W. Geels Groote Opruiming r. Hoe Velsen's burgemeester bij de Duitschers zwart werd gemaakt Kort en Bondig B0UCKAERT Luidsprekers maakt wat smaakt! ï,9a Dinsdag 21 Januari 1947 IJMUIDER COURANT Bijzonder Hof Twee jaar Rijkswerkinrichting geëischt tegen oud gemeente-ambtenaar. Hedenochtend behandelde het Amster- damsche Bijzonder Gerechtshof de zaak tegen H. S. uit Landsmeer, die in 1942 aan den tocnmaligen referendaris der Noord- hollandsche Griffie een fel nationaal- socjalistlsch getint ambtenaar en als zoo danig door den commissaris mr. A. J. Backer belast met „bijzondere opdrachten" meermalen uitvoerige rapporten uit bracht over anti-Duitsche uitlatingen van burgemeester M. M. Kwint van Velsen. Toen deze werd ontslagen en de Duitsch gezinde dr. A. C. Groeneveldt als waar nemend burgemeester fungeerde en de functies van „bestuursraad" en waarne mend Commissaris van Noordholland op zich had genomen, zou S. nogmaals dezen Groeneveldt de „misdragingen" van den heer Kwint gerapporteerd hebben. Ook tegenover den nationaal-socialis- tisch gezinden inspecteur der politie W. Hitman uit Velsen zou hij den oud-burge meester beticht hebben van mondelinge „beleediging" van de N.S.B. Bovendien vermeldde de tenlastelegging, dat S. ge poogd heeft, een zekere B. E. van Polanen- Thijms over te halen om een verklaring te onderteekenen, die den heer Kwint in een ongunstig daglicht zou stellen tegen over de Duitsche autoriteiten. Er waren 5 getuigen a charge gedag vaard, waaronder burgemeester Kwint, dr. A. C. Groeneveldt en mr. Backer, de ex-commissaris der provincie Noordhol land. Als eerste getuige werd burgemeester M. M. Kwint van Velsen gehoord, die van Mei 1935 tot 1 April 1942 in deze functie werkzaam was en na de bevrijding als zoo danig terug kwam. Het ontslag in 1942 werd hem medegedeeld door de crelaris-generaal „in opdracht van Seyss Inquart". Onder mr. Kwint's bewind klom de verdachte op tot hoofdcommies ter cretarie van Velsen en tijdens zijn opvol ger bereikte hij den rang van referendaris. De burgemeester beschreef zijn vroe- geren ondergeschikte als een goed ambte naar, die zich echter later van een. andere zijde het zien. In de eerste oorlogsjaren werden alle uitgaande telefoongesprekken van N.S. gemeente-ambtenaren, dus ook die van verdachte S. door den bode van het Vel- ser raadhuis afgeluisterd, zoodat de heer Kwint op de hoogte bleef van het „offen sief" dat tegen hem Werd voorbereid. De referendaris Jumelet, een uiterst fel N. S. B.-er, van wien na Dollen Dinsdag niets meer gehoord is, heeft in die dagen telefonisch een onderhoud met den ver dachte gearrangeerd; daarna kwam deze Jumelet vrij geregeld op het Velser ge meentehuis, waar hij telkens naar verdach te vroeg. Deze verstrekte zijn handlanger de gegevens over den burgemeester en de laatste stapelde tijdens zijn „sluippa- trouilles", zooals getuige ze karakteriseer de, het bezwarend materiaal tegen den burgervader op. Eenigen tijd later werd de burgemeester naar den Duitschen commissaris-generaal van justitie in Den Haag geroepen en ook een zijner naaste medewerkers, de heer W. C. Suwerink moest daar komen. Hier kwam onder meer de door de Duitschers beraamde uitzending van ongehuwd ge meen tepersoneel naar Duitschland' ter sprake; maar de burgemeester liet zich bij dit onderhoud kennen als een groot tegenstander van een dergelijken maatre gel. Nog latei- gaf de secretaris-generaal mr. Kwint inzage van het tegen hem ver zamelde dossier, dat zijn ontslag als con clusie bevatte. Het heele complot tegen den burge meester had een hoogtepunt in een nogal stormachtig gesprek tusschen hem en den verdachte, waarbij den laatste ver weten werd, dat hij met Jumelet tegen mr. Kwint samenspande. Na dit onder houd strompelde, zooals burgemeester Kwint vanochtend vertelde, S. „als een geslagen hond" de kamer uit. Den dag daarop werd de burgemeester geëlimineerd. De president, mr. N. Bolkestein, vroeg den getuige, in hoeverre hij denkt, dat het gekuip van S. zijn ontslag zou hebben verhaast. Het antwoord was hierop, dat de toenmalige commissaris der provincie Noordholland, mr. A. J. Backer ook zon der de bijeengebrachte gegevens precies wist ,wat hij aan hem had". Volgens mr. Kwint is S. door Jumelet beïnvloedt. Hoewel deze laatste wel de „engel des doods van de Noordhollandsche burgemeesters" werd genoemd, was hij - volgens den heer Kwint ook maar een „gefailleerde schippersknecht". De volgende bevestigde in groote lijnen het reeds gehoorde. Mr. Backer opende echter een tegen-offensief, door burgemeester Kwint te verwijten dat hij als een der eerste burgemeesters van Nederland eenige hooge Duitsche autori teiten ten eten had genoodigd. Ook de verdachte probeerde de scherpe kanten van de geschiedenis af te slijpen, maar moest de hoofdzaken van de beschuldi ging toegeven. Daarbij vertelde hij, dat hij politie-inspecteur W. Ritman, toen ge detacheerd in Velsen, overbriefde, dat de burgemeester zich weinig vloeiend over Volksdienst en N.S.B. uitliet. Bovendien moest hij beamen, den N.SH.-opvolger van den heer Kwint, dr. A. C. Groene veldt, diens voorganger in onvaderlandsch- lievende- kleuren te hebben afgeschilderd. De president verwierp bijvoorbaat een mogelijk beroepsambtelijk bevel door den verdachte te zeggen, dat ook al zou dr. Groeneveldt hem bevolen hebben een rap port over mr. Kwint op te stellen, hij hieraan geen gehoor had behoeven te geven. Mr. B. J. Besier hekelde als advocaat fiscaal de daden van verdachte en noemde hem een „aanbrenger". Hij schetst het aan S. ten laste gelegde als een verre gaande poging tot nazificeering van het gemeentelijk bestuur in ons land, en nam het verdachte vooral kwalijk dat hij den inspecteur Ritman zooals mr. Besier zeide, een der gevaarlijkste menschen van Kennemerland uitvoerige gegevens om trent mr. Kwint verstrekte. Goede zijden van S. zijn vooral na Augustus 1942 naar voren gekomen, hetgeen ook bleek uit ver klaringen van een getuige a décharge uit Landsmeer, waarheen verdachte na zijn Velser tijd vertrok als burgemeester. Maar deze kunnen niet goed maken wat ver dachte tegen mr. Kwint misdreef. „Hij had zooveel andere menschen kun nen verraden", is geen ontlastende omstan digheid. Slechts de positieve feiten liet mr. Besier gelden en hij eischte twee jaar Rijkswerkinrichting met aftrek. Dammen Damclub „IJmuiden" verspeelde haar kampioenskansen Groote nederlaag tegen Jozeph Blankenaar Voor de Noordhollandsche hoofdklasse competitie speelde het eerste tiental van Damclub IJmuiden tegen Jozef Blankenaar, Amsterdam. Met 7-13 hebben de IJmuidenaren het tegen de Amsterdammers moeten afleggen. Beide ploegen waren volledig en het spreekt boekdeelen, dat niet één IJmui- denaar er in slaagde te overwinnen, ja nog sterker, dat aan vrijwel alle borden ach terstand werd verkregen. De uitslag luidt: IJmuiden - Jozef Blankenaar 1. A. LigthartJ. Metz 11 2. H. LarosJ. de Krijger11 3. C. Suykv. d. Sleen11 4. B. DukelP. v. Heerde11 5. J. MertensGoesinne 02 6. T. PostmaBerk 11 7. H. BuisM. Stahlberg02 8. DixhoornJongendijk 11 9. De BoerJ. Frans02 10. G. PostmaJ. Brouwer 11 Totaal 7—13 De wedstrijd Reeds na enkele uren kon men aan alle borden, met uitzondering van B. Dukel en Laros, voordeel voor de Amsterdammers constateeren. In het derde uur viel reeds de beslis sing. De Boer miste een verrassend zetje, dat IJmuiden winst zou hebben opgele verd. Nu verloor De Boer en had Jozef Blankenaar de leiding. Toen het tweede noodlot aan bord 5. Mertens gaf in damblindheid zoo maar een stuk weg en verloor eenige zetten later 40 voor de Amsterdammers. Ligthart had het tegen J. Metz hard te verantwoorden. Hij kon toch de remise afdwingen. Dukel had belangrijk positie voordeel, maar door tempo-gebrek kon van Heerden vrijkomen, waarmee de re mise spoedig een feit was. Ook Suyk had wel iets voordeel iger spel, doch winst bleek niet aanwezig. Toen kwam H. Buis met de nederlaag tegen Stahlberg, die te sterk bleek voor Buis. Daarna volgden de ver dere remises en de Amsterdammers, die een zéér goede ploeg hebben, wonnen ver diend. Haarlem en IJmuiden voor hel kampioenschap uitgeschakeld Voor de competitie hoofdklas van het dis trict Noordholland van den Ned. Dambond zijn Zaterdag en Zondag twee belangrijke wed strijden gespeeld, waardoor de IJmulder Dam club en de Haarlemsche Damclub uitgescha keld werden voor het kampioenschap. Zondag verloor IJmuiden met 13-7 van Joseph Blan kenaar en Maandag won IJmuiden van de Haarlemsche Damclub. De voorlooplge uitslag is 126 en de vermoedelijke 137 voor de IJmuidenaren. De strijd om den titel gaat- tusschen Joseph Blankenaar en „Gezellig Sa menzijn". belde uit Amsterdam. Donderdag gaat HDC bij laatstgenoemde vereenlglng op bezoek. De stand der competitie Is: Joseph Blankenaar 8 8 Een consultatiebureau voor „moeilijke" kinderen Door samenwerking van het, onder voor zitterschap van den wethouder voor onder wijs- en cultureele zaken A. J. van Leu- sen staand, comité tot voorbereiding van een cultureel centrum en het bureau voor Huishoudelijke Voorlichting en Gezins- lei-ding, is het mogelijk geworden te Velsen een consultatie-bureau te vestigen, waar ouders van „moeilijke" en „gewone" kin deren gratis deskundige voorlichting kun nen ontvangen, omtrent de opvoeding daarvan. Dit bureau, dat eiken Dinsdag morgen van 10 tot 12 uur zitting zal hou den en voorloopig is gevestigd Willems- beekweg 40, stelt zich tot doel, door het bespreken van de moeilijkheden met des kundigen. de ouders bij te staan. De ouders van „lastige" kinderen worden uitgenoo- digd eens over hen te praten. Behalve dit consultatiebureau wordt een tweetal cursussen georganiseerd. Din: dagmiddags van 2 tot 4 uur een cursus voor moeders en 's avonds een cursus „Handen arbeid", .het maken van eenvoudig speel goed en besprekingen over de vraag „Hoe houden wij onze kinderen bezig". De kos ten van ieder dezer cursussen elk uit 6 les sen bestaand bedragen f 1.50. Het is het belang van kind en ouders, dat kleine en groote fouten bij de opvoe ding worden vermeden. Laat daarom allen, die met opvoedingsproblemen tobben van deze gelegenheid gebruik maken. Verordening tot wering van ontsierende reclame Voor een ieder is van heden af geduren de drie maanden op desecretarie dezer gemeente ter lezing nedergelegd een door den Raad dezer gemeente in zijn verga dering van 10 December 1946 nr. 10 vast gestelde verordening tot wering van ont sierende reclame op of aan onroerende goederen in de bebouwde kom der ge meente Velsen. Wijziging der Algemeenc Politieverordening. Verder is ter lezing nedergelegd een door den Raad dezer gemeente in zijn ver gadering van 10 December 1946, nr. 10, vastgestelde verordening tot wijziging der Algemeene Politieverordening der gemeen te Velsen. Bovenvermelde verordeningen treden in werking op den dag hunner afkondiging. Gezellig Samenzijn H D. C. IJmuiden C. D. A. Alkmaar Wormerveer Zaandam Oostzaan St. Bavo Oosterkwartier 10 0 1 16 1 2 15 De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de Jongeren. 19.30 Gram.muziek. 19.45 Arbeiders productiviteit. 20.00 Nieuws. 22.05 Weeroverzicht. 22.05 De ge wone man. 20.15 Maaastrec'nter Staar. 20.45 Film praatje. 20.55 Het kwintet in de kamermuziek. 21.15 Gram.muzlek. 21.30 Maastriehtsch Stedelijk Orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Katholiek nieuws. 22.20 Avondgebed. 22.35 De vroolijke Zilvervloot. 23.00 Actualiteiten. 23.10 Klaas van Beeck. 23.35 Solr de Musette. HILVERSUM II, 415.5 M. en 218 M. 19.00 En nu naar bed. 19.05 Tipplca-orkest. 19.10 P.T.T, 19.30 Constant Moerman en Pierre Palla. 20.00 Nieuws. 20.05 Echo van den dag. 20.15 Dins- dagavondtrein. 21.30 Contact. 22.15 Bultenlandsch overzicht. 22.30 Kooruitwisseling Engeland—Ne derland. 23.15 Nieuws. 23,30 Red Deibroy. Korfbal Strawberries-nieuws a een gedwongen rust van eenige weken, verschenen de Strawberries weer met eenige elftallen ln het veld. In de morgenuren bond het vierde heerenelftal den strljcl aan met Schiphol en behaalde op regelmatige wijze een overwinning van 51. De kampioenskansen bleven hierdoor behouden. Niet minder belangrijk was de zege, die het eerste dameselftal op de leidsters van zijn af- deeling Kampong behaalde. Door doelpunten van de dames P. Nljssen, J. v. d. Duyn en ten slotte door mej H. Graper moesten de Utrecht- sche dames In Strawberries hun meerdere er kennen. De twee tegenpunten van Mevrouw Hlrsch-Mahler waren van fraai gehalte. Ook het reserve dameselftal legde op de punten beslag, zoodat zij zich nu stevig op de derde plaats genesteld hebben. Een onderlinge wedstrijd tusschen het eer ste en tweede heerenelftal eindigde ln een gelijk spel. Voetbal Velsen II-V.S.V. III 3-1 Ook den V.S.V.'ers, die toch in hun nieu we omgeving tot dusver geen slecht debuut hebben gemaakt, is het niet gelukt den op- marsch van Velsen 2 naar de bovenste plaats te stuiten. Het moet gezegd worden, dat de roodhemden hun huid duur ver kocht hebben, doch tenslotte konden zij toch niet op tegen de goedspelende voor hoede der Velsenaren Gerrits, Kramer, De Vromen, Kaldenbach, Hoenderdors. De goalgetter De Vromen werd goed bewaakt en zag dan ook geen kans een doelpunt te maken. Kaldenbach (2) en Kramer namen deze taak over. Dank zij het stugge verdedigen van Snee- kes c.s. kon V.S.V. het niet verder dan één doelpunt brengen. De invoer van haring uit Noorwegen De onlangs bekend geworden invoer in Nederland van haring uit Noorwegen heeft bij velen den indruk gevestigd, dat de re geering hiertoe heeft mpeten overgaan om een dreigend tekort aan haring aan te vullen. Tot goed begrip moge evenwel die nen, aldus wordt van bevoegde zijde mede gedeeld, dat hier in het geheel geen sprake is van een noodgedwongen invoer. Reeds vóór den oorlog betrokken wij belangrijke hoeveelheden haring van de Noren en wel sedert het afsluiten van de Zuiderzee. Vóór de afsluiting werden op de Wad denzee groote hoeveelheden haring ge vangen. Na de afsluiting is deze haring van het Waddengebied verdwenen en men kocht ter compensatie in Noorwegen de z.g. Sloeharing. Deze haring komt overeen met de oude Waddenzeeharing en werd voornamelijk in de maanden, waarin geen aanvoer van de groote haringvisscherij op de Noordzee geschiedde, Ln het voorjaar dus, ingevoerd. Met het invoeren van deze haring wordt nu de traditioneele import uit Noorwegen hervat. Zelfs wanneer wij een groot haringover schot zouden hebben gehad, zouden wij overeenkomstig het met Noorwegen ge sloten handelsverdrag, dat 1 Januari van kracht geworden is, toch haring hebben moeten afnemen. De Noren bevinden zich namelijk wat de haring betreft in dezelfde positie als wij met onze bloembollen. Zij hebben dan ook bij ds onderhandelingen over het verdrag den eisch gesteld, dat er in het handelsverdrag een post haring zou worden opgenomen. De Japansche visschersvloot wordt uitgebreid Generaal MacArthur heeft de Japansche regeering vergunning verleend tot het bou wen van 416 visschersvaartuigen. De re- geering had een aanvraag gezonden voor, 35.244 schepen. Een zegsman van het ge allieerde hoofdkwartier, sectie nijverheid, wees erop dat vischaanvoer hoogst nood zakelijk is om tegemoet te komen aan de voedselschaarschte. De Japansche vis schers varen tot op 165 gr. Oosterlengte uit met een uitgebreide tonijnvloot hebben goede resultaten. Tamelijk groote vangsten dragen ertoe bij dat in de huis gezinnen meer eten ter tafel komt. Aan vankelijk was Rusland hevig gekant tegen een uitbreiding van Japan's visscherij- tonnage, maar toen de geallieerde „Con trol Council" voor Japan meer vischgron- den voor dit land toestond, kwamen van Russische zijde geen protesten meer bin nen. De prijzencommissie behandelde klachten De bijna voltallige commissie hield een geanimeerde en vruchtbare bespreking over de bij haar ingediende klachten be treffende ontoelaatbare prijzen. Deze ble ken te liggen op zeer uiteenloopend ge bied. In verschillende gevallen was het mo gelijk het te veel betaalde door den over treder, nadat deze op zijn fout gewezen was, te doen terugbetalen. In enkele zwaardere gevallen werd besloten de zaak in handen te stellen van de afdeeling Eco- nomischen Dienst der plaatselijke politie, hetgeen waarschijnlijk voor de betrokken overtreders minder prettige gevolgen zal hebben. Over het algemeen echter kreeg de commissie den indruk, dat het over- groote deel van onzen plaatse lijken win kel- en ambachtsstand, wat de in rekening te brengen prijzen betreft, van goeden wille i§ en bereid om mede te werken aan het voor allen even belangrijke doel: geen verdere prijsverhoogingen. VISCHAANVOER IN OSTENDE Van 10 tot en met 16 Januari bedroeg de aan voer van versche visch te Ostende 330.300 kg.. die totaal opbrachten 5.788.861 frs. Aanvoer yie haring. Van 6 t.m. 13 Januari werd 2.981.520 kg. ijle haring aangevoerd met een opbrengst van 5.010.298,50 frs. PROPAGANDA-AVOND „VOLKSONDERWIJS" De Vereenigning „Volksonderwijs" houdt Woensdag 5 Februari a.s. een openbaren propa- ganda-avond in de Nijverheidsschool, Op dezen avond zal Mr. de Roos spreken over „Onder- wijsbevrediging". Ook de heer A. J. van Leu- sen, wethouder van Onderwijs zal het woord voeren. De haringvisscherij in Britsch Columbia Om in Britsch Columbia vast te kun nen stellen hoe de juiste stand van de haringstock is, of de vischgronden ont volkt, dan wel de bestaande hoeveelheid behouden wordt, heeft dr. A. L. Tester voorgesteld, tot onbeperkte visscherij over te gaan voor twee jaar en daarna de gron den gedurende 12 jaar te sluiten. Dit voor stel werd aangenomen door het provinciaal departement der visscherij, maar afgewe zen door de visscherijbedrijven. Deze laat ste stelden voor de onbeperkte visscherij toe te laten voor een onbeperkt aantal ja ren, evenwel met uitzondering van de paaigronden. Het provinciaal departement wees dit echter van de hand. Hierop werd een nieuw voorstel gemaakt, dat door beide partijen kon worden aangenomen. Dit zal een gesloten seizoen opleggen van 20 Februari tot 30 April, het tijdperk, waarop de haring in die wateren paait. SCHEEPVAART K. N. S. M. Orestes, 19 Jam. Prawle Point gepasseerd. Euterpe, 18 Jan. van Malaga naar Sevilla. Carmel Fjell, 19 Jan. van Alexandrië n. Jaffa. Stuyvesant, 18 Jan. van Curasao naar Paramaribo. Bessa, 19 Jan. te Leixoes. Boskoop, 18 Jan. van Curagao naar Madeira. Arnhem, 13 Jan. te Barranquilla. Svolder, 17 Jan. van Jacmel naar Antwerpen. Phaeax 2, 18 Jan. te Antwerpen. Aruba, 18 Jan. Flores gepasseerd. Deo Duce, 19 Jan. van Odense naar Kopenhagen. Iris, 18 Jan. van Bilbao naar Pasajes. Hercules. 18 Jan. Gibraltar gepasseerd. Oksywie, 18 Jan. van Palermo naar Algiers. Theseus, 19 Jan. van Messina naar Palermo. Fana, 19 Jan. te Amster dam. Finga, 19 Jan. van Amsterdam naar Rot terdam. Caribia. 18 Jan. van Amsterdam naar Kopenhagen. Onjen, 18 Jan. van Amsterdam n. Gothenburg. Gudrun, 18 Jan. van Rotterdam n. Oporto. MU- Nederland. Roepat te Sydney 15 Jan. Tarakaii, 15 Jan. te Port Swettenham. Saparoean, 19 Jan. te Amsterdam. Oceaan. Melampus, 15 Jan. Gibraltar gepass. op weg naar Liverpool. Vinke en Co. Zijpenberg 18 Jan. van Bor deaux naar Antwerpen. K. P. M. Tegelberg, 19 Jan. van Suez naar Batavia. Holl. Afrika LUn. Govert Flinck, 18 Jan. van Mombassa naar Port Soedan. Klipfonteiin, 19 Jan. van Southampton naar Marseille; Walter A. Luckenbach, 18 Jan. te Durban. Tricape, 19 Jan. van East Londen naar Durban. Kon. Holl. Lloyd. Nic. Witsen, 18 Jan.. van Amsterdam naar Zuid-Amerika. Van der Ca- pelle, 19 Jan. te Montevideo. GROOTE VAART. Aalsum. RotterdamCal cutta. 18 Jan te Alexandrië. Agiol Victores (charter), vermoedelijk 20 Jan. van Calcutta, 22 Jan. te Vizagptan, daarna naar Madras, Colom bo en Rotterdam. Amstelkerk, AmsterdamWest Afrika. 17 Jan. van Lagos. Arak, 18 Jan. van Rot terdam te Antwerpen. Atlantic Wind (pharter). RotterdamAustralië, 19 Jan. van Suez. Fries- land, AustraliëRotterdam, 19 Jan. van Aden. Keilehaven, 18 Jan. van Falmouth naar Cardiff. Philae (charter), ShanghaiRotterdam, 17 Jan. van Hongkong. Rembrandt, Australië—Rotter dam, 18 Jan. te Alexandrië. Streefkerk, Rotter dam—Calcutta, 19 Jan. van Bombay. Singkep. Perzische Golf—Rotterdam, 18 Jan. van Aden. Stad Maastricht, CalcuttaRotterdam, 18 Jan. van Bombay naar Karachi. Thorbecke, Rotter dam—Oost-Azië, 19 Jan. te Antwerpen. Titus, Paramaribo—New Orleans, 16 Jan. te Trinidad. Van der Helst, Oost-Azië—Rotterdam, 19 Jan. te Suez. Amsteldijk, 18 Jan. van Rotterdam naar New York. Amstelstad, Amsterdam—Basrah, 17 Jan. van Aden. Boskoop, CorralAmsterdam, passeerde 17 Jan. Balboa. Delft, 16 Jan. van Valparaiso naar Amsterdam. Delftdijk, Vancou verRotterdam, passeerde 17 Jan. Balboa. Ge rard Dou, Oost-Azië—Rotterdam, passeerde 19 Jan. om 5 uur Gibraltar. Japara, Rotterdam Paciflckust, passeerde 18 Jan. om 9 uur Fayal. Katwijk, 19 Jan. van Huelva te Rotterdam. Kota Baroe, 18 Jan, om 20 uur van Java te Schiedam. Kota Gede. Java—Rotterdam,^passeerde 18 Jan. om 13 uur Minicoy. Mapia, Seattle—Calcutta. 16 Jan. te Portland (Or.). Modjokerto, Rotterdam Java, 18 Jan. 10 uur van Genua en 19 Jan. 20.30 Kaap del Arm! gepasseerd. Murena, 20 Jan. van Las Piedras te Rotterdam. Stad Arnhem, 18 Jan. van Rotterdam naar-Bilbao. Tarakan, New York —Java, 17 Jan. te Singapore. Tjitjalengka, 17 Jaan. van Shanghai te Hongkong. Zeeland, AstoriaBatavia. 17 Jan, van Portland (Or.) Zeeman, 19 Jan. van Charleston te Rotterdam. Alakid, RotterdamSantos, 19 Jan. te Rio Gran de do Sul. Amsteldijk, RotterdamNew York, passeerde 19 Jan. n.m. Lizard. Atlantic Sea. Buenos Aires—Rotterdam. 18 Jan. van Monte video. Blommersdijk, 17 Jan. van Rotterdam te Vera Cruz. Delftdijk. VancouverRotterdam, 18 Jan. v.m. van Cristobal. Duivendijk, 17 Jan. van San Francisco naar Vancouver. Edam, 17 Jan. van Tampa naar Antwerpen en Rotterdam. Gor- dias, 16 Jan. van Port au Prince naar Aruba. Hercules, Valencia—Rotterdam, passeerde 18 Jan. GibValtar. Hilversum, RotterdamSantos, 18 Jan. van Rio de Janeiro. Leerdam, wordt 5 Februari van New Orleans te Londen verwacht. Luna, 15. Jan. van Paramaribo naar New York. Noord- Brabant, 15 Jan. van Portland Or naar Seattle. Pnns Bernhard, 15 Jan, van Maranham naar Guadeloupe. Stad Vlaardingen, RotterdamNew Orleans, 19 Jan. te Norfolk. Themisto, 18 Jan. van Valencia naar Rotterdam. Tiberius, 13 Jan. van New Orleans te Aruba. KLEINE VAART. Actief, 20 Jan. van Vejle te Kopenhagen. Birmingham, 18 Jan. van Londen naar Delfzijl. Evertsen, 18 Jan. yan Rotterdam te Dublin. Frederik, 18 Jan. te Dieppe. Frisia. 17 Jan. van Bordeaux naar? Henriette (ex Animo), 18 Jan. te Vejle. Ida. 19 Jan. van Ko penhagen naar Rotterdam. Mies, 19 Jan. van Boston (L) naar Gosport. Mulan, 18 Jan. van Ostende naar Hamburg. Nato, 17 Jan. van Oporto naar Rotterdam. Nieuwaal, 18 Jan van Londen naar Bergen. San Antonio, 18 Jan. van Rotter dam te Antwerpen. Seaham, 19 Jan. van Londen te Blyth. Urmajo, 19 Jan. van Randers te Hol- mestran. Wim, 19 Jan. van New Castle te Dublin. Zeehond, 18 Jan. van Granville naar Caen. Zwer ver, 18 Jan. van Harwich te Vlissingen. Abro, 16 Jan. van Londen te Middlesbro. Albatros, 18 Jan. van Rotterdam te Antwerpen. Bebo, 16 Jan. van Carthagena te Londen. Bree Helle, Port TalbotGenua, passeerde 16 Jan. Mumbles. Coen. 15 Jan. van Rouen naar Leith. Despatch, 16 Jan. van Ostende te Londen. Doorman. 8 Jan. van Cette te Oran. Express, 19 Jan. van Rotter dam te Boston (L). In Orde, 16 Jan. van Amster dam te Londen. Kijkduin, CalaisBrixham, passeerde 15 Jan. Dungeness. Libelle, 16 Jan. van Cardiff te Barry. Liberty, BlythPar, 18 Jan. van de Downs. Maartje, 15 Jan. van Grimsby n. Sheerness. Margeca, Casablanca-Londen, 16 Jan. te Havre, wordt opgehouden door mist. Nijeh- burg, 19 Jan. van Antwerpen naar Kopenhagen. Oleum. 15 Jan. van Southampton naar Lorient. Regeja, 16 Jan. van Rotterdam te Huul. Romeja, 15 Jan. van Portsmouth te Southampton. Servus. 17 Jan. van Fowey naar Preston. Tilly, 17 Jan. van Genua te Tripoli. Tuko, 16 Jan. van Midd lesbro naar Boston (L). Virgo. Blyth—Dublin, passeerde 16 Jan. Dungeness. Walenburgh, 18 Jan. van Antwerpen naar Casablanca. Westlaan, 15 Jan. van Kingslynn naar Emden. Zeehond, PortsmouthGranville, pass. 15 Jan. Spithead. SLEEPBEDRIJF. Slbt Zwarte Zee met dok, vertrok 19 Jan. van St. Vincent (na gebunkex-d te hebben), naar Montevideo. Slbt Witte Zee met HAM 906 van Kaapstad naar Port de Bouc, be vond zich 19 Jan. 40' 43" N. en 1' 36" O. MARKTBERICHT VAN ZATERDAG Aangevoerd werden 1000 kisten versche visch en 500 kisten haring. Prijs versche haring f 16,50 f 15.—. Besommingen. Stoomtrawlers: IJM 37 Gloria f2352. IJM 72 Condor f6690. Motorloggers: KW 166 f5516; KW 108 £4408; KW 52 f3856; KW 162 f7104; IJM 204 f5487. Versche haring: UK 60 £4708; HD 125 f2815. Maandag Aangevoerd werden 475 kisten haring en 1000 kisten versche visch. Haringprijs f 15f 13 per kist. Besommingen. Stoomtrawlers: Maria Elisabeth IJM 114 f 13.800; Bloemendaal IJM 71 f9730. Motorloggers: KW 173 f4419; SCH 353 f995. Versche haring: TX 29 6494. Afhalen van distributiekaarten Voor het afhalen van distributiekaarten in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg zijn aan de beurt: Woensdag 22 Januari de letters P tot en met R en Donderdag 23 Januari de letters S tot en met St. Schoenenbonnen. Afhalen van schoenenbonnen: Wonsdag letters T tot en met Z ten kantore van den dienst P. J. Troelstraweg, Donderdag te Santpoort (Bad huis Wilstelaan). letters A tot en met Z. VISCHOMZET IN VLAARDINGEN Volgens „De Visscherij wereld" bedroeg de omzet ln de Gemeentelijke Zeevischhal van 28 Januari, den datum der opening tot 31 Decem ber 1946 f 913,361.92. In dit bedrag is begrepen f 690.337,42 voor versche visch en f 223.034,50 voor versche haring. In totaal brachten 611 zeevis- schersvaartuigen hun vangsten aan de Zeevisch hal binnen. De besommingen van de verschillende typen vaartuigen waren: 58 stoomtrawlers f 188.585,96. 464 kustvisischers 1191.521,10. 40 stoomloggers f 103.063,75, 17 motorloggers f 65.694,30, 20 con signaties f 1546,13. BEGRAFENISTARIEVEN VASTGESTELD Tot nu toe werden voor vele begrafenissen abnormaal hooge prijzen gevraagd. Dit zal niet meer mogelijk zijn, wanneer op 1 Februari een tariefregeling voor begrafenissen in werking treedt. Deze regeling bindt den begrafenisonder nemer aan een calculatie-schema, dat maximum prijzen aangeeft. Bovendien wordt de onderne mer verplicht een gespecificeerde nota aan zijn opdrachtgever voor te leggen. Het nalaten hier van is strafbaar. De eenvoudigste begrafenis voor volwassenen komt op ongeveer f 135. Voor kinderen tot en met 6 jaar is de prijs aanzienlijk lager. De prij zen voor lijkkisten zijn eveneens vastgesteld. Agenda voor Velsen en IJmuiden DINSDAG 21 JANUARI Thalia: 7.00 en 9.15 uur, Hoe krijg ik een baantje? De Pont: 8 uur. De Spelbrekers. WOENSDAG 22 JANUARI Bioscoopvoorstellingen: als Dinsdag. BINNENLAND De ministerraad heeft bepaald, dat aan per soneel van "Rijksdiensten op den verjaardag van de Koningin den geheeien dag vrij van dienst zal worden verleend. Op de verjaardagen van Prinses Juliana en van Prins Bernhard zal eerst na den ochtenddienst vrijaf worden verleend. Op de verjaardagen van de overige leden van het Koninklijk Huis zul- len de rijksdiensten op normale wijze func- tionneerèn. Het reisprogramma van nr. Ms. „Van Speyk", welk schip 7 Februari uit Amsterdam zal vertrekken, luidt: Dakar 1719 Februari, Recife 25 Februari3 Maart, Paramaribo 813 Maart, Trinidad 1517 Maart. Curasao 19 Maart. In de Staatscourant van 20 Januari Is op. genomen een beschikking van den minister van Sociale Zaken, houdende een regeling der ar beidstijden in banketbakkerijen, zulks in afwij king van het bepaalde in Art. 24 der Arbeids wet 1919. Gistermiddag heeft prof. dr. H. de Vos, ter gelegenheid van zijn benoeming tot gewoon hoogleeraar in de Bijbelsche theologie, de Chris telijke ethiek, de practische theologie en het kerkrecht, in de aula van de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, zijn inaugurale rede uitgesproken over „het probleem van den mensch en de Christelijke idee van de huma niteit". De in ons land vertoevende legercomman dant in Indië, luitenant-generaal S. H. Spoor, heeft gisteren besprekingen met de regeering gevoerd. In de Staatscourant van 20 Januari zUn op. genomen: bepalingen betreflende het examen voor technisch-ambtenaar van den rijkswater staat. een aanvulling Prijzenbeschikking textiel handel; een eerste wijziging van de regeling van loopen en andere arbeidsvoorwaarden voor be manningen van schepen welke in beurtdienst op België varen en een tweede wijziging van de loonregeling voor het steenhouwersbedrijf, HAARLEM EN OMGEVING De heer K. B. Meyerhoff, leeraar aan het Nijverheidsonderwijs te Velsen, is benoemd tot directeur van de Ambachtsschool te Apeldoorn, Inplaats van kaarten Ondertrouwd: JETTIE KONING en GEERT NUIJEN 21 Januari 1947. Receptie: Zondag 26 Jan. van 25 uur Tulpenstr. 14, Sant poort. Getrouwd: W. GORTER TH. J. THIEL IJmuiden, 21 Jan. 1947. Toek. adres: Trawlerkade 14. en Mevrouw Lagerwey- Moolhuyzen geven U kennis dat zij door Gods goedheid verblijd werden met de ge boorte van een Zoon LAMBERTUS. Dordrecht. 17 Jan. 1947. Singel 135. Tydelijk: Diaconeesenhuls. Hiermede berichten wij U. dat is overleden onze beste Vriend en Medebestuurder de Heer A. J. NABBEN. Namens het Bestuur der Speeltuinver. I. V. H. IJmuiden, 20 Jan. 1947. Hiermede vervullen wij den droevigen plicht, U ln kennis te stellen met het overlijden van onze Innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mevr. AAFJE BART-MAXTEL Wed van den Heer Pieter Bart. Zij overleed, na een kort stondige ziekte, nog vrij plotseling in den ouderdom van 66 jaren. Jac. Bart A. Bart- v. d. Duijn Schouten Rina Bart Piet, Nico Velsen, 20 Jan. '47. Meervlietstraat 98. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 24 Jan. a.s namiddags 2.30 u. in het Familiegraf op de Begraafplaats Westerveld, Vertrek sterfhuis 2 uur. DANKBETUIGING Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling b(j onze 40-jarige echtvereeniglng ondervonden. In het bijzonder aan familie, kennissen, buren eb het Bestuur en de Leden van den Centralen Bond van Transportarbeiders. Fam. G. ZWART-PRINS Bik en Arnoldkade 35. IJmuiden. ROZENSTRAAT 7—9 Tel. 1 9 992 KINDERWAGEN te koop gevr. 3. Hooftlaan 22, Driehuls. Te koop: RADIOSPOELEN 503- 533. G. v. d. Pijl, Trompstraat 100, IJm.-O. TE KOOP: 1 p. gummilaarzen m. 42 f 10. en achterwiel met torpedonaaf. Casembroot- straat 15, IJm.-O. GEMEENTE GASBEDRIJF VELSEN De directeur voor gas em water maakt bekend dat met ingang van Woensdag 22 Jan. a.s. de uren waarop gas wordt geleverd als volgt zijn gewijzigd: van 613.30 uur en van 1719.30 uur. De grootst mogelijke zuinigheid moet echter worden be tracht daar anders onvermijdelijk weder tot uitbreiding der gaslooze uren moet worden overgegaan. De directeur voornoemd, M. KAMPMAN HET N EDERLAN DSCH BEHEERSINSTITUUT District Haarlem brengt ter kennis aan belanghebben den dat de afdeeling omroerende goederen Parlclaan 14a te Haarlem vanaf Maandag 20 Januari tot 1 Februari voor het publiek GESLOTEN IS. VOOR BORSTELWERK NAAR IJMUIDEN.OOST Oude kwaliteit - Lage prijs Ook verkoop op Voorzorgzegels W'llemsbeekweg „HET GESCHENKENHUIS" TELEFOON 5324 (ïv 2550) MUZIEKHANDEL BEETHOVEN van alle MUZIEKSTUKKEN en ALBUMS tegen sterk verlaagde prijzen. Nu alien naar KENNEMERLAAN 149 Onze 6 PROl'AG A \I>ADAGEN verzorging EINDIGEN t oor een betere voet- a.s. VRIJDAG 24 JAN. OOSTERDUINWEG 25 I1MUIDEN.OOST WILT U RIJBEWIJS A HALEN? Nu kunt U ztfch hier opgeven bij C. DE LOOF, Trompstraat 91 alwaar de lesauto komt voorrijden. 't spoedig, 't examen wordt Autorijden is fijn Daarvoor moet je bij NOLTEN zijn. Tel, 3863 (K 2510) - Romerkerkweg 26, Beverwijk Vieeschv/aren - groentencon- serven - jams - tafelzuren. mi Te koop aangeb. een TUREN - NEHAARD ln g. st. Te bevr.: P. C. Hooftlaan 13, Driehuis. In Frankrijk, in België, in 't geheele Britsche Rijk is'ASPRO" beroemd als een der beste middelen tegen griep. Bij de eerste symptomen: rillingen, niezen, loomheid, moet U ook eens ASPRO'probeeren... Door zijn gepa- tenteerde hygiënische verpakking is 'ASPRO een zuiver product, dat zuiver blijft tot op 't oogenblik van gebruik. Neem ook 'ASPRO" iegen VERKOUDHEID - MIGRAINE RHEUMATISCHE PIJNEN PIJNLIJKE MENSTRUATIE NERVOSITEIT

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4