De vooruitzichten voor onze textielvoorziening zijn somber Vooruitzichten met Engeland van onzen Groenendaal wordt stad .met 4500 inwoners Nacht-Express Artsen bespreken ziekenfondskwestie „Aanvullende gedachtenwisseling" in Batavia zal noodig zijn Donderdag 16 Januari 1947 IJMUIDER COURANT MINISTER HUYSMANS: Er wordt nog niet de helft geproduceerd van hetgeen noodig is. „Wij leven nog: steeds in een tijd van schaarschte en gebrek". Met deze woorden opende de minister van Economische Zaken, Dr. G. W. M. Huijsmans Dinsdag een persconferentie in Den Haag, waarin hij een toelichting gaf op actueele economische vraagstukken. De minister zeide, dat nog steeds vrijwel alle huisgezinnen moeite hebben rond te komen met het schamele inkomen, dat hun ter beschikking staat. Een van de belangrijkste taken van de huidige regeering is dan ook, zorg te dragen voor behoorlijke voeding, kleeding en huisvesting van de bevolking. Het doet de regeei-ing leed, dat nog steeds de schaarschte in ons land niet is verdwenen. De belangrijkste problemen, die daarmede verband houden, liggen op de volgende sectoren: steen kolen, hout, ijzer en staal, materiaal voor den wederopbouw, textiel, papier en tabak. Het belangrijkste schaarschte-element in onze nationale goederenvoorziening is wel gelegen in den textiel-sector. De minister betreurde het zeer, te moeten zeggen, dat de textielvoorziening in ons land nog steeds het minimum-niveau niet heeft bereikt. Gehoopt wordt dit niveau in 1947 te kunnen benade ren, hoewel de heer Huijsmans dit tot zijn spijt niet kon garandeeren. Gedurende 1947 zullen 80 textielpunten worden aangewezen, waarvan 25 reeds gel dig zijn verklaard. Wanneer punten geldig zullen worden verklaard, zal getracht wor den, steeds een redelijke reserve bij de win kels in voorraad te hebben. Hoe groot de textielbehoefte in ons land is, moge blijken uit het feit, dat, willen wij een zeker textiel- minimum bereiken, wij 61 millioen vierkante meter stoffen noodig zouden hebben. De ge zamenlijke productie-capaciteit van de Ne derlandsche textielfabrieken bedraagt slechts 24 millioen vierkante metei\ Voor technische doeleinden is veel textiel noodig. Gedurende 1946 was voor de ver vaardiging van industrieele artikelen 30 mil lioen strekkende meter textiel noodig, 'ter waarde van 120 millioen textielpunten. Textielexport. Sprekende over de vele geruchten inzake textiel-export, verklaarde de minister met nadruk, dat deze sterk overdreven zijn. Van de gezamenlijke wolweefselproductie wórdt 5 pet. geëxporteerd, voor katoen en kunst zijde bedragen deze cijfers resp. 8 en 10 pet. In de practijk kan het wel eens voorkomen, dat bepaalde fabrieken 80 pet. en meer van hun productie aan het buitenland leveren. Daartegenover staat, dat weer andere bedrij ven in het geheel niet voor den export werken. Men moet niet vergeten, dat wij deviezen noodig hebben om grondstoffen te kunnen koopen. Ook is het voor de toekomst van groote beteekenis, dat wij trachten, export markten te behouden of te veroveren. De minister verklaarde met grooten nadruk, dat wij onzen invoer niet uitsluitend met leenin gen kunnen financieren. Wij zijn derhalve gedwongen, om ter verkrijging van deviezen, ook wat textiel te exporteeren. Scherpe controle op de productie en op de textielprijzen is noodzakelijk. De minister deed een ernstig beroep op alle betrokkenen, om geen enkele meter stof verloren te laten gaan. Het is een landsbelang, dat niets bui ten de officieele kanalen komt, opdat zoo spoedig mogelijk een minimum-niveau in de textielvoorziening voor ons volk wordt be reikt. De massa van cms volk leeft thans reeds in veel opzichten aan de grens van zijn bestaan. Het is een nationaal belang, dat de textielprijzen zich binnen de toelaatbare per ken bewegen. Elke gulden, die op de textiel prijzen wordt gelegd, wreekt zich uiteinde lijk op ons volk. Steenkoolvoorziening in de war. Minister Huijsmans betreurde het, dat dooi de vorst, de staking der Amerikaansche mijn werkers en den onvoldoenden aanvoer uit Duitschland het steenkoolprogramma in de was is geloopën. De 12 in uitzicht gestelde eenheden voor huisbrand zullen gedurende dit winterseizoen in ieder geval, ter beschik king worden gesteld.Reeds zijn 9 eenheden aangewezen, de resteerende eenheden zullen in Februari bekend worden gemaakt. Vol gens den minister bestaat er een redelijke kans, dat in Februari en Maart deze huis- brandtoezeggingen vervuld zullen worden. Sprekende over de industrie zeide de heer Huijsmans, dat men het hier voorloopig kalm aan zal moeten doen. De kolenaanvoer uit het buitenland blijft onzeker, en een nieuwe vorst zal niet tot de onmogelijkheden behooren. Van de zijde van het ministerie is aan de gas- en electriciteit6bedrijven het ad vies gegeven, uiterste voorzichtigheid te be trachten, De gedurende 1946 gestegen kolen- productie in eigen land noemde de minister zeer redelijk. In het begin van het vorig jaar bedroeg de kolenproductie in de Nederland- sche kolenmijnen 24000 ton per dag, in De cember j.l. gemiddeld 31000 ton. Een verdere stijging zal in hooge mate afhangen van een vermeerdering der mijnwerkers. Het zwarte goud. Er wordt uitsluitend cokes geëxporteerd. Cokes vervult op het oogenblik in het inter nationale goederenverkeer de functie van goud. Met cokes kunnen wy alles ruilen wat wij noodig hebben. Zonder cokes zyn andere landen niet bereid ons goederen te leveren, welke wy mede voor den wederopbouw noo dig hebben. Voor dit jaar mag men hopen op hernieuwden invoer uit Amerika. Daarnaast zal invoer van steenkool uit Polen geschie den, waartegenover Nederland binnenvaart schepen zal leveren. Tabak. Het deed den minister genoegen, te kunnen verzekeren, dat midden 1947 de tabaksrant- soencn voor sigaren, sigaretten en kerftabak zullen worden verdubbeld. Dit geldt echter uitsluitend voor de tabakskaarten van man nen. Van nu af aan tot Juli zullen overgangs rantsoenen worden verstrekt. De minister kon geen toezeggingen doen ten aanzien van de versnaperingskaarten. Papier. Al het mogelijke zal worden gedaan, ten einde een behoorlijke papiervoorziening handhaven, vooral wat betreft het kranten papier. Weliswaar zijn de vooruitzichten voor de papiervoorziening dit jaar niet gunstig. Desondanks verwacht de minister, dat de huidige hoeveelheden krantenpapier, die aan dagbladen en periodieken worden geleverd, niet beperkt zullen worden. Hout. De houtvoorziening van Nederland is nog steeds een zorgenkind. Wel kunnen de voor uitzichten iets beter worden genoemd, maar, in hoeverre de verwachtigen vervuld zullen worden, hangt geheel af van het nakomen van de afgesloten contracten met verschil lende landen. IJzer en staal. Voor dezen sector is de minister bevreesd, dat de voorziening hier nog moeilijker zal zijn dan gedurende 1946. De Nederlandsche regeering zal er evenwel alles op zetten, het benoodigde te verkrijgen. Mocht dit niet mo gelijk blijken, dan zal, indien noodig, schroot- aankoop in het eene land plaats hebben ter vervaardiging van ijzer en staal in een ander land. Met het ministerie van Openbare Werken is voor verschillende artikelen een regeling getroffen, waardoor dit ministerie contin genthouder wordt van bepaalde hoeveel heden materialen, noodig voor den weder opbouw. Zuiderbad te Zandvoort dit jaar niet gereed De voorloopige toezegging van den We deropbouw, voor den bouw van het nieuwe Zuiderbad te Zandvoort moest opnieuw bekeken moest worden, in verband met de beslissing dat inrichtingen van vermaak alleen onder bijzondere voorwaarden ge bouwd mogen worden. Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft toen gevraagd in 1947 desnoods al leen uit te laten voeren den onderbouw (cabines) en den bouw van het café uit te stellen tot later. Men was tot die be slissing gekomen, omdat het van belang geacht werd voor het herstel van het bad- bedrijf voor het seizoen 1947 de cabines gereed fce hebben. Wij vernemen evenwel van den Weder opbouw, dat, uit de overwegingen dat het toch niet meer mogelijk is den onderbouw voor dit seizoen gereed te krijgen, afge zien is van de uitvoering in dit jaar. Het wordt beter geacht nu te trachten het geheele Zuiderbad voor het seizoen 1948 gereed te hebben. De plannen voor den bouw van het Zui derbad moeten evenwel nog bekeken wor den wat den financieelen kant betreft. De kosten die met den bouw gemoeid zijn, worden, natuurlijk lang niet gedekt dooi de vergoeding die de gemeente krijgt voor het door de Duitschers afgebroken Zuider bad. Het is wel aan te nemen dat het rijk een deel van dit verschil voor zijn reke ning zal nemen, maai- het restant moet door de gemeente gedragen worden. Daar toe zal de zaak ook nog in den Zandvoort- schen raad ter sprake moeten komen en zal ook het college van Ged. Staten dit raadsbesluit moeten goedkeui-en, omdat Zandvoort immers noodlijdend is. Engeland is ongetwijfeld bereid Neder landsche wcnschen met betrekking tot het brengen van een beter evenwicht in den Engelsch-Nedcrlandschen handel te overwegen of daarover te onderhandelen, zoo verklaarde de Britsche minister voor Overzeeschen Handel, H. A. Marquand, in een interview met een vertegenwoordiger van het ANP. De minister gaf toe, dat tofcdusverre de handel tusschen beide landen zich tamelijk eenzijdig ontwikkeld heeft, hetgeen blijkt uit de Nederlandsche officieele cijfers over den invoer uit Groot-Brittannië van Juni tot November met een totaal bedrag van 179 millioen gulden (die over Januari tot Mei zijn niet gepubliceerd), waartegen over, een uitvoer naar Engeland staat van slechts 78 millioen gulden in de maanden Januari tot November. Op de komende handelsbesprekingen tusschen beide lan den zal deze kwestie zeker uitvoerig wor den besproken. Nederland zal evenwel moeten inzien, dat Groot-Brittannië, wanneer het er toe overgaat in grootere mate uit Europeesche landen in te voeren, ook in grooteren om vang naai- het Westelijk halfrond zal moe ten exporteeren, daar in zeker opzicht Engeland zich ten opzichte van andere Europeesche landen in een soortgelijke po sitie bevindt als tegenover Nederland. Bovendien moet Nederland niet vergeten, dat Engeland slechts of althans hoofdzake lijk goederen van essentieel belang wil in voeren, daar het zijn buitenlandsche va luta niet aan luxe of semi-luxe artikelen wenscht te besteden. Met betrekking tot den invoer van Nederlandsche landbouw producten en meer speciaal van zuivelpro ducten, verklaarde minister Marquand, dat Engeland bereid is meer van deze pro ducten te koopen, daar er een bijna niet te bevredigen vraag naar bestaat. Men kan zich evenwel niet veroorlooven, hoogere prijzen voor Nederlandsche producten te betalen dan voor soortgelijke uit andere landen. Over de a.s. besprekingen in Den Haag tusschen vertegenwoordigers van Neder land en van de Engelseh-Amerikaansehe zóne van Duitschland, wenschte de minis ter geen officieele verklaring af te leggen. Daarover moeten bok andere departemen ten geraadpleegd worden, en ook de V.S. hebben hierin iets te zeggen. Zijn per soonlijke meening evenwel is. dat Neder land een traditioneel i-echt heeft op een behoorlijk aandeel in den Duitschen han del. De Mattliaus-Passion op 13 Maart Nog slechts eenige weken scheiden van het groote zangevenement voor Beverwijk en omgeving door de uitvoering van het werk van Joh. Seb. Bach „De Matth&us Passion" door het Doopsgezind gemengd Zangkoor onder leiding van den heer H. van Dijk in samenwerking met het Doops gezind Gemengd Zangkoor te Haarlem on der directie van den Haarlemschen toon kunstenaar Jac. Zwaan. Deze uitvoering is bepaald op. Donder dag 13 Maart in de Ned. Hervormde Kerk aan de Kerkstraat. Het bestuur van de organ iseerende ver- eeniging heeft zich de muzikale medewer king verzekerd van de Haarlemsche Or kest Vereeniging en van den heer Jac. Zwaan als organist en Janny van Wering aan het clavecimbel. De vocale solisten, welke bij deze uit voering medewerken zyn: Ankie van Wickevoort Crommelin, sopraan, Jouck Cuperus, alt; Lex Karsemeyer, tenor; Her- man Schey, bas; Guus Hoekman, bas en het befaamde Jongenskoor van den beken den dirigent Willem Hespe. Ten aanzien van de vooruitzichten van I De uitvoering staat onder leiding van maar slechts voor een week Er wordt op het oogenblik door de Ne derlandsche Toeristen Kampeerclub (N. T. K. C.) hard gewerkt aan een waardige ontvangst van de ongeveer 3000 buiten landers en 1500 Nederlanders, die van 2 tot 9 Augustus in den meest letterlijken zin van het woord hun tenten op het land goed Groenendaal te Heemstede zullen op slaan, nadat zij te voet, per fiets, al'ka- noënde en per auto van heinde en verre zullen zijn gekomen. PROF. VAN SLOGTEREN: „Nieuwe mogelijkheden voor het bloembollenvak" Bij de officieele opening van de groote bloembollententoonstelling in Lisse heeft prof. dr. E. van Slogteren een rede gehouden. Hij zeide als directeur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek een uitstekenden indruk van het geëxposeerde materiaal te heb ben gekregen. De groote voorsprong, dien Ne derland op het gebied van den tuinbouw be zat. is echter belangrijk ingekrompen door de zwaardere concurrentie van het buitenland,, maar niettemin uitte de spreker zich in opti- mistischen zin over de vooruitzichten in het bloembollenvak, een optimisme dat hij be vestigd zag door de tentoonstelling. Professor van Slogteren vertelde, dat de moeilijkheden, om bollen zonder meer in het buitenland tot bloei te krijgen, goeddeels over wonnen zijn, zoodat reeds de Nederlandsche kweeker door een speciale behandeling rekening kan houden met het klimaat, waaronder zijn producten in het buitenland tot bloei moeten komen. Professor van Slogteren eindigde zijn rede met het uitspreken van de hoop, dat velen de nieuwe paden voor het vak zullen Inslaan, opdat de toekomst voor de Nederlandsche bloembollen verzekerd is. Hierna verklaarde hij do tentoonstelling geopend. FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson 26) De groote man haalde zijn schouders op en keek den dokter aan. Blijkbaar heeft de schok hem erger van streek gemaakt dan wij dachten. De dokter keek mij peinzend aan. Ja dat schijnt wel. Als u het mij vraagt, hoort die man in het ziekenhuis thuis. Hij zal een paar dagen in observatie moe ten. Ziekenhuis, bracht ik uit, ja, zie kenhuis. Op dat oogenblik kwamen de omstan ders in beweging. Ik ving het woord „am- bulanza" op. Ik sta er op, begon de groote kerel weer, dat signor Bottari bij ons wordt ge bracht. Het is toch idioot, hem voor een onbeduidend hersenschuddinkje naar een ziekenhuis te brengen! Bovendien moet zijn opdracht ook nog geheim gehouden worden. Ik zal dadelijk mijn huisdokter la ten komen, die hem dan verder kan be handelen. Stuurt u die ambulance maar weer terug. Nu had hij ook een fout gemaakt, door te beweren dat het niet noodig was mij naar het ziekenhuis te brengen. In deze kwestie, zei de dokter, moet ik beslissen. Het geval is nu zóó, dat u onmogelijk de verantwoordelijkheid op u kunt nemen-. Ik ben verantwoordelijk voor dezen gewonde, of hij uw vriend is of niet. Waarschijnlijk woont hij niet hier, maar in Turijn. Bovendien heeft hij zelf den wensch te kennen gegeven, om in het ziekenhuis onderzocht te worden. Zeker, zeker, kon ik nog juist zeggen. Zooals u ziet, hij is het er volkomen mee eens. Ik vrees, dat ik hier niet lan ger over kan praten. U moogt natuurlijk met hem meegaan, als u wilt. De groote kerel werd rood van woede. Een oogenblik leek het er op, alsof hij opnieuw wilde protesteeren. Maar toen scheen hij te besluiten de zaak op haar beloop te laten. Hij haalde verachtelijk zijn schouders op en baande zich een weg door de menigte. Voor mijn hoofd, dat vreeselijk pijn deed, was het een ware weldaad hem te zien verdwijnen. Er waren waarschijnlijk nog wel ergere dingen dan een poosje in een ziekenhuis door te brengen. Dat stoncf mij duidelijk voor oogen. Daarom stribbelde ik heelemaal niet meer tegen, toen de mannen van de am bulance kwamen, mij opbeurden, op de draagbaar legden en naar de auto droegen. Het laatste wat ik van de „plaats des onheils" zag was een in elkaar gedeukte muur en het wiel van een taxi, dat om hoog stak. i De dokter was een vriendelijk man, vol medegevoel. Eén ding deed hij maar ver keerd en dat bedierf al het goede weer. Ik werd naar het Maggiore-Ziekenhuis ge bracht. Nadat hij mij had onderzocht, ging hij een oogenblik op den rand van het bed zitten, voordat hij vertrok. Morgen zult u al weer een heel stuk beter zijn. Het zijn geen gevaarlijke ver wondingen, Maar het is my een raadsel, Een overzicht van de tentoonstelling in Lisse. Deze rede werd voorafgegaan door een to spraak van den heer A. H. Nieuwenhuis, de tweede voorzitter van het comité, dat de „Bloemlust"-tentoonstelling voorbereidde. Ook hij wees op het groote vakbelang, dat in Lisser expositie schuilt. OORLOGSHERINNERING De Stichting 1940—1945 Is afgeweken van het reeds platgetreden pad der verzetsliteratuur zij heeft een groote wandplaat het licht do.en zien, waarop de bezettingstijd in beeld is ge bracht. Rond een groote kaart van ons land. waarop zich de verschillende gebeurtenissen van de vijf donkere jaren afspelen, heeft de kunste naar Doeve aparte teekeningen gewijd aan de episoden uit de bezetting, die ons het diepst in het geheugen zijn gegrift. De opbrengst van den verkoop komt geheel ten goedfe aan de nabe staanden van gesneuvelde illegale werkers. BELGIë—NEDERLAND UITGESTELD. De landenwedstrijd turnen BelgiëNederland, die op 15 Febr. in Antwerpen gehouden zou worden, is uitgesteld tot 8 Maart. Het probleem van de huisvesting hoopt men als volgt op te lossen: de wandelaars en fietsers worden op de weide aan de Vrijheidsdreef ondergebracht, de water- kampeerders aan de Van Merlenvaart bij het Grotstuk, de autokampeerders komen op het landgoed „Meer en Berg", indien daartegen door de St. Hypolitusstichting, die een gedeelte van dit landgoed in eigen dom heeft, geen bezwaar wordt gemaakt- Groenendaal zelf zal in een kleine stad herschapen worden met administratieve diensten, een postkantoor, een distributie kantoor en een geneeskundigen dienst. Op .,Meer en Berg" zullen bovendien een aan tal winkels gebouwd worden. Ook zijn er plannen om een kampeertentoonstel- ling te organiseeren, waar de nieuwste, in de laatste jaren in het buitenland uitge vonden hulpmiddelen bij het kampeeren te zien zullen zijn. De groote waarde van deze rallye is vooral gelegen in de mogelijkheid om van Heemstede uit excursies naar de be kende trekpunten voor vreemdelingen te organiseeren. Het Rijksmuseum, de Af sluitdijk, de Rotterdamsche havenwerken, Schiphol, de Delftsche grachten en de Utrechtsche Dom, dit alles is voor reizi gers met weinig tijd van dit kampeercen- trum uit binnen weinig uren bereikbaar. De propaganda voor en de kennis van ons land ka^ daar slechts baat bij vinden. den Britschen handel met Indonesië merkte Marquand op, dat wanneer de mo gelijkheid bestond van gezonde en gega randeerde handelstransacties met Indo nesië, er alle reden zou bestaan de normale handels-risico's te aanvaarden. DUITSCHERS MOGEN NAAR HET BUITENLAND De mogelijkheid is thans geopend voor Duitschers in de Britsche zóne om in drin gende gevallen naar het buitenland te reizen, zoo is heden officieel bekend gemaakt.. De tijdelijke reisvergunningen, die tevens als paspoort dienen, kunnen worden verstrekt aan Duitschers, die voor ernstige familierede nen of andere bijzondere omstandigheden naar het buitenland willen. De maatregel strekt zich ook uit tot burgers van andere na tionaliteiten, die in de Britsche zóne wonen en zal de emigratie mogelijk maken van velen, die nog in kampen voor verplaatste personen verblijven. UITVOERING VAN „TAVI DO De Tooneelclub „Tavido". ondevafdeeling van de Hoogoven-Ambtenarenvereeniging „De Gieteling" zal Maandag, 20 Januari in het Kennemer Theater te Beverwijk een uit- •oering geven. Opgevoerd wordt de bekende klucht in drie bedrijven van J. W. v. d. Hey- den en Henk Bakker: „Geen dubbeltje op zak" Regisseur is de heer IJmuiden. den dirigent van het Doopsgezind Zang koor te Beverwijk, den heer H. van Dijk. Uit en in de vaart Na de Olympia is nu ook de Rijn stroom als voorloopig onherstelbaar door de reederij uit de vaart genomen. De Ewald, die gedurende eenige weken voor reparatie in Amsterdam heeft ge legen, is weer in IJmuiden teruggekeerd en zal deze week weer naar zee gaan. De Tonijn, die in dien?t is geweest van het Bureau Teruggave Visschersvaartuigen is toegewezen aan de N,V. Vlsschcrij Mij. „Limburgia", die reeds begonnen is, het schip voor de -visscherij klaar te maken. De groote trawler Flamingo van de Maat schappij De Marezaten zal in Februari voor de visscherij gereed komen. AFHALEN VAN DISTRIBUTIEKAARTEfl Voor het afhalen van distributiekaarten in het Patronaaatsgebouw aan den Zeeweg zijn aan de beurt:"" Vrijdag 17 Januari de leters Hj tot en met Ke en Zaterdag 18 Januari letter K (overig gedeelte). RUSLAND DOET HET IN HET GROOT Rusland neemt met een fabriekschip de Slava, groot 29.000 ton, vergezeld door acht A. H. Holtslag te jagers van 350 ton deel aan de walvi*ch- Ontworpen voorstel aanvaard als basis voor overeenstemming Zooals men zich herinnert, heeft de Ne derlandsche Maatschappij van Genees kunst eenige maanden geleden (met in gang van 1 Januari 1947) de overeenkom sten met de Ziekenfondsen opgezegd, om dat het noodzakelijk werd geacht niet al leen voor de huisartsen maar ook voor de Commissie-Generaal zal spoedig contact opnefnen De bijzondere correspondent van A.N.P. te Batavia verneemt uit gezaghebbende bron, dat de Commissie-Generaal onmid dellijk na den terugkeer van het rcpubli- keinsche kabinet uit Djogja het contact met de volledige Indonesische delegatie weer zal opnemen en wel in de eerste plaats om de bezwaren, welke aan Indonesische zijde over de interpretatie van Linggadjati be staan, weg te nemen. In dit verband is het opmerkenswaardig, dat in officieele Nederlandsche kringen het communiqué van het republikeinsche kabi net na de zitting van 13 Januari vrij gun stig ontvangen is. Zij zijn van meening, dat, hoewel officieele republikeinsche per sonen bij hun officieuze contacten met Ne derlanders blijk gaven weinig of geen be zwaren te hebben tegen de toelichting van de Commissie-Generaal op de ontwerp overeenkomst van Linggadjati, zij wel be zwaren hadden tegen de regeeringsverkla- ring van minister Jonkman. Voornamelijk de daarin gegeven uiteenzetting van de po sitie van de Kroon en het voorbehoud van Nieuw-Guinea hebben aan Indonesische zijde bedenkingen gewekt. Het is echter waarschijnlijker, dat de Indonesiërs den geheelen geest van de regeeringsverklaring minder aangenaam vonden, te meer omdat deze interpretatie en aanvulling (met be trekking tot Nieuw-Guinea) eenzijdig als bindend werden voorgesteld. Nederlandsch- Indische regeeringskringen zijn van mee ning, dat de redactie van genoemd repu- blïkeinsch regeer ingscommuniqué zich zeer wel leent voor een soepele oplossing, waarbij zij in het bijzonder wijzen op de zinsnede, waarin onder bindende interpre tatieve stukken de officieele corresponden tie met de Nederlandsche delegatie wordt genoemd. Dit wijst den weg, waarlangs men tot een voor beide partijen aanvaard bare en bindende regeling kan komen. Over de niéuwe besprekingen tusschen de beide delegaties is men aan Nederland sche zjjde tamelijk optimistisch gestemd. Het is, zoo verklaart men, geenszins nood zakelijk, dat een geheel nieuwe reeks van besprekingen geopend wordt. Slechts eeni ge aanvullende gedachtenwisselingen zullen noodig zijn om de bovenbedoelde kwesties tot een oplossing tc brengen. Naar men van officieele Indonesische zijde medeelde, is naar aanleiding van het bovenstaande in de recente verklaring van den minister Natsir reeds gewe2cn op de noodzaak om uit den vicieuzen cirkel van wederzijdsche ontstemming te geraken. Deze wensch is nogmaals duidelijk be vestigd in het regeeringscommuniqué van den republikeinschen ministerraad te Djogja. Beide verklaringen bewijzen de aan Indonesische zijde diepgevoelde be hoefte en ernstigen wil om uit de huidige impasse te geraken, aldus eindigen deze Nederlandsche kringen. specialisten gunstiger flnancleele voor waarden te bedingen. Reeds eenigen tijd werden onderhande lingen gevoerd om tot een nieuwe over eenkomst te komen. Dezer dagen hebben de dokters te Utrecht vergaderd om te beraadslagen over een voorstel dat ontworpen was door de commissie voor de onderhandelingen. Bij meerderheid van stemmen werd het voorstel door beide groepen (huisartsen en specialisten) aanvaard. Voorloopig zal de regeling gelden tot 1 Januari 1948, om dat dan opnieuw eenige punten geregeld moeten worden. Men moet zoo werd ons medegedeeld de nu aanvaarde regeling zien als een vooruitlooper op de komende algeheele reorganisatie van het Ziekenfondswezen in ons land. De verwachting is dat die ui den loop van 1947 haar beslag zal krijgen. Er was, naar wij vernamen, op de ver gaderingen der dokters een vrij sterke oppositie tegen het aanvaarden van de voorstellen. Deze kwam in het bijzonder van de plattelandsgeneesheeren, die van de verhooging van de weistandsgrens, zoo wel voor de verplicht- als de on verplicht- verzekerden van f 3000 op f 3750 een be langrijke verkleining van hun groep par ticuliere patiënten verwachten. Aan den anderen kant kwam sterk naar varen de wensch om een conflict tusschen dokters en Ziekenfondsen te vermijden. Er moeten thans nieuwe overkomsten tusschen de dokters en de Ziekenfondsen gesloten worden. Het is nog niet bekend of dit landelijk of plaatselijk geregeld zal worden. De premie voor de onverplicht- verzekerden. Het is te verwachten, nu de Ziekenfondsen, tengevolge van de nieuwe overeenkomst, hoogere honoraria aan de dokters moeten betalen, dat de Ziekenfondsen moeten overgaan tot een verhooging van de pre mie van de onverplicht-verzekerden. Deze aangelegenheid moet nog geregeld wor den. Er is thans evenwel, aldus de in lichting die wij kregen, alleen sprake van een herziening die voor een gedeelte de hoogere uitgaven zal dekken. Ook hier houdt men al rekening met de nieuwe toe standen die zullen ontstaan door de reor ganisatie van het Ziekenfondswezen. hoe het ongeluk op een gewonen rechten weg kon gebeuren. Dat zal de politie nog moeten uitmaken. Blyft u een paar dagen in Milaan? Wij zijn niet van plan, bericht naar Turijn te sturen over u. De wagen begon hevig te slingeren. Meer kan ik mij niet herinneren. U hebt er wel een eigenaardige ver wonding bij opgeloopen, zei hij peinzend. U hebt uw handen natuurlijk gesneden aan het glas. Uw hoofd moet tegen iets aangeslagen zijn. Het is een geluk, dat uw gezicht geen snij wonden heeft. Is de chauffeur gewond? vroeg ik. Blijkbaar niet. Hij kroop onder den wagen uit en scheen niets beters te weten dan er zoo vlug mogelijk vandoor te gaan. Maar de politie zal hem wel te pakken krijgen. Het is een wonderlijk toeval, dat uw vriend dadelijk bij de hand was, niet? Ja, dat was het zeker. Ik poogde niets te laten merken. Nadat hij me nog een oogenblik had gadegeslagen, liep hij de zaal in en kwam terug met een glas. Drinkt u dit eens uit. Ik veronderstel, dat die meneer werkelijk uw vriend was? Maar u wilde toch liever naar het zieken huis. Ik slikte met moeite het bittere drankje door. Ik ken hem wel. Maar wij heb- j ben elkaar in heel lang niet gezien. Wij zijn al jaren van elkaar vervreemd vanwege een vrouw. De dokter liet glimlachend zijn mooie tanden zien. Als ik u morgen vroeg kom bezoeken, moet u mij dat maar eens vertellen, hé? Zulke verhalen zijn meestal amusant. Nu gaat u een beetje slapen en als u wakker wordt, voelt u zich zoo lek ker als kip. Was dat een slaapmiddel? vroeg ik, dadelijk ongerust. Hy knikte. U bent een beetje opge wonden. Zenuwen, waarde heer! Heel na tuurlijk, na zoo'n schok. U gaat nu een paar uurtjes slapen en dan zult u zich heel wat beter voelen. Een paar uurtjes, aarzelde ik. Dat is goed, maar vóór vijf uur moet ik weer wakker zijn. Dat spreekt vanzelf, natuurlijk. Dat komt best in orde. Vóór dien tijd bent u wakker. Blyft u nu rustig liggen. Nu, t.ot ziens! Morgenvroeg komt ik weer hier. Ik keek zijn verdwijnende gestalte na. De zaal was over vol, want er waren veel ledikanten bijgezet om plaats te maken voor slachtoffers van het bombardement. Maar hier was ik in ieder geval in veilig heidals de Gestapo mij tenminste niet bij de Italiaansche geheime politie zou aangeven. Met deze onaangename mo gelijkheid moest ik steeds meer rekening gaan houden, nu de zaken zulk een keer hadden genomen. Op het oogenblik echter was ik te moe om mij daar zorgen over te maken. Mijn hoofd was zwaar, maar het deed niet zoo veel pijn meer als een half uur geleden. De pijn was nu vaag en dof, ik voelde ze bijna niet meer. Dat was voor het oogen blik de hoofdzaak. Mijn oogen vielen toe en ik zonk in een lichten slaap. Ik werd wakker door een zuster, die een wagen duwde. Op de zaal brandden flauwe lichtjes. Ik had nergens begrip van. Mijn oogen vielen weer toe, en ik had een heerlijk, zacht slaapgevoel. Ik zweefde op zachtdeinende, donzen wolken. Wat had Andrews gezegd? Een omelet van to maten en eieren. De sirenes waren zooeven verstomd en ik moest Jane Howard waar schuwen. Maar het experiment was nog niet geheel klaar. Als ik nu wegliep, zou er een explosie volgen en dr. Von Riehl zou de eenige zijn, die het verbeterde gifgas kon vervaardigen. Als de klokken van de Campanile nu maar gingen luiden, wan neer er een invasie kwam, dat wil zeggen, als het den Duitschers gelukte over het Kanaal te komen. Maar dat zou het leger wel weten te verhinderen. Moest ik trou wens eigenlijk wel beschermd worden? Wat had Andrews toch gezegd? Ik deed één oog open. De vraag kwelde mij en de ongewone ohigeving van de ziekenzaal stelde mij niet gerust. Nu opereerden zij Jane Howard van spion- nage. OnzinSpionnage was toch geen ziekte! Maar wat was het dan? Andrews had een winkel in Milaan. Maar hij had toch gezegd, dat het een wijnhandel was en hier verkochten ze kleeren; en de naam was ook niet Andrews, maar Lorenzo. Dat zou zijn pseudoniem wel zijn. Was An drews dan een ander? Nee, spionnage. Lo renzo. Ik ging moeilijk overeind zitten en hield mijn hoofd vast, omdat ik bang was, dat het anders barsten zou. Zuster, hoe laat is het? Het jonge meisje kwam langzaam naar mij hoe en keek mij aan. Gaat u gauw liggen en slapen. Het is nog geen tijd om op te staan. Ik moet weten, hoe laat het is. Even over zessen. Over zessen! hijgde ik en ik moest mijn best doen om niet misselijk te wor den. Ik moet er direct uit. Waar zijn mijn kleeren? Zij keek mij verschrikt aan. Ze was nog maar heel jong. Maar dat mag u niet zonder dat de dokter het goed vindt. Gaat u dadelijk weer liggen. Weest toch voor zichtig! Het is heel verkeerd voor u! Maar ik was het bed al uit, lag op mijn knieën op den grond en vocht om niet in elkaar te zakken. Ik kroop onder het bed en vischte naar het pak kleeren, dat daar wel zou zijn neergelegd. Kun je je niet een beetje kalm hou den? schold de man in het bed naast mij, ik heb toch al zoo'n pijn in mijn maag en met al die herrie word ik nooit beter. Ik ga dadelijk de hoofdzuster halen}» zei het jonge zustertje en ze vloog weg. Nu had ik eindelijk het pak kleeren te pakken, sleepte het te voorschijn en liet een paar seconden mijn hoofd op het zeil doek rusten om me een beetje te her stellen. Mijn mond voelde dik en gezwol len. Die ijlt, constateerde de man in het andere bed. Ze moesten den dokter halen. Die man kan gevaarlijk worden. En ik zou er waarachtig niets aan kunnen doen, met die maag van mij. Ik ging op het bed zitten en wriemelde aan het pak kleeren. Het slaapmiddel was ongelukkig genoeg nog niet uitgewerkt. Maar het zou wel gauw beter worden. Het verband om mijn handen maakte van iederen vinger een dikken, onhandigen duim. Zoo, eindelijk had ik het touwtje los. Mijn overhemd, mijn broek, mijn jasje, alles was er nog. Alleen de inhoud van mijn zakken was hier of daar opgeborgen. Er ging wat tijd overheen eer het zus tertje terugkwam. En toen ze er weer was, had ik mij al in de meeste kleeren ge wurmd. Zij bracht nu een oudere ver pleegster mee. Ik leunde tegen het bed en sloot mijn oogen om te trachten het bloed, dat er tegen klopte, wat tot be daren te brengen. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3