Reeds duizenden jaren geleden werd er „geopereerd" De geleerde kijkt in de keuken Bezinning Nacht-Express Dinsdag 21 Januari 1947 IJMU1DER COURANT Ziekten en de bestrijding ervan Elke oorlog brengt vernietiging, maar ook vooruitgang op het gebied der weten schap. En zeer zeker op het terrein der medische wetenschap zijn belangrijke ont dekkingen gedaan. We denken na dezen oorlog speciaal aan het gebruik van peni cilline. Onwillekeurig gaan onze gedachten hier bij naar de physiologie en anatomie van den mensch, de grondpijlers der genees kunde. Ten allen tijde heeft de mensch zich denkbeelden gevormd over de raadselen van gezondheid en ziekte, die dan weer sa mengingen met leven en dood, en de grond slag werden voor 's menschen geloof. Reeds de Magdaleniens uit het Oude Steentijd perk verrichtten primitieve operaties en in den tijd van Hammoerati, 2000 j. v. Chr., hadden de dokters in het oude Babyion reeds een „Maatschappij tot bevordering der geneeskunst". Het bestuur hiervan stel de de verschillende honoraria vast. Dokter en veearts waren te dien tijde echter in één persoon vereenigd. In den tijd van Boeddha's leven op aarde (500 v. Chr.) werden reeds breuken en staar geopereerd door den Indischen ge neesheer Atreya en met goed gevolg. Deze dokter had een apotheek met zevenhonderd verschillende kruiden. Terzelfder tijd wordt uit Egypte melding gemaakt van de behandeling van wonden aan schedel, neus, kaak, ooren, wervelkolom, sleutelbeen, schouderblad en borst. Het document waar we deze gegevens in vinden, een stuk dus van een 2000 jaar geleden, bevat een hoe veelheid anatomische kennis, die heden ten dage nog steeds als juist wordt aange merkt. Geval voor .geval wordt er systema tisch in uitgewerkt: verschijnselen, diag nose. therapie. Specialisten waren reeds toen aan het praktizeeren en waren ver plicht zich tot hun speciale terrein te be perken. In 1935 heeft men bij Merseburg in Duitschland het geraamte van een vrouw gevonden uit den tijd van ongeveer 1000 v. Chr. Bij schedelonderzoek bleek dat er sprake was van een operatie die heel groo- te vaardigheid vereischt, n.l. doorboring van het schedeldak. De aangegroeide ran den van het doorgezaagde been zijn het bewijs dat de vrouw in leven is gebleven. De vader der geneeskunde is Hippocra tes, omstreeks 450 v. Chr., een weten schappelijk veldheer, die op het eiland Cos, waar sedert een paar eeuwen een school voor priester-geneeskunde was gevestigd, reorganiseerend optrad. Zooals veel in het leven langzaam maar zeker de helling af gaat, was ook hier bijgeloof en boerenbe drog in de plaats gekomen van zuivere wetenschap. Onder leiding van Hippocra tes werden anatomie en therapie eindelijk objectief onderzocht. Er bestaan verhan delingen over diëeten en behandeling van bepaalde ziekten door middel van [lichaams oefeningen. Aristoteles onderzocht een eeuw later in Athene de functie van de lichaamsorganen en verrichtte talloozè secties. Zijn bevin dingen en ontdekkingen legde hij vast in drie boekwerken: „De geschiedenis der die ren", „Over de deelen der dieren" en „Over de voortplanting der dieren". Want proef nemingen geschiedden steeds op dieren. In de derde eeuw voor Ohristus werden in Alexandrië, in het museum en de bi Ko van Dijk en Mary Dresselhuys in een der scènes van „Als de tortel roept", waar van Comedia Zaterdagavond de première gaf. bliotheek, de universiteit van de Oudheid, behalve collegezalen en studievertrekken, laboratoria voor sectie en vivisectie, een observatorium, een dierentuin en een bota nische tuin gesticht. Hier werd de werke lijke functie van de hersenen ontdekt en kwam elke tak van kennis tot haar recht. Herophilus ontdekte er het verband tus- schen de zenuwen en de hersenen, zag het verschil tusschen bewegings- en gevoels- zenuwen, bevond de zetel van het verstand in de groote, de zetel der onbewuste ver richtingen in de kleine hersenen. Zoo is schrede voor schrede de medische weten schap gegroeid langs, neen, door" figuren als James Simpson, (chloroformdamp, dus narcose), Louis Pasteur (bacteriologie), Robert Koch (tuberkelbacil) en vele, on telbaar vele anderen heen, tot hier toe. Doch het einde is er nog niet, want door de studie van psychologie en parapsycho logie heen, mogelijk mede door atoomphy- sica, zal de medische wetenschap haar triomftocht yoortzetten tot.ja, waar is het einde? Astronomische expeditie naar Britsch Oost-Afrika In het voorjaar zal een astronomische expeditie, waarvoor momenteel te Leiden de voorbereidingen worden getroffen, naar Britsch Oost-Afrika - vertrekken om mede te werken aan een groot internationaal pro gramma van astronomische waarnemingen, die ten doel hebben om met groote nauw keurigheid de declinatie van ongeveer 1200 sterren te bepalen. Het ligt verder in de be doeling, een speciale studie te maken van het zodiakale licht en buitendien biologi sche gegevens te verzamelen. De Leidsche astronoom dr. G. van Herk zal de leiding van de expeditie op zich nemen, geassisteerd door den luitenant ter zee eerste klasse W. H. van Zadelhoff. De kosten worden bestreden uit Ameri- kaansche fondsen en door bijdragen van de Hollandsche maatschappij van Weten schappen, eenige andere Nederlandsche lichamen en een regeeringssubsidie. De echtgenooten van de heeren Van Herk en Zadelhoff die den tocht meemaken zullen voor groote huishoudelijke moeilijk heden staan, aangezien de expeditie geheel „self-supporting" moet zijn. De uitrustingen van deze eerste groot- scheepsche Nederlandsche wetenschappe lijke expeditie na den oorlog, die drie jaar weg zal blijven, worden samengesteld in de Leidsche sterrewacht. Voedingsraad blijft ook na den oorlog aandacht aan de voedingsgewoonten van ons land schenken En nu waivisch-vleesch In de oorlogsdagen hebben de DuHschers in den mond van de Maashaven een groot droogdok tot zinken gebracht. Na de bevrijding is het dok gelicht en naar de Waal haven gesleept, waarvan men een gedeelte heeft afgedamd en leeggepompt. Het droogdok ligt nu op het droge om hersteld te worden. Stichting „Eerebegraafplaats" krijgt een nationaal karakter Zaterdag had in het gebouw van de Provinciale Griffie te Haarlem een verga dering van het bestuur der stichting „De Eerebegraafplaats te Bloemendaal" plaats. Besloten werd een commissie van toezicht te vormen, die het nationale karakter van de stichting zou weerspiegelen en waarin dus vertegenwoordigers van alle richtin gen in ons volksleven opgenomen zullen worden. De basis werd gelegd voor de voltooiing van de eerebegraafplaats op het bouwen van het groote monument na. Met de Rijkscommissie voor de oorlogsgedenk- teekens zal hierover nog overleg gepleegd worden. Tevens zal nagegaan worden in hoeverre een nationale inzameling van gelden ten behoeve van de instandhouding van de Eerebegraaf;plaats, waar bijna 400 helden uit het verzet een laatste rustplaats heb ben gevonden, georganiseerd kan worden. Men hoopt de Ommuring en 'de verdere afwerking van de begraafplaats, waarvan de aanbesteding binnenkort zal plaats vin den, nog voor den zomer gereed te heb ben. Het bestuur der Stichting is als volgt, samengesteld: dr. H. Wamsteker, Haar lem, voorzitter; de heer Hendrik Muller, Amsterdam, vice-voorzitter; de heer M. M. Gouvee, Den Haag, secretaris; mr. C. H. de Plug, Amsterdam, penningmeester en de heeren J. Buys, F. D. Bijleveld, H. A. Douque, J. A. Meewis, W. Ravesloot, W. E. Sanders, P. A. Verburg en mr. H. A. Wassenbergh en de dames A. M. la Cos- quine de Bussyvan der Lelie, W. v. d. Donk, N. H. LulofsOtten en dr. M. B. E. Nilant. Als administrateur treedt op de heer H. G. W. Blaauw, Zylweg 40, Haarlem. Tot leden van de Commissie van Toe zicht werden benoemd: Mevr. L. de Beau fortb.esse va Hardenbroek, Den Haag; C. J. A. Slewe overleden In de Katholieke Ziekenverpleging te Hilversum is, na korte ongesteldheid, Za terdag aan een acute maagaandoening overleden de heer C. J. A. Slewe, sinds de bevrijding directeur van het R.K. dagblad De Volkskrant en bestuurslid van de Ver- eeniging De Nederlandsche Dagbladpers. Voor den oorlog was hij jarenlang direc teur van het door hem ontworpen en ge organiseerde Centraal Bureau voor Cou rantenpubliciteit (Cebuco), een instelling van de Ned, Dagbladpers. Hij was een bijzonder bekwaam vakman, hetgeen hij ook in zijn kortstondige directioneele lei ding van de Volkskrant heeft bewezen. Het heengaan van den heer Slewe in de kracht van zijn leven hij was pas 49 jaar zal in den kring van het Nederlandsche dagbladwezen als een groot verlies gevoeld worden, niet alleen wegens zijn bekwaam heid en zijn bereidwilligheid, om vak belangen in besturen en commissies te helpen dienen, maar ook om. zijn oprechte, hartelijke en zonnige natuur. Met diep leedwezen maken wij melding van dit ver lies van een vakgenoot, dien wij tot de besten rekenden. pEN NEDERLANDSCHE HUISVROUW zou raar staan te kijken, indien plot seling een professor in haar keuken zou staan om te zeggen, hoe zij moet koken. Toch komt de geleerde dagelijks in de keu ken om den hoek kijken. Over de geheele wereld zijn hooggeleerden, geleerden en hun assistenten bezig met theoretische en practische voedselproblemen, welker op lossing steeds weer een steentje bijdragen tot grootere gezondheid van den mensch.. Het zijn niet alleen de vitamines, die de aandacht vragen. De voedselwetenschap, die gebruik maakt van medische, biologi sche, natuurkundige, scheikundige en an dere wetenschappelijke resultaten, houdt zich ook danig, en wellicht in de eerste plaats, bezig met de structuur, de toepas sing en de uitwerking van vetten, eiwit ten zetmeelstoffen, suikers en mineralen. Juiste combinaties van deze stoffen met vi taminen bevorderen een evenwichtige voe ding en daarmee een evenwichtige geeste lijke en lichamelijke gezondheid. De verworven wetenschap blijft niet in studeerkamers en laboratoria. De industrie van voedingsmiddelen maakt overal ter wereld gebruik van wetenschappelijke re sultaten. Er zijn echter ook resultaten, waaraan de industrie niets heeft.. Deze zijn namelijk bestemd voor de vrouwen en mannen, die voedsel bereiden: huisvrou wen en koks. Er is, zoolang de geschiedenis terug reikt, gekookt. Ieder land, ieder volk, ja iedere groep 'hield er zijn eigen methodes op na. Deze methodes zijn in den oorsprong afhankelijk geweest van verkrijgbare voe dingsstoffen eenerzijds en van de eischen, die aan maaltijden werden gesteld, ander zijds. Veel van de oorspronkelijke natuur lijke eischen zijn in verval geraakt en ver vangen door eischen op het gebied van smaak en lust De moderne wetenschap tracht^ hieraan aangepast, wegen en mid delen te vinden om tot evenwichtiger voe ding, die de algemeene volksgezondheid ten goede zal komen, te geraken. Ook in ons land wordt aan deze dingen gewerkt. liet resultaat naar buiten ziet men in den ar beid van het voorlichtingsbureau van den Voedingsraad, welk bureau onder leiding staat van dr. C. den Hartog. Walvischvleesch. Walvischvleesch, „geen vleesch en geen visch", luidt het commentaar van velen, dien het „onbekend maakt onbemind" tot een stelregel is geworden. Toch is het de hoop van dr. Den Hartog om dit vleesch in Nederland te laten eten. Terwijl de jagers van de „Willem Barendsz" hun eerste har poenen afschoten, werd in de proefkeuken van den Voedingsraad reeds uitgebreid met dergelijk vleesch geëxperimenteerd. Vet is het niet. Tranig is het ook niet. Normaal gebraden is de smaak een beetje visch- achtig, maar als haché of in croquetten ge geten doet het voor rundvleescli niet onder. Dat is het resultaat van het feit, dat braadpannen, niet door den geleerde, doch door kookleeraressen in de proefkeuken werden gehanteerd. Het betreft hier na tuurlijk alleen smaak en effect. De voe dingswaarde der producten wordt vastge steld in de laboratoria van het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek te Utrecht of van het Nederlandsch Instituut voor Volksvoeding te Amsterdam. Voorlichting ook in vredestijd. Dr. Den Hartog vertelt, dat de Voedings raad en het voorlichtingsbureau in 1940 als onderdeel van den gezondheidsraad wer den ingesteld. Dit lichaam, dat nauw sa menwerkt met alle instanties, die met de voedselvoorziening zijn belast, was in oor logstijd zeer noodzakelijk, omdat het voed sel schaarscher werd. Daardoor ontstonden steeds grootere moeilijkheden bij het sa menstellen en bereiden van maaltijden. Het evenwicht tusschen de in de maaltijden I verwerkte voedingsstoffen moest zooveel mogelijk gehandhaafd worden teneinde de volksgezondheid op een zoo hoog mogelijk peil te houden. Indien men denkt aan de recepten, die in oorlogstijd werden gegeven, van het doelmatig gebruik van aardappelen en groenten af, tot het bereiden van brand netels en tulpen-„lekkernijen" toe, kan men nagaan, hoezeer het voorlichtingsbu reau zich heeft ingespannen om don Ne derlanders althans een „weggetje" in den voedseldoolhof te wijzen. Nu de voedseltoestand langzaam maar zeker verbetert is de taak van het voor lichtingsbureau nog niet afgeloopen. Inte gendeel. Nu is de tijd gekomen om veel verkeerds uit de voedingsmethoden en -gewoonten in ons land weg te nemen, zonder al te zeer in die methoden en ge woonten zelf in te grijpen, Hiervoor is in tensieve voorbereiding noodig. Er wordt daarom ook alles gedaan om de opgroeien de generaties wegwijs te maken in de voe dingsleer. IJSLAND MODERNISEERT. Het Diesel passagierschip „M. S. Esja" van Reikjavik is het eerste IJslandsche schip met radar aan boord. De firma die het toestel plaatste was de „New England Trawler Equipment Co.". Wilkes verklaart: „Ik teekende geen contract" De naam Wilkes is Zondag op vele lip pen van voetballiefhebbers geweest. Za terdag kwam het bericht uit Londen, dat hij een contract heeft geteekend, om in Charlton te spelen en eenige uren Jater volgde een tegenspraak van den Neder lander. Aan Londensche journalisten ver klaarde hij, dat hem .geen vergunning ver leend zou worden om in Engeland te blij ven wonen. Wilkes deelde verder mee, dat hij voor den eindstrijd om den beker niet naar Engeland zal terugkeeren. Jimmy Seed, de manager van Charlton, heeft op een desbetreffende vraag geen pertinent antwoord gegeven. Zaterdagavond is Wilkes op de boot ge stapt en Zondagmorgen was hij in Hoek van Holland aangekomen. Daarna reisde hij met zijn club Xerxes naar Haarlem, om tegen Stormvogels te spelen. Dat Wil- kes een nuttige.kracht iS bleek dezen 1 middag weer. Hy was de beste speler van n„ _fLu prof. nu*, dr. S. van Brakel, Utrecht; dr. J. J. Brutel de la Rivière, Amsterdam; prof. ir. W. J. Dewez, Wageingen; prof. mr. H. J. Hellema, Amsterdam; M. P. Jis- koot, Goes; dr. B. H. de Jongh, Utrecht; Ary v. d. Kaaden, Groningen; dr. W. L. P. M. de Kort, Goirle; H. Kroeze, Enschede; P. H. Kuipers, Winterswijk; mr. Th. van Lier, Dordrecht; mr. L. A. Kesper, Rijs wijk; mr. H. P. Linthorst Homan, Leeu warden; mr. E. E. Menten, Den Haag; mej. dr. G. H. J. v. d. Molen, Amsterdam; L. Neher, Den Haag; C. F. Overhoff, Breuke- len; px*of. W. Pompe, Utrecht; M. A. Rei- nalda, Haarlem; mr. H. J. Reinink, Den Haag; prof. H. van Rooy, Wijchen; J. Schouten Rotterdam; mr. J. W. de Jong Schouwenburg, Aerdenhout; J. Smallen- broek, Assen; mr. F. F. Viehoff, Laren; Koos Vorrink, Den Haag; dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Haarlem; Gerben Wagenaar, Amsterdam en D, Westra, Rot terdam. Nieuwe Amerikaansclie ambassadeur in Nederland De Nederlandsche «egeering heeft haar bewilliging verleend ten aanzien van de benoeming van den heer A. Baruch tot bui-, tengewoon en gevolmachtigd ambassadeur der Vereenigde Staten in Nederland. De heer Baruch, die dr. Stanley K. Horn- beck zal vervangen, is thans in Portugal geaccrediteerd. Hij was aanvankelijk arts en gelieerd aan een groote Amerikaansche makelaarsfirma in Amsterdam. In 1942 trad hij in regeeringsdienst en een jaar later vertegenwoordigde hij de Vereenigde Staten in den economischen oorlogsraad in Brazilië, waar hij tevens optrad als advi seur van den Amerikaanschen ambassadeur aldaar. In Februari 1945 werd de heer Ba ruch ambassadeur in Portugal. (Door IJmuidenaar) Het is beslist een onverkwikkelijke aan blik, wanneer men lieden ziet medewerken aan hun eigen ondei*gang. En toch laat de werkelijkheid van het leven ons vaak zulk een tafereel zien. Helaas ook in den visch- handel te IJmuiden. Een van de voornaamste oorzaken van den achteruitgang van zaken in IJmuiden is het gemak waarmee de grenzen tusschen mijn en dijn worden overschreden. Maar diefstal floreert slechts bij het bestaan van heling, behoudens wanneer de daders door honger worden gedreven. Welnu, de hongerperiode is voorbij, dus blijft slechts diefstal uit winzucht over. Maar ook de heling geschiedt uit botte winzucht. Waarom hebben sommige groot- en kleinhandelaren in IJmuiden niet ge schroomd om de paden der goede koopman schap te verlaten? Ik hoop dat uw ledige pakhuizen en vischkarren u thans beter van de zedelijke en zakelijke verkeerdhe den van uw praktijken zullen overtuigen, dan ik dat met veel woorden vermag te doen. Er is echter nog een euvel in IJmuiden dat nader beschouwd moet worden, al is dit gelukkig van anderen aard. Er is na de bevrijding van ons land een collectieve vischvcrwerking ontstaan, en, behoudens kleine fouten die elk systeem van werken aankleven, is daarmee een mooi stuk werk verricht. Toen de factoren van een vrije prijsvorming en vrijen afzet te rugkeerden, moest dit systeem van werken, voor wat de binnenlandsche vischvoorzie- ning betreft, worden losgelaten. Nu is er by een groote groep van han delaren een streven merkbaar om dezen combineeringsvorm voort te zetten. In overgangsperiode vair een gebonden markt naar een vrijen afzet is zulk een vorm mis schien aanvaardbaar. Maar het streven om dezen vorm voort te zetten, ongeacht de mogelijke wijzigingen in de markt positie, lijkt mij niet juist. Het zou te ver voeren om de kwestie van de prijsvorming op een veiling in haar geheel te gaan behandelen. Maar het zal een ieder duidelijk zijn, dat een producent slechts dan met volle overtuiging van een veiling gebruik zal maken als hij de we ienschap heeft dat er niet moedwillig op die veiling prijsverlagende tendenzen in het leven worden geroepen. En het zal ze ker geen nader betoog behoeven, dat deze stemming van „combinatie tot eiken prijs" wel degelijk een prijsverlagende tendens in zich bergt. En dan mag er ook nog een gerechtvaardigde twijfel worden gekoes terd, of de mogelijkheden van de afzet- het véld en nam drie van de vijf doelpun ten voor zijn rekening. Na afloop van den wedstrijd was het niet gemakkelijk Wilkes te spreken te krij gen. Hij had in Londen zooveel last van journalisten gehad, dat hy er aanvankelijk weinig voor voelde weer een verklaring af te leggen. Het gelukte tenslotte toch en hij bleef er bij, dat hij geen contract getee kend had. In een gesprek met een bestuurslid van Xerxes kregen wij den indruk, dat het be stuur der Rotterdamsche club van meening is, dat Wilkes geen contract geteekend heeft. Alvorens hij daartoe overgaat, zal hij zich wel extra bedenken. Xerxes be schikt over den Engelschen oefenmeester Carter. Deze heeft op clubbijeenkomsten en in het bijzonder in gesprekken met Wil kes verteld, dat spelen in een beroepsclub niet altijd een pretje is. Een buitenlander ondervindt nog meer moeilijkheden. Al vorens Wilkes een beslissing neemt zal hy hiermee ongetwijfeld rekening houden. De vischhandel dient er zich ernstig re kenschap van te geven dat dit apparaat er is om de wisselwerking van vraag en aan bod zoo zuiver mogelijk en ten dienste van het geheele bedrijf, te reguleeren. Niet. om op de gemakkelijkste wijze geld te verdie nen! Waar bij den handel aan het boven ge kenschetste streven een economisch prin cipe ten grondslag ligt, valt daarover nog te discussieeren. Als bij deze discussie dc dienende taak van den handel maar niet 'uit het oog verloren wordt. Erger wordt het als het streven tot combinatie alleen maar voortkomt uit gemakzucht welke geen initiatief meer weet te produceeren en geen risico's meer wil dragen. De lijders aan zulk een gemakzucht zijn niet meer voor redelijke argumentatie vatbaar. Salo mo, de wijze Spreukendichter, zegt: „De luiaard is wijzer, in zijne oogen, dan zeven die met rede antwoorden"! Het is mij bekend dat de exporthandel, in verband met de buitenlandsche toestan den, verplicht is collectief te werken. Des te sterker klemt daarbij de noodzaak dat waarborgen worden geschapen, dat aan den producent de hoogst mogelijke prys voor zijn product worde gegarandeerd. Al heeft deze producent dikwijls de belangen van den handel, dus van zijn eigen afzetgebied, uit het oog verloren, toch blijve bij den. handel de noodzaak van. een floreerend en. sterk productie-apparaat levendig. Alleen dan is er wellicht nog een kans dat de nood zakelijke samenwerking in het visscherij- bedrijf eenmaal tot stand komt. De vischhandel bezinne zich ernstig of hij niet in zijn taak is tekort geschoten. En zijn eerlijke zelfcritiek, die tot uitdrukking komt in het beter verstaan van zijn taak, zal worden beloond met het terugkeerend vertrouwen van den producent. Wilkes was in den scrijd tegen Stormvogels van de partij. Hij sprong nog hooger naar den bal dan doelman Kraak. Het „Orcliestre Colonne" komt naar Haarlem De HOV zal de abonnes op de Vrijdag- avondconcerten op 7 Februari een bijzon der concert aanbieden. Het Orchestre Colonne uit. Parijs zal zich dan onder leiding van dén .dirigent Jean Giardino in de Gemeentelijke Con certzaal doen hooren. Als soliste zal de pianiste Anneke Wes ter op veler verzoek het Pianoconcert voor de linkerhand van Maurice Ravel spelen, waarmee zij in het begin van dit seizoen op een volksconcert reeds groot succes boekte. FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson 30) Ik hoopte maar. dat Andrews ons niet zoo precies bekijken zou, want ook zij had er uitgezien alsof zij er maar met moeite in slaagde mij onopvallend te begroeten. Mijn hart klopte sneller. Eindelijk kon ik dan uitvoerig en pre cies vertellen, hoe alles zich had toege dragen. Ik was blij, dat ik mijn heele avontuur nog niet aan majoor Dwight had uitgelegd. Nu slaagde ik daar veel beter in. Maar toen begon het vragen te rege nen. In het begin was het voornamelijk Dwight, die iets weten wou, terwijl hij door de kamer op en neer liep en af en toe wat in zichzelf bromde. Andrews zat er bedaard bij, zijn beenen over elkaar geslagen en hij luisterde, terwijl hij op den nagel van zijn duim zat te bijten. Dit alles heeft in ieder geval tenge volge, dat wij onze heele organisatie hier in Milaan anders moeten inrichten. Wat een pech, jongens! Jij kunt ef niets aan doen, kerel, het is nu eenmaal zoo. En dat beteekent ook, dat Lorenzo Co. op geschreven zijn, als ze geen kans zien een paar maanden onder te duiken. Zeer zeker, mengde Jane zich in het gesprek, als deze lui de Italiaansche poli tie den naam van Lorenzo aan den neus kangen. Tot dusver heeft alleen de afspraak met kapitein Banini hen er van terug ge,- houd'en alarm te maken. We mogen nog van geluk spreken, dat zij zich daar zoo lang aan gehouden hebben. Als zij de auto riteiten op hun hand gehad hadden, zou het met Mencken gauw afgeloopen zijn geweest. Dr. Mencken's handen moeten op nieuw verbonden worden, zei Jane op eens. Ze zitten vol met bloed. Ik keek er naar. O, dat beteekent niets. Ik heb het verband er afgehaald, toen ik mij waschte. Ik voelde mij nu werkelijk weer tamelijk goed. Het feit, dat ik mij onder vrienden bevond, dat ik voor het oogenblik veilig was en geen enkele verantwoording hoéfde te dragen en ook, dat ik geen moeilijke besluiten behoefde te nemen, dat alles had een uit stekende uitwerking op mij, terwijl ik bovendien wat geslapen had. Het voor naamste was echter, dat ik niet meer ver volgd en opgejaagd werd. En bovendien was ik weer bij Jane en het werd mij op deze plek duidelijk, dat mijn gevoel voor haar méér was dan een voorbijgaande verliefdheid. Ik ga verband halen en zal het er v/eer omdoen, bood zij aar- Er ontstond een stilzwijgen, terwijl zij buiten de kamer bezig was. Andrews zat zachtjes door zijn tanden te fluiten. Het meisje kwam terug en begon mijn han den te verbinden. Dwight begon weer te praten: Ik h.eb aldoor al betwijfeld of het heele avontuur wel de moeite zou loonen. Wij hebben nu practisch totaal voor niets maar dan ook heelemaal voor niets een van onze beste organisaties geris keerd. Het is maar een geluk, dat we alle menschen, die er by betrokken zijn, ver trouwen kunnen. En ik ben ook erg blij, dat Ricci niets overkomen is. O, dus Ricci is er goed afgekomen, viel ik hem in de rede, dat is een enorme opluchting voor my. Er zijn een paar leelijke diepe sne den bij, zei Jane. Haar koele handen lagen op de mijne. Deze aanraking ontroerde ons beiden, maar wij lieten er niets van merken. Andrews smeet heftig een brandenden lucifer tegen den schoorsteen. Let goed op, Mencken, en laat je niet door deze huiselijke zorgen afleiden. Wil je nu eens uitvoerig vertellen, hoe het staat met het werk van professor Brayda? Leg eens precies uit, welke rede nen je hebt om aan te nemen, dat dr. Von Rlehl meer weet dan hij wou toegeven. Ik deed wat hij verzocht. De stervende man, hoewel hij reeds zeer verzwakt moest zijn, had geen onzin gezegd. Von Riehl had de notities uit een anderen zak gehaald. En de secretaris van professor Brayda en waarschijnlijk anderen mét hem, waren de zelfde meening toegedaan, als ik. Ik geloof, dat hij gelijk heeft, meen de Dwight. Dorio, die ons over Von Riehl rapport heeft uitgebracht, wist dat de Duitscher voorbereidingen had getrof fen om een paar dagen in Milaan te blij ven en bij gelegenheid een bezoek te brengen aan Garda. Maar hij schijnt nu van plan veranderd te zijn en heeft ook Fraulein Volkmann daarover getelegra feerd. Wie is Fraulein Volkmann? vroeg ik. Zijn vriendin, antwoordde Dwight, je begrijpt me wel. Andrews stond op en trok zyn broek omhoog. Blijkbaar was hij niet vsorbereid geweest op de verklaring van Dwight. Heeft professor Brayda begrijpelijke dingen gezegd, terwijl je er bij was? Begrijpelijk genoeg om mij te doen vermoeden, wat hij bezig was te ontdek ken. Het nieuwe' gas, bedoel je, zei Dwight. Eigenlijk niet heelemaal een nieuw gas, verklaarde ik. Het is meer de ver betering van een reeds bekend gas. Vóór alles is het van belang, .dat hij primair chloor-vinyl-arseen-dichloride gebruikt. Hij had het ook een paar keer over broombenzylcyanide, maar ik kon onmo gelijk zijn bedoeling begrijpen. Het resul taat zou, voor zoover ik daaruit opmaken kon, alleen zijn, dat de uitwerking, over eenkomende met die van chloor-vinyl- arseen-dichloride, heftiger was en veel langduriger. Dat is natuurlijk heel interessant, mijn beste doctor in de scheikunde, maar wat wil dat nu eigenlijk zeggen? Jane begon mijn andere hand te ver binden. Chloor-vinyl-arseen-dichloride is een gas, dat blaren vormt, zei ik. Het lijkt een beetje op mosterdgas, moet u weten. Dit soort gas is voor den modernen oorlog het meest geschikt omdat het zooals wij dat noemen een hoogen graad van persistentie bezit nog afgezien van zijn onmiddellijke uitwerking. Dat wil zeggen, dat de uitwerking onder gunstige omstan digheden weken lang kan duren. En het resultaat van de verbetering, zooals je dat noemde? Kijk, dit: als de presistemtie 'veelvou dig wordt verhoogd, zal het gas nog maandenlang 2ijn uitwerking behouden. Het zou dus practisch onmogelijk zijn menschen en dingen, die door het gif zijn aangetast, daartegen te behandelen. Dwight begon te hoesten. Maar ik kan niet zeggen, hóé ernstig de uitwerking van het nieuwe gas zou worden, omclat ik niet weet, waarvan de verhoogde persistentie afhankelijk is, Misschien zou hetalleen in den zomer meer succes hebben, omdat men dan zeker kan zijn van hooge temperaturen. Maar die chloorverbinding, kuchte Dwight, zijn we daarover volledig inge licht? Ja, het is een Engelsche ontdekking. Hij vertrok zijn lippen tot een glim lachje. En zou je ons ook kunnen in lichten over de militaire mogelijkheden van de nieuwe verbetering? Ik overwoog de vraag. Dat zou heelemaal afhangen van de tactiek, die wordt gevolgd bij het gebruik. Voor de beschieting en het bombardeeren van' een bepaald object zou het zijn nut kunnen hebben, daar het moeilijk te verwijderen is. Dit gas heeft namelijk de eigenschap om in vloeibaren of poedervormigen toe stand zijn activiteit te verliezen tot het onder gunstiger.omstandigheden weer gaat werken. Voor de oorlogvoering aan het front zou het echter niet in aanmerking kunnen komen, dat het een stelling niet alleen onhoudbaar maakt voor degenen, die er zich uit moeten terugtrekken, maar óók de oprukkende troepen worden zonder uitzondering vergiftigd. Belangstelling voor de militaire mogelijkheden, kwam Andrews er een beetje kwaadaardig- tusschen, is een stok paardje van Dwight uit zijn diensttijd in den laatsten oorlog. De Engelschen heb ben nu eenmaal altijd spelregels noodig. Wij willen altijd fair blijven. De Duit- schers kennen maai* één parool: er op los slaan. In den totalen oorlog is het ge schut, dat een doel in puin legt, niet meer waard dan de man, die smerige ver haaltjes over de champagne-fuiven van zijn commandant rondstrooit. Zoo gaat het precies met dat gas, als je de uitwer king er van niet uit een ander oogpunt bekijkt. Wat ik wil weten, is de uitwer king die het zou kunnen hebben op het moreel van de burgerbevolking. Hij had zyn opmerkingen wel wat tact voller kunnen inkleeden. Je kunt ten slotte niet wekenlang en zonder er een eind aan te zien, leven en werken met gasmaskers op en in gasdichte kleeding. Als het gas maar gebruikt wordt in een hoeveelheid, die groot genoeg is, kan het een^staö voor langen tijd volkomen onbe woonbaar maken. En dan i3 er nog iets anders Nu? Professor Brayda heeft gezegd, dat hij bij zijn experimenten met ratten heei't ontdekt, dat er een fundamenteel verschil bestaat tusschen zijn versterkt gas en de andere bekende, blaartrekkende gassen. De blaren, die veroorzaakt worden bij ge bruik van zijn gas, hadden sterk de nei ging na genezing opnieuw op te treden. Dat beteekent, zei Jane na een pauze, dat ze in werkelijkheid niet genezen? Voor zoo ver ik hem begreep, zou den ze wel genezen, maar weer te voor schijn komen uit de omliggende huidweef sels. Alsjeblieft, zei Dwight, nu een fijne boel! Nog nooit tevoren had ik op zijn mager lang gezicht zulk een uitdrukking van afschuw gezien. Nou mengde Andrews zich weer in het gesprek, wat moeten we nu doen? Niemand gaf antwoord. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3