IJmuider Courant Duidelijk Beleid In Muiden aangerichte schade wordt op f 350.000 geschat Kabinetscrisis in Griekenland Bespreking over den handel metde Britsche en Amerikaansche zónes Poolsche verkiezingen zijn gisteren rustig verloopen Scheepsramp eischt 400 dooden 61e Jaargang No. 18537 Bureaux: Kennemeriaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 20 Januari 194-7 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4.Franco per post f 4.50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem x-v ud-minister mr. J. A. W. Burger, die U tegenwoordig Nederlandsch gedele geerde bij de algemeene vergadering van de U.N.O. is, heeft in een rede voor het Comité voor Actieve Democratie te Am sterdam gezegd, dat het noodig is dat Bui- tenlandsche Zaken een duidelijk politiek beleid gaat voeren. Wij moeten breken met het stelsel van vakministers voor Buiten- landsche Zaken. Deze raadgevingen liet onze afgevaar digde bij de UN.O. voorafgaan door een critische beschouwing weergegeven in het nummer van Donderdag van dit blad waarin hij verklaarde, dat men ons in de U.N.O. „politiek niet interessant" vindt en dat wij de grootste moeite hebben, onze vertegenwoordigers in de verschillende commissies gekozen te krijgen. Dit verbaast mij niet. Het was te ver wachten. Herhaaldelijk is hier de aandacht gevestigd op het ontbreken van een wel omschreven buitenlandsch politiek beleid, dat groote lijnen volgt en de stem van Nederland, als gezaghebbend door ervaring en „standing" onder de mogendheden, doet hooren. „Why don't you people make more noise?" heeft een Amerikaan, onlangs reeds op deze plaats geciteerd, een van onze Ka merleden gevraagd. „Waarom maken jullie niet meer lawaai?" In de buitenlandsch0 politiek moeten wij den indruk maken van een nederig, verschrikt volkje. Onze afge vaardigde bij de U.N.O. drukt dat grimmi ger uit. Hij zegt „Wij maken den indruk van een machteloos, verslagen land". De openhartigheid van zijn taal verheugt, al zijn de* krachtigste termen niet altijd de meest welsprekende. Maar het is goed dat een gedelegeerde bij de U.N.O. ronde taal spreekt en daarmee het waas van officiëele angstvalligheid, dat om het buitenlandsch beleid hangt en den ouderwetschen indruk tracht te handhaven, dat het een zeer ge heimzinnige zaak is, doorbreekt. Wij zijn op den verkeerden weg in de buitenlandsche politiek. De volksvertegen woordiging veronachtzaamt haar en houdt een tweederangs debat bij de betreffende begrooting, alsof van dit beleid niet onze gansche toekomst afhing. De Eerste Kamer gaat, een half jaar na de kabinetsforma tie, daar nog eens een heelen middag over na-leuteren. Dit moet veel menschen ge ërgerd hebben: wat is het nut van be schouwingen als die van den heer Kolff. die zich „verkneukelt" over de vergissing van de Partij van den Arbeid, die gedacht had dat de Christelijk-Historische Unie ten doode was opgeschrevenen het was lekker niet zoo? Dat de C.H.U. zich ge handhaafd heeft weten wij allang; het is oud nieuws; iedereen heeft het geconsta teerd. Er is. waarachtig wel wat anders te doen dan zulke hofjespolitiek. Of de een of andere partij wat meer of minder stem men verloren of gewonnen heeft is klein en onbelangrijk in vergelijking met de groo te problemen in een felbewogen tijd als deze, waarbij ons volksbestaan op het spel staat. Begrijpt men dat niet? Dan ziet het er slecht uit. Begrijpt men niet, dat men in dezen tijd niet kan voortgaan met Buiten landsche Zaken te beschouwen als een soort geheimzinnig laboratorium, dat diplo matieke mengsels samenstelt waarmee men zich maar liever niet bemoeien moet, zoo lang het buitenland niet kwaad wordt en wij ongestoord onze binnenlandsche poli tieke kibbelanjtjes kunnen voortzetten? Het memorandum, dat naar de Groote Vier is gezonden betreffende het vredes verdrag met Duitschland, is niet eens door het parlement behandeld. Ik begrijp dat niet. Meent men, dat het parlement er alleen voor zaken is, die de voortzetting van ons volksbestaan niet raken? Het is toch waarlijk duidelijk genoeg, dat het Duitsche vraagstuk een levenskwestie voor Nederland is. Vlak naast ons, in het kleine België, zien wij minister Spaak in strijd met parlementaire commissies over het Belgische memorandum. Afgezien van de vraag, wie gelijk heeft in dat dispuut, blijkt eruit dat het Belgische parlement zich wèl bewust is van de belangrijkheid van de, zaak. Wij zijn op den verkeerden weg met ons buitenlandsch beleid, dat in hoofdzaak geen beleid is. Als het zoo door moet gaan, zal de historicus een hard oordeel vellen over dezen tijd: een oordeel waarin de woorden gebrek aan inzicht en durf niet zullen ont breken. En het woord van den historicus is het ergste niet. Wij zouden er heel kwa de gevolgen van kunnen ondervinden. Want wij hebben, zooals ik onlangs al geschre ven heb oud-minister Burger heeft het zelfde onderwerp ook aangeroerd voor ons verder beleid in Indonesië het begrip, den steun en de sympathie van anderen noodig. Wij hebben, om straks in Europa niet in de verdrukking te raken, de er kenning noodig dat wij energiek en krach tig zi.in en een vast beleid voorstaan en verdedigen. Dat is heel iets anders dan neerzitten en afwachten met geen ander initiatief dan een reeks vorderingen ten aanzien van ons direct economisch belang en een schuchtere vraag over Europeesch economisch beleid. Er is nu besloten tot een Fransch-Engelsch verbond. Wat is het oordeel van Buitenlandsche Zaken daar over? Komt er een interpellatie in de Ka mer? Of beschouwt zij dit verbond, dat van beslissenden invloed^ ook voor ons land kan zijn en dat de kansen op Europeesche eenheid zou kunnen vergrooten, als wij ze tijdig aangrepen, als een privé aange legenheid van dat geheimzinnige gebouw op het Plein, waar de heer van Boetzelaer van Oosterhout zijn voorzichtige concocties samenstelt? Dat een van onze gedelegeerden bij de U.N.O. zich genoodzaakt ziet te verklaren, dat men ons in New-York als „politiek niet interessant" beschouwt en dat wij zelfs moeite hebben om vertegenwoordigers in commissies benoemd te krijgen, is bescha mend en duidt op een verkeerd begrip van dezen critieken tijd. Hetgeen wij aan kracht en macht tekort komen behoorden wij zooveel mogelijk te vergoeden en te dopn vergeten door onze knapste koppen en stoutmoedigste denkers op den voor grond te doen treden, door te toonen dat wij, een zeevarend volk, nog altijd de dingen in het groot' zien en een krachtige wereldpolitiek durven aan te bevelen. Dat zou psychologisch juist gezien zijn. En dan zou men rekening met ons houden. Men zou zeggen: Hoor dat kleine volk eens een toori aanslaan! - maar er respect voor heb ben. Er is een andere overweging. In een tijd van nood, zooals de huidige, moet men niet afzijdig blijven en alleen voorzichtig manoeuvreerend, op eigen belang bedacht zijn. Men moet toonen dat men wil mee helpen. Dat wordt gewaardeerd. En dat zou men van ons begrijpen en aanvaarden. Wij behoorden ons onze historie meer waardig te toonen. Dit is geen aantrekkelijke bewindstaak Er zijn 342 huizen beschadigd Volgens een zeer globale schatting, heeft de ontploffing, die Vrijdag tot zelfs in Amersfoort toe ruiten verbrijzelde, in het stadje Muiden zelf 342 perceelen in min dere of meerdere mate vèrwoest en daarbü een schade aangericht van f 350.000, daar in nog niet begrepen de schade, welke de ontploffing heeft veroorzaakt aan de ge bouwen der springstoffenfabriek en in het naburige Muiderberg. Intusschen heeft echter de wederop- bouwdienst met goedkeuring van minister president dr. L. J. M. Beel beslist, dat de in Muiden aangerichte ravage als oorlogs schade zal worden beschouwd en vergoed. Voorts heeft de hoofdinspecteur van de volkshuisvesting te Haarlem den burge meester toezegging gedaan, dat het rijk de gemeente een voorschot van f 100.000 zal verstrekken om den eersten nood te lenigen. I Zaterdagmiddag heeft de minister-pre sident de aangerichte ravage in oogen- schouw genomen. Hij heeft met den bur gemeester een wandeling door de straten van Muiden gemaakt en tevens een bezoek gebracht aan het gehavende Muiderslot, waarvan de kostbare in de Middeleeuwen vervaardigde, beschilderde ramen met I voorstellingen van de schouten van Mui- den voor altijd zijn verloren. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft 1 materiaal toegezegd voor de opruimings- ploegen, die geassisteerd* worden door een groot aantal burgers uit Muiden. Voor deze ploegen worden door het Roode Kruis sigaretten ter beschikking gesteld. Een droeve stoet van familieleden der slachtoffers is Zondag naar het geschon den Muiden getrokken ter identificatie der stoffelijke resten van de 14 militairen, die bij de ontploffing om het leven zijn ge komen.!. Twaalf werden er geïdentificeerd. De dertiende was onherkenbaar verminkt. Het stoffelijk overschot van den laatsten heeft men nog niet kunnen vinden. De problemen, waarvoor de gemeente Muiden zich tsans geplaatst ziet, zijn niet gering. Nog steeds is ieder materiaal voor de herstelwerkzaamheden aan de bescha digde huizen schaarsch. Wellicht echter zullen de eerste ruiten in het stadje spoe dig kunnen worden ingezet, doordat in Bergen op Zoom een hoeveelheid va 3000 m2 glas ligt, welke aanvankelijk voor Ein- hoven was bestemd, maar daar niet meer noodig is. De burgemeester hoopt dit glas voor zijn gemeente te mogen koopen. Hij heeft reeds 20.000 dakpannen gekocht die binnenkort uit Huizen naar Muiden zullen worden vervoerd. Het hout zal uit Overijsel moe ten komen, maar blijkt zeer moeilijk ver krijgbaar te zijn. Van de 342 beschadigde huizen zijn er 25 zwaar beschadigd en daarvan 17 aan het dak en den gevel, waarbij ook alle ruiten en pannen zijn vernield. Vermiste gevonden. Zaterdag heeft men 't, stoffelijk overschot gevonden van den 37-jarigen W. Wolve- tang, de derde arbeider van de Nederland sche springstoffenfabriek „de Krijgsman", die het leven heeft gelaten bij deze explo sie. Hij laat een vrouw met twee kinderen achter. In Muiden is door de ontploffing bij. de kruitfabriek groote schade aangericht. In een der lokalen van, de Christelijke School kwam het plafond naar beneden. Geleidelijke daling der temperatuur luchtdrukverdeeling duidt op aan houden van de Noordelijke tot Noord oostelijke luchtstrooming, zoodat een ge- Nederlandsche gezant te Rome Dezer dagen is de benoeming te verwach ten van mr. F. L. Graaf van Bylandt tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister te Rome. De heer Van Bylandt was politie adviseur van den luitenant-gouver- leidelijke verdere algemeene daling vanneur-generaal van Nederlandsch-Indië, temperatuur is te verwachten zonder dat voorloopig gerekend behoeft te worden op meer dan lichte vorst des nachts. (Mini mumtemperatuur plaatselijk dalend tot ongeveer 5 graden onder nul). De maxi mumtemperaturen overdag zullen echter eveneens geleidelijk lager worden en in het Oosten van het land later omstreeks nul graden bedragen. Het wereld-Jodendom jal symbolische her stelbetaling eischen van Duitschland. op te ne men in het vredesverdrag, aldus dr. Maurice Perlzweig, de Engelsche Joodsche leider. De elsch zal gericht worden tot den raad van ministers van buitenlandsche zaken. Dr. van Mook. Vóór den oorlog was hij gezant in China. Hef woord is aan. Carly le Onmogelijkis geen gelukkig woord', zij, die het vaak in den mond hebben, brengen het tot niets goeds. Tsaldaris weigert opnieuw af te treden Ex-chef der Velser politie ter dood veroordeeld Conform den eisch is de 45-jar[ge vroe gere inspecteur van politie A. Harrebomee uit Amsterdam hedenmorgen door het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam tot de doodstraf veroordeeld. Bij het bepalen van de strafmaat haij het Hof overwogen, dat verdachte ge durende de bezetting den vijand heeft ge holpen bij de uitoefening van zijn schrik bewind door als inspecteur van politie bij het inlichtingenbureau van den S.D. in Amsterdam te werken en dat hij van 1943 af als corpschef van de. politie te Velsen veel onherstelbaar leed heeft veroorzaakt. Het Hof rekende den verdachte zwaar aan, dat hij zich als gewillig werktuig voor den Duitsche wagen heeft laten span nen, zoo gewillig zelfs, dat hij er niet voor terugdeinsde in Koog aan de Zaan een vierjarig Joodsch onderduikertje te ar resteeren en aan de Duitschers over te leveren, tengevolge waarvan het kind in Westerbork om het leven is gekomen. De 10.000ste passagier op de K.L.M.-lijn naar New York Zes ministers van het Grieksche kabinet van Tsaldaris hebben hun ontslag aange boden, nadat de leider der Grieksche libe ralen, Sofoelis, aan liet kabinet van Tsal daris den eisch gesteld had, af te treden- De reden tot het ontslag van de zes minis ters is gelegen in de weigering van Tsal daris om den koning te verzoeken, den raad des konings bijeen te roepen om een oplossing te vinden voor de kabinetscrisis. In een brief aan Tsaldaris deelt Gonatas, leider der nationaal liberale partij plaats vervangend premier en minister van open bare werken, mede, dat zijn partij haar steun voor de regeering zal intrekken en hijzelf zijn ontslag aanbiedt. Reuter teekent hierbij aan, dat de ka binetscrisis voornamelijk te wijten is aan het falen van de regeering in haar streven een eind te maken aan de guerilla en aan de verslechtering van de economische toe standen in Griekenland. Tsaldaris heeft te kennen gegeven niet te zullen aftreden, alvorens zijn kabinet voor het parlement zal zijn verschenen. Het terugtrekken van de nationaal-libera- len en reformisten uit het kabinet berooft de populisten van ongeveer 50 stemmen in de kamer. Deze 50 stemmen gaven hun tot dusverre de meerderheid over de geza menlijke oppositie. Naar verluidt heeft Gonatas vier andere politieke leiders voor een bijeenkomst ter bestudeering van de politieke situatie bijeengeroepen. Het Centraal comité van de Linksche Grieksche organisatie E.A.M. heeft bij de Grieksche guerilla-strijders aangedrongen op een bestand tijdens het onderzoek door de commissie vanwege den Veiligheids raad, op voorwaarde, dat ook de gewapen de macht van de regeering en de „met deze samenhangende organisaties" de ope raties zouden opschorten. Het beroep werd gedaan op „hen, die gedwongen werden de wapenen op te nemen* ter verdediging van hun leven." De commissie van den veilig heidsraad zal op 30 Januari aanstaande te Athene haar werkzaamheid beginnen. De regeering heeft geweigerd hierop in te gaan. Fransch coalitiekabinet is in wording De Fransche kabinetsformateur Paul Ra- madier (Soc.) heeft aan den president del- Fransche republiek meegedeeld, dat hij bereid is aan de uitnoodiging gehoor te geven. In politieke kringen neemt men aan, dat er in beginsel tusschen alle par tijen een overeenkomst is bereikt voor de vorming van een coalitie-kabinet. Ramadier heeft, nadat hij verschillende hooge persoonlijkheden „ontvangen had, o.w. Alexandre Varenne. oud-minister van staat, Edouard Herriot, Henri Queuille, af gevaardigde van de Rassemblement Gau- ches en Yvon Delbos, oud-minister, zich naar het palais Bourbon begeven. Hij had echter eerst nog met Léon Blum in hotel Matignon een onderhoud. Na dit bezoek aan Blura heeft Paul Ra madier, de socialistische kabinetsforma teur, in een verslag aan de socialistische parlementsfractie en aan vertegenwoordi gers van de pers verklaard, dat hij hoopvol gestemd is ten aanzien van een gunstig re sultaat van de pogingen tot vorming van een coalitieregeering. Bidault, ex-minister-president en leider, van de M-R.P. (republikeinsehe volks partij) heeft gezegd bereid te zijn in een coalitieregeering samen te werken. Voorkeur voor import van grondstoffen Zondag is met den D-trein uit Berlijn een Britsch-Amerikaansche handelsdelegatie in Den Haag aangekomen om besprekin gen te voeren over den handel met de Britsche en Amerikaansche zönes van Duitschland. De delegatie bestaat uit 35 personen en staat onder leiding van mr. D. D. Humphrey, hoofd van de Amerikaan sche en mr. E. A. Scale, hoofd van de Brit sche missie. De besprekingen met de Ne derlandsche delegatie, welke onder leiding staat van drs. A. B. Speekenbrink, direc teur-generaal van het departement van Economische Zaken, zullen vandaag begin nen. De Amerikaansdie voorzitter, dr. Hum phrey tevens directeur van economische zaken bij het Amerikaansche militair'e be stuur in Duitschland heeft verklaard, dat. naar hij verwachtte, een overeenkomst tot stand zou komen, welke den Nederland- schen handel met Duitschland tegen den herfst van dit jaar weer op gang zou bren gen. De besprekingen zouden geen han delsverdrag op langen termijn tot resul taat hebben, doch dr. Humphrey voorzag het tot stand komen van een regeling ten aanzien van den import van zekere grond stoffen en half-fabrikaten. In groote lijnen kwamen de inzichten der Amerikaansche leden met die van de Britsche overeen. Dr. Humphrey hoopte, dat hij, wanneer hij een volgende maal naar Den Haag zou ko men, onderhandelingen zou'kunnen voeren over een handelsverdrag met een DuitscJj- land, dat economisch een eenheid zou zijn. Hij legde er den nadruk op, dat voor de Russische en Fransche zones de deur was opengelaten om deel te nemen aan alle regelingen, die thans werden getroffen. Dr. Humprey voorzag een regeling, be treffende den import van Nederlandsche grondstoffen en het gebruik van de door Nederland verstrekte credieten, doch hij verwachtte moeilijkheden ten aanzien van den import van bepaalde landbouwproduc ten en het gebruik van Nederlandsche havens voor het transitoverkeer. Het voornaamste werk, dat tijdens de onderhandelingen moet worden verricht is het leggen van contacten voor den handel tusschen Nederland en Duitschland. De Engelsch-Amerikaansche autoriteiten zijn bereid den particulieren handel in te scha kelen door een uitgebreid programma voor - Z S Stt -'S'ïïrSïïSL »- henlieden wordt overgelaten nadere rege lingen te treffen. Den Haag een Britsch-Amerikaansche dele gatie, welke besprekingen zal voeren over „Wij' zijn thans in staat", aldus dr. de handelsmogelijkheden tusschen Neder- Humphrey, „om bij de expansie van den buitenlandschen handel van Duitschland ^nd en een groote stap voorwaarts te doen. De vraag is, wat kan Nederland leveren, dat voor ons bruikbaar is. Wij denken den in voer van Nederlandsche halffabrikaten te kunnen regelen, doch aan grondstoffen geven wij de voorkeur. De nadruk zal moeten worden gelegd op materialen, die passen in het wederopbouwprogramma van de Duitsche economie. Wij zullen veel van den vooroorlogschen Duitschen import niet meer kunnen gebruiken, zooals levens middelen van lage calorische waarde". TEGENGIF VOOR DUITSCHE WANHOOP De Britsche plaatsvervangend militaire gouverneur der Britsche zóne, sir Brian Robertson, en de luit.-generaal Lucius D. Clay, de gouverneur der Amerikaansche zóne, zullen een gezamenlijke verklaring afleggen over de industrieele capaciteit, die Duitschland zal worden gelaten in het kader van het huidige geallieerde plan. Deze verklaring beoogt een „tegengif" te geven tegen de huidige Duitsche „wanhoop en verbijstering" ten aanzien van de in dustrieele toekomst van Duitschland. Naar mate de bizönale economische plannen vas ten vorm aannemen, zullen de geallieerden zich bezig moeten houden met de limieten voor het industrieele niveau, die in Maart van het vorig jaar zijn vastgesteld. Britsche en Amerikaansche Weerbericht WISSELENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdag avond: Wisselende bewolking met hier en daar enkele bultjes. Temperatuur in den nacht dalend tot enkele graden onder het vries punt, behalve in een. smalle strook langs de kust. Morgen overdag tempera tuur weer oploopend to-t boven nul. Zwakke of matige wind tusschen Noord- West en Noord-Oost. Zaterdagmiddag vertrok van Schiphol i\iet de KLM-Constellation PH-TAW, gezag- voeder Parmentier, de 10.000 ste passagier op de Trans-Atlantische route naar New York. Deze dienst werd op 21 Mei 1946 ge opend. Tot aller verrassing bleek de be trokken passagier een Nederlandsch meisje van negen jaar te zijn. Het was Margaret Sheila Knipscheer, die alleen de groote reis over den Oceaan maakt. Het meisje ontving een oorkonde alsmede een ge schenk. voor diplomaten van de (neutrale) car rière. Die zijn er te voorzichtig voor. On getwijfeld. Zet mijnentwege een ruwen, vierkanten Bevin aan Buitenlandsche Za ken. Maar doe wat! Wees wat! R. P. Het Grieksche stoomschip „Chimarra", metende 1500 ton, is Zaterdag in het ka naal tusschen Attica en Eubonia met ruim 600 personen aan boord op een mijn ge- loopen en gezonken. Er zijn ongeveer 400 slachtoffers. De „Chimarra" was een voormalig Duitsch hospitaalschip, dat als herstelbe taling aan Griekenland was afgestaan. Het vervoerde o.a. een groot aantal gevangen genomen rebellen, die naar hun verban ningsoord zouden worden gebracht. Bij het bekend worden van de ramp be gaven zich verschillende reddingsvaartui gen naar de plaats des onheils. De strenge koude maakt het lot der drenkelingen ha chelijk. Het schip is blijkbaar zoo snel ge zonken, dat de groote massa der passagiers geen kans gezien heeft in de booten te komen. Slechts twee honderd opvarenden konden worden gered. Het grootste aantal slachtoffers is te wijten aan de strenge vorst, die de drenkelinken machteloos maakte, zoodat zij zich niet zwemmend konden redden. De overlevenden zijn in een dorpje in Attica aan land gegaan, waar zij door Britsche Roode Kruissoldaten werden verzorgd. Buitenlandsche waarnemers merkten niets van pressie De verkiezingen in Polen, die gisteren gehouden zijn, verliepen rustig. Er is druk gestemd, vooral in de westelijke provincies. Twaalf millioen Polen hebben hun stem uitgebracht om 444 vertegenwoordigers te kiezen uit een totaal van 1600 candidaten. Plaatselijke uitslagen wezen op een groote overwinning van het regeeringsbloc. De leider van de Boerenpartij, Stanislaw Mi kolajczyk, heeft te kennen gegeven, dat hij nietigverklaring der verkiezingen zal ver langen. Hij achtte ze niet vrij in den zin van de overeenkomst van Jalta. „Ik ge loof nog", verklaarde hij, „dat ik een meerderheid bij de verkiezingen zou ver werven, als mijn waarnemers aanwezig konden zijn om de telling te controleeren." Mikolajczyk voegde er aan toe, dat hij de ambassadeurs van Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie en de V. S. nota's had doen toekomen inzake zijn beschuldigingen. De Berlijnsche radio (onder Sovjet-toe- zicht gesteld) maakte bekend, dat vijftig vertegenwoordigers der buitenland-che pers by de verkiezingen toezagen en dat Amerikaansche en Engelsche journalisten verklaarden, dat de stemming overal ge heim was. Volgens berichten uit alle deelen van het land zijn de meeste buitenlandsche waar nemers van meening, dat geen merkbare pressie is uitgeoefend. Men verwacht den officieelen uitslag niet voor het einde van de maand. Ondergrondsche activiteit. De Poolsche veiligheidspolitie heeft strijd- orders in handen gekregen van de generale staf van de ondergrondsche verzetsorgani satie „Win" in centraal Polen, die tot acti viteit tegen de verkiezingen opwekt. De order luidde als volgt: „Voorschriften voor de laatste dagen voor de verkiezingen: maak de gevaarlijkste leden van de plaat selijke kiescommissies onschadelijk, ver nietig kiezerslijsten en stel op den verkie zingsdag alles in het werk om stembureaux aan te vallen en kiezers te verstrooien." De autoriteiten hebben hun veiligheids maatregelen verscherpt. In de afgeloopen 3 weken hebben Poolsche militaire ge rechtshoven 19 doodvonni sen uitgesproken tegen Poolsche verzetslieden. 724 personen zijn gearresteerd wegens samenwerking met de ondergrondsche beweging. Fabrieksarbeiders, gewapend met tom my-guns en oude Duitsche geweren, be waken verkiezingscentra op strategische punten in Polen. Een der leiders van de Poolsche veilig heidspolitie, kolonel Romkowski, heeft ontkend, dat er sinds het begin der verkie zingscampagne 80.000 100.000 leden der Poolsche Boerenpartij zijn gearresteerd, zooals door den leider, Mikolajczyk was verklaard. Romkowski zeide, dat zich op 10 Januari j.l. 2110 leden der Boerenpartij in arrest bevonden, wegens ondergrondsche activiteit, het dragen van wapenen, samen werking met de Duitschers en zwarten handel. De aan Mikolajczyk toegeschreven be wering, dat 131 van zijn candidaten in ge vangenissen vertoeven, noemde Romkowski „een leugen". Hy zeide, dat dit er in totaal 21 zijn. FRANSCH-BRITSCH VERBOND IN VOORBEREIDING Volgens den diplomatieken correspon dent van de „Yorkshire Post" zal Duff Cooper, de Britsche ambassadeur te Parijs, bijgestaan door deskundigen van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, Enge land vertegenwoordigen bij de komende onderhandelingen over een Britsch- Fransch verbond. Men hoopt te Londen, dat deze binnen 2 of 3 weken kunnen be ginnen. Volgens den correspondent zal een van de clausules voorzien in een regeling om te bewerkstelligen, dat het Engelsche en Fransche economische en industrieele leven elkaar aanvullen, Soekarno's parlements- uitbreiding verworpen Radio Djogjakarta heeft Zaterdagavond medegedeeld, dat het werkcomité van het voorloopige republikeinsehe parlement (KNIP) op 17 Januari het decreet van president Soekarno, houdende de uitbrei ding van het zeteltal van het parlement van 233 tot 413 zetels heeft verworpen. Slechts 18 van de 25 leden van het Werk comité waren bij de zitting aanwezig, waarin het veto is uitgesproken, onder wie de president van dit comité dr. Asaad, die de eenige tegenstem uitbracht. Zeven leden verlieten de vergadering vlak voor de stemming, die tot resultaat had dat Soekarno's voorstel met 10 tegen 7 werd verworpen. Het werkcomité nam het besluit, om ten eerste een wetsontwerp voor te stellen, waarin 't decreet van den president tot uit breiding van het KNIP wordt verworpen en om ten tweede een speciaal comité op dracht te geven en nieuw voorstel te ont werpen voor een bevredigende toewijzing van de zetels in het KNIP. Aneta voegt aan dit bericht toe, dat dit de eerste maal is. dat een maatregel 'van Soekarno offi cieel is te niet gedaan. Chineesche bezorgdheid. I De Chineesche regeering vraagt in no ta's, aangeboden aan de Nederlandsche en aan de Indonesische autoriteiten te Nan king. om afdoende maatregelen ter be scherming van leven, rechten en bezittin gen harer onderdanen in Ned.-Indië. Vol gens een mededeeling van het ministerie van Buitenlandsche Zaken wordt in de nota scherp geprotesteerd tegen de zware verliezen, die de Chineezen onlangs te Pa- lembang geleden hebben als gevolg van gevechten tusschen Nederlanders en Indo; nesiërs, welke daar hebben plaatsgehad. In de nota's wordt tenslotte gevraagd om „veiligheidszönes" voor Chineesche vluchtelingen. Soekawati, president van Oost-Indonesië, zal zich na zijn bezoek aan Nederland naar Frank rijk begeven. Zooals bekend zal Soekawati op 24 Januari naar Nederland vertrekken.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1