Stichting „Toezicht op politieke delinquenten" hielp bijna 2000 menschen Wetenschappelijk samengestelde voeding verbetert de volksgezondheid Haarlemsche biljarters huldigen P. Kobus IJmuiden Velsen Nacht-Express Donderdag 23 Januari 1947 IJMUIDER COURANT De voorzitter, mr. Th. F. Raedt, vertelt van zijn werk De Stichting „Toezicht op politieke delin quenten", die haar arbeid te Haarlem op 1 December 1945 begon, heeft thans 1950 voor waardelijk vrijgelatenen onder haar hoede en beschikt daartoe over 850 toezichthouders. Deze cijfers, die wij tijdens een onderhoud, dat wij met den voorzitter van de stichting, mr. Th. F. Raedt hadden, vernamen, toonen duidelijk aan, dat de stichting nog wel een paar toezichthouders gebruiken kan.- Overi gens is de verhouding tusschen onder toe- zich gestelden en toezichthouders in Haar lem zeker niet ongunstiger dan in andere groote steden. In Amsterdam bijvoorbeeld zijn op dit gebied meer moeilijkheden. De Zaanstreek daarentegen, die ook onder de Haarlemsche afdeeling ressorteert, slaat een buitengewoon goed figuur met 170 toezicht houders op 229 politieke delinquenten. Het aantal gedetineerden dat onder de hoede van de stichting wordt gesteld neemt nog steeds toe, al behoort de groote en plot selinge aanwas, van de maanden October en November toen het sociale bureau van de stichting, dat onder leiding van den heer Strijbos staat, 1000 vrijgelatenen te verwer ken kreeg, tot het verleden. Toch vervoeg den zich in de af geloop ën 'week nog 45 vrij gelatenen op het bureau, dat thans acht man sterk is, en dat bovendien nog twee men schen telt, die belast zijn met de uitreiking van kleeding. In het begin, zoo vertelde mr. Raedt ons, deden zich zeer veel sociale moeilijkheden voor, maar gelukkig werd van de afdeeling roerende goederen van het Beheersinstituut, van het Gewestelijk Arbeidsbureau, van de kerkgenootschappen en ook van het thans verdwenen Volksherstel zeer veel medewer king ondervonden. Zoo kon aan 745 van 790 meubelaanvragen voldaan worden, en meubilair tot een bedrag van f 153.000.— ter beschikking worden ge steld. Bij ministerieele circulaire van 22 Mei 1946 werden de inboedels van N.S.B.'ers en der gelijke ten behoeve van den staat gevorderd en aan de Stichting „Toezicht op politieke delinquenten" toegewezen. Deze verdeelt het meubilair zoo rationeel mogelijk. Daar de politieke gevangenen als oorlogsslachtoffer beschouwd worden, krijgen zij het niet-te- ruggegeven gedeelte van hun inboedel ver goed (voor zoover door de veroordeelende instantie niet anders beslist wordt). Daarbij wordt als basis de huurwaarde van 9 Mei 1940 aangenomen. Op die manier wordt een hcogere waardeering van de inboedels van profiteurs en collaborateurs voorkomen. Het is wel van belang er op te wijzen, dat de gewezen N.S.B.'ers zeker niet beter be handeld worden dan oorlogsslachtoffers. Huisvesting struikelblok. De huisvesting stelt het bureau mog steeds voor de grootste moeilijkheden. In ongeveer de helft van de. gevallen heeft de vrij-gela- tene nog de beschikking over zijn woning, omdat zijn vrouw geen lid van de N.S.B. was, en wat de andere helft betreft: als regel moet die door familieleden ondergebracht worden. Samenwoning geeft vaak aanleiding tot conflicten, waarbij het opvallend is, dat deze veelal geen politieke oorzaak hebben. De tewerkstelling verloopt, naar mr. Raedt zeide, over het algemeen vlot Verschillende bedrijven nemen de ex-gedetineerden, in het productie-proces op, vooral diegenen, die tijdens hun detineering bij deze fabrieken gewerkt hebben. Soms verzoeken deze firma's zelf de Stichting de delinquenten bij hun vrijlating bij hen te werk te stellen, Intellectueelen en ouderen komen echter moeilijk aan den slag. Toezicht voldoet. Over het algemeen kan men volgens mr. Raedt zegen, dat de onder toezichtstelling goed voldoet. Slechts in één geval moest een dame, aan wie arbeidsplicht was opgelegd en die zich daaraan niet wilde onderwerpen, naar een kamp teruggestuurd worden. De groote meerderheid der vrijgelatenen wil graag werken. Ook de opneming' van de ge wezen gedetineerden in het maatschappelijk leven verloopt bevredigend. Mr. Raedt zwaaide lof toe aan de kerkge nootschappen, die vooral de jeugdige delin quenten de Stichting heeft er 45 onder "Np De nieuwste foto van Koningin Elizabeth van Engeland in staatsiegewaad. haar hoede weer een plaats geven in hun jeugdorganisaties. Met de toezichthouders bestaat een goede samenwerking. Men heeft het plan, nu de grootste drukte voorbij is. een hechtere band tusschen hen te leggen Er zullen vergade ringen in wijkverband gehouden worden, waar de toezichthouders gelegenheid zullen krijgen hun klachten en wenschen met elkaar en met het bestuur te bespreken. Op deze wijze hoopt men tot een vruchtbare gedach- tenuitwisseling te komen. Doorgangshuis werd toevluchts oord. Tenslotte vertelde mr. Raedt nog iets over het doorgangshuis van de Stichting, dat in hotel „Van Ouds het Raadhuis" te Overveen gevestigd is. De oorspronkelijke opzet kon zooals te voorzien was niet gehandhaafd worden. Voor de buitengemeenten als Zandvoort, Velsen, de Zaanstreek, en de Haarlemmer meer, zijn afzonderlijke contactcommissies gevormd, waarin vertegenwoordigers uit alle geledingen van het maatschappelijk leven zitting hebben. Toen het gebouw in September van het vorige jaar geopend werd, lag het in de be doeling vrijgelaten gevangenen gedurende drie weken onderdak te verschaffen, waasna men voor hen een blijvende huisvesting ge vonden hoopte te hebben. Het is heel anders uitgekomen: minstens de helft van de 75 in- wonenden vertoeft reeds van de opening af in „Van Ouds het Raadhuis", dat dus meer een toevluchtsoord dan een doorgangshuis geworden is. De bewoners vormen een zichzelf bestu rende gemeenschap, doen twee uur per dag corveewerk en hebben zelfs een commissie tot verbetering van hun geestelijk peil inge steld. De maatschappelijke positie en de ont wikkeling van deze menschen loopt inderdaad zeer uiteen; er zijn zilversmeden en fabrieks arbeidsters bij, maar ook een geoloog, een leeraar en zelfs een archeoloog. Voor de laatste categorie is het het moeilijkst passend werk te vinden. Deze ex-gevangenen krijgen steun van Armenzorg, die zij voor hun pen- siongeld gebruiken kunnen Zij behoeven dan niet den vollen prijs te betalen, zoodat zij nog eenig zakgeld overhouden. Zoo vertoont het werk van de Stichting „Toezicht op politieke delinquenten" vele facetten van velerlei aard. Als grootste winstpost kan zij, volgens mr. Raedt, wel beschouwen, dat zij zeer vele politieke de linquenten voor een maatschappelijken on dergang heeft behoed. Rapport over het Duitsche oorlogspotentieel verwacht In Sovjet-zóne toestand het gunstigst De inspectie-commissie van vertegen woordigers der vier bezettende mogend heden, die in elke zone van Duitschland steekproeven heeft genomen naar den hul digen toestand van het Duitsche oorlogs potentieel, zal binnenkort aan de mili taire bestuursautoriteiten rapport uit brengen, aldus werd uit bevoegde bron te Berlijn vernomen. De Sovjet-autoriteiten zouden zich, vol gens deze bron, naar het oordeel van de commissie het best gekweten hebben van de taak het oorlogspotentieel in hun zóne te vernietigen. In de Britsche zóne zouden niet zulke goede vorderingen ge constateerd zijn als in de Sovjet-zóne, doch de liquidatie zou bevredigend voort gang maken. In de Amerikaansche zóne zou de elimineering van de oorlogsindus trie goed zijn doorgezet, doch de Fransche autoriteiten zouden in hun zóne weinig gedaan hebben om het programma voor de vernietiging vah de Duitsche oorlogsindus trie uit te voeren. OUD-KATHOLIEKE KERK. De bisschop van Deventer der Oud-Ka tholieke Kerk van Nederland mgr. E. Lagerweg, bracht in September 1946 een bezoek aan de Episcopale Kerk van Schot land, waar hij logeerde bij den bisschop van Glasgow, dr. J. C. Halland How, den primus der Schotsche bisschoppelijke kerk. Reeds bestond tusschen beide kerken een band, welke door dit bezoek aanzienlijk is versterkt, temeer daar de Schotsche kerk meer dan eenige andere buitenland- sche kerk aan de Nederlandsche Oud- Katholieke Kerk is verwant. Ter gelegenheid van de wijding van den nieuV gekozen bisschop van Edinburgh, dr. Kenneth Warner, aartsdiaken van Lin coln, welke wijding Woensdag in de Ka thedraal van Edinburgh zou'plaats hebben, is de bosschop van Haarlem, mgr. J. van der Oord, naai- Engeland vertrokken om bij deze plechtigheid een der assisteeren- de bisschoppen te zijn. Hij is vergezeld van onzen oud-plaats genoot, pastoor A. Zwart van Amsterdam, die vóór den oorlog ongeveer een jaar in Engeland als hulpgeestelijke in de Angli- caansehe Kerk is werkzaam geweest. BRANDJE, DAT SPOEDIG WAS GEBLUSCHT. Doordat vonken van een autogemsch snijapparaat terecht kwamen in een hoe veelheid olie, ontstond brand in de machi nekamer van d^n logger KW 168. De brand werd door de aanwezige bemanning ge- bluscht, zoodat de brandweer niet in actie behoefde te komen. Schade van beteekenis werd niet aangericht. „De kleine landen" in Londen nog steeds het onderwerp Na een levendige discussie van meer dan drie uur zijn de plaatsvervangers der mi nisters van Buitenlandsche Zaken voor de kwestie Duitschland niet tot definitieve overeenstemming kunnen komen over de procedure voor het hoorcn van de kleine geallieerde landen. Men verwacht, dat Australië, dat het eerst aan de beurt is om zijn zienswijze bekend te maken, Donderdagmiddag ge hoord zal worden. De Britsche, Fransche en Amerikaansc-he afgevaardigden stelden voor, dat de kleine geallieerde landen in alle stadia van de voorbereiding van het Duitsche verdrag geraadpleegd zouden worden. De Franschman Couvé de Murville was van meening, dat het werk van de Euro- peesche adviescommissie een precedent vormde om de kleine geallieerde landen aan de besprekingen te laten deelnemen. De Amerikaan Robert Murphy Steunde den Franschen afgevaardigde. De Britsche afgevaardigde zeide, dat er gelegenheid moest worden geboden voor volledige besprekingen met de kleine lan den, indien niet nu, dan toch na de bijeen komst van de ministers te Moskou. De Sovjet-Russische afgevaardigde was van oordeel, dat overleg met andere ge allieerde regeeringen zeer belangrijk zou zijn, maar wees er op, dat de ministers der groote vier het ontwerp van het vre desverdrag zouden opstellen.. Vervolgens opperde Murphy een denk beeld over een „internationaal statuut", dat als een voorloopige regeling zou kun nen worden beschouwd voor de periode voorafgaande aan de definitieve sluiting van het vredesverdrag. Een dergelijk in ternationaal statuut zou kunnen worden ingesteld, het Duitsche volk zou er over kunnen stemmen door middel van een referendum of het zou door leiders van Duitsche partijen of door een voorloopige Duitsche regeering kunnen worden goed gekeurd. DE GELEERDE KIJKT IN DE KEI KEN Mannen moeten het ook leeren LïOEWEL het voorlichtingsbureau van 1 1 den Voedingsraad allerwege demon straties, lezingen en cursussen organiseert, laat organiseeren, steunt en betaalt, gaat de arbeid toch dieper en verder, dan aan de oppervlakte blijkt. De Voedingsraad be perkt zich zoo veel mogelijk tot het geven van richtlijnen "die door sinds 1935 be staande stichtingen „Huishoudelijke Voor lichting ten Plattelande" en „Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting" ver der worden uitgewerkt. Deze stichtingen organiséeren, vaak weer in samenwerking met plaatselijke autoriteiten, deskundigen, scholen en vereen igingen, lessen, leskeu- kens, cursussen, demonstraties, filmvoor stellingen en tentoonstellingen. Speciale films worden in samenwerking met de stichting „Nederlandsche Onderwijsfilm" gemaakt. Over het algemeen geeft het voorlich tingsbureau leidraden voor ieder, die zich met voedingsvoorlichting bezig houdt. Ook worden desgevraagd, adviezen aan huis houd- en industriescholen, handelaren, groothandelaren en industrieën gegeven. Verder wordt op alle mogelijke manieren de aandacht van de huisvróuwen getrok ken, teneinde hen te bewegen tot mede werking aan een beter voedselpeil en daar mede een betere volksgezondheid. Dr. den Hartog verheelt niet, dat daarbij vaak groote weerstanden overwonnen moeten worden. Deze propaganda gaat dan ook langs een weg van geleidelijkheid. Een door het ge- heele land vertakte organisatie begint reeds bij de jeugd op de scholen met de versprei- De wijze, waarop de heer W.' Houtkoo- per Dinsdagavond in restaurant „Bolwerk" de huldiging van P. Kobus, kampioen van Nederland eerste ^las groot biljart (45/2), leidde, deed prettig aan. Ook de sprekers hielden gemoedelijke toespraken, waaruit bleek, dat alle Haarlemsche biljarters den kampioen een goed hart toedragen. De voorzitter van het district Haarlem van den Nederlandschen Biljartbond, de heer T. Oosterheert, kreeg gelegenheid zijn vreugde uit te spreken over het toenemen der belangstelling voor de biljartsport in Haarlem en over het feit, dat 'het peil hoo- ger wordt. Daartoe heeft Kobus het zijne bijgedragen. Het district is daarom ver heugd, dat 'de kampioen in Haarlem 'woont. Namens de Biljartclub „Haarlem", waar van Kobus lid. is, spraken de heeren W. Houtkooper als voorzitter, G. Metz, secre taris, en Grymans namens de leden. Eerst genoemde besprak de wijze, waarop Kobus het kampioenschap in Den Haag heeft be haald, bood de beste wenschen aan voor de toekomst en hing den kampioen een krans om. De heer Metz haalde herinne ringen op uit de biljartloopbaan van Kobus en overhandigde een bloemenmand. De heer Grymans liet zijn toespraak vergezeld gaan van de aanbieding van een aschbak. Deze huldigingsavond was niet alleen be stemd voor de biljartclub „Haarlem", maar ook voor de aangesloten clubs. Een groot aantal afgevaardigden en persoonlijke vrienden bood gelulcwenschen aan. Ook het bestuur van de dames-biljartclub „Primo" was aanwezig. Mevrouw Broertjes offreer de bloemen in den vorm van een hoef ijzer; zij hoopte, dat het geschenk niet al leen geluk zal brengen bij de kampioen schappen in Apeldoorn, maar ook in zijn verdere leven. Een schriftelijke geluk- wensch was binnengekomen van jhr. dr. J. De voorzitter van de B.C.H.de heer W. Houtkooper huldigde Piet Kobus met een krans. C. Mollerus, voorzitter van den Ned. Bil jartbond. Gehoopt wordt natuurlijk, dat de Haar lemmer dezer dagen in Apeldoorn goede successen zal boeken. Stadgenooten heb ben plannen gemaakt Zondag per autobus een tocht naar Gelderland te maken, met )het doel eenige partijen bij te wonen. De Koningin ontvangt verzetslieden De Koningin heeft Dinsdagavond in het paleis op den Dam achttien verzetslieden ontvangen. De vorstin bood den dames en heeren een thee aan en onderhield zich gedurende anderhalf uur-'met hen. H.M. informeerde belangstellend naar de werk zaamheden, die zjj gedurende de bezëtting hebben verricht. Ontwerpaccoord over Rotterdam en Antwerpen Naar ANP meldt, wordt thans een ont- werp-accoord tusschen Nederland en Bel gië eenerzijds, en de Amerikaansche en Britsche autoriteiten anderzijds, in stucbe genomen inzake het doorVoorverkeer langs Antwerpen en Rotterdam. a Jhr. Michiels van Verduynen, de Neder landsche ambassadeur in Londen, heeft aan Dajne Vera Laughton Mathews, voormalig leid ster van de Women's Royal Naval Se'rvice, de onderscheiding van groot-officier in de orde van Oranje Nassau overhandigd. Zij is de eerste Engelsehe, die een dergelijke onderscheiding heeft ontvangen voor haar diensten aan de Marva's de Nederlandsche wrens. ding van voedingsleer en practische toe passing daarvan. Leiding aan den pollepel wordt ook gegeven bij. het samenstellen en bereiden van massavoeding. Gestichten, ziekenhuizen, instellingen, kampen, ge vangenissen en dergelijke, waar de ver houding tusschen keuken en eters anders ligt, dan in het gezin, krijgen adviezen en desnoods practische voorlichting voor be reiding van de maaltijden. Met vereenigingen, als die voor het be hartigen van belangen van diabetici wordt nauw samengewerkt. Geregeld contact be staat met de radio-spreeksters en sprekers op kookgebied. Voor koks is een speciale cursus opgesteld, omdat deze veelal een practische, doch een matige tot slechte theoretische opleiding hebben ge noten. Van de resultaten van de „geleide polle pel onder geleide economie" geeft dr. den Hartog eenige voorbeelden uit het buiten land. In Canada werd een proef genomen met tweehonderd toekomstige jonge moe ders, die zich op middelmatige wijze voed den. Een groep van honderd werd aan zijn lot overgelaten. De andere helft kreeg extra voeding in den vorm van kaas, melk, tarwekiemen, een ei per dag en tomaten, alsmede een dosis vitamine D. Deze extra- tjes werden van 4 tot 5 maanden voor tot zes weken na de geboorte der babies ver strekt. Het resultaat was verbluffend. De moeilijkheden bij de geboorten waren in de verzorgde groep veel minder, dan in de onverzorgde. Zes van de honderd babies van de onverzorgde groep stierven binnen het half jaar. Meestal aan ademhalings stoornissen. De algemeene toestand van moeders en kinderen in de verzorgde groep was veel beter, evenals de natuurlijke voe ding. Geen dezer kinderen stierf binnen het half jaar. Het Engelsehe distributiepakket werd door voedingsdeskundigen samengesteld. Sindsdien verbetert de algemeene gezond heidstoestand van het Engelsehe volk en ondanks oorlog en bombardementen wgren de sterftecijfers lager dan ooit te voren" Proeven met kinderen bewezen, dat de geestelijke prestaties op de scholen, even als trouwens de lichamelijke, beter worden naarmate aan de voeding de noodige wetenschappelijke aandacht wordt besteed. Trouwens sportlieden, zoo zegt dr. den Hartog, krijgen een speciaal dieet. Het is zeer noodzakelijk, dat ook mannen op de hoogte geraken van voedingsproblemen en de oplossing daarvan. Onder sportbeoefena ren bestaat hiervoor vanzelf belangstelling en daarom beginnen wij bij hen om ze te toonen hoe ze in conditie moeten komen en ook, hoe er in te blijven. Indien de Nederlandsche huisvrouwen en koks adviezen en resultaten van het bureau .willen aanvaarden, dan zal een evenwichtiger volksvoeding worden be reikt. Dit komt direct ten goede aan de lichamelijke en geestelijke gezondheid van den mensch. Daarmee zal tevens het ge bruik van alle mogelijke vitamine-prepa raten buiten doktersadvies om, dat thans reeds totaal overbodig is, geheel eindigen. Bejaarde vrouw slachtoffer van roofoverval De Schïeweg te Rotterdam werd Dinsdagmor gen in opschudding gebracht, toen de 71- jarige weduwe M. H.-P. zwaar gewond uit de deur van haar woning strompelde en met groote moeite voorbijgangers wist mede te deelen, dat zij het slachtoffer van een roof overval was geworden, waarbij de dader het tevens op haar leven had gemunt. Onmid dellijk werd de Geneeskundige Dienst en de politie gewaarschuwd. De vrouw, die in ern- stigen toestand naar een ziekenhuis werd vervoerd, had nog de kracht te verklaren wat haar overkomen was. Maandag had zich een man bij haar gemeld, die voorgaf in den kelder van het huis de hoofdkraan van de waterleiding te moeten repareeren. Dinsdag morgen omstreeks tien uur was hij terugge keerd met het excuus, dat hij een stuk ge reedschap had laten liggen. De bejaarde vrouw ging mee naar den kelder, doch nau welijks waren beiden beneden, of de man sloeg haar met een - hard voorwerp neer. Daarna snelde de man naar boven, rukte een gordijn af, wikkelde daar het radiotoestel in, deed een greep naar een aantal juweelen en naar het voorhanden zijnde geld, om vervol gens te verdwijnen. De vtouw heeft daarna, hoewel zwaar aan het hoofd gewond, toch nog kans gezien naar boven te gaan, de bui tendeur te openen en voorbijgangers te waarschuwen. De dader is later gegrepen. De jongen, die het misdrijf op. zijn geweten heeft, bleek nauwelijks 18 jaar te zijn en tijdens den oorlog bij de SS te hebben gediend. Langen tijd had hij als politiek delinquent in het kamp te Hoek van Holland doorgebracht. Toen de politie het onderzoek begon, hield zij rekening met de waarschijnlijkheid, dat de dader geweten moet hebben dat de we duwe het radiotoestel in haar bezit had. De leverancier van het toestel werd in den arm genomen en door diens bemiddeling kwam de politie in het bezit van adressen vart per soneel, dat den laatsten tijd bij hem in dienst was geweest. Het duurde niet lang, of het spoor wees in de richting van den Linker- Maasoever, waar de gewezen bediende W, B. B. woonde, een 18-jarige radio-monteur, wiens signalement vrijwel overeenkwam met het door de weduwe verstrekte. Toen op zijn kleeding bloedvlekken werden aangetroffen had de recherche voldoende redenen den Jon- J. C. Bonekamp jubileerde bij de Hoogovens De groote ruimte van de zoogenaamde slakkenverlading van de Mekog die fees telijk versierd was kon maar nauwelijks alle belangstellenden bevatten, die zich hadden opgemaakt om den heer J. C. Bo nekamp, magazijnmeester van het neven- bedrijf van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden, de Mekog, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum te huldigen. Hoofdingenieur P. van Delden, lid van de directiestaf van Hoogovens, sprak als eerste den heer Bonekamp en zijn echtge- noote toe en overhandigde hem de gebrui kelijke enveloppe, het Gedenkbord en het Vereerend Getuigschrift der maatschappij. De heer A. van der Schans, voorman van het magazijn, was de volgende feestrede naar. Namens de arbeiders, bood hij- eén fraai meubel aan, waarna de heer B. J. Houting, chef der administratie, de loop baan en de goede eigenschappen van den jubilaris in het licht stelde en een mooi schilderij aanbood. Namens de constructiewerkplaats kwam de heer B. Dekker gelukwenschen, gevolgd door den heer J. J. Sonnier, die dezelfde opdracht had van de laschwerkplaats. De heer J. C. H. Nonhebei sprak woorden van dank voor de goede en kameraadschap pelijke wijze waarop de jubilaris met alle werkers omgaat. Vei-volgens hield de heer A. Hensen, hoofdopzichter van de Mekog, namens den technïschen dienst een harte- lijke toespraak. De voorzitter van de directie, ir. A. H. Ingen Housz, die door werkzaamheden el ders was opgehouden, vond aan het einde van de huldiging nog gelegenheid zijn waardeering en gelukwenschen uit te spreken. Aanrijding door de gladheid De landbouwer Dijkman liep met zijn rijwiel aan de hand achter een bespannen voertuig over de rijbaan van den Amstcr- damscheweg, in de richting Pontveer. Van uit de richting Amsterdam naderde een vrachtauto met matige selheid. Toen de auto het voertuig dicht genaderd was, kwam van de richtig Velsen een tegen ligger. Daar de bestuurder het voertuig niet meer passeeren kon, remde hij af, maar door de gladheid van den weg gleed de auto door, met het gevolg, dat de voor zijde in aanraking kwam met het rijwiel van den landbouwer. Deze viel zoodanig, dat hij op medisch adives naar het Anto- niusziekenhuis moest worden overge- braoht. AFHALEN BONKAARTEN Voor het afhalen van bonkaarten In het Patro- aatsgebouw aan den Zeeweg zijn aan de beurt: Vrijdag 24 Januari de letters: su tot en met U en Zaterdag 25 Januari de letter V. MARKTBERICHT VAN WOENSDAG. Besommingen: IJM 102 Vlos v f5269; IJM «9 Irene f318. Loggers. Haring: KW 35 f1347; HD 13S «322; HD 8 f1120; HD 25 «1020; UK 114 £444. Aanvoer 7(in kis*e»i haring f 14,50 tot f 13 per 50 kg. Auto door trein aangereden Op den onbewaakten overweg aan de Hoflaan te Velsen-Noord had een aanrij ding plaats tusschen een uit zeven wagons en een locomotief bestaanden trein en een bestelauto van de firma Nagel te Velsen- Noord. De bestuurder van de auto had den trein niet zien aankomen. De linkerzijde van de auto werd, juist achter de zitplaats van den bestuurder, zeer ernstig bescha digd. Een naast den bestuurder zittende vrouw werd, vermoedelijk doordat het portier open ging, of omdat zij zelf uit de auto wilde springen, op dé rails geworpen, waardoor zij een lichte hersenschudding en een schouderkneuzing- opliep. Zij is per ziekenauto naqr haar woning overgebracht. VEREENIGING „HET HOOGELAND" Uitgaande van de Vereeniging „Het Hoo- geland", waarvan H.M. de Koningin be schermvrouwe is, zal Woensdag 5 Februari a.s. in het Gymnastieklokaal van de Ohr. School aan de Van Langeveldstraat een filmdag worden gehouden met de nieuw© geluidsfilm „Redding". Des avonds zullen verder nog extra ge luidsfilms worden vertoond van belang rijke nationale gebeurtenissen voor, tijdens en na de bevrijding van ons land. Des middags wordt een kindervoorstel ling gegeven. Agenda voor Velsen en IJmuiden DONDERDAG 23 JANUARI Thalia: 7.00 en 9,15 uur, Hoe krijg ik een baantje? geman in arrest te stellen. Hij bekende den roofoverval met poging tot doodslag Het radio-toestel had hij verstopt in het puin. tusschen de Schec-psmakershaven en de Boompjes, waar het werd teruggevonden. Aanvankelijk beweerde hij, dat hij het geld, een bedrag van ongeveer duizend gulden, in de Maas geworpen had. Later kwam hij op deze bewering terug. Het bedrag werd. op zijn aanwijzing, in den kelder van de ouder lijke woning teruggevonden. Hij gaf toe zijn. slachtoffer met een fietspomp te hebben neergeslagen. De toestand van de weduwe was hedenmor gen zorgwekkend. FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson -^32) Er heeft no£ nooit iemand in dienst van den Secret Service goedkeuring of dank van zijn regeering geoogst. Je wordt langzaam aan een beetje murw, Dwight. De majoor schudde afkeurend zijn scher pen kop. Daar gaat het niet om. De tweede reden is, dat wij wel.moeten handelen omdat de wereld anders be dreigd wordt door een afschuwelijk lot. Nou, wat zeuren we dan nog?, vond Andrews op ongeduldigen toon.- Het eenige, dat ons'dwingt tot deze daad, is de omstandigheid, dat Von Riehl afweet van dat gifgas. Anders zouden wij ons ruooit tot zooiets mogen leenen. Wij hebben een geldige reden. Als dat niet zoo was, zou de heele affaire bedenkelijk naar politieken moord gaan ruiken; en zoo diep ben ik nog niet gezonken. Wij mogen niet overwegen, dat hierdoor ook de overige oorlogsinspanning van het land ondermijnd wordt. Dat is natuurlijk niet te vermijden, maar het mag voor ons geen verontschuldiging zijn. O, gelegenheid, begon Andrews te ci- teeren, hoe groot is uwe schuld! Gij toch laat den verrader schuldig worden, gij zijt het, die den wolf brengt op het pad des lams..-., en alleen gij smaakt de gunst der zonde, daar gij altijd te vinden zijt, waar zij haar wortels slaat Slechts gij, gelegenheid, zijt een slag boom voor de wet, voor de rede, en voor het goedeHerinneren jullie je die woorden? Als plicht en gelegenheid teza men gaan Niemand sprak meer, nadat hij de ka mer uitgeschommeld was. Ik voelde mij niet méér ontdaan dan op dien morgen in Venetië. Wel waren de pacifistische be schouwingen van mijn vader in mij sterk verbleekt en was ik mij meer en meer gaan instellen op de Engelsehe mentali teit, dat oorlog absoluut verwerpelijk is, maar (Jat men bereid moet zijn er tegen te vechten. Nu echter droeg ik mede ken nis van en zou wellicht mede schuldig worden aan een daad, die, van beide stand punten bekeken, nauwelijks te rechtvaar digen was. Of misschien toch? Eigenlijk kon ik er niet veel tegen in te brengen. De koude logica van de gebeurtenissen leek ons niets anders over te laten, wilde de mensch- heid niet overgeleverd worden aan een on zegbaar lijden. Tenslotte was ik scheikundige en geen moralist of filosoof en deze verwenschte oorlog, wierp nu eenmaal alle bestaande waarden omver. HOOFDSTUK XV. Wij zouden onze besprekingen geduren de drie uren onderbreken. Weliswaar kon ik niet in slaap komen, maar op aandrin gen van Dwight ging ik toch naar bed en staarde in- het donker voor mij. Ook Jane zou probeeren een beetje- te slapen, want zei ze niemand van ons wist immers, wanneer daarvoor weer gelegen heid zou zijn! Om tien minuten over vieren in den ochtend riep Andrews ons weer bijeen. Hij zat al op het kantoor, toen wij bene den kwamen en zag er nog precies zoo uit als drie uur tevoren. Alleen zijn zware kin met het kuiltje er in was een beetje zwarter en zijn kleur een tintje valer, bijna geelachtig in het schelle electrisehe licht. Dwight zat schrijlings op een rieten stoel. Wij weten bijna alles wat we moeten weten, begon Andrews, nog voordat de deur achter ons dichtgevallen was. Gisteravond heeft Ferocchi, de secre taris van Brayda, Von Riehl openlijk aan geklaagd wegens het verheimelijken van de door Brayda gevonden feiten. Ferocchi is gearresteerd wegens „beleediging van een vertegenwoordiger van onzen bond genoot". Maar ik veronderstel, dat de Italianen daarom niet minder verontwaar digd zullen zijn. Dat wil dus zeggen, dat zij niet via een andere bron achter het geheim zijn gekomen. Von Riehl heeft gisteren een uitvoerig cijfertelegram naar Berlijn gezonden. Ik weet niets over den inhoud, maar ik ben er zoo goed als zeker van, dat het met gaat over zijn bespre kingen met Italiaansche industriëelen, omdat hij deze mededeelïngen zelf mee naar Duitschland neemt. Von Riehl wil ook bewerkstelligen tenminste dat heeft een van onze agentpn gerappor teerd dat in alle Noord-Italiaansche fabrieken nazi-bedrijfsleiders zullen wor den aangesteld. Het is mij door het hoofd gegaan, viel Jane in de rede, dat wij de zaak mis schien nog op een andere manier tot een oplossing kunnen brengen. Ik bedoel als u eenvoudig alles kon vernietigen, wat dr. Von Riehl bij zich heeft: het rap port over de besprekingen met de industriëelen en alle notities, die hij bij prefessor Brayda heeft gemaakt. Zou dat niet beter zijn dan denden man zelf te vernietigen? Zou het hetzelfde geweest zijn, ant woordde Andrews met een wedervraag, als deze gelukkige bom, in plaats van op professor Brayda, alleen maar op zijn la boratorium was gevallen? Jane aarzelde. Waarschijnlijk niet heelemaal. We gaan dus verder: we weten ook nog, dat Von Riehl vannacht met zijn beide secretarissen in Hotel Bologna lo geert. Voor morgen is hij dooi den fascis- tischen raad van Milaan uitgenoodigd voor een diner in het Palazzo Reale. Voor dergelijke dingen zijn natuurlijk altijd nog genoeg levensmiddelen in voorraad! Mor genavond gaat hij per slaapcoupé eerste klas, die reeds voor hem gereserveerd is, terug naar Duitschland. Hij reist incog nito, precies zooals hij gekomen is, over Luzem, Basel en Frankfort. Door Zwitserland?, vroeg ik verrast. Bijna al het personenvervoer gaat over déze route, wist Dwight te vertellen. De Brennerlijn is immers volkomen over belast. Hij begon te hoesten. Nu? zei Jane, waartoe hebt u nu be sloten? Kijk eens. zei Andrews, van nu tot op het oogenblik, dat hij in den trein stapt, is hij steeds een officieel persoon in functie en in ieder geval voortdurend om geven door allerlei menschen. Ik voel er niet voor om als een ordinaire moorde naar te werk te gaan, die door het gepeu pel wordt ven-ast en op het laatste oogen blik zijn voornemen niet eens ten uitvoer kan brengen. Maar nadat hij met den trein uit Milaan is vertrokken, is hij be trekkelijk geïsoleerd. Doch ook dan zal het nog geen kinderspel zijn. daar wij rekening moeten houden met zijn beide secretarissen. Een daarvan is een verkapt SS-er, tot aan de tanden gewapend. In ieder geval reist hij den geheelen nacht door en de trein rijdt dver een afstand van tweehonderd mijl op Zwitsersch ge bied. Dwight en ik zullen eveneens in dien trein zitten. In de stilte, die hierop volgde, hoorden wij alleen het pijnlijk gehoest van Dwight. Hij deed vertwijfeld zijn best het te onderdrukken. Andrews scheen heelemaal niets te hooren. Hij sneed de punt van een sigaar af. Zooals reeds vaak tevoren en ook in den tijd, die vóór ons lag, had ik er veel voor willen geven, als ik geweten had, wat er nu in zijn brein omging en wat de reden was van zijn onverbiddelijke hou ding. Was het misschien eenvoudig te ver klaren door het feit, dat hij in zijn ge voel onzen vijand nader stond en daar om beter met hem kon omgaan? Indien dit een verklaring was, dan was zij toch ten eenenmale onvoldoende. Hij begreep die menschen beter, kon hen bestrijden met hun eigen middelen. En toch leek mij zijn afkeer van him doelstellingen volkomen echt. Ik vroeg mij af, of An drews eigenlijk zelf geen aanleg had voor het dictatorschap en hoe hij dan gewor den zou zijn. Waarschijnlijk voelde hij zich alleeen maar op zijn gemak in oor logstijd. Ik kon mij heel goed voorstellen, dat hij in vredestijd min of meer een mis lukking was, gedwongen zich met onge looflijk prozaïsche bezigheden op te hou den. Misschien zou hij een klein reizigertje kunnen zijn, zuchtend de trappen opklau terend om zijn klanten wat aan te smeren. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3