IJmuider Courant Oorlogserfenis doodt 16 menschen Onontplofte granaten liggen overal verspreid Auriol geeft opdracht aan Socialistisch kabinetsformateur Havenarbeiders en vischknechts bespreken hun moeilijkheden Nederlandsche regeering ontvangt uitnoodiging voor Londen (61e Jaargang No. 18536 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 18 Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4.Franco per post 4.50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Hevige ontploffing bij kruitfabriek in Muiden Vrijdagmiddag even na één uur heeft zich op het terrein van de kruitfabriek „De Krijgsman" te Muiden een enorme explosie voorgedaan, waarbij zestien dooden te betreuren zijn. Een opruimingsploeg van den Mijnenopruimingsdienst uit Leiden was juist aangeko men met drie vrachtwagens, ieder beladen met vijf ton Duitsche granaten, die in IJmuiden in bunkers opgeslagen hadden gelegen. Naar alle waarschijnlijkheid is tengevolge van een onvoorzichtigheid bij het uitladen een projectiel ontploft met zooveel kracht, dat de eerste auto opgenomen en in de Muidertrekvaart geslingerd werd. De dertien militairen, die bij het uitladen hielpen, werden allen gedood. De chauffeur, die zich juist even verwijderd had, bleef ongedeerd. Twee arbeiders van de springstoffenfabriek, die juist passeerden, kwamen eveneens om het leven. Een derde arbeider wordt nog vermist. In Muiden ontstond door den luchtdruk en door granaatscherven groote schade. Geen huis in het stadje, dat geen kapotte ruiten heeft. Hier en daar is het noodïg gebleken binnenmuren af te breken of dakpannen te verwijderen. Tot in Amersfoort werd glasschadegeconstateerd. Van de opruimingsploeg van zestien man zijn er dertien bij de ontploffing gedood. Elf lijken zijn thans geborgen; naar de andere twee wordt nog gedregd in de trekvaart, waar men ook het stoffelijk overschot van den derden vermisten arbeider hoopt te vinden. Na het ongeluk zijn de geneeskundige diensten van Bussum en Weesp onmiddellijk uitgerukt, terwijl ook de G.G.D. uit Amsterdam spoedig arriveerde. Soldaten uit het doorgangskamp te Muiden werden eveneens bij het bergingswerk betrokken. De Commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, die zich naar de plaats van de ramp begeven had, heeft onmid dellijk alle mogelijke hulp toegezegd bij het verhelpen van de schade, die, naar geschat wordt, reeds eenige tonnen bedraagt. Het is alsof Muiden gebombardeerd is (Van een specialen verslaggever) De waarschuwing „Let U op de grana ten, die hier overal verspreid liggen," die wij bij het inslaan van den ouden Muider- straatweg van de militairen, die het terrein hadden afgezet meekregen, bleek niet overbodig te zijn, want al spoedig moesten wij voor een vervaarlijk geel projectiel, dat midden op den weg lag te dommelen, uitwijken. Nog even verder en we moesten het doorrijden opgeven, want hier was de geheele omgeving met granaten in allerlei soort en afmeting bezaaid. Een zolder schuit, die dwars over de vaart lag, die den tveg van het terrein van de springstoffen fabriek scheidt, was tot brug geïmprovi seerd en aan den overkant liep een groepje militaire autoriteiten discussieerend rond twee enorrrte kraters van vijftig meter middellijn, terwijl zij angstvallig veilige plekken tusschen de her- en derwaarts lig gende projectielen zochten. Het eerste gat wees de plek aan, waar de vrachtauto gestaan had met zijn ge vaarlijke lading van vier tot vijf ton springstoffen. Het tweede bevatte de res ten van een kleine opslagplaats v^n de kruitfabriek, die een inhoud van 500 kg munitie borg. De directeur van de fabriek, dr. ir. H. J. L. Donker, vertelde ons dat de soldaten van den Mijnen Opruimingsdienst uit Lei den een paar vrachtautos met Duitsche munitie, die in bunkers te IJmuiden opge slagen had gelegen, naar Muiden hadden gebracht, waar deze gedemonteerd "zou worden. De bruikbare onderdeelen komen dan weer ten goede aan de Nederlandsche Industrie. Volgens hem waren de jongens reeds begonnen met het afladen van de granaten, toen er nog geen personeel van de fabriek aanwezig was, De schafttijd was juist om en de arbeiders keerden naar hun werk terug. Vandaar, dat er ook dooden onder het fabriekspersoneel zijn. Dat wa ren menschen, die juist van huis kwamen en langs de vrachtauto liepen. Volgens den heer Donker moet er een onvoorzichtigheid begaan zijn, terwijl de explosie tevens zoo dicht bij de opslag plaats van zijn fabriek heeft plaats gevon den, dat ook deze in de lucht is gevlogen. Wij vernemen verder, dat het vrij ab normaal is, dat een explosie van het ééne projectiel zich meedeelt aan het andere. Dat wordt trouwens wel bewezen door het onnoemelijke aantal granaten, dat hier ver spreid ligt en die alle uit de ontplofte vrachtauto afkomstig zijn. Ook de drie andere militaire auto's, alle eveneens met vijf ton aan springstoffen, staan nog onge rept langs den weg, alsof niet op enkele meters afstAid de ontembare kracht van het kruit dood en verderf heeft gezaaid. De wagen zelf is aan de overzijde van de vijftien meter breede vaart terecht geko men en alleen een paar wrakstukken ste ken boven het watervlak uit. De andere trucks wei-den slechts licht beschadigd. Trieste stemming in vredig landschap. Het geheele Hollandsche landschap ademt vrede en rust. Een verre fabrieks- fluit schijnt de schrijnende gevoelens te willen vertolken van degenen, die hier loo- pen, onmachtig om iets te veranderen aan de grillen van het noodlot. Bij de ophaalbrug, die den weg met 't dorp verbindt, staat een grauwe massa Mui- denaren. Zij wachten daar al uren lang op nader nieuws. Nog worden twee mili tairen vermist. Maar waar zal men ze zoeken? „Ze werden vele meters weggeslingerd", zegt achter ons een oude sergeant van een hulpploeg uit Leiden. „De nienschen kwamen met de afgerukte ledematen hier bij ons en vele slachtoffers waren zoo ver minkt, dat zij, die toch dagelijks met hen omgingen, ze niet eens herkenden. Enkele, die licht gewond bleken te zijn, werden in het kanaal geworpen, waar zij jammerlijk verdronken, omdat zij geeen kans zagen te zwemmen. Wie weet of de vermisten niet onder de onderdeelen van de auto zijn geraakt". „Och meneer, je moet geluk 'hebben", antwoordt hij op onze vraag of rampen als deze nu normaal zijn te noemen of niet. Kort gelederr heeft hij nog een „misstap" begaan bij. het demonteeren van een VI in den achterhoek, maar het liep gelukkig goed af. En in Asten haalde hij onlangs nog anderhalf ton munitie tusschen de pla fonds vandaan, die de jeugd daar verstopt had. „Ja, je moet geluk hebben". Hü had geluk. Eén heeft er geluk gehad van deze ploeg van jonge kerels. Dat was de chauffeur. Terwijl zijn kameraden schertsend en flui tend elkaar de altijd dreigende, doodelijke gestroomlijnde voorwerpen overgaven, moest hij zich even verwijderen. Even slechts, vijf minuten maar, en daaraan dankt hij het leven, al zit hij nu verslagen in de cantine van de kruitfabriek, met de leden van de hulpploeg om zich heen. Al lemaal jonge menschen nog. Dé wacht meester heeft zijn bezinning al weer terug. Hij roept een paar soldaten bij zich en be veelt: „Jullie gaan naar Leiden en komt morgen met honderd blokken trotyl, oen duizend slagpijpen en honderd meter vuur- koord terug. En zeg tegen moeder-de- vrouw, dat zp de flesschen voor den ver jaardag nog maar drie dagen in den kelder houdt, want die hebben we hier wel noo- dig voor het opruimen van dien Duitschen rommel". Het schemert al; vandaag kan er niet meer gewerkt en gezocht worden. Morgen zal de Mijnenopruimingsdienst met haar luguberen arbeid verder gaan. De ravage te Muiden. Op onzen terugweg komen wij door Muiden, dat er uit ziet alsof het zoojuist een bombardement heeft doorstaan, waar bij alleen de ruiten verbrijzeld zijn. Hier en daar gaapt een groot gat in een dak. Daar is een granaat doorgeslagen, die nu, onontploft, op den zoldervals een stille bedreiging na zijn- luchtreis ligt uit te rusten. De bewoners zijn niet te bewegen met dit tuig den nacht door te brengen. De leerlingen van een christelijke school zijn aan den dood ontsnapt. Een half uur nadat de lessen geëindigd waren, stortte liet plafond omlaag. De Koningin betuigt haar deelneming. H.M. de Koningin heeft haar adjudant, kapitein J. C. Biihrman hedenmorgen op dracht gegeven het volgende telegram aan den burgemeester van het zwaar getrof fen plaatsje Muiden te versturen: „Zeer getroffen door de ramp,'die giste ren in uw gemeente heeft plaats gevonden, draagt Hare Majesteit mij op U en Uw ge meente IJaar hartelijke deelneming te be tuigen en in het bijzonder de familie der slachtoffers haar blijk van medeleven over te brengen". Muiden had zich juist hersteld Muiden had zich juist hersteld van de gevolgen van de explosie van bijna twee jaar geledentoen de Duitschers de groote sluis opbliezen. In 1S83 en 1923 kwajncn ook reeds ont ploffingen in de kruitfabriek voor. De wederopbouw is reeds ingeschakeld om het materiaal te leveren, dat bij de repa ratie van de beschadigde woningen noodig is. Ontploffing in vuilnisauto Vrijdagochtend werden de arbeiders op het terrein van de centrale werkplaatsen en garage van de stadsreiniging aan de Bilderdijkkade te Amsterdam opgeschrikt door een hevige explosie met een daarop- volgenden regen van glasscherven. Even te voren was een vuilni: auto, die in de Kin kerstraat het huisvuil had opgehaald, met een rookende achterbak komen binnen rijden. De chauffeur deelde den opzichter mede, dat er iets in de achterbak brandde en dat hij duidelijk een carbidlucht kon waarnemen. Uit voorzorg voor brand werd de wagen in het spoelhuis gereden. Men wilde water in de achterbak spuiten en had reeds de drie kleppen boven den achterkant, waar het vuil uit de emmers in wordt gestort opgeschoven.. Een arbeider stond reeds met een slang klaar toen met een enorme knal het gevormde gas explodeerde. De wahden en het dak van de bak scheurden open, waardoor de man een lading bran dend vuil in zijn gezicht kreeg. Ook tal rijke ruiten van het spoelhuis sprongen. De gewonde arbeider werd onmiddellijk naar de eerste hulppost op het terrein ge bracht. Hij had asch in zijn oogen gekre gen en werd per G.G.D. voor verdere be handeling naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. Verwikkelingen in Spanje verwacht Drie vertegenwoordigers der Cataloni- sche socialistische partij, die onlangs in het geheim de Fransch-Spaansche grens zijn gepasseerd, hebben de spoedige vorming van een voorloopige democratische Spaan- sche verzetsregeering binnen Spanje voor speld. Tevens zou Giral's republikeinsche regeering in ballingschap spoedig daarop worden ontbonden. Bovenste foto: Kolonel M. M. Odé van den Mijnenopruimingsdienst neemt de ver woestingen in oogenschouw. Onderste foto: De resten van de vernielde vrachtauto kwamen in de Muidervaart terecht. Nenni afgetreden De Italiaansche minister van Buiten- landsche Zaken, Pietro Nenni, heeft zyn ontslag ingediend. Nenni weigerde eenige verklaring aan de pers te geven over zijn ontslag. Men weet echter, aldus A.F.P., dat Nenni's partij niet zal toestaan dat een harer vertegenwoordi gers het vredesverdrag teekent. Het is te vens bekend dat Nenni zich uitsluitend met de partij wil bezighouden. Men weet niet of het ontslag van Nenni ook het ontslag van de andere socialistische ministers met zich zal brengen. De toestand zal door de partijleiding worden overwogen. De Gasperi heeft Saragat, den leider van de nieuwe socialistische partij, bij zich ont boden. Volgens een officieel vanwege den Ita- liaanschen eersten minister uitgegeven communiqué heeft Nenni met den eersten minister de Gasperi van gedachten gewis seld ovter de internationale en de binnen- landsche politieke situatie. Nenni heeft de Gasperi er van op de hoogte gesteld, dat hij aan de socialistische partij en de socia listische parlementsfractie zijn verlangen kenbaar zal maken om af te treden zonder een regeeringscrisis te veroorzaken. Tijdens het eerder gemelde onderhoud van de Gasperi met Saragat is volgens een mededeeling van laatstgenoemde aan de pers de kwestie van het bijeenroepen van de constitueerende vergadering besproken. In gezaghebbende kringen is men van mee ning. dat Saraga voorzitter der vergadering zal blijven, zoolang er nog geen plaatsver vanger is gekozen. Het woord is aan. La Rochefoucauld: Weinig dingen zijn op zich zelf onmogelijk; de toewijding om ze te bereiken ontbreekt ons meer dan de middelen. Engelscke vliegtuigen en onderdeelen voor Nederland In den vorm van een witboek is in Lon den gepubliceerd de tekst van een Britsch- Nederlandsche overeenkomst, geteekend te Londen op 4 December 1946, betreffende de levering vaneen zekere hoeveelheid vliegtuigen en vliegtuigonderdeelen aan Nederland. De overeenkomst bepaalt, dat Nederland 1.800.000 pond sterling zal betalen voor het gedeelte der goederen, dat niet reeds is al- geleverd in het kader van de wederzijdsche nulpverleening. Te bevoegder plaatse in Den Haag ver neemt A.N.P., dat het materiaal in kwestie bestemd is voor de opleiding van vliegend en grondpersoneel van- marine en land macht. De opleiding dezer beide onderdee len geschiedt gezamenlijk ter besparing van kosten, onder verantwoordelijkheid van het directoraat luchtstrijdkrachten. De Britsch-Nederlandsche overeenkomst loopt over dr?e jaar. Voortzetting van Blum's politiek De Fransche president Vincent Auriol heeft den socialist Paul Ramadier opgedra gen een regeering te vormen. Ramadier is 58 jaar en komt uit La Ro- chelle in West-Frankrijk. Hij was oor spronkelijk advocaat en deed in 1928 zijn intrede in de politiek, toen hij als socialis tisch afgevaardigde werd gekozen. Tijdens den oorlog was hij lid van de „parlemen taire verzetsgroep", die in 1940 stemde te gen het geven van volledige bevoegdheden aan maarschalk Pétain. Voordat Blum zijn kabinet vormde werd Ramadier genoemd als mogelijke candidaat. voor het premier schap. Voordat Ramadier door Auriol werd aan gezocht, had Blum een uitnoodiging afge slagen met het oog op zijn zwakke gezond heid. Na overleg met een aantal partijleiders heeft Ramadier aan de pers meegedeeld, dat de nieuwe regeering de door haar voorgangster ingevoerde politiek moet voortzetten. Het gaat er vooral om vol gens Ramadier aan de door Blum opge wekte stuwing, die er een maand geleden niet was, niet een dam op te werpen. Ra madier verklaarde, dat de toekomstige re geering gegrond moet zijn op een samen gaan van de absolute meerderheid, waarbij Wilkes speelt Zondag mee tegen Stormvogels Volgens -een mededeeling van den Londen- schen correspondent van het Vrije Volk heeft Wilkes verklaard, dat hij voor vacantie in Engeland vertoeft en dat het niet zijn plan is zich bij een club aan te sluiten. Zaterdagnacht keert hij met de nachtboot terug en zal Zondag met zijn club tegen Stormvogels op het EDO- terreln spelen. Donderdag- en Vrijda.gmiddag vergaderden in „De Griffioen" onderscheidenlijk de havenarbeiders en de vischknechts. Beide vergaderingen stonden onder leiding van den heer D. Verbaan, voorzitter van de afdceling IJmuiden van den Centralen Bond van Transportarbeiders. Een ultimatium der havenarbeiders In de vergadering van de havenarbeiders heeft de heer Verbaan, voor de ongeveer 125 aanwezigen een uiteenzetting gegeven van hetgeen het aigeloopen jaar is gepas seerd. Sedert maanden worden met de Reedersvereeniging onderhandelingen ge voerd over een in te voeren wachtgeldre geling voor de havenarbeiders en een tech nische wijziging der loonregeling. De moeilijkheden inzake den aanvoer van visch worden gewetenaan de excessen in en om de Visschershaven, maar het was de organisatie, die reeds in Augustus van het vorig jaar den reeders den weg heeft aangewezen om deze excessen, waarvan men de havenarbeiders zoo gaarne beticht, uit den weg te ruimen. Nu er al geduren de een tweetal maanden vrijwel geen visch wordt aangevoerd, verdienen de havenar beiders zoo goed als niets en de reeders be kommeren zich niet het minst om deze groep. Het is in hoofdzaak de organisatie geweest, die de havenarbeiders na de be vrijding aan werkkleeding, klompen en- zoovoort heeft geholpen, door voortdurend bij de bevoegde instanties aan te kloppen. Thans is de nood het hoogst gestegen. Voorgesteld werd, aan de Reeders- vereeniging een telegram te zenden, met de mededeeling, dat vóór 25 Ja nuari de verlangens der havenarbei ders inzake het invoeren van een wachtgeldregeling moeten zijn inge willigd, daar anders het werk zal wor den neergelegd. Dit voorstel werd met 110 tegen 7 stem men en 8 onthoudingen aangenomen. Bij de vischknechts Bijna alle vischknechts waren ter ver gadering aanwezig. De heer Verbaan her innerde er aan, dat de vischhandel het contract inzake wachtgeldregeling losse vischknechts heeft opgezegd. Deze opzeg' ging kwam niet onverwacht. De vischhan del heeft er herhaaldelijk op gewezen, dat men tot het invoeren van een wachtgeld regeling bereid was, indien de reeders be reid waren, deze verplichtingen tegenover de vakgroep Havenarbeiders aan te gaan. Door de plotselinge opzegging van het contract zijn nu al veertien dagen onge veer 70 losse vischknechts zonder verdien sten. Het hoofdbestuur van den Centralen Bond heeft telegrafisch bij den vischhan del op een voorloopige handhaving der wachtgeldregeling aangedrongen. De ambtenaar der vischlos- en visch- knechten-werkregeling heeft daarna gewe zen op sommige fouten, die waren ge maakt en die in de toekomst vermeden dienden te worden. De verkiezing van drie leden ,voor het Vakgroepbestuur had tot resultaat, dat ge kozen werden de heeren B. Dukel, L. van Croonenborg en M. Verkooijen. Nog meer vergaderingen Gisteren hebben zoowel de vischhande- laren als de reeders vergaderd om de drei gende moeilijkheden te bespreken. HANDELSBESPREKINGEN MET ENGELSCHE EN AMERIKAANSCHE DELEGATIES. Begin volgende week zullen in Den Haag onder auspiciën van het Departement van Economische Zaken handels-besprekingen plaats vinden met delegaties uit de Ame- rikaansche en Engelsche bezettingszones van Duitschland. De Amerikaansche delegatie zal Zater dagavond 18 Januari per specialen trein uit Berlijn vertrekken en hoopt, tezamen met de Britsche delegatie, in Den Haag aan te komen op Zondagmorgen 19 Janu ari 8.30 uur. De delegatie zal tot Woens dag 22 Januari in Nederland vertoeven en zal de gast zijn van Economische Zaken. Naar ANP verneemt, heeft de Neder landsche regeering van de plaatsvervan gers der ministers van Buitenlandsche Zaken van de groote vier de uitnoodiging ontvangen, te Londen haar meening over het Duitsche probleem mondeling te ko men toelichten. Deze uitnoodiging wordt door de Nederlandsche regeering zeer op prijs gesteld en is door haar met voldoe ning aanvaard. Op vragen, aan welke personen de Ne derlandsche regeering zal opdragen het Nederlandsche standpunt mondeling toe te lichten en wanneer een Nederlandsche de-„ legatie naar Londen zal vertrekken, kon op het oogenblik nog geen antwoord worden gegeven. Tijdens de gisteren te Londen gehouden algemeene besprekingen der speciale afge vaardigden der groote vier voor Duitsch land over de te volgen werkwijze bij het opstellen van het vredesverdrag, heeft men voor het eerst van gedachten gewis seld over de vraag, of de vrede al of niet door een centrale Duitsche regeering moet worden geteekend. De politieke waarnemers te Londen hechten bijzondere beteekenis aan het feit, dat Couve de Murvilles, de Fransche afge vaardigde, zich niet verzet heeft tegen het plan om het verdrag door een toekomstige centrale Duitsche regeering te laten onder teekehen. De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandsche Zaken hebben hun agenda voor het aanhooren der kleinere naties ge wijzigd. Polen zal nu gehoord worden Maandagmiddag 27 Januari. Nederland Dinsdagmiddag 28 Januari.- Australië zal vermoedelijk gehoord worden op 23, Zuid- Afrika en Joego-Slavië 24 Jan., Canada 25 en België 29 Januari. Men is tot herziening van het program ma overgegaan omdat de kleinere naties de vroegere voorstellen der plaatsvervan gers niet aanvaardden. Gruber naar Engeland. Dr. Karl Gruber, de Oostenvijksche mi nister van Buitenlandsche Zaken, is be noemd tot afgevaardigde bij de conferen tie der plaatsvervangers van de groote vier voor Oostenrijk. Men verwacht, dat Gru ber a.s. Woensdag te Londen aankomt; hij zal worden vergezeld door zeven deskun digen. De plaatsvervangers voor het verdrag Oostenrijk maakten heden op hun tweede vergadering opnieuw goede vorderingen. De bijeenkomst was in hoofdzaak gewijd aan de groote lijnen van het verdrag. Een speciale commissie zal de preambule op stellen. Hierin worden alleen de histori sche feiten gegeven, zonder vermelding van goed- of afkeuring. Het eigenlijke verdrag zal een politieke, militaire en economische afdeeling bevat ten. De ontwerpen voor de politieke af deeling moeten a.s. Maandag ter bespre king worden aangeboden. De kleinere ge allieerde landen zullen alleen met toe stemming van den betrokken auteur in zage van bepaalde documenten kunnen krijgen. De plaatsvervangers komen Maandag weer bijeen. Zuid-Afrika heeft den raad van ministers en den plaatsvervangers verzocht nauwer dan thans in de bedoeling ligt samen te werken met de landen, die actief aan den oorlog tegen de asmogend- heden hebben deelgenomen. Oud-Distribuliechef van Duinrust beboet Een week geleden moest de behandeling van de zaak tegen den voormalig en chef den distributiedienst in het kamp Duinrust door den Economischen rechter te Haarlem worden uitgesteld, omdat deze het getuigen verhoor niet voldoende achtte V. werd er van verdacht dat hij bonkaarten van politieke gedetineerden, die hij tijdelijk in bewaring had tot ze bij het distributiekantoor werden ingeleverd, niet met de noodige zorgen om ringde zoodat er nog al eens een paar van deze kostbare papiertjes ontbraken, wanneer de gevangenen ze na hun vrijlating terug kregen. Een Haarlemsche distributie-ambtenaar lichtte de zaak Vrijdag verder toe en ook uit het verhaal van den verbaliseerenden politieman bleek, dat het in Duinrust op het gebied der distributie een „warboel" was. Verdachte verweerde zich door te zeggen, dat overgroote drukte hem niet in staat stelde, de vereischte zorgen te besteden aan de pa perassen, maar de Officier van Justitie achtte opzet in deze aangetoond en eischte een maand onvoorwaardelijk tegen V. D< economische rechter kon het O. M. niet vol gen en vond geen termen aanwezig voor het opleggen van een onvoorwaardelijke vrij heids6traf. De uitspraak luidde f 50 boete of 20 dagen. NEDERLANDSCHE VLIEGTUIGEN WORDEN NIET OVERBELAST. Een bericht uit Stockholm zegt, dat het Zweedsche ministerie van Burgerluchtvaart zich met een schrijven tot de regeeringen van die landen, die luchtlijnen op Zweden onderhouden, dus ook tot de Nederlandsche regeering, heeft gewend, i,n welk schrijven men bezwaar maakt tegen de belasting van passagiersvliegtuigen boven de door de fa brikanten aangegeven veiligheidsgrens. Bij de K.L.M. is van het betreffende schrij ven officieel nog niets bekend. Verklaard werd, dat vliegtuigen in geen geval worden overbelast. Ook bij den Rijksvluchtvaart- dienst was van het binnenkomen van dit schrijven uit Zweden officieel nog niets be kend Van overbelasting kan echter geen sprake zijn. aangezien nooit of te nimmer de door de fabrikanten vastgestelde veiligheids- grens voor passagiersvliegtuigen wordt over schreden. iedere partij haar eigen belang moet ach ter stellen bij het nationaal belang ten. einde de Fransche economie te bescher- en. Het secretariaat van de republikeinsche volkspartij (MRP) heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de M. R. P. een homogeen socialistisch ka binet wenscht, „opdat het economisch ex periment ten einde worde getracht". Ramadier is Vrijdagavond begonnen met besprekingen met de partijleiders om de kansen voor de vorming van een coali tie te peilen. Hij zal Auriol heden officieel mededeelen of hij in staat is de vorming van een kabinet op zich te nemen. Het is de bedoeling, dat Ramadier zijn regeering Dinsdag a-s. aan de Assemblee voorstelt. Twee ex-illegale werkers op het verkeerde pad In hooger beroep stonden voor het Hof te Amsterdam twee ex-illegale werkers te recht, de 27-jarige J. E. en de 29-jarige L. G. Beide verdachten hadden een aantal misdrijven op hun geweten, waarvoor de rechtbank hen op 10 October 1946 elk ver oordeeld had tot een gevangenisstraf van 3 jaar. De eisch van den officier was voor elk 1 jaar en zes maanden. Verdachten hadden na de bevrijding een roekeloos leven geleid. Zij trokken er met een auto op uit en sleepten stilstaande auto's mede om ze ten eigen nutte te ver- koopen. Ook ontzagen zij zich niet, gebruik makende van hun uniform van het M. G., of zich uitgevende voor ambtenaren van den Dienst Nationale Veiligheid of Beheer Vijandelijk Vermogen, lieden met een min der fraai politiek verleden geld en juwee- len af te persen. De procureur-generaal zag geen reden van de uitspraak van de rechtbank af te wijken en vorderde een gevangenisstraf, gelijk aan die, vastgesteld door de recht bank. De verdediging bracht naar voren, dat de verdachten beiden geheel uit het lood ge slagen menschen zijn, die na hun illegale werk tijdens de bezetting, en later na hun werkzaamheden voor het geallieerde leger, tonder houvast in de maatschappij kwa men te staan. Generaal Spoor nog niet gearriveerd Een hoog gezelschap had zich gistermid dag op het vliegveld Valkenburg verza meld ter verwelkoming van den legercom mandant, luit-generaal S. H. Spoor. Te vijf uur namiddag waren voor de ontvangst o.a. aanwezig de minister van Overzeesche gebiedsdeelen, mr. J. A. Jonkman, de ge- neraal-majoor P. L. G. Doorman, sous-chef van den generalen staf, de generaa!-ma- joor C. Giebel, commandant van de rijks- leger-luchtmacht, de luit-generaal W. J. P. J. Wilson, kwartiermeester-generaal Nederlandsche Landmacht; de minister president had zich door den luit.-kolonei jhr. mr. P. Th. Six doen vertegenwoordi gen. Namens den minister van Oorlog had de secr.-generaal L. C. Rietveld zich naar Valkenburg begeven in gezelschap van den chef van het kabinet van den Minister van Oorlog, konole M. R. H. Calmeijer Generaal Spoor arriveerde echter niet en het gezelschap moest onverrichter zake terugkeeren. Later werd bericht ontvan gen dat generaal Spoor met vertraging te kampen had en later in Nederland zou ar- riveeren dan oorspronkelijk verwacht was. Alvorens uit Karachi te vertrekken heeft lt.-generaal Spoor verklaard: „De militaire situatie in Nederlandsch-Indië is rustig en ik ben vol vertrouwen dat men over het huidige doode punt heen zal komen". Generaal Spoor zeide. dat hij met de Nederlandsche autoriteiten de pro blemen zou bespreken, die verbonden zijn aan de aflossing van de Nederlandsche troepen in Indië. Volgens zijn mededeeling zal hij de volgende maand weer naar Ba tavia terugkeeren. Volgens Fransche persberichten heelt de Fransche regeering besloten aan de vier groote geallieerde oorlogsleiders een militair ordeteeken toe te kennen. Deze onderscheiding zal verleend worden aan Winston Churchill, maarschalk Stalin, generaal de Gaulle en posthuum aan pre sident Roosevelt. Churchill zou over eenige da gen in Parijs arriveeren om het Fransche eere- teeken te ontvangen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1