IJmuider Courant De Nazi-geest Nederland wordt Dinsdag gehoord De Londensche staking geëindigd De nieuwe Fransche president: Vincent Auriol, socialist Twee dooden bij vliegtuigongeluk 61e Jaargang No. 18535 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 17 Januari 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4.Franco per post 4.50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem VERWINNEN beteekent nog niet zoo- veel; men moet de menschen weten over te halen," heeft Voltaire gezegd en in de twee eeuwen, die verloopen zijn sinds deze scherpe Fransche geest dit woord formuleerde, .heeft het niets van zijn juistheid ingeboet. Die gold trouwens al veel eerder dan Voltaire haar uitsprak. Met de wapenen wordt veel vernietigd: menschen en hun bezit en hun instellin gen, welken herleving men na de militaire overwinningdoor machtsmiddelen be letten kanzoolang als het duurt. Maar de geest van die overlevenden van den strijd, waarin een koppige overtuiging leeft, heeft men niet overwonnen. Dat is in Ne derland gebleken, nadat ons leger in de Mei-dagen van 1940 verslagen was. Wij zouden ons vergissen als wij meenden, dat het nu in Duitschland anders zou zijn. Dat het in het Duitsche geval een kwade geest, de Nazi-geest, is die bij de overtuigde aan hangers stand heeft gehouden, valt te be treuren maar niet te loochenen. Er zijn natuurlijk Duitschers geweest, die het na- tionaal-socialisme alleen gevolgd heb ben omdat zij er kans op persoonlijk voor deel in zagen en die het in den steek heb ben gelaten toen het in een militaire ne derlaag bezweek. Maar dat waren slechts de meeloopers. De echte Nazi's handelden op grond van overtuiging, die vaak tot fanatisme rees en daarmee tot een 'ontstel lende verwording van alle zedelijke nor men, zooals de wereld heeft ervaren. Met het uitroeien van een aantal leiders en van. de ergsten onder hun handlangers heeft men hen niet bedwongen. Er waren er te veel. Sommigen, zooals Bormann, zijn tijdelijk ondergedoken en nog steeds niet gevonden. Tegen anderen kon men geen feiten van belang aanvoeren. En er is nog dat deel der Duitsche jeugd, dat verkeerd is opgevoed en van een geest doortrokken, waaraan men niet zonder huivering kan denken. De Amerikaansche journalist William L. Shirer van de New-York Herald Tri bune, een der belangrijkste Amerikaansche dagbladen, hééft in een artikel onder ,den titel „Mosley predikt weer fascisme" er de aandacht op gevestigd dat de Engelsche fascisten-leider, die altijd maar een kleine minderheid achter zich had, zijn activiteit hervat heeft. „Het Hitlertje van de Brit- sche eilanden" heeft zelfs weer een boek gepubliceerd; volgens Shirer is het groo- tendeels een overdruk van het vroegere handboek van de Britsche fascistische Unie en The New Statesman vindt het vervelend. Maar vervelend was „Mein Kampf" ook, zegt Shirer en toch werd het de bijbel der Nazi's. In Italië is, onder leiding van zekeren Giannini, een partij opgekomen die zich sterk bij de gemeen teraadsverkiezingen heeft doen gelden en zich nauwelijks vermomd heeft als volks front. Zij bezit een veelgelezen weekblad-, waarin vaak wilde taal wordt gevoerd en heet Uomo Qualunque, hetgeen beteekent „de gewone mensch". Niet alleen in Duitschland, maar ook in andere landen is de Nazi-geest bij een aantal lieden blij ven leven. Wij zijn van dit gevaar niet af. Onze minister van Onderwijs heeft er dezer dagen tegen gewaarschuwd. Hij is niet de eenige. Het is noodig dat de Westersche de mocratie zich sterk toont, haar groote waarde daadwerkelijk bewijst en haar ont wikkeling krachtig voortzet. Het is temeer noodig, omdat een naoorlogsche tijd zoo veel moeilijkheden en teleurstellingen brengt en tot harden arbeid en versobering noopt. Het zaad der ontevredenheid vindt in zoo'n tijd bij velen een gereeden bodem. Onze regeering heeft geschreven in het memorandum, dat zij betreffende het Duitsche vredesverdrag aan de Groote Vier heeft gezonden: „Ernstige zorg ver vult de Nedërlandsche regeering, als zij zich rekenschap .geeft van het geestelijk, zedelijk en cultureel verwordingsproces in Duitschland, dat na 1866 steeds sneller voortschreed en sedert '1933 in het natio- naal-socialisme zijn duivelsche consequen-, tie bereikte. Deze zorg wordt geenszins minder, Wanneer zij aan het geestelijk va cuum denkt, dat na het ineenstorten van den machtsdroom is overgebleven en dat om vulling met positieve waarden roept. Wat thans.- aan brokstukken van „Welt anschauung" bij de meeste Duitschers leeft ten aanzien van de verhouding van staat en volk, de verhouding van macht en recht, gemeenschap en enkeling, stof en geest, persoonlijke verantwoordelijkheid en groepsmoraal, behoeft grondige wijziging, alvorens werkelijke democratische verhou- dingen of zelfs maar normale gezagsver houdingen onder een bezettingsapparaat een levenden inhoud voor hen krijgen, die ook innerlijk wordt aanvaard. De Neder- landsche regeering beschouwt het voort- woeHferen van dit nihilisme als een bedrei ging voor de geheele wereld." Hier spreekt dus dezelfde bezorgdheid. Onze regeering betoogt verder, dat de in het Duitsche volk zelf bestaande genezende invloeden opgewekt moeten worden en dat aandacht zal moeten worden gegeven aan den heropbloei van de door het nationaal- socialisme verstikte godsdienstige, humani taire en overige ethische krachten. Zij wil, dat met buitenlandsche hulp heilzame invloed van die genezende factoren op het onderwijs, de pers, het publieke leven zal gelden. Zij biedt hulp van Nederlanders daarbij aan en vraagt zelfs met aandrang, dat van dit aanbod gebruik zal worden ge maakt. Bepaalde gedeelten van West- Duitschland zouden onder toezicht van de centrale, c.q. internationale organen aan Nederlandsche zorg kunnen worden toe vertrouwd. Dit alles is schoon en men beaamt het gaarne, maar twijfelt opnieuw aan de af doende uitwerking van zulk beleid. In het zelfde memorandum vraagt onze regeering, zeer begrijpelijk, om herstelbetalihgen, concessies, waarborgen voor onzen afzet van landbouwproducten in Duitschland, beper king van leeningen aan Duitschland, ver bod van Duitsche exportpremies, herzie ning van de wijze van militaire bezetting enzoovoorts. Andere landen zullen overeen komstige eischen stellen. Zal het Duitsche volk, voortlevend onder een dergelijk veel omvattend complex van buitenlandsche dwangmaatregelen en ongetwijfeld daar tegen morrend, zich erg bereidwillig toonen tot het aanvaarden van buitenlandsche op voeding? Ik vrees dat ook de niet-Nazi's in de sfeer van onwil tegen de buitenland sche overheersching zullen gaan leven en dat die onwil op den duur zal toenemen inplaats van verminderen. Hoe hebben wij de bezetting van ons land ondergaan? In den beginne als een verslagen volk, later met steeds toenemend verzet. Wel hadden wij het recht aan onze zijde. De Duitschers oogsten daarentegen den storm, dien zij gezaaid hebben. Maar het komt op het re<= Proloog over Duitschland „Onafhankelijk en democratisch Oostenrijkin voorbereiding De speciale plaatsvervangers voor Duitschland hebben heden de data vastgesteld, waarop de zes kleinere geallieerde mogendheden, die tot dusverre den wensch heb ben kenbaar gemaakt om hun standpunt uiteen te zetten ten aanzien van de vredes regeling met Duitschland, zullen worden gehoord. Polen zal Maandagmiddag 20 Januari worden gehoord, Nederland Dinsdagmiddag, verder Joego-Slavië, Australië, Zuid-Afrika en Canada in de daarop volgende dagen dus tot en met Zaterdag. Er werd nog steeds geen overeenstemming bereikt over de vraag of alle kleinere geallieerde landen aanwezig zullen zijn bij het aanhooren van een mogend heid en ten tweede of de door een regeering ingediende documenten onder alle be langhebbende partijen moeten circuleeren. Engeland was er voor, dat alle kleinere mogendheden aanwezig zullen zijn. De Sovjet-afgevaardigde was hiertegen, daar de bijeenkomst in een volledige conferentie zou ontaarden, wat door de ministers van Buitenlandsche Zaken niet wordt gewild. Frankrijk stelde voor, dat de landen zullen worden uitgenoodigd om te komen luisteren natir de verschillende standpunten. De Amerikaansche gedelegeerde was van meening, dat de kleinere met de groote vier tijdens den oorlog verbonden mogendheden, ook volledig met hen verbonden moeten zijn bij het tot stand brengen van den vrede. De kwestie zal heden weer worden be sproken. Men kwam overeen, dat de plaatsver vangers tijdens het aanhooren der kleinere mogendheden vragen mogen stellen. Deze vragen en antwoorden zullen ten behoeve j van de ministers van Buitenlandsche Za ken worden opgeteelcend. De Canadeesche regeering heeft aan de plaatsvervangers der vier ministers van Buitenlandsche Zaken te Londen een nota overhandigd, waarin wordt verklaard, dat Canada, hoewel niet direct belanghebbend bij de kwestie van de grensbepaling van Duitschland en Oostenrijk, niettemin be langstelling heeft voor deze zaak, daar de grenskwestie een oorzaak van een nieuwen oorlog zou kunnen worden. In de Cana deesche nota wordt geprotesteerd tegen de werkwijze, die gevolgd wordt ten aanzien van de middelgroote en kleine mogend heden, die betrokken zijn bij de opstelling van de verdragen. Canada wil niet louter en alleen zijn standpunt naar voren brengen zonder a*el te kunnen nemen aan de discussies. Deze nota is Donderdag door Norman Robertson,t hooge commissaris van Canada te Londenj öïgediend. Brazilië heeft aan de plaatsvervangers der vier ministers van Buitenlandsche Za ken te Londen een nota gezonden, waarin het als zijn vaste overtuiging te kennen geeft, dat de werkwijze, die de rechten van discussie bij het opstellen van een ver drag beperkt, niet overeenstemt met'het-- gèen Brazilië gehoopt had. De regeering van Brazilië acht de kwesties, die met de organisatie van Europa en met den wereld vrede samenhangen van een dergelijk be lang, dat het gerechtvaardigd is, dat alle landen op een dergelijke bijeenkomst hun een memorandum en vertegenwoordigers naar Londen, en dat haar standpunt ook mondeling kan worden uiteengezet. Voorts zullen de vijf landen (Joego-Sla vië, Polen, Canada, Australië en Z. Afrika), die hebben verzocht hun meening naar voren te mogen brengen, worden uitge noodigd mede te deelen, op welke wijze zij zulks wenschten te doen. De plaatsvervangers zullen verschillende ontwerpen ter' beoordeeling krijgen. Het Britsche is reeds overhandigd. Wat Oosten rijk betreft, werd de bijeenkomst tot heden verdaagd. HJA.H. Prinses Margriet wordt morgen s vier jaar. (Foto Stokhuyzen, hoffotograaf) Dr.J.H. van Royen benoemd tot ambassadeur in Canada Naar het ministerie van Buitenlandsche Zaken bericht, zijn de Nederlandsche en Canadeesche regeeringen overeengekomen hun respectieve gezantschappen te verhef fen tot ambassades. Tot eersten ambassa deur van Nederland te Ottawa is benoemd dr. J. H. van Royen, oud-minister van Bui tenlandsche Zaken. De heer P. Dupuy, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Canada bij H.MJs Hof is benoemd tot buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur. Regeering beschouwde haar als een belangrijk precedent De „Nieuw Holland" hedenmiddag in IJnuiiden De „Nieuw Holland" met ruim duizend repatrieerenden uit Indië aan boord, wordt hedenmiddag omstreeks half vier in de sluizen van IJmuiden verwacht. De ont scheping begint morgenochtend om acht uur im Amsterdam. Het woord is aan. Vondel: Maer naulyx staet 't gebruik der beste dingen open, of 't misbruik komt terstond schijn- heiligh ingeslopen. Officieel wordt medegedeeld, dat de sta king te Londen geëindigd is en dat Zater dagmorgen a.s. liet werk hervat zal worden. Een bizondere medewerker in de Engelsche hoofdstad schrijft ons, dat de staking onder de vrachtauto-chauffeurs, die haast als een dief in den nacht kwam binnengeslopen in het transportbedrijf, zulk een omvang aan nam, dat de próviandeering van heel Londen aan ernstige gevaren bloot kwam te staan. Er is vrijwel geen huisgezin in de stad, dat er de eerste, zij het dan nog maar vrij matige, gevolgen al niet van heeft ondervonden: vele eigen zienswijze naar voren mogen brengen slagCTs^en de traddtio- niet alleen, irraar ook zich mogen mengen in het debat over de zienswijze der groote mogendheden, wanneer deze in strijd is met de hunne. De Belgische minister van Buitenland sche Zaken, Paul Hënri Spaak, heeft heden bevestigd, dat het Belgische memorandum over Duitschland waarschijnlijk Maandag a.s. te bestemder plaatse zal worden af gegeven. Tijdens de bijeenkomst van de Belgische commissie voor buitenlandsche zaken is men overeengekomen, dat Duitsch bezit in België tijdens de bezetting gevormd als Belgische eigendom moet worden be schouwd. Voorts werd er op aangedrongen, de kwestie van Duitsche herstelbetalingen niet vóór de conferentie van Moskou in het reine te brengen. Oostenrijk. De speciale plaatsvervangers zijn te Lon den begonnen met het ontwerpen van een „verdrag voor het opnieuw vestigen van een onafhankelijk en democratisch Oosten rijk". Deze titel werd voorgesteld door den i Sovjet-afgevaardigde Goesef. Men stelde jvast, dat de Oostenrijksche regeering moet i worden uitgenoodigd tot het zenden van neele Zondagsche carbonade moet op tal van Londensche tafels hebben plaats gemaakt voor het nogal onappetijtelijke blikje corned- beef, waarop wij hier in Engeland al wel zoowat zijn uitgekeken. Voor aardappelen en de meer „populaire" groentensoorten hadden de groenteboeren op eigen imtiatief een soort distributiesysteem ingevoerd en de post, vooral de paloketpost, waarvan het vervoer van oudsher gedeelte lijk aan een. aantal particuliere vrachtrijders in pacht gegeven is, ondervond meer vertra ging dan tijdens de ergste „blitz"-periode. Het blijkt dat deze „wilde" staking im mers de vakbondsleiders stelden alles in het werk om de mannen weer achter het stuur te krijgen niet zoo spontaan was als ze misschien leek. Met typisch Engelsche „spor tiviteit" hadden de chauffeurs hun aanvan kelijke voornemen om vlak vóór de Kerstda- Weerbericht TIJDELIJKE OPKLARINGEN Verwachting, me-degedeeM door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdag avond: Wisselende bewolking, overwe gend droog weer. Langzaam verder af nemende wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. gen al aan de njaandenlange onderhande lingen over een kortere werkweek, langere vacantie en betere overwerkregeling, een drastisch einde te maken, laten varen. Maar toen bleek dat men niet bereid was hun eisóhen geheel in te willigen is dan de bom gebarsten. De regeering gaf, door de dringen de noodzaak van Londen's voeding gedreven .en zeker met den grootsten tegenzin aan militairen last het werk van de stakers over te nemen en onmiddellijk toonden ver schillende groepen arbeiders, die niet direct bij het dispuut betrokken waren, hun solida riteit met de chauffeurs door ook te staken. De cischen. De chauffeurs wilden hun werkweek van 48 op 44 uren zien teruggebracht; 12 dagen betaalde vacantie in plaats van de 7, een da- gelijksche inplaats van wekelijksche bere kening van overuren (om een einde te ma ker. aan den toestand, waarin nu een chauf feur, die vier dagen 12 uur werkt en de rest van de week naar huis gestuurd wordt, geen recht heeft op extra loon voor oventijd); en ten slotte een gegarandeerd minimumloon, op grondslag van de 44-urenweek. De Arbitrageraad voor het Vervoer op den "Weg, ,een van de vele bemidd'elingslichamen in dit land, die al van lang voor den oorlog dateeren, was evenwel niet bereid aan al die wenschen tegemoet te komen. En waarom de regeering zoo duidelijk stelling nam al be weert zij dan ook met nadruk geen partij te kiezeri is wel duidelijk: Ten eerste omdat het bij Engeland's hui dige politieke structuur ondenkbaar zou zijn dal/ een Labour-regeering, welker macht zoo zeer op den steun van de vakbeweging be rust, stakingen zou tolereeren, welke zelfs in de oogen van het vakbondsbestuur geen genade kunnen vinden, en die bovendien openlijk verzet beduiden tegen de autoriteit van een tribunaal, welks uitspraak bin dend is. Ten tweede, en dit is in de practijk nog wèl zoo belangrijk, omdat er in Whitehall groote ongerustheid schijnt te bestaan over Enge- iand's economischen toestand in het alge meen en het uitblijven van verhoogde pro ductie bij het gestadig stijgen van de loonen in het. bijzonder. Attlee en de zijnen vechten met hand en tand tegen de inflatie en wan neer de huidige loonstijging zou doorgaan, is er aan een algemeene prijsverhooging en alle ellendige gevolgen van dien niet meer te ontkomen. Vincent Auriol, de socialistische candi- daat, is gisteren tot president van Frank rijk gekozen. Volgens officieele cijfers kreeg Auriol 452 stemmen tegen 242, uitgebracht op den candidaat van de M.R.P., Champétier de Ribes. De radicaal Jules Gasser had 122 stemmen verworven en Michel Clémen- ceau 60. De eerste taak van Auriol zal zijn te beslissen wien hij zal verzoeken een nieuwe regeering, de eerste, die met de grondwet der vierde republiek zal regeeren, te vormen. Intusschen treedt Blums ka binet op als zakenkabinet. Met de keuze van een kabinetsformateur Auriol al zijn politieke souplesse moeten aanwenden. Zijn eenige keuze schijnt een leider der M.R.P. of Léon Blum (socialist) te zijn. In parlementaire wan delgangen neemt men aan, dat Auriol zal pogen de vorming van een coalitiekabinet "te bevorderen en slechts bij een impasse, zooals in December ontstaan is tusschen de M.R.P. en de communisten,4een beroep zal doen op Blum. De wijze, waarop het kabinet zal worden gevormd, hangt voor een groot deel af van-de houding der M. R. P.-leden. Sommige leiders, zooals Bi- dault, staan'ten koste van alles een nieuwe coalitie voor. De meeste afgevaardigden echter kanten zich meer en meer tegen samenwerking met de communisten en- zouden, indien dit noodzakelijk blijkt, een aanhouden gedurende eenige maanden van Blums kabinet verkiezen. Na zijn verkiezing reed Auriol vergezeld van Léon Blum in een met de Fransche driekleur bedekte auto van Versailles naar het Elysée, de ambtswoning van den pre sident. De stoet werd geëscorteerd door de bereden republikeinsche garde met haar kleurige unifortnen- De Parijzenaars langs de route riepen met groot enthousiasme: „Leve de president, leve Frankrijk". De Russische maarschalk Wassilewski, chef van den staf van het Sovjet-leger, zal op uitnoodiging van Montgomery binnenkort een 'tegenbezoek aan Londen brengen. Maarschalk'Wassilewski is vooral bekend geworden in den strijd om Stalingrad. Hij is ontelbare malen onderscheiden voor zijn militaire prestaties. Een Engelsch meesterstuk wordt na aankomst in het „Metropolitan Museum of Art" te New York uit zijn kist gehaald. Het maakt deel uit van een tentoonstelling „Mees terstukken der Engelsche schilderkunst", waarvoor schilderijen werden beschikbaar gesteld door Koning George, Londensche musea en Engelsche verzamelaars. sultaat aan en in hun algemeen schuldbe sef geloof ik heelemaal niet. Velen waren trouwens geen Nazi's. Toch moeten wij wel eischen stellen en toch kunnen die militaire bezetting en controle op Duitschland niet binnenkort opgeheven worden. Wij kunnen nu niet zoomaar gaan vertrouwen op een overwin ning van Duitschlands eigen genezende krachten.. Maar wat ik mis in het Neder landsche memorandum dat wèl de op neming van Duitschland in een Europee- sche economische samenwerking oppert zijn het uitzicht, de toekomst, de hoop die men het Duitsche volk in algemeenen, dus in politieken zin zal moeten bieden om er in samenwerking (in unie?) met anderen bovenop te komen. Zijn kansen moeten duidelijk zijn, Voorloopig zijn zij dat niet- R. P. De glasactie gaat voort Woensdag is in onze gemeente een zen ding glas aangekomen, ingezameld door de jeugdvereenigingen van Grootebroek. Het is een kwantum van 100 m2, dat namens de Velseractie en Volksherstel in dank werd aanvaard door den heer J. Visser. Door deze geste van de Noordholland- sche gemeente Grootebroek wordt het saamhoorigheidsgevoel versterkt en menig IJmuidenaar, die eertijds achter planken verblijf hield, zal een vriendelijke gedachte wijden aan hen, die daadwerkelijk mee hebben geholpen het leven van anderen licht te maken. Lestoestel neergestort en verbrand Gistermiddag is op het vliegveld Twenthe een lestoestel van de Rijksluchtvaartschool neergestort en in brand geraakt. Dit onge luk heeft twee slachtoffers geëischt, na melijk de instructeur A. F. Postma uit Amstelveen en de leerling-vlieger W. Bek- ker uit Leeuwarden. De derde inzittende, de heer Cl J. Muiswinkel uit Bodegraven, zag kans even voor het toestel den grond raakte, uit de cabine te springen. Hü werd niet ernstig aan het hoofd gewond. Het verongelukte vliegtuig was een tweemotorige Beechcraft van Amerikaansch fabrikaat. Het was des morgens van Gilze Rijen opgestegen naar het vliegveld Val kenburg. Vandaar vertrok het naar Leeuwarden en na een kort oponthoud startte het naar Twenthe, waar de rond vlucht op zoo noodlottige wijze zou ein digen. Hier zou een landirigsoefening worden uitgevoerd op één motor, de andere was a£gezet. Het vliegtuig had echter te veel hoogte en de piloot maakte een bocht om een nieuwe landingspoging t,e ondernemen. Daarbij is het vliegtuig echter afgegleden en van een hoogte van ongeveer tweebon- dèrd meter neergestort. Honderd- meter buiten de Westelijke grens van het vliegveld raakte het den grond, slóeg over den kop en vloog on middellijk in brand. Daarbij kwamen twee inzittenden om het leven. Het derde lid der bemanning, dat het gevaar zag aan komen, wist zich door een sprong uit het vliegtuig op het allerlaatste moment te redden. Zijn wonden aan het hoofd waren van lichten aard. Onmiddellijk na het ongeluk reed een brandweerwagen naar de plaats van het ongeluk, doch van het in lichter laaie staande toestel was niets meer te redden. De Beechcraft brandde yolledig uit, zoo dat er nog slechts een verkoold wrak van over was. De twee inzittenden zijn in de vlammen omgekomen, indien zij al niet onmiddellijk gedood zijn door den va). Hun verkoolde overschotten zijn geborgen. Een speciale commissie van den Rijkslucht vaartdienst arriveerde ongeveer twee uur na de ramp op het vliegveld en begaf zich onmiddellijk naar het wrak om een onder zoek in te stellen. Zoodra de doktoren dit toestaan, zal de heer Muiswinkel, die in een hospitaal te Enschedé is opgenomen, gehoord worden. Hij zal waarschijnlijk verklaringen kun nen afleggen, waardoor het vaststellen van de oorzaak van het ongeluk vergemakke lijkt wordt. De heer A. F. Postma was voor den oor log een zeer bekend instructeur van de Nationale LuchtvaartschooL Na de bevrij ding was hij werkzaam bij de Nederland sche Luchtstrijdkrachten. Sinds korten tijd was hij aan de Rijksluchtvaartschool ver bonden. Nog een ongeval. Kort na het verongelukken van de Beechcraft is, naar de Volkskrant meldt, op het vliegveld Twenthe een tweede on geluk gebeurd, waarbij echter niemand ge wond werd. Kolonel Aler van het Directo raat der Luchtstrijdkrachten wilde na een inspectiebezoek aan het vliegveld met zijn toestel opstijgen. Tijdens den start sprong een band van het landingsgestel, waar door het vliegtuig voorover sloeg en met den neus in den grondfdrong, De inzitten den kwamen met den schrik vrij. Bij aankomst kuste de president onder de tonen van de Marsêillaise het vaandel der republikeinsche garde, waarna hij door Blum naar het paleis werd geleid, waar hij het „grand cordon" van het Legioen van Eer in ontvangst nam, dat aan alle presi denten verleend wordt. Regeering Blum treedt, af. De geheel uit socialisten bestaande regeering van Léon Blum heeft in overeenstemming met de grondwet aan den nieuwen Franschen president haar ontslag aangeboden. Wie is Auriol? In 1914 werd Auriol voor de eerste maal als Kamerlid gekozen. Hij is daama steeds herkozen en onlangs heeft hij het feit ge vierd, dat hij 30 jaar lid van het parle ment is geweest. Hij heeft zich gespeciali seerd op het gebied der financiën. Van 1916 tot 1939 heeft hij deel uitgemaakt van de commissie voor financiën, waarvan hij verschillende malen voorzitter is geweest. Auriol werd voor de eerste maal mi nister in Juni 1936, in de eei-ste regeering van Blum. Hij kreeg de portefeuille van financiën. Het jaar daarop werd hij mi nister van Justitie in het kabinet Chau- temps, vervolgens in het tweede kabinet Blum. Na de bevrijding vervulde Auriol eerst het voorzitterschap van de commissie voor buitenlandsche zaken. In de regeering de Gaulle werd hij minister van Staat. Hij presideerde achtereenvolgens twee consti- tueerende vergaderingen en behield deze functie in de nationale vergadering. De heer W. Jongstra overleden Op 64 jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden de heer W. Jongstra, in leven inspecteur eerste klasse van het lijnbureau der Nederlandsche Spoorwegen. Op 16-jarigen leeftijd kwam hij in dienst van de H.IJ.S.M., op 48-jarigen leeftijd aanvaardde hij de functie van stationschef eerste klasse bij de Staatsspoorwegen, in welke hoedanigheid hij respectievelijk in Noord-Scharwoude, Den" Helder, Bever wijk, IJmudden, Feyenoord en Zutphen dienst heeft gedaan. Op 1 April 1936 volgde zijn benoeming tot stationschef eerste klasse aan het Centraal Station te Amsterdam. Zeven jaar later op 1 April 1943, werd hij inspecteur eerste klasse van het lijnbureau te Utrecht, waar hij speci aal belast was met de opleiding van het personeel. Dezer dagen moest de heer Jong stra een operatie ondergaan, welke hij niet heeft doorstaan. De crematie zal morgen op Westerveld geschieden na aankomst van trein 11.41 uur. Bunkers nog steeds in trek De vele bunkers, die zich in de duinen bij IJmuiden bevinden, genieten nog steeds de belangstelling onzer jeugd en daar vele jongens nog niet geleerd schijnen te hebben, dat wat daarin gevonden wordt in den regel gevaarlijk goedje is, nemen zie allerlei souvenirs mede. Hun belangstel ling geldt vooral de signaalpatronen, waar ze zoo'n mooi vuurwerk mee kunnen ma ken en af en toe ziet men in IJmuiden nog wel eens een „vuurpijl" omhoog gaan. Hoewel deze signaalpatronen niet zoo ge vaarlijk zijn als de gewone munitie, kan zulk,, een patroon, door onvoorzichtigen en ondeskundigen tot ontploffing gebracht, de oorzaak zijn van een ongeluk. Ons kwam tevens ter oore, dat in het voormalige Duitsche kamp nog wel eens geweerpatronen enz. gevonden worden. Wel zijn de woningen, nadat ze door de overheid voor bewoning vrij waren ge geven, doorzocht, maar op een verborgen plaats wordt nog wel. eens een licht pro jectiel gevonden. Men waarschuwe in zulke gevallen den politiepost, die zich nog steeds in een der huizen van het kamp bevindt. Jubileum bij Van Gelder Zonen Gisteren was het vijf-en-twintig jaar geleden, dat de heer N. F. Pirovano in dienst kwam bij Van Gelder Zonen N.V. Papierfabrieken. De jubilaris, die thans de functie van onderkookmeester verricht in de cellulose- fabriek werd des morgens op het directie kantoor ontvangen, waar aanwezig waren de heeren ir. A. J. Allan, ir. J. M. de Muinck Keizer en A. Koene, bedrijfsinge- nieur en chef der afdeeling cellulosefa- brïek. De heer J. Smit complimenteerde namens de directie onder overhandiging van een enveloppe. Te zijnen huize ontving de jubilaris een deputatie van zijn afdeeling, welke even eens een huldeblijk aanbood. Afhalen van bonkaarten Voor het afhalen van bonkaarten in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg zijn aan de beurt Zaterdag 18 Januari de let ter K (na Ke) en Maandag 20 Januari de letters L en M. Schoenenbonnen. In het tijdvak van 20 tot en met 23 Jan. zullen schoenenbonnen worden uitgereikt aan degenen, wier nummer van de Tweede distributiestamkaart- als laatste cijfer een 5 aanwijst- De uitreiking heeft plaats aan inwoners van IJmuiden, Velsen (dorp) en Driehuis ten kantore van den distributiedienst P. J. Troelstraweg, aan inwoners van Santpoort in het Badhuis, Wiistelaan en aan inwo ners van' Velsen-Noo'rd in „Concordia". De voormalige wereldkampioen tennis, William Tilden, is te Los Angeles tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld, als schuldig aan medeplichtigheid aan een door een 14-jarigen knaap bedreven misdrijf, De rechter beval hèm tevens, zich 'na zijn gevangenisstraf aan een lulianadok vordert goed I-Iet Julianadok dat ongeveer zeven weken geleden, gesleept door de sleepboo- ten Soegio, Beatrix en Margriet van Cura cao was vertrokken, bevond zich op 13 Januari op 2 gr.. 10' N en 118 gr. 28' W. Dit beteekent, dat het convooi dien dag hiina 2500 mill oceaanreis achter den rug tevens- zlcn na z«n gevangenissrrar aan een Dijna ZÖW mui oceaanreis acnter aen rug psych1atrisch OTlderzoek te onderwerpen. Tll- had. 1 Naar schatting legt het convooi onge veer 100 mijl per etmaal af. den's verzoek om voorwaardelijke invrijheidstel ling en opschorting van het vonnis werd afge- I wezen. (Btr.)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1