zij een onderneming op, die de beschikking had over vele parelvis- schersbooten. De vloot ging echter in den- oorlog verloren en zij moesten de parel visscherij tijdelijk vaarwel zeggen. Mr- Tetarii besteedde gedurende den oorlog zijn aandacht aan het ontwerpen van een speciaal duikmasker, waarin hij slaagde en bood bet tijdens den oorlog aan aan de Amerikaansche marine, die hier voor groote belangstelling toonde. Mede dank zij deze uitvinding kon men met z.g. „kikvovsch-mannen" die voorzien waren van dit masker, verschillende werkzaam heden onder water op gemakkelijkè wijze verrichten. Thans hebben de heer en mevrouw Te tarii de parelzaken weer opgevat en zij trachten hun oude bedrijf te herstellen. Zij zijn Amerikaansch burger en wonen officieel in Los Angeles. De heer Tetarii werkt op het oogenblik in Singapore, ter wijl zijn vrouw de wereld rond reist om de internationale parelrelaties te bezoeken. Begin April hoopt zij haar man in Port Darwin in Australië weer te ontmoeten. Studentenraad contra minister van Onderwijs De Nederlandsche Studentenraad heeft in een vergadering te Utrecht, naar aanleiding van het besluit van de ministers van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en Land bouw, Visscberij en Voedselvoorziening, dat in afwijking van het bepaalde in de Beoor- deelingsbeschikking Studenten 1945 de uit sluitingstermijn voor de studenten-teekenaars op 1 Januari 1947 is geëindigd, een motie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen bij de laatste behandeling van de studenten-zuivering in de Tweede Kamer verzuimd heeft de grondslagen der studen ten-zuivering, zooals die tot dien tusschen regeering en studenten overeengekomen wa ren, uiteen te zetten. Hierdoor is het principe van gemeenschappelijk beraad tusschen re geering en Nederlandsche Studentenraad in zake de studenten-zuivering door den minis ter genegeerd. De Nederlandsche Studenten raad keurt het beleid van den minister in dezen af en verklaart dat de. Nederlandsche Studentenraad onder deze omstandigheden geen verantwoordelijkheid kan dragen voor den voortgang der studenten-zuivering. Op grond hiervan heeft de Nederlandsche Stu dentenraad den leden-studenten en leden vertegenwoordigers van studentengroepee- ringen van de studenten-zuiverings-commis- sies geadviseerd aan den minister hun ont slag te vragen, onder mededeeling dat zij bij 't herstel van de voorheen gevolgde procedure inzake de studenten-zuivering bereid zijn zich weder ter beschikkiftg van den minister te stellen. Generaal van Voorst tot Voorst verlaat tien militairen dienst Met ingang van 1 Februari is op het door hem daartoe gedaan verzoek aan den luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Vooi-st, adjudant in buitenge wonen dienst van H.M. de Koningin, gou verneur der residentie, eervol ontslag ver leend uit den militairen dienst met bij- zonderen dank voor de uitnemende dien sten, door hem gedurende tal van jaren in verschillende gewichtige betrekkingen aan H.M. en aan den lande in buitenge woon moeilijke omstandigheden bewezen. Generaal Van Voorst tot Voorst was commandant der brigade grenadiers en jagers. Later was hij commandant der vierde divisie. Op 31 Maart 1937 werd hij benoemd tot commandant van het veld leger als opvolger van jhr. W. Röell. Hij vervulde deze functie tijdens de mobilisa tie en den daarop volgenden oorlog. Na de capitulatie werd generaal Van Voorst tot Voorst in krijgsgevangenschap naar Duitschland overgebracht omdat hij wei gerde het door den vijand gevraagde eere woord te geven, dat hij niets tegen de Duitschers zou ondernemen. Na de bevrij ding werd hij gouverneur dei" residentie. Bruidsparen als proefkonijn Tien dagen een goed leven maar - huisarrest en verplich te verkoudheid De Britsche regeering heeft een aanlokke lijke aanbieding gedaan aan pas getrouwde paartjes, die er wat voor voelen op kosten van de regeering een tiendaagschen „witte broodstijd" door te brengen in goed inge richte vijfkamerwoningen met, vrij eten, drinken en een zakgeld van drie shilling per dag. Natuurlijk is er een'„maar" verbonden aan dit genereuze aanbod. De paartjes moeten zich namelijk verplichten die dagen tezamen in afzondering te leven, niemand te ontmoe ten en niet op straat te gaam hetgeen in de positie van deze mensch en meestal geen on overkomelijk bezwaar is. Eén bezoek per dag moeten zij echter ontvangen, namelijk de dagelijksche visite van een dokter, die hen iederen morgen verkoudheidsbacillen in den neus komt blazen. De medici willen op deze wijze proeven nemen met een bestrijdings- methode voor de verkoudheid, die Engeland per jaar 40 millioen arbeidsdagen kost. Voor deze experimenten is een speciaal in stituut gebouwd van twee en twintig „pre fabricated" woningen De eenige opoffering die de paartjes zich dus voor dezen luxueuzen „wittebroodstijd" moeten getroosten is eventueel een flinke verkoudheid. Jonas in de walvischHet is maar een vinvisch en het „slachtoffer" treft voorberei dingen voor een walvischtentoonstellingdie prof. L. F. de Beaufort op het oogenblik in het zoölogisch museum van Arlis voorbereidt en die op 1 Februari geopend wordt. Oud-minister Burger: Woensdagmiddag sprak de oud-minister van Binnenlandsehe Zaken en gedelegeer de voor de algemeene vergadering van de U.N.O. te New York, mr. J. A. W. Burger, tijdens den maandelijkschen koffiemaaltijd van het „Comité voor Actieve Democratie" te Amsterdam over zijn ervaringen in het UNO-werk. Spreker behandelde in het bijzonder de houding, die ons land in het Spaansche probleem heeft aangenomen en den in druk, dien deze houding op het buitenland Voetbal Arsenal en Chelsea spelen voor den tweeden keer gelijk De uitslagen van de Woensdag overgespeelde wedstrijden der derde cupronde zijn: Arsenal—Chelsea 1—1 (na verlenging); Midd lesbrough—Queen's Park Rangers 3—1; Stoke City —Tottenham Hotspur 1—0. Voor de vierde ronde op 25 Januari zijn vast gesteld: Chester—Stoke City en Middlesbrough Chesterfield. De wedstrijd ArsenalChelsea wordt Maandag voor de derde maal gespeeld. Ongeveer 55.000 toeschouwers woonden den wed strijd tusschen Arsenal en Chelsea bij. Arsenal had plaatsvervangers voor zijn Internationals Scott en Bryn Jones, zoodat de oude Male v èens in de achterhoede van zijn club speelde. Bij Chelsea verving de Zwitser Steffen den gewon den Bathgate als linksachter. Aanvoerder Harris speelde weer op de spilplaats, terwijl de befaam de voorhoede au grand complet was. Het resultaat was 0—0, zoodat er verlengd moest worden. Tijdens de verlenging mocht Arsenal zich gelukkig prijzen, dat een kopbal van Lawton nog op het allerlaatste oogenblik door Compton uit het doel getrapt kon worden. Ook Arsenal kreeg een kans door Rooke, maar de uiterst .vermoeide verdedigingen voorkwamen verder scoren. Ook na de hervatting speelde de voorhoede van Chelsea een groote rol. Rechtsbuiten Spence kreeg een prachtige kans toegespeeld van Law ton, maar Swindin, die in deze periode zeer- op den voorgrond trad, voorkwam ook ditmaal een doelpunt. Negen minuten voor het einde leidde uitste kend samenspel tusschen Log ie en Rooke tot een doelpunt van laatstgenoemde, maar nog geen drie minuten later had Lawton uit een voorzet van Spence den gelijkmaker gescoord. Stoke City heeft door een brlllant doelpunt van rechtsbuiten Matthews de Spurs uitgescha keld en Middlesbrough heeft van Queen's Park Rangers gewonnen. De winnaars waren zonder twijfel de beste ploegen en vooral Middlesbrough was verre de meerdere van de Rangers, laatstgenoemden strijd traden vooral Fenton (2) en Mannion op den voorgrond. Mannion, aan de Nederlanders bekend uit Huddersfield, gaf Fen ton een pass waaruit deze gemakelljk kon doel punten, waarna Mannion uit een 6tra£schop doel puntte. 19. „Wat!!??" riep Panda. „Bij jou in de jeer komenWou jij mij een vak leren? Wat is dat dan voor een vak? Stelen zeker! Je wilt van mij zeker net zo'n dief maken als je zelf bent! Ik dank je lekker'. Ik wil een fatsoenlijk beroep leren en ik wil met jou niets te maken hebben! Werkelijk niets! Ik hoop, dat ik je nooit weer zie en hoe eerder je weg gaat. hoe liever het mij is!" „Welaan!" sprak Joris Goedbloed ter wijl hij opstond. „Dat is klare, duidelijke taal! Dat verheldert de situatie aanzienlijk! Nu weten wij wat wij aan elkander heb ben! Neenge kunt verder zwijgen Ik voel wanneer ik teveel ben. Ik ben de laatste om mij op te dringen.Sic tran sit gloria mundi! zoals wij latinisten zeg gen! Vaarwel..,, het ga u goed gemaakt heeft. Allereerst wees mr- Burger op het merkwaardige alternatief, dat ten aanzien van Spanje vaak wordt gesteld, Dit komt hierop neer, dat men het Franco regiem wil handhaven om Spanje niet aan het communisme prijs te geven. Dit laatste is voor Engeland en Amerika onaanvaard baar, daar dit nu de Balkan in Russi sche handen is, op Griekenland groote druk wordt uitgeoefend en de Sovjet-Unie de handen ook uitstrekt naar Italië en Li- bye op het verlies van de hegemonie in het Middellandsche zeegebied zou neerko men. Mr. Burger noemde deze redenee ring dat er voor het Spaansche vraagstuk slechts twee extreme oplossingen zouden bestaan, in wezen onwaar en on waarachtig. Wanneer deze visie juist zou zijn, zou dit het einde en de dood van "de democratie beteekenen. Men zou dan toe-, geven, dat de democratie de geestelijke kracht zou missen een eigen oplossing te formuleeren en te doen zegevieren. Besef fen de Angelsaksers trouwens wel. dat zij thans bezig zijn de democratische krach ten op het Iberische schiereiland juist in de armen van het communisme te drijven, omdat Rusland het eenige land is, dat ac tief tegen Franco wil optreden? Scherp laakte spr., dat de Nederlandsche delegatie zich bij het voorstel om gezamenlijk de diplomatieke vertegenwoordigers uit Span je terug te roepen van stemming heeft moeten onthouden. Dit was een gevolg van het verwerpen door de Tweede Kamer van een motie van den heer Van der Goes van Naters, een motie, die er toe strekte, dat er bij onze delegatie op een scherpere hou ding jegens het Franco-regime zou wor den aangedrongen. Nu deed zich de eigen aardige figuur voor, dat Nedei'land met een aantal onbelangrijke Zuid-Amerikaah- sche staten tot de onthouders behoorde. Geen wonder, dat men ons in de U.N.O. „politiek niet interessant" vindt en dat wij de grootste moeite hebben onze vertegen woordigers ln de verschillende commissies gekozen te krijgen- Dit alles is des te meer betreurenswaar dig nu wij met onze vooruitstrevende In- donesie-politiek in de vergadering der Ver- eenigde Volkeren een zeer goede beurt hadden kunnen maken. Nu schrijft men deze aan slapheid en futloosheid toe. Wij maken den indruk van een machteloos, verslagen land, waaraan Indonesië zich onttrekt. Nu moet men toegeven, dat tegenover het Zuid-Amerikaansche blok, de Sovjet- Unie en haar satellieten, hét Arabische blok en het opkomende Azië, de oude West-Europeesclie Staten alleen maar een verdedigende houding kunnen aannemen, die hen in een conservatieven hoek drijft. Maar dan moet men zich er eens te meer voor hoeden, dat men die conservatieve positie niet bewust gaat accentueeren. Op deze wijze wordt een controverse tusschen de binnen- en buitenlandsche politiek openbaar: in het eigen land wordt getracht een vooruitstrevende politiek te voeren, terwijl men „buitenlandsche zaken" als een wereld apart beschouwt. De heer Burger geloofde, dat het ge- wenscht is deze moeilijkheid te overwin nen, waarvoor een vrij langdurige periode noodig zou zijn. Vooral de top zal een dui delijk politiek beleid moeten gaan voeren, waarom wij moeten breken met het systeem van „vakministers" voor Buiten landsche Zaken. KLM-KALENDER. Tusschen de vele kalenders, die omstreeks de jaarwisseling het licht zagen, maakt die van de KLM een bijzonder goed figuur. Vier bladen met groote kleurenfoto's illustreeren het devies van onze nationale luchtvaartmaatschappij „Snelheid. Betrouwbaarheid, Regelmaat en Comfort". De typografische verzorging waar mee en het goede papier waarop dit fraaie exem plaar onder de begeleiders van het nieuwe jaar verschenen is, maken hem tot een aantrekkelijke wandversiering. Voor de periode van 19 Januari tot en met I Februari zijn de volgende bonnen aange wezen: Bonkaarten KA, KB, KC 701 (Strook No. 3) 57-1 Brood 800 gram brood 57-2 Brood 400 gram brood 57-1 Boter 125 gram boter 57-2 Boter 125 gr. marg. of 100 gr. vet 57-3 Boter 250 gr. marg. of 200 gr. vet 57-1 Melk 4 liter melk 57-2, 57-3 Melk 3 liter melk 57-1 Vleesch 100 gram vleesch 57-2 Vleesch 300 gram vleesch 57-1 Algemeen.. 200 gram kaas 57-2 Algemeen.. 375 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 750 gram jam, stroop enz. 57-1 B Reserve1600 gram brood 57-1 C Reserve. 800 gram brood 57-2 B en 57-2 C Reserve. 1 blik appelmoes (vóór- inlevering) 57-3 B Reserve. 200 gram kaas Bonkaarten KD, KE 701 (Strook No. 3) 58-1 Brood 800 gram brood 58-1 Boter 250 gram boter 58-2 Boter 125 gr. marg. of 100 gr. vet 58-1 Melk 12 liter melk 58-1 58-2 Vleesch 100 gram vleesch 58-1 Algemeen.. 100 gram kaas 58-2 Algemeen... 375 gram suiker, boterham strooisel enz. of 750 gram jam, stroop enz. 58-1 D Reserve 800 gram brood 58-1 E Reserve500 gr. rijst of kindermeel (uit rijst bereid) of kinder- biscuits 58-2 D Reserve1 blik appelmoes (vóór- i inlevering) 58-2 E Reserve. 2 blikken appelmoes (vóór inlevering) Tabakskaarten, enz. T 71 2 rantsoenen tabaksartikelen V 71100 gram chocolade en-'of suikerwerken X71 1 rantsoen tabaksartikelen Bonkaarten MA, MB, MC, MD 701 (Strook No. 3) 57-4 Brood 800 gram brood 57-4 Boter250 gram boter 57-4 Margarine250 gr. marg. of 200 gr. vet 57-4 Melk5 liter melk 57-4 Vleesch 300 gram vleesch 57-5 Vleesch 100 gram vleesch 57-4 Kaas200 gram kaas De bonnen 57-2 B en 57-2 C Reserve en 58-2 D en 58-2 E Reserve moeten uiterlijk op Zaterdag 25 Januari bij een detaillist, die ap pelmoes pleegt te verkoopen, worden inge leverd. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 Januari worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 20 Januari mag worden gekocht. Bij deelneming aan maaltijden van de Cen trale Keuken moeten aldaar de bonnen „57-1 en 58-1 Vleesch" worden ingeleverd. De niet aangewezen bonnen van strook No. 2 kunnen wórden vernietigd. Maximumprijzen voor wintergroenten De Minister van Landbouw, Visscberij en Voed selvoorziening heeft thans voor de belangrijkste wintergroenten maximumprijzen vastgesteld, welke van kracht worden met ingang van Dins dag 21 Januari. Voor de op 21 Januari intredende veertien dagen mogen de prijzen voor de onderstaande groentesoorten ten hoogste bedragen: I. Inkoopprijs detaillisten per 100 kg.; n. Con sumentenprijs per kg. Kroten soort X. 10.60 H. 0.15 ben. Vi kg. p. st. kg. tot 1 kg. p. st. UI bov. 1 kg. p. st7.— 0.10 Gekookte Kroten meer dan 3 st. p. kg18.60 0,24 minder dan 3 st. p. kg.15.40 0.20 Roode kool i14.80 0.20 Savoye kool (geel)14.80 0.20 (groen) 15.30 0.20 Witte kool 10.90 0.15 Boerenkool 14.60 0.20 Prei I boven 15 mm18.10 0,24 II beneden 15 mm13.00 0.19 Uien (gele) en (roode) 17.— 0.22 Witlof 48.— 0.60 Koolrapen 7.90 0.11 Ramenas 7.30 0.11 Peen zonder lof: Sort. I van 20 tot 50 gr. p. st17.— 0.22 Sort. II van 50 tot 200 gr. p. st. 9.80 0.14 Sort. Ill en IV bov. 200 gr. p. st. 8 0.12 De kleinhandelaar mag bij thuisbezorging bo ven de vastgestelde prijzen ten hoogste f 0.01 per kg. berekenen, voor het snijden van kool ten hoogste f 0.03 per kg. en voor het schrappen van wortelen ten hoogste f 0,01 per kg., kool en wor telen gewogen respectievelijk na het snijden en vóór het schrappen. De directeur van het luchtvaartbureau to Manilla heeft alle vliegtuigen van de „Phi lippines far east air transport company" ver boden op te stijgen, voor het ongeluk met een der vliegtuigen van de maatschappij, dat ten noorden van Luzon in zee stortte, is opge helderd. Wanneer het betreffende ontwerp-artikel door de Italiaansche constitueerende vergade ring wordt aangenomen, zal het verdrag van Lateranen, dat op 2 Feb. 1929 door Mussolini en Victor Emanuel met paus Pius den elfden werd gesloten, deel gaan uitmaken van de grondwet der Italiaansche republiek. De christen-demo craten, onder de Gasperi. zijn de ijverigste voor vechters van een onveranderd behouden van den inhoud van het verdrag, terwijl men Ln linksche kringen evenzeer waarde schijnt te hechten aan een principieele overeenkomst met het Vatlcaan. Van linksche zijde dringt men echter op verschillende veranderingen in den tekst van het verdrag aan. In het verdrag van Lateranen zijn de status van den Vaticaanschen staat en zijn betrekkingen met Italië in politiek en financieel opzicht vastgelegd, terwijl verder in dit verdrag de verhouding tusschen kerk en staat in Italië wordt geregeld. In Oslo is bericht ontvangen, dat de „Sim- bra", een vaartuig behoorende by de Noorsche walvischvloot. vergaan is en dat er 15 men- schenlevens te betreuren zyn. De Simbra had een bemanning van 16 koppen. vyf personen verloren het leven toen boven de luchthaven van Miami twee particuliere vliegtuigen in botsing kwamen. Een vier-per- soons, één-motorig vliegtuig bestuurd door een man, wilde op het zelfde oogenblik landen, dat een kleiner vliegtuig, bestuurd door een vrouw, zulks wilde doen. De twee piloten zagen elkander geiyktijdig en trokken hun toestellen op. Zij kwamen op ongeveer dertig meter boven dó grond in botsing en kwamen neer op een start baan waarby een aantal geparkeerde vliegtuigen maai- nauwehjks gemist werd. Alle vyf inzitten den der beide vliegtuigen werden gedood. Bij het onderzoek bleek dat de piloot geen toe stemming had gekregen om te landen. Ingevolge een overeenkomst tusschen de Fransche en Vietnameesche troepen worden de Chineesche en Voor-Indische bewoners van een inboorlingenwyk van Hanoi, welke bedreigd werd met hongersnood en gebrek aan water, in de gelegenheid gesteld te evacueeren. Men ver- Wacht echter, dat slechts een vierhonderdtal van de 10.500 betrokken personen van deze ge legenheid gebruik zal maken. Ruim driehonderd Fransche vrouwen en kinderen zijn reeds uit Hanoi geëvacueerd. De Britsche geleerde Sir Edward Appleton heeft betoogd^ dat het niet waarschyniyk is, dat automobielen in de naaste toekomst met straalaandryving kunnen worden voortbewogen. .Degenen, die wel eens gezien hebben hoe groote steenen door den uitlaat van een reactie motor meters ver weggeslingerd worden, zullen inzien, dat het nog wel eenigen tyd zal duren, alvorens deze motoren voor auto'a bruikbaar zullen zijn".

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2