C Kruitdamp voor wierook België naar vooroorlogsche toestanden terug „Bloembollen-studiedagen voor kweekers in het zicht Panda eni de Meesterdief Boekbespreking Dinsdag 28 Januari 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: Winston Churchill is onlangs begonnen metThomas Dewey en senator Vandenberg zich het richten van zijn theorie over de vorming j voorstanders^ van een federatief Europa ver klaard. Dat bete eken t veel. Dergelijke invloedrijke persoonlijkheden zijn in staat, de idee tot realistische staatkunde te verheffep en het is zoo goed aks zeker, dat zij niet zullen vervallen in Churchill's fout. De eerste uitlatingen van Amerikaan- sche zijde wijzen daar reeds duidelijk op. Europa zelf vertoont, tenslotte, de eerste schuchtere pogingen tot elementaire verwe zenlijking der nieuwe gedachte. De algemeene aandrang der kleine mogendheden op de plaatsvervangers der vier ministers te Lon den, tot vorming van een federatief Duitsch- lan is een eerste aanwijzing. We weliswaar langzaam doch gestaag vorderende ontwik keling van een Belgisch-Nederlandsch-Luxem- bürgsche economische Unie is reeds een be langrijke kernvorming, die wellicht in de toekomst een basis van Europeesche beteeke- nis zal worden, waarop het verscheurde, brokkelende werelddeel vasten voel: zal kun nen vinden om zich in het bewustzijn van een nieuwe jeugd op te richten. J. L. Limburg wensclit verder gaande grenscorrecties Een door den vorigen Commissaris der Koningin in de provincie Limburg inge stelde commissie heeft een rapport uitge bracht over de door de regeering voorge stelde grenscorrecties. De conclusies der commissie wijken vrij sterk af van de re- geeringsvoorstellen, niet alleen op terri-, -tonaal, maar ook op socaal-economisch en strategisch gebied. De nieuwe grenslijn, waartoe de commissie adviseert, en die van Aken uit schuin in, Noord-Oostelijke richting oploopt tot aan den Rijn èn zich dan verder over deze rivier naar het Noor den voortzet langs Bocholt tot aan de Gel- dersche grens, beteekent een gebiedsuit breiding van. 350 vierkante km., en de grenslijn wordt nog aanzienlijk meer be kort dan in het regeeringsplan, namelijk tot 298 km. De bevolkingsaanwas vol gens het plan der regeering zou met de aanwinst van het door haar aanbevolen Duitsche territoir 119.000 zielen bedragen, en het z.g. Limburgsche plan zou 350.000 menschen in het nieuw te verwerven ge bied omvatten. De rechttrekking van de vooral langs Limburg zeer grillige grenzen brengt geen belangrijke economische voordeélen, aldus wordt verklaard, doch er liggen in het plan der Limburgsche consessies groote moge lijkheden voor betere en kortere verbin dingen: tusschen Achterhoek en Zuid-Lim burg de twee Nederlandsche mingebieden. Maar ook andere verbindingen zouden veel verbeterd worden. Kampioenschap t-vyeede klas drie banden De uitslagen der voortgezette voorwedstrijden om het kampioenschap van Nederland 2e klasse drie banden, georganiseerd door de vereeniging T. O. P. te Haarlem luiden: H. v. J. Kobus J. Kobus H. Broksma J. Groenendijk W. Maas J. Kobus H. v. d. Broek. een federatief Europa naar de practische verwezenlijking, door het formeeren van een actie-comité dat onder zijn leiding zal stre ven naar verbreiding en realisatie van de federatieve idee. Merkwaardig genoeg is deze eerste stap in Engeland zelf geen overweldi gend succes geworden. De Labourpartij heeft zich tegen deze actie uitgesproken en ver schillende. invloedrijke persoonlijkheden heb ben Churchill hun steun onthouden. De re den is niet ver te zoeken: Men -voelt veel voor het federatieve Europa, doch men voelt niets voor het federatieve Europa van Chur chill; de vroegere Britsche regeeringsleider heeft, achteraf bezien, een verkeerde tactiek gevolgd door eerst tijdens zijn rondreis langs verschillende Europeesche landen een felle campagne te voeren tegen de „Russische be dreiging" en daarna met het voorstel tot coördinatie der Europeesche krachten te ko men. Churchill is een oorlogsveteraan; zijn methode is kennelijk aan oorlogservaringen getoetst zoodat zij in dezen vredestijd te kort schoot: Men zou kunnen zeggen dat hij la-uitdamp gebruikte, waar wierook noodig was geweest. Het moeizame werk van Chur chill, dat zijn naam onsterfelijk zal maken, ml. het coördineeren van alle krachten waar over Engeland en het Britsche gemeenebest konden beschikken, in den strijd tegen een vijand die reeds onder de muren der Britsche vesting stond, heeft in de jaren van den tweeden wereldoorlog een formidabel succes gehad. Maar een Europa, dat moeilijk geloo- ven kan in de door Churchill met nadruk 'gemarkeerde Russische bedreiging, is blijk baar niet geneigd zich door dezelfde me thode te laten inspireeren. De Russen noe men Churchill een oorlogsophitser. Niets is minder waar. Churchill vecht voor den vre de, met een enthousiasme dat zijn leeftijd verloochent. Maar hij vecht met de methode van een soldaat, van een man van het slag veld, die weet dat niets zoozeer in staat is, krachten te coördineeren en eenheid van streven op te roepen dan een onmiddellijke bedreiging. Het zou belachelijk zijn te gelooven, dat Churchill overtuigd is van een op handen zijnde Russische agressie tegen Europa, Hij ïs politiek en militair te zeer geschoold en ervaren, dan dat hij de omstandigheden zou miskennen die een dergelijke bedreiging nutteloos en onmogelijk maken.' Maar Chur chill ziet i-n een blijvende, doorvretende ver deeldheid van Europa het wezenlijk gevaar van toenemende zwakte en onvermijdeüjken ondergang der Westersche cultureele supe rioriteit. die den weg bereiden zou voor de jonge, krachtige bewustwording uit het Oos ten. Een Europeesch vacuum tegenover een Aziatisch hooge druk gebied zou de bedrei ging en de agressie automatisch oproepen en Churchill tracht dat vacuum te vullen met een nieuw, herboren Europeesch potentieel, te voorschijn geroepen uit de politieke en economische herordening van het oude we relddeel. Het ma? in wezen misschien juist zijn, dat Churchill's federatief Europa een dam wil zijn tegen het Oosten, maar dit stre ven zal in geen enkel opzicht sterker zijn dan de mate, waarin het Oosten zich teweer stelt. tsc^uTch']™?Soac i3 met da Juiste gebie-| Oe lusten en lasten van de bollenstreek ken en zijn naam schrikt thans velen, die niets liever dan een- federatief Europa zou den wenschen, af. De oude Britsche politicus heeft blijkbaar te laat beseft dat de idee welke hij wilde propageeren, reeds in de mentaliteit der West-Europeesche volk«i was doorgedrongen en daarin wortel had geschoten, zonder dat er een duidelijke vrees voor agressie aan te pas was gakomen. Daar om was zijn geluid een wanklank, en waar schijnlijk verspeelde Churchill daarmee zijn kans. vredesleider te worden met evenveel succes als hij oorlogsleïder was geweest. Intusschen blijken echter andere figuren het enthousiasme van Churchill te hebben overgenomen: In Amerika hebben de repu- blikeinsche voormannen John Foster Dulles, Aanf. beurt, serie moyenne 87 3 0.459 87 2 0.298 40 84 3 0.476 36 84 5 0.428 40 93 4 0.408 30 98 3 0.306 89 3 0.359 89 3 0.449 40 130 5 0.307 130 3 0,284 107 7 0.327 107 2 0.373 31 103 3 0.300 40 103. 3 0.388 103 3 0,338 103 3 0.388 115 5 <1.280 115 4 0.347 Dinsdagavond worden de laatste partijen ge speeld. Een „zwarte markt in vreemde valuta (Van onzen Brusselschen correspondent) Indien, zooals de meeste economische specialisten denken, de beurs de beste economische barometer van de natie is, dan heeft de Brusselsche beursaffaire in 1946 nu reeds een klare aanduiding ge geven dat de overvloed in België dit land naar typisch vooroorlogsche situaties zal terugvoeren. De markt van de aandeelen in het eerste semester stond nog in het teeken van een zekere devaluatievrees; nu kan men van de laatste zes maanden al leen de gedurige en aanhoudende baisse van het algemeen indexcijfer vaststellen. De Brusselsche aandeelenindex is ge baseerd op de koersen van 9 Mei 1940 (als 100 genomen) en op deze basis is een enorm verschil -waar te nemen tusschen de diverse rubrieken. Aldus noteeren de „groote warenhuizen" koersen, clie gelijk Sleepret op het Bloemendaalsche kopje. De jeugd vermaakt zich.in dit Bloemen- daalsche „wintersportcentrum" uitstekend. De beruchte S.D.-moordenaar Huschka wordt uitgeleverd De Belgische rijkswacht te Denderwin- deke (nabij Ninove in Oost-Vlaandeven) heeft eenigen tijd geleden op aanwijzing van eenïge Nederlanders, die een bezoek brachten aan dit plaatsje om hun dank. te betuigen voor de tijdens den oorlog onder vonden hulp, een persoon van Nederland sche nationaliteit aangehouden, die daar reeds gedurende een jaar op een boerderij werkzaam was. Naar de correspondent van het ANP thans verneemt, betreft hpt hier den on geveer 40-jarigen Gestapo-agent Karl Ludwig Huschka, zich ook noemend Van der Wijde of Van der Woude en wiens op sporing is verzocht door den Officier van Justitie van de a 1'rondissementsrechtbank te Almelo. Genoemde Huschka was reeds in 1941 als Duitsch agent werkzaam te Parijs, waar hij-er de oorzaak van was, dat ver scheidene geallieerde piloten, die door be middeling van een geheime organisatie naai- Portugal trachtten te ontkomen, wer den gearresteerd en het leven lieten. Aan hem .was het eveneens te wijten, dat de toenmalige Nederlandsche vice-consul jhr. Bas Backer, thans consul te Simla' en de heer M. C. Jansen, de tegenwoordige direc teur der Nederlandsche kanselarij te Pa rijs, in 1942 werden gearresteerd en naar een concentratiekamp overgebracht. Even voor de bevrijding was Huschka in de Zuidelijke provincies van Nederland -en in de omgeving van Almelo werkzaam, waar hij persoonlijk geallieerde vliegers om het leven zou hebben gebracht. Huschka werd na de .bevrijding van Ne derland gearresteerd en in de gevangenis in Den Haag opgesloten. Hij wist hieruit echter te ontvluchten. Naar de auditeur-militair te Ouden aarde waar Huschka thans gevangen zit, mededeelde, zal hij binnen 10 dagen aan de Nederlandsche justitieele autoriteiten worden uitgeleverd. Huschka zou niet minder dan negen moorden op zijn ge weten hebben. Auto in de Kruisvaart Op den Kruisweg tusschen den IJ we? en den Spieringenweg in de Haarlemmermeer reed Zondagnacht een auto. waarin ecnige Amerikaansche militairen- zaten. Door de gladheid van den weg slingerde de auto en tenslotte reed ze in het water van de Kruis vaart. De inzittenden slaagden er in zich te redden. Zij waren op weg naar Aerdenhout. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor jongeren. 19.30 Platen. 19.45 Causerie over den Neder!, in- en uitvoer. 20.00 Nieuws. Gewone man. 20.15 „Semeie" oratorium van HSndel. an de pauze: Film praatje). 22.00 Nieuws en' Avondgebed. 22.35 Pla ten. 22150 Actualiteiten: 23.00 Lichte muziek. HILVERSUM II, 415.5 M. en 218 M. 19.00 En nu naar bed. 19.15 Voor Jongeren. 19.30 Strijktrio van Beethoven. - 20.00 Nieuws, en actualiteiten. 20.15 Bont programma. 21.30 Platen, op verzoek. 22.15 Builenlandseh over zicht. 22.30 Muziek-mozaïek. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuziek. Ondanks veel moeilijkheden goede hoop voor de toekomst. Het Bloembollenvalc, een van Nederlands „deviezenbronnen", worstelt zich gestaag naar een toekomst, waar plaats is voor gezond en economisch verantwoord bedrijf. Dat deze worsteling gepaard gaat met moei ten en zorgen, zal niemand, die het vak van nabij kent, willen loochenen, maar dat de bollcnmenschen gebrek aan fantasie hebben komt niet in het stuk voor. Deze fantasie, gepaard aan den zoo noodigen vooruitzienden blik, heeft in de hoofden van een groep bol- lenkweekers plannen doen rijzen, om de na tionale bollcncultuur vooruit tc helpen. Propaganda is hierbij zoo niet de voornaam ste, -maar dan toch wel een heel belangrijke factor, maar propaganda moet gemaakt kun nen worden voor een product, dat „af" is. Om nu de propaganda aan het verder op voeren van het vakmanschap te koppelen, zijn er thans plannen in beraad, om te komen tot „Bloembollenstudiedagen", waar experts komen 'vertellen van hun ondervindingen in wetenschap en praktijk. Alkmaar krijgt ver moedelijk de .primeur van deze nieuwigheid voor de kweekers in het Noorden van onze provincie komt'.daar een bijeenkomst, waar de bollenmenschc-n zullen kunnen ver nemen, waartoe de besten onder hun vakge- nooten in staat zijn „de Zuid", zooals in kennerskringen alles wat aan bollenkwee- kers ten Zuiden van Haarlem leeft, heet. zal in Leiden bijeenkomen. Tijdens deze dagen, die bij welslagen misschien als model voor de toekomst 'zullen dienen, komt niet alleen het vak op zichzelf ter tafel, maar ook de ach tergrond. zooals de prijsvaststelling voor het produet, zal door insiders worden belicht. Als we aan de toekomst denken, komen de Hillegomsche beursplannen in gedachten. Dit onderwerp, dat tongen en pennen in voort durende beroering houdt, verkeert nog steeds in staat van voorbereiding, zoo vernemep. wij. Zoodra de bouwcommissie is „uitgestu deerd'* komen de ontwerpen bij het hoofd bestuur van „Bloembollencultuur" ter goed keuring. Moeilijkheden iu Amerika en Canada. Zooals wij reeds mededeelden, heeft de voorzitter van „Bloembollencultuur" het voornemen, tegen het eind van Januari naar Amerika en Canada te vertrekken, om te trachten daar verschillende obstakels op den weg van onzen bloembollenuitvoer op te rui men. Er is namelijk aan den overkant een verschil van meenïng gerezen over de kor tingen. waarop verschillende groote Ameri- kaansche zaken aanspraak meenen te hebben bij grooten import van het Nederlandsche product. Dr. A. J. Verhage zal {hans in de bres springen voor de belangen van de bol- lenkweekers. De jonge en kleine kweekers, die den af- geloopen tijd meer dan eens voor hun be langen opkwamen en tijdens de laatste alge meene vergadering min of meer hun eigen zaak afvielen, door een goed bedoeld plan te torpedeeren, zullen thans vermoedelijk op de Volgende algemeene vergadering van Bloembollencultuur in den herfst 1947 moeten wachten, tot dit punt weer aan de orde komt. Het hoofdbestuur van „Bloem bollencultuur" ziet met belangstelling nieu we voorstellen, om uit de impasse te raken, tegemoet. Het staat echter te bezien, of deze planhen vee! zullen afwijken van de reeds ter tafel gebrachte. In bepaalde kringen van het Nederlandsche bloembollenvak komt wel eens de overtuiging naar voren, dat de klei ne en jonge kweeker niet genoeg beseft." dat alleen energie en een zekere mate van be ginkapitaal hem aan een bestaanszekerheid kunnen helpen. „De vuile wasch". "Een punt, dat de laatste weken nogal stof heeft doen opwaaien is de vermeende smok kelhandel op Engeland, waarbij groote hoe veelheden bloembollen tegen „zwarte devie zen" geruild zouden woTden. Toen wij hier over dë meening van een der prominenten uit het vak vroegen, zei hij, dat „het zoo'n vgart niet loopt". Het scherpe toezicht in deze voorkomt veel kwaad en wat er clan destien de Nederlandsche deur mocht uit gaan. is niet van een omvang, die ongerust heid wettigt. Het rampzalige surplus. Reeds eerder is op deze plaats gewezen op den grooten omvang, dien het overschot, voor al aan tulpenbollen heeft aangenomen. De heffingen hierop drukken het vak zwaar, zóo zwaar, dat. als ze nog dit jaar moeten worden voldaan, vele minder kapitaalkrach- "ge telers in moeilijkheden komen. Daarom is er ook eenigen tijd geleden éen request naar Den Haag gezonden (gesteund en versterkt, door het hoofdbestuur van Bloembollencultuur") waarin verzocht wordt,-'om de.heffingen niet ineens op de hoofden der kweekers te laten neerkomen, maar over drie jaar te willen uitstrijken Dit verzoekschrift werd opgesteld door de over koepelende. „Stichting van den Landbouw". Wanneer we, na een overzicht van het voor ons land zoo belangrijke bollenvak gaan re- sumeeren, zouden we kunnen zeggen, dat de moeilijkheden nog niet overwonnen zijn, maar dat er voldoede gezond inzicht onder de beoefenaren ervan schuilt, om het „luctor et emergo" te verwezenlijken. Bijna 274.000 aanvragen voor consumenfencrediet Gemiddelde van f475.- per voorschot Het ministerie van Financiën deelt mede, dat sedert de termijn voor het aanvragen van een consumentencrediet op 14 Decem ber definitief werd gesloten, een begin ge maakt is met de uitgifte van voorschot- boekjes. Uit de van 832 districtsraden bin nengekomen opgaven is gebleken, dat 273.824 aanvragen werden ingediend, voor een overgroot deel bestaande uit aanvragen van gezinnen. De 149 resfeerende districts raden betreffen kleine gemeenten, zoodat de thans bekende cijfers als doorslagge vend mogen worden beschouwd. Uit de tot -dusver behandelde gevallen blijkt, dat het gemiddeld te verstrekken ere- diet ongeveer f 475 beloopt. Dit beteekent, dat per aanvrage 4 a 5 personen van het cre- diet profiteeren. zoodat in het geheel mag worden aangenomen, dat ruim 1 1/4 millïoen personen voor het crediet in aanmerking wenschen te komen. Zooals te verwachten was, is de belangstelling het grootst in de dicht bevolkte centra, met name in de in dustriegebieden. Uit de provincies Noord- en Zuidholland tezamen kwamen ongeveer de helft van het aantal, aanvragen. Ook in de geteisterde gebieden blijkt veel belangstelling voor dit crediet te bestaan. Inmiddels werden ongeveer 20.000 voor schotboekjes uitgereikt met een uitstaand crediet van circa f 9.500.000.Het Centraal Bureau voor het Consumentencrediet ver wacht, dat men omstreeks 15 Februari met het uitreiken der voorschotboek.jes gereed zal zijn. Dan zullen de eerste waardebonnen geldig verklaard worden. ?Iet is leveranciers verboden reeds nu op waardebonnen goede ren af te leveren. Detaillisten, die waardebonnen in betaling wenschen te nemen, dienen zich vooraf te voorzien van een identiteitsbewijs Voor in lichtingen hierover kan men zich wenden toi het plaatselijk secretariaat van de be drijfsgroep Detailhandel of tot den districts- Taad voor het Consumentencrediet. AMERIKAANSCHE ERKENTELIJKHEID. Kolonel B. G. van Os van Deldén en luit.- kolonel J. A. J. de Vries hebben wegens menschlievend werk bij de repatxieering van „verplaatste personen" de hoogste Ameri- kagnsche onderscheidingen ontvangen, die tot dusver in Nederl.-Indië zijn uitgereikt. Zij zijn resp. benoemd tot officier en lid van de „American Legion of Merit". De uitreiking geschiedde namens de Ame- rikaansche regeering door den Amerikaan- schen consul-generaal te Batavia, den heer "Walter A Foote. De heer Van Os van Delden is thans weer werkzaam bij de K.L.Mde heer De Vries bij het Departement van Financiën. .J 29. Daar zat Joris Goedbloed. De deur werd met een knal dichtgeslagen en toen werd het weer stil. „Bah!" mompelde Joris. „Bah! Zo wordl dus iemand behandeld door zijn familie! Iemand die oprecht en eerlijk enige muntstukken te leep vraagt om een nieuw leven te kunnen beginnen!" Hij krabbelde langzaam overeind en drukte zijn hoed in zijn ogen. „Helaas! De onver laten!" zei hij somber. „Bah! Kom mee, ventje en let op hoe een Joris, baron Goed bloed zich wreekt!" „Wreekt!" riep Panda verschrikt. „Ga je je wreken? Dat wordt weer narigheidJoris! Daar doe ik niet aan mee!" „Geen angst!" sprak Joris Goed bloed. „Ik wreek me beschaafd! Ik wreek me door te tonen, dat ik me alleen kan redden! Ik heb hun vieze zilverlingen niet nodig! „Per omnibus sine nomine" zoals wij latinisten zeggenl" staan met het peil 900, terwijl electrici- teitsbedrijven en kolenmijnen, boven de welke het Damocleszwaard der nationali seering hangt resp. 200 en 165 als peil be reiken. De al te hooge koersen brengen natuur lijk mede dat het rendement van de aan deelen opmerkelijk laag is, slechts 1.04 ten honderd tegen 4.54 t.h. Wallstreet en 3.60 Londen. De baisse, die sterk optrad sedert 24 November (datum der laatste gemeentelijke verkiezingen), verhoogde het rendement slechts met 0.14 t.h., maai de algemeene beursindex, die als hoogste punt 450 bereikte in 1946, schommelde in de laatste week van December rondom de 350. Zwaar fiscaal juk. De spaarzame Belgen, die in het ver leden steeds voor hun kapitalen beleg ging in beurswaarden hebben gezocht, zijn in den loop van 1946 eens te meer ge slingerd geweest tusschen de hoop op een stabiele regeering, een amechtige fiscali teit en een steeds scherper wordende cre- dietrestrictie, een terugloopen van de koopkracht op groote schaal. Gedreven door de groote bekommernis om het budget in evenwicht te brengen, hebben de financieele specialisten van de regee ring aan de bevolking een zwaar fiscaal I juk opgelegd. Een voorbeeld daarvan ontleenen wij aan 't rapport van de studiecommissie voor de financieele vennootschappen. Een groot bedrijf, dat over 1938 b.v. 2 millioen netto-winst in den vorm van dividenden verleende, zal over 1946 zes millioen uitkeeren. De belas ting op deze winst bedraagt pu echter niet minder dan 64.21 téi. Door de noodzakelijkheid om hun mate rieel grondig te vernieuwen, hebben de groote industrieele ondernemingen intus schen hun kapitaalsverhoog'ingen, in .den vorm van uitgiften van nieuwe aandeelen, op de markt gebracht. De Ougrée en de Cockerill, de groote metallurgiefabrieken, decreteerden een kapitaalsverhooging elk van 400 millioen Belgische francs, de Brus selsche Bank 200 millioen en de Intercom munale Beige d'Electricité eveneens 200 millioen. Trouwens, de minister van Wederuitrusting, de heer De Groote, heeft een plan bekend gemaakt dat over tien jaren zou loopen en in een industrieele moderniseering ten bedrage van 335 mil liard zou voorzien Dalende valuta op de „Zwarte" markt. Ten slotte een woordje over de vrije markt van de deviezen te Brussel. Strikt genomen is dit een „zwarte" markt in vreemde valuta, zij het dan ook dat er in meerdere landen, maar voornamelijk te Lissabon, Alexandrië en Ziirich een of ficieel erkende vrije markt bestaat en de koersen te Brussel nauwkeurig de schom melingen van deze markten volgen. De meest mai-kante evolutie was wel die van het gouden Pond Sterling, dat begin Janu ari nog 2630 Belgische francs noteerde en einde December nog amper afzet vond tegen 920 francs. Gulden en Fransche franc noteerden volgende koersen: Gulden Fransche fr. 12 Januari 12.70Belg.fr. 44 Belg.fr. 6 April 9.90 Belg.fr. 27.50Belg.fr. 7 Juli 8.70 Belg. fr. 26.50 Belg.fr. 9 September 7.50 Belg. fr. 26 Belg. fr. 21 December 8.80 Belg. fr. 18 Belg. fr. Wat de gulden betreft schijnen de Brus- seüsdhe speculanten, op langen termijn gezien althans, vertrouwen in de Neder landsche valuta te stellen. Waarschijnlijk zou -echter een practisch toeristisch ac- coord, dat de mogelijkheid zou voorzien voor beide partijen om in eigen munt te betalen-, het geheele handeltje in korten tijd naar den kelder helpen! Gevangene ontsnapte aan zijn bewakers Twee soldaten, deel uitmakende van een gamizoenspatrouille te 's-Gravenhage. had den 21 Januari opdracht gekregen een ge arresteerden deserteur, die bovendien® ver dacht werd van verduistering over te bren gen van het Huis van Bewaring n»ar het hospitaal, waar hij. behandeld moest worden. Hier werd den arresfant gelegenheid gege ven naar het toilet te gaan en daarvan heeft hij gebruik gemaakt om te ontsnappen. Beide soldaten hadden zich reeds gisternamiddag te verantwoorden voor den krijgsraad. De auditeur-militair majoor mr. dr. J, M. J. Baalc was van meening dat de soldaten na gelaten hebben zorgvuldige maatregelen te neme" 'cgën ontsnapping. Tegen beiden vor derde hij een maand hechtenis krijgsraad heeft den soldaat, die als commandant optrad veroordeeld tot drie we ken hechtenis en den tweeden soldaat tot twee weken hechtenis. De krijgsraad verzocht den auditeur-militair de hechtenis te doen ondergaan als verzwaard arrest. Centrale Eereraad voor de Kunst De Centrale Eereraad voor de Kunst uit spraak doende op het hooger beroep van den kunstenaar Jan Koetsier, tweede dirigent van het Concertgebouw-orkest te Amsterdam, heeft de uitspraak, door den Eereraad voor de Muziek op 11 September 1945 gegeven, vernietigd en bepaald, dat tegen hem de na volgende maatregel dient te worden geno men: verbod van beroepsuitoefening in iede- ren vorm op het gebied der muziek voor den tijd van een jaar. welke termijn geacht wordt te zijn ingegaan op 5 Mei 1945. Uitspraak doende op het hooger beroep van de kunstenaars B. Merkelbach, en Ch. J. F. Karsten Jr., architecten te Amsterdam, te gen de uitspraak van den Eereraad voor de Architectuur van 31 Juli 1945 heeft deze uitspraak vernietigd. Hun houding werd af gekeurd en hun werd een verbod van be roepsuitoefening opgelegd voor wat betreft opdrachten van de overheid, zulks voor een tijd van een jaar. welke geacht moet worden te zijn ingegaan op 31 Juli 1945. ORGANIST DER N.C.R.V. OVERLEDEN. Op 37-jarigen leeftijd is te Hilversum de heer W. Weyland overleden, die als organist van de N.C.R.V. groote bekendheid genoot. Op weg naar de studio werd hij vlak voor het gebouw door een hartverlamming ge troffen. Op 1 Januari 1946 trad hij in dienst van de muziekafdeeling der N.C.R.V. en leidde aan vankelijk ook het koor van deze Omroepver- eeniging. SUBSIDIE AAN INDISCHE ONDERNEMINGEN IN NEDERLAND. Door de in Nederlandsch-Indië heerschende toestanden zijn vele werknemers van hier te lande gevestigde of kantoor houdende Ne- drelandsch-Indische ondernemingen genood zaakt tijdelijk naar Nederland te repatriee- ren. Daar het wenschelijk is dezen onderne mingen van overheidswege tegemoet te ko men in de lasten, die dit voor haar mede brengt, heeft de minister van Sociale Zaken bepalingen vastgesteld voor het toekennen van subsidie voor wachtgelduifckeeringen, verstrekt aan gerepatrieerden. FRITZ LIEB: „Rusland onderweg" (Uitgeverij „Vrij Nederland") Zelden zal een betoog over de Sovjet-Unie van de hand van een Westersch geleerde in een zoo oprecht-vriendschappelijken, sympa thieken trant geschreven zijn als het boek „Rusland onderweg" van den Zwitserschen protestanten theoloog Fritz Lieb, hoogleeraar te Bazel. 1-Iet delicate onderwerp: „De Rus. sische mensch tusschen Christendom communisme" is behandeld met een duide lijk, welsprekend verlangen naar de ophel- dering van fatale misverstanden, töt heil van een naar vrede snakkend Europa, waarin de tegenstelling tusschen Oost en West zoovelen benauwt. Fritz Lieb tracht in een helder en eenvoudig gestyleerde. wetenschappelijke en tegelijk bezielde uiteehzetting het voetstuk te verbrijzelen, waarop de demon van de angst-obsessie in West-Europa zich hand haaft en vanwaar hij zijn zwarte schaduw over een menschdojn werpt, dat verward is in een net van waanvoorstellingen. Het betoog van Lieb is wei-gefundeerd. Het blijft angstvallig objectief en construeert in historische studiën de argumenten, die die nen moeten om de traditioneel-geworden overwegingen van het Westen, waaruit dé acte van (beschuldiging tegen het Russische stelsel steeds wordt opgebouwd, te weerleg gen. Hij verwaarloost geen facet vam het Rus sische probleem, doch geeft er ook geen en kel zonder toèliehting uit historische en maatschappelijke gronden. Lieb stelt de groote verschillen tusschen Rusland en West-Europa zonder schroom in het volle daglicht, doch hij stelt ze los van de wederzijdsche vooroordeelen in een leege en onbezwangerde ruimte, zoodat ze hun ware proporties herkrijgen. De wijze, waarop Lieb de feiten tegenover elkander zet en de ontwikkelingen in Oost en West verklaart en synchroniseert, is de juiste wijze: Hij laat zich niet ieiden dioor zijn ongetwijfeld zeer groote liefde voor den Russischen volksaard, doen geeft zich evenmin over aan'zijn Wes- tersche instelling, wanneer hij de sociale, cultureele, wetenschappelijke en politieke tendenzen van het Russische communisme in al hun geledingen en evoluties volgt en het is zonder eenigen twijfel zijn oprechte over tuiging, de waarheid te zeggen, wanneer hij aan het einde van zijn boek verklaart: „Er zijn heerlijke, lang geen onwaarschijnlijke mogelijkheden, die de ontwikkeling inluiden tot een nieuw tijdperk in de Russische ge schiede-nis, waarin Rusland niet langer boeman zal zijn van het burgerlijke West- Europa". Dit boek kan, met zorg en objectiviteit ge lezen. velen onthullingen brengen over i thema, dat tot nu toe veeleer een dreigend mysterie dan een duidelijk-gekend gevaar 'oeteeker.de Begrip voor wat in Oost-Europa leeft is primair: daarna komt pas het oordeel. L. AVRO-Kalender 1947. „De A.V.R.O. is terug" staat er triomfante lijk op het schutblad van den kalender, die deze omroepvereeniging voor dit jaar heeft uitgegeven. Het model is zeker naar ana- logic van het door de A.V.R.O. voorgestane radiobestel gelijk aan het voor den oorlog gebruikelijke. De groote, twee maand el ijksche, platen bie den reproducties naar schilderijen van W. A Knip, H. IJkelenstam, W. G. Hofker, R. S, Bak els 'en' Alb. Hemelïtfans, die ook de artis tieke verzorging behartigde. Zes-en-twintig foto's bvengep verschillende kanten van het omroepbedrijf in beeld. De kalender werd b" Joh. Enschedé en Zonen gedrukt. Cricket in Australië Tegen Züid-Australië. aangevoerd door Bradman, hebben de Engelschen in hun eer ste innings 577 runs gemaakt (Hammond 133. Langridge 100, Hutton 88. Fishlock 57. Ikin 35. Evans 22, Washbrook 21, Ilaröstaff 13). Compton speelt in dezen wedstrijd niet mee. De aanvoerder Hammond, die sinds geruimen tijd uit vorm was. gebruikte zeer langen tijd om zich in te spelen naar batte daarna voor treffelijk. zoodat aangenomen wordt dat hij voor de vierde Testmatch (te Adelaide) weer in vorm is. Hutton, ofschoon hi.i 88 maakte, is nog niet tot zijn beste spel teruggekeerd. Hammond overschreed in deze innings zijn 50.000 runs in eerste klasse cricket, een totaal dat door slechts zes andere spelers (dr. W. G. Grace, Hendren, Mead, Hobbs, Woolley en Sutcliffe) bereikt is. In deze Engelsche innings nam de Austra liër Dooland drie wickets, verder Oswald drie. Craig twee en Gibson één. Boksen Overwinningen voor Haarlemmers In Amsterdam zijn Maandagavond de boks kampioenschappen van Noordholland (klasse B) begonnen, waarbij de Haarlemsche deel nemers, leden van „De Ring" successen boekten. C. Roelofs won in de derde ronde van Kampers van SBK uit- Amsterdam. De partij was één der mooiste van den avond. Roelofs körnt Woensdagavond in den eind strijd lichtgewicht tegen Van Eyk, Amster dam. In het weltergewisht won Th. Terstal na. een aantrekkelijke partij van Hagenaar (Amsterdam) op punten. De Haarlemmer komt in den eindstrijd uit tegen J. Vink (Den Helder). Hessels nam in Den Haag deel aan selectie wedstrijden van de ploeg, welke aan de Europeesche kampioenschappen zal deelne men. Hij won in het veder gewicht op punten van Klein hfeerenbrink (Rotterdam). Een officieele Finsche woordvoerder heeft naar aanleiding van het. bericht uit Stockholm, dat. de Russen voorgesteld zouden hebben de helft van de aandeelen in Finsche staatsbedrij ven aan te koopen, bevestigd, dat een Finsche economische commissie onderhandelingen voert met een Russische delegatie. Deze onderhande lingen zijn nog in een voörloop'ig stadium. De Russen hebben slechts gepolst, terwijl de Finnen tegenvoorstellen gedaan hebben, waarvan enkele aan het parlement ter goedkeuring moeten wor den voorgelegd, aldus de woordvoerder. Bij een Bezoek aan de Koninklijke militaire academie te Sandhurst, heeft veldmaarschalk Montgomery verklaard, dat Stalin op hem een zeer prettigen indruk gemaakt heeft en er uit zag. alsof hij een uitstekende gezondheid geniet. De veldmaarschalk achtte het taalverschil de voornaamste hinderpaal voor de goede verstand houding tusschen Engeland en de Sovjet-Unie en hij kondigde een bijzondere regeling aan voor het. onderwijs in het Russisch aan officiers cadetten. Als gevolg van een onderzoek na den moord op de jeugdige Ilda Tanzi, die con'tact had met neo-fascistische kringen in het gebied van Milaan, zï,in een dertigtal personen gearresteerd en is te Vercelli een drukkerij ontdekt, die den laatsten tijd alle fascistische propaganda drukte. De eigenares van de drukkerij is een berucht fasciste, die bij de bevrijding werd gearresteerd, doch door amnestie weer vrij kwam. De leider der communistische partij in het door de Sovjets bezette Neder-Saksen, Kurt Mllller, heeft in een brief aan den Britschen minister voor de bezette gebieden, Hynd, ver klaard. dat de sleutelposities der Duitsche in dustrie en van het economische hoofdkwartier der beide Westelijke zónes te Minden in handen, zijn van „vooraanstaande nationaal-socialisti- sche lndustrteelen". De communistische party in China heeft medegedeeld, dat zij niet aan de vredesonder handelingen met de centrale reg'eering zal deel nemen, als Óe nieuwe grondwet niet wordt af geschaft en de regeering niet toestaat, dat de communistische troepen naar de posities van een jaar geleden terugkeeren. Deze verklaring is het antwoord op de deze maand bekendgemaakte vredesvoorstellen van de regeering.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2