IJmuider Courant Vliegrampen K.L.M.-Dakota was bij den start in Kopenhagen niet te zwaar belast Zwitserland stelt zich teweer De Koningin maakt een wandeling door Amsterdam-Noord Britten worden verantwoordelijk gesteld voor moord op Joegoslavischen consul 61e Jaargang Nö. 18544 bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsclag 28 Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,Franco per post 4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem »-»en 14en November geschiedde de ramj op Schiphol, waarbij een Dakota-toestel van de K.L.M. in een poging tot landen neerstortte en in brand vloog. Bemanning en passagiers kwamen allen om. De ramp scheen het gevolg te zijn van een fout van den piloot een schier onbegrijpelijke fout evenwel voor een zoo ervaren piloot als Moreton. die het toestel bestuurde, want het was op geringe hoogte in een bocht afgegleden. Zondagmiddag is een lijntoestel van de K.L.M. op weg naar Stockholm, eveneens een Dakota, bij het vertrek van het vlieg veld te Kopenhagen van 100 M. hoogte neergestort. Volgens verklaringen van aan wezigen bij het ongeluk was het niet over belast en had de gewone controle voor het vertrek aangetoond, dat alles in orde was. Het startte normaal, klom tot 100 M. hoog te waarop de piloot het rechttrok, maakte daarop een draaiende beweging, stortte neer en vloog in brand. Alle inzittenden kwamen om. Ditmaal was de piloot Geys- sendorffer, de eerste en oudste vlieger van de K.L.M., een man met een schitterenden staat van dienst en een weergalooze erva ring van een kwart eeuw als verkeersvlie ger. In dit geval schijnt het zeker dat een defect aan het toestel het ongeluk veroor zaakt moet hebben, maar tevens wordt de indruk gewekt, dat dit op 14 November ook heel wel de oorzaak geweest kan zijn. Toen gesohiedde de ramp aan het eind van een vliegtocht, zij het dan een korte, van Lon den naar Schiphol; ditmaal bij het weder- opstijgen na een reis van Schiphol naar Kopenhagen, maar nu onmiddellijk nadat controle geen afwijkingen had aangetoond. Zaterdagmiddag viel op Croydon een Dakota eveneens dadelijk na den start en kwam daarbij op een onbemande andere Dakota terecht. De meesten in het val lende toestel werden gedood, beide vlieg tuigen verbrandden. Volgens de berichten uit Engeland kwamen de verschijnselen bij deze ramp sterk overeen met die in Kopen hagen. Tijdens het weekend zijn in verschillende landen in totaal acht vliegrampen voorge komen, niet alle met verkeerstoestellen, maar het aantal valt toch sterk op. Het ongeluk in Kopenhagen heeft diepen indruk vooral in ons land en in Zweden ge maakt. Dat tot de slachtoffers Prins Gus- taaf Adolf van Zweden behoort, de oudste zoon van den kroonprins, dus voorbe stemd voor het koningschap, die van een bezoek aan ons prinselijk paar terugkeerde, treft ons in onze sympathie jegens een volk, dat door zijn geaardheid nauw aan het onze verwant is en ons in onze moeilijkste om standigheden van zijn medeleven en hulp vaardigheid heeft doen blijken. Dat wij ean man als Geyssendorffer, iemand op wien Nederland trotsch was, op deze wijze verliezen moeten gaat ons ter harte en ons medegevoel gaat uit naar zijn gezin en naar de gezinnen van de andere slachtoffers. Er is temeer aanleiding om opnieuw de waag te stellen of er een bijzondere, nog niet opgehelderde oorzaak kan zijn van het groote aantal vliegrampen, dat zich in den iaatsten tijd in de wereld voordoet. De K.L.M. is daarbij, naar getalsverhouding der ongelukken, niet meer dan in beschei den mate betrokken. Men kan trouwens met recht aanvoeren, dat bij een zoo groot aantal niet met redelijkheid verwacht kan worden, dat zij er geheel vrij van zou blijven. Hetgeen verwondering wekt en tot vragen leidt zijn de omstandigheden, waar onder deze rampen plaats grijpen: bij gun stige weersgesteldheid en goed zicht, zon der overbelasting, na behoorlijke controle van de toestellen en dan nog wel onder de leiding van de beste piloten. Het valt daar bij op, dat een zoo groot aantal ongelukken met Dakota's geschiedt. Het Londensche ochtendblad Daily Ex press schrijft daarover vandaag in een hoofdartikel: „Alweer Dakota's. De Dakota heeft een prachtigen staat van dienst in oorlogstijd voor wat betreft uithoudings vermogen en veiligheid. Vijf-zesden van het luchttransport der wereld geschiedt thans per Dakota en alles bijeengenomen wordt door Dakota's over een reusachtigen afstand passagiersvervoer verricht. En toch begint de naam van deze machine schrikwekkend „vertrouwd" te worden. Wat mankeert eraan? Welke zi.in de fouten, waardoor de geheele burgerlijke lucht vaart in discrediet gebracht dreigt te wor den?" Tot zoover faalt het betoog van het Engelsche blad in logica. Als inderdaad tachtig procent van het weréldvervoer nu met Dakota's geschiedt verklaart dat juist, dat bii een onvermijdelijk aantal ongeluk ken dit fabrikaat het meest betrokken is. De overige twintig procent zijn immers nog over verschillende andere fabrikaten verdeeld. Maar ik herhaal: de gunstige om standigheden waaronder rampen, zooals die bij de K.L.M., geschieden zijn het die vragen doen rijzen. De Daily Express stelt er eenige: „Ge schiedde de bediening van deze machines op deskundiger wijze in oorlogstijd? Was de controle intensiever? Vliegen de Dakota's met een te zware betaalde vracht, om een maximum aan veiligheid te kunnen waar borgen? Het publick moet op al deze pun ten gerustgesteld worden, wil de luchtvaart niet een achterstand van jaren gaan lijden. Twee dingen moeten gedaan worden, en spoedig: ten eerste moeten alle landen het voorbeeld van Groot-Brittannië volgen door een openbaar onderzoek te houden naar een ramp. Bij hét onderzoek naar het ongeluk in Kent zijn reeds onverwachte dingen aan het licht gekomen. Ten tweede moet een internationaal veiligheids-regle ment worden opgesteld en in acht genomen worden in alle landen". Dit zijn verstandige voorstellen, al kan men wat het laatste punt betreft slechts de hoop uitspreken, dat zulk een internatio naal reglement in alle landen nauwkeurig nageleefd zou worden. In elk geval ware bet goed, het tot stand te brengen en in te voeren. En wat het onderzoek naar de oor zaken van rampen betreft: het is ongetwij feld in ieders belang, ook in dat der lucht vaartmaatschappijen, dat eventueele ge bleken tekortkomingen na een ramp be kend worden. Wie werkt maakt op zijn tijd fouten; niemand is feilloos. Dat dit blijkt heeft beter uitwerking dan dat men bij her haling verneemt dat alles in orde was, hetgeen aan een geheimzinnig noodlot doet denken. Al kunnen wij slecht gelooven dat een ervaren piloot de fout van een begin neling zou maken er zijn andere moge lijkheden. Wordt bijvoorbeeld de controle op het toestel wel steeds volkomen uitge voerd? Is dat in Kopenhagen geschied? Het is maar een vraag. Zou de veiligheid wor den opgevoerd door het huidige belastings maximum te verlagen? Dat is een andere. Tenslotte dient eraan herinnerd te 'wor- Gewicht bleef 500 k.g. beneden het maximum toelaatbare Naar aanleiding van de ramp met de K. L. M.-Dakota PH TCR op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen deelt de Rijks luchtvaartdienst mede, dat de Dakota- vliegtuigen van de K.L.M. voorzien zijn van bewijzen van luchtwaardigheid voor een startgewioht van 12.700 kg. Dit ge wicht is gelijk aan dat, wat in Engeland voor de Dakota-vliegtuigen is vastgesteld. In Zweden, waar de luchtvaartmaatschap pijen niet met het type Douglas Dakota C 47 vliegen, doch met het oudere type Douglas DC 3, is in overeenstemming met de Amerikaansche voorschriften het start gewicht voor laatstbedoeld type op 11.440 kg. gesteld. Onlangs hebben de Zweedsche autoriteiten bezwaar gemaakt tegen het maximum totaal gewicht van de Douglas Dakota C 47 en voorgesteld dat te brengen op dat van de Douglas DC 3, mede wegens de afmetingen fcan sommige Zweedsche luchtvaartterreinen. Denemarken en Noor wegen hebben zich hierbij Aangesloten. Het door den Rijksluchtvaartdienst toege laten startgewicht voor de K.L.M.-Dakota's is vastgesteld na uitvoerig overleg met de Britsche autoriteiten. Hierbij bleek, dat de veiligheid hierdoor niet in gevaar wordt gebracht, mits op ongunstige luchtvaart terreinen de belasting wordt verlaagd. Hieromtrent zijn aanwijzingen aan de K. L. M. verstrekt. Opgemerkt wordt hierbij, dat het vlieg veld Kastrup bij Kopenhagen geen enkele aanleiding geeft tot beperking van het startgewicht beneden het op het bewijs van luchtwaardigheid gestelde gewicht van 12.700 kg. Het startgewicht van de PH- TCR bedroeg in Kastrup 12.190 kg., dus circa 500 kg. lager dan het toegelaten start gewicht. Dit wijst er niet op, dat overbe lasting de oorzaak zou zijn geweest van de ramp van de PH-TCR. Omtrent de oor zaak van het ongeval dienen het resultaat van het door den Rijksluchtvaartdienst in gestelde onderzoek en de bevindingen van den Raad voor de Luchtvaart te worden afgewacht. Amerikaansche piloten eischen minder gewicht De Amerikaansche piloten hebben ge weigerd niet Dakota's D C 3 te vliegen, wanneer het maximum gewicht bij den start op 12.712 kilogram gehandhaafd blijft. Dit maximum geldt op de Amerikaansche lijnen naar Engeland en Europa. De Amerikaansche ondernemers hebben zich tijdens den oorlog al eens tegen dezen belastingnorm verzet, maar de bond van piloten ging er mee accoord. Volgens de ondernemers geeft dit gewicht een te groot risico, wanneer de machine genoodzaakt wordt op één motor te vliegen. Een ver tegenwoordiger van de Douglasmaatschap- pij te Washington weigerde commentaar te leveren over de al of niet wenschelijkheid van het laden van een Dakota tot 12.712 kilogram, maar bepaalde zich er toe te ver klaren, dat de Doüglas-maatschappij haar cliënten aanraadt zich in alle gévallen te houden aan de voorschriften van de C.A.A. (de Amerikaansche burgerluohtyaartbond). De Dakota is het eenige type vliegtuig, dat de Europeesche ondernemers niet volgens de voorschriften van de C.A.A. laden. De C.A.A. heeft namelijk 12.212 kilogram voor vrachtvliegtuigen en 11.441 kilogram voor passagiersvliegtuigen, beide voor zoover het Dakota's betreft, als gewichtsgrens ge steld. Luchtvaartfunctionarissen te Washington gaven tjjp, dat transportvliegtuigen van het type Dakota tijdens den oorlog meermalen met 13.620 kilogram werden geladen, het geen echter een groot risico beteekende. Een veronderstelling, dat-de jongste onge vallen met Dakota's te wijten zijn aan het feit, dat het versleten Amerikaansche sur- plusvliegtuigen van het leger zijn, werd tegengesproken. Zij verklaarden, dat de machines, waarvan er vele in den oorlog zijn gebruikt, grondig zijn nagekeken al vorens zij voor het goederen- en passa giersvervoer werden gebruikt. De woord voerder van de Douglas-maatschapoij ont kende eveneens, dat de schuld bij een constructiefout zou liggen. Tijdens den oor log zün meer dan 10.000 Dakota's gebonwd. Geen huurverhooging zonder toestemming Enkele dagbladen hebben dezer dagen medegedeeld, dat voor onderverhuurders huurverhooging zou zijn toegestaan. Het Directoraat-generaal voor de Prijzen deelt mede, dat van een dergelijken maatregel geen sprake is. Ër is geen enkele wijziging in de bestaande situatie gebracht, zoodat voor elke huurverhooging toestemming van het bevoegde Prijzenbureau voor On roerende Zaken vereischt is. Elf dooden bij vliegtuigramp in de Vereenigde Staten Een B-29 (een vliegend fort) is na het opstijgen van het vliegveld Kirtla-nd in Nieuw Mexico omlaaggestort. Het was een bommenwerper van het leger. De commandant van het vliegveld ver klaarde, dat het ongeluk een startongeval was: Het vliegtuig was opgestegen voor een routinevlucht en stortte na een paar honderd rpeter gevlogen te hebben, neer. Het aantal slachtoffers bedraagt elf. den, dat tegenwoordig meer gevlogen wordt dan ooit te voren en dat in principe de vliegtuigbouw niet verbeterd is. Wel in constructie, in omvang, in aantal motoren en bereikte snelheden, maar niet in prin cipe, zoodat vertrek-en landing nog steeds met groote snelheid geschieden en verre weg de meeste ongelukken nóg steeds daar bij plaats grijpen. Bij 'toeneming van het luchtverkeer moet du* in het algemeen het aantal ongelukken normaal toenemen, zoo lang geen groote principieele verbeteringen zijn gevonden. Dit alles dient mede óver wogen te worden, B, P. Er wordt op gewezen, dat het aantal on gevallen met een Dakota talrijk lijkt, al leen omdat er zooveel meer van in dienst zün dan van eenig ander type. Deensch verbod De Deensche luchtvaartautoriteiten heb ben het gebruik van de Deensche vliegvel den verboden voor Dakota's, welker totaal gewicht bij de landing de 11.080 kg over schrijdt. Het gewicht bij den start mag niet hooger zijn dan 11.450 kg. De Deensche luchtvaartmaatschappij hoopt dat de Britsche autoriteiten spoedig zullen voldoen aan het verzoek van de Scandinavische landen om het gewicht bij den start van alle Dakota's tot 11.450 kg te beperken. Het hoofd van de Deensche instantie, welke belast is met het toezicht op het luchtvaartverkeer, ir. Ekildsen, heeft ver klaard, dat de oorzaak van de ramp waar schijnlijk nooit bekend zal worden, daar van het vliegtuig weinig meer over is dan een hoop asch. Het geheele personeel van het vliegveld Kastrup is ondervraagd, doch niemand had geconstateerd, dat een van de moto ren van het vliegtuig tijdens d§n start was afgeslagen. Het Deensche blad „Berlinske Tidende" meldt dat een 19-jarige jongen, die sedert drie weken deel uitmaakte van het KLM-personeel op het vliegveld Kastrup, belast was met het verwijderen van de roerklampen en wielblokken voor het ver-1 trek der KLM-vliegtuigen. Deze jongen zou volgens het blad verklaard hebben, dat hij wel de wielblokken heeft verwijderd. Hij herinnert zich echter niet-, of hij ook de roerklamp, waarmee het richtingroer kan worden vastgezet, heeft weggenomen. Op 70 meter afstand van de resten der ver ongelukte Dakota heeft men een dergelijke roerklamp gevonden, welke van Neder- landsche herkomst bleek te zijn. Volgens den leider van de Deensch- Nederlandsch-Zweedsche commissie van onderzoek kan het niet weghalen van de klamp voor den start, waardoor het roer niet vrij heen en weer bewogen kan wor den, een ongeluk ten gevolge hebben. Engelschen vervangen Dakota 's De B.O.A.C. en de E.G., de twee belang rijkste Engelsche luchtvaartmaatschap pijen, hebben besloten viermotorige Hand- ley Page Haltons en tweemotorige Vickers Vikings in dienst te stellen in plaats van de Amerikaansche Dakota's. Een functionaris van de B.O.A.C. heeft meegedeeld, dat deze verandering waar schijnlijk in Maart zal ingaan, doch niets te maken heeft met de jongste rampen, daar reeds enkele maanden geleden hier toe besloten werd. Weer 100 gram vleesch extra Op dc bonhenlijst, welke Donderdag wordt bekend gemaakt, zal weer een extra bon voor 100 gram vleesch voorkomen voor diegenen, die een A-, B- of C-kaart heb ben. Eenigen tijd geleden moest deze extra bon vervallen, omdat in de wintermaanden daarvoor niet voldoende vleesch beschik baar was. Thans is het tengevolge van een ruimer aanbod van slachtvarkens mogelijk dezen bon voorloopig weer aan te wijzen. Deze week kolenbon Naar wij van officieele züde vernemen ligt het in jde bedoeling ijog deze week een kolenbon aan te wijzen voor drie eenheden kolen. Daarbij zal echter worden bepaald, dat voorloopig slechts één eenheid mag wor den afgeleverd. Deze beperking wordt gemaakt omdat er nog tallooze afnemers zün die hun rant soenen op de oude bonnen nog niet hebben ontvangen. Deze afnemers gaan in elk ge val voor. Fritsehe staat weer tereelit Voor het zuiveringstribunaal te Neuren berg is Maandag het proces tegen Hans Fritzsche begonnen. Hij was vroeger direc teur van Göbbels ministerie van propa ganda en werd door het internationale tri bunaal voor oorlogsmisdaden vrijgespro ken. Het woord is aan. Gustave le Bon Een regeering is niet de schep per van een tijdperk, maar de schepping ervan. Geallieerd rapport over nazi-hulpbronnen onjxiist genoemd. Een radiografisch overgebrachte foto van de ramp op het vliegveld Kastrup bij- Kopenhagen. Ofschoon de qualïteit van het beeld door de wijze van overbrengen min der is geworden, geeft de foto toch wel een idee van de vernielingdie zoo volkomen was dat de vorm van de verongelukte Dakota niet meer te herkennen is uit de ruïne van verkoolde stukken metaal, die overal verspreid liggen. l Het rapport van de Internationale Com missie voor bestudeering van Europeesche aangelegenheden, waarvan wij gisteren een samenvatting publiceerden, heeft in Zwit- sersche kringen veel stof doen opwaaien naar aanleiding van de in het rapport opge nomen verklaring, dat de nazi-hulpbron nen zich o.a. in Zwitserland bevinden en dat talrijke Duitsche nazis naar Zwitser land zijn gevlucht. Hoewel hqt rapport nog niet officieel £an de Zwitsersche autoriteiten is over handigd, heeft men in Zwitserland op grond van door niéuwsbureaux gepubli ceerde uittreksels een onderzoek ingesteld naar aanleiding van in het rapport ver- yatte beweringen inzake Zwitserland. Vol gens de Zwitsersche autoriteiten vertoont het rapport aanzienlijk fouten. Het rap port spreekt van 72.000 Duitsche nazis, die naar Zwitserland zouden zijn gevlucht. Nu Omstuwd door honderden kinderen en volwassenen heeft H.M. de Koningin gis terenmiddag drie kwartier lang door (Je straten van Amsterdam Noord gewandeld. Het was een- volkomen verrassing. Er was alleen bekend dat zij in haar wagen een rondrit door het benoorden van het IJ gelegen deel van de hoofdstad zou maken. Een stoet van vijf wagens, achtereen volgens bestaande uit den wagen van den hoofdcommissaris van politie H: A. J. G. Kaasjager en inspecteur J. van Ingen Schenau, dien van burgemeester Arn. J. d'Ailly, daarna de koninklijke wagen, waarin Hare Majesteit met mevr. L. Th. de Beaufort, dame du palais, gezeten was en tenslotte nog twee volgwagens, waarin zich kapt.-vlieger R. J. E. M. van Ziirmicq Bergmann, adjudant van Hare Majesteit, jhr. F. J. E. van Lennep, kamerheer in buitengewonen dienst, jhr. mr. W. F. Roëli, wnd. directeur van het kabinet der Ko ningin en kapitein G. Rutten bevonden, reed om half drie de gereserveerde veer pont af en den Valkenweg op. Aanvanke lijk scheen de tocht volgens het vastge stelde schema te verloopen. Langs de Meeuwenlaan en den Nieuwendammerdijk, Beemsterweg en Ilpendammerdijk, reden de wagens soms in snel tempo, dan weer zeer langzaam, wanneer een school werd gepasseerd en uit dichte hagen van kin deren de hooge stemmetjes juichten naar den Purmerweg en via den Wadden dijk door het Blauwe Zand langs den Ade- laarsweg naar het Hagedooraplein. Tot de groote verrassing van de daar langs het trottoir geschaarde menigte, hielden de wagens er stil en stapte Hare Majesteit den wagen uit. Tallooze kinde ren. die in aantal de volwassenen ver over troffen, stroomden onmiddellijk op de landsvrouwe toe, die vriendelijk glim lachend en groetend, een moment volko men ingesloten was. Uiterst gemoedelijk baanden daarop de hoofdcommissaris met inspecteur Van Ingen Schenau en een drietal agenten een nauw pad tusschen de opgewonden kinderen voor de Koningin. Toen begon een voor Amsterdam unieke wandeling van onze vorstin, die onver moeid groetend en glimlachend drie kwar tier lang met groote ongedwongenheid dwars door twee nauwe straten, den Win- gerdweg en de Duizendschoonstraat, via het Mosplein, langs de geheele Van der Pekstraat naar de pont terugliep. Aan haar zijde liep de burgemeester met zijn ambtsketen om den hals. Vlak achter haar mevr. De Beaufort met jhr. Roëll, die te zamen met den hoofdcommissaris de enthousiast opdringende jeugd in toom hield. Kapitein Zinnicq en kapt. Rutteas wandelden rechts voor Hare Majesteit uit eri drongen de in de nauwe straten en op de trottoirs staande bewoners met hun kin deren opzij. Verder was inspecteur Van Ingen Schenau met een drietal agenten, dat later aanzwol tot zes, in actie om een volledige opstopping te vermijden. Die is ook niet gekomen. Wel liepen de huizen in de nauwe straten leeg en zwol de me nigte soms angstwekkend aan, maar eer biedig vormde ze toch steeds een doortocht voor de landsvrouwe. Intusschen volgde de autos, en op de pont, waar de drukte haar hoogtepunt be reikte, stapte het gezelschap weer in. Agent gedecoreerd. Na afloop van haar tocht heeft Hare Maj'esteit in het paleis op den Dam den 53-jarigen adjudant van den Amsterdam- schen politie-motordïenst J. B. Krebber, die haar op zijn motor of in zijn motorzij span nu reeds meer dan 26 jaar lang be geleid heeft bij haar officieele en onoffi- cieele bochten door de hoofdstad, persoon lijk de zilveren eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, op de borst gespeld. Zij dankte hem daarbij met enkele woorden voor zijn diensten. De Koningin tijdens haar wandeling door Amsterdam-Noord. Herman B. Baruch, de nieuwe Amerikaan sche ambassadeur aan het Nederlandsche Hof. waren er eind 1944 slechts 68.700 Duit.- schers en Oostenrijkers in Zwitserland, onder wie tallooze Duitschers, die zich lang voor de naziperiode daar hadden ge vestigd. In April 1945 telde de Duitsche kolonie nog geen 24.000 ingeschreven leden. Indien er eenige. aanwijzingen waren, dat de nazis in Zwitserland activiteit ontwik kelen, zou er een streng onderzoek inge steld Worden. Ten aanzien van Duitsch kapitaal ver klaren Zwitsersche autoriteiten, dat alle Duitsche geldbezittingen in Zwitserland sinds 16 Februari 1945 zijn geblokkeerd en dat zij een streng onderzoek instellen, tel kens wanneer de geallieerden camouflage van kapitaal berichten. Volgens de offici eele statistiek bedraagt de waarde aan Duitsch geldbezit in Zwitserland 1 milliard Zw. francs, een bedrag, dat bij de onder handelingen te Washington tusschen Zwit serland en de geallieerden geverifieerd werd. Indien men slechts rekening houdt met het geldbezit van in Duitschland gevestig de Duitschers hetwelk thans geliquideerd wordt, daalt dit bedrag tot minder dan 500 millioen Zw. francs. Uit het een en ander volgt, aldus deze Zwitsersche woordvoerders, dat het on juist is te beweren, dat de Duitschers in Duitschland nog over belangrijke in Zwit serland gedeponeerde bedragen kunnen beschikken. Besprekingen in Batavia hedenmorgen hervat Dr. Van Mook uit Soerabaja terug Hedenmorgen om 5.30 Nederlandschen tijd zijn de besprekingen tusschen de Com missie-Generaal en de Indonesische dele gatie hervat. Aan Indonesische zijde ont brak de heer Sjarifoedin, die momentcel de Indonesische militaire autoriteiten te Djokjakarta inlicht over de overeenstem ming, die op de vorige zitting inzake mili taire maatregelen is bereikt. Naar Aneta seint, mag men verwachten, dat, nu dr. Van Mook uit Soerabaja is te ruggekeerd, de gebeurtenissen in dezen sector mede onderwerp van bespreking zullen uitmaken. Het bestuur van de vereenlglng Nederland- Indonesië heeft het volgende telegram ge richt aan Z.Exc. dr. L. J M. Beel, bestemd voor den Ministerraad. „Bestuur der vereenlging Nederland-In- donesië, vertegenwoordigend progressief denkende Nederlanders en Indonesiërs hier te lande van zeer uiteenloopen- de politieke richting en maatschappelijke overtuiging, heeft met toenemende ongerust heid en stijgende bevreemding kennis geno men van den aard der benoemingen, welke .'thans geschieden of in voorbereiding zijn ter uitbreiding van de Commissie-Generaal en ter vervanging van den blijkbaar weldra af tredenden luitenant-gouverneur-gen'eraal Be stuur is van oordeel dat door aanwijzing van tegenstanders der huidige regeeringspolitiek, die politiek in gevaar wordt gebracht en de met moeite door de Comm -Generaal in haar onderhandelineen verwezenlijkte vertrou wensbasis wordt teniet aedaan. Bestuur spreekt als zijn overtuiging uit. dat slechts zij. die gelijk geformuleerd door minister president in rede Eerste Kamer con amore achter regeeringspolitiek .staan, in aanmer king verdienen te komen voor verantwoorde- 'ijke functies bij uitvoering der basisovereen komst en verzoekt de regeering met nadruk door vasthouden aan dit beginsel loyale uit voering der regeeringspolitiek te waarbor gen". Het vertrek van het West-Indië-detache- ment uit Alkmaar dat aanvankelijk op 30 Januari met de ..Bloemfontein" zou geschieden wordt wegens den te lagen waterstand van de Suriname rivier tot 4 Februari uitgesteld. Zij zouden preventieve maatregelen hebben nagelaten Het incident te Napels, waarbij de Joego slavische consul ter plaatse het leven ver loor, heeft in Joegoslavische regeerings- kringen een groote beroering gewekt en dreigt-een nieuwe tegenstelling in het leven te roepen tusschen Joegoslavië en Enge land. De vermoorde was waarnemend con sul-generaal voor Italië en had opdracht, alle kampen in Italië waar uitgeweken Joegoslaven verblijven, te bezoeken ten einde maatregelen te treffen voor even tueele repatrieering. In cie kampen bevin den zich talrijke aanhangers van den on langs in Belgrado terechtgestelden gene raal Michailowitsj, die scherp gekant zijn tegen het regiem van Tito. Vicko Gloenick, de consul, heeft volgens sommige berichten getracht, propaganda voor Tito te maken, waarop hij door „Tsjetnilcs" is aangevallen en doodgeslagen met gummiknuppels. Joe goslavische regeeringskringen achten dit geval het ernstigste incident in de Joego- slavisch-Britsche betrekkingen, dat zich tot nu toe heeft voorgedaan. Zij achten de verantwoordelijkheid voor het gebeurde geheel aan Britschen kant en beschuldigen de Engelsche militaire autoriteiten in Italië .ervan te welwillend op te treden tegen oor logsmisdadigers, waardoor deze in de ge legenheid zijn, militaire formaties te vor men. De Joegoslavische plaatsvervangend mi nister van Bultenlandsche Zaken, generaal Wladimir Velebit, verklaarde Maandag tij dens een persconferentie, dat de verant woordelijkheid voor het dooden van den Joegoslavischen functionaris geheel berust bij de hooge Britsche militaire autoriteiten in Italië. De generaal zelde, dat zijn regeering be straffing van de daders en een nauwkeurig onderzoek door de Britsche regeering zal verlangen. Ook de Joegoslavische delegatie te Rome heeft een verklaring uitgegeven, waarin zij beweert dat de geallieerde autoriteiten op de hoogte waren van de voornemens van de Tsjetniks. Ook de delegatie wist dit. en „zij stelde den geallieerden opperbevelheb ber hiervan in kennis, zoodat de geallieer de militaire autoriteiten geheel op de hoog te waren van de bedoelingen der Tsjetniks", Ons land in de sneeuwzóne In de luchtdrukverdeellng kwamen geen wij zigingen van beteekenis voor. De sneeuwzóne, die den Balkan en Oostenrïj'; Is gepasseerd, ltgt nu over mldden-Duitschland en heeft gisteravond ook de grenzen van ons land overschreden. De intensiteit van den sneeuwval Is echter aanzien lijk afgenomen. Temperatuuroverzicht van hedenmorgen zeven uur: Twente -H; Den Helder -3; Vlissingen -8; De Bilt -7, Schiphol -7: Eindhoven -12; Leeu warden- -4; Lelde -5; Beek -13; Gilze Rijen -10. Parijs -9. Berlijn -U; Londen -3: Kopenhagen -4; Oslo -3; Praag -10; Weenen -8; München -18; Milaan -3; Zürich -12 Weerbericht AAN HOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt, geldig tot Woens dagavond: Enkele overdrijvende wolkenvelden, waaruit plaatselijk nog wat lichte sneeuw Valt. Matige tot zwakke wind uit Oostelijke richtingen. In den nacht in het Zuid-Oosten van het land plaatselijk zeer strenge vors' (mini- g g mum temperaturen beneden 15 gra- H g den onder nul), overigens strenge tot H matige vorst. «P

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1