Streven naar een landbouwschap als publiekrechterlijk orgaan Strooptocht door Nederland eindigt voor de rechtbank Moedige K.L.M.-stewardess ontvangt een Amerikaansche onderscheiding Nacht-Express Vrijdag 17 Januari 1947 IJMUIDER COURANT De stichting voor den landbouw D. Louwes verwacht goede resultaten van de internationale samenwerking Het spreekt vanzelf, dat een omvang rijke Stichting -ooals die van den Land bouw over een goed functioneerend appa raat moet beschikken. Dit is gecentrali seerd in Den Haag, waar een vrij groote staf van acJ^misch gevormden met het bijbehooreu-J personeel gevestigd is. Daar hebben ook •-_? commissies voor belangrijke aangelegenheden haar zetel, zooals de so ciale commissie (waar met pariteit van belanghebbenden loonen en arbeidsvoor waarden worden besproken) en de com missies voor belastingpolitiek, landbouw- herstel, akkerbouw, veehouderij, land bouwwerktuigen e.d. Dezelfde samenwerking zet zich ook voort in de provincies en reeds in ver schillende dorpen. „Het mooie is", merkte de heer Louwes op, „dat de - Stichting door haar aparte onderdeelen voor tuin- en boschbouw, thans werkelijk namens alle bedrijfsgenoo- ten spreekt, zoodat het woord Landbouw nu alles omvat, wat er groeit, loopt en graast. Dit is van het allergrootste belang met het oog op de voorbereiding en bespreking van het Wetsontwerp voor de instelling van het Landbouwschap, dat wij de regee ring zullen aanbieden". „Wat omvat dit woord Landbouw schap?" „Het beoogt de stichting van een pu bliek rechterlijk orgaan, waardoor de be- drijfsgenooten zekere verantwoordelijk heid kunnen overnemen voor de uitvoe ring van het landbouwbeleid der regeering. Met andere woorden: Wij zijn bereid zoo veel mogelijk van de regeering over te nemen in het kader van het algemeen be lang en voorop stellende, dat onze Land bouw moet passen in het algemeen sociaal en economisch beleid. De regeering moet baas blijven-inzake loonen en prijzen en den Landbouw zijn plaats aanwijzen in het schema van import en export. Op deze wijze kan de al te intensieve regeeringsbemoeiing van voorheen vervan gen worden door een goed en solied demo cratisch regeeringsbeleid. Wij trachten zoo spoedig mogelijk ons wetsontwerp aan te bieden en vertrouwen, dat de regeering en volksvertegenwoordiging het dan met bekwamen spoed zullen behandelen. De tijd dringt!" Streven naar zelfvoorziening. Op de vraag of naar zijn meening de Nederlandsche landbouw in de toekomst zal moeten streven n#ar „self-supporting" of zich vooral zal moeten blijven richten op veredeling van producten, antwoordde ■de heer Louwes: „In een arm geworden en dichtbevolkt land als het onze, is het een onafwijsbare, noodzaak om uit den grond te halen, wat er in zit. Zal de landbouw deze taak ver vullen, dan moet hij een behoorlijk aan deel in het volksinkomen hebben. Ik ben in dit opzicht niet pessimistisch gestemd. Veel moeilijker is het verkrijgen van een aanvulling van den import, waardoor wij kunnen veredelen en uitvoeren. De Queen Elizabeth maakte weer een snelle reis Het groote Engelsche passagiersschip, de „Queen Elizabeth" van de „Cunard-White star line" heeft wederom een zeer snelle thuisreis gemaakt. Nadat deze oceaanreus den 4en Januari j.l. van New York was vertrokken werd het schip kort na vertrek door een dikken mist niet minder dan 13 uur opgehouden, zoödat de reis eerst den 5en Januari kon worden voortgezet. Hoewel aanvankelijk het plan was. dat het schip den 9en Januari des namiddags omstreeks 1 uur 30 te Southampton zou arriveeren, meerde het reeds om 0.45 uur van genoemden datum te Southampton. Duitsche patrouillebooten worden Noorsche walvischjagers Volgens een bericht uit Noorwegen, zul len elf Duitsche patrouillevaartuigen, die aan Noorwegen zijn toegewezen, tot wal- vischjagers worden verbouwd. Noorwegen dat gedurende den laatsten wereldoorlog het grootste gedeelte van zijn walvischvlootiiheeft verloren, is thans - druk bezig deze wèderom op vooroorlogsch peil terug te brengen, TOONEELVEREENIGING „ADVENDO". Onder regie van den heer F. Hunsche zal de tooneelvereeniging „Advendo" Zater dag en Zondag een opvoering gegeven van het tooneelstuk „Ridder van den Kousen band". Beide opvoeringen hebben plaats in het Patronaatsgebouw. Het eerste artikel gewijd aan de Stich ting van den Landbouw eindigde met er op te wijzendat de samenwerking van alle bedrijfsgenooten in den land bouw, zooals deze door de Stichting voor den Landbouw m Nederland tot stand is gekomen, uniek is in de wereld. - Hier volgt het slot van de meening, die H. D. Louwes aan onzen medewerker te ken nen gaf. Voor kippen, varkens en rundvee is import van krachtvoer noodig. Deze ont breekt thans en als het krachtvoer er weer is, dan is het de vraag of wij nog kunnen exporteeren. Veel hangt er ook vanaf of de ontwik keling in Duitschland van dien aard zal zijn, dat wij daar weer een koopkrachtigen klant in zullen krijgen. De bacon, die de Engelschman consumeerde, kwam vroeger van vaikens uit Nederlandsche hokken, nu wordt zij gefabriceerd in Canadeesfehe en Amerikaansche hokken. Nieuw-Zeeland, Denemarken en Amerika streven naar een rationeelen export van zuivelproducten. En er zal nog heel wat moeten gebeuren voordat de Duitsche industrie-arbeider weer een Nederlandsch ei op tafel heeft. Zoo zijn in dit opzicht de perspectieven allerminst rcoskieurig. Maar een bekend gevaar is een half gevaar. Wij moeten nauwlettend de wereldmarkt verkennen en zorgen voor een goede kwaliteitscon trole bij uitvoer. Hierop is onze aandacht dm ook ten volle gevestigd". Het internationaal contact. Tenslotte heb ik met den heer Louwes nog gesproken over de perspectieven van het internationaal contact, zooals dat tot stand is gekomen in de International Fe deration of Agrarian Producers, waarvan hij vice-voorzitter is. „Als de regeeringen landbouwpolitiek bedrijven, dan moeten de eerst-belangheb- benden er bij zijn". Zoo vatte de heer Louwes het internationale werk samen. Hij wees er hierbij op, dat door het directe contact tusschen de belanghebbende pro ducenten deze internationaal soepeler en sneller tot resultaten kunnen komeri. Ook hierbij geldt natuurlijk weer, dat de di verse regeeringen de algemeene richtlijnen vaststellen. Haarlemsche firma's voor f 2000.- opgelicht De Haarlemsche politie heel't den Am sterdammer J. W. C. H., gearresteerd, die er in geslaagd was onder valsche voor wendsels van verschillende Haarlemmers bedragen van in totaal 2000 gulden los te krijgen. Elders had hij op dezelfde manier reeds 7000 gulden bijeen „gepraat". Hij was vroeger hoofdvertegenwoordiger van een bekende Nederlandsche firma, doch was reeds sinds geruim en tijd als zoo danig ontslagen. De ex-hoofdvertegen woordiger bezocht nu de klanten van zijn vroegere firma en spiegelde hen voor, dat hij aan allerlei schaarsche materialen kon komen. Twee Haarlemsche firma's liepen erin en verstrekten hem de tweeduizend gulden. Auto tussclien twee tranis bekneld geraakt Op den Admiraal de Ruytenveg te Amsterdam bij de halte Rijnstraat stond Woensdagmiddag een tram der N.Z.H.i een z.g. Sloterdijker, Stil. Op dat oogenbïik wilde een bestuurder van een vrachtauto den weg oversteken, doch hij zag niet, dat uit de tegenovergestelde richting een Haarlemsche tram naderde. De auto werd door de rijdende tram gegrepen en raakte bekneld tusschen de teams. De bestuurder en een inzit tende van de vrachtauto werden vrij ernstig ge wond. Zij werden naar een ziekenhuis overge bracht. De trams werden niet ernstig bescha digd en de auto was geheel vernield. Het tram verkeer had 35 minuten vertraging. Meisje overreden en gedood In Hillegom is Donderdag omstreeks ne gen uur een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. In de Hoofdstraat fietste het 16- jarig meisje E. van B. naast een vriendin. Een zeswielige vrachtauto reed het meisje Van B. aan, waardoor zij viel en door de auto werd overreden. Zij was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het St. Jozef gesticht overgebracht. Het andere meisje, dat eveneens gevallen was, werd licht gewond. Mijnenveger lek geslagen De mijnenveger M V 10 Terschelling van de Koninklijke Nederlandsche Marine, die voor het verrichten van herstellingswerk zaamheden binnendoor van IJmuiden naar Den Helder voer, is ter hoogte van het zgn. eiland in het Noordhollandsch kanaal te Alkmaar door het schuren van het ijs lek geslagen. De Alkmaarsche brandweer rukte met een motorspuit uit om bij het leegpompen van het hout^| vaartuig helpen. Inmiddels waren tv^ sleepbooten, één uit IJmuiden en één uit Den Helder gearriveerd om het schip naar de plaats van bestemming te sleepen. Bij St. Maar- tensvlotbrug begon de mijnenveger echter in nog heviger mate water te maken. Men heeft daarna pompen aan boord gebracht. Al pompende is het vaartuig naar Den Helder opgestoomd. In Haarlem moesten radio's het ontgelden Men zal zich herinneren, dat de Haar lemsche politie in November van het vorig jaar door de oplettendheid van een tram bestuurder in Amsterdam een tweetal leden van de hoofdstedelijke ónderwereld kon arresteeren, dat even te voren in Haarlem en omgeving een aantal radio toestellen had gestolen. Donderdag moesten de betrokken 25- jarige zwervende koopman G. X. en zijn even oude collega W. v. d. K. zich voor de Haarlemsche arrondissementsrechtbank verantwoorden voor de diefstallen, die zij tezamen in den nacht van den 18en No vember in Heemstede en Haarlem pleeg den. De buit bestond toen uit drie radio's, die X. door inbraak ontvreemdde, terwijl v. d. K. op den uitkijk stond. Het strafblad van den eersten was overladen met delic ten, waarvoor hij in Arnhem reeds een straf van 5 jaar te incasseeren kreeg. El ders in den lande, in Oegstgeest, Utrecht, Zeist en Amersfoort, maakt X. zich even eens schuldig aan grootere en kleinere diefstallen, die nog op berechting wach ten. Al met al vermeldde het zondenregis- ter een 100-tal diefstallen. Mr. B. v. d. Burg, de Haarlemsche Officier van Justitie eischte tegen dezen „gewoontemisdadiger", zooals hij hem noemde, 3 jaar met aftrek voor de in het arrondissement Haarlem gepleegde feiten. Mr. Ligtenstein, de verdediger, zag geen eind aan verdachte's verblijf in de ge vangenis en vroeg om eehige verzachting. De tweede beklaagde, die aan den kóst trachtte te komen door het verkoopen van brandhout, is tweemaal met X. „op stap geweest", toen dit niet genoeg opbracht, maar de officier vond hem toch wel „een Als parachutiste naar ons land ander type" dan zijn mede-verdachte en eischte 1V2 jaar met aftrek. Mr. v. Löben Seis Jr. wees in zijn plei dooi op de deplorabele gezinsomstandig heden van zijn cliënt, die hem tot de mede plichtigheid brachten en Vroeg eveneens om clementie. Op den 3Óen Januari zal de rechtbank vonnis wijzen. Postbesteller bestal pater Henri de Greeve. Verder stond terecht de 44-jarige PTT- besteller J. W. P., die verleden jaar ver scheidene brieven aan pater Henri de Greeve van hun geldelijken inhoud ont deed en zoo een „spaarpotje" van onge veer f 600 wist te kweeken. Hij legde het, volgens zijn eigen verklaring, handig aan, door zilverbonnen van f 2.50 door papier tje» van een gulden te vei-vangen, maar tenslotte werd hij toch betrapt door een wachtmeester van de Rijkspolitie. Uit hoofde van de generale preventie wilde mr. v. d. Burg dezen verdachte een flinke straf opleggen: hij eischte 8 maanden met aftrek, waarop mr. S. v. d. Wall op i'or- meele gronden de tenlastelegging aanviel, die volgens hem niet ontvankelijk ver klaard mocht worden. Voorts bleek, vol gens den advocaat, uit het reclasseeriaxgs- rapport, dat zijn cliënt nog niet alle kan sen op een normaal leven verspeeld had. Ook hier zal de uitspraak over twee weken volgen. Ook dit jaar gerepatrieerden in „De Schelp" te Zandvoort? Het vacanüeoord „Zomers Buiten", thans „De Schelp", is tot het aanstaande voorjaar ver huurd voor de huisvesting van Indische gere patrieerden. Er worden thans onderhandelingen met het D. B. V. O. gevoerd, om deze inrichting nog langer voor dit doel beschikbaar te stellen. Op Zaterdag 18 Januari wordt de Medal of Freedom", een onderscheiding die de Amerikaansche regeering heel't ingesteld voor niet-Amerikanen, die zich bijzonder verdienstelijk gemaakt hebben met het verleenen van hulp aan neex-geschoten ge allieerde piloten op bezet gebied, door den Amerikaanschen militairen attaché, Kol. Johnson te Maastricht onder andere uitge reikt aan Beatrix Terwindt, hoofdstewar dess bij de K.L.M. De thans 31-jarige Beatrix Terwindt kwam in 1937 bij de K.L.M. waar zij, in Maart van dat jaar, als stewardess in dienst kwam- Bij het uitbreken van den oorlog werd zij, zooals vele andeven, op wachtgeld gesteld; eenigen tijd later nam zij nog gedurende enkele maanden de func tie waar van secretaresse van den heer Par- mentier. In November 1941 werd zij se cretaresse vai den heer Fuchs, hoofd van het Vliegbedrijf. Op 18 Maart 1942 kreeg mej. Terwindt als lid van de verzetsbeweging, de op dracht om een Nedei-landschen cadet naar Zwitserland te bi-engen. Hiertoe reisde zij eei-st per trein naar de Belgische gi-ens. Daarna werden groote afstanden te voet afgelegd. Zij had geen papieren, alleen adressen van enkële vertrouwden. Het passeeren van de Belgische grens ging te gen alle verwachting in zeer vlot, en via het onbezette deel vaix Frankrijk wist ze na een tocht, die acht dagen duurde, Zwit serland te bereiken. Maar, doordat ze geen papieren had, wex-d ze onmiddellijk na haar aankomst in Zwitserland, gevangen geno men, een gevangenschap, die drie weken duux'de. De Zwitsex-s organiseex-den van tijd tot tijd „convooien" naar Spanje en met het laatste convooi (begin Juli) gelukte het mej. Terwindt om, vooi-zien van de noo- dige identiteitspapiex-en, mee te komen. Uit Spanje zou ze dan per boot naar Ame rika vertrekken, maar ze wilde naar En geland, omdat ze dan niet zoo ver van Ne derland was. Daarom reisde ze naar Lissa bon, waar juist een KXi.M.-machine land de- (Gezagvoerders Evei-t van Dijk er Tepas). Parmentier bracht haar toen met dit vliegtuig naar Exxgeland, waar Trix eerst drie dagen in Engelsclxe en vervol gens in Nederlandsche politieke quaran tainekampen kwam. Dit duurde echter niet lang. Mej. Terwindt kwam in Engelschen dienst als cadet-officier bij „first aid nursery yeomanry". Hier onderging zij een uiterst zwax-e tx-aining, waarbij zij onder andere driemaal als parachutisten oefensprongen maakte. Gevangen in Nederland. Toen deze opleiding (zij was de eerste Nedex-landsche vrouw, die deze ontving) voltooid was, kx-eeg mej. Terwindt opdracht Pm in den nacht van 13 op 14 Februari 1943 boven Drenthe omlaag te spx-ingen, met de belangrijke taak: een nieuwe ontsnappings- lijn voor geallieex'de piloten op te bouwen. Juist in deze dagen was de situatie voor dergelijk werk door den juist op Rauter gepleegden aanslag, zeer gevaarlijk. Het „ontvangstcomité", dat haai-, zooals afge sproken was, zou ontvangen, bracht haar IIaar een schuur, waar zij opgewacht wérd door.... Duitschers. Mej. Terwindt was in handen van verraders gevallen. Zij werd onmiddellijk naar het hoofdkwartier van de Gestapo vei-voex-d, waar zij vief dagen bleef. Hiermede begon een tijd van ellen de en onzekexixeid. Tot 8 Mei 1944 zat zij in een cel van de S.D.-gevangenls te Haren, van daar twee dagen naar Scheveningen en op 10 Mei werd ze naar het concentratiekamp 1 voor vrouwen. Rav.ensbrück", getransporteerd. In dit kamp werd zij voor de buitenwex-eld als „oveiieden" opgegeven, maar in wer kelijkheid werden hier de gevangenen voor uitwisseliixg „bewaard". Eind Februari 1945 werd mej. Temvindt naar Mauthausen (Oostenrijk) ovex-ge- bracht. Het Internationale Roode Kruis bevrijdde haar hier op 25 April. In Sankt- Gallen (Zwitsei'land) moest Trix zes we ken in een hospitaal worden opgenomen, want het verblijf in Rampen en gevange nissen had natuurlijk zjjn ongunstigen in vloed doen gelden. Nadat ze weer eenigs- zins hersteld was, ging mej. Terwindt te rug naar Engeland om x-apport uit te bren gen. Op 7 Jan. 1946 reisde ze weer terug naar Nederland, waar ze opnieuw bij de K.L-M. in dienst trad, ditmaal als hoofd- stewardess. AMERIKAANSCHE VISCHVANGST BENEDEN HET GEMIDDELDE. De Amerikaansche vischvangst gedu rende 1946 beRep in totaal 1.900.000.000 kg, waarvan ongeveer een kwart bestond uit de bekende kleine „menhaden" (familie van den haring, welke voornamelijk wordt gevonden in de Atlantische waterenDeze visch wordt hoofdzakelijk gebruikt voor vischmeel en olie. De totale vangst bleef beneden het ge middelde, doch de vangsten aan tonijn en menhaden beliepen een record. Aan den anderen kant waren de vangsten van zalm en pilchard (haring) zeer kleinx. De pil chard visseherij bracht 223.000 kilogram aan land, ongeveer de helft van de vangst van het jaar tevoren. Korfbal Programma voor Zondag Het programma van den Kon. Ned. Korfbal- bond voor Zondag luidt: Eerste klasse: DEDSwlft; Blauw Wit—Archi pel; Rohda—Samos; SVK—Oosterkwarller^ Tweede klasse: Actief— Archipel 2: ZKV— KZ 2; DTV 2—Oosterpark. 10 uur. Tweede klasse B: DED 2—SVK 2, 12 uur; Indo —Amsterdam Zuid: Swift 2—ZKV 2, 12 uur. Derde klasse D: Victoria—Aurora 2, 12 uur. In den Haarlemschen Korfbalbond worden gespeeld: Eerste klasse: O'kwartler 3—Oosthoek l; SV 2 —Aurora 3. Tweede klasse: SV 3B—Haarlem 2; Aurora 4—Watervliet 3; O'kwartler 4—SV 3A; Nieuw Flora 2Onder Ons. Derde klasse: Oost hoek 2—Animo Ready 2; Aurora 5—Animo Ready 3; Aurora 6—Watervliet 4, Australië was opgetogen over Willem Noske De Nederlandsche violist, Willem Noske, die thans een tournée door Australië maakt, hecht ginds de eene trofee na de andere aan zijn vaandel. De muziekrecensenten zijn het er unaniem over eens. dat deze begaafde Ha genaar tot de grootmeesters op de viool ge rekend mag worden. Het hoogtepunt van de reeks van tien concerten, die hij in de groote steden van Australië onder auspiciën van de „Australian Broadcasting Company" gaf, werd gevormd door de uitvoering van 19 December in Sydney, waar Noske onder meer het concertstuk voor viool en orkest van den Nederlandschen componist Robert de Roos introduceerde. Wegens te korte repetities met de Australische pianisten kon Willem Noske geen gevolg geven aan zijn wensch, om een grooter aantal nieuwe Nederlandsche werken aan de andere zijde van den aardbol bekendheid te geven. Tijdens de tallooze Interviews, die hem werden afgenomen en ook in een radiocause rie heeft hij echter veel weten te vertellen over zijn land en zijn volk. De warme be langstelling, die er voor de belevenissen in de lage landen tijdens de bezettingsjaren ook in Australië bestaat, gaf Noske gelegenheid, te vertellen van dezen benarden tijd. waarin het muziekleven in stilte den bezetter trot seerde. Zwemmen „De Waterratten" 25 jaar ,,De Waterrat", het orgaan van' de Haarlem sche Zwem- en Poloclub „De Waterratten" ver meldt bijzonderheden over de viering van het 25-jarig bestaan. Op 22 Juli wordt een feestver- gadering met oudejaarsavondviering gehouden en kort daarop kunnen niet-leden van zwemver- eenigingen deelnemen aan een volkszwemfeest. De verdere feestelijkheden worden eenige maan den later gehouden. Het programma luidt: 13 en 14 September Internationale zwem- en polowed strijden; 20 September receptie, gevolgd door een maaltijd; 4 October feest voor adspiranten; 19 October onderlinge zwemwedstrijden; 15 No vember feestavond in het Concertgebouw. Willem Nfoke. De zelfde maatschappij, die de thans bijna geëindigde tournée organiseerde, heeft plan nen, om den Nederlandschen violist in Augustus, wanneer in Australië het winter seizoen begint, voor een nog uitgebreider rondreis te vragen; dan zal ook Nieuw Zee land bezocht worden Na een afwezigheid van vijf maanden wordt Noske tegen het einde van deze maand in ons land terug verwacht; begin Februari gaat hij naar Oostenrijk, om er onder meer met de ..Wiener Symphoniker" te concerteeren en een x-ecital tezamen met den vroegeren begeleider van Pablo Casals, Prof. Schulhoff, staat eveneens op het programma. Geduren de de maand April zal de violist in eigen land een serie uitvoeringen geven. Eerste voetbal-Zóndag in het nieuwe jaar Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal er Zondag a.s, voor het eerst in 1947 weer voor de competitie gevoetbald worden. Iin. ons nummer van Donderdag 2 Januari be spraken wij de ontmoetingen, welke nu Zondag a.s. gespeeld worden doch die oorspronkelijk voor 5 Januari waren vast gesteld reeds. Hoe staan de kansen van de elftallen, welke in de verschillende reserve klassen spelen? Stormvogels 2 boekte in 10 wed strijden 9 winstpunten, V.S.V. 2 in even zoovele wedstrijden 8. Bang voor de on derste plaats behoeven onze reserve 2de klassers niet te wezen, want RCH 2 heeft nog slechts 3 punten, doch de bovenste plaats is ook niet voor hen weggelegd, want EDO 2 heeft reeds 16 winstpunten. Zon dag speelt Stormvogels tegen RCH 2 en legt waarschijnlijk op beide punten beslag, VSV 2 wordt tegen Ajax 3 hoogsten eén punt rijker. Velsen 2 maakt een mooie kans op de bovenste plaats. Men oordeele: Velsen 2 10 Zandv.meeuwen 2 10 Vole wijekers 3 10 jesp. gew. 9 gel. verl. p. 0 19 2 16 2 16 In het postkantoortje tegenover het Paleis Soestdijk is in afwachting van de blijde gebeurtenis een telex-apparaat geplaatst. VSV 3 met eveneens 4 verliespunten, doch met één minder gespeelde wedstrijd dan Zandvoort en Volewijckers, heeft ze ker tot nu toe in haar nieuwe omgeving geen slecht figuur geslagen, beter dain Kennemers 2, dat reeds 13 verliespunten heeft. Velsen 2VSV 3 wordt Zondag zeker een spannende ontmoeting. Wij houden het echter op Velsen. Aanvankelijk hadden wij nog al moed op Kennemers 3 en tenslotte zijn 14 pun ten uit 10 wedstrijden ook geen slecht resultaat, doch HBC staat er met 18 pun ten uit 10 wedstrijden toch nog heel wat beter voor. Van Schinkelhaven 2 zullen de Wijkers Zondag wel weer winnen. FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson 27) Wat moet dat beteekenen?. wilde de oudere vrouw weten. U mag toch niet opstaan.... voordat.... Alstublieft, zuster, luistert u even naar mij. Ik raapte al mijn krachten bij een. Dooreen auto-ongeluk werd ik vanmiddag gewond en hierheen ge bracht. Daar ben ik zeer dankbaar voor. Maar het is van het grootste belang, dat ik nu kan weggaan. Van het grootste be lang. Ik ben, zooals u misschien weet, in dienst van de Admiraliteitik heb een belangrijke mededeeling door te ge venen.we zijn in oorlog. Mijn bewustzijn verliet mij weer en ik zocht krampachtig naar de volgende woor den, die bovendien een steekhoudend ar gument moesten vormen. Dat bericht kan van hieruit verzon den, worden, zei de zuster. Als u wilt, kunnen wij telefoneeren en zeggen, dat u een ongeluk heeft gehad. Dat gaat juist nietstreng ver trouwelijk, er mag niets over opgeschre ven worden. Het is oorlogIk had weer een paar woorden te pakken: en u zult een soldaat vanwege een onbenullige verwonding toch niet willen beletten zijn plicht te doen, nietwaar? Aan de uitdrukking van haar oogen zag ik, dat zij aarzelde. U hebt een hersen schudding gehad. Als de dokter zegt Dat is al voorbij. Ik ben alleen nog een beetje duizelig. Helpt u mij even aan- kleeden.mijn tasch en mijn horloge. Zij haalde haar schouders op. Nu, heel goed, meneer, als u het persé wilt. Wij mogen tenslotte, zooals u het uitdrukt, den oorlog niets in den weg leggen. Ik zal u een zuster meegeven. Dat zou heel ex-g vriendelijk van u zijn. Wat begon ik daar? Geen van deze zusters mocht op een of andex-e manier den heelen weg naar Lorenzo met mij af leggen. Maar ik hield mij kalm en ging voort mij met onhandige haast aan te kleeden. Het was al over zessen en er mocht geen tijd verloren gaan. Mis schienlean .ik wat te drinken krijgen? Het gevoel van misselijkheid en duizelig heid kwam weer terug. Het water, dat mij wex-d gereikt, bracht me weer een beetje tot mijzelf. Toen mijn horloge mij werd gebracht, begon ik me nog meer te haasten. Het stond al op twin tig minuten over zes. De formaliteiten bij het vei-laten van het ziekenhuis verslonden opnieuw kost bare minuten en het moest zeker al over half zeven zijn, toen ik op den drempel van het ziekenhuis stond en zwakjes het gezelschap van een zuster van de hand wees. Men bood mij aan, een.huurauto te bestellen, maar ook dat sloeg ik af, daar ik wist, dat de afstand niet groot was en ik vreesde dat er nog meer- tijd door ver loren zou gaan. De buitenlucht zou mij kracht genoeg geven. De zon was al een tijdje ondex-gegaan, en het werd schemerig. Ik sloeg de Via Ospedale. in Het avondlijk verkeer had zijn hoogtepunt bereikt, de menschen haastten zich naar huis, om het onaan gename van de verduistering zoo spoedig mogelijk achter zich te laten. Mijn .hoofd werkte nog altijd niet nor maal. Ik kon geen samenhangende gedach ten vormen. Ik liep tegen iemand op en verontschuldigde mij. Hij staarde mij aan. Ik verbaasde mij alleen maar, waarom hij dat deed. Ook andere ménschen keken mij ver stom na. Pas na'een tijd herinnerde ik mij het verband om mijn hoofd, dat door mijn vilten hoed niet geheel bedekt was. Af en toe wist ik niet eens goed, waar om ik zoo'n haast had en waarom ik eigen lijk naar Lorenzo e Societa wilde. Ik wist alleen, dat ik eenvoudig moest en dat ik er bijna niet toe in staat was. Bij de Piazza San Stefano stond het ver keer plotseling stil. I'k leunde tegen een lantaarnpaal, duizelig en slap. Mijn ach terhoofd scheen een groote muil te zijn, die vol welbehagen de koude lucht inzoog. Ik knarste op de tandexi, wilde voor geen px-ijs ter wfereld mijn bewustzijn verliezen. Bent u ziek, signore? Een man stond stil en keek mij bezorgd aan. Gaat u een beetje daar in de kei-k zitten, om xxit te rusten. Het is niets, zei ik, een beetje on passelijk. Hebt ueen sigaret voor mij? Hij gaf er mij een. Ik bedankte hem en trok er even aan. Er bleven ook al andere menschen staan. Ik moest verder zien te komen, als ik geen oploop0 wilde veroor zaken. Ik dankte den man voor zijn vrien delijkheid en liep verder. Voor de Via Beccari bleef ik staan, liet mijn sigaret vallen, maar durfde haar niet op te rapen. Het werd snel donker. Naast mij stopte een auto. Taxi, sig- noi-e? Ja, dat was het. Dat was een prachtige oplossing! Anders zou ik zeker te laat ko men. Toen ik mijn hand op de kruk van het portier legde, aarzelde ik opeens. Den laatsten keer, dat ik in een taxi was ge stapt, was er iets misgeloopen. Wat was het toch ook weer geweest? Ik concen treerde mijn gedachte en poogde het mij te herinneren. Het kwam mij plotseling weer voor den geest. Ik trok mijn hand terug. De auto deinde akelig heen en weer. Een hand gx-eep mij bij den arm. U deed er beter aan, in te stappen. Het was de groote, donkere man met het dikke, zelfgenoegzame gezicht. Ik voelde iets tegen mijn zijde stooten. Toen ik mijin mond opendeed, wex-d die door een hand dichtgehouden. Op dat oogenbïik lieten mijn knieën mij volko men in den steek en door mijn eigen ge wicht, dat opeens geen steun meer had, glipte ik xxit'de handen, die mij vasthiel den. Ik viel languit op het plaveisel, met een doffen bons. Een vrouw, die het ge zien had, schreeuwde van schrik. Ook ik begon te schreeuwen. De auto reed snel weg. Nu ontstond er een oploop. Ik lag op de straat en steunde en hapte naar lucht. Er kwam een agent aan. Ze hadden rxizie om een taxi, ver klaarde de vrouw, die geschreeuwd had. Ik zag ze vechten en die man hier viel op den grond. Hij is gewond! Hij gaat dood! Wat was er aan de hand? Waarom is die auto doorgereden? Ik werd overeind geholpen. Ik was zeer verbaasd, dat ik kon staan. Er kwamen stemmen en gezichten op mij af. Het is niet de moeite waard, zei ik tegen den agent. Het is precies zooals die dame hier zegt. Die man beweerde, dat hij den wagen het eerst aangehouden had. Hij gaf mij een stomp en daardoor viel ikLk kom pas uit het ziekenhuis, ik ben gewond bij den bomaanval van vannacht. De toeschouweirs mompelden mede lijdend. Waai- zit die vent? vroeg de politie agent. Welken kant is hij opgegaan? Niemand kon het zeggen. Misschien is hij met die taxi gegaan. U deed verstandiger er ook een te nemen. Wilt u een aanklacht indienen? Nee, nee, dat is heelemaal niet noo dig. Die man was alleen maar uit zijn hu meur. Het was een beetje moeilijk om een andere taxi te krijgen. Zij mochten name lijk niet zonder passagiers rondrijden. Eindelijk dook er een op. Men hielp mij instappen en in het schemex-donker van den wagen verloor ik voor korten tijd het bewustzijn van het gevaax-, waarin ik vex-keerde. Als ik maar een druppel water had kunnen drinken! De motor van de auto zoemde mij in mijn hoofd. Waar wilt u eigenlijk Jxeen?, vroeg de agent nu al voor de tweede maaL Lorenzo Cie, Via Monte Rosa 11. Ik stootte de woorden uit als een pape gaai, die ze van bulten heeft geleerd. Het portier sloeg dicht. Grijze straten en lich ten flitsten voorbij. Als dit de verkeerde auto was, dan was het afgeloopen met mij. Het was immers best mogelijk, dat de chauffeur alleen maar een blokje omge reden had. Ik ging overeind zitten. Van de hotels bij de Corso Vittoi'io Emanuele was niets te zien. Het was toch niet ver daarheen. Ik hoorde het gebel van trams. Het was donker. Getoeter van claxons. Misschien was nu het einde nabij. Neen nog niet heelemaaL De auto hield stil. De chauffeur stapte uit een opende het portier. Kijkt u eens! Lorenzo en Co. Dat is acht lire. Ik betaalde den man, voordat ik uit stapte. De straat was rustiger dan ik had verwacht. Maar de man had mij ongetwij feld naar het goede adres gereden. Boven de deur van een winkel las ik den naam in vergulde letters. De avondlucht scheen mij ditmaal wer kelijk te verfrisschen. Ik keek achter mij in de straat, die wij ingereden waren en zag een andere taxi, die langzaam nader bij kwam. Ze hadden het dxxs nog niet op gegeven! Ik hoopte alleen nog maar, dat de voorbereidingen voor mijn veiligheid al mijn inspanning beloonen zouden. Ik hoopte nog meer, dat er nu geen groote inspanning meer van mij verlangd zou wox-den om mijn vluchtplaats te bereiken. Alles, wat ik nog wenschte, waswa ter. En dan alleen nog maar slapen. Ik keerde mij om en ging met vasten tred op de winkeldeur af. Maar de winkel was gesloten. HOOFDSTUK XIII. Van de vele onaangename en uitex'st critieke momenten op dezen langen dag was dit het verschrikkelijkste. Daar stond ik, alleen in de Via Monte Rosa, verlaten en ziek, vóór mijn laatste toevluchtsoord, en dat was voor mij gesloten. Ik was volkomen vertwijfeld, voelde mij in een val geloopen exx absoluut mach teloos. Het werd donker op straat en mijn schuilplaats was op slot. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3