IJmuider Courant De Weg Verzoenend gebaar van Stalin Overeenstemming in Batavia Franschen ontkwamen aan een Indochineesch „Pearl Harbour" Met één vangschip op de walvischjacht Twee doodeiijke ongelukken in IJmuiden 61e Jaargang No. 18542 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054, Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zatorelag 25 Januari 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,Franco per post 4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem AT een ontwaken tot nieuw bewustzijn \j van den toestand, waarin de mensch- 'heid verkeert, zich in sommige deelen der wereld toont blijkt uit den diepen indruk, dien een boek onder den titel „The Ana tomy of Peace" (De Anatomie van den Vrede) in Amerika gemaakt heeft en uit de opschudding, die het verschijnen van de Engelsche editie in Engeland wekt. Dit boek is het werk van een Engelschman, Emery Reves. Het behelst een groote ge dachte die niet nieuw is: Wereldregeering. De schrijver heeft haar evenwel in nieu wen" vorm, in zeer puntige en bewogen ar gumentatie naar voren gebracht. Hij is een wetenschappelijk onderlegd man, die met hartstochtelijken drang om te overtuigen zijn betoog heeft samengevat in een bon digheid. waarin hij velen bereiken kon. Daar is hij in geslaagd. Zijn opzettelijke eenvoud, zooals een commentator in de N. R- C. het noemt, heeft hem doen over winnen, nadat zijn werk aanvankelijk geen groote aandacht trok. Na Hirosjima het was vlak daarvoor verschenen veran derde dat. Het oogstte den geestdriftigen bijval en steun van bekende Amerikanen en van een zoo groot man der wetenschap als prof. Albert Einstein, van Thomas Mann en Christopher Morley. In vijftig groote bladen bevalen zij het publiek aan, het te lezen. Zestig universiteiten vormden bij zondere studiegroepen om Reves' denkbeel den te verbreiden. In tallooze kerken werd over zijn boek gepreekt. Nu zijn contracten afgesloten voor publicatie in vijfentwintig landen, in zeventien vertalingen. Dat 'dit boek, welks snelle opkomst in den nazomer van 'l945 begon, pas anderhalf jaar later tot de Europeesche publiciteit doordringt, schijnt onverklaarbaar, maar men zal er een nieuw bewijs in moeten zien van de verstoring van het geestelijk contact in de beschaafde wereld, door den oorlog ver oorzaakt. Reves trekt te velde tegen de verdeeling der wereld in z.g. souvereine staten, wel ker souvereiniteit hij ontkent. Oorlogen worden veroorzaakt doordat „maatschap pelijke eenheden met gelijke souvereiniteit" met elkaar in aanraking komen. Men kan ze alleen voorkomen door de wet te laten stellen door een hooger souvereiniteit: een super-staat dus. Zij zullen voortduren zoo lang nationale souvereiniteit blijft bestaan. Kapitalisme en socialisme doen ten aan zien van den wereldvrede niet terzake. De natie-staat zal ze met. onverbiddelijke logica doen ontaarden in totalitair fascis me, zegt Reves. Internationalisme,'collec tieve veiligheid, zelfs de diplomatie noemt hij nutteloos. Zij bestendigen het kwaad. Het streven om oorlog te voorkomen door politieke middelen doet denken aan een poging, om een brand te blusschen met een vlammenwerper. Terecht voert Reves aan, dat de mensch- heid volgens haar geloof in de nationale souvereiniteit denkt. In de nationale sou vereiniteit ligt het door elke natie beleden geloof, dat zij het middelpunt van de we reld vormt, waarom die heele wereld draait. Reves noemt dat „natie-centrisch denken". Uit zulk een nauwen gezichtshoek tracht de mensch internationale vraagstuk ken op te lossen, terwijl in de moderne we reld met haar tallooze verbindingen, die ver over landsgrenzen reiken, alleen alge- meene beschouwing tot beantwoording van politieke, sociale en economische vragen kan leiden. Intusschen dienen wij het staatsbelang. Wij streven naar welvaart en veiligheid van het kleine onderdeel, dat wij als middelpunt der wereld beschouwen en veroorzaken zelf het totalitairisme. Onze vrijheid wordt, zoo redeneert hij, niet in de eerste plaats bedreigd door fascisme of communisme, maar door het bestaan van zooveel elkaar concurreerende souvereine staten, die aanvankelijk de vrijheden hun ner volken beschermden en nu die vrijhe den opslorpen. De oorsprong van souvereiniteit ligt niet in den staat, maar in de gemeenschap. De staat is slechts een instrument, een instel ling van de gemeenschap: geen doel, maar een middel. Dit middel faalt, in zijn veel vuldigheid. in de moderne wereld. Het kan den volken geen veiligheid, geen welvaart en bovenal geen vrijheid méér geven en gaat hen steeds meer overheerschen, zooals vroeger de absolute koningen dat deden. In den superstaat daarentegen zal men de redenen tot concurrentie en conflicten heb ben weggenomen, de verdeel ing der wel vaartsbronnen kunnen regelen en dus vrij heid, welvaart, veiligheid wel kunnen 'waarborgen. Reves bepleit verbreiding van deze denk beelden, opvoeding tot nieuw inzicht en begrip maar tevens: spoed. Hij is voorstan der van de schepping van federale Unie tusschen twee of meer staten als een be gin, omdat die tot verdere aansluiting zul len leiden en herinnert aan het aanbod der Britsche regeering aan Frankrijk, be gin 1940, om een Fransch-Britsche Federale Unie te scheppen. Hij betoogt, zooals dat ook,al zoo vaak op deze plaats gedaan is, dat men in deze richting zal moeten gaan. Evenals de schrijver in de N.R.C. een zoon van denzelfden prof. Huizinga, die in zijn posthume werk „Geschonden Wereld" federale Unie als „het reddende .beginsel" aanduidde en haar als de oplossing der naaste toekomst zag voorziet Reves grooten tegenstand van de natie-staten. Hij meent zelfs dat degenen die die Wereld regeering als doel voorstaan, en het stre ven daarnaar zien als De Weg, door de natie-staten onverbiddelijker en wreeder zullen worden vervolgd dan hun naar ver nieuwing strevende voorvaderen door de absolute monarchen. Ik waag het dit te betwijfelen. Ik geloof dat de wereld van thans, juist door het veel grooter onderling contact der volken en hun wijder uitzicht, "teel meer gereed zal blijken tot het over denken van groote nieuwe concepties dan die van het einde der achttiende eeuw. Sinds Reves' boek verscheen heeft trou wens de Engelsche minister van Buiten- landsche Zaken, Ernest Bevin, in het La gerhuis (November 1945) Wereldregeering als een voor hem aanvaardbare gedachte, „waarover hij ten allen tijde met anderen wilde beraadslagen", naar voren gebracht. En reeds zijn in ettelijke landen de acties voor Federale Unie ontstaan. De Manchester Guardian heeft zich een hoofdartikel tegen het boek van Emery Reves gekeerd. Dit blad acht het beter, het geduldig pogen om'geschillen op te lossen en bestaande internationale organisaties te versterken maar voort te zetten. Het vreest dat een verdeeling van de wereld in groe pen, van volken het oorlogsgevaar zal ver- grooten inplaats van verminderen. Het is een bekend argument, dat steek zou hou den als de wereld alleen uit kleine naties bestond. Zij bezit evenwel reeds drie mach tige groepeeringen: de Vereenigde Staten, Geen ruimte voor misverstand over het Britsch-lïussisch verdrag Een Britsch- Russisch meeningsverschil, in het leven geroepen door het Russische regeeringsorgaan de Frawda, is thans op gelost door een verzoenende nota van Sta lin aan den Britschen minister van Bui- tenlandsche Zaken Bevin, waarin de Rus sische leider vaststelt dat „er geen ruimte is voor een misverstand". Het betrof hier de waarde van het Engelsch-Russische bondgenootschapsverdrag. De Prawda had in een artikel beweerd, dat Bevin in zijn rede van 22 December, gehouden bij zijn terugkeer van de New Yorksche UNO-vergadering, had laten doorschemeren dat Engeland het Engelsch- Russische verdrag terzijde had gesteld en zich aan niemand verbonden achtte. Deze interpretatie heeft Bevin in een nota aan Stalin als onjuist gekenmerkt, en Mont gomery heeft tijdens zijn bezoek aan Mos kou nog eens duidelijk gezegd, dat Enge land veel waarde aan het verdrag hecht. Stalins antwoord op de nota van Bevin werd gisteren door den Russischen ambas sadeur te Londen aan Bevin overhandigd. Het was in verzoenende bewoordingen ge steld en luidde: „Uw boodschap en de ver klaring van de Britsche regeering licht de zaak volledig toe en laat in het geheel geen ruimte over misverstand. Het is thans duMelijk dat u en ik hetzelfde standpunt deelen met betrekking tot het Engelsch-Russisch verdrag". Stalin gaf verder te kennen dat Rusland een Britsch voorstel om de thans voor twintig jaar geldende alliantie tot vijftig jaar uit te breiden, zou overwegen, indien het ver- Maatregelen ter verbetering van den toestand Naar Un. Press uit Batavia meldt, heb ben de Indonesische en Nederlandsche de legaties Vrijdagavond overeenstemming be reikt over de te nemen maa+regelen ter verbetering van de situatie. Verdere bij zonderheden dienaangaande werden echter niet onthuld. Dinsdag zullen de delegaties opnieuw bijeenkomen. DE EUROPEESCHE FEDERATIE: drag zoodanig wordt gereviseerd dat het wordt bevrijd van „de bepalingen die dit verdrag verzwakken". Bevin heeft den Britschen ambassadeur in Moskou verzocht, Stalin zijn dank over te brengen voor deze openhartige verkla ring. Het is zeer merkwaardig dat de Prawda, ondanks deze ondubbelzinnige verklaring van de hoogste Sovjet-autoriteit, voort gaat met de juistheid van haar interpre tatie te verdedigen en de verdediging van de Britsche regeering te bestrijden. Het blad houdt vol, dat de uitlating van Bevin op 22 December een devaluatie van het Britsch-Russische bondgenootschap betee- kende. De Grieksche regeering verbreed Tsaldaris houdt Buitenlandsche Zaken De Grieksche regeering, die na het af treden van Tsaldaris gevormd is door den populist Maximos, oud-gouverneur van de Bank van Griekenland, bestaal uit verte genwoordigers van de sociaal-democraten, reformisten, de partij der nationale bevrij ding, het democratische bevrijdingsleger en de populisten. De EAM werd buiten de be sprekingen gehouden en ook de partij van Sofoulis, de liberalen, hebben niet aan de kabinetsformatie medegewerkt. Wel is een liberaal, Venizelos, tot de regeering toege treden zonder mandaat van zijn partij. De vroegere premier Tsaldaris is als vice- premier en minister van Buitenlandsche Zaken in de regeering opgenomen. De nieuwe regeering heeft den steun van een groote parlementsmeerderheid. Actieve rol van de Japanners in Vietnam Een welingelicht waarnemer, die uit In- meesche troepen, die in de Chineesch-An- i-Oiina to Pa-riïc topnooolroor/1 Viooft. namioticoho wiilr van T-Tanni 7iin inPPsln- do-China te Parijs is teruggekeerd, heeft heden verklaard, dat de „opstand" van troepen der Vietnameesche nationale re- geermg tegen de Franschen in Noord- Indo-China wordt gesteund door de ken nis, scholing en vaak ook leiderschap van voortvluchtige voormalige Japansche sol daten. Oostersche wapensmokkelaars uit Siam en China zouden gezorgd hebben voor een deel van de wapenvoorraden van de Viet nameesche strijdkrachten. Eenige uren vóór den opstand ontdekten leden van den Franschen geheimen dienst het complot en waarschuwden de Fran- sche legerautoriteiten. Zjj voorkwamen daardoor een massaslachting, die voor de Franschen hetzelfde zou kunnen hebben beteekend, wat Pearl Harbour voor de Amerikanen geweest is. Toen het voor den aanval vastgestelde uur naderde, zat de Fransche commissaris voor de republiek Tonking in zijn studeerkamer een brief te lezen van de Vietnameésche regeering, waarin over vrede gesproken werd. Plot- i seling gingen de lichten uit en begon het j schieten. Naarmate de gevechtshandelingen j voortduurden kon men dc lijken van Ja- i pansche officieren en manschappen tus schen de Vietnameesche ontwaren", aldus •Ie waarnemer. Naar de Fransche waarnemer verklaar de, was hij in het bezit van copieën van Vietnameesche legerorders, waarin mel ding wordt gemaakt van samenwerking niet voormalige Japansche troepen. Volgens het Fransche communiqué var. namïetische wijk van Hanoi zijn ingeslo ten, steeds meer pogingen aan om te ont snappen. Gisteravond en hedenmorgen deden zij verschillende aanvallen om uit te breken. Met zware verliezen werden zij teruggeslagen. Elders in Indo-China wordt de strijd door slecht weer beïnvloed. Dr. van Mook wenscht op geschikt moment af te treden De luitenant-gouverneur- generaal heeft echter nog geen verzoek ingediend In welingelichte kringen te Den Haag verklaart men naar aanleiding van het Aneta-telegram van gisteren, dat een af treden thans van dr. Van Mook tegen spreekt, dat de nadruk in dit telegram wel moet vallen op het woord „thans". Voor het huidige oogenblik is een heen gaan van den luitenant-gouverneur-gene raal, zoo is in deze kringen de meaning, niet te vea-wachten, maar men onder streept nog eens, dat met de mogelijkheid van zulk een heengaan in de nabije toe komst moet worden rekening gehouden. Reeds sedert geruimen tijd koestert dr. Van Mook het verlangen van zijn functie te worden ontheven op een daartoe ge schikt tijdstip. Dat tijdstip, aldus welingelichte krin gen te Den Haag, achtte de regeering eeni- ge maanden geleden nog niet gekomen. Zou evenwel de luitenant-gouverneur thans een desbetreffend verzoek indienen dit is, naar men verzekerde, nog niet geschied dan zou de regeering tegen zijn aftreden geen bezwaar maken. Omtrent een datum van eventueel af treden is daarom uit den aard der zaak op dit oogenblik nog niets te zeggen. Het zou echter in de lijn liggen, dat de luitenant-gouverneur-generaal niet heen gaat, voordat de conferentie te Pontianak medio Februari zal zijn .gehouden, welke den voorbereidenden arbeid voor de be paling van den status der verschillende In donesische gebiedsdeelen zal verrichten. Het woord is aan. Daniël: Op een afstand lijkt het gevaar altijd grooter. Hoe dichter men is' bij datgene, waar men bang voor is, des te minder bang is men. Churchill's initiatief niet door Labour gesteund De socialistische leden van het comité voor een Vereenigd Europa, dat onder voorzitterschap van Winston Churchill zijn actie begonnen is, hebben vanwege het hoofdbureau van de Britsche Labourparty f... i volgens iiui, rranscxie communique var. te verstaan gekregen, dat het partajbe- iste s d de Vietna- stuur de relatie van leden der partij met het comité als „niet wenschelijk" be schouwt. De tekst van de betreffende cir culaire was goedgekeurd op een bijeen komst van het partijbestuur in tegenwoor digheid van Attlee. Robert Lloyd, de cor respondent van Reuter, meent verder te weten, dat uit de circulaire duidelijk blijkt, dat de Labourparty, verre van het doel van~de beweging af te vallen, de lei ding van Churchill in dezen een belemme ring acht voor het bereiken van het doel, daar het ontstaan van tweedracht en arg waan er 'het gevolg van is. In de circulaire wordt er op aangedrongen, dat de socia listen, die in het bijzonder een weder- zijdsch begrip in Europa willen bevorderen, voor dit gezichtspunt zullen opkomen in het kader van de onpartijdige UNO. Op het vliegveld Schiphol arriveerde gistermiddag de premier van Noord-Ier land, Sir Basil Brooke, die, vergezeld van zijn echtgenootej een bezoek aan ons land brengt. De Willem Barendsz - Gewonde militairen repatrieeren Van de „Kota Inten", die den lsten Februari te Rotterdam uit Indië ver wacht wordt met gewonde leden van de Land- en Zeemacht en de Luchtstrijd krachten, is een passagierslijst, vermel dende 286 namen, op onze kantoren te Haarlem en IJmuiden aangekomen. Fiscale uitzonderingen voor oorlogsslachtoffers De minister van Financiën heeft aan de inspecteurs der belastingen opgedragen, aan degenen die door den oorlog in hun bezit getroffen zijn, geen aanslagen in de heffingen-ineens op te leggen, voordat de wettelijke regeling voor de vergoeding van de materieele oorlogsschade is tot stand gekomen. Verder heeft hij bepaald, dat aan deze getroffenen geen zekerheidstel lingen voor mogelijk verschuldigde heffin gen-ineens zal worden opgelegd. -Reeds opgelegde zekerheidstellingen zullen voorloopig tot het bedrag, dat daar in voor heffingen-ineens is opgenomen, buiten invordering blijven. Uiteraard zal deze gunstige regeling niet van toepas sing kunnen zijn op zwarte handelaren en collaborateurs. Conservatoire maatregelen (conserva toir beslag, blokkeering van saldi) voor genoemde belastingen zullen ten aanzien van oorlogsslachtoffers achterwege blij ven. Een Spaansche journaliste, die met een Nederlandsche collega een bezoek aan Mar ken bracht, kon niet meer terug doordat de Gouwzee inmiddels dichtgevroren was. Zij- liet zich echter niet ontmoedigen en schreef temidden der ijsschotsen een relaas van haar „ijselijke" ervaringen. de Unie van Sovjet-Republieken en het Britsche Gemeenebest, door welker aan wezigheid wij reeds in de zóne van grooter gevaar verkeeren. Een eeuw geleden be stond zulk een toestand inderdaad niet. Maar wij leven nu in 1947, niet 1847. Op het belangwekkende boek van Reves en dus ook op zijn argumentatie hoop ik hier spoedig terug te komen. R. P. KLEEDING VOOR GEREPATRIEERDEN De kleedingmagazijnen van den Repatri- eeringsdienst worden op 1 Maart gesloten. Uiterlijk tot 15 Februari kunnen bij de distributiebureaux voor oorlogsslachtof fers, verzoeken om kleedingruil en klach ten omtrent kleedingmoeilijkheden wor den ihgediend. Dag en nacht wordt doorgewerkt De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz" seint: Wij bevinden ons in open water, maar er is veel ijs om ons heen. Je kunt het ook merken aan de temperatuur, want het wordt steeds kouder en het ruwe weer vraagt bij het binnenhalen van de visch de uiterste inspanning van de bemanning. Het werk verloopt niet altijd zonder on gelukken. Zondagavond was er een span nend oogenblik, toen de kabel, waarmede een walvisch aan boord getrokken wordt, in de slipway brak. Persoonlijke ongeluk ken kwamen gelukkig niet voor, maar ook den volgenden dag was weer een moment van spanning, toen vier menschen zich nog tijdig in veiligheid konden stellen op het oogenblik, waarop een kabel brak, waaraan 1000 kg spek hing. Ik heb ook gelegenheid gekregen eens poolshoogte te nemen hoe het aan boord van de jagers toegaat. De jager is de eigenlijke „vanger" van de walvisschen. Daar bevindt zich de harpoenier, die met zijn kanon het „doodelijke schot" moet los sen. Als-de jager klaar is met bunkeren, worden de trossen losgesmeten. Dan stoomen we weg en ik zie voor den eersten keer in de Poolzee de „Barendsz" van den anderen kant inet- haar rookende schoor- steenen. Aan dek heerscht groote bedrij vigheid. Hoe klein is „Oome Willem" nu en wat een gevaarte leek het schip, toen het nog in de Aunsterdamsche haven lag! Op het jagerdek is men druk bezig het schip vischklaar te maken. Het kanon wordt geladen met harpoen en kruit, de lijn waarmede de harpoen straks in blik semsnelle vaart zal voortschieten, wordt bevestigd. Een moderne harpoen weegt 90 kg en is aan een tros van ongeveer 800 meter lengte verbonden. Wij stuiven door het water en passeeren ijsbergen. Het wordt nu ontzettend koud; Koninklijke belangstelling voor Amsterdamsche haven De Koningin heeft zich gisteren door een zestal deskundigen, die Zij in het pa leis op den Dam te Amsterdam heeft ont vangen, laten inlichten over de Amster damsche haven en alles, wat daarmede samenhangt. De delegatie bestond uit den burgemeester van de hoofdstad, mr. Arn. d'Ailly, den heer W. Rehbock, directeur der Hollandsche Stoomboot Maatschappij en voorzitter van de vereenïging „Amster damsche Haven", prof. Th. Limperg Jr., voorzitter commissie van advies inzake de handelsbetrekkingen van Amsterdam en hoogleeraar aan de gemeentelijke universi teit, den heer L. Boogerd, directeur Han delsinrichtingen, den heer G. Warnderink Vinke, oudste firmant der Fa. Vinke en Co. en den heer A. Verschure, directeur der Scheepswerven en machinefabrieken Verschure en Co. het water golft over den boeg, het achter schip staat voortdurend blank. Ik sta met den kapitein op de brug e'n zie hoe een matroos langs een touwladder naar het kraaiennest klimt. Zijn er wal visschen vooruit? Op de brug is de luidspreker ingescha keld. Ik hoor hoe de andere jagers hun vangsten aan het moederschip opgeven. Het wordt een wedstrijd wie het meeste binnenbrengt. Aan de gezichten van dc bemanning lees ik af, dat het werk eer spel gelijkt: wie wint vandaag, van dt week, wie vangt de meeste walvisschen? We snuffelen de ijskoude zee af. Dat gaat zoo dag en nacht door. Van werken in ploegen is geen sprake. Allen zijn vrijwel voortdurend in de weer ter voorbereiding en in afwachting tevens van de dingen, die komen zullen. (In ons vorig verslag werd medegedeeld, dat door middel van radar de positie van de walvisschen kon worden bepaald. Dit is niet juist. Op het ontvpngscherm van de radarinstallatie kan men wel constateeren of er obstakels in de omgeving zijn, zooals ijsbergen. Indien al een school walvisschen aan de oppervlakte van het water zou komen, zou men door middel van radar toch niet kunnen constateeren wat het is), Trustmaatschappij voor den handel met het buitenland Te Amsterdam is opgericht de Trust maatschappij voor den Handel van Neder- Jand met hei buitenland. De N.V. is op gericht met een maatschappelijk kapitaal van f 500.000, waarvan bij de oprichting geplaatst en volgestort zijn f 375.000. aandeden. Als oprichters zijn opgetreden: de Nederlandsche Handelmaatschappij en de Rotterdamsche Bankvereeniging als de beide initiatiefnemers, alsmede een zeven tal andere banken en -bankinstellingen, voorts de Hoofdgroep Industrie, ten deze handelende voor een groote groep van in- dustrieele ondernemingen in den lande, de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Centrale Raffeisenbank te Utrecht, Het ligt in de bedoeling de niet-geplaatste aandeelen zeer binnenkort onder te brengen bij represen tatieve handels- en'landbouwbelangen. Als directeur is aangewezen mr. H. F. van Meer. De directie werkt onder toezicht van een raad van -gedelegeerden. De trustmaatschappij is opgericht met het doel een instelling te verkrijgen, ge boren uit particulier initiatief, welke het noodzakelijke intermediair moet vormen, ten einde te trachten tot herstel van de economische betrekkingen met Duitschland te geraken. Er komt een nieuwe spoorbrug bij Warmond Tot de voorloopig herstelde spoorbrug gen behoort ook die te Warmond over de Leede, den waterweg welke de verbinding vormt tusschen de Kaag en den Oude Rijn. Dat dit herstel slechts zeer voorloo pig is," ervaren de duizenden spoorweg- reizigers op dit traject nog dagelijks. Over deze spoorbrug gaat even buiten Leiden op het baanvak AmsterdamDen Haag- Rotterdam elk kwartier een electrische trein en nog eenige malen per dag de Pull man ParijsAmsterdam. Het enkel spoor en het noodzakelijke langzaam rijden daar veroorzaken eenig oponthoud. In 1944 werd de brug door bommen uit- geallieerde vliegtuigen getroffen. De Duit- scjiers die deze belangrijke verbinding niet konden missen, lapten de brug weer op, doch sabotage van illegale strijders maakte de verbinding definitief onbruikbaar. Dadelijk na de bevrijding is men met het herstel begonnen. Niettegenstaande ook een landhoofd was vernield, is een tijdelijke oplossing bereikt. Het eenige af doende herstel" is evenwel een nieuwe brug. »Daarvoor is eerst een nieuwe hulpbrug noodig. Aan de voorbereidingen is men reeds eeniigen tijd bezig. De spoorbaan wordt Omgelegd en aan beide zijden der brug worden nieuwe opritten gemaakt. Deze omvangrijke werkzaamheden zullen dezen zomer gereed komen. Dan zal ook de nieuwe dubbelspoor-hulpbrug in ge bruik genomen kunnen worden. Eerst dan kan met den bouw van een nieuwe dubbelsporige brug worden be gonnen. Naar schatting zal deze nieuwe definitieve brug in den zomer van 1948 in dienst gesteld kunnen worden. Gebroeders de V. in vrijheid gesteld Op last van den Procureur-Fiscaal by ot Bijzonder Gerechtshof te 's-Graven- age zijn de gebroeders de V., de directeu- en van de Amsterdamsche Ballast Mij. in rijheid gesteld, teneinde daarmede te vol den aan den wensch van den Bijzonderen laad van Cassatie en in afwachting van de nader tegen hen te nemen maatregelen. RESOLUTIE VAN NEHROE AANVAARD. Un. Press meldt uit Nieuw Delhi: De In dische wetgevende vergadering, die dezer dagen zonder de 75 Moslimgedelegeer den' bijeenkwam, nam met algemeene stemmen een resolutie van Pandit Nehroe aan, waarin het voornemen te kennen wordt gegeven India tot een onafhanke lijk, souvereine republiek uit te roepen. Aan de aanvaarding van de resolutie ging een rede van drie kwartier van Nehroe vooraf. Binnen vierentwintig uur hebben zich in IJmuiden twee verkeersongelukken voorgedaan, die beide den dood van een der betrokkenen veroórzaakt heb ben. Het eene ongeluk had plaats heden ochtend ongeveer negen uur op den Zee weg en heeft den 68-jarigen gehuwden vee houder P. Sneekes te Driehuis het leven gekost. Sneekes reed met een met een paard be spannen wagen, en passeerde bij de Nach tegaallaan een ander voertuig. Juist op dat oogenblik kwam een groote vrachtauto van ae P. S. IJ. voorbij. Deze raakte den wagen van Sneekes, waardoor het paard ^)p hol sloeg. Sneekes viel van den bok en werd door het linkerachterwiel van de vrachtauto overreden, met het gevolg dat hij zoodanig aan het hoofd gewond werd, dat hij onmiddellijk overleed. Het lijk van den heer Sneekes, die in R.K. sportkringen een bekende figuur is, werd naar het- sec- tiegebouwtje van het hoofdbureau van politie in Veisen overgebracht. Bij het uitwijken heeft de vrachtauto een paal van de lichtleidïng omver gereden. De 29-jarige gehuwde vischhandelaar L. Klinkenberg, wonende in de Bloemstraat te IJmuiden, reed Vrijdagmiddag op den Velserduinweg met zijn motorrijwiel in de richting van den Zeeweg en was vermoede lijk op weg naar zijn vader, die in Sant poort woont. Volgens ooggetuigen reed hij met matige snelheid door de scherpe bocht van den Velserduinweg. Een eind van de bocht stond geheel aan den rechterkant van den weg een vrachtauto van den heer v. d. K. Daar er geen tegenliggers waren en het overblijvende deel van den rijweg dus ge heel vrij was, bleef er voldoende ruimte voor den motorrijder over om te passeeren, doch op onverklaarbare wijze botste de heer K. tegen de auto. Hij vloog van het zadel en kwam met het hoofd tegen de auto terecht, waardoor hij zoo ernstig werd gewond, dat hij onmiddellijk overleed. De eenige verklaring die men voor het onge luk weet te geven is, dat de heer K. den motor nog slechts korten tijd bereed en er daardoor wellicht nog niet geheel mee ver trouwd was. Ooggetuigeiy en omwonenden, waaron der een agent van politie, hebben een dok ter en den heer Bakker van E.H.B.O. ge waarschuwd. De dokter kon slechts den dood constateeren. Het lijk van het slachtoffer werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Veebelovende repalrieerenden Vierduizend oorlogsveteranen van Mus solini, die uit krijgsgevangenenkampen in Zuid-Afrika kwamen, gingen te Napels aan land onder het zingen van het fascist tenlied „Giovinezza" en fascistische pam fletten strooiend waarin waak voor Mus solini's dood werd beloofd. Op sommige van de pamfletten, die door de veteranen in de straten van Napels-ver spreid werden, stond het portret van Mus solini met daaronder de woorden „Ik sterf, wreek mij". Andere pamfletten droegen het fascistisch doodskop-embleem

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1