Boeken uit zeven eenwen Ruim 6000 bezoekers kwamen op de „pluimvee-jaarbeurs" „Ik zal U even pijn I moeten doen" Een vliegtuig viel in de eeuwige sneeuw Nacht-Express Het wordt ernst met IJmuiden's industriegebouw Maandag 20 Januari 1947 IJMUIDER COURANT Jmbilewmstentoonstellmg op liet Prinsenhof te Haarlem D' |E STADS-BIBLIOTHEEK viert haar 350- jarig bestaan en de Openbare Leeszaal en Bibliotheek haar 25-jarig bestaan met een boekententoonstelling, die de Raadzaal en de antichambre geheel in beslag neemt. In de Raadzaal treffen we de boeken aan in de volgorde der eeuwen waarin ze zijn uitgegeven handschriften, Costerdrukken, blokboeken, facsimile-uitgaven van blokboe ken, incunabelen (gedrukte boeken 1500), postincunabelen (gedrukte boeken van 1500), postincunabelen (gedrukte boe ken van 1500—1540), voorts de 16-, 17-, 18- en 19-eeuwscbe uitgaven. In de antichambre vinden we behalve de 20-eeuw- sche uitgaven eenige tafels met boeken over Haarlem met bibliofiele uitgaven en met vele foto's, kieken, catalogi en geschriften van de Stads-Bibliotheek zelve. De opzet van deze tentoonstelling was niet een systematisch overzicht te geven van de voornaamste werken op het gebied van we tenschap, kennis, kunst en techniek, maar om de meest representatieve werken, die in den loop der eeuwen in de Stads-Bibliotheek zijn opgenomen en in goeden staat bewaard zijn gebleven, aan het Haarlemsche publiek te toonen. Daarbij zijn zoowel zeer zeldzame werken „unica" en „rariora", als werken, die opgenomen zijn om hun prachtige uit gave of zooals bij de handschriften om hun verluchting met bladgoud en kleuren, die de eeuwen overleefd hebben. De tentoonstelling wordt geopend met een veertien-eeuwsch handschrift van Sint Ber- nardus; in dezelfde vitrine treffen wij de beroemde, in het Frans Hals Museum be waarde, maar aan de Stads-Bibliotheek toe- behoorende Costerdrukken aan, het A.BC. darium en het bloléBoek „Speculum humanae salvationis" met de Hollandsohe vertaling ,Die Spieghél onser behoudenisse", alle van c. 1440. In de volgende vitrines vinden we, behalve kleurige facsimile-uitgaven, het oudste en, tevens een tevens een der schoonste, boeken die de Stads-Bibliotheek bezit, een „missaal" van c. 1430, dat eens door de Haarlemsche wevers bij het altaar in de parochiekerk werd gebruikt. De 15e eeuw is in tal van fraaie uitgaven vertegenwoordigd waarbij ons vooral de voorname en tegelijk duidelijke letter frap peert om maar niet van het prachtige, ste vige en perkamentachlige papier te spreken! De 16-eeuwsche boeken zijn geheel anders uitgegeven dan de 15-eeuwsche: de formaten zijn veel kleiner, de letter en de bladspiegel zijn minder fraai, de onderwerpen zijn meer van zedelijken en historisch en dan van godsdienstigen en kerkelijken aard. Politierechter De provoceerende hoed De landelijke rust van de Breestraat in Beverwijk werd op een avond in Novem ber wreed verstoord door het ijselijk ge krakeel van een drietal jongelieden, die elkaar ter plaatse verre van zachtzinnig behandelden. Het gevecht werd remise en de schade beperkte zich tót een drietal geschonden gelaten eneen lichtelijk verfomfaaide hoed. Ach ja, die hoed. Hij was de oorzaak van alle ellende en dus ook van het vermaan, dat de Haarlemsche politierechter ten beste gaf, toen de drie hoofdrolspelers in dit Breestraat-drama dezen edelachtbaren persoon kwanten op zoeken, om recht te hooren. spreken. Daar was dan allereerst cle man zónder hoed, thans verdachte, die den man mét hoed een tik -verkocht, omdat het hoofd deksel van dezen laatste hem niet aan stond. Gewoon maar niet aanstond, waar om, dat wist hij niet precies, „het was zoo'n rare, edelachtbare, zoo'n moderne". Zeer terecht merkte de Officier op, dat de man, die de klap gaf, dan naar den hoedenverkooper had moeten gaan, om zijn beklag over de heerenmode te doen. De trechter vertelde den, in battiedress ge- kleeden verdachte, die zeer onder den indruk was, dat hij het nogal belachelijk vcxnid, „want het was heelemaal geen gek ke hoed". De geslagen man, of de onge lukkige eigenaar -van een nieuwen hoed zoo ge wilt, verhaalde de finesses van den klap en van het veldslagje, dat daaruit ontstond, want zijn vriend wilde tusschen beide komen en kreeg daardoor ook al een oplawaai van den aanvaller. Daar deze jeugdige scheidsrechter thans in een splin ternieuwe jas voor de groene tafel stond, maande de rechter hem aan, op te passen, want je kunt niet weten De politierechter wilde wel eens hooren, wat de Officier ervan zei. Dezen was de geschiedenis niet heelemaal duidelijk en hij vroeg zich afof iemand afgunstig kon zijn op de nette kleeding van een ander. Daar dit diepgaande psychologische pro bleem echter niet voor de rechtbank thuishoort, maakte de vertegenwoordiger van het Openbaar Ministerie er een eind aan, door het heele gevalletje als „misse lijk" te omschrijven, waarop de eisch viel in den vorm van dertig gulden of vijftien dagen. Nadat de politierechter zijn klant nog gewezen had op hét gebruik, om met twee woorden te spreken, bekrachtigde hij den eisch van den officier, waarop de deurwaarder alweer een volgenden ver dachte in het voor hem bestemde bankje leidde. Een rijkdom van 18-eeuwsche historische werken en biografieën van onze groote Ne derlanders is op de tafels uitgespreid. Om evenwel te bewijzen dat de 17e en 18e eeuw niet alleen aan theologische, historische en aardrijkskundige uitgaven het licht gaven, zijn er ook litteraire en natuur-historische werken aan de verzameling toegevoegd, de laatste prachtig verlucht met de handgekleur de gravures. Opgemerkt worde ook het boek van Leopold Mozart, den vader van den grooten componist „Grondig onderwijs in het behandelen der viool". De uitgaven der 19e eeuw waren niet de fraaiste en zelfs de beste ervan kunnen ons niet ontrukken aan den indruk dat 't in deze eeuw poover gesteld was met de boekdruk kunst. Het plaatwerk „De Nederlandsche kleederdrachten" zal hier wel de meeste aandacht van een groot publiek trekken. Onder de boeken der 20e eeuw in de anti chambre, voornamelijk op het gebied van boekdrukkunst, beeldende kunsten, geschie denis, letterkunde en land- en volkenkunde, zullen vele bezoekers bekende werken aan treffen, ze munten uit door hun mooi uit gegeven banden en illustraties, in tegenstel ling met vroeger-eeuwsche uitgaven zijn ze gemakkelijk te hanteeren en voor leer- of kijkboek geschikt. We verwachten véél Haarlemmers op onze tentoonstelling enveel nieuwe lezers voor onze 350-jarige Bibliotheek! P. V. DE WIT. Directeur der Stads-Bibliotheek en Leeszaal van Haarlem. Architect J. J. v. Noppen overleden In den ouderdom van 70 jaar is te O ver veen overleden de heer J. J. van Noppen, in leven architect, die in Haarlem en om geving een groot aantal werken heeft ge bouwd. Na zijn studie is hij vier jaar werkzaam geweest als architect bij Open bare Werken te dezer stede. Daarna gaf hij de voorkeur aan een eigen praktijk. Onder zijn architectuur zijn o.a. gebouwd de Christ. Gereformeerde Kerk aan de Raaks, het gebouw van den Ned. Protes tantenbond, de Haarlemsche Stoomvevffa- briek, de chocoladefabriek der firma Dros te, de Nuts Spaarbank in de Jansstraat en aan den Rijksstraatweg, enkele gebouwen van de Twentsche Bankvereeniging, £>.a. te Bloemendaal,de scheepsbouwwerf „Hu- bertina" en het badhuis in de Van Eg- mondstraat. Vroeger heeft de heer Van Noppen een uitnoodiging ontvangen om als lector te Delft op te treden, doch wegens drukke werkzaamheden moest hij hiervoor bedan ken. De overledene heeft verder groote bekendheid verworven door zijn voor drachten over de bouwkunst, in het bij zonder over Oostersche bouwkunst en bouwceramiek. Zeepbonnen langer geldig De geldigheidsduur van de bonnen 55-9 Algemeen en 56-2 D Reserve voor 1 rant soen en van den bon 56-2 E Reserve voor 2 rantsoenen huishoudzeep of toiletzeep is verlengd tot en met 25 Januari. VOORMALIG DLTTSCH SCHIP KOMT NAAR ROTTERDAM. Als oorlogsslachtoffer lag in de haven van Bordeaux nog altijd het beschadigde 3063 brt. metende s.s. „Derindje", oorspron kelijk toebehoorende aan de Duitschè Le- vantlijn te Hamburg. De sleepboot „Tyne" van L. Smit en Co.'s internationalen sleep dienst heeft thans van de Finsche maat schappij Werner Hacklin te Rafsö, waaraan het schip is toegewezen, opdracht ont vangen het schip te halen en naar Rotter dam te sleepen, waar het voor rekening van deze Finsche firma gerepareerd zal worden, vermoedelijk bij de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij. ZOOALS VROEGER De geschiedenis herhaalt zich: Bijna 150 jaar geleden bevon den Nederland en Europa zich in een soortgelijken toestand als nu. Napoleon was bij Waterloo definitief verslagen, de keizerlijke adelaar verdween van alle wapen borden, de trotsche standaard van zijn imperium werd neergehaald, hier en overal. Het geknechte Nederlandsche volk leefde weer op onder hel wijze bestuur der Oranjes, uil den vreemde weer gekeerd na een lange balling schap Als een terugkeer naar betere tijden was toen de vestiging van den eersten De Gruyterswinkel in 1818. De Gruyter, die zich toen reeds lol devies koos steeds betere waar ie leveren en den vooruitgang te dienen, Vertegen woordigde de hoop op vrede, rust en .welvaart. Zqoals vroeger brengt ook nu De Gruytgr, -de eerste teekenen van den terugkeer naar den goeden ouden tijd. U kunt weer een voorgorlogsche sfeer scheppen met een'kop koffie of thee van De Gruyter, de koffie- en theezaak, zooals vroegerj, Onfortuinlijk begin van de Byrd-expeditie Eenigen tijd geleden werd uit het Zuidpool gebied gemeld, dat één. der vliegtuigen van de Byrd-expeditie vermist werd. Bij deze ramp lieten drie inzittenden het leven. United Press meldt thans nog het volgende: De zes overlevenden van het verongelukte marine-vliegtuig zijn veilig aan boord van de Pine Island opgenomen en hebben verhaald hoe hun vliegtuig explodeerde en hen letter lijk in de Antarctische sneeuw heeft ge smeten. De vermoeide en hongerige mannen vertel den hoe 'de wrijving met het Pool-ijs waar het vliegtuig langs streek hun benzinetank in brand stak en hoe hun vliegtuig in volle vlucht uit elkaar sprong. De gelukkige over levenden meenden, dat hun val gebroken was door een laag korrelsneeuw of door een dunnen korst poolijs. Spannende minuten, j Luitenant William Keams stuurde, toen de explosie plaats had. De bemanning had Kaap Dart ontdekt, gelegen aan de punt van het Desolate Thurston schiereiland. De piloot wijzigde zijn koers een weinig en klom tot duizend voet. Plotseling zag hij een bergach tige massa voor zich; hij maakte een bocht om een botsing te vermijden, maar in de Zuidpoolmist waren de horizon waar ijs ein digde en de hemel begon niet te onderschei den. Kearns voelde dat de bodem van het vliegtuig langs een ijsrichel schraapte. Hij gaf vol gas en wist het vliegtuig in de lucht en in zijn macht te houden, doch de wrijving op de plaats waar de bodem van het vlieg tuig het ijs had geraakt, stak de benzinetank in brand en het toestel explodeerde. Een vleu gel brak en de beide motoren stortten naar beneden. De bemanning had geen tijd om de parachutes te gebruiken, zij werd door de kracht van de explosie weggeslingerd en kwam in de sneeuw terecht. Drie man waren dood en de zes overlevenden zagen hoe de voorste tank uitbrandde. De achtertank was echter onbeschadigd en zij gebruikten de brandstof daaruit om gedurende de twee we ken dat zij geïsoleerd zijn geweest hun voed sel te bereiden. Toen zij gevonden waren begon een tocht van acht mijl door sneeuw en ijs naar het red dingsvliegtuig van de Pine Island. Op een slee voerden zij een gewonden kameraad met zich. Door het vliegtuig op de Pine Island gebracht wachtte hen daar een copieus diner ais vergoeding voor het Nieuwjaarsdiner dat zij hadden gemist. De Nationale Pluimveetentoonstel ling van de Kennemer Pluim veeveree- niging, welke Vrijdag, Zaterdag en Zondag in het Veilinggebouw „Kenne- merland" te Beverwijk is gehouden, heeft alle verwachtingen, zoowel wat betreft die van het aantal bezoekers, dat ruim 6000 bedroeg, als die van de expositie zelve, verre overtroffen. Dit was het oordeel van verschillende be stuursleden en organisatoren. Wij schreven Zaterdag niets te veel, toen we opmerkten dat een bezoek aan deze expositie alleszins de moeite waard was, want de tentoonstel ling heeft onder alle lagen der Beverwijk- sche bevolking en die van de omstreken, alsmede van verafgelegen plaatsen propa ganda voor zichzelf gemaakt. Voor koopers was het een prachtige ge legenheid. Vele transacties zijn gesloten, waardoor vele dieren, hoenders zoowel als konijnen en duiven, in andere handen over gingen. Onder deze diei*soorten waren zeer fraaie exemplaren en men vraagt zich on willekeurig af hoe het mogelijk is zooveel tijd te besteden aan het fokken daarvan. Zondagavond had de groote verloting plaats, waarna direct met het inpakken der dieren werd begonnen. In den loop van gisteravond en vannacht zijn de op stallen weer gesloopt en vonden dieren en kooien weer den weg naar him bestemming. Al met al kan de K.P.V. op een bijzonder geslaagde tentoonstelling terugzien. De uitslag van de verloting, waarbij de eerste prijs, 4 kippen en een haan, ten deel viel aan den heer P. v. d. Hout, Tuinders hofje 10, IJmuiden-Oost, op no. 1798, is: 2. 2 kippen en een haan-op no. 719; 3. 1 kip en een haan op no. 397; 4 1 konijn Fransche hangoor no. 1523; 5 idem no. 912; 6. gang lamp no. 1438; 7 konijn Russ. brandneus 126 en 8 koperen sierkan no. 686. Bekroningen. De volgende leden van de Kennemer Pluimveevereeniging behaalden prijzen: J. A. Stikvoort, Beverwijk met 36 inzendin gen: de prijs voor het hoogste aantal pun ten der tentoonstelling met groote hoen ders, de prijs voor het hoogste aantal pun ten met krielhoenders, de prijs mooiste k-rielhaan en de prijs mooiste krielhen. S. de Vries, Beverwijk, 6 inzendingen: de prijs hoogste aantal punten dwex-grassen konij nen; J. H. Vessies, IJmuiden-Oost, 10 in zendingen: de prijs mooiste collectie hoen ders één kleur één ras, de prijs voor mooi ste collectie Buff-leghorns, de prijs mooiste hoen tentoonstelling. Mevr. A. R. de Boer, IJmuiden-Oost, 2 inzendingen, de prijs mooiste langshan haan; F. G. de Weers, Driehuis, 8 inzendingen, drie le prijzen, waaronder de mooiste wit langshan hen. Dit is de eerste wit langshan, die op een tentoonstelling in Nederland is ingezonden. H. Groen, IJmuiden-Oost, 6 inzendingen: vier le, een tweede en een derde prijs, te vens het mooiste trio groote hoenders; J. Piepers, Beverwijk, 6 inzendingen: drie le, drie 2e en een derde prijs; Joh. H, Vessies, Beverwijk, 7 inzendingen: drie le, een tweede en een derde prijs; R. M. Akse, Be- vei-wijk, 5 inzendingen: een 2e en twee 3e prijzen; C. A. Holleman, Velsen-N., 11 in zendingen: twee le, twee 2e en een 3e prijs, A. de Rooy, Wijk aan Zee, 6 inzendingen: een le, een 2e en een 3e prijs; B. R. Suyk, Wijk aan Zee, 7 inz.: twee le, een 2è en een 3e prijs; H, v. Riessen, Beverwijk, 8 FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson 29) Omdat het na ze$ uur donker be gint te worden, maar dan zijn de lichten in den winkel nog niet aan. Als we die ver kleedpartij bij daglicht hadden onderno men, zouden de vervolgers er veel gauwer achter gekomen zijn. Een zekere genialiteit kon men aan het aldus uitgebroede plan niet ontzeggen; waarschijnlijk was het afkomstig van An drews. Als het inderdaad mogelijk was geweest het op de voorgenomen manier uit te voeren, had ik inderdaad mijn ver volgers kwijt kunnen raken, zonder an deren in de kwestie te betrekken. Als de achtervolgers, die in plaats van achter mij achter mijn dubbelganger aan za ten, dan na korter of langer tijd hun ver gissing hadden ontdekt, zouden zij eerdér hun eigen onoplettendheid hebben ver- wenscht, dan er achter gekomen zijn, dat het kleedingmagazijn hier iets mee te ma ken had. Maar de omstandigheden, die ik niet in andere banen had kunnen leiden, wa ren tegen ons geweest en hadden alle voorbereidingen overbodig gemaakt. In plaats van onopvallend als een klant den winkel binnen te komen, was ik pas op gedoken na het sluitingsuur en had als «en waanzinnige op de deur staan bonzen. Men zou begrijpen, dat de man, die nu mijn rol overnam, ook van de zaak op de hoogte was en zijn leven zou gevaar loopen. Nu kon mijn dubbelganger reeds ontmaskerd worden voordat' hij twintig stappen buiten de deur gedaan had en voordat ik via een anderen uitgang had kunnen verdwijnen. Met andere woorden: de eigenaar van den winkel stond nu eveneens aan gevaar bloot, niet minder dan mijn dubbelganger. Ik was er nog heelejnaal niet zeker van, dat wij uit de impasse zouden geraken. Ik kan er mij niet mee verzoenen, zei ik voor de vierde maal, terwijl Ricci aanstalten maakte om te vertrekken. Nu loopt hij gevaar in plaats van ik. De oudere man haalde de schouders op. Wij gehoorzamen onze bevelen en daar mee afgeloopen. Ricci is bovendien zeer geroutineerd in dergelijke karweitjes, en dat kan men van u niet beweren. Geen wonder, want hij heeft niets te verbergen en u wel. Hij laat zich trouwens niet zoo gemakkelijk pakken en bij den volgenden hoek al op zijn kop slaan. Zoolang zij niet achter dezen list komenMaar we mo gen nu geen tijd meer verliezen. Ricci was verdwenen. Bent u ook zoo ver? Zij hadden mij nog tweemaal wat cog nac gegeven en ik had nu ook een flesch vol in mijn zak. Wel is waar kon de drank mijn dorst niet stillen, maar ik kreeg er toch wat meer ki-acht door. De oude vrouw had een sjaal om haar grijze haar geslagen en wachtte al op mij. Ik weet werkelijk niet, hoe ik u danken moet, zei ik tegen den man. Wij doen het niet om bedankt te worden, was het droge antwoord. Neemaai* toch. Kom nu, ik wacht, kwam de stem van Maria by de deur. „Leve de president, leve Frankrijk!" Met dezen uitroep begroetten de Parijzenaars Vincent Auriol, toen.hij dadelijk na zijn verkiezing tot president van de Fransche re publiek van het Palais de Versailles uitreedin gezelschap van Blumden premier Ik volgde haar. Wij gingen naar bene den en kwamen bij de deur, waardoor ik het huis was binnengekomen. Toen daal den wij nog verder. Zij had een zak lantaarn bij zich en wij gingen door twee kelders, waarin allerlei stukgoederen la gen opgestapeld. In den tweeden kelder stond een gx-oote kast, die Maria opende. Wij traden binnen, en terwijl zij de deur achter zich sloot, opende de wand van de kast zich vanzelf, waarna wij in een anderen kelder kwamen, dien wij dwars doorliepen. Toen moesten we weer een trap op. Ik voelde het bloed in mijn hoofd hoofd kloppen. Boven aan de trap bevond zich weer een deur. Maria stond stiL Voorzichtig nu. De deur kwam uit in een steegje. Maria keek voorzichtig naar buiten. Haar adem ging snel als van een opgejaagden hond. De maan was nog niet opgekomen. Bij werkte zich door een kier van de deur en ik volgde haai*. Nu was het cri- tieke oogenblik gekomen. Het kwam er op aan, mij niet te laten vangen! We liepen snel het steegje uit, terwijl wij ons dicht langs de muren van de huizen drukten. Zoo kwamen wij aan een kruispunt en staken haastig over, gingen naai* links, ons verwijderend van de plek, waar onze ver volgers waarschijnlijk op den loer zouden staan. Als ik het nu maar kon volhouden! Wij kwamen weer aan een straathoek. Zij raakte mijn arm aan.' In de tram zou u de aandacht trekken. We nemen dus daar verderop een taxi. Er is hier juist een parkeerplaats. U hoeft zich geen zorg te maken, dat wij geen auto zullen vinden. Zegt u maar, dat wij naar de Santa Maria delle Grazie moeten. Nu kwamen wij in. een drukke straat. Ik had er geen idee van, waar wij ons be vonden. Aan den anderen kant van de straat stonden drie taxi's. Even later zat ik veilig in het donkere hokje naast mij de barsche oude vrouw. Ik had een ge voel van onuitsprekelijke verlichting, dat het gevaar voor het oogenblik weer voor bij was. De auto baande zich een weg door het centrum van de stad, sloeg toen af naar de Via Meravigli en na een paar minuten stonden wij voor de oude kex-k, waar ik den chauffeur betaalde. Voordat de auto verder reed, had de vrouw mij alweer bij den arm gegrepen. Wij wrongen ons door de donkere straatjes van buurten, die steeds armoediger wer den. Ik bleef stilstaan om me met een slok cognac te versterken. Daarna gingen wij weer vlug verder, Toen wij eindelijk stil hielden, zag ik den achteringang van een kleine fabriek. Mijn begeleidster haalde een sleutel voor den dag, keek snel rechts en links de straat af en opende toen een poortje. Nu begon het trappenklimmen weer. Ik stopte even om adem te scheppen. Als ik maar wist verbrak ik eindelijk het lange stilzwijgen, dat Ricci niets over komen is. Misschien kunt u me nog een boodschap laten sturen? Nu gingen wij weer door een groote op slagruimte. De vrouw knipte de lichten aan en op een baal ontwaarde ik den naam „Lorenzo", Zij stond stil om een deur te openen. Bij dergelijke dingen praten wij niet. Als u iets wilt weten, vraagt u het dan aan de menschen hierbinnen. Ik moet nu terug. De deur ging open. Ik stond tegenover een langen, mageren man met een smal- beenig gezicht: Majoor Dwight. HOOFDSTUK XIV. Nog nooit in mijn leven was ik zoo blij geweest iemand terug te zien. Dwight, als altijd een onberispelijke inz.: een le, twee 2e en drie 3e prijzen; K. Stiemer, Beverwijk, 3 inz.: een 'le en een 3e prijs; B. H. Vink, Velsen-N., 1 inz.: een le prijs; J. v. d. Linden, Wijk aan Zee, 3 inz.: een le en een 2e prijs; J. Heyligers, IJmuiden-Oost, 2 inz.: een le prijs. Drie sprong, Beverwijk, 2 inz.: twee le prijzen; G, v. d. Winden, Beverwijk, 4 inz. konijnen: drie le, een 2e prijs; B. v. Riessen, Bever wijk, 3 inz.: een le en een 2e prijs; P. G. Fiets, Beverwijk, 3 inz.: twee le prijzen; W. Amse, Driehuis, 2 inz.: een le en een 2e prijs; A. v. Sighem .IJmuiden, 3 inz.. twee le prijzen. S. de Vries, Beverwijk, 6 inz.: een le, drie 2e en een 3e prijs. Afhalen van distributiekaarten Voor het afhalen van distributiebescheiden in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg zijn aan de beurt. Dinsdag 21 Januari de letters N tot met O en Woensdag 22 Januari de letters P tot en met R. Schoenenbonnen, Inwoners van IJmuiden, Velsen (dorp) en Drie huis. wier nummer van de T. D. K. als laatste cijfers een 5 aanwijst, moeten hur. schoenen bonnen afhalen ten kantore van den dienst P. J. Troelstraweg en wel letters H tot en met S op Dinsdag 21 en letters T tot en met Z op Woens dag 22 Januari, telkens van 9—12 uur. Geen losse inwisselingsbonnen iAleveren. De directeur van den Dlstrlbutiedienst vestigt er nog eens de aandacht op, dat men voor het afhalen van nieuwe levensmiddelenkaarten, de tweede distributiestamkaarten (zonder inleg vellen) met de loopènde bonkaarten 701 moet overleggen. Losse Inwisselingsbonnen mogen door de ambtenaren, die belast zijn met de uit reiking niet worden aangenomen. TERAARDEBESTELLING LEENDERT BRUIN Te Scheveningen is onder groote belang stelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den redder Leendert Bruin. Leden van de vereeniging „De Reddings medaille" fungeerden als slippendragers. De kist was bedekt met de vlag van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaat schappij. In de aula sprak de heer H. Eschauzier van het plaatselijk bestuur te Scheveningen van de N.Z.H.R.M. Hij zeide, dat Bruin er nog een was van de oude ridders der zee. Wanneer de storm raasde over de kust en de kachel lekker warm brandde, gingen zij uit om te redden. Daarna schetste de heer C. Otters, voor zitter van „De Reddingsmedaille" de ver diensten van Bruin, die hij gelijk stelde met Dorus Rijkers, Mees Toxopeus, Jan van Kan en Kees Klaassen. De kist werd daarna uitgedragen door de kameraden, van Bruin. Gij zegt tegen wie Uw wijsheid aan- hooren wil, dat de huidige wereld zoo dra matisch is, zoo globaal-dramatisch is, dat elke persoonlijke tragedie in dezen baaierd van tranen niet telt. Het waren uw eigen woorden. Als manna van wijsheid vallen zü uit den hoogsten der hemelen. Maar bij den tandarts op dp stoep maakt gij ze persoonlijk te schande. Met den weeïgen kruidnagelsmaak van de nood vulling nog in den mond bepeins ik de wijsheid en de waarheid: de wijsheid van den hoogen heer zonder pijn in de kaken, de waarheid van den lafaard met den opengesperden mondt die als een on wijze het boren, het eeuwige boren, van den held in 't wit trachtte te doorstaan. Reeds de wachtkamer met haar zestien jaargangen van de Kampioen was een grauw voorportaal van het helsche drama. Welk een psycholoog, overigens! Om aan den wand van dit lusteloos vertrek komieke plaatjes van mannen met dikke wagen en grapjes over de drilboordery te hangen! Het krampig liggen in den zetel der hulpeloozen leek het hoogtepunt van den man met het mondspiegeltje. „Ik zal u even pijn moeten doen." Welk een métier! Met venijnige haken en dreunende boren wordt dit „even" een eeuwigheid. Dit is de eenvoudigste doch smartelijk ste toepassing van de leer der realiteit: dat zes minuten boren zoo onvergelijkelijk veel langer duurt dan twee uur minnekozen in het matte licht der maan. „Móet u altijd boren, dokter?" „Wat het zwaard is voor den soldaat, dat is de boor voor ons: een nobel wapen", zegt de man-zonder-mêelij. Hij maakt er zoowaar nog een grapje bij, dat verloren gaat in 't geraas binnenshoofds. „Móet die boor beslist de zenuw raken, dokter? Móet die kies, die kaak, dit gansche vurige hoofd /uit elkaar gewrikt worden?" Tot in de vingertoppen tintelt de weeë pijn. Machteloos ligt ge achterover. En ge ziet, dat de tanden van den dokter zelf geen reclame zijn voor zijn stiel. Vier ver schillende boortjes zijn nu i-eeds aan het duivelswapen geschroefd. Machteloos ligt ge achterover, wachtend op het herbegin van 't feilloos mikken op de zenuwpunt. Welke woorden hebben zoeter klank dan „even spoelen"? En welke sigaret smaakt beter dan die wanneer ge de tandartsdeur achter u dichtgeslagen hebt? Moet u altijd even pijn doen, dokter? En wordt het Maandag weer boren? Wat een vak, dokter! En hoe slecht valt de borrel op dien kruidnagelsmaak. Tot Maandagheld! ELIAS. B. en W. vragen een crediet voor de voorbereidende werkzaamheden Ter nadere bestudeering van de moge lijkheden van een gemeenschappelijken fabrieksbouw in IJmuiden werd een com missie benoemd onder voorzitterschap van den wethouder van Openbare Werken den heer W. F. Visser, waarin onder meer zit ting namen de heeren Ir. C. A. de Vassy, hoofd van het Streekbxueau Noordholland- West van den Wederopbouw te Haarlem, Ir. W. Fuhivi Snethlage, directeur van den Economisch-Technologischen Dienst voor Noordholland en H. A. Maaskant, een der ontwerpers van het herbouwplan. De commissie is thans zoover met haar werkzaamheden gevorderd, dat een schets- plan, alsmede een plan voor den financiee- len opzet is gereed gekomen. Tot dusver zijn alle hieraan verbonden werkzaamheden geheel belangeloos ver richt. Nu gebleken is, dat het plan zeer goed uitvoerbaar is, zal het noodzakelijk zijn het schetsplan om te zetten in een defi nitief bouwplan. Tot het ontwerpen hier van is inmiddels reeds opdracht verstrekt HARINGPRIJS VOOR HET „KALI- CONTRACT" WORDT SPOEDIG BEKEND GEMAAKT. In kringen van haringexporteurs heerscht naar het A.N.P. meldt, ontstemming, om dat de prijs van de haring voor het zooge naamde kali-contract nog steeds niet be kend gemaakt is. Was er oorspronkelijk sprake van dat de blokkeering der haring eerstdaags zou worden opgeheven, ook hiervan is definitief nog niets bekend. Met het oog op het gevorderde seizoen heeft de handel er groot belang bij spoedig te we ten hoe het met den voorraad staat en of de nog bestaande orders naar andere lan den kunnen worden uitgevoerd. Ook de binnenlandsche handel heeft dringend ha ring noodig. Het A.N.P. verneemt van be voegde zijde, dat de prijs van de haring voor het kali-contract zeer binnenkort zal worden bekend gemaakt. aan een architect. Deze werkzaamheden zullen echter moeten worden gehonoreerd. Hiervoor heeft de commissie de beschik king noodig over een crediet, waaruit niet alleen dit honorarium, doch ook de verder nog te maken kosten, welke noodzakelijk zijn om te komen tot een uiteindelijk goed resultaat, dienen te worden gefinancierd. Terzake werd aan B. en W. door ge noemde commissie een begrooting overge legd, waaruit blijkt dat een en ander wordt geraamd op f 4000. B. en W. stellen den Raad voor om van bovengenoemd bedrag, behoudens goed keuring v9m Gedeputeerde Staten, een ge deelte, groot f 1000.-, voor rekening der gemeente te nemen. Inmiddels is aan het College van Algc- meene Commissarissen voor den Weder opbouw te 's-Gravenhage en aan de Pro vincie Noordholland verzocht een bijdrage van resp. f 1000 en f 2000 te verstrekken. Machinist kreeg brandwonden Toen de machinist van den stoomtrawler Condor tijdens de visscherij zijn werk zaamheden bij den stoomketel verrichtte, ontstond eep lek in een der stoomleidingen. De machinist werd door den ontsnappen den stoom getroffen en kreeg ernstige brandwonden, zoodat de schipper het raadzaam oordeelde, naar IJmuiden terug te keeren. Zaterdagmorgen kwam de Condor in IJmuiden binnen. Agenda voor Velsen en IJJmeiden MAANDAG 20 JANUARI Thalia: „Hoe krijg Ut een baantje?',', 7.00 on 11.15 uur. De Pont: „De Spelbrekers", 8,00 uur. DINSDAG 21 JANUARI Bioscopen: al6 Maandag. verschijning in een van zijn lichte zomer- costuums, beet op den steel van zijn pijp met zijn sterke, ver van elkaar geplaatste tanden. Hij was geheel alleen in een ka mer, die er uitzag als een kantoor. Langs de wanden stonden loketkasten en map pen. Bovendien ontwaarde ik een ouder- wetsch schrijfbureau met een roldeksel en een stuk of wat draaistoelen. Ik ging op een er van zitten en zuchtte van vermoeidheid en opluchting Hij had mij ongetwijfeld na zes uur ver wacht en zich bezorgd gemaakt, omdat ik te laat kwam. Nu wilde hij weten, hoe ik aan mijn verwondingen was gekomen en wat er allemaal gebeurd was. Ik deed mijn best de gebeurtenissen in de juiste volgorde te vertellen. Maar telkens kwam de oude vrouw er tusschen met uitvoerige uiteenzettingen. Dankbaar voor die tijde lijke rust leunde ik achterover in mijn stoel en liet haai* vertellen wat zij wist. Maar het duurde niet lang, of zij moest ons weer verlaten. Ik wilde verder gaan met mijn verhaal, maai- Dwight scheen iets anders van plan te zijn. Hij legde zijn hand op mijn ai-m. Ga even mee, zei hij als terloops, dan zal ik je iets laten zien, wat je nu juist noodig hebt. Hij bx-acht me in een klein, kaal kamer tje, waar een radio stond, een divan, die als bed was 'ingericht en een waschkom, waarin een paar foto-negatieven dreven. Onder het kussen vind je een pyja ma. Die zal je wel passen. Kleed je maar uit en doet het licht uit. Je moet noodig eens een beetje opgeperst worden. Ik geef je vijf uur. Maar dan wordt het ook aan pakken. Je hebt je rust hax-d noodig. Ik was echter onverstandig en wilde eerste mijn belevenissen ten einde vertel len, bevrijd zijn van hetgeen mij drukte. Maar hij viel mij dadelijk in de rede. Kruip eerst in bed, vooruit, zoo gauw mogelijk. Even na twaalf zullen we je weer wekken. Ik had zoo lang gesnakt naar slaap, dat ik nu niet eens meer gelooven kon, dat ik zou mógen slapen. Maar mijn zenuwen konden niets meer verdragen. Hij schudde mij bij den arm en deelde mij mee, dat het vijf minuten over half een was. Ik kleedde mij weer aan, wreef den slaap uit mijn oogen; ik voelde me ellendig en heelemaal niet uitgerust. Ik dronk een beetje water, maakte mijn ge zicht en hals flink nat en strompelde de trap af naar het kantoor. Nu werd het mij duidelijk, waarom hij het verhaal niet tot het eind had willen aanhooren. Hij was niet meer alleen. Ze waren allemaal hier. Ook Andrews en. Jane Howard. v Het was een grootsch moment voor mij Ik schold mijzelf uit voor idioot, omdat ik er zoo sentimenteel van werd, maar ik kon eenvoudig niet anders. Andrews scheen last van de hitte te hebben. Hij had zijn jasje uitgetrokken en droeg een hel groen zijden overhemd met een fladderende das, waarop groene gondels schommelden op een rooden ach- tergrond. Zijn broek werd opgehouden door een breecle, fluweelen ceintuur. En Jane.wel, ik zag van haar eigen lijk niet veel meer, dan dat zij er was, dat zij vóór mij zat en mij met haar oogen met de kleine vlekjes erin, aankeek, ter wijl zij er beetje schor hoestte. Toen wij elkaar begroet hadden, was ik aangenaam verrast door de uitdrukking van haar oogen. Ik voelde, dat ik rood werd van vreugde, terwijl ik haai* aan keek. Eigenlijk was dat heel natuurlijk. CWordt vervolgd) ■9

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3