C Een document van 1919 „Oplossing van Duitsche vraagstuk levensbelang voor Lage Landen" Een onderzoek naar het Londensche beleid verzocht Paedla en de Meesterdief Sport in het kort fWereldnieuws J Vrijdag 17 Januari 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: Het kan ironie of voorzichtigheid zijn geweest, die het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken er toe bewogen heeft juist op dit moment documenten te puibliceeren die betrekking hébben op het vredesverdrag van Duitschland, dat in 1919 in Parijs tot stand kwam. Deze documen ten geven een kijk op de tegengestelde tendenzen in het geallieerde kamp van toen en op de gevolgen daarvan. Het is alsof men door de publicatie daarvan thans wil zeggen: „Toen redeneerde men in hoofdzaak op dezelfde manier als nu. en ziet het resultaat!" Een der documenten onthult immers, dat op 2 Juni 1919 Lloyd George namens de Britsche regeering aan den Amerikaanschen president Wilson en aan den Franschen vertegenwoordiger Clé- menceau mededeelde, dat „Duitschland vol gens hooge Britsche autoriteiten geen ge vaar zou mogen opleveren voor Frankrijk gedurende 30 of zelfs ~5CP jaar en zeker niet binnen .15 jaar". Het document ont hult verder volgens Reuter, dat de mannen die het vredesverdrag voor den eersten wereldoorlog opmaakten, bevreesder waren dat Duitschland niet zou teekenen, dan dat het zich zou herbewapenen. Lloyd George trachtte de voorwaarden voor Duitschland te verzachten, hetzij ten koste van de Poolsche territoriale eischen in Silezië en Pommeren, hetzij door het beperken der herstelbetalingen. Herhaal delijk stelde president Wilspn ook conces sies voor, die de eischen op Duitschland zouden verzachten. Meer dan de anderen onderstreepte Cle- menceau de gevaren voor een vrede wan neer Duitschland onvoldoende gecontro leerd zou worden. De Britsche delegatie eischte herhaaldelijk dat de Franschen hun bezettingsleger van Duitschen bodem zou den verwijderen, omdat zij de aanwezig heid van een leger daar niet verder nood zakelijk achtte. Tot zoover de berichtgeving van Reu ter. Het valt, na kennisneming van de ge publiceerde alinea's uit de notulen van 1919, die in totaal tweeduizend pagina's tellen, niet te betwijfelen dat de Ameri kanen tot deze publicatie besloten uit over wegingen, die meer bevatten dan alleen maar gevoel voor de curiositeit van het ge val. Ironie of voorzichtigheid veronder- 'van alle geallieerde pogingen om hun zin door te drijven. Het is de slagzin van het voorgestelde Fransch-Britsch verbond, het is de basis van de Moskou-conferentie, het is het fun dament van alle contacten op het interna tionaal terrein. En daarom is de psycholo gische kracht van de simpele, echt-Ameri kaansche, geste om eenvoudig „zonder een spier te vertrekken" een document te pu- bliceeren dat de gedachten terug trekt naar het elementaire, wellicht grooter dan alle protesten tegen ondergeschikte maatrege len van het oogenblik, die de een verkeerd en de andere uitstekend vindt. En, al is het een toevalligheid, het is niettemin een weldadige gedachte dat eenige dagen later dit elementaire in zijn onbedekte vormen oprees uit de Fransch-Britsche samenwer king, die in een nauw verbond zal worden vastgelegd. Zouden Blum en Bevin zich in Londen over de documenten van 1919 heb ben gebogen? J. L. Britsch-Amerikaansche handels, delegatie naar den Haag Aansluitend aan een reeds eerder ver strekt bericht kan thans worden medege deeld dat een gemengde Engelsch-Ameri- ltaansche delegatie reeds op 20 Januari a.s. in Den Haag zal arriveeren voor het voeren van besprekingen met het directoraat voor de buitenlandsche economische betrekkin gen. De voorloopige lijst van leden der gemengde delegatie vermeldt o.a. als lei der den Amerikaanschen generaal W. H. Dra per. Als voorzitter van de Nederlandsche de legatie fungeert de heer drs. A. B. Speeken brink, directeur-generaal van de buiten landsche economische betrekkingen. Als leden hebben zitting mr. W. 'K. Cnoop Koopmans (ministerie Buitenlandsche Za ken), dr. A. Treep (ministerie van Finan ciën), mr. P. A. Blaisse (ministerie Econo mische Zaken), mr. C. H. Pool (ministerie van Landbouw), ir. C. C. C. van Stolk (mi nisterie van Verkeer), dr. H. van Blanken- stein (van het directoraat-generaal van de buitenlandsche economische betrekkingen) en kolonel H. van der Vaart-, hoofd van de economische sectie van de Nederlandsche militaire missie in Berlijn. Minister Huysmans te Leuven Nederland en België kunnen den geallieerden belangrijke diensten bewijzen Dr. G. W. M. Huysmans, minister van Eco nomische Zaken, hield gistermiddag voor de federatie der kringen van de rechtsfaculteit politica en economica van de universiteit te Leuven een rede over „Eenige aspecten van de Bclgisch-Luxemburgsch-Nederlandische samenwerking". De gedachte aan een economische unie brengt mede dat de sociale, monetaire en economische structuur der deelnemende lan den onderling op hetzelfde vlak komt te lig gen. Dit zal nog heel wat passen en meten --vereischen. Een moeilijkheid is, dat Neder- stellen wij hierboven, doch voorzichtigheid j ian<j driekwart jaar later bevrijd werd dan door ironie is nog waarschijnlijker: Met teBelgië, dat het in sterkere mate is verwoest wijzen op dc foutief gebleken theorieënj en uitgeplunderd, dat het economisch herstel J— 7Ï/-h Hnp iirof fraffor TrnHrolrt 7nnHat wil nrtff uit het verleden hekelen zij immers de eensluidende theorieën van het heden, waardoor de gevaarlijke consequenties van 1919 jn 1947 wellicht kunnen worden ver meden. Het zou onverantwoord zijn, con clusies te gaan trekken uit de merkwaar dige, ongecommentarieerde publicatie die het Amerikaansche ministerie zich heeft veroorloofd, doch de veronderstelling dat het van meening'is, al het mogelijke te moeten doen om een herhaling van 1919 te voorkomen, mag men er toch zeker aan verbinden, aaqgezien alle geallieerden ge acht worden met hetzelfde verlangen be zield te zijn. Men is door allerlei complicaties en ont wikkelingen den Jaatsten tijd snel geneigd, de volledige en op de verre toekomst af gestemde uitschakeling van het Duitsche gevaar te zien als een noodzakelijkheid, waarvan men als vasteland-Europeaan alle andere geïnteresseerden nog moet overtui gen. Het is goed zichzelf nu en dan eens duidelijk te realiseeren, dat zoowel Ame rika als Rusland en Engeland juist voor die eene noodzaak een kostbaren oorlog hebben gevoerd en het altijd roerend eens zijn geweest over riet doel er van- Dat thans, na de militaire beslissing, meenings- verschil bestaat over de methode die moet worden gevolgd om een herhaling van een dergelijken oorlog te voorkomen, is niets minder logisch dan het feit, dat men ook gedurende den afgeloopen strijd elkaar om de methoden mtiseerde. Vele Franschen hebben in de jaren 1940- 1944 getwijfeld agn de noodzakelijkheid van Engelsche bombardementen op bezet gebied. De Russen uitten herhaaldelijk hun ontstemming over het dralen der Anglo- Amerikaansche -invasietroepen. De Ameri kanen hadden critiek op de Engelsche wijze van vechten in Noord-Afrika. De Britten achtten de Amerikaansche meth ->de in den strijd om de heerschappij in den Pacific soms ondoelmatig. Maar dat alles deed niets ter zake: allen wilden naar Berlijn! Wanneer thans de Russen critiek hebben op de wijze waarop in het Westen .van Duitschland rtiet de demilitarisatie en zui vering wordt tewerk gegaan, en de Ame rikanen protesteeren tegen de Russische ontmantelingspolitiek, en de Franschen verontwaardigd zijn over de kolenpolitiek in het Ruhrgebied, wil dat geenszins zeg gen dat er niet één ding is; wat allen bindt: Duitschland! „Duitsche agressie in de toekomst te voorkomen" is de slagzin Belgische arbeiders hij Philips houden een protest-staking Een deel van de Belgische werknemers bij de N.V. Philips te Eindhoven heeft Donderdag het werk gestaakt, naar aan leiding van de verlegging van de douane controle van de grens naar de stad Eind hoven. Het arbeidsverlet was door allerlei formaliteiten aan de grens tot dusverre zeer groot en de directie van Philips meen de het verzuim tot een minimum te kunnen beperken door deze nieuwe regeling voor te stellen, een regeling, waaraan door de autoriteiten medewerking werd verleend. Dit had ten gevolge, dat een politie- escorte van de grens af noodzakelijk was, omdat anders de gelegenheid zou worden geboden eventueele contrabande onderweg uit te laden. De betrokkfn Belgische arbeiders accep teerden dit echter niet. Zij protesteerden tegen dezen maatregel door in staking te gaan. De directie van het Philipsbedrijf heeft inmiddels verzocht de contröle weer uit te voeren, zooals men dit tot nu toe gewend was. Zij hoopt, dat deze protest staking daardoor na één dag zal eindigen. Intusschen zal ze probeerer^ andere wegen te vinden, om het arbeidsverlet zooveel mogelijk te beperken. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 17 JANUARI Concertzaal: H.O.V. ledenconcert. 20 uur. Tuin- zaal: Haarlemsch Kunst Centrum. 20 uur. Rem brandt: Topper keert terug (14 J.) 14.00. 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Palace: Notre Dame van de sloppen (13 j.) 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Luxor: Jane Eyre 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: De witte wals (14 j.) 14.00, 16.30, 19.00 en 2115 uur. Spaarne: Judy in het Lunapark (14 j.) 19.00 en 21.15 uur. City: De hemel op aarde (a. 1.) 14.15. 16.30. 19.00 en 21.15 uur. ZATERDAG 18 JANUARI Stadsschouwburg: De roep van de tortel (Comedia), 20 uur. Bioscopen: als Vrjjdeg. Spaarne; tevens matinee om 14.30 uur. EERSTE KAMER betrekking tot het probleem Centraal-Europa over het Belgiscn-Luxemburgsch-Neder- landsche samengaan spreek, dan heb ik daar bij niet op het oog een West-Europeesch re gionaal verbond, in den zin zooals dit van Britsche zijde wordt gelanceerd. Ik heb hier steeds voor oogen het beeld der Belgïsoh- Luxemburgsch-Nederlandsche economische unie. Wij wensc'hen voor alles te bereiken, dat zich een economisch gezond en welva- punt hS-r. tegenwoordSgfeijtaa,, het Rozen zonder doornen in parlementairen wintertuin" Van onzen parlementairen redacteur). Bij de replieken bleken de heeren Koeje- mans (Comm.), mr. Kolff (C.H.) en prof. Woltjer (A.R.) verbolgen te zijn op den mi nister-president, omdat hij in iets meer dan een half uur geantwoord had op de beschou wingen der senatoren, welke vijf uur in be slag genomen hadden. Men vond, dat dit van weinig eerbied getuigde tegenover den se naat en verweet dr. Beel. dat hij op vele op merkingen niet of nauwelijks was ingegaan. De minister-president beriep zich .op de omstandigheid dat een groot deel van de ge- dachtenwisseling eigenlijk buiten de regee ring om was gegaan, dat de Memorie van Antwoord reeds heel wal inlichtingen had verstrekt en dat hij voorts naar zakelijke kortheid had gestreefd. Uit wat de premier in dupliek eeide, stip ik aan, dat hij met betrekking tot de kwes tie van de militaire uitgaven en van de in richting onzer defensie den heeren Koeje-r mans en Reinalda (P.v.d.A.), die beiden daar over een en ander in critischen zin hadden gezegd, te kennen gaf, dat die uitgaven in derdaad hoog, maar wegens onze interna tionale verplichtingen noodzakelijk zijn. Op het oogenblik kan er nog niets definitiefs meegedeeld worden over den opzet onzer de fensie, doch dit vraagstuk is in studie en zoo dra men daarmee gereed is, zal het parle ment het noodige over de concrete plannen te hooren krijgen, waarbij natuurlijk dit nog in antwoord aan den heer Reinalda bovenal voor de meest moderne uitrusting en efficiency zorg zal worden gedragen. Deze senator deed nog een goed werk met opnieuw aan te dringen op een onderzoek naar aller lei, wat er tusschen 1940 en 1945 onder onze oorlogs-kabinetten is gebeurd en met name nu ook naar de door Dr. v. Mook aangeno men houding, waarover de oud-premier Ger- zich dus wat trager voltrekt, zoodat wij nog te weinig exporteeren in verhouding tot onze invoeren. De Nederlandsche betalingsbalans moet thans nog ten 'deele worden sluitend gemaakt met credieten. die wij opnemen bij bevriende naties. Ook België is thans onze credietgever. Van bijna evenveel belang als de officieele contactorganen acht de minister de officieuze contacten op sociaal-economisch gebied tus schen de vertegenwoordigers van de ver schillende takken van bedrijf en tusschen de organisaties van ondernemers, arbeiders, middenstanders en landbouwers. Verheugend is het, dat - hoewel de douane-unie nog niet in werking is en de uiteindelijk beoogde eco nomische unie nog in voorbereiding is - het gemeenschappelijk optreden van de regee ringen naar buiten reeds in vele opzichten werkelijkheid is geworden. Zoo toonde Bel gië op treffende wijze een besef van econo mische verbondenheid, toen het onlangs aan Nederland zijn zetel in „The Economie and Social Council" van de U.N.O. overdroeg. Het is voor ons een levensbelang, aldus de minister, dat de bilaterale handel van thans weer plaats maakt voor een mult ilateral en handel, zooals wij dien voorheen kenden. Het is eveneens in ons gemeenschappelijk belang, dat de overeenkomst van Bretton Woods wordt uitgevoerd, omdat hierdoor het hui dige bilaterale betalingsverkeer weer ver vangen wordt door een multilateraal beta lingsverkeer, wat voor een multilateralen handel een onmisbare vo gr waarde is. Vond op de conferentie te Londen reeds m nauwe samenwerking tusschen de dele gaties van de drie landen plaats, op de ko mende conferentie te Genève zal deze sa menwerking nog nauwer zijn. „Hierbij heb ik", zoo zeide de minister, „inzonderheid de onderhandelingen op het oog over de ver laging van invoerrechten en de afschaffing van tariefpreferenties". Ook bij de behandeling van het Duitsche vraagstuk, beter aangeduid als het vraagstuk Centraal-Europa, zijn de landen der econo mische unie in velerlei opzicht zoowel poli tiek als economisch betrokken. „Indien ik", aldus de minister, „de be langen. die Nederland bij de Duitsche eco nomie heeft, uitdruk in enkele cijfers van vóór 1940 dan stel ik vast, dat in de aan den oorlog voorafgegane jaren ongeveer 25 van den Nederlandschen uitvoer, ter waarde, van bijna 150 millioen gulden naar Duitsch land ging, ter.wijl 21 van onzen import ter waarde van 300 millioen gulden van dezen Oostelijken nabuur afkomstig was. De doorvoerhandel, die onze beide landen van oudsher met Duitschland dreven en daarmede samenhangend de Rijnvaart, zoo mede het overige transportwezen, verdienen bijzondere vermelding. Voor Nederland is dit onderdeel van economisch verkeer zelfs an primair belang. Wij staan voor het betreurenswaardige feit, dat de geallieerde bezettïngsautoriteiten het goederenvervoer, dat tengevolge van den te rugloop van de bedrijvigheid in Duitschland toch reeds is ingekrompen, via de Duitsche zeehavens bevorderen, ten nadeele van de Nederlandsche en Belgische havens. Met een uitschakeling van den Beneden-Rijn als de voornaamste en de meest natuurlijke ver keersader worden onze lage landen op een onnatuurlijke en geforceerde wijze bena deeld. Nederland heeft zeer groote directe vermogensbelangen in Duitschland. Ons land had vóór 1940 voor ongeveer V/s milliard gulden in Duitschland geïnvesteerd, in hoofd zaak in de industrie. Van nog veel meer belang dan de oplossing der moeilijkheden, waarvoor wij in het he den en in den eerstkomenden tijd in econo misch opzicht in verband mét de Duitsche moeilijkheden staan, is de oplossing, die voor de geheele toekomst van Duitschland en dus van Centraal-Europa zal worden bereikt. i Wanneer ik, aldus minister Huysmans, met redelijk goede ontvangst van Radio Batavia. bleem. Allereerst dient het Duitsche vraagstuk te worden opgelost op een wijze, die in vér gaande mate Tekening houdt met de afhan kelijkheid van onze lage landen van de Cen- traal-Europeesche economie. Ten tweede dient aan België en Nederland op breede wijze de gelegenheid te worden geboden om ter vredesconferentie hun belangen te beplei ten en hun visie op het vraagstuk Duitsch land weer te geven. Onzekerheid bestaat omtrent de wijze waarop en de mate waarin het overleg van de Groote Vier met de kleine staten zich zal ontwikkelen. Het is daarbij van het grootste belang, dat de groote geallieerden door drongen -zijn van het feil, dat de regeeringen do inwoners van de lage landen door er varing en traditie op bijzondere wijze met tie Duitsche economische verhoudingen be kend zijn, doordat het vcredelings-, het han dels- en het scheepvaartverkeer dat Neder land en België van oudsher met centraal- Europa hebben, van zeer intensieven en ver- strekkenden aard is geweest. De Nederlandsche regeering heeft er de Britsche en Amerikaansche bezettingsautori teiten in dc West-Duitsche zónes op gewezen, dat ons bankwezen, onze transportonderne mingen. onze industrie en onze handel in staat zijn op korten termijn een transito- en veredelingsverkeer tusschen ons land en Duitschland te ontwikkelen, dat de lasten der bezettingsautoriteiten in sterke mate kan verlichten. „Waarom wordt een dergelijk breed voor stel niet zonder vertraging en met graagte aanvaard? vroeg de minister. Hier moet wel zonder twijfel een zeker gebrek aan inzicht in de subtiele continentale economische ver houdingen een rol spelen. Indien dit inzicht thans nog niet aanwezig is, hoe zal dan binnen afzier.baren tijd de breede en juiste visie ont staan, noodig voor de definitieve oplossing van het Duitsche economische probleem en dus voor het economische probleem van Europa?" „Indien de economische samensm'elting van de Britsche en Amerikaansche zóne van Duitschland zou blijken een operatie te zijn, die geen baat oplevert en dus mislukt, dan is daarmede het tegendeel van een begin van oplossing geleverd", zoo zeide de minister voorts. Het vertrouwen krijgt daardoor een ernstigen slag. Het is pijnlijk, dat Nederlanders en Belgen, nadat door de Duitsche agressie hun welvaart hevig is geschokt, moeten pleiten voor een op gang brengen van het welvaartsproces bij den overwonnen vijand. Wij kunnen dit aan vaarden, daar wij geleerd hebben te verge ven en daar wij nuchter genoeg zijn om de eischen eener gezonde realiteit te erkennen. Veel zwaarder zou het ons vallen, indien in Duitschland op politiek en economisch ge bied door de groote geallieerden een situatie werd geschapen, die op blijvende wijze den sociaal-economischen opbloei der lage landen in den weg zou staan. Toch is het gevaar dat dergelijke situatie ontstaat niet geheel denkbeeldig De verantwoordelijkheid van de groote geallieerden brengt mede, dat aan de Belgische en Nederlandsche regeering ten- volle de gelegenheid wordt geboden om niet enkel de Europeesche belangen, die tevens onze belangen zijn, te bepleiten, maar ook aan het beheer van Duitschland deel te ne men. Tenslotte besprak de minister de aanbeve lingen der Nederlandsche regeering, welke vervat zijn in het aan de Groote Vier op 14 dezer te Londen aangeboden memorandum over het Duitsche probleem. Heruitzending radiogroeten van militairen in Indië Met ingang van 16 Januari worden via den experimenteelen PTT-zender te Jaarsveld op een golflengte van 218 meter, groeten van mili tairen uit Indië heruitgezonden. Sedert ©enigen tijd worden dagelijks van 17.15 tot 17.30 (Ned. tijd) en des Zondags van 14.45 tot 15.00 uur door Radio Batavia in den 15-meterbarid, groeten uit gezonden, welke worden uitgesproken door mili tairen in Indië en die bestemd zijn voor hun familieleden en bekenden in Nederland. Her uitzending op de 218 meter is alleen mogelijk bij polemiseeren waren geweest. Terecht toogde de heer Reinalda, dat iets dergelijks niet via radio-redevoeringen moet worden uitgevochten, maar dat hier een behoorlijk onderzoek op zijn plaats is. Mocht de regee ring zelf tenslotte in dit opzicht niets onder nemen, dan drong hij op parlementair initia tief aan, ten einde te komen tot de instelling eener parlementaire enquête. Minister Beel zegde tenslotte toe den Staten-generaal me- dedeeling te zullen verstrekken over de door den ministerraad te nemen beslissing in de ze aangelegenheid. De rest van de replieken was in hoofdzaak gewijd aan een beetje napraten over de for matie-werkzaamheden van Dr Beel en aan een onderling partijen-steekspel. Het belang rijkste hiervan was de eensgezindheid, die er tusschen den heer Kerstens, woordvoerder van de K.V.P. en zijn P.v.d.A.-collega Rei nalda viel waar te nemen, wat betreft de nog steeds aanwezige basis voor gezonde samen werking tusschen de beide regeeringspartijen ter verwezenlijking van een programma van praktische staatkunde. Men kreeg bijkans den indruk alsof dit tweetal in den parle mentairen wintertuin slechts de stekken be speurde van rozen zonder «doornen! Concertgebouworkest weer naar Engeland Het tweede begoek van het Concertge bouworkest aan Engeland na den oorlog zal bestaan uit een tournée, welke zal du ren van 9 tot en met 20 Februari. Vorig jaar was Leicester de eenige plaats buiten Londen, waar het orkest zich deed hooren. Thans zullen behalve in genoemde stad, die weer in het programma is opgenomen, concerten worden gegeven in York, New castle, Edinburgh, Liverpool, Birmingham en Manchester. De belangrijkste cultureele centra van Groot-Brittannië zullen dus kennis kunnen maken met het orkest. In Londen zal het orkest slechts tweemaal optreden. Op Zaterdag 15 Februari zal het orkest voor de BBC de Zevende Sympho- nie van Bruckner ten gehooid brengen. Waarschijnlijk zal het Concertgebouw- strijlckwartet nog een concert in Londen geven. Evena-ls vorig jaar treedt het Lon don Philharmonic Orchestra als gastheer op. Uit Amerika is een voor Nederland nieuw type autobus aangekomende Fageol Twin Coach", welke bestemd is voor de Nederlandsche Spoorwegen. Particuliere woningbouw krijgt regeeringssfeun Rente-vergoeding gedurende tien jaar In een besluit oiptrent de financiering van den woningbouw heeft de minister van Openbare Werken en Wederopbouw een aantal regelingen getroffen, waardoor het ook voor particuliere bouwers en instel lingen mogelijk is geworden bij de huidige exploitatiewaarde en de sterk gestegen bouwkosten zonder financieele tekorten woningen te bouwen. De voornaamste bepalingen van het be sluit komen hierop neer, dat het rijk de rente over het bedrag dat ligt tusschen de rendabele bouwkosten en werkelijke bouwkosten jaarlijks zal vergoeden. Deze bijdrage zal worden uitgekeerd gedurende een tijdvak van tien jaar, waarbij uiter aard telkens als de exploitatiewaarde van de woning wijziging ondergaat als gevolg van een veranderden huurprijs de bijdrage in overeenstemming zal worden gebracht met de gewijzigde omstandigheden. Na afloop van dit tijdvak zal de minister bepalen, of dan een uitkeering ineens zal plaats vinden ter grootte van het alsnog bestaande verschil tusschen de exploitatie waarde en de bouwkosten, o£ wel, dat een jaarlijksche vergoeding van de rente nog ten hoogste vijf jaar zal voortduren. Na dit tijdvak zal de uitkeering ineens auto matisch plaats vinden. Het besluit dat getiteld is „Financie ringsregeling woningbouw 19.47" en dat in werking zal treden op den dag zijner af kondiging in de Staatscourant, vermeldt voorts allerlei andere bepalingen, en verder de regelingen die getroffen zijn voor het verleenen van voorschotten ten behoeve van het verstrekken van geld- leeningen onder verband van tweede hypo theek en voor de wijze van aanvragen der bijdragen en voorschotten. .J 20. Joris Goedbloed nam beleefd zijn hoed af en liep met deftige passen het park uit terwijl Panda de tegenovergestelde richting op ging. „Ik hoop, dat ik nu voor goed van hem af ben!" dacht Panda. „Zolang ik dien raren vent bij me heb, krijg ik vast niet de gelegenheid om een vak te leren. En dat wordt toch zo langzamerhand tijd! Geld heb ik haast niet en honger heb ik wel! En vannacht moet ik toch ook ergens slapen!" Hij was al denkende in een van de hoofd straten terecht gekomen. Het was daar erg druk, de auto's suisden voorbij, het rook er naar benzine en 't zag er niet naar uit, dat het gemakkelijk zou zijn om hier een leer meester te vinden. Panda hield tenslotte st.il voor een reclamezuil, waar iemand bezig was een groot vel papier op te plak ken. „Even lezen!" dacht Panda. „Mis schien is het iets voor mijl" Vrijspraak van doodslag gevraagd voor SS-ers Leden van executie-peloton in cassatie „Ik kon niet anders, ik werd zwaar be dreigd door mijn sergeant". Snikkend stond een forsche Nederlandsche ex-SS'er, C. A. K. uit Rotterdam voor den Bijzonde ren raad van Cassatie. Hem was door het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem de dood straf opgelegd wegens- het op bevel neer schieten van drie Nederlanders in Maart 1945. Deze personen begaven zich in een „Sperr-gebiet" bij Wageningen, waar K. wachtdienst had. Hij waarschuwde de menschen niet, doch bracht ze naar de wachtpost, waar een sergeant-majoor hen „ter dood veroordeelde". K. voerde de executie uit. Een der raadsheeren vroeg hem: „Waarom het je die menschen fiiet laten loopen? Waarom ben je zelf niet on dergedoken?" K. bleef snikken. „Ik kon niet anders. Ik stond onder krijgstucht en het ging om mijn leven of het hunne". De raadsheer las een verklaring van K. voor, waaruit naar voren kwam hoe het eerste slachtoffer bij het graven van zijn eigen kuil hjem had gebeden en gesmeekt om te mogen ontsnappen. In drie gevallen heeft K., die in October 1944 gedwongen werd tot den „Landstorm Nederland" toe te treden, volmaakt onschuldige menschen, die in het „Sperr-gebiet" verzeild raakten, neergeschoten. Zijn verdediger mr. M. C. v. d. Poel voerde bij de cassatiemiddelen aan, dat het treden in militairen dienst a priori het zich verbinden tot opvolgen van bevoegde gegeven ambtelijke bevelen inhoudt. De procureur-fiscaal prof. Langemeyer, sprak over onzekerheden en vaagheden in het internationale recht en het Londen sche oorlogsreglement. Hij was van oordeel dat K. zich niet op bevoegd ambtelijk be vel kon beroepen, omdat er geen vorm van proces in acht is genomen. Volgens artikel 30 van het Londensch oorlogs-reglement heeft zelfs een in vollen oorlogstijd ge grepen spion recht op een proces. Prof. Langemeyer achtte doodslag, door K. be gaan, bewezen en vroeg bevestiging van de doodstraf. Daarna kwamen drie ex-SS'ers voor, die allen deel hadden uitgemaakt van een executie-peloton van de „Deutsche Ord- nungsp'olizei" en op de schietbaan in Kra lingen doodvonnissen hadden voltrokken. Aangezien hen steeds gezegd was, dat een veroordeeling aan de executies was voorafgegaan, achtte prof. Langemeyer in derdaad beroep op bevoegd ambtelijk be vel mogelijk en hij vroeg vrijspraak op het punt van de tenlastelegging, dat doodslag betrof. Wegens het dienst nemen bij den vijand eischt de procureur-fiscaal tegen deze drie verdachten gevangenisstraffen van 10 tot 15 jaar. Uitspraken 12 Februari. Op 55-jarigen leeftijd is in Den Haag over leden de heer X. II. de Graaf, administrateur bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die zeer veel op het gebied der sociale Jeugdzorg heeft gedaan, ZWEEDSCHE VOETBALPLOEGEN IN ONS LAND. Norrköping zal op 12 Maart te Am sterdam tegen Blauw Wit spelen en Malmö op 13 of 20 Maart. Daarna spelen de Zweedsche ploe gen nog legen Feijenoord in Rotterdam. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WORSTE LEN. Voor het eerst züllen op 18 Februari en 4 Maart in Londen wedstrijden worden gehouden om het wereldkampioenschap worstelen. Ook Nederland zal deelnemen. NIEUWE BOOTEN VOOR OXFORD EN CAM BRIDGE. Voor de binnenkort te houden boat- race OxfordCambridge laten de Universiteits- ploegen nieuwe booten maken. Die van Oxford wordt 61 voet lang en zal 250 Engelsche ponden wegen, die van Cambridge wordt iets zwaarder in verband met het gewicht der leden van de ploeg. BLACKBURN ROVERS IN DE VIERDE CUP RONDE. De opnieuw vastgestelde wedstrijd Blackburn Rovers—Hull City voor de derde ronde om den Engelschen beker is geëindigd in een overwinning van 3—0 voor eerstgenoemde ploeg. WILLY QUENTEMEYER TEGEN GOFFAUX. In den halven eindstrijd voor het Europeesch kampioenschap halfzwaargewicht komen Willy Quentemeyer en de Belg Goffaux tegenover elkaar. De winnaar heeft het recht te boksen, tegen. Freddie Mills. De Maandag te houden partij MillsQuentemeyer geldt niet voor den titel. AMERIKA WINT IJSHOCKEY WEDSTRIJDEN VAN ENGELAND. Tusschen ijshockeyploegen van Amerika en Engeland worden in Londen negen ontmoetingen gehouden. De Amerikanen hebben er reeds drie gewonnen en één wedstrijd eindigde gelijk. Gisteravond verloor Engeland met 6—1. EUROPEESCHE BOKSKAMPIOENSCHAPPEN. Maandag 27 Januari worden in Den Haag selectiewedstrijden gehouden voor de samenstel ling van de Nederlandsche ploeg, die afge vaardigd zal worden naar de Europeesche kam pioenschappen boksen voor amateurs in Dublin. ZW1TSERSCHE SKILOOPERS PROTESTEE REN. Aan de aanstaande Olympische Spelen mogen geen berggidsen deelnemen. De Zwitser- sche Skibond is hierover niet tevreden. De ski- loopers hebben geprotesteerd en willen niet deel nemen, als de bepalingen niet gewijzigd worden. ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN VAN EUROPA: Van 3 tot 7 September zullen in Monte Carlo de Europeesche zwemkampioenschappen gehou den worden. Zwemsters en zwemmers uit Ne derland, België, Engeland, Bulgarije, Denemar ken, Spanje, Finland, Griekenland, Italië. Noor wegen. ZAveden en Denemarken zullen deelne men. De wedstrijden zullen in twee baden gehouden worden. Voetbal Haarlem—Neptunus in Heemstede Voorafgegaan door den wedstrijd HBCVolen- dam wordt Zondagmiddag in het Heemsteedsche Sportpark de voor de bezetting' van de boven ste plaats belangrijke ontmoeting Haarlem— Neptunus gespeeld. De roodbroeken verschijnen in de volgende opstelling: Doel: Kluit. Achter: Van der Hulst en Van Bakel. Midden: Van Gooi, Van Daalen en Visser. Voor: De Winter, Boeree. Roozen, Smit en Groeneveld. Voefbalprogramma Voor Zondag zijn de voetbalwedstrijden vast gesteld, welke op 15 December geen doorgang konden vinden. Voor de clubs uit Haarlem en omgeving zijn de volgende wedstrijden vastge steld: Eerste klas Feijenoord—VSV; 't Gooi— EDO; Haarlem—Neptunus. Tweede klas: WFC— ROH; HBC—Volendam (12 uur); ZVV—Velsen. Derde klas: HalfAveg—Bloemendaal; Terrasvo gels—Rapiditas; DEM—DTS; VVZ—Kinheim. Vierde klas: WD—DCO; ASVBSM; ZNC— DSS; Wilhelmina-V oorui tDl ONAS—SDZ; Vliegende VogelsWE; Onze Gezellen—WB. District 2, derde klas: HUlinen—VCS; TYBB— Blauw Zwart; Lugdunum—HFC. VROEGERE PRA-RECHERCHEUR VEROORDEELD Donderdag wees de Haarlemsche Arrondisse mentsrechtbank vonnis legenden 39-jarigen voor maligen PRA-reohercheur F. P. W. R., udt Haar lem, die er van verdacht wordt, ten bate van een politïeken delinquent een dossier te hebben ontvreemd. De straf luidde 8 maanden gevan genisstraf, waarvan 5 voorwaardelijk met af trék. Veertien dagen geleden is R. reeds uit de voorloopige hechtenis ontslagen. De eiseh was 4 maanden onvoorwaardelijk cn een zelfden tijd voorwaardelijk. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00, 20.00, 22.00 Nieuws. 19.30 Protestantsch Thuisfront. 19.45 Lezing. 20.05 Weei-praatje. 20.08 Bijbel en muziek. 20.40 Studentenleven in Hon- arije. 21.00 Philharmonisch orkest. 22.15 Vragen aan voorbijgangers. 32.45 Avondoverdenking. 23.00 Yehudi Menuhin. 23.20 Non-stop programma. HILVERSUM n, 415.5 M. en 218 M. 18.00, 20.00. 23.00 Nieuws. 19.15 Denk om de bocht. 19.15 Departementale uitz. 19.30 Ons vrij zinnig Pro test ausöh geloof. 19.50 Vrijz. Pro testantsch neiuws. 20.05 Viool en piano. 20.30 Lezing (VPRO). 21.00 Men vraagt.... wij draaien, 21,30 Drs. L. de Jong. 21.45 Rustige avondklanken. 22.15 Jazz. 22.40 Avondwijding (VPRO). 23.15 Syjnphonisch concert. De productie van banden voor personen auto's en motorfietsen ln Amerika in 1946 wordt geschat op 67;100.000 stuks, of 16.000.000 meer dan het vorige record in vredestijd van 1940^ Of schoon de geschatte productie 3 procent ten aehter bleef bij het gestelde doel voor 1946, nam het peil van de productie gedurende het jaar toe van 4.200.000 stuks in Januari tot ongeveer 6.500.000 in December, of tot een jaarlijksch ge middelde van 78.000.000 stuks „De strijders voor de vrijheid van Israël'* hebben in Frankarijk voor het eerst een oor logscommuniqué' aan de pers bekend gemaakt, waarin de aanval van Zondag 12 Januari op het Britsche hoofdkwartier te Haifa wordt vermeld. In het communiqué worden de activiteit en het streven van de organisatie, „die dank zij de Engelsche propaganda als groep van Stern be kend is", in 6 punten samengevat. 1-Iet commu niqué besluit met de verklaring, dat.de strijders van Israeël „hun strijd tegen den bezetter zullen voortzetten". Uit Shanghai wordt officieel gemeld, dat twee Roomsch-Katholieke Franciscaner missio narissen op Nieuwjaarsdag in de Amerikaansche missie te Jentoe (Prov. Klangsoe) vermoord zijn. De moordenaars zouden „communisten" geweest zijn. Stanislaw Mikolajczyk. leider der Poolsche boerenpartij, heeft op een persconferentie ver klaard, dat bij de Zondag te houden algemeene verkiezingen, het,aantal op zijn partij uit te brengen stemmen op acht procent was „vast gesteld". -„Drie maanden geleden geloofde ik nog, dat men mij tien procent zou toestaan", aldus zeide hij. Volgens zijn schatting zijn 80 a 100.000 leden zijner partij gearresteerd sedert het begin der verkiezingscampagne. Hiervan zijn er velen weer vrijgelaten. Volgens de laatste ge gevens, aldus Mikolajczyk, zijn 131 mijner can- didaten in arrest gesteld. Bij hun zuiveringsacties in het veroverde Hanof stuiten de Fransche troepen nog steeds op „zelfmoord patrouilles" van de Vïetnamee- sche nationalisten en sluipschutters, die zich tot het uiterste verdedigen. Het zal volgens de Fransche militaire autoriteiten dan ook nog eengen tijd duren, voordat de rust in de stad zal zijn hersteld. Ook de geregelde Vietnameesche tegenstand is nog sterk en de uit Hanoi terug trekkende troepen volgen detactiek van de ver schroeide aarde, waarbij zij rijstvelden en dorpen vernielen. Dr. Benesj, presdent van Tsjecho-slowakije heeft ln een rede te Praag de verwachting uit gesproken, dat de strijd in Duitschland tegen het fascisme en nallonaal-socialisme binnen 4 a 5 jaar weer ten volle ontbrand zal zijn.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2