Opzienbarende onthullingen over het Duitsche crypto-nazidom Ook tijdens de bezetting gaf ons land Menu voor Januari den geallieerden weerberichten De Franschen hebben groote plannen in het Saargebied De Leeuw kampioen groot biljart Nacht-Express Dinsdag 28 Januari 1947 IJMUIDER COURANT De commissie voor Europeesche kwesties rapporteert rustige reorganisatie der nazi-partij99 Een dezer dagen gepubliceerd rapport van de commissie voor de bestudeering van Europeesche aangelegenheden, welke com missie gedurende den oorlog in Londen is wevormd uit vertegenwoordigers van ver schillende Europeesche landen, bevat op zienbarende onthullingen over de activi teit van crypto-nazis in Duitschland en jiomt tot de merkwaardige conclusie, dat de nazi-partü in Duitschland zich rustig aan het reorganiseereu is voor een her- opneming van de macht, door het verkrij gen van de controle over de door de ge allieerden ingestelde democratische insti tuten. De commissie, die op dit oogenblik geen Nederlandsche vertegenwoordiger meer telt oorspronkelijk had voor Nederland de minister van Staat, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, in de commissie zitting heeft haar rapport ter kennis gebracht van de eerste-ministers en ministers van Buitenlandsche Zaken van een aantal Europeesche landen. Zij zegt in haar rap port o.m. nog het volgende: Het totaal aan waarden, dat Duitsche (burgers en nationaal-socialistische orga nisaties in het buitenland hebben kunnen achterhouden én verbergen, is voldoende om den aankoop te financieren van de voe dingsmiddelen, welke de zones van West- Puitschland gedurende de eerstkomende drié jaren noodig hebben. Het Duitsche volk, met uitzondering van een kleine minderheid, is op het oogenblik nog in het geheel niet den weg der demo cratie opgegaan. Er bestaat thans door geheel Duitschland een netwerk van nazi organisaties, wier macht bij de maand toeneemt. Die organisaties staan onder lei ding van voormalige belangrijke nazi leiders, leden van" buitenlandsche „colla- boreerende" bewegingen e'.a. Deze organi saties pogen de zuivering te dwai'sboomen, spionnage uit te oefenen en wanorde te scheppen in door de bezettende mogend heden gecontroleerde besturen en orga nisaties. Tot. dit doel zijn plaatselijke groepen, zoogenaamde „blocwachten" op gericht in de vier zönes. In de Britsche zone ontplooit deze orga nisatie een drievoudige actie: sabotage in de mijnen van het Ruhrgebied, overreding van de boeren om hun producten niet naai de steden te zenden en het vex-spreiden vaix de bewering, dat de ondervoeding der Duitschers te wijten is aan zenden van het voedsel naar Engeland, waarbij valsehe data en cijfers voor zoogenaamde exporten worden voorgelegd. In de afgeloopen maanden hebben voor malige leden van de nazi-partij en de SS zich wederom in uniform vertoond In de Gemeente Haarlem wil twee Lycea stichten Binnenkort zullen B. én W. van Haar lem bij den gemeenteraad een voorstel in dienen, dat de stichting van twee gemeen telijke lycea beoogt, verklaarde de wethou der van onderwijs, de heer D. J. A. Geluk Zaterdagavond op een bijeenkomst van de afdeeling Haarlem van de vereeniging „Volksonderwijs". Nader vernamen wij, dat het in debe doeling ligt om de tweede H.B.S. B aan het Santpoorterplein op te heffen en deze ln een lyceum om te zetten. De leerlingen van de H.B.S. vox-men dan de wiskundige afdeeling van dit lyceum. Ook in het Zuiden wil men een lyceuhx vestigen. Op het oogenblik is men over den Bankoop van een daartoe geschikt pand in onderhandeling. Het zal zeer moeilijk zijn om de voor 'deze scholen noodige leei'krachten te vin den. Een gelukkige omstandigheid is daar bij, dat men voorloopig alleen maar een eerste klasse behoeft te vormen, zoodat men geen volledige staf en ook geen groot gebouw behoeft. De bedoeling van den wethouder van Onderwijs is de Lycea te openen met het begin van den nieuwen cursus in Septem ber van dit jaar. Stopt reinen Haarlem-Leiden afhankelijk van materiaal Naar aanlediing van geruchten, die in de Bol lenstreek de ronde doen, als zouden de Neder- -landsche Spoorwegen binnenkort weer stoptrei nen Haarlem—Leiden laten rijden, kunnen wij meedeelen, dat deze kwestie op het oogenblik in Utrecht zorgvuldig bekeken wordt. Het stre ven der Spoorwegen is erop gericht, de bewoners van de bollenstreek zooveel mogelijk ter wille te zijn, doch de inwilliging van hun stroom ver zoekschriften ,,wij kunnen er wel een biblio theek van vormen!", zeide de directie hangt volkomen af van de positie van het rollend materiaal. Dezer dagen Is een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd door het gebruik van poeder- vormige carbid in een acetyleenontwikkelaar. De directeur-generaal van den Arbeid vestigt er de aandacht op. dat in dergelijke apparaten slechts carbidkorrels gebruikt mogen worden. verschillende zönes, zoowel op besloten als op openbare bijeenkomsten, in het bijzon der in Neder-Saksen en Beieren, waarbij zij openlijk werden toegejuicht door de bevolking. Voorts wordt in het rapport een over zicht gegeven van de nazi-hulpbronnen, welke zich onderscheidenlijk in Argentinië, Zuid-Afrika, Zweden en Zwitserland zou den bevinden. De laatste foto van den Ziveedschen Prins Gustaaf Adolf, gemaakt juist voor hij in het vliegtuig stapte, terwijl hij met Z.K.H. Prins Bernhard een kopje koffie dronk in het restaurant op het vliegveld Schiphól. Prof. Posfhuma in de commissie-generaal? Van bevoegde z|jde verneemt Aneta, dat, indien de wetswijziging, waardoor het aantal leden van de Commissie-Generaal van drié tot vijf zal worden verhoogd, zal worden aangenomen, de regeering voor nemens is prof. Posthuma voor te dragen voer de benoeming van Commissaris-Gene raal. Thans treedt prof. Posthuma op als financieel en economisch deskundige in de Commissie-Generaal. Naar aanleiding van enkele publicaties in de Nederlandsche dagbladen, heeft prof. Posthuma heden aan een correspondent van Aneta verklaard, dat hij eerst door de Nederlandsche regeering voor de be noeming is gepolst, toen de ontwerp-over- eenkomst reeds door de Tweede Kamer was besproken en de daarin vastgelegde politiek was aanvaard. „Reeds daaruit blijkt", aldus prof. Posthuma, „dat ik be reid ben op basis van het aceoord van Linggadjati mede te werken aan den we deropbouw van Indonesië". Drie geheime radio-zenders zorgden voor de verbinding (Van onzen specialen verslaggever) Bij nxijn bezoek aan het Saax-gebied wer den de Franschen niet moede mij te be zweren dat gansch het Saargebied hunker de, naar een economische aansluiting. Geen politieke. Want dat wilden zij zelf niet. Waarom niet? Het antwoox-d moge ook ons tot overdenking stemmen! „Die nu van middelbaren leeftijd zijn, willen misschien nog wel de kinderen zullen er zeer waarschijnlijk anders over denken en de kleinkinderen? Die zullen allen him best doen er ons weer uit te smijten". Toen ik 's avonds op mijn eentje een kleinen zwerftocht door Saarbxnxcken maakte en aan den oever van de Saar in het zwarte water stond te turen, schoten mij opeens weer de tijden te binnen toen ik hier in 1935 een maand lang van dorp tot dorp trok en getuige was van den door ruim 95% der bevolking geuiten wexxsch om Duitsch te zijn en Duitsch te blijven. Ik moet zeggen dat, bij wat ik tot dus ver had gezien de toestand in het. Saar gebied mij meeviel. Een der Fransche of ficieren verzweeg mij niet dat men daar een politiek van „anfreunding", van vriendschappelijke toenadering vrij ver taald, volgde en al was het er dan ook allerminst een paradijs op dezé weinig paradijsachtige aarde, over het algemeen mocht men ér niet ontevreden zijn. De Saarlanders zijn, zoo werd mij gezegd, voor verx-eweg het grootste gedeelte, voorstan ders der economische aaneensluiting; de wensch -daax-toe zal ongetwijfeld via de maag gaan. Maar toen ik door het kleine stadje Merzïg zwierf, ziet, tóen ontdekte ik opeens een plakkaat dat ik nog nex-gens had ontdekt 'en dat ik mij dus haastte op de gevoelige plaat vast te leggen. Het was een plakkaat dat uitging van de M.R-S., d.w.z. van de Mouvement Rattachement. Sarre. Het was het plakkaat van een be weging, niet van een bepaalde Partij en naar men mij wist te vertellen omvatte deze beweging momenteel om en bij de 200.000 leden. Men ziet op dit plakkaat aan den eenen kant de Fransche Maagd, tér- wijl aan de andere zijde twee menschen zitten die de oogen op Marianne gericht tegen elkaar zeggen: „Een betere toekomst brengt ons de aan sluiting van het Saax-gebied bij Frankrijk". Intusschen heeft Frankrijk op eigen houtje reeds ingegrepen en de Hooge Heeren voor een nieuw probleem'gesteld. Zij zijn er van overtuigd dat het plebisciet van '35 niet anders is geweest dan een „acte de violence politique hitlérien et une honteuse falsifi cation" met andere woorden^ een volkomen vervalsching der werkelijkheid. Alles draalt om voedsel. De Franschen begrepen dat de voedsel voorziening per slot van rekening de spil is waar zoo ongeveex- alles om draait en met name voor de mijnwerkers» werd dan ook zéér goed gezorgd. Deze kregen een aantal van pl.nx. 4000 calorieën toegewezen, waren tevreden en.werkten. En werk ten góed. „Het zijn werkers" gelijk de Fransche officieren het uitdrukten en zij wezen er mij op dat de productie der Saar- mijnen op het oogenblik 50% van het to taal van voor den oorlog bedroeg. En ook de woningtoestand had alle aandacht der Franschen. Want toen ik in het voor 70% verwoeste Saarlouis was, werd mij met grooten trots een maquette getoond waarop de nieuwe stad was afgebeeld. Intusschen het plan was inderdaad prachtig. Twee groote districten waren volkomen verwoest en deze vernielde ge bieden zouden dan ook maar naar den an deren kant van de Saar worden overge bracht. En op het verwoeste terrein zou den mooie en moderne fabrieken worden gebouwd, terwijl de bewoners aardige huis jes zouden krijgen, die ook nog zóó ge bouwd zouden worden, dat men geen last van de rook der fabx-ieksschoorsteenen zou hebben. Reusachtig zei ik, alle respect voor die plannen, maar als u het mij niet kwalijk neemt, ik heb hier een tijdlang gewoond en de loop van de Saar vex-hindex-t een dergelijken bouw. Waarop de Franschman zeide: Ook daaraan is gedacht, dan zullen wij de rivier eenvoudig een stuk verleg gen". Waarop ik niets beters wist te doen dan te zwijgen DE MAREES VAN SWINDEREN. Bartoes gearresteerd Conférencier van hel „Zondagmiddagcabaret" Bartoes, eens „humorïst-coférencier" van het tijdens de bezetting beruchte „Zondagmiddagcabaret" van Paulus de Ruiter, is te Amsterdam door rechercheurs der PRA gearresteerd. Dit is de tweede maal na de bévrijdxng, dat Bartoes is gearresteerd. Nadat hij in het kamp aan de Levantkade geruimen tijd gevangen had gezeten, slaagde hij er in Juni 1946 in te ontvluchten en zich rneer dan een half jaar in Amsterdam schuil te houden. Reeds meer dan een maand geleden was men Bartoes. die in werkelijkheid A. J. Wijsma heet. op het spoor en trof de Alkmaarsche PRA zonder dit te wetenhem in het huis van den ijzerhandelaar De J. aan de Lelïe- gx-acht te Amsterdam aan. In dit perceel deden de rechercheurs een inval nadat het vermoeden was gereden, dat De J. ontvluchte politieke delinquenten onder dak verschafte. Bartoes wist zich echter te legitimeeren met papieren op den naam Visser. Daar de rechercheurs Bartoes niet kenden, glipte de conféx-encier toen nog door de mazen van het justitieele net. De gangen van „Visser" werden echter nauwkeurig gevolgd en tenslotte ging men tot ax-restatie over. Bartoes had toen een rijbewijs met zijn waren naam bij zich. Drie radiozenders in Nederland zorgden in bezettingstijd voor weerberichten ten behoeve van de geallieerde luchtstrijdkrachten. Dag aan dag waagden de mareqnisten hun leven, zwierven met hun zenders rond en seinden prompt op tijd hun meteorologische waarne mingen naar Engeland. Bij het overvliegen van geallieerde bom- menwerpers en jagers wisten zij, dat hun werk tot de veiligheid van de vliegers had bijgedragen. Terwijl de Duitsche peilwagens rondreden en trachtten de gevaarlijke radio- posten op te sporen, verdwenen zenders en marconisten als schimmen: naar een volgend adres, waar opnieuw de seinsleutel werd gehanteerd. Streep-punt-punt-streep-streep- puntin code ontvingen de Èngelsche luisterposten de berichten over neerslag, temperatuur, barometerstand, wolkendek en -hoogte, windriohting en dergelijke, van drie punten uit Nederland. Deze gegevens wer den in kaart gebracht en zoo kreeg de ge allieerde luchtmacht een beter beeld van de weersgesteldheid boven West-Europa. In 1942 zocht de technische student H. Deinum uit Den Haag contact met een radio- nan. Hij vond het noodig om met Engeland :n verbinding te komen Daar voelde de heer A. A. de Roode, die toen een oorlogs- baantje op het departement van "Waterstaat had, ook wel wat voor De heer de Roode was heel toevallig voor den oorlog verkeers leider op Schiphol geweest en voordien, van 1929 tot 1937 radio-telegrafist op Waalhaven en Schiphol. Ze begonnen met het bouwen van een zender en gaven onderwijl een briefje voor de Nederlandsche regeering mee met iemand, die „naar Zweden" vertrok. Via Delfzijl kwam een gunstig antwoord binnen en al spoedig draaide' een 50-watt zendertje op volle toeren. In 1943 werden de zaken uitgebreid met een aantal zenders, die uit Engeland per pa rachute werden geïmporteerd. Hel vermoe den van de heeren Deinum en de Roode, dat ,ze er in Engeland wel wat in zouden zien", werd ten volle bevestigd. Zij kregen al spoe dig het verzoek een weerberichtendienst te organiseeren en dat was nu juist een kolfje naar de hand van den heer de Roode, die al spoedig met behulp van een aantal betrouw bare en deels door hem opgeleide helpers van drie punten in Nederland meteorologi sche gegevens naar den overkant seinde. Dit was niet zoo'n eenvoudige kwestie, want voor het verzamelen dezer gegevens heeft men instrumenten noodig, die geijkt moeten worden en dan zijn er nog andere hulpmiddelen, waar een weer-waai-nemings- post niet buiten lean. Er was echter meer te doen. De heer de Roode organiseerde nog een' berichtendienst op Engeland, waarvoor in den regel nog twee of drie zenders in be drijf waren. Over deze apparatuur gingen militaire, politieke en economische inlichtin gen naar Londen en de ontvangers van de groep kregen weer opdrachten van overzee binnen. - Ook voor L. O., K P. en O. D. werden boodschappen doorgegeven en ontvangen Inlichtingen en boodschappen werden door den derde van het driemanschap, den heer H. Vader, verzameld en verspreid. Voor hun belangrijke diensten via den weerdienst bewezen aan de geallieerde lucht vaart-activiteit ontvingen cie heeren de Roode en Deinum te Maastricht de Ameri ka a nsche vrijheidsmedaille uit handen van den ambassadeur Stanley K. Hornbeck. „Het was niet zoo eenvoudig om mede- werkers te vinden", vertelt de heer de Roode, die thans chef van de sectie Organi satie Luchtverkeersbeveiligingsdienst van den Rijksluchtvaartdienst is. „Je moest na tuurlijk 90 procent zekerheid hebben, dat'de man, dien je uitzocht, zou gaan medewerken. Ik beschouw deze onderscheiding als hulde Voedings- ipeciaal voor de aan mijn vrienden van den Weerberichten- dienst, van wie ik allereerst den heer J. Smit moet 'noemen, die bij Nijmegen met een zender en een pistool in handen van een Duitsche wachtpost viel en Neuengamme heiaas niet overleefde, voorts Th. Dubois W. Bloenjkolk, die, evenals ik, den dans zijn ontsprongen" „Bent u zelf wel eens gesnapt?" Een keer scheelde het niet veel. Ik kreeg bericht, dal er Duitschers in de straat bezig waren, stak mijn kristallen en papieren in den zak en ging de straat op. Verschillende huizen werden al onderzocht en toen ik den hoek van de straat omging, zag ik nog juist hoe ze aan mijn adres aanbelden. Later had den we een kleine organisatie, die de activi teit van de radio-peilwagens der Duitschers in de gaten hield. We kenden de nummers van deze auto's en konden dus tijdig gewaar schuwd worden". „Waar stonden de zenders?" „Op verschillende plaatsen in het land. Behalve met de drie zenders voor den weer berichtendienst zonden wij uit Den Haag en uit ons filiaal té Amsterdam. Voorts hadden wij posten in Groningen, den Achterhoek en Nijmegen. Je moest zoo vaak verhuizen. Ik zelf heb ongeveer dertig adressen ge had, vaak pensionkamers. Met de draagbare zendertjes en ontvangertjes, juweeltjes van techniek, en twintig meter antennedraad as je al gauw geïnstalleerd. Het heeft ve len verbaasd na den oorlog te hooren", al dus de heer de Roode. „dat hpn gast in oor- togstijd tevens een geheime zender onder dak bracht". Een R.K. Ambachtsschool te Haarlem Er bestaan te Haarlem plannen om een actie te gaan voeren voor de stichting van een R.K. Ambachtsschool. De Bisschop pelijke Nijverheidsschool te Voorhout is te klein geworden, daarom wordt het ge- wenscht geacht te Haarlem een nieuwe school op te richten die alle R.K. leerlingen uit deze omgeving kan opnemen. Thans bezoekt een groot aantal R.K. jongens de neutrale ambachtsschool in het Kleverpark te Haarlem. Het plan bestaat aan de nieuwe school meer vakken te onderwijzen, zoodat ook bakkers, banketbakkers, schoenmakers en kleermakers kunnen worden opgeleid, J' wordt een vergadering ge houden van de R.K. Middenstandsvereeni- ging en R.K. Vakorganisaties, ter bespre king van de plannen. De bemanning van het Zondag nabij Kopenhagen verongelukte K.L.M. vliegtuig. Boven: van links naar rechts: G. J. Geïj-s- sendorffer, gezagvoerder, G. J. Rietman, 2de piloot; SNA. Peijnenburg, lste telegra fist. Beneden: van links naar rechts: W. Brandenburg, 2de telegrafist; W. A. van Bommel, boordwerktuigkundige en de ste ward H. Hoek. Het voorlichtingsbureau raad geeft het volgende menu, maand Januari. Selderijsoep.. Schotel van aardappelen met bieten en hachee. Custardvla met rozijnen of pruimen. Vindt u dit menu te uitgebreid voor een ge wonen weekdag, dan kunt u soep, of vla, of bei de, laten vervallen. In plaats daarvan maakt u dan wat meer aardappelen en groenten klaar en eventueel voegt u wat meer vocht en uien bij de hachee. De selderijsoep wordt, bij gebrek aan bloem en vermicelli, met gortmout gebonden. Bieten, hachee en aardappelpuree vormen een goede combinatie. Vooral wanneer u een oven heeft, kunt u alles in Jagen, in een vuurvaste schaal doen en er even een korstje op laten komen. Maar zonder oven kunt u er ook een smakelijke schotel van maken. Hier volgen de recepten van de selderijsoep en de bietenschotel voor 4 personen. Selderijsoep. 12- water, Vi middelgroote selderijknol, 70 g. (pl.m. l kopje) gortmout, 2 bouillonblokjes, pe per, wat bladselderij, desgewenscht boter en melk, zout. De knolselderij in plakken snijden, schillen, vvasschen, in blokjes snijden en gaar koken ln het water met de bouillonblokjes en wat zout, (pl.m. IS minuten). Zoodra de vloeistof kookt, de gortmout al roerende toevoegen en mee gaar laten worden, van de bladselderij de blaadjes en de dunne steeltjes fijn hakken en deze eveneens enkele minuten meekoken. Eventueel wat boter en melk toevoegen en de soep op smaak maken met peper en zout. Schotel van bieten, hachee en aardappelpuree. 600 g, (pl.m. 1) langwerpige gekookte biet, 1% kg. aardappelen. 200 g. poulet, 2 middelgroote azijn, laurierblad, boter of margarine, zout, peper, aardappelmeel of maizena. Van de poulet op 'de gewone, wijze hachee maken. Zorgen, dat er ongeveer 2 dl. (ruim 1 kopje) vocht op is. dat gebonden kan worden met wat aardappelmeel of maizena. Voor dit ge recht de bieten raspen op een grove rasp of in dunne plakjes snijden en even stoven met azijn, laurierblad, suiker en zout. Op de bekende wijze aardappelpuree maken. Onder in de schaal de bleten doen, 'daarop de hachee,, en tenslotte de aardappelpuree. Wil men er ln den oven een korstje op laten komen, dan de aardappelpuree bestrooien met paneermeel en er kluitjes boter of margarine op leggen. Door uitlaatgassen van een auto omgekomen Voorbijgangers troffen op den Zuidelijken wandelweg te Amsterdam een stilstaande auto aan, die daar kennelijk den geheelen nacht had gestaan, omdat zich een dun laagje ljzel op den wagen had gevormd. Twee roerlooze figuren ln den wagen trokken de aandacht. Beiden bleken overleden te zijn. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de uitlaat van de auto defect was, waardoor de twee inzittenden door koo]*nonoxyde-vergifU- ging om het leven zijn gekomen. Het zijn een 38-jarige bedrijfsleider en een 24-jarlge dame, I beiden uit Amsterdam. Het biljartkampioenschap hoofdklasse 45-2, dat in Apeldoorn gehouden is, is bijzónder belangrijk geweest. Er werden hooge gemiddelden gemaakt (het tournooi gemiddelde was 23,34, tegenover 19,78 in het vorig jaav), twee records werden' verbetei-d en na een spannend slot is De Leeuw kampioen geworden, „doordat hij een beter gemiddelde had dan Van de Po!, die evenens'. vijf partijen had gewon nen. Al eindigde de Haarlemmer Kobus op de zesde plaats, toc.h heeft "'hij een goed figuur geslagen. Zijn gemiddelde lag ver boven de 17, nl. 26,73. Tijdens de wedstrijden van Za terdag en Zondag heeft hij nog een overwin ning geboekt. Voor De Leeuw heeft het tournooi fraaie successen opgeleverd. Zaterdag was hij in de partij tegen Van de Pol bijzonder op dreef. Eerst moest hij er wat inkomen. Na de acht ste beurt kwam hij tot grandioze krachtsont plooiing. Toen hij de 150 overschreden was, kreeg men het vermoeden, dat hij Van de Pol de eerste nederlaag ging toebrengen. Hij be reikte de 200 en een record verbetering be hoorde-tot de mogelijkheden. Toen dit bij het passeeren van dë 275 een feit .was" geworden, speelde De Leeuw rustig verder en maakte de partij uit met een serie van 317. Dit nieuwe record is er een van wereldge halte. De beurten van De Leeuw in deze partij waren: 12, 3, 1, 52, 1, 13 en 317. Zondagavond kwamen aan het slot van den avond Van de Pol met Van Vliet en De Leeuw met Jacobs tegenover elkaar. De Leeuw, triomfeerde in kampioensvorm door in vijf beurten 307 te maken (Jacobs 74), waar na hij nog vijf beurten noodig had om te winnen. Weliswaar behaalde Van de Pol een bet'er gemiddelde, doch het tournooi gemid delde van De Leeuw was hooger en daardoor werd hij winnaar. De eindstand werd: gew. p. b. h.s. gem. De Leeuw 7 311£ 36 317 36.26 v. d. Pol 7 2961 93 201 30.21 1(13 271 26.33 3(1 130 33.21 10(1 232 26.66 3 251c 94 153 26.73 Sweering 3 227f 133 235 17.12 1 129f 121 90 10.71 0 190£ 133 110 14.35 De uitslagen luiden: 12 125 33.33 12 90 22.83 20 111 20 00 20 72 16.18 400 20 111 20 00 8 180 26.87 11 192 36.36 11 119 25.54 12 109 33.33 12 82 19.91 37 90 10.81 10 66 10.00 10 153 40.00 10 56 10.GO 16 125 25,00 16 55 13.81 8 3X7 50,00 8 78 20.12 12 148 33.33 12 94 23.91 15 133 26.66 15 82 19.46 Sweering 400 23 83 17.39 Melz 321 23 58 13.95 9 152 44.44 Van Vliet .A... 343 9 127 38.11 10 121 40.— 10 51 16.20 16 235 25.— 16 72 21.93 7 144 57,14 7 33 14.85 27 121 14.81 27 94 13.33 9 132 44.44 9 41 11.— FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson Maar ik heb Andrews toch gevraagd het je uit te leggen. En hij heeft het me be loofd. Hij moet het absoluut vex-geten hebben. Die geschiedenis gaat mij immers niets aan, zei ik stug. Maar het gaat mij aan. En oogen blik leek het alsof ze niet wist, of zij boos- of verlegen moest kijken. Ik kan mij niet voorstellen dat hij het je met opzet niet heeft verklaard. We hadden immers geen enkele reden om iets te verbergen. Luister eens Robert, het zit zoo: Ik koop altijd een massa japonnen. Dat is werke lijk een stokpaardje van mij. Meestal koop ik ze bij Loi'enzo Co. in Milaan. Af en toé breng ik een bezoek aan den winkel om nieuwe modellen te passen. Maar heel dikwijls zenden ze mij ook een col lectie ter keuze naar Venetië. Veel van de nieuwe modellen, die ik ontvang, zijn aan den zoom en de schouders gebor duurd. of aan de halsuitsnijding hebben z\j bij voorbeeld een bloempatroon of iets dergelijks. Als ik de jaDonnen ontvangen heb, trek ik ze dadelijk aan en ga naar het huis van'Andrews. Daar ti'ek ik in de zijkamer mijn japon uit en wacht, in mijn peignooir, tot Andrews de codes ontcijferd heeft, die er op geborduurd zijn. Op die manier komen wij gewoonlijk in het bezit van informaties over de Italiaanscpe lucht macht. En zoo kregen we ook het bericht over de conferentie.... Ik keek naar de rij hooge populieren, wier toppen-'zich scherp tegen de lucht al'teekenden. Maar ik durfde niet te spreken. Hij heeft mij toch beloofd, bet je te vertellen, zei Jane weer. Waarschijnlijk heeft hij het dan doodgewoon vergeten, omdat hij heelemaal geen waarde aan het voorval heeft gehecht. Haar wangen waren nog altijd een beetje rood. Ik dacht er over na, of ik haar zou zeg gen, hoeveel vreugde mij haar woorden gaven. Maar ik vertrouwde mijzelf eigen lijk niet. Ik was zoo volkomen overtuigd geweest van het denkbeeld, dat zij een intiemere relatie met Andrews had, een feit, dat ik haatte en steeds weer poogde te vergeten dat haar verkla ring mij niet voldoende was. Als ik ech ter had laten merken, dat ik twijfelde aan haar woorden, zou dat gelijk gestaan hebben met een beleed iging. En als ik dien twijfel niet tot uiting bracht en mijn gedachten eenvoudig voor mij hield, be- leedigde ik haar nog meer. Ik weet wel, ging zij met zachte stem verder, dat Andrews zeer gevoelig voor vrouwen is. Maar ik ben nu toevallig zijn type niet. Afgezien van het feit, dat hij ook het mijne niet is! En wat Andrews ook mag zijn, het zou nooit in zijn hoofd opkomen om zijn w"erk niet gescheiden te houden van.zijn particuliere leven. Ik dacht weer terug aan dien middag. Nu waren er een heele reeks dingen, die mij raadselachtig hadden geleken, opge lost. Bij voorbeeld de vraag, waarom Andrews geen enkel bezwaar tegen mijn groeiende genegenheid voor het meisje scheen te hebben. Was zij hem dan volkomen onverschillig? Ik wilde nu alles .weten! Wat bedoelde Andrews vanmorgen, vroeg ik, toen hij zei, dat hij er op reken de, dat je zijn opdracht zou uitvoeren? Nu, mocht hij die opmerking-niet maken? Ongetwijfeld, maar hij scheen bij zonderen nadruk op de woorden te leg gen, alsof, hij dacht, dat je zijn bevel misschien niet heelemaal tot zijn tevre denheid zou opvolgen. Ik begreep het als- Maar ik ging niet verder, daar ik mij ver-warde in mijn eigen argumenten. Het werd mij opeens duidelijk, dat zij de waarheid had gesproken. Nu? drong zy aan. Ik dacht, dat hij je wilde waar schuwen, om niet al te verliefd op mij te worden. Dat is waax'schijnlijk ook zijn bedoe ling geweest. Toen hij merkte, dat er iets aan de hand was, had hij zich een kleine waarschuwing veroorloofd, daar hij wel wist, dat onze wederzij dsche genegenheid het regelmatig verloop van het plan wel eens in den weg koix staan. Ik keek haar aan. Een dergelijke eer- lijkheid had ik nog nooit bij iemand ont moet. Dit meisje was werkelijk van een eenvoud en trouwhartigheid, zooals men maar zelden aantreft. Een feit, dat ik al veel eerder had moeten ondekken, als ik mij maar niet ingepraat had, dat haar verhouding tot Andrews niet geheel zuiver was. Hoe was het mogelijk geweest, dat ik haar karakter op een dergelijke manier onderschat had? Ik schaamde mij werke lijk voor mijn twijfel. Ik heb je onrecht gedaan. Nu zou ik wel graag een sigaret hebben, zei ze, en meer niet. De kellner was langzaam maar zéker ongeduldig geworden, omdat wij zoo lang bleven zitten. Hij kwam nu naar ons toe en vroeg, of wij nog iets wenschten te gebruiken. Ik voelde mij. min of meer verslagen en bestelde op goed geluk twee diners. Wel is waar hadden we pas een half uur geleden ons ontbijt beëindigd, maar dat deed niets ter zake. Zwijgend wachtten wy, toj^ de kellner het eten kwam serveeren. Ook het voorgerecht verorberden wy zonder een woord te wis selen. Ik krijg geen hap tneer naar binnen, zei Jane, terwijl zy haar bord van zich af schoof. Probeer het nu maar, drong ik aan, we weten immers niet, wanneer wij weer een gelegenheid krijgen om te eten, Waarom wij? Ja, wij, legde ik uit. Of geloof je, dat ik je dat zaakje alleen laat opknap pen? Nooit, J'ane. En na wat ik nu weet, heelemaal niet meer. Ik stel mij aan geen enkel gevaar bloot, zelfs niet als ik met je mee terug ga naar Milaan. Maar Andrews heeft mij toch ge zegd Och, laat Andrews naar de maan loopen! Zij maakte een grimas, dat op een lachje leek, maar ze sprak mij niet meer tegen. De verrukkelijke forellen frokken ons wel aan, hoewel wij eigenlijk niet veel eetlust meer hadden, en na eenig protest begonnen wij er er toch maar aan. Zoo'n gevoel, als dit,-begon ik, zoo iets dieps en machtigs heb ik nog nooit tevoren ondergaan. Ik heb geen onder vinding van vrouwen, maar ik ben niet zoo'n idioot, dat ik mijn eigen gevoelens niet kan onderscheiden. Je moet me maar vergeven als ik niet weet, wat een man in zoo'n geval eigenlijk zeggen moet. Zy streek heur haar achterover. En ik deel je gevoelens, Robert, ondanks wat je me daar zegt. Ik lachte een beetje onzeker. Het komt mij voor, alsof ik na langdurige on derzoekingen en experimenten eindelijk tot een resultaat ben gekomenen ook alsof ik een zeer belangrijke ontdekking heb gedaan. Nu, dat. is het ook eigenlijk. Ik kan alleen nog maar steeds niet begrij pen, hoe het eigenlijk gebeurd is. Zij raakte mijn ai-m aan. Doe er geen moeite voor. Wees nu alleen maar tevre den met het feit, dat je gelukkig bent. Dat ben ik, mijn liefste. Méér dan alleen maar tevreden. Ik voel me onuit sprekelijk blij. Ik nam haar hand in de mijne. Het was iets wonderbaax'lijks, dit ge voel, dat ons nu verbond. Zonder eenige waarschuwing en plotseling was hei over ons gekomen, sterk en geweldig als een stroom. Deze vijf minuten, waarin wij roerloos en zonder te spreken naast elkaar zaten, waren de gelukkigste van mijn le ven. En toch gebeurde er eigenlijk niets. Wij hielden alleen eikaars handen vast, en voelden ons als twee verliefde kinderen. Het verschil was alleen, dat wij volwassen menschen waren, beheei'scht door een ge voel, dat men niet beschrijven kan. Ik voelde mij blij en jong. Maar ons samenzijn zou spoedig een einde nemen. (Wordt vervolgd) s

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3