Chaos in Griekenland „Het lijkt wei, of Bloemendaal een Sanatorium wordt" Een sintel- en ijsbaan in Haarlem Avontuurlijke reis van de „Rijn" Jiex Jheatet Kinderen de Baas Nacht-Express Vrijdag 24 Januari 1947 IJMUIDER COURANT Burgemeester den Tex: Begrootingszitting van den gemeenteraad Ter inleiding van de behandeling van de geraeentebegrooting van Bloemendaal in de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad wijdde burge meester j'nr. mr. C. J. A. d e n T e x een beschouwing aan de werkzaamheden van de commissie-Oud, ten aanzien van de gemeente-financiën en aan het standpunt der huidige ministeries t'.n opzichte van de annexatie van kleine gemeenten. De burgemeester achtte het gelukkig dat de oude gedachte van Haarlem uit den tijd taakt. Over het tekort van 6 1/4 ton op de begrooting behoefde spr. niet te veel te zeg gen omdat hierover het vorig jaar veel ge sproken is. Wat het kampeeren betreft, zeide de burgemeester dat de belangstelling er voor toeneemt. De kop van den Zeeweg zal niet zoo spoedig bebouwd worden, als vroeger gedacht is. Er is een remming ontstaan van hen, die de kust zoo min mogelijk willen ont sieren. Aan den anderen kant is een groote druk uit het achterland gekomen. Met de be bouwing van de gronden langs den Zeeweg *aat het evenmin vlot. Spr. weet niet of het bericht waar is, dat de voorzitter van het Nationale Welvaartsplan bezwaren heeft te gen de bebouwing. Mogelijk zal deze zaak nog in den Raad van State aan de orde ko men. Over de vdlkshuisvesting kunnen even min bemoedigende berichten verstrekt wor den. Ongeveer 900 bewoners en gerepatrieer- den zijn in hotels e.d. ondergebracht en 700 wonen bij families en kennissen. Dan zijn er nog vele clandestiene bewoners: tegen dezen zal streng worden opgetreden. Bij het bureau en de commissie voor de volkshuisvesting komen tallooze klachten binnen over mede-bewoners. Die klachten kunnen gegrond zijn, maar aan den anderen kant moet gedacht worden aan het jonge ge slacht, dat een gezin wil stichten. Vele attes ten worden ingezonden. Daarom zullen B. .en W. binnenkort aan den gemeenteraad voorstellen een controleerenden geneesheer te benoemen. Het lijkt wel, vervolgde de burgemeester, of de gemeente een sanatorium voor licha melijke en geestelijke zieken wordt. Groote inrichtingen ën villa's, die in den oorlog vernield zijn, kunnen door de eige naars niet hersteld worden. Daarom worden ze overgenomen en bestemd voor andere doeleinden. Als voorbeeld noemde de burge meester Duinrust. Een enkele maal vestigt zich een gegoede in de gemeente. Spr. zeide hieraan te willen toevoegen, dat B. en W. Een muziekconcours in Bloemendaal De Chr. Harmon ievereenigirfg Sur sum te Bloe mendaal zal op 22 Mei 25 jaar bestaan. Zij zal een muziekconcours houden op Hemelvaartsdag 15 Mei en Zaterdag 24 Mei..Er wordt een beroep gedaan op de ingezetenen, om het welslagen van dit concours te bevorderen. Uit de leden is een concourscommissie gevormd, bestaande uit de heeren C. Schuyt, voorzitter, C. de Waal Male- iijt, secretaris en H. van Zaal, penningmeester. Padvinders als detectives Engelsche politie heeft hulp noodig De Engelsche politie heeft nieuwe maat regelen aangekondigd ter bestrijding van de golf van misdaad die op het oogenblik door Engeland gaat. Ten eerste zal aan honderdduizend padvinders een speciale detective-opleiding gegeven worden ter aanvulling van het te zwakke politiecorps, in de tweede plaats zullen binnenkort in alle steden razzia's worden gehouden op de 21.000 Engelsche en geallieerde leger- deserteurs, die zich in het land ophouden, meldt Un. Press. De opleiding van de padvinders is reeds in Hertfordshire en Cambridge begonnen en het ligt in het voornemen in het geheele land nog meer opleidingsscholen te openen. Volgens mededeelïng van chief-scout lord Rowailan zullen de hondderdduizend pad vinders in kwestie gerecruteerd worden uit de ouderen, n.l. die van den leeftijd van 15 tot 18 jaar. Zij krijgen een opleiding, die identiek is met die van de z.g. „detec tive-constables". Zoo zullen zij worden in gewijd in het „schaduwen" van verdachte personen, het opsporen van „sleutels" die tot de ontdekking van een misdrijf kunnen leiden en het observeeren van gebouwen waar misdadigers aan het werk zijn. In al deze dingen worden zij door chief-consta bles in avondcursussen onderricht. Er zijn al padvinders, die een opleiding voor detec tive achter den rug hebben o.a. assisteerden zij Scotland Yard in Novem ber j.l. bij het ophelderen van een moord en thans hun medewerking verleenen bij het opsporen van deserteurs, die naar men aanneemt verantwoordelijk zijn voor een groot aantal in den laatsten tijd gepleegde misdaden. Het besluit om Londen en alle andere steden met een bevolking van meer dan 50.000 zielen „uit te kammen" werd geno men na een serie conferenties tusschen regeeringsautoriteiten en de politie. De meeste Britsdie deserteurs zijn niet in het bezit van persoonsbewijs of voedselkaart. Iedereen, die niet over behoorlijke identi teitspapieren beschikt, zal aan een verhoor onderworpen worden. niet ongevoelig zijn voor de nooden in dezen tijd. Het politiecorps komt weer op gang. De bezoldiging is echter te laag. Sociale Zaken vraagt nog vele kosten. Publieke Werken doet veel aan herstel, maar kan niet vol doende verrichten door gebrek aan mate riaal. Met het onderwijs gaat het goed wal de stijging van het. aantal leerlingen be treft. Er is echter een gebrek aan leerkrach ten en leermiddelen. Wijziging van raadsbesluit Bij de vaststelling van het raadsbesluit d.d. 29 October 1946, tot het verleenen van de noodige medewerking voor den bouw en de exploitatie van 52 woningen te Vel- sen-Noord door de Woningbouwveréeni- glng „Velsen", is er, overeenkomstig de in gediende plannen, van uitgegaan, dat er vanwege het Ministerie van Wederopbouw en Openbare Werken, evenals voor het eerste project, geen bezwaar gemaakt zou worden, tegen de in dit plan opgenomen 6 woningen voor groote gezinnen. Bij de hierover gevoerde besprekingen was den architect van bezwaren niets gebleken. La ter evenwel vernam hij. dat het, in ver band met terreinmoeilijkheden, noodzake lijk was het aantal te bouwen woningen te beperken tot die voor normale gezinnen en ouden van dagen. Teneinde den bouw van deze woningen niet te vertragen is daarop in de aanvrage om toekenning van steun uit 's Rijks kas slechts rekening ge houden met 46 woningen. Bij deze aan vrage moest worden overgelegd het in den aanhef genoemde besluit, dat evenwel be trekking had op 52 woningen. Op verzoek van het bureau wederopbouw is daarop bij de aanvrage overgelegd een verklaring van het college, waarin is vermeld, dat het be trekkelijke besluit ter wijziging aan den raad zou worden voorgelegd. In verband hiermede stellen B. en W. voor, het in concept opgenomen besluit te nemen, volgens welk besluit het benoodig- de bedrag wordt gebracht van f 629.690 op f 534.700. Moderne blauwbaard gearresteerd Hij wist duizenden guldens los te krijgen De leeftijd van 54 jaar is voor den Rotter- damschen handelsreiziger J. van B geen be letsel geweest om talrijke liefdesbetrekkingen aan te knoopen, met geen ander doel dan" er financieel voordeel van te trekken. Hij wist ver scheidene vrouwen groote bedragen afhandig te maken. De politie kreeg eindelijk de lucht van het geval en rekende hem in. Van B. was een man met fantasie, brutaliteit en mogelijk ook charme. Toen hij In 1940 uit de gevangenis werd ontslagen, waar hij twee jaar had doorgebracht, ornaat hij zich met veel bravour had uitgegeven voor ambtenaar van de Crislszuivelcenirale en zelfs als ambte naar van het departement van sociale zaken en in die voorgewende kwaliteiten oplichtin gen had gepleegd voor bedragen van f 400 tot f 1000. ging hij zijn heil zoeken in het beroep van echtgenoot in spé. In een winkel, waar hij langzamerhand tot de vaste clientèle was gaan behooren, werd hy door den winkelier tot huis vriend gepromoveerd. Van B. merkte al spoe dig, dat het tusschen man en vrouw niet erg ..boterde". Van deze situatie maakte lilj mis bruik door het op een schelding van het echt paar te laten aankomen en er zelf met de vrouw van door te gaan. Dit gelukte hem te gemakkelijker, omdat hU het had laten voor komen. alsof hij rijk was en een eigen huis tot zijn beschikking had. De vrouw zag zich echter in haar verwachting, dat Van B haar trouwen zou, teleurgesteld Van B. wendde plotselinge moeilijkheden voor. Vijf jaar lang hield hij de vrouw aan den praat en wist meermalen groote bedragen van haar los te krijgen. Eens bleef hij weken lang weg, doch hij dook plotseling weer op, .voorzien van een hoogen hoed. Met tranen in de oogen vertelde hij. dat zijn dochter was overleden. Opnieuw kreeg hij geld, om de be grafeniskosten te betalen. Deze vrouw was echter niet zijn eenlge slacht offer. Een bewoonster van het-noordelijk deel van Rotterdam werd op soortgelijke wijze gelicht voor een bedrag van f 1000 en een der de relatie onderhield hij in het Westen, ^n totaal hield hij er tegelijkertijd vijf vrouwen op na. Inmiddels nam hij nog een ander op lichterszaakje voor zijn rekening. Toen di geldsaneering kwam, wist hij van een boer uit de omgeving vanRotterdam f 2500 los te krij gen om er Engelsche Ponden voor te koopen. De man zag nooit iets van zijn geld terug Van B. is in het Huis van Bewaring te Rotterdam opgesloten. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft plannen het tegenwoordige terrein van dc IJsclub aan de Kleverlaan als sport veld in te richten, waarop een sintelbaan zal worden aangelegd, welke des winters als ijsbaan gebruikt kan worden. Om hiertoe te kunnen overgaan is natuur lijk de medewerking noodig van de IJsclub voor Haarlem en omstreken, welke eigena resse van het terrein is. In een dezer dagen gehouden ledenvergadering is besloten het bestuur te machtigen, het terrein te ver- koopen. De vergadering stond onder leiding van jhr. P. J. Bogaert, die in zijn openingswoord de moeilijkheden uit de oorlogsjaren in her innering bracht. De ijsbaan is een ruïne ge worden. De club is haar gebouwen, de ver lichting en het hekwerk kwijt geraakt. Na gememoreerd te hebben, dat. inmiddels de club 75 jaar bestaan heeft en dat de heer Beccari ter gelegenheid van het feit, dat hij veertig jaar deel uitmaakt van het bestuur, gehuldigd is, deed de voorzitter mededeelin- gen over de plannen van het bestuur. Een vereeniging, welke gedurende 75 jaar tal- loozen trouw en eerlijk gediend heeft, mag niet verdwijnen. Wordt de exploitatie van de baan echter voortgezet, dan zal er een kapi taal noodig zijn, mogelijk meer dan f 50.000. Dat geld bijeen te krijgen, zal niet gemakke lijk zijn. Het bestuur heeft zich met de ge meente in verbinding gesteld en eenige be sprekingen zijn gevoerd. Het bleek, dat het gemeentebestuur het ei- over eens was, dat een stad als Haarlem over een ijsbaan moet beschikken. Het resultaat der besprekingen i was, dat de gemeente bereid is het terrein 1 van de IJsclub te koopen. De gemeenteraad moet hierover nog een beslissing némen. De opzet van de gemeente is, dat de grond niet Twee jaar interneering voor ex-wethoudér De derde kamer van het Haarlemsche Trl- C. C., die in deze functie stadgenooten had ge vorderd om spitwerk voor de weermacht te verrichten, tot twee jaar Interneering met aftrek van de preventieve hechtenis, ontzet ting uit de kiesrechten voor den tijd van tien jaar en verbeurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag van f 15.000 Voor familieleden van Indische kampslachtoffers De vroegere predikant bij de Indische Kerk, Ds. J. C. Hamel, thans reserve-leger- predikant, die tijdens de Japansche bezetting Vele concentratiekampen, vooral langs den beruchten Birma-spoorweg, heeft bezocht, heeft het plan opgevat, om een tournée door ons land te maken om de nagelaten betrek kingen van in de Indische kampen omgeko menen te vertellen over den strijd van hun familieleden in deze kampen. Ds. Hamel komt deze week en wel op Vrij dag 24 en Zaterdag 25 Januari naar Haar lem om in het wijkgebouw aan de Gedernpte Oude Gracht 104 respectievelijk 's middags van 35 uur en des ochtends Van 1012 uur de familieleden te ontvangen. In den oorlog bracht de bemanning het schip in Finland tot zinken. bebouwd zal worden, doch dat er een sport veld aangelegd zal worden. Een gedeelte zal men reserveeren voor sintelbaan, welke ir den winter als ijsbaan gebruikt kan wor den. De exploitatie geschiedt door de ge meente. Ook zal een gedeelte bestemd wor den voor het houden van ijslhockey-wed- strijden. De voorzitter merkte op, dat de IJsclub nog een schuld op een hypotheek heeft en dan loopt er nog een obligatie-leening. Deze schulden moeten betaald worden. Indien de gemeenteraad tot den aankoop besluit, zal het bestuur de schulden betalen en het res tant van de opbrengst zal bestemd worden voor het vormen van een fonds. Uit de rente kunnen b.v. prijzen aangekocht worden voor ijswedstrijden, ijshockey- en hèrdrijwed- strijden kunnen georganiseerd worden en verder kan de ijsspoTt in Haarlem gediend worden door b.v. den- Schotersingel in orde te brengen enz. Na een korte gedachtenwisseling besloot de vergadering het bestuur machtiging voor den verkoop te verleenen en een vorm te zoeken voor een club of stichting, zoodat de ijssport gediend zal worden. Getracht zal worden voordeelen voor de leden te verkrij gen als de baan in gebruik is. Niet uitgeslo ten is, dat de IJsclub medewerking verleent bij de exploitatie der ijsbaan. Haarlemsche SS-er „wist niets van oorlog" Tien jaar geëischt voor Bijzonder Hof De tenlastelegging tegen den jeugdigen Haarlemmer P. v. B. vermeldde eenvou dig „vrijwillige dienstneming bij de Waf- fen SS in Juni 1944". Tijdens de behande ling varn zijn zaak, Donderdag voor het Bijzonder Hof in Amsterdam, bleek echter, dat het hier een zeer veelzijdige loopbaan onder Duitsche auspiciën betrof die uit liep op medeplichtigheid aan razzia's in Hilversum en Apeldoorn en op dienst ach ter het front ih de Betuwe. Verdachte werkte sinds 1942 bij aller lei Fransche firma's in het kader van den ...arbeidsinzet" en teëkende naar zijn zeg- gjsn uit zucht tot avontuur, bij de SS. Het gevechtsgebied in de Betuwe zag hem vlak voor de bevrijding, maar het eenige wat hij daar. presteerde, was vol gens hem het „kloppen van wachtjes" ge weest, welke bezigheid hij later in Vee- nendaal voortgezet zou hebben. Verdachte vertelde het Hof niets ge weten te hebben van het feit, dat de Duitschers onze vijanden waren dit werd hem pas in het interneeringskamp bij gebracht en nog minder van het feit, dat er in de Betuwe gevochten werd. „Man, je kon het hier haast hooren", re pliceerde de advocaat-fiscaal, mr. Besier. Hoewel de verdachte beweerde, dat hij zich bij alle acties op den achtergrond hield, teekende de openbare aanklager in zijn requisitoir de zaak als zeer ernstig. De eisoh luidde 10 jaar Rijkswerkinrichting met aftrek. Uitspraak 3 Februari. Aan een kade in Rotterdam ligt op het oogenblik een schip, dat er duidelijk de sporen van draagt, dat het in den oorlog betrokken is geweest. Het is het stoom schip „Rijn" van Vinke en Co., dat in November 1944 in de Finsche Golf door cle bemanning tot zinken is gebracht. Na twee maanden hard werken is het een Zweed- sclie maatschappij gelukt, het schip te lichten, waarna de Hudson, van L, Smit en Co's Internationale sleepdienst de „Rijn" op sleeptouw heeft genomen en het schip dezer dagen behouden in de Rotterdam- sehe haven heeft gebracht. De hoofdmachinist, de heer A. Jordaans vertelde aan het Rotterdamsch Nieuwblad het volgende over de avonturen van het schip: „In het najaar van 1944 verlieten wij Rotterdam voor een reis naar Finland. In Abö moesten we repareeren. Het was in den tijd, dat de Finsche capitulatie in de lucht hing. Iedereen' hield er rekening mee, dat de Duitschers het land spoedig zouden verlaten. We maakten met de reparatie dan ook niet al te veel haast. De capitula tie kwam, maar de Duitschers bleven en ze presten ons om binnen vier dagen het schip in «orde te hebben en in Duitschen dienst te gaan varen. Nu was de „Rijn" niet bepaald zeewaar dig te noemen en dat voerden we ook als argument aan, om onder de Duitsche èischen uit te komen. Ze trokken zich van onze beweringen echter niets aan en ik ben toen begonnen met de machine on klaar te maken, om te voorkomen, dat ze zelf met het schip gingen varen. Ook dat hielp niet. We moesten maar zorgen het schip zoo vlug mogelijk reisvaardig te krij gen en -*t eenige wat er toen opzat, was de „Rijn" te laten zinken. Na de maatregelen daartoe te hebben genomen was het de kunst om onopvallend het schip te verlaten, We pakten onze bul len in koffertjes en besloten in kleine groepjes aan wal te gaan. Er stond echter een Duitsche wachtpost, die natuurlijk in formeerde, waarheen de heele bemanning vertrok en wat het meenemen van de kof fertjes beteekende. We vertelden hem. dat er een feestje in Abö was en dat die kof fertjes onze maskeradepakjes bevatten. Tot onze groote opluchting slikte hij dit onwaarschijnlijk verhaal en konden we vertrekken. We namen onmiddellijk den trein naar Helsinki. Onze kapitein wilde niet meegaan en bleef in Abö. Zooals wij later hoorden is hij naar het schip teruggekeerd. De Duit schers, die' inmiddels bemerkt hadden, dat de geheele bemanning verdwenen was, hebben hem aan boord willen aanhouden. De kapitein is echter over boord gespron gen en verdronken. In Helsinki zijn wij naar den waar nemend consul, den heer Spaans gegaan, die ons bij den Finschen bissohop Cobbe bracht. Deze bisschop heeft ons onmiddel lijk onderdak en voedsel verschaft en verder prachtig voor ons gezorgd. De Duit-schers waren, zoo hoorden wij in onze schuilplaats, nadat de kapitein om gekomen was, met de „Rijn" uitgevaren, maar onze maatregelen waren goed ge troffen. Tien km buiten de haven van Abö ging het schip naar den kelder. De Duit sche sleepbooten, die ijlings los hadden moeten maken, keerden naar de haven terug. Er werd natuurlijk een klopjacht op die „verfluchte Hollander" georganiseerd, maar voor ze ons spoor vonden, zaten wij reeds In Stockholm, dank zij de hulpvaar digheid van de Finnen. Daar werden we hartelijk ontvangen door het Nederland' sche Vluchtelingenbureau, dat onze regee ring in Landen in de Zweedsche hoofdstad had opgericht. We hebben allemaal ge- teekend voor het Nederlandsche leger. De eerste stuurman en ik kregen opdracht voorloopig in Zweden te blijven om cle berging van het schip te regelen. Toen de bevrijding kwam konden we met dit werk beginnen. Eerst heeft een Finsche maat schappij getracht het schip te lichten. De lekken werden gedicht en er werd lucht in het schip geblazen. Maar na een jaar lag de ftRijn" nog altijd op den bodem van de Finsche Golf. Een Zweedsche maatschappij heeft het daarna in twee maanden tijds klaar ge speeld, het schip naar boven te brengen. Het zat dik onder de modder en we hebben er vijf dagen over gedaan, het schip weer toonbaar te maken en de machines op gang te krijgen. De sleepboot Hudson heeft ons in veertien dagen van Abö naar Rotterdam gebracht". Wat er verder met de „Rijn" gebeurt I is nog niet bekend; de eigenaresse heeft nog geen beslissing genomen. De zuiverheid van David Humor in een officieel stuk Men herinnert zich de feiten. Op het or gel in de St. Bavo te Haarlem staan twee houten beelden: Asaph en David. Eén de zer, Asaph, is vermolmd en moet vervangen worden. De gemeente Haarlem, die eige naresse van het orgel is, heeft daarvoor een1 financieele bijdrage aan de provihcie gevraagd. Het voorstel van Ged. Staten om dien steun te geven is in een commissie uit de Prov. Staten behandeld. Het verslag dezer commissie luidt „Bij eenige leden rees er, met alle waar deering voor het voorstel om de figuur van Asaph te laten copieeren, toch eenige twij fel dienaangaande, en wel door een uitla ting van Gedeputeerden zelf, waar zij zeg gen: „dat de figuur van David,.nog ge heel gaaf schijnt te zijn". Deze zinsnede mist die zekerheid, noodzakelijk om het voorstel ten volle aanvaardbaar te ma ken. Men vraagt zich af, of niet de befaam de zege in het gevecht van 'de oorspronke lijke figuur het ontstaan van een a priori- standpunt bevorderd heeft ten opzichte van den strijd van zijn beeltenis met den tijd. Zou achteraf blijken, dat ook David door den tand des tijds en van den worm geleden had, dan zou misschien ernstig be treurd worden, dat geen andere weg was ingeslagen. Zijn Gedeputeerden bereid te onderzoeken of de mogelijkheid bestaat, op eenige wijze de zuiverheid van David te beoordeelen? Eenige andere leden von den het subsidie van de gemeente Haarlem voor deze werkzaamheden in verhouding wel zeer gering. Het lid van Gedeputeerde Staten ter ver gadering aanwezig, achtte dit college niet competent, ten aanzien van den physieken toestand van David schijn en wezen te on derscheiden". MONTGOMERY NAAR AUSTRALIë. Naar Un. Press meldt heeft de Australi sche minister-president Joseph B. Chifley in het parlement medegedeeld, dat veld maarschalk Lord Montgomery in Juli een bezoek aan-Australië zal brengen om be sprekingen te voeren over de imperiale defensie. Nederlandsche houthakkers in het Zwarte Woud Thans werken er 100, later vermoedelijk 500 Wij hebben reeds gemeld, dat door den Wederopbouw, met medewerking van de Fransche bezettingsautoriteiten, hout op stam gekocht is in het Zwarte Woud. Eerst 100.000 m3, later nog 100.000 m3 daarenboven. De boomen hebben een ouderdom van 100 140 jaar. Vele zijn 25 m hoog. Het vellen en het transporteeren naar Neder land geschiedt door Nederlandsche arbei ders. De leidirig van het werk is in han den van de N.V. Grontmij. te Zwolle, die ook te Haarlem een kantoor heeft. De ge velde boomen worden, in stukken gezaagd, met autos naar Karlsruhe gebracht en verdaar verscheept naar Nederland, waar de verdere verwerking plaats heeft. Dit transport geschiedt door de N.V Damco in samenwerking met de reederij Vinke en Co, te Amsterdam, Er worden alleen Ne derlandsche schepen voor gebruikt. Thans werken er 100 Nederlandsche I arbeiders in het Zwarte Woud. Zij zijn ondergebracht in het dorpje Reichental, deels in barakken en verder in eenige ho tels en scholen. In het voorjaar wordt het aantal arbeiders vermeerderd, ver moedelijk tot 500. De meeste komen uit Noord-Brabant (Oss), omdat daar de bes te houthakkers wonen. Getracht wordt een Kapproductie van 4000 m3 hout per week te bereiken. Reeds zijn 3 schepen met hout in Nederland aan gekomen, het vierde is onderweg. Ons werd verzekerd, dat het hout van goede kwaliteit is. De N.V. Grontmij. deelde ons tenslotte mede, dat nog niet te zeggen is wat er ge beuren zal als de 200.000 m3 hout. waar voor nu een overeenkomst is gemaakt, verwerkt zijn. Daarover moet nog onder handeld worden. Dc bekende toonkunstenaar Kees An- driessen is na een langdurige ziekte op na- Jarigen leeftijd te Hilversum overleden. Onlusten verhinderen den wederopbouw (Van een bijzonderen medewerker) De Grieksche economie.is sedert den oorlog hopeloos ontwricht. Terwijl het nationale in komen vóór den oorlog nog 100 millioen dol lar bedroeg, wordt het thans op nauwelijks 20 millioen geschat. De landbouwproductie, de belangrijkste bron van inkomen, is met ruim 60% gedaald, de veestapel is mede door den roof van de Italiaansche en Duitsche be zetters tot op 45% van het vooroorlogsche peil geslonken, de industrieele productie be draagt amper 10% van hetgeen er voordien bestond. De Grieksche uitvoer is npg slechts 15%, de handelsvloot heeft ten gevolge van den oorlog niet minder dan 1.4 millioen ton van zijn totale tonnage (1.95 millioen!) verlo ren. Het verlies aan vliegtuigen bedraagt na genoeg 100%, ruim 93% van het rollend ma teriaal en 85% van de bruggen zijn vernield, 60% van het wegennet zijn verwoest, 60% van de auto's en trucks en 80% van de autobussen zijn verdwenen; 90% van de Grieksche ha veninstallaties zijn onbruikbaar gemaakt, bijna 250.000 gezinnen zijn dakloos! Het zijn ontstellende cijfers, verontrustend en tevens verhelderend ten aanzien van den chaotischen toestand, waarin Griekenland op het oogenblik verkeert. Aan wederopbouw is tot nog toe zeer weinig gedaan, slechts 't spoorwegverkeer op een traject van c.a. 100 K.M. rondom Athene is eenigszins weer op peil ge bracht. Griekenland worstelt nog te veel met zijn binnenlandsche politiek om aan materieel herstel te kunnen denken, ook de politiek van de geallieerden is niet ge heel vreemd aan de oorzaken van den al te tragen heropbouw. De dankbaar aanvaarde hulp van de UNRRA bleek bij lange na niet voldoende, om ook maar den allerergsten nood te lenigen. Van Groot-Brlttannië ontving Griekenland slechts een leening van 10 millioen ponden een druppel op de heete plaat Door de onlusten in het binnenland is het bebouwen van het akkerland vrijwel onmogelijk gemaakt. Vrees en angst domineeren alom, een nieuwe Infla tie, de derde reeds sedert de bevrijding, dreigt de rampspoed zoo mogelijk nog te ver groeien. Het tegenwooi'dige regime in Grieken land werd van. begin af aan door Sovjet- Rusland en alle communistisch georiën teerde landen getorpedeerd, ook in de Westersche staten bleken de 'meer pro gressieve elementen er tegen gekant cratieën verleenden slechts aarzelend eenigen steun. Geen democratie. Volgens betrouwbare en objectieve berich ten, welke ons uit Athene bereikten, zijn de toestanden in Griekenland van dien aard, dat men nauwelijks nog van „democratie" kan spreken Bijvoorbeeld bestaat er officieel een vrije, ongecensureerde pers, maar al mogen re- publikeinsche bladen verschijnen, de monar chistische organisaties maken er op groote schaal jacht op en verbranden de bladen, waar zij deze te pakken kunnen krijgen. Der gelijke „acties" worden oogluikend door de officieele instanties toegestaan, erger nog, zij worden openbaarlijk gesteund, omdat tal van staatsambtenaren zelf lid van dergelijke or ganisaties zijn. In Athene, zoo vernemen wij, doet er een ambtenaar verstandig aan, zijn republikeinsche krant bij gesloten deuren en ramen te lezen om niet uit zijn functie ont slagen te worden. In de openbare plantsoenen worden burgers, die bij het lezen van repu blikeinsche bladen worden aangetroffen, door monarchisten overvallen en zwaar mishan deld. Nog erger is er de provinciale pers aan. toe: de drukpersen van deze in den regel communistisch georiënteerde bladen zijn door iedeni van monarchistische organisaties voor het meerendeel onbruikbaar gemaakt of ge heel vernield! Wel is waar is den Grieken vrijheid van meeningsuiting geoorloofd, maar als iemand een openbare functie wenscht te bekleeden of de universiteit wil bezoeken dan moet hij een bewijs van politieke betrouwbaarheid, afgegeven door de politie, kunnen overleggen. Wel is waar wordt, er officieel verklaard dat Griekenland een democratisch land is, maar er is kort geleden een nóódwet afgekondigd, welke de politie machtigt, bij dag en bij nacht particuliere woningen binnen te drin gen, huiszoekingen te verrichten en „suspec te" personen te arresteeren! De meedoogenlooze maatregelen der roya listische regeering en de onbeteugelde prac- tijken der rechtsche organisaties werkten er toe mede, dat het aantal der Iinksche parti- sanen voortdurend groeide. Honderden slachtoffers van de nieuwe ter reur gaven er de voorkeur aan zich aan te sluiten bij deze partisanen, die thans een zeer ernstige bedreiging voor de bestaande regee ring vormen. Naar schatting zijn er d! m. 10.000 goed gewapende, strijdvaardige mannen, die doordrongen zijn van een fanatiek geloof. Een politiemacht van 20 000 man en een leeer van 60.000 man is tegen deze menschen ge mobiliseerd tot nog toe zonder succes. De opstandelingen winnen zelfs terrein. Zoo is de situatie in Griekenland hopeloos verward. De heerschende kabinetscrisis draagt daartoe nog een belangrijk deel bij en de omstandig heden werken allerminst mee om deze crisis snel en doelmatig op te lossen. Vanaf heden t/m Woensdag 29 Jan. waarin optreedt het Deensche Radio-Kinderkoor. Een knap en gezond filmwerk. Agenda voor Velsem en IJmuiden VRIJDAG 24 JANUARI Thalia: 7 en 9.15 uur' Mano-n 326. Rex: 8 uur, Kinderen de baas. De Pont: 8 uur, Het onzichtbare paar. FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson 33) Zijn Heeren zouden hoe langer hoe meer versleten raken en zijn jasje onder de ar men steeds nauwer. Maar in oorlogstijd. dan stond hij zijn mannetje, omdat hij een buitengewoon organisatie-vermogen bezat, pienter was en goed uit zijn oogen keek en zich zeker nooit geremd zou voelen dooi de overwegingen van fijner besnaarde menschen, die den vijand te fatsoenlijk be handelen en hem daardoor ongestraft zijn gang lieten gaan. Het moest een trek zijn, min of meer verbonden met zijn geboorte streek, dit duistere, harde en bijna wree- de, dat school achter zijn hoffelijke en jo viale manieren. Weliswaar kende ik de bewoners van Wales niet zoo goed als de Duitschers, maar wanneer het hard tegen hard ging, kon je er op rekenen, dat Andrews het won! Hoe zit het met Fraulein Volkmann? vroeg Jane opeens.- Die zal natuurlijk ook in dien trein zijn. Hebt u die vergeten? Hier komt Jane aan te pas, bracht Dwight tusschen twee hoestbuien uit. Jane keek hem vragend aan. Wij hebben natuurlijk onze voor- oordeelen, zei hij. Ja, vooroordeelen zijn er nu eenmaal. En een daarvan is, vrou wen in dit avontuur te betrekken. Ten eerste gaat u morgen in de vroegte naar Garda om Fraulein Volkmann een bezoek te brengen. U zult er voor moeten zorgen, dat zij lang genoeg in dat vacantie-oord blijft om iden express naai- Basel te mis sen. Jane stak een sigaret aan. Zij scheen het niet te kunnen laten om voortdurend te rooken. Haar zenuwen waren uitgeput. Eigenlijk was het leven, dat zij leidde, al heel weinig geschikt voor een jong meis je, dacht ik. Hebt u een voorstel? Nee, lieve kind. Maar ik weet, dat je vindingrijk genoeg bent. Ei- zijn een paar mogelijkheden. En wij vertrouwen er volkomen op, dat je de beste zult vinden en gebruiken. Na. een oogenblik wierp zij haar hoofd in den nek, alsof zij iederen twijfel, als die er al zijn mocht, van zich wilde af schudden. Uitstekend. En ik? bracht ik in het midden. Jij vergezelt Miss Howard naar Gar da. Daar kun je haar zooveel mogelijk helpen. Maar het belangrijkste is, dat je nergens opvalt. Je moet je uitermate rus tig gedragen, tot wij weer terug zijn. Waarschijnlijk hebben we je dan nog noo dig. Ik kon mijn ooren bijna niet gelooven, nog minder, omdat het juist Andrews was, die de rollen zoo voordeelïg toewees. Heel goed, zei ik en ik deed mijn best mijn vreugde niet te laten merken. Maai- Andrews hief zijn korten, dikken vinger waarschuwend op. Denk er om, Jane, ik vertrouw er op, dat je je aan de instructies houdt. Ik reken absoluut op je! Heel goed, zei ze ook, terwijl zij een weinig bloosde. Wat bedoelde Andrews met die woor den? Ik meende, de verborgen bedoeling er van te kunnen raden. Mijn vreugde be koelde aanmerkelijk. Het was Dwight eindelijk gelukt zijn hoest te bedwingen. Andrews, ik ge loof, dat het het beste zou zijn, als wij Mencken's papieren nu meteen verwis selden. Het is belangrijk, dat zijn speciaal Gestapo-escorte het spoor niet opnieuw volgt. Andrews knikte. Natuurlijk. ALles was al voorbereid voor je vertrek uit het land na afloop van de conferentie, Men cken. Maar we kunnen je nog niet missen, totdat wij deze zaak in orde hebben ge bracht. Die kwestie met het gas zal ons waarschijnlijk nog wel eens bezighouden. Jane, wil je me alsjeblieft dien stapel blauwe papieren geven, die achter je op het bureau ligt? Zij overhandigde hem hef gevraagde, dat hij nog eens doorkeek. - Alles is in orde, behalve de pasfoto. Maar daar zal Dwight nog voor zorgen. Ik weet niet, of je een goed geheugen hebt, Mencken, maar het lijkt me niet kwaad als je de volgende uren eens ken nis maakt en vertrouwd wordt met je nieuwe persoonlijkheid. Je hebt er nog tijd genoeg voor, als je naar Garda gaat, maar het is noodzakelijk, dat je al vol komen 'op de hoogte bent, als je deze plaats verlaat. Ik nam de papieren in ontvangst en be gon ze te bestudeeren. Ik ontdekte, dat ik nu een Joegoslavisch burger van Kroatische afkomst zou zijn, geboren in Zagreb op den 4en Maart 1899. Ik heette Peter Lansdorff, had grijze oogen en donker haar, dat aan de slapen begon te grijzen". Maar ik blijf nog altijd een meter vijf en zeventig lang. Uit de papieren, die bij de pas behoorden zag ik, dat ik in Italië zaken had gedaan met im porteurs van hout, die hun heelen voor raad aan de regeering ter beschikking had den moeten stellen en er nu op aan drongen, den import van eikenhout uit Joegoslavië te bevorderen. Wat ik op de terugreis gedurende die paar dagen in Garda moest uitvoeren, bleek niet uit de papieren, daar met deze mogelijkheid geen rekening was gehouden. Ik was zoo verdiept in deze studie, dat ik de woordenwisseling, die zich ontspon nen had, een tijdlang niet eens hoorde. Och, onzin, zei Andrews met zachte stem. Het gaat er nu niet om, wie van ons beiden de zaak zal opknappen. We zijn eenvoudig alle twee verantwoordelijk voor het slagen van het plan. De omstan digheden zullen wel uitmaken, wie het doen moet. 'Ik zou dat punt nu echter liever af gehandeld zien. Het licht weerkaatste in Dwights vale oogen. Je weet, dat ik een flink portie van dat smerige goed op gedaan heb. Drie en twintig jaren loop ik nu al mét de gevolgen rond. Het is heel wat anders, of dat gas tegen troepen of tegen burgers gebruikt wordt. En als dat inderdaad klopt van die blaren, die steeds weer opnieuw verschijnenHet is niet bepaald een prettig karweitje, maar ik verlang, dat ik het ten uitvoer mag brengen. Andrews werd kwaad en blies zijn wan gen op. Hij zag er uit als een nijdige kik- vorsch. Maar man, we doen het ten slotte toch niet om een of andere senti- menteele reden! Het is niet meer dan een zet in het heele oorlogsspel. Je denkt misschien, dat ik te lang uit het fatsoen lijke leven weg geweest ben. Maar ik heb altijd behoord tot de menschen, die geen verschil zien tusschen gas in je longen en een kogel in je buik. Als er dan al per soonlijke motieven in het geding moeten worden gebracht, dan heb ik nog meer reden om woedend te zijn op Von Riehl, omdat hij de landmijn voltooid heeft, en niet omdat hij het geheim van een .ver beterd, blaartrekkend gas heeft gestolen. Dwight zat op zijn pijp te bijten en keek nadenkend naar den kop. En als je het wilt weten, ging An drews verder, ik heb er niet meer gewe tenswroeging van om Von Riehl om zeep te brengen dan om een gevaarlijke mug dood te knijpen. Ter illustratie van zijn woorden drukte hij zijn breede duimen op de tafel. Als iemand een ander doodslaat, wordt hij opgehangen. Wat is er dan tegèn een vent onschadelijk te rnaken, die door zijn intelligentie duizen den kan laten vermoorden en lijden? Zoo bekijk ik de zaak. Je dwaalt van de kern van de kwes tie af, zei Dwight onverstoorbaar En dat doet je opzettelijk. Andrews, bij jou weet men nooit, in hoeverre je zelf gelooft, wat je zegt. Nou, op het oogenblik geloof ik het, als het je interesseert. Goed. Dat bestrijd ik ook heelemaal niet. Maar het verandert aan de zaak niets. Jij mag dan een reden hebben om de hoofdrol te willen spelen. Maar ik heb er recht op! Vraag maar eens aan iemand, die aan gasvergiftiging lijdt, of dat niet klopt. Vijftien of twintig jaar hoesten om dan op een ellendige manier aan je eind te komen. En dit nieuwe gas kan nog erger zijn. Nou, dan heb ik liever een kogel in mijn buik! Als je je ver beeldt, dat je me met je overredingskunst van gedachten kunt doen veranderen, dan heb je het mis! Dit is mijn ressort en hier heb ik te bevelen, zei Andrews. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3