IJmuider Courant Dakota van de K.L.M. neergestort bij vliegveld Kopenhagen Ook een vliegramp op Croydon Subsidies voor Kunst Twee ontvluchtingen op een dag Kritieke toestand bij Soerabaya? 61e Jaargang No. 18543 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij -Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 27 Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. - Ad ver-' tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem EN commissie uil Provinciale Staten E van Noordholland heeft zich bezig ge houden met een dierbaar oud onderwerp: de vraag of de subsidie voor de Haarlem- che Orkest Vereeniging verhoogd moest ■worden Er bestond blijkbaar misverstand, want men meende dat de gemeente Bloe- mendaal haar subsidie geheel zou schrap pen en dat is niet zoo. De gemeenteraad heeft deze week slechts besloten tot hal- veering van het bedrag. Voor de H.O.V. ZOU het niettemin belangrijk zijn als de provincie dit verschil voor haar rekening nam en aangezien het geen groote som betreft en de provincie, in tegenstelling tot de meeste gemeenten, geenszins „noodlij dend" is maar zelfs een sluitende begroo ting bereikt, moet men hopen dat dit ge schieden zal. Het ter vergadering aanwe zige lid van Gedeputeerde Staten heeft er geen animo voor getoond. Hij heeft onbemerkt dat de provinciale subsidie voor de HO.V. al verdubbeld is, zoodat zijns inziens 'een nog verder gaande verhooging buitensporig zou zijn. Bovendien is een verhouding van 10 tot 25 tusschen de pro vinciale subsidies voor H.O.V. en Concert gebouw-orkest z.i. alleszins verantwoord en men kan het-wegvallen van inkomsten uit Bloemendaal betreuren, maar dat is nog geen reden voor onmiddellijk ingrijpen. De gevolgen' zullen het volgend jaar moeten worden bezien, zei de Gedeputeerde, die aldus op de bres stond voor de provinciale ^Het^i^mij' niet bekend volgens welke geleerde formule men de verhouding tus schen subsidies voor verschillende kunst instellingen berekent en daarom sta ik een beetje schuchter tegenover die berekening van 10 tot 25, maar als de provincie het kan doen zou zij de moeilijkheden van de gemeenten tijdelijk helpen opvangen, zij het dan „sans préjudice". Ik vrees ove rigens dat die er voor de kunst-subsidies in het algemeen niet rooskleurig uitziet, hetgeen een onprettige -gedachte is. In het vooruitzicht is men geneigd er nog eens de aandacht op te vestigen, dat sommige kunst-instellingen, die ter bevordering van cultuur en beschaving onmisbaar, zijn, zelfs in tijden van de grootste welvaart zichzelf niet uit eigen middelen kunnen financieren. Daartoe behooren orkesten. In het verleden hebben wij vaak hooren be- toogen, vooral door menschen die geen be langstelling voor muziek hebben, dat zij dat dan maar wèl moesten kunnen, even als een of andere commercieela instelling. Maar ait soort betoog baat niets. De erva ring in Binnen- en buitenland heeft al te duidelijk geleerd, dat het nu eenmaal niet gaat en hetzelfde is op den duur gebleken bij tooneelgezelschappen en het allerdui delijkst bii de opera. Het £root aantal me dewerkenden dat bij deze kunstuitingen bezoldigd moet worden-zelfs al geschiedt dat op allesbehalve royale wijs de hooge kosten van materiaal, c.q. van dé cors en requisieten en de belangrijke be dragen voor reiskosten veroorzaken de tekorten, die door overheids-subsidies ge dekt moeten worden. En dat het maar een klein deel der bevolking geldt, dat op hooge kunstuitingen gebrand is, mag nooit reden zijn om ze te verwaarloozen. Ook op het gebied der muziek is immers afdoende aan getoond. dat men met weloverlegd beleid de publieke belangstelling wel degelijk kan uitbreiden. Het instituut der volkscon certen heeft in de tien jaar voor den oor log een wel inspannenden en moeizamen, mèar toch met veel succes bekroonden ver overingstocht gemaakt. Ik geloof niet dat men dat bij de pro vinciale overheid van Noordholland on derschat en evenmin, dat men daar de kunst onwelwillend gezind zou zijn. In het algemeen is er na den oorlog meer begrip ontstaan voor cultureele waarden een begrip dat veelal ontbrak in onze jaren van welvaart, toen men zonder bezwaar meer had kunnen doen en het naliet. Dit lijkt op een ironie van het noodlot, maar de oor zaak is niet toevallig. Tijden van zorg en beproeving leiden tot meer bezinning op de hoogere waarden des levens; tijden van welvaart brengen oppervlakkigheid en on verschilligheid bij velen. Er wordt nu nog vlot gesubsidieerd: 'n vele gevallen uit tekorten, zooals door de gemeente Amsterdam, die een begrootings- tekort van 43 millioen heeft en een mil- lioen voor kunst-subsidies heeft bestemd. De Groene Amsterdammer, die daar deze week de aandacht op vestigt en het verde digt, omdat anderen het bestrijden, zegt dat dit millioen niet improductief is, al brengt het rechtstreeks niets op. Daar ben ik het mee eens. De Groene gaat verder als zij opmerkt, dat hetzelfde voor de politie en den keuringsdienst voor waren geldt. Dat is letterlijk waar, maar de hoedanigheden zijn niet vergelijkbaar. Bij de uitgaven voor politie en keuringsdienst geldt absolute noodzaak. Dat valt niet te ontkennen en daarom geloof ik dat'wij voorstanders van kunst-subsidies niet met dit soort vergelij kingen moeten komen. Het is niet juist. Wèl geloof ik dat het noodig zal zijn, het betere begrip voor cultuurwaarden te blij ven voeden: de vlam brandende te houden. Want het zal straks een moeilijke geschie denis worden. Misschien zal men het zoover kunnen brengen, dat in landelijke samen werking het bedrijfsleven en andere parti culiere instellingen willen meehelpen. Want het zal moeten slagen. R. P. Naar eerst thans bekend is geworden, zijn twee gevangenen uit de strafgevangenis te Haarlem op Woensdag 22 Januari ontsnapt. Het eerste geval betrof een gewezen lid van de S.S. uit Heerlen, een zekere H. P. v. S., die wegens diefstal tot gevangenisstraf veroordeeld was. De man was in net magazijn van de gevangenis tewerk gesteld en genoot eenige bewegingsvrijheid. Daarvan heeft hij misbruik gemaakt om een vijl te bemachti gen, waarmee 1iij een tralie voor zijn celraam heeft doorgevijld. De tweede ontsnapping eveneens op 22 Januari had uit het R.-K. ziekenhuis St. Joannes de Deo plaats, waar een zekere v. d. E. opgenomen was, omdat hij eenige stuk ken van lepels en Vorken ingeslikt had Men vermoedt, dat hij dit opzettelijk gedaan heeft om op een plaats te komen, vanwaar hij ge makkelijker ontvluchten kon. Deze gevan gene was tol een jaar veroordeeld, eveneens wegens diefstal. Beide mannen zijn nog steeds voortvluchtig. Prins Gustaaf Adolf van Zweden, Geyssendorffer en Grace Moore onder de 21 slachtoffers Enkele oogenbliklten na het vertrek van het vliegveld Kastrup b\i Kopenhagen is Zon dagmiddag een Dakota van de K.L.M., de PH-TCR, van ongeveer 100 meter hoogte neergestort en in brand gevlogen. Alle leden der bemanning en de zestien passagiers kwamen om 't leven. Onder de slachtoffers bevinden zich de zoon van den Zwcedschen kroonprins, prins Gustaaf Adolf en de bekende Amerikaansche zangeres Grace Moore. De eenige Nederlander onder de passagiers was de heer P. Engel, directeur van de N.V. Dekker's Houthandel te Zaandam. Gezagvoerder van het verongelukte toestel was de bekende K.L.M.-piloot G. J. Geyssendorffer. Verder bestond de bemanning uit G. J. Rietman, 29 jaar, tweede piloot, S. M. A. Pijnenburg, 31 jaar, eerste tele grafist. Brandenburg, 26 jaar, tweede telegrafist, W. A. Bommel, 22 jaar, mecani cien en H. Hoek, 39 jaar, steward. Het toestel was Zondagmorgen om 11.50 van Schiphol vertrokken met bestemming Stockholm. Het had de reis* tot Kopenha gen normaal volbracht en landde 'daar om even voor drie uur. Om half vier vertrok het onder goede weersomstandigheden.1 Kort na den start ging het toestel plotse ling stijl omhoog, waardoor het onbestuur baar werd en nog boven het vliegveld neer stortte. Het vloog terstond in brand. Alle inzittenden moeten echter toen reeds dood zijn geweest. De brandweer van het vlieg veld rukte onmiddellijk uit en ook de brandweer uit Kopenhagen was korten tijd later ter plaatse. Voor de inzittenden kon echter niets meer gedaan worden. Vier van de zestien passagiers waren op Schiphol ingestapt, de twaalf anderen wa ren te Kopenhagen aan boord gekomen. Drie passagiers hadden te Amsterdam in het vliegtuig plaats genomen met bestem ming Kopenhagen en waren op Kastrup uitgestapt. Het waren twee Nederlanders, de heeren Wentges en een Deen, Mourier. Voor den start op Kastrup is de machine nagekeken. Alles was in orde bevonden. De volgende passagiers stegen te Kopen hagen in met bestemming Stockholm: De Amerikaansohe zangeres Grace Moore, me vrouw Gerda Neumann, een bekende Deen- sche zangeres, mevrouw Sermann en de heeren Dennow, Thomsen, Bradt, Brix en Malkeprang, allen van Deensche nationa liteit, voorts de Zweden Sorbon en Tuvha- gén en de Franschen Loup en Mallic. Voorts bevond zich in het toestel behal ve de reeds genoemden nog de heer Greve Stendock adjudant van Prins Gustaaf Adolf en de Spanjaard Izquierdo. Vertegenwoordigers van de K. L. M. hebben de lijsten, waarop de lading staat aangegeven, gecontroleerd. Zij verklaren, dat zij noch een fout noch overbelasting hebben kunnen vaststellen. Voorts verkla ren zij, dat de 'machine naar behooren was nagekeken, voordat het startsein gegeven werd. Hoewel de ramp geschiedde onder het oog van het luchthavenpersoneel te Kastnip, zal het moeilijk zijn, de oorz'aak van het ongeluk vast te stellen. Een onderzoek door de Deensche lucht vaartautoriteiten, bijgestaan door Neder- landsohe deskundigen van den Rijkslucht vaartdienst, zal worden ingesteld. Heden ochtend is een extra-vliegtuig der K.L.M. met officials, der maatschappij en van den Rijksluchtvaartdienst aan boord naar Ko penhagen vertrokken. De K.L.M. deelt mede, dat de maximaal toegestane belasting van het verongelukte vliegtuig 12.710 kg. bedraagt. De belasting tèn tijde van het ongeval bedroeg nauwe lijks 12.000 kg. en bleef derhalve beneden het toegestane maximum. Deensche luchtvaart-inspecteur was ooggetuige. Een Deensche luchtvaart-inspecteur, die op het vliegveld Kastrup aanwezig was en het ongeluk zag gebeuren, verklaarde het volgende: „Het was een heldere middag met zonne schijn, maar het was bitter koud, ongeveer vijf graden onder nul. Het vliegtuig taxide naar de startbaan, de piloot g'af vol gas en het toestel snelde langs den grond om ver volgens langzaam op te stijgen. Plotseling stak het den neus omhoog en ik begreep dat er iets niet in orde was. Ik maakte ter stond alarm en terwijl de alarmbel reeds luidde, begon de machine te slingeren en stortte van een hoogte van ongeveer hon derd meter neer. Er volgde een hevige ont ploffing en he! toestel vloog in brand. Toen we bij de plaats des onheils kwamen, kon den we slechts gedeelten van de vleugels en een deel van de cabine herkennen. De inzittenden moeten onmiddellijk gedood zijn, toen het toestel tegen den grond sloeg. Nadat de vlammen gedoofd waren, werden de stoffelijke resten geboi-gen. De identifi catie was buitengewoon moeilijk". - Omtrent het vertrek van Prins Gustaaf Adolf van Zweden van het vliegveld Schip hol verneemt het A.N.P. nog, dat de prins tegenover een vriend verklaarde, dat hij met veel genoegen enkele dagen op het paleis in Soestdijk had doorgebracht. De prins had bij zijn bagage speelgoed voor zijn kinderen, dat hij in Nederland had ge kocht. Prins Berhhard voerde een levendig gesprek met zijn gast tot op het moment, dat het vliegtuig taxide naar de plaats, waar het zou starten. Bij het afscheid ga ven zij elkaar een stevigen handdruk. Rouwbeklag van het Prinselijk Paar. Prinses Juliana en Prins Bernhard heb ben telegrammen van rouwbeklag verzon den aan de echtgenoote van wijlen prins Gustaaf Adolf, prinses Sibylle en aan de echtgenoote van wijlen den secretaris van prins Gustaaf Adolf, mevrouw Greve Stendock. Voorts heeft het Prinselijk Paar deelneming betuigd aan den koning van Zweden en aan den vader van den omge komen prins, kroonprins Gustaaf Adolf. Prins Gustaaf Adolf van Zweden Prins Gustaaf Adolf Oscar Fredérïk Ar thur Edmond, hertog van Vasterbotten, werd op 22 April 1906 te Stockholm ge boren als oudste zoon uit het eerste huwe lijk van den kroonprins Gustaaf Adolf met Marguerite, prinses van Groot-Brittannië en Ierland. Hij was kapitein van het leger corps van Svea. van het 20ste regiment infanterie van Vasterbotten en van het ruitercorps, kapitein van den Zweedschen generalen staf en drager van onderschei dene hooge ridderorden. Hij was op 20 Oc tober 1932 gehuwd met Sibylle, prinses van Saksen-Coburg-Gotha, hertogin van Sak sen. Uit dit huwelijk werden drie prinses sen geboren, namelijk prinses Margaretha Desiree Victoria, geboren op het kasteel Iiaga 31 October 1934, prinses Birgitta Ingeborg Alice, geboren op 19 Januari 1937 en prinses Desiree Elisabeth Sibylle,'gebo ren op 2 Juni 1938. Vorig jaar April schonk prinses Sybille het leven aan een zoon, prins Karl Gustaaf. Prins Gustaaf Adolf, die Woensdagavond per trein in Amersfoort arriveerde, was Aneta meldt: Volgens berichten van het republikeinsche persbureau „Antara" is er te Krian In den sector van Soerabaja een' hevige strijd ontbrand. Volgens dit pers bureau zou de dessa Krian op 24 Januari zün geëvacueerd, doch de Nederiandsche Legervoorlichtingsdienst heeft geen na dere gegevens beschikbaar. De luitenant-gouverneur-generaal dr. Van Mook en generaal majoor Buurman van Vreede zijn Zondag per vliegtuig naar Soerabaja vertrokken „in verband met den militairen toestand aldaar en de gevechten te Krian". Dr, P. J. A. Idenburg en dr. P. J. Koets zjjn heden naar Buitenzorg vertrokken, teneinde zich van den plaatselijken toe stand op de hoogte te stellen. Tot zoover Aneta. United Press meldt nader: „Volgens berichten uit Soerabaja zijn Nederiandsche troepen met zware artille rie, tanks en vliegtuigen op 24 Januari een actie op groote schaal begonnen in Zuidelijke richting van Soerabaja uit. Zij trokken -op tegen het spoorwegknooppunt ModjokertoSidoartjo. Duizenden inlan ders namen de wijk uit het gevechtsgebied. Vele dorpen zijn keer op keer in andere handen overgegaan". De oudste piloot van de KLM G. J. Geijs- sendorffer liet het leven bij het ongeluk bij Kopenhagen, Een van de bekendste zangeressen van Amerika, Grace Moore behoort even eens tot de slachtoffers. drie dagen de gast geweest van Prins Bernhard en had deelgenomen aan een jachtpartij op de Kroondomeinen bij pa leis Het Luo in Apeldoorn. Zaterdagavond had de Koningin ter eere van den Zweed schen prins een diner gegeven in het paleis op den Dam te Amsterdam. Het bericht van den dood van prins Gus taaf Adolf werd door kroonprinses Luise aan prinses Sibylle medegedeeld. Alle theaters te Stockholm zijn gesloten. De radio zond een herdenkingsprogramma uit. De Deensche radiostations lieten de lichte programma's vervallen en brachten treur muziek ten gehoore. Prins Gustaaf Adolf was geliefd door het Zweedsche volk, waarvan sommigen hem beschouwden als den volgenden koning van Zweden. I)e vader van prins Gustaaf, de kroonprins, is ziekelijk en zoo nu en dan hebben geruchten de ronde gedaan, dat hij afstand zou doen ten gunste van zijn zoon voor het geval dat de koning zou komen te overlijden. Prins Gustaaf Adolf, die president was van den Zweedschen Athletiek Bond, was in 1934 voorzitter van het Zweedsche Olym pische Comité. Hij was éen uitstekend rui ter en nam onder andere deel aan de Olympische Spelen iri 1936 te Berlijn. De prins zal worden begraven in de Rid- darholmkerk in Stockholm, in de onmid dellijke nabijheid van het koninklijk paleis. In geheel Denemarken hingen de vlaggen halfstok ten leeken van rouw over de 22 inzittenden van het vliegtuig. Het stoffelijk overschot van prins Gus taaf Adolf zal door het Zweedsche oorlogs schip Oscar II naar Zweden worden over gebracht. De Zweedsche troonopvolger is de 64 jaar oude kroonprins Gustaaf Adolf. Zijn kleinzoon Karl Gustaaf, die nog geen jaar oud is, is de volgende gerechtigde. Vermoe delijk zal Zweden, wanneer koning Gustaaf komt te overlijden, een regent krijgen. Het Zweedsche hof en het leger hebben voor den gestorven prins den rouw aan genomen. G. J. Geyssendorffer De heer G. J. Geyssendorffer werd op 1 April 1892 te Mijdrecht geboren. Hij kwam in 1919 by de luchtvaartafdeeling te Soes- Hel woord is aan. Churton Collins: Er is vaak minder gevaar in de dingen die wij vreezen, dan in de dingen die wij begeeren. Thans levenslang gevraagd tegen Van der Weide De oud-burgemeester van Velsen, Tjeerd van der Weide, die op 7 October 1946 door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, ter doocl werd veroordeeld, stond heden middag voor den Bijzonderen Raad van Cassatie te 's-Gravenhage in hooger beroep terecht. Mr. B. W. Stomps uit Haarlem stond requirant als toegevoegd raadsman ter zijde en pleitte clementie. De procureur-fiscaal, prof. mr. E. Lange- meyer. zag trekken in het karakter van v. d. Weide, die hem tot een geweld-mis- dadiger stempelen, maar kon toch waar deering hebben voor de eerlijkheid, waar mee hij voor zijn houding uitkomt. Bij zijn conclusie liet de procureur-fiscaal de persoonlijkheid van requirant gelden, vroeg om vei-nietiging van het vonnis van het Bijzonder Gerechtshof en eischte le venslange gevangenisstraf. De bekende Amerikaansche zangeres Grace Moore werd 5 December 1903 te Del Rio in Tennessee geboren. Zij begon haar carrière in een kerkkoor te Jellico. Daarna trad ze op in het Nationale Theatre in Washington. Haar eerste belangrijke too- neelrol was in de operette „Up in the clouds". In de twintiger jaren trad ze ver der op in „Music Box Revue" en in 1928 verscheen ze in de Metropolitain Opera als Mimi in „La Bohème". Verder vervulde ze de vrouwelijke hoofdrollen in „Faust" en „Romeo en Julia". In 1930 begon zij voor de film op te tre den. Haar eerste rol was in „Jenny Lind", daarna volgden: „Love me for ever", „The King steps out", „New Moon", „One night of love" die haar roem zeer vergrootte „When you're in love" en „I'll take ro mance". Zij ontving verscheidene onder scheidingen. Haar woonplaats was Newton Grace Moore had Zaterdagavond in Ko penhagen een concert gegeven. Zij zou Zondagavond in Stockholm optreden. Ook in muziekkringen te Parijs en Can nes heerscht rouw over den dood van De ramp op Croydon. De uitgebrande wrakstukken der twee Dakota's overdekt met een witte substantie uit de schxiim- blusch-apparaten. Op het Londensehe vliegveld' Croydon startte Zaterdagmiddag een Dakota van de Zuid-Afrikaanschc luchtvaartmaat schappij Spencer Airways, bestuurd door den eigenaar van de onderneming, kapitein Ted Spencer, met bestemming voor Kaap stad. Behalve een bemanning van vijf kop pen had het vliegtuig achttien passagiers aan boord. Vlak na het opstijgen, dat onder slecht zicht gebeurde, dook het toestel met den neus naar den grond, recht op een op het vliegveld staande Tsjechische machine af, waar monteurs bij aan het werk waren. De Dakota stortte met een daverenden slag op de stilstaande machine en vloog De familieleden der inzittenden, die bij het vertrek aanwezig waren en nog ston den te wuiven toen het ongeluk ging ge- Prins Gustaaf Adolf van Zweden, zooals hij enkele maanden geleden, met Prins Bernhard deel nam aan een jachtpartij in Zweden. terberg. Op 4 September van dat jaar werd hij gebrevetteerd. Hij was de eerste Nederlander, die een brevet als verkeers vlieger behaalde. Als sergeant-vlieger trad hij op 1 Maart 1921 tezamen met den heer Hofstra. in dienst der K.L.M. Beiden waren de eerste Nederiandsche vliegers in dienst der maatschappij. In 1927 volbracht hij met de Fokker F-7a H-NADP, gehuurd door den Amerikaan den heer van Lear Black, de eerste retourvlucht Amsterdam- Batavia. Met J. B. Scholte als tweede be stuurder en Weber als werktuigkundige vloog Geyssendorffer met Van Lear Black rond een groot deel van de wereld. Van 1 Januari 1929 tot begin 1931 waren alle drie in dienst van den Amerikaanschen mil- lionnair. Na diens dood trad Geyssen dorffer opnieuw in dienst van de K.L.M. I vervolgens in brand. In 1933 maakte hij met den Pander jager een bijzondere post.vlucht naar Neder- landsch-Indie en^ tijdens de Melbourne- race was hij gezagvoerder van den Pan derjager. „Geys", zooals hij werd genoemd door zijn collega's, bezat verschillende onder scheidingen. Hij was Ridder in de Orde van Oranje Nassau en drager van het Mobili- satiekruis. De Koninklijke Nederiandsche Vereeniging voor dé Luchtvaart verleende hem de gouden medaille der vereeniging ter gelegenheid van de eerste passagiers- vlucht naar Nederlandsch-Indië in 1927 met den Amerikaan Van Lear Black. Geys sendorffer had meer dan 50 Indië-vluchten op zijn naam staan. Hij was gehuwd met een Deensche en had twee kinderen. Hij woonde in Aerdenhout. Zeer kort geleden werd de heer Geyssendorffer bij een her keuring goedgekeurd. Hij was de oudste piloot bij de K.L.M. Het toeval heeft gewild, dat Geyssen dorffer op het laatste moment de plaats als gezagvoerder van de PH-TCR van den pi loot Steinbeck heeft overgenomen. Deze laagte stond op de officieele indeelings- lijst voor de vlucht naar Stockholm. Stein beck had echter nog enkele dagen vacantie tegoed, zoodat besloten werd dat Geyssen dorffer hem voor deze vlucht zou ver vangen. Grace Moore Twaalf personen gedood Grace Moore. Zij werd in November van het vorig jaar eereburgeres van Cannes, waar zij zeer vaak vertoefde. Te Parijs zong zij voor het laatst in het begin van December, toen haar optreden in de opera „Louise" een record aantal bezoekers naar het Pariische operagebouw trok. Kort daar na werd haar het kruis van het Legioen van Eer voor aan Frankrijk bewezen dien sten verleend. De andere dooden. Onder de slachtoffers bevindt zich ook de jeugdige Fransohe pianist Jean Loup Peltier, die_de zangeres Grace Moore verge zelde en die Zaterdagavond op een recital te Kopenhagen groot succes oogstte. Het Nederiandsche slachtoffer onder de passagiers, de heer P. Engel, werd in 1889 te De Koog geboren. Op 15-jarigen leeftijd trad hij als bediende in dienst van Dekker's Houthandel te Zaandam. Toen in 1921 de firma werd omgezet in een N.V. werd de heer Engel mede-directeur. De tweede piloot Gerrit Jan Rietman werd op 27 April 1918 geboren en volgde de rijksopleiding voor vlïegtuigbestuurder. Op 1 November 1940 kwam hij in dienst der K.L.M. De heer Rietman was onge huwd. De eerste telegrafist Simon Martinus An- tonius Pijnenburg werd op 18 April 1915 geboren' en kwam op 1 Februari 1946 in dienst der K.L.M. De heer Pijnenburg was ongehuwd. De tweede telegrafist, Willem Branden burg, werd op 28 Augustus 1920 geboren. Hij had de opleiding voor radiotelegrafist gevolgd en was derde stuurman. Hij trad op 15 Januari 1946 bij de K.L.M. in dienst. Hij was ongehuwd. De werktuigkundige Willem Antonie Bommel werd op 28 Juli 1924 geboren. Hij behaalde het diploma van de ambachts school en van de luchtvaart-technische school, waarna hij de opleiding aan het K.L.M.-internaat te Soesterberg volgde. Na een uitstekend examen trad hij op 31 De cember 1945 in dienst van de K.L.M, Ook de heer Bommel was ongehuwd. De steward Hugo' Hoek werd op 27 De cember 1917 geboren. Na de lessen aan de hotel vakschool te hebben gevolgd, werkte hij bij verschillende hotels in binnen- buitenland. Hij trad op 1 November 1946 in denst der K.L.M. De heer Hoek wa% ge huwd en had drie kinderen. beuren, renden in panischen schrik naar de plek waar de machine was neergekomen en ook het vliegveld personeel holde ijlings naar de brandende ruïne, doch onmiddel lijk nadat men er in geslaagd was enkele inzittenden uit het toestel tc sleuren, vlo ben de benzinetanks in brand en kon men wegéns de geweldige hitte geen hulp meer bieden. Nadat de vliegveldbrandweer het vuur met schuimbluschapparaten had ge doofd, bleken twaalf personen te zijn om gekomen, onder wie twee kleine kinderen en hun ouders, drie missiezusters en de pi loot Ted Spencer. De overlevenden, die allen min of meer ernstig gewond zijn, werden naar een ziekenhuis overgebracht. Over de oorzaak van deze ramp is weinig positiefs bekend. Een lid van de Spencer maatschappij, die bij den start aanwezig was, verklaarde, dat na den start het linksche draagvlak omlaag scheen to zwaaien, hetgeen een mankement aan den linkschen motor zou doen veronderstellen. Een van de overlevende passagiers ver klaarde, dat hij. tijdens het starten vuur uit den linker-motor had zien komen. De drie omgekomen missiezusters waren afkomstig van het klooster „La Sages.se" in het Noordwesten van Londen, van welke congregatie zich het moederhuis in Frank rijk bevindt. Het zijn de zusters Jeanne Rouselot. een 71-jarige Francaise, die veer tig jaren in de missie van Nyasaland ge werkt heeft. Eugènie Martin, een 31- iarige Francaise die als pleegzuster voor het eerst naar de missie ging en Helen Lester, een 52-jarige Engelsche, die een bezoek had gebracht aan het moederhuis in Frankrijk. Een der leden van de bemanning, die het er levend afbrachten, George Wright, ver telde. dat een van de zusters haar leven voor het zijne had opgeofferd. „Ik had veel moeite om de deur voor jn de machine open te "krijgen", aldus zeide hij, „en toen me dat gelukt was wilde ik een der zus ters prnbeeren te helpen om te ontsnap pen. Zij duwde mij echter door de deur naar buiten en toen ik achterom keek zag ik haar in brand staan". Vliegtuigongeluk bii Hongkong. Een vliegtuig van de Philippijnsche luchtvaartmaatschappij is Zaterdag tegen den Duivelspiek bij Hongkong te pletter is gevlogen. Het had een lading goud ter waarde van drie millioen zevenhonderd- vijftigduizend pond sterling aan boord. Vier personen, onder wie een vrouw, zijn bij deze ramp omgekomen. De gouden sta ven en munten ter waarde van 1 millioen pond sterling, die het vliegtuig vervoerde, lagen verstrooid wijd en zijd op den grond. Tengevolge van de dichte mist kon men eerst Zondag het wrak bereiken, dat door een Chineesche koelie gevonden was. De ligging van het wrak doet vermoeden, dat het vliegtuig slechts 15 meter had hoeven op te trekken om den heuvel over te ko men. Tevoren had een luchtvaartcontröle- post herhaaldelijk met den meesten aan drang geseind hooger te gaan vliegen, Chineesch vliegtuig vermist. Volgens welingelichte kringen te Hong kong wordt een vliegtuig van de Chinee sche luchtvaartmaatschappij, dat Zaterdag van Canton naar Tsjoengking is vertrok ken, vermist. Chineesche vliegtuigen zijn op zoek naar de machine, die veel passa giers aan boord beeft. Mosquito neergestort. Zaterdag is op drie kilometer afstand van North Allerton (Engeland) een Mos- quito-vliegtuig neergestort, de bemanning twee personen kwam om het leven. 100 km ten Zuiden van Hamburg is Zaterdag een Amerikaansch legervliegtuig omlaaggestort. Het vliegtuig vloog tegen een hoogspanningskabel. De piloot werd gedood. Een vliegtuig van de Colombian National Airways, dat sinds Woensdag was vermist, en dat 17 passagiers vervoerde, is thans door twee Amerikaansche vliegers ge vonden. Men vreest dat alle inzittenden om het leven zijn gekomen. Weerbericht AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dins dagavond Matige, aan de Waddonkust tijdelijk krachtige, Noordoostelijke wind Overdrijvende wolkenvelden, waarui' hier en daar eenige sneeuw valt. In het Noordwestelijke gedeelte van hel gj land lichte tot matige vorst en in hei overige gedeelte matige tot sta-ent' fg vorst. H 1

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1