IJmuider Courant Boeken Veiligheidsraad neemt de Britsche klacht tegen Albanië op agenda De Italiaansche prem ier geeft hetop De Britsche regeering reageert op een artikel in de „Prawda" De koopvaardij biedt haar peetekind een stuk speelgoed aan 61e Jaargang No. 18538 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD DinsHag 21 Januari 19471 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,Franco per post 4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem LjAARLEMS STADSBIBLIOTHEEK 11 viert haar 350-jarig jubileum met een jeugdig jubilaresje naast zich: de Leeszaal, die pas 25 jaar bestaat. Zij doet het met een tentoonstelling van boeken uit zeven eeuwen, die Zaterdagmiddag ten Prinsen- hove geopend is. Zeven eeuwenHaar lem kan het niet minder doen, sinds het 700-jarig stadsbestaan indrukwekkend ge vierd werd. Dit na-feestje van een groote jubilaresse met een kleine aan het handje maakt het ons duidelijk, dat gedurende de eerste helft van zijn lang stedelijk bestaan Haarlem geen stadsbibliotheek bezat en dat dus gedurende de tweede helft het peil van belangstelling, kennis en letterkundig be grip in deze oude veste ontzaglijk moet zijn gestegen. Want de beteekenis, die een stadsbibliotheek als centrum van ontwik keling bezit, is groot en haar invloed ingrij pend, al leeft zij zoo rustig en voor hen, die niet tot haar bezoekers behooren, onop vallend voort. Het zijn trouwens de ge lukkigste instellingen, die zelden of nooit in .,het nieuws" verschijnen, want nieuws beteekent in verreweg de meeste gevallen, dat er iets mis is of hapert. Tot die instel lingen behoort de Stadsbibliotheek. Haar werk gaat zijn gang met een zekerheid en regelmaat, die men haar benijden kan. En het is geen wonder dat haar directeur, de héér P. V. de Wit, die Zaterdag in dit blad aan het woord was, met zooveel toewijding zijn vak beoefent. Het is immers een bij uitstek schoone en nuttige taak, die de bibliotheek vervult. Ik wil den directeur gaarne bijvallen in zijn wensch, dat zij vele nieuwe lezers verwerven zal als gevolg van de algemeene aandacht, nu op de bi bliotheek gevestigd. Zeven eeuwen lectuur openen met hand schriften, gevolgd door Coster-drukken, blokboeken, incunabelen en post-incuna- belen. Zij zetten zich voort in de voor ons moderne menschen steeds toegankelijker en vertrouwder wordende boeken der vol gende eeuwen, met een typografische irf- zinking in de 19e eeuw, die tenslotte toch het meest heeft bijgedragen tot uitbreiding van den lezerskring van het Boek. Want zij was het die het analfabetisme, dat in haar aanvangstijd nog op groote schaal in ons land heerschte, in haar laatste periode te lijf ging, die het onderwijs uitbreidde en tenslotte kwam tot de Leerplichtwet. Ook was zij het, die de arbeiders-beweging ge boren zag worden', die zoo groot werk voor de volksontwikkeling zou verrichten. Het is moeilijk de negentiende eeuw een groote hoeveelheid leelijke architectuur te ver geven, waarmee wij nog steeds opgescheept zitten; het is iets gemakkelijker haar trieste en overdadige huisinrichting te vergeten, omdat schier al dat kleurige trijp, al die pauweveeren en kunstbloemen en de mees te bibelots nu wel zijn vergaan. Maar men is werkelijk geneigd haar stijllooze typo grafie met een vriendelijken glimlach te beschouwen, omdat zij anderzijds toch zoo veel voor de volksontwikkeling heeft ge daan. Heeft de twintigste eeuw zich haar goede bedoelingen waardig getoond? Het is zeker dat die nog veel heeft te leeren, al is zij bijna voor de helft verstreken. Boeken! De bibliophielen onder ons, die zich verlustigen in kostbare, wonderlijke en zeldzame exemplaren, zijn schaarsch in aantal. De weetgierigen daarentegen en de zoekers naar litteraire schoonheid zijn veel talrijker dan zij in de vorige eeuwen wa ren. En velen van hen, ik vermoed: de meesten, hebben in den loop hunner jaren ontdekt dat de wijze van uitvoering van een boek toch wel een heel belangrijke zaak is, dat tusschen aard en karakter van den inhoud en technische verzorging zelfs een onverbrekelijke betrekking bestaat, dat men daar niet ongestraft de hand mee kan lichten en niet dan met moeite van de schepping des schijvers kan genieten, als de uitvoering van het boek haar onrecht doet of logenstraft. Dit overdenkend zal menigeen, die geen bibliophiel is, toch ge boeid worden door de schoone en zeldzame uitgaven, die tot het kostbaar bezit der Haarlemsche Stadsbibliotheek behooren. Aan boeken danken wij onmisbare ken nis en vele van onze schoonste uren in het leven. Het blijft altijd een vreugde een boek te vinden, dat weerklank in ons wekt, een nieuw vergezicht voor ons opent, ons aan onszelf openbaart. Groot is de taak van het Boek in het leven der menschen. In deze twintigste eeuw is het weliswaar de nadee- len gaan ondervinden van een onmatige veelvuldigheid van productie, die voor den lezer het scheiden van koren en kaf steeds meer bemoeilijkte. Er zijn veel prullen uitgekomen; er is een jacht ontstaan op nieuwe boeken alsof nieuwheid de maat staf voor lezenswaardigheid zou zijn die geleid heeft tot kortstondigen roem van de snel-vergeten best-sellers". En in deze eerste naoorlogsche jaren is het slechts de papierschaarschte, die dien te breeden boe- kenstroom heeft doen afnemen. Wat zal het vervolg zijn? Het Boek met een hoofdletter, het Boek dat waard is gelezen te worden, zal zich ook temidden van gedrukte overdaad we ten te handhaven. Het zal altijd weer wor den ontdekt. Dat is het woord, want de trouwe minnaar van het boek is een ont dekkingsreiziger: een die rustig in zijn stoel gezeten, bij den haard, zijn grootste vondsten doet en zijn grootste voldoening en vreugde beleeft. De Wereld van het Boek blijft een wereld, rijk aan avontuur. Gij kunt daarom glimlachen als gij door dat oude hoekje van Haarlem komt, waar Prinsenhof aan Jacobijnestraat ligt. Maar' als gij even nadenkt over al hetgeen zich dbar in den loop der eeuwen moet hebben afgespeeld, als gij u even overgeeft aan de sfeer van de oude stad, die gebleven is, zult gij begrijpen wat ik bedoel. En ook, dat daar de tentoonstelling behoort te zijn van boeken uit zevenhonderd jaar. R. P. De Duitsche kolenproductie stijgt De Berlijnsche correspondent van het A.N.P. meldt: generaal Robertson, plaatsvervan gend militair gouverneur van de Britsche zóne. heeft medegedeeld, dat de Duitsche kolenexport uit 't Ruhrgebied zal worden ge handhaafd en dat de verlaging van den export zelfs reeds ten deele is hersteld. Hij noemde de stijging van de productie na de moeilijke weken van strenge koude bevredigend Op 14 Januari jl. bedroeg de productie weer 109.801 ton. Robertson herhaalde, dat-het ge- heele Duitsche herstel afhangt van de kolen- productie. Het militaire bestuur zal al het mogelijke doen om meer mijnwerkers aan te werven, want het aantal mijnwerkers is nog steeds 100.000 minder dan vóór den oorlog. Dit vraagstuk zal dan ook een der voor naamste onderwerpen uitmaken van de dis cussies, die deze maand te Minden tusschen de Duitsche ministers van Economische Za ken gehouden zullen worden. Cromyko acht het geschil geen vredesbedreiging De Britsche klacht tegen Albanië zal op de agenda van den Veiligheidsraad geplaatst worden. In de gisteravond gehouden verga dering van den raad is met tien stemmen voor en nul stemmen tegen bij een onthou ding besloten, bovengenoemde klacht op de agenda te plaatsen. Gromyko, de Sovjet-Russische afgevaar digde, zeide o.m., dat Albanië bereid was de kwestie betreffende het leggen van mijnen in de Straat van Korfoe door besprekingen op te lossen, daar het op 11 November voor gesteld had een gemengde commissie ter be studeering van de kwestie in het leven te roepen. De Britsche regeering had het voor stel echter van de hand gewezen en daar door in strijd met artikel 33 van het Hand vest gehandeld. Dit artikel drukt den leden van de organisatie der UNO op het hart, overleg te plegen alvorens een geschil voor den Veiligheidsraad te brengen. Ook achtte de Sovjet-Unie, aldus Gromyko, de kwestie geen bedreiging van den wereldvrede. Hij zeide tenslotte, dat hij het voorstel om de Britsche klacht op de agenda te plaatsen niet zou ondersteunen. Hij onthield zich van stemming. In antwoord op de uiteenzetting van Gro myko zeide Sir Alexander Cadogan, dat de gemengde commissie, waarvan Gromyko had gerept, er slechts een was ter vaststelling van de grenzen, waarbinnen de mijnen in het kanaal van Korfoe konden worden ge veegd. Deze commissie kon dus onmogelijk alle aspecten van het Britsch-Albaneesche geschil behandelen. „Met het oog op het on bevredigende resultaat van onze pogingen om de kwestie via rechtstreeksche onder handelingen op te lossen, heeft Groot-Brit- tannië met tegenzin deze aangelegenheid voor den raad gebracht", aldus Cadogan. Tegen over de verklaring van Gromyko, dat er geen sprake zou zijn van een bedreiging van den wereldvrede, stelde Cadogan het feit, dat 44 matrozen door een oorlogsinstrument ge dood werden en er eventueel een voortduren van dit gevaar zou bestaan tenzij de Veilig heidsraad deze kwestie zou kunnen oplossen. De Veiligheidsraad nam met 9 stemmen het Amerikaansche verzoek, de bespreking van de kwestie der ontwapening tot 4 Fe bruari uit te stellen aan. De Sovjet-Unie en Polen onthielden zich van stemming. Tevens werd de raad het er over eens de zaak tegen Albanië op te nemen, zoo spoedig als de Albaneesche vertegenwoordigers te New York zijn aangekomen en gereed zijn aan het debat deel te nemen. Er werd geen datum vastgesteld. MEER GAS! liet Rijkskolenbureau heeft de kolen- toewijzing aan de Hoogovens verhoogd, waardoor deze in de gelegenheid zijn, iets meer gas aan de gemeente te leveren. Van morgen, Woensdag, af zullen de gasgebrul- kers in Velsen de gunstige gevolgen van deze verbeterde kolenpositie ondervinden, daar van dien dag af gas geleverd wordt van 's morgens zes tot 's middags half twee en van 's middags vijf uur tot 's avonds half acht. De Chineesclie oplossing ligt op het slagveld De communisten in China hebben het laatste aanbod van Tsjang Kai Tsjek tot het sluiten van een wapenstilstand en het voeren van onderhandelingen over een duurzame oplossing van het geschil verworpen. Hiermee verflauwt de hoop, dat de burger oorlog in China tot een einde zal komen. In het antwoord der communisten wordt ver klaard, dat de vredesonderhandelingen al leen kunnen worden hervat wanneer de re geering de vroegere eischen van Jenan (de communistische hoofdstad) inwilligt: We- derintrekking van de door de Nationale Ver gadering aangenomen constitutie, die door de communisten en derde partijen geboycot werd, en herstel van den status der troepen op 13 Januari 1946. Vredesonderhandelingen kunnen te Nanking onmiddellijk hervat worden, indien de regeering deze voorwaar den aanvaardt, aldus het antwoord. De officieuze reactie te Nanking was. dat dit besluit van Jenan verdere pogingen tot onderhandeling nutteloos maakt en dat het geschil tusschen Kwomintang (regeerings- partijj en communisten nu op het slagveld moet worden bijgelegd. De industrieën in Bandoeng worden weer op gang gebracht na de zware vernie lingen, waaronder de stad moest lijden. Vrouwen in het textielbedrijf „Yo Sek In" aan het werk. De Gasperi niet opgewassen tegen roerige situatie De Italiaansche premier Alcide de Gas peri heeft gisteren op een persconferentie plotseling zijn aftreden bekend gemaakt. Hij zeide niet in staat te zijn de huidige politieke situatie te behandelen. De Gasperi deed deze verrassende aan kondiging toen hij het eind naderde van een lange persconferentie, waarop hü een overzicht gaf van zijn tocht naar de Ver- eenigde Staten. Plotseling overstappend op de roerige politieke situatie in Italië, ontstaan door dat in de socialistische partij een scheu ring plaats vond, de minister van Buiten- landsche Zaken Pietro Nenni is afgetre den en de minderheids-republikeinsche partij overweegt zich uit het kabinet te rug te trekken, zeide de Gasperi: „Zooals de zaken nu staan, plaats ik de-taak die ik had in handen van president de Nicola". De premier viel verder de communisti sche critiek op zijn tocht naar Amerika aan, welke critiek ook op het recente so cialistische congres naar voren was geko- Spaak over: „internationale omwenteling" Geheime diplomatie door openbaarheid vervangen Tijdens een voorlichtingsavond in het Ru benspaleis te Antwerpen, heeft Paul Spaak, de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, gesproken over het probleem van den vrede in de wereld. Spaak verklaarde dat de voornaamste factor in de betrekkingen tusschen de naties, na den jongsten oorlog was: de vervanging van de geheime diplomatie door de openbare be sprekingen. Dit beteekent een ware omwen teling op internationaal gebied. De poging van Genève om de geheime diplomatie te vervangen door publieke onderhandelingen, was niet volledig en ook niet geheel oprecht. Voorheen werd ieder woord in de diplomatie gewikt en gewogen. Thans is dat alles voor bij, men spreekt vrij krachtig, soms zelfs hartstochtelijk; daarom mag men zich niet verbazen wanneer misverstanden en tegen stellingen scherp tot uiting komen. „Ik weet niet waartoe onze nieuwe formule zal lei den", zeide Spaak, „maar ik ben er van over tuigd, dat zij meer kans heeft den wereld vrede te bestendigen dan de vroegere Maar deze formule moet vooral cfp de pers kun nen rekenen, omdat deze ieder woord, iederen zin kan verspreiden over alle landen". Vervolgens sprak Spaak de meening uit, dat de essëntieele voorwaarde voor een be stendigen vrede het wederzijdsch begrip was, dat alle volken vooral de groote, moeten toonen. „Ik wil niet verbloemen", zeide Spaak, ,,dat de huidige wereld in twee groote blocs is verdeeld, wier politiek, econom sch en spe ciaal ideaal volkomen verschillen en die elkaar wantrouwen. Maar er is geen enkele reden om te gelooven dat dit wantrouwen niet kan overwonnen worden en dat die twee wereldbeschouwingen niet vreedzaam naast elkaar kunnen leven". Tot slot wees Spaak op de algemeene ver gadering der UNO te New York Het belang rijkste feit daar was het voorstel voor ont wapening, dat door de Russische afgevaar digden gedaan werd en spontaan door alle mogendheden aanvaard, evenals het principe der controle. Dit, besloot Spaak is een der eerste uitingen van het noodzakelijk weder zijdsch begrip, dat alleen voor een werke- lijken vrede borg kan staan". Joodsche weesjes uit Oost- Europa naar Nederland Wellicht zullen binnen afzienbaren tijd 500 Joodsche weesjes uit Midden- en Oost-Euro pa naar ons land komen voor een tijdelijk verblijf van eenige jaren. In die periode zul len verschillende Joodsche organisaties in Nederland voor deze weesjes zorgen en hun een opleiding geven, waarmede zij het leven in Palestina zoo goed mogelijk voorbereid kunnen beginnen, Het opperrabbinaat voor Nederland heeft de regeering gevraagd haar goedkeuring te hechten aan het toelaten in Nederland van 500 Joodsche weesjes van 1 tot 14 jaar voor een periode van enkele jaren, waarna de kinderen zullen worden geëmi greerd naar Palestina. De minister van1 Justitie heeft in beginsel toestemming verleend. men. Met rood gelaat en vol emotie op de tafel slaande, zeide de premier: „Zij die beweren dat wij onze onafhankelijkheid hebben verloren door deze overeenkom sten met Amerika, zijn volkomen gek. De ze menschen behoorden te weten dat Ame rika met alles wat het heeft er niet bij ge ïnteresseerd is onze onafhankelijkheid weg te nemen". Spoedig nadat hij zijn verklaring tegen over de pers had afgelegd, begaf De Gas peri zich naar het Giustiniani-paleis, waar hij president de Nicola het ontslag van zijn kabinet aanbood. Hiermede kwam een eind aan de eerste regeering van de nieuwe Italiaansche republiek, precies zes maan den na de formatie. De Gasperi verdedigde zich nog in zijn verklaring tegen de beschuldiging dat hij anti-communist-zou zijn met de woorden: „Het geheele beeld van onze hoop is ver bonden aan de stabiliteit en consolidee- ring van ons democratisch regime. Wij hebben altijd het grootste bewijs van op timisme en vertrouwen gegeven. Het is niet waar dat wij bij welke gelegenheid ook hebben bijgedragen tot een anti-com munistische campagne". Naar Radio Rome mededeelt, heeft de président het ontslag van het Italiaansche kabinet en zijn premier niet aanvaard. De Nicola behoudt zich het recht voor de ont slagaanvrage in overweging te nemen. Het woord is aan. Castelar De geschiedenis der mensch- heid toont een voórtdurenden strijd tusschen denkbeelden en belangen; voor een oogenblik overwinnen altijd de belangen, op den duur alleen de denk beelden. Jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck naar Indië Op 30 Januari zal het motorschip „Johan van Oldenbarneveldt" naar Indië vertrekken. De afvaart geschiedt te Amsterdam van de Sumatrakade. Ditmaal worden uitgezonden: IV 8 R. I., IV 10 R. I,, IV 11 R I., tweede en derde sectie veldbakkerijen. 25 officieren kampartsen, alsmede 18 leden van de Indi sche vorming. Voorts zullen medereizen een detachement mariniers en jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck, lid van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal. Noodkreet uit Poolstreek bleef 45 jaar onderweg Sovjet-Russische visschers hebben bij een eiland in de buurt van Moermansk een boei opgevischt, waarin zich een boodschap bevond van de Baldwin-Ziegler expeditie, die in 1902 naar de Noordpool is vertrok ken en waarvan nooit meer iets was ver nomen. De in de boei gesloten brief da teert van 24 Juni 1902 en is geadresseerd aan „het dichtstbijzijnde Amerikaansche consulaat". Hij is geschreven in het Engelsch en in het Noorsch en draagt als adres van afzender: „Ziegler-kamp, Franz Joseph land, hoofdkwartier te velde van de Baldwin-Ziegler Poolexpeditie". De brief houdt een dringende oproep om steenkool in en noemt het werk van de ex peditie succesvol. Zij was er in geslaagd voor het national museum aanteekeningen over en teekeningen van Hansen's hut en verschillende foto's te maken. De Baldwin-Ziegler-expeditie naar de Noordelijke IJszee werd gefinancierd door den Amerikaanschen fabrikant William Ziegler en georganiseerd door Evelyn Briggs Baldwin, Amerikaansch meteoroloog en Noord-Poolonderzoeker, die aan ver schillende ontdekkingstochten in het ge bied van de Noordelijke IJszee heeft deel genomen en in 1933 overleed. De „hut van Nansen" is die van Fridthof Nansen, Noorsch Noordpoolreiziger, die den winter van 1895-1896 in Franz Jospeh- land heeft doorgebracht en in 1930 is over leden. De boei en de brief zijn naar het Sovjet-Russisch Noord-Poolinstituut te Le ningrad opgezonden. De verjaardag van Prinses Margriet Ook geschenken uit Amerika Op het paleis Soestdijk hebben Maan dagmiddag zes vertegenwoordigers van de Nederlandsche koopvaardij aan prinses Margriet een geschenk aangeboden ter ge legenheid van haar vierden verjaardag. Het is een fraaie eikenhouten trapauto in den vorm van een ongeveer 1 meter lange boot, die aan beide zijden op den voorste ven van den naam „Holland" is voorzien. Toen de drie prinsesjes binnenkwamen, begeleid door mej. mr. Sneller, secretaresse van den Prins, was het ijs spoedig gebro ken. Achter de prinsesjes kwamen ook Z. K. H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Juliana binnen, aan wie door mr. J. C. ba ron Baud, secretaris van Prinses Juliana, de ieden der delegatie werden voorgesteld. Het waren C. L. A. den Hamer, gezagvoer der en leider der delegatie, R. Visser, eerste officier, J. R. C. Kockheim, hoofdmachi nist, F. J. Borghout, bootsman, G. J. van Driel Vis, donkeyman en A. C. Lansen, chef-hofmeester. Aanvankelijk beschouwde het peetekind vap de koopvaardij het nieuwe geschenk met eenige achterdocht en stond ze er wat verbouwereerd naar te kijken. Prinses Ire ne gaf daarop het goede voorbeeld en stap te in het autotje, maar het was te klein voor haar en ze bleef er boven op zetten, terwijl ze uitriep: „Het is zoo nauw. Ik kan er niet in, 'k ben veel te dik". Dit experiment had de kleine Margriet moed gegeven en zonder eenig acht té slaan op de microfoon, waarmede de filmopera teurs probeerden enkele woordjes vast te leggen en de zoemende camera's, stapte zij er kordaat in, nam het stuur in handen en merkte laconiek op: „dat gaat makkelijk". De twee oudste prinsesjes kregen daarop ieder een cadeau, Irene een kleine poppen keuken en Beatrix een ringwerpspel. Amerikaansche pakketjes. Later verschenen twee vertegenwoordi gers der American Overseas Airlines met drie pakketjes (omvangrijke enveloppen, waarin zich oon. kinderkleertjes bevin den), waarvan er in de naaste toekomst niet minder dan 170.000 naar kinderen van 13 door den oorlog geteisterde landen in Europa zuUen worden verzonden. Onder leiding van het Amerikaansche Vrouwelijke Vrijwilligerscorps brengen Amerikaansche kinderen deze giften bijeen. De eerste drie werden geaddesseerd aan de drie Nederlandsche prinsesjes en waren pas op Schiphol aangekomen. Het Prinselijk ouderpaar was zóó met deze Amerikaansche geschenkjes ingeno men, dat het een filmoperateur verzocht van de drie prinsesjes ter herinnering aan dit feest een opname te maken, terwijl ieder van hen de enveloppe voor de borst hield. Onder leiding van Prinses Juliana stelden de kinderen zich naast elkaar op en poseerden gewillig. Toen de camera reeds draaide riep de prinses haastig de kleine Margriet toe: „Je tong naar binnen, Pietje!" waaraan deze prompt voldeed. De drie prinsesjes met het verjaarsgeschenk van prinses Margriet. Bevin's uitlatingen werden verkeerd geïnterpreteerd Van gezaghebbende zijde verneemt Reuter's diplomatieke correspondent, cat de Britsche ambassadeur in Moskou, sir Maurice Peter son, de Sovjet-regeering Zaterdag het af schrift van een verklaring heeft overhandigd betreffende een artikel in de „Prawda" van 15 Jan. jl. In dit artikel werd de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken. Bevin, aangehaald, die gezegd zou hebben, dat „Groot-Brittannië zich aan niemand gebonden acht behalve op grond van verplichtingen volgens het Handvest" De „Prawda" heeft deze uitlating aldus geïnterpreteerd, dat Lon den het Anglo-Sovjetbondgenootschap, dat voor twitnig jaar was aangegaan, buiten werking gesteld achtte. De Britsche nota aan de Sovjet-regeering is vergezeld gegaan van een afschrift van de betrokken radiorede van Bevin. Bevin heeft deze gehouden op 22 December jl., toen hij uit New York terugkeerde van een bijeen komst van den raad der ministers van Bui tenlandsche Zaken. De verklaring noemt het commentaar van de „Prawda" in hooge mate misleidend en legt er den nadruk op, dat de Britsche re geering geenszins het verdrag tusschen Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie als bui ten werking gesteld' beschouwt door het Handvest der Vereeniginde Volken. Inte gendeel, zoo gaat de verklaring verder, heeft Poolsche politie beval dorpsbewoners op de regeering te stemmen De resultaten van de Poolsche verkie zingen voor -de stad Warschau zijn, naar radio Warschau meldt, als volgt: het De mocratische Regeeringsblok: 213.180 stem men; de Boerenpartij van Mikolajczyk: 68.440 stemmen; Arbeiderspartij 28.080 stemmen; Onafhankelijke Katholieken 15.000 stemmen. In alle districten waarvan de uitslagen thans bekend zijn, werd een meerderheid der regeeringspartij geconstateerd. Een woordvoerder van het Amerikaan sche ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de Amerikaansche re geering zich in afwachting van een vol ledig rapport zal onthouden van commèn- taar op de Zondag gehouden Poolsche ver kiezingen. Officieuze kringen voorspellen, dat de V.S. zullen weigeren de verkiezingsresul taten te erkennen. United Press verteld: In een plaatsje op dertig mijn ten Oosten van Warschau verzamelden dorpsbewoners en boeren zich om correspondenten van United Press in het bijzijn van gewapende wachten en toen hun gevraagd werd op wie zij ge stemd hadden antwoordden zij „op Miko lajczyk". Een hunner vertelde, dat de po litie een week geleden de bevolking had opgedragen haar stem op het regeerings blok uit te brengen. „Maar we deden het niet, hè?" riep hij uit en alle omstanders stemden daarmede grif in. In het stadje Wawer, vijf mijl ten Oosten van Warschau hield een oude vrouw haar stembiljet in de hoogte voordat zij het in de bus deed, zoodat de United Press correspondenten, doch niet de ambtenaren konden zien, dat zij op lijst twee, Mikolajczyk had gestemd. BRITSCH VERWEER OVER POOLSCHE SPIONNAGE-AFFAIRE. De Britsche zaakgelastigde te Warschau. Philip Broad, heeft de Poolsche regeering 'een Britsche nota overhandigd over het spionnageproces tegen graaf Grocbolski, waarbij een buitenlandsch ambassadeur be trokken was. In deze nota wordt met stelligheid ont kend, dat Cavendish Bentinck, Britsch am bassadeur in Polen den kort geleden ter dood veroordeelden Grocholski als tusschenper- soon heeft gebruikt voor contact met Pool sche ondergrondsche strijdkrachten of van hem eenige geheime inlichting heeft ontvan gen. Cavendish Bentinck's contact met Gro cholski lag volgens de nota zuiver op sociaal gebied. de Britsche regeering uitbreiding der be trekkingen met de Sovjet-Unie nagestreefd en hel betreurd, dat desbetreffende voorstel len bij de Sovjet-regeering geen gewillig oor hebben gevonden. Het Britsche standpunt is intusschen niet gewijzigd. Wat het citaat uit de rede van Bevin be treft: „De Prawda" heeft dit volgens de En- gelsche nota uit zijn verband gerukt. Bevin heeft in zijn rede juist gezegd, dat de be trekkingen met de Sovjet-Unie niet zoo nauw zijn als wenschelijk leek en dat de Britsche regeering verdere samenwerking op prijs stelt Het zou absurd zijn, indien een verdrag niet geldig zouden blijven ten gevolge van het ontstaan der Vereenigde Volken. Lord Templewood over een Europeesche federatie Lord Templewood, voormalig Britsch ambassadeur in Spanje, heeft te Norwich verklaard, dat de huidige toestand op het vasteland van Europa onhoudbaar is, o.m. door het bestaan van afzonderlijke gebie den, ontoegankelijke grenzen, valuta- contróle, anarchistische ideeën en vele an dere belemmeringen voor den groei der Europeesche beschaving. Evenals Briand na den eersten wereldoorlog, had ook Churchill na den tweeden de kwestie van een Europeesche federatie opgeworpen als antwoord op de heevschende verwarring op het continent, en terecht. Lord Temple wood was van meening, dat het Britsche gemeenebest, welks politiek verdeeldheid en achterdocht tracht te vermijden, deze netelige kwestie moest trachten te benade ren. Het gemeenebest moet, aldus Lord Templewood, overeenkomsten, die kunnen leiden tot een groote Europeesche eenheid, steunen en de Europeesche federatie op de zelfde wijze beschouwen als het probleem der dominions, namelijk als een opeen- hooping van vaststaande feiten in plaats van een voorbereid politiek stelsel. De or ganisatie der U.N.O. en de Veiligheidsraad zouden beide meer succes geboekt hebben, indien zij op basis van ongedwongenheid waren gegrondvest. Het zou verstandig zijn om het stemmen en het recht van veto in de UNO af te schaffen en zich te vereeni gen met het feit, dat souvereine staten nog niet bereid zijn de beslissingen van andere staten op velerlei gebied te accep teeren. Lord Templewood besluit met het advies te geven om het stelsel van het Britsche gemeenebest over te nemen, waar niet gestemd wordt en geen veto be staat, maar de algemeene besluiten en ac ties voortspruiten uit volledige vrijheid van handelen. Weerbericht LATER OPKLAREND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdag avond In de kuststrook aanvankelijk enkele regen- of sneeuwbuien. Later tijdelijk opklarend en wlnddraaling naar Noord oost. Temperatuur om het vriespunt. In het overige gedeelte van het land aan vankelijk hier en daar enkele sneeuw buien. Later tijdelijk opklarend en wlnd- draaiïng naar Noordoost. In den nacht lichte tot matige vorst, overdag oploo pend tot om het vriespunt. Duilschland weer in de Europeesche economische rij Britsche berichten onthullen volgens Un. Press dat te Washington besprekingen zijn begonnen tusschen En'gelsche en Amerikaan sche deskundigen over de opheffing der han delsbeperkingen met Duilschland. Er wor den thans plannen uitgewerkt over de nor maliseering van den handel tusschen Duitsch- !and en andere landen. Dit zou volgens deze berichten zoo spoedig mogelijk zijn beslag krijgen. Vernomen wordt, dat schikkingen worden getroffen om zakenlieden van alle anden in de gelegenheid te stellen naar Duitschland te komen. De Duitschers in de geünificeerde Engelsch-Amerikaansche be zettingszone zullen zoo spoedig mogelijk op de hoogte werden gesteld van de industrieele capaciteit, die hun toegekend wordt onder het huidige plan voor het Duitsche industrie- peil. Van Britsche zijde wordt tevens gezegd, dat in verband met de jongste Russische aankondiging van een aanzienlijke verhoo ging van het productiepeil in de Russische bezettingszone, aangenomen mag worden, dat de productie hier opgevoerd zal worden tot het peil, waarover men het verleden jaar Maart eens geworden is. Op dit oogenblik zou een dergelijke verhooging echter nog binnen beperkte grenzen blijven Echter zal de kwestie van een aanzienlijke verhooging van het productiepeil, buiten het plan, waar over men het verleden jaar Maart eens werd, binnenkort door de groote vier aan de orde worden gesteld, op het laatst bij de aan staande besprekingen van de groote vier te Moskou. Frankrijk heeft den wensch te kennen ge geven, dat Duitsche steenkool geëxporteerd zal worden naar de Westelijke landen, die dan Duitschland zouden kunnen voorzien van ruw ijzer, noodig om de vredesindus- trleën van dit land tot ontwikkeling te bren gen. Frankrijk. België. Néderland en Luxem burg gaan volgens de berichten in hoofdzaak met een dergelijke politiek accooïd. Met ingang van l Januari is de Rijksdienst voor de Lichamelijke Opvoeding en de Sport opgeheven.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1